PDA

View Full Version : 146



fia
24th January 2005, 15:07
Astazi se implinesc 146 de ani.. Chiar nu-si aduce nimeni aminte :D?

Utilizator
24th January 2005, 15:13
Hai sa dam mana cu mana... :)
Probabil ca sunt mai putini decat altadata cei 'cu inima romana' :)
Sau poate ca asocierea facuta cu ziua de 26 ianuarie a diluat valoarea celei de azi :)

desdemona
24th January 2005, 15:20
De ce oare nu simt nici un fior? Si nu e ca nu mi-ar pasa de chestii d-astea...
@Utilizator, sa stii ca am inima romana, in caz ca ai incerca sa-mi pui vreo eticheta :)

Cainele
24th January 2005, 15:20
probabil asta s-a si urmarit, diminuarea valorii istorice...

Utilizator
24th January 2005, 15:28
Desde, eu nu puneam etichete nici la caietele dictando cand eram in 'generala', cum sa-ti pun tocmai tie? :)
Da' apropo de fior: pentru ce eveniment istoric il simti? Accept numai raspunsuri sincere :)

desdemona
24th January 2005, 15:43
Utilizator :)
Nu stiu - cred ca nu prea mai simt fiori la astfel de evenimente. Fiorii ii simt din alte motive. De fapt, uite, de exemplu i-am simtit pe la sfarsitul anului trecut ;) Asta ca sa nu fiu chiar off-topic :)

Mihai
24th January 2005, 15:50
Cum sa nu stiu maaa asa ceva! Doar am invata in Liceul Al. I. Cuza :D Am vazut ca au autobuzele stegulete la oglinda!

Utilizator
24th January 2005, 15:54
Pt Desdemona: Vezi? e cam greu sa simti fiori la un eveniment ISTORIC (nu de alta natura...) daca nu l-ai trait 'live'. Evenimentele de mare importanta pentru un neam si care s-au intamplat in trecutul mai indepartat trebuie cultivate la nivel oficial. Vezi cum fac americanii la ziua independentei, chiar si la aparent nesemnificativul thanksgiving day.
La noi, din pacate, evenimentele istorice au cazut in derizoriu, plictisesc, sunt manifestari ale patriotismului comunist sau chiar sunt considerate nesemnificative fata de marile prefaceri din ultimul timp. Ba mai mult, principala ocupatie a unor istorici de moda noua este de a releva picanteriile legate de viata personala a unor personaje istorice: ala era cam gagicar, ala avea tendinte dictatoriale etc.
E pacat ca se intampla asa ceva, nu vorbesc doar de ziua Unirii, si deja se vede ca am inceput sa ne pierdem din identitate. Ne marcheaza prea mult istoria contemporana si uitam ce suntem, dealtfel se observa lesne ca suntem un popor din ce in ce mai dezbinat, nu prea mai avem multe in comun unii cu altii.

Sa ne uitam la tarile mai cu stare: o gramada de sarbatori in calendar, lumea se bucura pentru fiecare, se organizeaza petreceri campenesti, intr-un cuvant, din cand in cand, exista ceva de bucurie pentru toti de 'aceeasi mama', indiferent saraci sau bogati, cu puterea sau cu opozitia.
La noi? Noi ne impartim vesnic in culori opuse si cei ce nu sunt cu noi sunt impotriva noastra.

Edgar
24th January 2005, 16:07
Cum sa nu stiu - crezi ca degeaba e Basescu azi la Iasi? :)

Vadim
24th January 2005, 19:28
Credeti ca pe americanii ii bintuie vreo emotie in ziua cind s-au unit cele 55 de state? (inclusiv cel de peste ocean :))

Utilizator
24th January 2005, 19:35
Vadim, nu stiu daca au emotii sau nu, dar ii vezi ca-si ridica drapelul pe catargul din fata casei si in general sunt mandri de orice e national. La noi e un motiv in plus de a injura guvernul ca organizeaza manifestari de celebrare sau de a minimiza importanta. Poti sa-i faci prosti pe americani, dar ei sustin orice interventie in Irak, Leshoto sau Republica Karkaza tot din motive de mandrie nationala. O spun pentru ca am discutat cu vreo cativa, cei care stau pe acolo pot confirma sau nu spusele mele.

Vadim
24th January 2005, 19:40
Aia de pe strada o fac din mindrie nationala si pentru ca nu stiu despre ce este vorba si ce implica. Nu si cei din conducere.

Mihai
24th January 2005, 19:48
Americanii se mandresc cu statul lor, pt ca ii apara! Vezi ce au facut cu cel care l-a omorat pe Teo Peter si acum fac presiuni pentru a-l face erou national (nu e cea mai buna exprimare) pe Pacepa!
La noi statu isi bate joc de noi, cu fiecare ocazie!

Dar gata cu americanii, macar de ziua asta! Destul ca aproape am facut sarbatoare nationala 4 iulie!

Utilizator
24th January 2005, 19:55
Corect Vadim :ok:
Asa e Mihai, asta spuneam si eu: suntem gata sa traim la maxim sarbatori importate dar pe ale noastre le trecem la 'si altele'. Am ajuns sa avem 4 iulie, Valentine's Day, Halloween si stam nepasatori cand sunt cele cu adevarat importante ale noastre.
Stop cu altii, sa-ncingem Hora Unirii :)

Mihai
24th January 2005, 19:57
Hai sa dam mana cu mana... (eu am inceput deja)

Utilizator
24th January 2005, 20:00
La multi ani tuturor, sa fim mereu impreuna.

Felicitari Fia pentru topic. Poate chiar ar trebui sa facem un sub-forum distinct dedicat sarbatorilor nationale si religioase. Ce parere aveti?

Mihai
24th January 2005, 20:10
La multi ani si din partea mea!
Buna idee cu sub-forumul!:ok:

Tudose
24th January 2005, 20:36
24 Ianuarie... cum am putea uita?

Din pacate, perioada comunista a cam golit de continut anumite sarbatori folosite in scop propagandistic. Iar pe aceasta cu atat mai mult, fiind asezata intre 7 si 26 ale aceleiasi luni...
Nu sunt pentru un patriotism desantat, tot astfel cum a uita si a nega valorile istorice ale poporului roman reprezinta un fapt grav care ar necesita mai multa atentie din partea autoritatilor. Pentru ca trecutul nu trebuie sa fie un fel de "Stirile de la ora 5"...
Astazi, la examen, cand treceam notele, l-am intrebat in gluma pe un student turc daca stie ce semnificatie are data pe care o treceam in carnet... si m-am bucurat ca au stiut studentii nostri :) .

fia
24th January 2005, 21:47
Ah ce ma bucur ca a scris lumea aici :), imi pare rau ca am fost ocupat si n-am putut sa intretin si eu atmosfera
Bravo Utilizator pentru intretinerea atmosferei :)
Da, este o sarbatoare importanta pe care trebuie sa ne-o aducem aminte.
Eu m-am simtit bine ca am vazut steguletze pe autobuze si artificii la Universitate (btw... foarte impresionante, mai multe si mai mari ca alea de Craciun).

andreiush
24th January 2005, 22:33
Stiam de aceasta zi, dar prin oras nici o urma de tricolor sau ceva de genu asta...din pacate...

Vadim
24th January 2005, 22:35
La multi ani tuturor, sa fim mereu impreuna.

Felicitari Fia pentru topic. Poate chiar ar trebui sa facem un sub-forum distinct dedicat sarbatorilor nationale si religioase. Ce parere aveti?
Se poate ocupa cineva sa le puna in calendar si sa puna si un mic text la sarbatori.