PDA

View Full Version : presedintele Basescu este in pericol ?



bog_tom
26th January 2005, 08:00
Asa sa fie ?

Marti seara, seful SFI, Radu Timofte, a afirmat la realitatea TV ca are informatii din cercuri ale lumii interlope ca exista persoane dispuse sa aduca ucigasi profesionisti din strainatate pentru eventuale atentate. Desi a evitat un raspuns direct la intrebarea politologului Stelian Tanase privind persoana amenintata, Timofte a lasat sa se inteleaga ca este vizat presedintele Traian Basescu.

http://www.revistapresei.ro/arhiva_avt/262.wmv (Windows Media Player)

(c) revistapresei.ro - 26 ianuarie 2005

Utilizator
26th January 2005, 10:52
Bai sa fie, pentru ce sa-l ucida fratele meu, ca n-au facut flota juma-juma? :)
Da-o incolo ca treaba asta are alt substrat, e prea cusuta cu atza alba.
Daca ar fi real credeti ca Seful Serviciului Roman de Informatii (Tradus in americana CIA, in engleza M5, in rusa KGB, in ebraica Mosad) apare la un talk show si printre altele anunta foarte transparent ca 'e' unii care vor sa-l ucida pe Presedintele tarii? Cu alte cuvinte ii pune in garda pe criminali ca 'noi stim, schimbati metodele'.
Eu cred ca e un schimb de servicii intre Timofte si Traian ca dovada de conlucrare buna. Oricum ne facem de ras in continuare, ne cultivam singuri imaginea de tara bananiera si nesigura.

Vadim
26th January 2005, 11:25
Semnalul e ca ori intra in mafie, ori... Si va intra in mafie, pentru ca nu e de ales.

Utilizator
26th January 2005, 11:37
Semnalul e sa schimbe mafia poate :). Sa fim seriosi, Traian e baiat de treaba dar nu cred ca poate fi banuit de corectitudine 100%, astea sunt himere.

Cainele
26th January 2005, 11:53
vrajeli :D:D:D

Darkslowstar
26th January 2005, 12:37
Timofte se da si el util, ca poate poate nu-l schimba. Nu cred ca un siretlic atat de ieftin tine la Basescu. Mai ales ca nu e treaba SRI ci a SPP.

Vietnam
26th January 2005, 14:55
Treaba SPP-ului este sa-i pazeasca pe demnitari. Treaba SRI este sa culeaga informatii care sa permita realizarea misiunii SPP-ului precum si altele.... Stirea este ciudata...poate ca este doar o amenintare a unora din sefii SRI care simt ca li se clatina scaunelul. Poate avea insa si un sambure de adevar, s-ar putea ca unii mafioti sa incerce ceva pentru a se apara de atacurile politiei si a procurorilor. Basescu este LIDERUL prin definitie si prin eliminarea lui ( partial sau total) din viata politica a Romaniei se da o puternica lovitura ideii de democratie. Nu se punea la fel problema la PSD. Astia erau ( si sunt) mult mai organizati si ei sunt o structura destul de bine pusa la punct. In cazul disparitiei unui "cap", locul era imediat ocupat de altul. La fel ca balaurul din poveste :cool:. In ALianta lucrurile nu stau de loc la fel. NU EXISTA UN INLOCUITOR DE CALIBRUL LUI BASESCU in Alianta. Poate doar Ciuhandru dar el este facut din alt aluat si are alt mod de a se comporta. dar este pe aproape.
Una peste alta, zvon-intoxicare-adevar , SPP -ul trebuie sa fie mult mai atent iar restul serviciilor secrete sa se foloseasca de aceasta "oportunitate" pentru a-si mari importanta si puterea in cadrul statului roman si eventual si de a distruge ceva structuri mafiote locale sau "importate" cu acuzatia de complot, terorism sau ceva de genul asta.
Sper ca serviciile secrete sa-si faca datoria pina la capat asa cum au facut-o si in trecut. :ok: cu exceptia momentului Pacepa :jerk: .

Darkslowstar
26th January 2005, 15:46
Din cate stiu SPP are si o componenta informativa, la fel cum are si Secret Service din state, mai ales ca nu e vorba numai de protectia fizica ci si de cea informativa.

Ce vrei sa spui de Pacepa? SRI s-a facut de ras ca a pus bete in roata reabilitarii lui, aici sunt de acord cu tine, mai ales ca Pacepa e singurul ******** care a facut si ceva bun.

Darkslowstar
26th January 2005, 16:48
Nu a tradat Romania, ci regimul comunist, ceea ce o mare diferenta. Romania comunista a fost un stat in care sa ma regasesc, deci eu ii gasesc un merit aici lui Pacepa. Tradarea lui a dus la slabirea romaniei comuniste si probabil a avut o importanta mare si la caderea lui Ceausescu. pt. asta ar trebui decorat Pacepa. Nu cred ca poate fi facuta o comparatie cu Hess, care nu a tradat ci a avut o misiune din partea lui Hitler. Plus ca Hess a avut o activitate, inainte de "fuga" lui foarte murdara, eu personal nu stiu sa fi facut pacepa lucruri comparabile.
Cu averea lui, din punct de vedere moral ai dreptate, legal nu pt. ca caracterul licit al acelei averi se prezuma si nu a adus nimeni vreo dovada contrara, desi provenienta ei este destul de dubioasa. Si Canaris, care e legatura?

PS fa tu un thread separat si muta discutia asta acolo, pls, pt. ca am impresia ca se va prelungi :)

Darkslowstar
26th January 2005, 16:54
Pai de aceea discutam, nu? Daca era de aceasi parere nu mai era cazul :)

Zapada
5th February 2005, 21:15
Asa sa fie ?

Marti seara, seful SFI, Radu Timofte, a afirmat la realitatea TV ca are informatii din cercuri ale lumii interlope ca exista persoane dispuse sa aduca ucigasi profesionisti din strainatate pentru eventuale atentate. Desi a evitat un raspuns direct la intrebarea politologului Stelian Tanase privind persoana amenintata, Timofte a lasat sa se inteleaga ca este vizat presedintele Traian Basescu.

http://www.revistapresei.ro/arhiva_avt/262.wmv (Windows Media Player)

(c) revistapresei.ro - 26 ianuarie 2005


fi serios baiete
asta e o cacialma ca pe la noi asa ca sa-si justifice activitatea acesti ********i si sa se apropie de Basescu pentru a li se mari salariile.
Orce presedinte e predispus atentatelor mai ales in tari corupte ca Romania dar aceia care sunt pusi sa pazeasca securitatea presedintelui trebuie sa-si faca datoria, bineinteles daca nu fac si ei parte din gruparile mafiote.

Nu presedintele se ocupa de corupti si de aceea cred ca o sa auzim mai degraba ca x sau y dintre cei se se ocupa de judecarea marilor corupti se mai sinucid (aruncanduse de pe la etajele superioare)

bog_tom
7th February 2005, 04:22
Zapada, eu sunt foarte serios de felul meu :D :D :D

CoolRain
9th February 2005, 10:45
Timofte e singurul din vechea structura SRI care a ramas in functie dupa alegeri... Si in mod sigur s-a gandit sa-l perieze putin pe shefu' cel mare! :degete:

cipi13
11th February 2005, 16:16
Hai sa fim seriosi....amenintari cu moartea...cind la noi nu sunt capabili teroristii sa puna o bomba..
Nu cred ca se poate pune problema de atentat....