PDA

View Full Version : Rovignete FracŢionate, Din 2007



resita
14th November 2006, 19:57
Cetăţenii romāni ar putea plăti, īncepānd cu 1 ianuarie 2007, ca şi cei străini care tranzitează Romānia, rovignete doar pentru o singură zi, o săptămānă, o lună sau şase luni, īn cazul īn care deputaţii vor vota favorabil, ca şi senatorii, proiectul legislativ al senatorului UDMR Gyorgy Frunda. Plenul Senatului a adoptat, marţi, un proiect legislativ vizānd modificarea ordonanţei privind regimul juridic al drumurilor şi care urmăreşte fracţionarea taxei pentru utilizarea acestora īn funcţie de nevoile şoferilor.

Totodată, proiectul legislativ aparţinānd senatorului Uniunii Democrate Maghiare din Romānia (UDMR) prevede eliminarea obligaţiei privind plata rovignetei pentru persoanele cu handicap, pentru autovehiculele aparţinānd serviciilor de ambulanţă şi serviciilor publice comunitare, precum şi pentru autovehiculele Ministerului Apărării Naţionale şi ale Ministerului Administraţiei şi Internelor.

ce bine ar fi daca proiectul ar fi aprobat si de camera deputatilor. ar fi bine pentru noi soferii nu pentru ei.

Vadim
14th November 2006, 20:17
E de bine! Uite ca pot face treaba si maghiarii din Romania! E o tampenie sa cumperi vignete pe 1 an cand poate iesi din oras de 10 ori pe an.

georg40
14th November 2006, 20:45
In Austria exista vignete pentru 10 zile , o luna, doua luni si un an.
In Ungaria vignetele incep la patru zile, intentia este de a acoperi weekend-ul, dar si pentru 10 zile , o luna samd. Acestea sunt exemple sa zic, pozitive.
In Elvetia chiar si pentru o zi cumperi o vigneta anuala.
In alte tari europene platesti in functie de kilometri facuti, casele se afla instalate la diferite intervale etc.
Cel mai corect este , dupa parerea mea, in Germania si Danemarca. Autostrazile sunt gratuite (nu si pentru autocamioane) ceea ce intr-o viitoare Europa fara granite ar fi singura practica corespunzatoare sa incurajeze turismul auto.
Tarile care percep taxe pentru autostrazi zic ca folosesc acesti bani pentru modernizarea cailor in rutiere, in fapt, asa cum arata practica, acolo unde administratia drumurilor apartine nu unor societati particulare ci statului banii incasati sunt sortiti sa umple goluri bugetare.

pinki
14th November 2006, 20:48
se vede ca ne vrem si noi europeni :D

mi se pare normal sa fie "fractionate" :) la portie, ca toate celelalte :)

verificarea tehnica si asigurarea rca nu le baga tot cu portia? :evil:

Lauryca
19th November 2006, 13:18
E un lucru bun faptul ca fractioneaza rovigieta. Partea proasta e ca eu nu am vazut nici o īmbunatare o drumurilor dupa introducerea rovignetei; practic drumurile sunt la fel si taxa asta o platim degeaba....:no: