PDA

View Full Version : U Explorari Baia Mare



raul97
18th November 2006, 23:55
Toti iubitorii echipei baimarene in special si ai voleiului in general sunt rugati sa scrie aici date si informatii despre echipa maramureseana!

raul97
19th November 2006, 00:01
TUR Etapa IX 18.11.06 : TOMIS CONSTANŢA-EXPLORĂRI BAIA MARE 2-3

raul97
20th November 2006, 11:12
U” Explorãri confirmã forma bunã

• Tomis Constanta - “U” EXPLORÃRI BAIA MARE: 2-3

Sala sporturilor din Constanta. Spectatori circa 300 • Au arbitrat: Stefan Becico - Anghelus Cotoantã (Bucuresti). • Observator FRV: Gheorghe Murgulescu (Bucuresti) • Explorari: Vînãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Socaciu, Romanescu, Brezeanu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • Tomis: Gonzalez (Kuburovic) - Erkan, M. Pavel (Ivkovic), Began, Gabrych, Ashlei (Voinea), Tãnãsescu (libero). Antrenori Jorge Cannestracci si Milen Uzunov.

Fãrã îndoialã, Explorãri se aflã pe o pantã ascendentã. A fost victoria obtinutã clar în fata dinamovistilor, apoi esecul de la Râmnicu Sãrat la care a contribuit din plin arbitrul Rusinoiu (a si fost suspendat dupã acel meci), iar acum a venit cea mai plãcutã surprizã a turului pentru noi, victoria de la Constanta. Marius Botea se arãta încrezãtor înaintea acestui meci, sustinând cã echipa pe care o conduse poate si trebuie sã câstige, pentru a putea recupera din punctele pierdute la începutul sezonului. Si iatã cã Botea a avut argumente clare.
În campionatul trecut, ca un fãcut, toate meciurile dintre noi si “marinari” s-au terminat 3-2. Mai mult, Explorãri i-a încurcat bine de tot pe constãnteni, care au si pierdut titlul national “din cauza” noastrã. Echipa de pe Litoral a transferat multi jucãtori de valoare la începutul sezonului, dar rezultatele n-au fost pe mãsura asteptãrilor. Dupã ultima înfrângere pe teren propriu (2-3 cu Piatra Neamt), toatã echipa a primit un ultim avertisment. Probabil, dupã aceastã înfrângere se va trece direct la amenzi, dar asta este deja treaba lor. Cert e cã Explorãri poate trece pe la casierie, mai ales cã avea promisã o primã dublã pentru victorie.
Jocul a fost echilibrat pe tot parcursul sãu. Douã dintre seturi s-au încheiat peste “limita” celor 25 de puncte. Al patrulea s-a terminat în favoarea gazdelor, cu 34-32. În decisiv, bãimãrenii au crezut în sansa lor si s-au impus cu 15-13. Absolut frumoasã este starea de spirit de acum. Dacã la meciul de la Zalãu (pierdut cu 3-2) n-am mai contat în ultimele douã seturi, se poate vedea o schimbare a opticii la jucãtorii echipei noastre la Constanta, care au rãmas conectati la meci pânã la final.
Aceastã victorie ne obligã sã rãmânem cu capul sus, iar acum e destul de clar cã avem sanse sã ne batem pentru unul dintre primele patru locuri, care ne-ar duce în prima grupã valoricã.

GLASUL

raul97
22nd November 2006, 12:33
Cupa României la volei masculin
Teoretic, astãzi ar trebui sã se dispute jocurile din prima mansã a sferturilor de finalã din Cupa României la volei. Din diverse motive, programul a fost dat peste cap si niciun meci nu va mai avea loc.
Explorãri va juca în sferturi cu Steaua, primul meci în Baia Mare, pe 6 decembrie, iar returul în 25 ianuarie 2007, în deplasare. Celelalte jocuri: Tomis Constanta - Unirea Dej (15 si 17 decembrie, ambele la Constanta); VCM Piatra Neamt - Remat Zalãu (3-0 în primul meci, returul încã nu se stie); “U” Cluj - Dinamo (s-a jucat un meci, câstigat de bucuresteni cu 3-1). Dupã victoria din deplasarea de la Constanta, antrenorul principal al echipei bãimãrene, Marius Botea, vede un viitor mai frumos pentru echipa pe care o antreneazã: “Prin victoria de la Constanta am reintrat în cãrtile calificãrii pentru grupa 1-4. Nu trebuie sã facem pasi gresiti pe teren propriu si, obligatoriu, trebuie sã batem la Dej si la Cluj. Dacã vom reusi sã învingem la Piatra Neamt sau la Steaua ar fi grozav. Cred cã principala noastrã contracandidatã la accederea în 1-4 este în acest moment Tomis Constanta”.

www.glasulmaramuresului.ro

raul97
25th November 2006, 09:39
Studentii vor revansa

Azi, "U" Explorari evolueaza in deplasare cu VCM Piatra Neamt, intr-o partida din cadrul etapei a X-a, prima a returului din prima faza a campionatului. Jucatorii baimareni vin dupa o evolutie buna, cu trei victorii in ultimele patru etape (infringerea a fost una cu cintec, 2-3, in deplasare, la Rimnicu Sarat) si vor sa confirme ca meciul din tur pierdut pe teren propriu in fata nemtenilor, 2-3, a fost o sincopa. Echipa din Piatra Neamt a avut o evolutie buna, reusind 7 victorii in acest campionat si a luat o importanta optiune in vederea accederii in play-off. Pentru a-si indeplini obiectivul propus, clasarea pe unul din primele patru locuri, studentii au nevoie sa acumuleze cit mai multe puncte in jocurile cu echipele cu care se afla in lupta.

informatia zilei

raul97
25th November 2006, 21:13
RETUR Etapa X 25.11.06:VCM PIATRA NEAMȚ-EXPLORĂRI BAIA MARE 3-0

raul97
27th November 2006, 14:31
Joc slab, rezultat pe masura

VCM Piatra Neamt - “U” Explorari Baia Mare 3-0 (20, 19, 23)

Sala sporturilor din Piatra Neamt - circa 200 de spectatori.
Au arbitrat: Anghelus Cotoanta (Bucuresti) si Lucian Vlad (Constanta).
“U” Explorari: Vinatoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Roma-nescu, Brezeanu, Socaciu. Antrenori: Marius Botea (principal) si Sorin Pop (secund).

Dupa doua victorii consecutive (3-0 acasa cu Unirea Dej si 3-2 in deplasare cu Tomis Constanta), “U” Explorari Baia Mare a pierdut cu 3-0 la Piatra Neamt in fata unei echipe care in acest sezon se bate pentru titlul de campion. Nemtenii au cistigat in tur trei meciuri importante in deplasare, cu Steaua, Tomis Constanta si “U” Explorari, motiv pentru care sint indreptatiti sa spere cel putin la un loc pe podium.
Conform declaratiei antrenorului Marius Botea, meciul de simbata dintre nemteni si baimareni “a fost unul slab, cu multe greseli in ambele tabere. Pina la urma, a cistigat echipa care a gresit mai putin si aceasta a fost cea locala.” Dupa ce au pierdut primele doua seturi, cu 25-20 si 25-19, oaspetii au fost aproape de a se impune in setul al treilea. “Dupa scorul 23-23, ar fi trebuit sa avem noi 24-23, dar arbitrii au vazut invers si au acordat punctul in favoarea echipei locale. Apoi am mai gresit o data si s-a facut 3-0 la seturi. Cu toate ca au fost unele erori de arbitraj, nu pot sa afirm ca am pierdut din cauza acestora”, a adaugat antrenorul Botea.
In etapa urmatoare, miercuri, de la ora 17, baimarenii vor juca pe teren propriu cu Centrul National de juniori de la Dej, iar simbata, in deplasare, cu Steaua.

informatia zilei

raul97
30th November 2006, 00:43
RETUR Etapa XI 29.11.06 EXPLORĂRI BAIA MARE-CSS LAPI DEJ CENTRU NATIONAL 3-0

raul97
30th November 2006, 10:03
Succes lejer in fata lotului de juniori

“U” Explorari Baia Mare - CSS LAPI CN Dej 3-0 (15, 19, 17)

Sala Polivalenta din Baia Mare - circa 150 de spectatori.
Au arbitrat: Paul Szabo (din Oradea) si Mircea Temian (din Zalau).
Observator FRV: Mihai Maier (Bucuresti).
Durata meciului: 59 minute (setul I - 18’, setul II - 20’, setul III - 21’).
“U” Explorari: Ovidiu Teusan, Laurentiu Vinatoru, Ciprian Neamt, Dan Borota, Andrei Lung, Robert Tutea, Mircea Batin, Mihai Olahut, Stefan Romanescu, Patriciu Pastean, Gheorghe Socaciu, Claudiu Brezeanu. Antrenori: Marius Botea (principal) si Sorin Pop (secund). Director tehnic: Adrian Arbuzov.
CSS CN Dej: Serban Pascan, Dan Tabacaru, Marian Bala, Andrei Spinu, Ciprian Matei, Adrian Gagea, Eduard Popescu, Razvan Vilceanu, Bogdan Bratosin, Zoltan Szekely, Bogdan Gheorghiu, Ricardo Patran. Antrenori: Ovidiu Macarie (principal), Armand Dumitriu si Mircea Gitej (secunzi).
Voleibalistii de la “U” Explorari Baia Mare au invins fara emotii, cu 3-0, echipa lotului national de juniori al României, care evolueaza in campionatul Diviziei A1 sub denumirea CSS LAPI Centrul National Dej.
Gazdele au cistigat fara probleme primul set, conducind in permanenta pe tabela de marcaj: 8-2, 11-4, 15-6, 20-12 si in final 25-15.
Setul al doilea a fost cel mai echilibrat. Juniorii dejeni au condus cu 8-6 si 11-8, apoi baimarenii au preluat conducerea, dar oaspetii s-au tinut scai de mult mai experimentatii lor adversari. Echilibrul se rupe la scorul 16-14, in favoarea localnicilor, care se desprind si cistiga setul al doilea, cu 25-19, dupa 20 de minute.
Setul al treilea a fost ultimul al meciului. Dupa un inceput mai timid, baimarenii se distanteaza de la 7-5 la 14-5. Chiar daca joaca in final cu rezervele, “U” Explorari isi adjudeca setul cu 25-17, in 21 de minute, si cistiga meciul cu un sec 3-0.
In etapa viitoare, baimarenii vor juca simbata, 2 decembrie, in deplasare, cu Steaua Bucuresti.

informatia zilei

raul97
1st December 2006, 09:49
Studentii vor juca la Steaua

Miercuri seara, s-a disputat etapa a XI-a, in care s-au inregistrat si doua surprize. Daca victoria nemtenilor la Cluj era previzibila, infringerea zalauanilor la un scor categoric pe teren propriu cu cei de la Constanta o putem considera o alta surpriza. Steaua, dupa un parcurs bun, s-a vazut invinsa la Rimnicu Sarat. Explorari se mentine in continuare pe locul 4 si simbata va juca in deplasare cu Steaua. In cazul unei victorii a studentilor, acestia vor lua o importanta optiune pentru accederea in play-off.

informatia zilei

raul97
2nd December 2006, 19:47
RETUR Etapa X II 02.12.06

Steaua Bucuresti-“U” Explorari Baia Mare 3-2

raul97
3rd December 2006, 22:25
Obsedantul 3-2

Steaua București - “U” Explorări Baia Mare 3-2 (19, 20, -25, -21, 13)

Unul dintre derbiurile etapei a 12-a s-a petrecut în București. Protagoniste, Steaua și “U” Explorări. Fiecare dintre cele două formații avea un singur gînd: victoria. Steaua pentru a-și consolida poziția în play-off, băimărenii pentru a prinde ultima treaptă a “trenului” care-i duce în grupa valorică 1-4. Partidă disputată cu răsturnări spectaculoase de scor. Din informațiile oferite de Marius Botea, antrenor principal, întîlnirea a avut momente bune și rele. După ce au fost conduși cu 2-0 la seturi, oaspeții au avut puterea să egaleze. Moment crucial, la tie break. “U” Explorări are un start bun: 0-4, 2-6. Panică în tabăra stelistă. Bucuria băimărenilor a fost de scurtă durată. Egalitate la 13. În final, Steaua s-a impus la limită. O victorie scăpată printre mîinile oaspeților. Păcat. Dacă “U” Explorări cîștiga acest joc, putea să acceadă în turneul play-off. Au arbitrat: M. Nicolae (Galați), O. Iliescu (Brașov). Observator FRV: V. Manole (București). • “U” Explorări: Vînătoru, Borota, Neamț, Teușan, Țuțea, Laza, Batin, Brezeanu, Romanescu, Olăhuț, Păștean.

Graiul

raul97
4th December 2006, 09:53
La un pas de fericire

• Steaua Bucuresti - “U” Explorãri Baia Mare: 3-2 (19, 20, -25, -21, 13)

Bucuresti. Spectatori circa 200 • Au arbitrat: Marin Nicolae (Galati) si Ovidiu Iliescu (Brasov). • Observator FRV: Viorel Manole (Bucuresti - secretarul general al federatiei) • Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Olãhut, Romanescu, Pãstean, Brezeanu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

A mai trecut o etapã grea pentru Explorãri, a mai trecut o etapã în care am pierdut cu 3-2, scorul preferat de echipa noastrã în acest sezon (sapte rezultate din 12 pânã acum). Mãcar unul dintre jocurile pierdute cu 3-2 dacã era câstigat si era perfect, iar procentele acordate echipei noastre pentru intrarea în play-off ar fi fost mult mai mari. Constanta este deasupra noastrã la setaveraj, dar ei vor avea mai mult ca sigur douã puncte în plus, deoarece mai au de jucat cu Lapi Dej o restantã. Dacã bãimãrenii reuseau sã învingã Steaua sâmbãtã, veneam la un singur punct de “militari”. Asa însã, suntem practic la 2 puncte distantã de primele patru clasate si va trebui sã facem treabã foarte bunã în ultimele jocuri pentru a prinde prima grupã valoricã. Explorãri mai are de jucat cu “U” Cluj, Dinamo, Unirea Dej (în deplasare), Remat, Râmnicu Sãrat si Tomis Constanta (acasã). Pentru a putea avea pretentii la 1-4, e musai sã batem tot acasã si douã jocuri în deplasare. Asa cum Explorãri ar fi putut câstiga meciul cu 3-2, asa putea si Steaua sã se impunã cu 3-0. “Militarii” au câstigat primele douã seturi destul de categoric si l-au pierdut pe al treilea în prelungiri, la 25. Apoi, în setul patru, echipa noastrã s-a impus la 21 si s-a ajuns la decisiv. În setul V, Explorãri a început foarte bine jocul si au condus cu 4-0 si 6-2, Steaua reusind sã egaleze la 13 si sã facã apoi si celelalte douã puncte necesare victoriei. Probabil conteazã mult si lipsa de experientã, deoarece echipa noastrã a pierdut cinci dintre cele 7 meciuri încheiate cu 3-2. Sansele ca echipa noastrã sã ajungã la 1-4, al doilea an consecutiv, existã, si bãietii antrenati de Marius Botea trebuie sã creadã pânã la capãt în sansa lor. Nu-i totuna sã te bati cu cele mai bune echipe din tarã sau sã termini pe locul 5 sau 6 în grupã cu celelalte.

Glasul

raul97
6th December 2006, 09:56
Explorãri poate trece de Steaua

Astãzi, de la ora 17.00, Sala Polivalentã din Baia Mare va fi gazda partidei dintre “U” Explorãri si Steaua Bucuresti, prima mansã a sferturilor de finalã din Cupa României la volei. Jocul va fi arbitrat de Alin Mateizer (Ploiesti) si Nicolae Cãlimac (Cluj-Napoca).
Va fi un meci interesant, deoarece disputele dintre Steaua si Explorãri au fost mereu încinse, indiferent de pozitia pe care echipele au ocupat-o în clasament. Si în acest an istoria s-a repetat, ambele jocuri disputate terminându-se dupã cinci seturi. Din pãcate, ambele jocuri au fost pierdute de echipa noastrã cu 3-2, fie cã s-a jucat în Baia Mare, fie în Bucuresti. Ultimul meci a avut loc chiar la finele sãptãmânii trecute, când “militarii” s-au impus cu 3-2, dupã ce au condus cu 2-0, apoi au fost egalati si au învins în decisiv cu 15-13.
Bãimãrenii au sansa de a trece mai departe si a-si egala performanta de anul trecut, când au ajuns în semifinale, acolo unde au fost eliminati de VCM Piatra Neamt.
Presedintele sectiei de volei a clubului bãimãrean, Traian Rad Tãut, ne-a declarat: „Îmi pare rãu de înfrângerea suferitã sâmbãtã (2-3 cu Steaua - n.r.), am irosit o sansã mare pentru a ne realiza obiectivul. Bãietii îsi doresc revansa si cred cã putem câstiga meciul cu 3-0. Chiar dacã am pierdut în acest campionat de douã ori cu Steaua, nu avem niciun complex fatã de ei. Pur si simplu ei au o echipã mult mai bunã decât au avut anul trecut. Noi suntem formatia care a pierdut cele mai multe meciuri cu 3-2 în acest sezon, pânã la urmã trebuie sã ne ajute si pe noi Dumnezeu. Eu încã mai cred cã putem ajunge în grupa 1-4. Nu ne dezavantajeazã faptul cã jucãm prima mansã acasã cu Steaua, pentru cã, repet, putem bate cu 3-0, si atunci în retur ne va fi mult mai usor. Eu sper sã ajungem în finala Cupei României.”
Programul sferturilor de finalã. Prima mansã: Explorãri - Steaua (astãzi); CMV Tomis Constanta - Unirea Dej (pe 15 decembrie); VCM LPS Piatra Neamt - CS Remat Zalãu (3-0, disputat în devans); “U” Cluj-Napoca - Dinamo Lemtrans Bucuresti (trebuia sã se dispute pe 12 noiembrie, dar s-a jucat meciul retur prima oarã, bucurestenii reusind sã se impunã cu 3-1). Partida retur dintre Steaua si Explorãri va avea loc pe 25 ianuarie, în Bucuresti.

www.glasulmaramuresului.ro

raul97
6th December 2006, 19:14
“U” Explorãri Baia Mare-Steaua Bucuresti 1-3

raul97
7th December 2006, 12:07
"Studentii" au pierdut in fata "militarilor"

"U" Explorari Baia Mare - Steaua Bucuresti 1-3 (-14, 22, -24, -20)

Sala Polivalenta din Baia Mare - circa 200 de spectatori.
Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiesti) si Nicolae Calimac (Cluj-Napoca).
Observator FRV: Ovidiu Florea (Bucuresti).
Durata meciului: 91 minute.
"U" Explorari: Neamt, Laza, Teusan, Tutea, Vinatoru, Batin (libero), Borota, Brezeanu, Socaciu, Romanescu, Pastean, Olahut. Antrenori: M. Botea si S. Pop. Director tehnic: A. Arbuzov.
Steaua: Grigorie, Andries, Hutuleac, Carpen, Oancea, Ilie (libero), Tobosi, Rosu, Serban, Toma, Cirlan. Antrenor: D. Banu.

Dupa ce au pierdut cu 3-2 ambele meciuri din campionat in fata "militarilor", atit acasa, cit si in deplasare, voleibalistii de la "U" Explorari Baia Mare au cedat ieri seara cu 3-1, pe teren propriu, si meciul tur din sferturile de finala ale Cupei României. Gazdele au inceput foarte slab si au fost conduse cu 6-3, 16-10, 21-12, pentru ca in final baimarenii sa piarda primul set cu 25-14, dupa 20 de minute.
Setul al doilea a fost dominat de "U" Explorari, tabela de marcaj indicind avantaj pentru gazde in permanenta: 6-2, 15-9, 20-14 si 25-22 (setul a durat 22 de minute).
Setul al treilea a fost cel mai echilibrat. Dupa 8-8 se face 15-13 si apoi 19-16 pentru baimareni. Steaua egaleaza la 20, apoi preia conducerea si dupa egalitate la 24 se intra in "prelungiri". La doua atacuri consecutive, Tutea si Neamt trimit mingea in blocajul advers si "militarii" cistiga setul cu 26-24, dupa 24 de minute.
Setul al patrulea avea sa fie si ultimul al meciului. Baimarenii incep mai bine, conduc cu 7-3 si 12-10, dar oaspetii rastoarna situatia, puncteaza de sase ori la rind si tabela avea sa indice 16-12 pentru bucuresteni. Finalul apartine jucatorilor antrenati de Dan Banu si stelistii cistiga setul decisiv cu 25-20, dupa 25 de minute.
Dupa aceasta infringere suferita acasa, misiunea baimarenilor este extrem de dificila. Steaua are prima sansa de calificare, insa un joc bun al maramuresenilor ar putea produce surpriza. Returul meciului dintre "militari" si "studentii" baimareni este programat anul viitor in 25 ianuarie.

Alte rezultate inregistrate in aceasta faza a Cupei României:
VCM Piatra Neamt - VC Remat Zalau 3-0
Dinamo Lemtrans Bucuresti - "U" Cluj-Napoca 3-1.
In cel de-al patrulea meci din sferturi, se vor intilni VCM Tomis Constanta si Unirea Dej (ambele meciuri la Constanta, in 15 si 17 decembrie).

informatia zilei

starsteel
7th December 2006, 12:14
Se pare ca sunt mai buni stelistii decat voi in ciuda meciurilor echilibrate....CSU Metal Galati a facut un meci de infarct ieri si a eliminat pe Dinamo, la feminin evident.

raul97
8th December 2006, 09:21
Sînt Țuțea, poet și voleibalist”
Dan Brie (Baia Mare), Marius Cîmpian (Baia Mare)



Uriaș, blond, cu o față imobilă, Robert Țuțea pare un dur din trupele speciale. Zîmbește rar, chinuit și recunoaște că e un tip încăpățînat, care face orice să se impună. "E o trăsătură de familie. Și Petre Țuțea, cu care bunicul era văr, a fost la fel. Nu s-a temut să vorbească, cu orice risc. L-am întîlnit, din păcate, o singură dată. Aveam abia 11 ani cînd a murit. Însă îl știu bine, pentru că se vorbea mult despre el în familie. În special despre partea politică a activității sale, despre faptul că a fost un opozant al comunismului. La școală nu am avut voie să spun că sînt nepotul lui Petre Țuțea, deși eram întrebat mereu", mărturisește căpitanul Universității Explorări Baia Mare.

Familia sa este originară din Boteni (județul Argeș), unde s-a născut și Petre Țuțea. Robert, ajuns la Baia Mare cu 4 ani în urmă, la încheierea junioratului. Aproape fără să-și dea seama, a ales Facultatea de Jurnalism și Filosofie, din cadrul Universității de Nord. "O fi un destin. M-am gîndit, inițial, la Academia de Poliție, apoi la Filologie. Pînă la urmă am ales Filosofia. Îmi plac dezbaterile, iar gînditorul meu preferat e Kant. Îmi place însă și poezia. Am publicat versuri în ziarele locale. Mă trezesc, uneori, noaptea și scriu. Nu doar poezii de dragoste, ci orice temă care îmi stîrnește interesul", a mai spus Robert. Pe teren e strigat "Poetul". Dar el vrea altceva: "Planul meu e să fiu realizat financiar la 35 de ani. După aceea, aș preda filosofia, într-o școală".

„E un filosof desăvîrșit”
Antrenorul echipei Universitatea Explorări Baia Mare, Marius Botea (foto), spune că Robert Țuțea e filosof și în teren, nu doar în afara acestuia. "E desăvîrșit ca filosof. Nimeni din echipă nu are dreptate. Doar el. Îi place să aibă mereu ultimul cuvînt. L-am instalat căpitan de echipă pentru că e un jucător de valoare, un om de bază. Am vrut și să-l responsabilizez. Calitatea lui principală e forța cu care atacă. E de temut pentru orice adversar", a spus Botea.


Citește puțin, ascultă Scooter
Robert Țuțea recunoaște că nu este pasionat de lectură, ci de discuțiile libere, după modelul acelora din antica Agoră ateniană. "Am citit o singură carte scrisă de Petre Țuțea, «3022 de cuvinte». În general, nu citesc decît cărțile de filosofie importante și atît. Problema care mă preocupă este aceea a existenței Divinității. Aș discuta zile în șir pe această temă. Abia dacă aș reuși să epuizez, întrucîtva, acestă temă, mi-aș fixa o altă țintă", povestește Robert. O altă pasiune a sa este muzica, în special cea puternic ritmată. "Ascult Scooter la volum maxim, îmi place aproape orice gen de muzică, dar nu suport manelele", afirmă Robert.

gsp

scumpik
8th December 2006, 13:42
/hello Buna, eu sunt noua pe aici, imi poate spune cineva daca exista un site cu pozele celor de la U. Explorari si cateva date despre ei? Au cumva un site oficial ? Sau daca nu au, imi spune cineva cum se numeste posesorul tricoului cu nr. 3? si tot ce stiti despre el :)
Va rog sa ma ajutati cei care sunteti on...si fiti rabdatori cu mine ca sunt blonda :headbang:
Va multumesc anticipat:)

raul97
9th December 2006, 10:32
Baimarenii merg la Cluj, la victorie

Dupa meciul foarte slab de miercuri, din Cupa României, cind au pierdut in fata celor de la Steaua Bucuresti, cu scorul de 1-3, jucatorii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop vor juca miine, in deplasare, cu “U” Cluj. La prima vedere se pare ca baimarenii pornesc drept favoriti pentru acest meci, dar pentru aceasta trebuie sa si joace in teren. Oaspetii au neaparat nevoie de victorie pentru a-si pastra macar teoretic sansele de accedere in play-off. Partida va fi arbitrata de Marian Stoica si Alin Mateizer (ambii din Bucuresti).

informatia zilei

starsteel
9th December 2006, 12:09
Maine Clujul are o dubla confruntare, la masculin cu Baia Mare iar la feminin cu Galatiul. Mai mult ca sigur impreuna reusim 6 seturi in dauna echipelor clujene.

raul97
13th December 2006, 22:02
O noua infringere

“U” Cluj - “U” Explorari Baia Mare 3-0 (20; 14; 19)

Deoarece miercuri “U” Explorari a jucat in Cupa Rom&Mac246;aniei, cu Steaua, meciul din cadrul etapei a 13-a s-a jucat ieri. Daca pina acum mentionam faptul ca baimarenii sint abonati la infringeri cu 2-3, iata ca de aceasta data elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au tinut sa ne contrazica si au pierdut de o maniera categorica in fata unei echipe care realizase doar doua victorii. Se pare ca jucatorii baimareni traiesc cu impresia ca este suficient doar sa intre in teren pentru a-si primi drepturile banesti. Am crezut ca evolutia slaba din meciul de miercuri cu Steaua a fost o intimplare, dar la Cluj jucatorii au facut doar figuratie in teren, reusind contraperformanta de a nu realiza nici 15 puncte intr-un set. Daca inaintea inceperii campionatului obiectivul echipei era play-off-ul, acum, dupa asemenea evolutii, voleibalistii se pot astepta sa lupte pentru evitarea retrogradarii. Cei doi tehnicieni au utilizat urmatorul lot de jucatori: Ciprian Neamt, Andrei Laza, Ovidiu Teusan, Robert Tutea, Laurentiu Vinatoru, Dan Borota, Mircea Batin, Gheorghe Socaciu, Claudiu Brezeanu, Stefan Romanescu.

informatia-zilei

raul97
14th December 2006, 15:14
S-a schimbat obiectivul

Dupa infringerea de duminica, de la “U” Cluj (0-3), jucatorii de la “U” Explorari practic nu mai au nici o sansa de a participa in prima grupa valorica. Daca la inceputul campionatului obiectivul era evolutia in play-off, acum obiectivul echipei a fost modificat, dorindu-se ocuparea locului 5. Cu toate ca elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au reusit sa invinga atit pe Dinamo Bucuresti, cit si pe VCM Constanta, aceste victorii nu mai au nici o relevanta, deoarece in calcul se vor lua doar rezultatele dintre echipele din aceeasi grupa valorica. Conducerea administrativa a stabilit ca atita timp cit echipa nu se afla pe primul loc in grupa a doua valorica, jucatorii vor avea 20% penalizare din salariu si vor juca fara prime. Daca termina pe locul 5 returul, jucatorii vor putea recupera aceste penalizari.

informatia-zilei

raul97
16th December 2006, 09:38
Studentii trebuie sa cistige

Azi, cu incepere de la ora 17, in Sala Polivalenta se va disputa partida dintre "U" Explorari si Remat Zalau, din cadrul etapei a 14-a. Rivalitatea dintre cele doua echipe a dus de fiecare data la meciuri spectaculoase deschise oricarui rezultat. In meciul tur, profesorul Mircea Spataceanu a invins "elevul", profesor Marius Botea, cu scorul de 3-2. Dupa infingerea suferita in etapa trecuta, la Cluj-Napoca, baimarenii nu au voie sa mai faca nici un pas gresit pentru a avea sanse de clasare pe locul 5. Partida va fi arbitrata de Toader Corcodel si Benone Visan (ambii din Bucuresti).

informatia-zilei

raul97
16th December 2006, 23:08
RETUR Etapa XIV 16.12.06

EXPLORĂRI BAIA MARE-REMAT ZALĂU 3-0

raul97
18th December 2006, 09:33
Fãrã nicio problemã

• “U” Explorãri Baia Mare - Remat Zalãu: 3-0 (22, 21, 20)

Sala Polivalentã din Baia Mare. Spectatori cca 300 • Au arbitrat: Toader Corcodel si Benone Visan (ambii din Bucuresti). Observator FRV: Alexandru Ignat (Târgu-Mures) • Explorãri: Vânãtoru, Neamt, Borota, Laza, Tutea, Teusan, Romanescu (libero). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • Remat Zalãu: Ghimes, Onute, Briscan, Sãndutã, Todoran, Kovacs, Cãlin (libero), Verdes, Mãcicãsan. Antrenori: Mircea Spãtãcean si Aurel Vlaicu

Bãimãrenii au încheiat anul 2006 cu o victorie tonicã în fata unui adversar de traditie, care, de obicei, este greu de bãtut, indiferent de locul de desfãsurare al meciului. Sâmbãtã, însã, lucrurile au fost ceva mai simple, pentru cã Explorãri a jucat bine, în timp ce zãlãuanii au comis foarte multe erori.
Bãimãrenii au început tare meciul si au condus cu 8-3 si 18-10, gratie mai ales blocajului (principalul “client” fiind Zoltan Kovacs), care a functionat aproape perfect. Oaspetii n-au renuntat la luptã si s-au apropiat la 22-21, dar gazdele si-au revenit la timp si au câstigat primul set cu 25-22.
Setul al doilea a avut o desfãsurare asemãnãtoare. A fost 19-14, zãlãuanii s-au apropiat din nou la 22-21, dupã care s-a fãcut 25-22.
În ultimul set, bãimãrenii s-au desprins rapid de adversar, scorul ajungând la 20-10. Tresãrirea de orgoliu a oaspetilor, care s-au apropiat la patru puncte, 23-19, a reprezentat pânã la urmã un simplu foc de paie, Explorãri adjudecându-si la 20.
Pentru prima datã în acest campionat, Stefan Romanescu a jucat în locul lui Mircea Batin pe postul de libero la Explorãri. Pe banca de rezerve a oaspetilor s-a aflat si George Tadici, fiul selectionerului echipei nationale de handbal feminin Gheorghe Tadici.
Partida cu Remat Zalãu a fost ultimul joc oficial pentru bãimãreni în acest an. Vacanta voleibalistilor de la Explorãri nu va fi însã prea lungã, deoarece Baia Mare va gazdui în perioada 5-7 ianuarie un turneu al Cupei Confederatiei Europene de Volei, competitie asupra cãreia vom reveni cu amãnunte.
Marius Botea (antrenor Explorãri): “Noi am fãcut un meci bun si scorul mã scuteste de prea multe comentarii. Sunt multumit de modul cum a jucat Romanescu pe postul de libero. Asta nu înseamnã, însã, cã Batin va fi trecut pe linie moartã. Nu stiu cine va fi titular în continuare, vor trebui sã lupte pentru acest post. Concurenta nu poate fi decât beneficã.”
Mircea Spãtãcean (antrenor Zalãu): “La fel ca în alte meciuri, am facilitat victoria adversarilor prin numeroasele erori pe care le-am comis. Echipa este în reconstructie si de acum înainte la Zalãu vor fi plãtiti bine doar jucatorii care vor dovedi cã meritã acest lucru. La Abraham si Ilies s-a renuntat pentru cã nu au dat randament, în conditiile în care încasau o grãmadã de bani.”

Glasul

raul97
19th December 2006, 09:46
Spaniolii par marii favoriti

În perioada 5-7 ianuarie 2007, Sala Polivalentã din Baia Mare va fi gazda unuia dintre cele 12 turnee ale fazei secunde din Cupa Confederatiei Europene de Volei. La fiecare dintre aceste turnee participã patru echipe, iar prima clasatã din fiecare grupã va merge în optimile de finalã ale competitiei. Acestora li se vor adãuga alte patru echipe care sunt deja calificate pentru optimi: Copra Piacenza (Italia), Fakel Novy Urengoi (Rusia), Stade Poitevin Poitiers (Franta) si CV Gran Canaria (Spania).

• Grupa a 12-a

“U” Explorãri Baia Mare face parte din grupa a 12-a, alãturi de echipele: Brcko Jedinstvo (Bosnia Hertegovina), Unicaja Arukasur Almeria (Spania) si Pagrati Atena (Grecia). Nu putem spune ce sanse are echipa noastrã sã meargã mai departe, deoarece în ultimul timp am fost destul de departe de întrecerile continentale. Însã putem crede cã echipa spaniolã este favoritã la câstigarea primului loc în grupã, deoarece ea a participat la grupele Top Teams Club, o întrecere superioarã calitativ.

• Brcko Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina)

Presedintele clubului este Mustafa Nukovic, iar jocurile de pe teren propriu si le disputã în Sportska Dvorana Magnet din Brcko.
Din rândurile echipei din Bosnia fac parte doar jucãtori din tarã: Nemanja Bozic, Elvis Cackovic, Adnan Dzinovic, Edvin Hadzic, Sasa Karanovic, Dalibor Markovic, Milos Mitrovic, Armin Mustedanovic, Sasa Plavsic, Damir Simikic, Luka Sormaz, Mario Vasiljevic, Sasa Zimonjic.

• Pagrati Atena (Grecia)

Presedintele clubului este George Chakas. Echipa Greciei s-a calificat la ultimul Campionat Mondial, disputat în Japonia, unde a venit pe locul 17 (din 24). Nu e de râs neapãrat, deoarece noi nu ne mai calificãm de ani buni la niciun turneu final.
Lotul de jucãtori: Michalis Alexandropoulos, Nikolaos Bougas, Ioannis Chatziprodromou, Panagiotis Dimitrakakos, Ioannis Dimitriou, Konstantinos Kidonakis, Carlos Henrique Moreno (Brazilia), Efstathios Ntonas, Kleomenis Roumeliotis, Grigorios Terzis, Churi Julian Andres Zapata (Columbia).

• Explorãri Baia Mare

Presedintele clubului: Traian Rad Tãut. Echipa îsi disputã jocurile în Sala Polivalentã “Lascãr Panã” din Baia Mare. În acest moment, echipa noastrã ocupã locul 5 în clasamentul primei divizii din România, cu 21 de puncte (7 victorii si 7 înfrângeri), cu foarte slabe sperante (aproape inexistente) de a mai urca între primele patru si la un pas de a fi eliminatã din sferturile Cupei României, acolo unde a pierdut cu 1-3 în prima mansã la Steaua Bucuresti, chiar pe teren propriu.
Lotul de jucãrori: Mircea Batin, Dan Borota, Claudiu Bogdan Brezeanu, Andrei Laza, Ciprian Cristian Neamt, Mihai Olãhut, Patriciu Floris Pãstean, Tudor Stefan Romanescu, Gheorghe Socaciu, Ovidiu Claudiu Teusan, Robert Mihail Tutea, Laurentiu Marian Vînãtoru.

• Unicaja Arukasur Almeria (Spania)

Presedintele clubului: Antonio Jesus Gonzalez. În acest moment, echipa din Almeria ocupã locul 3 în Superliga spaniolã, care are 14 echipe la start (mai are si o restantã). Sezonul trecut, Almeria a fost a doua în Cupa Regelui Spaniei, dupã Son Amar Palma - CV Portol Mallorca; la fel si în Supercupã
Spaniolii au participat la finele sãptãmânii trecute la unul dintre turneele Top Teams, la Doetinchem (Olanda), acolo unde s-a clasat pe locul al doilea, dupã echipa gazdã, motiv pentru care a coborât în CEV. Aici a învins cu 3-0 (17, 20, 20) pe OK Karlovac (Croatia), apoi 3-1 (21, -21, 12, 18), pentru ca în ultimul joc, cel decisiv, sã piardã cu 3-1 (27, -21, -17, -34) în fata gazdelor de la DOC Stap Orion Doetinchem. Numai dacã ne uitãm la evolutia pe seturi si e clar cã jocul a fost extrem de echilibrat.
Lotul de jucãtori: Renato Adornelas Da Silva (Brazilia), Giovanni Baliana Das Chagas (Brazilia), Gregory Berrios Torres (SUA), Everaldo Felipe Castro Silva (Brazilia), Marcos Vinicius De Souza Leal Acacio (Brazilia), Gustavo Delgado Escribano, Vicente Ferrandez Requena, Alfonso Flores Pena, Israel Rodriguez Calderon, Juan Jose Salvador Jimenez, Paulo Anchieta Veloso Pinto (Brazilia). Dupã cum se poate observa, cinci dintre jucãtorii echipei spaniole sunt de nationalitate brazilianã, adicã provin din tara care este campioanã mondialã si olimpicã en-titre. E drept cã niciunul dintre acestia nu face parte din echipa nationalã, dar nu trebuie sã trecem prea usor peste asta.

• Dinamo Lemtrans în CEV

Tot în CEV si tot în aceastã fazã a grupelor va juca si Dinamo Lemtrans Bucuresti. Echipa noastrã face parte din grupa a 6-a, care se va disputa la Osijek (Croatia). Participã: MOK Osijek, Pepe Jeans Asse Lennik (Belgia), Neftianik Baskortostan UFA (Rusia).
Cu alte amãnunte vom reveni în timp util.

Glasul

raul97
21st December 2006, 09:35
Primã pentru calificarea din grupa Cupei Confederatiei Europene de Volei
10.000 euro pentru “U” Explorãri

Dupã cum v-am anuntat deja, în perioada 5-7 ianuarie, în Polivalenta bãimãreanã se va disputa turneul grupei a 12-a din Cupa Confederatiei Europene de Volei (CEV), întrecere la care participã echipele: Brcko Jedinstvo (Bosnia Hertegovina), Unicaja Arukasur Almeria (Spania), Pagrati Atena (Grecia) si “U” Explorãri Baia Mare.
Pentru acest turneu au fost delegate patru brigãzi de arbitri, câte una din Bulgaria, Polonia, Ucraina si Turcia. Ni se pare foarte mult, patru cupluri pentru sase meciuri, cãrora trebuie sã le asiguri toate conditiile.
Clubul estimeazã cã totalul cheltuielilor de organizare va ajunge undeva la 700 de milioane lei vechi. Teoretic, dacã Explorãri ar fi disputat acest turneu în deplasare, într-o altã tarã, exista posibilitatea sã plãteascã chiar mai multi bani. În plus, nici sansele de calificare n-ar mai fi fost aceleasi.
Din spusele presedintelui sectiei de volei, Traian Rad Tãut, echipele din Grecia si din Bosnia sunt pe locul 12 în prima divizie din tãrile lor, în timp ce spaniolii ocupã locul III. De altfel, se pare cã bãimãrenii si cei din Almeria se vor bate pentru primul loc, cel care asigurã prezenta în optimile de finalã ale competitiei.
Orice echipã care organizeazã un turneu pe teren propriu are sanse la calificare. Spaniolii par mari favoriti, dar nu se stie niciodatã. Poate ne calificãm si mi-ar plãcea sã jucãm în urmãtorul tur cu Dinamo. În cazul în care se calificã mai departe, bãietii au o primã totalã de 10.000 de euro. Un amãnunt interesant, Explorãri joacã primele meciuri oficiale ale unei echipe din judetul nostru dupã intrarea în Uniunea Europeanã.
Dacã echipele din Bosnia si Grecia nu au niciun jucãtor strãin în lot, Almeria de distinge net, cu cinci brazilieni si un american. Nu sunt jucãtori de echipã nationalã, dar nici jucãtori de doi lei n-au cum sã fie. Pânã la urmã, Brazilia este campioana mondialã si campioana olimpicã en-titre.
Anul trecut, Pagrati Atena a jucat cu Dinamo în cupele europene si conducerea tehnicã are un CD cu acele jocuri. De asemenea, ei sperã sã mai facã rost de la Constanta de un CD cu echipa spaniolã, deoarece Tomis joacã în Top Teams cu echipa olandezã DOC Stap Orion Doetinchem, exact cea care a eliminat-o pe Almeria din competitia mai sus amintitã, în turneul organizat la Doetinchem (si aici se dovedeste cât de mult conteazã avantajul terenului propriu).
Jucãtorii de la Explorãri au avut o vacantã foarte scurtã, de numai douã zile, de miercuri ei fiind în cantonament pe plan local. Pregãtirile vor continua în localitate pânã la debutul turneului, dupã care jucãtorii se vor mai relaxa putin si vor reveni în competitiile interne (campionatul se va relua pe 27 ianuarie, Explorãri având meci în deplasare cu Dinamo, iar în Cupa României vor juca returul din sferturi, cu Steaua, pe 25 ianuarie). Cã tot veni vorba de Cupa României, iatã rezultatele din sferturi: Unirea Dej - Tomis Constanta: 0-3 si 0-3; VCM Piatra Neamt - Remat Zalãu: 3-0 si 1-3; “U” Cluj-Napoca - Dinamo Bucuresti: 1-3 si 1-3; Explorãri - Steaua Bucuresti: 1-3. În semifinale, Piatra Neamt va întâlni Constanta, iar Dinamo câstigãtoarea dublei dintre Explorãri si Steaua.
Programul jocurilor:
Vineri, 5 ianuarie: Atena - Almeria (15.30); Baia Mare - Brcko (18.00)
Sâmbãtã, 6 ianuarie: Brcko - Almeria (15.30); Baia Mare - Atena (18.00)
Duminicã, 7 ianuarie: Brcko - Atena (15.30); Baia Mare - Almeria (18.00)

Glasul

raul97
3rd January 2007, 11:58
După zece ani, din nou în Europa

După un deceniu de chin, de suferință, de neputință, de frustrări, voleiul băimărean reintră din nou în circuitul european. Este un moment fericit, marcat de intrarea României în Comunitatea Europeană. “U” Explorări Baia Mare este prima echipă de club din România care deschide “balul” unui asemenea eveniment. După cum se știe, în perioada 5-7 ianuarie 2007, Baia Mare găzduiește una dintre grupele Confederației Europene de Volei. Pe această temă am purtat un dialog cu domnul ing. TRAIAN RAD TĂUT, membru în Consiliul director al Federației Române de Volei.

• În perioada 1996-2004, ați fost președintele secției de volei de la “U” Explorări. Cum ați ajuns în această funcție? • Am fost și voi fi un mare iubitor de sport, indiferent de ramura care se practică. În anul 1996, doctorul Ioan Roman, medicul echipei “U” Explorări, m-a întrebat dacă aș accepta să fiu președintele echipei, întrucît, existau probleme la această grupare. În principiu am fost de acord. În ședința conducerii clubului din cadrul Universității din Baia Mare am fost ales ca președinte. Am aflat din mass-media locală. N-am fost prezent la această acțiune, fiind ocupat cu probleme profesionale. Am preluat toate atribuțiile funcției. Ghinion. La meciul retur cu VSC Nyregyhaza (Ungaria), din cadrul Cupei Confederației Europene, am avut un accident de mașină. Am ajuns cu întîrziere la joc. M-am bucurat că echipa a cîștigat cu 3-0, calificîndu-se în faza următoare a competiției. • Opt ani ați condus destinele acestei echipe, cu bucurii, dar și insatisfacții. Care sînt ele? • Retrogradarea în divizia B, în anul 2002, mi-a creat o mare deziluzie. Efectiv, multă vreme am fost marcat de acest insucces. Știam că din 1973, “U” Explorări n-a trecut printr-o asemenea situație. Am bucuria că în urmă cu doi ani am hotărît ca destinele echipei băimărene să fie încredințate antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop II, iar ca director tehnic, Adrian Arbuzov. • În 2004, ați renunțat la funcția de președinte de la “U” Explorări. Ce a intervenit? • Am fost ales în Comitetul director al FR Volei. În spirit de fair-play, pentru a nu da diverse interpretări, că sînt acolo, că aș putea ajuta echipa, prin alte mijloace, am hotărît să mă retrag. Actualul conducător al secției de volei este domnul Marinel Kovacs, președinte CJ Maramureș. • Chiar dacă v-ați retras, cum ați reușit să aduceți turneul din grupa a 12-a la Baia Mare? • Am făcut o documentație perfectă, la cerințele CEV. Am primit și acordul conducerii CS Universitatea Baia Mare. Chiar din umbră, am satisfacția că am adus în Baia Mare un turneu internațional de volei, într-o competiție europeană. Suporterii și iubitorii voleiului merită așa ceva. Este o onoare pentru municipiu și județ, să găzduiască o asemenea competiție. • Au mai rămas trei zile pînă la startul turneului. Care este stadiul pregătirilor? • După 11 mai 2006, cînd a avut loc, la Bruxelles, tragerea la sorți pentru cele 12 grupe ale CCEV am demarat la realizarea obiectivelor impuse de Confederația Europeană de Volei, conform regulamentului. La această dată pot spune că toate cerințele sînt asigurate (cazare și masă pentru echipe, arbitri și oficiali), precum și transportul de la aeroporturi. Oaspeții vor fi cazați la Hotelul Mara și Rivulus din Baia Mare. • La ce sumă aproximativă se ridică cheltuielile? Peste 600 de milioane lei vechi • Vineri, 5 ianuarie 2007, ora 15 va fi primul fluier în turneu. • Ce șanse are “U” Explorări în competiție? • Nu dau pronosticuri. Toate meciurile vor fi extrem de grele. Cel mai dificil pare să fie cu echipa din Spania în componența căreia sînt cinci brazilieni. Asta spune multe. Brazilia fiind cîștigătoarea ultimelor două ediții a CM. Sper ca echipa noastră să aibă o evoluție foarte bună în acest turneu. Așteptăm și sprijinul celui de al șaptelea jucător: spectatorii. • Ce alte detalii ne puteți oferi privind desfășurarea turneului? • Intrarea în sală la cele două meciuri, zilnic, de la ora 15 și 17.30, se va face pe baza programului special editat, care va costa 50 mii lei vechi. Casele sălii polivalente vor fi deschise de la ora 12. • Domnule Traian Rad Tăut, am aflat că în 2007, veți avea în familie două evenimente. Care sînt ele? • Văd că presa le știe aproape pe toate. Da. Voi împlini 50 de ani și 25 de ani de căsnicie. E mult, e puțin? Lăsați-mă să meditez. • La început de An Nou, cu o semnificație deosebită, intrarea României în UE, ce vă doriți? • Sănătate întregii familii, și succese celor doi copii la școală. În plan sportiv, echipei “U” Explorări, un parcurs cît mai lung în CCEV, iar în anul 2008, un loc pe podium. Tuturor băimărenilor și maramureșenilor, “La mulți ani!”

Graiul

raul97
4th January 2007, 11:32
Volei. Masculin. Cupa Confederatiei Europene de Volei
“U” Explorãri vrea sã producã surpriza

În perioada 5-7 ianuarie 2007, Sala Polivalentã din Baia Mare va fi gazda unuia dintre cele 12 turnee ale fazei secunde din Cupa Confederatiei Europene de Volei. Prima clasatã din fiecare grupã va merge în optimile de finalã ale competitiei. Acestora li se vor adãuga alte patru echipe care sunt deja calificate pentru optimi: Copra Piacenza (Italia), Fakel Novy Urengoi (Rusia), Stade Poitevin Poitiers (Franta) si CV Gran Canaria (Spania).

Grupa a 12-a

“U” Explorãri Baia Mare face parte din grupa a 12-a, alãturi de echipele: Brcko Jedinstvo (Bosnia Hertegovina), Unicaja Arukasur Almeria (Spania) si Pagrati Atena (Grecia). Credem cã echipa spaniolã e favoritã la câstigarea primului loc în grupã, deoarece ea a participat la grupele Top Teams Club, o întrecere superioarã calitativ.

• Explorãri Baia Mare

În acest moment, echipa noastrã ocupã locul 5 în clasamentul primei divizii din România, cu 21 de puncte (7 victorii si 7 înfrângeri), cu foarte slabe sperante (aproape inexistente) de a mai urca între primele patru si la un pas de a fi eliminatã din sferturile Cupei României, acolo unde a pierdut cu 1-3 în prima mansã la Steaua Bucuresti, chiar pe teren propriu.
Lotul de jucãtori: Mircea Batin, Dan Borota, Claudiu Bogdan Brezeanu, Andrei Laza, Ciprian Cristian Neamt, Mihai Olãhut, Patriciu Floris Pãstean, Tudor Stefan Romanescu, Gheorghe Socaciu, Ovidiu Claudiu Teusan, Robert Mihail Tutea, Laurentiu Marian Vînãtoru.

• Unicaja Arukasur Almeria (Spania)

În acest moment, echipa din Almeria ocupã locul 3 în Superliga spaniolã, care are 14 echipe la start (are o restantã).
Spaniolii au participat în decembrie la unul dintre turneele Top Teams, la Doetinchem (Olanda), acolo unde s-a clasat pe locul al doilea, dupã echipa gazdã, motiv pentru care a coborât în CEV. Aici a învins cu 3-0 pe OK Karlovac (Croatia), apoi 3-1, pentru ca în ultimul joc, decisiv, sã piardã cu 3-1 în fata gazdelor de la DOC Stap Orion Doetinchem.
Lotul de jucãtori: Renato Adornelas Da Silva (Brazilia), Giovanni Baliana Das Chagas (Brazilia), Gregory Berrios Torres (SUA), Everaldo Felipe Castro Silva (Brazilia), Marcos Vinicius De Souza Leal Acacio (Brazilia), Gustavo Delgado Escribano, Vicente Ferrandez Requena, Alfonso Flores Pena, Israel Rodriguez Calderon, Juan Jose Salvador Jimenez, Paulo Anchieta Veloso Pinto (Brazilia). Cinci dintre jucãtorii echipei spaniole sunt de nationalitate brazilianã, adicã provin din tara care este campioanã mondialã si olimpicã en-titre. Niciunul dintre acestia nu face parte din echipa nationalã, dar nu trebuie sã trecem prea usor peste asta.

• Brcko Jedinstvo Brcko ( Bosnia Hertegovina)

Din rândurile echipei din Bosnia fac parte doar jucãtori din tarã: Nemanja Bozic, Elvis Cackovic, Adnan Dzinovic, Edvin Hadzic, Sasa Karanovic, Dalibor Markovic, Milos Mitrovic, Armin Mustedanovic, Sasa Plavsic, Damir Simikic, Luka Sormaz, Mario Vasiljevic, Sasa Zimonjic. Nu pare a fi o echipã grozavã, atâta vreme cât ocupã locul 12 în campionatul intern.

• Pagrati Atena (Grecia)

Echipa Greciei s-a calificat la ultimul Campionat Mondial, disputat în Japonia, unde a terminat pe locul 17 (din 24).
Lotul de jucãtori: Michalis Alexandropoulos, Nikolaos Bousgas, Ioannis Chatziprodromou, Panagiotis Dimitrakakos, Ioannis Dimitriou, Konstantinos Kidonakis, sCarlos Henrique Moreno (Brazilia), Efstathios Ntonas, Kleomenis Roumeliotis, Grigorios Terzis, Churi Julian Andres Zapata (Columbia). Nici Pagrati nu stã grozav în clasamentul intern, fiind tot la coadã.

• Alte cele

Bãimãrenii revin în competitiile europene dupã o pauzã de 10 ani, iar dupã cum ne spunea Traian Rad Tãut, sperã sã facã o figurã frumoasã. Meciurile se vor disputa în Polivalentã, de la orele 15.00 si 17.30, în fiecare zi, Explorãri evoluând mereu în al doilea meci. Pretul unui bilet de intrare este de 5 RON / zi.
Dupã ce au avut douã zile libere de Crãciun si tot douã de anul nou, jucãtorii echipei noastre au intrat în cantonament la Hotelul “Mara”. Oaspetii nostri vor ajunge în România astãzi: grecii la ora 4.00, bosniacii la 12.00, iar spaniolii la 13.40. Echipa spaniolã va pleca acasã abia marti, deoarece n-a gãsit un mijloc convenabil de transport. În aceastã searã, de la ora 20.00, va avea loc sedinta tehnicã în sala de conferinte de la DSJ Maramures.
Un ultim sfat pentru iubitorii de volei: nu mergeti la salã îmbrãcati subtire, deoarece este frig si curent. Am prospectat “aerul tare” la Cupa Top Trade - Axa TV la fotbal în salã si destui au fãcut apoi Revelionul sub plapumã.

Glasul

raul97
4th January 2007, 11:37
Programul turneului

Vineri, 5 ianuarie
Ora 15 - Unicaja Arukasur Almeria (Spania) - Pagrati Atena (Grecia)
Ora 17.30 - "U" Explorari - Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina)
Simbata, 6 ianuarie
Ora 15 - Jedinstvo Brcko - Unicaja Arukasur Almeria
Ora 17:30 - "U" Explorari - Pagrati Atena
Duminica, 7 ianuarie
Ora 15 - Jedinstvo Brcko - Pagrati Atena
Ora 17.30 - "U" Explorari - Unicaja Arukasur Almeria

raul97
4th January 2007, 23:03
“U” Explorări Baia Mare revine la fileul european

1997-2007, o acoladă în timp, în care “U” Explorări a lipsit din competițiile oficiale europene.

Ultima prezență: 28-30 noiembrie. 1997 la Moers (Germania), în cadrul turneului semifinal al CCEV. Au participat echipele: SC Moers (Germania), Steaua Roșie Belgrad (Iugoslavia), Maccabi Tel Aviv (Israel) și “U” Explorări Baia Mare (România). Lotul echipei care a făcut deplasarea: Crăciun, Botea, Pricop, Șindreștean, Oros, Alexa, Bîlc, Podar, Rău, Petre. Antrenori: Adrian Arbuzov (principal), Adrian Moroianu (secund). Anii au trecut. Peste fileul european s-a așezat puțin praf. Din acea echipă au mai rămas activi doar Marius Botea (antrenor principal) și Adrian Arbuzov (director tehnic). “U” Explorări a avut o prestație slabă, cîștigînd pe tot parcursul turneului doar un set de la Maccabi Tel Aviv. Pentru turneul final s-a calificat Steaua Roșie Belgrad - cea mai valoroasă formație din competiție. După zece ani, “U”Explorări revine la fileul european. De această dată va evolua pe teren propriu, alături de Pagrati Atena (Grecia), Unicaja Arukasur Almeria (Spania) și BRCKO Jedinstvo BRCKO (Bosnia/Herțegovina). Se anunță un turneu extrem de greu pentru băimăreni. După componența loturilor, formația din Spania pare să fie favorită, întrucît aici evoluează cinci jucători din Brazilia, țară care a cîștigat ultimele două ediții ale Campionatului Mondial. Ușor nu va fi. Și celelalte două echipe au în componență jucători de valoare. După episodul din Germania, am scris: Moers - o experiență, un punct terminus pentru prima campioană din provincie - “U” Explorări? Nu pot să cred. Moers poate fi un punct de pornire în ceea ce dorește a fi “U” Explorări. Speranța nu moare în zori. După zece ani revine. Trecînd peste insuccesele și fluctuațiile din campionatul intern, băimărenii trebuie să lupte pînă la epuizare pentru a-și demonstra valoarea. Tinerețea lotului, dublată de o ambiție și dăruire în joc, pot constitui “cheia” succesului. Desigur, în această tentativă, formația noastră are nevoie de sprijinul moral al spectatorilor. Conducerea clubului, jucătorii, antrenorii îi invită pe toți iubitorii voleiului să fie alături de ei. Mult succes, “U” Explorări!


Graiul

raul97
5th January 2007, 16:15
Unicaja Arukasur Almeria (Spania) - Pagrati Atena (Grecia) 3-0

raul97
5th January 2007, 19:48
"U" Explorari - Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina) 3-2

starsteel
5th January 2007, 23:45
Felicitari pt. victorie, care a fost evolutia pe seturi si punctaverajul?

raul97
6th January 2007, 11:38
Victorie baimareana obtinuta cu forcepsul

* Unicaja Arakasur Almeria - Pagrati Atena 3-0 (20, 23, 11)
Sala Polivalenta din Baia Mare - circa 150 de spectatori.
Au arbitrat: Bayram Dikmentepe (Turcia) si Hari Salabashyan (Bulgaria).
Delegat CEV: Octavian Dimofte (România - vicepresedintele FRV).
Durata meciului: 71 minute (setul I - 25', setul II - 25', setul III - 21').
Unicaja Almeria: Giovanni Das Chagas, Everaldo Silva, Fernandez Vicente, Paulo Pinto, Gregory Berrios (libero), Israel Domingos, Marcus de Souza Leal Acacio, Renato Adornelas, Juan Jose Salvador, Gustavo Delgado, Alfonso Flores. Antrenori: Oscar Novillo (principal) si Carlos Carreno (secund).
Pagrati Atena: Nicolaos Bougas, Stathis Ntonas, Giannis Dimitriou, Panos Dimitakakos, Estreda Campillo, Kostas Kydonakis (libero), Merios Roumeliotis, Michalis Alexandropoulos, Ioannas Chatziprodromou. Antrenori: Kostas Arseniadis (principal) si Makis Arettas (secund).
In primul meci al grupei a XII-a din faza secunda a Cupei Confederatiei Europene de Volei (CEV), care se desfasoara in aceste zile in Baia Mare, s-au intilnit reprezentantele Spaniei (Unicaja Arakasur Almeria) si Greciei (Pagrati Atena). Conform asteptarilor, au invins ibericii, insa trebuie mentionat faptul ca la echipa din Almeria joaca 5 brazilieni (Everaldo, Renato, Giovanni, Acacio si Paulo) si un jucator din SUA (libero-ul Berrios).
Dupa un prim set cistigat de Unicaja, cu 25-20, grecii au dat impresia ca pot egala. Cu toate ca au condus cu 12-8 si cu 21-20 au cedat in final cu 25-23.
Setul al treilea a fost fara istoric. Cu uriasii Acacio (2,07 m) si Giovanni (2,02) pe postul de centru si tragatorii Everaldo si Renato in mare verva, brazilienii de la Unicaja i-au umilit pe greci in setul 3 cu 25-11, permitindu-si sa introduca pe final si jucatorii de rezerva.

* Stiinta Explorari Baia Mare - Jedinstvo Brcko 3-2 (23, -15, -24, 12, 11)
Sala Polivalenta din Baia Mare - circa 400 de spectatori.
Au arbitrat: Oleksy Skibitsky (Ucraina) si Tomasz Janik (Polonia).
Delegat CEV: Octavian Dimofte (România).
Durata meciului: 92 minute (setul I - 21', setul II - 18', setul III - 24', setul IV - 18', setul V - 11').
Stiinta Explorari: Laurentiu Vinatoru, Ovidiu Teusan, Robert Tutea, Dan Borota, Ciprian Neamt, Mircea Batin (libero), Gheorghe Socaciu, Andrei Laza, Claudiu Brezeanu, Stefan Romanescu. Antrenori: Marius Botea (principal) si Sorin Pop (secund). Director tehnic: Adrian Arbuzov.
Jedinstvo Brcko: Edvin Hadzic, Elvis Cackovic, Luka Sormaz, Milos Mitrovic, Mario Vasiljevic, Dalibor Markovic (libero), Sasa Karanovic, Sasa Plavsic, Sasa Zimonjic, Nemanja Bozic, Armin Mustedanovic. Antrenori: Edin Bakovic (principal) si Samir Pezerovic (secund).
Reveniti in Cupele europene dupa o absenta de 10 ani, voleibalistii baimareni au inceput meciul cu bosmiacii de la Jedinstvo Brcko foarte timorati. Cu toate ca au fost condusi in primul set cu 6-2, 11-7 si 22-21, jucatorii antrenati de Marius Botea au cistigat insa "la mustata" cu 25-23.
In urmatoarele doua seturi a urmat o cadere in gol a gazdelor si meciul parea ca se indreapta spre victoria bosniacilor. Probabil, speriati de miza jocului, "ros-negrii" s-au intrecut in greseli elementare: preluari defectuoase, serviciu slab, blocaj inexistent si atacuri aiurea. Astfel, Brcko a cistigat fara probleme setul al doilea, cu 25-15, iar pe urmatorul cu 26-24. Piticul Hadzic (1,80 m) si-a coordonat eficient coechipierii si echipa bosniaca a preluat conducerea cu 2-1 la seturi.
Baimarenii s-au trezit insa la timp si au fortat in setul al patrulea. Straduinta lor a dat roade si Explorari a cistigat cu 25-12 si a intrat in tie-break. Mult mai concentrati decit adversarii lor, Vinatoru et company au condus permanent in setul decisiv (4-2, 10-6, 12-7) si au invins cu 15-11.
Desi le-au provocat multe emotii suporterilor, voleibalistii baimareni au smuls cu forcepsul prima victorie de la acest turneu.
In urma celor sase meciuri care vor avea loc in Baia Mare, prima clasata se va califica in optimile de finala ale Cupei CEV.

informatia zilei

raul97
6th January 2007, 11:50
Pas bun


Explorări a cîștigat primul joc din turneul de calificare în "optimi". Încurajați din tribună cu tobe altoite de două linguri de lemn, băimărenii au privit cu respect printre ochiurile fileului în primul set al confruntării cu bosniacii de la Jedinstvo. Oaspeții au profitat, tabela începînd să prindă frecvența echipei din Bosnia-Herțegovina, 6-9. Centrul Neamț a dat tonul revenirii, iar bombele sale au sfîrîit pe parchetul din jumătatea adversarilor ca ouăle în tigaie. Scorul s-a agățat, indecis, de finalul actului, salvat de un blocaj al lui Borota, pentru 23-22 și de o minge zidită în terenul lui Brcko de Vînătoru, cu o reluare vicleană, 25-23. Setul al doilea a început prost pentru români, dar de data aceasta s-a terminat la fel. "Regele" Elvis Cackovici, trăgătorul Vasiljevici și centrul Karanovici au aranjat gulerul fileului pentru un categoric 15-25.

Echilibrul s-a inserat în actul al treilea al confruntării grație aportului vedetei gazdelor, Robert Țuțea, însă survolurile lui Zimonjici au făcut diferența: 24-26 și 1-2. Baia Mare nu s-a prăbușit și a reușit să împingă disputa în setul decisiv, după ce a controlat autoritar runda a patra, 25-12. Țuțea s-a prăvălit peste blocajul oaspeților, Laza a punctat din toate pozițiile, iar o serviciul greșit a lui Karanovici a declanșat sărbătoarea în tribună, 15-11.

Pagrati Atena-Unicaja Almeria 0-3 (20-25, 23-25, 11-25)
Samba mediteraneană
În primul meci al zilei, spaniolii de la Almeria, cu patru brazilieni în lot, au trecut destul de lejer de grecii de la Pagrati Atena, 3-0 (25-20, 25-23, 25-11). Astăzi, Știința Explorări va întîlni Pagrati (17:30), iar Almeria va evolua împotriva lui Brcko Jedinstvo (15:00). Duminică, băimărenii vor juca cu spaniolii (17:30). Doar echipa clasată pe locul întîi în cadrul turneului de la Baia Mare se va califica în optimile Cupei Confederației Europene.

gsp

raul97
6th January 2007, 16:11
Jedinstvo Brcko - Unicaja Arukasur Almeria 0-3

raul97
6th January 2007, 19:05
"U" Explorari - Pagrati Atena 3-0 (30-28, 25-20, 25-23)

raul97
7th January 2007, 11:40
Ziua Z


Băimărenii trebuie să-i bată azi pe spaniolii de la Unicaja Almeria pentru a se califica în "optimi". Grecii au început jocul de ieri decimați după ce au aflat că nu mai au drept de participare doi ani de zile în competițiile europene. La partida de vineri cu Unicaja Almeria, pierdută pe teren cu 0-3 (25-20, 25-23, 25-11), și omologată la masa verde cu același scor, însă golaveraj 0-75, l-au folosit pe columbianul Estrada Campillo fără ca acesta să fie trecut pe lista înaintată Confederației Europene de Volei.

Chiar și fără Campillo și Roumeiotis, trîntit la pat de o răceală, grecii s-au agățat de orice minge, cedînd greu în primul set, 30-28. Impulsionați din tribună, trăgătorii Țuțea și Laza au catapultat minge după minge în terenul oaspeților și victoria băimărenilor a prins contur. Grecii au avut o răbufnire de orgoliu în setul trei, însă blocajul gazdelor a funcționat perfect. Explorări Baia Mare și Unicaja Almeria, ambele cu cîte două victorii, se vor duela astăzi, de la ora, 17:30 pentru locul ce duce în optimile Cupei Confederației Europene.

Unicaja Almeria 3
Brcko Jedinstvo 0

Antrenament cu public
Spaniolii de la Unicaja Almeria au devenit principalii favoriți la calificarea în optimile de finală ale Cupei Confederației Europene după ce i-au învins ieri într-un meci fără istoric pe bosniacii de la Brcko Jedinstvo cu 3-0 (25-20, 25-14, 25-15). Imediat după meci, spaniolii au rămas în sală pentru a efectua un antrenament de refacere.

gsp

raul97
7th January 2007, 16:53
Jedinstvo Brcko - Pagrati Atena 3-0

raul97
7th January 2007, 18:53
"U" Explorari - Unicaja Arukasur Almeria 0-3 (23-25, 21-25, 20-25)

raul97
8th January 2007, 13:00
Cupa Confederatiei Europene de Volei
Finalã româno-spaniolã

Dupã 10 ani de la ultima participare în cupele europene, “U” Explorãri a revenit în competitiile de pe bãtrânul continent, conducerea clubului reusind sã aducã în Baia Mare grupa a 12-a din Cupa Confederatiei Europene de Volei. Prognozam înaintea debutului acestui turneu (prima competitie oficialã din Baia Mare în acest an) o finalã între Explorãri si spaniolii de la Almeria, deoarece datele pe care le aveam ne fãceau sã fim oarecum convinsi de acest lucru. Pânã la urmã, asa s-a si întâmplat, valoarea si-a spus cuvântul, si cele mai valoroase douã echipe au luptat pânã la final pentru calificarea în faza urmãtoare a competitiei. La turneul din Baia Mare au participat patru echipe: Unicaja Arakasur Almeria (Spania), Pagrati Atena (Grecia), Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina) si “U” Explorãri Baia Mare.

• Unicaja Arakasur Almeria - Pagrati Atena: 3-0 (20, 23, 11)

Sala Polivalentã. Spectatori circa 150 • Au arbitrat: Bairam Dikmentep (Turcia), Hari Salabashzan (Bulgaria) • Unicaja Arakasur Almeria: Fernandes, de Souza, Adornelas, Das Chagas, Silva, Rodrigues, Berrios (libero), Pinto, Delgado, Flores, Salvador. Antrenori: Oscar Novillo, Carlos Careno • Pagrati Atena: Bougas, Ntonas, Campillo, Alexandropoulos, Roumeliotis, Dimitriou, Kidonakis (libero), Chatziprodromou, Dimitrikakos. Antrenori: Kostas Arseniadis, Makis Arettas.
Unicaja Almeria a debutat în fortã la turneul din Baia Mare, confirmându-si statutul de principalã favoritã la calificarea în optimile Cupei CEV. Cu cinci brazilieni (patru dintre ei fiind titulari) si un american în lot, spaniolii au dat sperante adversarilor doar în primele douã seturi. În ultimul, grecii au abandonat lupta, chiar dacã Almeria a folosit multi jucãtori de rezervã.

• Explorãri - Jedinstvo Brcko: 3-2 (23, -15, -24, 12, 11)

Sala Polivalentã. Spectatori circa 500 • Au arbitrat: Aleksei Skibitky (Ucraina) si Tomasz Janik (Polonia) • Explorãri: Vînãtoru, Neamt, Borota, Tutea, Laza, Teusan, Batin (libero), Socaciu, Brezeanu, Romanescu. Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop • Jedinstvo Brcko: Hadzic, Cackovic, Vasiljevic, Zimonic, Karanovic, Mitrovic, Markovic (libero), Sormaz, Plavsic, Bozic, Mustedanovic. Antrenori: Edin Bakovic, Samir Pezerovic.
Din datele pe care le aveam despre adversari, speram cã bãimãrenii vor învinge fãrã probleme, cu 3-0, dar jocul echipei noastre a fost destul de departe de adevãr. Cu doar doi jucãtori în teren care au mai evoluat în partide internationale, Tutea si Borota (doar la lotul national), echipa noastrã a pãrut marcatã de trac, altfel nu ne explicãm destul de numeroasele greseli tehnice individuale, de la preluare la servicii gresite.
În primul set, oaspetii au început mai bine si au condus mai tot timpul: 2-6, 8-11, 14-16, 18-20. Bosniacii gresesc un serviciu, apoi Tutea si Laza puncteazã si conducem cu 21-20. Gresim noi de douã ori si Botea cere time-out. Unul bine venit, deoarece facem punct, apoi reusim un bloc , iar un bosniac atacã afarã si e 24-22. Laza serveste afarã (prea multe servicii gresite de acest jucãtor), dar Vînãtoru închide setul la 23.
Setul al doilea nu prea are istoric. Dupã un început echilibrat, cu egalitate pânã la 6, oaspetii profitã de orice gresealã, si câstigã la 15 fãrã nicio problemã.
Echilibru înregistrãm si în setul al treilea, în care noi conducem de mai multe ori în prima parte, chiar si cu trei puncte, dar bosniacii au revenit mereu în joc. Spre final, oaspetii sunt mai atenti si izbutesc sã se impunã la 24, preluând conducerea la seturi cu 2-1.
Setul IV este fãrã istoric, dar de aceastã datã bãimãrenii sunt cei care au fãcut legea în teren, reusind sã se impunã la 12.
În decisiv, oaspetii conduc cu 2-1, dupã care preluãm initiativa, mai ales datoritã atacurilor foarte bune reusite de Tutea si de Borota. Conducem cu 8-4, 10-6, 12-9 si terminãm setul cu 15-11, ceea ce înseamnã cã au obtinut primele douã puncte la acest turneu.

• Pagrati pierde la “masa verde”

Prima partidã a turneului Cupei CEV de la Baia Mare, Unicaja Arakasur Almeria - Pagrati Atena, a fost câstigatã de spanioli la “masa verde” cu 3-0 (0, 0, 0). În plus, Pagrati nu a primit nici punctul care se acordã la înfrângere. Federatia Europeanã de Volei a luat aceastã decizie, deoarece grecii l-au folosit pe columbianul Estrada Campillo, care nu a fost legitimat în timp util pentru a participa la aceastã competitie. În urma acestei erori, Pagrati Atena nu va mai avea dreptul de a participa în cupele europene în urmãtoarele douã sezoane, clubul elen urmând sã suporte si o amendã de la forul continental.

• Unicaja Arakasur Almeria - Jedinstvo Brcko: 3-0 (20, 14, 15)

Sala Polivalentã. Spectatori circa 150 • Au arbitrat: T. Janick (Polonia) si B. Dikmentepe (Turcia) • Unicaja Almeria: Fernandes, de Souza, Pinto, Rodrigues, Adornelas, Das Chagas, Berrios (libero), Delgado, Flores, Salvador, Silva. Antrenori: O. Novillo, C. Careno • Jedinstvo Brcko: Sormaz, Karanovic, Mustedanovic, Plavsic, Vasiljevic, Zimonjic, Markovic (libero), Bozic, Cackovic, Hadzic, Simikic. Antrenori: E. Bakovic, S. Pezerovic.
Meciul nu a avut istoric si nu a reprezentat decât un antrenament cu public pentru spanioli. Unicaja Almeria s-a întrebuintat doar atât cât a fost necesar, antrenorul Novillo experimentând mai multe formule de echipã. Dupã evolutia bunã din meciul cu Explorãri, bosniacii si-au arãtat limitele, confirmând faptul cã Jedinstvo Brcko a fost Cenusãreasa turneului.

• Explorãri - Pagrati Atena: 3-0 (28, 20, 23)

Sala Polivalentã. Spectatori circa 500 • Au arbitrat: H. Salabashyan (Bulgaria) si A. Skibitki (Ucraina) • Explorãri: Vînãtoru, Neamt, Borota, Laza, Brezeanu, Tutea, Batin (libero), Teusan. Antrenori: M. Botea , S. Pop • Pagrati Atena: Bogas, Ntonas, Terzi, Chatziprodromou, Alexandropoulos, Dimitriou, Kidonakis (libero), Dimitrikakos. Antrenori: K. Arseniadis, M. Arettas.
Veniti cu doar 10 jucãtori în Baia Mare, grecii nu au putut alinia pe foaia de arbitraj decât opt voleibalisti, deoarece columbianul Estrada Campillo nu a avut drept de joc, iar Menios Roumeliotis a contractat o rãcealã puternicã. Chiar dacã nu mai aveau nicio sansã la calificarea în optimi dupã pãtania cu Campillo din prima zi de turneu, oaspetii au fãcut tot posibilul pentru a învinge. Din fericire, bãimãrenii nu au mai repetat evolutia slabã din meciul cu Jedinstvo Brcko si au câstigat la un scor confortabil. Bãietii antrenati de Botea si Pop au gresit mult mai putin, au izbutit sã finalizeze cu mai multã claritate si s-au impus meritat.
Primul set a fost extrem de echilibrat, începând chiar din start, când niciuna dintre echipe nu reuseste sã se desprindã decisiv. Parcã Explorãri este însã mai vioaie si conduce cu 11-8, 13-10 sau 16-14. Reusim sã mentinem avansul de douã puncte pânã la 24-22, când avem douã mingi de set. Grecii cred în sansa lor, îl “forteazã” pe Ntonas (de departe cel mai bun om al lor), egaleazã la 24, apoi la 25 si 26, chiar au o minge de set, dar reusim sã egalãm si sã ne impunem la 28.
În setul al doilea începem prost, cu 0-3, dupã greseli de preluare, dar Botea cere imediat time-out si facem 4-3 pe serviciul lui Borota. Pãrea cã lucrurile s-au asezat, dar grecii insistã sã creadã cã se poate mai mult si preiau din nou conducerea: 5-8, 8-11. Facem patru puncte la rând, apoi fac ei trei si e 12-14. Un nou time-out si de aceastã datã nu mai scãpãm lucrurile de sub control: 15-15, 19-18, 23-18, iar Borota închide setul.
Cel de-al treilea set va fi si ultimul. Si de aceastã datã am avut parte de un echilibru evident. Ntonas îsi face si de aceastã datã datoria, aduce multe puncte echipei sale, dar în cele din urmã “izbuteste” si un atac în afara terenului, la chiar ultima minge, astfel cã Explorãri se impune cu 3-0.

• Spaniolii clar mai buni

Ultima zi a competitiei a început cu partida dintre bosniacii de la Brcko si Pagrati Atena. Primii s-au impus cu 3-0 (20, 22, 22).
Ultimul meci al zilei, practic finala turneului, între bãimãrenii de la Explorãri si spaniolii de la Almeria. Ai nostri au început foarte bine, au condus sistematic, la diferente de 4-6 puncte, dar spaniolii au egalat la 16. Din nou avem avantaj pânã la 23-22, dupã care Unicaja face trei puncte la rând si se impune în primul set.
Setul al doilea debuteazã cu un forcing al oaspetilor, care ajung repede la 2-8. Încercãm sã revenim în joc si ajungem chiar sã conducem cu 12-11. Din pãcate asta a fost tot, deoarece ibericii au preluat din nou ostilitãtile si s-au impus la 20.
Speram ca setul al treilea sã fie “spre noi”, dar n-a fost sã fie. Echilibrul se mentine doar pânã la 6-6, dupã care spaniolii pãstreazã un avans linistitor pânã la final si câstigã cu 3-0, lucru care înseamnã si calificarea în optimile de finalã ale competitiei.
Bãimãrenii au avut probleme cu precãdere la preluare, serviciile spaniolilor (care au gresit oricum destul la acest capitol) fiind destul de tari si bine plasate. De fapt, problemele mari la noi sunt în linia a II-a. Una peste alta, am avut un turneu rezonabil, crescând de la meci la meci, iar în meciul cu spaniolii chiar am evoluat binisor.

Glasul

raul97
9th January 2007, 13:03
Printre ochiurile fileului Și culisele lui

Grupa a 12-a de calificare a Cupei Confederației Europene a reunit în 5-7 ianuarie 2007, la Baia Mare, următoarele formații: Unicaja Arukasur Almeria (Spania), Pagrati Atena (Grecia), BRCKO Jedinstvo BRCKO (Bosnia-Herțegovina), “U” Explorări Baia Mare (România). Tot demersul aducerii turneului din cadrul CCEV, la Baia Mare, meritul îi aparține domnului ing. Traian Rad Tăut, membru în Consiliul director al FR Volei

• Eforturile domniei sale sînt remarcabile. De la documentația depusă la CEV și pînă la finalizarea turneului sînt “etape” deosebit de importante într-o competiție europeană. • Traian Rad Tăut, un OM, un SUFLET, pentru voleiul băimărean • Dacă am avea mai mulți semeni ca acest distins domn, sportul ar avea alte șanse să urce pe culmile performanței. • Așa cum se face la o competiție de nivel european, într-o zi se organizează o masă festivă, cu oficialii echipelor participante • A avut loc la Hotel Restaurant Rivulus din Baia Mare • La masa festivă, în prezența delegaților și a oficialilor echipelor prezente la turneu, conducerea “U” Explorări Baia Mare a oferit atenții pentru oaspeți. Un clop maramureșean, o poartă artizanală din lemn, flori de mină și o sticlă cu tradiționala țuică maramureșeană. • Oaspeții s-au arătat încîntați de clopul maramureșean. • Cei patru arbitri internaționali desemnați pentru turneul CCEV de la Baia Mare au beneficiat din partea clubului băimărean, conform Regulamentului CEV de 60 euro/zi, transport, cazare și masă, la locații de elită • Pe timpul șederii în Baia Mare, conducerea echipei Pagrati Atena (Grecia) a făcut o excursie la Săpînța, unde a vizitat Cimitirul Vesel. • Antrenorul secund, Carlos Carreno de la Unicaja Almeria (Spania), cu laptopul pe bancă, și-a monitorizat evoluția jucătorilor în cele trei meciuri disputate. Din păcate, la noi se face fișa jucătorilor cu pixul și o hîrtie. Să sperăm că vor veni vremuri și mai bune. • Gigantul de la intrare. Pe durata turneului, paza la Sala polivalentă a fost asigurată de firma UKRO Security. La poarta de intrare, un tînăr de 21 ani și 2,16 cm. Mulți spectatori au crezut că este voleibalist. Nu este. A jucat cu puțin timp în urmă baschet. Ne putem aștepta, peste cîteva zile, să-l vedem “înrolat” la “U” Explorări. • Mulțumire. Domnul ing. Traian Rad Tăut, membru în Consiliul director al FR Volei, aduce mulțumiri directorului tehnic de la “U” Explorări, Adrian Arbuzov, pentru eforturile făcute în asigurara transportului arbitrilor și echipei din Spania la Baia Mare. • În ziua a doua a Cupei CEV, echipa de volei Remat Zalău, în frunte cu antrenorul Mircea Spătăceanu, a asistat la jocuri. • Pentru această competiție, conducerea “U” Explorări Baia Mare a cumpărat două seturi de tricouri inscripționate și personalizate. De asemenea, în dotarea jucătorilor au mai fost procurate treninguri și scurte pentru iarnă. • Pe toată durata turneului, legătura între conducerea “U” Explorări și echipele participante a fost asigurată de cinci studenți de la Universitatea de Nord Baia Mare, buni cunoscători ai limbii engleze • Festivitatea de deschidere a turneului a fost oficiată de conf. univ. dr. Gheorghe Mihai Bârlea, președintele Consiliului de Administrație al CS Știința Universitatea de Nord din Baia Mare. • O contribuție deosebită la buna desfășurare a turneului au avut-o arbitrii din Colegiul Județean Maramureș: Dinu Olăhuț, Gigi Dumitru, Vasile Bucșa, Tiberiu Moldovan, Răzvan Lupuțan, Cristian Șerei, Sebastian Borota (lotul divizionar), Ioan Pintea, Nicolae Silistraru, Nicolae Frunză, Radu Șindreștean (lotul județean). Felicitări. • Două declarații. Bayram Dikmentepe, arbitru internațional (Turcia). “Turneu foarte bine organizat. Se vede că România a intrat în Uniunea Europeană. Gazdele din Baia Mare ne-au oferit condiții foarte bune pe tot parcursul șederii noastre. Deciziile pe care le-am dat n-au fost contestate de jucători”. • Salabashzan Hari, arbitru internațional (Bulgaria). “Sînt pentru prima dată în România. Aveți un oraș frumos. Am simțit ospitalitatea românească. Organizare ireproșabilă a competiției, de nivel european, așa cum se cere în normele CEV”. • O prezență plăcută în Sala polivalentă din Baia Mare. Fostul jucător de volei, Nicu Pop, actualmente observator federal. A venit de la Tg. Mureș pentru a asista la meciurile din turneu, dar și pentru a se revedea cu prietenii. Șugubăț cum îl știu, mi-a spus să scriu: “Frunzuliță, trei spanace/ Explorări e eficace”. Nicule, m-am conformat. Versurile au fost făcute după victoria gazdelor cu echipa din Bosnia-Herțegovina. • Prezențe la turneu: Marinel Kovacs, președintele Consiliului județean Maramureș, Gheorghe Achim, subprefect, dr. Ioan Roman, consilier ministerial, ing. Cornel Grama, fostul director al IPEG Maramureș, omul care zeci de ani a susținut cu o pasiune deosebită echipa băimăreană de volei. • Copiii de mingi și care au asigurat ștergerea terenului de joc au purtat tricouri inscripționate cu echipele prezente la turneu. • Au fost trei zile de spectacol voleibalistic cu reușite și neîmpliniri pentru echipele învinse • Regretabilă este prezența subțire celor care iubesc voleiul băimărean • Un asemenea turneu, cu patru echipe din Europa, putea beneficia de o mai mare afluență. Dar, ca și în viață, dragostea nu se poate face cu sila.

Graiul

raul97
10th January 2007, 12:57
Printre ochiurile fileului și culisele lui (II)

(Urmare din 9 ianuarie 2007)

• Revenim cu alte secvențe inedite pentru cititorii ziarului "Graiul Maramureșului" de la Cupa Confederației Europene, 5-7 ianuarie 2007 din Baia Mare • Delegatul CEV, Octavian Dimofte (București), la Conferința de presă a declarat: "La mulți ani în 2007. Baia Mare este primul oraș care organizează o competiție sportivă de cînd România s-a integrat în Comunitatea Europeană. • Felicitări Clubului Știința Explorări din Baia Mare pentru organizarea turneului. • Un merit deosebit îi revine domnului ing. Traian Rad Tăut, omniprezent cu spirit organizatoric, un aliat desăvîrșit pentru volei. • "U" Explorări, chiar dacă nu s-a calificat în faza următoare a competiției, are doi antrenori tineri, pe Marius Botea și Sorin Pop II, de mare perspectivă • Pot să se realizeze pe plan profesional • Tinerețea, ambiția, pot să-i propulseze". • Unicaja Arukasur Almeria (Spania) a mai rămas în Baia Mare pînă luni, 8 ianuarie • Au efectuat un antrenament, apoi s-au întors spre casă. • Conducătorul delegației spaniole, Rafael Puerto, ne-a declarat: "Am fost prezent la multe competiții de nivel european. În Baia Mare am găsit o atmosferă deosebită pentru acest sport. Oameni primitori, generoși, cum rareori am întîlnit în alte părți din Europa. Gratulări pentru organizatorii turneului".

• În acest turneu a fost și o surpriză. Pe lista trimisă de clubul din Atena, la federația greacă, n-a fost trecut un jucător, care a evoluat la Baia Mare. CEV va lua hotărîrea de rigoare. Se poate acorda o suspendare a echipei elene pentru următorii doi ani. • În premieră la Baia Mare. Anunțarea schimbărilor și time-out-urilor solicitate de antrenori s-a realizat electronic • Fileul la care s-a desfășurat turneul, de ultimă generație, conform Regulamentului CEV. • Din culisele turneului am mai consemnat • Conducerea BRCKO Jedinstvo (Bosnia-Herțegovina) a solicitat organizatorilor din Baia Mare să cumpere tricourile copiilor de mingi (unde au fost inscripționate sigla CEV și echipele participante) • Propunerea n-a fost onorată • Conducerea "U" Explorări le-a promis copiilor că aceste tricouri vor fi oferite gratis pentru ei. • În semn de amintire pentru această competiție, "U" Explorări va oferi echipei din Bosnia-Herțegovina un rînd de tricouri. • Peste ediția 2006 - 2007 s-a tras cortina. • A fost o competiție de anvergură • "U" Explorări a ratat șansa calificării în optimile de finală • Să stăm strîmb și să judecăm drept: deocamdată nu putem emite mai multe pretenții. Aceasta este valoarea • Îi așteptăm pe voleibaliștii băimăreni în ediția viitoare, 2007 - 2008, într-o altă Cupă Europeană.

Graiul

raul97
25th January 2007, 11:44
“U” Explorãri încearcã imposibilul

Astãzi, de la ora 17.00, Explorãri Baia Mare va juca în Bucuresti, cu Steaua, în mansa retur a sferturilor de finalã ale Cupei României la volei.
În tur, Steaua a câstigat în Baia Mare cu 3-1 (14, -22, 24, 20), astfel cã sansele bãietilor antrenati de Marius Botea si Sorin Pop sunt destul de mici. Dar existã! Înaintea turneului din CEV, Traian Rad Tãut a declarat cã echipa va primi 10.000 euro în cazul calificãrii în optimi. Cum acest lucru nu s-a întâmplat, banii au fost “reportati”, ei urmând sã intre în buzunarele echipei doar dacã Explorãri va câstiga Cupa României. Practic, aceasta este ultima posibilitate a bãimãrenilor de a mai fi prezenti si sezonul viitor în competitiile europene. Echipa noastrã va rãmâne în Bucuresti dupã acest meci, urmând ca sâmbãtã, de la ora 11.00, sã joace în campionat, cu Dinamo Lemtrans Bucuresti, meci din cadrul etapei a 16-a din Divizia A1.

Glasul

raul97
25th January 2007, 11:49
Azi / Steaua București - "U" Explorări Baia Mare

Meciul retur din optimile Cupei României se dispută azi la București. Protagoniste: Steaua și "U" Explorări.

Partidă extrem de dificilă pentru băimăreni. În tur, Steaua a cîștigat la Baia Mare cu 3-1 (14 - 25, 25 - 22, 24 - 26, 20 - 25).

Dacă ținem cont de prestația echipei "U" Explorări în întîlnirea cu Unicaja Almeria (Spania) din cadrul Cupei Confederației Europene, premise pentru o surpriză la București există. În această confruntare Steaua este favorită, așteptînd acest meci cu un moral bun. Chiar dacă au pierdut calificarea în faza următoare a Cupei CEV, băieții antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop II au plecat spre capitală cu gîndul de a se lupta pentru calificarea în semifinalele competiției. Totul depinde de ei, de modul cum vor aborda jocul, de mobilizarea din teren. Componența celor două loturi • Steaua: Cîrlan, Toma, Toboși, Roșu, Hutuleac, Carpen, Grigore, Andrieș, Șerban, Oancea, Ilie. Antrenori: Dan Banu și Sorin Macovei • "U" Explorări: Vînătoru, Neamț, Țuțea, Borota, Teușan, Laza, Batin, Romanescu, Brezeanu, Olăhuț, Păștean, Socaciu. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.

Partida va fi arbitrată de Alin Mateizer (Ploiești) și Mirel Zaharescu (Galați). Petnru semifinale sînt deja calificate echipele: Dinamo București, VCM Piatra Neamț, VCM Constanța. A patra se va cunoaște după meciul Steaua - "U" Explorări.

Graiul

raul97
27th January 2007, 09:09
Explorari, eliminata din Cupa României

Joi seara, in Bucuresti, s-a disputat meciul retur dintre Stiinta Explorari Baia Mare si Steaua din cadrul sferturilor de finala ale Cupei României. In prima mansa, disputata in Baia Mare, militarii s-au impus cu scorul de 3-1. Baimarenii au plecat la Bucuresti cu gindul de a furniza surpriza, dar au fost infrinti cu scorul de 3-0 (18; 23; 22).

* Azi, Explorari intilneste pe Dinamo
Azi, cu incepere de la ora 11, in Sala Extrem din cartierul Timpuri Noi, Dinamo Lemntrans va intilni pe Stiinta Explorari Baia Mare, intr-un meci din cadrul etapei a 15-a. Cu toate ca in meciul tur baimarenii au invins pe teren propriu cu scorul de 3-1, acest meci nu are nici un fel de miza pentru nici o combatanta. Dinamo este virtual calificata in play-off, in timp ce baimarenii au ratat acest obiectiv, astfel ca rezultatele dintre cele doua echipe nu se iau in calcul pentru stabilirea clasamentului pentru faza a doua a competitiei.

Programul etapei
Tomis Constanta - Steaua Bucuresti
Unirea Dej - VCM Piatra Neamt
VCM Rimnicu Sarat - CSS LAPI Dej
Dinamo Lemtrans - Stiinta Explorari Baia Mare
Remat Zalau - “U” Cluj

informatia zilei

raul97
27th January 2007, 10:38
Explorãri a ratat din nou 10.000 euro

Joi dupã-amiazã, “U” Explorãri Baia Mare a disputat returul sferturilor de finalã ale Cupei României la volei masculin, în compania echipei Steaua Bucuresti. În meciul tur, disputat în Baia Mare, în luna decembrie a anului trecut, Explorãri a pierdut cu 3-1 si avea sanse reduse de a prinde semifinala. Asta doar pânã joi, deoarece acum stim cã nu mai are nicio sansã, fiind eliminatã, dupã ce a pierdut si mansa secundã cu 3-0 (18, 23, 21).
Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Brezeanu, Socaciu, Romanescu, Olãhut si Pãstean. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.
Din spusele antrenorului Marius Botea, Explorãri a încercat sã dea totul în primul set, dar n-a reusit sã tinã aproape de Steaua decât pânã la 15, dupã care gazdele s-au impus. Era oarecum clar cã soarta calificãrii este jucatã, deoarece bãimãrenii ar fi trebuit sã câstige urmãtoarele trei seturi la diferente mari de scor. În aceste conditii, antrenorii echipei noastre au preferat sã ruleze tot lotul, mai ales cã astãzi, de la ora 11.00, Explorãri va întâlni pe Dinamo Lemtrans, într-un joc din etapa a 15-a din Divizia A1. Pentru cã sansele de a mai prinde play-offul sunt mai degrabã teoretice, se va încerca un joc cât mai bun si cu Dinamo, antrenorii nostri precizând cã e posibil sã ruleze din nou tot lotul. În plus, rezultatul cu Dinamo nu va mai conta în ierarhia finalã, deoarece bucuresteni sunt deja calificati în grupa 1-4, iar noi vom merge în 5-10.
Conducerea clubului bãimãrean a promis o primã totalã de 10.000 euro în cazul câstigãrii Cupei României. Este a doua oarã în aceastã lunã când jucãtorii de la Explorãri rateazã prima de 10.000 de euro. Prima datã a fost cu ocazia turneului Cupei CEV disputat în Baia Mare la începutul lunii, când prima promisã ar fi fost acordatã în cazul calificãrii în optimile de finalã. Ori acest lucru nu s-a întâmplat, turneul fiind câstigat de spaniolii de la Unicaja Arakasur Almeria.
Prima mansã a semifinalelor Cupei României va avea loc pe 28 martie: Steaua - Dinamo; VCM Piatra Neamt - Tomis Constanta. Practic, în semifinale sunt calificate echipele clasate pe primele patru locuri în campionat.

Glasul

raul97
29th January 2007, 11:20
Nu le-a priit în Bucuresti

• Dinamo Lemtrans Bucuresti - “U” Explorãri Baia Mare: 3-0 (22, 20, 20)

Douã meciuri în trei zile, douã înfrângeri si eliminarea ultimei sanse de a participa în editia viitoare a cupelor europene. Acesta este bilantul echipei “U” Explorãri sãptãmâna trecutã: 0-3 cu Steaua în mansa retur a sferturilor Cupei României si 0-3 cu Dinamo, în etapa a 15-a din Divizia A1. Un bilant în care trebuie sã introducem si pierderea a 10.000 euro, sumã cu care conducerea clubului ar fi recompensat echipa dacã ar fi câstigat Cupa României.
Având în vedere cã mai sunt doar trei etape pânã la finele sezonului regulat, putem spune cã Explorãri nu mai are sanse de a intra în prima grupã valoricã. De altfel, încã de la finele anului trecut nu se mai punea nicio bazã pe posibilitatea obtinerii acestei performante. Acum, echipa noastrã trebuie sã se orienteze pentru unicul obiectiv care i-a mai rãmas, clasarea pe locul V la final.
Jocul cu Dinamo n-a fost deloc unul relaxant, dar nici foarte important pentru echipa noastrã, dacã era sã vorbim doar prin prisma viitorului. Bucurestenii se vor duce în prima grupã valoricã, bãimãrenii în cea de-a doua, iar rezultatele directe nu vor mai avea nicio importantã. Reamintim, în ambele grupe valorice se va pleca cu un clasament întocmit pe baza rezultatelor directe dintre echipele care vor face parte din aceeasi grupã.
Bãimãrenii au pierdut la Dinamo cu 3-0, dupã un prim set destul de bun (pierdut la 22), si dupã alte douã seturi în care n-am fãcut mare lucru (ambele pierdute la 20). Antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au folosit urmãtorii jucãtori: Vînãtoru, Borota, Neamt, Brezeanu, Tutea, Laza, Batin (libero), Teusan, Romanescu.
Echipa noastrã mai are de jucat trei partide pânã la finalul sezonului regulat. Douã pe teren propriu, cu Râmnicu Sãrat si cu Tomis Constanta si unul în deplasare, la Unirea Dej. Dacã meciul cu Constanta nu va conta pentru niciuna dintre echipe, celelalte douã întâlniri sunt importante pentru Explorãri. Atât Rm. Sãrat, cât si Unirea Dej vor intra în grupa a II-a valoricã, astfel cã rezultatele directe vor conta si în clasamentul întocmit ulterior terminãrii sezonului regulat. Pentru a-si asigura oarecum pozitia a V-a în clasamentul final, Explorãri trebuie sã se strãduieascã sã obtinã victoria în ambele jocuri.
Trebuie sã spunem cã luna ianuarie n-a fost una dintre cele mai fericite din viata echipei noastre. Am terminat pe locul al II-lea în grupa din Cupa Confederatiei Europene de Volei (dupã Unicaja Almeria), am pierdut posibilitatea de a merge mai departe în Cupa României si am pierdut orice posibilitate de a mai merge în prima grupã valoricã. Ne-a multumit doar turneul din cupele europene, acolo unde Explorãri chiar a fãcut figurã frumoasã. Si pentru cã tot suntem aici, sã spunem cã Unicaja Arukasur Almeria a ratat calificarea în sferturile de finalã ale Cupei CEV, pierzând cu 1-3 ambele confruntãri cu Neftianik Baskorostan (Rusia).
Rezultatele etapei: Tomis Constanta - Steaua Bucuresti: 3-0; Dinamo Lemtrans - Explorãri: 3-0; Unirea Dej - VCM Piatra Neamt: 1-3; Remat Zalãu - “U” Cluj-Napoca: 1-3. Partida VCM Râmnicu Sãrat - CSS Lapi Dej se va disputa pe 11 februarie.

Glasul

raul97
2nd February 2007, 11:06
Sîmbătă. “U” Explorări Baia Mare - VCM Rm. Sărat

Etapa a 16-a aduce în fața fileului din Sala polivalentă din Baia Mare, două formații ce se vor mai confrunta și în turneul din play-out (grupa valorică 5-10). Cu un an în urmă, “U” Explorări stătea liniștită în prima grupă valorică (1-4). Fără emoții și dureri de cap.

În urma demersurilor făcute de domnul ing. Traian Rad Tăut, membru în Consiliul director al FR Volei, “U” Explorări s-a ales cu un turneu din Cupa CEV. Competiția a trecut, băimărenii au rămas de căruță. Nu este o tragedie, atît au putut să realizeze, într-o companie destul de selectă. Sîmbătă, 3 februarie, ora 17, “U” Explorări o să dispute ultima etapă pe teren propriu. În tur, VCM Rm. Sărat a cîștigat cu 3-2. Un joc, în care, rezultatul final a fost viciat. Drept urmare, arbitrul principal al meciului, a fost suspendat patru etape.

Desigur, în contextul meciurilor din grupa valorică (5-10), rezultatul dintre cele două competitoare va conta. Așadar, “U” Explorări încearcă să realizeze victoria la un scor cît mai clar.

Graiul

raul97
4th February 2007, 12:09
“U” Explorări Baia Mare - VCM Rm. Sărat 3-0

raul97
4th February 2007, 21:40
Revanșă clară

"U" Explorări Baia Mare - VCM Rm. Sărat 3-0 (18, 15, 20)

Sala polivalentă • Spectatori, aproximativ 150 • Durata jocului: 63 minute. Setul I: 21; II: 21, III: 21 • Servicii greșite: 8-13 • Puncte realizate din serviciu: 3-4 • "U" Explorări: Vînătoru, Romanescu, Neamț, Țuțea, Teușan, Laza, Batin • Antrenori: Marius Botea (principal), Sorin Pop II (secund), Adrian Arbuzov (director tehnic) • VCM Rm. Sărat: Afloarei, Porumbescu, Trandafir, Cîrlan, Ștefan, Fărcaș, Tofan, Brînză. Antrenor: Adrian Pustiu • Au arbitrat: Nicolae Stan (București), Nicolae Constantin (Ploiești) • Observator FR Volei: Petrică Stancu (Brașov) • Scorer: Tiberiu Moldovan • Asistent scorer: Răzvan Lupuțan • Crainic: Dinu Olăhuț • Medic: dr. Marius Pop • Director de concurs: Radu Micle • La linie: R. Șindreștean, S. Borota, C. Șerei, M. Mota • La tabela manuală: N. Silistraru • La tabela electronică: I. Buie.

După episodul nefericit din tur, cînd VCM Rm. Sărat a cîștigat cu 3-2, grație arbitrului principal (acesta a fost suspendat patru etape pentru prestația avută), "U" Explorări a ținut să-și demonstreze superioritatea valorică, în partida retur.

Băimărenii au evoluat fără Dan Borota (stare gripală). În intervalul de întrerupere al campionatului, "U" Explorări a făcut un transfer al ridicătorului Vișovan de la CS Voley Londra (Anglia), fost jucător al băimărenilor, care s-a reîntors acasă.

Deși se așteptau la o replică dîrză din partea localnicilor, oaspeții n-au venit pe post de victime sigure. În primul set au "apăsat" tare pe serviciu în forță, reușind să realizeze două puncte: 0-2. De fapt, în acest set ei au greșit de opt ori, mizînd prea mult pe această execuție. Lucrurile s-au limpezit în teren. Țuțea, Neamț, Teușan, "serviți" bine de Vînătoru, precum și unele blocaje în doi, și-au liniștit adversarul. Într-o manieră mai relaxantă s-a desfășurat setul al doilea. La început formația din Rm. Sărat s-a zbătut să facă față atacurilor necruțătoare ale gazdelor. Fără rezultat. Tabela de marcaj a arătat diferențe greu de recuperat: 13-7, 17-10, 20-12, 23-14.

În ultimul set, VCM-ul s-a agățat cu disperare de orice minge, reușind să egaleze la 6, 8, 9, și 13. De aici, elevii lui M. Botea și S. Pop II, s-au desprins fără probleme, pe fondul unor atacuri penetrante: 19-15, 22-15, 24-18. Oaspeții n-au renunțat. Trandafir și Porumbescu punctează: 24-20. Țuțea a închis tabela: 25-20. O victorie incontestabilă, care o să conteze în faza a doua a campionatului, grupa valorică 5-10.

Graiul

raul97
5th February 2007, 11:22
Victorie fãrã istoric

• “U” Explorãri Baia Mare - VCM Râmnicu Sãrat: 3-0 (18, 15, 20)

Sala Polivalentã din Baia Mare. Spectatori 250 • Au arbitrat: Niculae Stan (Bucuresti) si Nicolae Constantin (Ploiesti) • Observator: Petricã Stancu (Brasov) • Explorãri: Vânãtoru, Romanescu, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • Râmnicu Sãrat: Porumbescu, Afloarei, Trandafir, Cîrlan, O. Stefan, Farcas, Tofan (libero), Brânzã. Antrenor: Adrian Pustiu.

Bãimãrenii au obtinut sâmbãtã o victorie facilã, în fata unei echipe care a fãcut doar un act de prezentã în Baia Mare. A fost evident cã VCM Râmnicu Sãrat este victimã sigurã, când a intrat în salã cu o singurã rezervã în lot. În aceastã iarnã, echipa antrenatã de Adrian Pustiu a dat afarã trei jucãtori (Stoian, Dirivenco si Harabagiu), care nu-si justificau salariile foarte mari, iar ex-bãimãreanul Ionut Ion a lipsit din cauza unei accidentãri. Nici gazdele nu au avut echipa completã, Dan Borota fiind rãcit. În schimb, ca o noutate, în lot a apãrut Stelian Visovan, care a semnat în aceastã iarnã un contract pe 2 ani cu Explorãri.
Meciul a fost slab si fãrã istoric, rãsturnãrile spectaculoase de scor lipsind cu desãvârsire. Bãimãrenii nici mãcar nu au avut satisfactia cã s-au rãzbunat în fata unei echipe care în tur i-a învins cu ajutorul arbitrilor, deoarece adversarii nu au opus rezistentã.
În aceste conditii, cei sase titulari si liberoul Batin, au fãcut un bun antrenament pentru jocul din etapa viitoare, când vor întâlni în deplasare Unirea Dej. Va fi un nou meci care va conta în grupa 5-10 si o victorie a bãimãrenilor ar plasa echipa noastrã în postura de favoritã la ocuparea locului 5 la finalul campionatului.
„Spectatorii prezenti în salã au asistat la un meci foarte slab si asta în principal datoritã echipei mele. Noi avem mari probleme de lot si ne dorim doar sã putem termina acest campionat, dupã care vom mai vedea ce va fi” - a spus Adrian Pustiu (antrenor Râmnicu Sãrat).
„Noi am intrat foarte montati pe teren pentru a rãzbuna înfrângerea nemeritatã de la Râmnicu Sãrat, dar dupã primele mingi jucate ne-am dat seama cã nu avem cu cine sã ne luptãm si jucãtorii au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie. Etapa viitoare ne asteaptã un meci foarte dificil la Unirea Dej, unde în general se câstigã foarte greu. Dar dacã vrem sã obtinem locul cinci, atunci trebuie sã învingem” - a declarat Marius Botea (antrenor Explorãri).

Glasul

raul97
8th February 2007, 19:47
Sîmbătă / Unirea Dej - “U” Explorări Baia Mare

Penultima etapă a returului din faza întîi a campionatului. Partidă dificilă pentru băimăreni. În tur, “U” Explorări s-a impus cu 3-0 (21, 25, 14). Doar setul al treilea a fost mai ușor. Formația din Dej, chiar dacă n-are nume sonore în lot, se remarcă printr-o mare putere de mobilizare, de luptă în teren.

Cele două formații vor evolua și în play-off (grupa valorică 5-10). Conform regulamentului de organizare pentru anul competițional 2006-2007, cu jocuri tur-retur, ele vor intra în faza a doua, cu punctele obținute în jocurile directe din faza întîi. Un element în plus pentru competitoarele din această etapă. Este o șansă pentru “U” Explorări să-și demonstreze valoarea. Partida va fi arbitrată de Gheorghiță Mitrașca (Zalău) și Silvian Lungu (București).

Graiul

raul97
11th February 2007, 19:54
Victorie în tie-break

Unirea Dej - “U”Explorări Baia Mare 2-3 (-18, 15, 24, -21, -16)

Partidă pe muchie de cuțit. Gazdele porneau cu prima șansă în această întîlnire, fiind avantajate de terenul propriu. La aceasta se adăuga și orgoliul de a cîștiga în fața unei rivale, chiar dacă, cu ani în urmă, existau bune relații de prietenie între cele două grupări voleibalistice.

Trecînd peste cele expuse, Unirea își dorea victoria, întrucît în play-out (grupa valorică 5-10) se vor lua în considerare rezultatele din jocurile directe, în prima fază a campionatului.

A fost ca într-o “piesă” în cinci acte, cu aceeași “actori”, dar cu “scene” diferite. Regizorii au rămas pe băncile tehnice, nu în culise.

“U” Explorări a început în forță, asigurîndu-și victoria în primul set, fără emoții. În al doilea, greșelile nepermise au fost speculate de localnici la un scor sever: 25-15. În următorul, deși oaspeții au condus pînă spre final, n-au mai avut puterea și concentrarea necesară, cedînd la limită. Al patrulea act a revenit, nu fără emoții, băimărenilor.

La tie-break, “U” Explorări, trezită la realitate, începe foarte bine jocul. Conduce cu 8-3 și 11-5. Final de infarct pentru cei prezenți. Răsturnări de scor, care au dat multe emoții. Pînă la urmă, “U” Explorări a închis tabela la 18-16. După modul cum s-a derulat jocul, victoria oaspeților este pe deplin meritată.

Au arbitrat: Gheorghiță Mitrașca (Zalău), Silvian Lungu (București) • Unirea: Parpală, Munteanu, Pertea, Schiez, Dinu, Iosif, Rus • Antrenor: Nicu Pop • “U” Explorări: Vînătoru, Borota, Neamț, Teușan, Țuțea, Laza, Batin, Brezeanu, Socaciu, Vișovan, Romanescu. • Antrenori: Marius Botea (principal) și Sorin Pop II (secund).

Graiul

raul97
12th February 2007, 12:39
Un EKG pentru antrenor

• Unirea Dej - "U" Explorãri Baia Mare: 2-3 (-18, 15, 24, -21, -16)

Sala sporturilor din Dej. Spectatori circa 200 • Au arbitrat: Gheorghitã Mitrasca (Zalãu) si Silvian Lungu (Bucuresti) • Unirea: Parpalã, Munteanu, Pertea, Schiez, Dinu, Iosif, Al. Rus (libero). Antrenor: Nicu Pop • Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Brezeanu, Visovan, Romanescu, Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Spuneam în avancronica jocului cã acest meci este ultimul din sezonul regulat care conteazã pentru Explorãri. Bãimãrenii vor juca în grupa a doua valoricã, acolo unde va merge si Dejul, iar rezultatele directe dintre echipele care vor face parte din aceeasi grupã vor conta în noul clasament. Ultima etapã din sezonul regulat, Explorãri va întâlni pe Tomis Constansa, dar "marinarii" sunt calificati în prima grupã valoricã, astfel cã rezultatul nu va avea importantã decât în palmaresul direct al celor douã echipe.
Bãimãrenii au început foarte bine jocul, s-au impus în primul set la 18 si multi erau de pãrere cã se vor impune fãrã probleme cu 3-0. A venit însã un set dezastru, în care gazdele s-au impus la 15 si lucrurile s-au complicat. În setul III, bãimãrenii au condus pânã la 18, dupã care au fost egalati, iar Unirea a câstigat în prelungiri. Gluma se îngrosa, noroc cã a reapãrut concentrarea si, odatã cu ea, punctele. În decisiv, Explorãri a mers foarte bine pânã la 11-5, dupã care s-a blocat din nou si a permis gazdelor sã egaleze. În cele din urmã, dupã emotii serioase, Explorãri s-a impus la 16 si a câstigat meciul. Astfel, elevii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop si-au asigurat o oarecare liniste în tentativa lor de a ocupa locul 5 la finalul campionatului.
„A fost un meci pe care la un moment dat am crezut cã-l vom câstiga cu 3-0, dar a intervenit relaxarea si lipsa de concentrare si ne-am vãzut condusi cu 2-1 la seturi. Mai apoi, în decisiv, am trecut prin mari emotii, dar e bine cã ne-am impus pânã la urmã cu 3-2. În dese rânduri am jucat bine, dar n-am fost constanti pe tot parcursul jocului. Cu aceastã victorie am luat o optiune serioasã pentru obtinerea locului 5” - Marius Botea

Glasul

raul97
12th February 2007, 21:56
Divizia A1 la volei masculin
„U” Explorări se pregătește pentru play-out




La sfârșitul acestei săptămâni, în cadrul Diviziei A1 de volei masculin, vor avea loc ultimele partide ale sezonului regulat, după care vor începe play-offul și play-outul. În ultima etapă, „U” Explorări a câștigat, in extremis, la Dej, în fața gazdelor de la Unirea, cu scorul de 3-2 la seturi și continuă să se mențină pe locul V în clasamentul general, cu un total de 26 de puncte. Sâmbătă, în ultima etapă a returului, voleibaliștii băimăreni vor întâlni, pe teren propriu, gruparea Tomis Constanța, urmând ca apoi să joace în play-out. În acest an, play-outul nu se va mai disputa în sistem de turnee, la fiecare echipă acasă așa cum se joacă play-offul, ci tur-retur, așadar băimărenii vor mai avea de jucat încă zece partide.






Lotul echipei „U” Explorări:
Ciprian Neamț, Ovidiu Teușan, Robert Țuțea, Laurențiu Vânătoru (căpitan), Gheorghe Socaciu, Ștefan Romanescu, Mircea Batin (libero), Mihai Olăhuț, Patriciu Păștean, Claudiu Brezeanu, Andrei Laza, Dan Borota, Sorin Vișovan
Antrenor: Marius Botea

detectivul de presa

raul97
15th February 2007, 22:54
"U" Explorări joacă play-outul pentru locul cinci

Echipa băimăreană de volei masculin "U" Explorări va juca, sâmbătă, în Sala Polivalentă "Lascăr Pană", cu Tomis Constanța în ultima etapă a campionatului. "Ne dorim foarte mult să câștigăm acest meci, cu toate că punctele nu mai contează. Am bătut la Constanța și dat fiind faptul că o să fie un meci greu ne dorim să batem și acasă", ne-a declarat Marius Botea, antrenorul băimărean. Echipa va juca în play-out, acolo unde antrenorul Botea spune că speră să ocupe locul V. Întrebat ce părere are despre zvonurile care susțineau că echipa de volei Dinamo Lemtrans se va desființa sau despre presupusul transfer al interului Feher, el ne-a declarat: "Dinamo este o echipă puternică și nu se pune problema desființării. Este adevărat că au avut probleme financiare și că unii jucători au plecat din cauza salariilor, dar nu se va desființa. Cât despre acel transfer, nu este adevărat, noi nici măcar nu am discutat cu jucătorul". După etapa de sâmbătă, cu Tomis Constanța, pentru băimăreni vor urma meciurile din play-out, care se vor juca în sistem tur-retur și nu sub formă de turnee, cum a fost în ediția trecută de campionat.

detectivul de presa

player8
17th February 2007, 14:20
Imi poti spune ce a facut tomis ? :)

raul97
18th February 2007, 21:39
Explorări Baia Mare-Tomis Constanța 3 - 1 (25-20;25-23;22-25;25-22)

raul97
19th February 2007, 14:17
Marinarii au intrat la apã

• “U” Explorãri Baia Mare - Tomis Constanta: 3-1 (20, 23, -22, 22)

Sala Polivalentã din Baia Mare • Spectatori circa 400 • Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiesti) si Paul Szabo (Oradea). Observator FRV: Mihai Ivãnescu (Brasov) • Explorãri Baia Mare: Vînãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Brezeanu, Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • Tomis: Ilies, Ashley, Gabrych, Began, Erkan, M. Pavel, Tãnãsescu (libero), Kuburovic, Ivkovic, Voinea, Gontariu, P. Marian. Antrenori: Jorge Canestracci si Milen Uzunov.

Spuneam în avancronica jocului cã acest meci n-are o importantã prea mare pentru echipa noastrã, deoarece nu puteam urca mai sus de locul V (nici coborî). Mai important este pentru Tomis, care putea prinde un loc mai bun la final si un turneu acasã mai apropiat de final. Explorãri a încheiat sezonul regulat cu o victorie spectaculoasã, obtinutã în fata unui „vechi client” pe care l-a încurcat încã o datã. Dupã ce sâmbãtã dimineata Dinamo a bãtut pe Steaua cu 3-1, constãntenii mai puteau spera doar la locul 2 în cazul obtinerii victoriei. Tomis a venit în Baia Mare încã de joi, cu toate vedetele si însotitã de mai multi oameni din conducerea clubului. Ba mai mult, pe la mijlocul primului set au apãrut în salã si cinci suporteri din Constanta. Toate acestea n-au folosit la nimic, bãimãrenii reusind sã-si domine adversarii la toate capitolele.
Gazdele au început meciul în fortã si s-au desprins repede la începutul primului set (5-1). Brazilianul Nemer Ashley a servit foarte bine si si-a readus echipa în joc (6-6), dupã care oaspetii chiar au preluat initiativa, conducând cu 11-12. A fost însã un simplu foc de paie, bãimãrenii reusind sã câstige setul cu 25-20, gratie în primul rând atacurilor finalizate pe centru de Neamt si Laza.
Setul al doilea a fost mult mai echilibrat. Atmosfera s-a inflamat la scorul de 20-19, când arbitrul secund Paul Sabo nu a sanctionat o minge trimisã dupã tijã de constãnteni si, în loc de 21-19 s-a fãcut 20-20. Tomis preia conducerea cu 23-22, dar bãimãrenii au puterea sã revinã si sã se impunã cu 25-23.
În setul al treilea, Explorãri slãbeste ritmul (dacã se poate spune asa) si oaspetii câstigã cu 25-22. În setul patru, care avea sã fie si ultimul, echipa noastrã a început tare si a condus cu 7-4, 15-11, dar a fost egalatã la 18. Elevii lui Marius Botea si Sorin Pop îsi pãstreazã luciditatea în continuare si pânã la urmã câstigã setul cu 25-22 si meciul cu 3-1.
În acest meci, Explorãri a arãtat ca o mare echipã: blocaj foarte bun, preluare sigurã, mare mobilitate în linia a doua si serviciu acceptabil. Din pãcate însã vom juca în grupa 5-10, punctele pierdute în debutul campionatului dovedindu-se decisive.
De partea cealaltã, constãntenii au plecat scrâsnind din dinti si cu coada între picioare, mult dorita revansã în fata bãimãrenilor fiind amânatã pentru sezonul urmãtor. Tomis a terminat sezonul regulat pe locul 3 si va juca pe teren propriu al doilea turneu al grupei I-IV.
Glumind putin am putea spune cã ne pare rãu cã nu jucãm mereu cu Constanta. Asta pentru cã sezonul trecut i-am bãtut de douã ori surprinzãtor, apoi, în ultimul meci al ultimului turneu le-am luat douã seturi, acestea echivalând pentru ei cu pierderea titlului de campioanã. În fine, în acest sezon, am izbutit o nouã surprizã, în tur reusind sã câstigãm chiar la Constanta.
Marius Botea (antrenor Explorãri): “Se pare cã suntem nasii constãntenilor, dar nu doresc acum sã facem pe vitejii dupã ce ne-am ratat obiectivul. Azi am jucat însã foarte bine si am demonstrat cã am fi meritat sã jucãm în continuare în grupa I-IV“.
Radu Began (cãpitanul echipei Tomis): “Noi ne-am dorit foarte mult victoria pentru a juca turneul grupei I-IV de la Constanta cât mai pe finalul campionatului. Nu avem un complex de inferioritate fatã de bãimãreni. Ei au jucat însã foarte bine astãzi, iar noi foarte prost“.

Glasul

raul97
19th February 2007, 21:47
Programul jocurilor (grupa locurilor 5-10), faza a doua

Etapa I (24 februarie)

"U" Explorări Baia Mare - CSȘ LAPI Dej...

VCM Rm. Sărat - Remat Zalău...

Unirea Dej - "U" Cluj-Napoca...

Etapa a II-a (3 martie)

CSȘ LAPI Dej - "U" Cluj-Napoca...

Remat Zalău - Unirea Dej...

"U" Explorări Baia Mare - VCM Rm. Sărat...

Etapa a III-a (10 martie)

VCM Rm. Sărat - CSȘ LAPI Dej...

Unirea Dej - "U" Explorări Baia Mare...

"U" Cluj-Napoca - Remat Zalău...

Etapa a IV-a (17 martie)

CSȘ LAPI Dej - Remat Zalău...

"U" Explorări Baia Mare - "U" Cluj-Napoca...

VCM Rm. Sărat - Unirea Dej...

Etapa a V-a (24 martie)

Unirea Dej - CSȘ LAPI Dej...

"U" Cluj-Napoca - VCM Rm. Sărat...

Remat Zalău - "U" Explorări Baia Mare...

• Returul se va disputa la următoarele date: 31 martie, 4, 7, 21, 28 aprilie 2007.

• Echipele vor începe faza a doua cu punctele obținute în jocurile directe din faza întîi

• Formațiile clasate pe locurile 5-6 în grupa a doua valorică, la finalul fazei a doua vor retrograda în divizia A2, sau vor participa la turneul de promovare.

Graiul

raul97
20th February 2007, 21:16
U" Explorări Baia Mare
se pregătește pentru play-out



"Am uitat deja de victoria de sâmbătă din meciul cu Tomis Constanța, iar acum ne preocupăm de play-out", ne-a declarat Marius Botea, antrenor al echipei "U" Explorări Baia Mare. Sâmbătă, 24 februarie, echipa de volei masculin "U" Explorări va diputa prima etapă a play-out-ului pentru locurile V-X. Prima partidă va fi în compania celor de la Unirea Dej, iar săptămâna viitoare va avea loc meciul dintre favoritele pentru locul V "U" Explorări și Râmnicu Sărat. "Cu toate că am reușit o victorie în meciul de sâmbătă cu Tomis nu mai conta pentru noi, întotdeauna meciul cel mai important pentru noi este următorul", ne-a declarat antrenorul principal al "U", Marius Botea.

detectivuldepresa

raul97
20th February 2007, 21:17
Locul V, un obiectiv cât un titlu

Echipa de volei masculin "U" Explorări Baia Mare va începe la finalul acestei săptămâni play-outul. După ce în sezonul trecut elevii lui Marius Botea au terminat pe locul IV, speranțele au crescut, așteptându-se chiar o medalie. Din păcate, socotelile de la început de campionat nu se potrivesc, aproape niciodată, cu cele din timpul competiției. Voleibaliștii noștri au început sezonul prost, reușind ca la finalul returului să se claseze pe locul V, adică în afara play-offului. Performanța de anul trecut nu mai poate fi atinsă. Acum mai sperăm doar la locul V. Deși nu reprezintă nimic, decât un modest succes de palmares, această poziție ne dă parcă aripi. Băimărenii vor să fie primii dintre cei din urmă. Este bine și așa. Anul viitor vom tinde la mai mult. Scăderea performanțelor în sportul băimărean ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru vistierii orașului și ai județului. Din cauza lipsei de fonduri, echipele au improvizat, mai ales în ceea ce privește transferurile de jucători. Toate sunt acum pe linia de plutire, dar este atât de subțire sfoara ce ne leagă de mal, încât ne întrebăm cât va ține această stare de imponderabilitate.

detectivul de presa

raul97
23rd February 2007, 01:15
Sîmbătă/”U” Explorări Baia Mare - CSȘ LAPI Dej

S-a încheiat faza întîi a ediției de campionat 2006-2007. Cele zece echipe au fost împărțite în două grupe valorice (1-4) și (5-10). “U” Explorări face parte din a doua grupă. Cele șase echipe vor disputa jocuri săptămînale, fiecare cu fiecare, tur-retur. În prima etapă, programată sîmbătă, 24 februarie, ora 17, în Sala polivalentă, “U” Explorări va întîlni pe CSȘ LAPI Dej.

O partidă în care băimărenii pornesc cu prima șansă. În cele două jocuri, “U” Explorări s-a impus cu 3-2 la Dej și 3-0 la Baia Mare. În fața juvenililor de la Dej, gazdele pot realiza un antrenament cu public. Intrarea este liberă. În această grupă, echipele pornesc cu punctele acumulate în meciurile directe.

Graiul

adibraila
24th February 2007, 23:52
Stie cineva rezultatele din prima etapa de play-out? Cred ca pe site-ul federatiei vor aparea abia luni.... Ma intereseaza mai ales scorul echipei Explorari...
Multumesc !

raul97
26th February 2007, 12:32
Am bifat o etapã

• „U” Explorãri Baia Mare - CSS Lapi Dej: 3-0 (17, 11, 17)

Sala Polivalentã din Baia Mare. Spectatori cca 200 • Au arbitrat: Ioan Bogendorfer (Cluj-Napoca) si Gigi Dumitru (Baia Mare) • Observator FRV: Vasile Mãscãsan (Târgu-Mures) • Explorãri: Vînãtoru, Laza, Tutea, Teusan, Neamt, Borota, Batin (libero), Romanescu, Olãhut, Visovan, Pãstean, Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • CSS Lapi Dej: Pascan, Gagea, Bala, Vâlcelean, Suson, Spânu, Szekely (libero), Butuc, Crãciun, Coasã. Antrenori: Ovidiu Macarie si Armand Dimitriu

Primul meci disputat de Explorãri în grupa 5-10, a însemnat si prima victorie pentru echipa noastrã. Nici nu avea cum sã se întâmple altfel, deoarece echipa oaspete este alcãtuitã exclusiv din juniori (lotul national), care în acest sezon s-au dovedit prea cruzi pentru prima divizie. N-am avut absolut nicio emotie, chiar dacã în sezonul regulat copiii de la Dej reusiserã sã ne fure douã seturi. Dar acest lucru s-a datorat doar indolentei cu care au tratat bãimãrenii meciul cu pricina.
Oaspetii au realizat primul punct al meciului, fiind de altfel singura datã când au condus, dupã care bãimãrenii au trecut la cârma partidei. Jucând cu zâmbetul pe buze, dar în acelasi timp serios, gazdele si-au surclasat adversarii, care n-au fost în stare sã opunã nicio rezistentã. Ridicãtorul Laurentiu Vînãtoru si-a pus de multe ori coechipierii în situatia de a ataca fãrã blocaj si spectacolul nu a lipsit din sala sporturilor din Baia Mare.
Profitând de replica slabã datã de adversar, antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au folosit în seturile 2 si 3 si rezervele, fãrã ca nivelul jocului sã scadã.
Din pãcate, n-am remarcat nimic deosebit în evolutia tinerilor de la CCS Lapi Dej, în afara unui serviciu la care, lucru extrem de rar întâlnit, mingea a trecut... pe sub fileu. Cam acesta este viitorul voleiului românesc, iar sperantele sunt de doi bani. Mai degrabã sperãm în activitatea echipelor de juniori de la cluburi.
Dupã acest rezultat, bãimãrenii rãmân principalii favoriti la ocuparea locului 5, statut ce trebuie confirmat în etapa viitoare când Explorãri va juca din nou pe teren propriu cu VCM Râmnicu Sãrat. Spunem din nou, deoarece râmnicenii au mai fost în Baia Mare în aceastã lunã, fiind învinsi fãrã drept de apel. Ei au probleme serioase de lot, la fel si financiare, dar asta este deja problema lor. Echipa noastrã trebuie sã-si vadã de jocul ei si sã transeze cât mai repede lupta pentru locul 5. Singurul care, de altfel, le si poate aduce niste bani, dupã ratarea tuturor celorlalte obiective posibile în acest sezon.
Robert Tutea (Explorãri): “Meciul nu ne-a folosit nici mãcar drept antrenament. Noi însã trebuia sã batem cu 3-0 si am reusit acest lucru fãrã eforturi prea mari. Pentru a ne atinge obiectivul actual trebuie sã câstigãm în urmãtoarele douã etape, acasã cu VCM Râmnicu Sãrat si în deplasare cu Remat Zalãu, iar atunci lucrurile în aceastã privintã vor fi aproape de tot rezolvate”.

Glasul

raul97
2nd March 2007, 23:06
"U" Explorări Baia Mare
VCM Rm. Sărat Derby

După prima fază a play-out-ului Diviziei A1 de volei masculin în care se dispută locurile V-X, echipa băimăreană "U" Explorări este pe primul loc după victoria în fața celor de la Centrul Național LAPI Dej cu scorul de 3-0. În etapa a doua universitarii vor întâlni, pe teren propriu, gruparea VCM Râmnicu Sărat. Meciul va avea loc în Sala Polivalentă "Lascăr Pană" din Baia Mare, astăzi, cu începere de la ora 17.00. Echipa antrenată de Marius Botea are toate șansele să termine acest turneu pe locul V în cazul în care se impune în întâlnirea de astăzi. „Toată echipa își dorește să terminăm pe primul loc în play-out și avem deja avantajul primei poziții. Echipa este bine pregătită, iar jucătorii au o poftă deosebită de joc, lucru care a fost evident în partida de săptămâna trecută cu Centrul Național, când am învins cu 3-0", ne-a declarat Marius Botea, antrenorul principal al băimărenilor. Întâlnirea de astăzi este un adevărat derby, atât "U" Explorări, cât și VCM Râmnicu Sărat luptând pentru locul V în clasamentul general al Diviziei A1.

detectivul de presa

raul97
2nd March 2007, 23:38
Volei. Divizia A1. Masculin. Grupa 5-10

Sîmbătă / "U" Explorări Baia Mare - VCM Rm. Sărat

Sîmbătă, 3 martie 2007, cu începere de la ora 17, în Sala polivalentă, un meci interesant, din cadrul etapei a doua a turului, grupa valorică 5-10.

După pozițiile pe care le ocupă în clasament, am putea spune că este un derbi. În faza întîi a campionatului, cele două formații și-au împărțit victoriile. La Rm. Sărat, gazdele au învins cu 3-2, cu ajutorul arbitrului Mihai Rușinoiu din Brăila. Pentru maniera în care a condus acel meci, a fost suspendat patru etape. Dacă s-ar fi obținut acea victorie la Rm. Sărat, "U" Explorări avea șansa să intre în prima grupă valorică.

În jocul retur, de la Baia Mare, oaspeții de azi au fost învinși cu 3-0 (25-18, 25-15, 25-20). După 63 de minute, elevii antrenorului Adrian Pustiu se aflau la dușuri. La un interval de o lună (meciul din retur s-a disputat în 2 februarie 2007), cele două formații se află din nou la fileu, în Baia Mare. Menționăm că în acea partidă Dan Borota n-a evoluat, fiind bolnav.

În acest interval de timp, nu s-a petrecut nimic deosebit în loturile celor două echipe.

"U" Explorări așteaptă confruntarea cu formația din Rm. Sărat pentru a-și confirma valoarea. Cu siguranță, oaspeții vor încerca să dea o replică dîrză, să se agațe de orice minge, pentru a-și pune în dificultate partenerii de întrecere.

Localnicii pornesc cu prima șansă. Elevii antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop au toate atuurile să cîștige la un scor concludent. Succes "U" Explorări!

Celelalte jocuri ale etapei (3 martie): CSȘ LAPI Dej - "U" Cluj-Napoca; Remat Zalău - Unirea Dej.

Graiul

raul97
5th March 2007, 15:04
Un nou pas spre locul 5

• “U” Explorãri Baia Mare - VCM Râmnicu Sãrat: 3-0 (26, 13, 21)

Sala Polivalentã din Baia Mare. Spectatori circa 150 • Au arbitrat: Silvian Lungu (Bucuresti) si Paul Culda (Cluj-Napoca) • Observator: Victor Adam (Bucuresti) • “U” Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Laza, Teusan, Tutea, Batin (libero), Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • Râmnicu Sãrat: Porumbescu, Afloarei, Trandafir, O. Stefan, Harabagiu, Farcas, Tofan (libero), Cîrlan, Brînzã. Antrenor: Adrian Pustiu.

Explorãri a câstigat cu 3-0 derby-ul grupei 5-10, dar nu fãrã emotii. Fatã de partida din sezonul regulat de acum o lunã, când bãimãrenii au învins tot cu 3-0, dar mult mai clar, în lotul oaspetilor a reapãrut Nicolae Harabagiu. Acest jucãtor a dat o altã fatã echipei din Râmnicu Sãrat si gazdele au trebuit sã se întrebuinteze serios pentru a obtine victoria.
În primul set, s-a mers cap la cap pânã la 19-18, dupã care, datoritã blocajelor bune, oaspetii au preluat conducerea cu 24-21 si au lãsat impresia cã vor câstiga setul. A urmat la serviciu Dan Borota care a riscat cu succes si scorul a devenit egal 24-24. Cea mai frumoasã fazã a meciului a fost finalizatã de Robert Tutea. La 25-26, cel mai bun jucãtor al gazdelor a atacat de cinci ori consecutiv pentru a salva o nouã minge de set pentru oaspeti. Au urmat douã blocaje bune si Explorari s-a impus in extremis cu 28-26.
În setul al doilea, oaspetii au condus cu 5-2, dupã care gazdele au jucat fãrã gresealã si au câstigat cu 25-13.
Setul trei a fost dominat aproape în totalitate de oaspeti care au condus mereu, având 21-19 la un moment dat. Finalul a apartinut însã din nou bãimãrenilor, care au fãcut sase puncte consecutiv, adjudecându-si victoria dupã o orã si 12 minute de joc efectiv.
Noi ne-am asteptat sã avem un meci greu si mã bucur cã ne-am adãugat încã douã puncte în clasament. Chiar dacã oaspetii au în lot doar nouã jucãtori, au o echipã solidã si în ultimele douã etape au jucat foarte bine. Suntem în grafic si mergem în etapa viitoare la Dej sã câstigãm - Marius Botea (antrenor principal Explorãri).
Din pãcate n-am stiut sã speculãm situatia din finalul primului set, pe care trebuia sã-l câstigãm. Cam acelasi lucru s-a întâmplat si în setul 3. Dacã am fi început meciul în avantaj, poate alta era soarta partidei. Eu cred cã, în ceea ce priveste locul 5, jocurile sunt deja fãcute, Explorãri fiind marea favoritã. Noi luptãm acum pentru locul 6 - Adrian Pustiu (antrenor Rm. Sãrat).

Glasul

raul97
10th March 2007, 10:34
Explorari vizeaza a treia victorie

Azi, "U" Explorari Baia Mare va intilni in deplasare pe Unirea Dej, intr-un joc din cadrul celei de-a treia etape a grupei valorice 5-10. Jucatorii baimareni antrenati de Marius Botea si Sorin Pop vin dupa doua victorii din tot atitea posibile si pornesc drept favoriti in acest joc, avind in vedere ca in prima faza a campionatului au cistigat cu 3-2 la Dej si cu 3-0 pe teren propriu.
Programul etapei
VCM Rimnicu Sarat - CSS LAPI Dej
CS Unirea Dej - "U" Explorari Baia Mare
"U" Cluj - VM Remat Zalau

informatia zilei

raul97
11th March 2007, 19:55
Băimărenii - "specializați" la 3-2

Unirea Dej - "U" Explorări Baia Mare 3-2 (22, 21, -25, - 16, 19)

Cu o lună în urmă, în etapa a 17-a, a campionatului, "U" Explorări, în partida de la Dej s-a impus cu 2-3 (-18, 15, 24, -21, - 16). Sîmbătă, în cadrul grupei valorice 5-10, băimărenii s-au înecat în Someș.

O echipă, cu pretenții de a intra în prima grupă valorică, trebuia să-și onoreze blazonul în partea a doua a clasamentului.

Nu insistăm asupra evoluției grupării băimărene. N-a avut vitalitatea și dăruirea necesare unui succes. Se pare că, jocurile din deplasare sînt incomode • De ce? Trebuie să dea un răspuns conducerea tehnică, și a clubului • "U" Explorări nu poate fi catalogată ca alba-neagra. • Au arbitrat: L. Vlad (Constanța), Gh. Popescu (București) • Observator FR Volei: D. Negroiu (Timișoara) • "U" Explorări: Vînătoru, Borota, Neamț, Socaciu, Țuțea, Laza, Batin, Vișovan, Păștean, Teușan.

Graiul

raul97
11th March 2007, 19:59
Unirea Dej - "U" Explorări: 3-2
Prima înfrângere din play-out

Sâmbătă au avut loc meciurile din cadrul etapei a treia a play-outului Diviziei A1 la volei masculin. Echipa băimăreană "U" Explorări a suferit prima înfrângere, în fața voleibaliștilor de la Unirea Dej, pierzând meciul cu scorul de 2-3. Echipa gazdă a început meciul în forță, reușind să își adjudece primele două seturi, la 22 și la 21. Elevii lui Marius Botea și-au revenit, câștigând setul trei și patru, la 25, respectiv 16, pentru a pierde însă în decisiv cu 19-21. Aceasta a fost prima înfrângere a băimărenilor în play-out, ei reușind însă să se mențină pe primul loc în clasament, cu un total de douăzeci și două de puncte. Pozițiile doi și trei sunt ocupate, la egalitate de puncte, 21, de Râmnicu Sărat și Universitatea Cluj, cu 21 de puncte.

detectivul de presa

raul97
16th March 2007, 10:30
Derby studentesc pentru sefia din play-out

Stiinta Explorari Baia Mare va juca simbata, de la ora 17, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj-Napoca, in cadrul etapei a IV-a din play-off-ul Diviziei A1. Meciul va fi arbitrat de cuplul Paul Szabo (Oradea) - Traian Cionca (Timisoara).
In sezonul regulat, cele doua formatii si-au impartit frateste victoriile, atit baimarenii, cit si clujenii reusind sa cistige pe teren propriu cu acelasi rezultat, 3-0.
Exista o similitudine si in ceea ce priveste comportarea celor doua echipe in play-off. Ambele si-au trecut in cont cite doua victorii si o infringere (in fata Unirii Dej). Meciul din polivalenta baimareana este un adevarat derby al grupei valorice 5-10, pentru ca se vor afla fata in fata ocupantelor primelor doua locuri (5 si 6).
Celelalte doua meciuri ale etapei sint VCM Rimnicu Sarat - Unirea Dej (se joaca tot miine) si CSS LAPI CN Dej - Remat Zalau (se disputa in 21 martie).

Componenta celor doua echipe
* StiinTa ExplorAri: Neamt, Romanescu, Laza, Teusan, Pastean, Batin, Olahut, Tutea, Gh. Socaciu, Vinatoru, Borota, Brezeanu. Antrenori: Marius Botea (principal) si Sorin Pop (secund). Director tehnic: Adrian Arbuzov.
* "U" Cluj-Napoca: Purice, Dobra, Lotei, Halchin, Grinta, Iova, Tanase, Ghimes, Soloc, Tirila, Fuzesi. Antrenori: D. Ciontos (principal) si C. Tatar (secund). Director tehnic: Ovidiu Vasu.

informatia zilei

raul97
19th March 2007, 19:19
A venit rãzbunarea

• „U” Explorãri Baia Mare - „U” Cluj-Napoca: 3-0 (14, 17, 27)

Sala Polivalentã. Spectatori cca 150 • Au arbitrat: Paul Szabo (Oradea) si Traian Cionca (Timisoara). • Observator FRV: Constantin Ispas (Bucuresti) • Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • „U” Cluj: Halchin, Purice, Lotei, Soloc, Colcer, Dobra, Boroeanu (libero), Tîrîlã, Fuzesi, Tãnase. Antrenori: Ovidiu Vasu, Dãnut Ciontos

Explorãri a obtinut sâmbãtã o nouã victorie în grupa 5-10, demonstrând cã la meciurile de pe teren propriu se poate impune lejer în fata adversarilor. Oaspetii nu si-au pus prea mari sperante în deplasarea din Baia Mare, sosind la salã direct de pe drum, cu doar 45 de minute înainte de începutul meciului.
Din cauza grabei, antrenorul Ovidiu Vasu a trecut gresit pe foaia de arbitraj numerele a doi jucãtori (Halchin si Tãnase). Cei doi au fãcut pânã la urmã schimb de tricouri si oaspetii s-au ales din partea arbitrilor cu un avertisment pentru întârzierea jocului.
În primele douã seturi, gazdele s-au impus extrem de clar, cu 25-14 si 25-17, reusind sã rãzbune umilinta suferitã în sezonul regulat la Cluj (0-3).
În setul trei, oaspetii au început tare si au condus cu 13-8. Impulsionati de Ovidiu Teusan (cel mai bun jucãtor de pe teren), care a atacat si a blocat cu succes, bãimãrenii au revenit spectaculos si au preluat conducerea cu 17-14. Într-un final echilibrat, în care antrenorul Marius Botea l-a introdus inspirat în teren pe Socaciu, Explorãri s-a impus în prelungiri cu 29-27 bifând o nouã victorie cu 3-0 pe teren propriu. Pãcat cã meciurile grupei 5-10 se desfãsoarã într-un deplin anonimat, miza ocupãrii locului 5 fiind prea micã, în conditiile în care mai mult ca sigur nu va retrograda nicio echipã.
Ovidiu Teusan (Explorãri): „Toatã echipa a jucat bine în acest meci. Poate eu am iesit în evidentã, pentru cã am apãrut mai des la finalizare. Cu aceastã victorie cred cã am demonstrat cã înfrângerea categoricã de la Cluj-Napoca a fost o simplã întâmplare. Eu zic cã 90% ne-am asigurat deja locul 5.”
Ovidiu Vasu (antrenor Cluj-Napoca): „În primele douã seturi, care au fost fãrã istoric, am resimtit oboseala de pe drum. Poate cã meritam sã câstigãm setul 3, dar mai mult nu cred cã puteam obtine în acest meci, deoarece Explorãri este mai valoroasã la ora actualã. Noi avem ca obiectiv locul 6 sau 7.”

Glasul

raul97
24th March 2007, 09:33
Duel al orgoliilor

Azi, la Zalau, se va disputa meciul dintre VM Remat Zalau si "U" Explorari, din cadrul etapei a V-a din grupa a doua valorica. Daca jucatorii baimareni lupta pentru clasarea pe locul 1 in grupa, zalauanii se bat pentru evitarea retrogradarii. Intotdeauna meciurile dintre cele doua echipe au oferit adevarate spectacole. Va fi un duel si al celor doi tehnicieni, Mircea Spataceanu si Marius Botea.

informatia zilei

raul97
26th March 2007, 14:55
Aproape de cinci

• Remat Zalãu - „U” Explorãri Baia Mare: 1-3 (-17, -17, 20, -25)

Sala sporturilor din Zalãu • Spectatori cca 200 • Au arbitrat: Ovidiu Iliescu (Brasov) si Bogdan Stoica (Bucuresti) • Remat Zalãu: Ilies, Ghimes, Verdes, Mãcicãsan, Kovacs, Todoran, Onute, Cristudor (libero), Stoian. Antrenor: Mircea Spãtãceanu • Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Tutea, Teusan, Laza, Batin (libero), Socaciu, Visovan. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Am ajuns la jumãtatea play-outului, grupa a doua valoricã si Explorãri a mai fãcut un pas pentru obtinerea locului V în campionat, unicul obiectiv rezonabil care i-a mai rãmas în acest sezon. Pentru ultimele cinci meciuri, bãimãrenii pleacã bine, cu un avantaj de douã victorii fatã de ocupanta locului al doilea si, teoretic, sunt suficiente victorii în meciurile de pe teren propriu si în cel din deplasare cu LAPI Dej.
Zalãu are destule probleme în partea de joc a clasamentului, iar aceste rezultate modeste au fãcut ca la cârma echipei Remat sã se perinde mai multi antrenori, doar Mircea Spãtãceanu fiind mereu acolo. Ultimul care a plecat a fost Robert Tvardochlib, el fiind înlocuit cu... Spãtãceanu.
Echipa noastrã a plecat tare încã din start, decisã sã obtinã victoria. Primele douã seturi au fost la discretia noastrã, dupã care a urmat o usoarã cãdere, de care a profitat echipa gazdã, care si-a adjudecat setul al treilea. În setul IV, Explorãri s-a mobilizat si a reusit sã-si grãbeascã întoarcerea acasã, pentru cã au vrut si ei sã vadã meciul cu Olanda.
Marius Botea: Am câstigat meritat. În primele douã seturi am jucat foarte bine, am condus si cu 10 puncte diferentã. Pot spune cã de multã vreme n-am mai jucat atât de bine ca în aceste prime douã seturi. Apoi am picat, dar e bine cã ne-am revenit. Si în setul IV am avut ceva probleme, dupã un început bun, dar important este cã am bãtut. Acum, avem douã puncte avans fatã de urmãritoare si eu zic cã ne sunt de ajuns victorii în jocurile de acasã si în meciul de la Dej si nu mai putem scãpa locul 5. Apoi, vom vedea ce va mai fi.

Glasul

raul97
2nd April 2007, 15:09
Fãrã probleme

• CSS Lapi Dej - „U” Explorãri Baia Mare: 0-3 (22, 21, 14)

Sala sporturilor din Dej. • Spectatori cca 50 • Au arbitrat: Paul Culda (Cluj-Napoca) si Gheorghitã Mitrasca (Zalãu) • Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Tutea, Teusan, Laza, Batin (libero), Romanescu, Visovan, Olãhut. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Întâlnirea de sâmbãtã nu avea cum sã le creeze probleme jucãtorilor bãimãreni, care au reusit sã treacã fãrã probleme de echipa lotului national de juniori. Chiar dacã scorul înregistrat în primele douã seturi ar ridica niscaiva semne de întrebare, n-a fost deloc asa, deoarece Explorãri a condus tot timpul, la diferente de scor asiguratoare. Un nou meci bifat, o nouã victorie asiguratã si încã un pas pentru conservarea locului V în clasament.
Pânã la finalul sezonului au mai rãmas de disputat patru etape. Prima dintre acestea, miercuri, cu o deplasare la Râmnicu Sãrat, dupã care vor veni jocurile cu Unirea Dej (14 aprilie, acasã), „U” Cluj (21 aprilie, în deplasare) si Remat Zalãu (28 aprilie, acasã).
Antrenorul Marius Botea s-a declarat multumit de evolutia elevilor sãi la acest meci si sperã într-un rezultat bun si la Rm. Sãrat: „Vrem sã câstigãm si etapa viitoare. Acum, dacã mã uit la cum joacã Steaua sau Piatra Neamt în prima grupã valoricã, îmi dau seama cã am fi putut câstiga chiar o medalie dacã ne-am fi calificat în play-off. Când am ajuns în grupa a doua valoricã, le-am spus bãietilor cã primele vor fi mai mici, dar cã vor putea câstiga mai multi bani dacã vor bate toate meciurile”.
Noi sperãm sã se pãstreze nucleul acesta de jucãtori, ba chiar sã existe niscaiva întãriri, iar sezonul ce vine sã putem ataca podiumul. În aceastã varã expirã ocntractele lui Vînãtoru si Borota, iar Tutea este curtat de mai multe echipe. Acum, când s-a creat o nouã echipã, ar fi pãcat sã se piardã toatã constructia prin plecarea unor jucãtori.

Glasul

raul97
4th April 2007, 10:27
Merg la victorie

Astãzi se vor disputa jocurile celei de-a doua etape din returul grupei a doua valorice din prima ligã de volei. “U” Explorãri Baia Mare se va deplasa la Râmnicu Sãrat, acolo unde va întâlni pe VCM, într-un joc ce va fi arbitrat de Silvian Lungu si Bogdan Covaci (ambii din Bucuresti).
Fãrã îndoialã, bãimãrenii nu vor avea deloc un meci usor la Râmnicu Sãrat. Antrenorul Marius Botea ne-a declarat dupã meciul câstigat la Dej cã echipa pe care o conduce se duce la victorie la Rm. Sãrat, în acest caz locul V în clasament fiind antamat. Asta nu înseamnã deloc cã dacã se pierde nu vom mai putea ocupa locul V. Nici pe departe, deoarece Explorãri e favorita certã la aceastã pozitie, având douã puncte avans fatã de Cluj, principala noastrã urmãritoare. Spunem aceasta, deoarece bãimãrenii mai au de jucat douã partide pe teren propriu, cu Unirea Dej si cu Remat Zalãu si una în deplasare, la Cluj. Ori pentru a pierde locul V ar fi nevoie de trei înfrângeri în aceste patru jocuri care au mai rãmas. În tot acest timp, clujenii ar fi nevoiti sã obtinã numai victorii.
Pânã la urmã, miza acestui joc tine mai degrabã de palmaresul direct dintre cele douã echipe si de prima de joc pe care bãimãrenii o pot încasa în cazul unei victorii. Si poate fi un imbold cât se poate de bun.
Celelalte jocuri ale etapei: “U” Cluj-Napoca - CSS Lapi Dej si Unirea Dej - Remat Zalãu.
Acest ultim joc este foarte important pentru configuratia finalã a clasamentului, dejenii având posibilitatea sã se desprindã de Remat, caz în care zãlãuanii vor avea “toate sansele” ca dupã terminarea Diviziei A1 sã participe la jocurile din barajul pentru rãmânerea în prima ligã, alãturi de echipele clasate pe locul II în cele douã serii din A2.
De ieri si pânã vineri, se vor disputa si jocurile celui de-al treilea turneu din play-off, la Piatra Neamt. În prima grupã valoricã, lucrurile nu sunt foarte complicate. Dinamo si Tomis Constanta sunt principalele candidate la titlu, ambele având câte 21 de puncte, cu un plus la setaveraj pentru “marinari”. Piatra Neamt (17 puncte) si Steaua (13) se bat pentru locul III, dar nu vedem cum Steaua ar mai putea încurca echipa nemteanã, mai ales cã acest turneu se si disputã la Piatra Neamt. Dacã diferenta de puncte dintre cele douã rãmâne la fel, nemtenii vor participa la ultimul turneu, cel din Bucuresti (27-29 aprilie), din postura de ocupantã a locului III.

Glasul

raul97
4th April 2007, 10:29
Echipã de primã divizie la volei feminin
Din sezonul 2007 / 2008, în Polivalenta bãimãreanã vom putea urmãri si meciuri de volei din prima ligã, la feminin.
Cum asta? Se stie, în Baia Mare existã Centrul National de Excelentã pentru junioare (similar celui de la LAPI Dej), iar echipa joacã acum în liga secundã. La ultimul Birou Federal s-a luat decizia ca echipa de la acest centru sã evolueze din sezonul viitor în prima ligã. De asemenea, chiar dacã este pe o pozitie retrogradabilã, si Lapi Dej va rãmâne în prima ligã masculinã. Acest lucru a fost posibil, deoarece s-a luat decizia mãririi numãrului de echipe din Divizia A1, de la 10 la 12, atât la masculin, cât si la feminin.
La masculin vor promova câstigãtoarele din cele douã turnee play-off, iar ocupantele locurilor II vor juca un baraj cu echipa care va termina pe locul 9 în A1. Dintre acestea trei, doar prima va evolua si sezonul ce vine în prima divizie.
La Centrul de Excelentã din Baia Mare sunt mai multe jucãtoare localnice, de la CSS 2, astfel încât miza vizionãrii viitoarelor jocuri va fi mult mai mare decât în cazul echipei masculine de la Dej. În plus, si la nivelul antrenorilor e mai bine, deoarece Horia Ardelean si Dorel Toma sunt si ei angrenati în acest program.

Glasul

raul97
4th April 2007, 10:30
"U" Explorari joaca azi la Rimnicu Sarat

Datorita sarbatorilor Sfintelor Pasti, etapa a 17-a a Diviziei A1 la volei masculin se disputa in devans. Astfel, "U" Explorari Baia Mare (locul 5 in clasament) va juca in deplasare, de la ora 17, impotriva formatiei VCM Rimnicu Sarat (locul 7). Partida va fi arbitrata de cuplul bucurestean Silvian Lungu - Bogdan Covaci.
In precedentele intilniri directe s-au inregistrat urmatoarele rezultate: doua victorii cu 3-0 in favoarea "studentilor" baimareni (in sezonul regulat si turul din play-aut, in Baia Mare) si o infringere cu 2-3 (la Rm. Sarat, dupa un meci arbitrat scandalos de partinitor in favoarea buzoienilor de cuplul Rusinoiu - Dragomir).
Antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au la dispozitie un lot alcatuit din 13 jucatori: Ciprian Neamt, Tudor Romanescu, Andrei Laza, Ovidiu Teusan, Patriciu Pastean, Mircea Batin, Mihai Olahut, Robert Tutea, Gheorghe Socaciu, Laurentiu Vinatoru, Dan Borota, Claudiu Brezeanu, Sorin Visovan.
In aceasta saptamina se disputa si turneul al treilea din play-off, in care se da lupta pentru cistigarea titlului de campion national. Dupa 12 meciuri, in clasament conduce VCM Tomis Constanta - 21 puncte (setaveraj 33-16), urmata de Dinamo Lemtrans Bucuresti - 21 puncte (32-21), VCM Piatra Neamt - 17 puncte (20-25) si Steaua Bucuresti - 13 puncte (12-35).
Programul etapei de azi: "U" Cluj-Napoca - CSS LAPI Dej, VCM Rimnicu Sarat - "U" Explorari Baia Mare, CS Unirea Dej - VM Remat Zalau.

Glasul

raul97
6th April 2007, 19:09
Meciul ca meciul, dar dupã a fost jale

• VCM Râmnicu Sãrat - “U” Explorãri Baia Mare: 3-1 (21, -32, 22, 20)

Sala sporturilor din Rm. Sãrat • Spectatori circa 200 • Au arbitrat: Silvian Lungu si Bogdan Covaci (ambii din Bucuresti) • Rm. Sãrat: Trandafir, Porumbescu, Afloarei, O. Stefan, Mocanu, Harabagiu, Tofan (libero), Ion Ionut. Antrenor: Adrian Pustiu • Explorãri: Vînãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Laza, Batin (libero), Visovan, Romanescu, Brezeanu, Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.
Jocul dintre cele douã echipe a fost foarte echilibrat si câstigat pe merit de gazde, în conditiile unui arbitraj corect, dupã cum ne-a precizat antrenorul principal al bãimãrenilor, Marius Botea.
Doi voleibalisti de la echipa din Râmnicu Sãrat, Gabriel Trandafir si Lucian Mocanu, si o tânãrã au murit miercuri noaptea, iar un al treilea sportiv a fost grav rãnit, în urma unui accident rutier pe Drumul National 2E85, pe raza localitãtii buzoiene Cãldãrusanca.
În accident si-a pierdut viata si prietena voleibalistului rãnit, Cristian Porumbescu (22 de ani), soferul autoturismului, internat acum la Spitalul Floreasca din Bucuresti cu leziuni grave. Acum doi ani, Porumbescu s-a pregãtit timp de douã sãptãmâni cu Explorãri, dar pânã la urmã a ales sã joace la Râmnicu Sãrat.
Dupã un rulaj de 60 de kilometri pe distanta Râmnicu Sãrat - Cãldãrusanca, autoturismul marca Skoda Octavia, a intrat pe contrasens, s-a întors cu 180 de grade, dupã care a fost lovit din spate de un TIR care circula regulamentar. A urmat a doua loviturã, lateral dreapta, care s-a dovedit mortalã pentru cei doi pasageri din spate, Gabriel Trandafir (25 de ani) si Lucian Mocanu (22 de ani), care au decedat pe loc.
Cristian Porumbescu si Lucian Mocanu fuseserã împrumutati la VCM Rm. Sãrat pe un sezon de la Dinamo Bucuresti, iar Gabriel Trandafir a fost adus de la Steaua la începutul campionatului cu contract pe un an. Lucian Mocanu a fost unul dintre cei mai buni prieteni ai bãimãreanului Brezeanu, cei doi fiind colegi de camerã la lotul national de juniori si la Dinamo.
Ex-bãimãreanul Ion Ionut trebuia sã meargã si el cu acea masinã, dar a preferat microbuzul pentru a nu se înghesui, acesta fiind norocul lui.
Cei trei voleibalisti se întorceau în Bucuresti, unde locuiau, dupã meciul cu Explorãri. Comisarul-sef Ionel Olaru, adjunctul Politiei rutiere Buzãu, a declarat: “din primele cercetãri rezultã cã din cauza vitezei excesive si a lipsei de experientã, la o curbã, soferul autoturismului a pierdut controlul volanului si a intrat pe contrasens”. Potrivit sursei citate, Cristian Porumbescu îsi luase permisul de conducere în urmã cu patru luni.
Celelalte rezultate ale etapei: Unirea Dej - Remat Zalãu: 3-2; “U” Cluj-Napoca - CSS Lapi Dej: 2-3. Etapa viitoare (14 aprilie): Lapi Dej - Rm. Sãrat; Explorãri - Unirea Dej; Remat - “U” Cluj.
În cel de-al treilea turneu din play-off, s-au disputat jocurile din ziua a II-a: VCM Piatra Neamt - Dinamo Bucuresti: 3-2; Tomis Constanta - Steaua Bucuresti: 3-0.

Glasul

raul97
6th April 2007, 19:15
Infringere la Rimnicu Sarat

VCM Rimnicu Sarat - "U" Explorari Baia Mare 3-1 (21; -32; 22; 20)

In etapa a doua a returului grupei a doua valorice, jucatorii lui Marius Botea au pierdut pentru a doua oara la Rimnicu Sarat in aceasta editie de campionat. A fost un joc foarte echilibrat, in care s-au impus gazdele, care si-au dorit mai mult victoria si au gresit mai putin pe finalurile seturilor. Primul set a fost echilibrat, insa a revenit gazdelor. Cel de-al doilea set a fost si cel mai disputat, revenind studentilor, in prelungiri. Setul al treilea a revenit gazdelor, care s-au impus fara probleme si in setul patru. Surpriza campionatului s-a produs la Cluj, unde juniorii de la LAPI Dej au invins pe "U", echipa ce se gindea la locul 5. Din nefericire, dupa terminarea meciului, jucatorii echipei Volei Club Municipal Rimnicu Sarat, Gabriel Trandafir si Lucian Mocanu, au fost implicati intr-un accident de circulatie, pe raza judetului Buzau, in urma caruia au decedat.

Rezultatele etapei
Unirea Dej - VM Remat Zalau 3-2
"U" Cluj - CSS LAPI Dej 2-3

informatia zilei

raul97
13th April 2007, 00:40
Baia Mare are singurul centru olimpic de excelenta pentru voleibaliste din Romania

Un centru olimpic de excelenta in volei, unic in Romania, va fi inaugurat curand la fostul Liceu 7 din Baia Mare. El este deja partial functional – cele mai bune voleibaliste din tara fiind cazate in vechiul internat al unitatii de invatamant – dar va fi deschis oficial abia luna viitoare, cand e programata finalizarea tuturor lucrarilor de renovare a cladirii. Tot atunci, langa centru, va fi dat in functiune un restaurant, iar in statiunea Izvoare seva inaugura fosta cabana a pionierilor - ambele obiective fiind destinate exclusiv sportivilor.
Directorul Clubului Sportiv Scolar II Baia Mare, care gestioneaza tot ce inseamna lucrari la viitorul centru de excelenta, a aratat ca pana acum au fost investite zeci de milioane de lei noi pentru renovari si amenajari.

“Au venit bani si anul trecut, ni s-au dat si acum 10 miliarde, prin urmare speram sa punem punct lucrarilor pana in mai. Cu internatul suntem aproape gata. Avem deja voleibaliste cazate la etajul III – urmeaza sa deschidem restaurantul, in fosta cantina, si cabana.”

Corneliu Negrut a aratat ca toate cladirile au fost transferate prin hotarare de guvern in proprietatea clubului si ca viitorul centru va aduna in Baia Mare toata ”spuma” voleiului feminin.

“Sunt doar 10 centre olimpice de excelenta in sport in intreaga tara, iar Baia Mare are onoarea sa gazduiasca unul dintre ele. Pentru volei baieti functioneaza un astfel de centru in localitatea Dej. Sistemul e similar cu cel de la gimnastica”, a mai aratat directorul.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Scolar Maramures, Pavel Filip, a spus ca se are in vedere si construirea unei sali de sport moderne in apropierea hotelului, adica a fostului internat, in care sunt cazate voleibalistele. Acest proiect ar putea fi realizat insa abia in cursul anului viitor.

www.emaramures.ro

raul97
13th April 2007, 22:46
Explorari isi poate conserva definitiv locul 5
Autor: Mircea Grumaz
Sambata, de la ora 17.00, "U" Explorari Baia Mare va juca in Polivalenta cu Unirea Dej, in antepenultimul meci al grupei valorice 5-10.
Baimarenii sunt decisi sa castige jocul de sambata cu Unirea Dej, macar din doua motive. Primul: si-ar conserva definitiv locul 5 in clasament, deoarece acum au doua puncte avans fata de "U" Cluj si VCM Ramnicu Sarat, iar doua puncte acum le-ar aduce linistea pentru urmatoarele doua etape. Al doilea motiv il reprezinta prima de joc de 300 lei, o suma nu foarte mare, dar cat de cat motivanta.

Dejenii n-au probleme extrem de mari, chiar daca se afla intr-o zona a clasamntului deloc sigura, dar asta nu inseamna deloc ca nu vor veni in Baia Mare sa-si joace sansa. Pana la urma si ei au prime de joc, ba ar dori sa se desprinda decisiv de Remat Zalau si sa evite participarea in barajul de ramanere in prima liga.

emaramures.ro

raul97
13th April 2007, 23:00
U” Explorãri poate finaliza calculele

Astãzi, de la ora 17.00, În Polivalenta bãimãreanã, “U” Explorãri va întâlni pe Unirea Dej, în antepenultima etapã din grupa 5-10 a Diviziei A1 masculin. Elevii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop au ocazia sã finalizeze în acest meci toate calculele posibile pentru locul 5, în cazul unei victorii. Cu trei etape înainte de final, Baia Mare are douã puncte avans fatã de “U” Cluj si VCM Râmnicu Sãrat, iar dacã bate Unirea Dej distanta nu mai are cum sã fie recuperatã de urmãritoare în ultimele douã etape. Oricum, chiar dacã nu ar reusi acest lucru acum, Explorãri o poate face în urmãtoarele douã jocuri, la Cluj sau acasã cu Remat Zalãu.
Explorãri nu joacã numai pentru a securiza aceastã pozitie, ci si pentru prima de joc care este oferitã de conducerea clubului. Primele sunt mai mici decât cele care ar fi fost în turneul 1-4, dar existã si pot fi luate pentru orice victorie (de exemplu, acum jucãtorii pot obtine 300 lei pentru victorie).
Bãimãrenii sunt aproape de realizarea ultimului obiectiv care mai putea fi atins în acest sezon si nu credem cã existã vreo modalitate prin care l-ar putea scãpa.
Mult mai interesantã decât meciurile de acum va fi perioada intercompetitionalã, atunci când se va definitiva lotul de jucãtori, atunci când vom sti cine vine si cine pleacã.
Noi avem o echipã tânãrã si de perspectivã, care deja a prins un anume contur si care are o anume fortã.
Dacã vor pleca jucãtori, va trebui din nou sã se apeleze la eterna reconstructie, rezultatele iar nu vor apãrea asa cum se doreste. Ar fi excelent dacã s-ar pãstra acest nucleu de jucãtori, ba chiar dacã s-ar mai aduce si altii (nu foarte multi).

Glasul

raul97
16th April 2007, 00:42
Explorari va termina pe locul 5

Sambata dupa-amiaza, Explorari Baia Mare s-a impus fara drept de apel in fata Unirii Dej si va termina sezonul pe locul 5
"U" Explorari Baia Mare - Unirea Dej: 3-0 (15, 16, 22)

Sala Polivalenta. Spectatori cca 150. Au arbitrat: Ioan Barsan (Iasi) si Vasile Dusa (Zalau)

Baia Mare: Neamt, Laza, Teusan, Tutea, Vinatoru, Borota, Batin-libero, Romanescu, Socaciu. Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop Unirea Dej: Terpea, Badea, Iosif, D. Pop, I. Dinu, Parpala, Al. Rus-libero, N. Munteanu, Itt, I. Rus, Schiesz. Antrenori: Nicolae Pop, Victor Lazar
Chiar daca pana la finalul sezonului au mai ramas doua etape, baimarenii nu mai au cum pierde locul 5 in clasament, ultimul obiectiv care mai putea fi realizat anul acesta. In afara primei de victorie de 300 lei pe care o vor incasa de la club, pentru ca au cistigat cu 3-0, jucatorii au primit in plus o zi libera din partea antrenorului Marius Botea. Inaintea inceperii meciului a fost pastrat un moment de reculegere in memoria voleibalistilor G. Trandafir si L. Mocanu (VCM Rimnicu Sarat) care au decedat intru-un tragic accident de circulatie.

Intr-un alt meci din play-out, Remat Zalau a invins cu 3-0 pe "U" Cluj-Napoca. Partida dintre CSS Lapi Dej si VCM Ramnicu Sarat a fost amanata.

emaramures.ro

raul97
16th April 2007, 11:09
Jocul s-a terminat

• „U” Explorãri Baia Mare - Unirea Dej: 3-0 (15, 16, 22)

Sala Polivalentã. Spectatori cca 150. Au arbitrat: Ioan Bârsan (Iasi) si Vasile Dusa (Zalãu). Observator FRV: Dan Negroiu (Timisoara) • Explorãri: Neamt, Laza, Teusan, Tutea, Vînãtoru, Borota, Batin (libero), Romanescu, Socaciu. Antrenori : Marius Botea, Sorin Pop • Unirea Dej : Terpea, Badea, Iosif, D. Pop, I. Dinu, Parpalã, Al. Rus (libero), N. Munteanu, Itt, I. Rus, Schiesz. Antrenori : Nicolae Pop, Victor Lazãr.

Prin victoria obtinutã în fata Unirii Dej, “U” Explorãri si-a asigurat deja locul 5, chiar dacã pânã la finalul campionatului au mai rãmas de jucat douã etape. Faptul cã aceastã pozitie putea fi mult mai bunã este o altã poveste, bãimãrenii ratând în acest sezon pe mâna lor poate chiar o medalie (va fi unul dintre regretele antrenorului Marius Botea).
Bãimãrenii au tratat meciul cu seriozitate si în primele douã seturi s-au impus fãrã emotii. În setul al treilea, oaspetii au avut multã vreme initiativa pe tabela de marcaj, reusind sã conducã de mai multe ori, cu 9-6, 14-10,17-13 si ultima datã cu 20-19. Gazdele nu au fost însã de acord sã cedeze nici mãcar un set, si, pe final, gratie în principal eforturilor depuse de Tutea si de Teusan, au fãcut punct dupã punct adjudecându-si si setul 3.
În afara primei de victorie de 300 lei pe care o vor încasa de la club, pentru cã au câstigat cu 3-0, jucãtorii au primit în plus o zi liberã din partea antrenorului Marius Botea.
Nicu Pop (antrenor Unirea Dej): “Desi am jucat fãrã presiunea rezultatului, jucãtorii mei se pare cã nu si-au propus prea multe în acest meci. Glumind, în grupa 5-10, Baia Mare este un fel de chior în tara orbilor. Este clar cã Explorãri trebuia sã evolueze în grupa I-IV si are meritul cã a jucat serios fiecare meci si în play-out”.
Marius Botea (antrenor Explorãri): “Azi am fost mai buni decât adversarii, mai ales în atac. Probabil locul 5 din acest campionat este sub valoarea noastrã, dar de asemenea poate fi considerat o performantã tinând cont de bugetul de care dispunem”.
Înaintea începerii jocului a fost pãstrat un moment de reculegere în memoria voleibalistilor G. Trandafir si L. Mocanu (VCM Râmnicu Sãrat), care au decedat într-un tragic accident de circulatie, chiar dupã ce echipa la care au evoluat reusise sã învingã pe teren propriu Explorãri .

Glasul

raul97
19th April 2007, 12:40
Trei jucatori de la Explorãri la Nationalã

Noul antrenor al echipei nationale de volei, la masculin, Gheorghe Cretu, a alcãtuit un lot lãrgit, format din 23 de jucãtori (18 din campionatul intern si 5 din strãinãtate), cu care va participa la Liga Europei (în premierã pentru România). Echipa noastrã a fost acceptatã în aceastã întrecere datoritã retragerii Estoniei.
Trei dintre jucãtorii echipei noastre sunt de la “U” Explorãri Baia Mare: Robert Tutea (foto), Laurentiu Vînãtoru si Dan Borota. Acestia trebuie sã se prezinte pe 7 mai la Ploiesti, pentru pregãtirea primelor jocuri din Liga Europeanã, care vor avea loc pe 25 si 26 mai, în compania Turciei (ambele pe teren propriu).
România face parte din Grupa C, alãturi de Letonia, Slovacia si Turcia. În grupa A vor juca Belgia, Germania, Olanda si Spania, iar în grupa B: Cehia, Grecia, Portugalia si Slovenia. Se joacã fiecare cu fiecare, câte o dublã, în fiecare weekend, pânã la finalul lunii iunie. Câstigãtoarea fiecãrei grupe se calificã în Final Four, la care va participa si echipa organizatoare, momentan nedesemnatã.
În emisiunea “Axa Sport” de luni, Robert Tutea ne-a declarat cã obiectivul sãu prioritar în aceastã varã este sustinerea examenului de licentã la Facultatea de Jurnalism si cã va onora convocarea doar în mãsura în care va putea lipsi de la scoalã. Asta chiar cu riscul unei suspendãri. În aceeasi emisiune, Traian Rad Tãut, membru în Biroul Federal, l-a linistit oarecum pe Robert, spunând cã va face toate demersurile la FRV pentru a nu exista probleme si pentru ca Robert sã-si poatã sustine examenele. Este cel putin interesant faptul cã Robert pune mai presus cariera sa viitoare decât voleiul (nu înseamnã cã este ceva rãu în asta).
Desi face sport de multi ani, Robert Tutea este mai degrabã atras de alte sectiuni ale jurnalismului decât sportul, fiind convins cã s-ar descurca bine si pe politicã.

Campionatul Diviziei A1, grupa a doua valoricã este aproape de final. Mai sunt douã etape de disputat, si foarte clare sunt pozitiile 5 si 10. Locul 5 a fost antamat deja de echipa noastrã, la fel cum locul 10 este si va fi al lotului de juniori de la CSS Lapi Dej. Unica necunoscutã este cea a ocupantei locului 9, care va participa la un baraj de mentinere în prima ligã, alãturi de ocupantele locului II din cele douã serii de A2, Rapid Bucuresti si CSS CSU Galati.
Din sezonul ce vine, prima ligã va fi formatã din 12 echipe. CSS Lapi Dej va fi mentinutã de FRV în primul esalon. Au promovat direct Phoenix Simleul Silvaniei si CSS Constam Metal Buzãu.

Glasul

raul97
21st April 2007, 10:45
Important doar pentru prime

Prima divizie la volei masculin este aproape de vacantã, pânã la final rãmânând doar douã sãptãmâni. În prima grupã valoricã, ultimul turneu se va disputa în 27-29 aprilie, în organizarea clubului Dinamo, în timp ce în grupa 5-10 mai sunt doar douã etape.
Astãzi, “U” Explorãri Baia Mare se va deplasa la Cluj-Napoca , pentru meciul din penultima etapã de campionat. Dupã victoria cu Unirea Dej din etapa trecutã, bãimãrenii si-au conservat definitiv pozitia a cincea în clasament, ultimul obiectiv care mai putea fi îndeplinit. Bãimãrenii au trei puncte avans si nu mai pot fi ajunsi de nimeni. Implicit, meciul de la Cluj nu are o importantã foarte mare, primând mai degrabã spiritul sportiv si prima pentru victorie pe care elevii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop o pot obtine.
Pentru clujeni nu este chiar atât de dulce, deoarece ei pot intra în zona periculoasã a locului 9, cel care duce la turneul de baraj pentru mentinerea în prima ligã. Ei au acum 28 de puncte, cu unul mai mult decât Rm. Sãrat, Unirea Dej si Remat Zalãu, dar diferenta este minimã si pot apãrea surprize, mai ales cã studentii de sub Feleac au ultimul meci în deplasare, la Râmnicu Sãrat. VCM Rm. Sãrat scapã de orice grijã dacã bat în restanta cu CSS Lapi Dej, programatã duminicã. Unirea Dej este si ea mai linistitã, deoarece joacã acasã cu buzoienii, iar apoi tot la Dej, cu echipa lotului de juniori. Remat Zalãu este practic echipa cu cele mai mari probleme, deoarece poate bate Lapi Dej sâmbãtã, dar apoi are meci tocmai la Explorãri. Si nu suntem convinsi cã ei vor putea bate în Baia Mare, mai ales cã jucãtorii nostri vor dori sã se despartã frumos de publicul propriu.

Glasul

raul97
21st April 2007, 10:47
Colocviu studentesc

Azi, in penultima etapa a grupei a doua valorice, la Cluj-Napoca, se va disputa meciul dintre "U" Cluj si "U" Explorari Baia Mare. Indiferent de rezultatele ultimelor doua etape, baimarenii vor termina pe locul 5, dar vor sa-si ia revansa in fata colegilor clujeni, care i-au invins in prima parte a campionatului. Meciul va fi arbitrat de Silvian Lungu si Marian Stoica (ambii din Bucuresti). Celelalte doua jocuri ale etapei: VM Remat Zalau - CSS LAPI Dej si CS Unirea Dej - VCM Rimnicu Sarat.

informatia zilei

raul97
23rd April 2007, 11:13
Explorãri a mai bifat o primã

• “U” Cluj - “U” Explorãri: 2-3

Desi nu mai are nicio problemã cu obtinerea locului 5 în campionat, Explorãri s-a comportat în ultimele meciuri ca o echipã solidã si, poate mai important, fãrã niciun moment de “drãgãlãsenie” fatã de adversare. Elevii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop n-au fãcut concesii nici studentilor clujeni, reusind sã învingã cu 3-2 chiar pe terenul acestora. Jocul era mai important pentru gazde, Explorãri jucând doar pentru prima oferitã de conducerea clubului si pentru spiritul jocului. Clujenii nu prea au motive de distractie, dar nici foarte îngrijorati nu au cum sã fie. Chiar dacã la final ar ajunge pe locul 9, în barajul de metinere în prima ligã vor întâlni echipele clasate pe locul II în cele douã serii din Divizia A2, adicã CSU CSS Galati si Rapid Bucuresti. FR de Volei a hotãrât ca din sezonul viitor prima divizie sã fie formatã din 12 echipe. Asta înseamnã cã vom avea sigur primele opt clasate din Divizia A1, plus CSS Lapi Dej. Chiar dacã echipa lotului national de juniori va termina pe locul 10 în clasament, FRV a decis s-o mentinã în prima ligã. Pe lângã cele nouã echipe deja pomenite, în prima ligã vor mai juca echipele clasate pe primul loc în cele douã serii de A2: Phoenix Simleu Silvaniei si CSS Constam Metal Buzãu. În fine, cea de-a 12-a echipã va fi câstigãtoarea barajului de promovare / mentinere în A1. Acelasi lucru se va întâmpla si în competitia femininã, acolo unde Baia Mare va avea din nou o echipã în prima ligã. Este vorba de echipa Centrului National, construitã similar dupã cea a CSS Lapi Dej de la masculin, din cele mai bune junioare din tarã.

Glasul

raul97
23rd April 2007, 11:16
Victorie pe malul Someșului
23-04-2007

“U” Cluj-Napoca - “U” Explorări Baia Mare 2-3 (-25, -19, 26, 24, -8)

Un meci al ambițiilor și orgoliilor dintre cele două formații studențești. Gazdele doreau să-și ia revanșa după scorul de 0-3 (-14, -17, -27), din etapa turului. “U” Explorări a abordat întîlnirea cu destulă dezinvoltură, fără a avea complexe. Dacă s-ar fi concentrat mai mult în setul al III-lea, puteau închide tabela de marcaj la 0-3. Din păcate, o oarecare relaxare, dar și nesincronizări în joc, au permis localnicilor să-și învingă partenerul. În ultimil set, elevii antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop II au demonstrat care este diferența de valoare dintre combatante. Băimărenii, în ciuda locului cinci consolidat în această grupă valorică, pot regreta că n-au prins o cupă europeană. O meritau cu prisosință. Păcat. Au arbitrat: S. Lungu, M. Stoica. Observator FR Volei: I. Buhățel (Dej). • “U” Explorări: Vînătoru, Borota, Neamț, Teușan, Țuțea, Laza, Batin, Socaciu, Brezeanu, Păștean.

Graiul

raul97
25th April 2007, 11:22
Joi / “U” Explorări Baia Mare - Remat Zalău
25-04-2007

Ultima etapă a returului Diviziei A1, grupa 5-10, programează în avans întîlnirea dintre “U” Explorări Baia Mare și Rmat Zalău. • Partida se va disputa joi, 26 aprilie 2007, ora 17, în Sala polivalentă din Baia Mare. • Reprogramarea jocului a fost solicitată de Remat Zalău. • Partida va fi arbitrată de: Paul Szabo (Oradea) și Paul Culda (Cluj Napoca). • Se anticipează o dispută extrem de interesantă, grație rivalității și ambițiilor celor două formații. (m.m.)

Graiul

raul97
26th April 2007, 10:14
A fi sau a nu fi!

Astãzi, de la ora 17.00, Sala Polivalentã din Baia Mare va fi gazda partidei dintre “U” Explorãri Baia Mare si Remat Zalãu, din ultima etapã a primei divizii. Initial, partida trebuia sã se dispute sâmbãtã dupã-amiazã, dar a fost devansatã la cererea echipei din Zalãu si cu acordul echipei noastre.
Partida este importantã pentru Remat, care poate scãpa de barajul de mentinerea în prima ligã doar dacã bate. Jocul va fi arbitrat de Paul Szabo (Oradea) si Paul Culda (Cluj-Napoca).
Bãimãrenii de la Explorãri vor intra apoi într-o scurtã vacantã, de o sãptãmânã, dupã care îsi vor relua antrenamentele pânã la finalul lunii mai, dupã care vor avea “vacanta mare” de o lunã. Si totusi, nu va fi chiar o vacantã pentru mai multi dintre jucãtori, deoarece trei sunt convocati la lotul national de seniori (Borota, Tutea si Vânãtoru), iar alti trei la lotul national de tineret (Laza, Romanescu si Pãstean).
Jucãtorilor Borota si Vânãtoru le expirã contractele în aceastã varã, dar momentan conducerea clubului nu a finalizat discutiile cu cei doi în vederea unei prelungiri a întelegerilor.
Traian Rad Tãut: “Am demonstrat în partidele din grupa 5-10 cã nu am fost implicati în jocurile de culise, mergând la victorie în fiecare meci. Nu ne intereseazã cine va merge în barajul de mentinere în prima ligã”.
Celelalte douã jocuri din ultima etapã a grupei a doua valorice: CSS Lapi Dej - Unirea Dej si VCM Râmnicu Sãrat - “U” Cluj-Napoca.
Dupã cum se poate observa, bãimãrenii nu mai au nicio treabã, ei urmând sã termine întrecerea pe locul cinci.
Unirea Dej are acasã cu juniorii de la CSS Lapi Dej si e greu de crezut cã vor rata victoria. Dacã Remat Zalãu pierde, indiferent de scor, va rãmâne pe locul 9, cel care duce în baraj. Dacã bate însã, poate trece ori peste Râmnicu Sãrat ori peste “U” Cluj, deoarece una dintre echipe va pierde în meciul direct.
Pânã la urmã, nici nu este o foarte mare tragedie, deoarece Remat Zalãu are forta sã se impunã în fata echipelor clasate pe locul II în cele douã serii din liga secundã si sã rãmânã în prima divizie. Adversarele sale vor fi: CSS CSU Galati si Rapid Bucuresti.
Promovate direct în prima ligã sunt CSS Constam Metal Buzãu si Phoenix Simleul Silvaniei.
Din sezonul viitor, Divizia A1 va avea 12 echipe la start, atât la feminin, cât si la masculin. FR de Volei a decis ca în ambele competitii sã participe si echipele loturilor nationale de juniori, care au Centre de Excelentã la Dej (masculin) si Baia Mare (feminin). La finele acestei sãptãmâni se vor disputa si jocurile ultimului turneu în grupa valoricã 1-4.

Glasul

raul97
26th April 2007, 10:15
Azi, "U" Explorari - Remat

Astazi de la ora 17, in Sala Polivalenta din Baia Mare se va disputa in devans meciul dintre "U" Explorari Baia Mare si Remat Zalau, din cadrul ultimei etape a grupei a doua valorice. Indiferent de rezultatul acestui joc, baimarenii sunt pe locul cinci, dar jocurile dintre cele doua echipe au fost de fiecare data disputate datorita rivalitatii si ambitiilor celor doua grupari. Reprogramarea jocului a fost solicitata de Remat Zalau. Partida va fi arbitrata de Paul Szabo (Oradea) si Paul Culda (Cluj-Napoca).

informatia zilei

raul97
28th April 2007, 10:15
S-a terminat frumos

• "U" Explorãri Baia Mare - Remat Zalau: 3-2 (-21, -18, 22, 19, 9)

Sala Polivalentã. Spectatori circa 200. Au arbitrat: Paul Szabo ( Oradea ) si Paul Culda ( Cluj-Napoca ) • Explorãri : Vânãtoru, Neamt, Tutea, Borota, Laza, Teusan, Batin (libero), Romanescu, Visovan, Brezeanu. Antrenori : Marius Botea si Sorin Pop • Remat : Stoian, Briscan, Mãcicãsan, Kovacs, Onute, Cristudor, Tadici (libero), Verdes, Todoran, Ghimes. Antrenor : Mircea Spãtãceanu si Aurel Vlaicu.
Ultimul meci al sezonului pentru Explorãri si pentru Remat s-a disputat joi, în devans. Un joc care s-a dovedit important pentru ambele echipe, desi Explorãri nu mai avea nici o treabã, având locul 5 asigurat. Dar n-a avut asiguratã linistea gurii lumii decât abia la final. Dupã primele douã seturi, ambele pierdute, în tribune se vorbea de blat, ziaristii îsi „ascuteau” creioanele, conducerea clubului bãimãrean era sideratã si accepta un joc interesant al umerilor, antrenorii nu mai întelegeau nimic, iar jucãtorii erau extrem de nervosi. Practic, locul unei atmosfere de vacantã, a fost luat de o atmosferã specificã purgatoriului (dacã nu cumva o fi mai relaxant si acolo).
Din fericire, toate speculatiile au dispãrut dupã câstigarea meciului, bãimãrenii reusind sã-si respecte blazonul. Probabil a fost unul dintre cele mai grele meciuri pentru Explorãri, chiar dacã efectic acesta nu mai conta pentru noi. Si credem cã ieri, la Mogosa, a fost o atmosferã absolut destinsã, cu ajutorul clasicului meniu românesc: mici si bere. S-a mai organizat si campionat de tenis cu piciorul între jucãtorii echipei noastre, la care au participat si antrenorii.
Marius Botea: „Le-am închis gura celor care se considerã destepti si care cred cã Explorãri sau Botea fac smecherii. Am spus-o clar, jucãm doar pe teren si am demonstrat-o si azi”.
Mircea Spãtãceanu: „Cei care ne cunosc stiu cã nu pot fi fãcute aranjamente între Baia Mare si Zalãu. A fost un meci în care nimeni n-ar fi putut anticipa evolutia scorului. Asta este, mergem la baraj”.

Glasul

raul97
7th May 2007, 17:29
Șase jucători de la “U” Explorări Baia Mare - în loturile naționale
7-05-2007

S-a tras cortina peste ediția de campionat 2006 - 2007. Echipele au intrat în vacanță.
Din informațiile furnizate de domnul ing. Traian Rad Tăut, membru în Consiliul director al FR Volei, am aflat ultimele noutăți despre activitățile ce se vor derula la nivelul reprezentativelor naționale de seniori și juniori.
O veste bună. “U” Explorări Baia Mare, chiar dacă a încheiat campionatul pe locul cinci, are în componența loturilor naționale șase jucători. Pentru lotul de seniori au fost nominalizați: Laurențiu Vînătoru, Dan Borota și Robert Țuțea. Reprezentativa României va evolua în Liga Europeană, în Grupa C, alături de Turcia, Letonia și Slovacia. Se vor disputa șase turnee, echipele evoluînd, fiecare cu fiecare, în jocuri duble. Primul turneu: România - Turcia, Ploiești (25 - 26 mai). Componența celorlalte grupe din Liga Europeană. Grupa A: Belgia, Olanda, Spania, Germania. Grupa B: Cehia, Grecia, Portugalia, Slovenia.
Naționala de Juniori se află în turneul european pentru calificare la Campionatul Mondial 2007. De la “U” Explorări Baia Mare au fost convocați trei jucători: Andrei Laza, Tudor Romanescu, Patriciu Păștean. Este cea mai mare prezență în ultimii 50 de ani a unor jucători băimăreni în loturile naționale ale României. Despre formația “U” Explorări Baia Mare vom reveni și cu alte informații.

Graiul

raul97
9th May 2007, 14:41
Dupa incheierea campionatului pe locul cinci, jucatorii de la "U" Explorari Baia Mare au primit o vacanta de o saptamina, dupa care, incepind de ieri, jumatate dintre componentii lotului s-au dus cu antrenorul Marius Botea la Baile Felix, pentru recuperare, ceilalti fiind convocati la loturile nationale. Echipa baimareana este singura echipa din tara care furnizeaza sase jucatori celor doua loturi. Reprezentativa Romaniei va evolua in Liga Europeana, in Grupa C, alaturi de Turcia, Letonia si Slovacia. Se vor disputa sase turnee, echipele evoluind fiecare cu fiecare, in jocuri duble. Primul turneu: Romania - Turcia, Ploiesti (25-26 mai).
Componenta celorlalte grupe din Liga Europeana
* Grupa A: Belgia, Olanda, Spania, Germania;
* Grupa B: Cehia, Grecia, Portugalia, Slovenia.
Pentru lotul de seniori au fost nominalizati: Laurentiu Vinatoru, Dan Borota si Robert Tutea.
Nationala de Juniori se afla in turneul european pentru calificare la Campionatul Mondial 2007. De la "U" Explorari Baia Mare au fost convocati trei jucatori: Andrei Laza, Tudor Romanescu, Patriciu Pastean. Este cea mai mare prezenta in ultimii 50 ani a unor jucatori baimareni in loturile nationale ale Romaniei.
Jucatorii care fac recuperare la Felix sunt: Ciprian Neamt, Ovidiu Teusan, Mircea Batin, Gheorghe Socaciu, Mihai Olahut si Sorin Visovan. Se pare ca Claudiu Brezeanu se va intoarce la Dinamo, de unde a fost imprumutat. Dupa aceasta saptamina, jucatorii vor continua cu antrenamente de mentinere pina la sfirsitul lunii.

informatia zilei

raul97
21st May 2007, 16:09
Programul turului pentru “U” Explorări Baia Mare , ediția 2007-2008


• Etapa I: “U” Explorări - Phoenix Șimleu Silvaniei
• Etapa a II-a: Remat Zalău - “U” Explorări
• Etapa a III-a: “U” Explorări - Unirea Dej
• Etapa a IV-a: VCM Piatra Neamț - “U” Explorări
• Etapa a V-a: “U” Explorări - “U” Cluj-Napoca
• Etapa a VI-a: CN Dej - “U” Explorări
• Etapa a VII-a: “U” Explorări - Tomis Constanța
• Etapa a VIII-a: Constam Buzău - “U” Explorări
• Etapa a IX-a: “U” Explorări - Dinamo București
• Etapa a X-a: VCM Rm. Sărat - “U” Explorări
• Etapa a XI-a: “U” Explorări - Steaua București

raul97
29th May 2007, 14:26
Selecție pentru volei
29-05-2007

CSȘ 2 Matrix Baia Mare organizează selecție pentru copii născuți în 1995-1996. Selecția are loc de luni pînă vineri, între orele 18-20, la Sala de sport a Școlii “Avram Iancu” Baia Mare (Școala nr. 4). Persoană de contact, prof. Virgiliu Rău, telefon: 0742/049173.

raul97
31st May 2007, 10:21
Borota si Vânãtoru si-au prelungit contractele

Explorãri Baia Mare începe sã-si facã planuri pentru sezonul viitor. Dacã în acest sezon a terminat pe locul 5 în Divizia A1, conducerea clubului a fixat deja obiectivul pentru campionatul viitor: o medalie. Acest obiectiv a fost fixat dupã ce conducãtorii au reusit sã se înteleagã cu jucãtorii Dan Borota si Laurentiu Vânãtoru, care si-au prelungit contractul cu încã douã sezoane. Ceilalti jucãtori sunt încã sub contract cu Explorãri. Bãimãrenii si-au încheiat conturile cu Claudiu Brezeanu, care s-a întors la Dinamo, acolo de unde fusese împrumutat în ultimele douã sezoane. Conducerea clubului discutã în continuare si cu alti jucãtori, dorindu-se întãrirea lotului. Ca amãnunt interesant, în campionatul viitor vor fi sase echipe din Ardeal (Maramures, Sãlaj si Cluj): Explorãri, Unirea Dej, CSS Lapi Dej, “U” Cluj-Napoca, Phoenix Simleu Silvaniei si Remat Zalãu. Restul de sase: Dinamo Bucuresti, Steaua Bucuresti, Tomis Constanta, VCM Piatra Neamt, VCM Râmnicu Sãrat si CSU Constam Metal Buzãu. Dan Borota este în continuare la lotul national de seniori, iar la serviciile lui Laurentiu Vânãtoru se va apela doar dacã va fi cazul. Robert Tutea a fost lãsat sã-si ducã la capãt studiile, el având de dat în aceastã varã licenta la Facultatea de Jurnalism. Jucãtorii de la Explorãri participã încã la antrenamente, dupã care vor lua o vacantã de o lunã. Campionatul primei divizii va începe în luna septembrie

Glasul

raul97
28th June 2007, 22:43
Explorari se intareste in vacanta

Asa cum era normal, Explorari Baia Mare incearca sa aiba o vacanta plina de realizari. Conducerea clubului a incercat sa pastreze lotul din editia trecuta si sa aduca si niste nume noi la echipa.
Jucatorii echipei de volei “U” Explor`ri vor reveni la antrenamente abia pe 1 august. Urmeaza apoi un cantonament la Izvoare, in perioada 13-19 august, dupa care echipa noastra va participa la mai multe turnee de pregatire (Dej, Zalau, Cluj-Napoca, Ungaria si Baia Mare - datele nu sunt inca stabilite).

Explorari inten]ioneaza sa organizeze in Baia Mare un turneu international foarte puternic, la care va invita formatia maghiara Kazinbarczika si echipa austriaca AON Hotvolley Viena, plus o echipa din tara. Data turneului urmeaza sa fie stabilita de comun acord cu celelalte echipe.

Dan Borota si Laurentiu Vanatoru si-au prelungit contractele pe doi ani. Baimarenii au transferat pe Liviu Rapeanu (24 ani) de la Universitatea Timisoara, care joaca pe postul de ridicator. De asemenea, sunt negocieri avansate cu doi jucatori titulari intr-o echipa de prima liga (aproape sigur). Obiectivul echipei noastre pentru viitorul sezon este clasarea pe podium in campionat si disputarea finalei Cupei Romaniei.

Au plecat Claudiu Brezeanu (i-a expirat imprumutul de la Dinamo, dar oricum nu mai intra in vederile antrenorilor) si Stelian Visovan (undeva in zona Bucurestilor).

Campionatul se va relua la inceputul lunii octombrie.Primele meciuri oficiale vor fi la finalul lunii septembrie, cand Explorari va disputa o partida tur-retur, cu “U” Cluj-Napoca, in turul preliminar al Cupei Romaniei.

emaramures.ro

raul97
4th July 2007, 15:22
Dan BOROTA zice: Un suflu nou
4-07-2007

DAN BOROTA • S-a născut la 9 iulie 1984 în Baia Mare • Și-a început activitatea voleibalistică la CSȘ2 Baia Mare în 1994 • Dintre performanțele sportive naționale la acest club: 1996 - locul III la minivolei; două medalii de bronz (2001 și 2003) cu echipa de juniori I • În această perioadă i-a avut ca antrenori pe profesorii: Ioan Rusu, Mircea Sterie, Zoltan Kovacs, Mircea Spătăceanu • În 1998 a fost convocat la lotul național de juniori al României • În perioada iulie - decembrie 2003 a jucat la Forex Brașov (divizia A) • Din ianuarie 2004 pînă și în prezent, este component de bază al echipei “U” Explorări Baia Mare • În 2006 a fost selecționat în lotul național de seniori al României, antrenori: Mircea Spătăceanu (principal), Robert Tvardochlib (secund), unde a evoluat pentru preliminariile Campionatului European • A fost o grupă foarte grea, cu Germania (campioană europeană), Bulgaria (locul al treilea la Mondiale) • În anul 2007, Dan Borota a fost din nou selecționat în naționala de seniori a României pentru Liga Europeană. Pe această temă am purtat un dialog cu el:
- Dane, ce a însemnat pentru tine evoluția în Liga Europeană de Volei?
- Un mare cîștig în performanța sportivă. Această competiție umple un gol pînă la CE și CM. Au fost organizate trei grupe din Europa. România a făcut parte din grupa C, alături de Turcia, Slovacia și Letonia.
- Cum s-a încheiat această grupă?
- S-au disputat 12 meciuri, fiecare cu fiecare. Am cîștigat trei jocuri. S-a calificat pentru faza următoare Slovacia.
- Favorită în grupă era Turcia, cu o prezență de peste patru ani în această competiție. Ce s-a întîmplat?
- Turcii au pierdut în Letonia, slovacii ne-au învins pe noi cu 3-2 în ambele meciuri la Ploiești. În aceste condiții, ierarhia în clasament s-a schimbat. Pentru etapa care urmează s-a calificat Slovacia. După victoriile de la Ploiești, unde s-au disputat jocurile, jucătorii slovaci s-au bucurat, parcă ar fi învins naționala Braziliei. În grupă ne-am clasat pe locul al treilea, după Slovacia și Turcia.
- Care a fost componența lotului României?
- Lică, Birău (de la echipele din Franța), Ilieș, Voinea, Began (Tomis Constanța); Borota (Explorări Baia Mare), Petrișor, Feher, Harbuz (Dinamo București), Ciortea, Gheorghiță (VCM Piatra Neamț), Andrieș (Steaua București). S-au mai perindat în lot: Roman Bobeanu (Dinamo București), Stancu (Franța), Gavril (VCM Piatra Neamț). Din motive medicale, n-au mai fost reținuți.
- Cine este noul ștaf al naționalei și ce noutăți a adus în pregătirea echipei?
- Antrenor principal este Gheorghe Crețu (fost antrenor în Austria și Belgia), Dorel Ștefan - secund (a jucat la “U” Explorări Baia Mare), Mircea Dudaș - statistician. Domnul Crețu încearcă o schimbare de mentalitate a jucătorilor. După o experiență de 10-12 ani în Europa, vine cu alte idei, gînduri, dar cu un suflu nou. Principiul pe care se bazează în antrenamente și pregătire este: calitate, nu cantitate. Se fac exerciții simple, cu repetări, dar fără greșeli. Acestea îți dau siguranță în jocuri. Ne-a învățat multe probleme tactice, chiar dacă la vîrsta celor selecționați par banale.
- După aceste meciuri din Liga Europeană, ce te-a impresionat mai mult?
- Calitățile unor jucători. Forța și tehnica. Au o lejeritate în exerciții demnă de invidiat. Tot ceea ce fac este impecabil.
- Din cele 12 meciuri susținute de naționala României în Liga Europeană, în 9 jocuri ai fost titular. Cum te simți după acest periplu voleibalistic?
- O mare realizare profesională. O ascensiune deosebită. În anul 2003 am terminat junioratul. În scurt timp să faci parte din naționala României de seniori este un vis ce și-l dorește orice sportiv de performanță.
- În perspectivă, cu naționala României, la ce competiții vei participa?
- Urmează două meciuri de preliminarii cu Georgia pentru Olimpiada din China (1-2 septembrie 2007). În funcție de aceste rezultate, vom vedea ce urmează.
- Cu sănătatea cum stai?
- Am o întindere la ligamente, pe fondul de oboseală. Voi merge la Cluj-Napoca să-mi fac un RMN. Sper să nu fie nimic grav.
- Nu putem încheia acest dialog, fără să-mi relatezi ceva picant din ultima vreme.
- (Zîmbește…) Înainte de a pleca la lotul național mi-am cumpărat un aparat foto digital pentru a imortaliza locurile pe unde voi trece. Din nefericire, înaintea meciurilor cu Slovacia, l-am lăsat în autocar. Aveam peste 250 de poze. Căutările au fost zadarnice. Un bun pierdut. O altă peripeție, tot cu un digital. Înaintea etapei de campionat cu VCM Tomis, disputată la Constanța, mi-a fost furat aparatul. Deocamdată, n-am curajul să-mi cumpăr al treilea aparat.

N.R. În 9 iulie 2007, DAN BOROTA își aniversează ziua de naștere. Felicitări și împliniri sportive.

Graiul

raul97
5th July 2007, 10:49
“U” Explorari a transferat trei jucatori

Cu toate ca jucatorii echipei de volei “U” Explorari Baia Mare se afla in vacanta, conducerea tehnica si cea administrativa pregatesc viitoarea editie de campionat. In acest sens, in urma unor discutii “internationalii” Dan Borota si Laurentiu Vanatoru, care erau la final de contract, si-au prelungit intelegerea cu gruparea baimareana, cu toate ca ambii au avut oferte si de la alte echipe, Borota chiar de la o echipa de liga secunda din Italia. Ba mai mult, au semnat acorduri cu Explorari Zoltan Kovacs, Paul Briscan (ambii de la Remat Zalau) si Liviu Ripeanu, de la Timisoara. Iata ca dupa un periplu de mai multe sezoane pe la echipe de top din tara, revine la clubul baimarean, acolo unde s-a consacrat, Zoltan Kovacs. Traian Rad Taut, membru in Consiliul Director al Federatiei Romane de Volei, a fost marti la Bucuresti, pentru a parafa aceste acorduri si transferuri. Se pare ca studentii baimareni isi vor propune ca obiectiv pentru noul campionat clasarea pe podium, avand in vedere ca este singura echipa din Divizia A1 careia nu i-a plecat nici un jucator.

informatia zilei

raul97
20th July 2007, 01:36
Nu este sigur ca Borota va pleca

Dupa cum v-am informat, echipa de prima liga "U" Explorari Baia Mare a reusit trei transferuri in aceasta pauza competitionala. Este vorba de Zoltan Kovacs si Paul Briscan, ambii de la Remat Zalau, si juniorul Liviu Ripeanu, de la Timisoara. Conducerea tehnica si administrativa a reusit sa-i convinga pe "internationalii" Dan Borota si Laurentiu Vanatoru, care erau la final de contract, sa-si prelungeasca intelegerea cu gruparea baimareana, cu toate ca ambii au avut oferte si de la alte echipe. Borota este curtat de o echipa de liga secunda din Italia, dar deocamdata nu a semnat nimic. Din punctul de vedere al conducerii, Dan Borota poate pleca in Italia pentru o perioada de un an, ceea ce ar insema un castig de 5.000 euro pentru gruparea baimareana. Daca jucatorul vrea sa continue sa joace in strainatate, echipa la care va evolua trebuie sa plateasca aceeasi grila de transfer clubului baimarean.

informatia zilei

raul97
7th August 2007, 10:57
Explorãri la muncã

Reunirea lotului “U” Explorãri Baia Mare a avut loc lunea trecutã. În prima sãptãmânã s-au efectuat antrenamente în salã si afarã, pentru reacomodarea organismului la efort. Ieri a avut loc vizita medicalã. Urmeazã alte antrenamente în localitate, iar, din 13 august, echipa va urca la Izvoare, pentru un stagiu de pregãtire centralizatã, pânã pe 18 august. Pânã în luna septembrie, bãimãrenii se vor pregãti în Baia Mare, iar apoi urmeazã sã participe la mai multe turnee amicale.
La pregãtirile echipei s-a prezentat si Dan Borota, dar acesta s-a despãrtit deja oficial de “U” Explorãri, urmând ca sezonul viitor sã evolueze la echipa greacã de primã ligã, Alexandropolis. Desi Borota si-a prelungit contractul pe încã doi ani în aceastã varã, el a avut o întelegere verbalã cu conducerea clubului, ca, în cazul în care primeste o ofertã din strãinãtate, sã fie lãsat sã plece. Momentan, Borota este plecat la mare, acolo unde Nationala de seniori este în cantonament.
La reunirea lotului s-au prezentat si noile achizitii, Adrian Briscan si Zoltan Kovacs (ambii de la Remat Zalãu) si Liviu Râpeanu (Universitatea Timisoara). În cazul lui Briscan (care joacã pe acelasi post cu Borota) mai existã câteva semne de întrebare, el asteptând pânã pe data de 15 august un rãspuns de la o echipã din Dubai.
Antrenorul Marius Botea a fost multumit de cum s-au prezentat jucãtorii la reunire, în majoritate acestia respectând programul individual de pregãtire primit pe perioada vacantei.
Dacã Traian Rad Tãut a anuntat cã obiectivul echipei pentru noul sezon este un loc pe podium, Botea este ceva mai rezervat: “Într-adevãr o medalie era un obiectiv accesibil cu Dan Borota în echipã. Dupã plecarea lui, cred cã mai realist ar fi sã ne gândim la un loc între primele cinci formatii”.
Din sezonul 2007 / 2008, Divizia A1 va fi formatã din 12 echipe (cu douã mai multe ca în precedenta): CSS Lapi Dej Centru National, CVM Tomis Constanta, CSS Constam Buzãu (nou promovatã), Dinamo Bucuresti, VCM Râmnicu Sãrat, Stiinta Explorãri Baia Mare, CS Phoenix Simleul Silvaniei (nou promovatã), VM Remat CSS Zalãu, CS Unirea Dej, CSM LPS Piatra Neamt, “U” Cluj-Napoca, CSA Steaua Bucuresti.
Prima etapã din noul campionat va avea loc pe 6 octombrie si programeazã urmãtoarele jocuri: Lapi Dej - Steaua; Constanta - Cluj; Constam Buzãu - Piatra Neamt; Dinamo - Unirea Dej; Rm. Sãrat - Remat Zalãu; Explorãri - Phoenix.

Glasul

raul97
7th August 2007, 10:57
Bãimãreni la Nationalã

Echipa nationalã de volei masculin a României s-a reunit duminicã seara la Constanta, unde începe pregãtirile pentru primele meciuri oficiale din aceastã toamnã. În preliminariile Jocurilor Olimpice Beijing 2008, echipa României va juca împotriva Georgiei, pe 1 si 8 septembrie (primul meci în deplasare).
Sãptãmâna viitoare, tricolorii se vor muta la Ploiesti, pentru antrenamente în salã. În luna august, România va sustine patru meciuri amicale, toate în deplasare: cu Grecia pe 17 si 18 august, cu Belgia pe 27 si 28 august. Selectionerul Giani Cretu a convocat la Constanta 14 jucãtori: Ilies, Pascanu, Licã, Bobeanu, Birãu, Stancu, Began, Macovei, Voinea, Roman, Harbuz, Dan Borota, Feher si Tãnãsescu. Din lot face parte si Dan Borota, jucãtorul lui “U” Explorãri, care va pleca la un club din Grecia în aceastã varã, precum si un alt ex-bãimãrean, Adrian Feher, plecat si el la un club din Austria.

Glasul

raul97
7th August 2007, 11:00
Borota va pleca in Grecia

Echipa de volei "U" Explorari Baia Mare si-a reluat pregatirea la 1 august. Noutatea este ca Dan Borota, care cocheta cu un transfer in liga secunda italiana, se va transfera la clubul grec Alexandropolis.

raul97
7th August 2007, 11:01
Borota la lotul national

Chiar daca din sezonul viitor nu va mai juca la Explorari, Dan Borota este unul de-al nostru si suntem bucurosi cand este convocat la echipa nationala.
Echipa nationala de volei masculin a Romaniei s-a reunit duminica seara la Constanta, unde incepe pregatirile pentru primele meciuri oficiale din aceasta toamna. In preliminariile Jocurilor Olimpice Beijing 2008, echipa Romaniei va juca împotriva Georgiei, pe 1 si 8 septembrie (primul meci in deplasare).

Saptamana viitoare, tricolorii se vor muta la Ploiesti, pentru antrenamente in sala. In luna august, Romania va sustine patru meciuri amicale, toate in deplasare: cu Grecia pe 17 si 18 august, cu Belgia pe 27 si 28 august.

Selectionerul Giani Cretu a convocat la Constanta 14 jucatori: Ilies, Pascanu, Lica, Bobeanu, Birau, Stancu, Began, Macovei, Voinea, Roman, Harbuz, Dan Borota, Feher si Tanasescu. Din lot face parte si Dan Borota, jucatorul lui “U” Explorari, care va pleca la un club din Grecia in aceasta vara (Alexandropolis), precum si un alt ex-baimarean, Adrian Feher, plecat si el la un club din Austria, tot in aceasta vara.

raul97
24th August 2007, 11:27
Primele amicale pentru voleibalisti

Echipa de volei masculin Universitatea Explorãri va demara sâmbãtã seria amicalelor din aceastã varã. Dupã cantonamentul de la Izvoare în care antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au pus accentul pe pregãtirea fizicã, începând de luni, bãimãrenii au revenit în salã reacomodându-se cu mingea. Mâine de la ora 11, U Explorãri va juc un prim meci de pregãtire pe teren propriu cu Unirea Dej.
Sãptãmâna viitoare, cele douã echipe vor disputa partida revansã la Dej, miercuri 29 august de la ora 17. O zi mai târziu U Explorãri va juca tot în deplasare cu Universitatea Cluj-Napoca, dupã care pe 31 august si 1 septembrie va participa la Dej la un turneu de pregãtire alãturi de formatiile VCM Piatra Neamt, U Cluj Napoca si Unirea Dej. Pe 14 si 15 septembrie este programatã o nouã editie a Cupei Explorãri, turneu international la care au fost invitate echipele Kecskemet (Ungaria) , Remat Zalãu si Unirea Dej. La interval de o sãptãmânã, bãimãrenii se vor deplasa si ei în Ungaria la un turneu organizat de Kecskemet.
Primul meci oficial din sezonul 2007-2008 este programat la Baia Mare în data de 26 septembrie, când U Explorãri va întâlni Universitatea Cluj-Napoca în prima mansã din turul preliminar al Cupei României. Returul se va desfãsura în deplasare pe data de 3 octombrie. FRV a adoptat din acest sezon un criteriu original de calificare în Cupa României. Dacã cele douã echipe îsi împart victoriile, nu se mai tine cont de setaveraj, urmând ca la finalul mansei a doua sã se mai dispute un set decisiv care va stabili echipa calificatã.
Voleibalistii transferati în aceastã varã de U Explorãri (Z. Kovacs, A. Briscan de la Remat Zalãu si L. Râpeanu de la U Timisoara) s-au adaptat fãrã probleme. Prin achizitionarea celor trei, bãimãrenii sperã sã se batã cu succes în acest an pentru o medalie. Situatia internationalului Dan Borota tinde sã se transforme într-o telenovelã de genul celei trãite de Cristian Chivu în aceastã varã. Dupã ce a ratat transferul la formatia italianã din liga a doua Fiorese Bassano, Borota s-a înteles cu echipa greacã Alexandropolis pentru a juca acolo timp de un sezon. Desi grecii au promis cã pânã pe 10 august vor vira în contul clubului U Explorãri grila de transfer de 5000 de euro, nu au mai dat niciun semn de viatã. Deocamdatã, Dan Borota este plecat cu echipa nationalã în Grecia pentru douã partide amicale si situatia lui se va clarifica probabil dupã data de 2 septembrie când se va întoarce acasã.
Borota mai are contract pe douã sezoane cu gruparea bãimãreanã si antrenorul Marius Botea ar dori sã-l pãstreze la echipã în continuare, fiind considerat un jucãtor esential în lupta pentru medalii pe care o vor duce bãimãrenii în campionatul 2007-2008.

Glasul

raul97
27th August 2007, 13:00
Volei. Masculin/ “U” Explorări Baia Mare a început jocurile de pregătire
27-08-2007

Înaintea startului pentru ediția de campionat, 2007 - 2008, “U” Explorări are planificate mai multe jocuri de pregătire.
Primul a avut loc sîmbătă (25 august) în compania formației Unirea Dej. Băimărenii s-au impus cu 3-1. Revanșa va avea loc la Dej, miercuri (29 august). Joi, 30 august, “U” Explorări se va deplasa la Cluj, unde va întîlni formația studenților din localitate.
În perioada 31 august - 1 septembrie, turneu la Zalău. Vor participa echipele: Remat Zalău, “U” Explorări Baia Mare, “U” Cluj-Napoca și încă o echipă.

Graiul

raul97
29th August 2007, 02:37
Baimarenii, la al doilea joc

Dupa o perioada de pregatire centralizata si antrenamente specifice, pana la inceperea noii editii de campionat, jucatorii de la "U" Explorari Baia Mare au programate mai multe jocuri de pregatire. Elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au sustinut sambata, pe teren propriu, primul joc de pregatire, in compania echipei Unirea Dej, de care au dipus cu scorul de 3-1. Conducerile tehnice ale celor doua echipe au cazut de acord sa se mai joace un set, care a revenit dejenilor. In acest joc au debutat, la echipa baimareana, cele trei achizitii din aceasta vara, Kovacs, Briscan si Rapeanu. Cei doi tehnicieni au folosit urmatorul lot de jucatori: Vanatoru, Briscan, Romanescu, Neamt, Tutea, Laza, Batin (libero), Kovacs, Teusan, Pastean, Olahut, Socaciu, Rapeanu. Azi, de la ora 16, baimarenii vor juca revansa cu echipa din Dej, maine vor intalni, la Cluj, pe Universitatea, dupa care, incepand de vineri, vor participa la turneul organizat de Remat Zalau, alaturi de Unirea Dej si Phoenix Simleu Silvaniei.

informatia zilei

raul97
31st August 2007, 11:27
Dejenii si-au luat revansa
Unirea Dej - “U” Explorari 3-1 (25; -24; 21; 23)

Miercuri dupa-amiaza, “U” Explorari a sustinut meciul revansa cu echipa din Dej, pe care a intalnit-o sambata pe teren propriu. Primul set a fost echi-librat si a revenit gazdelor in prelungiri. Elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au revenit si au castigat cel de-al doilea set. Gazdele s-au impus in celelalte doua seturi si au castigat meciul la aceeasi diferenta de scor cu care au pierdut in Baia Mare.
Cu toate ca echipa este doar la cel de-al doilea meci de prega-tire, antrenorul Marius Botea s-a aratat nemultumit de maniera de abordare a jocului de catre elevii sai. Cei doi tehnicieni au folosit urmatorul lot de jucatori: Vanatoru, Briscan, Romanescu, Neamt, Tutea, Laza, Batin (libe-ro), Kovacs, Teusan, Pastean, Olahut, Socaciu, Rapeanu.
Ieri, dupa inchiderea editiei, baimarenii au intalnit, la Cluj, pe Universitatea, cu care vor mai juca un meci azi dimineata.

informatia zilei

raul97
1st September 2007, 14:03
Dan Borota nu mai pleaca

Transferul internationalului baimarean Dan Borota la o echipa din Grecia nu se va mai realiza, astfel ca jucatorul va evolua in aceasta editie de campionat pentru “U” Explorari. Antrenorul Marius Botea ne-a declarat: “Am vorbit cu el la telefon chiar azi (nr. ieri) si este clar, Dan Borota nu va mai pleca in Grecia si va juca pentru noi. Ma bucur pentru noi, pentru echipa, deoarece nu avem decat de castigat, insa sincer imi pare rau pentru jucator, deoarece nu i s-a implinit o dorinta de mai mult timp exprimata. Sunt convins ca in urma evolutiilor bune atat la echipa cat si la nationala, pentru Dan vor mai veni si alte oferte”.
Borota este la lotul national, care azi si maine va intalni in Bucuresti nationala Georgiei, in prima faza a calificarilor pentru Olimpiada. De luni, jucatorul isi va relua pregatirile alaturi de coechipieri la echipa baimareana.
Doua victorii impotriva cluje-nilor

Dupa meciul revansa susti-nut la Dej cu Unirea si pierdut cu scorul de 1-3, jucatorii de la “U” Explorari Baia Mare au sustinut doua jocuri in compania cole-gilor de la “U” Cluj, pe care le-au castigat cu scorul de 3-0. Se pare ca jucatorii baimareni au iesit din starea de apatie in care au fost in meciul de la Dej, deoarece evolutia lor a fost total diferita. Primul meci s-a jucat joi dupa-amiaza la Cluj, iar cel de al doilea ieri dimineata in cadrul turneului de la Zalau, care pana la urma va fi triunghiular, deoarece echipa din Simleul Silvaniei nu mai participa.
Cei doi tehnicieni baimareni au folosit urmatorul lot de jucatori: Vanatoru, Briscan, Romanescu, Neamt, Tutea, Laza, Batin (libero), Kovacs, Teusan, Pastean, Olahut, Socaciu, Rapeanu.

informatia zilei

raul97
3rd September 2007, 12:56
Volei. Masculin / Turneul de la Zalău > “U” Explorări Baia Mare - două victorii
3-09-2007

În organizarea Remat Zalău, s-a desfășurat un turneu de pregătire. Au participat echipele: “U” Cluj-Napoca, “U” Explorări Baia Mare și Remat Zalău. Rezultate tehnice: “U” Explorări - “U” Cluj-Napoca 3-0; “U” Explorări - Remat 3-1; Remat - “U” Cluj-Napoca 3-2.
Despre aceste jocuri de pregătire, prof. Marius Botea, anternorul principal al băimărenilor a făcut cîteva precizări: jocul echipei este într-o evoluție ascendentă. În partida cu Remat Zalău s-au întrebuințat serios, reușind o victorie, care le conferă un moral bun pentru noua ediție de campionat. “U” Explorări a folosit următorul lot de jucători: Vînătoru, Rîpeanu, Neamț, Păștean, Laza, Socaciu, Kovacs, Briscan, Teușan, Țuțea, Romanescu, Olăhuț, Batin.
O veste bună: în proporție de 99%, jucătorul Dan Borota va reveni la Baia Mare. Ofertele din Italia și Grecia n-au fost onorate contractual.
În perioada 7-8 septembrie, “U” Explorări va participa la un turneu în Cluj-Napoca, alături de echipa gazdă, VCM Piatra Neamț și Unirea Dej.

Graiul

raul97
5th September 2007, 13:51
Dan Borota s-a întors acasã

Jucãtorul echipei “U” Explorãri Baia Mare, Dan Borota, a fost convocat la echipa nationalã de seniori, pentru care a jucat la finele sãptãmânii trecute în dubla de calificare la Olimpiadã, cu Georgia, ambele jocuri fiind câstigate de România, cu 3-0. Borota a fost titular în ambele jocuri. În aceastã varã, Dan Borota a avut cel putin douã oferte de a pleca la o echipã în strãinãtate, a avut si acordul clubului pentru un eventual transfer, dar totul a cãzut pânã la urmã. Nici italienii de la Fioreste Bassano si nici grecii de la Alexandropolis nu au mai dat niciun semn de viatã, desi Borota chiar semnase un contract cu grecii, astfel cã jucãtorul s-a prezentat luni la echipa noastrã. Antrenorul Marius Botea i-a acordat câteva zile libere, iar joi Borota se va alãtura colegilor sãi pentru pregãtire. “Noi ne asteptam la aceastã rãsturnare de situatie, pentru cã Borota a jucat cu România douã amicale în Grecia si, timp de patru zile cât a stat acolo, nu a fost contactat de oficialii de la Alexandropolis. Pentru noi e foarte bine cã s-a întors si acum am convingerea cã putem lupta pentru câstigarea unei medalii în viitorul sezon. Îmi pare rãu pentru el cã a ratat transferul în strãinãtate, pentru cã ar fi câstigat bani mai multi si probabil ar fi progresat jucând la un alt nivel, dar se vor mai ivi si alte ocazii. Totul depinde de el, sã se pregãteascã si sã joace la fel ca pânã acum” - ne-a declarat Botea. Cu echipa se pregãteste si Bogdan Petrut, fost junior la CSS 2 Baia Mare. Jucãtorul va fi testat pânã în iarnã, urmând ca antrenorii sã decidã dacã va rãmâne sau nu în lot. Sãptãmâna trecutã, bãimãrenii au disputat mai multe jocuri de pregãtire. Miercuri: Unirea Dej - Explorãri: 3-1. Joi: “U” Cluj-Napoca - Explorãri: 0-3 si 0-3. Vineri si sâmbãtã, turneu de pregãtire la Zalãu, întrecere pe care bãimãrenii au câstigat-o dupã 3-0 cu “U” Cluj, 3-1 cu Remat Zalãu. La finalul sãptãmânii, Explorãri participã la un turneu de pregãtire la Dej, alãturi de gazdele de la Unirea, “U” Cluj si VCM Piatra Neamt. Între 14 si 16 septembrie va fi Cupa Explorãri, turneu international, la care vor participa: Kecskemet (locul 3 în Ungaria), Remat Zalãu si Unirea Dej. Pe 22 si 29 septembrie, va fi turul preliminar din Cupa României, unde vom întâlni “U” Cluj-Napoca, primul meci pe teren propriu. Apoi va urma un alt turneu de pregãtire, la Kecskemet. Campionatul va începe pe 6 octombrie, când vom juca acasã cu Phoenix Simleu Silvaniei, echipã nou-promovatã în prima ligã.

Glasul

raul97
22nd September 2007, 19:24
Victorie facila
Stiinta Baia Mare - "U" Cluj 3-0 (18; 18; 15)

Explorari: Vanatoru, Borota, Neamt, Kovacs, Tutea, Laza, Batin - libero, Briscan, Romanescu, Pastean. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop
"U" Cluj: Ghimes, Terpea, Badea, Lotei, Spinu, Schiez, B. Rus - libero, Chirila, D. Rus. Antrenor: Danut Ciontos
Au arbitrat: Vasile Dusa si Gheorghita Mitrasca (ambii din Zalau). Observator FRV: Vasile Mascasan (Targu Mures)
Joi, Sala Polivalenta din Baia Mare a fost gazda partidei dintre Stiinta Explorari Baia Mare si "U" Cluj-Napoca, din prima mansa a turului preliminar, la care au asistat circa 200 spectatori. A fost o victorie fara probleme pentru echipa baimareana, care a castigat de o maniera care ii da dreptul sa spere in sferturile de finala ale competitiei. Editia actuala a Cupei se desfasoara dupa un sistem nou. Cele patru formatii calificate din turul preliminar, Ómpreuna cu cele patru reprezentante ale Romaniei Ón cupele europene (VCM Constanta, Dinamo, VCM Piatra Neamt si Steaua), vor disputa sferturile de finala. Se va trage pur si simplu la sorti, fara a exista cap de serie. Œnvingatoarele din sferturi vor merge Ón turneul final, care se va disputa pe teren neutru. O alta modificare la jocurile eliminatorii: nu se tine seama de punctaveraj la egalitate de seturi. Daca presupunem ca Baia Mare pierde la Cluj cu 0-3, se va mai disputa un set decisiv. Pentru acest sezon, Explorari are ca obiectiv calificarea Ón turneul final. Returul se va disputa sambata, 29 septembrie, la Cluj.

informatia zilei

raul97
25th September 2007, 16:27
Bãimãrenii învingãtori în Ungaria

La finele sãptãmânii trecute, Explorãri a participat la un turneu de pregãtire în Ungaria, la Kecskemet, alãturi de alte cinci echipe din tara vecinã. Echipa noastrã a avut o evolutie foarte bunã, reusind sã câstige turneul. Bãimãrenii au fost repartizati în grupa B, unde au învins cu 3-0 pe Dunaferr si Szeged. Apoi, în finala competitiei, Explorãri a învins echipa gazdã, Phoenix Mecano Kecskemet cu 3-1. Zoltan Kovacs a fost desemnat cel mai bun jucãtor al competitiei. Antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au utilizat toti cei 13 jucãtori care au fãcut deplasarea: Laurentiu Vînãtoru, Dan Borota, Ciprian Neamt, Zoltan Kovacs, Robert Tutea, Andrei Laza, Mircea Batin, Adrian Briscan, Stefan Romanescu, Ovidiu Teusan, Patriciu Pãstean, Liviu Râpeanu, Gheorghe Socaciu. Reamintim, echipa noastrã a jucat miercuri, cu “U” Cluj-Napoca, în prima mansã din turul preliminar al Cupei României, reusind sã se impunã fãrã probleme, cu 3-0. Mai mult ca sigur, Explorãri se va califica în sferturi, iar de acolo mai este un singur pas pânã la intrarea în turneul final de patru, unde se va desemna câstigãtoarea competitiei. Rezultatele înregistrate în mansa întâi a turului preliminar din Cupa României: VCM Remat CSS Zalãu - CSS Constam Buzãu: 3-1; Stiinta Explorãri Baia Mare - “U” Cluj-Napoca: 3-0; Phoenix Simleu Silvaniei - CSS Lapi Dej Centru National: 3-2. Partida VCM Rm. Sãrat - Unirea Dej urmeazã sã se dispute. Returul va avea loc pe 29 septembrie. Explorãri va juca pe 28 septembrie, de la ora 17.00. Campionatul Diviziei A1 va debuta pe 6 octombrie, datã la care se vor disputa jocurile rundei inaugurale: CSS Lapi Dej - Steaua Bucuresti; VCM Tomis Constanta - “U” Cluj-Napoca; CSS Constam Buzãu - VCM LPS Piatra Neamt; Dinamo Bucuresti - Unirea Dej; VCM Râmnicu Sãrat - VM Remat CSS Zalãu; Explorãri - Phoenix Simleu Silvaniei.

Glasul

raul97
6th October 2007, 10:25
Azi debuteaza Stiinta

Astazi, de la ora 17, in Sala Polivalenta, Stiinta Explorari Baia Mare va intalni in prima etapa a acestei editii de campionat nou promovata Phoenix Simleu Silvaniei. Antrenorii Marius Botea si Sorin Pop il au accidentat pe Laza, insa nu se arata a fi ingrijorati, deoarece au solutii de inlocuire. Partida va fi arbitrata de Mircea Rus (Constanta ) si Nicolae Calimac (Cluj).

Informatia zilei

raul97
8th October 2007, 09:52
Fãrã probleme!

• Stiinta Explorãri Baia Mare - Phoenix Simleul Silvaniei: 3-0 (25, 12, 19)

Baia Mare. Sala Polivalentã. Spectatori cca 150; Au arbitrat: Mircea Rus si Nicolae Cãlimac (Cluj-Napoca). Observator FRV: Alexandru Ignat (Târgu Mures) • Explorãri : Vînãtoru, Borota, Neamt, Kovacs, Briscan, Pãstean, Batin - libero, Teusan, Romanescu. Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop • Phoenix Simleul Silvaniei : Visovan, Abraham, Silaghi, Mitrãnescu, Munteanu, Negrean. Boroeanu - libero, Ilies, Târlea. Antrenor: Dumitru Faur.
Explorãri a debutat în noul sezon cu douã victorii în Cupa României (turul preliminar), 3-0 cu „U” Cluj. Sâmbãtã, a venit rândul celor de la Phoenix sã piardã cu acelasi scor.
Explorãri a început cu dreptul un sezon în care vrea sã dea lovitura si sã câstige o medalie. Bãimãrenii s-au impus conform asteptãrilor în trei seturi în fata nou promovatei din Simleul Silvaniei, fãrã sã exceleze însã. Probabil nici nu era indicat ca echipa sã fie în formã maximã încã din prima etapã, deoarece campionatul este lung, si meciurile cu adevãrat dificile vor urma ceva mai încolo.
Oaspetii au dat totul în primul set pe care l-au dus pânã în prelungiri. Ex-bãimãreanul Stelian Visovan si fostul international Mircea Abraham au dat mari bãtãi de cap gazdelor. La scorul de 24-23, Borota a gresit douã atacuri consecutive, dar tot el a adus pânã la urmã victoria în primul set.
Actul al doilea al meciului a fost fãrã istoric, în timp ce în ultimul set oaspetii s-au strãduit cât au putut sã piardã la o diferentã rezonabilã.
În etapa viitoare, programatã sâmbãtã, 13 octombrie, Explorãri va juca în deplasare cu marea rivalã, Remat Zalãu. Evident, dacã vor sã-si realizeze obiectivul în acest sezon, bãimãrenii au la dispozitie doar varianta victoriei.

Glasul Maramuresului

raul97
16th October 2007, 22:18
Explorari bate net la Zalau

Baimarenii de la Explorari au inceput foarte bine campionatul, reusind sambata dupa-amiaza cea de-a doua victorie cu 3-0, de aceasta data in deplasarea de la Zalau.
Stiinta Explorari Baia Mare a invins cu 3-0 in deplasarea de la CSS Volei Municipal Remat Zalau, dar jocul n-a fost chiar asa de usor precum arata scorul. Baimarenii s-au impus destul de net in primele doua seturi, reusind sa castige la 21 si la 19. In setul trei, a fost echlibru pana la 10, dupa care gazdele au preluat conducerea, echilbrul revenind abia pe final. Mai mult, oaspetii au fortat si au castigat cu 26-24.

Fata de sezonul trecut, in echipa noastra au fost transferati doi dintre titularii celor de la Remat: Zoltan Kovacs si Adrian Briscan. Salajenii si-au remaniat total lotul in aceasta vara, mergand in acest sezon pe mana strainilor: Marko Zlatic, Branko Mazdarevic si Dejan Stainojcic (Serbia), Iurie Pantarie si Roman Dudikov (Rep. Moldova). De asemenea, s-a reactivat si fostul international, actualmente antrenor secund, Aurel Vlaicu. La echipa din Zalau mai joaca si Mihai Maries, fost la CSS 2 Matrix Baia Mare, care acum doua sezoane a jucat putin si pentru Explorari. Un alt fost jucator la Explorari care activeaza la Zalau este Daniel Todoran. Antrenorul principal al echipei din Zalau este ex-baimareanul Mircea Spataceanu.
In prima etapa de campionat, Remat s-a impus cu 3-1 in deplasarea de la VCM Ramnicu Sarat, in timp ce Explorari a castigat cu 3-0, pe teren propriu, cu Phoenix Simleu Silvaniei.

Au jucat la Zalau: Vanatoru, Borota, Neamt, Kovacs, Briscan, Pastean, Batin - libero, Tutea, Teusan. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

emaramures.ro

raul97
5th November 2007, 10:00
Iar prea relaxati

• Stiinta Explorãri Baia Mare - "U" Cluj-Napoca: 3-1 (-22, 23, 14, 18)

Sala Polivalentã din Baia Mare. Spectatori cca 200. Au arbitrat: Mircea Temian si Vasile Dusa (Zalãu) • Explorãri : Vânãtoru, Borota, Neamt, Teusan, Tutea, Pãstean, Batin - libero, Romanescu, Kovacs. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop • “U” Cluj : C. Ghimes, Badea, Lotei, Spânu, Buzesi, Schiez, B. Rus - libero, Târâlã, D. Rus, D. Ghimes. Antrenori: Ovidiu Vasu si Dãnut Ciontos.
Bãimãrenii au jucat mai multe partide cu “U” Cluj în ultima vreme si au învins de fiecare datã cu 3-0, indiferent de locul disputãrii partidelor sau de faptul cã meciurile au fost amicale sau în turul preliminar al Cupei României. Având si avantajul terenului propriu, speram cã si de aceastã datã bãietii lui Marius Botea si Sorin Pop vor reusi un succes facil. Cu toate acestea avertizam si înainte de meci cã echipa din Cluj a crescut în formã de la precedentele noastre meciuri cu ei, obtinând câteva rezultate bune. Au existat si avertismente din partea antrenorilor, dar jucãtorii echipei noastre au intrat tot relaxati în teren, asa cum s-a întâmplat si în partida cu Unirea Dej. Clujenii n-au stat prea mult la povesti, au fãcut punct dupã punct. Au condus cu 3-0, 14-10, apoi am revenit si noi putin în joc, 13-14. N-a contat prea mult, deoarece oaspetii s-au distantat la 16-21, au fost mult mai atenti pe final si au câstigat primul set la 22. Enervati putin de pierderea setului, studentii încep tare, conduc cu 5-0, dar iar intervine relaxarea si echilibrul este evident pânã spre finalul setului, 21-21, dupã care ne impunem la 23. Aici ne-au ajutat foarte mult si clujenii, care au gresit nu mai putin de sapte servicii. Setul al treilea este realmente fãrã istoric. Ultimul set este echilibrat pânã la 16-15, dupã care ne-am desprins si am obtinut cea de-a patra victorie din tot atâtea meciuri disputate.
Echipa noastrã are niscaiva probleme. Laza si Socaciu n-au fãcut parte din lot (accidentati), Borota este usor iesit din formã, Zoltan Kovacs a avut si el probleme de sãnãtate, astfel cã n-a fost folosit decât din setul al treilea. Oaspetii, prin antrenorul Vasu, au contestat arbitrajul din setul al doilea, considerând cã le-au fost luate douã mingi foarte importante.
Antrenorul Marius Botea a fost si el dezamãgit de joc: “Am desconsiderat adversarul, iar dacã jucãm asa si cu Constanta, n-avem nicio sansã sã câstigãm”. Miercuri, Stiinta Explorãri va întâlni pe teren propriu pe Tomis Constanta, campioana entitre a tãrii (meci în devans pentru etapa a VII-a). Tomis are în componentã multi jucãtori strãini, valorosi si pânã acum, dupã sapte meciuri disputate, au maximum de puncte

Glasul

raul97
10th December 2007, 16:08
“Cîinii” roșii au plecat cu coada între picioare
10-12-2007

“U” Explorări Baia Mare - Dinamo București 3-1 (24, -22, 23, 16)
Sala polivalentă. Spectatori, aproximativ 400. Durata meciului: 100 minute. Setul I: 26; II: 25; III: 27; IV: 22. Servicii greșite: 11-12. Puncte realizate din servicii: 8-4 • “U” Explorări: Vînătoru, Romanescu, Neamț, Kovacs, Țuțea, Laza, Batin, Teușan, Borota. Antrenori: Marius Botea (principal), Sorin Pop II (secund). Director tehnic: Adrian Arbuzov • Dinamo: Șerban, Bălhăceanu, Mureșan, Bobeanu, Roman, Macovei, Dobra, Șoloc, Brezeanu, Teotoc. Antrenori: Daniel Rădulescu (principal), Cătană Cristache (secund). Au arbitrat: Mirel Zaharescu (Galați), Paul Szabo (Oradea). Observator FRV: Vasile Mășcășan (Tg. Mureș). Director de concurs: Ciprian Indrican. Medic: dr. Marius Pop. Scorer: Tiberiu Moldovan. Crainic: Vasile Bucșa. La linie: Radu Șindreștean, Sebastian Borota, Sergiu Muth, Nicolae Tita. La tabela manuală: Nicolae Silistraru. La tabela electronică: Ioan Buie.
Partidă cu mare miză. În jurul ei s-au făcut multe pronosticuri și pariuri. Dinamo a venit să obțină victoria. O obliga situația din clasament.
După 100 de minute de joc palpitant, cu reușite faze de volei, dar și greșeli puerile, succesul le-a revenit pe merit gazdelor.
Setul întîi, cel mai disputat, a început în nota de superioritate a localnicilor: 4-1. Ambele formații marșează pe servicii foarte puternice. Romanescu se dovedește cel mai bun jucător al gazdelor prin servicii as și atacuri extrem de eficace. Prin cîteva reușite ale lui Țuțea și Laza tabela de marcaj arată: 16-11, apoi 21-18. Din păcate, Bobeanu și coechipierii săi, pe nesincronizările băimărenilor, se apropie: 23-22. Țuțea încearcă să închidă setul: 24-22. Kovacs greșește serviciul: 24-23. Macovei aduce egalitatea: 24-24. Laza, cu un atac paralizant și un serviciu as, încheie primul act. În al doiela set, Neamț revine în prim-plan prin cîteva atacuri izbutite. “U” Explorări conduce cu: 5-0, 6-1, 7-2. Se părea că localnicii vor avea o misiune mai ușoară. N-a fost să fie. Pe serviciul lui Bobeanu, bucureștenii se apropie la 8-7. Consemnăm egalitate la 8, 9, 10. De aici, jocul are o altă turnură. Dinamoviștii profită de inexactitățile din tabăra băimăreană, preiau conducerea și se detașează: 11-14, 14-18, 16-21, 18-24. O revenire spre final a localnicilor: 20-24, 22-24. Tardivă.
În actul al treilea, “U” Explorări și-a dominat partenerul de întrecere: 3-0, 5-1, 10-4, 17-9, 21-13, grație revenirii lui Kovacs. Dinamo nu renunță la luptă. Tabela de marcaj se schimbă ca minutarele unui ceasornic: 21-16, 22-18, 24-22. Tensiune mare în teren și tribune. Antrenorul Marius Botea cere time-out la 24-22. Moment inspirat. Apele se liniștesc. In extremis: 25-23.
Ultimul set n-a avut o evoluție zbuciumată. Susținuți de spectatori, dar și cu o prestație foarte bună, băimărenii au controlat jocul, prin cîteva blocaje și atacuri în forță, reușind să mențină diferențe apreciabile: 2-0, 15-8, 19-9, 20-12. Dinamo n-a mai avut suflul și puterea să întoarcă destinul partidei. A fost greu, dar cu folos. Victorie meritată a localnicilor. Felicitări jucătorilor și antrenorilor pentru acest succes!
Pentru “U” Explorări greul campionatului continuă. Urmează trei meciuri de foc, două în deplasare, la Buzău și Rm. Sărat, și unul acasă cu Steaua. Examenul de maturitate și valoare trebuie să-l dea în aceste întîlniri. Orice eșec, din jocurile care urmează, ar putea afecta obiectivul propus, un loc pe podium. Cu informații de la jocurile cu Constam Buzău și VCM Rm. Sărat vom reveni după disputarea meciurilor.

Graiul