PDA

View Full Version : Cupa mondiala 2010/2011, etapa a doua: Kuopio (FIN) 30 noiembrie - 1 decembrie 2010



TheMentalist
29th November 2010, 17:45
Cine credeti ca va castiga etapa de la Kuopio? Comentarii aici:D

whisper
30th November 2010, 21:21
Andi..:P

Cine a castigat azi calificarile?

lucian_iasi
30th November 2010, 23:04
Anders Bardal urmat de Peter Prevc si de Wolfgang Loitzl

miafangina
30th November 2010, 23:07
Thomas sau Ansi:)

whisper
1st December 2010, 00:37
@Lucian: sper ca raspunsul tau e la intrebarea mea...desi nu ar fi rau sa castige Bardal etapa. Multumesc oricum :)

Xplosion
1st December 2010, 01:00
pai cine poate castiga... schlieri, morgi,kofi,lofi,simi... rutina castiga in ultimul timp

lucian_iasi
1st December 2010, 09:25
@Lucian: sper ca raspunsul tau e la intrebarea mea...desi nu ar fi rau sa castige Bardal etapa. Multumesc oricum :)

Dap,era raspuns la intrebarea ta.Au fost primele 3 locuri din sesiunea de calificari
Trebuia sa pun si link :) http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=3011

Astazi de la ora 18:00 in direct pe Eurosport 2 prima mansa,iar mansa a doua va fi in direct pe Eurosport International de la ora 19:00

clau21
1st December 2010, 10:09
foarte putin spectacol in calificarile de ieri.
ma bucur ca a castigat Bardal calificarile ca sa prinda incredere si sa revina la forma buna de acum cativa ani.
referitor la etapa de azi mizez pe o victorie a lui Ammann:ok:

lucian_iasi
1st December 2010, 10:54
foarte putin spectacol in calificarile de ieri.

Doar 5 au sarit peste 120 m in sedinta de ieri.Foarte putini :(

TheMentalist
1st December 2010, 11:02
C-am ciudat ca distanta dintre punctul de constructie si dimensiunea trambulinei a fost doar de 7 metri, fata de 22 la Kuusamo. Spectacolul a lipsit cu desavirsire ieri, probabil si din cauza ninsorii care a cazut in timpul competitiei. Se pare ca Schlieri al vostru incepe sa scada in evolutii:D
Sper ca Adam Malysz sa repete evolutia buna din calificari si sa intre pe podium astazi, la Kuusamo sincer sa fiu am fost c-am dezamagit de el.

clau21
1st December 2010, 13:38
asa cum am mai spus-o si o mai spun eu tin cu norvegienii si imi place in special Anders Jacobsen.
apropo de norvegieni mai stie cineva ceva de sigurd petersen?
nu l-am mai vazut cam demult in Cupa Mondiala?:D

TheMentalist
1st December 2010, 13:54
asa cum am mai spus-o si o mai spun eu tin cu norvegienii si imi place in special Anders Jacobsen.
apropo de norvegieni mai stie cineva ceva de sigurd petersen?
nu l-am mai vazut cam demult in Cupa Mondiala?:D

Pettersen pare sa se fi retras, sau este accidentat, nu stiu sigur. Ultima competitie la care a participat a fost cea de Cupa Continentala de la Vikersund din 11 decembrie anul trecut. Acolo nici macar nu a prins mansa a doua, s-a clasat pe locul 45. Eu tind sa cred ca s-a retras.

Xplosion
1st December 2010, 15:35
Pettersen pare sa se fi retras, sau este accidentat, nu stiu sigur. Ultima competitie la care a participat a fost cea de Cupa Continentala de la Vikersund din 11 decembrie anul trecut. Acolo nici macar nu a prins mansa a doua, s-a clasat pe locul 45. Eu tind sa cred ca s-a retras.

oricum se poate spune ca s`a retras dupa acel sezon in care a castigat turneul celor 4 trambuline...

Redboy
1st December 2010, 16:21
Nu-mi plac deloc trambulinele astea... cu linia HS foarte apropiata de punctul K.

Ma rog. Il sustin pe Ammann, clar.

Xplosion
1st December 2010, 19:03
se pare ca walter hoffer acest conducator extraordinar de obiectiv isi intra din ce in ce mai bine in paine...cred ca e destul de clar ca se incearca prin toate mijloacele posibile avantajarea saritorilor austrieci ... care poate fi rostul coborarii barei de start inaintea ultimilor 2 saritori care sunt culmea austrieci???
ca nu le`a iesit asta e partea a 2-a...

clau21
1st December 2010, 19:56
ma bucur pentru victoria lui Larinto,dar imi pare rau pt Ammann.
@xplosion cu ce i-a avantajat pe austrieci faptul ca a coborat bara?asta a fost practic dezavantajare...nu?
e cam logic asta ca daca coboara bara de start scade lungimea zborului:D

lucian_iasi
1st December 2010, 20:10
Un podium surprinzator as spune
1.Ville Larinto 240,9p(129,5 m si 124,0 m)
2.Matti Hautamaeki 240,8p(127,0 m si 129,5 m)
3.Simon Ammann 238,3(128,5m si 128,0 m)

Malysz doar pe 9 :(

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=3012

Ce diferenta intre Larinto si Hautamaeki :shocked: cea mai mica posibila :shocked:

Tracoromana
1st December 2010, 20:14
1. 45 Larinto, Ville Fi 240.9
2. 46 Hautamaeki, Matti Fi 240.8
3. 48 Ammann, Simon Ch 238.3

Wow! Felicitari finlandezilor. De cand n-a mai fost Hautamaeki pe podium...... :rolleyes:
Ma bucur ca au au facut o figura frumoasa in fata propriilor spectatori. Sper sa-si mentina forma.
Iar Ammann tine aproape.

Xplosion
1st December 2010, 20:15
asa e... probabil ca daca nu se cobora bara de start cu o unitate(enorm) ar fi sarit mult mai mult...probabil ar fi batut recordul trambulinei...care e dezavantajul?Ca Janda care sare 115.5 m e pe 28 si se califica la mustata si morgi tomi sare 114.5 si incheie pe 10 prima mansa??... eu nu zic ca sunt niste avantaje enorme...dar cand vezi ca tot incearca sa ii impinga de la spate ,ti se mai acreste ..asta pe langa noul sistem implementat care e de a dreptul penibil

theodor
1st December 2010, 21:02
asa e... probabil ca daca nu se cobora bara de start cu o unitate(enorm) ar fi sarit mult mai mult...probabil ar fi batut recordul trambulinei...care e dezavantajul?Ca Janda care sare 115.5 m e pe 28 si se califica la mustata si morgi tomi sare 114.5 si incheie pe 10 prima mansa??... eu nu zic ca sunt niste avantaje enorme...dar cand vezi ca tot incearca sa ii impinga de la spate ,ti se mai acreste ..asta pe langa noul sistem implementat care e de a dreptul penibil


Noul sistem de punctare e foarte ciudat. Ca sa spunem asa..............

Xplosion
1st December 2010, 21:34
Noul sistem de punctare e foarte ciudat. Ca sa spunem asa..............

esti prea elegant...

clau21
1st December 2010, 22:13
@xplosion:ai dreptate cu sistemul e foarte nasol.
dar singura parte buna e ca daca se coboara sau se ridica bara nu mai trebuie sa sara toti de la inceput.
chiar mah bucur si pentru Matti si pentru Ville.
abea astept Lillehammer:yeah:

whisper
1st December 2010, 23:16
se pare ca walter hoffer acest conducator extraordinar de obiectiv isi intra din ce in ce mai bine in paine...cred ca e destul de clar ca se incearca prin toate mijloacele posibile avantajarea saritorilor austrieci ... care poate fi rostul coborarii barei de start inaintea ultimilor 2 saritori care sunt culmea austrieci???
ca nu le`a iesit asta e partea a 2-a...

HUH! Cum i-a avantajat asta pe Morgi si pe Andi?:groggy: Spune?
Eu cred ca nu trebuia coborata bara de start..ar fi sarit mai mult!
Nu inteleg ce aveti cu austrieci...daca sunt buni bineinteles vor fii printre primii...daca nu vor fi pe locul pe care il merita!

Oricum desi prima mansa a fost destul de slaba..in afara ultimilor 10 competitori...a doua a fost mult mai animata si chiar foarte interesanta lupta pt primul loc :)
Felicitari Ville!:ok:

Xplosion
2nd December 2010, 00:32
HUH! Cum i-a avantajat asta pe Morgi si pe Andi?:groggy: Spune?
Eu cred ca nu trebuia coborata bara de start..ar fi sarit mai mult!
Nu inteleg ce aveti cu austrieci...daca sunt buni bineinteles vor fii printre primii...daca nu vor fi pe locul pe care il merita!

Oricum desi prima mansa a fost destul de slaba..in afara ultimilor 10 competitori...a doua a fost mult mai animata si chiar foarte interesanta lupta pt primul loc :)
Felicitari Ville!:ok:

sa fie cei mai buni... dar sa fie pe merit,!Cand loitzl era acuzat ca a castigat o etapa cu "ajutorul" arbitrilor am spus ca are un stil superior celorlalti...si daca te faci ca nu intelegi e problema ta, intr`adevar probabil sareau mai mult cu 1 m,2m dar nu cu 10!Neumayer a sarit 121m si la sfarsitul primei manse era cu 3 locuri in urma lui kofler care a sarit 117 si cu 2 locuri inaintea lui morgenstern care a sarit 114,5... normal ca in subiectivismul tau ti se pare corect... ce poate fi mai clar de atat????De ce nu au coborat bara de start inaintea sariturii lui amman ?I`au speriat atat de tare cei 128 de m?De ce nu au coborat`o si dupa saritura lui Severin Freund de 131 m?Tie chiar nu ti se pare ciudat?:groggy:Spune?

whisper
2nd December 2010, 20:59
poate sunt subiectiva..dar sincer as fi vrut sa nu coboare bara...nu inteleg ce a fost in capul celor care au lat decizia- cred ca ii ajutau mai mult daca nu coborau bara. Nu ai de unde sa stii, in a doua mansa Morgi a sarit 130 de m...poate sarea si in prima peste 120 de m.
in fine pana la urma e important sa fie o competitie placuta, nu conteaza cine castiga.