PDA

View Full Version : Generatia Mateianu



raul97
17th November 2006, 12:58
Generatia Mateianu - generatia de aur a fotbalului baimarean
Cu ce s-a ales Generaţia MATEIANU?

Cu FC Baia Mare - Mateianu a revoluţionat fotbalul românesc. În anul promovării a învins Reprezentativa României la Constanţa. Peste ani a fost finalistă în Cupa României. A îngenunchiat pe Fiorentina Florenţa - vicecampioana Italiei în anul în care Italia era campioana lumii. A învins pe Fiorentina care avea în componenţă 4 titulari de campioane mondiale - Argentina şi Italia. Generaţia lui Mateianu a adus la Baia Mare pe Real Madrid - regina fotbalistică a Europei. • File cernite de final trist. Borz - titular la Mateianu - a murit ca un cerşetor pe terasa îngheţată a unui restaurant din zona gării • Mateianu - celebrul jucător (primul român care a primit ofertă pentru Real Madrid prin Di Stefano) şi antrenor de geniu a ajuns în pragul unei cumplite crize financiare • Am fost martor şi participant la decizia dlui Schorsch de a-i trimite 10 milioane de lei. Peste cîţiva ani a murit sărac, bolnav şi părăsit de lume. • Cu ce s-a ales Generaţia Mateianu? Aproape cu nimic. Căpitanul ei - Ioan Condruc - la întrebarea mea “Cu ce te-ai ales de pe urma gloriei fotbalistice?”, mi-a răspuns: dle Pop, o să vă miraţi, dar eu, Condruc, căpitanul Generaţiei Mateianu - n-am la ora actuală nici măcar o bicicletă! (Aşa mi-a răspuns şi Gheorghe Deac).

MariusTR
17th November 2006, 12:59
E posibil ca sa se repete performanta aceea.
Totul e ca , si stii pre bine, sa nu mai se vanda locul ce-l vom obtine in Liga !.
Ar fi pacat ... iarasi..

raul97
17th November 2006, 13:11
Interviul fiind realizat de Ioan Botis, pentru Gazeta de Maramures.


Capitanul lui Mateianu

Ioan Condruc, fost capitan al FC Baia Mare in „perioada de aur”

Carte de vizita

Nascut in 19 aprilie 1951, Ioan Condruc reprezinta pentru multi iubitori ai fotbalului din Maramures capitanul emblematic al unei generatii de aur a fotbalului maramuresean: generatia Viorel Mateianu. A inceput sa joace fotbal de la varsta de 16 ani, la “Bradul” Viseu. In 1970, a venit la FC Baia Mare, in vremea in care antrenori erau profesorii Noje si Bartha. Convocat de numeroase ori la loturile nationale de tineret si olimpice, cariera fotbalistica a lui Ioan Condruc se leaga de fosta mare echipa a FC-ului chiar daca, intre timp, a mai jucat la UTA si “Universitatea” Cluj. De la Cluj, s-a intors la Baia Mare, renuntand la Facultatea de Medicina. In plan fotbalistic, a fost o alegere buna. Antrenor al FC-ului si al altor echipe din Maramures, Ioan Condruc este in prezent antrenor la Scoala de fotbal “Viorel Mateianu”.


Dinamo Dresda, FC Magdeburg, FC Leipzig si Hansa Rostock sunt doar cateva dintre echipele “de marca” din anii ’70 cu care Ioan Condruc s-a intalnit pe teren. Nu-i place sa-l intrebi cand s-a retras din activitatea fotbalistica, pentru simplul motiv ca inca nu accepta ideea retragerii. Elev si colaborator al lui Viorel Mateianu, Ioan Condruc, fostul capitan al FC-ului care “desena” un fotbal pe care adversarii nu-l puteau decripta decat cu greutate, ramane un om al fotbalului.

Reporter: Cum a fost colaborarea cu ’nea Vio?
Ioan Condruc: Cum sa fie, daca am ajuns acolo unde am ajuns? Exceptionala! Aveai libertatea de exprimare in joc. Daca voiai, puteai sa faci si preluare pe piept pe linia portii. Tin minte ca dupa o astfel de executie, Adrian Paunescu, care era la meci, a afirmat ca ar trebui sa fiu spanzurat. In rest, Mateianu ne cerea sa jucam fotbal.
Rep.: Care a fost meciul care v-a placut cel mai mult?
I.C.: Meciul pe care l-am jucat la Constanta cu Nationala Romaniei si pe care l-am castigat cu 3–1. Eram imediat dupa promovare. A fost un spectacol, o lectie de fotbal. Mi-a mai placut si meciul cu Craiova de aici, de la Baia Mare, terminat la egalitate, 3–3.
Rep.: Cu blaturile, cum era?
I.C.: Necazul a venit din momentul in care l-au adus pe Rica Raducanu. El zicea ca face recuperare in Bucuresti si, de fapt, se intalnea cu Berechet, pe atunci colonel si membru in conducere la FC Olt. O verisoara de-a lui ’nea Vio l-a sunat si i-a spus ca Raducanu se tot intalneste la sprituri cu Berechet pe la Intercontinental. A “reusit” de mai multe ori sa-si bage mingea in poarta. Treaba era deja evidenta.
Rep.: Din generatia lui Mateianu, cu cine v-ati inteles cel mai bine?
I.C.: In teren, cu Marinica (Marin Sabau – n.red.), si in afara terenului cu Ariciu, pana cand am aflat ca “a trantit” niste meciuri. De fapt, Ariciu a plecat de la Baia Mare tocmai din cauza asta. De un blat s-a aflat inainte de un meci cu Targoviste. L-au dus la Militie, a dat o declaratie si l-au obligat sa dea banii inapoi. Era vorba de echivalentul a cinci Dacii…
Rep.: Se castiga totusi, pentru vremea aceea, destul de bine din fotbal.
I.C.: Adunat tot, de la salariul pe care-l primeam de la mina si pana la primele de joc, se adunau la vreo 12.000 de lei pe luna.
Rep.: Cum stateati cu chefurile?
I.C.: Se mai lasa si cu cate un chef, dupa meciuri, dar nu se exagera. Veneau si conducatorii clubului, si “organele”.


Ronaldinho si Ireala GAZETA

Rep.: Care credeti ca a fost, sau este, cel mai complet jucator de fotbal?
I.C.: Ronaldinho! Face orice pe teren si, spre deosebire de alte vedete, care conteaza doar in faza ofensiva, Ronaldinho munceste pentru echipa si in aparare.
Rep.: Pe vremuri erati celebri. Va ajuta, sau va incomoda statutul de vedeta?
I.C.: Am suportat destul de bine situatia. De incomodat, nu s-a pus problema, dar ti se mai deschidea cate o usa.
Rep.: Cum vi se pare FC-ul de azi?
I.C.: Daca au ajuns aicea, ce-as putea sa spun? Ca-mi pare rau… Eu cred ca si publicul baimarean are o parte din vina, chiar daca managementul a fost dezastruos.
Rep.: Care ar fi solutia iesirii din criza?
I.C.: E nevoie de oameni cu bani, care sa investeasca in echipa. Fara bani nu se mai poate face fotbal in ziua de azi. Cred ca ar trebui si o selectie riguroasa pe plan judetean si… multa rabdare. Cel care va investi bani in echipa trebuie sa inteleaga ca rezultatele nu apar peste noapte. Sunt destui oameni cu bani si priceputi in ale fotbalului si in Baia Mare.
Rep.: V-a parut rau ca n-ati jucat dubla mansa cu Real Madrid?
I.C.: Bineinteles… Nu mai jucam in echipa din momentul in care am pierdut un meci cu CFR Timisoara, un meci “trantit” de vreo sase colegi de-ai mei, si am fost dati afara eu si Radu Pamfil… Am vazut meciul din tribuna…
Rep.: Ati jucat in schimb cu Ireala GAZETA de Maramures…
I.C.: Corect, astept meciul revansa. Acuma, cel putin, stiu cu cine jucam: cu o echipa omogena, cu jucatori cam de aceeasi valoare…

„Nea Vio a reinventat fotbalul!”

Rep.: Cum de n-ati ramas mai mult la UTA?
I.C.: Am avut niste “complicatii” cu o tipa care ramasese gravida, da’ nu eu fusesem autorul.
Rep.: Si la Cluj?
I.C.: Nu era de stat nici acolo. La un moment dat aveam vreo 9.000 de lei pe CEC, bani de la UTA, si am reusit sa-i “sparg” intr-o saptamana cu un frate de-al meu si niste prieteni de-ai lui. Si la vremea aia nu fumam si de baut, beam rar, cate un pahar de vin rosu… Am renuntat si la facultate si m-am intors in Baia Mare.
Rep.: A fost, parca, si un scurt episod “Olimpia Satu Mare”.
I.C.: Da, numai ca transferurile se hotarau atunci la nivel de conducere de partid.
Rep: Cum a fost experienta ca antrenor al echipei unde ati jucat?
I.C.: Am luat echipa de la locul 14 si am dus-o pe locul 6. Faceam echipa si atunci, ca si pe teren inainte vreme, cu Marin Sabau. Cu toate astea, am fost demisi. In Romania, orice se poate…
Rep.: Care a fost marele merit a lui Viorel Mateianu in formarea echipei celebre din care ati facut parte?
I.C.: Poate faptul ca a reinventat fotbalul. Ce face Lucescu, astazi, la echipele pe care le antreneaza, e inventia lui Mateianu. In plus, ‘nea Vio a stiut sa faca din echipa o mare familie. Si lucrul asta nu-i usor deloc…

Optiuni si argumente

Tudor Gheorghe sau Gheorghe Zamfir?
Gheorghe Zamfir.
Brazilia sau Germania?
Brazilia!
Dimineata, devreme sau noaptea, tarziu?
Noaptea, traziu.
Tinerele sau “mai coapte”?
Mai coapte, ca nu-s de mine astea tinerele.
Dobrin sau Balaci?
Dobrin.
Antrenor sau fotbalist?
Fotbalist.

raul97
17th November 2006, 13:24
Adalbert Rozsnyai

Rozsnyai: 3 promovări din B în A cu FC Baia Mare

Impresionant: 3 promovări din B în A cu FC Baia Mare! Ca jucător, cu Mateianu şi Paul Popescu. Ca antrenor secund cu Ştefan Coidum. Menţionăm şi prima promovare, ca jucător, din judeţ în C (1968-1969) cu Chimistul Baia Mare - antrenor - Galits • Înaintea promovării din B în A, cu Paul Popescu (82-83), Rozsnyai a jucat două partide de mare anvergură, cu două formaţii de valoare europeană şi mondială •

Două meciuri mari cu Fiorentina şi Real Madrid

În august 82 cu Fiorentina Florenţa (în Italia). Lotul băimărean: Feher, Szepi, Borz, Tătăran, Koller, Radu Pamfil, Marin Sabău, Bălan, Ene, Rozsnyai, Dragomirescu, V. Moldovan, Ignat, Hotico, Raţ, Tulba, Buzgău. În echipa adversă: Passarella, Graziani, Daniel Bertoni, Antognoni (campioni mondiali cu echipele Argentinei şi Italiei), Paradisi, Galli. Antrenor: DE SISTI. Au marcat Graziani (min 44), respectiv Bălan (min 49), Dragomirescu (min 50), Rozsnyai (min 57) • În turneul italian, Rozsnyai a jucat în 5 partide - 305 minute. • În septembrie 82, cu Real Madrid, Cupa Cupelor, primul tur. Lotul băimărean: Bălan, Borz, Buzgău, Dragomirescu, Ene, Feher, Hotico, Ignat, Koller, Dinu Moldovan, Vasile Moldovan, Perneş, Radu Pamfil, Raţ, Rozsnyai, Rus, Marin Sabău, Szepi, Tătăran, Tulba • Antrenori: Paul Popescu (principal), dr Nicolae Szabo (secund) • La Real Madrid jucau: Benito, Camacho, Sabido, Del Bosque, Gallego, Stielike, Santillana, Juanito, Metgod • Antrenor: Alfredo Di Stefano - “Saeta rubia” (săgeata blondă). Conducător de joc în toate cele 5 ediţii ale Cupei Campionilor Europeni cîştigate consecutiv de Real • Primul meci, la Baia Mare (15 septembrie 1982) 0-0 (bară Koller) • Al II-lea meci, la Madrid 5-2. Evoluţia scorului: 0-1 (Koller), 1-1, 2-1, 3-1, 3-2 (Buzgău), 4-2, 5-2 • Paradox: victorie cu vicecampioana Italiei, egal cu primadona Europei - Real Madrid, 2 goluri pe Santiago Bernabeu, dar în campionatul intern, divizia B, băimărenii aveau eşec după eşec. Atunci am scris “Sărbătorile au trecut. Să-mbrăcăm haina de lucru!” Scandal imens! Paul Popescu s-a prezentat cu valiza şi biletul de avion la primul secretar. Ziaristul - gata să fie mazilit.

Caz rar: Rozsnyai a debutat direct la seniori!

Avea 16 ani şi jumătate. A fost legitimat direct la seniori. Un retur (1969) în campionatul judeţean. Promovare în C cu Chimistul. O ediţie (1969-1970) în divizia C • Unde ai jucat pînă atunci? • “În curtea Şcolii din Băiuţ. Pe toată perioada claselor I-VIII. În Băiuţ toţi copiii jucau fotbal. În curtea şcolii sau pe terenul comunal.” Desigur că Rozsnyai a fost stimulat de existenţa climatului de fotbal în familie. Cei trei fraţi mai mari jucau, deja, fotbal competiţional. Adalbert şi-a propus să-i urmeze. Talentul şi ambiţia l-au ajutat să-i ajungă din urmă şi chiar să-i depăşească.

Rozsnyai - antrenor în toate eşaloanele

• A fost antrenor secund pe lîngă arbitri consacraţi: Nicolae - Nicuşor. Coidum, Gigi Staicu, Sdrobiş. De la toţi aceştia a avut ce învăţa • 2006 este al 19-lea an de antrenorat. Secund sau principal, la copii, juniori, tineret, seniori. La toate eşaloanele: judeţ, C, B, A • Echipe: Minerul Baia Sprie - 87-90, B şi C • FC Baia Mare - 90-95, 97-99, 2001-2002, 2005-2006, copii, juniori, judeţ, C, B, A • Chimica Tîrnăveni, 95-97, C • NB IB Ungaria, 99-2001, 2002 - 2003, B • O perioadă scurtă, la FC Mateianu, juniori republicani, 2000.

Două nume dragi: Adriana - Eugenia şi Ioana-Cristina

Rozsnyai s-a căsătorit cu Adriana Eugenia Iancu din Deva în 22 decembrie 1973. Amîndoi aveau 21 de ani. Au împlinit 32 de ani de căsătorie. Au avut nunta de argint. Au intrat în al 33-lea an de viaţă împreună. Soţia este educatoare şi de 10 ani conduce (ca directoare) o grădiniţă din Baia Mare • Fiica: Ioana-Cristina. Absolventă de studii superioare • Soţie şi fiică - două prezenţe dragi. Acasă. Departe de vuietul stadioanelor.

Să nu-i uităm pe conducători

Să nu-i uităm pe conducătorii clubului - propune Rozsnyai. Nu-i uităm • Ing. Valer Gabrian - director general la Centrala Minelor; ing Liviu Pop - directorul Minei Herja; ing Nicolae Dicu - sprijinitor al sportului pe toată diagonala ierarhică pe care a parcurs-o; inginer şef - director la Cavnic - director general în CM, ministru. Aceştia au asigurat finanţarea • Conducătorul judeţului: Gheorghe Blaj - prim-secretar. Dăruit sportului • Vasile Treitli - preşedinte şi vicepreşedinte • Mihai Bob - vicepreşedinte • Emil Dumitraş - preşedinte • Domnul Szongoth - contabil şef • Doamna Carmen Babiciu - funcţionară • Domnul Vasile Fărcaş - organizator de competiţii • Cel mai longeviv om al echipei: dr Teodor Brazdău • Cu multiple însărcinări: Vasile Bran, jurist la Centrală şi la Club, reprezentantul Centralei în conducerea Clubului.

Rozsnyai a înscris 3 goluri

Cutie cu rezonanţă. Din presa vremii am extras două aprecieri despre Rozsnyai • Ziarul “Sportul” din 4 decembrie 1978, autor: Constantin Alexe. “ ... la un atac respins de apărarea adversă, Deac a centrat şi Rozsnyai, din voleu, cu latul, înscriind de la 10 m, în colţul lung: 1-0 (De la meciul FC Baia Mare - Steaua Bucureşti 1-0 (1-0), noiembrie 1978) • Radu Urziceanu: “În vervă deosebită, Rozsnyai” (titlu). La meciul FC Baia Mare - Jiul Petroşani 4-1 (1-0), Rozsnyai a înscris 3 goluri (min 18, 48, 60) • Amintim că Rozsnyai jucase la Jiul Petroşani.

raul97
17th November 2006, 13:25
Alexandru Koller

Traseu fotbalistic

• 1965 - 1968: Echipa Scolii nr. 1 Cehu Silvaniei. La Zalau: finala scolilor generale. Trei goluri marcate. Declarat cel mai bun fotbalist al finalei. La meci a asistat si antrenorul Calina de la Armatura. A luat legatura cu parintii.

• 1969 - 1970: Echipa Liceului “Ady Endre” Zalau si Unirea Armatura Zalau. Divizia B. Antrenor: Carol Colina.

• Debut în B: la 15 ani cu Dermata - la Cluj. Koller - pe post de junior. A devenit titular. Extrema si vîrf. A dat multe goluri. A ramas titular. Clasele a IX-a si a X.a.

• În clasa a XI-a: finala pe tara a liceelor, la Radauti.

Coleg cu Bölöni - la Tg Mures

Liceul din Zalau a cîstigat cu Liceul 26 Bucuresti: 5-0. Koller a înscris 4 dintre acestea. La meci a asistat si Bay - fost portar la FC Baia Mare - acum era portar la ASA Tg Mures - Tineret • “Dupa meci m-a întrebat cine sînt. Si-a notat datele. Dupa doua saptamîni, Bay, împreuna cu coloneii Florescu, Pintilie si Tiberiu Bone (presedinte, vice si antrenor) erau în Cehu Silvaniei, la poarta noastra. Saraca mama, mai traia. Au vrut sa-i convinga pe parinti sa-mi dea voie sa plec la Tg Mures. Mama - iubitoare - nici n-a vrut sa auda. Zalaul era aproape. Nu m-au lasat. Cei patru au plecat dezamagiti. Ei - dezamagiti, eu - suparat. I-am spus tatalui: nu mai vreau sa joc în B. Vreau în A, la Tg. Mures. Am hotarît împreuna sa pretindem ca plecam la mare. În realitate am plecat la Tg Mures. Doua saptamîni. Am ajuns coleg de clasa (a XI-a) cu Bölöni. Tata era mîndru. S-a întors acasa. Eu am ramas la Tg Mures. Mama a început sa plînga. A vazut ca tata s-a întors de la “mare” si nu este bronzat. A aflat adevarul. S-au urcat în IMS (i se spunea gaz) si ma trezesc cu dînsii la Tg Mures. Direct la stadion. Le-am spus ca vreau în A, ca vreau sa ajung fotbalist mare. Mama n-a mai avut încotro.

Scoala de fotbal A.S.A.

În primul an, Koller a jucat la Tineret. A debutat în A la 18 ani, cu Rapid Bucuresti, în Giulesti. • “Eram vîrf retras. Ma pazea Sandu Boc - titular în Nationala” • La ASA era o adevarata scoala de fotbal. Cu Bölöni, Hajnal, Czako, Kanyaro, Muresan, Nagy. O scoala de fotbal cu jucatori mari • “Înaintea mea, pe post, erau Bölöni, Hajnal, Varady. Mijlocasi. Cu ei concuram”. • Koller facea parte din lotul largit (22). Koller locuia în una din casele lui Bone. Dupa absolvirea liceului, Koller a dat admitere la IEFS Tg Mures. N-a reusit • Se întîmplase ca, în 70, sa joace în Cupa României, cu Minerul Baia Mare, la Cîmpia Turzii. Fratele lui Koller, facea parte din Minerul. A jucat împotriva fratelui. Presedinte era Viorel Maier. Asa a ajuns în vizorul baimarenilor • Dupa trei zile, conducerea baimareana s-a prezentat la Tg. Mures. Maier si Bizau - seful Organizatoricului de la judet. I-au promis ca îl baga la Facultate daca se duce la Baia Mare. Erau cu o Volga neagra, 1 MM 124 • Apropo de Volga. Masina cu care umblau sefii de la partid. Peste ani, Koller si-a adus un Mercedes. Era o senzatie. Primul secretar a aflat. Ce-i cu masina asta în Baia Mare - a întrebat. I s-a raspuns scurt. Este Mercedes-ul lui Koller.

Din 1970 - la Baia Mare

A trebuit sa faca stagiul militar la Bistrita - 6 luni - timp în care a jucat la Gloria Bistrita • Debut la Baia Mare: 1971, cu Minerul Deva, la Baia Mare. Antrenor era Kromely. Au urmat: Grigore Noje, Ioan Bartha, Ioan Tegen. Din toamna lui 76 a venit Mateianu • Sinteza, cu Mateianu:

• 1976-1977 - B • 1977-1978 promovare în A • 1978-1979 - locul 5 în A • 1979-1980 - locul 4 în A • 1980-1981 - retrogradarea în B • Nu uitam ca l-a avut antrenor si pe Victor Stanculescu • Component în Lotul divizionar B. Meci în Bulgaria, la Sofia, 1-1. Gol înscris de Koller. Retur, la Alexandria. 2-0. Ambele goluri marcate de Koller. 1976 - cu Victor Stanculescu • La Lotul National - antrenor Stefan Kovacs - 1976. Este selectionat si Koller. Turneu în America Latina, joaca la Bogota cu Columbia. 0-0. La Buenos Aires - cu Argentina. 2-1. Cu FC Santos 1-0 pentru România. Era în 76-77 • Meciuri contra lui Blohin (URSS) si Lato (Polonia), cu Iugoslavia, RDG. Alti antrenori la lot: Valentin Stanescu, Cernaianu, Radulescu • Despre toate acestea a scris Ioan Chirila • Koller îsi aminteste: “Nu se juca cu forta. Nici în viteza. Se juca tactic.

Si Dinamo a alergat dupa Koller

Revenim la Koller. În afara celor enuntate, ce te-a mai dezavantajat? • “Faptul ca n-am avut o baza sportiva proprie. Factor favorizant pentru eliminarea mea din arena. • Stiu ca si Dinamo a alergat dupa tine. Fratii Nunweiller au batut la poarta ta din Cehu Silvaniei. Sa te lamureasca pe tine, sa-i lamureasca pe parinti sa te duca la Dinamo. Ce s-a întîmplat? Cum de n-ai profitat de o oferta tentanta? • Este o poveste mai lunga si mai complicata. Familia mea era o familie bogata. Cu batoza si moara la Cehu Silvaniei. Elemente ale sigurantei n-au fost straine de moartea bunicului. Nivelul perceptiei acestei echipe m-a îndemnat sa nu accept. Pentru cariera mea a fost o mare nesansa ca nu am plecat la Dinamo. Si o mare tristete. Atunci am aflat ce s-a întîmplat cu bunicul meu prin 50-56.

Ascultam meciurile si crapa inima în mine

Cînd te-ai retras din activitatea de fotbalist si apoi din fotbal, nu ti-a parut rau? • “Nespus de rau. Ascultam meciurile la Radio, în padure, si crapa inima în mine. Cînd am revenit si în 94 am promovat, am plîns de bucurie” • Dupa 18 ani în teren (de la 12 la 30). Dupa 7 ani si jumatate de conducator al clubului (vicepresedinte - presedinte - finantator), Koller este silit sa se retraga tocmai din fotbal. Trei retrageri premature. Ca jucator - la nici 30 de ani. • Ca vicepresedinte - dupa doar 6 luni de cînd primise aceasta functie. Dat afara - el fotbalistul de nationala si de cupa europeana - dat afara de persoana care niciodata nu dadusera într-o minge de fotbal • Ca presedinte - dupa ce construise o echipa care defila prin campionat. Dat afara. Arestat. Anchetat. Pentru vina de-a fi fost fotbalist. Fotbalist cu nume cunoscut si rostit. Din curtea scolii dintr-un oras de provincie pîna pe stadioanele din Sofia, Florenta, Madrid • Oare nu se repeta - într-un fel - dramatica scena cînd a fost destituit Mateianu. Cînd i s-a spus - cu o voce metalica - (de plumb - poate - ca-n poezie, a lui Bacovia) - asa i s-a spus: Tovarase Mateianu, va rugam sa parasiti sala ...

raul97
17th November 2006, 13:49
Alexandru Terheş (I)

Păşeşte pe gazon la 9 ani cînd are prima legitimare la FC Baia Mare - copii. Părăseşte terenul - exact după 20 de ani. Avea doar 29 de ani. “Cu sucuri şi portocale, puteam să joc şi azi,” cînd mă îndrept spre 46 de ani!” • Terheş a jucat 12 ani în prima divizie. A fost selecţionat în toate loturile României. A jucat 340 meciuri în Divizia A şi a înscris 86 de goluri. O impresionantă carte de vizită. • “Terheş înscrie în minutul 80, cu un şut la păianjen, un gol de mare maestru, de toată splendoarea!” Aşa scria Stelian Trandafirescu în “Sportul” (2 octombrie 1978), după meciul FC Baia Mare - ASA Tg Mureş 2-0 (0-0). La ASA jucau: Unchiaş, Ispir, Hajnal, Onuţan, Both II, Bölöni.

Sinteză biografică

• Data şi locul naşterii: 25 iulie 1960 - Baia Mare

• Clasele I-VIII: Şcoala 14 Baia Mare. Învăţătoare: doamna Volovei. Doamna Girip - profesoară de franceză şi dirigintă. Dl Vasil - profesor de sport. “Nu eram lăsaţi la fotbal dacă nu făceam şi atletism. Eu eram alergător de cursă lungă. Profesorul de sport - un om deosebit”.

• Liceul nr. 1 - construcţii de maşini Baia Mare. Profesoară de sport - doamna Mandache. Promoţia 1979.

• Învăţămînt superior. Academia de Studii Economice (ASE) Bucureşti. Specializarea: Economia serviciilor alimentare publice şi turism. Reuşit la cursuri de zi (1981), dar a trecut la fără frecvenţă - datorită imposibilităţii de a fi prezent la cursuri, seminarii, laboratoare. De menţionat că reuşise şi la Institutul de subingineri Baia Mare (1980), dar, prin transferarea la Sportul Studenţesc Bucureşti, a renunţat la studenţia băimăreană • A absolvit în 1986.

• Părinţi: Flore (decedat în 1983 la 46 de ani).

Ana - trăieşte la Baia Mare, are 69 de ani. Tata a lucrat la Flotaţia Centrală.

• Soră: Aurora, 48 de ani, contabilă pensionară, căsătorită cu Alexandru Csomakozi - subinginer pensionar. Au o fiică: Monica - 22 ani.

• Soţia: Mirella Florentina - fiica profesorilor de matematică, Maria şi Gheorghe Cardoş - Liceul “Gheorghe Şincai”. Terheş şi Mirela s-au căsătorit în 1983, octombrie 10. Aveau 23 de ani. Terheş născut în 25 iulie, Mirella în 20 august. Amîndoi - zodia Leu. “Am fost colegi de clasă, începînd din a VI-a. Ne înţelegem foarte bine.” Absolventă de Poli Bucureşti, inginer chimist.

• Copii: Alexandra, 20 de ani, studentă anul II la ISE Timişoara. Claudia, 18 ani, elevă în clasa a XI-a la Liceul “Emanuel Godju” Oradea.

Terheşi, Kolleri şi Sabăi

Familia Terheş este stabilită în Oradea din 1989. Între Baia Mare şi capitala Bihorului, fotbalul l-a mai purtat prin Bucureşti (6 ani), Braşov (un an şi jumătate). La 15 ani, Terheş a fost împrumutat la Minerul Cavnic, ca junior în teren. La 16 ani juca la FC Baia Mare cu acelaşi rol. “Într-un meci cînd FC Baia Mare a învins cu 7-1, eu am înscris 3 goluri. În 1976, uneori eram chiar 8 juniori în teren. Între care: Vereş, Raţ, Beretean, Sabău, Rus, Tulba, Terheş” • Terheş venea puternic din urmă. Pînă la statut de titular şi de component în loturi naţionale • Adrian Păunescu scria: “Ar fi păcat să lăsăm să treacă încă vreo cîteva valuri de oameni talentaţi şi vînoşi de Geolgăi şi Ţicleni, de Terheşi şi Kolleri, de Sabăi şi Balaci care pot deveni vedete ale fotbalului internaţional”.

Traseu fotbalistic

• 1969: Prima legitimare la FC Baia Mare - Copii. Primii antrenori: Sava, Weisz, Redeş.

• 1975: Minerul Cavnic - C, antrenor: Lang. Împrumutat.

• 1976: Primul an la FC Baia Mare - seniori. Juniori: Tulba, Beretean, Terheş. La Bistriţa, Terheş a fost introdus în locul lui Tulba. A deschis scorul, din centrarea lui Koller: 0-1. Radu a majorat: 0-2. În final: 2-2.

• 1977-1978: anul promovării în A: Terheş - golgeterul echipei cu 15 goluri. Pe lista marcatorilor mai erau: Rozsnyai, Dragomirescu, Koller, Deac, Szepi • În vara 1978, la Constanţa, meci în nocturnă . Stadion arhiplin, cu Selecţionata României (B1 - A1). Scor 3-1 pentru Selecţionata diviziei B - condusă de Mateianu. În repriza a II-a, în teren10 băimăreni + Windt (în poartă, de la Arad). Primul gol este înscris de Terheş din “momeala mică”. Fundaşul trimite acasă, spre Rică Răducanu, Terheş interceptează, driblează şi înscrie: 1-0. Terheş a mai înscris un gol. Celălalt fusese marcat de Carabageac (Rm. Vîlcea) din lovitură liberă • “Nu te-a înjurat Rică? • Nu-mi aduc aminte. Erau prea mulţi cei care mă înjurau • Victoria de la Constanţa asupra Selecţionatei României însemna o intrare triumfală a echipei lui Mateianu - FC Baia Mare - în “lumea bună a fotbalului”.

raul97
17th November 2006, 13:51
Nicolae Dicu (I)

Poate părea curios că în Generaţia Mateianu includ nu numai fotbalişti care au jucat în teren sub comanda tehnică a Marelui Blond. Cu puterea de decizie a ziaristului care a însoţit Generaţia Mateianu de la venirea lui Nea Vio la Baia Mare (1976 - toamna) pînă la destituirea abuzivă a acestuia (1981 - iarna). Au însoţit-o pe întregul ei parcurs, în ţară şi în străinătate (cu excepţia plecărilor de la care am fost “tăiat” de pe listă). Am însoţit-o şi după ce Mateianu a fost silit să părăsească gruparea şi oraşul în care a construit-o. În finala Cupei României (Dunărea - FC 3-2). În turneul din Italia cu victorie asupra vicecampioanei Fiorentina (3-1). În compania fără egal cu Real Madrid (0-0 la Baia Mare, 5-2 la Madrid.). N-am fost la Madrid. Trimisul Realului la Baia Mare - Vogl - unul dintre celebri FRAŢI VOGL din fotbalul românesc - mă avertizase că am fost radiat de pe listă. Nişte “zăbălaşi” cocoţaţi la conducerea clubului m-au lăsat acasă, făcînd loc altora • Aşadar, cu puterea de decizie pe care mi-o dă calitatea de ziarist care a fost cel mai prezent la viaţa acestei celebre generaţii - consider firească prezenţa domnului Nicolae Dicu sub genericul acestui serial.

Traseu biografic. • Data şi locul naşterii: 19 octombrie 1934 - Stejar - Gorj • Şcoala elementară: I-VII - Stejar - Gorj • Liceul “Mihai Viteazu” Bucureşti, Promoţia 1954 • Studii superioare: Institutul de Mine Bucureşti - Facultatea de Exploatări Miniere - anii I-III • Institutul de Mine Petroşani - aceeaşi facultate - anii IV-V - Promoţia 1959. • Două fete gemene şi un băiat • Daniela - inginer metalurg - o fetiţă de 10 ani - Debra • Adina - inginer energetician - un băiat de 10 ani - Emanoil • Gabriel - inginer minier - căsătorită.

“N-am trecut degeaba prin Maramureş”

Declaraţia pentru revista “Glasul de Nord” (nr. 4-5, mai-iunie 2004) • Un sfert de secol pentru Cavnic: 1959 - 1984. Pe toate funcţiile posibile: maistru - şef sector - şeful minei Bolduţ din cadrul EM Cavnic - inginer şef - director (exact 10 ani de directorat) • În noaptea premergătoare primei zile de muncă, a învăţat pe de rost numele a 60 de uncitori - pe criteriul locurilor d emuncă - viitorii subordonaţi • Realizări pentru Cavnic: dezvoltare de la 150.000 tone pe an la 900000 tone pe an. O mare dezvoltare în plan social. Numărul blocurilor P + 1, de la două cîte erau iniţial, a crescut la dimensiunile unui oraş. EM Cavnic: Erou al Muncii Socialiste. Pentru muncitori: căsuţe de vacanţă la Eforie Nord (29), o vilă la Băile Felix pentru tratament, căsuţe de odihnă la Ocna Şugatag, cabana din Cavnic, terminarea spitalului, înfiinţarea a două secţii: covoare şi sticlărie - locuri de muncă pentru soţiile minerilor • Răsplată? Cetăţean de Onoare (16 decembrie 1999).

Stadion dintr-un munte dislocat

Singurul loc din România unde

s-a făcut stadion prin dislocarea unui munte. Nicolae Dicu - importantă contribuţie. Pentru toate acestea - promovare ca director general la Centrala Minelor Baia Mare (1984-1989) • Ascensiunea profesională şi-a urmat cursul: funcţii mari la Bucureşti (1989-1998): ministru adjunct, ministru, director general în Departamentul Minelor, subsecretar de stat, director la CONEF - Holdingul de Metale Neferoase. 39 de ani de activitate în minerit. Aproape 4 decenii. Din perspectiva acestora - sprijin total şi continuu pentru sport.

raul97
17th November 2006, 13:51
Aurel Coman

Argumente de logică şi de bun simţ mă fac să includ în perioada Mateianu şi jucători găsiţi în lot la preluarea echipei. Aproape o ediţie de campionat (minus 5 etape din tur), Mateianu a lucrat cu lotul găsit. Majoritatea componenţilor au rămas şi în ediţia următoare, 77-78, cînd s-a realizat promovarea. Cu aceşti jucători a făcut Mateianu primele experimentări ale ideii sale de joc. Cu aceştia a promovat. Cu mulţi dintre ei (plus completările de rigoare) a început gloriosul marş în prima divizie • Unul dintre cei aflaţi la faţa locului a fost Paul Aurel Coman.

Note biografice

• Data şi locul naşterii: 24 februarie 1949 - Călăraşi

• Părinţi: Madlena şi Gheorghe. Decedaţi în 8 iulie 1998 (mama) şi 16 septembrie 1963 (tata). Mama - contabilă (cu 3 ani de Filosofie la facultate), tata a profesat, la fel, contabilitatea, deşi avea la bază profesia de învăţător.

Frate: Gheorghe, 62 ani, stabilit în Craiova. A practicat fotbal şi box la Dinamo Craiova. • Are un băiat, pe nume Daniel. Extremă stîngă în Naţionala de handbal şi la Univ. Craiova. Medaliat cu bronz mondial. Este inginer aeronautic. Are 35 de ani. Soţia: Alina - medic stomatolog. Au un copil: Măruţă de 10 ani • O linie genealogică: Madlena şi Gheorghe - părinţi; Gheorghe şi Aurel - fraţi • dinspre Gheorghe: Daniel (mepot), Măruţă (strănepot). Revenim la personajul nostru - Aurel.

• Soţie: Clara. Doi copii: Călin Soreanu (dinspre soţie) şi Andrei Coman. Primul lucrează la un magazin Conex, celălalt administrează un grup de farmacii din Cluj - reţeaua Sensi Blu. O nepoţică (după Călin): Bianca.

Segment şcolar

• Clasele I-VII: Şcoala 8 Craiova

• Liceul Economic Cluj-Napoca

• Învăţămînt postliceal: Şcoala tehnică de geologie Baia Mare

• Şcoala de antrenori, pe lîngă Federaţia Română de Fotbal, cu Victor Stănculescu. Categoria a III-a

La "U" Cluj între nume sonore

La "U" Cluj-Napoca ai prins o trupă cu nume sonore. Inclusiv pe Miki Sabo - cu care aveai să te reîntîlneşti la Baia Mare. Îţi aminteşti şi alte nume? • Aproape pe toţi: Gaboraş, Ringheanu, Uţu Moldovan, Petru Emil, Costin, Solomon, Pexa, Creţu, Cîmpeanu, Grăjdeanu, Oprea, Mustăţea, Neşu, Uifălean, Anca • Cea mai puternică amintire? • Meciul de pregătire: Bulgaria - "U" Cluj 4-1. Eu am înscris în poarta Bulgariei. • Cea mai incomodă aducere aminte? • Cînd jucam la România Tineret, ne-a bătut o selecţionată a Bucureştiului.

Itinerar fotbalistic

• 1958 - 1962: Universitatea Craiova, pitici şi copii

• 1962 - 1966: Electroputere Craiova - juniori • Antrenori la Univ: M. Iordănescu (unchiul lui Anghel Iordănescu) şi prodileanu (anrenorul lui Oblemenco). La Electroputere: Nelu Dunăreanu şi Octavian Paşcov.

• 1966 - 1971: "U" Cluj - seniori, A Debut în meciul Univ. Craiova - "U" Cluj 0-0.

• 1971 - 1978: FC Baia Mare. Divizia B şi o promovare în A. Antrenori: Bartha, Kromely, Noje, Halagian, Tegen, Mateianu.

• 1978 - tur: Cuprom Baia Mare.

• 1979 - 1980: Minerul Cavnic. Ultimul meci ca fotbalist: la Cugir.

• 1980 - 1981: FC Baia Mare, cu probleme organizatorice în staff-ul lui Mateianu.

• 1981 - 1984: Centrul de Copii şi Juniori FC Baia Mare.

• 1981 - tur: secundul lui Miki Sabo la FC Baia Mare.

• 1984 - 1985: organizator de competiţii la FC Baia Mare.

• 1985 - 1989: vicepreşedinte la FC Baia Mare.

• 1989: retragere din fotbal.

Lotul Naţional de Juniori

Şapte selecţionări. Turneul UEFA 1966. Meciuri cu Turcia şi Bulgaria. Colegi: Anghel Iordănescu, Neagu, Tătaru II • Antrenor: Gheorghe Olah • Selecţionat la Lotul Naţional de Tineret. Antrenor: Virgil Mărdărescu. Coleg cu Boc şi Dumitru.

Fotbalul ne-a făcut mai buni şi mai înţelepţi

Aurel Coman. Trei decenii plus 1 an de fotbal. Jucător: 21 (8 la pitici, copii şi juniori); 5 în A, 8 în B, 1 tur în C: Antrenor: 3. În structuri de conducere la FC: 7 • Din 31 - 18 ani de fotbal în Baia Mare şi Cavnic • Ce-a însemnat pentru tine perioada Mateianu? • Marele merit este al lui Viorel Mateianu. A construit un angrenaj care a făcut din FC Baia Mare o echipă puternică. Celelalte formaţii din primul eşalon s-au chinuit să-i bareze drumul spre Cupele Europene • Cu ce te-ai ales de pe urma fotbalului? • Cu ce să mă aleg? Cu casă, cu o Dacie, cu un apartament. Şi dincolo de acestea, cu ceva nemaipomenit: fotbalul m-a ferit de multe necazuri. Ne-a făcut, pe noi - fotbaliştii - mai înţelegători, mai toleranţi, mai buni, mai înţelepţi.

raul97
17th November 2006, 13:52
VASILE BRAN

În 11 august va împlini 81 de ani. Numai dr Teodor Brazdău - medicul echipei - are o mai mare vechime pe lîngă FC Baia Mare. Vasile Bran a fost consilier juridic la Centrala Minelor - instituţie care - prin unităţile sale - a finanţat majoritatea grupărilor sportive din Maraureş precum şi multe din activităţile culturale şi medicale • În această calitate a reprezentat Centrala Minelor şi pe directorul ei general - ing. Valer Gabrian - în conducerea echipei FC Baia Mare. Vasile Bran acoperă întregul segment de istorie fotbalistică băimăreană cunoscut sub numele de Generaţia Mateianu precum şi perioadele care au precedat sau au urmat acestei acolade.

Date biografice

Data şi locul naşterii: 11 august 1925 - Ardusat

Şcoala elementară: Ardusat şi nr. 1 Baia Mare

Şcoala Normală: Sighet şi Cluj • Coleg cu atleţii Moina şi Coracu - inclusiv în echipa de fotbal a şcolii • Liceul “Brediceanu” Lugoj şi “Gheorghe Şincai” Baia Mare. Promoţia 1946. • Facultatea de Drept la Cluj. Promoţia 1951.

Căsătorit cu Cornelia Golgoţiu - contabilă. A practicat volei şi gimnastică. S-au căsătorit în 1953 (28, respectiv 22 ani).

Fiica: Dorina (căsătorită Paşca) - medic - stabilită în Bucureşti

Nepoate: MIRUNA - studentă - anul II la Electronică • SIMINA - elevă în clasa a IX-a la Colegiul Naţional de Informatică

Soţul fiicei Dorina - este profesor universitar la Electronică în Bucureşti - frate cu dr. Virgil Paşca de la Spitalul Baia Mare.

Locuri de muncă

• Procuratura Militară Cluj, Craiova, Bucureşti • Cursuri de perfecţionare - unde a fost coleg cu Manţa - judecător • Procuratura 1 Mai Bucureşti • În Maramureş, din 1958. Este amic cu procurorul Emil Pop • Jurisconsult - consilier juridic la Centrala Minelor. Directori generali: Petru Vlad - Corpade - Codreanu - Valer Gabrian - Nicolae Dicu • Începînd de aici şi de acum intră în conducerea clubului de fotbal din Baia Mare.

Jucător de fotbal

• Începe în echipa Şcolii Normale din Cluj unde este colegt cu Moina şi Coracu

• Vulturii Lugoj - pe vremea Liceului “Brediceanu” din această localitate. Coleg de echipă cu sublocotenentul Ionescu, cu Schila, Dunăreanu, Rusalin.

• Phoenix Baia Mare. Antrenor. Ienei. Nume de atunci: Mureşan, Slezinger, Dallos, Domian, Megyeri, Balog, Galits, Zavoda I, Tîrnoveanu, Rusu • Postul pe care a jucat: inter - extremă. S-a retras din activitatea fotbalistică în 1949-1950.

La FC Baia Mare - din 1960

În 1960, Corpade şi Bran sînt chemaţi la Ciocan - prim-secretar - şi li se propune să preia echipa de fotbal. Jucătorii sînt angajaţi la minele Săsar, Ilba, Herja, Cavnic. Directori: Clej, Dulfu, Pop Liviu, Florian, Dicu ş.a. • Vasile Bran ajunge în conducerea clubului - ca reprezentant al Centralei Minelor. Calitate pe care o păstrează pînă la pensionare: 1985 • Aşadar, Vasile Bran, are un sfert de secol ca membru în Consiliul de conducere a clubului de fotbal. Cea mai mare perioadă din acest interval - director general al C.M. a fost Valer Gabrian.

Pe ecranul amintirilor: Mircea Sasu, Ş00

Aţi fost martor şi participant la multe evenimetne din istoria clubului. De la prima promovare pînă la meciul cu Real Madrid din competiţia continentală Cupa Cupelor. Ce revine în memorie, acum cînd stăm de vorbă? • Îmi amintesc de Mircea Sasu şi faimoasele sale goluri (inclusiv la Torino pentru Olimpiadă). Îmi amintesc de Ş00 cu şuturile sale bombă! Îmi amintesc de victoriile obţinute la Satu Mare (cu 2-1), la Timişoara (cu CFR, 1-0, juca şi Lang), la Tg Mureş (1-0), Turda (2-0). Îmi amintesc de antrenorii Balog şi Galits.

A stabilit un nou tip de relaţii cu jucătorii

Cum vă amintiţi de perioada Mateianu? • Secretar la club era Vasile Treitli. El a discutat cu Mateianu. S-a dus în Bucureşti şi l-a adus pe Mateianu la Baia Mare. A construit o echipă. Cu jucători ca: Ariciu, Borz, Condruc, Marin Sabău, Koller, Molnar, Mureşan, Deac, Szepi, Terheş ş.a. Toate au fost în regulă. Apoi ceva s-a întîmplat în echipă care a început să alunece pe topogan. • Cum l-aţi păstrat în memorie pe Mateianu? • Mi-l amintesc ca jucător. Blondul de la “U” Cluj, de la Progresul, de la Steaua, din echipa României. Excelent! • Dar ca antrenor? • A revoluţionat sistemul dejoc. Tactica lansată de el a fost preluată şi de alţi antrenori. Presa i-a adus elogii totale. A stabilit un nou tip de relaţie cu jucătorii. Extrem de amicale, dar la intrarea în teren nu exista pardon faţă de respectarea tacticii impusă de Mateianu.

Strict de pe urma fotbalului: în afară de amintiri nu m-am ales cu nimic

Cine a hotărît demiterea lui Mateianu? • Conducerea clubului. S-a încercat redresarea printr-o schimbare la vîrf. Efectul a fost contrar celui scontat. Orice shimbare într-un colectiv aflat în degringoladă poate fi fatală. • Cum apreciaţi Generaţia Mateianu? • Cel puţin 15-16 jucători puteau face faţă în A, datorită stilului de joc absolut original. Au ajuns la un înalt nivel sub mîna lui Mateianu. • Credeţi că răsplata a fost pe măsura valorii? • Pentru vremea aceea, da. Încadrare salarială, corespunzătoare. Locuinţă. Facilitări pentru pensionare • Dvs, personal, cu ce v-aţi ales de pe urma fotbalului? • Cu cîteva deplasări în străinătate. Cu o fată şi două nepoate. Să-mi trăiască! Cu ce să mă mai aleg? În afară de amintiri, cu nimic. Desigur, cu amintiri plăcute.

raul97
17th November 2006, 13:53
Zoltan Illeş

În ianuarie 2001 a fost semnat un protocol de colaborare între conducerea Grupului Şcolar „Gheorghe Lazăr” Baia Mare şi FC „Viorel Mateianu”. Obiect: depistarea, selecţia şi instruirea copiilor şi juniorilor dotaţi pentru fotbal. Ţel de perspectivă: formarea lor pentru performanţă fotbalistică la echipele din judeţ şi alte divizionare din ţară şi străinătate.

Acum, în 2006, FC Mateianu are în componenţă 10 grupe, cu vîrste între 8 şi 19 ani, coordonate de 10 antrenori. Foşti fotbalişti şi profesori de sport. Foşti fotbalişti precum cel care a înfiinţat acest club şi această şcoală.

Traseu fotbalistic

• Prima legitimare: FC Baia Mare • Cu Mihai Redeş (1974), Carol Szilagyi (1975-1976), Ioan Bartha (1976-1979), Mihai Moldovan (1979-1982), Tiberiu Şiszer (o perioadă scurtă), Zoltan Toth (1982-1984 – CSŞ Minerul Baia Mare). • Palmares – junior • Turneul final de la Buzău 1984. Locul 3, după Dinamo Bucureşti şi Farul Constanţa. Cu FC Baia Mare – turnee zonale (Bartha şi Moldovan). Colegi la FC: Andrei Pop (asociat la înfiinţarea clubului, triunghi cu Zoltan Illeş şi Marius Burzo), Remus Şter • Colegi la CSŞ: Gheorghe Cozma (portar la FC), Ovidiu Mic, Hotea (zis Bostan).

Divizionar C

• 1984-1986: Chimia Tăşnad. Antrenor: Miculaş (fost coleg cu Bohani la Minerul Baia Mare) • 1986-1988: Cuprom Baia Mare. Antrenori: Radu Pamfil şi Mărculescu. • 1988-1989: Lăpuşul Tg. Lăpuş. • 1989-1990: Unirea Seini – în judeţ (împrumutat de Cuprom). Antrenori: Jula (de la Olimpia Satu Mare) şi Piţi Şomcutean. Postul pe care juca Zoltan Illeş: fundaş central (libero, marcaj), mijlocaş. În total: 16 ani de fotbal. A ieşit din arenă la 25 de ani.

La club: 2 nivele amenajate

După ieşirea din activitatea de fotbalist, Zoltan Illeş a intrat în afaceri. A început la Baia Sprie cu o consignaţie, o popicărie şi un bar. Sponsor la Minerul Baia Sprie, cînd antrenori erau Marin Sabău şi Vasile Frank • „Le dădeam bere şi plăteam baremul arbitrilor” • A fost în intervalul 1991-1994 • Din 1999 pînă în 2005: distribuitor de bere la mai multe firme producătoare. Spaţiu de desfăşurare: Maramureş şi Satu Mare • Din 1999 – constituirea clubului Viorel Mateianu şi organizarea întîlnirilor acestei generaţii • Pînă în prezent a reuşit să amenajeze două nivele în construcţia bloc (fost internat şi săli de clasă) • La parter: vestiare, saună, bazin de refacere, 2 săli de fitness, vestiar pentru antrenori, magazii • La etaj: hotel şi restaurant, nivel de 3 stele. Cu găzduire pentru echipe divizionare din ţară (handbal, rugbi, volei), ca Steaua, Dinamo, Farul Constanţa, Rulmentul Braşov ş.a. Ideea hotelului şi restaurantului descinde din necesitatea întreţinerii Centrului de Copii şi Juniori, în colaborare cu Liceul „Gheorghe Lazăr” • Bază sportivă: 2 terenuri omologate, miniteren cu zgură şi nocturnă („urmează să aplicăm iarbă sintetică”), sală de sport, toate în colaborare cu Liceul „Gheorghe Lazăr” • Zoltan Illeş conduce şi o firmă de import-export la nivel european. În pregătire: un restaurant (fostul „Igniş”) care se va numi „Corvinul”.

Întîlnirile Generaţiei Mateianu

Au început în 1999. Au ajuns la ediţia a VIII-a. Locaţii: Agecom, Maramureş, Dealul Florilor, Clubul Mateianu. Participări legate de această Generaţie. Foşti jucători. Antrenori ai clubului. Reprezentanţi ai presei centrale (Ion Cupen, Nicolae Soare). Ing. Nicolae Dicu (pe traseul profesional Cavnic, Centrala Minelor, Minister). Oficialităţi: primarul Cristian Anghel. Doamna Michaela la Mateianu – preşedinte de onoare. Foşti colegi de la „U” Cluj. • Printre oaspeţii care au vizitat clubul se numără Dan Bitman, Tino Furtună, Edi Petroşel („Holograf”) şi fostul mare fotbalist Gică Popescu.

Componenţii Generaţiei: idolii mei şi a elevilor de azi

Ce-a însemnat pentru dvs. Generaţia Mateianu? • Fiind junior, a însemnat un exemplu viu. Componenţii acestei generaţii au fost idolii mei. Cu prelungiri pentru copiii din Şcoala Mateianu de azi. A fost o generaţie de vis care nu ştiu cînd şi dacă se va mai repeta. • Ce regretaţi? • Că n-au venit lîngă mine şi alţi oameni cu potenţial financiar şi cu dragoste faţă de fotbal. Noi îi educăm pe aceşti copii şi juniori în sensul aspiraţiei pentru o viaţă mai bună. Clubul nostru – alături de celelalte existente – venim cu oferte care-i ajută să evite capcanele (droguri, alcool, fumat şi altele). Pe vremea noastră asemenea tentaţii existau în mai mică măsură. • Cea mai plăcută amintire? • Foarte multe. La fel ca decepţiile (caractere care-mi provoacă dezamăgiri). Rezultatele din sport şi starea familiei îmi aduc bucurii. Reuşita unor afaceri – la fel. Dacă izbutesc să mulţumesc pe cineva este tot o bucurie • De unde a venit ideea înfiinţării acestei grupări? • În 1994 m-am întîlnit cu Viorel Mateianu la Memorialul Mircea Sasu. Eram arbitru. Am condus finala FC – Gloria Bistriţa - divizionare A. Baia Mare tocmai promovase cu Coidum. După, am avut o discuţie de 4 ore cu Mateianu. Deşi era bolnav (paralizat), dorea să facă o a doua revoluţie fotbalistică băimăreană. Viorel mi-a zis: „Zoli, voi care aveţi posibilitatea, să nu lăsaţi fotbalul să moară”. Eram un sponsor mărunt pe atunci. Un mare merit în înfiinţarea acestei şcoli l-au avut profesorii Onciu şi Toth. Ideea a fost materializată de directorul Florian şi parafată de Inspectoratul şcolar. Pe o clădire din incinta Grupului şcolar a apărut un nume. Numele lui Mateianu.

raul97
17th November 2006, 13:55
Gheorghe Molnar

Cu greu s-a nascut acest interviu. Timp de cîteva luni l-am cautat pe Molnar prin telefoanele fix si mobil, prin anunturi în rubrica aceasta, prin intermediari (mai ales Deac). În fata acestor încercari esuate, m-am gîndit sa renunt. N-am putut-o face fara sa ma întreb: de ce se ascunde Molnarul de cronicarul care timp de 5 editii de campionat a însotit aproape peste tot Generatia Mateianu. Asociind acest refuz tacit cu absenta lui Molnar de la ultimele întîlniri ale Generatiei Mateianu - am dedus ca a “recidivat” o amintire incomoda, în urma careia nu mai doreste sa vorbeasca despre fotbal, considerînd încheiat acest capitol • Am reluat cautarile si am descins în zona blocului în fata caruia l-am întîlnit cîndva din întîmplare. Presupunînd ca memoria ma va spriijini si ca Molnar nu s-a mutat de acolo. O doamna amabila (fosta taxatoare pe autobuz) si nepoata lui Molnar, dupa fiica Dalina, m-au ajutat sa ajung la bloc. Am obtinut numarul de mobil (de la sotie si fiica) si în minutul urmator vorbeam cu Molnar • La întîlnirea pentru acest serial, desigur ca prima întrebare a fost: De ce? Mi-a explicat cu amaraciune. A fost o întîmplare nefericita, de la care trecusera 25 de ani. Despre ce a fost vorba? Veti afla din episoadele dedicate lui Gheorghe Molnar.

Clipe de viata

• Data si locul nasterii: 28 iulie 1955 - Baia Mare

• Parinti • Emilia: are 80 de ani (împliniti în 19 aprilie), traieste la Baia Mare. Casnica • Mihai: decedat în 1988 la 67 de ani. A fost muncitor la Comunala.

• O sora si trei frati • Florica. 53 de ani. A fost tesatoare la o fabrica de profil. Locuieste cu mama. Casatorita cu Vasile Badica din Mocira (57 ani). Au un copil: Lucian de 30 de ani. Casatorit • Sandu. 57 de ani. Electrician. Casatorit. Cinci copii: Bobi, Mihaela, Dinu, Dan, Raluca. Casatoriti. • Mihai. 55 ani. Casatorit. Sofer • Ioan. 52 ani. • Casatorit. Cu Onorica. 1 iunie 1976. Aveau 21 respectiv 18 ani. Acum: 51-48. Treizeci ani de casnicie. La 25 - Nunta de Argint. În familie, în cadru restrîns. Sotia este din Bîrsau de Jos - judetul Satu Mare. “S-a nascut lînga trunchi de copac - cum spune socru” • Cum v-ati cunoscut? • Era eleva. Locuiam în acelasi bloc. • Au o fiica - Dalina - 29 ani. Casatorita cu Arpi - tîmplar - dulgher • Molnar, sotia, fiica lor, ginerele - toti lucreaza.

Televiziunea Româna si-a schimbat planificarea pentru FC Baia Mare

Molnar îsi aduce aminte: “La 10 ani tata ma ducea pe strada Steampului sa lucrez. Sapam santuri. Am muncit de copil. Nici prin gînd nu mi-a trecut ca voi ajunge fotbalist într-o echipa despre care ziarele, radioul si televiziunea vor vorbi foarte mult.” • Etapa a 8-a (editia 1978-1979). Meci la Buzau. Sîmbata (ziua meciului), la ora 10,30 - autocarul cu fotbalistii baimareni a iesit din Buzau, îndreptîndu-se spre kilometrul 11 - Posta Cîlnau - pentru un ultim antrenament • Aici, Mateianu le-a spus: “Baieti! Azi trebuie sa fim mai uniti si mai hotarîti ca niciodata!” La ora 13 stadionul era arhiplin. FC Baia Mare facea stadioane pline oriunde se ducea. Gloria Buzau - FC Baia Mare era întîlnirea vedeta a etapei. Si, repet: doar cu cîteva ore înaintea partidei, baimarenii faceau antrenament în localitatea Posta Cîlnau! Atentie: la cererea iubitorilor de fotbal din tara, Televiziunea Româna si-a schimbat programul, renuntînd la planificarea initiala - Steaua - Sportul Studentesc pentru Gloria - FC! Baimarenii erau în ascensiune. “FC Baia Mare joaca cu totul altceva!” - exclama cu admiratie Paul Slavescu - redactor la Sportul - cînd abia începuse jocul! Scor: 0-0. Baia Mare urca pe primul loc în divizia A. Linie de clasament: 1.8 6 1 1 11-3 13. Pe locul 2: Steaua Bucuresti. Si celelalte ...

Anii de scoala

• Clasele I-III: Scoala 5 Baia Mare. Învatator - domnul Herman. “Venea în vizita la domiciliu. Cînd îl vedeam, fugeam ca un priculici. Îl pretuiam mult. Un dascal foarte bun. Multe lucruri bune m-a învatat.”

• Clasele III-VIII: Scoala 6 Baia Mare. Profesoara de sport - doamna Benga. “Am jucat în echipa scolii cînd eram într-a VII-a. Împreuna cu unul din frati care era mai bun decît mine, dar a renuntat devreme la fotbal.”

• Liceul industrial minier - 5 ani. Ca la facultate. Promotia 1975.

• Armata - 9 luni.

• Studii superioare: Institutul de Subingineri Baia Mare. Promotia 1980. Subinginer electromecanic. “Coleg cu Marin Sabau. Coincidenta: si armata am facut-o cu Marin Sabau. Inclusiv zilele de arest!” • Gheorghe Molnar • Viata fara derapari. Scoala-snur. Era foarte bun la matematica. A avut ambitia sa nu se opreasca decît dupa studii superioare. Visase sa ajunga la Sportul Studentesc ca sa faca Politehnica. N-a ajuns. Dar, avea sa vada cum FC Baia Mare urca peste Sportul. Un prim test: meciul cu Dinamo Bucuresti din etapa I, dupa promovare. Scor 2-0 • SCURT! Au marcat Sabau (min 30) si Rozsnyai (min 47). Suturi spre poarta: 16-5. Pe poarta 7-2. Cornere: 10-2. Baia Mare a dominat copios. Molnar? “Dupa pauza, în min 47, Rozsnyai urca scorul în urma unei faze de mare frumusete: Molnar îl lanseaza în diagonala pe Szepi, acesta patrunde, paseaza si fostul dinamovist înscrie la colt.” Ca sa fiu mai convingator,

n-am citat din cronica mea, ci din cea semnata de Ioan Chirila. Un ziarist mult mai celebru decît mine.

raul97
28th November 2006, 19:21
Marin Sabou (III)

(Urmare din nr. 5068)

"Formație într-o mare vervă colectivă, animată de forma de vîrf a lui Terheș și Sabou" - scria Ion Cupen în "Sportul" din 5 noiembrie 1979. Se referea la meciul FC Baia Mare - Sportul Studențesc București 4-0 (2-0) • Iar Fănuș Neagu ridica - din nou - la rang de unicat gruparea lui Mateianu: "Singura echipă care încearcă să sature foamea speranțelor noastre e FC Baia Mare" • Cuvintele-metaforă aveau evident suport faptic • În ediția 78-79 - primul an competițional după promovarea în eșalonul I, FC Baia Mare se află pe locul I, după etapa a VIII-a. Nici o altă echipă promovată în trecut nu a reușit o ascensiune atît de fulgerătoare.

ANTRENOR

Așadar, după partida - FC Baia Mare - Gloria Bistrița (martie 1988), Marin se retrage din activitatea competițională. Lucrează ca antrenor.

• Martie 1988 - octombrie 1988: coordonator la Centrul de Copii și Juniori al FC Baia Mare.

• Octombrie 1988 - iunie 1989: împreună cu Condruc, asigură conducerea tehnică a FC Baia Mare seniori. Preluată de la Nicolae Sabo și Onciu. De pe locul 16 - urcă pe locul 6. La conducerea clubului s-au succedat: Sauliuc (din Sighet), Tătaru, Ioan Dulfu.

• 1989 - 1991: lucrează în mină, la Baia Sprie

• 1991 - 1994: antrenor coordonator la Centrul de Copii și Juniori de la FC Baia Mare și antrenor la Minerul Baia Sprie (C). Secund: Snakovski

• 1994 - 1995: antrenor la Minerul Cavnic (C). Secund Samoilă Lucaci. Conducerea: Ciobanu Nicolae - președinte club și lider de sindicat. Director de mină: Eduard Tămășan. Amîndoi - mai iubitori de fotbal care au sprijinit sportul.

• 1995 - 1996: rechemat la FC Baia Mare (B). Secund: Ioan Tegen.

• 1996 - 1997: Progresul Șomcuta Mare (campionat județean). Secunzi: Dorobanțu și Moțoc.

• 1997 - 1999: nu activează în fotbal

• Din 2000 și în prezent: FC Viorel Mateianu. Acum la Grupa 1989. Cel mai bun rezultat ca antrenor: locul 6 în B.

Convocat la toate loturile României

• Convocări la Lotul Național de Juniori. Antrenor: Ardelean. Participare la Turneul final european din Suedia 1974. A jucat în ambele meciuri: victorie cu Islanda (2-0) și înfrîngere cu Scoția (2-3). Colegi de echipă: Moraru, Lung (portari), Augustin, Agiu, Vrânceanu, Hurloi, Grossu, Leac • Alți băimăreni care au fost în Lotul JUNIORILOR: Horzsa Poali, Doboș, Zoltan Crișan, Lupău, Tulba • Lotul Național de Tineret: 1978 - 1980. Cu Condruc, Ioan Mureșan, Terheș, Lucian Bălan. Lotul Național de Tineret pentru Grupele Campionatului European. Antrenori: Ioan Voica și Viorel Mateianu. Cu: Duckadam, Coraș, Orac, Vamanu, Chitaru. • Convocat în Reprezentativa României: 1978. Spania. Calificări pentru C.E. Cu: Cheran, Sameș, Romilă, Zoltan Crișan, Iordănescu, Dumitru, Marcel Răducanu. Sub conducerea lui Constantin Cernăianu • Convocat pentru echipa României la Snagov - 1980. Sabou s-a accidentat și n-a mers în Turneul din America de Sud. Au mers Koller și Terheș. • A făcut parte din Lotul Universitar al României - 1979. Antrenori: C. Cernăianu și I. Voicu. Universiada din Mexic. Locul 3 - bronz. Din lot: Böllöni, Cîmpeanu II, Carabageac, Munteanu II, Nagy, Petcu, Nicolae, Păltinișan • Marin Sabou a fost convocat la toate loturile care au reprezentat România: Juniori, Tineret (selecționată divizionară), Tineret, Universitar, Național de seniori (Reprezentativa).

Generația lui Mateianu a anticipat noutățile de la Campionatul Mondial

Extraordinara grupare fotbalistică băimăreană lansată de Mateianu rămîne o adevărată bijuterie - rod al creației marelui antrenor. Iată ce scria Ioan Chirilă - cel mai mare ziarist din presa scrisă: "Baia Mare, încă în 1978, a anticipat anumite noutăți de la Campionatul Mondial din Spania 1982. Aceste trasee considerate un element inedit al Mondialului, au fost practicate de antrenorul Mateianu la Baia Mare, ele fiind la originea surprizei pe care o produsese atunci abia promovata echipă din Nord" ("Sportul", 4 august 1982) • Sper să se dumirească tot felul de DEMOLATORI asupra dimensiunilor reale pe care această Generație le-a avut în plan național, cu reflexii asupra unei competiții mondiale. Acestor TERIBILIȘTI le-aș recomanda discret: băieților, rămîneți pe raftul vostru...

M-am ales cu chitanțele de la CARITAS

Marin Sabou, ce regreți din viața ta de fotbalist? • Regret NEDREAPTA DEMITERE a lui Mateianu. Mai aveam de făcut ceva împreună. De exprimat ceva. Mateianu trebuia lăsat să încheie campionatul. Eram încă tineri și optimiști. Și noi - jucătorii - și Mateiau • Cu ce te-ai ales de pe urma fotbalului? • Cu o mulțime de accidentări. Cu 3 (trei) operații de menisc din care 2 (două) cu smulgere de ligamente • Dar în plan material? • Cu pensionarea la 45 ani. Am fost plătiți ca mineri - Grupa I. Regret că n-am fost jucători profesioniști (atunci nu se rostea acest cuvînt). • Dar ceva mai consistent? Vilă? Mașină? • Cu un premiu pe jumătate decît cel promis la promovare. Pe parcurs mi-am cumpărat o Dacie (veche). Tot ca jucător am primit apartamentul în care locuiesc și acum. M-am mai ales cu chitanțele de la CARITAS. Unde am depus toate economiile mele la vremea aceea. Inclusiv de pe "Dacia" vîndută. Praful s-a ales de ele...

Ion P. POP

raul97
4th May 2007, 11:42
Lucian Balan si-a primit titlul de cetatean de onoare al Baii Mari

Fostul fotbalist Lucian Balan a devenit oficial Cetatean de onoare al municipiului Baia Mare. Primarul Cristian Anghel i-a inmanat sportivului diploma in cadrul sedintei extraordinare a consiliului local care a avut loc joi.
La mai putin de o saptamana de la adoptarea hotararii prin care a fost declarat cetatean de onoare, Lucian Balan si-a primit oficial titlul din mana edilului Baii Mari, care l-a felicitat pentru activitatea sportiva, dar si pentru cea gazetareasca careia i s-a dedicat de cativa ani.

Coplesit de emotie, Lucian Balan a tinut sa multumeasca alesilor baimareni, dar si mamei care a fost prezenta la momentul special din viata fiului ei. De altfel, acesta a venit insotit de membrii familiei.

Noul Cetatean de onoare este un reprezentant de seama al ”Generatiei Mateianu”. Fotbalistul, in varsta de 54 de ani, s-a nascut in Bucuresti, dar s-a stabilit defintiv in Baia Mare in 1976, cand a inceput sa joace pentru Minerul Cavnic, iar apoi pentru FC.

A evoluat in peste 230 de meciuri in prima divizie, dar si la echipe din Spania si Belgia. Este castigatorul Cupei Campionilor Europeni cu Steaua in 1986. Lucian Balan s-a retras din activitatea competitionala in anul 1991, iar in prezent este realizator de emisiuni tv pe teme sportive.