PDA

View Full Version : Infrastructura rutiera in Romania



Pages : [1] 2

Sorin Blaj
5th November 2010, 16:45
Tot vad ca discutam de ce s-a facut si mai ales ce nu s-a facut in Romania in domeniul infrastructurii rutiere.

Am considerat ca ar fi oportun un astfel de thread in care sa ne putem exprima opiniile cu privire la infrastructura rutiera, dar mai ales sa putem puncta cum evolueaza aceasta in viitor, atat in bine, cat si in rau.

Cum subiectul cel mai sensibil sunt autostrazile, punctul de plecare ar fi stadiul actual al acestora si previziunile pentru anii urmatori. Cred ca aceasta harta prezinta cel mai bine acest lucru:



http://i526.photobucket.com/albums/cc350/Sorin_Blaj/hartaautostrazi1.jpg


Verde - operationale

A1 Bucuresti - Pitesti
A2 Bucuresti - Cernavoda
A3 Turda - Gilau


Galben - vor fi deschise anul acesta

A1 Centura Sibiu
A3 Turda - Campia Turzii


Rosu - vor fi deschise in 2011 - 2012

A1 Centura Arad
A1 Arad - Timisoara
A2 Cernavoda - Constanta
A3 Bors - Surpaclu de Barcau
A3 Bucuresti - Ploiesti
A4 Centura Constanta


Albastru deschis - Coridorul Pan European IV: sectiunile care urmeaza sa fie licitate la sfarsitul acestui an

A1 Arad - Nadlac
A1 Timisoara - Lugoj
A1 Lugoj - Deva
A1 Orastie - Sibiu


Albastru inchis- A1 Deva - Orastie autostrada cu statut necunoscut: unii spun ca a fost atribuita catre Strabag, unii spun ca nu este atribuita inca, altii spun ca este la punctul contestatiilor


Alte proiecte:

Maro - A3 Autostrada Transilvania atribuita catre Bechtel (Lucrarile pe aceste sectiuni nu au inceput inca)

Gri- A3 Autostrada Comarnic - Brasov (Probabil va fi licitat anul viitor)

Violet - A1 Sibiu - Pitesti: s-ar putea primi banii de la UE anul viitor; nimic sigur inca

Bancaru
5th November 2010, 17:25
Era interesant sa vedem si ce e dincolo de granite. Asa, sa putem compara.

Sorin Blaj
5th November 2010, 17:28
Se vede cu galben in continuarea autostrazii Nadlac - Bucuresti.

resita
5th November 2010, 17:49
Infrastructura rutiera in Romania?

cred ca gumesti

din pacate aici s-au scurs sutele de milioane de euro dar de facut nu s-a facut nimic iar rezutatul il vedem cu ochii nostri, zilnic sute de accidente, zeci de morti din cauza drumurilor, mii de masini bagate in servis si cu toate astea nimeni nu face nimic.

a ba da, se face baie de multime cand se inaugureaza 10-20 km de drum.

penibil, asta e romania anului 2010 :rosu:

Sorin Blaj
5th November 2010, 17:53
Vad ca ai multe de spus.

JJ
5th November 2010, 18:29
Am spus tot ce era de spus acum doi ani, intre timp nu s-a schimbat mare lucru. Pardon, a plecat Berceanu, a disparut autostrada de Calafat dintre proiecte. Si in loc sa fie terminata Bucuresti Ploiesti, s-au facut 30 de km din autostrada Bechtel.

Pentru autostrazile promise, sa vedem care este stadiul acum:
Sunt facuti cam 250 km autostrada.
Urmeaza:
1. Autostrada Bechtel Brasov-Bors: 415 km, in constructie, termen de realizare: 2013.
2. Bucuresti-Ploiesti: 62 km, in constructie, termen de realizare 2010 (pe varianta cu 4 benzi, ca la 6 benzi cum anunta Orban in vara probabil mai trebuie pusi cativa ani)
3. Centura Constanta: 22 km, atribuita, trebuie sa inceapa constructia, termen de realizare: 2011.
4. Centura Sibiu: 15 km, atribuita, trebuie sa inceapa constructia, termen de realizare: 2011.
Deci sunt 514 km in lucru, care s-ar putea termina poate pana in 2014-2015.
5. Autostrada Cernavoda-Constanta: 52 km, studii de fezabilitate si proiecte finalizate, se va face probabil licitatia de atribuire
6. Ploiesti-Brasov: 111 km, studii de fezabilitate si proiecte finalizate, se va face probabil licitatia de atribuire
7. Pitesti-Sibiu: 120 km, in faza de studiu de fezabilitate
8. Sibiu-Nadlac: 319 km, in proiectare/studiu fezabilitate
Deci mai avem 600 km in faze avansate de proiectare, poate s-ar putea face in doua mandate.
9. Targu Mures-Iasi-Ungheni 303 km in faza de prefezabilitate
10. Bucuresti-Giurgiu ~60 km in faza de vis -ce e acum e drum expres
11. Autostrada Centura Bucuresti ~100 km in faza de vis
12. Ploiesti-Focsani ~ 150 km in faza de vis
Inca 620 km in faza de vis. Adunandu-i pe toti ajungem la cei 2000 de km ai lui Orban.

Insa aici sunt promisiunile lui Orban (http://www.antena3.ro/ANTENA3RO---UTIL-Lucrarile-la-reteaua-de-autostrazi_a3_43102_ext.html)din decembrie 2007, in care aprecia ca Bechtel face doua tronsoane de vreo 70 km in 2008, ca Centura Timisoara la profil de autostrada e gata si ca se face autostrada Bucuresti Giurgiu. Bucuresti-Giurgiu e oricum drum expres si nu autostrada (decat pe vreo 10 km are profil de autostrada).

A, era sa uit, mai e si Lugoj-Caransebes-Craiova-Calafat-noul pod peste Dunare, dar asta e deja la stadiul de fantasma.

Sorin Blaj
5th November 2010, 18:32
Stie cineva in ce stadiu este Bucuresti - Ploiesti?

St3phano
5th November 2010, 18:42
din cate stiu, mai e nevoie de cam 2 mld.

PS: datele alea estimative pt inaugurarea unor tronsoane sper ca nu le-ai luat dintro campanie sau ceva.
oricum nu sunt si nu au fost niciodata respectate.

Gabri3l
5th November 2010, 18:54
Stie cineva in ce stadiu este Bucuresti - Ploiesti?

chiar se lucra la A3(tronson Bucuresti-Ploiesti)... acum nu mai stiu.
cred ca tocmai pe la finalul anul viitor, daca se va aloca bani suficienti de la guvern, va fi terminata. oricum s-au rezolvat problemele legate de expropieri pe toata distanta
http://img181.imageshack.us/img181/4063/high644.th.jpg (http://img181.imageshack.us/i/high644.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Sorin Blaj
5th November 2010, 18:54
din cate stiu, mai e nevoie de cam 2 mld.

PS: datele alea estimative pt inaugurarea unor tronsoane sper ca nu le-ai luat dintro campanie sau ceva.
oricum nu sunt si nu au fost niciodata respectate.

Nu mi-as permite sa fac asa ceva. De vreo doi ani urmaresc evolutia constructiei de drumuri si autostrazi in Romania, pe un site respectabil, zic eu, unde fiecare isi aduce contributia cum poate. Este doar estimarea unui user de pe acel forum, la 1 octombrie 2010: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=502536&page=93

M-a dus gandul ca este posibil si pe forumul Onlinesport. Sper sa nu ma fi inselat.

St3phano
5th November 2010, 18:59
aha. nu era o ironie sau ceva, ci doar ideea ca trebuia sa fi spus sursa.
si da, site-ul e de incredere.

Sorin Blaj
5th November 2010, 19:05
N-am bagat de seama ca n-am pus link-ul, chiar daca l-am mai pus in alte posturi legate de infrastructura.

Cat priveste campaniile, nu ma intereseaza cifrele lor, pentru ca n-au nicio baza reala.

Datele sunt estimative, chiar daca in acest an se pare ca se confiirma.

St3phano
5th November 2010, 19:07
dap. oricum, buna initiativa.
sper ca discutia sa fie reala si constructiva, nu caterinca ieftina.

Sorin Blaj
5th November 2010, 19:21
Asta este ideea deschiderii acestui thread.

Fiecare dintre noi, in functie de zona in care locuim, are informatii reale cu privire la stadiul unor lucrari si poate veni cu vesti sau chiar poze.

Tim
6th November 2010, 10:23
Vreau sa aflu cand se deschide M43 ,autostrada dintre Mako si Szeged.Din acel moment pe mine nu ma mai intereseaza problema infrastructurii.Cei 90 de km pana la Mako nu sunt chiar asa o problema iar de acolo .........EUROPA!!!!!!

miril
6th November 2010, 10:39
Eu as considera o prioritate si portiunea de drum, pe care-l doresc o autostrada, intre Bucuresti si Giurgiu. In acelasi timp nu trebuie neglijata nici Moldova care are nevoie de infrastructura pentru o dezvoltare regionala rapida.

zebe
6th November 2010, 11:01
Moldova-i lasata deoparte...
Urmeaza sa se inaugureze (astazi, daca nu ma insel) portiunea de autostrada dintre Turda si Campia Turzii (10 kilometri).

Gabri3l
6th November 2010, 13:05
Nu mi-as permite sa fac asa ceva. De vreo doi ani urmaresc evolutia constructiei de drumuri si autostrazi in Romania, pe un site respectabil, zic eu, unde fiecare isi aduce contributia cum poate. Este doar estimarea unui user de pe acel forum, la 1 octombrie 2010: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=502536&page=93

M-a dus gandul ca este posibil si pe forumul Onlinesport. Sper sa nu ma fi inselat.
foarte bun site-ul respectiv:ok:...
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=588082&page=31

krokobaursolzos
6th November 2010, 13:37
Eu as considera o prioritate si portiunea de drum, pe care-l doresc o autostrada, intre Bucuresti si Giurgiu. In acelasi timp nu trebuie neglijata nici Moldova care are nevoie de infrastructura pentru o dezvoltare regionala rapida.

Vrei sa spui ca Sechelariu n-a pompat suficient ? :shocked:

Scuze ... acu' vad ca postarea mea e, vag, oftopica ...

Sorin Blaj
6th November 2010, 19:47
Moldova-i lasata deoparte...
Urmeaza sa se inaugureze (astazi, daca nu ma insel) portiunea de autostrada dintre Turda si Campia Turzii (10 kilometri).

Esti in eroare. Drumurile din Moldova au fost prioritare in perioada PSD-ului.

iulian_1976
6th November 2010, 23:29
O desfasurare a evenimentelor din acest an in ceea ce priveste infrastructura
in Romania.

1.Asocierea Vinci-Aktor a fost declarată câștigătoare licitației pentru Autostrada Zăpezii pe 13 mai 2010, decizia ministerul Transporturilor fiind atacată în instanță imediat de austriecii de la Strabag, despre care oficialii români susțin că a fost respins pentru că în proiectul lor podurile nu erau prevăzute cu benzi de urgență. Chiar dacă instanța a dat câștig de cauză ministerului, contractul nu a putut fi semnat mai devreme pentru că cei care au câștigat s-au speriat că e campanie electorală. "S-a bătut palma pe proiectul inițial și totul era bun și frumos. Dintr-o dată au început să vină cu fel de fel de cereri, care de care mai ciudate, parcă la trecerea timpului.
---------------------------------------------------------------------

Am o impresie vaga ca francezii&grecii au umblat cu mita in timp ce austriecii de la Strabag nu prea le au avut cu ,,atentiile,,.
Sincer sa va spun eu la poduri nu am observat benzi de urgenta pe unde am umblat in Europa in sfarsit poate ma insel.

-Strabag au renovat de exemplu A3 Köln-Frankfurt,Thüringer-Wald-Autobahn A 71 ,nod rutier A4/A6 Bruckneudorf cateva poze.
-Francezii de la Vincii au proiecte externe in:
TrinidatTobago,Vietnam,Columbia.
In Franta specializati pe viaducte si terasamente ;actual fac lucrari pe autoruta A 89 zona Blabingny /La tour de la Salvagny.

2.Cateva persoane influiente in Ministerul Transportului este adevarat unii au mai fost demisi.

Cateva persoane din CNADNR;ele se ocupa de viitoarele autorute si cele existente:
1.(fost) directorul CNADNR, Dorina Tiron
2.șeful serviciului de Planificare și Strategie din CNADNR
Cristina Amărăzean
,,Soțul ei, Ilie Cimpoi lucrează tot în cadrul companiei,,
3.Daniela Masală este șef serviciu în cadrul Companiei ,,soțul este director la Direcția financiară a companiei,,
4.șef serviciu CNADNR Mihai Tiberius ,,soția lucrează la Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.,,
5 .director din cadrul Companiei Naționale a Autostrăzilor și Drumurilor Naționale Florin Dascălu
,,Soția lui Dascălu este angajată la o companie care are ca obiect de activitate proiectarea și execuția în domeniul infrastructurii rutiere.,,
6.șeful direcției de Achiziții Publice Ștefan Savu
,,Savu deține, în paralel, 60% din acțiunile unei firme de consultanță în construcții.,,
7.director coordonator în cadrul secției Variante Ocolitoare
Ovidiu Bărbier
,,administrator al unei firme care a încheiat mai multe contracte de proiectare cu instituția.,,.
------------------------------------------------------------------------

3.Consorțiul franco-elen Vinci-Aktor a denunțat ieri contractul prin care urma să construiască Autostrada Zăpezii
Cu numai patru zile înainte de expirarea perioadei în care nu trebuie să plătească niciun fel de penalizare, reprezentanții consorțiului franco-elen Vinci-Aktor au anunțat că nu mai vor să construiască Autostrada Zăpezii Comarnic - Brașov. Pentru că nu au reușit să facă rost de bani, constructorii străini au încercat să prelungească termene și să modifice substanțial obligațiile de plată care-i revin statului român. "N-au insistat să prelungească termene, au venit și au zis cu voce mică să mai lungim, că n-au de unde să facă rost de bani. Eu le-am spus: dom`ne, ce vreți voi nu-i posibil, că vine DNA și facem pușcărie. I-am spus unuia de acolo în franceză celebra expresie «PMP», adică Police - Menottes - Prison (poliție - cătușe - pușcărie - n. red.)", a declarat pentru Gândul ministrul Radu Berceanu. El a explicat că foarte curând va fi reluată procedura de licitație, pentru a selecționa un alt constructor. "Mie-mi pare rău că am ajuns în situația asta, pentru că era primul contract de acest gen pe care-l semnam. Ce m-a deranjat însă pe mine este că toți mâncătorii de ... când n-aveam contract ziceau că de ce nu facem autostradă, pentru ca apoi, când aveam contract, să caute tot felul de bube", a mai spus ministrul.

Scrisoarea oficială de încetare a contractului, semnat la 18 ianuarie, a sosit la minister ieri. Timp de 90 de zile de la semnare, termen care expira duminica viitoare, denunțarea unilaterală nu este însoțită de plata niciunei despăgubiri.

4.Exista si alti constructori insa acestia nu stiu sa umble cu atentii.
Pentru tronsonul Comarnic-Brasov a concurat:
- Strabag -consortiu austriac cu expierenta in Austria si Elvetia
-Bilfinger & Berger-consortiu german;au construit mult in Germania ,actual construiesc M6 in Ungaria.
- Vinci au relatii,asocieri mai ascunse sau mai la vedere cu statul francez.

5.Am mes si eu pe una din autorutele construite si administrate de Vinci firma care nu a putut sa faca rost de finantare pentru Comarnic-Brasov,ceva de genul arata.

Nu sunt ca cele facute in Germania si Austria de Max Bogl,Strabag etc adica foarte confortabile fara multe viraje dar sunt ok si acestea facute de Vinci.
Poza3,poza4 si poza 5.

6.Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a decis că firma câștigătoare a contractului pentru construirea autostrăzii Deva - Orăștie este asocierea condusă de Strabag, a anunțat Radu Berceanu.

'Un contract pentru care azi în sfârșit s-a decis câștigătorul este Autostrada Deva-Orăștie, proiect estimat la 200 milioane euro, în cadrul licitației, suma oferită de asocierea câștigătoare, Strabag plus alte companii, fiind de 179 milioane euro. Este un contract cu fonduri europene, iar tronsonul face parte din Culoarul IV', a spus Berceanu.

Poza 1.
Grosime asfalt in Franta pus de Vinci.
Poza2.
Grosime asfalt in Romania pus de Bechtel.
Poza 3.
Autoruta in Franta construita de Vinci.
Poza4.
Autoruta in Franta construita de Vinci
Poza5.
Autoruta in Franta construita de Vinci.

zebe
7th November 2010, 00:11
Esti in eroare. Drumurile din Moldova au fost prioritare in perioada PSD-ului.

Eu vorbesc de prezent.

iulian_1976
7th November 2010, 01:29
Prioritatea numarul 1 este o autoruta de tranzit Constanta-Bucuresti-Nadlag(Bors).

Ar fi o mare realizare sa se finalizeze una pana anul de gratie 2014,mie imi este greu sa cred ...pentru ca sunt 2 si amandoua neterminate:D

Zona Moldovei este si ea de tranzit insa nu se compara cu zona Transilvaniei.
Nu cred ca va fi o prioritate.

Asa cum PDSR-ul a asfaltat mult in Moldova pentru voturi.
PDL-ul va face cateva centuri si bucati de autostrata neterminate.:D

Tim
7th November 2010, 11:18
Daca se intampla vreodata minunea sa avem si noi o retea de autostrazi sper sa fim atat de inspirati si sa evitam sistemul italian sau francez de taxare.O porcarie mai mare decat acele porti de plata nu poate exista.Rulezi cu o viteza superioara ,scoti o medie orara buna dupa care pierzi timpul la o amarata de bariera.

Acum 4 ani am stat la o coada de 28 de km ,8 ore la 40 de grade ca sa le platesc broscarilor autostrada.De atunci nu mai calc in ....bella italia!

iulian_1976
7th November 2010, 13:30
De acord cu tine poti lua teapa in Franta si Italia daca este buson.
Insa un gps te scoate din problema atunci cand treaba este groasa pe autostrada.


Ironia sortii este ca in Franta dupa ce statul a construit autostrazi si-au dat seama ca au nevoie de bani si li se parea mare pretul intretinerii ei.Asa ca...le'au privatizt :o:
Totusi un procent de aproximativ 6% il ia statul din incasari.

Iti suna cunoscut?!:D

De asta tot mai arunc soparle nu luati chiar totul de bun ce este fara,mai ales
in Franta&Italia unde statul privatizeaza sau nationalizeaza in functie de interesul dintr'o anumita perioada,de formatiunea la putere etc.

Tim
7th November 2010, 13:38
Prefer solutia austriaca;chiar daca doar tranzitezi tara cumperi o vigneta (la ei de min 10 zile).Prefer sa dau banii asa decat sa stau sa ma umileasca la o amarata de bariera.
La voi "francezii" :D pe masura ce te apropii de capitala se indesesc si "peyanturile".Mare porcarie si golanie!

Sorin Blaj
7th November 2010, 13:54
Eu vorbesc de prezent.

In prezent, abia se aduc drumurile din vest la nivelul celor din Moldova. Mai exact, din 2007.

iulian_1976
7th November 2010, 15:42
Prefer solutia austriaca;chiar daca doar tranzitezi tara cumperi o vigneta (la ei de min 10 zile).Prefer sa dau banii asa decat sa stau sa ma umileasca la o amarata de bariera.
La voi "francezii" :D pe masura ce te apropii de capitala se indesesc si "peyanturile".Mare porcarie si golanie!

Sistemul se bazeaza si pe nerabdarea francezilor o distanta de 200de km ei prefera sa o plateasca decat sa mearga pe un departamental.
In Romania ar fi falimentara ideia.

Pe de alta parte sunt zone gen Lyon-Geneva sau traversarea Alpilor unde este aproape imposibil sa mergi pe departamentale,esti obligat sa intri pe autoruta si ...sa o platesti desigur.
Iarna deliberat statul francez blocheza departameantalele necuratand zapada din zonele unde sunt tunelele, pentru a obliga
plata prin tunel.

Grinco
7th November 2010, 16:40
Sa inteleg ca pana in 2012 ar trebui sa fie gata tronsonul Arad-Timisoara?

White Shadow
7th November 2010, 16:46
in noiembrie 2011 e gata....

Grinco
7th November 2010, 16:53
Da' au sapat mai mult de cateva sute de metri?

Sorin Blaj
7th November 2010, 16:53
Asta ar insemna un prim pas, dar fara legatura cu Ungaria (Nadlac/Mako si continuarea spre Lugoj - Deva - Sibiu - Pitesti, suntem inca departe de o autostrada functionala.

Sorin Blaj
7th November 2010, 16:54
Da' au sapat mai mult de cateva sute de metri?

Au si turnat cativa kilometri de asfalt.

Sorin Blaj
9th November 2010, 12:46
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=502536&page=104

J.Bond
9th November 2010, 18:39
CNADNR a semnat cu Strabag un contract de 220 milioane de euro pentru constructia tronsonului de autostrada Deva-Orastie ;)
Marți, 9 noiembrie 2010

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) a semnat, marti, cu asocierea Strabag AG-SC Strabag SRL-SC Straco Grup contractul pentru constructia variantei de ocolire Deva-Orastie la standard de autostrada, informeaza Ministerul Transporturilor. Valoarea contractului este de 220,6 milioane euro (TVA inclus), din care contributia Comisiei Europene este pana la 133,6 milioane euro. Proiectul este finantat din fondul ISPA 2004 si are termen de finalizare 24 de luni din momentul inceperii lucrarilor. Tronsonul Deva-Orastie are 32,8 kilometri si este situat pe coridorul pan-european IV Constanta-Bucuresti-Nadlac.

"Contractul pentru constructia variantei de ocolire Deva-Orastie la standard de autostrada este cel mai mare contract din fonduri europene semnat pana acum de CNADNR", sustine Ministerul Transporturilor. Portiunea de 32,8 kilometri de autostrada are 15 poduri si 10 pasaje.

http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2010-10-21-7953807-41-harta-coridorul-paneuropean.jpg

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-8020399-cnadnr-semnat-strabag-contract-220-milioane-euro-pentru-constructia-tronsonului-autostrada-deva-orastie.htm

iulian_1976
9th November 2010, 21:25
Strabag este o firma de prestigiu ce construieste de mult in Austria,in mod normal termina autostrada la termen.

JJ
9th November 2010, 22:04
... Nu ca Astaldi sau ailalti care au luat pana acum autostrazi n-ar avea lucrari de referinta, terminate la termen in alte tari... :D

Grecu_
9th November 2010, 23:20
Si Bechtelu' nu-i de renume mondial la o adica? Acilea s-au stricat si ei...

Sorin Blaj
10th November 2010, 00:20
Ca sa fie functionala in cativa ani, autostrada Nadlac - Pitesti trebuie executata in acelasi timp, pe toate sectoarele, altfel ...

In acest moment se lucreaza la centura Aradului, Arad - Timisoara si centura Sibiului. Sunt primii pasi, dar e prea putin.

Sorin Blaj
10th November 2010, 00:23
Sectorul Deva - Orastie era in aer la momentul executarii hartii. Pana la urma a fost licitat primul.

Si sectorul Sibiu - Pitesti asteapta banii europeni.

Elphax
10th November 2010, 11:32
timisoara - arad :

stadiul actual, lucrarile sunt oprite la 60% (asta inseamna ca mai trebuiesc terminate poduri, podete, jonctiuni si turnate inca 2 straturi de asfalt) din cauza ca guvernul nu a mai virat bani firmelor constructoare - bate vantul, nu mai e nimeni pe acolo

totusi mie calitatea mi se pare slaba, nu este beton intre pietris si bitum ...

http://img168.imageshack.us/img168/774/dsc0092x.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/4360/dsc0099x.jpg
http://img573.imageshack.us/img573/3964/dsc0114x.jpg
http://img696.imageshack.us/img696/71/dsc0111xm.jpg

Sorin Blaj
10th November 2010, 18:21
De unde stii ca lucrarile sunt oprite? Tocmai ce a fost virata finantarea de la Uniunea Europeana pentru acest tronson.

St3phano
10th November 2010, 18:24
catre statul roman. mai urmeaza ca si acesta sa vireze catre constructori. cred ca la asta se referea :D

Sorin Blaj
10th November 2010, 18:31
Eu stiam ca n-au oprit lucrarile.

TheIceMan
10th November 2010, 18:33
Centura Sibiului:

tln8nNbsP0I

Elphax
10th November 2010, 18:37
pai nu vezi? poate vor reincepe, dar acum o saptamana cand s-au facut pozele nu era nimeni pe acolo

Sorin Blaj
11th November 2010, 18:19
Era interesant sa vedem si ce e dincolo de granite. Asa, sa putem compara.


Uite aici raspunsul la intrebarea ta:



Sa remarcam ce bine sta Ungaria la capitolul autostrazi:

http://i53.tinypic.com/291oxtc.jpg

Iar noi suntem o adevarata rusine pentru secolul asta:

http://i52.tinypic.com/34sq829.jpg

iulian_1976
11th November 2010, 18:58
...privind cu atentie prioritatea nr.1 ar fi fost o autostrada de la Nadlag care sa lege autoruta M5 care este la Szeged.
Mda...ceea ce se face acum intre Arad si Timisoara:o: ...sa speram ca se va putea circula macar pana la Timisoara.


Autostrada Transilvania a fost mai mult un cerc de interese pentru ca la Bors nu pare a fi legata de autoruta,M3(M35) pare departe de granita.

Sorin Blaj
11th November 2010, 19:01
Sa remarcam ce bine sta Ungaria la capitolul autostrazi:

http://i53.tinypic.com/291oxtc.jpg

Iar noi suntem o adevarata rusine pentru secolul asta:

http://i52.tinypic.com/34sq829.jpg



...privind cu atentie prioritatea nr.1 ar fi fost o autostrada de la Nadlac care sa lege autoruta M5 care este la Szeged.
Mda...ceea ce se face acum intre Arad si Timisoara:o: ...sa speram ca se va putea circula macar pana la Timisoara.


Autostrada Transilvania a fost mai mult un cerc de interese pentru ca la Bors nu pare a fi legata de autoruta,M3(M35) pare departe de granita.
Timisoara si Aradul vor fi localitatile cele mai avantajate, cel putin in prima faza.

JJ
11th November 2010, 21:45
...privind cu atentie prioritatea nr.1 ar fi fost o autostrada de la Nadlag care sa lege autoruta M5 care este la Szeged.
Mda...ceea ce se face acum intre Arad si Timisoara:o: ...sa speram ca se va putea circula macar pana la Timisoara.


Autostrada Transilvania a fost mai mult un cerc de interese pentru ca la Bors nu pare a fi legata de autoruta,M3(M35) pare departe de granita.

Iuliane, sunt convins ca pana sa gasim noi banii pentru 400 de km din autostrada Transilvania, gasesc si Ungurii banii pentru 20 de km de la Debrecen la Bors. :D

J.Bond
12th November 2010, 07:58
E bine ca se construieste macar acum, chiar si pe timp de criza economico-globala, de catre actualul guvern. Se vede ca se lucreaza, spre deosebire de celelalte guverne de trista amintire(nici nu mai merita pomenite unele dintre ele, fie-le tarana usoara!:ok:) care au "rezolvat" vreo 5 km de autostrada in ani de crestere economica.

J.Bond
12th November 2010, 16:35
Incă 20 de km de autostradă, până la 1 decembrie ;)
12 nov 2010

Cei 20 de kilometri ai Centurii de nord a Capitalei trebuie să fie gata pe 1 decembrie. Este avertismentul dat, vineri, de premierul Emil Boc constructorilor. Șeful Executivului a inspectat lucrările de modernizare a Centurii de nord a capitalei. Acesta a fost însoțit și de ministrul Transporturilor, Anca Boagiu.

"La 1 decembrie, toți cei 20 de km pe ruta Chitila-Voluntari trebuie să fie în circulație. Nu acceptăm niciun fel de scuză cu privire la finalizarea la termen a lucrărilor":ok:, s-a adresat premierul Emil Boc constructorilor.
http://www.realitatea.net/boc-promite-inca-20-de-km-de-autostrada-pana-la-1-decembrie_771128.html

Sorin Blaj
12th November 2010, 16:59
Bine ca ii dau drumul, dar cei 20 de km sunt autostrada cum este si cea de la Lugoj. Adica nu e.

Sorin Blaj
13th November 2010, 13:35
Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu cred ca de chinezii astia avem nevoie sa ne construiasca autostrazile: http://www.hotnews.ro/stiri-international-8032684-video-muncitorii-chinezi-ridicat-hotel-15-etaje-doar-sase-zile.htm


PS: "Chinezii au construit un hotel de 15 etaje in doar sase zile, s-au odihnit in cea de-a saptea." :)

J.Bond
13th November 2010, 14:24
Premierul Emil Boc a inaugurat un nou tronson din Autostrada Transilvania: Am facut in perioada de criza mai mult decat au facut altii in vremuri de crestere economica ;)
Sâmbata, 13 noiembrie 2010

Premierul Emil Boc a inaugurat, sambata, inca 10 kilometri ai Autostrazii Transilvania, intre Turda si Campia Turzii. "E o vorba la romani, ca toamna se numara bobocii. Toamna aceasta se numara kilometrii de autostrada":), a spus premierul, adaugand ca in 2011 "lucrurile vor merge si mai departe, pentru ca vom folosi banii din fondurile europene". Ceremonia a avut loc la aproape un an dupa ce seful Guvernului a inaugurat primii 42 de kilometri ai Autostrazii Transilvania, pe tronsonul 2B Turda-Gilau, el parcurgand atunci traseul la volanul unei Dacii Logan.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8032431-premierul-emil-boc-inaugureaza-nou-tronson-din-autostrada-transilvania.htm

krokobaursolzos
13th November 2010, 15:34
Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu cred ca de chinezii astia avem nevoie sa ne construiasca autostrazile: http://www.hotnews.ro/stiri-international-8032684-video-muncitorii-chinezi-ridicat-hotel-15-etaje-doar-sase-zile.htm


PS: "Chinezii au construit un hotel de 15 etaje in doar sase zile, s-au odihnit in cea de-a saptea." :)

Ce buni crestini sunt chinejii astia :D

Subscriu :ok: ... un antiexemplu il am chiar pe strada alaturata: vineri, au turnat asfalt pe toata strada, mai putin ultimii doi metri :( ... dupa care, la ora 17 fix, au plecat ...

LE : Bond, cu vestile astea triumfaliste, ne crede pe toti BLONZI CU CARLIONTI LA CREIERE ? :groggy:

Cu vestea asta am aflat si cat de mare e ridicolul guvernului actual: 10 km ;)

J.Bond
13th November 2010, 16:11
Krokobaure, pai daca guvernul asta e ridicol(oricummai putin ridicol decat Mirciulica cel cu pene de curcan in fund:)- acum iar o sa rasara din penumbra p'acilea cei cativa fani ai gibonului felixian:D) cu cele deja cateva zeci de km buca' de autostrada(+km nedati in folosinta + centurile ocolitioare a mai multor orase date deja in folosinta, pasaje, etc) de autostrada realizati la doar jumatate de mandat pe timp de criza economica, atunci cred ca isi dau seama cam toti ce fel de guvern de trista amintire pentru Romania in domeniul infrastructurii rutiere a mai fost cel alungat pe usa din dos de catre romani, aka guvernul Taricelu(PSD+PNL), cu cei 5 km:cry: realizati in 4 ani de mandat, pana sa vina criza economico-financiara globala.
Cam de vreo 20-30 de ori mai ridicol vechiul guvern PNList in domeniul infrastructurii rutiere.;) Bine, erau si de inteles, in loc sa bage banii in infrastructura trebuiau sa-si satisfaca mogulii din dotare, gen Patriciu+Vantu, care si-au dublat aproape averile in anii de gratie 2007-2009. Dar acum trebuie sa sufere in tacere, guvernul actul le-a dat cu flit de la distanta.:ok: Dar asta se stie deja si o dam iar in offtoape.;)

zebe
13th November 2010, 16:41
Cateva poze cu segmentul Turda-Campia Turzii inaugurat zilele astea.

http://img263.imageshack.us/img263/6161/dsc6749.jpg

http://img832.imageshack.us/img832/5240/dsc6755p.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/9581/dsc6756.jpg

http://img535.imageshack.us/img535/7960/dsc6764f.jpg

http://img576.imageshack.us/img576/9643/dsc6766n.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/9947/dsc6769.jpg

http://img264.imageshack.us/img264/7052/dsc6770.jpg

http://img574.imageshack.us/img574/255/dsc6788.jpg

http://img545.imageshack.us/img545/6319/dsc6795.jpg

http://img242.imageshack.us/img242/6770/dsc6799.jpg

sursa: Issos.

J.Bond
13th November 2010, 16:46
Misto, Zebe! :):ok:

Razvan T.
13th November 2010, 17:37
S`o termine pana la Oradea ... sper ca nu vor sa mearga spre Brasov

Sorin Blaj
13th November 2010, 18:01
Razvan. Ai o harta mai sus care te lamureste.

Zebe. Mersi pentru poze. Autostrada arata bine!

zebe
14th November 2010, 13:24
N-aveti pt. ce. Nu-s ale mele, eu doar le-am preluat de pe ssc.


Se vine dinspre Targu Mures. Se intra pe sectiunea inaugurata azi. Se trece pe sub viaductul de la nodul Turda si se continua pe traseul existent. Punct terminus: iesirea din Gilau spre Cluj-Napoca.

XK42jh8yyOI

zebe
14th November 2010, 13:30
Aceeasi sursa.


sursa: Issos.

http://img135.imageshack.us/img135/8469/dsc6809.jpg

http://img703.imageshack.us/img703/8664/dsc6820.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/4749/dsc6829.jpg

http://img176.imageshack.us/img176/1968/dsc6833.jpg

http://img337.imageshack.us/img337/3189/dsc6837l.jpg

http://img689.imageshack.us/img689/4923/dsc6841u.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/7839/dsc6846l.jpg

http://img594.imageshack.us/img594/806/dsc6849.jpg

http://img534.imageshack.us/img534/8642/dsc6866.jpg

http://img508.imageshack.us/img508/8595/dsc6877.jpg

Sorin Blaj
14th November 2010, 13:51
Doar atat: lucrare serioasa.

Tim
14th November 2010, 13:56
Vreau autostrada Timisoara-Szeged.In rest ....faceti ce vreti voi.

Referitor la pozele prezentate:o porcarie.Asa zisa autostrada este plina de curbe si galme,intre benzi au turnat asfalt in loc sa puna vegetatie anti-orbire......

Sorin Blaj
14th November 2010, 14:00
Din punctul meu de vedere, ma intereseaza mai mult ce va intra in tara prin intermediul autostrazii, decat ce va iesi.


Apropo de asta, daca aveam autostrada pana la Timisoara in 2008, nu pierdeam o investitie Mercedes de peste 1 miliard de euro.

NORGEMAN
14th November 2010, 19:47
V

Referitor la pozele prezentate:o porcarie.Asa zisa autostrada este plina de curbe si galme,intre benzi au turnat asfalt in loc sa puna vegetatie anti-orbire......

De la primele poze puse de zebe, m-am abtinut sa atrag atentia asupra acestui aspect. N-au pus vegetatie, probabil nu avem bani de unde sa platim oamenii ce vor avea grija de ea, dar nici macar niste betoane cum este, daca nu ma insel, prin Austria?
Tot mai multi urmaresc sa mareasca autostrazile cu o banda pe sens. Sunt curios daca exista cateva portiuni cu 3 benzi pe sens.

zebe
14th November 2010, 20:27
Exista si portiuni cu trei benzi pe sensul de urcare, se si vad in filmuletul pe care l-am postat.

iulian_1976
14th November 2010, 22:18
Arata ok privita in ansamblu.
Singurul minus sunt iesirile si intrarile pe autoruta foarte scurte.

...sa o vedem pana la Bors apoi discutam.:P

J.Bond
15th November 2010, 22:21
Anca Boagiu: Anul viitor, Romania ar trebui sa aiba taxe pe autostrazi. In decembrie vom afla tarifele. Vezi in articol cati kilometri noi promite ministrul transporturilor ca va construi in urmatorii doi ani
Luni, 15 noiembrie 2010

"Toata lumea trebuie sa constientizeze ca, pentru a avea drumuri si autostrazi, inseamna sa le si intretii. Pentru a putea merge mai departe cu proiectele, avem o conditie pe care trebuie sa o indeplinim. Aprobarea lor de Comisia Europeana este conditionata de a face dovada ca in bugetul CNADR exista resursa financiara pentru intretinere. Si ea nu se poate obtine decat prin taxare, ceea ce se intampla pana la urma in toata lumea, nu se intampla numai in Romania, nu descoperim noi taxarea astazi", a declarat ministrul transporturilor, Anca Boagiu, la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI, realizata de Dan Tapalaga. Boagiu mai spune ca Romania are in executie 243 de km de autostrada si ca, la sfarsitul lunii, va licita alti 288, care ar urma sa fie gata in urmatorii doi ani si jumatate.

Cele mai importante declaratii facute de Anca Boagiu la Discutia de Luni

Nu discutam doar despre cei 12 km, ci despre intregul tronson Campia Turzii - Gilau, care este de 52 de km. Chiar daca nu ne place, este o realizare, pentru ca 52 de km de autostrada reprezinta o suma. In afara de asta, cred ca e cinstit sa vorbim si despre kilometri de austostrada care sunt in executie in Romania, si sunt circa 243 de km de autostrada in lucru, cum e corect sa discutam si de cei aproape 288 de km pe care urmeaza sa-i licitam la sfarsitul lunii acesteia.
Prioritatea Ministerului Transporturilor este sa folosim finantarea nerambursabila de la UE, programul operational sectorial pentru transporturi. Si aici este o intarziere foarte mare pe care am gasit-o in minister, rata de absorbtie era de circa 1,7% a banilor europeni, motiv pentru care am demarat un program de accelerare a absorbtiei si un program de comunicare cu CE, ca proiectele sa mearga mai departe.
Am convingerea ca, daca toata lumea este serioasa, si aici includ si compania de drumuri, si constructorii si consultantii, care in ultimii ani nu si-au facut foarte bine treaba, ar trebui sa se intample. Deci, 288 de km in urmatorii 2 ani si jumatate, acesta este termenul pe care noi il punem cand licitam. Discutam despre tronsonul Deva - Orastie, pentru care am si semnat contractul, care are 32 de km, discutam despre Nadlac - Arad, cu 38 km, Timisoara - Lugoj, 35 km, Lugoj - Deva, tronsonul cel mai lung de 99 km, si tronsonul Orastie - Sibiu, care are 82 de km. In total, pe estimarile de azi, discutam despre 2,5 mld euro din cei 5,7 pe care-i are de cheltuit Ministerul Transporturilor. (...) Cam 80% din suma pe care o alocam se reintoarce in bugetul national, deci este favorabil pentru conditiile economice in care ne aflam.

Obiectivul pentru 2011 este de a deschide traficul catre litoral la inceputul sezonului estival, cu finalizarea lucrarilor la sfarsitul anului viitor, asta inseamna tronsonul de la Cernavoda la Constanta, care are 51 de km si ocolitoarea Constantei, care are 22 de km, dar in paralel sunt in executie si varianta de ocolire a Aradului, cu 13 km, este in executie tronsonul de la Arad la Timisoara, care are 32 de km. Eu sper ca prin masurile luate pana acum sa reusim sa acceleram procesul de construire de autostrazi, si sa constientizeze si constructorii ca un contract cu clauze clare trebuie respectat. (...) In paralel, noi discutam cu CE care sunt proiectele eligibile care ar putea sa fie finantate in urmatorul exercitiu financiar 2014 - 2020.
S-a decis sa existe un Fond la dispozitia Finantelor Publice, care sa-i stimuleze pe gestionarii celor mai mari sume care vin din finantarea nerambursabila europeana, adica noi, Ministerul Dezvoltarii, Ministerul Mediului. Din acest Fond, noi primim cofinantarile pe masura ce evoluam in executia lucrarilor. Deci sumele exista, noi nu trebuie sa facem altceva decat sa urgentam programul. Aici avem si un pachet de modificari legislative in sprijinirea programului.
Toata lumea trebuie sa constientizeze ca, pentru a avea drumuri si autostrazi, inseamna sa le si intretii. Pentru a putea merge mai departe cu proiectele, avem o conditie pe care trebuie sa o indeplinim. Aprobarea lor de Comisia Europeana este conditionata de a face dovada ca in bugetul CNADR exista resursa financiara pentru intretinere. Si ea nu se poate obtine decat prin taxare, ceea ce se intampla pana la urma in toata lumea, nu se intampla numai in Romania, nu descoperim noi taxarea astazi. Noi avem in lucru un studiu, va fi gata in decembrie, cand vom putea sa comunicam public exact cum se va face taxarea, care vor fi formulele si sumele care vor fi aplicate pe autostrazi. In mod normal ar fi trebuit sa avem taxare si pana acum, pentru ca si A1 si A2 in proiectele initiale erau prevazute cu taxare pentru mententanta ulterioara.
Pe tronsoanele care se vor executa e clar ca se vor introduce cand va fi gata autostrada, pentru cele in executie vom comunica de indata ce se incheie studiul. Din punctul meu de vedere, fara a avea in fata raportul asta, Romania ar trebui sa aiba anul viitor taxe pe autostrazi.
Suntem fara finantare pe tronsonul Pitesti-Sibiu, si ar putea fi unul dintre proiectele care sa beneficieze de finantare prin proiect public privat, dar nu excludem nici un alt tronson de drum care se afla pe coridoarele pan-europene care sa fie finantate prin sistemul de parteneriat public privat.
Legea exproprierilor a trecut in unanimitate de Senat si saptamana aceasta sper sa treaca si prin Camera Deputatilor, urmand sa intre imediat in aplicare. Reduce termenele de expropriere de la peste 720 de zile la maxim 60 de zile, e termenul maxim pe care l-am calculat cu toate piedicile pe care am putea sa le intampinam. Legea prevede anuntarea proprietarului, sunt 15 zile la dispozitia lui pentru a se pronunta asupra sumei pe care i-o ofera administratia. Daca nu e de acord cu suma, atunci ii punem bani intr-un cont deschis special si mergem mai departe cu lucrarile urmand ca restul de litigii sa se solutioneze in instanta, dar nu mai oprim lucrarile.
Avem doua componente prin care ne axam: sunt autostrazile si drumurile nationale, care au finantare de la BEI. La nivelul Comisiei Europene, strategia este de a muta traficul de pe drumuri pe calea ferata, de a reduce traficul rutier, dorinta de a crea spatiul feroviar unic european. Companiile de cale ferata au fost tratate ani in sir ca si copilul nedorit in familie. Faptul ca nu au primit bani pentru investitii, faptul ca in 2007, 2008, 2009 nu au avut bugete aprobate, au ajuns la situatia de azi. Si transporturi de calatori si de marfa se pot transporta inapoi pe calea ferata cu investitii in infrastructura si politici coerente. Programele de restructurare, conform acordului cu FMI, trebuie sa fie gata pana la mijlocul lunii ianuarie. Toate companiile lucreaza acum la programe de restructurare.
Cand am plecat in 2000 din acest minister am lasat companiile fara datorii, iar CFR Marfa chiar avea profit si sustinea financiar celelalte doua, calatorii si infrastructura. Incepand cu 2007, constat un declin constant al CFR Marfa. In discutiile cu FMI am fost cu totii de acord ca CFR Marfa trebuie privatizata cand piata este favorabila, data este legata de momentul redresarii economice la nivel european, altfel n-am putea discuta de un pret bun.
http://www.hotnews.ro/stiri-8039089-audio-video-anca-boagiu-anul-viitor-romania-trebui-aiba-taxe-autostrazi-decembrie-vom-afla-tarifele-vezi-articol-cati-kilometri-noi-promite-ministrul-transporturilor-construi-urmatorii-doi-ani.htm

Razvan T.
15th November 2010, 23:21
Taxa pe ce ?

Sorin Blaj
15th November 2010, 23:42
Pe prostia guvernatilor.

J.Bond
16th November 2010, 09:16
Taxa pe ce ?

Taxa pe autostrazile A1 si A2 la anul. E mai mult o taxa pentru intretinerea lor care se aplica in toata lumea. Si la noi trebuia aplicata mai demult in mod normal, se pare ca a cam venit timpul.


Pentru a putea merge mai departe cu proiectele, avem o conditie pe care trebuie sa o indeplinim. Aprobarea lor de Comisia Europeana este conditionata de a face dovada ca in bugetul CNADR exista resursa financiara pentru intretinere. Si ea nu se poate obtine decat prin taxare, ceea ce se intampla pana la urma in toata lumea, nu se intampla numai in Romania, nu descoperim noi taxarea astazi. Noi avem in lucru un studiu, va fi gata in decembrie, cand vom putea sa comunicam public exact cum se va face taxarea, care vor fi formulele si sumele care vor fi aplicate pe autostrazi. In mod normal ar fi trebuit sa avem taxare si pana acum, pentru ca si A1 si A2 in proiectele initiale erau prevazute cu taxare pentru mententanta ulterioara.
Pe tronsoanele care se vor executa e clar ca se vor introduce cand va fi gata autostrada, pentru cele in executie vom comunica de indata ce se incheie studiul. Din punctul meu de vedere, fara a avea in fata raportul asta, Romania ar trebui sa aiba anul viitor taxe pe autostrazi

Tim
16th November 2010, 10:06
Politica orangista de reforma profunda a statului;nici nu au construit autostrazile si deja pun taxe pe ele.:groggy:

Gabri3l
16th November 2010, 14:28
timache... vezi sa nu te ineci de la atata politica orangista. lool

nu mi se pare ceva anormal sa se puna si la noi o taxa pe unele portiuni de autostrada care sunt date in folosinte de ceva timp...

Sorin Blaj
16th November 2010, 14:49
Bag seama ca voua va plac taxele. :)

Gabri3l
16th November 2010, 14:53
nu cred ca taxele plac cuiva anume....

Tim
16th November 2010, 14:56
gabritreil ,tie nu ti-e greu sa fii atat de prost?

Gabri3l
16th November 2010, 14:58
timache... jet la Ciuhandu! slugoiule! ai ajuns sa dai lectii si aici dupa ce te-au banat aia pe 365 pt prostiile pe care le debitai? lool

Tim
16th November 2010, 15:02
Asa va invata la partid? Dupa ce criteriu va aleg,ca sunteti toti la fel de in*******iti.
Sau asa erati si initial?

Gabri3l
16th November 2010, 15:08
Asa va invata la partid? Dupa ce criteriu va aleg,ca sunteti toti la fel de in*******iti.
Sau asa erati si initial?

jet ma idiotule cu imbecilitatile tale!:(...parca ti-am mai zis o data sa nu mai numesti pe altii, nici macar virtual, ceea ce poate ca esti tu in realitate... mai zi ceva de "orangista".lool.

Tim
16th November 2010, 15:10
jet ma idiotule cu imbecilitatile tale!:(...parca ti-am mai zis o data sa nu mai numesti pe altii, nici macar virtual, ceea ce sti tu defapt in realitate... mai zi ceva de "orangista".lool.De ce esti nervos ,pervers mic? Nu ti-au dat portocala la supt azi?

Vai ..:happy:happy

J.Bond
16th November 2010, 15:32
Gabri3l, iti pierzi timpul cu tot felul de trolli politruci frustratei de oposition p'acilea. Mai bine da-le si tu cu FLIT, trust me!;)

J.Bond
16th November 2010, 15:36
Bag seama ca voua va plac taxele. :)

Sorine, pai cam toata lumea care prefera sa circule comod pe autostrazi plateste o taxa mica de autostrada acolo.;) La anul parca si vad cum se va pune o taxa pe Autostrada Soarelui. Sa vezi atunci.:)

St3phano
16th November 2010, 17:04
care dracu autostrada soarelui? de craciun 2011 boc a promis ca o sa inaugureze inca 10 km?
jenibil.

Razvan T.
16th November 2010, 18:22
nu mi se pare ceva anormal sa se puna si la noi o taxa pe unele portiuni de autostrada care sunt date in folosinte de ceva timp...

Cand o sa arate decent mai vorbim ;).

TheIceMan
16th November 2010, 18:36
care dracu autostrada soarelui? de craciun 2011 boc a promis ca o sa inaugureze inca 10 km?
jenibil.

buni si aia zece, mai bine decat nimica.

Cat despre taxa, as prefera sa nu fie, dar nu este ceva nemaivazut, sunt neumarate exemple de tari care au taxe de autostrada, total sau partial, inclusiv Ungaria cu care ne comparam si cu care dorim sa facem legatura rutiera.

J.Bond
17th November 2010, 13:01
buni si aia zece, mai bine decat nimica.

Cat despre taxa, as prefera sa nu fie, dar nu este ceva nemaivazut, sunt neumarate exemple de tari care au taxe de autostrada, total sau partial, inclusiv Ungaria cu care ne comparam si cu care dorim sa facem legatura rutiera.

De acord cu TheIceMan mai sus.

St3phano
17th November 2010, 13:34
buni si aia zece, mai bine decat nimica.

Cat despre taxa, as prefera sa nu fie, dar nu este ceva nemaivazut, sunt neumarate exemple de tari care au taxe de autostrada, total sau partial, inclusiv Ungaria cu care ne comparam si cu care dorim sa facem legatura rutiera.

mentalitate gresita. cum adica buni si aia 10 km decat deloc?
pai hai sa inaugureze cate 500m anual la preturi exorbitante (cum sunt acuma), ca tot e mai bine decat deloc.
tu realizezi ce inseamna 10km de mers cu masina?


geims: nimanui (in afara de partenera ta gabriel) nu ii pasa daca esti tu de acord sau nu sau ce crezi tu.

J.Bond
17th November 2010, 17:00
Va dati seama ca, cu atat mai putin ar fi cineva de acord cu o clona frustratica de octomber, recte Stephanel.:)(in afara de partenera lui, aka TimS)

Revenind ON TOPIC,

Centura de ocolire a Constanței este un proiect in valoare de aproximativ 437,8 milioane lei și care ar fi trebuit să fie gata pană in 2011. Incă nu se știe exact dacă va fi dată in exploatare pe un singur sens, inainte de sezonul estival, sau va fi gata la finele anului, declarațiile miniștrilor Transporturilor de pană acum fiind contradictorii. Din nefericire, mormintele și așezările străvechi descoperite pe parcursul derulării contractului și in desfășurarea lucrărilor duc periodic la intreruperi ale execuției acesteia. Centura Constanței incepe de la DN2A in localitatea Ovidiu, de la podul dintre Poarta Albă și Canalul Midia. Traseul traversează municipiul Constanța prin partea dinspre vest și ajunge pe DN3. Apoi, trece prin zona Cumpăna și se intersectează cu DN39 și linia de cale ferată Constanța-Medgidia, după care ajunge la Constanța Sud. Spe­cialiștii estimează că drumul va avea cinci noduri rutiere, incepand de la km 0 (in dreptul localității Ovidiu), km 5, km 11 (Valu lui Traian), km 13 și km 19+750 (Agigea).

iulian_1976
17th November 2010, 19:41
Anca Boagiu: Anul viitor, Romania ar trebui sa aiba taxe pe autostrazi. In decembrie vom afla tarifele. Vezi in articol cati kilometri noi promite ministrul transporturilor ca va construi in urmatorii doi ani
Luni, 15 noiembrie 2010m[/url]


Taxa pe autostrazile A1 si A2 la anul. E mai mult o taxa pentru intretinerea lor care se aplica in toata lumea. Si la noi trebuia aplicata mai demult in mod normal, se pare ca a cam venit timpul.

Rovinieta ramane si ea ?! :o:

In Europa eu nu cunosc nici o tara cu rovinieta si taxare pe autostrada.

Este vorba de un principiu,dar in fine ...ramaneti cu voi :yes:

TheIceMan
17th November 2010, 19:46
mentalitate gresita. cum adica buni si aia 10 km decat deloc?

Deci, tu preferi sa nu se construiasca deloc, sa ramanem cu drumuri cu 2 benzi?


tu realizezi ce inseamna 10km de mers cu masina?

Nu. Tu?

St3phano
18th November 2010, 11:09
Deci, tu preferi sa nu se construiasca deloc, sa ramanem cu drumuri cu 2 benzi?
Nu. Tu?

eu prefer cateva sute de km si nu ma entuziasmez aiurea pt 10km facuti cu preturi de tunele subterane.
da. inseamna foarte putin, infim.

J.Bond
18th November 2010, 13:44
Anca Boagiu: 532 km de autostradă construiți până în 2013

Dn totalul de 532 de kilometri, 234 sunt în lucru, iar 288,7 urmează să fie contractați în acest an, în urma unor licitații, spune ministrul Transporturilor. Construirea acestora va dura cel puțin doi ani, iar efortul bugetar va fi de 2,5 miliarde euro.

Potrivit portalului money.ro, procedura exproprierilor va fi grăbită, iar standardele de cost pentru construcție vor limita creșterea prețului unui kilometru de autostradă.

MEDIAFAX

http://img690.imageshack.us/img690/8025/rhgw.jpg;)

St3phano
18th November 2010, 13:47
jeims: crezi ca daca postezi de 2 ori se fac mai repede km aia ? :happy
daaa....100.000 de km :happy

TheIceMan
18th November 2010, 16:54
eu prefer cateva sute de km si nu ma entuziasmez aiurea pt 10km facuti cu preturi de tunele subterane.
da. inseamna foarte putin, infim.

Si eu prefer sute si miid e km, dar ca sa construiesti sute si mii trebui sa incepi cu putin.

Un proverb chinez spune simplu " O calatorie de o mie de mile incepe cu un singur pas"

De asta am spus ca-s buni si aia doar 10, mai buni decat NIMIC, asta nu inseamna ca ma multumesc cu doar 10, sau nu inseamna ca am spus ca doar 10 sunt destui. Pricepi?

St3phano
18th November 2010, 17:03
De asta am spus ca-s buni si aia doar 10, mai buni decat NIMIC, asta nu inseamna ca ma multumesc cu doar 10, sau nu inseamna ca am spus ca doar 10 sunt destui. Pricepi?

stiu asta. e o chestie de nuanta. trebuia sa precizezi asta de la inceput, nu sa zici numai "buni si aia, decat deloc".

TheIceMan
18th November 2010, 17:13
stiu asta. e o chestie de nuanta. trebuia sa precizezi asta de la inceput, nu sa zici numai "buni si aia, decat deloc".

deci "o chestie de nuanta" este total diferit fata de catalogarea "mentalitate gresita", nu? deci, atentie la catalogari, ok?

nu cred ca era cazul sa precizez asta de la inceput, probabil 99% dintre cititori nu aveau nevoie de precizari suplimentare si au inteles exact de la bun inceput.

Sorin Blaj
18th November 2010, 17:13
stiu asta. e o chestie de nuanta. trebuia sa precizezi asta de la inceput, nu sa zici numai "buni si aia, decat deloc".

Ca era greu sa-ti dai seama singur.

Important este faptul ca lucrurile se misca, dupa ce 20 de ani au fost blocate.

St3phano
18th November 2010, 17:32
daca tu crezi ca se exclud...
ba era cazul sa precizezi, avand in vedere stilul romanist de cct al multora de pe forum pe sistemul: las ca macar atat, decat deloc.


sorin: ma asteptam la mai multa consistenta din partea ta. "lucrurile se misca" ? 10 km in 20 de ani?
da, corect, e mai bine decat deloc, nu?

sper ca se intelege atat nuanta, cat si mentalitatea.


intrebare: de acum incolo la fiecare 10 km se mai taie cate un set de panglici, nu?

Sorin Blaj
18th November 2010, 17:36
10 km in 20 de ani? Unde traiesti? In Papua Noua Guinee?

Ai o harta undeva in urma unde ai putea sa-ti faci o idee, numai sa vrei.

Abia din 2007 au inceput lucrurile sa se miste, dar trebuie sa si vrei sa vezi.

TheIceMan
18th November 2010, 17:37
sorin: ma asteptam la mai multa consistenta din partea ta. "lucrurile se misca" ? 10 km in 20 de ani?

Gresit, Sorin a precizat ca 20 de ani nu s-a facut nimica :)
Atentie la detalii, te rog, sau vrei precizari :lol:

St3phano
18th November 2010, 17:48
sorin: nush care are trebuie sa fie mai atent
Ca era greu sa-ti dai seama singur.

Important este faptul ca lucrurile se misca, dupa ce 20 de ani au fost blocate.

ice: la sorin ma si refeream. multumesc de atentie.

TheIceMan
18th November 2010, 17:56
Sorin, St3phano are dreptate nu au fost blocate lucrarile la autostrazi 20 de ani, ci mai exact 34 de ani, din 1973 cand s-a finalizat Bucuresti-Pitesti, pana in 2007 cum spui mai sus ca au demarat noile lucrari.
Deci atentie la detalii.

St3phano
18th November 2010, 18:01
guys: nu era vorba sa fac aprecieri personale asupra niciunuia dintre voi, numai ca pe mine ma seaca atitudinea asta ca "macar atat", "las asa", "poate, poate" si sa acceptam senin un cct de inaugurare a celor multi (sic!) 10 km de autostrada, in loc sa ii luam la suturi de ce sunt numai atatia. asta era ideea.

unde plm in lumea asta se finalizeaza cu taierea panglicii 10 km de autostrada???

Sorin Blaj
18th November 2010, 18:18
Pe mine ma intereseaza km de autostrada, nu panglicile. Din partea mea, sa taie panglici in fiecare zi, la fiecare km, dar sa faca 365 de km pe an.


Stephano, daca n-ai fost atent, iti repet, important este ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane chiar si le vreau finalizate cat mai repede. Daca se lucra in ritmul asta dupa 1990, acum aveam cel putin trei autostrazi executate integral si functionale, nu doar bucati in jurul Bucurestiului.

J.Bond
18th November 2010, 18:37
sorin: ma asteptam la mai multa consistenta din partea ta. "lucrurile se misca" ? 10 km in 20 de ani?
da, corect, e mai bine decat deloc, nu?

sper ca se intelege atat nuanta, cat si mentalitatea.


intrebare: de acum incolo la fiecare 10 km se mai taie cate un set de panglici, nu?

Clonatule(asta are stilul lui Lordliv:D), mai bine lasa-te de treaba!:)Te platesc aia sa injuri si sa negi pana si realitatile(ca se construiesc Km de autostrada in perioada asta) dar noroc ca mai sunt oameni cu capul pe umeri si p'acilea, chiar si pe un forum de sport.;)

10 km in 20 de ani? Unde traiesti? In Papua Noua Guinee?

Ai o harta undeva in urma unde ai putea sa-ti faci o idee, numai sa vrei.

Abia din 2007 au inceput lucrurile sa se miste, dar trebuie sa si vrei sa vezi.

Pe mine ma intereseaza km de autostrada, nu panglicile. Din partea mea, sa taie panglici in fiecare zi, la fiecare km, dar sa faca 365 de km pe an.


De acord 100% cu Sorin Blaj mai sus.:ok:


Si eu prefer sute si miid e km, dar ca sa construiesti sute si mii trebui sa incepi cu putin.

Un proverb chinez spune simplu " O calatorie de o mie de mile incepe cu un singur pas"

De asta am spus ca-s buni si aia doar 10, mai buni decat NIMIC, asta nu inseamna ca ma multumesc cu doar 10, sau nu inseamna ca am spus ca doar 10 sunt destui. Pricepi?

Corect TheIceMan.;) Si chiar n-ar trebui sa te mai justifici in fata unuia ca Stephanel. Majoritatea din cei care citesc impartial p'acilea cu siguranta au inteles din prima la ce ai vrut sa te referi. Relax!:)

St3phano
18th November 2010, 18:48
Pe mine ma intereseaza km de autostrada, nu panglicile. Din partea mea, sa taie panglici in fiecare zi, la fiecare km, dar sa faca 365 de km pe an.
Stephano, daca n-ai fost atent, iti repet, important este ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane chiar si le vreau finalizate cat mai repede. Daca se lucra in ritmul asta dupa 1990, acum aveam cel putin trei autostrazi executate integral si functionale, nu doar bucati in jurul Bucurestiului.

sorin: am fost destul de atent. nu cred ca ai expus vreo formula de calcul a energiei cinetice, ca sa imi ciulesc urechile 10 min si sa stau cu ochii ficsi pe ecran alte 10 min.

da, important e ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane. si da, si eu vreau sa fie finalizate.
dar este de rasul curcilor:
- prosteala asta (daca vrei total neproductiva, dar desigur politica) cu taiatul panglicilor la distante infime pt cat trebuie sa fie autostrada;
- faptul ca la fiecare inaugurare de genul asta se trezeste entuziasmul in noi de parca zici ca s-a terminat autostrada si mergem pana la viena direct.

un DACA imens...

ce ar fi fost daca oprescu ar fi inaugurat cu panglici fiecare stalp din podul de la basarab? ar fi fost cu circ la fel de grotesc.

plus ca daca imi aduc eu bine aminte, parca a fost o inaugurare si apoi dupa o saptamana s-a surpat toata cosmelia...


geims: esti mult prea lipsit de neuroni pt discutiile astea. intoarce-te la "spovedanie".

J.Bond
18th November 2010, 18:58
da, important e ca se lucreaza, pe mai multe tronsoane. si da, si eu vreau sa fie finalizate.


Hai ca usor-usor, intr-un final, vei fi adus si tu cu picioarele pe Pamant desi stai cam toata ziua pe net(virtual):):cya:

St3phano
18th November 2010, 19:02
geims, te rog eu, nu te mai baga aiurea in discutii de oameni mari. tu ocupa-te de propaganda ta jegoasa in continuare.
hai, ca iti mai dau o cacadea.
treci la aparat!

TheIceMan
18th November 2010, 19:08
geims, te rog eu, nu te mai baga aiurea in discutii de oameni mari. tu ocupa-te de propaganda ta jegoasa in continuare.
hai, ca iti mai dau o cacadea.
treci la aparat!

Inceteaza cu jignirile!

St3phano
18th November 2010, 19:11
cred ca ai dat quote aiurea. nu vad nicio jignire in textul ala.

SwedishMafia
18th November 2010, 19:15
o tara fara infrastructura rutiera=0.In 20 de ani, n-au fost in stare sa faca o autostrada intre Bucuresti si Cluj Napoca.Mai mare rusine nici ca exista!!!!Ne-am gasit si cu cine sa facem autostrazi..cu mizeriile alea de americani.O sa ajunga aia de la bechtel,sa iti ceara 98907092 de miliarde pentru 10 cm de "autostrada mc donalds" Tara asta e facuta ca sa fie jefuita.De toti.

Sorin Blaj
18th November 2010, 20:08
Situatia autostrazilor din Romania la 18 Noiembrie 2010:


Autostrada A1: Bucuresti – Nadlac: 579 km

Functionali: 128 km
Bucuresti – Pitesti: 113 km (1973, refacuta in 2000)
Ocolire (centura) Pitesti: 15 km (20 Noiembrie 2007)

In lucru: 61 km
Ocolire (centura) Arad: 12 km (2011 – 2012)
Arad – Timisoara: 32 km (2011 – 2012)
Ocolire (centura) Sibiu: 17 km (2011)


Autostrada A2: Bucuresti – Constanta: 226 km

Functionali: 151,7 km
Bucuresti – Lehliu - Drajna: 97,7 km (2004)
Drajna – Fetesti: 36,8 km (27 Aprilie 2007)
Fetesti – Cernavoda: 17,2 km (1987, refacuta in decembrie 2006)

In lucru: 74,3 km
Cernavoda – Constanta: 52,1 km (2011 – 2012)
Ocolire (centura) Constanta: 22,2 km (2011 – 2012)


Autostrada A3: Bucuresti – Bors: 588 km

Functionali: 54 km
Gilau – Turda: 42 km (2009)
Turda – Campia Turzii: 12 km (2010)

In lucru: 126 km
Bucuresti – Ploiesti: 62 km (2011 – 2012)
Surplacu de Barcau – Bors: 64 km (2011 – 2012)


KM autostrada functionali: 334 km, dati in folosinta astfel:
Pana in 1989: 130 km
1990 – 2004: 98 km
2005 – 2007: 52 km
2008 – 2010: 54 km

Teoretic, in 2011 – 2012 ar trebui sa fie dati in folosinta inca 261 km. Teoretic, sa vedem cum vor sta lucrurile in practica.

SwedishMafia
18th November 2010, 20:49
Cine a facut centura care ocoleste Pitesti?Tara ma refer.Cumva Deutschland Uber Alles?

zebe
18th November 2010, 21:25
Campia Turzii – Turda: 42 km (2009)
Turda – Gilau: 12 km (2010)

O greseala mica.

Turda - Gilau: 42 km (2009)
Campia Turzii - Turda: 12 km (2010)

Sorin Blaj
18th November 2010, 22:09
Era de fapt:

Gilau - Turda: 42 km (2009)
Turda - Campia Turzii: 12 km (2010)

Mersi de atentionare. :ok:

J.Bond
18th November 2010, 22:39
Cine a facut centura care ocoleste Pitesti?Tara ma refer.Cumva Deutschland Uber Alles?

Din cate mai imi aduc aminte, cred ca mai degraba italienii de la Astaldi.;)

St3phano
19th November 2010, 10:31
sa faca ceva totusi cu semaforul ala la iesirea inspre Ramnicu-Valcea.

Sorin: Bucuresti – Pitesti: 113 km (1973, refacuta in 2000) - actualmente praf.

Sorin Blaj
19th November 2010, 12:54
Centura Sibiului:




-2cRjIGknGM

08J7L_aEfCU

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0188/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0187/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0185/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0186/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0184/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0182/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0180/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0177/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0175/8.jpg

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20101119_0173/8.jpg



Sursa: Adevarul: http://www.adevarul.ro/locale/sibiu/VIDEO_-_Adevarul_de_Seara_a_testat_noua_centura_ocolitoar e_a_Sibiului_-GALERIE_FOTO_0_374962680.html

rhadoo
19th November 2010, 13:08
mai bine faceau astia o centura care sa ocoleasca romania:D
sau poate asta fac acum:groggy:

Sorin Blaj
19th November 2010, 15:43
Apropo Radule. Ce se mai aude cu Transalpina?

St3phano
19th November 2010, 16:54
sorin: cand ai fost ultima data pe buc-pitesti?
cei care au fost de curand, ii rog sa postezi impresiile lor despre aceasta autostrada.

TheIceMan
19th November 2010, 19:15
Ia uite ce zice presa:
http://www.a1.ro/news/economic/constructia-centurilor-alexandria-si-caracal-va-costa-370-de-milioane-de-lei-134283.html

"Autoritatea de Management pentru Programul Operational Sectorial Transport si Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) au semnat miercuri doua contracte de finantare cu o valoare totala de 369,88 milioane lei pentru constructia centurilor Alexandria si Caracal.

Cel mai mare proiect este constructia soselei de centura Alexandria, cu o valoare de 210,16 milioane de lei, din care 89,79 milioane lei reprezinta finantare europeana nerambursabila din Fondul European de Dezvoltare Regionala, restul sumei fiind asigurata de la bugetul de stat.
Drumul are o lungime de 13,3 kilometri, iar contractul vizeaza si asistenta tehnica si juridica, precum si achizitiile din cadrul proiectului, se arata intr-un comunicat al CNADNR, remis, joi, agentiei MEDIAFAX.
Constructia centurii ocolitoare Caracal necesita suma de 159,72 milioane lei, din care 69,22 milioane lei sunt fonduri nerambursabile asigurati de Comisia Europeana, iar restul finantarii fiind asigurata de la bugetul de stat. Soseaua va avea o lungime de 10,35 kilometri. Ambele contracte au o durata de doi ani."

Daca tot aveti chef sa dezbateti programul guv in privinta infrastructurii, cred ca aici avem un punct de discutie, de ce se finanteaza centura la Caracal???
Inteleg ca fiecare oras doreste asa ceva, dar ce mare trafic este la Caracal de trebuie taman acolo finantare? Chiar nu exista alte prioritati? Din banii aia de fac centura la Caracal si Alexandria 24 km, se poate construi inca 10 km de autostrada veritabila.

rhadoo
19th November 2010, 19:54
Apropo Radule. Ce se mai aude cu Transalpina?

am fost prin septembrie dinspre novaci si lucrau la ea,este asfaltata partea de gorj
se lucreaza tare si la drumul ce leaga obarsia lotrului de sebes

Tim
19th November 2010, 20:12
mai bine faceau astia o centura care sa ocoleasca romania:D
sau poate asta fac acum:groggy:Ca bine zici.....

Sorin Blaj
19th November 2010, 21:57
am fost prin septembrie dinspre novaci si lucrau la ea,este asfaltata partea de gorj
se lucreaza tare si la drumul ce leaga obarsia lotrului de sebes

Stiam ca se lucreaza, dar nu stiam cum se mai prezinta situatia. Este o zona de vis ce trebuie parcursa cel putin o data in viata. La fel ca si Transfagarasanul, as spun chiar mai frumoasa, dar e doar parerea mea.


Dinspre Sebes am fost si eu o portiune.

Sorin Blaj
19th November 2010, 21:59
sorin: cand ai fost ultima data pe buc-pitesti?
cei care au fost de curand, ii rog sa postezi impresiile lor despre aceasta autostrada.

In luna august. Se poate si mai bine, dar per total este OK. Mult mai buna decat autostrada sarbilor, Belgrad - granita cu Croatia, asa, ca si comparatie.

Tim
19th November 2010, 22:06
In luna august. Se poate si mai bine, dar per total este OK. Mult mai buna decat autostrada sarbilor, Belgrad - granita cu Croatia, asa, ca si comparatie.dar ce are aia sarbeasca ca nu am mai fost pe ea de vreo 10 ani?

Sorin Blaj
19th November 2010, 22:07
Are multe denivelari, chiar portiuni in care nu zici ca esti pe autostrada.

krokobaursolzos
19th November 2010, 22:47
Ia uite ce zice presa:
http://www.a1.ro/news/economic/constructia-centurilor-alexandria-si-caracal-va-costa-370-de-milioane-de-lei-134283.html

"Autoritatea de Management pentru Programul Operational Sectorial Transport si Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) au semnat miercuri doua contracte de finantare cu o valoare totala de 369,88 milioane lei pentru constructia centurilor Alexandria si Caracal.

Cel mai mare proiect este constructia soselei de centura Alexandria, cu o valoare de 210,16 milioane de lei, din care 89,79 milioane lei reprezinta finantare europeana nerambursabila din Fondul European de Dezvoltare Regionala, restul sumei fiind asigurata de la bugetul de stat.
Drumul are o lungime de 13,3 kilometri, iar contractul vizeaza si asistenta tehnica si juridica, precum si achizitiile din cadrul proiectului, se arata intr-un comunicat al CNADNR, remis, joi, agentiei MEDIAFAX.
Constructia centurii ocolitoare Caracal necesita suma de 159,72 milioane lei, din care 69,22 milioane lei sunt fonduri nerambursabile asigurati de Comisia Europeana, iar restul finantarii fiind asigurata de la bugetul de stat. Soseaua va avea o lungime de 10,35 kilometri. Ambele contracte au o durata de doi ani."

Daca tot aveti chef sa dezbateti programul guv in privinta infrastructurii, cred ca aici avem un punct de discutie, de ce se finanteaza centura la Caracal???
Inteleg ca fiecare oras doreste asa ceva, dar ce mare trafic este la Caracal de trebuie taman acolo finantare? Chiar nu exista alte prioritati? Din banii aia de fac centura la Caracal si Alexandria 24 km, se poate construi inca 10 km de autostrada veritabila.

Cracal este (cred) un oras ... si e cam aiurea ca intrarea in oras sa treaca prin curtea unei fabrici :shocked: ... cel putin asta era situatia prin '98 ;) nu comentez pretul, destul de "valah" ...

TheIceMan
19th November 2010, 23:14
Cracal este (cred) un oras ... si e cam aiurea ca intrarea in oras sa treaca prin curtea unei fabrici :shocked: ... cel putin asta era situatia prin '98 ;) nu comentez pretul, destul de "valah" ...

ok, am inteles, deci este chiar foarte necesara investitia.


se lucreaza tare si la drumul ce leaga obarsia lotrului de sebes

wow, asta-i chiar misto, Obarsia Lotrului, pastravi, valea Frumoasei, ohhhh :rolleyes:

Sorin Blaj
19th November 2010, 23:52
Una dintre cele mai frumoase zone din tara.

Sa treci cu masina pe deasupra norilor sau chiar printre ei, iti da o senzatie tulburatoare.

Adevarul este ca nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma intristez ca in sfarsit se asfalteaza Transalpina, deoarece lipsa asfaltului a facut ca manelistii si cocalarii sa nu se prea aventureze pe acolo. Acum insa, vor avea drum liber.

Datenshi
21st November 2010, 23:26
cei care au fost de curand, ii rog sa postezi impresiile lor despre aceasta autostrada.

Vizibilitate scazuta, aseara din 130 de km sau cat are, ~ 100 am mers printr-o ceata extrem de densa. :D

Acum serios, revin in vreo saptamana cu impresii despre drumurile patriei, am facut ceva km in perioada asta.

Sorin Blaj
21st November 2010, 23:28
Salut Dan.

Stefan se referea la calitatea asfaltului, nu la vizibilitate. :)

Datenshi
21st November 2010, 23:43
Salut Sorin.

Stiu, am glumit. A1 mi se pare cam la fel, nu mi s-a parut sa se fi deteriorat semnificativ pe vreo portiune.

Sorin Blaj
21st November 2010, 23:49
Mersi. Aceeasi impresie am avut-o si eu in august-septembrie. Se prezinta acceptabil.

Oricum te asteptam cu vesti. :ok: Daca treci Dealul Negru, s-au incheiat lucrarile acolo? In vara turnau asfaltul de uzura.

Datenshi
22nd November 2010, 08:45
Am trecut lunea trecuta si mi s-au parut incheiate.

St3phano
22nd November 2010, 11:12
Mersi. Aceeasi impresie am avut-o si eu in august-septembrie. Se prezinta acceptabil.

faza e ca s-a tot reabilitat si completat. ar trebui sa se prezinte mult mai bine.

btw: cnadr a luat pana la urma vreo autostrada in barca sa? din cate stiu, erau mari probleme cu a2 pt ca constructorii nu au facut ce scria in contract si nu se semnase pv de predare-primire.

Sorin Blaj
22nd November 2010, 18:01
sa faca ceva totusi cu semaforul ala la iesirea inspre Ramnicu-Valcea.

Sorin: Bucuresti – Pitesti: 113 km (1973, refacuta in 2000) - actualmente praf.

Ai circulat pe A1 in ultimul timp?

St3phano
22nd November 2010, 19:00
dap. si am zis parerea mea despre aceasta autostrada.

bine, mi-e nu mi-a placut niciodata a1. nu ca a2 e mai breaza, dar macar separatorul ala nu e furat, ca e de beton in marea lui majoritate si parca e si betonul de o calitate ceva mai ridicata (nu extraordinara).
nu am inteles niciodata de ce dracu nu se fac sensurile de dus-intors la ceva metri distanta unele de altele. asa de mari ar fi costurile?
in schimb e fain cand se fura separatorul ala si soferii se orbesc unul pe altul cu faza lunga...

Datenshi
22nd November 2010, 22:59
Vezi, de-aia e bine sa prinzi ceata pe A1, nu mai foloseste nimeni faza lunga. :D

St3phano
23rd November 2010, 11:24
mda :D

Sorin Blaj
26th November 2010, 00:51
Pentru cine doreste sa vada live, in 14 minute, stadiul lucrarilor la segmentul de autostrada Arad - Timisoara:


TN--ott4ORs&feature=player_embedded


Sursa: http://www.youtube.com/watch?v=TN--ott4ORs&feature=player_embedded

J.Bond
26th November 2010, 10:48
Pentru cine doreste sa vada live, in 14 minute, stadiul lucrarilor la segmentul de autostrada Arad - Timisoara:


TN--ott4ORs&feature=player_embedded


Sursa: http://www.youtube.com/watch?v=TN--ott4ORs&feature=player_embedded



Super misto filmuletul facut din acel avion, Sorine!:ok: Se vede ca mai e ceva de lucrat pe autostrada respectiva.:)

St3phano
26th November 2010, 11:05
si cand trebuie data in folosinta aceasta lucrare?

Sorin Blaj
26th November 2010, 18:49
Se estimeaza ca este realizata in proportie de 30%. Cel mai probabil in 2012, in primavara.

St3phano
29th November 2010, 12:09
destul de mult, nu crezi? ce lungime are ?

Sorin Blaj
2nd December 2010, 16:12
Situatia autostrazilor din Romania la 1 Decembrie 2010:


Autostrada A1: Bucuresti – Nadlac: 594,4 km

Functionali: 145 km
Bucuresti – Pitesti: 113 km (1973, refacuta in 2000)
Ocolire (centura) Pitesti: 15 km (20 Noiembrie 2007)
Ocolire (centura) Sibiu: 17 km (1 Decembrie 2010)

In lucru: 44 km
Ocolire (centura) Arad: 12 km (2011 – 2012)
Arad – Timisoara: 32 km (2011 – 2012)

In faza de licitatie: 288,8 km
Intre timp (18 Noiembrie - 1 Decembrie 2010) s-a semnat contractul de executie pentru tronsonul Deva - Orastie (32,8 km) iar in scurt timp se vor licita noi tronsoane din A1:
Nadlac - Arad (38,9 km),
Timisoara - Lugoj (35,6 km),
Lugoj - Deva (99,5 km) si
Orastie - Sibiu (82 km)

Fara finantare: 116,6 km
Sibiu - Pitesti (116,6 km)


Autostrada A2: Bucuresti – Constanta: 226 km

Functionali: 151,7 km
Bucuresti – Lehliu - Drajna: 97,7 km (2004)
Drajna – Fetesti: 36,8 km (27 Aprilie 2007)
Fetesti – Cernavoda: 17,2 km (1987, refacuta in decembrie 2006)

In lucru: 74,3 km
Cernavoda – Constanta: 52,1 km (2011 – 2012)
Ocolire (centura) Constanta: 22,2 km (2011 – 2012)


Autostrada A3: Bucuresti – Bors: 588 km

Functionali: 54 km
Gilau – Turda: 42 km (1 Decembrie 2009)
Turda – Campia Turzii: 12 km (13 Noiembrie 2010)

In lucru: 126 km
Bucuresti – Ploiesti: 62 km (2011 – 2012)
Surplacu de Barcau – Bors: 64 km (2011 – 2012)


KM autostrada functionali: 351 km, dati in folosinta astfel:
Pana in 1989: 130 km
1990 – 2004: 98 km
2005 – 2007: 52 km
2008 – 2010: 71 km (42+12+17)


Teoretic, in 2011 – 2012 ar trebui sa fie dati in folosinta inca 244,3 km, la care se vor adauga cei 288,8 km aflati in acest moment in faza de licitatie, in total 533,1 km de autostrada ce pot fi realizati in viitorul apropiat. Teoretic, sa vedem cum vor sta lucrurile in practica.

d_e_l_i_r_a
2nd December 2010, 16:26
Sorine >? dar de autostrada Timisoara Belgrad se mai aude ceva ? ca pe aici , bate vantul si canta cucuveaua ..desi stiu ca ar fi cica in proiect

Sorin Blaj
2nd December 2010, 16:39
Din pacate e doar la stadiul de intentie. :(

http://www.romanialibera.ro/actualitate/europa/sarbii-vor-o-autostrada-belgrad-timisoara-205197.html

d_e_l_i_r_a
2nd December 2010, 16:42
ar fi mare lucru pt ca drumul pana la Belgrad este tot incaltat ,cu parere de rau trebuie sa recunosc ca este cu muuult mai prost decat soselele din Romania ..adica , tu ai fost pe la noi si cunosti situatia

Sorin Blaj
2nd December 2010, 16:44
Am trecut prin Belgrad in urma cu doi ani (2008) si drumurile din Serbia mi s-au parut la fel ca in Romania sau altfel spus, nu mai proaste decat la noi, dar in ultimii doi ani, cel putin in vestul tarii, lucrurile s-au schimbat mult in bine in Romania.

d_e_l_i_r_a
2nd December 2010, 16:49
sunt mai proaste , si in primul rand ai observat probabil ca sunt mai inguste ...bine macar ca in Romania s-a mai msicat ceva desi per total suntem muuult in urma ... ai fost prin Ungaria ? cum sunt drumurile pe acolo ca eu habar nu am

Sorin Blaj
2nd December 2010, 16:51
Asa erau si la noi. Acum, odata cu modernizarea lor, au o dimensiune rezonabila. Ma refer aici la Timisoara - Lugoj, Lugoj - Tr. Severin, Arad - Deva - Sibiu, ca sa dau cateva exemple relativ recente.

d_e_l_i_r_a
2nd December 2010, 16:54
ca tot ai amintit de Turnu Severin ...nu mai stiu cum mai stau lucrurile cu autostrada dinspre Craiova ? inca se mai lucreaza la ea ? nu mai stiu nimic pt ca am plecat timpul cu trenul ...iar cand am iesit cu masina preferam cealalta parte ca aveam niste rude in drum ...

Sorin Blaj
2nd December 2010, 16:59
Esti informata gresit. Nu exista nicio autostrada spre sau dinspre Craiova. N-a existat niciodata. Ce ai vazut erau lucrarile la modernizarea drumului national Tn. Severin - Craiova.

d_e_l_i_r_a
2nd December 2010, 17:02
uuffff , da , corect .. ai dreptate , eu m-am exprimat gresit ... era modernizare ...niste modernizari care stiu ca dureaza de ani de zile .. cel putin acum un an cand am plecat eu din romania stiu ca inca mai erau

Sorin Blaj
2nd December 2010, 17:03
Ai aici o harta a autostrazilor aflate in lucru in Romania: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=573338

d_e_l_i_r_a
2nd December 2010, 17:05
multumesc :) hmmmmm pe sticla arata frumos ....depinde vedem cu ce viteza se misca oamenii si cu ce profesionalism sa nu ne pomenim cu situatiile jenante din anii precedenti cand puteai sa iei asfaltul cu unghia

Sorin Blaj
2nd December 2010, 17:07
multumesc :) hmmmmm pe sticla arata frumos ....depinde vedem cu ce viteza se misca oamenii si cu ce profesionalism sa nu ne pomenim cu situatiile jenante din anii precedenti cand puteai sa iei asfaltul cu unghia
Cu placere. :)

Lucrarile facute in ultimii ani sunt serioase. Cam scumpe, dar serioase. :)

d_e_l_i_r_a
2nd December 2010, 17:10
Cu placere. :)

Lucrarile facute in ultimii ani sunt serioase. Cam scumpe, dar serioase. :)

pai cam era si momentul sa fie serioase ca destul a fost construirea de infrastructura una dintre vacile cele mai mulse din segmentul economiei romanesti ...inceapu sa ne arate strainii cu dgetul ...

St3phano
3rd December 2010, 18:39
Situatia autostrazilor din Romania la 1 Decembrie 2010:
Autostrada A3: Bucuresti – Bors: 588 km

Functionali: 54 km
Gilau – Turda: 42 km (1 Decembrie 2009)Turda – Campia Turzii: 12 km (13 Noiembrie 2010).

facem pariu ca bucata aia de la turda la gilau va trebui refacuta cand dau in folosinta celelalte tronsoane?

sorine: ma bucur ca inca speri...na, nu te costa nimic.

Nico21
4th December 2010, 13:07
Cu placere. :)

Lucrarile facute in ultimii ani sunt serioase. Cam scumpe, dar serioase. :)



Cam?700.000 de euro pentru un km?cam?niste jeguri...ahhh,unde esti tu Tepes,doamne ?

rhadoo
8th December 2010, 00:34
uite cum se fac drumurile la noi
http://www.youtube.com/watch?v=DVc6FYl4TWk

Sorin Blaj
9th December 2010, 17:31
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/10670/7781888/2/autostrada2.jpg

TheIceMan
9th December 2010, 19:36
Tronsonul Sibiu - Valcea si Gheorghei-Bicaz-Piatra Neamt mi se pare cel mai greu de executat, al doilea nu cred sa se faca prea curand, iar la primul SB-VL, durata de executie va fi dubla decat durata la tronsonul SB-AR

Sorin Blaj
9th December 2010, 21:14
Daca vor fi bani, tronsonul respectiv poate fi impartit in mai multe sectiuni si durata s-ar reduce considerabil, la cel mult 2-3 ani.

J.Bond
9th December 2010, 21:19
Daca vor fi bani, tronsonul respectiv poate fi impartit in mai multe sectiuni si durata s-ar reduce considerabil, la cel mult 2-3 ani.

Cred ca TheIceMan se referea cand spunea ca va fi mai greu de realizat, mai degraba la faptul ca tronsoanele respective se vor executa mai greu fiindca va fi nevoie 100% sa se creeze tunele speciale prin portiuni de munti si stanci pentru portiunile de autostrada mai sus menionate.

Sorin Blaj
10th December 2010, 13:51
S-a scos la licitatie tronsonul Nadlac - Arad. Vad ca l-au impartit in doua sectiuni, una de 22,2 km si alta de 16,67 km. Termenul limita pentru depunerea ofertelor este 17 februarie 2011.

Finantarea este asigurata astfel: 85% Uniunea Europeana, 15% statul roman.

Mai multe informatii aici: http://www.evz.ro/detalii/stiri/cnadnr-asteapta-pana-pe-14-februarie-oferte-pentru-autostrada-nadlac-arad-915255.html

St3phano
10th December 2010, 13:55
daca stai si citesti posturile de pe acest topic, ai zice ca avem la autostrazi si drumuri garla, ca nu avem ce face cu ele...

sorin: ai si vreo sursa pt acea harta frumoasa si minunat colorata?

Sorin Blaj
10th December 2010, 14:05
Ministerul Transporturilor: http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2010-12-5-8099963-0-proiecte-prioritare-mti.pdf

Ai acolo tot documentul.

St3phano
10th December 2010, 15:05
ce chestie, m-am uitat pe respectivul document si ghici ce am gasit:
- tronsonul timisoara-lugoj se termina in 2102, nu in 2012 cum au pus ei pe harta:
- LUGOJ – DEVA bridge project - finalizare totala in 2015, in loc de 2011, cum reiese din harta;
- orastie - sibiu - aceeasi poveste 2013 in loc de minciuna 2011.

pentru edificare, va rog consultati pagina 7 din documentul respectiv.

Sorin Blaj
10th December 2010, 15:54
Cred ca incurci datele si le interpretezi aiurea. 2011 este anul de incepere a lucrarilor (ce este marcat cu rosu). Daca tu iti imaginezi ca tronsonul Lugoj - Deva, vreo 90 de km, se termina intr-un an, inseamna ca traiesti intr-o lume paralela si scriem degeaba pe aici.

Singurul tau scop pe Politica este sa cauti nod in papura.

St3phano
10th December 2010, 17:35
nu incurc nimic. pune te rog o poza cu poza din pag 7, ca sa vezi la ce ma refer. cea in care se specifica ce am zis eu mai devreme.

nod in papura? nicidecum, ci vreau lucrurile sa fie corecte si informatiile veridice.

Sorin Blaj
10th December 2010, 17:38
E ultima data cand iti mai spun. Fa cereri catre cine vrei, dar nu catre mine. Vrei sa pui poza respectiva pe forum. Esti invitatul meu. Este de munca? Munceste dar nu mai cersi servicii, ca nimeni nu este la cheremul tau.

Ai inteles sau trebuie sa-ti desenez?

TheIceMan
10th December 2010, 17:40
S-a scos la licitatie tronsonul Nadlac - Arad. Vad ca l-au impartit in doua sectiuni, una de 22,2 km si alta de 16,67 km. Termenul limita pentru depunerea ofertelor este 17 februarie 2011.

Finantarea este asigurata astfel: 85% Uniunea Europeana, 15% statul roman.

Mai multe informatii aici: http://www.evz.ro/detalii/stiri/cnadnr-asteapta-pana-pe-14-februarie-oferte-pentru-autostrada-nadlac-arad-915255.html

impartirea este pe la Pecica ? :)

Sorin Blaj
10th December 2010, 17:47
Nu stiu, dar este o masura buna. Asa vor termina mai repede.

Sorin Blaj
10th December 2010, 18:06
ce chestie, m-am uitat pe respectivul document si ghici ce am gasit:
- tronsonul timisoara-lugoj se termina in 2102, nu in 2012 cum au pus ei pe harta:
- LUGOJ – DEVA bridge project - finalizare totala in 2015, in loc de 2011, cum reiese din harta;
- orastie - sibiu - aceeasi poveste 2013 in loc de minciuna 2011.

pentru edificare, va rog consultati pagina 7 din documentul respectiv.

Unde ai vazut tu anul 2102? Vezi ca esti in eroare. :)

Iar la pagina 7 sunt prezentate atat datele de incepere a lucrarilor, cat si cele de incheiere a lor.

St3phano
10th December 2010, 18:11
da my friend, fix la pagina aia apar anii respectivi, de la 2012 pana la 2015.
ca astia de la min au facut in asa fel incat sa para ca de fapt in 2011 se dau in folosinta o gramada de autostrazi si tu ai crezut....partea 2.
corect ca "portiunea LUGOJ – DEVA bridge project - finalizare totala in 2015" ? prin urmare nu are cum autostrada sa se dea in folosinta mai devreme.


PS: nu mai sterge posturi in care folosesc acelasi limbaj ca al tau, doar ca esti tu moderator.
mai ales ca nu glumeam deloc.

Sorin Blaj
10th December 2010, 18:17
Pe harta respectiva era doar termenul de lansare a lucrarilor, 2010 sau 2011, nu si cel de finalizare a lor.

St3phano
10th December 2010, 18:22
pai da, asta incerc sa zic de 3 pagini incoa!
asta e stilu: facem, deschidem o mie si una de santiere, avem de toate, dar finalizarea peste nush cati ani.
intelegi ideea???

Sorin Blaj
10th December 2010, 18:24
Inteleg ca ai o problema de perceptie a realitatii. Unde este minciuna cu 2011?

Iar deschiderea tuturor tronsoanelor este un lucru bun, deoarece asa sunt sanse sa se finalizeze toate mai repede sau la termene apropiate, mai ales ca finantarea este de la Uniunea Europeana, 85%.

Parctic exista sansa ca in 2013-2015 sa circuli pe autostrada de la Nadlac la Sibiu, ramanand ca sa se gaseasca solutii si pentru Sibiu - Pitesti.

St3phano
10th December 2010, 18:34
daca eu am problema cu realitatea inseamna ca tie chair it place sa fi mintit pe fata...dar cine stie.

de ce e mai important sa spui cand incepi lucrarile si sa nu precizezi si termenul de finalizare - adica 2013-2015 ?


in fine, ma retrag acum de pe acest topic. sunt sigur ca pana de craciun vom avea autostrazi garla si le vei pune tu aici cu poze si filmulete, evident cu "cantarea romaniei" coloana sonora.
sa traiesti :yes:

Sorin Blaj
10th December 2010, 18:37
Bine ca am lamurit lucrurile. :)

Sanatate si tie.

iulian_1976
13th December 2010, 21:32
Centura Sibiului s-a deschis ?!
...sau tot prin oras este ok?!

...posibil sa trec pe acolo peste o saptamana :D

TheIceMan
13th December 2010, 21:42
Centura Sibiului s-a deschis ?!
...sau tot prin oras este ok?!

...posibil sa trec pe acolo peste o saptamana :D

Se pare ca s-a deschis... dar e pacat sa nu treci printr-un oras asa de frumos :)

Sorin Blaj
13th December 2010, 21:58
Centura Sibiului s-a deschis ?!
...sau tot prin oras este ok?!

...posibil sa trec pe acolo peste o saptamana :D

S-a deschis pe 1 decembrie.

J.Bond
14th December 2010, 12:00
Inca doua autostrazi scoase la licitatie: Timisoara-Lugoj- 1 miliard lei si Orastie-Sibiu-3,5 miliarde lei
Marți, 14 decembrie 2010

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale (CNADNR) a lansat licitatii pentru constructia a inca doua tronsoane din Coridorul IV Pan-european. Este vorba de doua loturi din autostrada Timisoara-Lugoj si de patru loturi din Orastie-Sibiu. Cele doua loturi din Timisoara-Lugoj au o lungime de 35,1 kilometri, valoarea lucrarilor fiind estimata la 878,4 milioane lei, fara TVA (peste 1 miliard lei cu TVA). Pentru Orastie-Sibiu, in lungime de 82 de kilometri, valoarea estimativa este de 2,9 miliarde de lei, fara TVA (3,5 miliarde lei cu TVA). Lucrarile sunt finantate prin fonduri europene.

Tronsoanele de autostrada au ca durata de proiectare si executie 30 de luni, din care 6 luni proiectare si 24 executie, la care se adauga 24 de luni garantie.

In ceea ce priveste criteriile pentru atribuirea contractelor, pretul are o pondere de 30%, iar propunerea tehnica 70%. Termenul limita pentru primirea ofertelor este 16 februarie 2011 pentru Timisoara-Lugoj si 14 februarie pentru Orastie-Sibiu.
http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-8126764-inca-doua-autostrazi-scoase-licitatie-timisoara-lugoj-1-miliard-lei-orastie-sibiu-3-5-miliarde-lei.htm

SwedishMafia
15th December 2010, 14:19
Cine ne informeazaa ce concesiuni si-a luat bechtel(Tronson + distanta) si de la ce suma s-a inceput mizeria si la cat se va finaliza in anul 2340.Sunt tare curios cat ne-a costat aderarea la NATO.Daca aveti informatii,postati si alte firme care pentru distante similare,au supt mai putin ca mancatorii astia de mc shit.Banuiesc ca o firma europeana nu suge atata.

St3phano
15th December 2010, 14:21
hm... la bechtel stii care e faza: nu e prost ala care cere, ci ala care da (in cazut nostru, am dat ca prostii, crezand ca iese bine la aderare -cand asta iesea oricum).

Elphax
15th December 2010, 16:42
am auzit ca se liciteaza inca un tronson din centura Timisoarei, 10 milioane de euro / kilometru !!!!

TheIceMan
15th December 2010, 17:16
am auzit ca se liciteaza inca un tronson din centura Timisoarei, 10 milioane de euro / kilometru !!!!

din care 9.5 milioane sunt plati de expropiere terenuri catre baietii destepti care stiau de planuri si au cumparat terenurile in avans... sau nu?

St3phano
15th December 2010, 17:28
a fost acum ceva mai mult timp (cam de cand s-a adus prima data vorba in ro ca sa ne focusam pe autostrazi) o propunere de modificare a legii exproprierii pt cauza de utilitate publica, ce zicea ca daca cineva cumpara doar pt a primi despagubiri de la stat - acele despagubiri sa fie automat diminuate cu jumatate + alte solutii.

evident ca a murit in fasa acel proiect...numai faceai bajetii nijte banuti.

Tim
26th December 2010, 17:00
La nici un an de cand a taiat ( ce altceva sa faca) bocul panglica,soseaua Lugoj-Timisoara e plina de gauri.Dupa doar primul val de zapada.La primavara v-a arata ca......intotdeauna.

Asteptam asfaltul pedelist de primavara!

Sorin Blaj
26th December 2010, 17:05
Intre Lugoj si Chizatau sunt probleme mari. Am vazut inainte de Craciun ca deja taiau si asfaltau. Dupa doar un an.

J.Bond
28th December 2010, 18:51
Autostrada Mării Negre va trece pe la București
28 dec 2010

Autostrada va tranzita Turcia, Georgia, Rusia, Ucraina, Republica Moldova, România, Grecia și Bulgaria. România a finalizat deja propriul proiect de tranzitare și este implicată și în alte proiecte internaționale de infrastrcutură, cum se poate vedea din documentul atașat.

CNADR ARE MAI MULTE PROIECTE INTERNAȚIONALE

Autostrada de 7.140 de kilometri care va înconjura Marea Neagră va trece și pe la București.

România a aprobat deja prin Ordin al Ministrului Transporturilor, ca ruta principalăa Autostrăzii Mării negre, traseul

Giurgiu – București – Ploiești – Buzău – Focșani – Albița, respectiv ca rută secundară București – Constanța.

http://media.realitatea.net/multimedia/image/201012/w500/harta_76593800.jpg

• Ruta principală:
DN 5, Giurgiu – București - drum reabilitat
București – Ploiești – secțiune de autostradă în execuție cu termen de finalizare 2011

Ploiești – Buzău – Focșani – Albița – proiecte construcție autostradă în pregătire (fază de proiectare)

• Rută alternativă:
București - Cernavodă - secțiune de autostradă în operare
Cernavodă - Constanța – secțiune de autostrada în execuție cu termen de finalizare 2011Varianta de ocolire Constanța (la profil de autostradă) - sectiune în execuție cu termen de finalizare 2011

Potrivit Kiev Post, autostrada va tranzita Turcia, Georgia, Rusia, Ucraina, Republica Moldova, România, Grecia și Bulgaria, după cum urmează: Istanbul (Turcia), Samsun (Turcia), Trabzon (Turcia), Batumi (Georgia), Poti (Georgia), Novorossiisk (Rusia), Rostov-pe-Don (Rusia), Taganrog (Russia), Mariupol (Ucraina), Odesa (Ucraina), Chișinău (Moldova), București (România), Haskovo (Bulgaria), Edirne (Turcia), Komotini (Grecia), Aleksandroupolus (Grecia).

Legea care ratifică memorandumul internațional privind construirea autostrăzii a fost semnată de către președintele rus Dimitri Medvedev.

Memorandumul internațional privind construirea autostrăzii a fost semnat în aprilie 2007, la Belgrad, de către guvernele țărilor membre în Organizația pentru coooperare economică la Marea Neagră. Proiectul are ca scop dezvoltarea economică și socială atât în bazinul Mării Negre, cât și în Europa și poate fi reziliat doar dacă acest lucru este cerut de două treimi dintre țările semnatare.
http://www.realitatea.net/autostrada-marii-negre-va-trece-pe-la-bucuresti_786715.html

Razvan T.
28th December 2010, 21:51
Si autostrada Cluj - Oradea cand morti o mai termina ?

Sorin Blaj
29th December 2010, 21:06
Va mai dura. Se vorbeste doar de Bors - Surplacu de Barcau in 2012 si de Cluj - Mihailesti.

delaoltenia
3rd January 2011, 13:01
Politicienii nostrii nu au nevoie de autostrazi.Cand se grabesc pun in functiune girofarul,avionul sau elicopterul.Presedintele ne-a demonstrat-o nu cu mult timp in urma.
Concluzia,noi amarastenii de ce-am avea nevoie??!! :mda:

Sorin Blaj
3rd January 2011, 13:32
Mentalitate paguboasa Dario. Sa inteleg ca nici tu n-ai nevoie de autostrazi? Chiar o sa te rog sa circuli doar pe drumurile de pamant, paralele cu autostrazile.

Ted
3rd January 2011, 13:59
* ironic mode ON *

Datenshi
3rd January 2011, 14:12
Mentalitate paguboasa Dario. Sa inteleg ca nici tu n-ai nevoie de autostrazi? Chiar o sa te rog sa circuli doar pe drumurile de pamant, paralele cu autostrazile.

Cred ca am mai amintit de el, dar merita sa-l mai recomand o data. DJ504, Giurgiu - Alexandria. Epic.

Si Sorin, Dario era ironic. ;)

Sorin Blaj
3rd January 2011, 14:36
Threadul asta se vrea unul serios. :)

Crede-ma, in domeniul asta, sunt satul de ironii. Pe voi va intereseaza mai mult ce face Basescu, decat daca in Romania se construiesc autostrazi sau nu.

Datenshi
3rd January 2011, 15:05
Pai daca o luam cu Basescu, el si pupila lui Boagiu, desi au fost ministri la ministerul care trebuie o gramada de ani, nu prea au facut nimic in sensul asta. Dar n-as vrea sa discutam de asta si aici.

De drumul de mai sus chiar vorbeam serios, din pacate. Mi se pare inadmisibil ca intr-o tara din UE, in 2010, un drum care apare pe harta rutiera ca drum judetean sa arate ca un traseu de off-road de dificultate mare.

Sorin Blaj
3rd January 2011, 15:15
Din pacate, sunt multe astfel de exemple si va mai dura pana vor fi refacute.

Zilele astea am fost pana la Baile Herculane si pot sa spun ca in sfarsit, dupa 20 de ani, poti circula omeneste pe drumul asta: DN 6 Lugoj - Baile Herculane (modernizat pana la Drobeta Turnu Severin).

Datenshi
3rd January 2011, 15:26
Pai cam asta e cuvantul cel mai potrivit. Pe majoritatea drumurilor nationale se poate circula omeneste, prin asta intelegand ca nu mai sunt gropi din alea de iti rupi masina in doua, in general asfaltul este decent. Totusi, daca vrem ca tara asta sa se poata dezvolta, e nevoie de mult mai mult de atat.

Sorin Blaj
3rd January 2011, 15:58
Se va face mai mult in anii care vor urma. Bani se vor gasi, dar trebuie directionati catre investitii necesare, nu spre scoli sau sali de sport in sate fara copii.


Vestul tarii n-a vazut investitie in vreun drum national sau judetean pana in 2007.

delaoltenia
5th January 2011, 10:06
Mentalitate paguboasa Dario. Sa inteleg ca nici tu n-ai nevoie de autostrazi? Chiar o sa te rog sa circuli doar pe drumurile de pamant, paralele cu autostrazile.
Dupa cum iti spuneam in alt post...oare,am imbatranit?...cu referire la noi doi.:D

on topic/Incercam o ironie,pentru ca fostul ministru al transporturilor din anii '90,actualul presedinte al Romaniei,spunea ca nu avem nevoie de autostrazi.
Are dreptate,il salta elicopterul de oriunde si oricand. :D

Datenshi
5th January 2011, 11:07
Si spune inca. Nu mai departe de saptamana trecuta, zicea ca nu lipsa drumurilor afecteaza turismul la noi, pentru ca 70% din turism se face pe calea aerului. DUpa care s-a urcat in elicopter.

As mai completa si ca transportul de marfuri se poate face pe apa sau cu trenul si am rezolvat-o si pe asta cu drumurile.

St3phano
5th January 2011, 13:09
din care 9.5 milioane sunt plati de expropiere terenuri catre baietii destepti care stiau de planuri si au cumparat terenurile in avans... sau nu?
Pai tu ce zici? Asta e metoda clasica.
A facut cineva ceva in guvernele trecute? Nu.
A facut ceva boc, basescu si care dracu mai e acum la conducere? Nu.


Intre Lugoj si Chizatau sunt probleme mari. Am vazut inainte de Craciun ca deja taiau si asfaltau. Dupa doar un an.
Cumva tronsonul ala a fost realizat de guvernul boc?

Mentalitate paguboasa Dario. Sa inteleg ca nici tu n-ai nevoie de autostrazi? Chiar o sa te rog sa circuli doar pe drumurile de pamant, paralele cu autostrazile.
Omu era ironic….dar totusi cine a indus oare aceasta mentalitate? Nu cumva politicienii de azi ce nu au facut nimic?


Threadul asta se vrea unul serios. :)
Crede-ma, in domeniul asta, sunt satul de ironii. Pe voi va intereseaza mai mult ce face Basescu, decat daca in Romania se construiesc autostrazi sau nu.

Okay, serios atunci: in rom nu se construiesc autostrazi. Sau ce se construieste se face cu viteza melcului. Si cine e de vina? Nu cei care sunt la guvernare?


Se va face mai mult in anii care vor urma. Bani se vor gasi, dar trebuie directionati catre investitii necesare, nu spre scoli sau sali de sport in sate fara copii.
Pai si cine sau ce ii opreste pe actualii guvernanti sa directioneze cum trebuie?

Vestul tarii n-a vazut investitie in vreun drum national sau judetean pana in 2007.
Stiu ca asta e cauza aversiunii tale catre celelalte partide afara de pdl. Dar (apropo de mentalitate), nu ar fi bine ca aceste investitii sa aiba drept criteriu de directionare nevoile locale si nu factorii politici de impartire a zonelor in functie de electorat?
Adica daca psd, pnl si cei din trecut (sa zicem ca numai ei, desi alianta da a avut si pdl in alcatuire, samd) au facut aceasta greseala, acum ce face pdl – duce banii si investitiile in vest, unde au ei bazinul electoral si in restul zonelor unde nu sunt alegatorii lor trimit doar sanatati si bezele?

NORGEMAN
5th January 2011, 22:09
Statul român va mai finanța numai secțiunea Suplacu de Barcău - Borș, șase din cele opt rămase fiind lăsate pe seama investitorilor, conform consilierului guvernamental Andreea Vass.

Finanțarea lucrărilor la Autostrada Transilvania (A3) va depinde în 2011 de parteneriatele public-private (PPP). Resursele guvernului vor merge cu precădere spre Coridorul IV Paneuropean și spre centurile ocolitoare. Vestea bună pentru Cluj este finalizarea variantei ocolitoare Cluj Est.

Potrivit datelor prezentate de către Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI), în acest an ar urma să mai fie finalizate centurile ocolitoare pentru Oradea, Iași, Suceava, Caransebeș și Cluj Est.

http://www.ziuadecj.ro/economic/autostrada-transilvania-a-murit-si-va-renaste-doar-pe-bani-privati--58230.html

Bobi Cearton
6th January 2011, 10:58
pe mine ma intereseaza un singur aspect legat de infrastructura din Ro: autostrada Comarnic - Brasov. in ce mileniu sunt sanse sa beneficiem de acest drum catre Ardeal?

St3phano
6th January 2011, 11:11
pai uitat-te pe graficele guvernuluui postate de sorin si vezi acolo :)

Bobi Cearton
6th January 2011, 12:04
pai uitat-te pe graficele guvernuluui postate de sorin si vezi acolo :)

nu-mi plac graficele:)

St3phano
6th January 2011, 12:07
era o ironie oricum :)
graficele alea si realitatea sunt doua lucruri total diferite si separate :)

resita
26th January 2011, 00:21
Din pacate, sunt multe astfel de exemple si va mai dura pana vor fi refacute.

Zilele astea am fost pana la Baile Herculane si pot sa spun ca in sfarsit, dupa 20 de ani, poti circula omeneste pe drumul asta: DN 6 Lugoj - Baile Herculane (modernizat pana la Drobeta Turnu Severin).

pai te cred si eu, ca de 4 anii se lucreaza la acest drum si o distanda de 110 km o faceai in minim 4 ore :headbang::headbang:

Sorin Blaj
26th January 2011, 00:23
Acum s-a redus la jumatate, merge chiar si 1.30 sau 1.45.

Datenshi
26th January 2011, 00:34
Cu manster tracu'?

Tim
28th January 2011, 18:03
Acum oltenii au drum bun catre Timisoara!
Acum nimic nu le mai sta in cale!:headbang::headbang::headbang::headbang::head bang::headbang::headbang::headbang::headbang::head bang:

resita
28th January 2011, 19:39
Acum oltenii au drum bun catre Timisoara!
Acum nimic nu le mai sta in cale!:headbang::headbang:

dupa moldoveni a venit si randul oltenilor sa debarce in banat :happy:happy:happy:happy

JJ
31st January 2011, 21:46
Cica am avea studiu de prefezabilitate pentru primul tronson al autostrazii suspendate a lui Oprescu. Traseul de 17 km de la Valea Cascadelor pana la Colentina ar trebui sa coste ceva peste 800 de milioane de euro.
http://b365.realitatea.net/wp-content/uploads/2011/01/03_A3-1-10000_01-01-1024x724.jpg
http://b365.realitatea.net/wp-content/uploads/2011/01/04_A3-1-10000_01-02-1024x725.jpg
http://b365.realitatea.net/wp-content/uploads/2011/01/05_A3-1-10000_01-03-1024x725.jpg
http://b365.realitatea.net/wp-content/uploads/2011/01/06_A3-1-10000_01-04-1024x725.jpg
http://b365.realitatea.net/wp-content/uploads/2011/01/07_A3-1-10000_01-05-1024x725.jpg

Datenshi
1st February 2011, 00:09
Se mai zvoneste in targ ca o parte consistenta a investitiei ar urma sa fie asigurata de chinezi.

JJ
1st February 2011, 00:24
Pai din cate-mi dau seama aterizeaza fix pe traseul soselei Fundeni, deci le face iesire probabil si la dragonul rosu... daca o sa mai existe asta peste 50 de ani cand o sa fie gata autostrada asta. :D

Ess
1st February 2011, 00:26
printr-o coincidenta, se pare ca te "urmaresc", dane :D

de ce noi, un popor care nu stapanim nici macar primitivul legamant al "contractului tacit" povestim discutii despre infrastructura pe care noi voim a pasi, dezvoltandu-ne???
credeti ca de (im)perfectiunea infrastructurii ne julim noi coaiele???

hai ma...ce dracu'...suntem un popor de poeti...

de dragul artei...daca se finalizeaza proiectele / infrastructura in 2011, prin absurd, ce urmeaza??? in afara de un training strategic national in power point?

St3phano
1st February 2011, 00:37
pai urmeaza "reforma statului", nu? :)

JJ
19th February 2011, 12:54
Lecții turcești (http://www.adevarul.ro/opinii_la_zi/Lectii_turcesti_0_429557535.html)
M-am întâlnit ieri cu ministrul turc al Transporturilor pentru un interviu. În București. La ambasadă. Până a venit ministrul, am avut timp să beau o cafea (la filtru, nu la nisip! Ai nabii turci, nu au dat și ei o cafea la nisip!) și să mă gândesc la marile proiecte de infrastructură din Istanbul. Cel de-al treilea pod peste Bosfor, Marmaray, tunelul care va lega Europa de Asia, autostrada care va înconjura Marea Neagră..., toate aceste proiecte valorând zeci de miliarde de dolari.

Când ministrul Binali Yldirim, omul pe care îl așteptam să se așeze pe fotoliul din fața mea, a intrat în încăpere, l-am întrebat cum a fost drumul dintre Otopeni și ambasada Turciei. A zâmbit și atât. Nu mi-a răspuns.

A urmat o dare de seamă, plină de cifre, de-a dreptul amețitoare. Mă simțeam din ce în ce mai frustrat. “Turcia a investit 60 de miliarde de dolari americani în ultimii opt ani în proiecte de infrastructură. Din acești bani, zece miliarde sunt rodul parteneriatelor public-private. În 2009, ne-am confruntat cu o rată a șomajului destul de ridicată, situată undeva la 7%. Am reușit să o reducem drastic prin investiții”

Deja mă gândeam, unde dracu’ ești Boc, Boagiu, care o-ți mai fi, să-l auziți pe turcul ăsta cum se salvează o economie prin dezvoltarea infrastructurii? Dar ministrul turc nu s-a oprit aici. “Am investit în infrastructură și am creat locuri de muncă, am degripat economia pentru că, degeaba ai o țară frumoasă dacă nu ai cum să te miști prin ea, nu?” Simțeam deja că sacoul mi-e prea strâmt și că e prea cald în încăperea de pe Calea Dorobanților. “Am atras fonduri de la Banca Europeană pentru Investiții, de la fonduri de investiții și așa, prin proiecte de anvergură, am reușit să avem anul trecut una dintre cele mai mari creșteri economice din regiune”.

În cinci minute mi-a trecut prin cap Bechtel, inaugurarea tronsonului Turda-Gilău, drumurile naționale de pământ, Autostrada Soarelui...
“Domnule ministru, dacă nu ați avea bani la buget pentru că ați fi singura țară care nu a ieșit din recesiune în 2011, nu ați face parteneriate public-private și ați avea cinci miliarde de euro bani nerambrusabili disponibili la Uniunea Europeană dar nu ați avea proiecte ca să îi atrageți, situație în care se află guvernul român, ce ați face?”

Mi-a zâmbit din nou: “Nu știu... Nu mă pot pune într-o asemenea situație!”

St3phano
20th February 2011, 13:22
autostrada A2 va fi finalizata la pastele cailor (http://www.romanialibera.ro/actualitate/economie/imagini-socante-de-pe-santierul-autostrazii-cernavoda-constanta-foto-217100.html)


Fără niscaiva vrăji făcute de Ministerul Transporturilor, Autostrada Soarelui nu va fi gata în 2011, după cum spune ministrul de resort, Anca Boagiu. Respectarea termenului strâns ar necesita sute de muncitori și utilaje care să lucreze zilnic. La fața locului se vede altceva.

Cinci muncitori sprijiniți în lopeți și două excavatoare, cam asta era tot ce se putea vedea zilele trecute pe șantierul Autostrăzii Cernavodă-Constanța, primul tronson, cel spre Medgidia. Șoferilor care ajung la capătul Autostrăzii Soarelui li se ivește în față un debleu promițător care străpunge dealurile din vecinătatea orașului, semn că lucrările ar fi început. Un panou la intrare anunță constructorul, precum și sursa de finanțare a lucrărilor, și anume fondurile europene. Odată depășit dealul săpat, după numai câteva sute de metri cel care se aventurează pe traseu trebuie să se întoarcă deoarece cele două fâșii săpate și nivelate după cum vor arăta sensurile de circulație ale autostrăzii se opresc brusc, fără speranță, în fața pădurii încâlcite.


Pe undeva la mijloc și la capătul dinspre Medgidia se fac alte lucrări. Pe la jumătate au fost făcute niscaiva defrișări și cam atât, iar grosul lucrărilor, zice-se, sunt spre Medgidia. Acolo începe tronsonul spre Constanța al firmelor Astaldi-Max Bogl și se sfârșește cel al companiei franceze COLAS. Italienii tocmai au început podul pe care drumul județean din zonă va traversa autostrada, iar francezii au adus terasamentul până la el. Pe porțiunea COLAS lucrează doar patru muncitori care aranjează debleul săpat de două excavatoare și cam atât. Preț de cinci kilometri spre Cernavodă firma COLAS a săpat dealul pentru a face loc viitoarei autostrăzi. Cu excepția celor patru angajați, nicăieri nu mai poate fi zărit picior de om sau vreun utilaj.


Undeva pe mijlocul viitoarei autostrăzi, cocoțat pe o bucată din vechiul deal rămasă în pi¬cioare, tronează stingher un stâlp de tensiune. Odată parcurși cei 5 kilometri, natura își reintră în drepturi și șantierul lasă loc stânelor din zonă, plantațiilor de vie
în paragină și vegetației uscate de pe dealurile stâncoase. Cam acesta este stadiul în care se găsește viitoarea autostradă spre Constanța care, zice ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, va fi gata în acest an, deci peste câteva luni doar, e drept „pe un fir de circulație".

Traseul, încă necunoscut

Exproprierile nu au fost făcute pe raza primăriei Cernavodă decât în imediata vecinătate a orașului, „pe câteva sute de metri", spune un angajat al primăriei responsabil de cadastru. „Mă îndoiesc că autostrada se va termina în acest an", continuă el. Principalele probleme sunt exproprierile, "căci mulți au luat fonduri europene pentru a își replanta viile și nu vor fi de acord cu exproprie¬rile", dar și absența certificatului de urbanism, fără de care aceste exproprieri nu pot fi făcute și nu poate fi obținută autorizația de construire.


Fără certificat, nimic nu merge. Nici exproprierile nu pot fi făcute, nu pot fi luate avizele necesare, nici autorizația de construire nu e eliberată. Acum, nici măcar traseul viitoarei autostrăzi nu este foarte clar. Ni se prezintă niște planuri vechi din 2005 ale autostrăzii, iar pe acestea angajatul primăriei trasează cu degetul, mai la sud de actualul aliniament, o linie pe care va trece cel mai probabil autostrada, ca să fie ocolită zestrea arheologică din zona Valul lui Traian, ce merge paralel cu canalul Dunăre -Marea Neagră.

Exproprierile s-ar fi rezolvat

Oficialii ne prezintă situația în culori roz. Deși pe două din cele trei unități administrativ teritoriale pe teritoriul cărora trece tronsonul Cernavodă-Medgidia nu s-a expropriat mai nimic (Cernavodă și Rasova, a treia fiind Peștera), prefectul județului Constanța zice că nu ar fi pro¬bleme speciale. „S-au deblocat toate planurile parcelare. Se pot aproba hotărârile de Guvern pentru crearea de front de lucru pentru constructori", a spus prefectul Claudiu Palaz. O altă problemă cu care se confruntă constructorii este descărcarea de sarcină a siturilor arheologice.


Siturile arheologice, o problemă

Mai precis se lucrează cam așa. Se dă inițial un aviz de principiu pe traseu, care a fost obținut, după care încep săpăturile. O dată ce constructorul descoperă posibile vestigii, el este obligat să cheme arheologii care decid dacă lucrările pot continua. Ori în prezent, pe întregul traseu, există peste 20 de astfel de situri arheologice care trebuie descărcate. Cel mai bine la acest capitol stă șoseaua de centură a orașului Constanța, unde mai sunt de descărcat doar două situri. Pentru Constanța-Cernavodă, reprezentantul constructorului, firma Astaldi, a declarat că în total au fost identificate 11 situri, dintre care cinci sunt în lucru, iar restul de șase nu sunt atacate încă. În ceea ce privește Cernavodă-Medgidia, sectorul a fost împărțit pe trei sectoare.
Pe unul dintre ele nu sunt probleme din acest punct de vedere, în timp ce pe celelalte două sunt opt situri care încă nu au fost date în lucru și pentru care nu există încă semnat un contract (după schimbarea legii, acesta trebuie încheiat cu Muzeul de Istorie și Arheologie Constanța). Deci din 21 de situri, se lucrează dar la 5. De altfel problemele arheologice sunt unele dintre cele mai dificile în acest proiect.


:yes: felicitari guvernului poc VII

J.Bond
4th March 2011, 14:02
2011: încă 83 km de autostradă, 34 km de centuri și 261 km de drumuri naționale reabilitate

România ar putea avea astfel, la finalul lui 2011, aproape 400 de kilometri de autostrăzi, însă rămâne cu mult în urma unor țări vecine, precum Ungaria sau Bulgaria, care deja aveau în 2010 696, respectiv 459 de kilometri de autostrăzi.

Autostrada București - Constanța, una dintre principalele artere de trafic auto, în special pe timp de vară, ar urma să fie finalizată integral în ultima parte a lui 2011. În afară de aceasta, și autostrada care leagă două orașe din vestul țării, Timișoara și Arad, ar putea deveni realitate în 2011, potrivit informațiilor CNADNR transmise la solicitarea ZF.

Tronsonul, cu o lungime de peste 32 de kilometri și o valoare contractuală de 482,9 mil. lei fără TVA, este construit în prezent de companiile FCC Construction și Astaldi, care au colaborat și pentru centura Constanței, ce va fi de asemenea inaugurată în 2011.

160 de kilometri de autostrăzi inaugurați în 2012?

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii anunța la începutul lunii decembrie 2010 că la finalul lui 2012 România va avea încă 243 km de autostradă.

În acest moment, în România există 314 kilometri de autostradă, potrivit informațiilor furnizate de MTI, și anume București - Pitești (111 km), București - Cernavodă (151 km) și Câmpia Turzii -Gilău (52 km).

Cu alte cuvinte, în doi ani ar trebui să avem în total aproape 560 de kilometri de autostradă, urmând ca în 2012 să mai fie inaugurați încă 160 de kilometri.

Po trivit unei hărți detaliate privind infrastructura rutie ră, prezentată de ministrul transporturilor și infrastruc turii la începutul lunii decembrie, în 2012 ar urma să fie finalizate patru tronsoane de autostradă, și anume: Suplacu de Barcău - Borș (64 km), Moara Vlăsiei - Ploiești (42,5 km), București - Moara Vlăsiei (19,5 km), precum și Deva - Orăștie (32,8 km).

MEDIAFAX

Sorin Blaj
4th March 2011, 14:06
La cum se prezinta lucrurile in acest moment, slabe sanse.

J.Bond
4th March 2011, 14:16
Sorine, e bine ca macar au in plan.:D Faptul ca actualul guvern de dreapta,(spre deosebire de altele) despre care ne-am obinuit deja cu totii cred:) ca nu e dispus sa arunce aiurea cu banii de investitii pe salarii si pensii, ar fi si asta o bila alba in privinta posibililor viitori noi km de autostrada realizati. 100% daca la ora asta aveam guvern de stanga socialist, pe langa faptul ca nu alocau atatia bani pentru investitii in infrastructura(nu neaparat rutiera) ,dar ne puteam lua deja adio de la cele enumerate mai sus in articol.Trust me!;)
In fine, ramane de urmarit ce se va intampla in viitor.:ok:

Sorin Blaj
4th March 2011, 16:00
Planuri avem de vreo 20 de ani. Cu rezultatele stam mai prost.

Marius
8th March 2011, 17:44
markere, pune pe cineva sa te plimbe cu masina macar pana la giurgiu si dupa aia vorbeste tu de drumuri.

SwedishMafia
6th April 2011, 11:00
cica o firma franceza, ar fi castigat licitatia pentru constructia unei autostrazi de 20 km(:confused:), intre medgidia si cernavoda, pentru suma de 240 de milioane de euro.cum naiba au castigat licitatia pentru un sfert de miliard de euro pentru 20 de km..:hmm:

Elphax
6th April 2011, 11:45
incredibil, 12 milioane / km
plus ca se vor mai adauga banii de expropieri, studii, etc, sigur ajunge peste 15 milioane pe km :headbang:

NORGEMAN
6th April 2011, 15:37
Sigur nu sunt inclusi si banii pentru expropieri si alte cele? la asa suma ar cam trebui :)

SwedishMafia
6th April 2011, 15:48
Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania a transmis marti firmei franceze Colas SA o notificare pentru a remedia, pana la data de 15 aprilie 2011, deficientele constatate in ceea ce priveste tronsonul de autostrada Cernavoda-Medgidia. "Masura a fost luata avand in vedere intarzierea firmei in indeplinirea obligatiilor sale contractuale privind activitatea de proiectare si executie a obiectivului mentionat, slaba mobilizare a echipamentelor in santier precum si lipsa unui program de lucrari coerent care sa demonstreze capacitatea sa tehnica si organizatorica de a finaliza lucrarile in termenul prevazut", se arata intr-un comunicat al CNADNR.

Potrivit institutiei, neconformarea constructorului pana la data de 15 aprilie 2011 conduce la rezilierea contractului.

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat recent ca firma franceza Colas a solicitat suplimentarea valorii contractului cu opt milioane de euro intrucat a schimbat traseul.

"Colas a solicitat opt milioane de euro pentru un proiect pe care nici nu l-au depus inca. Termenul a predare a fost acum trei luni si daca refuza sa lucreze, sa plece acasa. Am observat totusi ca dupa primele mele declaratii au trimis cativa oameni pe teren", a spus ministrul.

"Exista o problema cu una dintre companii, care practic refuza sa lucreze (...) si probabil vom ajunge la solutia extrema, aceea a rezilierii contractului. Vom relansa licitatia daca, si cred ca aceasta va fi solutia, va fi reziliat contractul. Nu putem face curte cuiva care nu vrea sa munceasca in Romania", a declarat Anca Boagiu, la inceputul lunii martie, pentru Stirile Pro TV.

Potrivit ziarului Gandul, intr-o alta declaratie facuta pentru postul national de radio, Anca Boagiu i-a acuzat pe cei de la Colas ca "zac ca o molusca". "Aveau pasaje, aveau viaducte... ea s-a modificat, a devenit o solutie mult mai facila, bazata pe umplutura de pamant. Daca schimba solutia si inseamna in costuri bani mult mai putini si compania imi spune: "Imi dai, in primul rand, 8 milioane, ca am zacut ca o molusca pe contractul asta pana acum si nu am facut nimic" dupa care: "Sa stii ca nu termin proiectul pana in 2013", atunci eu nu inteleg decat ca nu vrei sa lucrezi", a mai declarat ministrul pentru postul national de radio.

Tronsonul are 20 de kilometri, iar contractul a fost castigat de Colas in noiembrie 2008. Valoarea contractului este estimata la 634,3 milioane de lei.:shock:

Anca Boagiu a declarat pentru HotNews.ro ca unul din obiectivele ministerului pentru 2011 este de a deschide traficul catre litoral la inceputul sezonului estival, cu finalizarea lucrarilor la sfarsitul anului viitor.
http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-8422037-cnadnr-dat-ultimatum-companiei-care-construieste-tronsonul-autostrada-cernavoda-medgidia.htm
fac si astia niste lucrari de infrastructura...au scos la licitatie 20 km:happy macar daca faceau licitatie pentru 220 km.asa,in timp ce altii mananca cozonaci, la noi niste firimituri.

Sorin Blaj
6th April 2011, 18:59
Pana la urma care e valoarea contractului?

SwedishMafia
6th April 2011, 19:15
Pai e suma respectiva,calculata la cat era euro la data respectiva.Banuiesc ca in contract exista o clauza care prevede ca suma se modifica si in functie de cursul valutar + rata inflatiei.Daca ar ramane la cursul valutar din 2008, francezii ar pierde bani.Nu cred ca isi permit acest lux:))

Sorin Blaj
6th April 2011, 20:26
In noiembrie 2008, daca tin bine minte, euro se apropia de 4 lei.

Datenshi
6th April 2011, 22:44
Boagiu vrea sa creasca rata de absorbtie a fondurilor europene de la 4% la 20% in acest an (http://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-banci/boagiu-vrea-sa-creasca-rata-de-absorbtie-a-fondurilor-europene-de-la-4-la-20-in-acest-an-59513)

Deci dupa ce au venit aia de la UE sa se intereseze la fata locului de ce dracu' nu luam fonduri, desi infrastructura noastra rutiera si nu numai e la pamant, si au ajuns la concluzia ca fufa asta e pilaf, s-a gandit ea sa faca o declaratie ca sa dea bine. Mai bine veneau aia la mine sa ma intrebe, explicatia era una extrem de simpla.

Tim
16th April 2011, 22:46
In sfarsit:
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/ungaria-autostrada_m43-szeged_0_463753627.html

De cand astept vestea asta.De acum,o ora mai putin spre occident.
Patru ore pana la Viena./hello/hello/hello

TheIceMan
17th April 2011, 00:29
In sfarsit:
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/ungaria-autostrada_m43-szeged_0_463753627.html

De cand astept vestea asta.De acum,o ora mai putin spre occident.
Patru ore pana la Viena./hello/hello/hello

Mda, ungurii au cam terminat treaba, altadata cei 420 km de la Nadlac la Hegyeshalom (Nicklesdorf) sau Rajka (Bratisklava) la faceam in 8 ore, cand nici eu nu aveau peste tot autostrazi. Bravo lor! :ok:
Erau frumoase aprozarele de la marginea drumului un sat in special Abda dupa Gyor, tin minte si acuma, era absolut extraordinar de frumos. Imi pare rau ca nu am poze de atunci. Acuma cu autostrazile, vor fi oclolite.

Charon
28th June 2011, 19:08
Daca pe regele bordurilor il cunoastem deja,tare as vrea sa stiu cine este regele sensurilor giratorii,sunt peste tot!
Oriunde este o intersectie mai mare apare(sau este in plan) un sens giratoriu,argumentul suprem fiind cel al fluidizarii traficului!

NORGEMAN
29th June 2011, 02:53
Charon, parca esti brasovean. Ar trebui sa stii cine este respectivul :D

Iaco
29th June 2011, 08:07
Hehe...scripca baga sensuri peste tot:)...alea de la Hornbach din camp sunt cele mai tari:)

Charon
29th June 2011, 12:28
Charon, parca esti brasovean. Ar trebui sa stii cine este respectivul :D

nu stiu ce sa mai cred,am facut Iasi-Timisoara si cred ca am trecut prin cel putin 100 de sensuri giratorii!

Datenshi
29th June 2011, 12:31
Important e ca ai reusit sa iesi din toate. :D

Charon
29th June 2011, 15:01
Important e ca ai reusit sa iesi din toate. :D

sa stii ca de 3 ori am fost aproape sa ma sifonez,nu stie lumea sa tina banda deloc in giratorii,instant te trezesti ca taranul iti taie calea!

Datenshi
29th June 2011, 15:29
Asta imi aduce aminte de faptul ca acum vreo luna am avut "sansa" sa-i tai cuiva calea definitiv, si sa mi-o tai si mie, intr-un giratoriu de-asta de pe centura Ploiestiului, pe care l-am observat aproape cand am intrat in el, avand si o viteza considerabila (ma rog, eu bou, nu aia care au pus giratoriul). Si cat ma chinuisem sa uit evenimentul... :(