PDA

View Full Version : Pacepa - erou sau nu?



Utilizator
26th January 2005, 17:02
Discutii despre Pacepa au mai fost pe forum, dar dat fiind ca am inceput-o din nou cu Darkslowstar am creat un nou topic pe acest subiect.

In primul rand trebuie sa marturisesc ca eu nu-l consider un erou. Retrocedarea averii si recunoasterea functiei de general cu toate drepturile aferente mi se pare un exces, mai cu seama ca nici nu stim daca el mai exista sau nu. Eu n-am mai auzit sa se redea ceva cuiva fara sa-l vezi, sa ai vreo dovada de netagaduit a existentei lui. In plus, averea lui asa cum era aratat de inventare si poze pare mai mult decat dubioasa. Sute de sticle de whisky si de baxuri de Kent, opere de arta....

Ce parere aveti?

Mihai
26th January 2005, 17:21
Erou pentru cine? Pentru noi sau pentru americani? Pentru americani cu siguranta! Pentru noi in nici un caz! Dar vad ca americanii au nesimtirea sa ceara de la romani sa-i dea averea si casele, in loc sa-l rasplateasca ei...
Si pe deasupra noi suntem prosti si i le si dam! :headbang:

Darkslowstar
26th January 2005, 17:40
Utilizator, te rog muta si tu cele cateva posturi de pe discutia cu Basescu aici, ca sa nu se continuie discutia si acolo.

Mihai, cred ca nu esti in tema deloc cu subiectul. Ce treaba au americanii? Pacepa a cerut sa-i fie redata averea care i-a fost confiscata abuziv. Noi nu suntem prosti ci doar reparam niste acte samavolnice (chiar si dupa legea comunista). Cred ca stai foarte prost cu notiunile de drept :).

Utilizator
26th January 2005, 17:44
Dark, o sa mut eu primul ce am spus si apoi muta-ti tu vorbele, altfel naucim lumea.


...ce lucru bun a facut Pacepa? A fost ******** de frunte si a tradat nu regimul pe care l-a lins in ... ci Romania. Dar nu asta vreau sa spun, vreau sa dau un singur exemplu: Rudolf Hess, toata lumea stie, a tradat regimul lui Hitler (oficial declarat de Hitler, desi fusese trimis, dar nu mai conteaza) si n-am auzit sa fie reabilitat in Germania. Sau Canaris chiar a fost belit, stiti cumva sa aiba pensie de urmas cineva? S-au dat familiei inapoi bunurile?

Pacepa in nesimtirea lui (admitand ca mai e el, deocamdata nici asta nu stim, poate sa fie o manevra a oricui) da poze cu fosta casa si inventare cu sute de baxuri de tigari, sute de sticle de whisky, opere de arta etc. Astepta cumva seceta de adunase atat? Investise salariul de ******** in bunuri? Averea lui seamana izbitor cu ceea ce avea Goering din 'munca cinstita' jecmanind averile amaratilor ce mureau prin lagare. Adica reabilitarea lui Antonescu e contestata plenar, in schimb reabilitam (asta nu-i nimic, e liber sa vina cand vrea in tara) un fost lider ******** intr-o perioada de activitate maxima a acestui serviciu si cu retrocedarea drepturilor de general!!! si cu retrocedarea averii!!!! Cand a plecat presupun ca mai avea ceva bani deoparte si ca a scos ceva si de la 'capitalisti' in schimbul informatiilor, deci a avut destule avantaje de pe urma regimului comunist dar mai vrea ceva in plus.
__________________

Darkslowstar
26th January 2005, 17:49
Nu a tradat Romania, ci regimul comunist, ceea ce o mare diferenta. Romania comunista a fost un stat in care sa ma regasesc, deci eu ii gasesc un merit aici lui Pacepa. Tradarea lui a dus la slabirea romaniei comuniste si probabil a avut o importanta mare si la caderea lui Ceausescu. pt. asta ar trebui decorat Pacepa. Nu cred ca poate fi facuta o comparatie cu Hess, care nu a tradat ci a avut o misiune din partea lui Hitler. Plus ca Hess a avut o activitate, inainte de "fuga" lui foarte murdara, eu personal nu stiu sa fi facut pacepa lucruri comparabile.
Cu averea lui, din punct de vedere moral ai dreptate, legal nu pt. ca caracterul licit al acelei averi se prezuma si nu a adus nimeni vreo dovada contrara, desi provenienta ei este destul de dubioasa. Si Canaris, care e legatura?

Utilizator
26th January 2005, 17:54
Si Pacepa ce a facut inainte de fuga? Lua spaga de la spionii externi si atat? Era favoritul 'tovarasei' daca nu stiai, mergeau la vanatoare etc. Pacepa a fugit atunci cand a fost dat in vileag de agent KGB si urma mazilirea lui. A jucat bine si a castigat si atunci si acum, insa acum mi se pare un pic prea mult, e o nesimtire, repet.
Crezi ca nu se da la lumina (asta daca mai traieste) de frica romanilor? sa fim seriosi, de altii ii e lui frica.

Mihai
26th January 2005, 17:57
@Dark: De ce zici ca nu sunt in tema! Ca nu am trait in perioada aia! Cred ca nici tu! recunosc nu cunosc amanuntit cazul! Dar nu mi se pare corect ceea ce se intampla acum! Americanii ni l-au bagat pe gat pe Pacepa odata cu integrarile noastre... TU chiar crezi ca pacepa asta e un erou...
Poate am exagerat la fazele cu americanii si m-am lasat dus de val, dar ORICUM Pacepa nu este un erou ci este un TRADATOR!

Darkslowstar
26th January 2005, 18:00
Thx. Utilizator.

A tradat pe comunistii lui Ceasca nu pe noi. Uite unde erau nostalgicii comunisti :D.
Foarte interesanta discutie, dar continuam maine dimineata, ca tre sa plec. See you.

gicu
26th January 2005, 18:03
si ce daca-i dau averea inapoi? Are dreptul la restituirea averii, chiar daca a fost ********. De fapt, nu-i singurul...

Asta n-are nici o legatura insa cu faptul ca unii il vor erou national. O sa vina vremea (sper) in care ei (********ii) or sa plateasca pt. ce-au facut poporului asta...

Utilizator
26th January 2005, 18:04
Dark uita-te la ce-am scris. Pacepa a fost un mercenar si atat, pe Ceausescu nu l-a tradat, a plecat de teama sa nu fie trecut pe linie moarta din motive de KGBism.

Utilizator
26th January 2005, 18:20
Gicule corect spus, dar sa dai vreo cateva milioane de dolores unui om care oricum si-a facut averea prin metode 'comuniste' mi se pare nesimtire. Dai alocatii la copii de 230.000 lei pe luna si lui Pacepa ii restitui averea facuta asa cum a fost facuta si in plus si pensie de general roman si toate onorurile aferente (care vor fi cu siguranta)!!!

Darkslowstar
26th January 2005, 20:41
Averea este asa de mare si pt. ca au curs si dobanda legala. Nu este categoric un erou, dar nici un tradator. A avut curajul sa tradeze sistemul, daca ar fi fost prins era vai de capul lui si a ales o viata de fugar. Cum v-am zis nu stim sigur cum si-a facut averea dar stim sigur cum si-a pierdut-o. Samavolnic.

Eu nu inteleg de ce crezi tu Utilizator ca este un tradator?
Mihai, aceasi intrebare. Nu esti in tema juridic si nu cred ca sti cum s-a desfasurat procesul lui in lipsa, imediat dupa fuga.

Tudose
26th January 2005, 21:09
Eu am ascultat pe vremuri la "Europa Libera" fragmente dintr-o carte pe care Pacepa o scrisese in America... bineinteles ca a avut grija sa se puna intr-o lumina cat mai favorabila... Eu il consider o parte importanta a instrumentului represiv al Securitatii. A avut grija sa paraseasca la timp corabia...
Mai degraba ar merita o reabilitare Ion Antonescu.
Amintitul Rudolf Hess a fost judecat de tribunalul international de la Nurnberg si condamnat la inchisoare pe viata. Inainte de a se pune problema retrocedarii unei averi, nu ar trebui si el judecat pentru ceea ce a facut in functia pe care a detinut-o? Desigur, nu un proces ca in cazul lui Ceausescu...

gicu
27th January 2005, 00:01
poate fi judecat inainte si dupa retrocedare. In mom. de fata (fara procesul de rigoare) nu i se poate refuza lui Pacepa averea respectiva. Insa procesul comunismului & uneltelor lui ar trebui facut cat mai repede...inainte sa moara toti martorii

Utilizator
27th January 2005, 10:39
Dark am mai spus-o mai sus, citeste ce am scris si nu te bloca pe 'tradator'. El a plecat pentru ca fusese descoperit ca agent KGB si in perioada aceea incepuse perierea lor.

Daca vrei, il consider tradator pentru ca a fost un implant sovietic si pentru ca a fost descoperit a sfarsit prin a da in vileag americanilor toata reteaua de spionaj extern romanesc din acea vreme si nu numai. Asa cum zice Tudose a fost si o componenta principala a aparatului represiv din acea vreme.

Sa rezumam ce a fost el pentru romani:organ de conducere in securitate, cu directive de la Moscova si ciripitor la americani pentru a-si scapa propria piele si nu din motive nobile.
Ce vezi merituos in toate astea ca sa aiba mai mult decat libera circulatie in tara?
- Cum poate un anticomunist autodeclarat (ca altfel nu) sa-si revendice o avere facuta exclusiv ca instrument cheie al acestui regim?
- Cum sa repui in functia de general si sa-i mai dai si pensie si onorurile aferente omului nr. 2 in securitate la acea vreme?
- Cum poate el sa ceara asa ceva daca se considera atat de moral cand spune ca regimul ce i-a acordat aceste onoruri era criminal etc. ?

Cauta sa raspunzi la aceste intrebari si nu uita: KGB, Secu si 'ciripitor' la CIA.
Merita chiar un muzeu :)

Cainele
27th January 2005, 10:54
Nu merita nimik...(oricum a murit fostul tradator de tara).

Adrian
28th January 2005, 19:02
Merita chiar un muzeu :)

Pai sa vorbim cu Staicu....
Acum pe bune, vad de ce l-ar face americaniii un erou, ca doar prin tradarea lui (e tradare, Dark, da-o incolo...pe cine a tradat si de ce e alta discutie) le-a facut un imens serviciu. Dar de ce e un erou pentru Romania? Asta nu vad!

Utilizator
31st January 2005, 15:33
Am spus erou pentru ca un om care-si recastiga onorurile de general (de securitate n.b.) dupa ceea ce a facut inseamna ca a adus tarii servicii deosebite.

Adrian cred ca deja ai intuit un business. Nu va fi Staicu, el are deja monopol pe alti eroi, dar nu m-ar surprinde sa vedem in curand casa memoriala Pacepa.

Vietnam
31st January 2005, 18:26
In primul rand Titlul nu are legatura cu Poll-ul! Dar trecem peste aspect sa raspundem la intrebarea din titlu. Consider ca nu trebuia sa primeasca stelele de general pentru ca a dezertat din post. Prin aceasta si-a dezonorat uniforma si nu era demn sa mai poarte aceasta uniforma. Prin plecarea sa la "inamicul " de atunci ( aliatul de acum :D ) si-a exprimat parerea despre uniforma care o purta. In plus deschide cutia Pandorei: orice ofiter al armatei romane care dezerteaza ( pe timp de razboi sau pace ) poate sa-si ceara drepturile dupa incheierea ostilitatilor pe diverse motive.
Referitor la treaba cu erou sau tradator aici treaba sta mai nuantata. Eu il consider "tradator-erou" pentru ca a reusit prin tehnologia straina adusa in tara ( furata sau prin contractele oficiale incheiate) sa puna pe butuci intraga economie roamneasca. Noi produceam masini frantuzesti (Renault - licenta oficiala), aeronave pasageri ( Bac 1-11 -UK -oficial), avioane de lupta Iar 93 ( cooperare Ro -Yu dar cu motoare Rolls Royce UK -oficial) , autocamioanele ROman ( MAN-olanda - oficial), locomotive electrice ( oficial -Suedia), arme de asalt ( Rusia -oficial) si multe altele. ECONOMIA ROMANEASCA DEPINDEA 90% IN ACEL MOMENT DE OCCIDENT. In momentul in Ceausescu s-a hotarat sa nu mai plateasca licenta ( nu mai vroia sa dea USD in exterior) totul s-a dus de rapa. Cu toate ca el a incercat sa produca piesele lipsa in tara, rezultatul il stiti cu totii - se reparau Daciile cu sirma. Hotarirea lui Ceausescu de a plati brusc datoria externa a distrus economia romaneasca ceea ce a dus inevitabil la faliment->scaderea brusca a nivelului de trai-> nemultumirea po****tiei-> 1989 cu ajutorul neprecupetit al Securitatii Romane. Armata a picat de papagal in 1989 dar asta este. Oricum odata cu plecarea lui Pacepa Ceausecu a luat-o razna. Dar nu mai importa.
Deci consider ca Pacepa nu trebuia sa primeasca gradele

Darkslowstar
1st February 2005, 18:56
Am spus erou pentru ca un om care-si recastiga onorurile de general (de securitate n.b.) dupa ceea ce a facut inseamna ca a adus tarii servicii deosebite.
.

Esti intr-o mica eroare de drept. Is recapata gradul de general nu pt. ca ar fi un erou, ci pt. i-au fost luate in mod samavolnic, cu nerespectarea legii de atunci.

Si-a dezonorat uniforma comunista, care nu merita decat un scuipat.

Meritul lui este ca a slabit spionajul comunist romanesc si implicit pe cel sovietic. Bravo lui.
Nu stiu daca lucra pe ascuns pt rusi, eu stiu ca tot spionajul romanesc lucra pt interesele KGB.
Ti-am raspun la intrebare Utilizator, trebuie sa-si recapete ce i-a fost luat samavolnic. Cum si-a facut averea este alta poveste. Aici functioneaza inca prezumtia de nevinovatie (din punct de vedere legal)

Utilizator
1st February 2005, 19:11
Ce prezumptie de nevinovatie cand e dovedit spion KGB si turnator la CIA?
Uniforma comunista merita un scuipat dar el isi recapata gradul de general in Romania ne-comunista. Practic i se da alta uniforma cu cel mai inalt grad posibil si drepturi depline. I se da inapoi altceva, iar din punct de vedere juridic gradele i-au fost luate pe drept.
Slabirea spionajului...a distrus retelele externe care implicau si spionaj economic practicat pe scara larga de toti si privit la acea vreme ca fiind de interes national de toata lumea. Japonia asa s-a lansat economic.

Darkslowstar
1st February 2005, 19:19
El a ciripit la CIA (care eu nu-l consider ceva neaparat rau), dar de unde esti tu atat de sigur ca a fost kgb-ist? E un fapt cert/dovedit? Sau poate e o intoxicatie ********a? Eu sincer nu stiu.
Prezumtia de nevinovatie se referea la originea averii lui.
Spionajul economic il consider nociv pt. ca intarea regimul comunist.

GoPens
1st February 2005, 19:24
...ce lucru bun a facut Pacepa? A fost ******** de frunte si a tradat nu regimul pe care l-a lins in ... ci Romania. Dar nu asta vreau sa spun, vreau sa dau un singur exemplu: Rudolf Hess, toata lumea stie, a tradat regimul lui Hitler (oficial declarat de Hitler, desi fusese trimis, dar nu mai conteaza) si n-am auzit sa fie reabilitat in Germania. Sau Canaris chiar a fost belit, stiti cumva sa aiba pensie de urmas cineva? S-au dat familiei inapoi bunurile?

Canaris a fost omorit in 9 Aprilie 1945 de Gestapo in lagarul de concetrare Flossenbrug pentru diverse activitati de conspiratie impotriva lui Hitler.
io nu inteleg ce-i similar cu situatia lu' Pacepa. Hitler i-a taiat pe toti pe care a pus mina care conspirau impotriva lui si doar nu va asteptati ca Ceasca sa fii facut altfel, sau?

pacepa a intors spatele unui sistem criminal, cind a avut ocazia. nu-i nimic eroic in asta, iar eliminarea lui din rindul armatei este ceva normal (ca doar nu si-a continuat serviciul). confiscarea averii however, atita timp cit nu-i obtinuta illegal pe demonstrate, e alta chestie. pacepa ar fi dat probabil Romania in judecata la curtea europeana pentru confiscare abuziva si ar fi cistigat.

Utilizator
1st February 2005, 19:33
Spionajul economic a intarit toate tarile indiferent de oranduire. Crezi ca se ducea regimul daca traiam si mai rau decat a fost? Uite ca in URSS era mai rau ca la noi, Coreea de Nord e azi jalnica si rezista inca.
Ca a fost kgbist am citit si m-am documentat dupa revo, asta a fost cauza pentru care a plecat, am mai spus pe aici pe undeva. Nu pot baga mana-n foc pentru nimic altceva decat pentru ceea ce am trait eu personal si aici nu e cazul.

Averea lui a fost facuta ca general de secu, cred ca e simplu sa poti dovedi ca a fost si pe cai abuzive, dar nu se doreste asta.

Vad ca esti pregatit pe parte de Drept, mai cunosti vreun caz asemanator prin tarile din Est? Presupun ca au mai fugit si alti ********i de prin vecini, ai auzit sa li se dea inapoi gradul si onorurile aferente?
In principiu un om este reabilitat daca a fost condamnat pe nedrept. El se regaseste in aceasta situatie? Si-a facut datoria fata de tara ca general roman? De ce n-a incercat sa-l omoare pe Ceausescu, era apropiat de-al lui si ********, o putea face simplu, nu?

GoPens
1st February 2005, 19:44
Uite ca in URSS era mai rau ca la noi

intimplarea face ca eu sa fi fost in URSS (in 1989) si n-as zice ca era mai rau ca la noi. Si nu, n-am fost la Moscova sau Leningrad.


Averea lui a fost facuta ca general de secu, cred ca e simplu sa poti dovedi ca a fost si pe cai abuzive, dar nu se doreste asta.

daca ar fi fost asa simplu de dovedit asta, n-ar fi fost retrocedata asa simplu. nimeni n-are nimic de facut cadou.


In principiu un om este reabilitat daca a fost condamnat pe nedrept. El se regaseste in aceasta situatie? Si-a facut datoria fata de tara ca general roman? De ce n-a incercat sa-l omoare pe Ceausescu, era apropiat de-al lui si ********, o putea face simplu, nu?

datoria de general nu e neconditionata. nu ai nici o obligatie fata de un sistem criminal. scuza cu "am executat numai ordine" n-a tinut (pe drept) nici la Nürnberg.
se stia cit de paranoic era ceasca. intr-un fel, la fel ca Hitler. de ce nu l-au omorit pe Hitler? pentru ca nu s-a putut. la cel din urma cel putin s-a incercat.
poti sa-i iei rangul de general pe motiv de desertare, chestia cam greu atacabila juridic. averea e insa o alta chestie.

Utilizator
2nd February 2005, 10:41
Go discutam in primul rand de rangul de general, averea e pe planul 2 desi si aici sunt semne de intrebare.
Spui ca n-avea obligatii fata de un sistem criminal...el unde lucra, la Ministerul Culturii?
In momentul plecarii lui sistemul ramasese odios, dar crimele nu prea mai erau si in acea perioada viata era mult mai buna decat mai apoi. Ceausescu la acea vreme era vazut foarte bine in occident pentru ca in mod real avea o politica de independenta fata de URSS, de ce ar fi plecat Pacepa? Toate astea ma fac sa dau crezare celor spuse anterior: urma sa fie trecut pe linie moarta ca agent KGB. Pacepa a schimbat tabara la timp, de unde risca sa devina non-grata atat in Romania cat si in Vest a jucat inteligent si a castigat: fuga la americani ca un napastuit al regimului, ceea ce n-a fost niciodata.

Din punct de vedere juridic a rezultat ca trebuie sa-i fie date toate acestea inapoi. Departe de mine sa contest decizia justitiei, dar cred ca rangul cel putin nu-l merita inapoi din simplul motiv ca el nu a fost numai un general roman (chit ca de securitate) ci si agent dublu: intai la comunisti si pe urma la 'opozitie'. Indiferent sub ce regim a facut-o aceasta postura il descalifica iremediabil din punctul meu de vedere. Din punct de vedere moral nu am nici un dubiu: nu a meritat si nu merita acest titlu. Uite ca si dezertarea a fost atacabila juridic, la fel cum si jocul sau dublu a fost trecut cu vederea.
'Nici o obligatie fata de un sistem criminal' - sa nu uitam ca el si-a facut datoria o perioada destul de lunga fata de acest regim inainte de a fugi si nu in cele mai vesele timpuri. Cum crezi ca a ajuns general intr-un regim criminal? Pe baza caror merite? Recita frumos din Eminescu?

Averea ar trebui sa poata fi recuperata dar in masura in care dovedeste provenienta, nu stiu amanunte dar stiu ca si-a echivalat si contravaloarea bunurilor existente atunci in casa (am mai spus ce printre altele) si indexarea sumei echivalente. Asa ceva nu stiu sa se fi mai intamplat in cazurile altor romani care aveau averi de recuperat. Daca stiti da-ti exemple, daca nu inseamna ca e judecat cu alta masura decat oamenii de rand ceea ce iarasi nu e corect.

GoPens
2nd February 2005, 11:14
Go discutam in primul rand de rangul de general,

la asta am raspuns. nu trebuia sa i se redea rangul.


'Nici o obligatie fata de un sistem criminal' - sa nu uitam ca el si-a facut datoria o perioada destul de lunga fata de acest regim inainte de a fugi si nu in cele mai vesele timpuri. Cum crezi ca a ajuns general intr-un regim criminal? Pe baza caror merite? Recita frumos din Eminescu?

poti ajunge prin prisma imprejurarilor. tata activist, cresti intr-o familie de activisti, ajungi la stefan gheorghiu etc. si deja ai intrat in sistem. mai ales ca nici sistemul nu e static. de promovat, promovezi nu pe merite ci pe ce relatii ai, respectiv de unde vii.

si daca omul a ajuns la concluzia ca nu mai vrea sa traiasca in acel regim pentru ca a avut ocazia sa afle niste chestii din spatele cortinei, de ce nu s-ar razgindi?
nu neaparat in cazul lui pacepa, dar erau la inceput oameni care chiar au crezut in ceasca, si s-au trezit prin anii '70.


Asa ceva nu stiu sa se fi mai intamplat in cazurile altor romani care aveau averi de recuperat. Daca stiti da-ti exemple, daca nu inseamna ca e judecat cu alta masura decat oamenii de rand ceea ce iarasi nu e corect.

cum e cu cei care au cistigat despagubiri pentru case nationalizate la tribunale in strainatate. din cite stiu, si acolo valoare sa-a indexat, pentru ca sumele primite, IIRC erau in jur de 300 000 -500 000.

Vietnam
2nd February 2005, 11:57
Pina in 1978-80 a fost bine in tara. Dupa insa a fost dezastru total. Adica exact dupa plecarea lui Pacepa si neinnoirea licentelor. Dupa cutremurul din 77 au inceput sa se vada efectele ... a fost un cutremur si in mintea lui Ceausescu. Poate ca de aia a fugit Pacepa... nu il mai putea mani**** pe Ceausescu.
Ca militar il reneg pe Pacepa, putea sa-l omoare pe Ceausescu cand vroia el sacrificandu-se pentru tara. Din pacate cred ca la aceea data nu existau inlocuitori ptr Ceausecu si de aceea nu s-a putu face nimic. Ca ******** insa nu am suficient de multe date pentru al putea caracteriza ca profesionist sau nu! Oricum cartea "Orizonturi Rosii" este scrisa pentru occidentali. In ochii mei de roman, cartea aia este o oda adusa lui Ceausescu si Securitatii romane. Personajul negativ era Elena Ceausescu cea care prin rautatea si prostia ei a actionat decisiv pentru distrugerea lui Ceausescu. Cel putin asta este concluzia care se poate trage din carte.
Iar in privinta averii sale, Pacepa trebuie sa aduca dovezi despre provenienta ei. Daca totul este legal ( chiar conform legilor de atunci) nu avem ce discuta aici despre moralitate sau adevar. Legea trebuie sa fie lege chiar si in Romania actuala. Se aplica legea si cu asta basta. Dar eu cred ca totul se face la interventia CIA care a insistat pe linga guvernul PSD-ist pentru recunosterea lui Pacepa ca erou.

Utilizator
2nd February 2005, 11:58
OK Go, n-am fost atent, suntem de aceeasi parere cu rangul. :ok: Pe mine asta m-a indignat cel mai mult.

Averea ma rog, pana la proba contrarie probabil ca e corect sa i se dea.

Vietnam, si mie mi se pare ca au fost presiuni externe pentru acest caz.
In fine, nu e nici primul nici ultimul caz discutabil, incep sa ma obisnuiesc cu astfel de lucruri si pana nu-i vom repune in drepturi pe toti ********ii, tortionarii, ticalosii nu cred ca se vor opri.

Mai e insa o problema: exista vreo dovada ca el mai traieste?

O intrebare: Pacepa nu e un nume romanesc obisnuit. Stie cineva ce origini are? E nascut in Romania?

Ultras
2nd February 2005, 12:45
Intrebarea este pusa gresit... Pacepa - erou sau tradator? Varianta corecta, cea de-a doua... In orice tara din lume. Evident, mai putin in Romania.

Darkslowstar
2nd February 2005, 13:56
Vietnam, si tu esti intr-o mica eroare de drept. :) Caracterul licit al unei averi se prezuma si trebuie sa faci dovada ca a fost dobandita ilicit. Va invit sa faci un denunt penal impotriva lui. Este ca si cum eu spun despre tine ca ai violat o femeie si te invit pe tine sa demonstrezi ca esti nevinovat.

Exista dovada ca traieste (legal) intrucat americanii au garantat in scris ca el traieste sub protectia lor.

Pacepa nu cred ca-l putea omora pe Ceausescu. Daca ar fi putut probabil ca ajungea si el dictator:). Din cate stiu eu el nu avea atributii legate de securitatea lui Ceasca. Si probabil nici curajul sa faca asa ceva.

Sunt destui care si-au recuperat averea furata de comunisti, cel mai elocvent exemplu e Regele Mihai.
Problema cu agent dublu nu cred ca e dovedita, pe cand modul in care a fost el condamnat este. E o mica diferenta.

Vietnam
2nd February 2005, 15:32
Corect! Atunci statul trebuie sa dovedeasca ca averea pe care o cere Pacepa a fost dobandita pe cai ilicite. Nt Nt Nt si era la mintea cocosului. Mersi Dark!

Pacepa intradevar nu avea responsabilitati cu privire la securitatea lui Ceasca, dar eu m-am referit la faptul ca daca vroia ii putea rupe gitul. Dar ... :D este usor de dat sfaturi si sa-ti dai cu presupusul.

Carlos Gambino
2nd February 2005, 16:15
Dupa revolutie "pacatele" lui Pacepa trebuiau sterse intr-o anumita masura...deoarece se presupune ca a fost un dizident in exil si automat un luptator impotriva comunismului...! Dar situatia este mai complicata...din punct de vedere moral lucrurile stau putin diferit, pt ca Pacepa a dezvaluit niste secrete de stat(la acea vreme) si nu a furnizat informatziile pe "gratis" ! De asemenea nu a furnizat doar informatzii in privintza "sistemului" din acea vreme (armata, securitate si politica)...a furnizat si importante secrete industriale, care au cauzat stagnarea unor proiecte importante la acea vreme pt economia Romaniei ! In concluzie, sunt de acord sa-i fie sterse "pacatele" si sa-i fie restituita averea confiscata (ca sa ne incadram in normele europene pt retrocedarea bunurilor confiscate dupa 1945) ! Dar nu sunt de acord cu titulatura de erou si nici cu restituirea gradului de general, pt ca a fost dezertor...! Dezertorii sunt pedepsiti si la ora actuala indiferent de motivele care au cauzat actul dezertziunii !

Utilizator
2nd February 2005, 16:28
Mi se pare corect ce zice Gambino si mi s-ar parea si mai corect daca s-ar cerceta mai atent provenienta averii pe care o revendica.

Stie cineva ce origine are Pacepa? Nu prea suna romaneste.

Carlos Gambino
2nd February 2005, 16:43
Stie cineva ce origine are Pacepa? Nu prea suna romaneste.
Din cate stiu eu asta nu-i numele lui adevarat...

GoPens
2nd February 2005, 21:22
deoarece se presupune ca a fost un dizident in exil si automat un luptator impotriva comunismului

acu sa nu exageram. dizident a fost Paul Goma. pacepa nu. el doar si-a luat talpasita. as fi facut si eu dar n-am avut ocazia. am incercat io dar cind am auzit in noapte cum santinela baga glont pe tzeava mi-a pierit curajul.

Utilizator
15th February 2005, 11:47
Ieri si azi interviu cu Pacepa in Jurnalul National (www.jurnalul.ro).
daca-l citesti intelegi ca omul era pro-american din tata-n fiu, probabil de la Columb incoace, iar tatal lui (arestat de legionari pentru ca asculta Vocea Americii) l-a bagat pe Patrascanu in comunism.
Intrebarea care persista e cum de a fost pus in aceste conditii de catre comunisti in pozitia pe care a avut-o (luand de bune toate declaratiile lui, daca el le-a dat).