PDA

View Full Version : Continuarile filmelor...bune sau proaste ?



White Shadow
15th November 2006, 13:41
Intodeauna cand un film are succes ce gandesc producatorii , hai sa mai facem o continuare sa iasa banu , partea financiara vorbeste intodeauna......si eu as proceda la fel , daca am un succes destul de mare la un film normal sa mai fac si o continuare chiar daca ea nu se va ridica la nivelul primului film pt ca sunt sigur ca omul se va duce la cinematograf sa-l urmareasca pt ca a fost impresionat de prima parte........

Care continuari sau ridicat la nivelul primului film ?...ce parere aveti despre aceste sequel-uri...de ce le mai fac ?......care au fost proaste si care au fost reusite ?

Hard
15th November 2006, 13:46
Seria filmelor SAW pare un succes.
Alte filme de legenda:James Bond si Superman.

irinaidu
15th November 2006, 16:55
de obicei cand aud de o continuare din principiu nu vreau sa ma uit, decat dupa ce o vede altcineva si ma asigura ca nu e complet nasoala.
m-au deza magit continuarile de la matrix. da stiu ca era de la inceput o trilogie, sau cel putin asa au zis producatorii, dar matrix 1 mi-a placut la nebunie iar la 2 am adormit in fotoliu ( nu e o metafora, chiar am adormit ).
alte continuari care nu numai ca nu ma intereseaza ce se intampla in ele, mi se pare un sacrilegiu ca au fost facute , sunt continuarile de la " gone with the wind " si " love story ". ii urasc de-a dreptul pe oamenii a caror vina e ca acum exista acele continuari.
dar mai mult decat continuarile, ma seaca f des remakeurile dupa filmele de care eu sunt indragostita.

Delia
15th November 2006, 17:08
La Gone with the wind si continuarea cartii e enervanta, ca sa nu mai zic de film. Sunt de acord cu ce a scris Irina, cand un film are succes, producatorii incearca sa scoata bani si mai departe din aceeasi idee, idee care insa isi pierde din farmec si de aceea multe continuari cad in ridicol.
Sigur ca sunt si continuari faine, cum ar fi trilogia Nasul, insa mie mi s-a parut ca prima parte a fost cea mai reusita, a doua a fost ok, iar ultima nu prea m-a incantat. Asta insa e parerea mea, in multe situatii e chestie de gusturi. Nu inseamna ca partile II si III din Nasul n-au valoare si nu sunt reusite.

Bumbescu
15th November 2006, 17:25
Asa e cu Nasul, sunt f bune continuarile, cred ca e singurul exemplu pe care-l stiu de continuare la fel de buna ca prima parte.

Sasuke Uchiha
15th November 2006, 17:35
nasul a fost excelent
seria alien la fel, iar matrix 2 si 3 au fost bune, multa actiune si atat :D
I Know What You Did Last Summer prima parte a fost buna, 2 si 3 nu isi aveau rostul

irinaidu
15th November 2006, 17:53
eu m-am stricat de ras cand am vazut titlul continuarii la i know what you did last summer.

Sasuke Uchiha
15th November 2006, 18:05
s-au straduit mult sa caute un nume bun.
i know what you did last summer
I Still Know What You Did Last Summer
I'll Always Know What You Did Last Summer :happy

The Fast and the Furious prima parte a fost buna, 2 si 3 facute doar pt bani

whisper
15th November 2006, 23:46
In cazul Gone With The Wind nu isi avea rostul,mai ales ca autoarea nu a vrut o continuare a povestii .
Iar la Home Alone:P partea a doua a fost destul de buna dar a treia nu mi-o placut.

White Shadow
16th November 2006, 03:41
Alta continuare....Spider Man 3

http://www.ifilm.com/video/2783985/collection/17415

Sasuke Uchiha
16th November 2006, 12:29
uitasem de spiderman, abia astept partea a 3
excelente primele 2 :ok:
si seria x-men au fost bune

pinki
17th November 2006, 01:24
in general continuarile nu sunt asa de reusite...

totusi, mi-a placut seria nasul si continuarea la piratii din caraibe, astept si 3-ul :D

la ice age a fost ok, la shrek la fel...

dar in general continuarile nu se ridica la nivelul primului :D

White Shadow
17th November 2006, 01:56
in general continuarile nu sunt asa de reusite...

totusi, mi-a placut seria nasul si continuarea la piratii din caraibe,astept si 3-ul :D

Nu mai ai mult de asteptat , filmarile la partea a treia s-au incheiat si lansarea filmului e programata pentru luna mai a anului viitor.

pinki
17th November 2006, 09:54
stiu :D da' pana in mai MAI e al naibii de mult :D

TaciAcolo
17th November 2006, 10:35
final destination a fost bun primu film continuarile proaste :no:

White Shadow
18th November 2006, 01:15
final destination a fost bun primu film continuarile proaste :no:

Eu am vazut doar Final Destination 2 si mi-a placut ...chiar a fost foarte interesant modul in care mureau aia.....ce sa mai zic de inceputul filmului care a fost superb.......Final destination 3 nu l-am vazut si nici nu ma uit la el.

White Shadow
28th November 2006, 21:32
Alta continuare

Producatorii de la Hollywood lucreaza deja la partea a doua a blockbuster-ului "Codul lui Da Vinci".

Scenarista Akiva Goldsman, care a adaptat romanul lui Dan Brown pentru marile ecrane, a declarat ca a primit 3,8 milioane de dolari pentru a scrie si partea a doua.

Goldsman a mai spus ca nu va scrie o poveste noua ci se va baza pe romanul "Ingeri si demoni", cartea ce a fost scrisa de Dan Bronw inaintea Codului lui Da Vinci.

Surse neoficiale au dezvaluit ca actiunea cartii Ingeri si Demoni va fi modificata in asa fel incat sa para o continuare a filmului Codul lui Da Vinci.

Noul film va fi lansat in 2008

phyxius
28th November 2006, 21:47
continuarea va avea numele Angels & Demons, dupa romanul lui brown. pt mai multe informatii:

http://www.imdb.com/title/tt0808151/

White Shadow
29th November 2006, 22:17
http://www.imdb.com/title/tt0457297/

Am vazut saptamana trecuta Butterfly Effect 2 , PENIBIL , nu se compara cu prima parte , nici nu inteleg de ce au mai facut si partea a doua , slab film , m-am uitat la el , a inceput exact ca si Final Destination 2 si am crezut ca va fi filmul destul de interesant in continuare dar m-am inselat , daca cineva sa uitat la acest film il rog sa posteze pe acest thread si sa imi spuna daca a inteles ceva din ce se intampla in film , eu nu am inteles nimik.

phyxius
29th November 2006, 22:34
l-am vazut si io. penibil e putin spus. ideea era la fel ca in primul. tipul putea sa schimbe trecutul prin amintirile sale, de data asta prin poze... (ashton kutcher prin jurnalele lui). filmul putea sa fie cat de cat salvat DACA jucau actori mai buni in el. singura pe care o stiam era erica durance din smallville care si-asa e destul de slaba ca actrita si nici macar n-a avut un rol important. panarama aia care a jucat in rolul principal nu il mai vazusem prin nici un film si nici nu cred ca il voi mai vedea in curand....antitalent. scenariul, actorii... cam tot filmu a fost varza.

Lavinia
30th November 2006, 23:19
sunt acord...m-a dezamagit total..p cat d mult mi'a plaqt prima parte atat d mult m'a enervat a 2-a...

Lavinia
30th November 2006, 23:21
continuarea d la superman mi'a plaqt...x-man d asemenea...

dragos_popa17
1st December 2006, 10:25
sunt multe filme celebre la care se fac continuari dar nu pt marele ecran ci pentru televiziune. butterfly effect e un exemplu. si cum e facut pt televiziune, e facut ieftin deci prost. dar in general continuarile sunt slabe, poate si pt ca asteptarile sunt foarte mari. poate daca am vedea al doilea film inainte de primul ne-ar place mai mult. eu de exemplu am vazut final destination 2 sau jeepers creepers 2 inainte de primele filme si mi-au placut amandoua.
o continuare caze nu m-a dezamagit a fost spiderman. mi-au placut la nebunie amandoua.
la x-men m-a enervat mi-a placut 2 mai mult ca 1, dar 3 m-a enervat(prea multe tragedii pe-acolo)
si inca un lucru, eu nu consider matrix sau stapanul inelelor sa fie filme cu continuari. au fost concepute ca trilogii.

Lavinia
1st December 2006, 14:56
continuare mishto a avut si shreck;):D

azriel
1st December 2006, 16:07
shi mie mi-au placut continuarile la x-men.. mi-a placut shi Final Destination 2 ... dar 3 nu a fost prea reushit ....
nici continuarile de la Matrix nu prea mi-au placut...

oricum .... de abia ashtept Piratzii din Caraibe 3

White Shadow
3rd December 2006, 02:33
Spider Man 3

Tobey Maguire si Kirsten Dunst revin pe marele ecran in productia care i-a facut celebri ca si cuplu, Spider-Man 3, a carui data de lansare (4 mai 2007) era cunoscuta inca dinaintea premierei celei de-a doua parti.

http://img237.imageshack.us/img237/4603/capture173sb3.jpg

Daca Alvin Sargent (castigator al doua premii Oscar pentru Julia, 1977, si Ordinary People, 1980) a ramas in echipa filmului scriind scenariul si acestei a treia parti, nu acelasi lucru s-a intamplat cu John Dykstra, cel care in 2005 era rasplatit cu o statueta a “batranului Oscar” pentru efectele speciale din Spider-Man 2, dar care anul acesta l-a abandonat pe omul-paianjen in favoarea productiei Hot Wheels. Si fara Dykstra insa, nu ne indoim de faptul ca Spider-Man 3 nu isi va dezamagi fanii nerabdatori sa traiasca inca o data alaturi de eroul lor favorit aventurile periculoase cu care acesta se confrunta in incercarea sa de a face lumea in care traim un loc mai bun.
__________________________________________________ __________________________________________________ _______

Spiderman 4 fara Tobey Maguire?

Tobey Maguire a spus intr-un recent interviu pentru Starpulse News ca e posibil sa nu mai joace rolul lui Peter Parker , desi nu a exclus in totalitate posibilitatea unui al patrulea rol.

http://img237.imageshack.us/img237/4653/capture169eb9.jpg

Maguire spune: ”Acesta ar fi un bun moment sa punem punct, nu am nicio legatura contractuala pentru inca un rol in seriile Spiderman. Nu sunt complet impotriva unei noi idei daca si-ar avea rostul, dar as spune ca posibilitatile erau favorabile ca Spiderman 3 sa fie ultimul.

Atat Maguire cat si Dunst, care au avut contracte pentru trei filme, si-au exprimat dorinta comuna de a negocia si alte contracte, acum ca si-au incheiat contributia la cele trei filme.

Desigur, un castig urias poate inlatura intotdeauna orice indoiala.

White Shadow
25th January 2007, 17:57
Sean Connery in "Indiana Jones 4"

Sean Connery a confirmat ca se gandeste sa revina pe marele ecran, pentru a relua unul dintre cele mai cunoscute roluri ale sale, tatal lui Indiana Jones.

Actorul a declarat pentru UK Teletext ca va citi scenariul partii a 4-a a filmului Indiana Jones, iar daca ii daca va fi incantat de de ideile scenaristilor, va juca inca o data rolul lui Henry Jones, tatal lui Indiana.

Connery spune:" Pentru moment nu am hotarat nimic. Am primit scenariul si urmeaza sa-l citesc. Totul depinde de scenariu".

George Lucas este optimist in privinta decizei lui Connery:" I se va scrie un rol chiar daca vrea sau nu", a declarat acesta in timpul unui interviu pentru o televiziune americana.

http://us.imdb.com/title/tt0367882/

Alta continuare...........penibil.

relansat
25th January 2007, 18:31
Ii recomand lui Sean Connery sa se razgandeasca :ras-plans:

Sasuke Uchiha
25th January 2007, 19:00
indiana jones 4 nu e chiar asa de rau, daca au lasat sa iasa rocky 6 totul e posibil

White Shadow
25th January 2007, 21:37
Rocky 6

In 2008 Rambo IV

http://us.imdb.com/title/tt0462499/

Mai poate Stallone asta , sunt foarte curios cum va arata filmul :happy

Sasuke Uchiha
25th January 2007, 23:46
va arata ca o mumie, o sa-i cada pielea de pe el :happy

Lavinia
27th January 2007, 00:13
atunci filmu ar trebui sa faca parte din categoria horror;)

razwan_vs
27th January 2007, 20:05
am o intrebare ...stie cineva daca a aparut goal 2 ...si daca da ce nume are ca nu il gasesc ..

phyxius
27th January 2007, 20:14
continuarea se numeste Goal! 2: Living the Dream si cred ca o sa apara pt. prima data in cinematografele din anglia pe 9 feb 2007. pe net nu e inca.

razwan_vs
27th January 2007, 20:24
aaa ok ....ms

Lavinia
28th January 2007, 13:51
yo styam ca a aparut de mult goal 2....si k tre sa apara acu partea a 3-a....

White Shadow
1st February 2007, 01:44
http://img293.imageshack.us/img293/962/capture185uw3.jpg

Yep, they're talking "The Departed 2"

Sasuke Uchiha
1st February 2007, 01:47
chiar tare daca se va face, desi nu se va compara cu primul, DiCapri0 si Jack Nicholson geniali

White Shadow
1st February 2007, 02:03
am o intrebare ...stie cineva daca a aparut goal 2 ...si daca da ce nume are ca nu il gasesc ..

Dupa cum spunea si phyxsius , in 9 februarie 2007 va avea loc premiera filmului.

Razwan intra pe acest site pt mai multe detalii :

http://www.bvimovies.com/uk/goal2/index.html?hbx.hrf=http://www.comingsoon.net/films.php?id=14503

White Shadow
2nd February 2007, 13:54
Robert de Niro adulmeca urma "Cartitei"

Greu de spus daca ar trebui sa ne bucure sau nu aceasta veste (dat fiind faptul ca au fost extrem de rare situatiile in care continuarea unui film a fost cel putin la fel de buna ca si originalul), cert este insa ca s-a lansat deja informatia (hollywoodreporter.com) potrivit careia va exista un “The Departed” 2 (al carui titlu nu se cunoaste in prezent). Personajul principal va fi de data aceasta politistul interpretat de Mark Wahlberg, nominalizat de altfel la aditia de anul acesta a Oscarurilor, alaturi de care va juca, pentru acea “greutate” de care are nevoie filmul, dupa disparitia din distributie a lui Jack Nicholson, Robert de Niro. “The Departed” este cel mai mare succes de box office al lui Martin Scorsese si a adunat nu mai putin de cinci nominalizari la Oscarurile ce se vor decerna in 25 februarie, inclusiv pentru cel mai bun film al anului.

(Vineri, 02 Februarie 2007)

Pentru mai multe informatii intrati pe acest site :

http://www.latimes.com/entertainment/news/la-et-departed30jan30,1,684428.story?coll=la-headlines-entnews&ctrack=1&cset=true

razwan_vs
2nd February 2007, 20:16
Dupa cum spunea si phyxsius , in 9 februarie 2007 va avea loc premiera filmului.

Razwan intra pe acest site pt mai multe detalii :

http://www.bvimovies.com/uk/goal2/index.html?hbx.hrf=http://www.comingsoon.net/films.php?id=14503



MS :ok: :bere:

White Shadow
9th February 2007, 23:12
http://img160.imageshack.us/img160/2232/capture213xl0.jpg

A.k.a
10th February 2007, 22:32
Phenomenon 2, ala chiar nu isi avea rostul

White Shadow
23rd March 2007, 23:52
va arata ca o mumie, o sa-i cada pielea de pe el :happy

Apropo de mumii :

Jet Li va fi personajul negativ in filmul "The Mummy 3, Course of the Dragon".

The Hollywood Reporter a anuntat in urma cu cateva saptamani ca actorul de origine chineza este propus pentru rolul mumiei insa aceasta informatia a fost confirmata abia ieri de agentul lui Li.

Distribuirea lui Jet Li intr-un astfel de rol este motivata prin faptul ca in aceasta a treia parte a filul "The Mummy", actiunea a fost mutata din Egipt in China. Povestea personajului sau incepe in antichitate si continua in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Producatorii au anuntat si ca protagonistul filmului nu va fi Brendan Fraiser, ci fiul personajului jucat de acesta, .

Filmul va fi regizat de Rob Cohen, iar scenariul este scris de Alfred Gough si Miles Millar.

Mumia karatista...........pai atunci mumia o sa-i bata pe toti , cu tehnicile Wushu pe care le cunoaste foarte bine nu vad cine-i poate face fata.:ras-plans:

White Shadow
30th March 2007, 23:52
A vazut cineva Walking Tall 2 ?

Walking Tall a fost ok , un film de actiune bun cu un actor potrivit pt acest gen de filme , The Rock........vreau sa stiu cum îi continuare ?

White Shadow
19th May 2007, 02:06
Dupa Variety, Julie Benz a semnat pentru rolul feminin principal din "John Rambo". Nu exista nici o descriere cit de cit succinta a rolului pe care ea il va interpreta dar stim ca povestea se invirte in jurul unui grup de misionari crestini preocupati de ajutoarele umanitare care dispar fara urma, asadar Julie va fi probabil "misionara cea sexy" din poveste. Pina acum Julie Benz a avut mai multe aparitii la TV (Buffy, Roswell, CSI, Taken) decit pe marele ecran. Pe linga ea, in cel de-al 4lea film din seria Rambo mai joaca Sam Elliott, Matthew Marsden si Paul Schulze. Nu demult, Stallone a contactat un fost membru al rebelilor care populeaza jungla din estul Myanmarului sa joace rolul unui militar birman extrem de brutal. Sai Mawng a fost ales din 300 de aplicanti pentru acest rol. Distributia cere dealtfel inca 32-40 de militari pentru scenele de actiune. Rambo abandoneaza viata linistita atunci cind este recrutat de un grup de misionari crestini care se ocupa cu respectarea drepturilor omului. Acestia au nevoie de ajutor si protectie impotriva piratilor care nu au nimic din caraibianul Johnny Depp. "John Rambo" a fost cunoscut mai intii cu titlul "Pearl of the Cobra", numai ca Stallone si-a dat seama ca lumea ar putea confunda filmele si ar crede ca e vorba de o urmare la "Cobra". Asteptam premiera noului Rambo in mai 2008.

Universal
31st May 2007, 21:33
Die Hard- Live free or Die Hard- cea mai buna continuare

White Shadow
31st May 2007, 23:37
ai vazut filmul ?...apare in iunie.......

phyxius
31st May 2007, 23:38
eu nu zic nimic pana nu-l vad.

TenisFan
1st June 2007, 00:30
Continuarile sunt vazute de obicei ca fiind majoritatea slabe...Asta din mai multe motive probabil: oamenii dau totul in primul film colecteaza banutii si na vazand ca au avut succes vor sa mai mulga vaca...Ei bine din pacate pentru ei nu reusesc sa ajunga la calitatea primului film...Sau asteptarile oamenilor sunt asa de mari incat de obicei continuarile sunt vazute mai slabe... :( Au fost unele filme care au avut continuari mai bune decat filmul de baza...Mie personal mi-au placut foarte mult filmele The Bourne identity si Supremacy...Supremacy il consider mai bun decat primul deoarece a fost actiune non-stop...Excelent film...Abia astept sa vad Ultimatum... :rolleyes:

phyxius
1st June 2007, 00:33
supremacy nu a fost mai bun decat identity

TenisFan
1st June 2007, 01:43
supremacy nu a fost mai bun decat identity:shocked: Ce faci fiule iar ma contrazici?Nu-i frumos din partea ta... ;) Eu zic ca a fost mai bun... :( :evil:

phyxius
1st June 2007, 06:08
bine... n-ai dreptate

TenisFan
1st June 2007, 10:45
Dar nu este vorba despre dreptate...Ca daca ar fi vorba despre dreptate n-ai avea dreptate cand zici ca ai dreptate la drept vorbind despre dreptate.... :shocked: Mai intai ar fi trebuit sa aduci argumente...Eu am motivele mele pentru care l-am desemnat pe Supremacy mai bun... :( Deci din punctul meu de vedere eu am dreptate... :evil: :ras-plans: Mi-a placut foarte mult faptul ca au executat-o mega scurt pe Franka Potente...Scurt si la obiect...Awesome... :( Filmul e non-stop action... :shocked: Are cea mai buna urmarire cu masini ever(tot opinia mea)... :yes: Si asa mai departe... ;)

phyxius
3rd June 2007, 21:44
atunci esti subiectiv

edinaa
5th June 2007, 10:56
parearea mea este ca intotdeauna continuarile sunt mai proaste si nu sunt necesare. bineinteles ca exista si exceptii, dar sunt rare.

baubau
5th June 2007, 16:26
Exceptiile pt continuari cred ca au fost Aliens, si Terminator 2,si-au depasit predecesorii,parerea mea!:)