PDA

View Full Version : Ultimul meci al lui Toni Alexe



Raptor
21st January 2005, 11:24
Pentru cei care n-au aflat, "capitanul" lui CSU Asesoft si totodata fostul lider al nationalei a jucat, joi seara, ultimul meci din viata sa. Fara alte comentarii, iata mai jos comunicatul Politiei Judetene Prahova:
"Astazi, în jurul orei 6, pe DN1, la km 120, pe raza localitatii Sinaia, a avut loc un accident
de circulatie în urmatoarele împrejurari:
A. Antonio, de 35 ani, din Oradea (baschetbalist la clubul C.S.U. ASESOFT Ploiesti),
conducea un autoturism marca Peugeot 307, din directia Ploiesti, spre Brasov si,
ajungând în punctul sus-mentionat, din cauza nereducerii si neadaptarii vitezei într-o
curba la dreapta, a derapat si a patruns pe contrasens, intrând în coliziune cu un
autocamion marca Roman, cu numar de Brasov, condus de M. Gheorghe, de 36 ani, din
comuna Vama Buzaului, judetul Buzau. În urma accidentului A. Antonio a decedat,
autoturismul Peugeot fiind avariat în proportie de cca. 60%."

SURSA : FR BASCHET FORUM

Eu nu pot sa cred (refuz sa cred) asa ceva pana nu vad! Un om ca Toni Alexe nu merita asa ceva.

Nu mai am cuvinte.

Vikingu
21st January 2005, 11:32
Nici mi-e nu imi vine sa cred. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.............................................. .......

Vadim
21st January 2005, 11:54
Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

nr15
21st January 2005, 12:10
incredibil:(
tocmai ii admirasem calitatile pe finalul meciului :(
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

MadSkillz
21st January 2005, 12:48
Asa e viata asta, azi esti, maine nu mai esti.:(

reddogsinaia
21st January 2005, 12:52
Dumnezeu sa-l odihneasca alaturi de Drazen Petrovic si alti mari sportivi care au avut acelasi sfarsit tragic. Va ramane mereu in amintirea mea.

mishu
21st January 2005, 13:08
E tragic cand Arbitrul Suprem decide sa fluiere sfarsitul meciului. Cand nici un fault sau o interceptie nu te mai pot salva. Cand nu mai ai sansa unei aruncari in ultima secunda. Se pare ca Alexe a fost atat de bun incat s-a decis transferul sau la Echipa Ingerilor. Cu siguranta nu a fost ultimul lui meci.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

Ayrton
21st January 2005, 13:14
Sa-l ierte Dumnezeu...

Darkslowstar
21st January 2005, 13:15
Odihneasca-se in pace. Nu-l vom uita.

Raptor
21st January 2005, 13:24
Nu se putea spune mai bine... Mishu trebuie sa credem ca ai perfecta dreptate

SilverZeus
21st January 2005, 13:25
E tragic cand Arbitrul Suprem decide sa fluiere sfarsitul meciului. Cand nici un fault sau o interceptie nu te mai pot salva. Cand nu mai ai sansa unei aruncari in ultima secunda. Se pare ca Alexe a fost atat de bun incat s-a decis transferul sau la Echipa Ingerilor. Cu siguranta nu a fost ultimul lui meci.


...e superb ce ai spus tu aici, dar parca,totusi este prea cred ce s-a intamplat .... pacat, mare pacat. Mie imi place mult ca era calm si nu intra niciodata in dispute fizice sau verbale ... avea stil si avea eleganta cand juca...asta e viata si asa vedem doar cat suntem de mici
Sa-l ierte Dumnezeu si Sa-l odihneasca in pace ! ...condoleante familiei !

razvi2010
21st January 2005, 13:25
:( :shock:
Nu-mi vine sa cred am vazut ce bine a jucat ieri si am aflat asta... Nu pot..... Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...

mishu
21st January 2005, 14:04
Mladen Jojici (antrenor Asesoft Ploieşti): "Nici acum nu îmi vine să cred! Pur şi simplu nu mă pot opri din plîns".

Alexandru Iacobescu (preşedinte Asesoft Ploieşti): "Abia îmi găsesc cuvintele. Aseară, după meciul cu bulgarii, am mers cu toţii să sărbătorim victoria. El nu a vrut să bea nici măcar o bere spunînd că vrea să plece la Oradea să-şi vadă fetiţa. Nu l-am putut convinge să rămînă, iar la ora 12 noaptea a plecat să se odihnească pentru cîteva ore. Dacă ne-ar fi ascultat, acum ar fi fost cu mine la o cafea".

Paul Helcioiu (jucător Asesoft Ploiesti): "Este o pierdere mare pentru baschet, dar una imensă pentru familia lui".

Claudiu Fometescu (jucător Dinamo Erbaşu): "Nu îmi vine să cred! Acum zece zile mi-a mai murit un prieten, tot într-un accident de maşină. Este o pierdere foarte mare pentru baschetul românesc".

Ioan Dobrescu (preşedintele FR Baschet): "Sîntem şocaţi cu toţii. A fost cel mai mare căpitan pe care l-a avut naţionala şi din păcate numai aşa a putut fi răpus un mare căpitan. Îşi dorea să mai joace în Final Four, unde se calificase cu Asesoft Ploieşti, să mai joace finala campionatului, să cîştige titlul şi apoi să se retragă".

Dragan Petricevici (fostul antrenor al lui Alexe la West Petrom Arad): “Nu pot să cred, de o oră stau pe loc şi mă uit în gol. Mă gîndesc că acum stai şi zîmbeşti sau joci baschet, iar în următoarea secundă nu mai eşti”.

Mihai
21st January 2005, 14:55
Chiar ma uitam ieri la el la meci, si nu imi venea sa cred cat de bine poate sa joace la varsta lui... Dumnezeu sa-l odihneasca, si la cat mai multe 3-pointers in echipa ingerilor...

remus
21st January 2005, 15:26
Nu merita asa ceva un om ca el. Toata tara ar trebui sa fie in doliu .
Dumnezeu va avea grija de sufletul lui.

one minute you`re in top,the next you`re not.Making your heart stop :LP- hit the floor

Vulturul
21st January 2005, 16:44
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...Romania a pierdut un mare jucator!Mare pacat!

razvan141
21st January 2005, 16:56
Mare pierdere...tocmai am aflat si nu pot crede.Odihneasca-se in pace!

Raptor
21st January 2005, 17:01
A pierdut doi : un mare jucator si un mare om! Nu-mi vine sa cred ca la televizor la sport inca se discuta de subiecte aberante ca s-au certat aia la liga sau nu stiu ce a mai zis Mircea Sandu sau a mai injurat nu stiu cine... da' ce sa te astepti de la "Romania"?

nr15
21st January 2005, 17:13
eu am fost toata ziua la serv asaca nu stiu ...dar CHIAR NU S-A DAT NIMIC LA STIRI ... DESPRE ACEASTA PIERDERE ???!?!!?

Mihai
21st January 2005, 17:16
Ba daaa! Am vazut la Protv SIGUR (e singurl post la care m-am uitat azi)! Si la Radio au mai zis! 21 si Europa FM cel putin!

thekobe
21st January 2005, 17:24
a dat acum la protv

TONI ai grija de tine si de familia ta oriunde ai fi

Vadim
21st January 2005, 17:36
O sa dea peste tot la stiri. Informatia este pe agentiile de presa, siteuri de sport etc.

wallace
21st January 2005, 18:49
Nici nu am cuvinte!!!!Nu l-am vazut in ultimul timp dar il stiu de cand eram in clasa a-7-a si el era la juniori la Constanta.De multe ori il vedeam antrenandu-se singur ore suplimentare dupa antrenament si stiam de atunci ca va ajunge un mare jucator!!!!
Pacat!!!Un mare jucator!!!Condoleanttze familiei!!

Nightfly
21st January 2005, 20:29
Odihneasca-se in pace

iasisud
21st January 2005, 21:01
Dumnezeu sa-l ierte pe Toni Alexe!

dizzy
21st January 2005, 22:20
A fost un mare jucator, Dumnezeu sa il ierte

Miller
22nd January 2005, 00:49
Mare om, Mare jucator. D-zeu stie de ce.
Odihneasca-se in pace.

nancy_callahan
22nd January 2005, 01:07
Toni ne-a atins pe toti intr-un fel sau altul. A fost mare, a fost unic, dar din pacate, A FOST!!!!
Nu va mai fi la fel fara el.. :((
Dumnezeu sa te aiba in paza Lui...
Sincere condoleante Liei si Paulei. Dumnezeu sa va dea putere sa mergeti mai departe!

Big O
22nd January 2005, 01:24
S-a dat la stiri...
La ora ProTV la 7 a fost prima stire, la TVR si la Antena a doua... Stirile au fost date nu la sport, ci la inceputul jurnalelor... Asa si la Prima a fost un reportaj misto...
Pacat... Dumnezeu ii ia mereu pe cei mai buni langa el...
Dar totusi nu cred ca e corect ca parintii sa-si ingroape copii... Si Paula, fetita lui... ce o fi in capul ei...
I-am vazut azi masina... Dezastru...
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace...
Mare om, mare caracter...
Toni, sa te mai uiti si la noi de acolo sus...

anitah_15
22nd January 2005, 01:40
Nu am cuvinte sa imi exprim regretul.O adevarata stea a baschetului a cazut.... Dar se spune ca Dumnezeu ii ia tot timpul pe cei mai buni langa el...Ma intreb doar:chiar asa repede?Era in culmea gloriei....ERA...
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

rain_man1973
22nd January 2005, 09:50
Dumnezeu Sa-l Ierte Si Condoleante Familiei
Sunt Socat Am Pierdut Un Mare Jucator.

mishu
22nd January 2005, 11:37
Catalin Tolontan a scris azi in Gazeta un comentariu care mi s-a parut extraordinar... sper sa nu mi-o ia nimeni in nume de rau ca am indrazint sa-l copiez aici... pentru cei care poate nu au citit Gazeta...

"Pe cînd ţinea mingea, aşteptînd sfîrşitul meciului, Toni Alexe asculta încîntat scurgerea secundelor numărate de public. "5... 4... 3... 2... 1... zeroooo".

În fond, acesta e sportul. Una dintre puţinele pofte umane care oferă timpului culoare, sunet şi miros. În fotbal, minutele frig. La hochei, secundele îţi lipesc scuipatul de cerul gurii. Baschetul seamănă deja cu atletismul şi cu nataţia. Le priveşti cu un ochi la arenă şi cu altul pe tabela unde sclipeşte ceasul electronic.

Fiecare fracţiune contează şi orice împingere te poate scoate de pe orbita terenului şi a destinului. Sportul iubeşte atît de mult dilatarea secundelor încît a inventat "tragerea de timp" ca procedeu învingător.

În mijlocul înverşunării şi al plăcerii, Toni Alexe a fost numărat sacadat de o sală întreagă. Undeva sus, cineva îngîna melodia lui Europe, "The Final Countdown". Nimeni n-a auzit-o."

Gabriel
22nd January 2005, 13:25
Dumnezeu sa-l ierte !

Moartea lui Toni Alexe m-a dus cu gandul la moartea altui mare basketbalist....care a murit tot in accident de masina. Este vorba despre Drajen Petrovic...poate cel mai bun jucator pe care l-a avut vreodata Europa.

MadSkillz
22nd January 2005, 20:14
"Does anybody has an answer why it seems the good die young? "

ccostelo
23rd January 2005, 07:41
Toni, fie-ti tarana usoara! Ai fost un om deosebit si un sportiv desavarsit, iar acum cu totii te plangem....
:( :( :(
Dumnezeu sa te ierte si sa te odihneasca in pace!

Mihai
23rd January 2005, 09:02
"Does anybody has an answer why it seems the good die young? "

Cred ca mishu a raspuns cel mai bine la intrebarea asta! Adica era prea bun si l-au selectionat in echipa ingerilor!

rasheedkpenny
24th January 2005, 09:49
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Imi pare rau ca s-a dus asa de repede, eu cred ca mai avea inca multe lucruri de realizat in viata... pacat, mare pacat!

rasheedkpenny
26th January 2005, 13:18
Mai bine sa pastram thread-ul asta pentru jucatorul care a fost Toni Alexe si nu sa comentam evenimentele mai putin importante de dupa accident! Parerea mea...

mishu
27th January 2005, 00:50
rasheed are dreptate... gabriel sau vadim... nu se poate sterge postul lui zapada???

Raptor
27th January 2005, 01:03
Si eu sunt de acord. Haideti totusi sa pastram discutia la Toni, nu la alte... specimene, ca altfel nu pot sa le zic.

Jason Kidd
27th January 2005, 03:32
COMUNICAT DE PRESA

Dupa aflarea vestii tragicei disparitii a luiToni
Alexe, basketbalistul Gheorghe Muresan anunta
deschiderea unui cont bancar in care urmeaza sa fie
colectate fonduri, destinate fiicei sportivului
disparut, Paula Alexe.

Pentru Gheorghe Muresan, Toni Alexe a fost nu doar un
respectat coleg ci si un foarte bun prieten.
Pierderea lui lasa un gol enorm in inimile tuturor.
Familia lui Toni Alexe stie ca se poate baza pe toti
cei care l-au cunoscut pe Toni si pentru care viata
lui a insemnat atit de mult.

Prin deschiderea si contributia la acest cont bancar,
Gheorghe Muresan spera sa asigure Paulei Alexe o viata
lipsita de griji materiale si o educatie adecvata,
adica exact ceea ce Toni si-ar dori. Este singurul
lucru pe care il mai putem face pentru el.

Contributii pot fi trimise la contul …
CONT $USD.IBAN RO 64 BRDE 130SV24175001300
CONT EURO.IBAN RO 34 BRDE 130SV24175601300
CONT.LEI.IBAN RO 87 BRDE 130SV24175511300

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Gheorghe Muresan

SilverZeus
16th February 2005, 20:06
....ce ciudat cand ma uit la meciul asta a lui Asesoft....echipa pare sa joace ok....insa ce pustiu mi-i se pare fara Toni ....

nr15
16th February 2005, 20:28
sper sa castige in memoria lui

nr15
16th February 2005, 21:16
bravo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
super victorie

dan
20th January 2007, 13:45
Comemorarea lui Toni Alexe


La Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești va avea loc sâmbătă seara comemorarea baschetbalistului Toni Alexe, decedat la 21 ianuarie 2005, într-un accident rutier la Sinaia. Vor participa foștii săi colegi din echipa Asesoft Ploiești și antrenorul Mladen Jojic. Vor fi proiectate imagini din partidele unde Toni Alexe și-a demonstrat calitățile de jucător.

La locul accidentului, componenții formației ploieștene vor depune coroane de flori.

Toni Alexe a început baschetul în 1988 la Dinamo Oradea. În Ungaria a fost declarat apoi, de trei ori consecutiv, cel mai bun baschetbalist din această țară. Alexe a jucat la West Petrom Arad, cu care a obținut a două titluri de campion al Romaniei, și la echipa Asesoft Ploiești.

Toni Alexe a murit la 35 de ani.

prosport.ro


au trecut deja 2 ani, insa nimeni nu l-a uitat.

Gontel
21st January 2007, 13:43
Din pacate, iata ca la 2 ani dupa moartea lui Toni Alexe, inca un sportiv ne-a mai parasit.

outsider
21st January 2007, 14:36
Ce dor mi-e de tine, Toni! Ultima data cand ai jucat la Cluj, ai fost cel mai bun. Ai marcat 14 puncte, ai fost singurul care ai luptat, singurul care nu a fost "intepat" de galerie, cum se intimpla de obicei. Echipa ta a pierdut atunci, dar la final te-ai salutat cu toti cei pe care ii cunosteai (sau nu), ai facut o gluma cu chelnerita de la bar si ai zambit cum numai tu o faceai, cu tot sufletul. Putina lume te cunostea cu adevarat, pentru ca n-ai fost deloc un om cu sufletul pe tava. Dar aveai tu ochii si zambetul, si sufletul pentru baschet....cine citea toate astea stia ce om esti. Mi-e tare dor de tine, Toni! Sper doar ca acolo unde esti stii cat de mult imi lipsesti si ce greu este fara tine!

CrAzY92
21st January 2007, 21:47
dumnezeu sal odihneasca :( ce mai bun jucator oradea sa sitins acuma-s 2 ani:( :(

Big O
22nd January 2007, 03:43
2 ani au trecut... Parca si acum vad masina zdrobita... imi e rau... ieri s-au facut 2 ani. Am crezut pana ca si cei de la ploiesti l-au uitat... Dar a aparut un monument frumos... Ce nu mi-a placut a fost ca ieri, 21-1-2007 nu a venit nimeni sa puna o floare acolo... Mi se pare usor ........ nasol. Nimeni de la Ploiesti pe 21 acolo? Toni ar fi avut azi 37 de ani o luna... Stiti ca era nascut pe 21 decembrie?
Sa te uiti la noi si sa ne iubesti mereu Mister!

bog_306
26th January 2007, 22:14
toti o sa-l tina minte pe unul din cei mai straluciti jucatori de baschet din acea vreme . El a murit dar ramane in sufletele noastre chiar dak a trecut 2 ani de la acel tragic accident .