PDA

View Full Version : TVA, de la 19% la 24%?



Sorin Blaj
29th October 2010, 21:10
Chiar nu prea conteaza cat fac impozitul pe profit atata timp cat ne sufoca cu impozitele si taxele indirecte.
Chiar nu conteaza cat va fi cota unica atata timp cat vor schimba din nou de 5-6 ori codul fiscal in decursul anului.:(
Care impozite indirecte te sufoca?

TVA-ul de 24%? A fost poate cea mai buna crestere de impozite aplicata vreodata in Romania dupa 1990. A avut efect imediat si a redresat din mers veniturile bugetului public, iar impactul asupra preturilor si tarifelor n-a fost mai dur decat cresterile aiurea de preturi si tarife la energie, transporturi etc.

Cat priveste accizele, suntem la cel mai redus nivel, impreuna cu Bulgaria, dintre toate statele Uniunii Europene.

Romeo
30th October 2010, 09:42
TVA-ul de 24%? A fost poate cea mai buna crestere de impozite aplicata vreodata in Romania dupa 1990. A avut efect imediat si a redresat din mers veniturile bugetului public, iar impactul asupra preturilor si tarifelor n-a fost mai dur decat cresterile aiurea de preturi si tarife la energie, transporturi etc.
.

aici ar fi buna o comparatie cu impozitele din alte state.
Subliniez doar ca la 600 lei in mana se mai platesc vreo 150 lei la pensie si sanatate, ceva neglijabil la somaj. La 2000 euro salariu se plateste cateva sute de euro, daca nu 1000. Deci un atelier de productie cu salariul minim (ca unii au plata dubla, una pe acte, alta reala) plateste la noi, hai sa zic, inca 200 lei fata de un salariu de 600 (adik in total vreo 200 euro), la altii doar taxele catre stat se duc la 1000 euro. De ce atata diferenta intre doua ateliere sio de ce al nostru nu poate plati nici salarii nici impozite, iar celalalt plateste de vreo 5 ori, fara a visa la subventii ?

Lordliv
30th October 2010, 09:59
"TVA-ul de 24%? A fost poate cea mai buna crestere de impozite aplicata vreodata in Romania dupa 1990."

de consumul care a scazut cu 10,5%, ca reactie imediata, nu spui nimic profesore?

bocii estimasera venituri suplimentare de vreo 650 de milioane lunar,nu au obtinut nici 200 de milioane!:D

un mizilic pentru bugetul de stat, un mare disconfort pentru mediul privat.
dar aia din mediul privat sunt niste hoti,se descurca ei...

Ady
30th October 2010, 10:40
De unde ai datele astea? Intreb pentru ca m-ar interesa niste date sigure.
4% sunt explicati de simplul fapt ca banii in loc sa se duca la consum se duc in plus la tva, restul 6,5% nu mi se par asa de mult. Reducerea ar fi fost mai mare daca ar fi fost mai multi romani care si-ar fi permis sa protesteze la cresterea TVA prin economisire, dar majoritatea nu pot. Adica cei cu salarii mici nu prea au de ales, cheltuie toti banii cat ca tva e de 24% cat ca e 19%, doar n-or sa moara de foame.

Ex: toata tara are 100 de lei venit si il cheltuie pe paine, altfel mor de foame
Cu tva de 19% sa zicem ca painea este de 1 leu deci se consuma 100 paini si la stat ajung 19 lei tva
Cu tva de 24% painea devine 1,04 si pe aceiasi bani disponibili se mai consuma doar 96 de paini si la stat ajung 24 lei tva.
(100-96)/100=4%

Asta e o reducere de consum minima, considerand ca toti vor creste preturile odata cu cresterea tva. Pe langa asta vor mai fi cativa care au mai multi bani decat le-ar fi necesar pentru consum si care daca la 19% ar fi cumparat ceva in plus, la 24% renunta la acel ceva. Astia reprezinta diferenta de 6,5% in reducerea consumului. Sincer mie nu mi se pare mult, dar nici nu am termen de comparatie. Ar trebui sa comparam cu experientele altor tari la modificari asemanatoare sau chiar cu reduceri de consum de la noi din trecut, dar generate de alte cauze.

Si mai trebuie tinut cont si de perioada de raportare a reducerii de care zici. Daca cumva este fata de anii trecuti, trebuie sa ne gandim ca accesul la credite de consum s-a redus simtitor de atunci.

Romeo
30th October 2010, 11:19
"TVA-ul de 24%? A fost poate cea mai buna crestere de impozite aplicata vreodata in Romania dupa 1990."

de consumul care a scazut cu 10,5%, ca reactie imediata, nu spui nimic profesore?

bocii estimasera venituri suplimentare de vreo 650 de milioane lunar,nu au obtinut nici 200 de milioane!:D

un mizilic pentru bugetul de stat, un mare disconfort pentru mediul privat.
dar aia din mediul privat sunt niste hoti,se descurca ei...

hai sa separam prostiile debitate de conducatori la TV de realitate. Analizele facute in min de finante sigur au fost mai complexe, dar trebuia sa arate FMI ului ca fac ceva. Era normal sa scada consumul pentru ca s-au micsorat si salariile celor care stau cu fundul pe scaun. Cum nevoia de bani ramane mare, ar trebui sa rezulte scaderea importurilor, deci nevoia de imprumuturi sa scada. Din ce am retinut zilele astea este faptul ca sacrificii noi nu se impun, vom vedea prin martie cum stam cu recesiunea.

Fortarea oamenilor sa iasa din sect bugetar (prin scaderea veniturilor) poate duce peste cateva luni la o crestere a productiei, numai ca vine iarna si activitatea oricum se va reduce. Trebuie fortata indirect scaderea importurilor, dar totodata va scade si productia interna. Iesirea este spre producerea in tara a ceea ce aducem din import. Cine vrea sa faca ceva, va face, cine nu mai are chef n-are decat sa se lase, asa ca nici gargaragii astia de la TV care se plang tot timpul nu trebuie bagati in seama.

Sorin Blaj
30th October 2010, 13:49
De unde ai datele astea? Intreb pentru ca m-ar interesa niste date sigure.
4% sunt explicati de simplul fapt ca banii in loc sa se duca la consum se duc in plus la tva, restul 6,5% nu mi se par asa de mult. Reducerea ar fi fost mai mare daca ar fi fost mai multi romani care si-ar fi permis sa protesteze la cresterea TVA prin economisire, dar majoritatea nu pot. Adica cei cu salarii mici nu prea au de ales, cheltuie toti banii cat ca tva e de 24% cat ca e 19%, doar n-or sa moara de foame.

Ex: toata tara are 100 de lei venit si il cheltuie pe paine, altfel mor de foame
Cu tva de 19% sa zicem ca painea este de 1 leu deci se consuma 100 paini si la stat ajung 19 lei tva
Cu tva de 24% painea devine 1,04 si pe aceiasi bani disponibili se mai consuma doar 96 de paini si la stat ajung 24 lei tva.
(100-96)/100=4%

Asta e o reducere de consum minima, considerand ca toti vor creste preturile odata cu cresterea tva. Pe langa asta vor mai fi cativa care au mai multi bani decat le-ar fi necesar pentru consum si care daca la 19% ar fi cumparat ceva in plus, la 24% renunta la acel ceva. Astia reprezinta diferenta de 6,5% in reducerea consumului. Sincer mie nu mi se pare mult, dar nici nu am termen de comparatie. Ar trebui sa comparam cu experientele altor tari la modificari asemanatoare sau chiar cu reduceri de consum de la noi din trecut, dar generate de alte cauze.

Si mai trebuie tinut cont si de perioada de raportare a reducerii de care zici. Daca cumva este fata de anii trecuti, trebuie sa ne gandim ca accesul la credite de consum s-a redus simtitor de atunci.

O sa-ti dau date concrete si sigure. Sa vad daca reusesc astazi.

Lordliv
30th October 2010, 14:55
ady,datele sunt preluate de la institutul national de statistica si din "disertatia" saptamanala a economistului BCR,lucian anghel!

ai mare dreptate,este foarte importanta perioada comparata.

reducerea consumului cu 10,5% este fata de luna precedenta ( ultima in care s-a aplicat tva de 19%)
fata de luna iulie a anului 2009,consumul s-a redus cu 8,6%.

sorine,sa stii ca site-ul porcisme este un site serios.
arata cat se fura in tara asta din banii publici.

sincer nu inteleg imixtiunea ta pe aceasta sectiune.
nu este un afront adus lui miril?:thinkso:

Sorin Blaj
30th October 2010, 15:13
Miril n-a fost disponibil ieri, iar interventiile mele au fost binevenite, incercand sa tina cursul discutiei sau tu doresti ca discutiile sa cada in derizoriu?

Faptul ca site-ul respectiv este serios, este ok. Poate n-ar fi rau sa deschizi un thread pentru subiectul respectiv si astfel va fi vizibil permanent. Altfel, un astfel de post, dispare si n-are niciun efect. Mai mult, da posibilitatea unora sa bata campii.

Cat priveste TVA-ul, o sa caut datele si o vi le pun la dispozitie, ca sa trageti concluziile. Nu mai am incredere in interpretarile unora sau altora, indiferent de numele respectivilor. Prefer interpretarile personale. Timpul mi-a dovedit ca sunt mai aproape de adevar si daca gresesc, este greseala mea. :)

Lordliv
30th October 2010, 15:23
sorine, pe mine chiar ca nu ma intereaza efectul produs de postarile mele.
sunt ganduri de moment pe care le-am ales sa le fac publice pe acest forum.

dar ca sa vii tu si sa spui ca afisarea unui astfel de site duce discutia in derizoriu,ma deranjeaza.

k! il astept pe miril, ca sa mai postez pe aici...
ramai cu marker si cu discutiile " la obiect ":D

Romeo
30th October 2010, 15:25
sorine,sa stii ca site-ul porcisme este un site serios.
arata cat se fura in tara asta din banii publici.



si cu furatul asta trebuie sa ajungem la o concluzie, ca oricine a fost la putere dupa 1990 si-a ajutat clientela politica si asta va continua multi ani de aici incolo, deci trebuie sa alocam cateva procente cheltuite aiurea (ca sa gasesc o exprimare nepenala). Nu are niciun rost sa ne agitam cu 'furatul' asta atat timp cat oricine va veni la putere si guvernarea PDL cred ca este doar inceputul impartirii 100 % pentru clientela sa politica, invinsii nu vor mai beneficia de nimic.
Probabil va trebui sa gasim un sistem plauzibil de cheltuieli publice, eventual un vot electronic, in care cei care vom avea acces (daca vom fi candva bagati in seama) sa votam daca vrem stadioane in Cluj sau Ploiesti sau preferam 2 km de autostrada in plus. Atat timp cat se va ajunge la putere prin campanie electorala, cei 'alesi' de o minoritate a po****tei vor trebui sa-i plateasca pe cei care i-au dus acolo. Deci tot acest sistem de cheltuieli publice trebuie regandit, nu numai o mana de hoti sa aiba acces la fonduri. Schimbarea odata la 4 ani nu este eficienta intr-o tara care este in paragina de zeci de ani. Prin sistemul actual de vot, aplicat in multe tari decente, noi nu facem decat sa schimbam hotii intre ei cu foloase minore fata de tara.

Sorin Blaj
30th October 2010, 15:25
sorine, pe mine chiar ca nu ma intereaza efectul produs de postarile mele.
sunt ganduri de moment pe care le-am ales sa le fac publice pe acest forum.

dar ca sa vii tu si sa spui ca afisarea unui astfel de site duce discutia in derizoriu,ma deranjeaza.

k! il astept pe miril, ca sa mai postez pe aici...
ramai cu marker si cu discutiile " la obiect ":D
Daca atat ai inteles. Sa fii sanatos.

Sorin Blaj
31st October 2010, 12:34
Ady. Ai aici evolutia comparativa a incasarilor din TVA in 2009 si 2010, in milioane RON, pe luni:

LUNA 2009 2010

IAN 4.295,4 3.188,0
FEB 2.371,6 2.214,3
MAR 1.868,5 2.154,6
APR 3.045,7 2.953,4
MAI 2.741,2 2.692,1
IUN 2.736,8 3.231,0
IUL 2.748,9 3.220,4
AUG 2.476,1 3.637,1
SEP 3.040,7 3.890,0

TOTAL 25.324,9 27.180,9

Cota standard de TVA a fost marita la 24% (de la 19%) incepand cu 1 iulie 2010.

Rezultatele se vad cu ochiul liber, ma refer la volumul incasarilor din TVA.

Ca analiza, ceea ce nu se vede:

1. Evolutia pe luni:
iunie - incasarile cresc cu 18,06% in marime absoluta, in conditiile aceleasi cote de 19%, pe fondul cresterii consumului, ca si consecinta a zvonului ca vor creste preturile si oamenii si-au facut provizii. :)
iulie - incasarile cresc cu 17,15%, dar volumul de activitate scade cu 7,26%
august - incasarile cresc cu 46,89%, iar volumul de activitate creste cu 16,28%
septembrie - incasarile cresc cu 27,93%, iar volumul de activitate creste cu 1,28%

2. Pe intreaga perioada de aplicare a cotei de 24% (iulie -septembrie) volumul incasarilor este:
2009: 8.265,7
2010: 10.747,5
Se inregistreaza un plus de venituri din TVA de 2.481,8 milioane RON, ceea ce reprezinta o crestere cu 30,03%, cresterea de activitate in cele trei luni fiind de 2,94%

3. In primele sase luni ale anului (ianuarie - iunie) incasarile din TVA au fost cu 625,8 milioane RON mai reduse in 2010 comparativ cu 2009, iar acum, dupa noua luni, incasarile sunt mai mari cu 1.856 milioane RON.


Cu alte cuvinte, in prima luna de aplicare a cotei marite s-a inregistrat o reducere a activitatilor purtatoare de TVA, iar in urmatoarele doua luni o crestere. Per total, in cele patru luni, activitatea din 2010 a fost aproximativ la acelasi nivel ca in 2009.

Tim
31st October 2010, 14:09
Sorine,acum o ora am parcurs pentru prima data centura Lugojului.Ce sa zic;superb.
Acum puteti sa va plimbati cu masina prin oras cu 5 km/h cat vreti voi,nu mai blocati o tara intreaga!:D

Sorin Blaj
31st October 2010, 14:56
Sorine,acum o ora am parcurs pentru prima data centura Lugojului.Ce sa zic;superb.
Acum puteti sa va plimbati cu masina prin oras cu 5 km/h cat vreti voi,nu mai blocati o tara intreaga!:D
Adevarat vorbesti. Nu-ti dai seama de valoarea unui lucru decat atunci cand ajungi sa beneficiezi de el sau cand nu-l mai poti folosi.

Daca-ti spun ca intre 14.00 si 17.00 era blocat traficul in tot orasul, inainte de existenta centurii, iti dai seama de imensul beneficiu adus de centura.

Mersi. Sper ca in cel mult doi ani sa scapati si voi de traficul de tranzit si sa circulam pe autostrada. Doamne ajuta! :ok:


PS: Dupa cum ti-ai dat seama, nu se construieste nimic in tara asta. :)

Tim
31st October 2010, 15:05
Adevarat vorbesti. Nu-ti dai seama de valoarea unui lucru decat atunci cand ajungi sa beneficiezi de el sau cand nu-l mai poti folosi.

Daca-ti spun ca intre 14.00 si 17.00 era blocat traficul in tot orasul, inainte de existenta centurii, iti dai seama de imensul beneficiu adus de centura.

Mersi. Sper ca in cel mult doi ani sa scapati si voi de traficul de tranzit si sa circulam pe autostrada. Doamne ajuta! :ok:


PS: Dupa cum ti-ai dat seama, nu se construieste nimic in tara asta. :)Sorine,eu cunosc drumul Lugojului ca pe CNP-ul personal.Erau vremuri cand veneam de 3-4 ori pe saptamana pana acolo.Pentru cineva care traversa tara ,Lugojul era un adevarat dop.

Nu inteleg de ce s-a spus ca este un drum la nivel de autostrada cand este un simplu DN.


Acum vorbind despre ce se construieste :rolleyes: DA,bravo orangistilor.Dar,te intreb pe tine,cat este rolul lui Orban liberalul?;)

iulian_1976
31st October 2010, 15:25
...inca un motiv sa votati PDL-ul in 2012 :o:
Partidul de guvernamant va mi face investitii in bazinul lor electoral,fara nici o indoiala:D


Marirea TVA-ului este o tampenie,sunt sigur ca putini stiu cum se calculeaza intr-o firma si care sunt implicatiile pe termen lung.... asta nu este politica ci analiza economica.

Sa spui ca o marire TVA este benefica inseamna sa nu ai cunostinte in domeniu,asta este la adresa lui Sorin.
Care este originea TVA-ului,de ce a fost creat,ce implicatii sunt pe termen lung,cum se calculeaza,ce este tva-ul colectat
dar cel deductibil,ce fac firmele pe termen lung sa plateasca mai putin?!

Cu ce as semana cresterea TVA-ului ?
...ca si cum ai taia piciorul unei vaci sa mananci pentru ca nu ai ce manca.
Desigur asteptand sa dea si lapte.

Sorin Blaj
31st October 2010, 16:07
Sorine,eu cunosc drumul Lugojului ca pe CNP-ul personal.Erau vremuri cand veneam de 3-4 ori pe saptamana pana acolo.Pentru cineva care traversa tara ,Lugojul era un adevarat dop.

Nu inteleg de ce s-a spus ca este un drum la nivel de autostrada cand este un simplu DN.


Acum vorbind despre ce se construieste :rolleyes: DA,bravo orangistilor.Dar,te intreb pe tine,cat este rolul lui Orban liberalul?;)

Investitia a fost demarata in 2008:

"Tronsonul centurii Lugoj a fost atribuit prin licitatie de catre Ministerul Transporturilor in 3 martie 2008 unui consortiu format din companiile MonteAdriano Engenharia e Construcao si Sociedade de Construcoes Soares da Costa. Valoarea totala a contractului a fost de 20,8 milioane de euro, fiind cofinantat de Comisia Europeana si de catre Guvernul Romaniei prin bugetul de stat. Din valoarea totala a contractului, 15,54 milioane de euro reprezinta contributia Comisiei Europene prin Facilitatea ex-ISPA."

Normal ca si Orban a avut o contributie. Practic, fiecare guvern din perioada 2008 - 2010 a contribuit, pentru ca a asigurat finantarea lucrarilor.

Stii ceva, n-ar trebui sa conteze ce guvern este in functie, dar conteaza, pentru ca 18 ani n-au miscat nimic in Zona de Vest, iar asta spune multe. PSD-ul si-a batut joc de zona asta ani de-a randul, asa ca nu ma mai impresioneaza cu nimic.

Regimul de autostrada se refera la structura terasamentului, nu la dimensiunea caii de rulare sau numarul de benzi. Exprimare defectuoasa, preluata din documentatia Uniunii Europene.


Situatia din Lugoj este generalizata la nivel de tara. Trec de ani buni prin Sibiu si de fiecare data pierd aproape o ora in traficul din oras. Adevarul este ca avem nevoie de astfel de devieri ale traficului, la fel cum avem nevoie de drumuri de calitate sau de autostrazi.

Sorin Blaj
31st October 2010, 16:09
...inca un motiv sa votati PDL-ul in 2012 :o:
Partidul de guvernamant va mi face investitii in bazinul lor electoral,fara nici o indoiala:D


Marirea TVA-ului este o tampenie,sunt sigur ca putini stiu cum se calculeaza intr-o firma si care sunt implicatiile pe termen lung.... asta nu este politica ci analiza economica.

Sa spui ca o marire TVA este benefica inseamna sa nu ai cunostinte in domeniu,asta este la adresa lui Sorin.
Care este originea TVA-ului,de ce a fost creat,ce implicatii sunt pe termen lung,cum se calculeaza,ce este tva-ul colectat
dar cel deductibil,ce fac firmele pe termen lung sa plateasca mai putin?!

Cu ce as semana cresterea TVA-ului ?
...ca si cum ai taia piciorul unei vaci sa mananci pentru ca nu ai ce manca.
Desigur asteptand sa dea si lapte.

Auci. Asta a durut. :) Poate m-am exprimat eu gresit, benefica pentru buget. Dintre toate impozitele care puteau fi marite, rezultatul cel mai bun si imediat l-ar fi avut TVA-ul. Despre asta era vorba in propozitie.

In sensul ca daca ar fi marit impozitul pe profit sau pe venit ar fi fost dezastru, atat pentru incasarile la buget din impozitul respectiv, cat si pentru companii sau salariati.

Lordliv
31st October 2010, 16:40
benefica pentru buget pe draku.

surplusul generat de cresterea TVA a fost anihilat de diminuarea veniturilor din alte taxe si impozite.

iar suprapunerea cresterii TVA peste reducerea veniturilor salariatilor din sistemul bugetar a dus la micsorarea vanzarilor companiilor.

o masura luata de niste idioti, care conduc romania.

Ady
31st October 2010, 17:45
Care este originea TVA-ului,de ce a fost creat,ce implicatii sunt pe termen lung,cum se calculeaza,ce este tva-ul colectat
dar cel deductibil,ce fac firmele pe termen lung sa plateasca mai putin?!


Firma nu este decat un intermediar care nu face altceva decat sa colecreze TVA-ul si sa il verse la stat. TVA-ul nu este al ei/nu este cheltuiala si nu ii afecteaza in nici un fel profitabilitatea. Marirea TVA-ului nu o influenteaza, pe ea firma, decat indirect prin reducerea consumului, care poate insemna vanzari mai mici.

S-ar putea pune problema la cei care lucreaza cu marje foarte mici, pentru ca odata ce le scad vanzarile pot sa coboare sub "break even point", dar as fi putin rezervat pana sa incep sa le plang de mila.

iulian_1976
31st October 2010, 18:33
Auci. Asta a durut. :) Poate m-am exprimat eu gresit, benefica pentru buget. Dintre toate impozitele care puteau fi marite, rezultatul cel mai bun si imediat l-ar fi avut TVA-ul. Despre asta era vorba in propozitie.

In sensul ca daca ar fi marit impozitul pe profit sau pe venit ar fi fost dezastru, atat pentru incasarile la buget din impozitul respectiv, cat si pentru companii sau salariati.

Sa facem un efort de inteligenta:
-deci daca in urmatorii 20 de ani vor fi gauri in buget TVA-ul ar trebui in mod repetat sa creasca pentru ca este benefica pentru buget.
Spune un scor 35% sau 40% tva in 2025 ?!

Tva-ul este gandit pentru a extrage un procent mic din multiplicarea tranzactiilor si deverului mare de incasari.
Nu de a extrage un procent mare dint-un numar mic de tranzactii.

Pe termen scurt.
-firma platitoare de tva fiind prinsa cu pantalonii in vine va plati neanticipand aceasta miscare.
Pe termen lung:
-se muta in alta tara sau inchide sandramaua sau umfla partea de intrari (asta va denatura si profitul) sau mai da afara din salariati egala cu procentul din tva adaugat sau se intelege cu guvernul pentru derogari :D sau va plati resemnat procentul de tva in plus sau deruleaza si tranzactii la negru pe partea de iesiri si tranzactii fictive pe partea de intrari.

Va mai aduceti aminte de jaful secolului cu banii de la Metro etc ?!
Poate acum intelegeti de ce sumele existente in duba erau mai mari decat ce era inscris in acte.:o:


Firma nu este decat un intermediar care nu face altceva decat sa colecreze TVA-ul si sa il verse la stat. TVA-ul nu este al ei/nu este cheltuiala si nu ii afecteaza in nici un fel profitabilitatea. Marirea TVA-ului nu o influenteaza, pe ea firma, decat indirect prin reducerea consumului, care poate insemna vanzari mai mici..

Cum TVA-ul nu il poate controla firma?! ,cum asa ?:D
Despre notiunea de TVA de incasat ai auzit!? :o:
...ca despre TVA de plata vad ca ai auzit ceva :D

Sorin Blaj
31st October 2010, 18:44
Iulian.

Orice crestere de impozite este neperformanta, atat pentru stat, cat si pentru afaceri. Cel putin asta este viziunea mea in ceea ce priveste politica fiscala, indiferent ca discutam pe termen scurt, mediu sau lung, dar noi discutam despre o situatie concreta, cand Romania a fost fortata practic de FMI sa creasca unul dintre impozitele principale.

Dintre cele patru categorii de impozite principale, s-a optat pentru cresterea TVA. Tinand cont de situatie, a fost cea mai buna decizie.

Apropo de incasari. Veniturile din TVA au crescut, iar celelalte impozite s-au mentinut aproximativ la acelasi nivel.

Lordliv
31st October 2010, 18:49
apropo de incasari.
in august, fiscul a încasat din taxe și impozite 11,11 miliarde de lei, cu peste 114 milioane de lei mai puțin decât în luna iunie, când încă nu se majorase TVA.

Sorin Blaj
31st October 2010, 19:02
Comparatia este relevanta cu aceeasi luna din anul anterior. In acelasi an, fluctuatiile sunt normale si permanente.

iulian_1976
31st October 2010, 19:25
Cu cat este mai mic TVA-ul cu atat nu se mai renteaza sa lucrezi la negru,nu se merita raportat la volumul incasarilor,cu cat creste TVA-ul incepe sa se merite.

In general in cazuri din acestea sectorul alimentar se scufunda primul in tranzacii la negru,voi credeti ca de tampiti in Germania tva-ul la alimente este 7%.

Romania va pare o tara predispusa la tranzactiile la negru in sectorul alimentar?!
...au ba ?:o:

Lordliv
31st October 2010, 19:30
imi pare rau profesore,guvernantii prefera raportarile la lunile precedente...:)
asa ca ma conformez datelor criptocomunistilor lui marker de la institutul de statistica.

fata de anii trecuti ,dezastrul ar fi mult mai relevant.

iulian_1976
31st October 2010, 19:39
Comportamentul de consumator al romanului cere un tva la alimente foarte scazut asta cu masuri de forfecare de pedepse mari in cazul tranzactiilor la negru.
Asta deja este politica fiscala pe termen lung nu cred ca este cazul Romaniei.


Tva-ul se poate analiza de exemplu luna august din anul acesta cu luna august din anul viitor.
Asta daca nu o sa dea vreo inflatie peste toate ... sa se observe o crestere spectaculoasa in incasarile bugetare care o sa inchida gura cartitorilor :D

Lordliv
31st October 2010, 19:53
chiar,la cat a ajuns inflatia, profesore?

Ady
31st October 2010, 20:12
S
Spune un scor 35% sau 40% tva in 2025 ?!

Tva-ul este gandit pentru a extrage un procent mic din multiplicarea tranzactiilor si deverului mare de incasari.
Nu de a extrage un procent mare dint-un numar mic de tranzactii.

Cum TVA-ul nu il poate controla firma?! ,cum asa ?:D
Despre notiunea de TVA de incasat ai auzit!? :o:
...ca despre TVA de plata vad ca ai auzit ceva :D

-TVA nu poate fi mai mare de 25%
-19% era o cota destul de mica comparativ cu restul EU.
-Daca se doreste impozitarea unui procent mic din multiplicarea tranzactiilor, de ce majoritatea SM EU au cotele peste 20? http://www.tmf-vat.com/vat/eu-vat-rates.html ... tot pe link poti sa vezi ca nu suntem singurii care maresc tva-ul...
-Se pot face optimizari in privinta TVA-ului si a fluxurilor de numerar, dar asta este altceva. TVA-ul din punct de vedere contabil nu influenteaza rezultatele companiei.

Referitor la TVA de incasat si de plata:

-TVA-ul este un impozit indirect suporat de consumator
-Asadar cand consumi ceva care nu este scutit, ai de plata un TVA
-Firma ia banii astia de la tine (TVA de incasat) si ii da mai departe la stat (TVA de plata). Revin la ce am spus si mai sus, in nici un moment TVA-ul nu este inregistrat in contabilitate ca venit (la incasare) sau ca cheltuiala (la plata catre buget). Deci nici un impact asupra profitabilitatii, doar asupra fluxurilor de numerar, din cauza faptului ca poti incasa de la client dupa ce ai platit la stat.



Cu cat este mai mic TVA-ul cu atat nu se mai renteaza sa lucrezi la negru
Ce legatura are munca la negru cu TVA-ul? Sau te referi la firmele firmele care nu dau bonuri fiscale/facturi?

Dupa cum am mentionat si pe pagina cealalta, eu nu sunt pentru nici o majorare de impozite, dar daca tot e sa le marim, sa le marim cu cap si sa intelegem ce se intampla. Si acum eu cred ca majorarea TVA era raul cel mai mic, in conditiile in care se pare ca statul nu poate colecta mai mult din zona gri pentru ca inspectorii si cu stimulente si nu renuntau la spaga, dar acum.

Lordliv
31st October 2010, 20:23
si fluxul de numerar nu influenteaza activitatea firmei?:thinkso:

Ady
31st October 2010, 20:28
Activitatea, nu rezultatul contabil (profit/pierdere)... d-asta am si spus ca aici se pot face optimizari. Dar fluxurile de numerar nu vad cum ar putea fi afectate mai rau de o cota de 19 sau de 24. Cred ca mai mult sunt afectate de felul cum negociezi in contract si cate zile de gratie dai la plata facturii, sau de cat de neseriosi sunt clientii.

Lordliv
31st October 2010, 20:34
ady, chiar nu intelegi ca marirea tva in conditiile de recesiune, poate sa duca la falimentul unei firme?

voi chiar nu aveti de-a face cu practica?

daca nu ma insel,si nu ma insel ,cel mai neserios client este statul roman.

la o factura de 1 miliard conteaza ca platesti 240 de milioane si nu 190 de milioane, fara sa-ti incasezi banii la timp.
cu 50 de milioane platesti 5 oameni in conditii de criza.
poate,in felul acesta nu mai poti sa-i platesti si ingroasa numarul somerilor...

Ady
31st October 2010, 20:39
Ti-am mai spus intr-o alta discutie ca am foarte mult de-a face cu practica. Tocmai d-asta iti spun, singurii afectati sunt cei cu marje foarte mici, care la reducerea vanzarilor datorita majorarii tva nu isi mai acopera costurile. Dar sa il vad eu p-ala cu marja de 6,5% cat ziceai ieri ca a scazut consumul. Si 6,5 asta e statistica, pentru ca nu este distribuit uniform pe toate activitatile.

le: daca faci afaceri cu statul, ti se cam rupe de fluxurile de numerar ale tva... pentru ca probabil pui borduri sau plastice la trecerile de pietoni ...

cred ca mult mai multe falimente a adus impozitul minim decat marirea tva... n-am date, dar asa am o presimtire

si cu un impozit progresiv nu ii mai dadeai pe cei 5 afara?

iulian_1976
31st October 2010, 20:53
Referitor la TVA de incasat si de plata:

-TVA-ul este un impozit indirect suporat de consumator
-Asadar cand consumi ceva care nu este scutit, ai de plata un TVA
-Firma ia banii astia de la tine (TVA de incasat) si ii da mai departe la stat (TVA de plata). Revin la ce am spus si mai sus, in nici un moment TVA-ul nu este inregistrat in contabilitate ca venit (la incasare) sau ca cheltuiala (la plata catre buget). Deci nici un impact asupra profitabilitatii, doar asupra fluxurilor de numerar, din cauza faptului ca poti incasa de la client dupa ce ai platit la stat.

...mda esti pe afara de tot.

Tva de incasat =cand Tva colectat<Tva deductibil deci statul vireaza valoarea tva-ului catre firma.

Atentie sunt firme care incaseaza de la stat tva nu numai care platesc,mai studiaza notiunile nu este o rusine sa nu cunosti.
Deci cum ramane cu tva-ul il controleaza sau nu firma intr'o mare mare parte?!
Nu sunt firme care lucreaza cu statul,sunt multe firme care fac export.


...asa cum bine a observat lordliv@
Tva-ul colectat se calculeaza din incasarile firmei una este sa calculezi 19% ala este 24%.

Daca nu esti stapan pe notiune de ce incerci sa explici ceva ce nu cunosti?!

Lordliv
31st October 2010, 20:55
atunci, permite-mi sa-ti spun ce usor va jucati voi cu miliardele altora!:D

despre impozitul minim am vorbit altadata.
si el si marirea tva distrug mediul privat sanatos din tara.

pentru ca cei care faceau evaziune,fac si in continuare.

ps. stii cat la suta reprezinta volumul tranzactiilor dintre firme particulare si stat din totalul tranzactiilor comerciale din romania?
stii cat tva are de platit statul catre firme?

iulian_1976
31st October 2010, 21:08
El nu face diferenta dintre tva de incasat si tva de plata este greu sa intelegi apoi cum este cu procentul de 24%.

Ady
31st October 2010, 21:14
...mda esti pe afara de tot.

Tva de incasat =cand Tva colectat<Tva deductibil deci statul vireaza valoarea tva-ului catre firma.

Atentie sunt firme care incaseaza de la stat tva nu numai care platesc,mai studiaza notiunile nu este o rusine sa nu cunosti.
Deci cum ramane cu tva-ul il controleaza sau nu firma intr'o mare mare parte?!
Nu sunt firme care lucreaza cu statul,sunt multe firme care fac export.


...asa cum bine a observat lordliv@
Tva-ul colectat se calculeaza din incasarile firmei una este sa calculezi 19% ala este 24%.

Daca nu esti stapan pe notiune de ce incerci sa explici ceva ce nu cunosti?!

http://lmgtfy.com/?q=rambursare+tva
http://www.englezaonline.ro/contabilitate/contul_4424_tva_de_recuperat.htm
de recuperat nu de incasat

Nu stiu cine nu e stapan pe termeni ...cand primesti de la stat se numeste rambursare, nu incasare.

Nu cred ca cineva intreg la minte s-a gandit ca majorarea tva va reduce evaziunea fiscala. Era gaura la buget, nu suntem in stare sa reducem cheltuielile, trebuia sa majoram veniturile. Nu discut acum de ce inaptii nu au reusit/nu au vrut sa reduca cheltuielile, discut despre ce masuri puteau fi luate pentru a aduce rapid bani la buget. Puteti sugera una mai buna si cu efecte negative mai mici decat majorarea TVA? Daca nu, eu ma opresc aici cu discutia asta.

Lordliv
31st October 2010, 21:23
in primul rand ar trebui sa fie obligate firmele portocalii sa-si achite datoriile scriptice, catre stat.
in al doilea rand aceleasi firme portocalii ar trebui sa nu mai faca evaziune fiscala de miliarde de euro,in domeniul panificatiei,alcoolului,combustibililor,tutunului sau legumelor si fructelor...

ce se intampla la vama craiova este simptomatic pentru toata tara.
zeci de cisterne cu combustibil, neaccizate de smecherii angajati acolo.
zilnic.


si pe urma sa vorbim de cresterea taxelor si impozitelor...

Ady
31st October 2010, 21:27
Propunerile astea sunt aceleasi cu "inspectorii fiscali sa nu mai ia spaga, sa dea amenzi si sa impoziteze atunci cand e cazul". Sincer acum, chiar crezi ca se poate face asa ceva? Si chiar daca s-ar porni o astfel de actiune (deja vbim de SF), efectele s-ar vedea in incasarile de anul asta?

iulian_1976
31st October 2010, 21:31
Firma nu este decat un intermediar care nu face altceva decat sa colecreze TVA-ul si sa il verse la stat.
O sa gasesti ambii termeni dar nu asta este problema.
Cum ramane cu TVA-ul este al "statului? Il poate controla firma?

Chiar daca nu cunosti notiunile asa mai brut :
-19% aplicat la o suma da ceva,24% aplicat sa spunem la aceasi suma da altceva.
Atentie calculat la aceasi suma considerant ca incasarile din doua luni sunt egale in firma,ceea ce este putin probabil.
...probabilitatea ar fi ca luna viitoare sa ai incasari mai mici. :)

Lordliv
31st October 2010, 21:37
ady,tu stii cati bani la negru intra in buzunarelor astora care ne conduc?

miliarde de lei vechi la o singura institutie de control.
intr-o zi.
acolo sunt banii romanilor.


o simpla angajata de la primarie,la serviciul tehnic de la urbanism , castiga vreo 6-7 milioane lei vechi pe luna.
dar ea este impusa de primar unei firme care lucreaza pentru primarie, ca diriginte de santier.
si acolo percepe 5% din valoarea investitiei.
pe fata.
astfel nu-ti accepta costurile.
aceasta este romania...

@ iulian
de aceea ii spun lui ady ca este rupt de realitate.
si el si altii care dau sfaturi economice pe aici,vorba lui markere!:)

iulian_1976
31st October 2010, 21:49
lordliv tu esti mai ancorat decat ady la realitate :o:

De ce se poate fenta in domneniul alimentar statul peste tot in lume ,nu doar in Romania?!
Este simplu si nu romanul a descoperit oul.

Cantitatea de grau,secara,de struguri,pepeni etc este greu de comensurat aici nu este ca si cum faci un televizor sau tabla zincata.
Materia prima poate fi usor modificata in acte,de vandut o vand usor cu chitanta sau...fara daca eu consider ca trebuie sa'mi acoper gaura facuta de stat prin marirea tva-ului.

Unele state din Europa au inteles ca un tva redus la alimente si o legislatie dura va face firmele sa declare exact intrarile si iesirile,pentru ca nu se merita riscul.

Lordliv
31st October 2010, 22:08
iuliene, nu stiu ce inseamna eek-ul ala,dar cu putina modestie,mai am si eu de a face cu managementul unor firme.
ale mele.:)

de tva inversa s-a auzit la ministerul agriculturii?
ca reducerea tva la produse de baza cica nu este sustenabila.

ce înseamnă tva inversa in agricultura:

agricultorul vinde morarului grâu fără tva.

morarul vinde făină brutarului, fără tva.

brutarul vinde pâinea la magazin tot fără tva.

vânzătorul încasează tva, pe care o plătește la stat.“

si scapam de evaziunea fiscala din panificatie...

iulian_1976
31st October 2010, 22:17
A fost admirativ eekul :o:

Lordliv
31st October 2010, 22:26
si chiar daca nu era,conta mai putin.

important este ca exista oameni ca tine care isi pierd timpul pe aici cautand sa educe economic "varfurile doctilor in teoria economiei de piata prezenti pe acest forum" :)

iulian_1976
31st October 2010, 22:51
Decat sa tin pentru mine ceea ce stiu ,mai bine incerc sa mai clarific cateva notiuni care se cunosc stramb in Romania. :)
Multi fanatici vin sa spuna ca daca cresti tva-ul cresc si veniturile automat ceea ce este fals,prin carti pe ici pe colo se mai explica cum sta treaba si ce impact are pe termen lung.


In alta ordine de idei,este normal sa votezi PDL-ul cand la tine in oras vezi o schimbare in bine ,vezi centura care s-a inaugurat la Lugoj.:D
Dupa asta din pacate urmeaza un fanatism PDL-ist sa explice orice tampenie a guvernului ca este o mare strategie economica.

Sorin Blaj
31st October 2010, 22:52
Firma nu este decat un intermediar care nu face altceva decat sa colecreze TVA-ul si sa il verse la stat. TVA-ul nu este al ei/nu este cheltuiala si nu ii afecteaza in nici un fel profitabilitatea. Marirea TVA-ului nu o influenteaza, pe ea firma, decat indirect prin reducerea consumului, care poate insemna vanzari mai mici.

S-ar putea pune problema la cei care lucreaza cu marje foarte mici, pentru ca odata ce le scad vanzarile pot sa coboare sub "break even point", dar as fi putin rezervat pana sa incep sa le plang de mila.

Te contrazic Ady.

Cresterea TVA are ca efect imediat cresterea preturilor, ceea ce are ca si consecinta scaderea puterii de cumparare (cu aceeasi bani cumparatorul poate cumpara mai putine produse). Rezultatul? Firma (producator sau vanzator) vinde mai putine produse, realizand astfel un profit mai redus.

Cam despre asta este vorba in cateva cuvinte.

Ca sa nu mai vorbesc de somaj sau chiar posibilitatea inchiderii afacerii.


Discutia a plecat de la ceva concret: ce impozite s-ar fi putut creste pentru a afecta mai putin economia si a creste veniturile bugetare, dintre impozitul pe profit, impozitul pe venit si TVA?

Lordliv
31st October 2010, 22:58
majorarea fiscalitatii nu determina neaparat o crestere a veniturilor bugetare!:D
o teorie deseori verificata de practica.:)

Sorin Blaj
31st October 2010, 22:58
Decat sa tin pentru mine ceea ce stiu ,mai bine incerc sa mai clarific cateva notiuni care s-au invatat stramb in Romania. :)
Multi fanatici vin sa spuna ca daca cresti tva-ul cresc si veniturile automat ceea ce este fals,prin carti pe ici pe colo se mai explica cum sta treaba si ce impact are pe termen lung.


In alta ordine de idei,este normal sa votezi PDL-ul cand la tine in oras vezi o schimbare in bine ,vezi centura care s-a inaugurat la Lugoj.:D
Dupa asta din pacate urmeaza un fanatism PDL-ist sa explice orice tampenie a guvernului ca este o mare strategie economica.

Aceste reguli sunt abc-ul fiscalitatii, chiar daca vin unii si spun ca o crestere a impozitului pe venit va determina cresterea veniturilor bugetare din impozitarea bogatilor (in Romania sunt considerati bogati salariatii cu peste 2-3.000 lei :)).

Problema majora a Romaniei, de fapt a tuturor guvernelor de dupa 1990 este ca nicio masura fiscala nu s-a luat ca urmare a unor studii viabile, ci cu hei rup-ul, ca o arma politica sau ca urmare a unei terte influente (FMI).

N-am avut niciodata o strategie pe termen macar mediu, care sa ofere investitorilor sau oamenilor de afaceri posibilitatea unei previzionari corecte a efectelor fiscalitatii asupra propriilor sau potentialelor afaceri.

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:02
majorarea fiscalitatii nu determina neaparat o crestere a veniturilor bugetare!:D
o teorie deseori verificata de practica.:)

De prin 1980 incoace. Laffer a fost poate economistul cel mai norocos din acest punct de vedere, pentru ca a reusit sa-si implementeze ideile in practica, timp de 8 ani.

Exemplele cele mai bune din Romania sunt introducerea cotei unice si reducerea cotei de impozit pe profit de la 25% la 16% la 1 ianuarie 2005. Chiar daca pe termen scurt (un an), veniturile din cele doua impozite s-au redus, pe termen mediu si lung (din 2006 pana in prezent) acestea au inregistrat valori impresionante, ca sa nu mai vorbim de efectele pozitive asupra economiei.

Lordliv
31st October 2010, 23:07
studii viabile?!

pai cand schimbi codul fiscal des si nu respecti regula cu intrare in vigoare a unor norme de aplicare dupa 6 luni ( ca sa aiba si compania timp sa-si faca o strategie economico-financiara) nu culegi decat haos fiscal.

romeole,cred ca esti de acord cu reflectia mea: ( preluata si ea de la unu' mai destept)
statul socialist ia de la bogati, statul capitalist ia de la saraci!:D

curba laffer? :)

Ady
31st October 2010, 23:09
Te contrazic Ady.

Cresterea TVA are ca efect imediat cresterea preturilor, ceea ce are ca si consecinta scaderea puterii de cumparare (cu aceeasi bani cumparatorul poate cumpara mai putine produse). Rezultatul? Firma (producator sau vanzator) vinde mai putine produse, realizand astfel un profit mai redus.


Sorin, asta am spus si eu. Direct majorarea TVA nu afecteaza profitul. Indirect poate reduce cererea si un numar mai mic de produse vandute va micsora contributia (http://en.wikipedia.org/wiki/Contribution_margin) unitara a produsului la acoperirea costurilor fixe si a profitului. Dar indirect si nu neaparat obligatoriu.

In plus, ce nu cred ca am mentionat pana acum, in decizia investitorilor straini de a investi sau nu intr-o tara, prea putin conteaza cota de TVA. Mult mai mult conteaza cotele de impozitare a profitului si a muncii. Sau daca ne referim la TVA conteaza mult mai mult cat trebuie sa astepti pentru o rambursare decat cota.

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:09
majorarea fiscalitatii nu determina neaparat o crestere a veniturilor bugetare!:D
o teorie deseori verificata de practica.:)

Noi n-am discutat despre o situatie normala, cand se fac calcule si se construieste o strategie fiscala, ci de o situatie de criza, cand trebuia marit un impozit, nu prea conta care, in opinia FMI.

Reactia cea mai buna ar fi fost sa se gaseasca alte surse de reducere a cheltuielilor:

- renuntarea la unele investitii in tot felul de scoli in localitati fara copii sau sali de sport pentru organizarea de sedinte de partid sau de nunti.
- reducerea numarului de bugetari in activitati unde nu se justifica 5 pe un post.

Din pacate, actualul guvern si-a dat cu stangul in dreptul si au reusit, chiar si in conditiile reducerii salariilor tururor bugetarilor cu 25%, sa reduca cheltuielile salariale cu sub 5%. De rasul curcilor.

Lordliv
31st October 2010, 23:15
"Direct majorarea TVA nu afecteaza profitul"

ba da ady,imi afecteaza profitul,si macar pentru considerentul ca eu trebuie sa platesc tva la facturare si nu la incasarea de facto a facturii.

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:17
Ca sa nu mai vorbim de situatia cand n-o mai incasezi. :)

Ady
31st October 2010, 23:19
Stiu ca s-a mai propus chestia cu plata tva la incasarea facturii si stiu ca suna ideal, dar daca tu reusesti sa gasesti modalitatea practica, de declarare, plata si control... Ca sa nu mai spun ca nu e in linie cu directivele europene.

Faptul ca nu ai in momentul de fata banii in mana/cont, nu inseamna ca ti-a diminuat profitul. Poti sa te afli in situatia in care ai profit si faci imprumut ca sa distribui dividende.

Cand n-o mai incasezi (factura) ca a dat clientul faliment se face ajustare a bazei de impozitare si nu pierzi nimic.

Lordliv
31st October 2010, 23:23
sorine,de cand am preluat ad literam acquis-ul comunitar, noi nu mai avem " o situatie normala "
basca recesiunea,impusa zic eu (;)), si nu ciclica, care ne afecteaza.

"Cand n-o mai incasezi (factura) ca a dat clientul faliment se face ajustare a bazei de impozitare si nu pierzi nimic. "

muhahaha!

Lordliv
31st October 2010, 23:28
ady, tu ai auzit de blocarea conturilor de catre portocalii de la anaf?:cool:

Ady
31st October 2010, 23:30
muhahaha!

Cod fiscal art. 138 lit. d) ... acum astept sa imi spui iar ca sunt rupt de realitate... stiu ca e complicat, stiu ca nu mereu obtii decizia judecatoreasca, dar nu poti spune ca legea nu ti-o permite.


lordliv nu stiu cu cine faci tu afaceri, dar iti pot spune ca se poate si altfel. Stiu de toate rahaturile si magariile dar la fel de bine stiu ca se poate si sa te tii departe de toate astea si din cauza asta imi vine greu sa plec urechea la cei care se vaicaresc din orice. Oricat imi zici tu ca sunt rupt de realitate stiu de toate neajunsurile (sau mare parte din ele) sistemului, dar iti pot da exemple in care firme si-au sustinut cauza si au castigat ceea ce li se cuvenea prin lege. Din pacate niciuna romaneasca, pentru ca cele romanesti probabil se vaicaresc.

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:32
sorine,de cand am preluat ad literam acquis-ul comunitar, noi nu mai avem " o situatie normala "
basca recesiunea,impusa zic eu (;)), si nu ciclica, care ne afecteaza.

"Cand n-o mai incasezi (factura) ca a dat clientul faliment se face ajustare a bazei de impozitare si nu pierzi nimic. "

muhahaha!
Ad litteram, dar fara capacitate de administrare.

TVA-ul este in toate tarile Uniunii Europene cel mai important impozit, ca volum al incasarilor la buget. Problema principala a Romaniei o reprezinta insa INCAPACITATEA statului de a administra acest impozit.

Dupa aderare, primele sase luni din 2007, daca nu ma insel, incasarile din TVA au scazut dezastruos, tocmai din acest motiv.

Inca lucram pe genunchi, n-avem o baza de date buna care sa ne permita identificarea problemelor din sistemul fiscal.

Lordliv
31st October 2010, 23:33
legea, imi garanteaza in romania, o viata decenta.
cati beneficiaza de ea?:rolleyes:

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:35
Cod fiscal art. 138 lit. d) ... acum astept sa imi spui iar ca sunt rupt de realitate... stiu ca e complicat, stiu ca nu mereu obtii decizia judecatoreasca, dar nu poti spune ca legea nu ti-o permite.

Ady. Tu discuti prea mult in litera legii, fara sa ai in vedere realitatea din teren.

Vorbesti ca un consultant fiscal al PwC, nu ca un om de afaceri care se da cu capul de pereti ca s-a blocat in plasa Codului fiscal.

Ady
31st October 2010, 23:38
Am modificat intre timp post-ul de mai sus. Am spus ca stiu care sunt problemele din teren, ma lovesc zi de zi de ele. Sa stii ca consultantii nu stam si citim legea, ci interactionam constant cu autoritatile. D-aia zic ca va pot da exemple cu zecile cu abuzuri si pot da si exemple in care contribuabilul a luptat si nu numai ca si-a luat ce i se cuvenea, dar a luat si cu dobanda.

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:38
ady, tu ai auzit de blocarea conturilor de catre portocalii de la anaf?:cool:

Stii ceva. Intotdeauna va fi cineva la butoanele blocarii conturilor, ca sunt portocalii, galbeni sau rosii. Asta este realitatea romaneasca si vor mai trece multi ani pana o sa intre lucrurile in normal.

Poate cu un management nemtesc.


I-ai vazut cat au fost de suparati cand nu le-au mai intrat stimulentele? Nu le-a fost platita "munca". :)

Lordliv
31st October 2010, 23:39
sorine,am avut vineri o discutie cu un prieten de-al meu,decanul unei facultati craiovene. ( de stat)
i-am reprosat faptul ca scoate pe banda rulanta analfabeti care trebuie sa lucreze in administratie, management bugetar,aplicand legile europene.
stii ce mi-a raspuns?
lucram cu materialul clientului...
societatea romananeasca merge spre implozie.

ps. sry pentru t-ul lipsa...

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:43
Am modificat intre timp post-ul de mai sus. Am spus ca stiu care sunt problemele din teren, ma lovesc zi de zi de ele. Sa stii ca consultantii nu stam si citim legea, ci interactionam constant cu autoritatile. D-aia zic ca va pot da exemple cu zecile cu abuzuri si pot da si exemple in care contribuabilul a luptat si nu numai ca si-a luat ce i se cuvenea, dar a luat si cu dobanda.

Stiu Ady, dar baietii sunt mai colturosi. Pe buna dreptate. Cand esti in viata reala si te lovesti de aceste abuzuri, nu mai privesti lucrurile in litera legii.

Ady
31st October 2010, 23:45
Atunci imi pare rau, dar n-am ce sa mai zic. Sa asteptam sa vina ANAF-ul sa ne roage sa ne dea ce e al nostru.

Parerea mea e ca poti fi realist si sa incerci sa scoti tot ce poti dintr-o situatie naspa sau poti sa visezi ca vreunii din nenorocitii astia vor reduce din cheltuielile cu bugetarii pe care ei i-au adus acolo, ca or sa astupe toate gaurile prin care se scurg banii de la buget si ca vor trai din salariul de parlamentar, numai ca sa iti lase tie tva-ul cum era.

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:50
sorine,am avut vineri o discutie cu un prieten de-al meu,decanul unei facultati craiovene. ( de stat)
i-am reprosat faptul ca scoate pe banda rulanta analfabeti care trebuie sa lucreze in administratie, management bugetar,aplicand legile europene.
stii ce mi-a raspuns?
lucram cu materialul clientului...
societatea romananeasca merge spre implozie.

ps. sry pentru t-ul lipsa...

Cunosc foarte bine problemele astea si chiar nu vad vreo solutie de viitor, in conditiile in care se va continua asa.

Hai sa-ti dau un exemplu plastic: In faza incipienta a realizarii Legii educatiei, am primit o invitatie (toate cadrele didactice) de a ne exprima opinia cu privire la masuri de imbunatatirii a educatiei din Romania.

Am avut vreo cateva idei, nu neaparat revolutionare, n-am pretentia asta, dar una ar fi fost poate decisiva, introducerea admiterii, de la liceu pana la facultate. Nu s-a luat o astfel de decizie, astfel ca lucrurile au ramas la decizia universitatilor. Vezi doamne, primeaza autonomia. Asa ca vom continua sa primim analfabeti cu medie peste 9 la Bac. Inainte de 1990, n-aveau nicio sansa nici la o scoala profesionala.

Asta e realitatea.

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:53
Atunci imi pare rau, dar n-am ce sa mai zic. Sa asteptam sa vina ANAF-ul sa ne roage sa ne dea ce e al nostru.

Parerea mea e ca poti fi realist si sa incerci sa scoti tot ce poti dintr-o situatie naspa sau poti sa visezi ca vreunii din nenorocitii astia vor reduce din cheltuielile cu bugetarii pe care ei i-au adus acolo, ca or sa astupe toate gaurile prin care se scurg banii de la buget si ca vor trai din salariul de parlamentar, numai ca sa iti lase tie tva-ul cum era.

Din pacate, actualul guvern a aratat ca este incapabil sa reduca bugetarii, sa opreasca scurgerile de bani si stiu doar sa creasca impozitele (impozitul minim si TVA-ul). Nu stiu ce consilieri au, dar pot sa-i dea pe toti afara. Nu-si merita banii.

Lordliv
31st October 2010, 23:53
ady,companiile private romanesti sunt prea sarace pentru firmele de consultanta fiscala care paraziteaza mediul economic.
de fapt firmele de consultanta fiscala sunt in romania doar firmele prin care se da spaga oficial catre salariatii angajati la stat.:cool:

si nu au timp de vaicareli cum zici tu.
fenteaza statul din greu pentru ca si statul fenteaza companiile.
mai mult,isi bate joc de ele.

@ sorine ,scuza-ma ,dar pe timpul conventiei sau al psd-ului la craiova conducerea finantelor era pe mana unor specialisti in domeniu.
acum sunt doar fosti lipitori de afise,care nu stiu decat de spaga.
jumate ei si sefii ierarhici din partid,jumatate la bugetul statului.:D

Sorin Blaj
31st October 2010, 23:56
Posibil si nu te contrazic, pentru ca si la Lugoj sunt niste specimene prin unele functii de te doare capul. Nu ma refer la Finante aici, la Lugoj este un om competent, de vreo 10 ani, dar in alte domenii ... Textul in gand.

Lordliv
1st November 2010, 00:04
repet sorine,din pacate nu as vedea insa acum, mari specialisti la celelalte partide.
doar parveniti cu facultatea si doctoratul facute " la distanta "!;)

ps. sper ca inca o data te-ai convins ca intentia mea nu este sa duc in derizoriu discutiile antrenante de pe forum.:D:drak::evil:

Sorin Blaj
1st November 2010, 00:09
Nu se pune problema asa, dar ultimele pagini dovedesc ca se poate si discuta un subiect, iar eu imi iau angajamentul ca sa protejez astfel de momente, destul de rare pe aici.

Intentia mea a fost sa eliberez spatiul pentru discutii serioase, pentru a nu le deturna, mai ales ca Bond abia asteptat sa-ti dea replica. :)


Apropo. Cand sterg un post, dau si o scurta explicatie mai mult decat lamuritoare. N-ar strica sa arunci o privire pe viitor.

Lordliv
1st November 2010, 00:13
si care este farmecul vietii?!;) ( pe un forum)

sa dai replica,sa ti se dea replica...
si sa taxezi mucaliceste histrionii!:drak:


sorine,andrei ti-ar spune ca am o predispozitie inascuta de a enerva persoanele grele de pe forum.
dar eu nu sunt de acord cu el...:)

Sorin Blaj
1st November 2010, 00:15
Depinde de replica. Am avut in ultimele trei zile, 9 sau 10 pagini de discutii inteligente, pe o tema chiar interesanta.

Pacat ca timpul nu-mi permite sa fiu mai prezent, pe de o parte, iar cand am timp si vad lipsa de continut, mai bine ies.

iulian_1976
1st November 2010, 00:23
Se mai fac angajari in institutiile de stat ?!

Guvernul avea 2-3 solutii pentru reducerea cheltuielilor de la Finante etc :

-reduci veniturile cu un procentul in mod egal pentru toti salariatii asa cum s-a si intamplat.
-reduceai sporurile progresiv procent mai mare la sefi si cat mai diminuat la baza piramidei.
-veneai cu o restructurare in fiecare birou din finante,se scadea numarul de sefi la minim, se marea numarul de functionari fara functii la baza piramidei,apoi aplicai procente diferentiate in functie de compartiment.Era ceva de munca dar nu imposibil.

Ultimele doua variante imi par mai gandite insa ai nevoie de oameni fara nici un interes in interior ar fi fost sa spunem o amenda
sefilor din toate compartimentele.
La ultima solutie ai nevoie de oameni foarte bine pregatiti si care sa reziste multor presiuni;nu este suficient sa fii doar bine intentionat.
...ca sa fie tacamul complet veneai cu 4-5 supervizori in domeniu din Germania,Suedia,Danemarca tari cat mai nordice :)

Lordliv
1st November 2010, 00:27
pai daca tu-nu,uti-nu,bancarul-nu,miril-nu,romeo-spre nu si el in ultima perioada,atunci vrei sa lasam sectiunea pe umerii celor de la aa, sau diverse sau cum pisici s-o numi?
apreciez in ultima perioada,postarile lui iulian de aici.
se pricepe si la fotbal si la politica si la economie...

Sorin Blaj
1st November 2010, 00:29
Eu da, dar cu conditii, nu de florile marului. Sa vad disputa voastra cu Bond? Nu mersi. :)

Sorin Blaj
1st November 2010, 00:32
Se mai fac angajari in institutiile de stat ?!

Guvernul avea 2-3 solutii pentru reducerea cheltuielilor de la Finante etc :

-reduci veniturile cu un procentul in mod egal pentru toti salariatii asa cum s-a si intamplat.
-reduceai sporurile progresiv procent mai mare la sefi si cat mai diminuat la baza piramidei.
-veneai cu o restructurare in fiecare birou din finante,se scadea numarul de sefi la minim, se marea numarul de functionari fara functii la baza piramidei,apoi aplicai procente diferentiate in functie de compartiment.Era ceva de munca dar nu imposibil.

Ultimele doua variante imi par mai gandite insa ai nevoie de oameni fara nici un interes in interior ar fi fost sa spunem o amenda
sefilor din toate compartimentele.
La ultima solutie ai nevoie de oameni foarte bine pregatiti si care sa reziste multor presiuni;nu este suficient sa fii doar bine intentionat.
...ca sa fie tacamul complet veneai cu 4-5 supervizori in domeniu din Germania,Suedia,Danemarca tari cat mai nordice :)


Nu e vorba de reducerea cheltuielilor de la Finante, ci din intreg sistemul bugetar.

In plus, daca nu-i opresc pe cei din teritoriu de la risipirea banilor publici, indiferent ca vorbim aici de hartia din copiator, de externalizarea serviciilor sau de asfaltarea unei strazi, nicio solutie nu va fi suficienta.

iulian_1976
1st November 2010, 00:41
Ultimele doua solutii se pot aplica in orice institutie de stat insa grosul stimulentelor sunt in Finante.

Acum ceva vreme pe vremea lui Nastase daca aveai sansa sa intri in Garda financiara trebuia sa-si gasesti "perechea" care iese la pensie altfel nu puteai intra.
Asta pe langa examene,interventii etc.

Nu era perfect insa se respecata macar un principiu.:o:

Lordliv
1st November 2010, 00:46
iar noi care am ramas ,data,tim sau eu dam replici conforme cu iq-ului userului...:D

marker?
veniti voi, moderatorii ,cu threaduri noi si interesante ( fara base & co) si il ignoram cu desavarsire pe histrion.
desi vadim merita niste views in plus din replicile date histrionului.:)

ps. si JJ-tot spre nu tinde.

Sorin Blaj
1st November 2010, 01:25
Oare de ce?

Probabil te referi la ei sau acum nu mai intra in discutie asteptarea? :)

Orice user inteligent poate sa deschida un thread cu un subiect interesant. Din pacate, asta se intampla tot mai rar, iar astfel de pagini dispar in copy paste-ul lui Bond. I-am dat o solutie lui Miril, dar vad ca nu-l intereseaza. Prefera sa ia lucrurile asa cum sunt. Rezultatul? O lehamite generala.

Cred ca ultimele trei zile au fost cele mai aglomerate pe aici, dar nu prea exista interes in sensul asta.


Mai avem noi o experienta comuna cu lehamitea sau dezastrul unei sectiuni, altfel onorabile, dar scopul a fost altul, de "conservare", nu de dezvoltare. Probabil se discuta subiectul pe alt forum si a existat un interes al ingroparii celui de pe Onlinesport. Cel putin asa parea.

Romeo
1st November 2010, 08:47
Cunosc foarte bine problemele astea si chiar nu vad vreo solutie de viitor, in conditiile in care se va continua asa.

Hai sa-ti dau un exemplu plastic: In faza incipienta a realizarii Legii educatiei, am primit o invitatie (toate cadrele didactice) de a ne exprima opinia cu privire la masuri de imbunatatirii a educatiei din Romania.

.

in anii 80 te duceai la o facultate pentru ca iti asigura un serviciu la birou, eventual nu te murdareai, cu un salariu mai mare decat al uni munctor cu cativa ani de vechime, apoi puteai urca, dupa primul, al treilea, al optulea, asta fara sa te dai in ceasul mortii.
Tot mai mult, diploma de facultate nu mai inseamna bani. In orasele mari iti poti gasi o sansa, asta daca vrei 'sa mananci pamantul'. In scoala generala si liceu nu prea stii ce-i aia munca (la patron), dormi linistit, parintii vegheaza. Daca tata nu te lasa sa fii vagabond (sau curva), sa stai prin discoteci sau baruri, fugi de acasa si din ce traiesti ?
'Analfabetismul' stil Vanghelie poate fi compensat prin descurcareala, iar banii si relatiile te fac sa traiesti bine, ceea ce nu inveti la scoala. Apoi este mult mai avantajos sa muncesti in Spania pe 800-1200 E lunar, decat sa stai 6 ani la medicina, plus vreo 3 in specializari pentru un salariu de ...
Apoi, Sorine, nu uita de ifosele unor profesori, care te pica (examen, sau chiar an) pentru ca ai nesansa sa-ti pice un subiect din singurul curs necitit. Nu uita ca si temperamentul studentului il poate victimiza pe vecie in fata vreunui profesor. Am avut colega de 9,50 care a fost picata la toate -1 examene de fizica pentru ca profesorului i s-a parut impertinent raspunsul ei la o activitate ASC (cros, la care nu s-a dus nimeni), iar ea a raspuns ceva de genul: nu puteam sa ma duc in camine sa-i scot la alergare, sigur s-a exprimat cat de respectuos s-a putut, cunoasteam dinainte pretentiile respectivului profesor. Tot aici trebuie sa mentionez ca faceam fizica atomica care nu avea nicio legatura cu mecanica (organe de masini de milioane de ori mai mari decat efectele cuantice). In fiecare facultate se gaseste cate un obsedat care arata studentiulor cat de pretentios este el.
Deci, Sorine, am trecut si eu printr-o facultate, am fost si in productie (post 1990) si acum ascult mult (la TV). Imi formez parerea ca cei care activeaza intr-un job (inclusiv tu) se inchid tot mai mult in activitatea lor si nu inteleg scopul activitatii respective. Oamenii muncesc ca sa traiasca bine, putini o fac din placere, restul o fac din nevoie. De aici pana la invatamantul care se chinuie sa le bage in cap mii de formule fara niciun rost, activitati pe care nu le vor face niciodata, este un pas imens (la noi, nush la altii). Mai ales la noi importanta este atitudinea fata de munca, inteligenta. 'Alfabetizarea' de care zici iese in evidenta la TV, la sedinte, la lucrul cu clientul, dar nu este esenta traiului. Inca odata cazul Vanghelie: atat timp cat a fost ales-reales, inseamna ca el a facut ceva pentru alegatorii lui (nu neaparat toti sunt rromi), Ultrima data a candidat impotriva lui Bodu, om cu diploma, care a obtinut jumate din voturi ? De ce ? Pentru ca ala nu a facut nimic pentru om ci doar pentru smecherii care conduc tara. Nu mai vorbesc despre 'perla' de a pune sechestru pe toata averea lui Becali cand Jiji era dator cateva zeci de milioane vechi. Iata cum diplomele 'cad' atunci cand faci o singura prostie.

Datenshi
1st November 2010, 10:21
Am modificat intre timp post-ul de mai sus. Am spus ca stiu care sunt problemele din teren, ma lovesc zi de zi de ele. Sa stii ca consultantii nu stam si citim legea, ci interactionam constant cu autoritatile. D-aia zic ca va pot da exemple cu zecile cu abuzuri si pot da si exemple in care contribuabilul a luptat si nu numai ca si-a luat ce i se cuvenea, dar a luat si cu dobanda.

Ady, stii vorba aia, pana la Dumnezeu te mananca sfintii. Sunt multe lucruri care suna frumos in teorie, din pacate practica ne omoara.

As vrea doar sa intaresc ce a zis lordliv referitor la plata TVA, cu mentiunea ca nu numai statul este rau platnic. Eu am intalnit si suficiente firme private. Si ce te faci daca tu iti platesti cuminte TVA-ul in noiembrie si banii ii incasezi prin iunie anul urmator? Sau daca ai de facturat o suma cu 6-7 cifre in euro si clientul, din diverse motive, nu-ti primeste factura si facturarea se amana pe luna urmatoare? Conteaza atunci alea 5 procente in plus sau nu? Eu cred ca o sa conteze al dracu' de tare. Astea sunt exemple care nu se pupa deloc cu teoria, cu contracte, cu termene de facturare/plata, dar lucrurile astea au inceput sa se intample din ce in ce mai des si alea cateva procente in plus la TVA chiar pot afecta activitatea unei companii.

De schimbarea facuta fix in mijlocul anului nici nu mai discut. Poate sunt si firme private serioase in tara asta, care isi calculeaza un buget la inceputul anului (brut). Poate sunt firme care la randul lor isi calculeaza bugetele dupa cele ale primilor. S-au dus dracu' toate calculele cand s-a schimbat TVA? A fost afectat bugetul net? Mai punem in tocanita tot felul de ordonante bezmetice care se schimba de doua ori pe an si poate o parte din firmele astea la anul se vor gandi serios si la evaziune.

PS: penalitati de intarziere la plata ies din discutie, chiar daca cica e obligatoriu sa fie facturate. In 95% din cazuri l-ai pierdut pe ala de client daca ii facturezi asa ceva. Si in zilele astea, e mai bun un client care plateste cu cateva luni intarziere decat un client in minus. :D

Romeo
1st November 2010, 11:04
As vrea doar sa intaresc ce a zis lordliv referitor la plata TVA, cu mentiunea ca nu numai statul este rau platnic. Eu am intalnit si suficiente firme private. Si ce te faci daca tu iti platesti cuminte TVA-ul in noiembrie si banii ii incasezi prin iunie anul urmator? Sau daca ai de facturat o suma cu 6-7 cifre in euro si clientul, din diverse motive, nu-ti primeste factura si facturarea se amana pe luna urmatoare? Conteaza atunci alea 5 procente in plus sau nu? Eu cred ca o sa conteze al dracu' de tare. Astea sunt exemple care nu se pupa deloc cu teoria, cu contracte, cu termene de facturare/plata, dar lucrurile astea au inceput sa se intample din ce in ce mai des si alea cateva procente in plus la TVA chiar pot afecta activitatea unei companii.



solutia ar fi ori sa-ti asumi riscul de a nu ti se plati factura la timp si-ti refaci calculele, ori sa renunti sa mai discuti cu astfel de firme care nu-si platesc facturile, chiar si daca ele trebuie s aprimeasca de la altele, in final de la stat. Totul ar duce la o cadere rapida a comenzilor, de care va fi si statul fortat sa gaseasca solutii. In anii 95 era la moda blocajul financiar tot din cauza neplatii la timp, s-a rezolvat dupa cativa ani. Daca nu s-ar lucra la infinit pe promisiuni, statul ar fi fortat sa lucreze cinstit, pentru ca nu-si poate permite sa inchida jumate din activitati din cele pe care le plateste.
Deja vedem de luni in sir ca statul nu vrea sa-si dea afara angajatii bugetari, ci doar le taie salariile.

Datenshi
1st November 2010, 14:44
De acord 90%:D cu Sorin Blaj mai sus!;)
Eu as mai adauga in plus si cata ipocrizie, pe langa naivitate, sa afirmi ca, "cu PSD si PNL nu am fi facut aceste datorii uriase", cand toata ROMANIA a aflat deja de deficitul istoric la buget lasat de PNL sustinut de PSD in anul 2008, deficit care daca nu-l faceau idiotii de atunci care au fugit pe usa din dos de la guvernare(ajutati si de romani, desigur prin alegeri libere si democratice), cu siguranta ROMANIA ar fi iesit deja din recesiune inca din anul acesta, nu mai era nevoie sa asteptam anul viitor.;)



Anul 2006:
Venituri: 20.311,0 milioane RON
Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
Excedent: 1.873,0 milioane RON

Anul 2007:
Venituri: 24.603,9 milioane RON
Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON
Excedent: 1.526,5 milioane RON

Anul 2008:
Venituri: 32.274,3 milioane RON
Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
Deficit: 1.406,7 milioane RON

Anul 2009:
Venituri: 33.033,8 milioane RON
Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON
Deficit: 7.356,1 milioane RON

Anul 2010: la 9 luni
Venituri: 24.058,0 milioane RON
Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
Deficit: 7.846,6 milioane RON
Deficit anual posibil: 10.500,0 milioane RON


Stiu ca esti spalat la cap des, asa ca iti fac eu niste calcule pe cifrele date de Sorin:

2006, 2007 excedent, nu e nevoie sa discutam.
2008 - deficit, dar mic.

Decembrie 2008 vine Boc, la putin timp dupa criza. Apropo, in 2008 am stat bine pana prin august-septembrie, cand a inceput sa loveasca criza.

In 2009, sub guvernul Boc, veniturile se mentin cam la acelasi nivel cu 2008, in schimb, in plina criza, cheltuielile cresc cu aproape 30%. In 2010, cu acelasi Boc, deficitul se mareste. Verdict: guvernare incapabila.

Tim
1st November 2010, 15:02
O dati prea in tehnic.Riscati sa aveti un efect mai devastator decat markeritza.



Parerea mea.

Sorin Blaj
1st November 2010, 18:48
Anul 2006:
Venituri: 20.311,0 milioane RON
Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
Excedent: 1.873,0 milioane RON

Anul 2007:
Venituri: 24.603,9 milioane RON
Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON
Excedent: 1.526,5 milioane RON

Anul 2008:
Venituri: 32.274,3 milioane RON
Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
Deficit: 1.406,7 milioane RON

Anul 2009:
Venituri: 33.033,8 milioane RON
Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON
Deficit: 7.356,1 milioane RON

Anul 2010: la 9 luni
Venituri: 24.058,0 milioane RON
Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
Deficit: 7.846,6 milioane RON
Deficit anual posibil: 10.500,0 milioane RON


Stiu ca esti spalat la cap des, asa ca iti fac eu niste calcule pe cifrele date de Sorin:

2006, 2007 excedent, nu e nevoie sa discutam.
2008 - deficit, dar mic.

Decembrie 2008 vine Boc, la putin timp dupa criza. Apropo, in 2008 am stat bine pana prin august-septembrie, cand a inceput sa loveasca criza.

In 2009, sub guvernul Boc, veniturile se mentin cam la acelasi nivel cu 2008, in schimb, in plina criza, cheltuielile cresc cu aproape 30%. In 2010, cu acelasi Boc, deficitul se mareste. Verdict: guvernare incapabila.

Dane. Analiza ta are multe hibe si sa nu crezi ca Bond ar putea sa-ti dea un raspuns avizat. :)

Ca sa-ti formezi o idee mai clara, hai sa ne uitam peste evolutia valorii punctului de pensie:

noiembrie - decembrie 2007: 541 RON
ianuarie - septembrie 2008: 581,3 RON, crestere cu 7,45% a pensiilor
octombrie - decembrie 2008: 697,5 RON, crestere cu 20% a pensiilor
ianuarie - martie 2009: 697,5 RON
aprilie - septembrie 2009: 718,4 RON, crestere cu 3% a pensiilor
octombrie - decembrie 2009: 732,8 RON, crestere cu 2% a pensiilor
ianuarie - noiembrie 2010: 732,8 RON

Am stat bine pana in septembrie la bugetul pensiilor pentru ca n-am avut cresterea de 20%. Daca ar fi crescut cu 29% de la 1 ianuarie 2008 dezastrul ar fi fost simtit inca din acel an. :) Cu alte cuvinte, cresterea de 20% din octombrie 2008 a determinat un deficit de doar 1.406,7 milioane RON, deoarece s-a aplicat doar trei luni. In schimb, a afectat intreg anul 2009.

Daca faci un calcul simplu si aplici la cheltuielile cu pensiile din 2008 (33.681,0 milioane RON), cresterea de 20%, o sa-ti rezulte exact dimensiunea cheltuielilor din 2009. De 2010 nu mai vorbim, ca lucrurile sunt chiar mai grave, pentru ca s-a mai adaugat o crestere de 5% in 2009.

Tariceanu a facut un calcul simplu: dupa mine potopul. Eu cresc pensiile, sa le plateasca cine o veni dupa mine. :)

Cam asa stau lucrurile.

Sorin Blaj
1st November 2010, 18:52
O dati prea in tehnic.Riscati sa aveti un efect mai devastator decat markeritza.



Parerea mea.

Poate parea prea tehnic, dar, din pacate, eu n-am vazut pe nimeni pana acum sa explice cum stau lucrurile cu adevarat. Ma refer la cei din guvern sau chiar specialisti in domeniu. Cifrele sunt devastatoare.

Efectul a fost evident, vreo 11 pagini in ultimele trei zile. :)

Datenshi
2nd November 2010, 01:23
Tariceanu a facut un calcul simplu: dupa mine potopul. Eu cresc pensiile, sa le plateasca cine o veni dupa mine. :)

Cam asa stau lucrurile.

Nu sunt in totalitate de acord. Lucrurile inca mergeau cat de cat in 2008, criza era mai mult o sperietoare... Admit insa ca a gresit ca nu a luat asta in serios. De ce nu s-au luat masuri in 2009 care sa compenseze cat de cat aceasta greseala a lui Tariceanu?

Sorin Blaj
2nd November 2010, 02:46
Nu sunt in totalitate de acord. Lucrurile inca mergeau cat de cat in 2008, criza era mai mult o sperietoare... Admit insa ca a gresit ca nu a luat asta in serios. De ce nu s-au luat masuri in 2009 care sa compenseze cat de cat aceasta greseala a lui Tariceanu?

Nu trebuie sa fii de acord, dar asa au stat lucrurile.

Tariceanu s-a intrecut in pomeni electorale, presat de PSD, in loc sa realizeze inca vreo 50-100 de km de autostrada.

Cei trei ani de alegeri, 2007, 2008 si 2009 ne-au nenorocit. Nimeni n-a avut curajul sa ia taurul de coarne.

Iar acum batem pasul pe loc de aproape un an.

Romeo
2nd November 2010, 08:46
Tariceanu s-a intrecut in pomeni electorale, presat de PSD, in loc sa realizeze inca vreo 50-100 de km de autostrada.

Cei trei ani de alegeri, 2007, 2008 si 2009 ne-au nenorocit. Nimeni n-a avut curajul sa ia taurul de coarne.

Iar acum batem pasul pe loc de aproape un an.

pana la urma ca sa ajungem candva la standardul vest-european (2050 sau 2150) trebuie sa ridici veniturile, suta de km de autostrada foloseste doar la cei care trec pe acolo si nu foloseste traiului.
Am creat o nebunie nationala cu aceste autostrazi, iar cei 5 km de care tu te bucuri nu inseamna nimic pentru cei al caror nivel de trai a mai scazut un pic anul asta. Spuneam ca dupa 2004 salariile in lei s-au dublat, deci trebuia ca si pensiile sa creasca si au crescut si cheltuielile cu incalzirea.
Spui ca Taricelu s-a intrecut in pomeni, dar uiti ca singur si-a dat cu tesla-n c.. cu salariile profesorilor, facand pe responsabilul, cand stia ca nu va mai fi la putere multi ani de-acum incolo.
FMI a fost (iar) foarte multumit de cifrele din ultimele luni, iar ne da bani s atinem cursul pe loc, dar preturile la cartofi si ulei aproape s-au dublat fata de 2010.
Cat despre pasul pe loc, dupa criza economica din toata lumea, sa ziceti merci ca n-a iesit cu concedieri masive la bugetari, ati renuntat la 25-50 % din venituri pentru ca sa tineti toate pilele in sistem.

krokobaursolzos
2nd November 2010, 11:20
Tariceanu a fost cel mai iresponsabil PM (l-a depasit chiar si pe Votcaroiu ;) ), a stat pres sub galosii psd-ului si toate masurile importante le-a luat in favoarea (electorala) a psd-ului, cu speranta ca pnl-ul va fi remorcat mai departe ;) .. apropo de legea dublarii pensiilor, mi-aduc aminte ca Baselu a respins-o prima data, tocmai pe motiv de sustenabilitate ... chestia asta, in plin an electoral, l-a "ajutat" foarte mult. Noroc cu prostovanul de Geoana si dorinta lui nestavilita de a face sauna la miez de noapte ;)

Tim
2nd November 2010, 11:27
Tariceanu a fost cel mai iresponsabil PM (l-a depasit chiar si pe Votcaroiu ;) ), a stat pres sub galosii psd-ului si toate masurile importante le-a luat in favoarea (electorala) a psd-ului, cu speranta ca pnl-ul va fi remorcat mai departe ;) .. apropo de legea dublarii pensiilor, mi-aduc aminte ca Baselu a respins-o prima data, tocmai pe motiv de sustenabilitate ... chestia asta, in plin an electoral, l-a "ajutat" foarte mult. Noroc cu prostovanul de Geoana si dorinta lui nestavilita de a face sauna la miez de noapte ;)Bine mah orangistule :D, las'ca-i responsabil piticania!


Chiar asteptam altceva de la timisoreni.:(

Sorin Blaj
2nd November 2010, 11:32
pana la urma ca sa ajungem candva la standardul vest-european (2050 sau 2150) trebuie sa ridici veniturile, suta de km de autostrada foloseste doar la cei care trec pe acolo si nu foloseste traiului.
Am creat o nebunie nationala cu aceste autostrazi, iar cei 5 km de care tu te bucuri nu inseamna nimic pentru cei al caror nivel de trai a mai scazut un pic anul asta. Spuneam ca dupa 2004 salariile in lei s-au dublat, deci trebuia ca si pensiile sa creasca si au crescut si cheltuielile cu incalzirea.
Spui ca Taricelu s-a intrecut in pomeni, dar uiti ca singur si-a dat cu tesla-n c.. cu salariile profesorilor, facand pe responsabilul, cand stia ca nu va mai fi la putere multi ani de-acum incolo.
FMI a fost (iar) foarte multumit de cifrele din ultimele luni, iar ne da bani s atinem cursul pe loc, dar preturile la cartofi si ulei aproape s-au dublat fata de 2010.
Cat despre pasul pe loc, dupa criza economica din toata lumea, sa ziceti merci ca n-a iesit cu concedieri masive la bugetari, ati renuntat la 25-50 % din venituri pentru ca sa tineti toate pilele in sistem.

Ca sa ridici veniturile trebuie sa ridici economia, iar economia depinde de infrastructura.

Eu ma bucur de 5 km de autostrada? Nu crezi ca esti superficial si vorbesti aiurea?

Sa ziceti, ati renuntat, sa tineti? Tu cu cine vorbesti? :)

St3phano
2nd November 2010, 11:50
@ sorin: te rog, fa ca acele interventii inutile si deranjante sa dispara pt putin timp, gen pana la craciun.

nu am urmarit toata discutia, dar e bine ca s-a facut acel dn de la lugoj. in schimb, putem sa recunoastem ca e putin si constructiv este sa nu ne multumim cu atat, ci sa presionam la mai multe.

krokobaursolzos
2nd November 2010, 11:58
Bine mah orangistule :D, las'ca-i responsabil piticania!


Chiar asteptam altceva de la timisoreni.:(

Oh-oh, daca ma consideri oranj sper sa nu ma faci "fresh" stors :D

... piticania n-are cum sa fie responsabila, la ce inaltime are chiar ma mir ca a primit buletin :D , dar asta nu'l coafeaza pe motocicleanu, cu sau fara piciorul in ghips :rolleyes:

Pe scurt: in ultimii 4 ani, psd a facut ce-a vrut cu mezalianta DA; l-a teleghidat pe Tariceanu ca sa-si aranjeze pomenile electorale cu mana manjita a pnl-istilor si apoi l-a lasat pe boculin sa-si strepezeasca dintii in fructele de ceara lasate pe masa guvernarii. Eu, in locul lui baselu, l-as fi lasat pe geoana sa guverneze primii doi ani dupa alegeri (2010, 2011) si l-as fi trantit in ianuarie 2012 ;)

Chiar, si eu asteptam altceva de la Ciuhandu, dar decembrie 2009 m-a cam dezumflat ... tot Boldea ramine mai de treaba ;)

Sorin Blaj
2nd November 2010, 12:12
@ sorin: te rog, fa ca acele interventii inutile si deranjante sa dispara pt putin timp, gen pana la craciun.

nu am urmarit toata discutia, dar e bine ca s-a facut acel dn de la lugoj. in schimb, putem sa recunoastem ca e putin si constructiv este sa nu ne multumim cu atat, ci sa presionam la mai multe.

O sa incerc. Bine ar fi pentru totdeauna. :)


Nu este putin, este foarte putin.

Se poate spune ca in zona Lugojului am trait un adevarat cosmar dupa 1990. Iti dau doar trei exemple edificatoare:

- un pasaj de traversare a caii ferate, spre Buzias, inceput in 1988 si terminat in 2008.
- o scoala inceputa in 1989 si terminata in 2009.
- drumul national Lugoj - Timisoara, inceput in 1999 si terminat in 2009.

La prima lucrare, meritul principal ii revine lui Ludovic Orban. Jos palaria pentru ca a insistat ca pasajul sa se realizeze pe proiectul initial (cu patru benzi) si ca a asigurat finantarea, astfel ca in doar doi ani (2007 si 2008) lucrarea a fost terminata, deblocand circulatia spre Buzias.


Cred ca niciun lugojean nu credea ca soseaua de centura va fi finalizata in doar doi ani. :)

Romeo
3rd November 2010, 12:30
Ca sa ridici veniturile trebuie sa ridici economia, iar economia depinde de infrastructura.

Eu ma bucur de 5 km de autostrada? Nu crezi ca esti superficial si vorbesti aiurea?

Sa ziceti, ati renuntat, sa tineti? Tu cu cine vorbesti? :)

economia se ridicase in 2006-08, prin ridicarea veniturilor ridicai si consumul care ar fi dus la o si mai mare crestere a economiei. Ghinionul PDL ului a fost ca a venit criza, nu s-a mai facut bisnita cu terenuri si locuinte (deci imediat au scazut incasarile notariale), nu s-au mai construit sedii de firma, supermarketuri din cauza caderii perspectivelor (vad si acum, de ani de zile, in plin centrul orasului, o cladire construita de Romtelecm pe care nimeni nu o inchiriaza si nici nu o cumpara).
Cum eu nu am calcat niciodata in Lugoj, nici in Timisoara, este normal ca de acei 5 km de autostrada va bucurati cei din zona respectiva, logic mie imi este indiferent.
La fel s-a facut o centura ocolitoare a Pitestiului, ocolesti mai usor orasul, dar crezi ca asta duce la cresterea (vizibila) a economiei ?
Or fi ele frumoase autostrazile, mergi mai repede, scade consumul de carburant, dar costa destul sa le construiesti si nu mai suntem in comunism sa zica: anul asta facem 100 km de autostrada. Statul are bugetele pe care le stii mai bine decat mine, un km de AS costa, si totodata trebuie sa cumperi acel pamant daca apartine cuiva. Daca apartine inamicului politic, poti sa zici stop, doar n-ai sa imbogatesti partidul oponent.
Un drum de la Budapesta la Bucuresti dureaza 15 ore (cu o ora pauza de masa, plus inca cateva pauze de odihna). Este chiar atat de mult pentru economie ? Nu iti pot emite nicio explicatie de ce nu accesam fonduri europene pentru constructia de AS, dar dupa cum vezi, in afara de cei 42 km (omit centurile ocolitoare, ele sunt cioturi, chiar daca sunt la standard de AS) nu s-a mai facut nimic, probabil singura explicatie este ca NU SE VREA.
Ma refeream la bugetari cand scriam ca trebuie sa se bucure ca nu au fost 'subtiati'. In conditiile de azi, la o restructurare vizibila a sectorului bugetar vor pleca cei neseriosi si fara pile, pe care ii faci direct muritori de foame. In primul rand ei nu sunt obisnuiti cu munca din sistemul privat, in al doilea rand, sistemul privat este suficient de blocat din cauza crizei ca sa faca angajari de personal de birou. In plus, se apropie iarna, constructiile vor scadea in mod normal, plus cei care deservesc constructiile (cei care produc/vand nisip, ciment, pietris, instalatii sanitare/electrice.

Sorin Blaj
3rd November 2010, 18:12
economia se ridicase in 2006-08, prin ridicarea veniturilor ridicai si consumul care ar fi dus la o si mai mare crestere a economiei. Ghinionul PDL ului a fost ca a venit criza, nu s-a mai facut bisnita cu terenuri si locuinte (deci imediat au scazut incasarile notariale), nu s-au mai construit sedii de firma, supermarketuri din cauza caderii perspectivelor (vad si acum, de ani de zile, in plin centrul orasului, o cladire construita de Romtelecm pe care nimeni nu o inchiriaza si nici nu o cumpara).
Cum eu nu am calcat niciodata in Lugoj, nici in Timisoara, este normal ca de acei 5 km de autostrada va bucurati cei din zona respectiva, logic mie imi este indiferent.
La fel s-a facut o centura ocolitoare a Pitestiului, ocolesti mai usor orasul, dar crezi ca asta duce la cresterea (vizibila) a economiei ?
Or fi ele frumoase autostrazile, mergi mai repede, scade consumul de carburant, dar costa destul sa le construiesti si nu mai suntem in comunism sa zica: anul asta facem 100 km de autostrada. Statul are bugetele pe care le stii mai bine decat mine, un km de AS costa, si totodata trebuie sa cumperi acel pamant daca apartine cuiva. Daca apartine inamicului politic, poti sa zici stop, doar n-ai sa imbogatesti partidul oponent.
Un drum de la Budapesta la Bucuresti dureaza 15 ore (cu o ora pauza de masa, plus inca cateva pauze de odihna). Este chiar atat de mult pentru economie ? Nu iti pot emite nicio explicatie de ce nu accesam fonduri europene pentru constructia de AS, dar dupa cum vezi, in afara de cei 42 km (omit centurile ocolitoare, ele sunt cioturi, chiar daca sunt la standard de AS) nu s-a mai facut nimic, probabil singura explicatie este ca NU SE VREA.
Ma refeream la bugetari cand scriam ca trebuie sa se bucure ca nu au fost 'subtiati'. In conditiile de azi, la o restructurare vizibila a sectorului bugetar vor pleca cei neseriosi si fara pile, pe care ii faci direct muritori de foame. In primul rand ei nu sunt obisnuiti cu munca din sistemul privat, in al doilea rand, sistemul privat este suficient de blocat din cauza crizei ca sa faca angajari de personal de birou. In plus, se apropie iarna, constructiile vor scadea in mod normal, plus cei care deservesc constructiile (cei care produc/vand nisip, ciment, pietris, instalatii sanitare/electrice.

Cred ca faci doua mari confuzii:

1. La Lugoj nu exista niciun kilometru de autostrada, nu stiu de care 5 km vorbesti.

2. Nu sunt bugetar, asa ca nu stiu de ce mi te adresezi la persoana a doua plural cand vorbesti de bugetari.

iulian_1976
3rd November 2010, 21:43
Or fi ele frumoase autostrazile, mergi mai repede, scade consumul de carburant, dar costa destul sa le construiesti si nu mai suntem in comunism sa zica: anul asta facem 100 km de autostrada. Statul are bugetele pe care le stii mai bine decat mine, un km de AS costa, si totodata trebuie sa cumperi acel pamant daca apartine cuiva. Daca apartine inamicului politic, poti sa zici stop, doar n-ai sa imbogatesti partidul oponent.
Un drum de la Budapesta la Bucuresti dureaza 15 ore (cu o ora pauza de masa, plus inca cateva pauze de odihna). Este chiar atat de mult pentru economie ? .[/B]


Raspunsul este simplu nu cred ca ai idee ce factor de dezvoltare are o autoruta pentru toate regiunile prin care trece ea.

Sa-ti spun eu cateva avantaje unei autorute de tranzit cum ar fi in Romania:

-inseamna benzinarii,hoteluri,moteluri,serviceuri auto asta inseamna locuri de munca,inseamna bani rulati,alte firme care sunt furnizori pentru primele
-inseamna un inceput de turism de masa asa cum se tot trambiteaza dar
toti se mira ca nu apare scanteia
-inseamna firme care se aseza in imediata apropriere a autorutelor,parcuri
industriale etc.

Nu cred ca stii ce inseamna o autoruta de tranzit,daca vrei sa vezi poate o sa ai ocazia sa vezi de exemplu un Salzburg-Munchen sau Viena-Linz.
Oricare autoruta s-ar construi de la Bucuresti-la granita de V ar fi de tranzit
nu cred ca stii ce inseamna tu crezi ca s-ar face in principal pentru ca o familie eventual PDL-ista sa ajunga de la Bucuresti la Arad mai repede ?!

Romeo
4th November 2010, 08:35
Cred ca faci doua mari confuzii:

1. La Lugoj nu exista niciun kilometru de autostrada, nu stiu de care 5 km vorbesti.

2. Nu sunt bugetar, asa ca nu stiu de ce mi te adresezi la persoana a doua plural cand vorbesti de bugetari.

ma refeream la soseaua de centura, sau fac vreo confuzie ?
am inteles ca esti profesor. Facultatea la care predai nu este de stat ? Oricum, sistemul privat este apropiat de cel de stat, chiar daca am vazut cateva schimbari interesante (de ex examene date ca test pe PC, unde nu ai timp sa copiezi, dar nici nu prea ai timp sa 'respiri' - ma refer la Spiru Haret, Bucuresti).

Romeo
4th November 2010, 08:53
-inseamna benzinarii,hoteluri,moteluri,serviceuri auto asta inseamna locuri de munca,inseamna bani rulati,alte firme care sunt furnizori pentru primele
-inseamna un inceput de turism de masa asa cum se tot trambiteaza dar
toti se mira ca nu apare scanteia
-inseamna firme care se aseza in imediata apropriere a autorutelor,parcuri
industriale etc.

Nu cred ca stii ce inseamna o autoruta de tranzit,daca vrei sa vezi poate o sa ai ocazia sa vezi de exemplu un Salzburg-Munchen sau Viena-Linz.
Oricare autoruta s-ar construi de la Bucuresti-la granita de V ar fi de tranzit
nu cred ca stii ce inseamna tu crezi ca s-ar face in principal pentru ca o familie eventual PDL-ista sa ajunga de la Bucuresti la Arad mai repede ?!

imi dai voie sa comentez la modul negativ ceea ce scrii (de acord, dar in alta proportie decat speri tu) ?
ori o iei pe AS, ori pe drum national (noroc ca au fost altii care le-au facut), tot vei folosi hoteluri, moteluri, restaurante, daca ai nevoie. Cresterea cu 25 % a hotelurilor va crea alte locuri de munca, dar va reduce activitatea in cele existente. Oamenii care strabat tara sunt aceeasi. De acord, vor fi motive pentru alte constructii, dar daca facem un raport intre investitie si ce s-a construit pana acum (in orasul meu - nu vreau sa il pomenesc) nr hotelurilor s-a triplat, desi activitatea industraiala a scazut la sfert daca nu mai putin) nu stiu daca renteaza
turism de masa vom avea atunci cand vom avea bani sa locuim in hoteluri. Cum la 3 din 4 mln angajati salariul ajunge doar pentru mancare si intretinere, ce sa mai ramana pentru tursim ? Eventual un concediu. Apoi sa nu crezi ca nu exista hoteluri construite, sunt destule, dar prefer sa fac 70 km sa dorm acasa decat sa platesc o camera pentru 2-3 persoane, eventual sa mananc la restaurant. Decat 200 lei intr-o zi, mai bine strangi pentru un TV nou/plasma. Nu toti romanii isi permit concedii, iar preturile la cazare sunt chiar mai mari ca in vest (daca stii unde sa te duci).

Parcurile industriale au aparut la capatul oraselor (pamantul a fost mai ieftin), dar nu cred ca sunt atatea firme interesate de mana de lucru ieftina, iar ritmul de lucru 'de banda' nu este pe placul multor romani (doar tinerii sau 'fomistii' se bucura de cate un job - munca multa, ceva banuti).
Salzburg-Munchen si Viena-Linz sunt in buricul Europei, din Ungaria spre Franta treci pe acolo, noi suntem la capatul Europei si nush cati moldoveni/ucraineni sunt foarte interesati sa strabata Romania.
Apoi statul nostru nu este interesat si pace, vrei-nu vrei, asta este, ei trebuie sa arate taranilor cate o sala de sport (imi aduc aminte cat stres aveam de la proful de sport ca trebuie sa avem tenesii curati cand intram in sala), ca la oras orice ar face tot nu se vede.

iulian_1976
5th November 2010, 01:43
imi dai voie sa comentez la modul negativ ceea ce scrii (de acord, dar in alta proportie decat speri tu) ?
ori o iei pe AS, ori pe drum national (noroc ca au fost altii care le-au facut), tot vei folosi hoteluri, moteluri, restaurante, daca ai nevoie. Cresterea cu 25 % a hotelurilor va crea alte locuri de munca, dar va reduce activitatea in cele existente. Oamenii care strabat tara sunt aceeasi. De acord, vor fi motive pentru alte constructii, dar daca facem un raport intre investitie si ce s-a construit pana acum (in orasul meu - nu vreau sa il pomenesc) nr hotelurilor s-a triplat, desi activitatea industraiala a scazut la sfert daca nu mai putin) nu stiu daca renteaza)..

Din pacate tu te raportezi doar la romanii care,fac,dreg pe autostrada.
Sunt decizii de investitii intr-o zona,decizia unei familii da a merge in scop turistic,a unor firme de transport:
-in functie daca exista sau nu autoruta.

Romania are sansa unei autorute de tranzit,inca o data imi dau seama ca esti un pic pe afara cu subiectul.
Mergi la Nadlag,Cenad cu un carnetel si noteaza tot ce tranziteaza intr-o zi...apoi vii si imi explici cum sta treaba.



turism de masa vom avea atunci cand vom avea bani sa locuim in hoteluri. Cum la 3 din 4 mln angajati salariul ajunge doar pentru mancare si intretinere, ce sa mai ramana pentru tursim ? Eventual un concediu. Apoi sa nu crezi ca nu exista hoteluri construite, sunt destule, dar prefer sa fac 70 km sa dorm acasa decat sa platesc o camera pentru 2-3 persoane, eventual sa mananc la restaurant. Decat 200 lei intr-o zi, mai bine strangi pentru un TV nou/plasma. Nu toti romanii isi permit concedii, iar preturile la cazare sunt chiar mai mari ca in vest (daca stii unde sa te duci).

Din nou te raportezi doar la tine si doar romani.
Un familie care doreste sa viziteze Romania se raporteaza la cate zile pierde
pentru a ajunge intr-un anumit punct.

Un sofer de tir roman,turc,bulgar,ucrainean prefera sa doarma in Ungaria unde are
conditii de parking,cazare etc astfel facand tot posibilul sa iasa din Romania mai repede.


Parcurile industriale au aparut la capatul oraselor (pamantul a fost mai ieftin), dar nu cred ca sunt atatea firme interesate de mana de lucru ieftina, iar ritmul de lucru 'de banda' nu este pe placul multor romani (doar tinerii sau 'fomistii' se bucura de cate un job - munca multa, ceva banuti)..

Asta pentru ca nu ai idee cate firme din V Europei cauta zone acceptabile in zona de est. Romania ar fi o zona dar .... are o mica problema care nu se rezolva cu una cu doua.
Daca te raportezi la ce cunosti tu in Romania ai impresia ca,cunosti toate firmele posibile din V Europei...Mda...eroare fatala ;)

Romeo
5th November 2010, 08:02
Din pacate tu te raportezi doar la romanii care,fac,dreg pe autostrada.
Sunt decizii de investitii intr-o zona,decizia unei familii da a merge in scop turistic,a unor firme de transport:
-in functie daca exista sau nu autoruta.

Romania are sansa unei autorute de tranzit,inca o data imi dau seama ca esti un pic pe afara cu subiectul.
Mergi la Nadlag,Cenad cu un carnetel si noteaza tot ce tranziteaza intr-o zi...apoi vii si imi explici cum sta treaba.

Asta pentru ca nu ai idee cate firme din V Europei cauta zone acceptabile in zona de est. Romania ar fi o zona dar .... are o mica problema care nu se rezolva cu una cu doua.
Daca te raportezi la ce cunosti tu in Romania ai impresia ca,cunosti toate firmele posibile din V Europei...Mda...eroare fatala ;)

foarte multi isi inchipuie in Romania ca daca dau facilitati o vor duce multi ca boierii. Citim clasamente, numaram someri, ne comparam cu germanii, luam cate o idee si o tinem 20 de ani, citandu-l pe Isarescu: trancanim.
Tot mai mult, banii din buget sunt strict verificati, vad ca FMI ul s-a prins si pe smecheriile facute cu ajutorul arieratelor mutate la firmele de stat.
Romania are drumuri, mai bune sau mai proaste dupa cum ministrii s-au ocupat sau nu (iti amintesti podul acela la care se ducea Base saptamanal ?). Fara sa pistoneze cineva de sus, la noi e debandada, dar oricum Base se ducea sa-si faca imagine, fata de dispretuitorul Taricel.
Nu de parking de tiruri ducem lipsa, fii sigur ca se parcheaza si pe Dealul Negru si la Lipova, sau pe langa drumul Pitesti-Sibiu-Deva-Arad-Nadlac. Am trecut candva prin vama slovaco-maghiara si erau acolo vreo 20 de tiruri insirate pana la granita, nu pareau atat de interesati de moteluri si curve.
Daca faci 12 ore sau 6 ore pe AS conteaza mai putin la afaceri internationale.
Din pacate gandim tot in mod comunist: statul sa faca. In spatele acestui stat imediat se aciuiesc smecherii care fac averi pe seama cheltuielii statului (daca este) si la sali de sport si la Bechtel.
Dar indiferent ce vrem noi, decizia o ia guvernul, oricare ar fi el, sau in zilele astea Base. Sigur, sunt destui care vor sa dea bani statului pentru a lua de doua ori mai mult, altii care sa excaveze pentru a lua zeci de mii pe zi si apoi daca la o sala de sport se fura cat putem citi, cat s-ar fura la o AS ? Vedem dupa 2014 ce se va face, dupa ce zice Base se pare ca atat cat va mai fi el nu se vor mai face multi km de AS.
In ceea ce priveste investitiile straine, sunt strict monitorizate de SRI, intentia este sa lasa foarte greu Romania din ghearele lor, de aceea au fost adusi minerii de atatea ori. Nu furasera destuil pana atunci si fiecare an in plus inseamna boierie pentru smecherii care conduc. Orice mare investitie poate fi un munte agatat de mafia politica la proximele alegeri. Noi nu facem decat sa ne aruncam intr-o tabara si trancanim degeaba. Din cate vad, nici Merkel nu a avut prea mare succes cu creantele statului catre firmele germane.

Sorin Blaj
5th November 2010, 12:50
Din pacate, multi nu realizeaza dimensiunea impactului infrastructurii (autostrazilor) asupra dezvoltarii afacerilor si aici ma refer si la investitiile straine directe.

Daca am avea doua autostrazi functionale din vestul tarii spre Bucuresti (Bors - Brasov - Bucuresti si Nadlac - Bucuresti - Constanta), de exemplu, am avea si o dezvoltare proportionala a investitiilor straine directe si nu ma refer doar la investitii noi, ci si la cele existente.

La acest criteriu (infrastructura rutiera) se adauga si cel local, referindu-ma strict la parcurile industriale.


Romeo. Daca ai impresia ca pentru o afacere nu conteaza reducerea la jumatate a timpului de aprovizionare sau de livrare a marfurilor, inseamna ca nu mai este nimic de adaugat.

Bancaru
5th November 2010, 17:15
Pai se pare ca cei doi mari pilastri ai acestei tari, Udrea si Basescu, in ordinea asta, nu realizeaza acest lucru. Stiu, ai sa spuni, sau spuneti, ca eu am ceva cu Basescu. Da, am. Dar, din pacate, ambii au declarat ca nu ne trebuie autostrazi. E, iaca, ne trebuie. Sorine, nu poti sa le explici si lor cand va vedeti? :D

Romeo
6th November 2010, 09:25
Mda...cred ca aici ai exprimat exact viziunea ta asupra dezvoltarii tarii tale.

Nu pot decat sa ma opresc aici :ok:

am explicat mai sus: schimbarea traficului de pe drumurile nationale pe AS va duce la falimentarea restaurantelor/hotelurilor care s-au facut dupa 1990 pe aceste drumuri. Statisticile spun ca salariile medii cele mai mici in tara asta sunt in turism (cele mai mari in banci si petrol). Asta vara am navalit 40 oameni intr-un restaurant de drum national. Saracii aveau doar 2 chelnerite disponibile (probabil platite la salariul minim, un trepadus care se plimba pe acolo si personalul de bucatarie. Cam asta e turismul arondat unui drum national (Sebes in cazul acesta).
Mai este si replica lui Base care ne spune ca nu avem nevoie de AS si chiar daca acest subiect este dezbatut destul de des, nimeni nu mai contrazice vorbele lui Base (cel care a adus la putere un partid cu oameni de 2 bani).
In cele din urma aspectul atragerii investitiilor in ultimii ani este ca nu se vor investitii straine, decat cele agreate de mafia politica.
Dupa atatia ani de trancaneala la TV m-am saturat, daca hotii care conduc nu vor, ne pierdem vremea degeaba.

Sorin Blaj
4th January 2011, 13:26
S-a tot discutat pe marginea importantei taxei pe valoarea adaugata si implicatiile cresterii cotei de la 19% la 24%.

Va invit sa discutam aici pe marginea acestui subiect.

resita
4th January 2011, 13:44
Sunt curios daca odata cu crestera TVA-ului la 24% au crescut si incasarile bugetare.

oricum, 24 e enorm pt. nivelul de trai din ro, dar ce sa-i faci, fiecare tara are "politicienii" care ii merita

Sorin Blaj
4th January 2011, 13:46
Au aparut si datele pe luna noiembrie. O sa le pun astazi pe forum, ca sa le putem analiza.

Sorin Blaj
4th January 2011, 16:57
Evolutia comparativa a incasarilor din TVA in 2009 si 2010, in milioane RON, pe luni:

LUNA 2009 2010 (+/-)

IAN 4.295,4 3.188,0 (-1.107,4)
FEB 2.371,6 2.214,3 (-157,3)
MAR 1.868,5 2.154,6 (+286,1)
APR 3.045,7 2.953,4 (-92,3)
MAI 2.741,2 2.692,1 (-49,1)
IUN 2.736,8 3.231,0 (+494,2)
IUL 2.748,9 3.220,4 (+471,5)
AUG 2.476,1 3.637,1 (+1.161)
SEP 3.040,7 3.890,0 (+849,3)
OCT 3.162,8 4.233,9 (+1.071,1)
NOV 2.693,2 3.896,9 (+1.203,7)

TOTAL 31.180,9 35.311,7 (+4.130,8)

Cota standard de TVA a fost marita la 24% (de la 19%) incepand cu 1 iulie 2010.

Rezultatele se vad cu ochiul liber, ma refer la volumul incasarilor din TVA.


Ca analiza, ceea ce nu se vede:

1. Evolutia pe luni:
iunie - incasarile cresc cu 18,06% in marime absoluta, in conditiile aceleasi cote de 19%, pe fondul cresterii consumului, ca si consecinta a zvonului ca vor creste preturile si oamenii si-au facut provizii.
iulie - incasarile cresc cu 17,15%, dar volumul de activitate scade cu 7,25%
august - incasarile cresc cu 46,89%, iar volumul de activitate creste cu 16,29%
septembrie - incasarile cresc cu 27,93%, iar volumul de activitate creste cu 1,28%
octombrie - incasarile cresc cu 33,87%, iar volumul de activitate creste cu 5,98%
noiembrie - incasarile cresc cu 44,69%, iar volumul de activitate creste cu 14,55%

2. Pe intreaga perioada de aplicare a cotei de 24% (iulie - noiembrie) volumul incasarilor este:
2009: 14.121,7
2010: 18.878,3
Se inregistreaza un plus de venituri din TVA de 4.756,6 milioane RON, ceea ce reprezinta o crestere cu 33,68%, cresterea de activitate in cele cinci luni fiind de 5,83%.

3. In primele sase luni ale anului (ianuarie - iunie) incasarile din TVA au fost cu 625,8 milioane RON mai reduse in 2010 comparativ cu 2009, iar acum, dupa 11 luni, incasarile sunt mai mari cu 4.130,8 milioane RON.


Cu alte cuvinte, in prima luna de aplicare a cotei marite s-a inregistrat o reducere a activitatilor purtatoare de TVA, iar in urmatoarele cinci luni o crestere a acestora. Per total, in cele cinci luni, activitatea din 2010 a crescut cu aproximativ 6% comparativ cu 2009.

ducus
4th January 2011, 17:20
Idiotii ne promisesera ca de la 1 ianuarie anul acesta, tva va reveni la 19% ori bineinteles ca nu e asa, niciodata nu s-au tinut ei de cuvant! Problema e ca toata lumea vad ca tace malc, nici presa nu zice nimic, nu se ia de ei, ba mai mult nea Vladescu a zis ca nu crede ca va reveni tva la 19% in urmatorii 3 ani! Pai atunci de ce mama dracu' ati promis ma? Cat veti mai jecmani poporul asta, nu mai stiti altceva decat taxe peste taxe, de-aia pleaca medicii in afara!:drak:
Ma doare pe mine undeva de incasarile lor, pe mine ca si consumator final ma intereseaza pretul de la coltul strazii, al produselor de baza si al celorlalte, care creste permanent!

Sorin Blaj
4th January 2011, 17:34
Poate ti-au promis tie in particular. :)

Nu s-a pus problema niciun moment ca sa se revina la 19%, cel putin nu in 2011

Ady
4th January 2011, 17:36
ducus, doar nu traiesti cu impresia ca daca se reduce la 19% mai scade cineva preturile ...

ducus
4th January 2011, 18:35
Poate ti-au promis tie in particular. :)

Nu s-a pus problema niciun moment ca sa se revina la 19%, cel putin nu in 2011
Zau? Pai poate am fost eu surd cand au spus in toata presa si la televizor ca doar pana la sfarsitul lui 2010! Ca e doar o masura provizorie si nu stiu ce...vrei sa caut articolele cu pricina?:confused:

ducus, doar nu traiesti cu impresia ca daca se reduce la 19% mai scade cineva preturile ...
Normal ca nu, dar sa stii ca la unele produse, de ex. in IT sau electrocasnice, sei a crescut tva-ul, preturile au ramas cam la fel ba chiar au si scazut, vezi pe marile magazine online. Spre ex, un lcd a ajuns sa coste aproape 8-9 milioane, cam cat dadeai acum 2-3 ani pe un tv crt decent, cu diagonala 54. Sau SSD-urile aparute cam de un an, au inceput usor-usor sa se ieftineasca, placile de baza si placile video aparute in urma cu 1 an la fel, etc.
Sigur ca majoritatea romanilor nu consuma astea, ci produsele din piata necesare traiului zilnic, insa totusi, nici nu poti sa zici ca s-au scumpit painea sau ouale exagerat, ca alea oricum se scumpeau odata cu benzina.
Problema e ce se va intampla daca se va continua in ritmul asta, scumpiri dupa scumpiri, cine ne garanteaza ca mintile crete ale celor care ne conduc nu vor decreta tva de 30% maine-poimaine? Ei se baga in imprumut dupa impumut, cat mai adanc, si la un moment dat cand nu vom mai putea returna banii vor continua sa ne jecmaneasca, si cum nu vor mai avea ce sa mai taie si ce s amai dea afara, evident ca vor umbla la taxe si impozite!
Si nenorocirea e ca nu se face nimic cu acesti bani stransi din tva, drumuri nu se vad, cale ferata la fel, banii vor intra tot in clientela lor!:rosu:

Sorin Blaj
4th January 2011, 18:38
Zau? Pai poate am fost eu surd cand au spus in toata presa si la televizor ca doar pana la sfarsitul lui 2010! Ca e doar o masura provizorie si nu stiu ce...vrei sa caut articolele cu pricina?:confused:

Chiar te rog. N-ar trebui sa fie asa greu.

Ady
4th January 2011, 20:03
Zau? Pai poate am fost eu surd cand au spus in toata presa si la televizor ca doar pana la sfarsitul lui 2010! Ca e doar o masura provizorie si nu stiu ce...vrei sa caut articolele cu pricina?:confused:

Normal ca nu, dar sa stii ca la unele produse, de ex. in IT sau electrocasnice, sei a crescut tva-ul, preturile au ramas cam la fel ba chiar au si scazut, vezi pe marile magazine online. Spre ex, un lcd a ajuns sa coste aproape 8-9 milioane, cam cat dadeai acum 2-3 ani pe un tv crt decent, cu diagonala 54. Sau SSD-urile aparute cam de un an, au inceput usor-usor sa se ieftineasca, placile de baza si placile video aparute in urma cu 1 an la fel, etc.
Sigur ca majoritatea romanilor nu consuma astea, ci produsele din piata necesare traiului zilnic, insa totusi, nici nu poti sa zici ca s-au scumpit painea sau ouale exagerat, ca alea oricum se scumpeau odata cu benzina.
Problema e ce se va intampla daca se va continua in ritmul asta, scumpiri dupa scumpiri, cine ne garanteaza ca mintile crete ale celor care ne conduc nu vor decreta tva de 30% maine-poimaine? Ei se baga in imprumut dupa impumut, cat mai adanc, si la un moment dat cand nu vom mai putea returna banii vor continua sa ne jecmaneasca, si cum nu vor mai avea ce sa mai taie si ce s amai dea afara, evident ca vor umbla la taxe si impozite!
Si nenorocirea e ca nu se face nimic cu acesti bani stransi din tva, drumuri nu se vad, cale ferata la fel, banii vor intra tot in clientela lor!:rosu:

doua chestii:

-este normal ca tehnologiile ce se invechesc sa se ieftineasca ... daca vrei sa vezi gadget-uri scumpe vezi cat costa un tablet pc, nu un lcd...

-TVA-ul nu poate fi mai mare de 25%

ducus
5th January 2011, 09:09
@Sorin:
http://www.reporterntv.ro/stire/senatorii-stabilesc-astazi-daca-tva-va-ajunge-din-nou-la-19
Deci asta stiu sigur, am auzit in perioada aia cu urechile mele ca tva ar putea reveni la 19% de la 1 ianuarie. Problema e ca idiotii cand au dat legea cu 24% au spus ca va fi valabil acest tva doar pana la 1 ianuarie 2011, nu au zis ca va ramane asa mereu! Dupa care a aparut Vladescu la pro tv si a zis ca nu crede ca in urmatorii 3 ani tva va reveni la 195, insa nimeni nu spune si motivele de ce nu se poate acest lucru!
Pe mine asta ma deranjeaza cel mai mult, ca niciodata n-au venit si cu explicatii credibile pentru masurile astea, ci doar cu fumigene.

Datenshi
5th January 2011, 09:40
ducus, doar nu traiesti cu impresia ca daca se reduce la 19% mai scade cineva preturile ...

Sa fim seriosi, poate la micii comercianti nu scad, ca asa e romanul, dar vorbim aici de toata economia. Chiar daca incasarile din TVA au crescut, mie tot nu mi se pare o masura utila pe termen lung. Suspectez chiar faptul ca lucrurile nu vor mai sta asa roz in 2011.

Sorin Blaj
5th January 2011, 19:16
@Sorin:
http://www.reporterntv.ro/stire/senatorii-stabilesc-astazi-daca-tva-va-ajunge-din-nou-la-19
Deci asta stiu sigur, am auzit in perioada aia cu urechile mele ca tva ar putea reveni la 19% de la 1 ianuarie. Problema e ca idiotii cand au dat legea cu 24% au spus ca va fi valabil acest tva doar pana la 1 ianuarie 2011, nu au zis ca va ramane asa mereu! Dupa care a aparut Vladescu la pro tv si a zis ca nu crede ca in urmatorii 3 ani tva va reveni la 195, insa nimeni nu spune si motivele de ce nu se poate acest lucru!
Pe mine asta ma deranjeaza cel mai mult, ca niciodata n-au venit si cu explicatii credibile pentru masurile astea, ci doar cu fumigene.

Ai auzit gresit. Nu s-a pus niciun moment problema revenirii la 19% de la 1 ianuarie 2011.

Marius Titulesc
28th November 2017, 14:39
Din nefericire din combinatia asta de taxe, putere de cumparare scazuta si scaderea veniturilor, nu poate iesi decat un colaps.
_____________________________________
Marius de la preturi de transfer in 2018 (https://www.transferpricing.ro/vreau-dosarul-preturilor-de-transfer/ce-este-dosarul-preturilor-de-transfer)
Tpsoft (https://tpsoft.ro/)