PDA

View Full Version : Copa America 2011



ducus
12th January 2011, 11:47
Cea mai importanta competitie a verii 2011 este Cupa Americii, va avea loc intre 1-24 iulie.
Vor fi 3 grupe a cate 4 echipe:
Grupa A: Argentina, Bolivia, Columbia, Japonia (invitata sa participe!)
Grupa B: Brazilia, Ecuador, Paraguay, Venezuela
Grupa C: Chile, Mexic, Peru, Uruguay
In ultimii ani Japonia participa la din ce in c emai multe competitii de anvergura ale fotbalului mondial, semn ca devine un nume respectat!
Mare afinala va avea loc pe 24 iulie ora 16:00 (locala) pe Estadio Monumental Antonio Vespucio din Buenos Aires. :D
Mie mi se par grupele echilibrate, voi ce parere aveti?
Prevad o finala Argentina-Brazilia, mai ales ca Argentina e si tara gazda! :)
De subliniat si ca Argentina va fi pentru a noua oara gazda competitiei, devenind astfel recordmena la acest capitol. Ultima oara a fost gazda acum 24 de ani, in 1987, deci gazda e prin rotatie.
Urmatoarea editie se va desfasura in Brazilia, in 2015, la doar un an dupa organizarea Cupei Mondiale 2014 tot acolo :D

El Pistolero
12th January 2011, 15:01
Pai Mexic nu participa si la Gold Cup(asta e Campionatul Americii de Nord)?Cum de participa si aici?

ducus
12th January 2011, 17:26
Pai n-are absolut nicio treaba una cu alta, deoarece Gold Cup se va desfasura intre 5-25 iunie in SUA :)
Si-asa natiunile din America de Nord, Centrala si de Sud n-au alta grija in afara de Cupa Mondiala la 4 ani odata, decat astfel de competitii :D

El Pistolero
12th January 2011, 17:27
Ma refeream cum de participa la 2 competitii.In mod normal ar trebui sa participe doar la Gold Cup,pentru ca apartine Americii de Nord.

ducus
12th January 2011, 17:38
Mexic a fost invitata inca din 1993 la Copa America si la celalalte competitii nord americane, dar in special la Copa America, pentru a se putea forma o competitie de 12 echipe. Idem si SUA.
Totusi, am uitat sa precizez ca Mexicului i s-a permis sa participe in acest an la Copa America cu echipa Under -23 pentru Jocurile Olimpice din 2012 + 5 jucatori peste varsta de 23 de ani.

Catalanul
5th April 2011, 01:12
Japonia s-a retras din competitie, locul ei ar putea fi luat de SPANIA :D Alte posibile candidate sunt SUA, Costa Rica si Honduras.

Nadalfan
5th April 2011, 20:42
Daca ar veni Spania ar fi sanse enorme sa castige o echipa europeana Copa America.

Lordul
5th April 2011, 20:43
nu cred ca vine Spania...nu prea merge...asa hai sa bagam si la Euro Brazilia si Argentina

Catalanul
6th April 2011, 12:42
Mai bine o tara latina precum Spania decat Japonia :D

Oricum, nationala Spaniei de 3 ani incoace mereu a avut un turneu final vara (EURO 2008, Cupa Confederatiilor 2009, CM 2010)... asa ca daca e sa se prezinte la Cupa Americii mai mult ca sigur o va face cu echipa a 2-a.

ducus
6th April 2011, 17:07
nu cred ca vine Spania...nu prea merge...asa hai sa bagam si la Euro Brazilia si Argentina
Pai si atunci cine vine, zi tu? Ca tre' sa vina cineva, doar n-o sa vina Noua Zeelanda sau Papua Noua Guinee!

Lordul
6th April 2011, 17:53
Romania...si am juca si oficial cu Brazilia , nu amical !

Iulian.
2nd July 2011, 02:19
Peste mai puțin de 2 ore începe primul meci de la Copa America ...

Eu am Dolce TV, dar nu știu cum se face că ei nu transmit primul meci în direct.
Youtube transmite meciurile LIVE : http://www.youtube.com/copaamerica :yes:

Păcat că toate meciurile Argentinei din grupă încep la ora 03:45, ora României ..
O să le văd la reluare ... pe Dolce TV.

Site Oficial Copa America (http://www.ca2011.com/index.php?&Lang=2)

/OLE/

miril
2nd July 2011, 05:11
Un Lampard reusit pentru Bolivia. Lavezzi se distinge prin centrarile prin spatele portii. Messi, deocamdata, uman.

miril
2nd July 2011, 05:19
Ce ocazie, singur cu portarul, Moreno, pentru bolivieni.

miril
2nd July 2011, 05:29
Aguero, in locul blazatului Lavezzi, gol senzational, din careu, desi marcat. Aguero, incisiv, din nou, Di Maria, sters, ratare uriasa, la doua minute dupa gol.

miril
2nd July 2011, 05:50
1-1, scor final. Mi-a placut Bolivia, echipa sudata, compacta, periculoasa pe contraatac, mai ales prin Moreno, omul lui Lucescu. Argentina a dezamagit, mai ales Lavezzi, Di Maria si Tevez. Chiar si Messi, scos din sistemul de tiki-taka, a fost mai usor de deposedat, dar, oricum, este un pericol permanent. Cred ca daca Aguero ar fi jucat de la inceput altul ar fi fost scorul. Argentina mai are o problema, apararea, slaba. Ma rog, totusi, suntem de abia la primul meci.

El Pistolero
2nd July 2011, 09:32
Dezamagitor sa faci egal acasa cu poate cea mai slaba echipa din competitie.
Frumos golul lui Aguero.

mariomax
2nd July 2011, 10:50
Aguero a intrat si a facut diferenta fata de jocul prestat pana atunci.
Tevez, slab, aproape nu s-a vazut.
Messi s-a zbatut, a facut cateva faze faine, in stilul binecunoscut, dar nu prea a avut cu cine sa intre in combinatii finalizabile.
Di Maria, jenant. A intrat si a simulat de vreo 3 ori.
Lavezzi, Nicolitza al lor...
Bolivia s-a aparat prea bine, iar dupa iesirea lui Cambiasso a inceput sa fie si periculoasa.

mariomax
2nd July 2011, 10:54
Chiar si Messi, scos din sistemul de tiki-taka, a fost mai usor de deposedat, dar, oricum, este un pericol permanent.

Ba chiar deloc. Messi a pierdut aceleasi mingi pe care le pierde si la Barcelona. Ba chiar faza de singur cu portarul a lui Moreno a plecat de la o gresala a lui. Din contra, Messi a facut ce a vrut cu bolivienii, chiar si intre 3-4. Problema e ca nu prea are cu cine pasa asa cum o face la club.

Cristy RVD
2nd July 2011, 11:00
Dezamagitor sa faci egal acasa cu poate cea mai slaba echipa din competitie.
Frumos golul lui Aguero.

tinand cont ca in ultimul meci oficial au luat 6-1 de la Bolivia, putem spune ca au progresat.
mie Argentina mi se pare o echipa foarte slaba.In ultimul timp nu au jucat nimic.

miril
2nd July 2011, 11:56
Ba chiar deloc. Messi a pierdut aceleasi mingi pe care le pierde si la Barcelona. Ba chiar faza de singur cu portarul a lui Moreno a plecat de la o gresala a lui. Din contra, Messi a facut ce a vrut cu bolivienii, chiar si intre 3-4. Problema e ca nu prea are cu cine pasa asa cum o face la club.

N-a facut deloc ce a vrut el ca daca vroia se vedea pe tabela de marcaj. Aguero a intrat si a facut diferenta. Asta-i adevarul. Nu este o echipa slaba, din contra, dar mai trebuie sa aibe si antrenor care sa-i puna in sistem. Bolivia nu mai este cea de altadata, este o echipa la nivel cu celelalte. Mi-au placut bolivieni care putea sa aibe 2-0 dupa 60 de minute chiar daca Messsi a...facut ce-a vrut el.

Nadalfan
2nd July 2011, 12:09
Messi a fost jalnic pe alocuri.Lavezzi insa a fost cel mai slab de pe teren.Nici Di Maria n-a facut nimic.Pastore trebuie neaparat daca argentinienii vor ceva.Oricum Brazilia castiga cupa.Neymar va face furori.

miril
3rd July 2011, 22:42
Pato, foarte periculos, in doua randuri, la prima ocazie, cu bara, venezuelenii au adus si un...caine sa se apere.

miril
3rd July 2011, 23:00
Venezuela a iesit cu 0-0 la pauza. Nu cred ca vor rezista fara gol in repriza a doua. Pato, de departe cel mai bun de pe teren. Arbitrul a avut doua faze controversate de judecat, la una a judecat corect, umar la venezuelean si nu hent in careu cum au cerut cariocas si o faza unde a gresit neacordand avantaj lui Rincon scapat sigur spre poarta lui Julio Cezar.

Andrei_23
3rd July 2011, 23:08
Astept sa creeze Ganso ceva-ceva...cam sters in prima repriza.

Elgorriaga
3rd July 2011, 23:58
livescore dă rezultatul cu 5 minute în avans :confused: față de ceea ce transmite dolce sport. ciudat ...

Brazilienii nu și-au creat nici o ocazie în repriza a doua :headbang: și mai ciudat. și venezuelenii era să-i piște de vreo două ori, noroc că s-au emoționat și au tras alăturea. :)

Andrei_23
4th July 2011, 00:06
Cum sa te numesti Brazilia si sa joci din min1 cu Ramires si Lucas?

miril
4th July 2011, 00:08
Parca Neymar si Ganso au jucat ceva. In plus, antrenorul scoate pe singurul pericol real, Pato.

Elgorriaga
4th July 2011, 00:09
Later edit: și 0-0 s-a făcut ... Cred că taica Hugo e acum într-un extaz orgasmic, ca să zic așa.

YoNuTzz
4th July 2011, 00:18
foarte tari si brazilia si argentina :D

Catalanul
4th July 2011, 00:20
nu as fi surprins deloc daca una din cele 2 "favorite", argentina si brazilia, nu va castiga cupa americii.

YoNuTzz
4th July 2011, 00:23
uruguay FTW ! :D

SwedishMafia
4th July 2011, 01:00
se pare ca aceasta competitie va fi transmisa in direct pe youtube.acum ma uit la ecuador-paraguay.
http://www.youtube.com/CopaAmerica imaginea mi se pare in HD.Se vede superb.

Catalanul
4th July 2011, 01:05
ce gol era sa dea benitez, vroia sa-l imite pe messi :D

El Pistolero
4th July 2011, 09:54
Varza si Brazilia. Frezatul ala nu a jucat nimic. Cred ca se va face de ras la competitia asta.
Paraguay-Ecuador 0-0.

aLLiin
4th July 2011, 10:30
Imi place acest fotbal....este spectaculos...era nevoie de asa ceva in vara asta plicticoasa.

Elgorriaga
4th July 2011, 11:13
Bine că m-am culcat la 1 noaptea ... am fost inspirat, n-am mai stat să mai văd un 0-0 de luptă :D

lucian_iasi
5th July 2011, 12:47
Grupa C
Uruguay - Peru 1-1 (L.Suarez '45/J.P.Guerrero '24)
Chile - Mexic 2-1 (E.Paredes '67 ,A.Vidal '73/N.Araujo '41)

Sir. Eko
5th July 2011, 12:49
Mexic joaca peste tot ? :D

El Pistolero
5th July 2011, 12:55
Joaca cu echipa U23 aici.

YoNuTzz
5th July 2011, 23:49
era ciudat ca mexic sa joace si aici mai ales ca tocmai ce a castigat cupa americii de nord...

Lordul
6th July 2011, 09:37
favoritele au dezamagit pana acum

Sifodias
7th July 2011, 02:35
Argentina-Columbia!Asa mai merge,un meci intradevar interesant.2,45 sau 3,45?

Dytza
7th July 2011, 02:52
3:45. Mai e o ora...

lucian_iasi
7th July 2011, 06:56
Argentina - Columbia 0-0

El Pistolero
7th July 2011, 09:35
Astia nu ies din grupa. :happy
Messi a jucat?:D

Sifodias
7th July 2011, 13:17
Slab de tot Argentina!Doamne ce jucatori au si ce echipa slaba formeaza!Columbia s-a jucat cu ocaziile si un 4-1 pentru columbieni ar fi fost mai aproape de adevar.

Nadalfan
7th July 2011, 13:56
Dayro cica a ratat singur cu poarta goala.Messi am auzit ca a fost un anonim pe teren.Ce se intampla daca nu mai joaca langa Xavi,Iniesta si Busquets.Asta nu merita balonul de aur.

El Pistolero
7th July 2011, 14:01
Si cand te gandesti ca altii il vad cel mai mare jucator din istorie.:happy:happy
Omu' nu stie sa joace decat intr-un sistem, daca il pui sa joace in alta parte si cu alti jucatori nu mai e in stare de nimic.

Sifodias
7th July 2011, 14:49
Clar nu poate fi unul dintre cei mai mari din istorie pana ce nu performeaza si la nationala!Fara un titlu mondial nu-l poti pune pe aceeasi treapa ca si Maradona!
Si da,Moreno a ratat cu poarta goala!Daca si la nivelul asta mai faci asa ceva...

Dytza
7th July 2011, 14:56
Cat de multi vorbesc fara sa se uite la meciuri... Messi nu are ce sa faca din pozitia in care este pus sa joace la Argentina. Tot timpul vine la mijloc sa primeasca mingi pentru a le distribui mia departe. Asta din cauza lipsei unui mijlocas de creatie la Argentina. Diferenta dintre Messi de la nationala si cel de la club este ca la Barcelona el tot timpul primeste mingea intre linii, unde este mult mai periculos...

Argentina are nevoie de un jucator ca Pastore sau Aimar pentru a face treaba lui Messi de acum. Astfel pozitia lui ar fi mult mai avansata...

Messi joaca la Argentina pe postul lui Xavi de la Barcelona...

http://img17.myimg.de/Messi26b432.png

http://img17.myimg.de/Messida679.png

Celso
7th July 2011, 15:03
Hai sa o spunem pe aia dreapta. Nici o echipa nu e interesata de aceasta Copa America:)) ...jucatorii sunt plictisiti,obositi ...mai ales ca au in fata un sezon greu la echipele lor de club din Europa.

Xaviesta
7th July 2011, 15:22
Vorbiti degeaba unii pe aici. CIca nu merita balonul de aur ca nu stie sa joace la Argentina. Da' macar va uitati la meciuri sa vedeti ca nu joaca in teren ca la Barça? Deocamdata Argentina nu are mijlocasi, iar Messi este singurul care poate juca la mijloc.

Xaviesta
7th July 2011, 15:52
http://www.youtube.com/watch?v=i1GJ8aqsyZ0
Joaca mult la mijloc. Cam ce joaca Xavi la Barça.

aLLiin
7th July 2011, 16:07
Cine credeti ca va castiga trofeul?

razwan_vs
7th July 2011, 16:34
chile s-a miscat cel mai bine pana acuma ....

El Pistolero
7th July 2011, 17:14
Vorbiti degeaba unii pe aici. CIca nu merita balonul de aur ca nu stie sa joace la Argentina. Da' macar va uitati la meciuri sa vedeti ca nu joaca in teren ca la Barça? Deocamdata Argentina nu are mijlocasi, iar Messi este singurul care poate juca la mijloc.

:happy:happy

Pai daca esti scula de jucator trebuie sa dai randament si pe alt post nu numai pe ala. Nu l-a pus nimeni sa joace portar sau fundas. Acuma ce, toata viata o sa joace pe postul ala unde joaca la Barca, ca altfel nu da randament?

Dytza
7th July 2011, 17:22
:happy:happy

Pai daca esti scula de jucator trebuie sa dai randament si pe alt post nu numai pe ala.

Cat de cretin trebuie sa fi sa spui asa ceva?!

El Pistolero
7th July 2011, 17:24
Ai selectat doar ce iti convine, nu-i asa? Inca nu ai raspuns la intrebare fraiere.

Dytza
7th July 2011, 17:30
Da. Stai calm ca da randament mai mare pe postul asta decat multi mijlocasi de top din lume...

Xaviesta
7th July 2011, 17:32
:happy:happy

Pai daca esti scula de jucator trebuie sa dai randament si pe alt post nu numai pe ala. Nu l-a pus nimeni sa joace portar sau fundas. Acuma ce, toata viata o sa joace pe postul ala unde joaca la Barca, ca altfel nu da randament?

Trebuie sa fie si portar ca sa fie cel mai bun pentru tine. Esti penibil. atat.

El Pistolero
7th July 2011, 17:45
Trebuie sa fie si portar ca sa fie cel mai bun pentru tine. Esti penibil. atat.

Unde am zis eu asta. :cry::cry:

Am zis ca nu da randament pe alt post, fata de ce joaca la Barca si de aia nu o sa ajunga un mare fotbalist pentru istoria acestui sport. Daca nu te poti integra si in alte sisteme inseamna ca esti limitat...si cu asta am incheiat.:drak:

Dytza
7th July 2011, 17:45
de aia nu o sa ajunga un mare fotbalist pentru istoria acestui sport.

Este deja. Doar statistic vorbind a obtinut mai multe trofee pana la 24 ani decat oricare altul...

http://assets.sport.ro/assets/sport/2011/06/24/image_galleries/130238/dovada-ca-messi-e-mai-bun-ca-pele-maradona-cruyff-si-di-stefano-17-trofee-castigate-la-24-de-ani-vezi_2_size1.jpg

Xaviesta
7th July 2011, 17:48
Unde am zis eu asta. :cry::cry:

Am zis ca nu da randament pe alt post, fata de ce joaca la Barca si de aia nu o sa ajunga un mare fotbalist pentru istoria acestui sport. Daca nu te poti integra si in alte sisteme inseamna ca esti limitat...si cu asta am incheiat.:drak:

Si pentru tine care fotbalist a intrat in istoria acestui sport?:groggy: Cristiano Gaynaldo?:happy

El Pistolero
7th July 2011, 18:22
Nu.
Messi e la ani-lumina de Zidane si Ronaldo, cei mai mari fotbalisti din ultimii 10-15 ani. Nu mai vorbim de Pele, Maradona, Cryuff, Platini...

Xaviesta
7th July 2011, 18:40
Messi are 24 de ani si e aproape sa ia al 3lea balon de aur. Si tu spui ca e la ani lumina de...Pele? Daca juca in Europa nu mai era el cum e acum. Juca in Brazilia cu toti papagalii. Messi nu e la ani lumina nici de Zidane, Ronaldo, Cruyff.

Sifodias
7th July 2011, 18:58
Poate nu e departe de valoarea unor Pele sau Maradona dar fara titlul mondial nu o sa ajunga alaturi de ei...
Nu e vorba ca trebuie sa dea randament in orice pozitie ar juca dar nu reuseste,cum a facut-o Maradona,sa-si duca echipa catre titlul mondial aprope de unul singur.De asta sunt inca atatia sceptici...

Dytza
7th July 2011, 19:06
Poate nu e departe de valoarea unor Pele sau Maradona dar fara titlul mondial nu o sa ajunga alaturi de ei...
Nu e vorba ca trebuie sa dea randament in orice pozitie ar juca dar nu reuseste,cum a facut-o Maradona,sa-si duca echipa catre titlul mondial aprope de unul singur.De asta sunt inca atatia sceptici...

Maradona si-a dus echipa spre titlul mondial alaturi de niste jucatori fantastici si, alaturi de brigada care nu a vazut "The Hand of God". Uitati-va peste lotul Argentinei din '86.

Poate ca nu e (inca) cel mai bun din istorie, dar cu siguranta Messi e "undeva acolo".

Sifodias
7th July 2011, 19:09
Am zis,fara titlul mondial nu prea are cum sa fie la acelasi nivel!Undeva acolo e si el...
Argentina are niste superjucatori!Nu cred ca argumentul valorii coechipierilor sta in picioare.Ar fi mers la un George Weah(dupa mine unul dintrecei mai mari fotbalisti pe care i-am vazut) acest argument dar nu la Messi.

Dytza
7th July 2011, 19:18
La Argentina exista un dezechilibru prea mare intre compartimentul ofensiv si restul echipei, de-aia toata lumea e tentata sa spuna ca au cel mai bu n lot din lume.

Messi, Aguero, Tevez, Lavezzi, Higuain, Di Maria, Diego Milito

Mijlocasii din lotul Argentinei sunt:

Cambiasso, Mascherano, Lucas Biglia, Pastore, Banega, Gago.

Din cei 6, 3 sunt defensivi (Masch, Cambiasso, Gago), ultimul nu a mai prins de mult un minut la Madrid. Banega nu este chiar defensiv dar nici un om de atac nu este.

Pe Lucas Biglia nu il cunosc, deci toata creativitatea Argentinei ar ramane in neexperimentatul Pastore, care inca nu a prins niciun minut la Copa América.

In aparare ii gasim pe:

Garay (nu a prins meciuri la Real), Zabaleta, Burdisso, Gabi Milito (mereu accidentat si rezerva la Barcelona), Zanetti (trecut de mult de forma lui), Nicolas Pareja si Marcos Rojo (ambii de la Spartak)

Sifodias
7th July 2011, 19:24
Probabil ca asa este,defensiv stau mult mai prost insa asta nu e o scuza pentru lipsa golurilor.La o adica Messi sau Di Maria pot juca si-n linia mediana iar Pastore e un fuoriclase!Asa ca,iarasi probabil,au cei mai buni jucatori din lume pe partea ofensiva.Intotdeauna i-am simpatizat pe argentinini la mondiale si mai mereu astept un titlul mondial de la ei.Unul care intarzie sa apara...

Dytza
7th July 2011, 19:27
Poate va aparea odata cu inventarea unui noi Riquelme... Pastore e cel mai probabil sa fie acela.

YoNuTzz
7th July 2011, 20:08
parerea mea este ca pentru a fi cu adevarat mare, trebuie sa ai si world cup....mai ales in cazul lui messi, care are si nationala...
daca era intr-o nationala ca cea a lui giggs intelegeam...

Patriots
7th July 2011, 20:43
Stati voi calmi ca au mai fost multi mari jucatori care nu au reusit prea multe la nationala , cum ar fi Di Stefano , Puskas sau Eusebio si sunt printre cei mai buni din istorie. Messi inca e tanar si are timp sa reuseasca si la nationala , insa are nevoie si de ajutor din partea coechipierilor. La fel si Cristiano are timp sa ia un trofeu cu nationala Portugaliei.

Sifodias
7th July 2011, 20:52
Da,tocmai de asta cei mai mari sunt considerati Maradona si Pele!

Gabriel28
8th July 2011, 18:54
Copa America nu ne arata decat ceea ce stiam deja, Messi este un jucator umflat care fara pasele lui Xavi si Iniesta e inexistent. E usor sa te simti ofensat cand esti fan Barcelona si alte meciuri nu vezi.

Pentru cel care a zis ca Pele juca in Brazilia cu toti papagalii, mai bine ai tace din gura. Orice echipa de club "de papagali" in Brazilia sau Argentina bate la scor oricand una din Europa.

Maradona a luat Cupa Mondiala de unul singur fara o echipa de vedete asa cum e cea a Argentinei acum. Dar e OK, Messi a luat Balonul de aur de 3 ori "corect" deci clar ca e "cel mai bun jucator" al planetei....

o zi buna

Xaviesta
8th July 2011, 19:03
Copa America nu ne arata decat ceea ce stiam deja, Messi este un jucator umflat care fara pasele lui Xavi si Iniesta e inexistent. E usor sa te simti ofensat cand esti fan Barcelona si alte meciuri nu vezi.

Pentru cel care a zis ca Pele juca in Brazilia cu toti papagalii, mai bine ai tace din gura. Orice echipa de club "de papagali" in Brazilia sau Argentina bate la scor oricand una din Europa.

Maradona a luat Cupa Mondiala de unul singur fara o echipa de vedete asa cum e cea a Argentinei acum. Dar e OK, Messi a luat Balonul de aur de 3 ori "corect" deci clar ca e "cel mai bun jucator" al planetei....

o zi buna

:happy la ce sa ma astept de la tine?:) Pun pariu ca nu te-ai uitat peste echipa Argentinei cand a luat CM. iar aia cu "orice club din Brazilia sau Argentina bate la scor oricant una din Europa." e penibila. Alta nu ai gasit.

Sifodias
8th July 2011, 19:38
Jucatorii(in afara lui Maradona) din nationala Argentinei din 86 nu se pot compara cu ce jucatori are acum Argentina.Se dovedeste o data in plus ca superjucatorii nu alcatuiesc neaparat o echipa.

Xaviesta
8th July 2011, 19:44
Jucatorii(in afara lui Maradona) din nationala Argentinei din 86 nu se pot compara cu ce jucatori are acum Argentina.Se dovedeste o data in plus ca superjucatorii nu alcatuiesc neaparat o echipa.

Argentina are jucatori dar de atac.:) La mijloc deocamdata singurul care poate sa joace e Messi. Asta pana cand creste Pastore si e pregatit sa joace.

Dytza
8th July 2011, 20:29
Pentru cel care a zis ca Pele juca in Brazilia cu toti papagalii, mai bine ai tace din gura. Orice echipa de club "de papagali" in Brazilia sau Argentina bate la scor oricand una din Europa.


asa e am vazut asta an de an la CM al Cluburilor...:rolleyes: sau nu...

Si o sa mai vedem inca o data la iarna...Sper sa nu ma insel...

mariomax
8th July 2011, 21:45
Messi nu reuseste pentru ca atmosfera la nationala nu e buna, iar el a fost mereu sicanat. Ar trebui sa il 'astepte' si argentinienii, dar se pare ca nu-i duce capul. Apoi, Messi nu prea are cu cine, Argentina are oameni foarte buni, dar nu are o echipa, ce sa mai vorbim de o echipa bine echilibrata, asa cum e Barca. Cu Brazilia, jucand in Europa, a castigat meciul de unul singur...

Lordul
9th July 2011, 21:24
meci tare Brazilia-Paraguay

miril
9th July 2011, 22:55
1-0, Brazilia, Jadson. Egal, la pauza, ar fi fost mai echitabil. Mi-a placut Estigarribia de la paraguayeni.

miril
9th July 2011, 23:16
1-1, prietenul Estigarribia centrare perfecta pentru Santa Cruz.

miril
9th July 2011, 23:26
Super Paraguay, 2-1, Valdez.

Nadalfan
9th July 2011, 23:30
Brazilia si Argentina se fac de ras.Mai bine nici nu se prezentau.

miril
9th July 2011, 23:49
Fred, 2-2, dupa ce Paraguay a ratat o ocazie uriasa prin Vera pentru 3-1.

Lordul
9th July 2011, 23:53
mai da Brazilia o boaba

miril
9th July 2011, 23:53
Neymar, un mare fas, Ganso, cel mai bun de la brazilieni, Santa Cruz, Estigarribia si Villar, de la Paraguay, o echipa care joaca foarte strans si care, zic eu, merita victoria, desi brazilenii au avut mai mult posesia, jucand, insa, steril.

miril
10th July 2011, 00:52
Stati voi calmi ca au mai fost multi mari jucatori care nu au reusit prea multe la nationala , cum ar fi Di Stefano , Puskas sau Eusebio si sunt printre cei mai buni din istorie.

Esti sigur de ce spui? Chiar daca nu au castigat titluri de campioni cu nationalele din care au facut parte, respectivii au jucat excelent pentru nationala tarii lor. Eusebio a dus echipa Portugaliei in semifinale fiind golgeterul editiei 1966, cu 9 goluri, marcand 41 de goluri in 64 de meciuri pentru Portugalia, spre exemplu.

YoNuTzz
10th July 2011, 00:53
brazilia si argentina au 2/6 dupa primele 2 meciuri...

Sifodias
10th July 2011, 00:55
Argentina si Brazilia se intrec in a demonstra care din ele e mai penibila la aceasta Copa America!Parca e un concurs intre ele!

El Pistolero
10th July 2011, 10:18
Ce aparare are Brazilia...:happy
Paraguay merita victoria.

Elgorriaga
10th July 2011, 22:26
A marcat Gargamel ăla de la columbieni.

Și acum au un penalty ...

Xaviesta
10th July 2011, 22:30
Columbia - Bolivia 2-0 in min 32.:ok: Dubla Falcao. Poate reuseste o tripla.:D:ok:

Elgorriaga
10th July 2011, 22:45
Da ce, o avea reminiscențe de la echipa de club? să dea naționala cinci goluri pe meci și el să facă tripla ... :D

Lordul
10th July 2011, 23:10
Columbia merge in sferturi clar !

mariomax
12th July 2011, 09:17
Argentina - C.Rica 3-0

a dat Messi la pase de gol garla, dar au ratat baietii madrileni cat au poftit...

El Pistolero
12th July 2011, 10:29
Foarte bun jocul facut de Argentina. Putea fi lejer 6-0.

miril
12th July 2011, 12:25
Costa Rica, totusi.

Sifodias
12th July 2011, 13:04
Da,am vazut si eu meciul tras de pe net.Super meci facut de Argentina.Messi cu vreo 4,5 pase geniale,Kun omul de gol si Higuain ratangiul de serviciu.Oricum echipa a aratat cu totul atfel decat in precedentele 2 meciuri.Sa speram ca-i tine!

Dytza
12th July 2011, 15:28
Intrarea lui Pastore l-a pus pe Messi pe postul pe care era obisnuit, de unde este cel mai periculos. Cred ca intrarea lui Pastore in echipa ar putea fi o mutare foarte importanta in competitia asta.

Messi, omul meciului fara discutie.

Xaviesta
12th July 2011, 15:58
Acum sper ca ati inteles de ce Messi nu da goluri. In momentul asta nu are cine sa dea pasele de gol, iar Messi e singurul care poate. A dat multe pase geniale, 2 pentru Aguero, una pentru Lavezzi care a dat bara si a mai dat cateva pentru Higuain care daca nu rata in prostie putea fi 5,6 - 0.

mariomax
12th July 2011, 16:20
Dupa ce s-a intamplat la mondial si dupa cate s-au discutat despre el si despre Barca versus Argentina, asupra lui Messi a apasat si o presiune poate prea mare. Sa speram ca a mai scapat de ea.

El Pistolero
13th July 2011, 09:38
Chile s-a calificat in sferturi de pe primul loc, dupa ce a trecut de Peru cu 1-0.
Uruguay a trecut tot cu 1-0 de Mexic si va juca in sferturi cu Argentina.:mda:

aLLiin
13th July 2011, 10:35
Argentina - uruguay...ce splendoare de meci va fi...

Sifodias
13th July 2011, 17:08
Mare pacat ca Uruguay si Argentina se intalnesc in sferturi!Le-as fi vrut in finala pe amandoua.Daca pe argentinieni ii simpatizez de mult,dupa mondialul de anul trevut.mi-au ramas la inima si uruguayenii.Sper sa fie un meci frumos si echipa care se califica mai departe din meciul asta sa castige si turneul.

El Pistolero
13th July 2011, 18:19
Subscriu. :ok:

Sir. Eko
13th July 2011, 18:43
Argentina - uruguay...ce splendoare de meci va fi...

Cand?

Dytza
13th July 2011, 19:06
16/07/2011 - 19:15 (22:15 GMT) - Santa Fe

mariomax
14th July 2011, 08:26
Si-a dat drumul si Brazilia...

El Pistolero
14th July 2011, 10:06
Brazilia va juca in sferturi tot cu Paraguay.:lol:
Venezuela cu Chile ultimul sfert.

Lordul
14th July 2011, 10:25
pana la urma favoritele s-au calificat in sferturi.....

Brazilia si Argentina nu se pot intalni decat in finala

Nadalfan
14th July 2011, 20:18
Brazilia-Agentina/Uruguay finala.Brazilienii si argentinienii dupa un inceput ezitant au turat insfarsit motoarele.

sun
14th July 2011, 20:40
Oricine, in afara de Argentina, si is multumit.

Cel mai multumit as fi daca ar fi Brazilia - Argentina 4-0 in finala

Lordul
14th July 2011, 22:25
Neymar a dat deja 2 goluri......la fel si Pato

delaparis
16th July 2011, 23:54
Primul sfert, Columbia - Peru se joaca si suntem in prelungiri.
0-0 pana acum dupa 90 de min cu un penalty ratat de columbianul Falcao.

delaparis
17th July 2011, 00:34
Peru se califica in semi dupa o victorie in prelungiri contra Columbiei 2-0.
Goluri Lobaton 101’ si Vargas 112’

Urmeaza un exploziv Argentina - Uruguay.

Sifodias
17th July 2011, 00:36
Columbia ca mai mereu se ineaca ca si tiganul la mal.Au pierdut cu 2-0...

delaparis
17th July 2011, 00:49
Din ce am vazut (a doua repriza plus prelungiri) Peru are jucatori de top. Sunt necunoscuti dar extrem de talentati si bine pregatiti fizic. Au sanse mari in semi mai ales daca Uruguay elimina Argentina :)
Argentina nu merge prea bine cu Messi contestat tot timpul iar Uruguay cu Forlan batran nu prea cred ca pot mai mult decat o victorie in sferturi.

Sifodias
17th July 2011, 00:58
totusi,personal as vrea ca cea care castiga sfertul argentina-uruguay sa castige si turneul...

Sifodias
17th July 2011, 01:40
Deja 1-1 la ARG-URU!

delaparis
17th July 2011, 01:52
Argentina joaca tehnic, Uruguay foarte fizic... meci echilibrat pana acum min 37

Sifodias
17th July 2011, 02:01
Ce meci!2 goluri acordate,2 anulate,bare,un eliminat!Si e de abia minutul 40!

Sifodias
17th July 2011, 03:06
2 eliminari gratuite!Cel putin a doua clar in compensatie!

Xaviesta
17th July 2011, 04:00
Tevez de cand a intrat a jucat prost. SI acum rateaza si penalty. bravo!:|

Sifodias
17th July 2011, 04:02
Desi imi pare rau de Argentina,e superba echipa asta a Uruguayului!Cu un om mai putin au fost mai periculosi decat argentinieni!Mai apoi in prelungiri au rezistat cu greu fiind mai obositi dar au luptat eroic.Iar au ratat argentinienii o gramada in frunte cu Messi ce putea rezolva meciul in minutul 118.Iar la penaltyuri,uruguayenii au fost impecabili!!!Dar absolut toti au batut impecabil.Pe cand la la argentinieni,in afara lui tevez,pastore si higuan au marcat cu emotii.Hai Uruguay cu titlul!

peace
17th July 2011, 04:05
Argentina in frunte cu Messi si numeroasele vedete pleaca capul in fata Uruguayului.

El Pistolero
17th July 2011, 10:16
Foarte bine Uruguay. Excelent au batut penalty-urile.:ok:
Peru in semifinale. Ar trebui sa fie mai usor.

mariomax
17th July 2011, 11:39
statistica ca la un Barca - Real la pase si la tot. Dar in fotbal de multe ori se califica cine merita mai putin.
intr-un fel e bine, il vedem pe Messi la Bucuresti.

miril
17th July 2011, 12:01
Prin comparatie, Uruguay a parut o echipa completa, compacta, in toate compartimentele, desi a jucat in inferioritate mai mult de o repriza, ca timp. A propos de inferioritate, cui ii pasa de statistici? Cat despre eliminari, corecte, desi Diego Perez merita sa fie eliminat mai demult, iar Milito trebuia sa fi avut deja un galben, la galben.

Sifodias
17th July 2011, 12:10
Numai cine nu a vazut meciul poate spune ca Uruguay nu a meritat calificarea!Cand cu un om in minus esti mai periculos ca si puternica Argentina atunci chiar meriti sa te califici.Iar la penaltyuri au fost perfecti!Nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata penaltyuri batute atat de bine de toti cei 5 executanti.

shad
17th July 2011, 21:27
Messi e un jucator foarte mare la Barcelona, dar, inca o data, rateaza sansa de a deveni un jucator global. Oricum, e inca foarte tanar, in urmatorii 6-8 ani are tot timpul sa demonstreze. Si daca va face unu-doua turnee finale de cupa mondiala sau macar copa america bune cu Argentina, merita sa fie considerat aproape de Maradona si Pele. Oricum, pana acuma, e doar vedeta in cadrul echipei, nu e in stare sa traga echipa dupa el, ca Maradona.
Si nu vorbesc neaparat de '86, cand Argentina avea totusi echipa, cat mai ales de '90, cand a luptat aproape de unul singur (+ Caniggia si portarul), sau de Napoli, care a ajuns de 2 x campioana cu un lot slab in afara lui. Cand o sa fie Messi in stare de asa ceva, atunci o sa il consider mai bun.

Xaviesta
18th July 2011, 00:47
Paraguay elimina Brazilia la penalty. Penibili brazilienii...nu au dat niciun gol din penalty.:happy

miril
18th July 2011, 00:48
Incredibil, Brazilia rateaza toate penalty-urile batute, patru si este eliminata, 0-0 si 2-0, dupa penalty pentru Paraguay.

Sifodias
18th July 2011, 00:49
Ce seara extraordinara!!!!Brazilia pierde,SUA pierde!Ce poate fi mai frumos????Amandoua facandu-se de ras la penaltyuri.

YoNuTzz
18th July 2011, 00:52
brazilia a ratat 4/4 penalty-uri...

oricum argentina si brazilia au fost penibile si in 2010 la world cup, si acum la copa america...

sper ca finala sa fie uruguay - paraguay :D

Xaviesta
18th July 2011, 03:17
Venezuela elimina Chile cu 2-1. Nu meritau. Au avut mult noroc. E clara finala acum: Uruguay - Paraguay

El Pistolero
18th July 2011, 09:36
Brazilia a ajuns o echipa de pluton in fotbalul mondial, e clar ca nu mai sperie pe nimeni. Au dat 3 penalty-uri pe langa poarta.:happy

aLLiin
18th July 2011, 09:52
Incredibil cum reuseste brazilia sa se faca de rasul curcilor...

Nadalfan
18th July 2011, 12:04
Brazilienii zici ca vroiau sa plece acasa.Asa au batut penalty-urile.Cel putin Elano si Andre Santos parca au fost jalnici.Santos a dat o transformare de rugby senzationala.

mariomax
18th July 2011, 19:40
multi au jucat pentru o vacanta mai lunga. sau cel putin asa mi s-a parut...

sun
18th July 2011, 21:12
pe de o parte, imi place la nebunie ca obositele " hipermediatizate " Argentina si Brazilia au fost eliminate. Nu o sa mai tune toate ziarele de "sport" de cat de fantastic e Messi sau Neymar. Aleluia.

pe de alta parte, Argentina nu e cea mai buna echipa din America de sud, la ora actuala. De ceva timp, acea echipa se numeste Uruguay. De fapt, Argentina si Brazilia sunt undeva in jurul locului 10 Mondial, in opinia mea. ( mult in urma Spaniei, Olandei si Germaniei, si a uruguayenilor si paraguayenilor)

De asemenea, la penaltiurile Braziliei s-a vazut un amatorism crunt. N-am mai vazut penaltiuri batute atat de prost de la Beckham incoace. De fapt, cand bati un penalty chiar atat de prost, se cheama ca nu ai tehnica. Ar trebui sa vada brazilienii niste penaltiuri de fete, sa invete cum se bat. ( si aici ma refer in special la ultimul din seria japonezelor ).

Si in final, reality check pentru mario & co. Messi e doar cel mai bun la ora actuala. Nu e mai bun ca Pele si Maradona, si nici macar ca Zidane, Ronaldo sau Maldini. Pentru ca, dragii mei, nu e <inca> campion mondial. Numai dupa ce va fi, se va putea discuta compararea cu ei.

Lordul
19th July 2011, 09:11
daca va fi

Sifodias
20th July 2011, 05:22
Corect,sun!
In alta ordine de idei,Uruguay-ul merge ceas!Au sansa sa ajunga cea mai titrata echipa de la Copa America!Sa castige al 15 trofeu chiar in tara rivalei de trofee!E ceva asta.Au fost clar mai buni ca si peruani si calificarea e pe deplin meritata.Si au reusit sa treaca de Argentina si Peru fara Cavani!Cu atat mai meritorie performanta...

Lordul
20th July 2011, 08:41
dubla Suarez si Uruguay-ul merge in finala

El Pistolero
20th July 2011, 08:45
Inca nu au castigat trofeul. Sunt in finala. Probabil vor juca cu Paraguay.

Elgorriaga
20th July 2011, 08:46
Hai Venezuela!! Să moară de ciudă imperialiștii americani! :))

Lordul
20th July 2011, 09:37
eu zic ca vor juca cu Venezuela

YoNuTzz
20th July 2011, 10:48
uruguay a ajuns in semifinale la world cup 2010 si acum finala la copa america :D

El Pistolero
21st July 2011, 10:55
Ce nedrept e fotbalul. Paraguay ajunge in finala fara sa castige vreun meci. Aseara nu au avut o faza de poarta periculoasa in 120 de minute, Venezuela avand vreo 10 situatii bune de gol.

aLLiin
21st July 2011, 11:17
Am vazut meciul...venezuela a fost peste...asta e...

Nadalfan
21st July 2011, 11:42
Paraguay zici ca e Italia.Au o aparare beton dar in fata nu prea au oamenii de gol.Ma rog oameni de gol ar avea.Sunt acolo Barrios,Valdez,Roque Santa Cruz care sunt destul de buni dar din pacate pentru ei nu au un numar 10.

YoNuTzz
21st July 2011, 12:09
paraguay - ecuador 0-0
paraguay - brazil 2-2
paraguay - venezuela 3-3

========================
paraguay - brazil 0-0
paraguay - venezuela 0-0

incredibil...paraguay a jucat in sferturi si semi cu exact aceleasi echipe din grupe si ajunge in finala cu 5 egaluri dintre care trei de 0-0

Lordul
21st July 2011, 17:06
uluitoare prestatia paraguayului.....:D

Nadalfan
21st July 2011, 19:56
Parca vad ca in finala castiga la penalty-uri Paraguay.Ar fi tare ca echipa care castiga Copa America sa nu aiba nici-o victorie.

Lordul
22nd July 2011, 10:20
sa speram ca nu se va intampla asa

lucian_iasi
24th July 2011, 14:27
Finala mica
Peru - Venezuela 4-1

YoNuTzz
24th July 2011, 22:52
uruguay are 2-0 la pauza si este clar peste adversar...pacat ca o echipa precum paraguay a ajuns in finala...

Xaviesta
24th July 2011, 23:50
Uruguay - Argentina a fost finala. Restul sunt slabe.

YoNuTzz
24th July 2011, 23:58
uruguay a castigat copa america si a ajuns la titlul numarul 15 :ok:

Sifodias
25th July 2011, 00:04
Pana ala urma a iesit cum am vrut si castigatoarea meciului Argentina-Uruguay a castigat trofeul!In acest moment principala forta a fotbalului sud-american e si cea mai mica tara de acolo dupa Surinam!Incredibil cum o tara de numai aprox. 4 mil. de locuitori da clasa unei Brazilii care are aprox.190 de mil!!!Bravo lor,mananca fotbal pe paine si au o groaza de talente!

YoNuTzz
25th July 2011, 00:05
dap...uruguay a facut semifinala la world cup 2010 si acum a castigat copa america, iar tripleta cavanni - suarez - forlan e incredibila :D

Sifodias
25th July 2011, 00:13
Suarez cel mai bun jucator al Copei America!

aLLiin
25th July 2011, 08:38
Daca ar fi maine campionatul mondial...uruguay ar avea iar sanse sa faca o super figura...

Elgorriaga
25th July 2011, 09:27
Păi ce să ne mai încurcăm cu amicalul cu Argentina, că și așa nu prea ăia au chef să vină, mai bine îi chemăm pe uruguayeni :D

El Pistolero
25th July 2011, 09:39
Felicitari Uruguay! Uruguay dovedeste ca este cea mai buna echipa a Americii de Sud de cativa ani.

Lordul
25th July 2011, 19:41
Uruguay va suprinde si la CM 2014