PDA

View Full Version : Averile ilicite vor fi confiscate în Croația. Are România nevoie de o lege identică?



Bobi Cearton
18th December 2010, 21:51
http://www.evz.ro/detalii/stiri/averile-ilicite-vor-fi-confiscate-in-croatia-are-romania-nevoie-de-o-lege-identica-915906.html

NORGEMAN
19th December 2010, 13:36
Cam asa ar trebui sa se intample si la noi, averi confiscate si respectivii sa traiasca o viata mizera pentru ca si-au permis sa distruga o tara. Insa trebuie avut grija ce facem cu ce confiscam.

Actul legislativ le va permite oamenilor legii să confiște averile dobândite prin mijloace ilicite atât după, cât și înainte de finalizarea anchetelor, informează AFP.

Partea aceasta suna cam dubios. In rest este o idee cat de poate de buna si morala.

Tim
19th December 2010, 13:51
Eu nu sunt de acord cu o asemenea masura.Nu rezolva nimic.Ia de la unii ca sa dea la altii.

Niste legi bune,sanatoase si de lunga durata ar rezolva aceasta problema.
Va dau un exemplu ca sa ma fac mai bine inteles:Ilie Alexandru.
Este unul care a profitat de slabiciunea sistemului intr-un anumit moment si a devenit excesiv de bogat. In taran devenit bogat.Ce a facut el: a incercat sa reproduca la Slobozia ferma Ewingilor din Dallas,turnul Eifel din Paris si alte mori din Olanda.


Morala: a murit sarac lipit.Nu a fost nevoie sa vina nimeni ca sa-i nationalizeze chiciurile!

Sorin Blaj
19th December 2010, 14:30
Averile confiscate, iar respectivii in puscarie.

Bronco
19th December 2010, 14:55
Nu sunt de acord. Cine poate spune ca X a facut avere furand? Partidul de la guvernare? Pai, indiferent cine va fi la guvernare, se va razbuna pe partea adversa. Mai bine sa se dea niste legi ca unii sa nu mai poata fura si sa existe o comisie sau ceva de genul asta care sa controleze cum Guvernul ( indiferent de culoarea politica ) aloca banii contribuabirilor. Fiindca de la Guvern merge totul. Daca Guvernul e OK cu hotia, atunci nimeni nu-i poate oprii pe unii sa-si indese in buzunare tone de bani.

TheIceMan
21st December 2010, 16:47
Pai, formal cred ca legea 18/1968 nu a fost abrogata inca de parlament, nu? aia tot cu castiguri ilicite se ocupa, pentru cei care-si amintesc filmul "secretul lui Bacchus" :)

Pana la urma treba devine simpla cum definiti juridic furtul si castigul ilicit. De ex., toti stim ca Becali a furat clubul Steaua, cum dovedim asta la nivel juridic?

Tim
21st December 2010, 16:52
Pai, formal cred ca legea 18/1968 nu a fost abrogata inca de parlament, nu? aia tot cu castiguri ilicite se ocupa, pentru cei care-si amintesc filmul "secretul lui Bacchus" :)

Pana la urma treba devine simpla cum definiti juridic furtul si castigul ilicit. De ex., toti stim ca Becali a furat clubul Steaua, cum dovedim asta la nivel juridic?O tanara fatuca de reale succesuri care detine un apartament de 800.000 euro a spus ca are banii din .....vanzari anterioare.


Daca ma calca fiscul ,asta spun si eu canadianule!:ok:

St3phano
21st December 2010, 17:02
Pai, formal cred ca legea 18/1968 nu a fost abrogata inca de parlament, nu? aia tot cu castiguri ilicite se ocupa, pentru cei care-si amintesc filmul "secretul lui Bacchus" :)

Pana la urma treba devine simpla cum definiti juridic furtul si castigul ilicit. De ex., toti stim ca Becali a furat clubul Steaua, cum dovedim asta la nivel juridic?

legea 18/1968 a fost abrogata de legea 115/1996 privind declararea și controlul averii demnitarilor, magistraților, funcționarilor publici și a unor persoane cu funcții de conducere.

dovedirea se face prin mijloacele juridice specifice - probele. adica: documente, marturii, expertize samd.


problema nu este de ordin legislativ, ci cum se aplica legislatia existenta.

TheIceMan
21st December 2010, 17:18
Tim S, comentariul meu de mai sus chiar nu este in favoarea nimanui, ci doar incerc sa aduc in discutie cum, in termeni legali, se poate dovedi un furt cu acte in regula. Nu vad cum exemplut tau ajuta discutiei, la fel puteai sa dai exemplu pe 4Case cu matusa Tamara, nu ne prea ajuta.

Si ca sa fiu pe gustul tau, poftim, cum putem dovedi legal ca flota s-a vandut abuziv la pret de fier vechi cand se putea vinde ca pret de vapor, sau, si mai bine sa nu se fi vandut deloc si sa se fi gasit capital care sa o tina pe linia de plutire, sa avem profit prin exploatarea ei, nu prin vanzare?

Alt subiect, cum dovedesti legal ca Patriciu din necia nimeni a devenit patron peste industria petroliera romana? cum e posibil?

Altul: cum e posibil ca Romtelecom sa cumpere masini de service, de alergat pe teren, marca Citroen, importator exclusiv ATS automobile, patron Tariceanu?

De subiecte mai putin sensibile, (ca de exemplu cum e posibil ca Flamingo Computers dintr-o firma de apartament ca multe altele sa ajunga sa aiba contracte cu guv, sa aiba propriul show IT, in afara CERF, toate astea crezi doar pentru bunul raport pret/calitate oferit?) deci despre astfel de afaceri marunte nu te intreb, pentru ca doar foarte vag se pot numi ilicite.

Tim
21st December 2010, 17:27
TheIceMan,continui sa cred ca tu din canada incerci sa ne inveti cum sa platim noi aici impozitele.Te rog nu o lua personal,ci ca o sugestie.
Ai plecat,traieste-ti omule viata si inceteaza sa ne mai umilesti pe noi ,prostii care am ramas si suportam mizeria asta din tara.
Este imoral ceea ce faci tu.Crede-ma!


Intotdeauna diaspora a fost in avandarda criticii puterii din tara,numai acum avem o diaspora pupincursta de dos basescian.Tu alaturi de William BRANZA si altii ca voi ne umiliti mai rau decat blestematul asta.
Acum se intorc in tara zeci de mii de romani.Deschid geamul de la masina si le arat degetul ala....pentru ce au facut acum un an.:(

St3phano
21st December 2010, 17:35
Tim S, comentariul meu de mai sus chiar nu este in favoarea nimanui, ci doar incerc sa aduc in discutie cum, in termeni legali, se poate dovedi un furt cu acte in regula. Nu vad cum exemplut tau ajuta discutiei, la fel puteai sa dai exemplu pe 4Case cu matusa Tamara, nu ne prea ajuta.
Si ca sa fiu pe gustul tau, poftim, cum putem dovedi legal ca flota s-a vandut abuziv la pret de fier vechi cand se putea vinde ca pret de vapor, sau, si mai bine sa nu se fi vandut deloc si sa se fi gasit capital care sa o tina pe linia de plutire, sa avem profit prin exploatarea ei, nu prin vanzare?
Alt subiect, cum dovedesti legal ca Patriciu din necia nimeni a devenit patron peste industria petroliera romana? cum e posibil?
Altul: cum e posibil ca Romtelecom sa cumpere masini de service, de alergat pe teren, marca Citroen, importator exclusiv ATS automobile, patron Tariceanu?
De subiecte mai putin sensibile, (ca de exemplu cum e posibil ca Flamingo Computers dintr-o firma de apartament ca multe altele sa ajunga sa aiba contracte cu guv, sa aiba propriul show IT, in afara CERF, toate astea crezi doar pentru bunul raport pret/calitate oferit?) deci despre astfel de afaceri marunte nu te intreb, pentru ca doar foarte vag se pot numi ilicite.
Ice: poate repet, dar toate exemplele tale de mai sus se pot dovedi cum am zis mai devreme. Nu exista “furt cu acte in regula”.
Stiu ce ai vrut sa zici cu metafora respectiva, dar in toate afacerile de care zici pot fi demonstrate (evident si daca e vointa si putinta) elemente legale sau nu. Romania nu are precum in italia actul legaturilor commerciale – act ce viza exact legatura politicului si a mafiei cu afacerile cu statul. Poate doar aici sa se adauge dpdv legislativ, dar nu e aia cauza esentiala si primordiala.
Flota – prin expertiza. Nearanjata.
Patriciu – prin dovedirea interesului particolar pus mai presus de cel general + documente si proceduri.
Romtelecom – prin verificarea respectarii conditiilor din licitatia publica respectiva.
Flamingo – idem romtelecom

Ah…si: nu are importanta sediul firmei, daca e intrun apartament, garsoniera, camera sau intro cladire de birouri. Conteaza unde efectiv se presteaza activitatea. Sediul e doar pt corespondenta si pt arhiva.

TheIceMan
21st December 2010, 18:14
TheIceMan,continui sa cred ca tu din canada incerci sa ne inveti cum sa platim noi aici impozitele.Te rog nu o lua personal,ci ca o sugestie.

Eu nu stiu unde ai vazut tu ca incerc sa te invat ceva?


Ai plecat,traieste-ti omule viata Oho, n-ai tu grija in privinta asta :)
si inceteaza sa ne mai umilesti pe noi ,prostii care am ramas si suportam mizeria asta din tara.
Este imoral ceea ce faci tu.Crede-ma!Sincer iti spun, cred ca esti primul si singurul care se simte "umilit" de un dialog cu mine. Nervosi pentru opinile mele au fost destui, dar umiliti? zau? Daca chiar asta simti, chiar imi pare rau pentru ca asta ai inteles, nu este asta intentia mea. Vezi St3phano aici nu cred ca se simte umilit, din contra m-a lamurit ca legea 18 a fost abrogata..


Intotdeauna diaspora a fost in avandarda criticii puterii din tara,numai acum avem o diaspora pupincursta de dos basescian.
Iti spun sincer ca traditional diaspora si in special cea de peste ocean este anti-pdsr, si, daca are de ales intre Prostancul de Geoana si Mickey Mouse, diaspora va vota pentru Mickey. Incep sa cred ca tu nu ai citit atent postarile mele pe aici, cumva ai ajuns la concluzia gresita ca sunt Pro Basescu 100% si nu mai citesti ce scriu ci doar aplici un cliseu deja invatat. Vezi, ca am scris de mai multe ori ca diaspora in toate alegerile a avut prea putin de spus, prea putine voturi au fost din diaspora, si, totdeauna impotriva celui pe care diaspora-l considera un comunist. Am spus de cateva ori ca daca in turul doi l-ai fi avut pe Basescu vs. Antonescu (sa zicem) nu Geoana, nu cred ca Basescu ar mai fi iesit presedinte a doua oara. Am mai spus ca e doar vina opozitiei ca nu a stiut sa aiba un candidat credibil, unic, sa-i faca fata lui Basescu. Am spus ca Romanii din 2000 incoace tot timpul voteaza raul mai mic, nu e vina diasporei ca peste 5 milioane de Romani vecini cu tine in Romania au considerat anul trecut ca raul mai mic este Basescu, asa cum in 2000 au considerat ca raul mai mic este iliescu fata de CV Tudor. Nu e nimica greu de inteles aici.

Tu alaturi de William BRANZA si altii ca voi ne umiliti mai rau decat blestematul asta. Habar nu am cine este asta pe care-l citezi.

Acum se intorc in tara zeci de mii de romani.Deschid geamul de la masina si le arat degetul ala....pentru ce au facut acum un an.:(
Cu multi ani in urma, diaspora a facut presiuni ca Romania sa aiba o circumscriptie electorala speciala pentru diaspora (in special dupa modelul Italiei), unde oameni din diaspora sa poata sa candideze si sa fie alesi in Parlamentul Romaniei tot de catre oameni din diaspora, cu misiunea unica de a strange relatiile (inclusiv economico-finaciare) intre romanii (businessurile) din afara si cei din Romania. Atunci am urmarit cu mare interes (pe alte saituri si liste de discutii) acest subiect, si chiar imi facusem o idee cine ar merita un vot si cine nu, in cazul in care co-listasii de acolo ar candida. Ei bine surpriza cand lista de candidati a aparut stii cine a candidat, in circumscriptia noasta electorala, diaspora din parte PNL? PETRE ROMAN!!! Ce rahat are Roman de-a face cu diaspora?? Tu vorbesti de umilinta? Asta cu Roman ales sa reprezinte interesele diasporei in Parlamentul Romaniei cum sa o numim?

St3phano
21st December 2010, 18:37
.... Iti spun sincer ca traditional diaspora si in special cea de peste ocean este anti-pdsr, si, daca are de ales intre Prostancul de Geoana si Mickey Mouse, diaspora va vota pentru Mickey.....

si atunci poate diaspora sa mai citeasca, se se mai informeze de la rudele si prietenii de aici inainte de a vota, ce zici?

Tim
21st December 2010, 19:03
This message has been deleted by TheIceMan (http://www.onlinesport.ro/forum/member.php?u=20361). Reason: trolling, ai grija cu acuzatiile astea aiurea.



Inghetatule,parerea mea este ca esti un ******** cu solda externa.Unul slab.
Inca am dreptul in tara asta sa am o parere.Cine te crezi tu ca sa ma cenzurezi?

newcool
21st December 2010, 22:09
Timule ce dracu' frate...Toti care nu-s antibaselu's ********i pentru tine?:shocked:
Mai bine recunoaste inca odata ca ai tu razboiul tau personal cu portocalii si Base, si asta pot intelege.:ok:
Din ce motiv nici nu ma intereseaza.:groggy:

NORGEMAN
22nd December 2010, 02:39
TheIceMan a avut niste idei cat de poate de bune. :ok:
Nu strica sa ascultam niste pareri serioase si din afara tarii. Am trait destul "inchisi" pe timpul lui iliescu.

St3phano
22nd December 2010, 11:08
ca acuma suntem tare "deschisi" (si noi si ei)...

JJ
22nd December 2010, 22:25
O tanara fatuca de reale succesuri care detine un apartament de 800.000 euro a spus ca are banii din .....vanzari anterioare.
Daca ma calca fiscul ,asta spun si eu canadianule!:ok:
Niciunde in lume nu trebuie dovedita nevinovatia, ci vinovatia. Procuratura trebuie sa dovedeasca ilicitul, nu tu ca ti-ai obtinut averea prin mijloace legale.

TheIceMan
23rd December 2010, 05:08
Acum se intorc in tara zeci de mii de romani.Deschid geamul de la masina si le arat degetul ala....pentru ce au facut acum un an.:(

Le arati degetul si pentu banii trimisi in tara?

Românii care lucrează în străinătate au trimis aproape 40 mld. dolari în țară în ultimii șase ani | Ziarul Financiar

http://www.economity.com/ro/story.php?title=romanii-care-lucreaza-in-strainatate-au-trimis-aproape-40-mld-dolari-in-tara-in-ultimii-sase-ani-|-ziarul-financiar

St3phano
23rd December 2010, 12:26
Niciunde in lume nu trebuie dovedita nevinovatia, ci vinovatia. Procuratura trebuie sa dovedeasca ilicitul, nu tu ca ti-ai obtinut averea prin mijloace legale.


dar peste tot in lume fiscul poate ancheta si verifica averea oricui. in cazul nostru de unde provin banii platiti.
ca astia nu isi fac treaba...asta e altceva, dar nu inseamna ca "fatuca" e nevinovata.

Ice: ceva raspuns la ce am postat eu referitoare la diaspora ce tre sa se mai informeze???

TheIceMan
23rd December 2010, 17:27
Ice: ceva raspuns la ce am postat eu referitoare la diaspora ce tre sa se mai informeze???

Pai se informeaza si dupa aia voteaza. Ce pot sa zic mai mult?
Informatia este liberea pe net si accesibila atat din Ro cat si din afara, la fel de informat este cel din diaspora ca si cel din tara (daca vrea).

St3phano
23rd December 2010, 17:49
aha...si cum dracu de tot cred ca pdsr e mai rau decat pdl, cand astia din tara le zic taman invers???
se informeaza o pewla...

TheIceMan
23rd December 2010, 18:18
aha...si cum dracu de tot cred ca pdsr e mai rau decat pdl, cand astia din tara le zic taman invers???

"astia", cine?

NORGEMAN
4th January 2011, 01:22
aha...si cum dracu de tot cred ca pdsr e mai rau decat pdl, cand astia din tara le zic taman invers???
se informeaza o pewla...

Si nu e asa?:)

Romeo
4th January 2011, 09:20
Cam asa ar trebui sa se intample si la noi, averi confiscate si respectivii sa traiasca o viata mizera pentru ca si-au permis sa distruga o tara. Insa trebuie avut grija ce facem cu ce confiscam.

Actul legislativ le va permite oamenilor legii să confiște averile dobândite prin mijloace ilicite atât după, cât și înainte de finalizarea anchetelor, informează AFP.

Partea aceasta suna cam dubios. In rest este o idee cat de poate de buna si morala.

parlamentul face legi in tara asta, credeti ca-si vor taia copacul de sub cur ? Comunismul a confiscat mii de vile si majoritatea au ramas in paragina. Credeti ca daca confiscam averea lui Copos, Ion Niculai, Felix Voiculescu, Dinu Patriciu vom trai mai bine ?
Oooo, bun, le confisca si inainte de judecata, iar revenim la mentalitatea anilor 50.
Chestia e ca nu ne vor da noua nici macar o caramida (de aur) din respectivele proprietati, asa ca ne agitam degeaba, doar sentimentul de a muri si elefantul vecinului va fi satisfacut.
S-a distrus un stil de viata, nu tara. La fel s-a intamplat in anii 50, s-a distrus stilul de viata al anilor 30. Acum politicienii au distrus de buna voie, din lene si dispret de a face bine ceea ce au facut prost.

St3phano
4th January 2011, 14:38
"astia", cine?

astia din tara. sau crezi in continuare ca pdl e partidul cel mai bine vazut acum in ochii alegatorilor ?



Si nu e asa?:)

vezi mai sus.


daca vreo avere (dobandita ilicit) se confisca inainte de o hot jud def si irev inseamna ca suntem prostii prostilor si cei mai prosti. e de neconceput o asemenea prostie legislativa.

TheIceMan
5th January 2011, 03:18
mah, 'astia din tara' sunt 20 de milioane, pe care din ei sa-i ascult? un nickname oarecare de pe un forum oarecare, sau un prieten ? care parere crezi ca conteaza mai mult pentru mine?

St3phano
5th January 2011, 13:19
ma refeream la prietenii din tara, cei cu care pastrezi legatura si in care ai incredere de consecventa politica si cultura economica.
in palierul secundar mai sunt si sursele din presa, dar aici trebuie grija mare si informatiile luate doar de la cei fara interese ascunse.

sa nu imi zici ca cele doua categorii de mai sus iti transmit ca in romanica e lapte si miere si ca basescu e salvatorul neamului.

TheIceMan
5th January 2011, 14:36
oh, nu, nicidecum.
doar ca, si prietenii, la fel ca si utilizatorii de aici, sunt impartiti.

NORGEMAN
5th January 2011, 15:05
Romeo, Stephano, eu am subliniat ca nu sunt de acord cu confiscare averilor inainte de a se termina... Daca asa vor croatii sa faca dreptate, atunci ma aliez si eu cu ministrul de externe.
Cat despre noi, sa le confiste, apoi sa le primeasca indirect poporul - locuri la conducere scoase prin concurs, cei mai buni sa se ocupe de ele, oameni cu viziune sa le preia afacerile si sunt sigur ca va fii mai bine.
Eu niciodata nu o sa ma complac cu ideea ca unii oameni s-au imbogatit abuziv pe spinarea celor ce au murit in '89.

Bobi Cearton
5th January 2011, 15:08
averile care nu pot fi justificate in Romania sa fie confiscate si, ulterior, valorificate de fisc la juma de pret:D

St3phano
5th January 2011, 15:19
oh, nu, nicidecum.
doar ca, si prietenii, la fel ca si utilizatorii de aici, sunt impartiti.

1. utilizatorii de aici or fi impartiti, da undeva barca trage mult mai greu.
2. chiar si asa, asta ar insemna ca si parerea ta sa fie impartita. ori asta eu nu prea am vazut.


Romeo, Stephano, eu am subliniat ca nu sunt de acord cu confiscare averilor inainte de a se termina... Daca asa vor croatii sa faca dreptate, atunci ma aliez si eu cu ministrul de externe.
Cat despre noi, sa le confiste, apoi sa le primeasca indirect poporul - locuri la conducere scoase prin concurs, cei mai buni sa se ocupe de ele, oameni cu viziune sa le preia afacerile si sunt sigur ca va fii mai bine.
Eu niciodata nu o sa ma complac cu ideea ca unii oameni s-au imbogatit abuziv pe spinarea celor ce au murit in '89.

okay, deci dupa ce se termina.
ar fi o idee ca surplusul acela sa fie cumva valorificat pe criterii de transparenta si profesionalism. adica ceva separat....actualmente exista procedura vanzarii prin licitatie publica a activelor dobandite de stat in urma executarii silite - ce permite (si nu prea) oamenilor cu viziune achizitionarea acelor bunuri.



averile care nu pot fi justificate in Romania sa fie confiscate si, ulterior, valorificate de fisc la juma de pret:D

in afara daca nu ai fost ironic, ce inseamna nu pot fi justificate?
sa nu uitam ca noi nu avem legislatia americana in materie fiscala.

Utilizator
25th January 2011, 11:13
O lege a ilicitului ar functiona exclusiv la functionarii publici si demnitari, unde totul se poate verifica si controla. Dar numai pe viitor, nu va rezolva nimic din ceea ce s-a intamplat pana acum. Nu ar fi rau sa avem asa ceva.

Dar pentru restul lumii ar fi mai bine un fisc mai eficient, poate si o noua lege a fiscului. Dar deocamdata la noi sunt probleme majore in colectarea TVAului, ce sa mai vorbim despre altele.