PDA

View Full Version : film -concurs de slam dunk - cluj 2004



danrogojan
6th January 2005, 17:32
http://drogo.paginaweb.ro/filme/concurs_de_dunkuri_cluj_2004.WMV

Mihai
6th January 2005, 18:31
2 intrebari: Cine era baiatul ala cu mai inalt cu pantaloni negrii si rosii pe interior (care a ramas in finala cu tine si cu Stefan)? Si cine a castigat?

dizzy
6th January 2005, 23:33
asta a fost campionatul national sau ceva de genul asta ca parca asa am auzit

dizzy
6th January 2005, 23:50
oricum e super misto, tu l-ai filmat?

Mihai
6th January 2005, 23:59
Asta iti pot spune eu! Dan Rogojan e cel mai mic de inaltime care a rams in finala! Si probabil a si castigat-o... Nu stiu exact

Raptor
7th January 2005, 00:55
Ba deci esti criminal in concursu ala, pe bune de nu ai dat cele mai marfa slamuri, si grele. Si stiu eu ce zic cand zic "grele". Shobo sau cum ii zic aia din Ardeal (muream de ras cand ii auzeam pe aia cum injura in ... "ardeleneste", da' asta-i alta poveste) le-a dat si el marfa, da' e inalt. Adica atunci cand a dat (sau a incercat sa dea) elbow de pe 1, cand s-a intins era aproape cu mana de inel daca o intindea, fara sa paraseasca solu. Anyway, Fane a parut putin out of rythm in concursu asta, ai idee de ce? Sau pur si simplu nu i-au iesit? Si Mishu si Vali s-au descurcat bine, Vali (Valau) totusi a fost putin cam lent, daca pot sa fac o mica critica. Matza... la fel. LOL

Oricum le-ai dat cel mai marfa, ca sari cu nerv si cu viteza si dupa cum am zis, a fost super greu ce ai dat. Pacat ca n-a reusit Fane ala printre picioare pe invers cum a dat Ricky Davis (stii tu, in concursu din 2004, doar ca si el a ratat slamu). Parca l-a dat in 2000 (in concursu cu Carter),daca nu ma insel (n-am chef sa ma mai uit odata sa vad daca l-a dat, da' asa tin minte).

Oricum, sper sa ajung si eu in concurs in curand, doar ca tre' sa mai lucrez la cvadricepsi... ca-mi cedeaza si nu stiu de ce. Parca asa deodata de ceva vreme. LOL

MadSkillz
7th January 2005, 01:19
Putini stiu cat de importante sunt degetele in toata aceasta treaba.De aceea ma antrenez zilnic, tastez aproximativ 400 de cuvinte in continuu timp de o ora, in speranta ca la vara voi participa si eu la un concurs de slam-dunk.

thekobe
7th January 2005, 09:31
sa nu faci fractura de unghie ..

Raptor
7th January 2005, 12:35
400 de cuvinte e putin, eu am tastat vreo 5 cuvinte pe secunda cand am castigat concursu pentru prompter la TVR... pacat ca nu s-a si concretizat...

thekobe
7th January 2005, 13:35
mad tu faceai caterinca de raptor, nu ?

danrogojan
7th January 2005, 13:50
2 intrebari: Cine era baiatul ala cu mai inalt cu pantaloni negrii si rosii pe interior (care a ramas in finala cu tine si cu Stefan)? Si cine a castigat?

a) Il cheama marius craciun, este clujean, acu face liceul in state. Cred ca a jucat in divizia A.
b) profitand de ratarile lui fane, am castigat eu.

asta a fost campionatul national sau ceva de genul asta ca parca asa am auzit
asta este un streetball care se tine la cluj de vreo 10 ani (cupa rehau).
nici vorba de campionat national.
se strang vreo 50 de echipe care joaca sambata si duminica, iar duminica seara se fac concursurile.

oricum e super misto, tu l-ai filmat?
nu. cel ce a filmat este un amic de-al lui marius craciun. Despre "cameraman" va pot spune ca a dat 9 din 10 in concursul de la 3 puncte. La fel de remarcabila era si alcoolemia lui din acel moment.

Fane a parut putin out of rythm in concursu asta, ai idee de ce?
Poate pentru ca era in deplasare. Oricum a demonstrat el ce era de demonstrat exact dupa o saptamana, in Floreasca - pirueta cu mingea de pe genunchi si multe altele.

Putini stiu cat de importante sunt degetele in toata aceasta treaba.De aceea ma antrenez zilnic, tastez aproximativ 400 de cuvinte in continuu timp de o ora, in speranta ca la vara voi participa si eu la un concurs de slam-dunk.
decat 400, mai bine 360 legat la ochi.

Mihai
7th January 2005, 13:58
Am vazut ce a facut Fane la floreasca unde juca acasa! Inca ceva, tot am vazut ca incerca Fane sa bage mana pana la cot in cos, a reusit vreodata ca eu nu l-am vazut niciodata....
PS: @danrogojan tu esti mai batran ca mine in baschet, ti ti s-a parut ceva de capul lui marius craciun? Era inalt si detenta (pentru inaltimea lui) nu era extraordinara. Tehnica 0 (aproape zero) si viteza iar 0! Poate tu ai alta parere....
Cu fane asa e... a ratat mult, adica in afara de ala printre picioare nu a mai dat nimic spectaculos

danrogojan
7th January 2005, 15:13
1. Din cate stiu, fane nu a dat pana acum un elbow clar, astfel incat sa ramana agatat de inel. La concursul din floreasca e cu cotul in inel, insa ii aluneca mana.

Ca sa dai un elbow clar, tre sa ajunga cotul cu vreo 5 cm deasupra inelului. In felul asta poti ramane agatat de inel. O alta problema e ca la elbow de pe 1 picior, esti mai dezechilibat in aer.

2. Mi s-a parut OK. Ideea e ca omul e entuziast cu dunkurile si pt asta tot respectul. Probabil este un mai bun basketbalist decat dunker.

dizzy
7th January 2005, 16:17
tu ce inaltime ai? si ce detenta? ca mi s-a parut ca erai mai mic de inaltime decat ceilalti si totusi le-ai dat super frumos, si stiu ca stefan are pe la 1,95 - 2 m

danrogojan
7th January 2005, 16:18
185
fane are 189

rasheedkpenny
7th January 2005, 16:32
Nici nu stiam ca avem asa specimene de dunkeri pe aici... :P Foarte frumos!

O mica critica: discutiile de aici se puteau purta si pe thread-ul cu fazele spectaculoase... parerea mea!

Pe de alta parte, cat la suta Dane din detenta pe care o ai e de la mama natura si cat ai pus dupa??? Ce ex. ai facut tu pt. imbunatatire?

danrogojan
7th January 2005, 17:56
Singurul lucru pe care il fac eu pentru detenta este sa joc la inele joase (de la 250 pana pe la vreo 295). Asta cand am ocazia.

Rezultatele apar aproape instantaneu.

Raptor
7th January 2005, 20:25
Da, adica antrenament eccentric (se obisnuieste sa absoarba forta de pe ultimu pas). Ce ziceam eu (si vreau sa lasati ktrinca la o parte, mai ales cand habar n-aveti ce vorbiti) cand ziceam ca imi cedeaza cvadricepsii (in speta Vastus Medialis, daca vreti un termen mai exact) are legatura cu fortza eccentrica (negativa, sau de absorbtie) din cvadricepsi, care este destul de mica (in cazu' meu).

De ex., Dan cand vrea sa sara super mult vine in viteza foarte mare, practic ultimul pas facut e la viteza foarte mare. E, el are destula fortza eccentrica in cvadricepsi si gambe incat nu-i cedeaza atunci cand pune ultimu pas si (logic) poate sa sara super mult din cauza ca rezista la viteza aia. Eu deocamdata nu am destula fortza in cvadricepsi (si in gambe cateodata) ca sa reusesc sa sar dupa o viteza asa de mare, if that makes sense. Altfel simt ca as putea sa sar vreo 1.20 cam asa. Dar asta o sa se intample mai incolo, daca reusesc sa-mi intaresc cvadricepsii.

Asa ca terminati cu ktrinca de KKT si cand aveti ceva de zis ca lumea, vorbiti. Pana una alta taceti din gura, ca sunteti enervanti la fazele-astea.

Inca odata, nu ma cunoasteti ca sa facetzi comentarii stupide la adresa mea, asa cum nici eu nu fuck la adresa voastra, clar?

Mihai
7th January 2005, 21:14
@Raptor: Nu mai stiu posturile in care s-au luat de tine, sau posturile tale pentru care se iau de tine! Dar nu ti se pare ca in postul anterior puteai sa spui mai simplu ca Dan reuseste sa sara atata (in primul rand ca i-a dat mama natura detenta) ca reuseste sa sara din alergare, mai mult sprint, atat de bine si atat de sus ceea ce putini reusesc, decat sa dai atatea denumiri de muschi si alte treburi! se vede clar diferenta de tipuri de sarituri intre Fane care sare fara sa-si ia viteza mare si Dan care majoritatea dunk-urilor le da din alergare! Eu nu ma iau de tine, dar poate baietii s-au suparat pe tine ca le vorbesti prea in termeni d-astia... mai lasa si tu de la tine...

Raptor
7th January 2005, 21:46
Nu vorbeam de tine... stiu ei de cine vorbesc

Mihai
7th January 2005, 21:50
da mai am inteles... Dar ti-am dat o sugestie... Ce crezi???

Raptor
7th January 2005, 21:54
Nu sunt de acord cu ce zici tu. Ideea e ca m-am saturat ca Gica Petrica si Poola Calului sa faca comentarii aiurea si ktrinca de kk, atunci cand nu-si are locu. Si crede-ma ca pot sa fac si eu acelasi lucru, dar mi se pare aiurea. Cel putin ma enerveaza, if that makes sense.

thekobe
7th January 2005, 22:49
raptor chill

MadSkillz
7th January 2005, 23:01
Gata, in calitate de lider al conspiratiei anti raptor declar pace pe sectia de NBA, baschet a forumului :)

Raptor
7th January 2005, 23:13
Mda... fascinant :)

mishu
13th January 2005, 17:45
am vazut cateva slam-uri marfa de tot... da n-am reusit sa inteleg care a fost regula... au fost unii care au ratat de trei ori la rand... si pe urma tot mai incercau... dan le da super frumos... l-am vazut live vara trecuta pe studentesc... la inelul ala jos... stia el de ce se antreneaza... si mi-a mai placut ca si el si tipul ala mai inalt... isi pregateau slam-ul... nu se aruncau in graba spre inel si ratau si apoi iar si iar cum am vazut la altii... e important sa-ti pregatesti cat mai bine saritura... cam ca la saritura in inaltime... sa-ti masori pasii... etc... si o intrebare... ce varsta au cei care au fost acolo... banuiesc ca nu mai mult de 20??

oricum de tot respectul ca se organizeaza asa ceva la cluj... cei de acolo au avut tot timplu o pasiune deosebita pentru baschet...

si raptore nu te enerva... romanii la caterinca sunt pe primul loc in lume... poate daia suntem unde suntem... daca nu vor sa incerce sa inteleaga ceva din ce zici tu... dapai sa mai si invete... treaba lor... n-are rost sa te agiti aiurea...

Mihai
13th January 2005, 17:53
Iti spun io ca mai mult de 20! Stefan e nascut in '83! Si Dan Rogojan e mai mare cu vreo 2 sau 3 ani nu sunt sigur!

Raptor
13th January 2005, 21:11
Asa este.

nr15
20th January 2005, 15:09
si eu sunt de acord cu ce a spus dan intr-unul din mesajele de mai sus
faza cu "exercitiul " pt detenta


eu nu am facut niciodata la sala exercitii pt picioare ...desii poate ar fi trebuit sa fac si mi-ar fi ajutat ..
detenta pe care o am ...am obtinut-o jucand pe la multele inele mai joase decat inaltimea normala ..unde ma straduiam sa termin fazele cu slam ..si chiar ajuta ...nici nu iti dai seama ce bine iti antrenezi muschii facnd cu ei ..exeact ceea ce trebuie sa faca ...si fortand exact grupele de muschii care iti trebuie pt saritura pe care o ai ..nu alte grupe asa cum s-ar intampla daca te duci la sala si faci exercitii ( ultima fraza ...a fost oarecum pt raptor iar ideea era ..ca nu toata lumea stie care e exat grupa de muschi pe care trebuie sa o antrenezi daca vrei sa ai mai multa forta , mai multa explozie .sa sari mai mult de pe 1 pic ..mai multe de pe doua , mai mult din fuga sau mai mult de pe loc)

danrogojan
20th January 2005, 15:24
da n-am reusit sa inteleg care a fost regula
in calificari:

3 slamuri fiecare
pt fiecare slam, 2 incercari
se considera incercare atunci cand mingea atinge inelul
(daca arunci mingea de 10 ori in panou si renunti de fiecare data
sa finalizezi dunkul, nu ai pierdut nici o incercare)

finala
acelasi lucru, pentru primii 3 clasati

juriul: 5 oameni cu note de la 1 la 5 + calificative beton, extraordinar etc

in orice caz, mai mult sau mai putin direct, publicul decide.

ce varsta au cei care au fost acolo... banuiesc ca nu mai mult de 20?/QUOTE]
io am 25.


[QUOTE]si eu sunt de acord cu ce a spus dan intr-unul din mesajele de mai sus
faza cu "exercitiul " pt detenta
parerea mea e ca pentru incepatori, acest exercitiu da rezultate fabuloase

danrogojan
20th January 2005, 15:25
am facut varza quote-urile. le-am imbricat, cum se mai spune.

nr15
20th January 2005, 15:32
nu numai pt incepatori ...exista rezultate ..
pt ei sunt cele mai evidente ..deoarece au de unde sa creasca pt ca fiind incepatori nu au detenta
si pt unul care stii sa sara ..e bun acest exercitiu ...pt ca antrenezi in acelasi timp si muschii cu care sari ..si tehnica de a da slam ( toate variantele care iti trec prin cap...si pe care nu le poti incerca din prima la un inel inalt )
culmea e cam am fost si eu destul de mult si in plumbuita ca si in alte multe locuri ...
mai mult ca sigur te stiu daca ai fost pe acolo