PDA

View Full Version : CM 2010/2011 - Lillehammer 3/5-12-2010



whisper
1st December 2010, 23:27
weekendul viitor competitia se va desfasura tot intr-o tara nordica, de data asta fiind vecina tarii celor 1000 de lacuri(Finlanda), Norvegia(tara fiordurilor):P

cine credeti ca va castiga?:) vor fi iar avantajati saritorii austrieci?;)

clau21
2nd December 2010, 22:11
e superba trambulina de la Lillehammer.
chiar astept o victorie a norvegienilor mei.m-as bucura sa se intample asta.
mai astept discutii pe aici:D

lucian_iasi
2nd December 2010, 22:59
Maine ora 19:30 in direct pe Eurosport va fi sesiunea de calificari

lucian_iasi
3rd December 2010, 20:43
Podiumul sesiunii de calificari:
1.Severin Freund
2.Pascal Bodmer
3.Bjoern Einar Romoeren

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=3013

clau21
3rd December 2010, 21:23
frumoasa sesiune mah bucur pentru nemti.
totusi a fost ceva cu aterizarea pe aceasta trambulina:-?...la aterizare aterizau mult mai repede desi plecau cu viteza buna.
:D

Ana_94
4th December 2010, 03:11
Super tari calificarile :D Weekend-ul asta avem ce vedea la Lillehammer :D Sper sa nu uit de etapa de maine :P Sa castige cel mai bun zic eu ;) :ok:

Tazz
4th December 2010, 12:18
Wow, ce rezultate in calificari :shocked:
Poate avem o surpriza frumoasa si in concurs..
Ammann iar n-a sarit?

Daca nici azi nu bat norvegienii, ma supar rau de tot :D

clau21
4th December 2010, 19:27
foarte frumoasa etapa.
chiar daca Morgi a pierdut..continuam sa avem surprize.
si sunt foarte multumit de evolutia norvegienilor mei.:D
abea astept etapa de maine

whisper
5th December 2010, 07:38
Ce a pierdut Morgi? :P Vrei sa zici a castigat....si zic eu nu sunt comentarii in privinta asta, dar in fine carcotasi se vor gasi :P

e interesant ca in 3 etape avem 3 castigatori:P Azi vom vedea daca va fi unul nou sau unul din cei trei isi va asigura inca o victorie.

clau21
5th December 2010, 11:13
rectific faza cu morgi.
cand am zis Morgi vroiam sa zic Evensen dar m-a luat valul.astazi am un feeling ca o sa castige norvegienii, dar sa vedem.
voi ce ziceti?:D

Tazz
5th December 2010, 11:34
De acord cu tine. As vrea si eu sa castige Evensen :)
Daca nu, macar sa fie un alt castigator de etapa, in afara de cei e.

La 3 e etapa, nu?

miafangina
5th December 2010, 15:35
Eu vreau un finlandez pe primul loc,dar nu ma supar oricum,sa fie spectacol!

Si as mai vrea sa-si revina Gregor.

Tracoromana
5th December 2010, 16:48
Mia, sunt de acord la faza cu finlandezul si cu spectacolul.

TheMentalist
5th December 2010, 17:03
Cu aceasta victorie Morgenstern depune o candidatura serioasa pentru globul de cristal, fiind cel mai in forma saritor al momentului. Malysz din nou pe locul noua:( Pare sa se fi abonat la acest loc, sper ca de obicei sa isi revina in cea de-a doua jumatate a sezonului si sa urce mai sus in clasament.
Sincer nu stiu de ce s-a mutat Koivuranta de la combinata la sarituri, evolutiile sale fiind foarte slabe.
Ammann continua sa evolueze binisor, inca un loc trei pentru el, astfel el ramane sus in ierarhia generala.
Schlierenzauer merge din ce in ce mai slab fiind la cea mai slaba evolutie din acest sezon. Vom vedea daca va fi in stare sa isi revina pe parcurs.

Ana_94
5th December 2010, 17:18
Sincer,ma bucur pentru Morgi,a meritat ambele victorii de la Lillehammer,ii in forma :ok: Bravo lui! :great: :cheer: Vad ca si norvegienii au fost foarte in forma in aceste prime etape ale Cupei Mondiale ;) Si finlandezii la fel :P
Dar m-o dezamagit Schlieri (sper c-am scris bine :cry:),sper doar sa-si revina si ca trece doar printr-o perioada mai grea :( Oricum acum astept etapa din weekend-ul viitor :D

miafangina
5th December 2010, 18:10
Sincer nu stiu de ce s-a mutat Koivuranta de la combinata la sarituri, evolutiile sale fiind foarte slabe.

Schlierenzauer merge din ce in ce mai slab fiind la cea mai slaba evolutie din acest sezon. Vom vedea daca va fi in stare sa isi revina pe parcurs.

Nu inteleg nici eu,la combinata sarea chiar foarte bine,poate ca-i era greu la partea de fond,habar n-am.

Gregor e inca foarte tinar,sper ca lipsa de forma de acum sa fie trecatoare.

Ma bucur pentru Thomas,bravo lui.

Lillehammer ocupa un loc aparte in inima mea,la acea olimpiada am descoperit cu adevarat sporturile de iarna(in afara de patinajul artistic care-mi placea de ani buni) mai ales biatlonul si schiul fond,de-atunci imi plac norvegienii ca popor.

clau21
6th December 2010, 09:28
chiar e in forma Morgi dar oricum acum e prematur sa zici ceva de viitorul castigator al Cupei Mondiale.
E un inceput de sezon extrem de surprinzator cum n-am mai vazut de ceva ani buni.:D

ichigo
6th December 2010, 18:34
totusi au fost niste modificari la regulamentul saritorilor de schiuri, dar nu cu referire la celebrele legaturi de la schiuri. ci la proportionalitatea dintre greutate schiorului si lungimea schiurilor. asa ca simi a avut mici probleme in aceasta vara, fiindca in acest sezon el sare cu schiuri mai scurte. plus ca mai sunt si compensatiile alea ciudate pentru vant si poarta. totusi, amman a sarit destul de bine, cu exceptia etapei de sambata de la lillehammer. apropo, tramublina Lysgårdsbakken mai are si un alt nume? ca tot il auzeam pe hobana spunand un alt nume acestei trambuline, sau e vorba de pronuntie?

whisper
6th December 2010, 23:31
Ma bucur ca a reusit Morgi inca o victorie....dar nu inteleg ce se intampla cu Schlieri! Trebuie sa isi revina! Nici Loitzl nu e intr-o forma prea buna!

clau21
7th December 2010, 22:47
de Loitzl pot spune ca a fost intr-o forma buna o singura data in cariera sa cand
a castigat turneul celor 4 trambuline de atunci nu a mai demonstrat nimic si nici pana atunci nu demonstrase.
incep sa cred ca a avut noroc:D

whisper
8th December 2010, 22:04
ai dreptate..da' parca anul trecut era mai sus in clasament :P