PDA

View Full Version : Co-lectia de economie



Ady
11th December 2010, 10:40
Ce carti despre economie cititi/recomandati? Ce parere aveti despre ele? Daca gasiti fragmente interesante (relevante privind alte discutii pe forum) le putem discuta aici. De unde le-ati cumparat? Sunt carti pe hartie (hard copies) sau ebooks?

Eu citesc acum Spirite animale de Akerlof si Shiller, dar am intrerupt-o la jumate ca am un examen saptamana viitoare si trebuie sa invat :(.

PS: Titlul thread-ului nu este original, este al unei edituri care are o colectie de carti intitulata astfel.

Sorin Blaj
16th December 2010, 14:50
Va recomand doua carti de economie recunoscute pe plan mondial, scrise de doi laureati ai premiului Nobel pentru economie (Paul A. Samuelson si Milton Friedman), traduse in limba romana:

Paul. A Samuelson, William D. Nordhaus - Economie, Editura Teora, Bucuresti, 2000

Milton Friedman - Capitalism si libertate, Editura Enciclopedica, Bucuresti, 1995

JJ
16th December 2010, 22:52
Monetarismul e o teorie frumoasa, dar in vremuri de criza, toata lumea isi aduce brusc aminte de Keynes. Eu l-as citi si pe el pe langa Friedman si Samuelson. Asta daca vrei teorie economica. Pentru ceva mai practic, ti l-as recomada pe Levinson.