PDA

View Full Version : Brasovul s-a batut cu Porto pt un jucator portughez



Darkslowstar
7th January 2005, 12:14
Aseara la Stirile Pro TV si de azi din GSP:

"FC BRAŞOV / "Am fost aproape să-l aducem pe Suno, dar a fost blocat de FC Porto şi trimis la Academica Coimbra", a declarat Gabi Stan. / Violeta Sfeatcu - Braşov"

Interesant, inseamna ca am ratat un jucator foarte bun, de vreme ce am fost contrati de campioana Europei.

fia
7th January 2005, 12:17
Nu stiu de ce, dar cand am citit titlu threadului am stiu ca au pierdut (jucatorul) :D

Darkslowstar
7th January 2005, 12:34
Pai as fi scris cu litere de o schioapa ca am fi batut Porto daca ar fi fost invers :), iti imaginezi.

Oricum, daca ai fi jucator si ai avea de ales intre Brasov si o sansa sa ajungi la Campioana Europei, ce ai alege (intrebare retorica)?

Darkslowstar
7th January 2005, 17:33
"Tehnicianul brasovean a anuntat ca va testa 10 jucatori straini pana la mijlocul saptamanii viitoare: “S-a luat legatura cu cativa fotbalisti de afara, din care patru portughezi, cinci din spatiul ex-iugoslav si un african. Cea mai mare parte au evoluat in prima divizie. Voiam sa-l aducem pe Samu, de la Academica Coimbra, dar a fost blocat de FC Porto, fiindca este jucatorul lor. Aveam destule informatii despre el, dar era prea frumos sa ajunga la noi”. De asemenea, este asteptat sa vina si atacantul Darko Maric. “L-am vazut pe DVD, dar nu ma incanta un montaj pana nu vad ce poate”, a explicat Gabi Stan. El a spus ca urmareste sa acopere golul din ofensiva in urma plecarii la Rapid a lui Mugurel Buga. La sedinta de pregatire de ieri au fost prezenti: Marc, Cosa - Balint, Bodea, Brujan, Colnic, Cirean, M. Dascalescu, Dani, V. Ghindaru, Hriscu, Isaila, Manole, Mendizov, Miclaus, B. Nicolae, Fl. Parvu, Petroiesc, Popa, Poverlovici, Colnic, Satmar, R. Sala, Surdu, Sandor, Tatarciuc si Vajda."

TEX de azi

Darkslowstar
11th January 2005, 12:09
Din GSP de azi:

"Doi portughezi sub Tīmpa

Īncepīnd de ieri, la antrenamentele lui FC Braşov participă şi doi jucători portughezi. Rui Miguel Perdoso (stīnga) este un atacant de 20 de ani provenit de la echipa secundă a lui FC Porto, iar Marcio Santos (dreapta) are 25 de ani, evoluează pe postul de portar şi a apărat la Benfica şi la Academica Coimbra. "Lotul va urma să mai suporte modificări, este normal ca toţi să facem ce depinde de noi să nu retrogradăm", a spus antrenorul Gabi Stan. y Andreea Radu, Alexandru Banu"

Later update: in Prosport scrie ceva mai mult si mai documentat:

"Au venit primii stranieri
Doi lusitani din cei patru aşteptaţi au participat ieri la primul antrenament sub comanda lui Gabriel Stan. Marcio Santos şi Rui Miguel Jifes Pedroso au ajuns la Braşov īn noaptea de duminică spre luni, prin intermediul agentului Emilian Voicu. Santos, īn vīrstă de 25 ani, este portar şi a evoluat īn echipele naţionale de juniori şi de tineret ale Portugaliei.

Mai vin doi portughezi
La mijlocul acestei săptămīni, la Braşov vor descinde alţi doi portughezi, Tiago Lemos (Chaves) şi Alberto Manuel Rocha Ferreira (Moreirense). Ambii jucători au 27 de ani şi au avut īn week-end-ul trecut etapă de campionat. Lemos este mijlocaş coordonator, şi īnainte de a ajunge la Chaves a evoluat la formaţia chineză Nanjing Yoyo."

Se pare ca e vorba de fotbalisti buni, cel putin dupa cartea lor de vizita. Sa vedem daca si raman la noi :cool:

Darkslowstar
11th January 2005, 17:43
Alte detalii despre portughezii cu firma aflati in probe la Steagu" in Buna Ziua Brasov de azi:

"Au venit primii stranieri sub Tāmpa



Īn cursul dimineţii de ieri, primul lot de jucători ai prim divizionarei FC Braşov au efectuat examenul medical la „Centrul de Medicină Sportivă” din localitate. Astăzi dimineaţă urmează să se prezinte la examenul medical, cel de-al doilea lot.
Īn cursul după amiezii s-a efectuat antrenamentul, la Stadionul Municipal, la care au participat şi primii doi jucători străini anunţaţi īncă de la reunirea lotului. Cei doi stranieri sunt din Portugalia şi sunt reprezentaţi de impresarul Nuno Rolo, de la firma Vector Media Marketing.
Marco Santos are 25 de ani, este originar din Lisabona şi este portar. A īnceput activitatea fotbalistică la Academica Combra şi a fost titular īn naţionalele de juniori, under 16, 17, 18 şi 20. A evoluat şi la echipa secundă, Real Madrid B, īn campionatul de tineret al Spaniei.
Rui Miguel are 20 de ani şi este atacant. A evoluat īn echipa de tineret a clubului Porto şi prezent īn naţionala de juniori under 18. A fost coleg de echipă cu Cristiano Ronaldo.
Urmează ca īn această săptămānă să se prezinte īn testări Tiago Lemos, care a evoluat la Chaves şi īn China, unde nu s-a acomodat şi şi-a reziliat contractul.
Māine, īn şedinţa Consiliului de Administraţie a Clubului se va stabili programul pe care-l va urma echipa, locaţia prgătirii centralizate, precum şi programul din Antalya."

adamache
16th January 2005, 14:07
E Perdoso sau Pedroso ? Prima varianta nu ar fi de bun augur ! Ar fi bine ca jucatorii acestia nou veniti sa fie portughezi si sarbi in joc si nu numai ca nationalitate ! Pentru ca in probe am avut noi si brazilieni ....

Darkslowstar
17th January 2005, 11:39
E Pedroso sigur :).