PDA

View Full Version : Turneul din Antalya



Maximus
30th January 2005, 21:02
Aici putem discuta despre turneul de pregatire pe care echipa il sustine in Antalya.
In afara de stiri si informatii, puteti face aprecieri asupra formulelor de joc, asupra achiziitiilor, a pregatirilor, etc.

Sa incep eu cu lotul deplasat in Antalya:

Portari: Adnan Guso si Nicusor Banica
Fundasi: Mihai Curteanu,George Feleaga,Madalin Murgan,Milan Jovanovic,Cosmin Moti, Mariko Daouda, Corneliu Papura, Marius Iordache
Mijlocasi: Laurentiu Preda, Robert Dananae, Alin Vigariu,Ilie Iordache,Lucian Dobre, Bogdan Buhus,Zeno Bundea, Valeriu Bordeanu, Mihaita Plesan,Ionut Lutu
Atacanti: Augustin Calin, Csaba Borbely,Ovidiu Stoianof , Claudiu Dragan.

EDMOND_
30th January 2005, 21:35
Pai incepand de marti vom avea stiri proaspete de acolo..posibil sa le primim chiar de la unul din cei care vor fi pe gazon ( nu ma bateti la cap ca nu va spun de la cine!).
In primul meci am mancat bataie cu 1-0 de la vicecampioana Kazahstanului.
Mi se pare curios felul in care scriu cele doua ziare de sport. Desi ma asteptam sa fie invers, Prosportul este ceva mai bland, pe cand Gazeta vine cu un titlu in genul celor care apar de obicei pe prima pagina a onlinesport, cand este vorba de Universitatea.

Prosport:

"În primul meci amical din cadrul turneului de pregătire pe care îl întreprinde în Antalya, disputat azi la Belek (Turcia), Universitatea Craiova a fost învinsă cu scorul de 1-0 (0-0) de formaţia Irtysh Pavlodar, ocupanta locului secund în prima ligă a campionatului din Kayakhstan. În prima repriză, oltenilor l-au fost anulate în mod eronat două goluri, marcate de Claudiu Drăgan (30) şi de Pleşan (44). În minutul 57, autorul unicului gol, Rustam Ustanov, a fost eliminat pentru o intrare criminală la Papură, fault în urma căruia s-a format un meleu în care a avut loc un schimb de “amabilităţi” între jucătorii celor două formaţii.
Antrenorul Pavel Badea a folosit următoarea echipă: Guso – L. Dobre, Daouda, Murgan (53 Moţi), Bordeanu – Bundea (48 Buhuşi), Pleşan, Papură, Luţu (50 Vigariu) – Borbely, Cl. Drăgan (62 I. Iordache). "

Gazeta Sporturilor.
U Craiova umilită de vicecampioana Kazahstanului

În această seară, în primul amical al turneului din Antalya, Universitatea Craiova a pierdut cu 0-1 în faţa vicecampioanei Kazahstanului, Irtysh Pavlodar. Oltenii au jucat în formula: Guso - L. Dobre, Daouda, Murgan (55 Moţi), Bordeanu - Bundea (48 Buhuş), Pleşan, Papură, Luţu (52 Vigariu) - Cl. Drăgan (62 I. Iordache), Borbely. Ştiinţa a fost învinsă printr-un gol marcat din penalty, de Urasov (49). În prima repriză, craiovenii au înscris de două ori, dar ambele reuşite au fost anulate pentru ofsaid şi, respectiv, fault în atac"

pompieru
1st February 2005, 16:31
Universitatea Craiova WIT Georgia
1 - 0

35' Pleşan

-------------

rezultat la pauza...

bogho
1st February 2005, 18:26
se temina 1-1
dadura aia gol in min. 84

Vietnam
1st February 2005, 18:34
Mama bune rezultate ! ne batem de la egal la egal cu georgieni , cazaci ..suntem tari! :mda:
Fiind un turneu de antrenament sper sa vedem ca se pun la pnct cu omogenizarea echipei pina incepe campionatul!

litza
1st February 2005, 21:03
Asa sunt primele meciuri!O sa ne dam drumul!Acum se testeaza jucatorii pe diferite posturi :D ,mai ales in compartimentul de atac unde e mare concurenta :ciocan:

EDMOND_
1st February 2005, 22:18
Aceasta este formatia folosita:

Guso - Buhuş (L. Dobre, 46), Moţi (Daouda, 46), Jovanovic (Feleagă, 46), Bordeanu - Vigariu, Pleşan, Papură (Murgan, 46), Luţu (A. Călin, 46) - Drăgan (I. Iordache, 46), Stoianof (Borbely, 46).

Antrenorul secund, Neagoe , a fost nemultumit de jocul echipei in repriza doua.
"„O primă repriză excelentă, însă în cea de-a doua s-a văzut clar, din cauza schimbărilor, că nu am putut ţine de rezultat. Am fost egalaţi în minutul 80, însă nu rezultatul contează, ci jocul echipei".

Imbucurator jocul lui Plesan , care a dat un gol , dar si o bara, din lovitura libera.

litza
2nd February 2005, 12:52
meciul de azi va mai avea loc?

EDMOND_
2nd February 2005, 13:12
Din cate stiu eu nu.... Badea a preferat sa aiba o zi pauza, in care sa faca doar antrenamente...oricum, urmatorul meci este destul de tare, cu Slavia Praga, daca nu ma insel.

Zebrone
2nd February 2005, 20:50
Ne bat aia de ne asculta cu urechea:mda:

Maximus
2nd February 2005, 21:22
Nu cred alpi! In meciul cu Slavia Praga o sa debuteze si sirbul. Se pare ca s-a inteles cu Badea. Daca scoatem un rezultat bun cu Praga atunci cred ca echipa e pe drumul bun!

pompieru
2nd February 2005, 21:47
pai drumu' pe care suntem e cu sens unic... nu exista cale de intoarcere...

litza
3rd February 2005, 00:07
Nu cred alpi! In meciul cu Slavia Praga o sa debuteze si sirbul. Se pare ca s-a inteles cu Badea. Daca scoatem un rezultat bun cu Praga atunci cred ca echipa e pe drumul bun!
Sper ca Badea sa foloseasca un 11 standard sa ne facem o idee asopra potentialului echipei.Daca luam bataie la scor e clar.Nu are rost sa mai speram la cupa

EDMOND_
3rd February 2005, 00:16
Pai ce , Nationalul este Slavia Praga ??!! :drak:

Zebrone
3rd February 2005, 08:55
bai eu unul sunt pesimist si m-am saturat de sarbii si brazilienii de 3 lei ai lui staicu :mda:

Maximus
3rd February 2005, 20:02
Universitatea a pierdut la limita meciul cu Slavia Praga, 2-3. Cred ca este un rezultat bun, care ne da sperante!

EDMOND_
3rd February 2005, 20:47
alpi, vezi mah..nu ne "ascultara cu urechea " ..meciul a fost destul de echilibrat si am avut foarte multe ocazii de a inscrie....plus ca se trezi Borbely...gol, gol anulat, ratare "imensa" in minutul 44. :drak:

pompieru
3rd February 2005, 21:02
sa vezi si sa nu crezi, si nimic altceva... borbely gol!? cred ca-l speriara astia ca-l dau in coreea si mananca numai caini la masa... :)


asa... una peste alta mie mi se paru' destul de bun jocul, vorbesc asta dupa ce "urmarii" meciul pe site la prosport. destule ocazii, joc bun si pt bundea si pt plesan, tupeu in atac... daouda cat pe ce sa dea gol si aia de la slavia cu portaru' in zi mare... e bun rezultatul chiar daca au luat bataie. ma bucura jocul echipei in schimb. probabil ca joca mult mai in viteza la firul ierbii si cu centrari bune. :) cred ca i-a pus badea sa exerseze centrarile pentru ca deja am vazut ca si in meciul cu WIT au fost ceva ocazii din mingi aeriene.

astept cornica de la ziaristii prezenti la meci.

EDMOND_
4th February 2005, 09:04
Borbely a facut unul dintre cele mai bune jocuri de cand este la Universitatea. El a fost urmarit din tribuna de coreenii interesati de transferul sau, care au filmat tot meciul.
Badea a fost multumit mai ales de jucul din repriza a doua. Astazi jucatorii au o zi libera, urmand sa se deplaseze in Antalya, pentru viitoare cumparaturi.
La meciul de maine va debuta in proportie de 99% si atacantul sarb, se spera in omogenizarea unui cuplu de atac Dragan - Stepanovici.
Interesant este ca Badea insista cu Papura mijlocas la inchidere, o surpriza tinand cont de postul traditional al acestuia, in mijlocul liniei de aparare. Probabil vrea sa ii ofere lui Plesan o mai mare libertate de miscare pentru faza de atac, insa nu cred ca Murgan este o solutie pentru linia de aparare.
Posibil insa , ca prin venirea lui Rachita, Badea sa incerce alte variante .
Una peste alta, antrenorul oltean a declarat ca in acest moment are sase fotbalisti care pot fi considerati titulari in unsprezecele de baza pentru retur.
Pentru restul de cinci din unsprezecele titular inca mai cauta.

Zebrone
4th February 2005, 13:05
Si uite ca ne-a linistit si Praga si am vaga impresie ca mai tare decat o arata scorul; singurul lucru bun e ca da goluri Borbely :o:

pompieru
4th February 2005, 14:43
Si uite ca ne-a linistit si Praga si am vaga impresie ca mai tare decat o arata scorul; singurul lucru bun e ca da goluri Borbely :o:

din cate am vazut eu, cred ca au jucat destul de bine... ramane sa vedem ce zic si cronicarii prezenti la fata locului...

EDMOND_
4th February 2005, 15:34
Din cate spun ziarele, meciul a fost destul de echilibrat . Prosportul scrie ca al doilea gol al lui Borbely, cel anulat , a fost valabil.
Am primit si un gol de la 35 m, pe gresala lui Gusso.... una peste alta, ne-am creat destule ocazii.
Badea spune ca in acest moment nu are decat sase jucatori titulari certi pentru retur...pentru restul urmand sa se hotarasca in perioada care urmeaza.

Zebrone
4th February 2005, 15:35
Sper sa se lamureasca si treaba cu atacul, ca e in piuneze rau de tot.

litza
5th February 2005, 15:28
Universitatea Craiova - Kyung Hee University (Coreea de Sud) 0-0 la pauza.
Poate repriza a 2-a vom reusi sa inscriem si noi macar un gol si sa castigam primul meci

litza
5th February 2005, 15:33
Poate va mai reusi Borbely sa dea un gol (asta daca mai e urmarit din tribuna).

EDMOND_
5th February 2005, 15:40
Da Litza, dar uite formatia...este schimata total, doar cinci dintre titulari...portarul si linia de mijloc....Badea testeaza...

CRAIOVA : Guso - Buhus, Moti, Jovanovici, Preda - Bundea, Papura, Plesan, Lutu - Borbely, Stoianof.

A facut si niste schimbari si este 1-0 ..Ilie Iordache, min 48.A debutat si sarbul

: Guso(Bănică 46') - Buhuş(Dobre 46'), Moti, Jovanovici(Murgan 46'), Preda(Bordeanu 46') - Bundea, Papura, Plesan, Lutu(Vigariu 46') - Borbely(I. Iordache 46'), Stoianof(Stevanovici 46').

litza
5th February 2005, 15:49
In sfarsit Iordache!
este bine ca-l baga si pe Banica.
Sunt curios de cum se va descurca sarbul.Se pare ca s-a hotarat in sfarsit sa joace

EDMOND_
7th February 2005, 17:30
Vad ca de asta data a si inceput meciul cu Ilie Iordache in atac!

La aceasta ora jucam cu Levski Sofia , una din echipele puternice a fotbalului bulgar ( daca retin bine, parca locul 2) . Conform Prosport Levski Sofia are în componenţa echipei 7 internaţionali bulgari, un sîrb, un croat, un brazilian şi doi nigerieni. Conducerea clubului bulgar a ţinut ca la acest meci să participe şi cei 7 internaţionali pe care i-a readus la lot din cantonamentul naţionalei de fotbal a Bulgariei cu o cursă specială. !!!

Uite si unsprezecele de inceput: Guso - Dobre, Daouda, Răchită, Bordeanu - Călin, Papură, Bundea, Luţu - Borbely, Iordache .

EDMOND_
7th February 2005, 17:45
In minutul 20 este 1-0 pentru bulgari.Se pare ca ne domina, si colac peste pupaza a iesit si Papura , accidentat. A intrat Vigariu!!

pompieru
7th February 2005, 19:01
3-0... pare ca maturara astia cu noi pe jos... cu toatea astea pe site-u' de la prosport scrie cum ca ar fi multumita conducerea tehnica de jocul prestat... e clar ca e numai un amical si ca bulgarii au 7 oameni de nationala, da' parca 3-0 e prea mult... se vede ca atarna greu in joc plesan si moti... poate moti mai putin, da' plesan destul de mult.

EDMOND_
7th February 2005, 23:22
Conform informatiilor de la fata locului am intalnit o echipa foarte buna ( se pare ca in acest moment este pe locul I in Bulgaria), poate cea mai buna a turneului. Din diferite motive Badea nu a putut folosi cuplul de atacanti pe care doreste sa se bazeze in campionat Dragan si Stepanovici. Plesan si Moti au fost plecati la lot unde inca nu au ajuns ( fiind blocati pe aeroportul din Istanbul) Marius Iordache este accidentat. De asemenea Papura s-a accidentat in debutul meciului , nereusind sa mai stea prea mult in teren
In aceste conditii Badea a trebuit sa improvizeze incepand cu Rachita si Calin, iar in atac cu Borbely si tanarul Ilie Iordache.
Surprinzator , Rachita a fost printre cei mai buni oameni ai echipei. Calin nu a jucat absolut nimic si nu cred ca va mai avea alta sansa sa arate ce mai poate.

EDMOND_
9th February 2005, 12:01
Accidentarea lui Papura nu este foarte grava. Incepand de luni se pare ca toti cei accidentati vor fi apti de joc si vor intra in programul de pregatire al echipei. este vorba de Papura, M Iordache, Stevanovici, Dragan ( acesta este posibil s afie deja recuperat si sa joace titular in meciul de astazi.
Vor reveni probabil si Plesan si Iordache, asa ca exista sperante ca saptamana viitoare sa fie tot lotul la pregatire.

pompieru
9th February 2005, 15:47
cand se termina turneul din antalia?

EDMOND_
9th February 2005, 21:12
Probabil ca astazi. maine cred da pleaca acasa. Astazi au terminat 0 - o cu coreenii de la FC Bucheon. Din pacte sunt probleme tot cu zona atacului. Au lisit in continuare
M Iordache, Plesan, Moti si Stepanovici. Se spera in recuperarea sarbului pana luni cand se va relua programul de pregatire.

EDMOND_
10th February 2005, 10:07
Echipa folosita in meciul de ieri este urmatoarea: Guso - Dobre, Daouda, Răchită, Bordeanu - Vigariu (’48 Buhuş), Bundea, Papură, Luţu - Cl. Drăgan (’83 Stoianof), Borbely (’83 I. Iordache) .

Se va mai dsputa inca un meci de pregatire astazi sau maine si duminica lotul va reveni la Craiova , urmand ca luni sa se reuneasca pentru un prim antrenament.

Vietnam
10th February 2005, 13:25
Juca Borbely 83 de minute... vad e om de baza :headbang:

pompieru
10th February 2005, 15:09
Juca Borbely 83 de minute... vad e om de baza :headbang:


poate incercau sa-i impresioneze pe coreenii aia sa-l ia de tot... :D

cipi13
11th February 2005, 15:48
Sa-l manince cu mult orez....

EDMOND_
13th February 2005, 00:31
In ultimul meci al turneului din Antalya Universitatea a castigat cu 2-1 meciul cu Volin Lutk , locul patru in campionatul Ucrainei. A fost un meci in care Craiova a dominat categoric si in care cel mai bun jucator a fost Lutu , care a inscris si a pasat decisiv lui Bundea la golul doi.

Guso - Dobre (’56 Buhuş), Murgan (’60 Daouda), Răchită (’77 Moţi), Bordeanu (’71 Vigariu) - Bundea, Pleşan, Papură, Luţu (’64 Fiston) - Cl. Drăgan (’56 Stoianof), Borbely (’75 I. Iordache).

In primul sfert de ora Dragan a inscris un gol anulat pe motiv de ofsaid ,insa faza a fost destul de controversata. In final Stoianof a ratat din pozitie de unul la unul cu portarul advers..cum a mai facut-o de altfel, in acest turneu.