PDA

View Full Version : Sistemul de pensii in Romania



Sorin Blaj
29th October 2010, 13:27
Cu PSD si PNL nu am fi facut aceste datorii uriase. Deci tot era mai bine. Eu sper sa le plateasca Bond si cu ma-sa, ca sa simta mai puternic reformele.
Cata naivitate.

Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.

Calandrinon
29th October 2010, 13:39
Cata naivitate.

Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.


Sorine, chiar mi`ai placut ! Precum expertii guvernamentali ce tot apar prin mass-media si sunt capabili sa ne explice maine de ce nu s`a intamplat azi ceea ce au prezis ieri !

St3phano
29th October 2010, 13:40
Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase

Si oare unde acele deficite? vorbim strict de asig sociale si de stat. putem sa punem si somajul samd.
te rog nu zice de criza, ca nu e singura cauza sau cea mai importanta.

R: ti-l dau eu: impozit forfetar + oug 48 + 50 (parca) -referitoare la reclasificarea activ independente. doua prostii imense pe timp de criza, sunt in manualele economice sub titlul "ASA NU!". samd, evident.


Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura.

:happy:lol: care investitii??? aia 40 de km de autostrada (inutilizabili) in 5 ani ??



Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

gresit. politica psd era legata de impozitul diferentiat si au fost impotriva (ca de altfel si pnl-ul) impotriva imprumuturior fmi.
in orice caz, imprumuturile fmi, si necesare, nu se fac niciodata stand ca sclavul in genunchi, cum a facut boc.
ADUC AMINTE: PENTRU CA GUVERNUL BOC SA POATA SA CEARA (NU NEAPARAT SI SA IA) IMPRUMUTURI DE LA FMI, ROMANIA TREBUIA SA RETUNEZE IMPRUMUTURILE PRECEDENTE, LUCRU CE S-A INTAMPLAT, FIE CA VREM SAU NU, IN TIMPUL GUVERNARII NASTASE.



Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.

din pacate. putem totusi sa le transmite lucruri, poate ii apuca suchitul :p ;)

Sorin Blaj
29th October 2010, 13:48
Si oare unde acele deficite? vorbim strict de asig sociale si de stat. putem sa punem si somajul samd.
te rog nu zice de criza, ca nu e singura cauza sau cea mai importanta.

R: ti-l dau eu: impozit forfetar + oug 48 + 50 (parca) -referitoare la reclasificarea activ independente. doua prostii imense pe timp de criza, sunt in manualele economice sub titlul "ASA NU!". samd, evident.


:happy:lol: care investitii??? aia 40 de km de autostrada (inutilizabili) in 5 ani ??


gresit. politica psd era legata de impozitul diferentiat si au fost impotriva (ca de altfel si pnl-ul) impotriva imprumuturior fmi.
in orice caz, imprumuturile fmi, si necesare, nu se fac niciodata stand ca sclavul in genunchi, cum a facut boc.
ADUC AMINTE: PENTRU CA GUVERNUL BOC SA POATA SA CEARA (NU NEAPARAT SI SA IA) IMPRUMUTURI DE LA FMI, ROMANIA TREBUIA SA RETUNEZE IMPRUMUTURILE PRECEDENTE, LUCRU CE S-A INTAMPLAT, FIE CA VREM SAU NU, IN TIMPUL GUVERNARII NASTASE.


din pacate. putem totusi sa le transmite lucruri, poate ii apuca suchitul :p ;)

Bugetul asigurarilor sociale inregistreaza deficit de 20 de ani, dar in 2009 si 2010, veniturile au scazut, asa ca deficitul s-a marit. Vorbim de pensii, care trebuie platite, nu de cheltuieli de investitii, care pot fi taiate, amanate etc.


Impozitul progresiv? Romania se afla intr-o adevarata competitie fiscala in regiune. Daca crezi ca ar fi o solutie cresterea impozitelor pe munca sau introducerea impozitului progresiv, asta ar insemna sa faca exact eroarea PDL-ului cu impozitul minim.


Eu circul pe drumuri noi si bune in vestul tarii, asa ca, din punctul meu de vedere, s-au facut investitii.

PS: Nu circul pe autostrada de care vorbesti, dar astept sa se termine cea spre Nadlac. :)

St3phano
29th October 2010, 15:12
Bugetul asigurarilor sociale inregistreaza deficit de 20 de ani, dar in 2009 si 2010, veniturile au scazut, asa ca deficitul s-a marit. Vorbim de pensii, care trebuie platite, nu de cheltuieli de investitii, care pot fi taiate, amanate etc.
nu e total real ce zici, dar sa mergem pe rationamentul tau.
cine era la guvernare in 2009 si 2010, ani in care veniturile au scazut? psd? pnl?
prin urmare...


Impozitul progresiv? Romania se afla intr-o adevarata competitie fiscala in regiune. Daca crezi ca ar fi o solutie cresterea impozitelor pe munca sau introducerea impozitului progresiv, asta ar insemna sa faca exact eroarea PDL-ului cu impozitul minim.
nici eu nu sutn de acord cu imp. progresiv, nu am spus ca e o solutie viabila, ci doar ca e sustinut de psd.



Eu circul pe drumuri noi si bune in vestul tarii, asa ca, din punctul meu de vedere, s-au facut investitii.

esti sigur ca acele drumuri nu sunt facute de autoritatile locale? ma indoiesc ca sunt facute de guvernul boc, in cond in care fostul min al transp a zis de nenumarate ori ca nu sunt bani de investitii.
ei cand finalizeaza ceva il cheama pe badea sa vian cu penele, de parca fac nush cine stie ce.



PS: Nu circul pe autostrada de care vorbesti, dar astept sa se termine cea spre Nadlac. :)

asteptare usoara :D

Sorin Blaj
29th October 2010, 15:32
Hai sa le luam pe rand:



nu e total real ce zici, dar sa mergem pe rationamentul tau.
cine era la guvernare in 2009 si 2010, ani in care veniturile au scazut? psd? pnl?
prin urmare...
Nu e vorba de cine era sau este la guvernare in 2009 si 2010, ci de dimensiunea bugetului asigurarilor sociale de stat (pensiilor).

Acesta a crescut pana in 2008 (pe fondul cresterii veniturilor), pentru ca din 2009, pe fondul reducerii veniturilor sa apara dificultati in a acoperi cheltuielile la acelasi nivel din 2008. Mai mult, s-au efectuat si cresteri ale pensiilor, acea pensie minima intrata in vigoare incepand cu iulie 2009.


nici eu nu sutn de acord cu imp. progresiv, nu am spus ca e o solutie viabila, ci doar ca e sustinut de psd.


Iar eu spuneam ca este o prostie sustinuta de PSD.


esti sigur ca acele drumuri nu sunt facute de autoritatile locale? ma indoiesc ca sunt facute de guvernul boc, in cond in care fostul min al transp a zis de nenumarate ori ca nu sunt bani de investitii.
ei cand finalizeaza ceva il cheama pe badea sa vian cu penele, de parca fac nush cine stie ce.

Da. Pentru ca este vorba de drumuri nationale: Lugoj - Timisoara (finalizat in noiembrie 2009) si Lugoj - Drobeta Turnu Severin (aflat in curs de finalizare, in sensul ca astazi, cand vorbim noi, se lucreaza la marcaje, indicatoare, parapeti etc.). Ca sa nu mai spun ca s-a finalizat Lugoj - Resita si se lucreaza la Lugoj - Timisoara (prin Buzias) si Lugoj - Ilia, plus centuri ocolitoare la Lugoj, Buzias, Caransebes, Timisoara, Arad etc.


asteptare usoara :D

Se pare ca va fi chiar foarte usoara, deoarece un prieten, vecin de scara, lucreaza de un an la aceasta autostrada, asa ca am informatii calde, ca sa spun asa. El apreciaza ca daca se asigura finantarea, cel tarziu in 2012 se vor incheia trei tronsoane, Nadlac - Arad, Arad - Timisoara si Timisoara - Lugoj.


PS: Ce anume nu este real? :)

St3phano
29th October 2010, 16:11
Nu e vorba de cine era sau este la guvernare in 2009 si 2010, ci de dimensiunea bugetului asigurarilor sociale de stat (pensiilor).
Acesta a crescut pana in 2008 (pe fondul cresterii veniturilor), pentru ca din 2009, pe fondul reducerii veniturilor sa apara dificultati in a acoperi cheltuielile la acelasi nivel din 2008. Mai mult, s-au efectuat si cresteri ale pensiilor, acea pensie minima intrata in vigoare incepand cu iulie 2009.

Ba este vorba fix despre asta, deoarece cresterea din 2008 a fost gratie guvernarii pnl (e drept si ca economia mergea altfel, dar meritul ramane), iar scaderile sunt in timpul celor de la pdl.
De acord ca a venit criza si inca simtim efectele ei (desi daca ne luam dupa presedinte, am trecut demult de criza :headbang:), dar inconsecventa, ignoranta, nepriceperea si nepasarea guvernului boc au facut ca efectele crizei sa fie mult mai rele decat ar fi fost daca nu luau nicio masura.

Pensia minima garantata: de fapt este vorba despre pensia sociala garantata, existenta inainte de boc, ei doar au schimbat numele si au fixat un anumit cuantum pentru persoanele beneficiare – si ele in numar nu asa de mare incat sa reduca veniturile bugetului. asta e una dintre multele gogosi ;)

Real: ma refeream la faptul ca au fost ani in care bugetul de pensii si asigurari era pe plus, dar plusul aceala nu a putut compensa datoriile din anii precedenti. Asta e mai putin important oricum.


Iar eu spuneam ca este o prostie sustinuta de PSD.

Da dar impozitul diferentiat nu va diminua investitiile, cum ziceai ca se va intampla daca vine psd la guvernare. Cel putin, nu direct.


Da. Pentru ca este vorba de drumuri nationale: Lugoj - Timisoara (finalizat in noiembrie 2009) si Lugoj - Drobeta Turnu Severin (aflat in curs de finalizare, in sensul ca astazi, cand vorbim noi, se lucreaza la marcaje, indicatoare, parapeti etc.). Ca sa nu mai spun ca s-a finalizat Lugoj - Resita si se lucreaza la Lugoj - Timisoara (prin Buzias) si Lugoj - Ilia, plus centuri ocolitoare la Lugoj, Buzias, Caransebes, Timisoara, Arad etc.

Nu stiu aceste drumuri, nu am mai fost demult pe acolo, deci posibil sa ai dreptate.
Dar:
1. Nu faptul ca sunt drumuri nationale trebuie sa ne determine sa credem ca sunt facute de guvernul boc. Depinde de unde vin banii si ce statut legal are lucrarea - vezi pasajul basarab aproape finalizat de primaria generala bucuresti, in timp ce boc si-a bagat palma in quir si a plecat.
2. Ma indoiesc sincer ca actualul guvern are intregul merit pentru acele drumuri si ca in trecut nu se facuse nimic, nici macar un studiu de fezabilitate sau incepute procedurile de licitatie. Zic asta, nu pt ca sunt toma necredinciosul (desi pot fi:D), ci pt ca aceste lucruri dureaza si combinatiile/comisionanele sunt directionabile.
3. Oricum este foarte putin, in conditiile in care asta ar trebui sa fie prioritatea zero a unui guvern normal la cap, alaturi de consecventa legislativa fiscala.


Se pare ca va fi chiar foarte usoara, deoarece un prieten, vecin de scara, lucreaza de un an la aceasta autostrada, asa ca am informatii calde, ca sa spun asa. El apreciaza ca daca se asigura finantarea, cel tarziu in 2012 se vor incheia trei tronsoane, Nadlac - Arad, Arad - Timisoara si Timisoara - Lugoj.

Un DACA urias. Tin foarte bine minte ca Berceanu a declarat cand inca era ministru si nu se vorbea de remaniere (deci nu avea nici un interes sa o dea ca pt tg ocna viitoarei dna ministru) ca nu sunt bani decat pt cei 40 de km si pt inca vreo 40. Si de atunci bugetul min transporturilor e tot mai mic ;)

PS: Pana in 2012 mai e mult timp. Timp pt inca 1000 de ordonante penibile, dintre care 900 neconstitutionale.:angry:

Datenshi
29th October 2010, 16:33
Cata naivitate.

Bugetele de stat si de asigurari sociale sunt cu deficite uriase si tu spui ca PSD-ul si PNL-ul ar fi adus bani de acasa ca sa le acopere. De unde? De la Patriciu si Vintu?

Asa cum a fost acest buget, carpit si insuficient, s-au facut si investitii in infrastructura. Primul lucru pe care l-ar fi facut PSD-ul si PNL-ul ar fi fost sa opreasca investitiile, alta solutie n-ar fi avut. Si asa ar fi facut imprumuturi pentru ca deficitul de la bugetul asigurarilor sociale ar fi ramas la aceeasi dimensiune. In plus, n-ar fi scazut salariile, ba le-ar fi si marit, impreuna cu pensiile. Consecinta? Marirea deficitelor.

Apropo de Bond. Nu stiu daca el si mama lui le vor plati, dar tu si cu mine sigur o vom face.

Ia explica-mi tu cu liniute de la capat si cu cifre, ca un veritabil profesor de economie, cate e deficitul, cat ne-am imprumutat in ultimii doi ani, ce beneficii pentru buget a adus forfetarul etc. Cifre, nu aproximari gen "urias", "groaznic" etc. Ca zici ca esti in tema.

Altfel nu cred o iota. Iar faptul ca aia ar fi facut sau dres, dar ar fi fost mai rau, sunt doar fabulatiile tale. Nu-ti plac solutiile PSD? A avut Patriciu un site in 2009, se numea masuri-anticriza.ro. Din pacate e picat, dar poate se mai gasesc undeva pe net. Ia cauta-le, poate alea ti se par viabile.

Romeo
29th October 2010, 17:05
Ba este vorba fix despre asta, deoarece cresterea din 2008 a fost gratie guvernarii pnl (e drept si ca economia mergea altfel, dar meritul ramane), iar scaderile sunt in timpul celor de la pdl.
De acord ca a venit criza si inca simtim efectele ei (desi daca ne luam dupa presedinte, am trecut demult de criza :headbang:), dar inconsecventa, ignoranta, nepriceperea si nepasarea guvernului boc au facut ca efectele crizei sa fie mult mai rele decat ar fi fost daca nu luau nicio masura.

Pensia minima garantata: de fapt este vorba despre pensia sociala garantata, existenta inainte de boc, ei doar au schimbat numele si au fixat un anumit cuantum pentru persoanele beneficiare – si ele in numar nu asa de mare incat sa reduca veniturile bugetului. asta e una dintre multele gogosi ;)



nush daca Sorin poate gasi niste cifre, voi incerca sa retin sume din bugetul pe 2011, dar insir cateva domenii in care s-a scazut considerabil, indiferent de prostiile lui Boc:
1. investitiile straine au scazut fantastic, cate supermarketuri s-au construit in 2006-08, cate dupa ?
2. imprumuturile date d ebanci tuturor celor care cereau si aveau contracte OK s-au varsat in piata, au crescut preturile la case si terenuri, vanzarea acestora a adus taxe la stat, au bagat bani in piata.
3. banii veniti de la romanii de afara au scazut si ei
4. cheltuielile bugetare au crescut in 2008-10 prin marirea numarului de angajati si prin cresterea salariilor.
5. acea pensie minima, 350 lei azi sigur a crescut (dela 300, sau ei stiu mai bine), poate nu senzational

a. daca somajul nu a crescut cu un milion (sunt vreo 600.000 acum, erau si pe vremea lui Taricelu), oricum acesti someri au luat plusul care-l virau la buget si au trecut la minusul pe care-l iau ca somaj.
Deci este vorba de cateva miliarde deficit care trebuie recuperat de undeva. Abia din august scaderea salariilor a dus la ceva economii, dar pe la sanatate nu s-au platit medicamentele, Merkel plangea si ea ca nemtii au facut treaba buna si Boc nu-i plateste.
b. iarna asta a dus gropi peste tot

Am batut anual drumul Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Nadlac. Arata OK, se poate si mai bine, dar daca nu e vreun politai pe traseu circulatia se desfasoara fara probleme. Acum vreo 2 ani am pirdut o ora in Ungaria din cauza unui accident pe autostrada, asa ca se poate si la altii mai seriosi.

Cu exceptia sictirului degajat de Taricelu, Varujanu si Nicolaescu, guvernarea lor a fost OK, dar stiau ca nu pot fura, ca altfel ii strangeau astia de c..
Problema de acum este ca RTV si A3 trebuie sa urle zilnic, in rest unii care nu prea fac nimic util (exclus profesorii, medicii) trebuiesc si ei adusi cu salariile la nivelul amaratilor care nu lucreaza la stat.

Datenshi
29th October 2010, 17:18
De ce sa nu poata gasi cifre? Ca cica e in tema, iar eu sunt pueril. El fiind profesor, vreau sa-mi demonstreze. Eu in domeniul in care activez stiu si cifrele oficiale si alea neoficiale. Eu l-am rugat sa mi le dea pe alea oficiale doar.

Sorin Blaj
29th October 2010, 18:35
Ia explica-mi tu cu liniute de la capat si cu cifre, ca un veritabil profesor de economie, cate e deficitul, cat ne-am imprumutat in ultimii doi ani, ce beneficii pentru buget a adus forfetarul etc. Cifre, nu aproximari gen "urias", "groaznic" etc. Ca zici ca esti in tema.

Altfel nu cred o iota. Iar faptul ca aia ar fi facut sau dres, dar ar fi fost mai rau, sunt doar fabulatiile tale. Nu-ti plac solutiile PSD? A avut Patriciu un site in 2009, se numea masuri-anticriza.ro. Din pacate e picat, dar poate se mai gasesc undeva pe net. Ia cauta-le, poate alea ti se par viabile.

Scuze de intarziere.

Da. Am cifre. Acestea sunt oficiale si publice, iar singurul merit este sa ai habar unde sa cauti si mai ales, sa poti sa le interpretezi. Asadar:

Bugetul asigurarilor sociale de stat (pensiilor) a avut urmatoarele cifre in perioada 2006 - 2010:

Anul 2006:
Venituri: 20.311,0 milioane RON
Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
Excedent: 1.873,0 milioane RON

Anul 2006:
Venituri: 20.311,0 milioane RON
Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
Excedent: 1.873,0 milioane RON

Anul 2007:
Venituri: 24.603,9 milioane RON
Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON
Excedent: 1.526,5 milioane RON

Anul 2008:
Venituri: 32.274,3 milioane RON
Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
Deficit: 1.406,7 milioane RON

Anul 2009:
Venituri: 33.033,8 milioane RON
Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON
Deficit: 7.356,1 milioane RON

Anul 2010: la 9 luni
Venituri: 24.058,0 milioane RON
Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
Deficit: 7.846,6 milioane RON
Deficit anual posibil: 10.500,0 milioane RON


Concluzia?

In ultimii cinci ani, cheltuielile cu pensiile s-au dublat (mai exact au crescut de 2,3 ori), iar veniturile au inregistrat o crestere de doar 1,58 ori. Diferenta o reprezinta deficitul.

iulian_1976
29th October 2010, 18:41
Sorine sa spun eu,ceea ce nu vrei sa spui.

1.In zona aceea la voi este un curent puternic de dreapta asta
provine de la parinti,bunici ati avut case,tabacarii ,hectare,multe de teren etc.
Asta provine din educatia voastra de acolo.
2.In perioada PSD partea aceea a fost ocolita investitiilor de aici o mare aversiune
3.Te bucuri de noua centura ocolitoare a Lugojului,nu mai trece traficul greu
in oras,a taiat panglica Boc cred.
4.Asa cum la Cluj se construieste stadionul Ion Moina acesta va fi un mobil
electoral ptr 2012 ca si aceea centura ca si...o autoruta Nadlag-Arad-Timisoara ...si alte investitii in bazinul electoral vizat si atat.

Din educatie ati fost crescuti cu o aversiune pentru PDSR :D

In 2012 o sa votezi PDL-ul asa cum mai cunosc persoane din Arad care la fel vor face pentru ca orasul are investitii si depinde de transele virate de la Bucuresti.
Acelasi lucru se intampla si in Cluj ...nu este un mare secret.

St3phano
29th October 2010, 18:41
@ Sorin: le luasi de la institut au ba? nu de alta, dar acelea sunt singurele oficiale :D

si ce concluzie tragi tu, in afara de cea deja postata? a cui e vina? a nimanui?

Sorin Blaj
29th October 2010, 18:58
Ba este vorba fix despre asta, deoarece cresterea din 2008 a fost gratie guvernarii pnl (e drept si ca economia mergea altfel, dar meritul ramane), iar scaderile sunt in timpul celor de la pdl.
De acord ca a venit criza si inca simtim efectele ei (desi daca ne luam dupa presedinte, am trecut demult de criza :headbang:), dar inconsecventa, ignoranta, nepriceperea si nepasarea guvernului boc au facut ca efectele crizei sa fie mult mai rele decat ar fi fost daca nu luau nicio masura.

Pensia minima garantata: de fapt este vorba despre pensia sociala garantata, existenta inainte de boc, ei doar au schimbat numele si au fixat un anumit cuantum pentru persoanele beneficiare – si ele in numar nu asa de mare incat sa reduca veniturile bugetului. asta e una dintre multele gogosi ;)

Real: ma refeream la faptul ca au fost ani in care bugetul de pensii si asigurari era pe plus, dar plusul aceala nu a putut compensa datoriile din anii precedenti. Asta e mai putin important oricum.



Da dar impozitul diferentiat nu va diminua investitiile, cum ziceai ca se va intampla daca vine psd la guvernare. Cel putin, nu direct.



Nu stiu aceste drumuri, nu am mai fost demult pe acolo, deci posibil sa ai dreptate.
Dar:
1. Nu faptul ca sunt drumuri nationale trebuie sa ne determine sa credem ca sunt facute de guvernul boc. Depinde de unde vin banii si ce statut legal are lucrarea - vezi pasajul basarab aproape finalizat de primaria generala bucuresti, in timp ce boc si-a bagat palma in quir si a plecat.
2. Ma indoiesc sincer ca actualul guvern are intregul merit pentru acele drumuri si ca in trecut nu se facuse nimic, nici macar un studiu de fezabilitate sau incepute procedurile de licitatie. Zic asta, nu pt ca sunt toma necredinciosul (desi pot fi:D), ci pt ca aceste lucruri dureaza si combinatiile/comisionanele sunt directionabile.
3. Oricum este foarte putin, in conditiile in care asta ar trebui sa fie prioritatea zero a unui guvern normal la cap, alaturi de consecventa legislativa fiscala.



Un DACA urias. Tin foarte bine minte ca Berceanu a declarat cand inca era ministru si nu se vorbea de remaniere (deci nu avea nici un interes sa o dea ca pt tg ocna viitoarei dna ministru) ca nu sunt bani decat pt cei 40 de km si pt inca vreo 40. Si de atunci bugetul min transporturilor e tot mai mic ;)

PS: Pana in 2012 mai e mult timp. Timp pt inca 1000 de ordonante penibile, dintre care 900 neconstitutionale.:angry:

Criza a afectat veniturile, automat a determinat adancirea deficitelor.


Esti in eroare. Impozitul diferentiat va afecta direct investitiile pentru ca va afecta cheltuielile cu salariile. Investitorii vor trebui sa faca un efort suplimentar pentru a mentine castigurile angajatilor la acelasi nivel, automat aceste cheltuieli vor diminua fondurile destinate investiilor. Vorbesc aici de investitii existente. In ce priveste investitiile potentiale, investitorii se vor mai gandi daca este oportun sa investeasca in Romania, in conditiile in care Bulgaria (de exemplu) este mult mai atractiva din punct de vedere fiscal.


Cat priveste deciziile actualului guvern in materie de fiscalitate, unde ai vazut tu ca eu sunt de acord cu ele? Am spus de fiecare data ca impozitul minim a fost o eroare uriasa, provocata de ignoranta unora din guvern sau din ministerul finantelor publice care au crezut ca pot diminua evaziunea fiscala si implicit economia subterana prin introducerea unui astfel de impozit.

De fapt, stiu ce s-a intamplat in realitate si anume: ministerul finantelor publice si-a aratat inca o data neputinta, incapacitatea si ignoranta in administrarea unui impozit banal: impozitul pe profit.

Dar asta este alta problema si alta discutie, pe care nu stiu daca multi de pe acest forum ar avea capacitatea sau nervii s-o inteleaga.


Drumurile?

Cand vad astfel de abordari ale problemei imi vine sa renunt a mai da explicatii. Unde naiba ai vazut tu ca eu am spus ca investitiile respective sunt facute de guvernul Boc? Guvernul Boc are meritul ca a asigurat finantarea.

Hai sa-ti dau un exemplu plastic, poate realizezi dimensiunea dezastrului in care am circulat in noroaie cu cizme de cauciuc:

La drumul national Lugoj - Timisoara, in lungime de 60 km, s-au demarat lucrarile in 1999. Ce sa inteleg acum, ca meritul finalizarii lucrarilor ii apartin lui guvernului Vasile sau Isarescu? A fost o adevarata "placere" sa circuli spre Timisoara/Lugoj in acesti 10 ani. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, toti timisorenii stiu ca lucrurile au stat asa.

Meritul guvernului Boc in acesti doi ani a fost ca a reusit sa asigure finantarea investitiilor in infrastructura, asa putine cate au fost.

Ca sa-ti formezi o idee, pana in 2008 nu s-a investit un leu in vreo componenta serioasa de infrastructura din judetul Timis.


Nu stiu ca va fi un DACA urias sau un DACA mititel, dar stiu insa ca se lucreaza si asta este important pentru mine in acest moment. Stiu insa ca pana se va finaliza autostrada, pot sa ies din tara pe un drum decent. :)

Sorin Blaj
29th October 2010, 19:09
Sorine sa spun eu,ceea ce nu vrei sa spui.

1.In zona aceea la voi este un curent puternic de dreapta asta
provine de la parinti,bunici ati avut case,tabacarii ,hectare,multe de teren etc.
Asta provine din educatia voastra de acolo.
2.In perioada PSD partea aceea a fost ocolita investitiilor de aici o mare aversiune
3.Te bucuri de noua centura ocolitoare a Lugojului,nu mai trece traficul greu
in oras,a taiat panglica Boc cred.
4.Asa cum la Cluj se construieste stadionul Ion Moina acesta va fi un mobil
electoral ptr 2012 ca si aceea centura ca si...o autoruta Nadlag-Arad-Timisoara ...si alte investitii in bazinul electoral vizat si atat.

Din educatie ati fost crescuti cu o aversiune pentru PDSR :D

In 2012 o sa votezi PDL-ul asa cum mai cunosc persoane din Arad care la fel vor face pentru ca orasul are investitii si depinde de transele virate de la Bucuresti.
Acelasi lucru se intampla si in Cluj ...nu este un mare secret.

Uite un om inteligent, pe care nu-l cunosc si cu care nu cred ca am schimbat mai mult de doua vorbe pe forum, in fata caruia imi scot palaria cu respect.


Asa este, orice banatean sau ardelean care n-are capacitatea sa inteleaga argumentul asta, inseamna ca ori este membru PSD ori este ... .

Acum vreun an, cred, aproximativ un an, am prins o emisiune pe TVR 3/TVR Timisoara, in care a fost invitat senatorul PSD Ilie Sirbu. Un telespectator din Timisoara, de vreo 50 de ani l-a intrebat de ce PSD-ul nu a avut "ochi" niciodata pentru Timisoara si Vestul tarii. Omul se referea la bani pentru investitii, referindu-se expres la drumuri. Stiti care a fost raspunsul lui Sirbu, un mare moment de liniste. Ca sa va formati o idee despre perceptia timisorenilor pentru PSD, ar trebui sa-l intrebati pe Sirbu de ce a ales sa candideze in colegiul Lugoj ca sa ajunga senator?

Ii cunosc pe toti politicienii din Lugoj, din PDL, PNL, PSD, stiu ca au si oameni buni, dar stiu si ca au o multime de analfabeti si pramatii, hoti cu acte in regula. N-as putea sa stau la aceeasi masa cu astfel de specimene.


Faptul ca PNL-ul s-a aliat cu PSD-ul in opozitie este cea mai mare greseala a liberalilor. Cu tactica asta nu vor ajunge niciodata sa castige alegeri in Romania.

Sorin Blaj
29th October 2010, 19:19
@ Sorin: le luasi de la institut au ba? nu de alta, dar acelea sunt singurele oficiale :D

si ce concluzie tragi tu, in afara de cea deja postata? a cui e vina? a nimanui?

Nu le-am luat de la niciun institut, sunt datele oficiale ale Ministerului Finantelor Publice, date credibile, pentru ca sunt centralizate printr-un sistem electronic, asa spune infailibil, similar cu cel de la BNR, unde erorile sunt nesemnificative, iar valorile pot fi disponibile la sfarsitul fiecarei zile, chiar daca sunt publicate doar la sfarsitul fiecarei luni.

Vina? Este o vina generala. Practic ne invartim in cerc, un cerc vicios.

Sa mergem prin reducere la absurd si maine are loc un razboi in Romania si nu se mai colecteaza bani la bugetul asigurarilor sociale. Ce se va intampla? Se va imprumuta statul ca sa plateasca pensiile? De la cine? Rezultatul va fi ca nu se vor mai plati pensiile.

Pastrand proportiile, asa stau lucrurile si cu situatia actuala.
Am fost marite pensiile in ultimii ani, atat cat au fost marite, intr-o perioada in care au fost bani, acum nu mai sunt bani. De fapt, nu mai sunt in aceeasi dimensiune, ce este asa de complicat de inteles? Iar statul n-are alta solutie decat sa se imprumute sau sa nu mai plateasca pensiile o luna sau doua pe ani sau sa le diminueze cu procentul reducerii veniturilor.

St3phano
29th October 2010, 19:21
Criza a afectat veniturile, automat a determinat adancirea deficitelor.
Esti in eroare. Impozitul diferentiat va afecta direct investitiile pentru ca va afecta cheltuielile cu salariile. Investitorii vor trebui sa faca un efort suplimentar pentru a mentine castigurile angajatilor la acelasi nivel, automat aceste cheltuieli vor diminua fondurile destinate investiilor. Vorbesc aici de investitii existente. In ce priveste investitiile potentiale, investitorii se vor mai gandi daca este oportun sa investeasca in Romania, in conditiile in care Bulgaria (de exemplu) este mult mai atractiva din punct de vedere fiscal.
Am spus cel putin nu direct. In ideea in care acest impozit e corelat si cu alte masuri de politica fiscala – facilitati pt investitii (in special green field), poate fi nu tocmai cel mai rau lucru. Trebuie vazut exact ce si cum si aplicata masura echilibrat.
Eh…investitiile potentiale: cred ca stim amandoi de ce nu mai vin sau de ce au plecat investitorii straini de aici: cum sa iti faci vreun plan de afaceri, de investitii sa inchei ceva contracte, cand haosul legislativ de litera de lege?


Cat priveste deciziile actualului guvern in materie de fiscalitate, unde ai vazut tu ca eu sunt de acord cu ele? Am spus de fiecare data ca impozitul minim a fost o eroare uriasa, provocata de ignoranta unora din guvern sau din ministerul finantelor publice care au crezut ca pot diminua evaziunea fiscala si implicit economia subterana prin introducerea unui astfel de impozit.
De fapt, stiu ce s-a intamplat in realitate si anume: ministerul finantelor publice si-a aratat inca o data neputinta, incapacitatea si ignoranta in administrarea unui impozit banal: impozitul pe profit.
Bun si atunci ce e de facut? Asteptam iar inca o gafa? Inca o prostie?


Dar asta este alta problema si alta discutie, pe care nu stiu daca multi de pe acest forum ar avea capacitatea sau nervii s-o inteleaga.
De acord cu asta :)



Drumurile?
Cand vad astfel de abordari ale problemei imi vine sa renunt a mai da explicatii. Unde naiba ai vazut tu ca eu am spus ca investitiile respective sunt facute de guvernul Boc? Guvernul Boc are meritul ca a asigurat finantarea.
Hai sa-ti dau un exemplu plastic, poate realizezi dimensiunea dezastrului in care am circulat in noroaie cu cizme de cauciuc:
La drumul national Lugoj - Timisoara, in lungime de 60 km, s-au demarat lucrarile in 1999. Ce sa inteleg acum, ca meritul finalizarii lucrarilor ii apartin lui guvernului Vasile sau Isarescu? A fost o adevarata "placere" sa circuli spre Timisoara/Lugoj in acesti 10 ani. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, toti timisorenii stiu ca lucrurile au stat asa.
Meritul guvernului Boc in acesti doi ani a fost ca a reusit sa asigure finantarea investitiilor in infrastructura, asa putine cate au fost.
Ca sa-ti formezi o idee, pana in 2008 nu s-a investit un leu in vreo componenta serioasa de infrastructura din judetul Timis.
Nu stiu ca va fi un DACA urias sau un DACA mititel, dar stiu insa ca se lucreaza si asta este important pentru mine in acest moment. Stiu insa ca pana se va finaliza autostrada, pot sa ies din tara pe un drum decent. :)
Ce ai zis tu e bine facut, dar trebuie mult mai multe si atitudinea normala si corecta dpdv al progresului economic e critica constructiva.
In sensul asta, dar daca privesti imaginea in ansamblu (drumurile din Romania) vei vedea ca e invers si ca sunt mult mai multe de facut.

Timpul nu imi permite sa dezvolt. Data viitoare :)


Singurele si primele data oficiale sunt de la institutul de statistica. si cele mai credibile, deoarece acolo nu se schimba oamenii precum in ministere.
in fine...

PS: geimese: ia cu lamaie sa nu iti fie rau. De cand nu ai mai vazut soarele? :D

Sorin Blaj
29th October 2010, 19:26
Recomandarea mea de politica fiscala? Nu trebuie sa ai doctorat in fiscalitate ca sa intelegi ca Romania este in momentul asta pe locul al patrulea in regiune ca atractivitate fiscala in ceea ce priveste investitiile, dupa Bulgaria, Ungaria si Serbia.

Cele trei state practica o cota unica de impozit pe profit de 10%. Oare ce ar trebui sa faca Romania? Sa mentina actualul nivel de 16%?

Palarie intr-un picior, ghici ciuperca ce-i?

St3phano
29th October 2010, 19:35
Principiul reducerii cand veniturile nu-ti mai permit e logic si sanatos.
Ceea ce e deranjant si halucinant este incompetenta si nesimtirea cu care aceste reduceri sunt facute.
adica: greseli legislative (cum am stabilit mai devreme ex cu impozitul forfetar, dar si ordonantele amintite mai sus), minciuni grosolane (presedintele zice una, premierul alta, iar pdl alta - ref la imprumuturile fmi - vezi reportajele de azi) samd ... Ideea e ca poporul roman (si in special po****tia activa) intelege o criza si efectele ei. Ceea ce nu intelege este prostia si nepasarea cu care actualul guvern a adaugat efectelor negative ale crizei efectele propriilor greseli.


Pai si atunci de ce nu se i-a aceasta masura????
e chiar asa greu?



PS: geimese: de ce vrei sa te trimit dupa haldan? stai in banca ta.

Sorin Blaj
29th October 2010, 19:38
Baieti? Ce se intampla? V-ati mutat pe politica? :)

Sorin Blaj
29th October 2010, 19:42
Principiul reducerii cand veniturile nu-ti mai permit e logic si sanatos.
Ceea ce e deranjant si halucinant este incompetenta si nesimtirea cu care aceste reduceri sunt facute.
adica: greseli legislative (cum am stabilit mai devreme ex cu impozitul forfetar, dar si ordonantele amintite mai sus), minciuni grosolane (presedintele zice una, premierul alta, iar pdl alta - ref la imprumuturile fmi - vezi reportajele de azi) samd ... Ideea e ca poporul roman (si in special po****tia activa) intelege o criza si efectele ei. Ceea ce nu intelege este prostia si nepasarea cu care actualul guvern a adaugat efectelor negative ale crizei efectele propriilor greseli.


Pai si atunci de ce nu se i-a aceasta masura????
e chiar asa greu?



PS: geimese: de ce vrei sa te trimit dupa haldan? stai in banca ta.

O sa-ti raspund cu un citat din Keynes si o sa intelegi ce se intampla:

"Nici nu ar trebui să pară ciudat argumentul că fiscalitatea poate fi atât de ridicată încât să-i anuleze scopul, și că, fiind suficient timp pentru a aduna rezultatele, reducerea fiscalității va avea mai multe șanse decât o creștere a echilibrării bugetului. Contrariul e asemănarea cu proprietarul unei afaceri care, atunci când pierde, decide să crească prețul, și când vânzările în scădere cresc pierderea, adâncit în calcule aritmetice, decide că prudența îi cere să crească prețul și mai mult – și care, când în sfârșit contul e echilibrat cu 0 în ambele părți, încă declară că ar fi fost riscant să reducă prețul când deja era în pierdere."

(John Maynard Keynes, în lucrarea The Collected Writings of John Maynard Keynes (1972))

:)

St3phano
29th October 2010, 19:45
Sorin: stiu prea bine chestiunea asta. eu ma revolt impotriva incompetentilor.
ai impresia ca boc are habar sa inteleaga asta? eu ma indoiesc.

seara buna.



geims, tie iti urez sa te uiti in oglinda :D

Sorin Blaj
29th October 2010, 19:49
Incompetenti sunt in toate partidele, n-are rost sa ne mai facem sange rau din cauza asta.

Poate ar fi cazul ca sa vina cineva sa-i atraga atentia lui Boc ca asta este una dintre solutii. Din pacate, nimeni nu are capacitatea de convingere sau forta politica sa puna piciorul in prag.

Daca nu anuntam cota de impozit pe profit de 10% de la 1 ianuarie 2010, pierdem investitii importante. As adauga ca se poate reduce lejer si cota unica pentru impunerea veniturilor persoanelor fizice, tot la 10%.

Romeo
29th October 2010, 19:49
Anul 2006:
Venituri: 20.311,0 milioane RON
Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON

Anul 2007:
Venituri: 24.603,9 milioane RON
Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON

Anul 2008:
Venituri: 32.274,3 milioane RON
Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON

Anul 2009:
Venituri: 33.033,8 milioane RON
Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON

Anul 2010: la 9 luni
Venituri: 24.058,0 milioane RON
Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON


multam fain pentru date!
Mai explica-mi ceva ca nu inteleg: de ce cheltuielile cu pensiile 2008-2009 au crescut cu 7 mld ? Inteleg ca acea pensie minima nu a facut mare gaura in buget (350 lei ori un milion ar fi 0,35 mld). Numarul pensionarilor 2009 nu cred ca a crescut radical (adik tot pe la 6 mld a ramas). Si atunci cum de se maresc cheltuielile in halul asta ? Iar pe 2010, desi s-a mai restrictionat iesirea la pensie, cheltuielile cresc cu inca 1.5 mld in conditiile in care pensionarii mai si mor.

Ar mai fi interesante bugetele sanatatii (din cate stiu, sunt cheltuieli calculate separat), invatamant si cele din administratia de stat, cat s-a colectat la buget (TVA, impozit pe salarii) si cat s-a cheltuit pe reparatii de drumuri si sali de sport (ca nu pot zice investitii).

Sorin Blaj
29th October 2010, 20:00
Si la somaj este vorba de deficite semnificative, in 2010, pe primele 9 luni, este vorba de 2.028,3 milioane RON, iar la sanatate este dezastru: 3.360,3 milioane RON.

newcool
29th October 2010, 20:12
Recomandarea mea de politica fiscala? Nu trebuie sa ai doctorat in fiscalitate ca sa intelegi ca Romania este in momentul asta pe locul al patrulea in regiune ca atractivitate fiscala in ceea ce priveste investitiile, dupa Bulgaria, Ungaria si Serbia.

Cele trei state practica o cota unica de impozit pe profit de 10%. Oare ce ar trebui sa faca Romania? Sa mentina actualul nivel de 16%?

Palarie intr-un picior, ghici ciuperca ce-i?
Chestia asta depinde FMI, zic guvernantii nostri..
Ungurii si-au bagat picioarele-n recomandarile fondului.:ok:

Sorin Blaj
29th October 2010, 20:14
Asa ar trebui sa facem si noi, daca dorim sa ne revenim in 2011.

Ungurii, pe langa faptul ca au redus impozitul pe profit de la 19% la 10%, inca de la 1 iulie 2010, au si anuntat introducerea de la 1 ianuarie 2011 a cotei unice de 16% pentru impunerea veniturilor persoanelor fizice (salarii, chirii, activitati independente) si implicit renuntarea la impozitul progresiv (diferentiat).

J.Bond
29th October 2010, 20:22
Chestia asta depinde FMI, zic guvernantii nostri..
Ungurii si-au bagat picioarele-n recomandarile fondului.:ok:
Newcool, nu depinde de FMI. Trust me!;)
De anul viitor am putea avea cota unica redusa la 12%.

Tim
29th October 2010, 20:36
Nu va faceti iluzii.In 2011 nu vor fi niciun fel de masuri de relaxare fiscala sau de stimulare economica.Anul viitor continua caderea libera si se acumuleaza bani negri pentru fatidicul an 2012 cad va fi lapte si miere (faina si ulei) in pungile portocalii cu care vor prosti din nou prostii!

Sorin Blaj
29th October 2010, 20:56
N-as fi atat de categoric. Sunt chiar convins ca vor reduce cota impozitului pe profit, chiar daca nu stiu cu cat, ca va fi 14, 12 sau 10%.

Tim
29th October 2010, 21:00
Chiar nu prea conteaza cat fac impozitul pe profit atata timp cat ne sufoca cu impozitele si taxele indirecte.
Chiar nu conteaza cat va fi cota unica atata timp cat vor schimba din nou de 5-6 ori codul fiscal in decursul anului.:(

J.Bond
29th October 2010, 21:11
Chiar nu prea conteaza cat fac impozitul pe profit atata timp cat ne sufoca cu impozitele si taxele indirecte.
Chiar nu conteaza cat va fi cota unica atata timp cat vor schimba din nou de 5-6 ori codul fiscal in decursul anului.:(

Pentru comformitate si realitate, trebuie sa reamintim pentru cititorii impartiali ca actualul guvern a eliminat deja o serie importanta de taxe si impozite, plus ca in curand va fi dat in folosinta si megaproiectul eRomania.ro care va duce la economisirea timpului(si nu numai), in folosul romanilor desigur.;) O seara faina in continuare! Chiar si lui Sorin Blaj.:cya:

Tim
29th October 2010, 21:16
.

Cat priveste accizele, suntem la cel mai redus nivel, impreuna cu Bulgaria, dintre toate statele Uniunii Europene.

Atunci cum dreak am platit azi la OMV in Timisoara 1.13 euro /litrul de benzina iar saptamana trecuta 1.14/l la OMV-ul din centrul Vienei?Cat e salarul minim la noi si cat este la ei?

Vezi,depinde la ce ne raportam.

Ady
29th October 2010, 21:26
As adauga ca se poate reduce lejer si cota unica pentru impunerea veniturilor persoanelor fizice, tot la 10%.

Macar corelata cu o crestere a contributiilor sociale si tot ar fi bine dupa mine. Ar mai reduce din deficitul la pensii. Asa daca raman la impozit se duc pe achizitii dubioase si ce ramane mai ajunge chiar si la pensii.

Sorin Blaj
29th October 2010, 21:26
Atunci cum dreak am platit azi la OMV in Timisoara 1.13 euro /litrul de benzina iar saptamana trecuta 1.14/l la OMV-ul din centrul Vienei?Cat e salarul minim la noi si cat este la ei?

Vezi,depinde la ce ne raportam.

Ce-ai vrea acum, sa nu faca OMV-ul profit mai mare in Romania? :) Discutam de aceeasi firma.

Uite aici un link actualizat zilnic, cu preturile si taxele la produsele energetice practicate de statele din Uniunea Europeana: http://www.energy.eu/#prices

Doar Bulgaria si Cipru sunt sub noi la carburanti, de exemplu.

krokobaursolzos
29th October 2010, 21:27
Atunci cum dreak am platit azi la OMV in Timisoara 1.13 euro /litrul de benzina iar saptamana trecuta 1.14/l la OMV-ul din centrul Vienei?Cat e salarul minim la noi si cat este la ei?

Vezi,depinde la ce ne raportam.

... probabil e acciza cea mai redusa mintal ;)

Sorin Blaj
29th October 2010, 21:30
Macar corelata cu o crestere a contributiilor sociale si tot ar fi bine dupa mine. Ar mai reduce din deficitul la pensii. Asa daca raman la impozit se duc pe achizitii dubioase si ce ramane mai ajunge chiar si la pensii.

Contributiile au fost crescute deja cu vreo 2-3 procente. Daca doresti, caut si-ti spun exact, atat pentru angajat, cat si pentru angajator.

JJ
29th October 2010, 21:32
tim, trebuia sa-ti iei si niste tigari sa vezi diferenta de accize. Sorin are dreptate, accizele sunt mici si vor creste in mod obligatoriu, dar nu mi se pare suficient pentru reechilibrarea bugetului de stat. De sustinerea aluia de pensii nu mai vorbim.
Si acum vad masuri stimulative, gen cota unica de 12%. Mie ca privat mi-ar conveni. Insa o avea statul pe unde scoate camasa fara sa umble si la cheltuieli? Nu cred. Ca de rarit un pic bugetarii vad ca nu vorbeste nimeni.

krokobaursolzos
29th October 2010, 21:36
tim, trebuia sa-ti iei si niste tigari sa vezi diferenta de accize. Sorin are dreptate, accizele sunt mici si vor creste in mod obligatoriu, dar nu mi se pare suficient pentru reechilibrarea bugetului de stat. De sustinerea aluia de pensii nu mai vorbim.
Si acum vad masuri stimulative, gen cota unica de 12%. Mie ca privat mi-ar conveni. Insa o avea statul pe unde scoate camasa fara sa umble si la cheltuieli? Nu cred. Ca de rarit un pic bugetarii vad ca nu vorbeste nimeni.

... oare de ce au ingropat ideea cu unicameralu' de 300 ? :rolleyes: era un prim pas :ok:

Ady
29th October 2010, 21:42
Contributiile au fost crescute deja cu vreo 2-3 procente. Daca doresti, caut si-ti spun exact, atat pentru angajat, cat si pentru angajator.

Cresterea a fost in ianuarie 2009 imediat dupa ce au fost reduse in decembrie 2008 (CAS) si iunie(iulie) 2007(CASS) de catre liberali. Cresterea a cam compensat reducerile din anii trecuti. Eu spuneam ca as prefera sa dau niste bani si sa primesc ceva, un drept (contributie sociala) decat sa ii dau si sa nu primesc nimic (impozit). Asta daca doar astea sunt variantele, pentru ca oricand prefer varianta a 3-a, sa nu ii dau, pentru ca stiu eu mai bine ce sa fac cu ei decat statul.

Sorin Blaj
29th October 2010, 21:58
Asa e. De fapt din februarie, au scazut in decembrie 2008, de la 41,65% la 38,85% si au crescut in februarie 2009, de la 38,85% la 42,15%.

Ady
29th October 2010, 22:14
da, in februarie, parca cu bugetul ala pe care nu il mai terminau, d-aia au si ratat o luna :) ... si modificarea aia de CASS tot in 2008 cred ca a fost nu 2007 cum am zis ... stiu sigur ca a fost in vara, dar la cum se modifica la noi e greu sa le mai tin urma (am un excel in care le-am notat, dar nu am acum acces la el).

apropos, umbla zvonuri referitor la un proiect in stadiu foarte inaintat care introduce plafoane la contributii si zvonuri ca toate contributiile vor fi unite intr-una singura... mie imi picase in mana acum cateva saptamani un proiect prin care preluau contributiile in codul fiscal... dar sa vedem ce-o mai fi, ca zilele trecute citeam intr-un ziar ca se incearca sa se revina la administrarea CAS de catre CNPAS si nu ANAF ca acum.

Sorin Blaj
29th October 2010, 22:20
Tot un drac. Banii sunt furati peste tot in sanatate, asa ca n-au cum sa ajunga.

Sorin Blaj
7th December 2010, 14:42
Eu nu inteleg un lucru. Presedintele Basescu si PDL-ul nu au fost invitati sa guverneze. Ei au vrut, nu-i asa ??

Revenind, asa cum au promis-o in nenumarate randuri, Basescu si PDL au reformat clasa politica si tara toata. Au scazut nivelul cheltuielilor prin concedieri si reasezarea pe criterii de justete a acestora. Au scazut cu 15-40% salariile, ajutoarele sociale etc. Au crescut TVA-ul marind incasarile la buget. Au luat imprumut 20-30-40 de miliarde de euro in doar 1-2 ani.

SI NU SUNT BANI ?????
DA. ASTA E REALITATEA, NU SUNT BANI!!!

Ai aici niste cifre care se refera doar la o categorie de cheltuieli:


Scuze de intarziere.

Da. Am cifre. Acestea sunt oficiale si publice, iar singurul merit este sa ai habar unde sa cauti si mai ales, sa poti sa le interpretezi. Asadar:

Bugetul asigurarilor sociale de stat (pensiilor) a avut urmatoarele cifre in perioada 2006 - 2010:


Anul 2006:
Venituri: 20.311,0 milioane RON
Cheltuieli: 18.528,0 milioane RON
Excedent: 1.873,0 milioane RON

Anul 2007:
Venituri: 24.603,9 milioane RON
Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON
Excedent: 1.526,5 milioane RON

Anul 2008:
Venituri: 32.274,3 milioane RON
Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
Deficit: 1.406,7 milioane RON

Anul 2009:
Venituri: 33.033,8 milioane RON
Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON
Deficit: 7.356,1 milioane RON

Anul 2010: la 9 luni
Venituri: 24.058,0 milioane RON
Cheltuieli: 31.904,6 milioane RON
Deficit: 7.846,6 milioane RON
Deficit anual posibil: 10.500,0 milioane RON


Concluzia?

In ultimii cinci ani, cheltuielile cu pensiile s-au dublat (mai exact au crescut de 2,3 ori), iar veniturile au inregistrat o crestere de doar 1,58 ori. Diferenta o reprezinta deficitul.

Tim
7th December 2010, 14:53
Eu nu inteleg cifrele astea.:confused:
Am imprumutat in ultimii doi ani vreo 40 de miliarde.Euro.:shocked:
Banii astia unde apar?La venituri?:rolleyes:

La veniturile cui?:rolleyes:

miril
7th December 2010, 14:54
Asa o fi, nu sunt bani, dar au pastrat in tot acest timp acelasi numar de ministere de cand o parte din acest Guvern a luat puterea. Cate economii s-ar face daca s-ar reduce numarul lor actual, 15, daca nu ma insel, la cel din guvernarea anterioara, ma refer la guvernarea dinaintea primei gurenari a lui Boc (10 daca nu ma insel)? Si, in final, cum se justifica supravietuirea acestui stufarisi de ministere si ministeriase intr-o perioada de criza majora?

Sorin Blaj
7th December 2010, 15:29
Eu nu inteleg cifrele astea.:confused:
Am imprumutat in ultimii doi ani vreo 40 de miliarde.Euro.:shocked:
Banii astia unde apar?La venituri?:rolleyes:

La veniturile cui?:rolleyes:

Daca doresti/doriti sa urmaresti/urmariti evolutia datoriei externe a Romaniei in ultimii sase ani:

http://www.bnro.ro/StatisticsReportHTML.aspx?icid=800&table=578&column=&startDate=01-01-2003&stopDate=07-12-2010

Marius
7th December 2010, 23:06
Din cifrele alea postate de Sorin rezulta ca din 2008, de cand gasca portocalie a pus mana pe putere, cheltuielile au crescut substantial, cu un plus in 2009. Dar hai sa-i mai lasam cativa ani.

Sorin Blaj
7th December 2010, 23:24
Ai vrut sa spui 2009, iar cheltuielile respective reprezinta pensiile.

oaspetele
8th December 2010, 14:18
Anul 2008:
Venituri: 32.274,3 milioane RON
Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
Deficit: 1.406,7 milioane RON

Anul 2009:
Venituri: 33.033,8 milioane RON
Cheltuieli: 40.389,9 milioane RON
Deficit: 7.356,1 milioane RON

6 miliarde sa intelg ca sunt majorarile la pensie ????

oaspetele
8th December 2010, 15:00
pensia medie e undeva pe la 650 ron.
pensionari 4,5 milioane.
6 miliarde / 4,5 milioane
crestere de 1333 ron pe fiecare pensie.

Ady
8th December 2010, 19:40
Cred ca e posibil ca datele puse de Sorin sa contina si restul asigurarilor sociale (sanatate si somaj) nu numai cele de pensii si accidente de munca, si din cauza asta sa nu va dea calculele.

Zic asta pentru ca pe site-ul CNPAS este urmatorul grafic : http://www.cnpas.org/content/cnpas/others/statistics/grafice/niv_venitchelt.gif

Nu stiu cat poti sa te increzi si in astia, dar totsi diferenta e prea mare.

Sorin Blaj
8th December 2010, 20:00
E vorba doar de pensii.

Ady
8th December 2010, 20:13
Inseamna ca pe site-ul CNPAS sunt puse niste prostii. Vad ca nu se pupa nici cu aceleasi statistici, dar in euro.

Sorin Blaj
8th December 2010, 20:21
pensia medie e undeva pe la 650 ron.
pensionari 4,5 milioane.
6 miliarde / 4,5 milioane
crestere de 1333 ron pe fiecare pensie.

Inseamna ca atat au crescut pensiile in 2009.

oaspetele
8th December 2010, 21:09
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7270158-peste-8-300-persoane-incaseaza-pensii-speciale-serviciu-cuprinse-medie-intre-1-776-9-182-lei.htm

Peste 8.300 de persoane incaseaza pensii speciale de serviciu cuprinse, in medie, intre 1.776 si 9.182 lei
de Claudia Pirvoiu HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 18:07 Economie | Finanțe & Bănci


Peste 8.300 de persoane beneficiaza de pensii speciale, se arata intr-un document al Ministerului Finantelor transmis sindicatelor. Potrivit acestuia, in martie 2010, pensiile speciale au fost cuprinse, in medie, intre 1.776 si 9.182 lei, in functie de domeniul in care au lucrat pensionarii. Beneficiarii celor mai mari pensii (9.182 lei in medie) sunt 1.561 de fosti angajati din aviatia civila. De asemenea, 2.741 de fosti procurori si judecatorii au o pensie medie de 8.691 lei. Fosti inspectori ai Curtii de Conturi au avut, in martie, pensia medie de 5.486 lei.

De pensii substantiale, 4.270 lei in medie, mai beneficiaza 694 de fosti diplomati. Fostii parlamentari (511 persoane) incaseaza o pensie medie de 3.634 lei. La acestia, se adauga 392 de functionari publici parlamentari, cu o pensie medie de 2.743 lei. Cele mai mici pensii speciale (1.776 lei) au fost incasate de 176 de oameni care au facut parte din personalul aeronautic tehnic nenavigant.

oaspetele
8th December 2010, 21:16
luand o medie de 5000 de roni a pensiei speciale, 8300 de astfel de pensii timp de 12 luni iese juma de miliard.
repet, pensia medie e 650-670 de ron
nu prea ies 6 miliarde

Sorin Blaj
8th December 2010, 21:33
Ce suma iti iese?

Nu prea inteleg cum faci calculele. Fii mai explicit.

Pentru ca din punctul meu de vedere sumele chiar sunt in regula.

oaspetele
8th December 2010, 22:11
Mai simplu : din 2008 pana in 2009 au crescut pensiile cu 20%.

Sorin Blaj
8th December 2010, 22:48
Cresterea pensiei medii arata exact lucrul asta.

oaspetele
8th December 2010, 23:03
Da-mi te rog datele oficiale.

Sorin Blaj
8th December 2010, 23:06
N-am alte date, datele oficiale sunt cele de mai sus, dar pensia medie a crescut de la 593 RON in 2008 la 711 RON in 2009, cu 19,9%.

oaspetele
8th December 2010, 23:15
http://romaniadeieri.blogspot.com/2010/06/pensia-medie-si-puterea-de-cumparare.html

Pensia medie și puterea de cumpărare
Dacă ne uităm pe indicele prețurilor de consum și luăm ca bază martie 2007 avem o creștere a acestuia de 20 de procente în martie 2010. (cele trei fișiere sunt aici, aici și aici)

Avem aici evoluția pensiei medii. Era de 494 în 2007 și ajunge la 737 în 2009.


in 2007 pensia medie era 494, dupa articolul de mai sus. in 2008, spui tu ca era 593. deci, o restere de 20% si in acel an.
Anul 2007:
Venituri: 24.603,9 milioane RON
Cheltuieli: 23.077,4 milioane RON
Excedent: 1.526,5 milioane RON

Anul 2008:
Venituri: 32.274,3 milioane RON
Cheltuieli: 33.681,0 milioane RON
Deficit: 1.406,7 milioane RON

cheltuielile din 2008, adica cresterea pensiilor, au fost cu 43% mai mari. nu iese nici un calcul.

Sorin Blaj
8th December 2010, 23:25
Nu stiu de unde iti iei datele, dar ai aici toate informatiile: http://www.mmuncii.ro/ro/statistici-55-view.html.

Cat priveste pensia medie din 2007, a fost de 399 RON.

593/399 = crestere de 48,62%

33.681/23.077 = crestere de 45,95%

Cifrele sunt apropiate.

Sorin Blaj
8th December 2010, 23:32
Spune-mi care este suma care nu-ti iese si poate te lamuresc eu.

Arata-mi calculele tale, pentru ca am impresia ca vorbesti de o diferenta mare.

oaspetele
8th December 2010, 23:47
http://www.zf.ro/infografice/evolutia-anuala-a-pensiei-medii-nete-de-asigurari-sociale-de-stat-in-intervalul-2000-2009-5582759/poze/

astia spun altceva vizavi de pensia medie.

Sorin Blaj
8th December 2010, 23:51
Sunt doua pensii medii, una de asigurari sociale de stat si una a agricultorilor. Eu ma refeream la prima. Probabil ca Ziarul Financiar analizeaza media tuturor pensiilor din sistemul de pensii.


Cam acelasi lucru si in ceea ce priveste cresterea pensiilor. Daca ambele pensii medii cresc cu acelasi procent sau cu un procent apropiat, cresterea totala este aceeasi.

Dar nu mi-ai raspuns. Care este diferenta ce nu-ti iese? Un miliard, doua, trei, patru? Cat anume? Ca vad ca ne invartim in jurul cozii, iar lucrurile sunt mai mult decat clare.

oaspetele
8th December 2010, 23:56
poi daca pensia medie e diferita, cum ar putea sa iasa calculele ?? (nu iese procentul de aprox 45 % de crestere a cheltuielilor 2007 fata de 2008)
asta e una.
apoi, daca timp de 3-4 ani tu ai excedent bugetar la pensii, nu e normal sa le cresti ??

oaspetele
8th December 2010, 23:58
PS agricultorii au pensii mici, nu cred ca ar creste media daca i-ai baga si pe aia. vezi sursa ziarului financiar (Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale)

Sorin Blaj
8th December 2010, 23:58
Lucrurile sunt simple, creste pensia medie, creste si valoarea totala a cheltuielilor cu pensiile, cu acelasi procent.

Cat nu-ti iese?

oaspetele
9th December 2010, 00:00
nu sunt simple. pensia medie pe 2007 e conform Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale 494 de lei, nu iese cresterea de 45%.

Sorin Blaj
9th December 2010, 00:00
PS agricultorii au pensii mici, nu cred ca ar creste media daca i-ai baga si pe aia. vezi sursa ziarului financiar (Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale)

Din contra, media scade, de aici diferenta de valori. Pensia medie a agricultorilor a fost in 2008 de 253 RON, iar in 2009 de 300 RON, in crestere cu 18,58%.

Sorin Blaj
9th December 2010, 00:01
nu sunt simple. pensia medie pe 2007 e conform Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale 494 de lei, nu iese cresterea de 45%.

Pentru tine n-or fi, pentru mine sunt banale.

Sorin Blaj
9th December 2010, 00:03
Lucrurile erau clare inca de aici si vad ca am scris doua pagini :):


pensia medie e undeva pe la 650 ron.
pensionari 4,5 milioane.
6 miliarde / 4,5 milioane
crestere de 1333 ron pe fiecare pensie.

Sorin Blaj
9th December 2010, 01:10
poi daca pensia medie e diferita, cum ar putea sa iasa calculele ?? (nu iese procentul de aprox 45 % de crestere a cheltuielilor 2007 fata de 2008)
asta e una.
apoi, daca timp de 3-4 ani tu ai excedent bugetar la pensii, nu e normal sa le cresti ??

Iar cand ai deficit, nu e normal sa le scazi?? :)

oaspetele
9th December 2010, 07:44
Ba, e foarte normal sa le scazi.
Da pe langa toate scaderile, e foarte normal sa faci ceva in sensul pornirii motoarelor economiei.
As vrea niste exemple in acest sens.
Nu exista numai taiere in viata. Daca esti incompetent si nu poti sa faci altceva, lasi pe altii.
Eu cred ca asta e sensul democratiei. Alternanta la putere e un filon de baza.

Si inca ceva : de ce nu au luat masurile nepo****re de la bun inceput si de ce nu le-au anuntat din timpul campaniei electorale ?
Sa-ti pun niste clipuri electorale de-a lui Basescu sa vezi cu ce realizari se mandrea ??

Ady
9th December 2010, 09:28
pensia medie e undeva pe la 650 ron.
pensionari 4,5 milioane.
6 miliarde / 4,5 milioane
crestere de 1333 ron pe fiecare pensie.

N-am urmarit toata discutia, si sincer nu inteleg unde nu va ies calculele, dar am un feeling ca ar putea sa fie de aici: 1333 RON crestere in medie pe fiecare pensie este pe an adica 100 si ceva de RON pe luna adica aproximativ 17-18%.

Din post-ul tau reiese ca ai fi comparat cresterea de 1333 cu pensia medie de 650.

Ady
9th December 2010, 09:47
PS: Cand ai excedent nu este neaparat normal sa cresti pensiile. In domeniul asta se lucreaza pe perioade mari de timp (de obicei o viata de om) si strategiile asa ar trebui intocmite. Parca din ce am citit imi aduc aminte ca la un moment dat americanii desi aveau excedent erau foarte precauti, pentru ca stiau ca la un moment dat vor avea un mare deficit din cauza ca urma sa iasa la pensie o generatie "exploziva". Nu imi aduc aminte exact perioadele, dar pot sa caut daca e cineva interesat (cred ca e in capitolul despre pensii din cartea lui Greenspan).

oaspetele
9th December 2010, 11:21
Dar cand ai excedent 3-4 ani la rand ??

Ady
9th December 2010, 12:42
Dar cand ai excedent 3-4 ani la rand ??

Politica in domeniul asigurarilor sociale trebuie facuta pe perioade mari, cel putin 30 de ani.

Daca ai 3-4 ani excedent si te astepti ca si in restul de 27-26 de ani din perioada pe care intocmesti politica sa ai excedent da, le maresti. Dar daca ai intrat in UE si economia "duduie" asta e un excedent de conjunctura, pe care nu te poti baza in conditiile in care po****tia imbatraneste (adica se schimba raportul dintre pensionari si contributori in rau) si la un moment dat avantul economiei o sa se tempereze.

Nu vreau sa comentez asupra nivelului pensiilor sau a nivelului de trai pentru pensionari, stim toti cum sunt acestea, dar mi se pare o proasta gospodarire a banilor (desi stim toti ca se numeste pomana electorala/idiotenie) sa maresti pensia si sa reduci cotele de contributie atunci cand iti pleaca oamenii cu milioanele sa contribuie (sau nu) in alte tari si cand nu incurajezi nasterile (viitorii contributori).

oaspetele
9th December 2010, 13:08
Poi aici vroiam sa ajung, dar vad ca nu vrei sa discuti despre nivelul pensiilor. Poi cine mai poate trai cu 600 de lei pe luna ??? Sa fim seriosi si sa ne gandim si la oamenii aia care totusi, au muncit si au cotizat la randul lor. Poi atunci taiem toate pensiile cu 50% si am rezolvat tot.

aLLiin
9th December 2010, 13:32
Oaspetele,unii discuta doar tehnic...ignorand latura umana...sunt oameni ca traiesc si cu 400 lei:(

Sorin Blaj
9th December 2010, 13:51
N-am urmarit toata discutia, si sincer nu inteleg unde nu va ies calculele, dar am un feeling ca ar putea sa fie de aici: 1333 RON crestere in medie pe fiecare pensie este pe an adica 100 si ceva de RON pe luna adica aproximativ 17-18%.

Din post-ul tau reiese ca ai fi comparat cresterea de 1333 cu pensia medie de 650.

Aici a gresit Oaspetele, cresterea de 1333 RON este suma anuala, pe luna fiind de 111 RON, iar daca privim evolutia pensiei medii de asigurari sociale, aceasta a crescut de la 593 RON la 711 RON, o crestere de 118 RON.

Iar ca procent este de 20% in ambele cazuri.

Sorin Blaj
9th December 2010, 13:55
Oaspetele,unii discuta doar tehnic...ignorand latura umana...sunt oameni ca traiesc si cu 400 lei:(

Alin. Latura umana arata altceva, si anume faptul ca s-a introdus o pensie minima de 300 RON.

Si tot legat de latura umana, faptul ca nu se poate trai cu 400 RON, nu justifica imprumuturi de miliarde de euro pentru plata pensiilor. Sau ti se pare normal?

Sau acum nu ne mai amanetam viitorul?

Sorin Blaj
9th December 2010, 14:09
Dar cand ai excedent 3-4 ani la rand ??

Evolutia pensiei minime de asigurari de stat in perioada 2005 - 2009:

2005: 267 RON
2006: 311 RON
2007: 399 RON
2008: 593 RON
2009: 711 RON

De unde ai dedus ca in perioada de excedent n-a crescut pensia?

Problema nu este ca a crescut, ci ca a crescut exagerat intr-un an in care a fost deficit (2008), efectul fiind dezastruos in anii urmatori (2009 - 2010), cand veniturile n-au mai fost la acelasi nivel:

2006: excedent de 1.873,0 milioane RON
2007: excedent de 1.526,5 milioane RON
2008: deficit de 1.406,7 milioane RON
2009: deficit de 7.356,1 milioane RON

aLLiin
9th December 2010, 15:49
Sorine,Pensia minima este de 350 ron(si aici exista inechitati...sunt oameni care au muncit 27 ani si au cotizat si au 370 ron...si altii care au acea pensie minima facuta pe mere verzi.)!!

Sorin Blaj
9th December 2010, 16:08
Eu vorbeam de valoarea pensiei minime garantate din momentul introducerii acesteia.

Nu exista oameni cu 27 de ani de cotizatie si pensie de 370 RON, care sa fi iesit la pensie la limita de varsta, cum spui tu.

Ady
9th December 2010, 16:40
Referitor la latura umana:

Mie imi e foarte greu sa cred asta si majoritatea cazurilor pe care le-am vazut cu pensii foarte mici nu m-au convins. Sunt de parere ca exista motive pentru care au atat cat au pensie. Lasand la o parte pilotii, armata sau eu mai stiu ce alti smecherasi, daca nu cotizezi, nu ai de unde sa ai pensie mare. Asta inseamna ca daca ai lucrat la negru sau la gri (nu toate veniturile erau declarate) 26 din cei 27 de ani imi pare rau pentru tine, dar nu vei avea pensie mare. Imi pare rau sa o spun, dar sunt multi care inca accepta astfel de compromisuri (fie ca e vorba de drepturi de autor, PFA sau pur si simplu ca lucreaza fara contract de munca) si acesti oameni vor suporta consecintele. Dar sunt convins ca si atunci vor fi oameni care le vor plange de mila. Pentru mine 27 de ani lucrati la negru sunt egali cu 0 din privinta pensiilor. Aceeasi poveste e si pentru cei care au lucrat o viata pamantul iar cand venea vorba de impozite raspunsul era mereu acelasi "nu s-a facut".

Jurnalistii pe care i-am vazut in vara cat au luptat ca sa nu plateasca contributii vor fi una din aceste categorii de oameni, si aici ma refer la cei mici care vor fi victime cu buna stiinta, nu la cei cunoscuti, ca aia au grija sa nu ajunga sa se bazeze pe pensie.

Poate ca este o greseala a societatii ca nu li se repeta oamenilor astora care sunt consecintele deciziilor lor (pentru ca majoritatea stiu)... din pacate asta este caracteristica de baza a capitalismului: toti luam startul odata (avem egalitate de sanse in teorie si in majoritatea cazurilor), dar nu se poate garanta ca toti vom termina cursa in acelasi timp.

Acum, de foame, guvernul a dat posibilitatea pana la sf. anului ca oamenii care au perioade lipsa la stagiu in trecut sa mearga si sa contribuie retroactiv, adica pe romaneste sa isi cumpere vechime. Nu am vazut pe nimeni calcandu-se in picioare, desi repet ce am mai zis in trecut pe forum, in cazul de fata e foarte avantajos sa te asiguri chiar la 1 leu (nu exista suma minima asigurata !!!). Platesti contributia pentru o suma de 1 leu (adica 0.31 bani/luna!!!) si iei pensia minima (300 si ceva/luna).

Nu faceti greseala sa le plangeti de mila celor care nu au nevoie sau nu merita.

Vreau sa mi se demonstreze ca o persoana care a contribuit toata viata la un venit mediu pentru activitatea desfasurata are 300-400 de RON si atunci o sa recunosc faptul ca este intr-adevar un caz nefericit, pentru care trebuie intr-adevar sa se faca ceva. Dar aceste cazuri trebuie judecate atent si nu facut pomana cu toti.

In alta ordine de idei: 27 de ani??? Eu am 5 ani vechime si mai am inca cel putin 40 in fata (a cate 12 ore pe zi in medie) pana sa ma pot plange ca e mica pensia, daca o sa ajung vreodata, pentru ca sanatatea deja mi-am distrus-o. Dar o fac cu buna stiinta si nu astept sa fiu compatimit nici acum si nici cand voi avea pensia pentru care am contribuit.

Am doua cazuri foarte apropriate in familie (pe langa zecile de cazuri din cunoscuti), cu pensii foarte mici, ca minimele mentionate mai sus. Pentru ambele cazuri stiu foarte bine care este motivul:
-pensie de agricultor si de urmas la una.
-perioada mare lipsa din stagiu, pentru ca a stat sa ma cresca pe mine la cealalta.

Ambele au muncit o viata intreaga si inca mai muncesc intr-un fel sau altul. Depinde acum de la cine vine recunostinta pentru munca asta. De la stat nu vine decat daca ai contribuit.

Asta ca sa nu imi spuneti iar ca sunt rupt de realitate. Diferenta e ca eu inteleg motivele si nu ma plang cand nu am de ce.

LE: acum vad ca si Sorin a atras atentia ca nu este posibil ca persoanele care au stagiu complet sa aiba pensii de 370

Sorin Blaj
9th December 2010, 17:12
In 20 de ani s-au creat tot felul de dezechilibre in societate, pensiile fiind doar o componenta, iar acum, cand se doreste o unificare a legislatiei, se gasesc unii care sa sara in sus de doi metri, in apararea unora sau altora, in conditiile in care habar n-au de continutul problemei.

La fel stau lucrurile in cazul datoriei externe a Romaniei, se gasesc unii sa se planga de faptul ca ne indatoram, uitand ca indatorarea are un scop bine definit, plata pensiilor fiind doar un exemplu banal.

aLLiin
9th December 2010, 18:00
Sorine,ba exista! Si pot aduce dovezi...carte de munca 27 ani..s-a pensionat la 58 ani si 11 luni

Sorin Blaj
9th December 2010, 18:02
Chiar te rog. M-am saturat sa vorbim vorbe si sa aruncam tot felul de teorii fara dovezi.

aLLiin
9th December 2010, 18:15
Cum propui sa aduc dovezile pe forum?fac un screen(dar nu acum...este vorba de o vecina...a muncit 11 ani la o confectie apoi 16 ani ca asistent social,ingrijind o persoana cu dizabilitati)!??

Ady
9th December 2010, 19:08
Nu ma pricep cum se calculeaza pensiile, dar la prima vedere as zice ca 27 de ani din 59 pot fi prea putini (reiese ca s-a apucat de munca la 32 de ani)? Nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza, dar la miile de carnete de munca ce mi-au trecut prin mana parca as pune un mic pariu la cativa ani lipsa imediat dupa 1990.

Am mai auzit si de faptul ca numarul de copii nascuti influenteaza nu stiu ce la pensie.

aLLiin
9th December 2010, 19:12
Are pauza de 11 ani...dar conteaza asta? Avea salariu mic.

Ady
9th December 2010, 19:14
Conteaza pauza, pentru ca pensia se calculeaza ponderat cu stagiul de cotizare si pentru cei 11 ani ea are un 0 acolo. In plus daca avea salariul mic a contribuit putin si de aici s-a ajuns la situatia asta. Din cauza asta spun ca exista motive pentru care fiecare are pensia pe care o are.

Mai sus ti-am zis de o situatie similara din familia mea.

aLLiin
9th December 2010, 19:18
Ai inteles gresit...a lucrat 11 ani, apoi a facut pauza 11 ani si a mai lucrat inca 16 ani..

Ady
9th December 2010, 19:24
Nu am inteles gresit. Nu bag mana in foc ca este 100% corect ce spun dar cred ca asa se calculeaza:
Sa zicem ca doamna respectiva, in conditiile ei (pentru ca am zis ca mai difera in functie de numarul de copii, etc.) putea sa iasa la pensie la varsta de 59 de ani aproape.

Cand i s-a calculat pensia s-a facut ceva de genul:

(11 ani munciti in confectii*contributia platita + 11 ani pauza*0 + 16 ani*contributia)/38

Asa cred ca se calculeaza. Este vorba de stagiul acela minim de cotizare. Acum nu stiu cat este, dar probabil cei 27 de ani ai doamnei nu au fost de ajuns si au completat cu niste ani pe 0.

Repet, pot sa zic prostii referitor la calcul, dar pauza de 11 ani si salariul f mic explica situatia.

Sorin Blaj
9th December 2010, 21:10
Sorine,ba exista! Si pot aduce dovezi...carte de munca 27 ani..s-a pensionat la 58 ani si 11 luni

Alin. Lucrurile sunt intotdeauna mai simple decat credem. Valoarea pensiei depinde de mai multi factori:

- numarul anilor lucrati
- varsta la data pensionarii
- nivelul salariului la care s-a platit CAS-ul

Degeaba ai 27 de ani calendaristici, daca, de exemplu, ai lucrat 4 ore pe zi.


Mai simplu, pensie depinde de punctele de pensie acumulate in anii lucrati.

oaspetele
9th December 2010, 21:23
Evolutia pensiei minime de asigurari de stat in perioada 2005 - 2009:

2005: 267 RON
2006: 311 RON
2007: 399 RON
2008: 593 RON
2009: 711 RON

De unde ai dedus ca in perioada de excedent n-a crescut pensia?

Problema nu este ca a crescut, ci ca a crescut exagerat intr-un an in care a fost deficit (2008), efectul fiind dezastruos in anii urmatori (2009 - 2010), cand veniturile n-au mai fost la acelasi nivel:

2006: excedent de 1.873,0 milioane RON
2007: excedent de 1.526,5 milioane RON
2008: deficit de 1.406,7 milioane RON
2009: deficit de 7.356,1 milioane RON
Sorine, eu nu am spus ca nu s-a marit pensia, ci ca E NORMAL ca in anii de excedent sa se mareasca. Probabil s-a sarit calul in ultimul an
Dar deficitul de 6 miliare inseamna 1,5 miliarde de euro, nu 40.

Cat despre pensia medie, casa de pensii spune altceva.

Sorin Blaj
9th December 2010, 21:24
De unde scoti cifrele astea? De unde 40 de miliarde?

In plus, numai la pensii vorbim de vreo 20 miliarde lei in 2009 si 2010, adica de vreo 5 miliarde euro.

Sorin Blaj
9th December 2010, 22:25
Ai aici evolutia datoriei externe a Romaniei in ultimii ani, in milioane euro:


12.2004: 21.504,0 (18.298,0 pe termen mediu si lung, 3.206,0 pe termen scurt)
12.2005: 30.913,7 (24.641,5 pe termen mediu si lung, 6.272,2 pe termen scurt)
12.2006: 41.196,3 (28.622,2 pe termen mediu si lung, 12.574,1 pe termen scurt)
12.2007: 58.628,3 (38.711,2 pe termen mediu si lung, 19.917,1 pe termen scurt)
12.2008: 72.354,4 (51.762,0 pe termen mediu si lung, 20.592,4 pe termen scurt)
12.2009: 81.219,6 (65.816,3 pe termen mediu si lung, 15.403,3 pe termen scurt)
09.2010: 89.318,5 (71.673,2 pe termen mediu si lung, 17.645,3 pe termen scurt)


Sursa: http://www.bnro.ro/StatisticsReportHTML.aspx?icid=800&table=578&column=&startDate=01-01-2003&stopDate=07-12-2010

aLLiin
10th December 2010, 12:22
Alin. Lucrurile sunt intotdeauna mai simple decat credem. Valoarea pensiei depinde de mai multi factori:

- numarul anilor lucrati
- varsta la data pensionarii
- nivelul salariului la care s-a platit CAS-ul

Degeaba ai 27 de ani calendaristici, daca, de exemplu, ai lucrat 4 ore pe zi.


Mai simplu, pensie depinde de punctele de pensie acumulate in anii lucrati.

A lucrat mereu cu salariul minim....mai exact are pensia de 363 ron.. Dar sorine,nu faci tu un thread despre sistemul de pensii? Ar naste discutii interesante si poate ca ne.am si informa.

Sorin Blaj
10th December 2010, 13:14
Il fac. Ar fi bine sa mutam si discutiile astea acolo. Poate ca iese ceva bun, asta daca discutam serios si la obiect.

Sorin Blaj
10th December 2010, 13:16
In ultimele zile am avut discutii interesante despre sistemul de pensii din Romania si la ideea lui Alin am creat acest thread, pentru a analiza obiectiv acest subiect.

St3phano
10th December 2010, 13:51
daca tot ai facut acest topic, poti sa ai grija sa ramana discutiile la obiect? (stii la ce ma refer).

Sorin Blaj
10th December 2010, 14:07
Mentinerea discutiilor la subiect depinde de fiecare user in parte.

oaspetele
10th December 2010, 14:38
Sorine, poi doar imprumutul de la FMI era de 20 de miliarde. Plus imprumuturile interne care Dumnezeu stie la cat se ridica...

Revenind la subiect, de ce nu a blocat Basescu cresterile pensiilor (si a veniturilor salariale) ?? De ce nu au protestat pdl-istii in momentele respective ???
Cine se batea cu caramida in piept in timpul clipurilor electorale cu realizarili din precedentul mandat ??

Sorin Blaj
10th December 2010, 16:10
Sorine, poi doar imprumutul de la FMI era de 20 de miliarde. Plus imprumuturile interne care Dumnezeu stie la cat se ridica...

Revenind la subiect, de ce nu a blocat Basescu cresterile pensiilor (si a veniturilor salariale) ?? De ce nu au protestat pdl-istii in momentele respective ???
Cine se batea cu caramida in piept in timpul clipurilor electorale cu realizarili din precedentul mandat ??
Ti-am dat un link, dar vad ca este greu sa intri sa vezi. Imprumutul de la FMI este de fix 8.956,5 milioane euro, la sfarsitul lui septembrie 2010.

Vad ca preferi alte surse decat cele oficiale. Nici nu ma mira ca esti derutat.

http://www.bnro.ro/StatisticsReportHTML.aspx?icid=800&table=578&column=&startDate=01-01-2003&stopDate=07-12-2010

St3phano
10th December 2010, 16:19
sorine, intrebare: era unica solutie imprumutul?

Sorin Blaj
10th December 2010, 16:33
Este cel mai ieftin imprumut pe care il poate obtine Romania.

Unica solutie? Posibil. Avand in vedere destinatia lui.

St3phano
10th December 2010, 16:48
pai care a fost destinatia? doar acoperirea chelt cu pensiile si contr sociale?

Sorin Blaj
10th December 2010, 17:08
Destinația banilor de la FMI este foarte clara, și anume rezervele valutare ale Bancii Nationale a Romaniei.

Imprumutul de la FMI este folosit pentru echilibrarea balantei de plati, refacerea stocul de rezerve internationale, stabilizarea cursului valutar, continuarea platii importurilor si asigurarea conditiilor de crestere economica.

Cu alte cuvinte, acoperirea deficitului bugetar.


Vad ca suntem la cursuri intensive de economie. Nu-i rau. :)

oaspetele
10th December 2010, 17:10
Ti-am dat un link, dar vad ca este greu sa intri sa vezi. Imprumutul de la FMI este de fix 8.956,5 milioane euro, la sfarsitul lui septembrie 2010.

Vad ca preferi alte surse decat cele oficiale. Nici nu ma mira ca esti derutat.

http://www.bnro.ro/StatisticsReportHTML.aspx?icid=800&table=578&column=&startDate=01-01-2003&stopDate=07-12-2010

Postul meu continea mai mult decat partea legata de imprumut.
:)
Plus ca exista imprumut intern, nu numai ala de la FMI.

Sorin Blaj
10th December 2010, 17:19
Si ai impresia ca imprumutul intern a fost inventat ieri?

Mai importanta este insa analiza evolutiei datoriei externe, cea mai mare ca dimensiune, datorie care a crescut mai mult in perioada de crestere economica (2005-2008), atunci cand economia duduia, decat acum (2009-2010), cand economia este in criza.


Oaspete. Sa inteleg ca tu nu stii ce a fost in Romania in perioada 2007-2009, cuvantul alegeri te lamureste?

Tariceanu s-a batut cu pumnul in piept ca a blocat cresterea salariilor profesorilor, dupa ce a crescut pensiile. Cine a tras ponoasele in 2009 si 2010? Sa nu uitam ca le-a crescut de la 1 noiembrie 2008, ca sa profite in alegerile generale sau crezi ca a scos cel mai mare scor electoral al PNL de dupa 1990, de peste 18%, pentru ca este un bun politician? Hai sa nu fim copii si sa nu credem ca tot ce zboara se mananca.

De ce crezi ca n-au mai vrut la guvernare, pentru ca nu le placea de Boc sau de Basescu? Sa fim seriosi, stiau ca dezastrul este mare, mai era si criza si n-au vrut sa fie afectati de dezastrul creat chiar de ei.

Noi ne miram de deficite de 8% in plina criza, dar nu spunem nimic de deficitul de 5% creat de Tariceanu in 2008, cand economia duduia si crestea cu 7%.


Lucrurile sunt mai simple decat credem, dar numai daca privim cifrele si ne documentam, nu daca il ascultam pe X si Y, care emit judecati de valoare, avand cine stie ce interese.


Cat priveste raspunsul la intrebarea cine a tras ponoasele? Noi, romanii.

Cand esti la guvernare trebuie sa fii chibzuit si sa generezi cheltuieli pe care le poti acoperi cu venituri, nu sa le faci pentru ca nu te vor mai interesa peste cateva luni.

St3phano
10th December 2010, 18:18
Destinația banilor de la FMI este foarte clara, și anume rezervele valutare ale Bancii Nationale a Romaniei.
Imprumutul de la FMI este folosit pentru echilibrarea balantei de plati, refacerea stocul de rezerve internationale, stabilizarea cursului valutar, continuarea platii importurilor si asigurarea conditiilor de crestere economica.
Cu alte cuvinte, acoperirea deficitului bugetar.
Vad ca suntem la cursuri intensive de economie. Nu-i rau. :)

intensiv, intensiv, dar totusi eu am intrebat altceva.

sa inteleg, deh - tu esti specialistul forumului - ca acele sume se duceau de la bnr la acoperirea cheltuielilor sociale??



Cand esti la guvernare trebuie sa fii chibzuit si sa generezi cheltuieli pe care le poti acoperi cu venituri, nu sa le faci pentru ca nu te vor mai interesa peste cateva luni.

da, foarte corect.
eu vad chibzuinta guvernului pob in ordonantele de urgenta NEconstitutionale ce au po****t peisajul de la monitorul oficial :)

oaspetele
10th December 2010, 22:12
Sorine, datele tale - ma rog, nu ale tale - nu coincid cu ale mele.

http://www.ziare.com/economie/fmi/fmi-acorda-romaniei-cea-de-a-cincea-transa-din-imprumut-1026858

Programul de asistenta financiara a Romaniei, in valoare totala de 20 de miliarde de euro, este sustinut de FMI (12,9 miliarde de euro), Comisia Europeana (5 miliarde de euro), Banca Mondiala (un miliard de euro) si alti finantatori internationali.

Pana in prezent, Romania a primit aproape 9,3 miliarde de euro de la FMI, 2,5 miliarde de euro de la UE si 300 de milioane de euro de la Banca Mondiala.


-asta era in luna iulie.

apoi

Tariceanu s-a batut cu pumnul in piept ca a blocat cresterea salariilor profesorilor, dupa ce a crescut pensiile. Cine a tras ponoasele in 2009 si 2010? Sa nu uitam ca le-a crescut de la 1 noiembrie 2008, ca sa profite in alegerile generale sau crezi ca a scos cel mai mare scor electoral al PNL de dupa 1990, de peste 18%, pentru ca este un bun politician? Hai sa nu fim copii si sa nu credem ca tot ce zboara se mananca.

De ce crezi ca n-au mai vrut la guvernare, pentru ca nu le placea de Boc sau de Basescu? Sa fim seriosi, stiau ca dezastrul este mare, mai era si criza si n-au vrut sa fie afectati de dezastrul creat chiar de ei.

hotareste-te, ori au vrut scor electoral mare, ori n-au vrut.

Sorin Blaj
10th December 2010, 22:18
Raspunsul e simplu: au intins coarda cat au putut de mult, cand si-a dau seama ca deficitul va sari de 10% au dat inapoi.

Au marit pensiile si au refuzat profesorii. De fapt Basescu i-a refuzat, prin nepromulgarea legii. Asa ca au iesit bine oricum, au aparut ca salvatorii pensionarilor, pe de o parte si au dat dovada de seriozitate, pe de alta parte, cand au anuntat ca nu sunt bani pentru cresterea salariilor profesorilor.

Dovada ca tinta erau pensionarii, acestia au primit fiecare o carte postala de la Tariceanu personal, chiar inainte de alegeri.


Datele sunt de la Banca Nationala Romaniei, date oficiale.

oaspetele
10th December 2010, 22:53
m-as mira ca aia sa minta in articol intr-un asemenea hal.
cat despre faptul ca Basescu nu a promulgat legea, sper din suflet ca ai utat ce s-a intamplat de fapt.

http://www.tvr.ro/articol.php?id=49317
Președintele Traian Băsescu: "Am promulgat legea salarizării profesorilor"

Anunțul a fost făcut astăzi la prânz, la Palatul Cotroceni, după ce dimineață președintele s-a întâlnit cu liderii sindicatelor din învățământ.

"Cred că pe fondul dezbaterii publice am obligația să dau câteva jaloane legate de această decizie. În ceea ce privește promulgarea, este atributul constituțional al președintelui. Nepromulgarea nu există ca atribuțiune".

Traian Băsescu a menționat că în procesul de promulgare președintele are 3 obiective: constituționalitatea legii (iar legea salariăzi profesorilor este constituțională, potrivit Curții Constituționale); conformitatea legii - respectarea obligațiilor internaționale asumate, iar legea salarizării profesorilor se încadrează în obiectivele stabilite de strategia Lisabona (un sistem de educație performant); al treilea aspect - oportunitatea promulgării.

"Am considerat că această lege este oportună - în primul rând că între toate partidele s-a semnat un Pact pentru educație". Președintele a menționat că Pactului i s-au raliat 3 mari organizații din domeniu și alte 28 de organizații.

Președintele a declarat că a luat prin sondaj câteva salarii din unități diferite de învățământ și a constatat că, de exemplu, un profesor de gradul I primește net 1700, 1800 de lei, după 25 de ani de activitate.

Traian Băsescu a făcut o analogie între prețul materialelor contractate pentru Loganurile poliției și drepturile salariale pe care le cer profesorii.

Președintele a vorbit și despre un alt "dezastru" - ideea că majorarea salariilor va reduce investițiile. Traian Băsescu a dat asigurări că nu poate fi vorba de afectarea investițiilor în învățământ din cauza majorării salariilor profesorilor.


Cine e ipocrit ?

Sorin Blaj
10th December 2010, 23:11
Ai dreptate. Le mai stie naiba. Din acest motiv ii tot dadea Tariceanu cu nesustenabilitatea cresterii salariilor. Pensiile au fost sustenabile, salariile nu. Asa cum ti-am spus, au intins coarda de era sa se rupa.

oaspetele
11th December 2010, 07:42
SI reiterez intrebarea : de ce nu s-a opus Basescu tuturor acestor cresteri 'electorale' ??
Hai sa mai lamurim un lucru : criza in Romania nu a venit din cauza liberalilor. Ca probabil au exagerat din punct de vedere procentual cu cresterea pensiilor, se prea poate.
Dar te asigur un lucru : masina de "bani" pusa la punct ca a PDL-ului nu cred ca a existat in Romania. Si asta e de fapt scopul guvernarii portocalii....

Sorin Blaj
11th December 2010, 12:24
Deficitul bugetar spune altceva.

oaspetele
11th December 2010, 14:59
SI ce ne poti spune despre datoria publica interna ?
:)

Sorin Blaj
11th December 2010, 17:08
Datoria publica interna este gestionata de Ministerul Finantelor Publice. O sa caut pe site-ul lor si trebuie sa gasim datele.

Sorin Blaj
11th December 2010, 17:13
SI reiterez intrebarea : de ce nu s-a opus Basescu tuturor acestor cresteri 'electorale' ??
Hai sa mai lamurim un lucru : criza in Romania nu a venit din cauza liberalilor. Ca probabil au exagerat din punct de vedere procentual cu cresterea pensiilor, se prea poate.
Dar te asigur un lucru : masina de "bani" pusa la punct ca a PDL-ului nu cred ca a existat in Romania. Si asta e de fapt scopul guvernarii portocalii....

Cine a spus ca criza a venit din cauza liberalilor? Eu vorbeam de cheltuielile aiurea facute in campania electorala. In septembrie 2008 aveau excedent de 1% din PIB, la sfarsitul anului deficit de 5%. Asta e.

In plus, am avut si ghinion, pentru ca am avut alegeri trei ani la rand, 2007 (europarlamentare), 2008 (locale si parlamentare) si 2009 (europarlamentare si prezidentiale), ceea ce a facut ca deficitele sa creasca, iar toate masurile ce trebuiau luate sa fie amanate sau sa fie luate partial.

Noroc ca in 2010 si 2011 nu avem alegeri. :ok:

Sorin Blaj
11th December 2010, 17:49
SI ce ne poti spune despre datoria publica interna ?
:)

Cred ca astea sunt datele:

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buletin/executii/Structura_dat_pub_2000_2010sept.pdf

si

http://www.mfinante.ro/rapoarteMFP.html?pagina=buletin

oaspetele
11th December 2010, 18:46
A cam crescut datoria asta in ultimii 2 ani. Mai mult decat in aialalti 4
:)
Ma bucur ca nu vezi in PNL unicul 'artizan' al crizei, precum portocalii.

Bobi Cearton
11th December 2010, 19:08
majoritatea userilor care posteaza pe aici isi invart vartsa intre 35-45 de ani. voi va vedeti iesiti la pensie? pana la 65 mai e o viata, locuri de munca nu prea sunt, sanatea devine un risc individual pt fiecare dintre noi, mediul, e-urile ne agreseaza zilnic:mda:...

Sorin Blaj
11th December 2010, 23:18
A cam crescut datoria asta in ultimii 2 ani. Mai mult decat in aialalti 4
:)
Ma bucur ca nu vezi in PNL unicul 'artizan' al crizei, precum portocalii.

Vorbim de o criza mondiala, nu doar de o criza a Romaniei. Noi suntem o picatura de apa intr-un ocean, iar robinetul este in Germania, Franta, Marea Britanie etc.

Tim
12th December 2010, 14:52
Un superb eseu scris de Lelia Munteanu

Ați privit vreodată cu atenție un bandit de pensionar ?
I-ați văzut lucirea aia din ochi ?
Nu vă lăsați păcăliți, nu e o lacrimă. E o sticlire parșivă.
Un ben Ladescu d-ăsta e în stare să se detoneze cu butelia.
Știți voi ce clocește el ?
Guvernanții știu.
Cu fața aia scârbită, de zici că și-a luat medicamentele pe stomacul gol, pensionarul e un pericol potențial. Chiar faptul că se încăpățânează să trăiască pare suspect.
Nu se lasă convins să iasă din sistem
(ce metaforă shakespeariană a găsit ministrul Protecției Sociale !).
El vrea, mai întâi, să golească vistieria, să sece economia.
Uite-l cum stă atârnat de buget, ca bunica lu’ Bulă !
E clar că pensionarii, în cârdășie cu bugetarii,
în complicitate cu lehuzele, de conivență cu șomerii, ne-au adus la dezastru.
Un bătrânel de-ăsta periculos înhață pensia și-o ține la saltea.
Ce face un bugetar cu mentalitatea lui de îmbuibat ?
Investește în ștevie și urzicuță, consumă ca la balamuc mai mult decât produce.
O lehuză, care are pretenția să primească 85 la sută din salariu, alimentează economia gri (ca să nu zic mai mult): bagă banii în pamperși !
Mai e nevoie să explic cum înțelege să-și folosească indemnizația de șomaj un disponibilizat ?
Azi o ia, mâine o toacă.
Dacă însă un demnitar, un client politic se îndestulează
(“fură” e un termen neștiințific),
el împarte cu alții (“le dă dreptul” e o sintagmă intraductibilă),
economisește inteligent, iese iar la produs, face PIB-ul să latre.
Pensionarii, bugetarii, lehuzele, șomerii uneltesc de multă vreme
împotriva statului. De-acum, când complotul lor a fost dat în fapt,
nu mai e mult până patria scapă de ei.
Nu, nu vă gândiți prea departe: să-i extrădezi nu se poate,
fiindcă-s aici pe inventar; să-i exporți – nu-i ia nimeni.
Dar, dacă Boc-Executivul își ascute bine coasa, problema e ca și rezolvată.
O să rămână guvernanții singuri, singurei ca să poată lucra în liniște.
Pentru binele nației.

Ady
7th January 2011, 18:00
Acum, de foame, guvernul a dat posibilitatea pana la sf. anului ca oamenii care au perioade lipsa la stagiu in trecut sa mearga si sa contribuie retroactiv, adica pe romaneste sa isi cumpere vechime. Nu am vazut pe nimeni calcandu-se in picioare, desi repet ce am mai zis in trecut pe forum, in cazul de fata e foarte avantajos sa te asiguri chiar la 1 leu (nu exista suma minima asigurata !!!). Platesti contributia pentru o suma de 1 leu (adica 0.31 bani/luna!!!) si iei pensia minima (300 si ceva/luna).


Gata, s-a reglat si aberatia cu valoarea minima a sumei asigurate. Acum suma minima asigurata va fi 35% din castigul mediu brut pe economie (35%*2022 RON).

St3phano
7th January 2011, 18:05
si cei ce au iesit la pensie pe vechile reguli ce fac?

Ady
7th January 2011, 19:52
teoretic a fost stagiu de cotizare constituit conform legii, nu vad cum ar putea sa ii afecteze schimbarea de acum ...

Lordliv
14th January 2011, 21:03
cine a fost desteptul care a desprins economia de politic ?

sper ca nu doar din considerente elitiste...;)

Sorin Blaj
14th January 2011, 21:06
Asa cum spui, un destept. Considerentele? O mai mare vizibilitate a subiectelor de discutii.

Iti amintesti ca am discutat despre crearea de dezbateri mai serioase. Acesta a fost de fapt scopul principal.