PDA

View Full Version : Turneul celor 4 trambuline - 2010/2011



whisper
8th December 2010, 22:13
Ne apropiem cu pasi mari de 4HT. Cine credeti ca va castiga competitia de la cumpana dintre ani :)

clau21
8th December 2010, 22:32
mai sunt 3 saptamani in functie de etapa de la Harrachov o sa-mi dau si eu cu parerea.
abea astept sa inceapa "Liga Campionilor" in lumea icarilor moderni:D

Lordul
8th December 2010, 22:55
greu de dat un pronostic ....oricum de abia astept....mi-ar placea sa fie Ammann ...e bine ca mai concureaza si Malysz

Avion
8th December 2010, 23:03
Morgenstern si Ammann sunt favoriti in opinia mea. Kofler va fi si el acolo. Astept insa o revenire spectaculoasa a lui Schlierenzauer sau cum s-o scrie. Vom vedea. O sa fie spectaculos, macar de asta sunt sigur.

ichigo
15th December 2010, 23:22
schlierenzauer s-a accidentat la un antrenament si a fost diagnosticat cu ruptura la ligamentul intern al genunchiului drept, la care a mai fost operat. asa ca anul acesta, schlieri ar putea sa fie doar spectator la turneul celor patru trambuline. pana atunci insa vom avea trei etape la engelberg.

Ana_94
19th December 2010, 02:30
Dupa parerea mea Morgi va castiga Turneul :D Daca isi va mentine forma buna de pana acum,sigur are sanse foarte mari sa se impuna :ok:

lucian_iasi
19th December 2010, 11:10
Si eu cred ca Morgenstern e favorit,dar sper sa incurce cineva socotelile austriecilor :D

aLLiin
19th December 2010, 11:25
Ammann,va castiga...sunt sigur

Lordul
24th December 2010, 09:28
Schilerentzauer rateaza turneul celor 4 trambuline din cauza unei accidentari

theodor
24th December 2010, 09:49
SARBATORI FERICITE TUTUROR!
Sa aveti parte de un Craiun si un An Nou plin de bucurii si satisfactii!

aLLiin
24th December 2010, 10:34
Veti urmari acest turneu?

clau21
24th December 2010, 11:15
@aLin:
normal e practic "Liga Campionilor la Sarituri cu schiurile" daca pot spune asa.
nu ai cum sa ratezi asta daca esti un fan al acestui sport:D

aLLiin
24th December 2010, 11:19
Scuze,dar esti acel claudiu cu, care discutam atat de mult despre sport?

TheMentalist
24th December 2010, 21:15
Sarbatori fericite tuturor!:rasc::rasc::rasc::rasc::rasc::rasc::rasc:

Lordul
24th December 2010, 21:46
da normal ca voi urmari turneul ! pe 29 incepe , nu ?

lucian_iasi
24th December 2010, 22:01
Etapa 1,Oberstdorf
Marti 28 decembrie,ora 16:45 in direct pe Eurosport calificari
Miercuri 29 decembrie ora 16:45 in direct pe Eurosport etapa propriu-zisa

Etapa 2,Garmisch-Partenkirchen
Vineri 31 decembrie ora 14:30 in direct calificarile
Sambata 1 ianuarie ora 14:45 in direct etapa

clau21
24th December 2010, 23:49
@alin:nup ma confunzi:D

bervi
27th December 2010, 23:54
Eu as vrea sa castige matti Hautamaeki pentru ca nu a castigat pana acum acest turneu .

clau21
28th December 2010, 08:55
azi incepe nebunia!:D

abea astept cum sa vad cum se prezinta favoritii si care vor fi surprizele:D

Tracoromana
28th December 2010, 10:27
Stiu ca e greu, dar as vrea sa castige Matti Hautamaeki, daca tot e un pic mai in forma. A fost pe podium la 2 olimpiade, la Cupa mondiala, la zbor cu schiuri, merita si dele 4 trambuline.

Sir. Eko
28th December 2010, 11:44
La cat incepe?

Tracoromana
28th December 2010, 12:01
16,45 si reluare 19,50 la Eurosport.

Lordul
28th December 2010, 19:38
as vrea Simon Ammann

Lordul
28th December 2010, 20:21
oare Ahonen mai poate sa fie sus ?

Garmisch
28th December 2010, 20:29
Stie cineva care mai este stare de sanatate a lui Gregor si cand va reveni?

Lordul
28th December 2010, 20:54
ce duel Morgenstern vs Adam Malysz , Simon Ammann vs Vile Larinto.....

cca 4 saptamani sta Gregor pe tusa

miafangina
28th December 2010, 21:11
Stiu ca e greu, dar as vrea sa castige Matti Hautamaeki, daca tot e un pic mai in forma. A fost pe podium la 2 olimpiade, la Cupa mondiala, la zbor cu schiuri, merita si dele 4 trambuline.

:ok:foarte de acord cu tine,asa sa fie.

Cristina
28th December 2010, 21:23
N-am inteles decizia lui Amman,Morgi si Koffler de a nu mai sari azi la calificari.O sa fie foarte greu pt ei sa concureze impotriva lui Malysz,Larinto si Hautamaeki.Mie intr-o forma foarte buna mi se pare Larinto.Totusi parca mi-as dori sa castige Amman.

Edit:Scuze daca nu am scris bine numele participantilor,dar unele sunt greu de scris!:D

lucian_iasi
28th December 2010, 21:36
Oricum toti 4 au sanse mari sa ajunga in mansa a doua...fie ca vor castiga duelul,fie vor ajunge ca LL

ichigo
28th December 2010, 21:42
cred ca cei trei nu erau la fel de motivati, daca picau cu adversari mai slab cotati. astfel ca in aceste confruntari ei vor fi mult mai motivati si nu au sarit, fiindca au avut rezultate bune la antrenamente. din pacate sit-ul berkutschi e defect, asa ca nu pot sa aflu cum au sarit in antrenamente cei trei. si totusi in cadrul concursului vor conta si celebrele compensatii, pentru vant si poarta. sa speram ca organizatorii nu se vor juca cu portile cand vor avea loc duelurile, mai ales ca de la walter hofer te poti astepta la orice.

Tracoromana
28th December 2010, 22:14
Lista de start pentru prima runda Obersdorf:
http://www.fis-ski.com/pdf/2011/JP/3041/2011JP3041SLR1.pdf

Xplosion
29th December 2010, 13:11
N-am inteles decizia lui Amman,Morgi si Koffler de a nu mai sari azi la calificari.O sa fie foarte greu pt ei sa concureze impotriva lui Malysz,Larinto si Hautamaeki.Mie intr-o forma foarte buna mi se pare Larinto.Totusi parca mi-as dori sa castige Amman.

Edit:Scuze daca nu am scris bine numele participantilor,dar unele sunt greu de scris!:D

e exact acelasi lucru ca si cum ar concura impotriva unor anonimi... daca sar bine se califica chiar daca pierd duelul, iar daca nu sar bine si castiga duelul impotriva unor sportivi mai slabi se califica, dar cu sanse nule de a castiga etapa...

Anca Gavris
29th December 2010, 18:57
Stiu ca e greu, dar as vrea sa castige Matti Hautamaeki, daca tot e un pic mai in forma. A fost pe podium la 2 olimpiade, la Cupa mondiala, la zbor cu schiuri, merita si dele 4 trambuline.


Sunt foarte de acord. Sper si eu sa castige.
Nu stiu cine comenteaza Turneul, ne lipseste Sorin Hobana, care este, fara indoiala, "vocea" sariturilor cu schiurile.
Este cel putin ciudat ca saritorii, sportivii, competitorii, combatantii, concurentii (gasiti si Dvs alte sinonime) nu au fost nici macar o data mentionati sub aceasta "titulatura", au fost intotdeauna, in comentariul de pana acum, "oamenii" (citez cu aproximatie: "Mai sunt de sarit 3 oameni...", "Un om de doar 17 ani...", "In mansa a doua s-au calificat 31 de oameni...", etc). Nu e vorba ca nu sunt oameni, ci ca, intr-o competitie sportiva, sunt, in primul rand, sportivi... sau nu?!

Tracoromana
29th December 2010, 19:07
Obersdorf:
1. Morgestern 289,6
2. Hautamaeki 273,1:ok:
3. Fettner 264,0
4. Ammann 259,6
5. Kofler 259,0

In general e un podium la care m-am asteptat. Cam mare diferenta de puncte intre locul 1 si 2 si 3 e un avans important. Bravo tuturor!

Surprize:
Vile Larinto
Zogravski (BUL)

miafangina
29th December 2010, 19:35
Bravo,Thomas si bravo,Matti!:ok:

Incredibil
29th December 2010, 20:05
Sincer , nu ma asteptam la E. Fettner sa fie pe podium , sincer voiam ca Andi Kofler sa fie pe podium . Ma bucura reusita lui Matti , e un baiat bun si stie ce face . Anul asta e o amenintare pt Morgenstern la titlu . Anul trecut parca Loitzl a castigat ... a fost o surpriza imensa sa-l vad pe Ammann pierzand si cupa mondiala si turneul celor 4 trambuline . Am ratat etapa de la Obberstdorf , dar care stie cand se mai dau reluari pe Eurosport ? Anul asta nu vreau sa pierd nimic din fruct :) .

EDIT : Despre Ville Larinto , nu m-ar surprinde daca ar fi in top 5 la finalul turneului .

Cristina
29th December 2010, 20:16
Mie mi-a parut rau de Matti azi.S-a vazut clar dezamagirea pe fata lui cand a sarit Morgi,dar asta e.Sper sa faca o etapa mai buna la Garmisch!De fapt,mi-as cam dori sa castige turneul!:D

lucian_iasi
29th December 2010, 20:49
Am ratat etapa de la Obberstdorf , dar care stie cand se mai dau reluari pe Eurosport ?

in aceasta noapte ora 00:30 sau maine de la ora 10:30 si 14:30

Nu ma asteptam la o evolutie atat de modesta a lui Malysz in prima mansa.Saritura din cea de-a doua mansa a mai salvat din impresie,dar in prima a fost de nerecunoscut. :(

Xplosion
29th December 2010, 20:56
EDIT : Despre Ville Larinto , nu m-ar surprinde daca ar fi in top 5 la finalul turneului .

Nu ti`ar strica un pic mai multa informare...altfel ai stii ca nu ar avea cum sa se intample acest lucru deoarece inaintea etapei de la garmisch, larinto are un deficit de cel putin 150 de puncte fata de cei din top 5... asta pentru ca sistemul de punctaj este diferit fata de cel dintr`o etapa obisnuita de cupa mondiala astfel ca se ia in considerare punctajul total obtinut de sportivi in urma sariturilor din cele 2 manse.

Incredibil
29th December 2010, 21:03
Incearca sa citesti tot postul meu .

Xplosion
29th December 2010, 21:12
Sunt foarte de acord. Sper si eu sa castige.
Nu stiu cine comenteaza Turneul, ne lipseste Sorin Hobana, care este, fara indoiala, "vocea" sariturilor cu schiurile.
Este cel putin ciudat ca saritorii, sportivii, competitorii, combatantii, concurentii (gasiti si Dvs alte sinonime) nu au fost nici macar o data mentionati sub aceasta "titulatura", au fost intotdeauna, in comentariul de pana acum, "oamenii" (citez cu aproximatie: "Mai sunt de sarit 3 oameni...", "Un om de doar 17 ani...", "In mansa a doua s-au calificat 31 de oameni...", etc). Nu e vorba ca nu sunt oameni, ci ca, intr-o competitie sportiva, sunt, in primul rand, sportivi... sau nu?!

Comentatorul a fost sub orice critica... e inadmisibl sa nu gasesti o denumire normala pentru saritori din atatea... ai enumerat si tu, mai era aia preferata lui hobana "icarii moderni" :)... oricum a sunat foarte urat la tv "om de doar 17 ani" cand avea atatea variante, parca si "pustan" suna mai frumos.. chiar nu inteleg cum nu a putut sa gaseasca un sinonim..

Xplosion
29th December 2010, 21:18
Incearca sa citesti tot postul meu .

Stai putin.. e vina mea ca tu postezi dupa ce s`a terminat etapa fara sa stii ca larinto nu s`a calificat in a 2`a mansa?E de datoria ta ca inainte sa lansezi o ipoteza sa fii informat...

Lordul
29th December 2010, 21:30
cam departe Ammann .....cred ca Morgestern va castiga turneul .....

whisper
29th December 2010, 22:44
Felicitari Morgi! Are mari sanse la castigarea 4HT si la globul de cristal! :P

El Pistolero
29th December 2010, 22:52
Pe cat a terminat Malysz?

Lordul
29th December 2010, 22:53
pana la globul de cristal mai e cale lunga.....

lucian_iasi
29th December 2010, 23:00
Pe cat a terminat Malysz?

A terminat pe 11,dar a fost sub locul 20 dupa prima mansa

whisper
29th December 2010, 23:35
mai e mult..dar are sanse..:)

MitzGym
30th December 2010, 00:23
Sunt foarte de acord. Sper si eu sa castige.
Nu stiu cine comenteaza Turneul, ne lipseste Sorin Hobana, care este, fara indoiala, "vocea" sariturilor cu schiurile.
Este cel putin ciudat ca saritorii, sportivii, competitorii, combatantii, concurentii (gasiti si Dvs alte sinonime) nu au fost nici macar o data mentionati sub aceasta "titulatura", au fost intotdeauna, in comentariul de pana acum, "oamenii" (citez cu aproximatie: "Mai sunt de sarit 3 oameni...", "Un om de doar 17 ani...", "In mansa a doua s-au calificat 31 de oameni...", etc). Nu e vorba ca nu sunt oameni, ci ca, intr-o competitie sportiva, sunt, in primul rand, sportivi... sau nu?!
stiu,nici mie nu prea imi place de nenea asta
are vocea aluia care comenteaza schiul fond,mi se pare ca radu antofi il cheama(scuzati daca i-am scris numele gresit:D:P)
dar cred ca el este

MitzGym
30th December 2010, 01:25
imi explicati si mie ceva,va rog
cum e chestia asta cu cineva vs.altcineva?

Xplosion
30th December 2010, 12:58
deci sunt 25 de perechi ...grupate in felul urmator: castigatorul calificarilor cu locul 50, al 2-lea cu al 49-lea,3 cu 48 si tot asa... apoi in prima mansa concureaza unul impotriva celuilalt... cei 25 de castigatori ai duelurilor se califica automat in a doua mansa, la care se aduaga inca 5" lucky losers" adica pierzatorii duelurilor cu cele mai bune punctaje finale...

Tracoromana
30th December 2010, 13:58
Anul trecut parca Loitzl a castigat ... a fost o surpriza imensa sa-l vad pe Ammann pierzand si cupa mondiala si turneul celor 4 trambuline.

A pierdut Ammann Cupa Mondiala?? :mda: Nici vorba! In afara de 4H a castigat aproape tot: Cupa Mondiala, Campionatul Mondial de zbor, 2 medalii olimpice, cred ca si turneul nordic...

A propos, votati la "sportivii anului"!

whisper
30th December 2010, 19:52
Sincer , nu ma asteptam la E. Fettner sa fie pe podium , sincer voiam ca Andi Kofler sa fie pe podium . Ma bucura reusita lui Matti , e un baiat bun si stie ce face . Anul asta e o amenintare pt Morgenstern la titlu . Anul trecut parca Loitzl a castigat ... a fost o surpriza imensa sa-l vad pe Ammann pierzand si cupa mondiala si turneul celor 4 trambuline .

anul trecut a castigat Kofler...iar Ammann nu a pierdut Cupa Mondiala.

bervi
30th December 2010, 20:18
Mi-a placut etapa de la Oberstdorf . Matti Hautameki a sarit extraordinar in a doua mansa si a meritat locul 2 .Sincer vream ca el sa castige dar Morgenstern a fost mai bun si cred ca se gandeste la castigarea Cupei Mondiale . Sper ca la Garmisch , Matti Hautamaeki sa castige pentru ca e intr-o forma foarte buna si sper ca si Ammann sa isi revina si sa ocupe un loc mai bun decat cel de la Oberstdorf .



Cine credeti ca o sa castige la Garmisch ?

ichigo
30th December 2010, 20:46
in sezonul 2009/2010, etapa de la obertsdorf din cadrul turneului celor 4 trambuline a fost castigat de andreas kofler, care a si castigat intreaga editie. iar in 2008/2009 prima etapa a fost castigata de loitzl. si atunci in sezonul 2008/2009, amman a ratat si turnelul si cupa mondiala. si nu cred ca vile larinto are sanse sa termine turneul in primii cinci, de vreme ce a ratat calificarea in mansa a doua. insa sa fie in primi cinci in clasamentul cupei mondiale este posibil cu conditia sa nu aiba sarituri ratate. si sa sperma ca la GP vor fi conditii mult mai bune decat la obertsdorf.

bervi
30th December 2010, 20:55
in sezonul 2009/2010, etapa de la obertsdorf din cadrul turneului celor 4 trambuline a fost castigat de andreas kofler, care a si castigat intreaga editie. iar in 2008/2009 prima etapa a fost castigata de loitzl. si atunci in sezonul 2008/2009, amman a ratat si turnelul si cupa mondiala. si nu cred ca vile larinto are sanse sa termine turneul in primii cinci, de vreme ce a ratat calificarea in mansa a doua. insa sa fie in primi cinci in clasamentul cupei mondiale este posibil cu conditia sa nu aiba sarituri ratate. si sa sperma ca la GP vor fi conditii mult mai bune decat la obertsdorf.



la Oberstdorf nu au fost conditii rele de concurs decat ceata care a redus vizibilitatea dar vantul a suflat ca si in calificari . Cauza a fost bara de start care a fost cu 2 unitati mai jos decat in calificari .

Xplosion
31st December 2010, 01:46
la Oberstdorf nu au fost conditii rele de concurs decat ceata care a redus vizibilitatea dar vantul a suflat ca si in calificari . Cauza a fost bara de start care a fost cu 2 unitati mai jos decat in calificari .

te contrazic pt ca primele 3-4 perechi de saritori au avut parte de conditii mai bune fata de ceilalti in prima mansa si in plus se vedea in grafica celor de la eurosport ca vantul sufla din spate...

clau21
31st December 2010, 17:53
fara Hobana parca nu e accelasi farmec.cel putin comentatoru asta n-are nicio treaba cu aceasta disciplina sportiva:no:

Tracoromana
31st December 2010, 19:23
Lista de start pentru mansa intai, Garmisch-Partenkirchen:
http://www.fis-ski.com/pdf/2011/JP/3043/2011JP3043SLR1.pdf

MitzGym
31st December 2010, 19:32
deci sunt 25 de perechi ...grupate in felul urmator: castigatorul calificarilor cu locul 50, al 2-lea cu al 49-lea,3 cu 48 si tot asa... apoi in prima mansa concureaza unul impotriva celuilalt... cei 25 de castigatori ai duelurilor se califica automat in a doua mansa, la care se aduaga inca 5" lucky losers" adica pierzatorii duelurilor cu cele mai bune punctaje finale...

mersi frumos

lucian_iasi
31st December 2010, 19:45
fara Hobana parca nu e accelasi farmec.cel putin comentatoru asta n-are nicio treaba cu aceasta disciplina sportiva:no:

Astazi a comentat Sorin Hobana sedinta de calificare

Lordul
1st January 2011, 01:31
da e bine ca s-a intors Hobana...

superb Garmisch-ul....am fost acolo si vara....de vis ....

MitzGym
1st January 2011, 05:42
si harri olli de ce nu a concurat deloc sezonul asta?adica iarna,nu vara
dar parca eu am auzit ca ar fi suspendat,s-ar putea sa nu stiu eu bine
din cauza unui semn facut la un concurs

Xplosion
1st January 2011, 14:27
nu e suspendat... participa la etapele din COC,competitia secundara daca vrei... un fel de liga a 2-a a sariturilor cu schiurile.

MitzGym
1st January 2011, 15:27
nu e suspendat... participa la etapele din COC,competitia secundara daca vrei... un fel de liga a 2-a a sariturilor cu schiurile.

de ce participa la etapele astea?
de ce nu participa la alea normale?

Lordul
1st January 2011, 17:15
Simon Ammann a castigat prima mansa ....iar liderul la zi Thomas Morgenstern s-a clasat abia al -14-lea....pe 2 a venit rusul Pavel Karelin iar Adam Malysz a completat podiumul . Janne Ahonen a avut o evolutie excelenta clasandu-se al -5-lea .

Kofler a ratat saritura......

Tracoromana
1st January 2011, 17:15
A fost o editie foarte periculoasa, abia am avut curajul sa o urmaresc. Bine ca s-a terminat cu bine si toti sportivii sunt intregi (sper ca si Ville Larinto). Ma mir de organizatori ca au lasat sa se desfasoare pana la capat. Multi favoriti ca Hautamaeki si Kofler nu s-ar fi calificat in mansa a 2-a daca aceasta s-ar fi tinut.

Totusi nu sunt de acord cu Hobana care a spus ca victoria lui Ammann a fost de conjuntctura "cum-necum, a castigat". Simon nu e un sportiv oarecare si nici un campion de conjuctura, este unul care are randament in momente de presiune, a dovedit-o de atatea ori. De altfel au fost in jur de 10 sportivii care au sarit intre 131 si 134 m, n-a fost singurul. Cred ca daca ar fi castigat Morgerstern sau Kofler i s-ar fi parut o victorie normala.

Dar repet, bine ca mansa s-a terminat cu bine.

Lordul
1st January 2011, 17:16
da am avut ceva emotii cu accidentarea lui Larinto.....dar bine ca s-a terminat cu bine......

Ammann e un super campion ......

ichigo
1st January 2011, 17:33
La multi ani si an nou fericit/OLE/

in legatura cu etapa de azi, nici eu nu sunt de acord cu hobana care a spus ca victoria lui amman era una de conjunctura. mai ales ca nu numai el, ci si malysz si karelin au putut sari pana peste 130 metri. si m-au deranjat intrebarile tendentioase a lui widhoelzel, ca etapa trebuia anulata de tot. dar, una peste alta intr-un fel s-a facut dreptate. :yeah: mai ales ca in 2009 simon amman, tot la garmisch a fost dezavantajat de arbitri cand a concurat cu wolfgang loitzl, care a primit atunci la stil si note de 20 parca, si a castigat concursul. :angry: la garmisch au fost putine etape cu probleme in cadrul acestei competitii. si cica la innsbruck se puteau tine doua etape, cand acolo sunt probleme si mai grave cu vantul. :D

P.S. la un post anterior am incurcat castigatorii din sezonul 2008/2009, la oberstdorf cand s-a impus elvetianul, dar loitzl a castigat turneul.

lucian_iasi
1st January 2011, 17:33
Malysz pe 3 :ok:

Lordul
1st January 2011, 18:10
in clasamentul turneului conduce Morgenstern dar Ammann s-a apropiat amenintator...

Lordul
1st January 2011, 18:19
acuma vad finalul primei manse in reluare......nasol cu vantul......

Cristina
1st January 2011, 20:19
Mi-a inghetat inima cand l-am vazut pe Larinto cum a cazut.Bine ca nu a patit nimic grav.Daca nu avea experienta necesara sa isi mentina echilibrul cred ca Andy Kofler putea sa aiba parte de o cazatura foarte urata.Bine ca s-a terminat totul cu bine si bine ca a castigat Amman!:D

clau21
1st January 2011, 20:20
urat anul asta turneul.adica m-am obisnuit cu o atmosfera de vis la turneu dar pana acum anul asta e o dezamagire crunta.sper sa se redreseze in ultimele 2 etape:(

bervi
1st January 2011, 21:02
Incredibil ce etapa . Imi pare rau de Matti Hautamaeki .
Asa e calu21 , o prima parte a turneului foarte slaba.
Imi pare bine pentru Malysz care s-a clasat pe locul 3 si pentru Janne Ahonen si Martin Schmitt .

whisper
1st January 2011, 23:17
Felicitari Lui Ammann. Dar sunt de acord cu Hobana, competitia trebuia restartata sau anulata. Nu trebuia sa se fi sarit in asemenea conditii..nu spun asta pt ca nu a castigat Morgi dar sa multumim lui Dumnezeu ca Larinto nu s-a accidentat grav iar Kofler nu a cazut asa rau.
Ma bucur pt Schmitt, de mult nu a mai evoluat asa bine :)

Xplosion
2nd January 2011, 00:05
de ce participa la etapele astea?
de ce nu participa la alea normale?

datorita formei sale slabe...

christian8
2nd January 2011, 09:41
hmm...etapa asta a fost mai mult o loterie.Daca orice alt sportiv prindea vantul pe care la prins Kofler,sarea la fel sau, doamne fereste,cadea.Felicitari lui Ammann,dar tot Morgi se va impune in turneu !!:P

TheMentalist
2nd January 2011, 14:44
Veste buna pentru fanii lui Schlierenzauer, se pare ca revine astazi la Innsbruck.

Ana_94
2nd January 2011, 14:46
Etapa de ieri a fost cam aiurea :( Ma bucuer pentru Ammann dar imi pare rau de Hautamaeki.Avea dreptate sa faca contestatie.Adica altii au avut conditii mai bune cand au sarit si el o fost nevoit sa sara fix cand s-au inrautatit conditiile :(
Oricum sa speram ca va fi mult mai bine la Innsbruck :ok:

bervi
2nd January 2011, 17:20
Din pacate Larinto va lipsi o luna pentru ca are ruptura de ligamente .

Tracoromana
2nd January 2011, 17:34
Lista de start in mansa 1, Innsbruck:
http://www.fis-ski.com/pdf/2011/JP/3002/2011JP3002SLR1.pdf

bervi
2nd January 2011, 17:46
Tom Hilde pare in mare forma . Credeti ca va castiga la Innsbruck ?

MitzGym
2nd January 2011, 18:18
rezultate din calificari?

bervi
2nd January 2011, 18:31
Calificarile le-a castigat Tom Hilde care a sarit 129m si a acumulat 134,4 puncte.
Pe 2 Romoeren . Pe 3 s-a clasat Hautamaeki . Pe 4 malysz, pe 5 Kamil Stoch , pe 6 Kofler ......... pe 13 tanarul bulgar Zografski ........pe 23 Gregor Schlierenzauer. martin Schmitt a ratat saritura si a ocupat ultimul loc , a sarit doar 96m . Morgenstern si Ammann nu au luat startul .

MitzGym
2nd January 2011, 18:54
woow,zografski pe 13!!!
multumesc pt raspuns:)

Lordul
2nd January 2011, 21:01
bun tare Zogravski...la ce ora e maine concursul propiu-zis ?

acum am vazut 12.30 ora Austriei deci 13.30 a Romaniei si a apoi 13.45 ora Austriei deci 14.45 a Romaniei

bervi
2nd January 2011, 21:32
la 14:30 e etapa de la Innsbruck

lucian_iasi
2nd January 2011, 21:46
Kamil Stoch :ok: dupa ce la Garmisch a terminat al 7 lea,acum termina calificarile al 5 lea si are o pereche accesibila :ok:

BAF-kimi
3rd January 2011, 14:48
Doar la mine toate comentariile dp eurosport sunt in engleza sau la toti? Nu ca m-ar deranja, dar la sarituri preferam in romana.

Lordul
3rd January 2011, 15:17
la mine sunt in romana.....

TheMentalist
3rd January 2011, 15:49
Pot spune cu incredere ca prima mansa de astazi de la Innsbruck a fost cea mai frumoasa prima mansa a unei competitii din acest sezon. Primii sapte, sau poate chiar zece saritori au sanse reale la victorie. Sper sa il vad pe Malysz castigand aceasta competitie si pe Ammann in fata lui Morgenstern:ok:

ichigo
3rd January 2011, 16:44
spre fericirea lui hobana, morgi a castigat azi la innsbruck, si este principalul favorit sa castige turneul. mai ales ca simon amman a terminat abia pe 4. nu am vazut concursul decat pe net, iar sariturile in mansa a doua au fost foarte modeste. a cazut vantul la innsbruck?

Lordul
3rd January 2011, 19:08
da batut vantul in mansa secunda.....

lucian_iasi
3rd January 2011, 22:15
Malysz pe locul 2 :ok: Totusi Morgenstern e greu de batut,in acest moment e cel mai in forma.
Malysz e pe 5 in clasamentul general(dar cu doar 22p in spatele lui Matti Hautamaeki si 57p in spatele lui Ammann) si pe 3 in clasamentul turneului :ok:

Bulgarul Zografski ocupa locul 36 in clasamentul general cu 38p

whisper
3rd January 2011, 22:17
Sper sa il vad pe Malysz castigand aceasta competitie si pe Ammann in fata lui Morgenstern

Ehe..n-ai nimerit...Morgi si-a luat revansa! Spre bucuria mea si a lui Hobana :D
Sa vedem ce va fi etapa viitoare.

clau21
3rd January 2011, 22:18
acum dupa 3 etape din turneu pot spune ca deja cu regret:Morgenstern e ca si campion al turneului, iar in Cupa Mondiala nu cred ca o va rata nici pe asta.acum ramane sa vedem ce se mai intampla.oricum un sezon foarte nespectaculos am ramas destul de dezamagit:(

bervi
3rd January 2011, 22:55
Foarte frumoasa prima mansa de astazi de la Innsbruck , cu zboruri foarte bune . In a doua mansa cred ca Walter Hofer trebuia sa mai ridice bara de start cu inca o poarta , pana la poarta cu nr. 9 . Nu sunt prea multe de spus pentru ca Morgenstern a meritat victoria pe deplin sarind foarte bine in amandoua manse .
Ma enervat Hobana pentru ca tine pe fata cu austriecii . Asta chiar e enervant . Sigur e greu sa nu te dai de gol , pentru ca la cat tine cu austriecii nu are cum sa se abtina de la bucurie . Dar totusi sa mai inceteze .

Xplosion
4th January 2011, 17:12
Nu stiu ce a fost ieri cu hobana, dar a comentat ca un retard intreaga etapa... el are o mare problema cand e entuziasmat, ca sa nu mai zic de favoritii lui ... el e pus acolo ca sa comenteze evolutia saritorilor si nu sa`si etaleze preferintele de care multi ascultatori nu sunt interesati...chiar nu ma intereseaza daca il simpatizeaza pe tanarul zografski sau pe schlieri,morgi,kofi sau fetti... dar cel mai interesant..el comenteaza acest sport de pe vremea cand lis era primar si in continuare se hazardeaza sa aprecieze lungimea sariturilor,extrem de rare fiind situatiile in care le nimereste...

bervi
4th January 2011, 17:26
pe prea multi austrieci simpatizeaza Hobana .

Bine ca a terminat cu Morgi si cu povestea aia cu parteneratul cu OMV si cum ca de cand a fost in Romania Morgi merge din victorie in victorie . :happy

Cristina
5th January 2011, 12:43
Mie nu imi place de nicio culoare de Hobana.Nu are pic de impartialitate,iar cand a comentat la Innsbruck zici ca era posedat.Am dat televizorul pe mute.Inteleg ca ii prefera pe austrieci dar sa fie mai cumpatat!

Lordul
5th January 2011, 14:45
mie nu prea imi place Morgi....e cam infumurat......

Xplosion
5th January 2011, 15:07
mie nu prea imi place Morgi....e cam infumurat......

lasand la o parte antipatia fata de dominatia austriecilor, mie, din ce am vazut imi place Morgenstern ca om mi se pare super ok...

bervi
5th January 2011, 19:12
Azi au avut loc calificarile pentru ultima etapa din turneu pe care le-a castigat norvegianul Tom Hilde .

Lordul
5th January 2011, 20:17
pai Hilde a câștigat calificările și la Garmisch și la Innsbruck

whisper
5th January 2011, 20:48
Ammann si Morgenstern au sarit? Schlieri a participat....ar cam trebui sa termin cu intrebarie despre austrieci:P

Lordul
5th January 2011, 20:54
Amann a sarit..a fost al-3-lea dupa Hilde si Urhmann ....Morgi nu a sarit

bervi
6th January 2011, 15:22
Astazi este ultima etapa din turneul celor 4 trambuline si incepe de la ora 16:45 si este transmin in direct p[e Eurosport . Vizionare palcuta!
Sper ca Matti sa termine pe podium azi .

theodor
6th January 2011, 19:26
Clasandu-se al 2-lea in etapa de azi, de la Bischofshofen, Morgi este al 3-lea austriac consecutiv care castiga Turneul celor 4 Trambuline. De altfel (imi pare rau ca o spun, dar asa simt) este singurul dintre ultimii 2 predecesori care a meritat pe deplin sa castige! Felicitari!
Cu o prestatie excelenta, Tom Hilde a castigat etapa, clasandu-se pe pozitia a 3-a la general, cel mai bun rezultat al norvegienilor dupa victoria lui Anders Jacobsen de acum cativa ani.

Simon Ammann - locul 4 in etapa, locul 2 la general;
locul 3 al etapei a fost ocupat de A. Kofler.

Dezamagiri : Matti Hautamaeki, Adam Malysz.Nu il mai trec in aceasta categorie pe Gregor Schlierenzauer, el fiind in suferinta in urma accidentarii din antrenamente.

Clasamentul general al Turneului :

http://www.fis-ski.com/pdf/2011/JP/3004/2011JP30044H.pdf

Si al Cupei Mondiale:

http://www.fis-ski.com/pdf/2011/JP/3004/2011JP3004WC.pdf


PS: Oare cine va castiga anul viitor? :happy

bervi
6th January 2011, 19:44
Foarte buna prestatia lui Tom Hilde , dupa prima mansa am vrut ca el sa castige , a aratat o forma foarte buna castigand si la Ga-Pa si la Innsbruck si la Bischofshofen calificarile . Tom Hilde este in mare forma dupa cate am vazut si cred ca poate sa castige si o etapa de zbor de la Harrachov weekendul acesta .
Il felicit pe Morgenstern pentru victoria in turneu si pe Ammann care pana la urma ne-a aratat ca a fost constant in evolutii in acest turneu.
Din pacate petru Matti nu a sarit bine in a doua mansa si nu a putut sa fie pe podium in clasamentul turneului .
Mi-a placut de Fettner care se pare ca este si el intr-o forma buna la fel ca si Tom Hilde .
Nu mi-a placut coborarea barei de start cu 2 unitati !!! daca ar fi coborat-o cu o unitate hai sa zicem ca era bine dar chiar cu doua....

whisper
6th January 2011, 21:55
@Duarte: Multumesc de raspuns!


mie nu prea imi place Morgi....e cam infumurat......

ti se pare..cel mai probabil..mie mi se pare ca e un tip de treaba. pare prieten cu foarte multi saritori!

/OLE/ Felicitari Morgi! /OLE/

Tracoromana
6th January 2011, 21:55
lasand la o parte antipatia fata de dominatia austriecilor, mie, din ce am vazut imi place Morgenstern ca om mi se pare super ok...

Felicitari Morgi! Chiar ma bucur pentru el, a meritat pe deplin.

clau21
6th January 2011, 22:23
@theodor:
si Loitzl a meritat pe deplin in 2009 victoria fara discutii.a avut 3 victorii clare nu ai ce sa zici.imi pare rau de acest sezon care este dominat tot de austrieci dar oricum etapa de azi a fost una dintre cele mai bune din ultimii 2 ani:)

theodor
6th January 2011, 22:32
@theodor:
si Loitzl a meritat pe deplin in 2009 victoria fara discutii.a avut 3 victorii clare nu ai ce sa zici.imi pare rau de acest sezon care este dominat tot de austrieci dar oricum etapa de azi a fost una dintre cele mai bune din ultimii 2 ani:)


Da... A meritat pe deplin:D........ Din cate imi aduc aminte, a avut in 2 (!) randuri cate 60 pc la stil. Nu zic nu..... O fi meritat. Si apoi...... Cu ce s-a mai afirmat? Cate etape a mai castigat dupa aceea? Ca sa nu mai punem la socoteala ca zborul cu schiurile nu prea figureaza ca fiind una din specialitatile lui. :evil:

Cred ca s-a ivit urmatoarea problema - Austria over all - si nu cred ca merita!

oana_f
6th January 2011, 23:52
In ultimii ani cine a castigat Turneul n-a castigat Cupa Mondiala. Asa ca n-as paria pe Morgenstern... Poate un norvegian. Mai bine zis sper

theodor
7th January 2011, 08:03
In ultimii ani cine a castigat Turneul n-a castigat Cupa Mondiala. Asa ca n-as paria pe Morgenstern... Poate un norvegian. Mai bine zis sper


Singurul adversar serios al lui Morgi in acest sezon este Simon Ammann. Nu cred insa ca mai are o motivatie atat de serioasa la Globul de Cristal. De fapt,in interviurile pe care le-a dat pana acum,a si declarat ca ultimul sau obiectiv este Turneul celor 4 Trambuline, care este singurul trofeu lipsa din vitrina sa. In ceea ce priveste alte natiuni cu traditie, in ultimii ani nici un saritor(in afara de Malysz, care are o varsta) nu a avut o evolutie constanta de-a lungul sezoanelor de iarna. Asa ca......... s-ar putea sa mai avem de asteptat pana cand un alt competitor (in afara de austrieci) sa fie capabil de o asemenea performanta.

clau21
7th January 2011, 10:37
Morgi nu prea are cum sa piarda globul de cristal anul asta:(
are o diferenta enorma de puncte si pare a fi intr-o forma excelenta...chiar sunt sanse mici sa piarda globul de cristal

theodor
7th January 2011, 11:27
Eu n-as fi chiar atat de sigur.

ichigo
7th January 2011, 12:39
iar m-a enervat hobana ieri, cand am vazut etapa in reluare, in special mansa a doua. cica, morgi a castigat tot ce se putea castiga in cariera. morgi mai are mult pana sa ajunga un campion absolut. ii mai trebuie un titlul mondial la individual la sarituri cu schiurile, precum si un titlu mondial de zbor cu schiurile, excluzand cele castigate cu echipa.

theodor
7th January 2011, 13:04
Slabe sperante sa castige Morgi un titlu la zbor cu skiurile. Dar, cine stie..... ce idei ii vin lui Hofer.....

bervi
7th January 2011, 13:31
Voua nu vi se pare ca organizatorii tin si ei cu austriecii ?! adica in special Walter HOFER

theodor
7th January 2011, 14:09
Voua nu vi se pare ca organizatorii tin si ei cu austriecii ?! adica in special Walter HOFER


Nu ca mi se pare. Faptul asta e evident de multa vreme! :happy:happy

bervi
7th January 2011, 14:55
Tin astia cu austriecii in ultimul hal .

WhateverHime
7th January 2011, 16:01
Eu una tare ma bucur ca a castigat Morgi, e favoritul meu de pe cand a debutat in Cupa Mondiala. Sper sa castige si Globul de Cristal anul asta :D

Nu ma asteptam sa fie asa antipatizati austriecii pe forumul asta. Ce-aveti cu ei? (serios intreb, nu e retoric:p ) In afara de faptul ca ar fi favorizati de organizatori (eu una nu cred asta) si ca Sorin Hobana ii sustine cu ardoare (asta da, e cam clar).

Xplosion
7th January 2011, 16:48
Eu una tare ma bucur ca a castigat Morgi, e favoritul meu de pe cand a debutat in Cupa Mondiala. Sper sa castige si Globul de Cristal anul asta :D

Nu ma asteptam sa fie asa antipatizati austriecii pe forumul asta. Ce-aveti cu ei? (serios intreb, nu e retoric:p ) In afara de faptul ca ar fi favorizati de organizatori (eu una nu cred asta) si ca Sorin Hobana ii sustine cu ardoare (asta da, e cam clar).

cauzele pot fi multiple,pentru mine ar fi de ajuns si simplul fapt ca hobana ii ridica in slavi ... desi nu e doar atat... nu sunt mari campioni cum ar vrea sa creada unii...altii sunt marii campioni ai acestui sport, cativa dintre ei, aflati inca in activitate... morgenstern nu poate fi cu adevarat un mare campion,cand el nu detine nici macar un record de trambulina...el nu stie sa faca spectacol,sariturile lui nu te lasa masca asa cum reuseau ahonen sau malysz... si da e de ajuns sa asculti comentariile unui ....ca hobana,comentator eurosport care prin natura meseriei ar trebui cel putin sa lase impresia ca este impartial ...

theodor
7th January 2011, 17:28
cauzele pot fi multiple,pentru mine ar fi de ajuns si simplul fapt ca hobana ii ridica in slavi ... desi nu e doar atat... nu sunt mari campioni cum ar vrea sa creada unii...altii sunt marii campioni ai acestui sport, cativa dintre ei, aflati inca in activitate... morgenstern nu poate fi cu adevarat un mare campion,cand el nu detine nici macar un record de trambulina...el nu stie sa faca spectacol,sariturile lui nu te lasa masca asa cum reuseau ahonen sau malysz... si da e de ajuns sa asculti comentariile unui ....ca hobana,comentator eurosport care prin natura meseriei ar trebui cel putin sa lase impresia ca este impartial ...



Un saritor care a lasat masca toata lumea a fost finlandezul Matti Nykanen. Cu 46 de victorii de etapa si TOATE competitiile importante castigate e cel mai bun din istoria sariturilor cu skiurile.
Din pacate, are o viata foarte tumultoasa, cu numeroase probleme.
Dar asta e alta poveste.

bervi
7th January 2011, 20:44
Eu una tare ma bucur ca a castigat Morgi, e favoritul meu de pe cand a debutat in Cupa Mondiala. Sper sa castige si Globul de Cristal anul asta :D

Nu ma asteptam sa fie asa antipatizati austriecii pe forumul asta. Ce-aveti cu ei? (serios intreb, nu e retoric:p ) In afara de faptul ca ar fi favorizati de organizatori (eu una nu cred asta) si ca Sorin Hobana ii sustine cu ardoare (asta da, e cam clar).


:headbang: se vede de la o posta

theodor
7th January 2011, 21:17
Scuze ca postez in alt loc decat unde trebuie: vad ca, la Sapporo(in Cupa Continentala) ai nostri saritori nu participa. De ce ? Stie :o:cineva? :angry:

Stiu ca exista thread separat, dar vad ca nu e cam nimeni interesat. Eu, insa, da.

whisper
8th January 2011, 00:41
@Ana: Total de acord cu tine..bine ca mai e cineva sa ii apere!

Si bine ca v-ati gasit sa ii contestati victoria lui Kofler(de anul trecut )...din cate stiu Ahonen a castigat o editie de 4HT fara sa castige nici o etapa..atunci l-ati contestat?

Si Morgi are o medalie de aur olimpica la individual, are si un glob de cristal, are si o editie de 4HT castigata..a castigat destul pana la varsta asta..e inca tanar ..daca sanatatea ii permite va putea castiga inca multe alte trofee.

si eu cred a austriecii castiga si pe merit..adica okay, arbitrii le pot da un ajutor...dar nu ii pot face campionii, daca ei nu ar sari indeajuns de bine...

theodor
8th January 2011, 10:34
Ajutorul arbitrilor anuleaza (sau cel putin diminueaza) meritul sportivilor.
Mai ales in cazul unui rezultat foarte strans. Ca sa nu mai vorbim de latura (imi pare rau ca o spun) penala a acestui fapt!

WhateverHime
9th January 2011, 21:55
@Ade: Hehehe, nu mai plec de aici. Trebuie sa aiba si bietii austrieci ceva sustinere :D

Sunt de acord ca nu e profi din partea lui Hobana sa isi arate fatis simpatiile, dar cred ca nu se poate controla, se entuziasmeaza prea tare atunci cand comenteaza :D O fi el enervant si plin de clisee, dar transmisiunile de sarituri parca nu ar mai avea acelasi farmec fara el.

Cat despre favoritisme... Eu tot nu cred :D