PDA

View Full Version : Stegarii vand meciuri?



Darkslowstar
26th January 2005, 12:19
Articol din GSP de azi:

"Luni seara, īn emisiunea "Sport Mix", difuzată la postul local Mix TV, primarul Braşovului, George Scripcaru, le-a adus acuzaţii grave jucătorilor braşoveni: "Eu cunosc şi am informaţii despre fotbalişti care se vīnd pe 1.000-2.000 de dolari la un meci. Aici e vorba de mentalitate. De asta eu cred că ar fi util să depăşim acest moment dificil şi să ne apucăm să construim o strategie de perspectivă". Declaraţiile lui au venit la nici o oră de la īncheierea şedinţei Consiliului de Administraţie, īn care Primăria a mai achiziţionat 5 procente din club.

Şi preşedintele CA, Ioan Nicolaie, a confirmat acuzele lui Scripcaru: "Domnul primar bănuieşte, aşa cum bănuim toţi. Ar fi cazul să intre pe fir organele abilitate, să deschidă anchete şi să-i prindă pe aceşti nemernici care īşi bat joc de cei ce investesc īn fotbal. Aceşti golani ar trebui arestaţi, iar fotbalul curăţat de gunoaie. Dacă nu se face ordine, investim degeaba, iar fotbalul romānesc nu va progresa niciodată". După acceptarea demisiei lui Romeo Paşcu, la club a revenit Iosif Kovacs pe post de director sportiv."

Darkslowstar
26th January 2005, 13:08
Si in Prosport:

"Primarul Braşovului acuză jucătorii de blat
Primarul Braşovului, George Scripcaru, a făcut luni o declaraţie-şoc la postul local Mix TV. “Aş putea să vă dau exemple de fotbalişti care fac lucruri urīte şi se gīndesc doar la bani. Cunosc şi am informaţii despre jucători care se vīnd pe 1.000-2.000 de dolari la un meci. Aici e vorba de mentalitate. De asta eu cred că ar fi util să depăşim acest moment dificil īn ceea ce priveşte echipa FC Braşov şi să ne apucăm să construim o altă mentalitate”, a zis Scripcaru."

Darkslowstar
26th January 2005, 13:27
Din cate stiu eu suspectul principal ar fi Bodea, despre care am auzit zvonuri inca de catva ani. In afara de Bodea, zvonuri au mai circulat si despre Isaila si parca si despre Cocan (nu sunt sigur aici). De asemena cica si Flavius Moldovan facea asa ceva si din acest motiv ar fi fost cedat atat de usor la National.
Nu cred ca exista dovezi, si din acest motiv nu au fost date nume.
Ce este sigur este ca Bodea si Moldovan au facut de multe ori gafe uluitoare pt. nivelul lor, gafe soldate cu goluri ale adversarilor, in momente esentiale. Si dupa cum ajucat in ultimul an cred ca si Bogdan Nicolae poate fi suspectat :).

adamache
26th January 2005, 20:58
Eu am o lista intreaga , dar din barfe ... Se pare ca toti sunt de acord , insa , cu aranjarea unor meciuri de Arcanu ... Pacat , pentru ca era un portar mare nu ca pacaliciul de Prunea , sau foarte ,, primitorul " Dossey !
:rosu: :ciocan: :ciocan:

Darkslowstar
27th January 2005, 10:56
Aha, probabil asta e si explicatia acelui meci inexplicabil cu Iasul acasa. Au mai circulat zvonuri si inainte ca ar fi vandut meciul. cel putin o parte din jucatori.
Ar trebui dat un exemplu cu unul-doi, cu politie, cateva zile la parnaie, sa vezi cum le va fi frica dupa aceea.
Arcanu ar putea sa scrie o carte cum sa reusesti sa iroseste un talent cat carul.

Darkslowstar
27th January 2005, 12:44
Blatiştii de la FC Braşov sīnt chemaţi la Poliţie
După ce George Scripcaru, primarul Braşovului, a acuzat luni īn ProSport că are cunoştinţă de fotbalişti care vīnd meciuri pentru 1.000-2.000 de dolari, Poliţia din oraşul de sub Tīmpa s-a autosesizat, urmīnd să demareze īn scurt timp o anchetă. Astfel, fiecare fotbalist din lotul condus de Gabi Stan va fi nevoit să dea declaraţii legate de aceste supoziţii.


Prosport de azi.

Darkslowstar
28th January 2005, 11:55
Politia nu se baga
Dupa ce primarul Brasovului, George Scripcaru, afirmase zilele trecute ca "stiu fotbalisti care se vīnd vīnd pe 1.000 - 2.000 de dolari", Politia a reactionat moale. "Nu avem de ce sa ne autosesizam si sa-i chemam la audieri pe jucatorii

Prinde orbul scoate-i ochii

adamache
28th January 2005, 18:14
Fotbalul va fi ultimul loc din tara asta in care se va face curatenie. Anul trecut cand incepuse un fel de contabilizare a datoriilor catre buget , cluburile din diviziile A si B datorau o suma egala cu a unui combinat falimentar si rau platnic.Brasovul nu e nici singur si nici macar in topul datornicilor si blatistilor..Ma cuprinde rasul cand aud de jucatorii genaratiei ,, de aur " care vor sa faca ordine si curatenie in fotbalul romanesc.De parca n-ar fi auzit de blaturi.
Pai n-are Hagi par pe cap de cate meciuri au aranjat el si compania...Apropo , stie cineva de ce le spune acestora generatie de aur? Ca n-au castigat nici macar un bronz! :rosu: :ciocan:

Darkslowstar
31st January 2005, 12:32
Chiar nu s-a mai auzit nimic de sumele pe care le datorau fiscului cluburile de fotbal. Si te mai miri ca fotbalistii vand meciuri, atunci cand ii vad pe sefii lor facand la fel, dar la un nivel mult mai mare.

Generatia de aur e o gluma proasta, aur la ratari si la neimpliniri.

rasheedkpenny
31st January 2005, 17:57
Pai cine vreti sa se sesizeze? Politia? Neah... interesele sunt mult prea mari! Eu nu cred in varianta ca doar jucatorii au vandut meciuri, mai era si un Romel pe acolo! Cred ca a avut si el partea lui! :no:

Darkslowstar
1st February 2005, 11:51
Probabil ca vindea chiar el unele meciuri, fara sa stie Nicolae. Probabil si din cauza asta nu mai e director general. E greu de dovedit in cazuri din astea, pt. ca nu exista nimic scris. Eu cred ca Politia nu se baga pt. ca i-ar fi foarte greu sa probeze si ei sunt ocupati acum sa-si apere fundurile de Basescu.
La meciul cu Poli, cred ca au comis-o jucatorii fara stirea conducerii. Nu faci blat cu o candidata la retrogradare, cand tu esti in galeata. cat pot sa dea aia sa renteze, cand tot tu va trebui sa te dai peste cap sa repari mai incolo. Nu are sens.