PDA

View Full Version : Diferentele intre muzica romaneasca si straina, oare chiar exista ?



georgemp
12th November 2006, 17:00
In ultimul timp am tot vazut cum se duce in jos(calitativ) muzica romaneasca ... lucru care oricum se intampla in timpul sezonului cald insa ... oare chiar exista o mare diferenta intre muzica straina si cea autohtona ? probabil ca nu... probabil ca si la ei exista tot felul de trupe formate peste noapte ca "are tata bani" dar nu la acelasi procentaj ... de asemenea, hip-hopul strain(in speta cel american pentru ca este cel mai bine reprezentat) a ajuns un fel de manea in care fiecare se da mare cu masina/gagica/vila pe care o are ...
muzica pe care o auzim noi la radio(cea straina evident, asta e aria de limba straina) e reprezentata de formatiile care au reusit sa treaca de barierele tarii natale si sa ajunga si in republica noastra bananiera, de aici rezultand faptul ca nu sunt chiar niste afoni ai muzici(ori asta, ori a avut tata extrem de multi bani ca sa-i promoveze) ... oricum ... se pare ca "they don`t make people and music like they used to..."
deci, credeti ca exista diferente majore intre muzica romana si cea straina ? :huh: eu cred ca pe de o parte da, pe de o parte nu ... fiecare industrie are afonii ei dar la noi procentajul este covarsitor ...

r0bby
12th November 2006, 18:33
sunt diferente evidente..nu trebuia sa deschizi un thread!eu as vrea sa-l inchid ...!Diferentele sunt evidente si lumea stie acest lucru!(DiabLo si Platanu..daca considerati ca este necesar acest thread il redeschideti!

r0bby
12th November 2006, 18:47
Redeschis la cererea lui delaparis!(rimeaza:D)

Platanu
12th November 2006, 18:54
Mda,sincer eram de acord cu decizia de a inchide threadul,a lui r0bby.

Dudubetwin
12th November 2006, 19:02
bineinteles ca exista diferente .. dar mai apar piese pe acelasi negativ dar cu cuvinte diferite :D

r0bby
5th July 2007, 11:11
Discutie redeschisa.

Andreiy
5th July 2007, 11:14
diferenta este de limba.

r0bby
5th July 2007, 11:17
Compara tu o melodie de a noastra cu una de a lor.Daca tot de limba e diferenta....:rolleyes:

Andreiy
5th July 2007, 11:19
eu ascult o gama variata de muzica...si veche si noua...e buna si muzica romaneasca...acum depinde...e un subiect vast

Kooler
7th July 2007, 17:43
In ultima vreme muzica romaneasca e cam la pamant, asta fiind marea dezamagire, faptul ca muzica romaneasca nu e constanta in hituri fata de cea straina.

KiNgAiRrAzOr
17th July 2007, 08:36
:)) =)) :)) =)) auzi...dak exista diferentze intre melodiile romaneshti shi cele straine...cea mai importanta diferentza ar fi instrumentala melodiei...in romania park inca mai folosesc aia tobe shi kestii in loc sa foloseasc mpc'uri shi synth'uri

Platanu
17th July 2007, 13:10
Pai normal,de ce sa fie totul mai autentic,cand putem sa bagam chestii sintetice? E logic.

Lover
17th July 2007, 14:24
cum sa nu existe diferentze? pai la noi ce trupe/artisti sunt... voltaj, activ, andreea balan, delia...decat astia, mai bine nu ascult :D niciodata n`am ascultat muzica romaneasca in afara de hip hop... toate jegurile care fac playback,... voci bune nu prea sunt, poate doar fata de la dj project si pe restu ii numeri pe degete. ca sa nu mai zic de o-zone, jegul muzicii :lol: