PDA

View Full Version : Cele mai mari 25 inovatii din ultimii 25 de ani



fia
8th January 2005, 18:02
CNN a lansat o lista cu 24 din cele mai mari 25 inovatii din ultimii 25 de ani. Cele mai multe dintre ele sunt lucruri folosite in viatza de zi cu zi (tel mobil, etc)
Locul 1 nu a fost publicat (il publica pe 16 januarie :D)

Voi ce credeti? Cine e pe locul 1?

Iata celalate 24 de locuri:

2. Cell phone
3. Personal computers
4. Fiber optics
5. E-mail
6. Commercialized GPS
7. Portable computers
8. Memory storage discs
9. Consumer level digital camera
10. Radio frequency ID tags
11. MEMS
12. DNA fingerprinting
13. Air bags
14. ATM
15. Advanced batteries
16. Hybrid car
17. OLEDs
18. Display panels
19. HDTV
20. Space shuttle
21. Nanotechnology
22. Flash memory
23. Voice mail
24. Modern hearing aids
25. Short Range, High Frequency Radio

http://www.cnn.com/2005/TECH/01/03/cnn25.top25.innovations/index.html

(adaptare dupa slashdot.org)

Vadim
8th January 2005, 18:14
Pe primul loc ce o fi: HTTP, WWW?

ieppy
8th January 2005, 18:16
cu siguranta internetul.

Vadim
8th January 2005, 18:18
21. Nanotechnology?

La ce se foloseste acum nanotehnologia? Se tot chinuie sa o implementeze in medicina si cica nu ar fi reusit. Nu stiu vreo aplicatie practica a nanotehnologiei.

grig_jr
8th January 2005, 18:32
internetul. CLAR !

adi_cta
8th January 2005, 18:34
mizez tot pe internet, sub 25 nu are cum sa fie asa ca nu aramas decat locul 1 si ,pe buna dreptate

Maximus
8th January 2005, 18:55
cell phone fara discutie. Pai si badea de la tara vorbeste la mobil...no offence

Vadim
8th January 2005, 19:26
Privind ca impact asupra umanitatii e clar internetul. De Internet beneficiaza toare ramurile stiintei, iar lucrul asta nu poate duce decit la progresul omenirii. Telefonul mobil este util, da nu aduce nici un progres decit atunci cind suni sa fie incalzita mincarea, lucru pe care il poti face si de pe fix de la servici. Mobilul este clar un succes comercial, dar de departe nu un succes la pentru progresul mondial. isi merita locul 2.

Pacala
8th January 2005, 23:38
www

la tf poti vorbi si la fix dar internetul leaga sau dezbina.... greu de spus, un intreg pamant....cred ca va deveni viciul numarul 1 al mileniului 3 si pe viitor va inlocui activitati pe care deja a inceput sa le inlocuiasca, de la contactul audio si vizual intre oameni de oriunde , pana la dusul la servici, cumparaturile, poate multe altele la care acum nu ne gandim, avanataje si dezavanaje ....nu cred sa aiba concurent pana la calatoriile intergalactice(Star Gate, Star Tek etc.... :D ) sau franarea imbatranirii (tinerete fara batranete si viata fara de moarte) :D

Vadim
10th January 2005, 19:18
Din contra, Internetul accelereaza imbatranirea :), insa e bine ca accelereaza si cunoasterea. Un alt plus este facilitarea unei cumunicari mult mai bune, de care in mod evident omul are nevoie. Exemple sint pe acest forum. :D Un minus este fragilitatea, cel putin la momentul asta, desi s-au facut multe imbunatatiri. Totul va cadea cind Internetul va fi folosit ca modalitate de control. La un moment dat se va intimpla si asta. Pe fata, nu pe ascunse cum e acum.

Dorin
10th January 2005, 20:55
1 ! I N T E R N E T. Am zis. :yeah: Dorin

Sergio
10th January 2005, 21:57
Hai odata fia, lumineaza-ne si pe noi. Sau ne mai fierbi putin? :D

fia
10th January 2005, 22:14
Pai nu am zis ca pe 16 ianuarie se afiseaza... Astia de la CNN va fierb nu eu :D

Si eu cred ca e tot Internetul....

Sergio
10th January 2005, 22:59
Pai ce dureaza atat? Aia acuma voteaza? Noi deja am ajuns la un consens. :)

Adrian
12th January 2005, 21:20
Indiscutabil internetul!
HDTV-ul e bagat aiurea acolo. Cati au in Romania un televizor HD, sau cu plasma?
Si ce e aia OLEDs?

andreiush
16th January 2005, 13:57
Fia... hai ca ii 16 januarie :D

fia
16th January 2005, 14:02
verificati si voi : http://www.cnn.com/2005/TECH/01/03/cnn25.top25.innovations/index.html, ca acolo ma uit si eu ....

Acum scrie asa :D

The number one innovation will be announced on Sunday, January 16, at 8 p.m. ET.

Sergio
16th January 2005, 15:04
Deci nici ei nu stiu inca... :P :P

andreiush
17th January 2005, 21:57
The Internet, ranked No. 1, changed the world :)

Mihai
17th January 2005, 22:03
Era CLAR!!!

andreiush
17th January 2005, 22:16
Stiu...da trebuia anuntat oficial :D

Hoffa
18th January 2005, 21:22
nu apar multe inventii care acum sint ignorate si mai tarziu se vor dovedi descoperiri epocale,energia ato ica este asa de neglijat? teoria relativitatii,sint foarte multe incat dintre cele enumerate nu cred sa merite cu adevarat mai multe de 5 sau 6, nu facilitatile de uz caznic sint descoperiri epocale , nu e pomenita nici harta genomului uman

fia
19th January 2005, 08:59
Nu ai citit atent scopul topului. E vorba de inovatii din ultimii 25 de ani si trebuie sa fie "widely used":

In creating the list, the group hoped to single out "25 non-medically related technological innovations that have become widely used since 1980, are readily recognizable by most Americans, have had a direct and perceptible impact on our everyday lives, and/or could dramatically affect our lives in the future."

D-aia nu se incadreaza ce ai zis tu :evil:

Pacala
19th January 2005, 19:56
CNN a lansat o lista cu 24 din cele mai mari 25 inovatii din ultimii 25 de ani. Cele mai multe dintre ele sunt lucruri folosite in viatza de zi cu zi
atunci inseamna ca ai priceput bustean prima data cand ai citit :D tu nu o scisesei ca pe o conditie restrictiva ci ca pe o informare...cele mai multe sint din.... ;)
dar ce-ti explic eu toate acestea?

fia
19th January 2005, 20:04
atunci inseamna ca ai priceput bustean prima data cand ai citit :D tu nu o scisesei ca pe o conditie restrictiva ci ca pe o informare...cele mai multe sint din.... ;)
dar ce-ti explic eu toate acestea?Pai atunci nu explica, explicai lui Hoffa. Eu am priceput, dupa cum vezi am dat si lamurir, pentru cine nu era deplin lamurit ce scrie putea sa se duca pe link, pentru asta l-am dat, pentru lamuriri.

Pacala
19th January 2005, 20:16
remarcasem doar ca ai priceput gresit si ca initial ai prezentat gresit ideea ....pricepusi?
intr-adevar, pt cei interesati, mai bine sa se duca direct la link si sa evita explicatiile gresite date de tine, oricum, initiativa e laudabila, punerea ei in practica lasa de dorit....... cand ai probleme cu engleza, franceza sau romana poti sa ma rogi sa-ti explic, meriti cateodata .....alteori , nu

fia
19th January 2005, 20:23
Nu am probleme la care sa ma poti ajuta tu draga trollica :)

Pacala
19th January 2005, 20:28
nu trollica (trollica este iulica ma :D ) iti oferise ajutorul :D ..... ci eu ,ca sint baiat bun la suflet :D ...... nu fi fudul ....... ca vezi bine ce greseli de interpretare faci ....dovada e acest thread ;) ........tu sa fii sanatos ....

Marquise MGP
19th January 2005, 20:33
sigur internetul se incadreaza in ultimii 25 de ani?
eu stiam ceva gen 1978 da nu mai am cartea,care stii exact? oricum bazele au inceput sa se creeze prin anii 60. stie cineva detalii exacte?

fia
19th January 2005, 20:36
Tu sa fii la fel ca pana acum, unic si inegalabil :D

andreiush
19th January 2005, 21:23
sigur internetul se incadreaza in ultimii 25 de ani?
eu stiam ceva gen 1978 da nu mai am cartea,care stii exact? oricum bazele au inceput sa se creeze prin anii 60. stie cineva detalii exacte?

Eu stiu ca www -ul este de prin 1991.

Marquise MGP
19th January 2005, 22:05
www nui tot una cu internet
intradevar www e de prin '91.
internetu e o retea iar www e un serviciu al retelei(mai sunt si altele = ftp,e-mail....)