PDA

View Full Version : Formula 1 pe bune !!!



ruthless
10th January 2005, 13:11
Eu unul as fi interesat sa fac un circuit si in romania.... loc exista dar nimeni nu se gandeste si la noi... cei care vrem sa vedem curse pe viu ..... asa ca celor care nu sunt de acord cu mine :degete: :no: si celor care sunt cu mine :ok: dar nu sunt bani pentru asa ceva .... guvernu fura dar daca le ceri 10milioane euro sa faci o asemenea investitie :ciocan: .... nu am cuvinte ... sa adunam 1.000.000 de samnaturi .... ce ziceti !? care e de acord cu ideea mea va rog mail : iosifaurelian@yahoo.com :bere: /OLE/ :rosu:

grig_jr
10th January 2005, 13:29
nu ai nici o sansa. de ce:

1. la arad s-a facut un CARTODROM,..retine,.. CARTODROM si a costat cateva sute de mii de euro. iar cei care s-au ocupat au bani cu carutza si tot cred ca le pare rau ca l-au facut. e extrem de greu sa il rentabilizezi

2. notiunea de circuit de formula 1 nu exista. tu ai auzit de monza si spa pt ca te uiti cand este f1 pe ele. dar sa nu iti faci iluzii ca in rest circuitele respective stau pustii. exista in schimb CIRCUITE DE CURSE. iar ca sa fie rentabil, pe un astfel de circuit trebuie sa ai in permanenta activitate.in lume sunt sute de circuite de curse si multe o duc foarte bine si fara f1. au multe atras multe competitii mai putin improtante. in weekenduri curse in timpul saptamanii antrenamente, teste si agrement. iar la noi in tzara nu prea exista cultura pt sportul cu motor. avem un campionat de motociclism de viteza care isi tarie zilele de la un sezon la altul (stiu pt ca ma duk, cunosc competitori etc),... pt ei acest campionat este o pasiune, nicidecum un bussines. pe cine atragi tu pe circuitul tau sa vina sa se dea sau sa testeze cand la noi nu se face sport cu motor (lasam deoparte cnr-u si vtm-u din motive evidente). si cine vrezi ca vine de altundeva sa testeze pe circuitul tau cand tu esti la capatul europei si nu are cum sa ajunga. si aici ajungem la pct-ul3:

3. Infrastructura. inainte sa ne gandim la un circuit de curse trebuie sa ne gandim la: sosele, autostrazi. nici un campionat de curse cu renume nu vine sa tzina etapa pe circuitul tau daca nu are cum sa ajunga la el cu toate echipamentele si sa o poata face rapid. eu stiu cand am fost in EnduRoMania, paricipanti straini au avut probleme sa intre in tzara cu o maisna si o remorca mica cu un motor pe ea. Da' cand iti intra 50 de tiruri incarcate cu material de concurs ? motoare/masini, piese, dormitoare, scule, centre de comunicatii si presa etc. si dupa ce intra, pe ce drumuri iti ajung la circuit ca dureaza o luna pana ajung toti.\

3.1 mai nou cerintele s-au inasprit si la accesul pt public,... ceea ce iti dai seama ce implica,... o afluenta enorma de masini intr-un timp foarte scurt pe o suprafata foarte mica. ungurii la hungaroring au facut extinderi masive si tot au probleme in fiecare an la etapa de f1.

4 un circuit reprezinta mult mai mult decat o bretea de asfalt. este o intreprindere in toata regula. pe langa caile de acces,... hoteluri, centre de presa, comunicatii, heliport-uri, restaurante, alte chestii legate de agrement,.... sincer: NU CRED CA ROMANII SUNT IN STARE SA CONCEAPA SI SA REALIZEZE ASA CEVA. si chiar daca ar fi,... si l-ar face nu vad cum ar fi in stare sa se ocupe de el,... sa il managerizeze, sa il populeze, sa atraga competitii pe el.

Sorry, sunt si eu pasionat de motor-sport dar incerc sa fiu realist.

ps: si nu imi place pomanagia asta cu "sa ne dea statul". nu. daca este un privat care se simte in stare sa il construiasca si crede ca il poate rentabiliza,.. foarte bine. mai exista si cazuri in care statul s-a implicat (malesia). s-a implicat in sensul ca statul a facut acolo circuitul. bine, acolo toata treaba face parte dintr-un program national de dezvoltare si atragere de turism, modernizare a tzarii etc. ai au avut un plan,.... au angajat pe cel mai mare proiectant de circuite, infrastructura impresionanta, totul extramodern ca sa atraga clientii. si si-au calculat trecerea pe profit cu el prin 2010 (parca). asta inseamna putere economica. sa faci o astfel de investitie si sa sti cand o sa treci cu el pe profit (si sa iti permiti sa stai cu investita facuta atata timp pana se vad ceva rezultate)

Profetu
10th January 2005, 14:32
Ruthless si mie mi-ar placea sa existe un circuit in Romania pe care sa se desfasoare tot felu de competitii motorizate, nu zic precum Grig ca e imposibil, zic doar ca e dificil de realizat.
In ceea ce priveste infrastructura si celelalte utilitati necesare dezvoltarii unui asemenea proiect, cred ca nu astea sunt piedicile in calea realizarii unui astfel de circuit. Daca actionarii incheie un acord cu mai marii FIA pentru construirea si desfasurarea in Romania a unor etape din competitiile cu motor, atunci infrastructura si utilitatile ar fi si ele implicit modernizate. Argumentul FIA ar putea fi costurile mai reduse de organizare si dezvoltare din Romania.

Eu, spre deosebire de Grig, cred ca si statul poate avea o contributie in realizarea acestui proiect, bineinteles pe criterii economice.

Nu stiu cat de mult ar conta stragerea semnaturilor. E clar ca oamenii vor sa vada competitii puternice in Romania, dar nu astea e factorul determinant. Gandeste-te la ce preturi ar trebui sa plateasca spectatorii pentru a asista la competitii. Daca se asigura resursele financiare necesare si , in acelasi timp, exista siguranta ca pentru un numar important de ani circuitul va gazdui etape din competitii europene si mondiale, atunci "visul" devine realizabil.

grig_jr
10th January 2005, 14:51
@profetu: chiar crezi ca ar veni romanii la circuit ca sa vada: fia gt . sau etcc ? pt multi astea nu inseamna nimic !!!
iti zic eu : nu este cultura pt sportul cu motor la noi in tara !
uite cati bani merg pe fotbal. 10% din ei daca ar merge spre motorsport ar fi cu totul altceva. cred ca sti mai bine ca mine chestiile astea

poate FIA ar fi interesata sa vina in Romania sa organizeze competitii. am fi o "destinatie exotica" pt ei. dar cred ca s-ar lovi de neseriozitatea si indolenta caracteristica poporului. si tare imi e ca s-ar cam speria si s-ar tot duce :p

hai ca te intreb altceva: crezi ca FRAK-u (sau cum se numeste) e in stare in clipa de fata sa organizeze o etapa de campionat mondial (sau european ) de raliuri? SINCER!
(si aici nu trebuie pista - si drumuri spectaculoase har-domnului avem. doar organizarea)

Ayrton
10th January 2005, 15:41
si la Bacau a facut Seche pt fi-su un circuit de karting (ruda mai mica a F1) si: nu are spectatori, nu are po****rizare mas-media, tv, etc... doar pt o cursa pe an de formula 1 nu se poate face un circuit intr-o tara... nici in 20 de ani nu vedem o cursa la noi in tara...
are dreptate grig...

Profetu
10th January 2005, 15:49
Pai vezi mai Grig ca nu esti la curent ? FRAK-u nu mai exista. S-a infiintat o federatie romana de automobilism care nu are ca atributii organizarea unei etape de campionat mondial ci numai organizarea competitiilor nationale.

Apoi. de unde stii tu ca romanu nu stie despre masini ? De unde ai tras tu concluzia asta ?Ca n-avem pilot in F1 sau WRC ? Sa fim seriosi !!! Fa tu circuitu sa vezi ce buluc de lume o sa se stranga. Io pun si pariu !!!

Si nu mai face comparatii din astea ironice fotbal - moto pentru ca suporterii celor doua sporturi nu se exclud reciproc ... e fortata aceasta paralela !!!

grig_jr
10th January 2005, 15:50
asa e. dar sti ca circuitul ala e la standarde europene? nocturna,.. tot-tot-tot? si a avut un proiectant bengos !

cred ca a si fost pe el ceva etapa de campionat european. ma insel?

Profetu
10th January 2005, 17:52
Avem o etapa de campionat european de motocross la Tancabesti, mi se pare, intre Bucuresti si Ploiesti.

grig_jr
10th January 2005, 18:09
nu Ciolpani?

asa mai este si supermoto la arad.... mondial !

Profetu
10th January 2005, 18:30
Ciolpani, corect !

Nu stiu ce locatie ar fi favorabila construirii unui circuit in Romania. Ce-ar fi daca ne-am da cu parerea pe marginea acestui lucru ?

Mie mi s-ar parea potrivit Brasovul !

Marquise MGP
10th January 2005, 18:43
oriunde numai sal faca.
desi numi place ideea cred ca daca o sa se constriasca vrodata tot in bucale o sa fie

grig_jr
10th January 2005, 18:43
in vest. ca sa nu trebuiasca facute sute de km de autostrada. satu-mare, bihor
chiar si timis sau arad. in astea mai este ceva lume pasionata de auto-moto

Profetu
10th January 2005, 18:47
Grig ... autostrazi tot trebuie facute ...

Satu Mare, Oradea ... ai spus si tu cele mai mari orase de pe granita. Tu vrei sa fie in Romania sau nu. Las' sa vina F1 adanc in Romania.

Marquise MGP
10th January 2005, 19:14
cam aglomerat totusi calendarul F1 .oare o sa se renunte la franta sau anglia in favoarea romaniei ....:D

ADY19
12th February 2005, 13:49
Ce-s cu visele astea oameni buni? F1 in Romania? Astea sunt visele unor jurnalisti cam prostuti , vise preluate de unii impatimiti ai sportului cu motor. In primul rand pentru a face o pista de F1 se cer o caruta de $ bani pe care statul sau vre-un om de afaceri nu este dispus sa o investeasca. De ce ? Pentru ca o pista de F1 nu este rentabila la noi. La noi nici pe stadioane nu se duc oamenii si totusi fotbalul e cel mai raspandit sport la noi in tara. Pai multi dintre romani nu stiu ce e aia F1...au auzit ei ceva de Schumacher ca plictiseste F1 , de Senna ca a fost cel mai bun dar nimic mai mult.Astfel mai multi de 200 de oameni in timpul cursei nu vor fi. Plus cand vor vedea FIA in ce stil ne apucam noi de o treaba si in ce hal o terminam... o sa-si faca cruce , scuipa de 3 ori in san si o sa spuna "piei satano". O sa fuga intr-un hal... :lol:

Marquise MGP
12th February 2005, 14:29
pai nu conteaza cum ne apucam si cum terminam..important e sa iasa ceva la urma...macar un drum comunal daca nu iese un circuit :D...ca pt un circuit ne trebuies vro 3000 de miliarde de $ din care 2000 sa fie furati iar de restul sa facem un hotel (ca sa produca tot anul) si un circuit pavat cu granit de 1 kilometru jumate :D pe care sa se desfasoare eventual vro etapa de mountain bike :D

viorel 31
14th February 2005, 08:21
Eu unul tare mi-as dorii o etapa de formula 1 in Romania dar......Bernie Ecalstone a anuntat deja ca peste 3 ani India va avea o cursa de F1 :D
Este greu tb sa fim realisti si sa spunem ca este putin probabil sa mai avem o asemenea cursa in tara doar daca nu ne mutam in Asia cu tara cu tot ca vad ca asta este tendinta sau poate atunci cand F1 nu va mai fi in mainile lui B.E. si va trece la marile concerne producatoare de automobile cum se mai aude :drak:

realmadrid.com
14th February 2005, 15:16
Circuit de F1 in Romania ???, nu mai devreme de 2007, asta ca sa fim optimisti...
Si chiar daca am face circuitul, ne-ar mai trebuie autostrazi bune, de fapt foarte multe, pt ca turistul sa ajunga cat mai repede la evenimente si o groaza de hoteluri...

grig_jr
14th February 2005, 15:24
nu mai spuneti "circuit de f1". asa ceva nu exista niciunde in lume. toate sunt circuite de curse iar pe unele din ele, o data pe an se intampla si o cursa de f1. in rest de intampla alte multe chestii, curse, antrenamente etc (asta daca vrei sa scoti si ceva bani dintr-un circuit)

Marquise MGP
14th February 2005, 16:27
si ala din mijlocul desertului cum se keama...ia adumi aminte in ce tara se afla :D

Ayrton
14th February 2005, 16:33
Bahrain?

Marquise MGP
14th February 2005, 16:42
bahrain?.....asta sa fie oare ? :D.....asteptam certificare din partea lui grig .... si cu denumirea circuitului daca se poate :D

grig_jr
14th February 2005, 19:09
bahrein ?!?! da e nou si fiti siguri ca se intampla o gramada de curse acolo.e inghesuiala mare. toata lumea vrea sa mearga acolo sa aibe etapa.este cel mai nou si cel mai misto (dpdv al dotarilor)

si hai sa fim seriosi,... acel circuit s-a nascut pt ca seicul sau fiu-so are o pasiune pt masini si curse. s-a scormonit prin buzunare dupa maruntzish si a comandat un circuit. acum, fiti sigur ca face bani cu el, dar vorbim despre o putere economica majora.