PDA

View Full Version : Concert U2 la Bucuresti?



SwedishMafia
4th January 2011, 20:13
Unul din visele mele,sa asist la un concert U2.
----------------------
După confirmările concertelor Bon Jovi și Roxette, anul 2011 se anunță a fi unul plin de concerte. Cel mai nou nume de pe lista artiștilor care este posibil să concerteze anul viitor în România este U2. Conform anumitor surse, irlandezii urmează să concerteze la București în toamna lui 2011.

Deși nu este prima oară când informații legate de un posibil concert U2 în România apar în presă, de data aceasta ele par a fi plauzibile. Unul dintre principalele motive pentru care irlandezii nu au ajuns încă în țara noastră, este fără îndoială lipsa unui spațiu adecvat pentru desfășurarea unui astfel de eveniment. Însă conform unui anunț făcut săptămâna trecută de Sorin Oprescu, Primarul general al Bucureștiului, în august 2011 va fi dată în funcțiune National Arena. Aceasta este cea mai mare arenă sportivă din România cu o capacitate de peste 55.000 de locuri. Conform Primarului capitalei, arena va fi inaugurata la începutul lunii august cu meciul România-Argentina, urmând ca până la finala Europa League din 2012 aceasta să fie gazda mai multor evenimente printre care și concerte.
Vin la București cu cea mai mare scenă din lume

În vara lui 2009, U2 a început turneul de promovare al albumului “No Line on the Horizon“, “U2 360° Tour” s-a dovedit a fi unul dintre cele mai mari turnee organizate vreodată. Concertele se desfășoară pe o scenă de dimensiuni foarte mari, construcția fiind menționată în Cartea Recordurilor drept cea mai mare structură de concert din lume. Cu aproape 50 de metri înălțime scena este plasată în centrul stadionului în care are loc concertul și oferă o vedere de 360° a concertului, publicul ocupând locuri de jur împrejurul său. Noul stadion din București ar permite instalarea acestei scene și un număr suficient de mare de locuri, astfel încât concertul să se desfășoare fără probleme.

Până în acest moment niciun organizator din România nu a confirmat prezența trupei irlandeze în țara noastră, însă la începutul acestui an, Denise Sandulescu, general manager D&D East Entertainment, fiind întrebată de un posibil concert U2 la noi, a declarat în cadrul unui interviu că “o să vină, da’ mai târziu“. D&D East Entertainment au organizat în cursul acestui an concerte ca AC/DC, Eric Clapton & Steve Winwood sau Guns N’ Roses, dar și Tuborg Green Fest presented by Sonisphere Festival.
Onorariul U2 depășește 1,5 milioane de dolari

Ieri, 19 decembrie 2010, la Perth în Australia, s-a desfășurat ultimul concert din acest an din cadrul turneului “U2 360° Tour”. Turneul va reîncepe la 13 februarie 2011 în Johannesburg, Africa de Sud. Pe site-ul trupei sunt anunțate concertele doar până la data de 26 iulie 2011, fără ca România să fie menționată printre țările în care irlandezii vor concerta anul viitor. Însă la datele deja anunțate este posibil să mai fie adăugate și altele, printre care și cea a concertului din București.

Pentru a putea aduce U2 în România, organizatorii ar trebui să plătească onorariul celor 4 câștigători a 26 de premii Grammy. Conform site-ului www.nights.ro valoarea acestuia este undeva în jurul a 1.700.000 de dolari.

Află ce alți artiști este posibil să concerteze în 2011 în România!

http://www.iconcert.ro/posibil-concert-u2-in-romania-in-2011.html

Prome
4th January 2011, 20:27
Da, clar !!

Ted
4th January 2011, 20:50
totusi ma indoiesc ca anul asta va fi asa prolific ca cel trecut d.p.d.v. al concertelor :)

Avion
4th January 2011, 20:55
Am fost la Stefan Banica Jr. Cat de rau poate sa fie asta.:happy

Ted
4th January 2011, 20:58
i feel sorry for you :D

Avion
4th January 2011, 21:02
Sa stii. Toti erau in picioare, cantau, dansau, eu stateam pe scaun si-mi verificam mailuri, dadeam mesaje, ma uitam pe facebook, imi vedeam de treaba mea si tot la mine se uitau urat. Persoanele din grupul meu mi-au promis ca nu ma mai iau niciodata :D. I-am rugat sa-mi mai promita o data.

SwedishMafia
4th January 2011, 21:30
Hai sa nu murdarim acest topic cu nulitati.;)

Sir. Eko
6th January 2011, 13:15
UsSASew6T64

TeBat
6th January 2011, 13:20
Cred ca sunt singurul caruia nu-i place U2. :D

Shinnok
6th January 2011, 13:33
Cred ca sunt singurul caruia nu-i place U2. :D

nu esti singurul. nici mie :P

zebe
6th January 2011, 15:47
Nici eu nu ma prea omor dupa ei.

Dupa U2 poate Muse? :thinkso:

St3phano
6th January 2011, 15:49
sau coldplay...sau...in mod normal dupa ce avem unde sa organizam astfel de concerte, nu ar mai fi decat problema financiara de rezolvat ca sa aducem toti artistii in voga la bucuresti. si aici sunt destui oameni capabili la organizare.

SwedishMafia
6th January 2011, 16:15
vad ca unii o iau pe ulei...vorbim de muse.eu zic c-ar fi interesant daca am vorbit si despre un concert guta...:sleep:
La cum se prezinta arena, nu cred sa fie probleme de "reteta financiara".

zebe
6th January 2011, 16:19
Mai explica o data partea cu Muse si cu Guta ca nu am inteles.

Uitasem de Coldplay, nici ei nu au ajuns pe aici. Sper sa-i vad.

Ted
6th January 2011, 17:23
Nici eu nu ma prea omor dupa ei.

Dupa U2 poate Muse? :thinkso:

Muse inainte de U2.si RHCP.si REM.si inca o data Rammstein :yeah:

SwedishMafia
10th January 2011, 01:13
"În septembrie știm sigur că va fi un concert care va aduna aproximativ 60.000 de oameni. Există discuții cu un promotor al formației U2. Dacă nu va fi U2 va fi cu siguranță un band din cele mai bune cinci-șase trupe, pentru că bucureștenii și nu numai merită un asemenea eveniment", a declarat directorul Direcției de Investiții din Primăria Generală a Municipiului București, Bogdan Hreapcă.


Trupa irlandeză U2 ar putea concerta în luna septembrie pe noul stadion național "Lia Manoliu", în cazul în care discuțiile cu promotorul formației se vor concretiza, a declarat directorul Direcției de Investiții din Primăria Generală a Municipiului București, Bogdan Hreapcă, potrivit mediafax.ro.

El a confirmat astfel discuțiile inițiate pentru aducerea în România a celebrei trupe U2. "Este foarte adevărat că ne dorim să aducem în România la inaugurarea stadionului «Lia Manoliu» o trupă ca U2, însă este prematur să spunem că vom reuși acest lucru", a mai spus Bogdan Hreapcă.

Potrivit directorului de investiții există discuții începute cu un promotor al trupei U2 însă acestea nu au fost finalizate, în acest moment "neexistând o certitudine în privința participării acestei trupe la inaugurarea oficială a stadionului".

Trupa U2, formată din Bono (voce și chitară), The Edge (chitară, clape și voce), Adam Clayton (chitară bas) și Larry Mullen Jr. (tobe și percuție), a fost fondată în 1976, când membrii acesteia erau încă adolescenți fără cunoștințe aprofundate de muzică. Însă, până la mijlocul anilor '80, trupa a căpătat notorietate la nivel internațional, remarcată fiind pentru sound-ul său intens și profund, pentru vocea plină de pasiune a lui Bono și interpretarea la chitară a lui The Edge.

Succesul de care s-au bucurat ca trupă live a fost chiar mai mare decât cel obținut de pe urma albumelor vândute, până ce discul din 1987, "The Joshua Tree", a ridicat statutul formației de la "eroi la superstaruri", după cum a apreciat revista Rolling Stone.

Cel mai recent turneu mondial al grupului, intitulat "360° Tour", promovează cel de-al 12-lea album de studio al U2, "No Line On The Horizon", lansat pe 2 martie 2009. Potrivit specialiștilor, acest turneu este cel mai scump din istorie, însă strategia trupei irlandeze de mărire a capacității scenice, cu ajutorul unei uriașe scene mobile rotative, o premieră în domeniu, a avut rezultatele scontate. Fiecare concert a generat încasări medii de 7 milioane de dolari, fiind urmărit, în medie, de aproape 70.000 de spectatori - un nou record în domeniu.

În august 2010, Paul McGuinness, managerul trupei irlandeze, a precizat că următorul material discografic al grupului U2, al cărui titlu provizoriu este "Songs Of Ascent", va fi lansat înainte de mai 2011, când trupa irlandeză va pleca într-un turneu nord-american.
Money
http://www.realitatea.net/u2-ar-putea-concerta-in-septembrie-in-romania_789278.html
Semne bune anul are!:D Hai,opri,adu U2 si ai votul meu la Alegerile Generale!:yes:

Elphax
31st March 2011, 11:23
anul asta U2 sunt prin americi ...

dar ar fi ceva sa vina la noi :)