PDA

View Full Version : Half-Life 2



ieppy
14th January 2005, 15:19
Aseara pe la ora 22 ma ajez eu cu un prieten la calculator ca sa vedem ce se mai intampla in lumea lui Gordon Freeman, celebrul om de stiinta din si mai celebrul joc Half-Life. Mentionez ca jocul era deja inceput de prietenul acesta, el fiind cel care a cumparat Half-Life 2. Sa spune ca eram undeva putin trecut de jumatate. Pana atunci 0 story, nimic. Pe la ora 3 dimineata incepe putin cate putin sa apara niste elemente de poveste, pana atunci jocul fiind numai un shooter cu o grafica excelenta si cu un gameplay foarte bine dezvoltat. Patrund eu ca imi venise randul la tastatura intr-o citadela ma joc pe acolo cu una dintre cele mai adevarate gunuri care le-am vazut intr-un joc si pe la 4 dimineata reusesc sa distrug un portal, moment in care explodeaza ceva si apare necunoscutul cu diplomatul si imi spune ca acum nu mai imi da de ales si ca acum incepe povestea dar nu imi spune. deja ma frecam la maini gandidu-ma ca cine stie ce minunatie o sa apara acum cand colo Credits. cat pe aci sa sparg monitorul de nervi. Se pare ca cei din industria jocurilor au inceput sa "fure" de la cei din industria filmelor sau serialelor lasand totul in aer si punandu-l pe acest prieten sa mai scoata inca 40 de € sau cat a costat hal-Life 2 ca sa cumpere Half-Life 3. Iar daca o sa aiba astia nevoie de inca 10 ani ca sa il scoata cred ca toti fani acestui joc o sa ia cu asalt sediul firmei responsabile.

Zebrone
14th January 2005, 15:30
Ieppy maine am fetival de PES4 cu cocomic; te tinem la curent :D
Urata teapa cu HL2, sa te inveti minte sa mai joci shoutere

ieppy
14th January 2005, 15:34
Asta nu e un shooter, e o legenda.

Pes4? refresh my memorie ca sunt cam off azi. :D

Zebrone
14th January 2005, 15:42
Footbal game, de fapt THE GAME, pe bune fifa e joc de glezne; poti face cam tot ce face un jucator pe teren in real life

ieppy
14th January 2005, 15:43
Atunci neaparat sa ma tii la curent. :D

Zebrone
14th January 2005, 15:44
Bine, te bag in priza :D

ieppy
14th January 2005, 15:45
lasa priza ca te arzi. :D

Zebrone
14th January 2005, 15:47
Nu ca sunt impamantat :D
Serios nu ai jucat PES sau nu esti curios de astfel d joace?

ieppy
14th January 2005, 16:39
nu am jucat. Nici nu prea am timp sa ma mai joc, de aia am si jucat HL2 second hand ca sa zic asa. :D Acasa nu prea ma joc insa daca ma duc la cineva bag major ca acolo imi dau voie. :D

grig_jr
14th January 2005, 17:42
tare imi e ca te repeti ieppy,.. stai sa verific,..


yeap, .. . te repeti :nah: credeam ca vad eu dublu,... :galben:

ieppy
14th January 2005, 18:10
ce ai vrea? Sa fac diferite? Pana la urma unde e exact problema? :D

desdemona
15th January 2005, 00:33
Ma ieppy, ce-ai tu cu Half-Life2? :D Ca e un joc frumos din toate punctele de vedere - gameplay, feeling, poveste si tot ce vrei. Nu sunt eu adepta shooterelor, dar se intampla sa fie si jocuri faine printre ele. :cool: Din ce ai scris tu mai sus referitor la cat ai jucat din HL2, cred ca ai apucat sa joci doar ultima parte a jocului, in care ai doar o singura arma - gravity gun. Eu zic ca mai bine ai incepe sa-l joci de la inceput, ca sa intelegi povestea si mai bine, sa vezi cate feluri de arme sunt, comportamentul monstrilor, hartile care au fost lucrate cu minutiozitate etc. Normal ca o sa apara un HL3 peste ani si ani .. sau cine stie cand (nu o sa fie singurul caz de continuare care se va lasa asteptata - vezi Diablo 3 sau Starcraft 2), din cauza ca are priza la public si, pe langa ca se si vand, dupa parerea mea la jocurile bune o sa existe intotdeauna o continuare. :ok:
Cat priveste faptul ca si jocurile sunt scoase in "episoade", cum ziceai, asta se datoreaza faptului ca - pentru o firma de jocuri e mai avantajos sa scoata o continuare decat un joc nou. Da-ti seama costurile, munca si timpul de care au nevoie creatorii unui joc, pentru un joc luat de la 0, mai ales cand nici nu stii ce priza va avea la public. Sunt o gramada de riscuri de luat in calcul. Si-n plus, nu cred ca sunt multi fani ai unui joc - nemultumiti ca exista continuari pentru jocul lor preferat. Asa e cand te joci prea mult un joc.. iti place si iti doresti sa fie o continuare la el dupa ce il termini. E logic din oricare parte ai privi lucrurile (producatori sau gameri) :)

GoPens
15th January 2005, 00:57
developmentul lui Half Life 2 a costat in jur de 40 millioane €

io-s pe la capitolul 7. versiunea mea a fost ceva mai ieftina ca am luat-o de pe amazon.co.uk
totusi, ca feeling mi-a placut FarCry mai mult. oricum nu e un joc pentru care sa-mi para rau dupa banii cheltuiti. ca de exemplu la soldner: secret wars.

waiting for stalker si elder scrolls 4 ...

desdemona
15th January 2005, 01:21
Far Cry n-am jucat :( Dar si eu astept cu nerabdare Stalker.. si mai ales ELDER SCROLLS 4 :ok:
Pentru Stalker nu am de asteptat prea mult, dar pentru Elder Scrolls 4.. Dumnezeu cu mila :D
Deocamdata cred ca o sa ma delectez (sper) cu Knights of the old republic 2 .. ca va fi si pe gustul meu si e cam primul joc care o sa apara - din astea pe care le astept :)

ieppy
15th January 2005, 10:35
Mde, my dear, tu chiar crezi ca imi ia 6 ore sa ajung din citadela pana la sfarsit? Am inceput jocul oprin desert avand animalele alea urmarindu-ma. De acolo pana la sfarsit mi-au trebuit 6 ore. Acum ori sunt eu prea bun pentru joc ori e jocul prea scurt.

Zici ca apare story in acest joc. Please share with me the story. Care e smenul. ´Daca e ca ala vrea doar sa dechida un portal atunci cred ca ar trebuii sa compari storiul asta cu al din HL1. La sfarsit dupa ce scap la el in birou si alerg dupa el vorbeste cu ditamai animalu despre portal. Ala cine e? Cand ma plimb prin citadela suspendat vad o multime de creatur. Cu alea ce se intampla?

Sa fim seriosi una e sa faci mai multe parti la un joc si alte e sa faci "seriale".

Mihai
15th January 2005, 11:19
Ma joc si eu acum HL2. Si sunt foarte dezamagit. De vreo ora ma tot plimb intr-o amarata de salupa care ma plictiseste de moarte. Cred ca daca mai merg un pic o sa dau uninstall ca ma streseaza RAU.

@GoPens: Ce feeling la FarCry? Grafica? Da recunosc e absolut superba. Dar in rest pot sa zic ca mi-a placut mult mai mult Doom 3.

ieppy
15th January 2005, 11:27
Eu nu am fost dezamagit de joc per say ci doar de sfarsit si de faptul ca nu exista story.

Mihai
15th January 2005, 11:34
Acum sincer ce story poate sa existe intr-un shooter? Esti singurul care poate salva lumea... ai un pistol, o pusca si ceva explozibil:D deci esti gata sa salvezi lumea...

Apropo de story mi mi-au placut jocurile din seria "kain legacy": Blood Omen, Soul reaver, si sincer mi-a placut si atmosfera creata in Max Payne

ieppy
15th January 2005, 11:36
Pai exact. max payne are story. HL 1 a avut story. Multe shootere au story. Asta e ce le dosebeste de restul.

Mihai
15th January 2005, 11:41
Eu ma gandeam la FPS-uri nu la 3rd person! Trebuie sa recunoastem ca FPS-urile au rar un story demn de luat in seama!

ieppy
15th January 2005, 11:44
HL avea. Asa ca numai de asta ma doare. E o amestecatera intre un shooter si un quest. Sau mai bine zis era.

desdemona
15th January 2005, 18:04
@ieppy, nu inteleg la ce story fabulos te asteptai. Joaca tot jocul si gata :) E shooter, asa ca nu stiu ce asteptari aveai. Vrei story adevarat? Joaca Prince of Persia si ai story fain :) Daca vrei iti mai zic :D

Mihai
15th January 2005, 18:08
Prince of Persia 1 sau 2 (adik Warrior within)! 2 e joc marfa recunosc da te seaca de toti nervii! Cum sacapi de ceva greu de facut da-i de ceva si mai si... cred ca am jucat faze de zeci de ori din jocul ala:D

desdemona
15th January 2005, 18:13
Prince of Persia - The Sand of Time e frumos, dar The Warrior Within a putin mai nereusit din cauza controlului camerei si asta te face cateodata sa te enervezi. Dupa parerea mea amandoua merita, insa, jucate :)

Mihai
15th January 2005, 18:15
Merita jucate STIU! Dar pe mine m-a scos din sarite... PoP 2

desdemona
15th January 2005, 18:20
MihaiF27, ce joc ti-a placut tie cel mai mult? :)

Mihai
15th January 2005, 18:22
Clar Diablo 1&2 dar mai ales 2! Dar cred ca trebuie sa mutam discutia pe alt thread ca deja suntem off topic:D

desdemona
15th January 2005, 18:31
Diablo :ok: Mihai, esti de-al meu, ma bucur sa aud asta :) Diablo este jocul meu de suflet. Diablo si Morrowind - super jocuri.. Ai jucat Morrowind?
Cat despre off-topic.. ce sa facem.. sunt threaduri deschise special despre jocuri preferate si alte d-astea, dar nimeni nu posteaza acolo :(

ieppy
15th January 2005, 18:36
de aia imi distrugeti mie threadul?:D Ca finalul de la HL"?:D

desdemona
15th January 2005, 18:50
@ieppy, pai nu ne lamuriram, dulceatza, cu finalul? :) Ce sa mai discutam? Hai.. da tu startul :)

ieppy
15th January 2005, 18:56
ne cam lamuriram. Ce e drept e drept, darling. :) Dar eu nua am jucat diablo si nu ma pot baga si ma oftic. :D

Mihai
15th January 2005, 19:07
Pai ce mai astepti baga repede pe monitorul ala al tau smecher si spune-ne cum e... isi spun eu sigur ca nu vei ramane dezamagit de story:P

ieppy
15th January 2005, 19:07
:D Mde. Asta ar insemna sa dau o fuga pana la un prieten sa il iau. Si nu am nici un chef. Plus ca ma cam preseaza timpul. :D

desdemona
15th January 2005, 19:12
Ieppy! Promite-mi ca o sa joci Diablo. Da' pe tot (1 + Hellfire, 2 + Lord of Destruction) :)

fia
15th January 2005, 19:15
Si sa imi zici cum treci de consiliu la diablo II pe hell :D
Eu nu am reusit decat cu sorceress :D

Yep, another fan here!

ieppy
15th January 2005, 19:16
As putea promite insa nu stiu cand m-as putea tine de cevant. Odata si odata o sa le joc insa nu cred ca apuc in viitorul apropiat. :)

fia
15th January 2005, 19:18
Ideea e ca acum s-ar putea sa ramai un pic dezamagit de grafica... Au mai trecut ceva ani...

ieppy
15th January 2005, 19:22
stiu grafica. :D Nu e o problema. :D

desdemona
15th January 2005, 19:23
Ieppy :ok:
@fia, eu inca il reiau cu placere, chiar daca de atunci si pana acum... lucrurile au evoluat uhuuuu :)
De aia ziceam ca mi-a placut mult-mult Morrowind. Are o grafica SUPER :)
Ne-am mutat pe http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=189920#post189920 :D :D :D

ieppy
15th January 2005, 19:24
cine? ca eu tot la mine te vad. :D

desdemona
15th January 2005, 19:38
Pai daca tu nu vb cu noi acolo, nu te pot lasa singur :D

ieppy
15th January 2005, 19:39
ce grijulie esti cu mine. :D

desdemona
15th January 2005, 20:03
Pai daca esti sensibil :)

ieppy
15th January 2005, 20:04
Mai, nu mia spune asta ca imi pierd reputatia. :D

GoPens
16th January 2005, 19:47
@GoPens: Ce feeling la FarCry? Grafica? Da recunosc e absolut superba. Dar in rest pot sa zic ca mi-a placut mult mai mult Doom 3.


destul de neliniar (in level design, cu unele exceptii). iar chestia cu a fi vazut sau nu si posibilitatea de a-l putea juca in stil Thief3 (in masura in care e posibil) il deosebeste de shootere gen doom3.
asta era una din chestiile faine si la Operation Flashpoint.

chestia din pacate nu merge la half life2. ce nu-mi place e scriptingul evenimentelor care-i cam prea previzibil. vezi o lade cu rachete - stii ca apare gunshipu'. o sala mare ce pare moarta - apare un boss. in rest e OK.

Mihai
16th January 2005, 20:36
@GoPens: si posibilitatea de a-l putea juca in stil Thief3

Uitasem de asta.:D Aici ai dreptate e o optiune care deosebeste jocul fata de altele! :ok: