PDA

View Full Version : Asta ne este adevarata valoare



tchibos
13th November 2006, 22:35
„Asta ne e valoarea adevărată“

Câştigând meciul cu Poli Iaşi, „rechinii“ Farului au demonstrat că eliminarea din „Cupa României“, în faţa aceluiaşi adversar, a fost decisă doar de neşansă


Succesul net (3-0) al Farului din meciul de campionat cu Politehnica Iaşi, de la Constanţa, a arătat că ratarea de către „rechini“ a accederii în sferturile de finală ale Cupei României, în faţa aceluiaşi adversar, a fost un simplu accident. Drept dovadă că, la Galaţi, numai neşansa li s-a pus în faţă elevilor lui Basarab Panduru, la patru zile după aceea, în partida din Liga 1, fariştii au zburdat realmente şi i-au zdrobit pe „plăieşi“.

A fost prima victorie în campionat a Farului după patru etape de „secet㓠(1-2 la Dinamo, 0-0 cu Jiul, 2-3 la Gloria Bistriţa şi 1-1 la Poli Timişoara). Ultimul succes se înregistrase acum 47 de zile, pe 29 septembrie, pe teren propriu, 2-0 cu Pandurii Tg. Jiu. Totodată, „rechinii“ au înregistrat cel mai categoric succes de până acum din Liga 1. În doar două meciuri mai înscriseseră trei goluri, în etapa a doua (în urmă cu 103 zile), acasă, cu Oţelul Galaţi, şi a treia (acum 94 zile), la Vaslui, dar, de fiecare dată, diferenţa finală fusese de două goluri.

Cuget Liber

Bruno
7th May 2007, 16:39
pe cand mai discutam si aici?
sau il ingropam si il dezgropama la anul?

bahaus_84
27th July 2007, 11:20
incepe un nou campionat,asa ca probabil ca vom mai vorbi si aici..

danny del corco
29th July 2007, 00:31
Amar, mai amar decat fierea acest 4-0. Mai ales dupa un joc pe care eu unul nici nu indraznesc sa il calific, din partea Farului. Penibil !

bahaus_84
29th July 2007, 10:33
cine trebuie sa vada,se face ca nu se intampla nimic,ca a fost doar un accident...nici nu se mai deranjeaza...nu mai am nici o sperantza dupa rusinea de aseara...

rechin
29th July 2007, 14:44
rusinos meci si un rezultat pe masura :(

kerosene
18th September 2007, 10:02
După ce ia gol, Farul se taie ca maioneza


Florin Pătrașcu n-a putut împiedica înfrângerea Farului


Meciul Farului cu CFR Cluj a semănat, dintr-un anumit punct de vedere, cu cel de la Craiova, din prima etapă. Și atunci, și acum, „rechinii“ au jucat ceva până când adversarii au înscris primul gol, după care, de parcă reușita i-ar fi lovit ca un ciocan în moalele capului, s-au tăiat și nu le-a mai ieșit nimic.

„După primirea golului, s-a terminat. Așa a fost și la Craiova. Văd că e o meteahnă a echipei, pe care am constatat-o însă și la Poli Iași, în meciul cu Dinamo, dar și la echipa națională, contra Germaniei. Asta nu scuză însă cu nimic jocul nostru slab, mai ales în repriza secundă”, a declarat antrenorul principal al Farului, Constantin Gache.
La 0-1, „rechinii“ și-au pierdut luciditatea, n-au mai construit periculos, n-au mai legat, iar unei echipe valoroase și experimentate precum CFR i-a fost lesne să speculeze o asemenea situație.
La victoria CFR-ului decisive au fost însă erorile enorme din defensiva Farului, căreia Fabbiani i-a dat cu tifla la cele două goluri ale sale. Gache l-a învinovățit pe Decebal Gheară pentru prima reușită a oaspeților, considerând că, la experiența sa, stoperul nu avea voie să comită asemenea erori.
„Primul gol l-am primit foarte ușor, pe o greșeală a lui Gheară. Pe Fabbiani îl cunoșteam, Gheară era în marcaj strict la el. Știa foarte bine că se înșurubează pe el, dacă-i acordă sprijin. Și chiar asta a făcut, i-a acordat sprijin și a și plecat. Avea indicații să facă altceva. Gheară e un jucător cu experiență. La 29 de ani, nu poți să-l mai înveți cum să stea în teren sau să nu-i ofere punct de sprijin lui Fabbiani, să-l întoarcă ca pe un copil”, a arătat principalul Farului.

Prea multe erori individuale
Gache a anunțat că, pentru meciul de la Tg. Jiu, de vineri, va face unele schimbări în echipă.
„Schimbări au fost și vor fi. Și în funcție de adversar, și în funcție de joc, acasă și în deplasare, dar nu multe, căci tot cu acești jucători trebuie să mergem mai departe”, a spus Gache, care nu se teme pentru postul său, după a patra înfrângere din campionat a „rechinilor”.
„În momentul în care m-am apucat de treabă la Farul, am fost conștient că pot fi demis oricând, și mâine, și poimâine…”, a explicat antrenorul.
„Se greșește foarte mult individual la echipă. Dar nu se va mai întâmpla aceasta când vom aduce jucători care să nu comită erori. Și vom aduce”, a declarat, după meci, și Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al Farului.

kerosene
20th February 2008, 14:36
Conform site-ului www.transfermarkt.de, unul dintre cele mai cunoscute site-uri de analiza a pietei jucatorilor din campionatele europene,cam aceasta este valoarea jucatorilor Farului :

*preturile sunt exprimate in euro


Dinu Marius Todoran
Mittelfeld, 29 Jahre
600.000*
George Curca
Torwart, 26 Jahre
500.000
Claudiu Voiculet
Mittelfeld, 22 Jahre
450.000
Cosmin Nicolae Bacila
Mittelfeld, 24 Jahre
400.000
Stefanel Razvan Farmache
Abwehr, 29 Jahre
350.000
Florin Sandu Maxim
Abwehr, 26 Jahre
350.000
Cristian Schiopu
Abwehr, 34 Jahre
300.000
Decebal Gheara
Abwehr, 29 Jahre
300.000
Emil Nanu
Sturm, 26 Jahre
300.000
Florin Patrascu
Abwehr, 21 Jahre
300.000
Laurentiu Florea
Abwehr, 27 Jahre
250.000
Gerlem
Sturm, 23 Jahre
250.000
Malá
Mittelfeld, 28 Jahre
200.000
Gaston Mendy
Mittelfeld, 22 Jahre
200.000
Marius Nae
Mittelfeld, 27 Jahre
175.000
Adrian Vlas
Torwart, 26 Jahre
150.000
Ion Barbu
Abwehr, 30 Jahre
150.000
Daniel Constantin Florea
Sturm, 19 Jahre
100.000
Ben Teekloh
Abwehr, 24 Jahre
100.000
Florin Ioan Neaga
Sturm, 19 Jahre
50.000
Florin Lungu
Mittelfeld, 27 Jahre
50.000
Ionut Larie
Mittelfeld, 21 Jahre
50.000

Kooler
20th February 2008, 21:29
Interesant. Nanu mai valoros ca Gerlem??? Curca de aproape 4 ori mai valoros decat Vlas??? Putin ciudat. Cred ca se puncteaza mult experienta.

danny del corco
21st February 2008, 19:18
Haide mai nemtilor, fugiti de aici, ce a-ti ramas socati de la "transferul" Nokia ? Bai nenicilor, astia de la noi umbla cu o barca gaurita, nu cu locomotive, ca aia din Cluj !
Eh, ce sa fac, zic si eu asa, acum, de oftica. As fii fatarnic sa nu recunosc ca ma oftic, de cum reusec unii (altii nu noi), si cum se duc pe rapa altii (noi nu ei).
Sa auzim de bine! HAI FARUL !