PDA

View Full Version : Discutii sezon 2011



Cipri
9th December 2010, 19:23
Ce schimbari de clasament credeti ca vor avea loc ?
Careul de asi o sa fie tot acelasi ?
Ce asteptari aveti de la jucatorii/jucatoarele noastre ?
Ce jucatori tineri credeti ca vor intra in top 50 ?

Hane probabil o sa se mentina in top 60 dar mai mult nu cred ca poate .
Ungur poate cine stie prinde primii 100 .
Sper ca Marius Copil sa urce cat mai mult . In opinia mea e capabil sa ajunga intre primii 100 .
La fete am pretentii de la Dulgheru , Gojnea , Halep si sper ca Sorana sa isi revina .

In ceea ce-i priveste pe jucatorii tineri sunt de parere ca Dimitrov , Berankis , Mannarino si Harrison o sa faca o figura frumoasa in acest sezon

Roddicted
9th December 2010, 19:58
Nadal ramane nr1.
Federer ramane pe 2.
Faker si Murray o sa tot schimbe locurile intre ei.
Soderling iese din top 10.
Querrey termina in top15.
Harrison intra in primii 50.
Hanescu in top 50 si anul asta

Eddy DoubleD
9th December 2010, 20:50
Ca raspund la intrebarile initiale...

La varf vor ramane tot cei 4. Poate Federer va mai cobora de pe 2. Nadal ramane singur 1. Murray cred ca ar putea ajunge pe 2 la un moment dat.
Soderling ramane in top 10. Verdasco iese de acolo. Berdych iese din top 8, poate chiar 10. Roddick poate va ramane in top 10. Monfils va urca in top 10. Querrey ar trebui si el sa se apropie de top 10. Trebuie sa preia stafeta de la Rod. Gulbis sper sa intre si el in top 20 si poate chiar mai sus. La fel Troicki, de Bakker si Golubev au potential de top 20. Si poate chiar Dolgopolov in top 30. Si sa nu uit de Kukushkin.
Pentru top 50, ii vad pe Nishikori, Berankis si revenirea lui Haase. Dimitrov va intra la sigur si el acolo si eu am sperante ca poate chiar mai sus.
Cred ca vor mai intra in top 100 Haider-Mauerer, Kavcic, Souza si din nou sa nu uit de Raonic.:)
Harrison si Tomic trebuie sa se apropie de 100 si cred ca pot ajunge acolo sau chiar intra pana la finalul anului.

Despre romani nu am prea mari sperante. Hanescu poate va mai trece prin top 50, dar nu cred ca va incheia anul acolo.
Crivoi si Ungur nu cred ca intra in prima 100. Cu atat mai putin Crivoi.
Copil sper sa faca ceva. Orice, doar sa urce.:)

La feminin, ramane de vazut cine va avea performante, pentru ca jucatoare cu potential sunt multe. Cred ca cineva va face vreo surpriza, ceva. Poate o urcarea ca si cea a Alexandrei. Si ca tot am pomenit-o, sper sa-si apere anul bun si sa faca unul si mai bun si sa o vedem tot in top 30, de ce nu 20.

SwedishMafia
9th December 2010, 20:58
Toti pe care ii vedeti in top 50,sunt numai niste maciucari..as vrea sa vad si eu, niste jucatori de genu michael chang sau andrei pavel!:DNumai boom-boom:(

Eddy DoubleD
9th December 2010, 21:04
Asta se poarta acum. Forta e un element important. Doar nu vrei sa vezi un ATP ca si WTA:o:

Roddicted
9th December 2010, 21:05
Toti pe care ii vedeti in top 50,sunt numai niste maciucari..as vrea sa vad si eu, niste jucatori de genu michael chang sau andrei pavel!:DNumai boom-boom:(

daca vrei balet pe teren, te sfatuiesc sa cauti meciuri din anii 80

SwedishMafia
9th December 2010, 21:10
Deci cel mai mare tenismen din toate timpurile,face balet.Interesant.:sleep: Tenisul din 1-2 atingeri,nu e tenis.E poligon de tir.

Roddicted
9th December 2010, 21:21
tu nu stii ce zici.
De cate ori l-ai vazut pe Federer terminand punctele din 1-2 lovituri?

SwedishMafia
9th December 2010, 21:24
Tocmai,ca el nu se bazeaza pe serviciu.Se poate juca si fara sa servesti ca un nebun.Fedex e dovada.Cu un serviciu discret,de 10 ani ii bate ca pe hotii de cai!:D Sa bubuiesti o minge, nu e talent..tot prostu e in stare.Avatarul tau e dovada.

Roddicted
9th December 2010, 21:30
Tocmai,ca el nu se bazeaza pe serviciu.Se poate juca si fara sa servesti ca un nebun.Fedex e dovada.Cu un serviciu discret,de 10 ani ii bate ca pe hotii de cai!:D Sa bubuiesti o minge, nu e talent..tot prostu e in stare.Avatarul tau e dovada.

Nu se bazeaza pe serviciu?Federer fara serviciu nu era capabil sa fie nr1 atat de mult timp.Ma simt obligat sa-ti amintesc cum in anii sai de glorie anula aproape in fiecare meci cate 3 mingi de break consecutive ale adversarului cu 2 asi si inca un serviciu care ii facilita urmatoarea lovitura.Destul de frustrant pentru cei de partea cealalta a fileului.Si asta e unul din motivele pentru care e considerat un "robot"

Sa bubuiesti o minge de la peste 2m nu e talent(vezi Karlovic si Isner).

LE: De Nadal poti spune ca nu se bazeaza pe serviciu, la Federer ma indoiesc

SwedishMafia
9th December 2010, 21:37
Serviciul nu e arma sa principala.Normal ca nu serveste cu 130 km,dar,nici cu 220.Serviciul il foloseste cu cap,nu brut.Precum altii,care fara bombe,ar fi zero.

Roddicted
9th December 2010, 21:41
Fiecare serveste cum poate.
Ce are a face talentul cu asta?

Cristy RVD
9th December 2010, 21:43
Ok.Asteptarile mele:

Top 4 Nadal, Federer, Djokovic si Murray, multe schimbari intre ei.Sper ca anul asta Djokovic sa explodeze cu adevat.
Pentru top 10 in principiu cam aceiasi jucatori gen Verdasco, Roddick, Soderling care cand se intalnesc cu top 4 nu-s in stare sa joace constant bine.Pentru top 10 ii mai astept pe Cilic, Tsonga si Davydenko.In jurul top 15 aceiasi jucatori gen Youzhny, Melzer, Monfils, Almagro, Wawrinka care se descurca bine in turneele mai mici.Fish, Gasquet, Baghdatis,Kohli, Simon, Troicki ar trebui sa termine si ei in jur de top 20-30.Mi-ar place sa-i vad aici si pe Bellucci, Dolgopolov, de Bakker sau Monaco.
Sper sa-si revina Nalbandian, Gonzalez, del Potro si Hewitt.3 din vechea garda care inca mai au ceva de aratat + del Potro care a aratat de ce este in stare.
La tineri ineri cu potential de top 50 i-as enumera pe Mannarino in primul rand, Dimitrov, Berankis, Haase, Berlocq si poate Nishikori.Sper sa termine in top 100 si Ramos-Vinolas, Harrison, Raonic, Korolev, Prodon si Paire :).Un an bun ar trebui sa aiba si Krajinovic si Kontinen.

SwedishMafia
9th December 2010, 21:44
Sa stii sa iti folosesti atuurile(Care nu implica boom-boom) cu cap=inteligenta.Sa dai cu o bata in cap, nu e nevoie de talent.Hai,c-o lalaim prea mult.Fiecare cu parerea sa.Nu-mi place tenisul bazat exclusiv pe forta fizica.

Roddicted
9th December 2010, 21:48
crezi ca aia care lovesc numai boom-boom nu gandesc lovitura?

Sorin Blaj
9th December 2010, 22:22
Sezonul 2011? Bate la usa. :)

Cipri
9th December 2010, 23:26
La tineri ineri cu potential de top 50 i-as enumera pe Mannarino in primul rand, Dimitrov, Berankis, Haase, Berlocq si poate Nishikori.Sper sa termine in top 100 si Ramos-Vinolas, Harrison, Raonic, Korolev, Prodon si Paire :).Un an bun ar trebui sa aiba si Krajinovic si Kontinen.
Prodon nu cred ca o sa mai intre in top 100 . Talent are destul ( putea sa stea lejer in top 80 ) dar nu e serios ( chiar el a recunoscut acest lucru ) . La juniori a fost nr. 3 . A reusit sa il bata pe Federer chiar pe HARD ! ( el fiind zgurist ) . Are deja 29 de ani .

ducus
10th December 2010, 10:25
Pacat de Zeballos, aveam mai multe sperante de la el, anu' trecut castigase Challenger Series, reusise sa intre in top 100, iar acum a cazut pe 110 :( Sa speram ca isi va reveni.
Acu' vreo 2-3 ani era isterie cu Bogdanovic, "wow, talentat pustiul, are potential, cu siguranta o sa intre in top 100" si uitati unde e acum!
Pe de alta parte, sigur ca in top 30 nu vor aparea mari modificari, sper sa revina Gonzo in forta acolo unde ii e locul, la fel si Davydenko.
Cat despre dublu, cred ca fratii Bryan vor ramane neclintiti de pe primele locuri daca isi vor continua evolutiile foarte bune, posibil sa faca schimb de locuri dupa GS-uri cu Nestor/Zimonjic.
Paes, Bhupathi, Myrni si Melzer sunt prea departe, desi ar putea oricand sa produca o surpriza placuta. :) Horica al nostru sper sa ramana in top 20-30, iar Copil sper sa urca in top 200, acum e al treilea cel mai bine clasat jucator roman de dublu. Vreau sa-l vad si pe Ionita in top 500, desi e mai greu din partea lui.

Cristina
10th December 2010, 11:41
Nestor si Zimonjic nu or sa mai faca pereche la dublu incepand cu 2011.

Xaviesta
10th December 2010, 11:48
De ce?:shocked:

Cristina
10th December 2010, 11:54
Nu stiu prea bine!Motivul principal pe care ei l-au dat a fost acela ca nu au mai reusit sa castige un trofeu important anul acesta de la RG parca.

http://www.tenis.info.ro/Extern/3549.html
http://www.atpworldtour.com/News/Tennis/2010/11/46/London-Sunday-Nestor-Zimonjic-Finish-Partnership-On-A-High.aspx

Cipri
10th December 2010, 12:17
Pacat de Zeballos, aveam mai multe sperante de la el, anu' trecut castigase Challenger Series, reusise sa intre in top 100, iar acum a cazut pe 110 :( Sa speram ca isi va reveni.
Acu' vreo 2-3 ani era isterie cu Bogdanovic, "wow, talentat pustiul, are potential, cu siguranta o sa intre in top 100" si uitati unde e acum!

Nu stiu cum poti sa iti pui sperante intr-un jucator de 24 de ani ( atat avea Zeballos acum 1 an ) care nu a facut mai nimic in ATP .
Iar in ceea ce il priveste pe Bogdanovic hai sa fim seriosi . A fost si el aproape la 23 de ani sa intre in top 100 si a clacat . Cum poti sa spui ca a fost isterie cu un astfel de jucator :happy ? De exemplu acum Berankis e in top 90 si nu se face mare valva pe tema asta , iar lituanianul are 20 de ani .

Roddicted
10th December 2010, 13:03
stiu eu unul care a provocat isterie la un moment dat, dar s-a stins la fel de repede cum a explodat :(

TenisFan
10th December 2010, 13:32
Sper ca Sorana Cirstea sa-l bata pe Rafito Nadal in toate finalele de GS ale anului... :rolleyes:

iuli
10th December 2010, 14:18
E vital sa-l vedem pe Ioniță in top 500 ATP :happy

Lucian86
10th December 2010, 22:59
Roger Federer numar unu mondial dupa USOpen 2011 :groggy:

iuli
10th December 2010, 23:03
Daca va castiga AO, eu cred ca dupa Wimbledon e nr. 1

Cristina
10th December 2010, 23:04
Amen to that!:D
Sa il mai vad o data numar 1 si dupa aia ma retrag!:D

Xaviesta
10th December 2010, 23:13
Daca nu se accidenteaza Nadal nu mai prinde locul 1.:drak:

Lucian86
10th December 2010, 23:16
Lasand gluma deoparte (sau nu ?!:o:), va fi interesanta revenirea lui Del Potro; sa nu uitam ca baiatul asta a terminat anul 2009 cu un US Open fabulos (umilit Nadal in semifinale si batut Federer in finala) si o finala la turneul campionilor.
Nu cred in teoriile conform carora dupa o accidentare de un an de zile, nu poti reveni la capacitate maxima; eu zic ca poate, chiar si mai bine decat a facut-o pana acum.:shocked:

In rest, poate castiga si Murray un grand-slam anul acesta (daca tot i-a promis Federer:rolleyes:), Djokovic in cadere libera iar Soderling isi va mentine pozitia in clasament (mai mult de atat nu poate)

Lucian86
10th December 2010, 23:29
Daca nu se accidenteaza Nadal nu mai prinde locul 1.:drak:

Se poate si fara....Are multe puncte de aparat Rafito !! De la Monte Carlo pana la Wimbledon a castigat tot !!

Depinde intradevar cum va incepe Federer !! Trebuie sa castige AO neaparat dupa care poate face niste puncte frumusele la IW, Miami si Roma acolo unde anul trecut nu a excelat. Nu uitati totusi ca sunt turnee de 1000 de puncte.
La RG daca face sferturi isi confirma punctele de anul trecut si la Wimbledon in caz de victorie se vor aduna numai putin de 1640 de puncte.
In Canada si la Cincinnati are de aparat o finala si o victorie; aici poate pierde cateva puncte insa le poate recupera cu victorie la US Open (unde Nadal ar putea pierde destule daca nu ajunge in finala)

Asta e "the best case scenario"
Fed poate ca nu va castiga AO si pas cu pas isi va pierde pozitia a 2 a in clasament

El Pistolero
10th December 2010, 23:53
Multe lucruri depind de AO.Nadal inca mai poate face puncte,pana la Miami,adica la inceputul sezonului de zgura.Atunci va avea maximul de puncte posibil,ca dupa aia nu are cum sa mai castiga ,trebuie doar sa le apere.

raulmad
12th December 2010, 20:26
Lasand gluma deoparte (sau nu ?!:o:), va fi interesanta revenirea lui Del Potro; sa nu uitam ca baiatul asta a terminat anul 2009 cu un US Open fabulos (umilit Nadal in semifinale si batut Federer in finala) si o finala la turneul campionilor.
Nu cred in teoriile conform carora dupa o accidentare de un an de zile, nu poti reveni la capacitate maxima; eu zic ca poate, chiar si mai bine decat a facut-o pana acum.:shocked:


Problema e mai complicata decat pare. Totul tine de mental. Daca incepe bine s-ar putea sa capete incredere si totul sa mearga bine. Daca nu....va incepe sa aiba indoieli. Ce a fost in 2009 a trecut, nimeni nu stie ce se va intampla in 2011 sau daca va mai reveni la forma aia de vis.
Uite-te la Davydenko: dupa un final de vis in 2009 si un inceput foarte promitator in 2010 a venit accidentarea care l-a scos total din forma si nu si-a revenit nici acum. Si exemplele pot continua: lui Nadal dupa problemele de la genunchi din 2009 i-au trebuit 11 luni sa castige un turneu (desi juca binisor si ajungea constant in fazele superioare ale turneelor la care participa); Federer dupa accidentarea la spate de la sf lui 2008 i-a trebuit ceva timp ca sa-si regaseasca forma (iar finala pierduta de la AO 2009 i-a adancit indoielile, vezi reactiile lui la IW si Miami); Hewitt si Nalbandian reveniti dupa operatii la sold au dat rateuri la greu, Tsonga dupa operatia la genunchi n-a mai ajuns niciodata la nivelul de la AO 2008, etc.
Asa ca nu vad de ce Del Potro ar fi mai diferit de ceilalti.

aLLiin
24th December 2010, 12:42
Eu vad un 2011 dominat clar de nadal,cum a facut si in acest sezon de altfel...

Cipri
30th December 2010, 17:57
Tenismenul Nicolas Kiefer s-a retras

Tenismenul german Nicolas Kiefer a anunțat că se retrage din activitatea competițională.

Fostul număr patru mondial a decis să pună capăt carierei sale. " După 15 ani de tenis, m-am hotărât să încep o nouă viață. Acum câteva zile m-am uitat în oglindă și mi-am spus: Kiwi ai avut o carieră de excepție și acum este timpul să te retragi. Este de ajuns", a mărturisit germanul.

În acest moment Kiefer se află pe un modest loc 722 în clasamentul ATP. Cea mai importantă performanța a carierei a fost o semifinală la Openul Australian în 2006.

Kiefer a câștigat în carieră șase titluri ATP și o medalie de argint în proba de dublu la Olimpiada din 2004 alături de Rainier Schuettler.

http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/tenis/Tenismenul-Nicolas-Kiefer-s-a-retras_0_399560436.html

Roddicted
30th December 2010, 18:01
cea mai grea decizie din cariera unui sportiv e aceea de a alege cand sa-si incheie cariera :ok:

Xaviesta
30th December 2010, 18:02
Altul care se retrage.:(

Optimistul
2nd January 2011, 00:54
Stai linistit ca vin altii ...