PDA

View Full Version : ... Declaratii, interviuri ...



ADelPiero
10th January 2005, 16:59
Data reunirii lotului "alb-negrilor" se suprapune peste cea a aniversării antrenorului Alexandru Pelici, care va īmplini mīine 31 de ani. Plecările lui Paleacu, Moldovan, Bumb sau Miclea sīnt tot atītea motive de īngrijorare pentru tīnărul tehnician.

- Problema fundamentală a lui Apulum rămīne situaţia financiară. Nu credeţi că greutăţile clubului vă vor afecta iarăşi activitatea?
- Sper să nu mai existe dureri de cap şi lucrurile să se rezolve, īn timp, pīnă la īnceperea campionatului. Preşedintele Măluşel mi-a comunicat că īncearcă să achite treptat o parte din restanţe, la reunirea lotului şi apoi la plecarea īn cantonament.

- Īn intersezon, au plecat patru dintre cei mai valoroşi jucători: Moldovan, Miclea, Bumb şi Paleacu.
- Toţi fotbaliştii transferaţi sīnt pierderi pentru angrenajul echipei şi foarte greu de īnlocuit. Incontestabil, o să ne fie greu să găsim variante de substituire. E dificil de spus a cui plecare ne va afecta mai mult, pentru că erau titulari de bază. Am mai spus-o, avem nevoie de un atacant veritabil.

- Nu vă īngrijorează perspectiva plecării altor jucători?
- Nu mă pot opune īn cazul unei afaceri profitabile care să ne permită să trăim. Jucătorii care rămīn sīnt obligaţi să se īnhame la treabă, să muncească din răsputeri, īn primul rīnd pentru că sīnt fotbalişti. Cine vrea să stea la Alba Iulia īşi asumă totul. Am solicitat să nu fie cedat Iurişniţi şi să-l păstrăm pe Voicu.

- Ce vă propuneţi pentru retur?
- Īmi doresc acelaşi lucru rīvnit de toată lumea, rămīnerea īn Divizia A. Vreau să-mi primesc cadoul, evitarea retrogradării, īn iunie, la finele campionatului. Ar fi ceva extraordinar pentru mine

ADelPiero
27th January 2005, 01:52
Alexandru Pelici şi-a chemat prietenul la Apulum, pe Alin Artimon, fost secund al lui Mulţescu la Poli AEK, īnsă nu l-a menajat deloc īn cantonamentul de la Stīna de Vale. La ultimele antrenamente i-a repartizat cea mai grea grupă, titularii, pe care Artimon a arătat că nu are probleme să-i strunească. Apoi, au efectuat īmpreună şedinţa tehnică īn camera secundului, verificīnd rezultatele testelor fizice la care au fost supuşi jucătorii.

"Lui Pelici i-a luat două minute şi jumătate să mă convingă. Ne ştim de multă vreme, e profesionist, aşa că n-a fost nici o problemă. Am venit pentru Pelici, un om cu care se poate face treabă. Dacă el a rezistat la Alba, īn condiţii dificile, īnseamnă că pot şi eu să o fac. N-am venit aici pentru bani", a mărturisit Artimon.

"Aveam nevoie de el rapid. Au fost multe schimbări la echipă, iar lotul trebuie omogenizat. Artimon e exact ce-mi trebuie. Sīntem prieteni, aşa că, deşi eu sīnt antrenorul principal, iar el secundul, nu va avea cu mine o relaţie de la subordonat la şef", a completat Alexandru Pelici (31 de ani).

Īn acest moment, Pelici şi Artimon formează cel mai tīnăr cuplu de antrenori din Divizia A.

ADelPiero
21st February 2005, 19:14
"S-a adunat oboseală multă după turneul din Antalya"

- D-le Alexandru Pelici, şi-a dovedit utilitatea stagiul de pregătire efectuat īn Turcia?
- Per ansamblu da. Īntr-un fel a fost foarte bine că am putut să ne pregătim şi să ne antrenăm īn condiţii deosebite, īnsă deplasarea cu autocarul s-a dovedit extrem de obositoare, nici nu ştiu ce metode să folosim pentru a-i aduce pe jucători la linia de plutire. Īn viitor, n-are sens să efectuăm un asemenea turneu īn conjunctura parcurgerii drumului cu au­tocarul
.
- Turneul a lăsat de dorit şi īn privinţa adversarilor īntālniţi. Cum comentaţi?
- Din păcate asta am avut la dispoziţie şi ne-am conformat programului, deşi puteam să īntālnim echipe puternice precum Şerif Tiraspol. N-am mai jucat nici īn ultimele două zile şi astfel am terminat cu o īnfrāngere, venită īn urma celui mai slab joc. Am avut de īnvăţat din fiecare meci.

- Ce a obţinut Unirea īn perioada petrecută īn Antalya?
- Am cāştigat din punct de vedere al jocului, dar mai sunt anumite aspecte de pus la punct. Īncă nu există omogenitatea de care avem nevoie. Pe undeva este de īnţeles, prin plecările atātor titulari, că lipseşte coordonarea necesară şi mai trebuie să muncim. Sperăm ca īn cele două săptămāni rămase la dispoziţie să corijăm şi ultimele deficienţe. Īn plus o parte dintre echipierii tineri au progresat şi unii dintre ei au constituit surprize deosebit de plăcute, dar au fost şi cāţiva dintre jucătorii semnificativi de la care aşteptam mai mult. Am căutat să schimbăm şi registrul jocului, să jucăm cu două vārfuri veritabile, dar şi īn planul exprimării tactice mai avem de reglat anumite chestiuni.

- Īn privinţa creionării unui unsprezece de bază sunteţi aproape de ce v-aţi propus?
- M-am limpezit īntr-o oarecare măsură, dar nu afirm că sunt decis total. Deocamdată continuăm căutările. Īncă nu au apărut variantele optime pentru formula defensivei, e un punct nevralgic, īn zona centrală şi a fundaşului central stānga. Pe de altă parte, mă bucură faptul că Unirea a căpătat consistenţă pe faza de atac. Am īnscris īn fiecare joc şi ne-am creat mereu ocazii de a marca, acest lucru fiind o bilă albă a echipei.

- Bilanţul turneului a īnregistrat o cădere īn a doua sa parte, cu trei īnfrāngeri consecutive. Vă īngrijorează acest aspect?
- Nu neaparat, erau motive de alertă īn cazul īn care eram dominaţi categoric şi pierdeam la scoruri mari. De fapt au fost numai două meciuri īn care am pierdut, aliniind o formulă apropiată de cea de bază. Căderea s-a datorat acumulării de oboseală fizică şi psihică. Jucătorii se gāndesc mereu la problema financiară care-i frămāntă de multă vreme.

- Cum s-au integrat cei nou-veniţi? Mai doriţi vreun jucător?
- Giuchici şi Lupaşcu s-au integrat bine. Din păcate sārbii Pavlo­vic şi Bazic acuză şocul unui regim continuu de pregătire, doream altceva ca exprimare pe teren şi la antrenamente. Ştim că la Alba Iulia nu există bani pentru transferuri de senzaţie. Facem ce putem şi nădăjduim să ne salvăm cu efectivul pe care-l avem. Rămān īn con­tinuare deschise tratativele cu Miculescu
.
- Cum vedeţi returul īn prisma acestei permanente crize finan­ciare?
- Deocamdată e linişte la echipă, dar e una aparentă. Fotbaliştilor n-am ce să le reproşez. Cu foarte mici excepţii, īn ce priveşte dis­ciplina, s-au pregătit exemplar atāt la Stīna de Vale cāt şi īn Turcia. Conducerea ne-a promis că pānă la sfārşitul lunii vor mai fi achitate o parte din restanţe şi după cum s-au comportat băieţii merită. Spe­răm să nu apară iarăşi nemulţumiri, pentru a nu fi afectat startul sta­gional

ADelPiero
11th March 2005, 15:47
”Nimeni nu ne vrea īn prima divizie”

Ovidiu Maier susţine că Apulum este vīnată de adversare pentru a fi retrogradată. După plecarea căpitanului Alin Paleacu, ocnamureşeanul Ovidiu Maier a redevenit liderul echipei din Alba Iulia. Alături de Vasile Jercălău (noul căpitan al echipei) şi de Codruţ Ciobanu, Maier este antrenorul din teren al lui Apulum.

-Ovidiu, cum va fi Apulum fără Bumb, Miclea, Paleacu şi Moldovan?
-Ovidiu Maier: Este clar că vom avea un retur dificil fără ei. Bumb, Miclea şi Paleacu sīnt jucători grei, cu experienţă, pe care īi īnlocuieşti greu. Mai ales că nu s-au adus alţi jucători de acelaşi nivel īn locul lor. Iar Moldovan, chiar dacă este tīnăr, era omul nostru de gol.

-Īn aceste condiţii, crezi că vă veţi salva de la retrogradare?
-Aş fi ipocrit să spun că avem şanse mari să ne salvăm. E un retur extrem de greu, pe care noi īl īncepem de pe un loc retrogradabil. Primele două etape sīnt cruciale pentru viitorul nostru, aşa că voi vorbi despre procente doar după partida de la Iaşi. Pentru mine e clar că Alba nu e dorită īn prima divizie, aşa că ne vom lupta cu mai multă īndīrjire. Păcat că nici pe plan local această echipă nu e ajutată mai mult.

-Cum vezi meciul de duminică īmpotriva Sportului?
-Va fi foarte dificil. Sportul este o echipă care joacă un fotbal plăcut şi destul de eficient, care se bazează pe un nucleu de jucători tineri şi ambiţioşi. Sīnt sigur că vor să răzbune īnfrīngerea din tur, dar nu le va fi uşor.

-Cu ce echipe crezi tu că vă veţi bate pentru salvare?
-Braşovul va avea sigur viaţă grea. Apoi, mai sīnt Poli Iaşi, Bacăul, poate Bistriţa, Craiova şi Poli Timişoara. Dintre acestea trebuie să depăşim trei ca să putem juca şi la anul īn Divizia A.

-Tu ce vei face din vară?
-Eu mai am contract pīnă īn vara anului viitor şi mă simt excelent din punct de vedere fizic. Bineīnţeles că e foarte important ce se va īntīmpla cu echipa. Probabil că, dacă vom retrograda, mă voi lăsa, dar nu se ştie niciodată. Familiei īi spun de vreo trei ani că mă retrag, dar uite că sīnt tot pe teren. Aş vrea să mai joc cīt mă ţin puterile.

ADelPiero
4th April 2005, 13:25
Miroslav Giuchici : "Am avut orgasm la gol" (Apulum - Steaua)

- Miro, ce īnseamnă pentru tine acest gol?
- Enorm. Am avut orgasm! I-am īnebunit pe albanezi, cum le spun eu celor de la Alba Iulia. Nu e o răzbunare, pentru că am fost la Steaua. Echipa din Ghencea este īn continuare pe primul loc īn inima mea. Atunci am plecat pentru că voiau să mă trimită la Piteşti, la schimb cu Neaga, dar n-am vrut şi m-a cumpărat Giovanni Becali. Am venit aici, la Alba Iulia, sperīnd că putem face o minune. Minunea a īnceput cu Steaua.

- Poţi să povesteşti faza?
- A fost o deviere fericită, apoi o execuţie care mi-a ieşit. I-am şi strigat lui Martin Tudor: "Las-o īn vinclu!". Eu īmi doresc să marchez la fiecare meci. Asta e meseria mea. Am dovedit că dacă sīntem o echipă, ne putem bate cu oricine. Am văzut că īnainte de meci steliştii erau consideraţi favoriţi. Paria cineva casa pe 2 solist? Eu am pus10 milioane pe 1X.

- Cui dedici această reuşită?
- Soţiei mele şi memoriei lui Gheoghe Artimon, tatăl antrenorului nostru, care a decedat īn urmă cu trei zile. Şi acestei echipe care poate evita retrogradarea.

ADelPiero
26th April 2005, 02:10
"Nu stăm pe roze, deşi am remizat la Bacău!"

Fără tăgadă, portarul Florin Cotora este o adevărată "sperietoare" pentru FCM Bacău, moldovenii neizbutind să-l īnvingă īn nici un joc din cele patru disputate. Remiza obţinută vineri seara i se datorează īn mare măsură, goalkeperul sibian salvānd cel puţin două goluri gata făcute. Fl. Cotora a fost īntre buturile Unirii la cele trei jocuri din această stagiune īn care Alba n-a primit gol, cele două cu Bacăul şi victoria cu Univ. Craiova (1-0).

- Ce zici Florine, ai devenit naşul Bacăului...
- Nicidecum, eu sunt naş numai pentru finii mei. Īntr-adevăr e ceva special ca o echipă să nu mă īnvingă īn patru meciuri, dar n-avem timp să ne gāndim la aceasta. Personal nu văd să fi făcut mare lucru, am apărat doar mingile care erau de apărat. Toţi am contribuit la acest rezultat, nu numai Cotora īn mod excepţional, şi īncet, īncet, ne-am pus pe picioare īn defensivă.

- Are Unirea acum şanse sporite pentru evitarea retrogradării?
- E un punct pentru moral, meritat după evoluţia echipei şi sperăm īn continuare. Totuşi nu stăm pe roze, poate ne ajută Dumnezeu şi rezultatele indirecte. Era bună o victorie, dar īn principiu i-am afundat pe moldoveni. Multe se mai pot īntāmpla acum cānd Bacăul şi Poli Iaşi sunt alături de Alba īn horă. Nu mai avem nimic de pierdut, ori se rupe hamul, ori urnim căruţa. Jucăm cu ambiţie pānă la final, cāt putem mai bine, fiecare avem limite, dar trebuie să ne autodepăşim.

- Se poate spune că te-ai revanşat faţă de colegi după jocul cu Sportul Studenţesc, unul mai puţin reuşit?
- Īn meciul respectiv n-am greşit capital şi mă consider responsabil doar la primul gol. La Bacău doar mi-am ajutat coechipierii şi am fost acolo unde a trebuit. S-a tot spus că Florin Cotora are primite cele mai multe goluri la Unirea īn acest campionat, iar acum sunt lăudat, poate peste măsură.

- Este concurenţa cu Mincă benefică pentru tine?
- Indiferent de conjunctură sau de numele portarilor din lot, eu mă pregătesc la fel. Mă antrenez zilnic pentru a juca şi concurenţa este numai cu cu mine īnsumi.

(unirea)

ADelPiero
20th July 2005, 02:11
"Va fi un nou īnceput pentru fotbalul albaiulian"
•Interviu cu Cornel ŢĂLNAR, noul antrenor al FCM Unirea Alba Iulia

- D-le Ţălnar, aţi acceptat oferta de a pregăti iarăşi echipa Unirea. Alba Iulia a traversat un moment de cumpănă a exis­tenţei, vorbindu-se de desfiinţare. Ce v-a determinat să reve­niţi, īn condiţiile īn care fotbalul unirist a suferit īn ultima vre­me?
- Īn momentul īn care s-a bătut palma pe plan local şi īn fotbal se vor implica Primăria municipiului Alba Iulia şi Consiliul Judeţean, do­uă instituţii serioase şi credibile, care au atras oameni importani de afaceri din judeţ, pot spune că a fost determinant īn decizia luată. A fost cu adevărat o situaţie de criză, cānd nu s-a īnfăptuit venirea e­chi­pei Dinamo II la Alba Iulia, dar īn cele din urmă lucrurile s-au cla­rificat favorabil. Practic am revenit acasă după un deceniu, răspund de destinele echipei şi voi avea īn club un rol amplu, aidoma lui Olă­roiu la Poli Timişoara, mă voi ocupa atāt de pregătirea echipei cāt şi de strategia viitoare şi de politica de transferări.

- Totuşi, sunteţi īntr-o situaţie unică, antrenaţi o echipă care nu mai dispune de fotbalişti...
- Aici e marea dramă, ne-am aflăm īntr-un impas din punct de ve­dere fotbalistic, actuala Unirea nu mai are nici un jucător şi vom fi nevoiţi să construim totul de la zero, să formăm o echipă nouă, īn condiţile īn care ne aşteaptă un sezon infernal. Să fim bine īnţeleşi, chiar dacă suntem o fostă echipă de Divizia A, īn viitorul campionat vom lupta pentru supravieţuire, pentru a ne menţine īn eşalonul se­cund. Pentru mine ca antrenor, treburile sunt foarte complicate şi īn primul rānd a trebuit să identificăm ce fotbalişti liberi găsim pentru a-i aduce la Unirea, să īncropim un efectiv nou cu care să plecăm la drum.

- V-aţi creionat strategia pe termen scurt?
- Timpul ne presează teribil, reluarea pregătirilor a fost prevăzută pentru 12 iulie, iar cantonamentul centralizat la Poiana Braşov īntre 19-30 iulie. Am organizat trialuri cu jucătorii din judeţ, de la echipele din eşaloanele inferioare, pentru a ne completa lotul cu fotbalişti tineri, de perspectivă. Ne gāndim şi la echipa satelit, Kozara Vinţ pentru a rula fondul fotbalistic, să formăm o adevărată piramidă. Cam­pania de transferuri e bazată pe jucători liberi de contract, pen­tru că nu ne permitem să investim masiv. Bugetul estimat, de apro­ximativ 550.000 de euro va include şi impozitele ce trebuiesc plătite la bugetul de stat.

- Īn privinţa stafului tehnic, ce ne puteţi spune?
- Un lucru este cert, vreau să vin cu oameni noi, nu va mai ră­māne nimeni din vechile structuri. Secund l-aş dori pe Emil Ursu, cu care am colaborat la Dinamo II, doreşte să mi se alăture, īnsă fiind angajat al MI s-ar putea să existe anumite probleme. De asemenea, voi lucra cu Petre Purima, e un colaborator cert.

(unirea)

ADelPiero
19th September 2005, 00:20
Motanul "la maxim"
"Eram dator faţă de toată lumea", afirmă Ovidiu Maier

Fără īndoială, Ovidiu Maier a fost artizanul victoriei uniriste con­tra Dejului, "dubla" sa fiind sinonimă cu revirimentul. Īn urmă cu do­uă etape, pe "Cetate", "numărul 14" a dezamăgit ratānd două ocazii mari cu FCM Reşiţa, runda precedentă, la Zalău, a fost īnlocuit la pauză, dar sāmbătă "Motanul" a fost de departe cel mai bun jucător de pe teren, adevăratul "dirijor" de care Ţălnar avea atāta nevoie. Pe de altă parte, Maier a pus capăt şi unei serii nefaste, ce dura de aproape un an, precedentul său gol pentru Unirea datānd din 24 septembrie 2004, 2-1 cu Poli Timişoara, de atunci, ocnamureşeanul mai jucānd īncă 10 meciuri īn "alb/negru". Retras din activitate timp de 4 luni, Maier a cedat insistenţelor lui Ţălnar şi īn cele din urmă şi-a arătat clasa, a redevenit "vedeta", ştergānd cu buretele perioada cenuşie pe care a traversat-o.

- Cum e, Ovidiu, să īnscrii după atāta vreme?
- Sincer, parcă am şi uitat ce īnseamnă bucuria unui gol, nici nu mai ştiu cāt a trecut de cānd nu am marcat. Este bine că am realizat o dublă şi practic am dat aripi colegilor mei. Era şi timpul să-mi revin, dar nu se poate spune că am cāştigat de unul singur meciul, toată echipa şi-a dorit acest lucru. Dedic reuşitele acelor spectatori care mai vin la stadion şi dovedesc că iubesc Unirea.

- Se poate vorbi şi de o revanşă personală?
- Pe undeva mă simţeam dator faţă de echipă şi de domnul Ţăl­nar. N-am jucat mare lucru de cānd a īnceput campionatul. Moral eram apăsat şi conştient de pretenţiile celorlalţi de la mine. Au fost şi acele ratări cu Reşiţa, recunosc că am avut prestaţii sub aştep­tări, īnsă acum au trecut toate. Mi-a fost greu şi mie, după atāta vreme īn care nu m-am pregătit. Īn ultimele săptămāni am avut şi probleme cu stomacul, nici nu mai puteam mānca şi am slăbit pānă la 75 de kilograme, greutate care nu am avut-o nici cānd eram ju­nior. M-am temut să nu fie ceva grav, ulcer sau cancer, am efectuat un control cu cameră de luat vederi care mi-a fost introdusă īn sto­mac şi nu e nimic grav, mi s-au prescris un tratament şi m-am li­niştit.

- Pentru Unirea acum a īnceput campionatul?
- Este extraordinar că am cāştigat. Aşa e īn fotbal; dacă īn me­ciurile anterioare am ratat incredibil, cu Dejul am fructificat 80 la sută din ocazii şi am īnvins detaşat. E altceva, am căpătat īncre­dere, suntem pe drumul bun. Vrem să batem la Timişoara, nici nu mă gāndesc la altceva, apoi la Sīnnicolaul Mare şi la Cluj ne vom dovedi adevărata valoare. Un punct nodal meciul cu "şepcile roşii", poate īnsemna mult pentru noi.

- Mai visezi la promovare?
- Eu īmi doresc să fiu sănătos şi să joc īn continuare bine. La vārsta mea e greu de spus dacă mai prind Divizia A īn tricoul Unirii, dar nu se ştie niciodată. Important este că mi-am dat drumul, prac­tic m-am regăsit

ADelPiero
16th December 2005, 02:43
Fotbalul albaiulian mizează pe jucătorii tineri
"Trebuia să punem mai repede piciorul īn prag, lotul fiind prost īn­tocmit īn vară". Aurel Şunda favorit īn cursa de desemnare a no­ului antrenor


- D-le preşedinte, FC Unirea a ajuns īntr-o situaţie dezastruoasă, fiind posibil să re­trogradeze īn eşalonul terţ, după ce īn vara aces­tui an a părăsit Divizia A. Ce s-a īntāmplat īn acest tur de campionat şi care ar fi explicaţiile unui parcurs dez­amăgitor?
- Sunt greu de stabilit exact cauzele contraperformanţei noas­tre şi de ce s-a ajuns aici. După părerea mea, lotul a fost īntocmit prost īnaintea startului stagional. Atunci s-a gre­şit, dar pe undeva sunt de īnţeles anumite erori, pentru că s-a acţionat īn criză de timp, īn condiţiile īn care era foarte posibil ca Unirea să dispară de pe harta fotbalistică.

- Să īnţelegem că antrenorul Cornel Ţălnar poartă responsabilitatea acestui e­şec lamentabil?
- Nici pe departe, vina nu-i aparţine lui Ţălnar īn totalitate. Gigi a greşit că s-a bazat prea mult pe jucătorii aduşi. Ca om le-a dat totul, o pāine foarte bună, dar fotbaliştii n-au oferit nimic. Dacă ar fi să īmpărţim procentual erorile, jucătorii au cam 50 la sută vi­novăţie, iar noi, stafful administrativ şi Ţălnar cāte 25 la sută. Să fim realişti, au existat con­tracte mult prea mari pentru nivelul Diviziei B, chiar peste cele de la Sportul Stu­den­ţesc, din primul eşalon. Sunt convins că, dacă se pleca la drum cu strategia adoptată, adi­că mizam pe jucătorii tineri din judeţ, mai jos de unde suntem acum nu puteam ajun­ge. Lotul a fost ales necorespunzător, cu preponderenţă format din fotbalişti cu vārste īnaintate, avānd 11 jucători ce īmpreună acumulau 347 de ani, probabil cea mai bătrānă echipă din serie.

- Concret care ar fi vina conducerii?
- Ne pare rău că n-am pus mult mai repede piciorul īn prag şi n-am luat măsuri ra­dicale, trebuia ruptă pisica mai devreme. Am īntins-o prea mult, deşi jocul a scārţāit īncă din start. Au fost şi unele măsuri pripite, cum ar fi anularea mesei pentru jucători, dar, dacă era o echipă tānără, sunt convins că avea efect. Personal cred că unii dintre fot­balişti nu s-au implicat suficient şi am bănuieli că la 2-4 meciuri n-au tras pentru echipă. Sunt convins că dintre cei 10 fotbalişti puşi pe liber nu-şi vor găsi prea mulţi contracte mai avantajoase decāt la Unirea.

- Sunteţi īntr-o situaţie paradoxală, toate forţele judeţului s-au unit pentru a susţine FC Unirea, care poate īn īntreaga istorie nu a stat aşa de bine financiar. Jucătorii sunt cu drepturile la zi, īn condiţiile īn care Alba Iulia a ajuns la minus 13 īn clasamentul adevărului.
- E o pată neagră pentru noi, cei care ne-am implicat financiar, investitorii privaţi. Am venit cu bani, i-am gestionat omeneşte şi n-avem nici o bucurie, echipa se prăbuşeşte īn Divizia C. Totul a fost īn regulă, am avut stabilitate, dar n-au existat deloc rezultate. Pe undeva, s-a pus chiar problema să nu mai investim īn continuare, pentru că oricum re­trogradăm şi cu costurile din retur putem să achiziţionăm un loc īn Divizia B la anul. Dar pānă la urmă am hotărāt să mergem pānă la capăt.

- Ce credeţi că trebuie făcut pentru ca Unirea să depăşească pasa proastă şi să evite retrogradarea?
- E dureros să fim īn asemenea situaţie şi riscăm teribil, dar ne străduim să salvăm corabia. E o prioritate să aducem un antrenor, am discutat cu Şunda, e favorit, dar dacă vor eşua negocierile, o să căutam şi alte variante. Īntinerim masiv efectivul, ne bazăm pe fotbalişti localnici cu preponderenţă. Pe de altă parte, īncercăm să achiziţionăm şi ju­cători cu experienţă, iar pentru transferuri ne gāndim să alocăm īn jur de două miliarde de lei. Ne trebuie jucători, o pregătire riguroasă şi puţin noroc. Cu 9 puncte externe pu­tem emite speranţe de salvare, īnsă primele trei etape sunt capitale


(unirea)

ADelPiero
5th January 2006, 04:48
http://www.ziarulunirea.ro/cirstea.jpg

- D-le Cīrstea, FC Unirea Alba Iulia se află īntr-o situaţie extrem de critică. Ce v-a deter­minat să acceptaţi oferta?
- Īn primul rānd a contat faptul că oamenii au ape­lat la serviciile mele. Apoi m-am simţit extrem de bi­ne īn Ardeal, unde oamenii sunt mai paşnici. Am an­trenat 13 ani la Gloria Bistriţa, iar propunerea venită de la Alba Iulia reprezintă o adevărată provocare.

- Īn acest context, mizaţi pe un ajutor de la Jean Pădureanu, fostul dumneavoastră colabo­rator?
- Conducătorii de la Unirea au purtat o discuţie cu preşedintele Gloriei, īnainte de a-mi propune funcţia de antrenor principal şi au stabilit perspectiva unui sprijin īn jucători. Relaţiile mele cu dl Pădureanu au rămas la fel de bu­ne ca īn perioada īn care lucram īmpreună şi, īn condiţiile date, există posibilitatea să a­pe­lăm la cāţiva fotbalişti din curtea Gloriei.

- Cum vedeţi returul, ţinānd cont că FC Unirea are minus 13 īn clasamentul a­devărului? Nu vă este teamă?
- Partea a doua a stagiunii se anunţă infernală, va fi de foc pentru Alba Iulia, acest as­pect nici nu se discută. Suntem pe muchie de cuţit, dar īncercăm să ne salvăm de la re­tro­gradare. Teoretic am avea nevoie de 10 victorii, dar depindem enorm şi de jocul rezul­tatelor. Mizăm foarte mult pe confruntările directe cu echipele contracandidate, care īn­seamnă dublu īn economia campionatului.

- Ce ne puteţi spune despre programul de pregătire şi lista viitoarelor achi­ziţii?
- Īn acest moment, prioritară este īnchegarea unui lot competitiv. Este problema nu­mărul unu şi trebuie rezolvată. Sunt anumiţi jucători pe care īi doresc şi vom demara tra­ta­tivele zilele următoare. Īn privinţa programului īncă nu s-a hotărāt sigur ce vom face. Există varianta unui cantonament centralizat īn ţară, cu riscul unei vremi nefavorabile, ca­re ar afecta ritmul antrenamentelor şi al jocurilor de verificare, dar şi eventualitatea de a e­fectua un turneu extern, situaţie īn care ar apărea dificultăţi īn identificarea adversarilor. Vom analiza şi vom lua cea mai bună şi mai eficace măsură.

ADelPiero
6th March 2006, 17:58
Interviu cu Constantin Cīrstea - antrenor principal la FC Unirea

- D-le Cīrstea, perioada de pregătire se apropie de sfārşit, iar startul sezo­nului bate la uşă. Cum vedeţi partea a doua a campionatului şi ce şanse esti­maţi pentru menţinerea īn Divizia B?
- Este un retur foarte, foarte greu, ţinānd cont de programul echipei, situaţia din clasament şi valoarea lotului de jucători. Nu dăm procente īn privinţa salvării, īnsă dorim o minune. Vrem ca la finalul campionatului nimeni, incluzānd aici conducători, antrenori, jucători să nu-şi poată reproşa nimic şi toată lumea să fie cu fruntea sus, īn condiţiile īn care s-a īncercat tot ceea ce este omeneşte posibil īn ideea evitării retrogradării.

- Se poate spune că aveţi parte de una dintre cele mai dificile misiuni din cariera d-voastră de antrenor?
- Categoric, se poate afirma acest lucru. Am mai trecut prin aşa ceva, atāt la Bistriţa cāt şi la FC Argeş, dar situaţia nu era chiar atāt de dramatică, aproape de o manieră disperată. Sincer, preferam o altă programare īn primele etape ale returului. Nici n-aş vrea să mă gāndesc la un eşec, ar fi o pată neagră pentru mine şi n-aş dori, sub nici o formă, să se producă o retrogradare cu Unirea.

- Sunteţi mulţumit de valoarea efectivului? Īn acelaşi context, cum caracterizaţi campania de transferări?
- Per ansamblu, nu sunt satisfăcut de lotul de jucători, pentru că se puteau realiza mai multe īn acest sens. Ne-am trezit tārziu şi practic n-am mai identificat jucători buni pentru a-i achiziţiona, deoarece foarte puţine cluburi se dispensează de fotbalişti valoroşi īn pauza de iarnă. Am īncercat variante, dar n-am găsit ce trebuia şi nici de unde aduce, exceptāndu-i pe Borş, C. Ciobanu şi Dīmbean. De la FC Argeş l-am dorit pe M. Radu, care īnsă a plecat īn Ungaria, Bistriţa are şi ea probleme, cātă vreme a fost obligată să-i achiziţioneze pe Bruncevici şi Oncică. Noi avem nevoie de titulari cerţi, de fotbalişti care să vină să joace īn primul unsprezece şi să ne salvăm, iar de la "satelitul" Gloriei puţine erau variantele. Echipei īi lipseşte 2-3 jucători īn posturile cheie, lideri īn fiecare compartiment, o veritabilă coloană vertebrală. Există şi o diferenţă majoră īntre titulari şi rezerve, un decalaj valoric īnsemnat şi sper să nu apară accidentările, pentru că atunci vor fi foarte multe probleme īn timpul campionatului.

- Estimativ, de cāte puncte are nevoie FC Unirea īn retur pentru a rămāne īn eşalonul secund?
- Noi am dori să cāştigăm toate meciurile, deşi e greu de crezut. Parcursul echipei depinde de foarte mulţi factori. N-aş putea spune că primele trei etape sunt cruciale, dar īn condiţiile īn care suportăm presiunea acestui minus 13 īn clasamentul "adevărului" contează enorm. Ne putem salva şi cu 20 de puncte, īn funcţie şi de rezultatele indirecte, dar liniştiţi vom fi dacă acumulăm 26 de puncte, totul īnvārtindu-se īn jurul partidelor cu formaţiile contracandidate īn bătălia pentru retrogradare. E un avantaj pentru noi faptul că disputăm mai multe partide īn deplasare, īn condiţiile īn care astfel putem şterge din pasiv.

Unirea

ADelPiero
11th August 2006, 03:56
Interviu cu Mihai ZAMFIR http://www.ziarulunirea.ro/zamfir.jpg , antrenor principal la FC Unirea Alba Iulia.

- D-le Zamfir, cum se vede campionatul viitor pentru FC Unirea, în condiţiile în care echipa pe care o antrenaţi a fost re­stru­cturată din temelii şi a fost nevoită să achi­zi­ţioneze un loc în Liga a II-a?
- Sezonul se anunţă dificil, dată fiind reor­gani­za­rea eşalonului secund. În seria noastră sunt repar­tizate formaţii din Muntenia, precum FC Caracal, CSM Rm Vîlcea, FCM Tîrgovişte, Dacia Mioveni, echipe puternice, ce joacă un fotbal de calitate, care vor pierde foarte greu puncte pe teren propriu. Pentru FC Unirea, în acest moment, ţinând cont de eveni­mentele petrecute în fotbalul albaiulian, un obiectiv realist ar fi salvarea de la retrogradare. Deocamdată nu putem să ne propunem mai mult şi n-ar fi normal să-ţi impui obiective mai îndrăzneţe numai ca să te afli în treabă.

- Acum, în pragul debutului, de ce are nevoie FC Unirea pentru a nu se repeta coşmarul din campionatul precedent, când s-a retrogradat în eşalonul terţ?
- Am căutat în tot acest răstimp al pregătirilor să definitivăm un lot omogen pe posturi. Am reuşit destul de multe achiziţii, din ce ne-am propus să aducem, dar în alte cazuri ne-am mişcat destul de târziu, multe dintre chestiuni depinzând direct de achiziţionarea locului în Liga a II-a. În timp, dacă nu vor apărea accidentările şi vom reuşi să alcătuim un unsprezece competitiv etapă de etapă, vom putea face faţă rigorilor stagiunii. Pro­ble­mele vor apărea odată cu indisponibilităţile sau ieşirea din formă, neavând o concurenţă pe posturi. Revenind la întrebare, în cadrul efectivului de jucători trebuie inoculată se­rio­zi­tatea şi o disciplină de lot ireproşabilă, care să vizeze doar performanţa şi nu lucrurile au­xiliare ei.

- Sunteţi mulţumit de campania de transferări?
- În mare parte da, deşi mi l-aş fi dorit pe S. Gabor în lot, era un jucător foarte util în linia de mijloc. Per ansamblu ne-am acoperit destul de bine în toate compartimentele, dar mai există anumite posturi în care mai aveam nevoie de concurenţă. Acum, axul cen­tral al echipei este oarecum descoperit, deoarece E. Bucur a fost transferat pe ultima sută de metri. Aş fi fost pe deplin satisfăcut dacă rezolvam şi banda dreaptă şi aduceam chiar un vârf de valoare. Oricum, ne-am întărit considerabil în apărare, unde nou-veniţii I. Cazan şi Marincean sunt câştiguri certe. Nu sunt extrem de optimist, dar sunt foarte pre­ocupat de modul cum vom reuşi închegarea unei formaţii de start în contextul atâtor trans­feruri, este principala noastră dificultate. Pentru o echipă nou-formată ca FC Unirea este foarte important cum se va aşeza în debutul de campionat.

- Cum se simte tehnicianul Mihai Zamfir, care a fost pe banca tehnică a Unirii la retrogradarea în Liga a III-a, iar acum pregăteşte o echipă ce a cumpărat un loc sub soarele eşalonului secund?
- Eu, în sinea mea, antrenez o echipă de Divizia B şi nu mă simt lezat sub nici o formă. Important este parcursul din acest campionat pentru a şterge amintirile neplăcute. Cumpărarea locului n-ar trebui să devină o obsesie şi nu văd de ce n-ar fi de lăudat e­for­tul făcut de conducători. Totuşi Alba Iulia joacă în Liga a II-a şi n-aş minimaliza deloc a­cest aspect, ba dimpotrivă.