PDA

View Full Version : Cupa mondiala 2010/2011, prima etapa: Kuusamo (FIN) 26-28 noiembrie 2010



TheMentalist
17th November 2010, 18:16
Au mai ramas zece zile pana la startul unei noi editii a Cupei Mondiale care are loc ca de obicei in Laponia la Kuusamo. Astept cat mai multe comentarii pe acest thread.

Program:

Vineri, 26 noiembrie, calificari, ora 19:00
Sambata, 27 noiembrie, etapa pe echipe, ora 16:00
Duminica, 28 noiembrie, etapa individuala, ora 14:15

De obicei competitiile de la Kuusamo aveau loc de joia pana sambata, dar de data aceasta se pare ca le-au mutat pentru vineri-sambata-duminica. Cine credeti ca va castiga prima etapa individuala? Dar cea pe echipe?
Abia astept sa inceapa:yeah:

whisper
17th November 2010, 21:23
/hello asa e! Mai e putin pana la prima etapa!!!!!!!

ducus
20th November 2010, 19:43
Pe echipe cred ca Austria, iar la individual Morgi sau Schlieri. Ma astept la o surpriza si din partea lui Amman, lupta ramane deschisa.

TheMentalist
20th November 2010, 20:04
In aceasta seara intr-o conferinta de presa la Vikersund se va anunta si echipa Norvegiei care va face deplasarea in Finlanda.

clau21
20th November 2010, 23:12
nu mai am rabdare!
la echipa mi-ar placea foarte mult sa bata echipa mea preferata Norvegia...desi va fi greu.
cel mai mult mi-ar place sa fie o lupta deschisa la individual si sa castige Jane...desi are sanse mici!
ramane sa vedem la ora disputarii ce se intampla:D

Redboy
21st November 2010, 09:54
Se plangeau unii asta-vara ca mai este mult pana la WC... Ati vazut ce repede a trecut timpul ? :D

La pronosticat nu ma bag. Surprizele apar chiar din prima etapa.

TheMentalist
21st November 2010, 10:56
Eu as vrea sa castige Malysz, si are sanse mari sa castige, din cate am vazut el si Kamil Stoch au avut rezultate bune in pregatiri. Bineinteles ca vor avea adversari pe masura, si cum a spus Redboy, surprizele pot aparea oricand. Sunt curios sa vad ce va face Ammann care nu a avut o vara prea buna si Ahonen. Cupa Mondiala incepe in mai putin de o saptamana:yeah:

whisper
21st November 2010, 23:35
@Redboy: Ah! Nush cine se plangea..dar am impresia ca timpul asta trece mult mai rpd decat mi-as dori...uneori:P

Eu vreau sa castige Austria si la individual un austriac :P

TheMentalist
21st November 2010, 23:52
In urmatoarea editie a ,,Breaking the ice" invitat va fi austriacul Gregor Schlierenzauer.

clau21
22nd November 2010, 09:28
@ TheMentalist:
site-ul tau defapt blogul este foarte foarte bun.
eu il vizitez zilnic.ma bucur ca sunt ceva impatimiti ai lumii icarilor moderni pe aici.:D

TheMentalist
22nd November 2010, 12:51
@ TheMentalist:
site-ul tau defapt blogul este foarte foarte bun.
eu il vizitez zilnic.ma bucur ca sunt ceva impatimiti ai lumii icarilor moderni pe aici.:D

Multumesc! Ma bucur ca cineva ma aprecieaza:D O sa incerc sa mentin acest blog cat mai mult si sa bag cat mai multe stiri pe el, dar din pacate nu prea am timp sa scriu toate stirile pe care le aflu, incerc sa le pun doar pe cele mai importante:D

whisper
22nd November 2010, 21:48
cand va fi "breaking the ice"?
de cand nu am mai fost pe ulitele astea ale forumului nu mai stiu daca exista un thread unde ii putem informa pe ceilalti ce putem vedea la tv-despre ski jumping bineinteles. daca nu exista trebuie creat :P

TheMentalist
22nd November 2010, 22:02
cand va fi "breaking the ice"?
de cand nu am mai fost pe ulitele astea ale forumului nu mai stiu daca exista un thread unde ii putem informa pe ceilalti ce putem vedea la tv-despre ski jumping bineinteles. daca nu exista trebuie creat :P

Vineri de la ora 14 pe Eurosport

clau21
25th November 2010, 09:53
maine incepe show-ul prieteni!
pregatiti?
sunt sanse mari sa asistam la surprize anul asta.
abea astept:yeah:

TheMentalist
25th November 2010, 23:42
Deci maine sunt calificarile. Conditiile meteo par destul de bune desi se pare ca vantul va bate destul de puternic. Temperaturile vor fi cu mult sub zero grade, undeva pe la -15 grade:shocked: Un inceput de iarna ca in povesti la Kuusamo;)

clau21
26th November 2010, 09:43
astept ziua asta de cand s-a terminat marele premiu de vara!
sper pe parcursul sezonului sa apara mult mai multe comentarii.
:D

Xplosion
26th November 2010, 14:59
Eram si eu entuziast la fel ca si tine prin 2002-2003 cand aveam si de ce sa fiu... era o mare lupta intre malysz schmitt hannawald si ahonen si pe langa ei mai erau o gramada de saritori buni precum hoellwarth, widhoelzl,ljokelsoey, goldberger si hauttamaeki...dar ultimele sezoane s`au dovedit a fi destul de plictisitoare, e destul de dezolant sa privesti o competitie stiind ca e adjudecata de la inceput de austrieci si amman...n`ai cum sa te uiti cu placere la asa ceva decat daca esti sustinator al austriecilor sau a lui amman si chiar si ca spectator neutru nu poti fi incantat de asa ceva desi nu e cazul meu

theodor
26th November 2010, 16:54
"Nordistul" german Eric Frenzel a stabilit un nou record al trambulinei - 148,5m ! , depasindu-l astfel pe Gregor Schlierenzauer. Cu toate acestea, datorita noilor reguli impuse de FIS, atat la proba de sarituri cat si pe etapa in ansamblu, s-a situat pe locul 2, fiind intrecut de francezul Jason Lamis Chappuis, care(culmea!) a sarit doar 137m! :happy
Iata, deci, o "manusa"aruncata saritorilor!

TheMentalist
26th November 2010, 23:35
Din pacate calificarile au fost anulate din cauza conditiilor meteo proaste, vantul batand foarte puternic. Trebuie sa spun ca in antrenamentele de azi Ville Larinto a reusit o saritura de 150,5 metri. Maine vom avea competitia pe echipe cu austriecii fiind mare favoriti.

Redboy
27th November 2010, 08:46
Daca continuau calificarile in conditiile alea, sigur cadea cineva urat...

Intr-adevar, Ville Larinto pare a fi in forma... Si in calificarile propriu-zise, a sarit foarte bine. Dar wow, 150.5 metri e mult prea mult. :D

clau21
27th November 2010, 10:11
cum a ramas pana la urma cu calificarile?
vor fi maine?:D

rhadoo
27th November 2010, 18:10
clasament
1 austria
2 norvegia
3 japonia
4 finlanda
......................

TheMentalist
27th November 2010, 18:53
cum a ramas pana la urma cu calificarile?
vor fi maine?:D

Maine de la 10 dimineata pe Eurosport

Redboy
28th November 2010, 15:07
Frumoasa prima mansa...

Hai Ammann & Ville Larinto ! :D

theodor
28th November 2010, 15:59
1.Andreas Kofler;
2.Thomas Morgenstern;
3.Simon Ammann.

Tazz
28th November 2010, 17:18
4. Evensen :D

lucian_iasi
28th November 2010, 17:20
49.Martin Schmitt :ras-plans:

ichigo
28th November 2010, 19:07
ma rog nu am vazut etapa de la kuusamo, si interesanta tactica lui amman, de a-i duce in eroare pe austrieci. :) prin faptul ca atat pe perioada verii, cat si in ultima vreme nu a avut sarituri prea grozave, dar a luat locul 3. insa una peste alta se pare ca a fost o etapa reusita. :ok: iar schlierenzauer a dezamagit azi. by the way, imi plac culorile tarilor de pe podium. :P

clau21
28th November 2010, 23:06
foarte spectaculos inceput de sezon.nu ma asteptam la asa ceva inca din prima etapa.
sunt dezamagit de gestul lui Olli:angry:
oricum inceput frumos de sezon.
daca nu ma insel e a treia victorie din cariera lui Kofler nu?:D

TheMentalist
28th November 2010, 23:52
Nu ma asteptam sa castie Kofler azi, desi in competitia pe echipe a avut niste evolutii foarte bune. Nu ma asteptam nici ca Malysz si Schlierenzauer sa rateze clasarea in primii cinci. Oricum sunt multumit de clasarea lui Ammann care a obtinut un loc trei destul de bun pentru el. Urmatoarea etapa va avea loc pe data de 1 decembrie tot in Finlanda, la Kuopio.

PS C-am pustiu forumul pana acum:( Sper sa ne adunam mai multi si sa avem parte de mai multe discutii pana la etapa de la Kuopio.

Xplosion
29th November 2010, 01:02
frumoasa etapa,am vazut destui saritori care si`au recapatat forma buna din trecut,foarte buni si norvegienii,bun si Matti, singura remarca negativa ar fi absenta echipei germane care probabil cu aceasta echipa va avea sansa de a lupta pentru un loc in top 5 in COC in acest sezon.

theodor
29th November 2010, 07:16
Da, frumoasa etapa, iuntr-adevar - cu exceptia catorva surprize neplacute: Janne Ahonen (cred ca,pentru binele lui ar fi mai bine sa se retraga) si Harri Olli - nu am fost prea atent la gesturile luiacesta din urma ar trebui suspendat pe cel putin cativa ani! Oricum, Finlanda duce lipsa, in ultimul timp, de performante!

clau21
29th November 2010, 09:28
unul dintre cele mai interesante subiecte in acest sezon pare sa fie lipsa de forma totala a nemtilor.
sper sa isi revina...oricum ma bucur pentru evolutiile norvegienilor "mei" si sper sa arate cat mai multe lucruri.
abea astept sa vad etapa de la Kuopio:D

Xplosion
29th November 2010, 12:37
ce a facut olli ca n`am fost atent de ar trebui suspendat cativa ani?

theodor
29th November 2010, 14:22
ce a facut olli ca n`am fost atent de ar trebui suspendat cativa ani?


Un gest urat. Semnul automobilistului.

Xplosion
29th November 2010, 19:15
eehh... e prea mult sa i se ia dreptul la munca... eventual o amenda i`ar ustura destul pentru ca nu sunt fotbalisti.

Redboy
29th November 2010, 19:29
http://www.youtube.com/watch?v=JEGkL7ckeT4 - pentru cei care n-au vazut gestul...

nici eu nu zic ca e mare lucru, dar o mica sanctiune ar fi normala.

TheMentalist
29th November 2010, 20:11
Asta eu zic ca a fost mai mult o descalificare "simbolica". Daca avea o saritura care ii permitea intrarea in prima mansa cred ca Olli scapa doar cu o mica amenda.

clau21
30th November 2010, 09:40
astazi incep calificarile pentru etapa de la Kuopio.
ceva pareri?eu cred ca va fi iar o etapa foarte interesanta...ma rog imi aduc foarte bine aminte de inceputul sezonului trecut cand la Kuusamo castiga Romoeren care dupa nu a mai confirmat.cred ca asa va fi si in cazul lui Kofler si lucrurile vor reveni la normal.ma astept la o evolutie ceva mai bun din partea lui Schlierenzauer dar sa vedem:D

TheMentalist
30th November 2010, 15:24
Clau, avem thread special pentru a discuta despre etapa de la Kuopio. Va invit pe toti sa discutam acolo despre etapa respectiva:D

whisper
30th November 2010, 21:34
Ah! Ce tarziu apar si eu pe aici :p

Cred ca sunt singura multumita de rezultat - daca ma insel e de bine :P - Ma bucur pentru Andi, ar merita sa castige cupa anul asta, destul cu ghinioanele :P
M-a surprins clasarea lui Schlieri, dar e inceput de sezon , isi va reveni :)
In ceea ce priveste etapa pe echipe : ma bucur pentru primele 3 clasate, special pt Japonia dar nu inteleg ce se intampla cu nemtii..au sarit foarte prost. Cred ca ar fi timpul ca Schmitt sa se retraga.

miafangina
30th November 2010, 22:59
E de bine,Ade!:P

Si eu sunt aproape multumita,as fi vrut sa mearga mai bine finlandezii "mei" inclusiv Ansi care vad ca a trecut de la combinata sezonul asta,poate calca pe urmele lui Sven si-mi face o bucurie de sarbatori:).Hai,baieti!