PDA

View Full Version : Diverse 2011



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

mikeyy
1st January 2011, 12:53
La multi ani, tuturor!!!
Deja nu mai e nevoie de nicio prezentare.
Un nou an.....un nou thread pentru Diverse. Respectam traditia! :)

Gimnastilor si antrenorilor le doresc multa sanatate, putere de munca, noroc si multe realizari. Iar noi sa ne bucuram alaturi de ei :ok:

Federatiei ii doresc sa ramana alaturi de gimnasti. Trebuie sa recunosc ca in 2010 au facut multe lucruri frumoase pentru gimnastica: realizarea unui site, schimbarile de la lotul feminin, organizarea Internationalelor, etc.

Sper ca in 2011 sa acorde mai multa atentie gimnasticii masculine. E ceva ce nu functioneaza prea bine acolo :D

Sper ca reprezentantii mass-media sa acorde din ce in ce mai multa atentie gimnasticii: sa avem mai multe articole, reportaje, emisiuni, etc

Mult succes noilor seniori: Andrei Muntean, Adelin Kotrong, Cristian Precup, Diana Bulimar, Diana Rusu, Betty Margarit!


Nu puteam incepe anul fara cateva noutati, nu? :)
- un montaj din partea FIG-ului: http://www.youtube.com/watch?v=WWVEpazY97g (mondialistii sa se uite cu atentie :D)
- un articol scris de Bea pt TCG (mersi Alina ca ai anuntat pe Diversele de anul trecut): http://www.thecouchgymnast.com/?p=1504 - oare la ce elemente E (pt paralele) se refera?

Un an 2011 cat mai bun pentru toate lumea! :ok:
Inca 1 an pana intram in anul olimpic....ce trece timpul!

Cata_RB
1st January 2011, 13:27
Buna dimineata :P si La multi ani!

Frumos articolul scris de Bea! Iar aparitiile din montaj sunt deja o obisnuinta :D

Sper si eu foarte mult sa se acorde mai multa atentie gimnasticii masculine, din toate punctele de vedere.
Succes noilor seniori!

De asemeni, observ un progres in 2010 fata de 2009 la "Diverse"...indemn economistii sa il analizeze, eu nu ma bag :D

crisloregym
1st January 2011, 13:50
Buna dimineata :P si La multi ani!

Frumos articolul scris de Bea! Iar aparitiile din montaj sunt deja o obisnuinta :D

Sper si eu foarte mult sa se acorde mai multa atentie gimnasticii masculine, din toate punctele de vedere.
Succes noilor seniori!

De asemeni, observ un progres in 2010 fata de 2009 la "Diverse"...indemn economistii sa il analizeze, eu nu ma bag :D

Nevoie de un audit? Calcul de indicatori?:happy

Cata_RB
1st January 2011, 13:54
Mai, nu stiu ce-s alea, dar aplicati ceeeee vreti voi :rasc: Go crazy, e prima zi din an :evil::happy

MitzGym
1st January 2011, 14:15
uraaa,diverse 2011
sa nu zic ca eu il asteptam azi noapte
dar astazi m-am gandit ca poate ati fost plecati pe undeva

Cata_RB
1st January 2011, 15:25
Unii dintre voi au vazut deja ca Brigid a strans pe Facebook nominalizari de "cea mai / cel mai" pentru anul 2010.
Se poate si vota acum: http://www.thecouchgymnast.com/?p=1524 :)

MitzGym
1st January 2011, 18:43
De asemeni, observ un progres in 2010 fata de 2009 la "Diverse"...indemn economistii sa il analizeze, eu nu ma bag :D
da,sunt muult mai multe postari la diverse 2010
de sute de ori mai multe,poate chiar mii

dracsor
1st January 2011, 19:06
Eu am o intrebare: in afara de Spiridusul Diana cine ar mai putea avea Amanar? O pun pe Di by default pt ca eu cred ca va fi o f. buna saritoare. Dar in rest? Ana are DTY, Pitic e .... pitic. Sandra? Gabita? Amelia? Cine? Ca Bea zice de mai multe Amanaruri.

MitzGym
1st January 2011, 19:10
eu cred ca larisa
ca lui pitic i-a fost enorm de greu cu dty-ul,dar cu amanar
ama a fost accidentata
gabi are fty si nu prea ii plac sariturile
sandra a fost si ea accidentata
dintre senioarele de anul asta doar dianei rusu ii plac sariturile,dar greu de crezut ca trece de la fty la amanar
danei si dianei t nu prea le plac sariturile
dintre cele care anul viitor o sa fie senioare doar mariutei ii plac sariturile,dar nu cred deloc ca are amanar,pt ca e f mica de inaltime

dracsor
1st January 2011, 19:12
Larisa e junioara. In text se vorbea de senioare. :D

MitzGym
1st January 2011, 19:19
pai singura care ar putea fi este diana rusu,dar slabe sanse
sau poate o sa avem surprize:);)

Cata_RB
1st January 2011, 19:28
Poate era doar o exprimare generala...la fel ca in acel reportaj TVR, unde erau enumerate elemente dificile fara a spune exact cine ce face.


da,sunt muult mai multe postari la diverse 2010
de sute de ori mai multe,poate chiar mii

Cred ca te-ai uitat sau ai calculat gresit...nu pot sa fie de mii de ori mai multe :P
Sunt cu peste 50% mai multe posturi: aprox. 4700 vs. 3000.

MitzGym
1st January 2011, 19:37
pai nici nu prea am calculat:P
m-am uitat aseara la diverse 2009 si am vazut ca sunt 192 de pagini
la diverse 2010 sunt 299
ma rog,posibil sa nu imi amintesc bine
deci diferenta de 107 pagini
si intr-o pagina sunt 20-25 de postari
deci 2000 si ceva de postari diferenta
scuzati matematica,dar acum sunt varza,cine ma intreaba si pe mine tabla inmultirii ca sa ma trezesc:happy?
pe pm

dracsor
1st January 2011, 19:40
Atunci, Mitz, trebuia sa zici "cu" cateva mii, nu "de". :D

MitzGym
1st January 2011, 19:41
dupa cum ziceam,sunt varza
nu m-am folosit creieru'deloc azi
dar nici nu sunt in stare sa-l folosesc
poate maine...

mikeyy
1st January 2011, 20:07
De unde le scoti, Mitz? :ras-plans:

Pentru Londra vom avea sigur 3 sarituri Amanar. Pentru Tokio nu stiu ce sa zic....macar 1 si sunt fericit :)
Oricum cred ca anul acesta si in 2012 va ploua cu Amanaruri. Inainte aceasta saritura era o raritate...dar acum e ceva obisnuit.
Doar daca ma gandesc ca Rusia va veni 3 Amanaruri anul asta (Musti, Komova si Nabyeva), americancele de asemenea (Wieber, Maroney si posibil Raisman, Sloan) + Rudi-ul Aliciei.

Daca la Beijing se spunea ca nivelul sariturilor este ft slab...cred ca la Londra va fi tocmai invers...sariturile vor atinge apogeul. Pot sa fac si pariu ca pana in 2012 cineva va arunca in concurs si un TTY.

Abia astept! :)

dracsor
1st January 2011, 20:27
As paria pe Larisa pt TTY. Are o viteza de insurubare fenomenala. Iordache vault. :D

MitzGym
1st January 2011, 22:10
De unde le scoti, Mitz? :ras-plans:
eee,am eu resursele mele
da sa stii ca nu am baut aproape deloc,adica am gustat sampanie si era amara si nu am mai baut-o

crisloregym
1st January 2011, 23:11
Daca la Beijing se spunea ca nivelul sariturilor este ft slab...cred ca la Londra va fi tocmai invers...sariturile vor atinge apogeul. Pot sa fac si pariu ca pana in 2012 cineva va arunca in concurs si un TTY.

Abia astept! :)

Si eu cred la fel...si sper ca TTY-ul sa poarte numele unei romance cu viteza extraordinara de insurubare:D...numai sanatate trebuie...
Edit: Alina, acuma am vazut ce ai scris si tu...deci suntem doua:D

dracsor
1st January 2011, 23:25
Dar in afara de TTY, cam ce fel de sarituri ar mai putea fi inventate? Asta ca sa nu punem atata presiune pe Larisa. :D

mikeyy
1st January 2011, 23:34
La fetele noastre e mai greu cu sariturile, pentru ca aproape toate sunt specializate pe cele din ronda, de tip Yurchenko. Am zis aproape toate, pentru ca o avem si pe Mariuta Balea, care face tsukahara si am sperante mari in ceea ce o priveste! :)

De inventat...cred ca si Sacramone vrea. De multa circula zvonul ca vrea sa-si transforme Rudi-ul intr-un dublu.

Eu abia astept sa aflam ce pregateste Diana Chelaru pt a doua saritura :D

dracsor
1st January 2011, 23:39
Intrebare: saritura Cheng ce "contine"?

mikeyy
1st January 2011, 23:42
Saritura Cheng e o saritura din ronda-flic cu 180 + salt inainte intins cu 540.

Merge ca a doua saritura pt cele cu Yurchenko :D

dracsor
2nd January 2011, 00:00
Multumesc. Se poate imbunatati?

Ps. Da, va torturez pe voi cu intrebari pt ca.mi-e lene sa imi fac bagajele. :D

mikeyy
2nd January 2011, 00:06
Bineinteles ca s-ar putea imbunatati...un 720 in faza a doua, dar e ft greu!
Dar poate asa se spunea si de Amanar acum vreo 15 ani....si iata cat de po****ra e saritura acum. Nu mai zic de un potential TTY.
Orice e posibil :)

Sa ma torturezi cu gimnastica? :) Accept oricand o astfel de tortura :D

MitzGym
2nd January 2011, 12:42
sau sa faca un triplu grupat inainte
are valoare 7.1,din cate imi amintesc.A facut-o prima data o gimnasta din rusia elena si numele de familie nu-l scriu ca-i greu de scris,dar incepe cu pr
dar asta nu anul asta,ca-i trebuie multa forta
anul asta poate un stand cu un surub sau rona cu 180 si jumate de surub

mikeyy
2nd January 2011, 12:47
Produnova, dar nu e triplu...ci dublu inainte grupat.

MitzGym
2nd January 2011, 13:19
dublu???
pai atunci de ce are valoare 7.1?
ca eu stiu ca dublu are valoare 4.4
sau le confund

Cata_RB
2nd January 2011, 13:33
Nu Mitz, saltul inainte grupat (simplu) are D 4.4. Saritura pe care o facea Diana in 2009.
Dublul e 7.1, cum a zis Mihai.

Triplu nu exista. Cred ca faci o confuzie din cauza modului in care arata sariturile...intr-adevar, n-ai zice ca sunt doar 1, respectiv 2 rasturnari. Pentru ca, spre deosebire de sol, unde se pleaca de pe picioare, aici se pleaca din maini...e o parte de zbor in plus. Am mai auzit in comentariile TVR gimnaste sau antrenoare spunand "un salt si jumatate inainte" la acea saritura din 4.4. Poate e mai sugestiv asa :)

MitzGym
2nd January 2011, 13:45
bine,am inteles,multumesc:)
si saritura aia care are valoare 2.1 are doar o jumate de rasturnare???

Cata_RB
2nd January 2011, 14:19
Nu stiu exact la ce saritura te referi, ca nu am gasit nici una cu aceasta dificultate.
Dar da, gimnastele mici, de 8-9-10 ani, cu genul asta de sarituri incep.
De exemplu: http://www.youtube.com/user/eamyy#p/u/286/GeTSYDiCTo8. Aici deja are rotatie in zborul 2, dar nu am gasit acum una simpla-simpla.

MitzGym
2nd January 2011, 14:31
http://www.youtube.com/watch?v=GoVS5_8mR8E
prima saritura care apare in filmulet
are valoare 2.4,nu 2.1,am gresit eu:D

Cata_RB
2nd January 2011, 14:42
Da, corect. Tot timpul uit de montajele MostepanovaFan cand caut un element :D

Cata_RB
2nd January 2011, 15:37
A fost prezentat publicului logo-ul Jocurilor Olimpice Rio 2016:

http://www.rio2016.com.br/sites/all/themes/rio2016_v1/_img/logo-home.jpg

Si sloganul, care din punctul meu de vedere se potriveste foarte bine cu imaginea: "Passion and Transformation" (Pasiune si Transformare)
Pe site-ul oficial este si un video de prezentare frumos realizat: http://www.rio2016.com.br/
[Gym Coaching]

MitzGym
2nd January 2011, 16:33
da chiar,se potriveste
si imi place si filmuletul
si pt londra care e sloganul?

MitzGym
2nd January 2011, 21:08
am o intrebare...diana rusu de la ce club e?
si margarit?
si unde au inceput gimnastica si din ce orase sunt
gata,ca au fost mai multe:happy

crisloregym
2nd January 2011, 23:14
Cred ca tin de Cetate Deva amandoua.
Multumim, Cata..deja mi-au facut pofta brazilienii...dar m-au si speriat...la vremea aia o sa am peste 30 de ani...asa ca parca nu-mi prea vine sa astept Rio 2016:P

Cata_RB
3rd January 2011, 04:44
Vai, Cris, mi-a luat vreo 10 secunde sa ma gandesc si sa-mi dau seama ca ai dreptate cu varsta...nu mai fa calcule de-astea :D

Tracoromana
3rd January 2011, 09:21
Da Cris, nu mai face calcule!

miafangina
3rd January 2011, 13:15
Vai, Cris, mi-a luat vreo 10 secunde sa ma gandesc si sa-mi dau seama ca ai dreptate cu varsta...nu mai fa calcule de-astea :D

Ia uite cine cu cine vorbeste:)...despre virsta.

MitzGym
3rd January 2011, 13:22
mitz o sa aiba apropare 20:(

Cata_RB
3rd January 2011, 15:25
Doua articole in Prosport despre sariturile Amanar si Dragulescu:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/marian-dragulescu-si-simona-amanar-inventatori-de-gimnastica-7853278
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/interviu-dragulescu-vs-amanar-totul-despre-sariturile-pe-care-le-au-inventat-7859383

Foarte faina idee, mai ales ca sunt explicate si cateva aspecte tehnice! :ok:

Un singur lucru n-am inteles...de unde pana unde spune Marian ca Amanar-ul la baieti e saritura de incalzire, floare la ureche? Are dificultate 6.6, mai mult decat in codul feminin. Se castiga medalii cu 1 sau chiar 2 sarituri avand aceasta dificultate.

mikeyy
3rd January 2011, 19:17
Ce articole frumoase. Exact pe gustul meu! :)
Cred ca aceste 2 sarituri sunt cele mai mari performante realizate de catre cei doi campioni.
Medalii iau multi, dar putini sunt cei care reusesc sa participe la progresul gimnasticii.
In perioada in care au gandit aceste sarituri alaturi de antrenorii lor...era si mai greu, din cauza acelui cal de sarituri.
Bravo lor!

Frumoase articole!

Acest raspuns al Simonei imi place cel mai mult:

Cine execută cel mai bine săritura voastră?
Amânar: Monica Roșu. Campioana olimpică de la Atena a păstrat în familie săritura "Amânar".

Aici e filmuletul din 2004 cu sariturile Monei: http://www.youtube.com/watch?v=wELTSObqZtE
Merita revazut :) (Amanarul este a doua saritura executata)

EDIT:
Interesante discutiile voaste cu privire la varsta :D
Nu va mai ganditi atat. Fiecare varsta are frumusetea ei!

onlyme88
3rd January 2011, 20:00
De departe cel mai bine executat Amanar pe care l-am vazut vreodata. A aterizat in pozitie verticala (am remarcat asta pt ca urasc aterizarile cu pieptul aproape lipit de genunchi). Comparati-l cu ce a facut Nabieva la Mondiale si spuneti-mi cum poate un arbitru sa le considere acelasi element.

r_anacristina
3rd January 2011, 22:09
Remarcase cineva de pe forum ca in toate articolele si reportajele din gimnastica de dupa Mondiale, lipseste Lili Cosma. Stie cineva de ce a plecat de la lot?

MitzGym
3rd January 2011, 22:33
da,am remarcat toti
si noi ne intrebam de ce lipseste

crisloregym
3rd January 2011, 23:52
Cred si eu ca Amanarul Monicai Rosu este extraordinar...pana sa revad inregistrarile de 3 ori la rand, imi placea si Amanarul lui Cheng Fei (dar e putin furata la aterizare)....deci Monica e de departe gimnasta care l-a executat perfect:)

Si, ca tot e vorba despre Simona, am gasit pe youtube inregistrarea Nationalelor din 2000. Eu zic ca merita vazuta, apare si Amanarul Amanarului dinainte de Olimpiada:D (care a iesit mult mai bine decat la JO si e de o inaltime fantastica, mai ales ca are acea detenta din cal, nu din masa de sarituri). Vizionare placuta:)
http://www.youtube.com/watch?v=lal666A9SVE

stere78
4th January 2011, 02:54
Remarcase cineva de pe forum ca in toate articolele si reportajele din gimnastica de dupa Mondiale, lipseste Lili Cosma. Stie cineva de ce a plecat de la lot?

E sigur că a plecat? Singura aluzie la care m-aș putea gândi e a Marianei Bitang, în interviul din "Esquire". Spunea că regretă că orgoliile unor antrenori trec înaintea binelui comun (citez aproximativ). Asta i s-ar aplica și lui Forminte, totuși. Revenind: știe cineva cu siguranță dacă Lili Cosma a plecat de la lot? Ar fi o pierdere imensă.

MitzGym
4th January 2011, 10:01
Si, ca tot e vorba despre Simona, am gasit pe youtube inregistrarea Nationalelor din 2000. Eu zic ca merita vazuta, apare si Amanarul Amanarului dinainte de Olimpiada:D (care a iesit mult mai bine decat la JO si e de o inaltime fantastica, mai ales ca are acea detenta din cal, nu din masa de sarituri). Vizionare placuta:)
http://www.youtube.com/watch?v=lal666A9SVE
multumesc frumos pt filmulet
nu credeam ca se gaseste:D

lalalilu
4th January 2011, 11:19
Cred si eu ca Amanarul Monicai Rosu este extraordinar...pana sa revad inregistrarile de 3 ori la rand, imi placea si Amanarul lui Cheng Fei (dar e putin furata la aterizare)....deci Monica e de departe gimnasta care l-a executat perfect:)
http://www.youtube.com/watch?v=lal666A9SVE
drept sa spun mie mi se pare al lui Fei din 2005 cel mai bun. Nu inteleg de ce spui ca e furat la aterizare. Aterizeaza mai bine decat monica.

LuisaGym
4th January 2011, 11:43
Salut! Voi de unde banuiti ca Lili Cozma nu ar mai fi la lot? Din cauza ca nu a aparut la acea emisiune de la Digi? Au mai fost si alte motive?

Clau93
4th January 2011, 11:49
Eu am o intrebare: in afara de Spiridusul Diana cine ar mai putea avea Amanar? O pun pe Di by default pt ca eu cred ca va fi o f. buna saritoare. Dar in rest? Ana are DTY, Pitic e .... pitic. Sandra? Gabita? Amelia? Cine? Ca Bea zice de mai multe Amanaruri.

Eu as zice si Amelia Racea si chiar si Raluca Haidu (:rolleyes:), pentru ca anul acesta la mondiale, daca vrem sa fim pe podium, ne trebuie mai mult decat un singur Amanar!

Cata_RB
4th January 2011, 12:22
@Filip, Luiza: nu a aparut nicaieri ceva oficial despre Lili Cosma. A lipsit din acea emisiune de la Digi si, mai recent, din pozele de Craciun aparute in GSP si Prosport.
Or fi doar coincidente, dar se aduna...

Clau93
4th January 2011, 12:24
@Filip, Luiza: nu a aparut nicaieri ceva oficial despre Lili Cosma. A lipsit din acea emisiune de la Digi si, mai recent, din pozele de Craciun aparute in GSP si Prosport.
Or fi doar coincidente, dar se aduna...

Eu sper ca nu a plecat! Ar fi o pierdere IMENSA pentru echipa!

r_anacristina
4th January 2011, 13:34
@Filip, Luiza: nu a aparut nicaieri ceva oficial despre Lili Cosma. A lipsit din acea emisiune de la Digi si, mai recent, din pozele de Craciun aparute in GSP si Prosport.
Or fi doar coincidente, dar se aduna...

Cata, Lili Cosma a plecat de la lot chiar dupa Mondiale, nu era o presupunere ci o certitudine. Intrebarea era de ce? Nu stiam daca s-a vorbit despre acest subiect pe forum pentru ca din pacate n-am mai putut sa va urmaresc o perioada...Oricum eu regret plecarea ei.

Cata_RB
4th January 2011, 15:23
Deci a plecat...si mie imi pare rau, e o pierdere :( Multumesc pentru veste.
Altceva nu s-a discutat, nu stim de ce.

MitzGym
4th January 2011, 15:39
a plecat!
imi pare asa de rau!e clar o mare pierdere

mayas
4th January 2011, 15:57
Buna la toata lumea! am revenit si eu din vacanta, ca de obicei pe aici multe noutati. deocamdat doar m-am informat, nu am aprofundat nimic, sunt curioasa sa citesc "TARE!", dar nu stiu cand, pentru ca am f f f multe de facut pentru facultate, imediat vine sesiunea, dar,... sper sa-mi gasesc timp si pentru aceasta.
Aduc si eu o noutate: s-au finalizat lucrarile la sala polivalenta "Nadia Comaneci" din Onesti,...
http://onestipres.blogspot.com/2010/12/sala-polivalenta-din-onesti-fost.html
(mai sunt probabil pe net si alte articole), eu am aflat dintr-un ziar ("curier") distribuit gratuit in oras cu urari de sarbatori din partea primarului si calendar. Era si un articol despre Diana Chelaru, performanta ei si premiul primit din partea municipiului. La multi ani tuturor si mult succes!!!!!

stere78
4th January 2011, 16:25
Cata, Lili Cosma a plecat de la lot chiar dupa Mondiale, nu era o presupunere ci o certitudine. Intrebarea era de ce? Nu stiam daca s-a vorbit despre acest subiect pe forum pentru ca din pacate n-am mai putut sa va urmaresc o perioada...Oricum eu regret plecarea ei.

Atunci ar fi cea mai tristă veste de la lot din ultima vreme. Aș simți și eu nevoia unor lămuriri - cum și de ce pleacă antrenoarea unei proaspete campioane mondiale? Trist, foarte trist.

lalalilu
4th January 2011, 17:07
pentru ca Mariana Bitang a luat conducerea barnei? e drept ca eventualele viitoare medalii la barna nu ar mai fi pus-o in lumina pe liliana cosma. poate aici era chestiunea orgoliilor. ca si in cazul lui Forminte. foarte foarte trist. intr-adevar, o mare, mare pierdere pt gimnastica rom.

dracsor
4th January 2011, 18:08
Eu nu cred ca plecarea e legata de venirea b&b. Nu cred ca dna bitang ar fi dat-o la o parte. Ma gandesc la chestii personale. Dna cosma are.familie? Poate nu vrea sa plece de la deva. Dar aveti dreptate. Ar fi bine sa se dea niste explicatii.

mikeyy
4th January 2011, 18:24
Si mie imi pare rau de domnisoara Lili. Macar pana sa plece a scos o campioana europeana si una mondiala....ma bucur pt asta!


De Puia Valer va pare rau? Daca tot suntem la capitolul plecari de la lot :D

lory
4th January 2011, 18:36
Da' el cand a mai plecat?! :D

LuisaGym
4th January 2011, 18:38
Unde a plecat Lili Cozma? Daca a plecat la un club afara atunci chiar ne dam cu stangu-n dreptul.

mikeyy
4th January 2011, 18:41
Din cate stiu eu, Puia Valer a plecat imediat dupa mondiale.
La inceputul lui decembrie (sau cam asa) tot nu aveam coregraf nou. Si s-ar putea nici sa nu avem unul cu norma intreaga.

Lili Cozma cred ca e la Deva.

dracsor
4th January 2011, 18:48
Mie imi pare rau de amandoi. Cine a facut.solul anei? Dar al spiridusului? Dar al sandrei? mie mi-au placut mult.

La junioare nu exista coregraf?

Cata_RB
4th January 2011, 18:57
Ba da Alina, Corina Dorean e coregrafa lotului de junioare.

LuisaGym
4th January 2011, 19:00
"Solurile" lui Puia Valer sunt simpatice dar cam demodate. Mi-a placut solul Sandrei de la Beijing, cel din 2010 chiar nu mi-a placut deloc. Sunt curioasa sa stiu cine era coreograf la lot in perioada 2000-2004.

Cata_RB
4th January 2011, 19:12
Sunt curioasa sa stiu cine era coreograf la lot in perioada 2000-2004.

Ne ajuta site-ul FRG: http://www.romgym.ro/loturi-olimpice/loturi-olimpice-nationale/ si http://www.romgym.ro/documente/buletine-informative/

Nu am apucat sa ma uit la fiecare an in parte, dar singura mentiune pe care am gasit-o pana acum e in 2003: Adriana Pop - colaborator coregrafie.
In rest nimic (la lotul mare).

LuisaGym
4th January 2011, 19:19
Merci pt informatii.

MitzGym
4th January 2011, 19:49
a plecat si puia valer!:(:(:(
facea unele soluri superbe,altele nu prea potrivite:(:(:(

stere78
4th January 2011, 20:04
Si mie imi pare rau de domnisoara Lili. Macar pana sa plece a scos o campioana europeana si una mondiala....ma bucur pt asta!

De Puia Valer va pare rau? Daca tot suntem la capitolul plecari de la lot :D

Cred că Lili Cosma ar fi putut face muuult mai mult - are ochi pentru combinații inedite (și nu mă pot abține să constat că Ama a renunțat la legarea de la Europene imediat după revenirea B&B), "desenează", după cum am mai zis, exerciții extrem de fluide și de plăcute ochiului (ultimul aur european al Cătălinei Ponor, cu cinci elemente legate fantastic, de ea a fost imaginat), știe să scoată ce e mai bun din fiecare gimnastă. Dacă ne uităm numai la bârnele recente, Ana nu seamănă cu Ama, Ama nu seamănă cu Pitic, Pitic nu seamănă cu Diana Chelaru. Dar toate sunt valoroase și - executate bine - toate ar putea aduce medalie. O pierdere uriașă!

De cealaltă parte, ultima "coregrafie" a lui Puia Valer e cea a Sandrei, de la Beijing. Oricum, cu cinci diagonale nu prea mai rămâne loc de coregrafie. Cea a Anei e okay-ish, dar putea - și trebuia! - să fie memorabilă. O spun cu regret: nu e. Diana e dinamică și extrem de simpatică, dar nu mai are 11 ani - aia e coregrafie de juniorat. Pitic, cred, avea coregrafia de la Mondiale încă dinainte de-a fi venit la lotul mare. Din punctul meu de vedere, plecarea lui n-o să se simtă decât dacă nu vine repede un coregraf competent în loc.

mikeyy
4th January 2011, 20:38
Cu Ama sa nu ne grabim. Daca nu a facut combinatia aia la Nationale nu inseamna ca si-a scos-o de tot. Sa ne amintim ca nici Ana nu a facut la Ghent unele lucruri (si multi s-au grabit sa spuna ca Bitang i-a stricat exercitiul) si apoi le-a bagat. In plus Ama a trecut si inca mai trece printr-o perioada dificila...nu ii e deloc usor sa-si recupereze elementele.

Exercitiul Catalinei din 2006 e facut de Lili? Esti sigur?
Eu stiu ca se antrena cu Stanei atunci.

stere78
4th January 2011, 20:46
Cu Ama sa nu ne grabim. Daca nu a facut combinatia aia la Nationale nu inseamna ca si-a scos-o de tot. Sa ne amintim ca nici Ana nu a facut la Ghent unele lucruri (si multi s-au grabit sa spuna ca Bitang i-a stricat exercitiul) si apoi le-a bagat. In plus Ama a trecut si inca mai trece printr-o perioada dificila...nu ii e deloc usor.

Exercitiul Catalinei din 2006 e facut de Lili? Esti sigur?
Eu stiu ca se antrena cu Stanei atunci.

S-ar putea să fi zis o prostie cât mine de mare, recunosc. Eu trăiam cu impresia că Lili îl făcuse. Dacă am greșit, scuze nemăsurate. Poate ne lămurim de la minutul 1.32 încolo: http://www.youtube.com/watch?v=MB3dt3zCDGQ&feature=related . Nu cumva bărbatul care o îmbrățișează e chiar domnul Stănei? Hmmm... Una peste alta, aia e o bârnă excepțională!

mikeyy
4th January 2011, 20:50
Ba da, acela este Matei Stanei...cel cu care s-a antrenat Catalina in perioada 2005-2006.
Exercitiul din 2006 e doar o re-aranjare a celui din 2005, la care a lucrat cu Bitang.

Cata_RB
4th January 2011, 21:04
Exact asta vroiam sa spun.
Ea nu a prea avut contact cu antrenorii de la lot in acea perioda, s-a antrenat separat cu Matei Stanei (fostul ei antrenor de la club, de la Constanta).

Elementele sunt cam aceleasi, aranjate in asa fel incat sa scoata maximum de legari. Poate a inceput sa gandeasca cu Bitang acea serie extraordinara, poate i-a asezat-o Stanei, poate ea singura a simtit ce ar mai putea lega...cine stie :)

stere78
4th January 2011, 22:39
Elementele sunt cam aceleasi, aranjate in asa fel incat sa scoata maximum de legari. Poate a inceput sa gandeasca cu Bitang acea serie extraordinara, poate i-a asezat-o Stanei, poate ea singura a simtit ce ar mai putea lega...cine stie :)

Cin' să știe? Tocmai cei pe care i-ai menționat, hihi!

EDIT: uite o foarte bună întrebare într-un prezumtiv interviu cu Ponor! Mă întreb de ce n-o face Federația un soi de conferințe publice precum cele de la TNB cu diverși actori, scriitori, etc. Sunt convins că s-ar strânge lume și la campioni olimpici.

Înapoi cu picioarele pe pământ (sau pe bârnă): ce notă de plecare ar avea după codul de-acum? Exercițiul din 2007 era deja mai fragmentat, mai "staccato". Ăsta e, ca să continui în aceeași notă, simfonic :yes:.

Auré_Gym
5th January 2011, 03:41
Personal, chiar dacă sunt dezamăgită dacă Liliana Cosma nu mai e la Izvorani, cred că poate fi pozitiv pentru gimnastele la Deva să aibă ajutor din partea ei. Are o experiență mare și un talent excepțional. Cred că ar fi foarte utilă pentru Irina Păun sau Maria Răuță de exemplu care au deja mult potențial. E părerea mea...

Anicia Juliana
5th January 2011, 04:29
Mult succes Lili Cosma! I se va simti lipsa...
Suna rau plecarea ei, aproape ca o prevestire a ceea ce vom vedea la barna pe viitor. Cred ca si la barna exercitiile trebuie gandite nu numai tehnic, ci si estetic si scenografic. Anyway... nu mi-au placut exercitiile din 2004 (ca sa nu mai zic de cele din 2000), dar am avut noroc de 2 bijuterii de gimnaste ca Eremia si Ponor care puteau sa aduca eleganta in orice.

Sunt curioasa ce se va intampla cu exercitiile Ameliei si ale Piticului si la sol, si la barna. AAAA, iar plecarea lui Puia Valer :ok: Très bien!

La multi ani tuturor! Cu intarziere:)

mayas
5th January 2011, 10:35
ca tot vorbeam de Catalina:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/come-back-de-senzatie-ponor-revine-7863012
si,.... de ce o aminteste pe Stela? ciudat :shocked:

shagya
5th January 2011, 11:19
ca tot vorbeam de Catalina:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/come-back-de-senzatie-ponor-revine-7863012
si,.... de ce o aminteste pe Stela? ciudat :shocked:

i canŽt hear it....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

dracsor
5th January 2011, 11:40
http://ajni-france.com/media/FAB/CODEGAF/agres.htm - de pe http://gymnasticscoaching.com

dracsor
5th January 2011, 12:07
http://gymnasticscoaching.com/new/2010/12/vault-%E2%80%93-karacsony-and-cuk-not-ready/ - foarte interesant

http://www.fsp.uni-lj.si/mma_bin.php?id=2010011112452161

Clau93
5th January 2011, 12:27
Cand vorbeste despre Stela in articol, nu vrea sa spuna despre venirea ei dupa accidentare in 2005?

Nu stiu ce sa zic despre Catalina....in realitate, nu prea ar avea sanse sa mearga la Olimpiada, eventual la cupe mondiale, etc.

step1
5th January 2011, 12:33
Nistor a incercat o revenire cu cateva luni in urma dar nu a rezistat decat cateva zile ,o saptamana parca,la Izvorani .
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/steliana-a-ales-exilul-7039593

GymnasticsFan
5th January 2011, 12:52
""Nu sunt zvonuri în ceea ce privește revenirea Cătălinei. Ea cochetează cu această idee. Tot ce pot să spun este că acum se discută despre o posibilă revenire, nu știm cât de mult poate rezista din punctul de vedere al sănătății. Pe viitor vom ști mai multe", a declarat pentru ProSport Adrian Stoica, președintele federației."

In ce sens nu se stie cat de mult poate rezista din punctul de vedere al sanatatii? Despre Steliana Nistor stiu ca avea probleme mari cu spatele. Despre Catalina ce stiti din acest punct de vedere? Ca eu nu stiu prea multe....

Cata_RB
5th January 2011, 13:08
Stela este amintita, alaturi de Corina, drept o alta mare gimnasta care a incercat o revenire...nu stiu de ce vi se pare ciudat. La fel putea fi adaugata si Ana Tamarjan.

Catalina are / avea si ea probleme la spate si la genunchi. In 2006 purta un bandaj pe genunchi, dar cred ca totusi spatele a fost problema cea mai mare si motivul ultimei retrageri [asa imi amintesc]. Ramane de vazut daca problemele de sanatate s-au rezolvat in anii de pauza sau daca vor reveni odata cu efortul fizic intens.

Eu ma bucur ca incearca :) Din atatea reveniri care au avut loc in ultimul timp, sper ca macar una sa reziste, sa avem ocazia sa o vedem concurand.

GymnasticsFan
5th January 2011, 14:07
Eu chiar visam sa se intoarca Catalina Ponor; dar deocamdata se pare ca nu se stie nimic exact. Ca si tine, si eu ma bucur ca incearca.

MitzGym
5th January 2011, 14:26
eu nu cred in revenirea lui ponor
adica revine,dar nu prea cred ca o sa reziste

imbo
5th January 2011, 15:06
-cel mai importnat lucru e ca incearaca !!!O sa vedem daca o sa reziste sau nu ??!!!:ok:

MitzGym
5th January 2011, 17:09
am o intrebare...cine a facut barna silviei stroescu
pe care a avut-o din 2000 pana cand s-a retras(sau mai devreme de 2000)
ca a avut o combinatie absolut geniala:flic aorbach(sau cum se numeste)+salt cu deschidere+mostepanova
nu am mai vazut-o la nimeni

step1
5th January 2011, 18:01
am o intrebare...cine a facut barna silviei stroescu
pe care a avut-o din 2000 pana cand s-a retras(sau mai devreme de 2000)
ca a avut o combinatie absolut geniala:flic aorbach(sau cum se numeste)+salt cu deschidere+mostepanova
nu am mai vazut-o la nimeni

Bitang
Toate acele compozitii,pentru fiecare gimnasta in parte,ii apartin ei.Si le gasesc extrem de reusite.

MitzGym
5th January 2011, 18:07
pai in 2000 silvia era junioara
da,parerea mea este la fel,sunt extrem de reusite

dracsor
5th January 2011, 18:19
Am gasit pe IG - http://gabrieladragoi.ro/ si http://sandraizbasa.ro/

ROMgym_lovers
6th January 2011, 07:04
The Couch Gymnast Awards 2010!

Vot în fetele noastre, doar două zile rămase până la sfârșitul de vot.:)
http://www.thecouchgymnast.com/?p=1524

dracsor
6th January 2011, 09:02
Pe tcg interviu cu Adriana Pop.

dracsor
6th January 2011, 10:30
http://www.thecouchgymnast.com/?p=1296 - acum ca am comp, iata si link-ul

GymnasticsFan
6th January 2011, 11:26
Revenirea în gimnastică a Cătălinei Ponor, infirmată: http://www.cugetliber.ro/1294264800/articol/73880/revenirea-in-gimnastica-a-catalinei-ponor-infirmata/

Si alt articol : "SURPRIZA nationalei de gimnastica a Romaniei pentru JO 2012: Ponor a revenit la lot!"
http://www.sport.ro/gimnastica/surpriza-nationalei-de-gimnastica-a-romaniei-pentru-jo-2012-ponor-a-revenit-la-lot.html

Deci.... :groggy:

lory
6th January 2011, 18:48
Deci: eu cred ca mama ei are dreptate, ca se antreneaza pentru a fi in forma, iar ziaristii afland ca e la Izvorani au dedus faptul ca s-a intors la lot.

GymnasticsFan
6th January 2011, 20:47
Da, asa tind si eu sa cred. Si cu toate astea, inca sper in revenirea ei :)
EDIT: sau poate mama ei este precauta si nu vrea sa spuna ceva atata timp cat nu se stie nimic sigur :d

mikeyy
6th January 2011, 20:58
Ma abtin cu greu sa nu comentez :D
Dar pana nu se ajunge la o concluzie...nu o sa spun nimic.:)

GymnasticsFan
6th January 2011, 21:00
:) cred ca este mai bine ca tine; pentru ca si noi de fapt decat dam cu presupusul

monalexa
7th January 2011, 11:48
Am gasit pe IG - http://gabrieladragoi.ro/ si http://sandraizbasa.ro/

Mda... aceste site-uri nu sunt gata... nu stiu cine le-a descoperit si le-a si postat :)
in plus, tre sa revedem galeriile cu poze, ca am primit reclamatii.

mayas
7th January 2011, 14:00
Buna! cum pot descarca si eu revista "Tare!", ca nu reusesc,... ms

dracsor
7th January 2011, 14:21
Ar trebui sa iti faci un cont si apoi ai o iconita sub revista cu download. :)

21mai
8th January 2011, 07:24
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/pici-cu-inima-mare-noua-nadia-a-primit-premiul-pariul-prosport-ea-ne-va-reprezenta-la-jo-2012-7872074 sa o ajute dumnezeu sa fie sanatoasa

21mai
8th January 2011, 07:30
http://www.romanialibera.ro/actualitate/sport/sportul-dincolo-de-fotbal-topul-performantelor-romanesti-in-2010-212381.html in sfarsit mai scriem si despre altceva in afara de fotbal

mikeyy
8th January 2011, 10:21
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/pici-cu-inima-mare-noua-nadia-a-primit-premiul-pariul-prosport-ea-ne-va-reprezenta-la-jo-2012-7872074 sa o ajute dumnezeu sa fie sanatoasa

Wow, ce articol!
Foarte, foarte frumos! :ok:

Multumim!

monalexa
8th January 2011, 11:36
Foarte frumos articolul!
Daca intr-adevar acelea au fost exact cuvintele Larisei, atunci ma declar total cucerita de maturitatea acestui copil cu adevarat special.
Sper ca in 2012 sa ajunga acolo unde isi doreste.

LuisaGym
8th January 2011, 12:29
Exista un calendar competitional pt 2011? Cam cand ar fi primul concurs?

Cata_RB
8th January 2011, 13:27
Ceeeee frumos! Super articol!
Gandirea asta matura, logica si asezata o va ajuta mult. Totul e sa fie sanatoasa, macar atat noroc sa aiba.

Mi-a placut cum spune ca nu e lunga deloc asteptarea pana in 2012 :)

MitzGym
8th January 2011, 19:08
chiar e f matura!

dracsor
8th January 2011, 19:14
http://www.romgym.ro/gimnastica-artistica-feminina/calendar-competitional/ - avem un calenda competitional, dar nu stiu ce inseamna. Unele dintre ele. Nu au zis nimic de Internationale.

MitzGym
8th January 2011, 19:24
eu nu am gasit internationalele
am vazut ca e stabilit pana in aprilie
deci eu cred ca nu au stabilit unde o sa fie internationalele

mikeyy
8th January 2011, 20:01
Un concurs la 25 de minute de Brasov. Abia astept! :)

Calendarul nu e complet. Va trebui sa asteptam buletinul informativ pe 2011.

EDIT:
Pe TVR a fost un reportaj despre gimnastica masculina in 2010: Europene, JO de tineret si Mondialele.

Cata_RB
8th January 2011, 20:11
Pare mai mult un calendar al evenimentelor internationale.

Doar Scolarele de la Buzau le-am vazut, ca eveniment national. Ce ati mai gasit?

MitzGym
8th January 2011, 21:39
inca un concurs din mai
si un concurs al baietilor,parca

Cata_RB
8th January 2011, 21:48
Mersi, Mitz. Pana sa zici tu, m-am bazat doar pe butonul "Inainte" din calendar, care de la luna aprilie incolo duce inapoi la ianuarie...si am crezut ca doar pana in aprilie au pus competitiile.
Alo, FRG, nu-s bine legate butoanele! :P

MitzGym
8th January 2011, 21:59
deci eu sper ca zilele astea o sa fie pus si locul desfasurarii internationalelor

crisloregym
9th January 2011, 00:12
Ce ziceti? Ne intalnim pe 16-18 iunie la Deva?:D
Ca la baieti avem deja reporte de serviciu:P
Ori poate ne-a mai ramas ceva de vazut in Amsterdam, in august (presimt ca daca nu, si acolo vom avea reporter de serviciu):P

MitzGym
9th January 2011, 00:35
mitz nu poate...are examen pe 20 si 22

Tracoromana
9th January 2011, 08:56
Mersi, Mitz. Pana sa zici tu, m-am bazat doar pe butonul "Inainte" din calendar, care de la luna aprilie incolo duce inapoi la ianuarie...si am crezut ca doar pana in aprilie au pus competitiile.
Alo, FRG, nu-s bine legate butoanele! :P

Si eu la fel m-am bazat pe "Inainte". Dar n-am observat ca e din nou ianuarie si zic: "ce multe evenimente la Lausane!" :happy
Sunt pentru Deva!

miafangina
9th January 2011, 14:02
Ce ziceti? Ne intalnim pe 16-18 iunie la Deva?:D



Tot ce se poate,mai ales ca stim deja drumul spre sala si spre pensiune:)

MitzGym
9th January 2011, 15:14
pai ati mai fost la deva la sala?

miafangina
9th January 2011, 18:12
pai ati mai fost la deva la sala?

Da,Mitz,am fost la nationalele junioarelor in 2008,cred:)

mikeyy
9th January 2011, 22:45
Da,Mitz,am fost la nationalele junioarelor in 2008,cred:)

Pe 2 noiemebrie, mai exact :D
As vrea si eu la Deva anul acesta!

miafangina
10th January 2011, 00:08
Pe 2 noiemebrie, mai exact :D
As vrea si eu la Deva anul acesta!

:)frumoase amintiri

Astept si eu cu nerabdare sa se stbileasca locatia internationalelor si a nationalelor maestrilor.

mihafrancisc
10th January 2011, 10:20
S-au stabilit si nationalele. Onesti 26-28 august.
Ma ingrijoreaza internationalele.

dracsor
10th January 2011, 10:33
Sper sa nu le anuleze. :( Vreau sa fie in Bucuresti, pentru ca e mai aproape de Izvorani. :D Si de mine.

mikeyy
10th January 2011, 10:45
S-au stabilit si nationalele. Onesti 26-28 august.
Ma ingrijoreaza internationalele.

Multumesc Miha!
Imi convine foarte mult perioada in care sunt organizate!:ok:

Cu Internationalele nu stiu ce sa zic. Oare nu le mai organizeaza anul acesta? Adevarul e ca Europenele sunt atat de devreme incat e greu sa organizezi si Internationalele si sa mai prinzi in acelasi timp si cateva concursuri de verificare pe afara.

MitzGym
10th January 2011, 11:59
ura,sunt in vara nationalele!
dar eu tot nu am gasit internationalele?
s-a stabilit locul desfasurarii?
si mai vad ca e un concurs la resita,in perioada 9-11 septembrie(ro-sui-ger)
pai eu zic ca nu pot sa mearga la europene fara cateva concursuri inainte
dar ar fii chiar nasol sa se anuleze

Cata_RB
10th January 2011, 12:25
Onesti? Hmmm...
Mai e pana acolo, o sa ma pronunt daca imi place sau nu la momentul respectiv :P

Totusi cred ca e nevoie de internationale. La competitiile de afara nu vor putea duce toate fetele. Doar daca fac vreun amical...insa mai mult timp ar presupune un amical, decat un concurs national organizat aproape de Izvorani. Sper sa nu renunte.

A trimit vreunul din voi mail la federatie sa intrebe, cumva? Ca as vrea sa trimit si daca deja ati facut-o sa mai astept :)

MitzGym
10th January 2011, 12:39
pai amical cu vreo 14 fete?
ar trebui sa faca ma multe ca sa mearga toate
dar eu zic ca nu ajunge doar un concurs pt fiecare

dracsor
10th January 2011, 12:45
Eu zic, Cata, sa trimiti mailul cela. Mor de nerabdare.Macar sa stim ca nu se anuleaza. Restul.. on va voir.

anna.09
10th January 2011, 13:13
Mi se pare frumos ca vor sa tina nationalele la Onesti. Inteleg ca se vor desfasura in noua sala polivalenta? Frumos!

mikeyy
10th January 2011, 13:25
Mi se pare frumos ca vor sa tina nationalele la Onesti. Inteleg ca se vor desfasura in noua sala polivalenta? Frumos!

Da, chiar ar fi frumos!
A fost de curand finalizata....un moment foarte bun de a organiza un concurs de gimnastica in sala care poarta numele Nadiei!

http://www.onestiul.ro/media/k2/items/cache/463052dad9377fe2445d3b1bfb5f62a3_XL.jpg

Cata_RB
10th January 2011, 13:29
Eu sunt aproape sigura ca acolo le vor tine...probabil de asta au ales Onestiul. Oras cu o traditie deosebita, are acum si sala frumoasa...la fix :)
Nu stiu insa cat de accesibil va fi.

Am trimis mail, cand primesc raspuns va anunt.

GymnasticsFan
10th January 2011, 13:32
Putem vedea o parte din rezultatele la voturile stranse de Brigid:

The Couch Gymnast Awards: Part 1 http://www.thecouchgymnast.com/?p=1543

mayas
10th January 2011, 15:32
Super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Imi place locul de desfasurare al Nationalelor, sper sa fiu pe acasa in acea perioada!
(mai este pana in august, se pot ivi multe,....)

dracsor
10th January 2011, 16:34
http://www.youtube.com/watch?v=hUmO-aWVffI - fooarte frumos. ( sursa: FB Jerry Lynch)

mayas
10th January 2011, 18:45
http://www.youtube.com/watch?v=Un1e1bx13PQ
super filmul, de vazut!!!!!!!
e vechi, poate majoritatea l-au vazut, dar pentru cine nu,...

anna.09
10th January 2011, 20:21
Doar ce a fost Marius Urzica la Nasul...nu am prins decat ultimele minute- o prezentare a performantelor lui.

21mai
10th January 2011, 21:08
Putem vedea o parte din rezultatele la voturile stranse de Brigid:

The Couch Gymnast Awards: Part 1 http://www.thecouchgymnast.com/?p=1543

wow sunt super surprised, chiar au publicast comentariile:
acesta a fost comentariul meu ca argument pentru larisa:

“Larisa has the artistry and the elegance that is the symbol of the Romanian gymnastics school, komova is just technical.”:yeah:


4th: Bellu and Bitang, Romania: These formidable coaches returned with their wealth of coaching experience to take over a struggling national team. The improvement has been rapid.

“Under their command ,the Romanian team score value increased by over 8 points(164,975-Birmingham,173,096) in about 4 months.”


zuper in aprilie vom fi nr 1!

GymnasticsFan
10th January 2011, 21:43
http://www.youtube.com/watch?v=hUmO-aWVffI - fooarte frumos. ( sursa: FB Jerry Lynch)

Cat de gratioasa este cand face aceea pirueta joasa! Nu ca gimnastele care o executa in ziua de astazi. De fapt tot exercitiul este gratios :)

GymnasticsFan
10th January 2011, 21:48
http://www.youtube.com/watch?v=Un1e1bx13PQ
super filmul, de vazut!!!!!!!
e vechi, poate majoritatea l-au vazut, dar pentru cine nu,...

Da, chiar este fain filmul asta. Cel putin mie mi-a placut foarte mult. L-am vazut de nu stiu cate ori! Cred ca nu a scapat nevazut de forumistii de aici, intrucat ei stiu cam tot ce misca in gimnastica si despre gimnastica :P.

EDIT: Abia azi am ajuns sa imi cumpar si eu cartea "Reversul medaliei". Abia astept sa o citesc!

onlyme88
10th January 2011, 22:02
Da, chiar este fain filmul asta. Cel putin mie mi-a placut foarte mult. L-am vazut de nu stiu cate ori! Cred ca nu a scapat nevazut de forumistii de aici, intrucat ei stiu cam tot ce misca in gimnastica si despre gimnastica :P.

EDIT: Abia azi am ajuns sa imi cumpar si eu cartea "Reversul medaliei". Abia astept sa o citesc!

Unde ai gasit-o? Eu am incercat in sectiunea Diverta din Carrefour, dar nu au titlul nici macar pe lista.

cineva_cineva
10th January 2011, 22:15
Ce veste frumoasa am primit in seara asta, cu Onestiul! Noroc de ''surioara'' mea, se stie ea! :) Ce bine! Nationalele in Moldova!!!!!! Uraaaa!

GymnasticsFan
10th January 2011, 22:21
Unde ai gasit-o? Eu am incercat in sectiunea Diverta din Carrefour, dar nu au titlul nici macar pe lista.

Nu au titlul nici macar pe lista in sensul ca ai folosit aplicatia lor de cautare? Hm... pai daca nu o au in baza de date, e posibil sa nu o aiba deloc. Eu am gasit-o in baza de date si arata ca trebuie sa fie la sectiunea "Hobby", dar nu era acolo. Am cautat-o si eu ceva impreuna cu vanzatorea... Au ei un loc la "Beletristica" unde au cartile in ordine alfabetica dupa autor si am gasit-o la litera "R". Poti incerca la "Hobby" - acolo unde trebuia sa fie intial.

EDIT - cred ca nu am inteles bine intrebarea ta; la Diverta am gasit-o.

crisloregym
10th January 2011, 22:50
Ce veste frumoasa am primit in seara asta, cu Onestiul! Noroc de ''surioara'' mea, se stie ea! :) Ce bine! Nationalele in Moldova!!!!!! Uraaaa!

In sfarsit!!!!! Ia, acuma sa va vad!!!:) Eu vin clar!!!!:P

dracsor
10th January 2011, 23:02
Chiar. Nu ati mai zis nimic despre cartea Andreei Raducan. V-a placut? Ati citit-o? Ce parere aveti?

onlyme88
10th January 2011, 23:27
Nu au titlul nici macar pe lista in sensul ca ai folosit aplicatia lor de cautare? Hm... pai daca nu o au in baza de date, e posibil sa nu o aiba deloc. Eu am gasit-o in baza de date si arata ca trebuie sa fie la sectiunea "Hobby", dar nu era acolo. Am cautat-o si eu ceva impreuna cu vanzatorea... Au ei un loc la "Beletristica" unde au cartile in ordine alfabetica dupa autor si am gasit-o la litera "R". Poti incerca la "Hobby" - acolo unde trebuia sa fie intial.

EDIT - cred ca nu am inteles bine intrebarea ta; la Diverta am gasit-o.

Asta doream sa stiu...eu am cautat-o doar in Carrefour...o sa incerc si la the real Diverta de pe Magheru, nu am cum s-o ratez.
Multam

ice_girl
11th January 2011, 00:34
Asta doream sa stiu...eu am cautat-o doar in Carrefour...o sa incerc si la the real Diverta de pe Magheru, nu am cum s-o ratez.
Multam Diverta de pe Magheru a fost desfiintata, cartea o gasesti sigur la Diverta de la Magazinul Unirea ( etaj 3)

ioanavol
11th January 2011, 06:57
Am si eu o intrebare: sunt doritori pentru Deva in iunie (16-18)?

Din pacate nu am cum ajunge la Nationalele seniorilor din august, dar in iunie as veni daca as sti ca v-as putea vedea si pe voi (poate singura ocazie anul asta).

dracsor
11th January 2011, 10:22
http://www.thecouchgymnast.com/?p=1544 - The Couch Gymnast Awards: Part Two

lilianabirsanu
11th January 2011, 10:48
http://www.thecouchgymnast.com/?p=1544 - The Couch Gymnast Awards: Part Two

Nu sunt ff buna la engleza dar mi-a placut ce au scris despre Ana.....parca este cea mai laudata gimnasta pentru 2010..Iii doresc succes si sa fie sanatoasa.HAI ANA!!

GymnasticsFan
11th January 2011, 11:03
Eu chiar ma gandeam ca ar fi culmea sa nu iasa Ana cea mai eleganta gimnasta :)

mikeyy
11th January 2011, 14:36
Un interviu cu cei care se ocupa de blogul GymLugoj (pe care l-am descoperit acum vreo 2 saptamani) si de clubul de gimnastica din Lugoj: http://fangymnastics.com/2011/01/11/interviu-gymlugoj-blogul-gimnasticii-lugojene/

step1
11th January 2011, 16:54
Andreea Raducan,in direct,acum ,la stirile Antenei 1
"Despre succes si deznadejde"

inna
11th January 2011, 20:55
http://observator.a1.ro/social/Andreea-Raducan-s-a-apucat-de-scris_28024.html

mikeyy
12th January 2011, 11:28
Gata...misiune indeplinita! :)

Avem vreo noutate pe ziua de azi? :D

Era ceva cu o emisiune cu Bellu? Ceva detalii?

dracsor
12th January 2011, 11:32
Chiar ce emisiune cu dl. Bellu? Mihai, vezi ca ai un PM.

Ada24
12th January 2011, 11:35
Gata...misiune indeplinita! :)

Avem vreo noutate pe ziua de azi? :D

Era ceva cu o emisiune cu Bellu? Ceva detalii?


Nah, nimic interesant.:D
Sunt niste poze intr-un ziar cu Bellu la cumparaturi.:groggy:
Emisiunea de care zicea qlavi a fost pe 10 tv.Eu am crezut ca a fost la "Magic Man", dar era un film.:P

Cata_RB
12th January 2011, 11:38
Avem vreo noutate pe ziua de azi? :D


:cry:

Niste modificari in calendarul international: http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,5187-187975-19728-44545-311973-17968-5233-layout188-205197-news-item,00.html
Nu prea stiu datele initiale pentru aceste competitii, dar daca le aveti notate pe undeva...e timpul pentru un update :)

mikeyy
12th January 2011, 11:41
Cupa de la Glasgow era inainte pe 28 aprilie, parca.
Apropo...Ana e inscrisa la Glasgow, dar tinand cont ca acum competitia e pe 16...ma astept la o modificare. E prea repede dupa Europene.

dracsor
12th January 2011, 11:45
http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,5187-188058-205280-nav-list,00.html - de ce Marian apare aici ca retras?

Ada24
12th January 2011, 11:46
Cand incep competitiile?Mai e ceva pana la Scam?

mikeyy
12th January 2011, 11:54
Le-au sters! :)

dracsor
12th January 2011, 11:57
Bun! Nu mai conteaza. Revin la intrebare: De ce pe FIG Marian apare ca fiind retras din activitate?

Ada24
12th January 2011, 12:02
Cred ca e o greseala.
La planurile de viitor ale gimnasticii masculine era si el inclus...
Poate nu au dat update de cand s-a retras prima data?

Cata_RB
12th January 2011, 12:04
Alina, si eu am citit chestia aia pe un blog...
Pare aceeasi poveste ca acum cateva luni, cand el si Alicia Sacramone au fost avertizati pentru ca au revenit in sport, dar nu au anuntat oficial si nu au fost inclusi in programele anti-doping. Ori nu au actualizat acolo...ca sunt si asa destule greseli. Multi gimnasti retrasi care apar in activitate.

Catalin_Nick
12th January 2011, 12:09
Articol pe Mediafax - http://www.mediafax.ro/sport/patru-gimnaste-din-lotul-romaniei-evaluate-cu-sanse-la-medalii-olimpice-7883175/

Ada24
12th January 2011, 12:10
gimleaks :cry:

dracsor
12th January 2011, 12:13
gimleaks :cry:

exact :headbang: :happy

Cata_RB
12th January 2011, 12:14
Ca sa vezi, ce pe faza poate sa fie presa la capitolul gimnastica...atunci cand vrea :D

stere78
12th January 2011, 12:14
gimleaks :cry:

:happy Gymleaks indeed! Dar acum, că avem și știre Mediafax, aș pune o întrebare: mai e sau nu mai e Cerasela în lot? Din interviul din decembrie cu doamna Bitang am înțeles că s-ar fi retras, acum e dată drept membră a lotului lărgit. Ba chiar apare și AnaT. Ce să mai înțeleg?

Cata_RB
12th January 2011, 14:15
Rezultatele Couch Gymnast Award, partea a 3-a: http://www.thecouchgymnast.com/?p=1545

dracsor
12th January 2011, 14:43
"she pulled a Nistor " - ce inseamna asta? e la Sandra as team leader

Cata_RB
12th January 2011, 14:49
Hmmm...
Asa mai spun strainii cand o gimnasta executa Yourchenko si are departare de picioare mare in primul zbor - cu trimitere la Stela...care saraca, la problemele ei de spate, trebuia sa faca acest compromis la tinuta.
Ar putea fi insa modificat cu succes termenul in Nabieva sau Mustafina :P

Totusi Sandra nu are departare mare si nici nu prea se potriveste in contextul acelui comentariu. Nu stiu la ce ar putea sa se refere.

Ada24
12th January 2011, 14:53
Nu cred ca se refera la Yourchenko, cred ca ceva legat de "team spirit".
Contextul:

"I think she was also a reason for the Romanian’s comeback, she pulled a Nistor and pretty much said “We better get our act together or we’ll make a fool of ourselves.”

Eu nu prea am urmarit asa gimnastica in amanunt atunci, asa ca nu stiu ...voi veteranii poate intelegeti.:D

cineva_cineva
12th January 2011, 19:29
Uitati-va la stiri acum pe TVR 1 la sport, va fi ceva cu gimnastica!

Cata_RB
12th January 2011, 19:57
Multumim Ama! Eu fix acum am ajuns si am gasit TVR 1 exact cand se termina stirea precedenta.
Ai reusit sa inregistrezi? Am vazut elemente interesante :D

anna.09
12th January 2011, 20:01
Ce elemente Cata????

cineva_cineva
12th January 2011, 20:15
Am inregistrat, dar nu pot posta pe youtube, nu imi merge in seara asta, daca intra cineva pe mess ii trimit, poate puteti voi

Cata_RB
12th January 2011, 20:15
O a 2-a saritura pentru Sandra, facuta pe moale, dar bine aterizata si foarte frumos executata: ronda flic 180, salt inainte echer...aproape intins.
Si ceva la paralele pentru Ana...cred ca endo + intoarcere in priza mixta [?] + Yaeger. Nu sunt sigura, eu sunt cam paralela cu paralelele :D

Scuze ca nu v-am spus din prima, dar mi-a luat putin sa procesez ce am vazut :D

stere78
12th January 2011, 20:17
Ce elemente Cata????

Cătă, nu ne fierbeeeee... zi ceva, acolo, orice!

EDIT: gata, am văzut ce-ai scris. Încet-încet recuperăm dimineața asta :-) !

Pe de altă parte, contextul lui "she pulled a Nistor" e extrem de pozitiv - omul spune că Sandra a tras echipa după ea în maniera Stelei: fără mofturi și fasoane.

GymnasticsFan
12th January 2011, 20:20
Am inregistrat, dar nu pot posta pe youtube, nu imi merge in seara asta, daca intra cineva pe mess ii trimit, poate puteti voi

Ce bine ca ai inregistrat! Abia astept sa vad, nu conteaza cand, tot e bine decat deloc :P

mikeyy
12th January 2011, 20:24
Incredibil....vorba Sandrei :)

Ai vazut bine, Cata elementele! :)

De la Amalia: http://www.youtube.com/watch?v=lQ8Nxuw25ww

dracsor
12th January 2011, 20:27
Vai, ce simpatica a fost Sandra! Bravo!

Ada24
12th January 2011, 20:28
Multumim Amalia si Mihai :floricica:

Tare Sandra cu comparatia cu anii trecuti....:P

Cata_RB
12th January 2011, 20:32
Mersi de confirmare, ce bine! :) Mi se parea mie ca prea seamana a chinezoaice combinatia aia :P
Mie imi arata foarte bine executata...ce spuneti?

Ati observat ca prima din sir la incalzire e Amelia? Sa fie tocmai acum o exceptie la ordine sau a ajuns mai inalta decat Sandra?

stere78
12th January 2011, 20:58
Mersi de confirmare, ce bine! :) Mi se parea mie ca prea seamana a chinezoaice combinatia aia :P
Mie imi arata foarte bine executata...ce spuneti?


Este executată foarte bine! Nu termină tocmai în stând pe mâini (dați pauză la secunda 47), dar nici nu se compară cu felul în care termina pirueta de pe bara mare până acum. Ce valoare are săritura a doua a Sandrei? Și ce să însemne? O pregătesc oare și pentru finala europeană de la sărituri?

MitzGym
12th January 2011, 21:00
eu din ce am vazut e un ondo din endo,cel putin asa mi s-a parut
edit:de ce au fost mesajele alea sterse,ce discutie a fost
ca eu acum am intrat pe forum si nu stiu

Anicia Juliana
12th January 2011, 21:02
Incordata Ana la paralele. Imi place. Merci pentru filmulet :)

mikeyy
12th January 2011, 21:04
Nota 10 pt cuvintele Sandrei!
Daca am auzit-o si pe Sandra spunand unele lucruri....nu mai am nicio indoiala!

Cata_RB
12th January 2011, 21:05
Filip, cred ca e 5.2 saritura.
Cand am vazut la TV m-am gandit ca vrea sa fie grupat, dar acum zic ca e aproape sigur intins.

stere78
12th January 2011, 21:18
Filip, cred ca e 5.2 saritura.
Cand am vazut la TV m-am gandit ca vrea sa fie grupat, dar acum zic ca e aproape sigur intins.

Mersi, Cătă! Vrea s-o facă întinsă, e limpede. Îndoaie picioarele în a doua parte a zborului, chiar înainte să aterizeze, dar numai ideea că face două sărituri pare - încă! - incredibilă. Pfuuuai, ce mișto!

Și, deși știu că o iau binișor pe arătură, cum ar arăta combinația Anei cu un Pak în coadă? Sau, ca să devin absurd de-a dreptul, cu o Ejova frumoasă, cum făcea Dana Sofronie?

onlyme88
12th January 2011, 21:21
Eu imi fac sperante mult mai mari pt saritura Sandrei. Sunt 100% convins ca ce au aratat era doar un "timer" facut pentru a se obisnui cu ronda 180. Pana la Europene probabil va ateriza varianta intinsa pe tare, dar pana la mondiale mi-ar placea sa vad si niste insurubari incluse (varianta echer fara suruburi vad ca e 4,6, intins 5.2, intins cu 180 5.6, iar intins cu 360 6.1). I-ar sta f bine cu doua sarituri din 5.8 si 5.6 (sau 6.1)....oricum la cate suprize ne-au oferit din Noiembrie si pana acum nu m-as mira nici daca la Euro 2012 as vedea-o cu Amanar si Cheng.
Imi place mult mai mult combinatia Anei decat 1,5 + desprindere. Care varianta ar valora mai mult (nu cunosc bonusurile pt legari la paralele)? Oricum e evident ca termina pirueta mult mai repede, clar lasa mult mai putine penalizari.

anna.09
12th January 2011, 21:43
. Care varianta ar valora mai mult (nu cunosc bonusurile pt legari la paralele)? Oricum e evident ca termina pirueta mult mai repede, clar lasa mult mai putine penalizari.

Nu mi-e foarte clar ce face ea acolo....modul in care face intoarcerea 360...in cel mai "rau" caz elementul este E...deci la fel ca stalder 540....aceeasi bonificatie.

GymnasticsFan
12th January 2011, 22:02
Multumesc mult pentru filmare!
Wooow, sunt atat de entuziasmata! Abia astept sa vad exercitiul complet al Anei de la paralel. Si trebuie neaparat sa invat si eu numele elementelor ca nu inteleg nimic din ce spuneti :d

GymnasticsFan
12th January 2011, 22:47
Saritura pe care o face Sandra este cea de la minutul 3:15 de aici?
http://www.youtube.com/user/MostepanovaFan#p/search/3/LT3aFEGRSh8

mikeyy
12th January 2011, 22:58
Saritura pe care o face Sandra este cea de la minutul 3:15 de aici?
http://www.youtube.com/user/MostepanovaFan#p/search/3/LT3aFEGRSh8

Da, exact aia!

monalexa
13th January 2011, 10:27
Wow, ce de vesti bune!!!!
Eu parca o vedeam pe Sandra cu 2 sarituri stiind ca prin 2007 ea inca facea 2 sarituri de finala europeana si vazand ce bine executa acum DTY, cat si-a corectat si tinuta si ce repede stapaneste saritura.
Saritura din filmulet este aceeasi saritura care o facea si in 2007, insa acum o incearca intins http://www.youtube.com/watch?v=LBhLX8h4qXY (a doua saritura din filmulet). Ce ar fi progresat Sandra daca se ocupa cineva de ea ca lumea la toate aparatele... Cred ca asta e dezavantajul de a fi sportiva de AA... alegi maxim 2 pe care te concentrezi, insa parerea mea e ca ar fi trebuit sa fie solul si sariturile.
Legat de saritura pe care o face, mie mi se pare ca e mai usor sa termini cu fata la aparat; si tinuta pare mai usor de corectat.

Da Ana nu stiu ce sa zic decat ca imi place tinuta ei, ca elementele la paralele nu le cunosc din pacate :(((

mikeyy
13th January 2011, 10:44
Mona, uitandu-ma la acel filmulet cu sariturile din 2007.....imi dau seama cat de mult a progresat Sandra la sarituri sub BB. Pai in 2007 acel Y1.5 a avut multe probleme de tinuta....ma si mir ca i-au dat credit, ca a avut genunchii indoiti aproape pe tot parcursul zborului.

Acum sariturile Sandrei sunt de 10 ori mai bune! Si cand ma gandesc ce accidentare a avut la tendon.....e incredibil!!!
Ce inseamna sa ai pe cineva care stie sa te indrume si sa-ti corecteze greselile!

Eu o vad pe Sandra cu medalie la sarituri, la Europene! Tare Sandra!

lilianabirsanu
13th January 2011, 11:33
Mona, uitandu-ma la acel filmulet cu sariturile din 2007.....imi dau seama cat de mult a progresat Sandra la sarituri sub BB. Pai in 2007 acel Y1.5 a avut multe probleme de tinuta....ma si mir ca i-au dat credit, ca a avut genunchii indoiti aproape pe tot parcursul zborului.

Acum sariturile Sandrei sunt de 10 ori mai bune! Si cand ma gandesc ce accidentare a avut la tendon.....e incredibil!!!
Ce inseamna sa ai pe cineva care stie sa te indrume si sa-ti corecteze greselile!

Eu o vad pe Sandra cu medalie la sarituri, la Europene! Tare Sandra!

Daaaaaa Sandra va fi in finala la sarituri...si probabil Diana dar ea are probleme de tinuta si se incearca o compensare prin cresterea dificultatii(Amanar).Dar eu cred ca surpriza o va face Sandra la Euro daca reuseste sa revina cu un paralel decent va fi a doua gimnasta ptr individual compus desi unii nu cred eu sunt convinsa de asta..Deci echipa mea este Ana,Sandra....poate Diana daca va stapani elementele noi si mai ramane un singur loc......lupta mare....cine va avea constanta in executii la concursuri ...nu in antrenament...

monalexa
13th January 2011, 11:47
Mona, uitandu-ma la acel filmulet cu sariturile din 2007.....imi dau seama cat de mult a progresat Sandra la sarituri sub BB. Pai in 2007 acel Y1.5 a avut multe probleme de tinuta....ma si mir ca i-au dat credit, ca a avut genunchii indoiti aproape pe tot parcursul zborului.

Acum sariturile Sandrei sunt de 10 ori mai bune! Si cand ma gandesc ce accidentare a avut la tendon.....e incredibil!!!
Ce inseamna sa ai pe cineva care stie sa te indrume si sa-ti corecteze greselile!

Eu o vad pe Sandra cu medalie la sarituri, la Europene! Tare Sandra!

Da Mihai, am vrut si eu sa scriu asta in postul precedent insa m-am gandit ca am scris destule :))

Acolo avea un Y1.5 care pe codul asta ar fi fost devaluat la grupat iar acum face un DTY super cu tot cu problemele ei de la tendon + ca incearca saritura aceea intins.

Iar vorbind de Sandra ca gimnasta de individual, vreau sa mentionez ca mie si la paralele mi se pare ca are o tehnica buna, are acel balans chiar daca lucreaza mai greoi.

dracsor
13th January 2011, 12:01
Cine e gimnasta de langa Sandra de la barna? Si ce element face?

GymnasticsFan
13th January 2011, 12:10
Mie imi pare a fi Amelia Racea.
La elemente nu ma pricep, dar pare a fi o Danilova inainte cu aterizare pe doua picioare....? Sa spuna expertii :d

Cata_RB
13th January 2011, 12:11
Eeeei, mai sunt si altii cu probleme la tendon care sar chiar mai bine :P

Ma cam enerveaza cum s-a nimerit...fix acum, cand crestem noi la sarituri si avem sanse de medalii, a crescut si nivelul european. Sunt cel putin 3 gimnaste care par abonate la podium, dupa notele de plecare in primul rand. Dar sper sa isi faca si Diana si Sandra loc :)
In orice caz, dupa perioada extrem de grea avuta la acest aparat la nivel de echipa feminina...ar fi o mare realizare si doar prezenta in finala cu 2 gimnaste, pentru al 2-lea an la rand.

Edit: Da, e Amelia si acela cred ca e elementul.

Adeline
13th January 2011, 12:14
Mona, uitandu-ma la acel filmulet cu sariturile din 2007.....imi dau seama cat de mult a progresat Sandra la sarituri sub BB. Pai in 2007 acel Y1.5 a avut multe probleme de tinuta....ma si mir ca i-au dat credit, ca a avut genunchii indoiti aproape pe tot parcursul zborului.

Acum sariturile Sandrei sunt de 10 ori mai bune! Si cand ma gandesc ce accidentare a avut la tendon.....e incredibil!!!
Ce inseamna sa ai pe cineva care stie sa te indrume si sa-ti corecteze greselile!

Eu o vad pe Sandra cu medalie la sarituri, la Europene! Tare Sandra!

eu nu as fi crezut ca Sandra mai are sanse la medalii individuale afara de sol dar e incredibil!!!!!!!

anna.09
13th January 2011, 12:16
Mie mi se pare a fi salt echer de pe un picior la Ama...valoare D....ea avea suficiente D-uri in exercitiu..poate doar inlocuiesc ceva...mi-ar placea sa scape de saltul grupat inainte.

Cata_RB
13th January 2011, 12:21
Tot timpul am probleme cu diferenta intre Danilova pe 2 picioare si salturile de pe 1 picior.
Parca nu e suficient de arcuita pentru o Danilova, dar nici cu genunchii drepti ca pentru salt echer. Noroc ca au aceeasi valoare :)

myrab3la_19
13th January 2011, 12:49
Sunt de-a dreptul impresionata de ce am vazut in filmulet.Si ma gandesc ca este doar o mica parte din ce va urma.Ana ma uimeste in mod placut prin cat de bine executa o secventa ce este o premiera pentru o gimnasta romanca iar BB demonstreaza intr-adevar ca putem tine pasul cu noile tendinte din gimnastica.Despre Sandra am considerat mereu ca are potential pentru sarituri .Altfel parca se vad de acum concursurile...
Multumesc celor care au postat si inregistrat reportajul.

stere78
13th January 2011, 13:27
Sunt de-a dreptul impresionata de ce am vazut in filmulet.Si ma gandesc ca este doar o mica parte din ce va urma.Ana ma uimeste in mod placut prin cat de bine executa o secventa ce este o premiera pentru o gimnasta romanca iar BB demonstreaza intr-adevar ca putem tine pasul cu noile tendinte din gimnastica.

Apropo, nu știu dacă s-a mai postat sau nu chestiuța asta de pe IG: http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2295:stretching-out-resolutions-for-the-gym-world&catid=8:stretching-out&Itemid=130 . Rugămintea către domnul Bellu sună așa: Find a new strategy for your team on uneven bars, and practice it all day, every day, until you get some results. If the Russians can teach all their gymnasts a Maloney with a half turn, so can you.

myrab3la_19
13th January 2011, 13:53
Apropo, nu știu dacă s-a mai postat sau nu chestiuța asta de pe IG: http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2295:stretching-out-resolutions-for-the-gym-world&catid=8:stretching-out&Itemid=130 . Rugămintea către domnul Bellu sună așa: Find a new strategy for your team on uneven bars, and practice it all day, every day, until you get some results. If the Russians can teach all their gymnasts a Maloney with a half turn, so can you.

Interesant ..nu vazusem.

mayas
13th January 2011, 19:55
Nu e gimnastica, dar e super: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/exclusiv-neagu-cea-mai-buna-handbalista-a-lumii-in-2010-m-am-schimbat-la-fata-cand-am-aflat-7887744
Bravo Cristina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tsupi
13th January 2011, 20:28
Ce draguta-i Sandra! Mi-a placut si cum a vorbit si mi se pare incredibil ce progrese face! Ma bucur mult si ca a trecut peste intimplarea de la sol.
Arata bine Ana, se vede ca fac treaba BB.

dracsor
13th January 2011, 23:46
Stiti.. mie imi place mult istoria. De copil adoram sa vad cum evoluau tarile, cum au plecat dintr-un punct si au ajuns in altul. Am reluat pentru a n-a oara thread-ul europenele si inca o data am fost uimita, incantata de cat de mult am evoluat, de cate s-au intamplat. Pur si simplu nu-mi vine sa cred. :)

GymnasticsFan
14th January 2011, 09:42
La Brigid pe site: Interview: Deva Coach, Cristinel Micu - http://www.thecouchgymnast.com/?p=1695

LuisaGym
14th January 2011, 11:03
Excelent interviul, nota 10!

EDIT: Anuska a iesit pe 3 la "Gymnast of the year" pe CG http://www.thecouchgymnast.com/?p=1654. Nu stiu cat de multa lume a votat dar tinand cont ca e un site destul de citit e totusi ceva.

monalexa
14th January 2011, 11:47
Da, se pare ca Ana are multi admiratori si inafara tarii, insa nu ma mir :). Sper sa-si mentina aceasta eleganta indiferent de dificultatea exercitiilor ei.

crisloregym
14th January 2011, 23:47
Mda...isteata Sandra...a fost inspirata ca a tras de ea sa accepte schimbarea de antrenori...va fi spre binele ei, in mod clar....ma bucur ca gimnastica romaneasca ne-a dat o asemenea personalitate...

Cat despre filmulet, multumim mult:) Chiar ma gandeam la Amelia zilele trecute...iar de Ana...WOW...
Mi-ar placea sa stiu ce fac si Dana Andrei, Didi-le, junioarele...nu mai am rabdare pana cand o sa le vedem pe toate, mi-ar fi placut mai mult sa fie Internationale (banuiala mea e ca nu o sa fie Internarionale anul asta):D

dracsor
15th January 2011, 00:16
Singurul wk mai acatari ar fi 5-6 martie pentru Internationale. Dar incep si eu sa ma indoiesc ca se vor mai tine. :( Pentru mine e foarte greu sa ajung la Onesti .. :(

Cata_RB
15th January 2011, 19:41
Mi-am luat si eu astazi cartea Andreei Raducan.
Pana acum cred ca doar persoane din Bucuresti au spus ca au cumparat-o si exista un semn de intrebare asupra distributiei si in restul tarii. Asadar...dati navala :P

MitzGym
15th January 2011, 19:57
a fost un reportaj cu ama

mikeyy
15th January 2011, 20:00
Reportajul cu Ama de la TVR: http://www.youtube.com/watch?v=nI6qdCOMUiA

Ma bucur ca Ama e gata de lupta :)

MitzGym
15th January 2011, 20:02
Reportajul cu Ama de la TVR: http://www.youtube.com/watch?v=nI6qdCOMUiA

Ma bucur ca Ama e gata de lupta :)
mersi frumos
vad ca are si dty-ul

Adeline
15th January 2011, 20:20
Mi-am luat si eu astazi cartea Andreei Raducan.
Pana acum cred ca doar persoane din Bucuresti au spus ca au cumparat-o si exista un semn de intrebare asupra distributiei si in restul tarii. Asadar...dati navala :P

Pentru cine este din Bucuresti eu am luat-o de la Diverta din Sun Platza de la Piata Sudului, mai erau o gramada, in schimb inainte o cautasem in Diverta din AFI Cotroceni si nu o mai aveau de mult.

Cam am intrebat, vanzatorul nu prea stia despre ce e vorba si apoi m-a intrebat din ce domeniu e :cry:, am gasit-o pana la urma la Sun!

GymnasticsFan
15th January 2011, 20:31
Mi-am luat si eu astazi cartea Andreei Raducan.
Pana acum cred ca doar persoane din Bucuresti au spus ca au cumparat-o si exista un semn de intrebare asupra distributiei si in restul tarii. Asadar...dati navala :P

Eu am gasit-o in Pitesti - la Diverta.

Madalina
15th January 2011, 20:32
De Nadia Comaneci ce mai stiti?

crisloregym
15th January 2011, 20:55
Mi-am luat si eu astazi cartea Andreei Raducan.
Pana acum cred ca doar persoane din Bucuresti au spus ca au cumparat-o si exista un semn de intrebare asupra distributiei si in restul tarii. Asadar...dati navala :P

Cata, eu nu am avut timp sa raspund la discutia de aici, dar aparuse fix inainte de Craciun in Iasi...m-a sunat o colega pe 23 seara, cand ma intorceam de la Dej, iar in Ajun eram deja in Mall:P A fost lectura mea de Craciun...si mi-a placut foarte mult!!!

dracsor
15th January 2011, 21:06
Reportajul cu Ama de la TVR: http://www.youtube.com/watch?v=nI6qdCOMUiA

Ma bucur ca Ama e gata de lupta :)

Bravo, Ama-chan! Bravo! Tare ca merge!

crisloregym
15th January 2011, 21:10
Scuze, nu mai pot edita.

Super ca avem vesti despre Ama!!! ce bineee!!! Doamne-ajuta sa ii mearga bine;) sunt curioasa ce exercitii noi are:d

stere78
15th January 2011, 21:13
De Nadia Comaneci ce mai stiti?

A luat un zece la paralele, parcă.

Cata_RB
15th January 2011, 21:33
Mihai, multumesc pentru inregistrare! :) Un pic ciudat mi se pare reportajul, dar ma bucur ca Ama a trecut peste probleme si e pe drumul cel bun.

Cris, ma bucur ca ai gasit-o, si inca inainte de Craciun...stiu ca o asteptai cu mare nerabdare! :)

stere78
15th January 2011, 21:45
Mihai, multumesc pentru inregistrare! :) Un pic ciudat mi se pare reportajul, dar ma bucur ca Ama a trecut peste probleme si e pe drumul cel bun.

Cris, ma bucur ca ai gasit-o, si inca inainte de Craciun...stiu ca o asteptai cu mare nerabdare! :)

Exact! "Deziluzie" la Mondiale? Whaaaat? Fata era cu ditamai bandajul pe spinare, bubuise pubertatea în ea și mai și schimbase antrenorii: de unde să fi venit cu un Amânar și cu vreo Tsukahara dublă la sol? Plus referințele ălea "pentru inițiați" la prieteniile care nu se măsoară în numărul de medalii, bla bla bla... dau a înțelege că n-ar fi fost tocmai om de echipă și le e teamă s-o spună limpede? Sau o pregătesc B&B pentru un rol mai mărunt, dar crucial, cel al "stâncii" care nu-ți fură ochii, dar își face treaba de fiecare dată? Foarte ciudată știre, într-adevăr. Dar e mai bine decât nimic și mai văd că și-a recuperat DTY-ul, mă bucur să aflu asta. Sunt și eu foarte curios să-i văd celelalte exerciții, mai ales pe cel de la bârnă.

GymnasticsFan
15th January 2011, 22:22
Ma uitam din nou la aceasta filmare: http://www.youtube.com/watch?v=7vRgfIP7-ME&feature=player_embedded

La minutul 1:02 executa o gimnasta dublu intins, si aveam impresia ca este Diana Chelaru; dar acum cand m-am uitat mai bine, mi-am dat seama ca este Ana Porgras.

mikeyy
15th January 2011, 22:31
Ma uitam din nou la aceasta filmare: http://www.youtube.com/watch?v=7vRgfIP7-ME&feature=player_embedded

La minutul 1:02 executa o gimnasta dublu intins, si aveam impresia ca este Diana Chelaru; dar acum cand m-am uitat mai bine, mi-am dat seama ca este Ana Porgras.

Eu zic ca e Dana Andrei.

GymnasticsFan
15th January 2011, 22:39
Eu zic ca e Dana Andrei.

:) ce-i drept, la alta varianta in afara de Diana Chelaru si Ana Porgras nu m-am gandit, deci e posibil sa ai dreptate. Vom vedea care va aparea in concurs cu un dublu intins; bine... ca e posibil sa il execute mai multe gimnaste.

EDIT: Am gasit la Andreea Raducan pe facebook acest link: http://www.revista-maria.com/wp/?p=433

MitzGym
15th January 2011, 23:14
A luat un zece la paralele, parcă.
:happy
fii si tu mai politicos:happy:happy:happy

21mai
16th January 2011, 00:37
http://www.youtube.com/watch?v=Itc84DuONG4&feature=related - pitic un montaj f dragut mai ales partea cand era micuta:) doamne ajuta pentru 2012 - sper sa ajunga in top 3 la individual compus, trebuie sa mai creasca la sol si paralele si are toate sansele!

21mai
16th January 2011, 01:26
http://www.youtube.com/watch?v=ixSO6ai2G5Q un montaj foarte fain

Cata_RB
16th January 2011, 02:05
21mai, ti-am mutat aici ultimul post.

21mai
16th January 2011, 03:05
21mai, ti-am mutat aici ultimul post.

ok, stiu ca uneori nu le postez tocmai unde le-ar fi locul, multumesc:ok:

cine ar putea sa concureze la londra la paralele si sa ne ridice rezultatul la acest aparat in afara de ana? din ce m-am uitat pe net ar mai fi amelia, diana bulimar si gabi dragoi daca ar mai ramane pana atunci:( of paralele astea, ma tem ca in ciuda tuturor eforturilor, ,londra nu ne va oferi aur pe echipe sau la individual daca nu ne saltam la paralele!

anna.09
16th January 2011, 09:11
Reportajul cu Ama de la TVR: http://www.youtube.com/watch?v=nI6qdCOMUiA

Ma bucur ca Ama e gata de lupta :)

Mersi de inregistrare!
Mie nu mi se pare prea convinsa Amelia...sper sa fie doar emotiile interviului...

Iar DTY-ul nu arata grozav desi e pe moale...

Sper sa isi recapete cu adevarat "zvacul"!

MitzGym
16th January 2011, 09:34
Mersi de inregistrare!
Mie nu mi se pare prea convinsa Amelia...sper sa fie doar emotiile interviului...

Iar DTY-ul nu arata grozav desi e pe moale...

Sper sa isi recapete cu adevarat "zvacul"!
ee,pai ai vazut ca sandra nu prea statea la dty inainte de mondiale(mai exact la reportajul din august),iar la mondiale il facea f bine,in schimb ama sta la el,doar ca are un salt la aterizare,iar pana la europene mai sunt aprox 3 luni,deci are timp sa il imbunatatesca

http://www.youtube.com/watch?v=ixSO6ai2G5Q un montaj foarte fain
da,l-am descoperit ieri
si mie mi-a placut
EDIT:pai pt londra am avea fete bune la paralele:ana,larisa,didi,pitic,ama,de exemplu

Xtreem22
16th January 2011, 13:30
Dar de ce la paralele se poate ajunge la notele alea astonomice...7.4-7.5....nu se iau in considerare tot 8 elemente? si legari de maxim 0.2......iar in privinta nivelului gimnastelor noastre la acest aparat pot sa spun ca o ratare,doua a chinezoaicelor si a rusoaicelor aduc nivelul lor la cel al nostru...:)....dificultate mai mare,deci risc de ratare mai mare....Si inca ceva...handicapul de la paralele poate fi combatut prin sarituri mai valoroase pentru care exista timp din belsug sa fie puse la punct (pana la olimpiada)

21mai
16th January 2011, 13:41
Mersi de inregistrare!
Mie nu mi se pare prea convinsa Amelia...sper sa fie doar emotiile interviului...

Iar DTY-ul nu arata grozav desi e pe moale...

Sper sa isi recapete cu adevarat "zvacul"!

nu mi se mai pare motivata ama, spre deosebire de ana, diana si sandra, pe ale caror fete li se vede indarjirea si dorinta de a munci pentru a cuceri o medalie la Olimpiada, la ama parca citeste o poezie cand spune partea legata de munca, de medalie, pare mult prea potolita......sper sa fie doar o impresie de a mea:no:

crisloregym
16th January 2011, 14:07
Eu cred ca nici Ama nu e genul de om care sa se exteriorizeze...e greu sa citesti orice pe fata ei...dar eu zic ca daca i s-a luat acel interviu, inseamna ca semne bune or fi...sunt optimista...

mikeyy
16th January 2011, 17:19
Dar de ce la paralele se poate ajunge la notele alea astonomice...7.4-7.5....nu se iau in considerare tot 8 elemente? si legari de maxim 0.2......iar in privinta nivelului gimnastelor noastre la acest aparat pot sa spun ca o ratare,doua a chinezoaicelor si a rusoaicelor aduc nivelul lor la cel al nostru...:)....dificultate mai mare,deci risc de ratare mai mare....Si inca ceva...handicapul de la paralele poate fi combatut prin sarituri mai valoroase pentru care exista timp din belsug sa fie puse la punct (pana la olimpiada)

Ba da, se iau in considerare cele mai grele 8 elemente. Dar conteaza foarte mult legarile pe care le ai in exercitiu deoarece acestea iti aduc bonusul. De exemplu, He Kexin castiga cam 1.2 pct doar din bonus. Nu mai vorbim de faptul ca ii intra in nota vreo 4-5 elemente de valoare E.

In cazul nostru, desi avem si elemente de dificultate, exercitiile sunt putin fragmentate. Prezentam elementele, dar nu prea le legam intre ele.

Astfel apar acele diferente foarte mari la notele de dificultate. Sa speram ca in timp aceste diferente se vor diminua.

Actualul cod de punctaj de la paralele parca e facut special pt China. Toate acele elemente in priza rasucita/inversa sunt foarte bine punctate, iar chinezoaicele nu fac economie deloc. :D

Va fi din ce in ce mai greu de recuperat diferentele. Pentru ca nimeni nu sta pe loc, toti incearca sa-si imbunatateasca punctajele pe toate cele 4 aparate. Momentan China pierde mult la sol si sarituri, dar asta nu inseamna ca nu vor incerca sa-si creasca notele si la aceste aparate.

Tracoromana
16th January 2011, 21:10
Mie nu mi se pare prea convinsa Amelia...sper sa fie doar emotiile interviului...

Iar DTY-ul nu arata grozav desi e pe moale...

Sper sa isi recapete cu adevarat "zvacul"!

Mie mi se pare ok Amelia. Are alt temperament si n-a mai dat demult interviuri, cred ca asta e. Altfel, e tare dragalasa. Cred ca era necesar acest interviu pentru recapatarea increderii. Bravo Alina Alexoi!