PDA

View Full Version : Nationala de tineret care joaca in strainatate !



Elphax
29th October 2010, 14:39
Am gasit undeva lista asta cu tinerii romani care joaca in strainatate. Sigur nu e completa.
N-ar putea onlinesport sa incerce o campanie prin care sa fie gasiti toti acesti tineri fotbalisti romani si sa fie determinata federatia sa ii urmareasca putin ? Sa gaseasca viitorii fotbalisti de nationala ?
De exemplu sa fie prezentat unul pe zi , o serie de articole ...

Alin Bucuroiu (19 ani), portar - Udinese
Bogdan Dinu Moldovan (20 de ani), portar - Espanyol Barcelona
Mihai Gherasim (17 ani), portar - Northampton Town
Alexandru Pena (20 ani), portar - AS Roma

Sebastian Mladen (18 ani), fundaș dreapta - AS Roma
Raul Guzu (18 ani), fundaș central - SC Paderborn
Cristian Daminuță (20 ani), fundaș - AC Milan
Richard Filaret (19 ani), fundaș - Celtic Glasgow
Mihai Alex Manolache (14 ani), fundaș stânga - Inter
Andrei Tăbârcea (16 ani), fundaș stânga - Pescara
Alexandru Ghiță (17 ani), fundaș central - SC Freiburg

Adrian Stoian (19 ani), mijlocaș - Pescara
Sergiu Suciu (20 ani), mijlocaș - Torino
Florin Filip (16 ani), mijlocaș - Torino
Bogdan Burlă (14 ani), mijlocaș - Osasuna
Daniel Onescu (17 ani), mijlocaș - Rimini
Alexandru Nichita (16 ani), mijlocaș - TSG 1899 Hoffenheim
Alexandru Maxim (19 ani), mijlocaș - Espanyol

Denis Alibec (19 ani), atacant - Inter
Alexandru Ioniță (21 ani), atacant - FC Koln
Gicu Grozav (20 ani), atacant - Standard Liege
Nicolao Manuel Dumitru Cardoso (19 ani), atacant - Napoli
Cătălin Țâră (16 ani), atacant - Lazio
Dragoș Iacob (14 ani), atacant - Frosinone
Cristian Ponde (15 ani), atacant - Sporting Lisabona

Elgorriaga
29th October 2010, 15:27
O federație normală la cap așa ar face.

Dar federația noastră nu e în stare să urmărească jucătorii din campionatul intern, darămite pe "obscurii" din alte țări ...

ducus
29th October 2010, 15:34
Sincer, nu stiu daca macar un sfert din acei jucatori de mai sus vor prinde echipa nationala in urmatorii 4-5 ani...La cata bulibaseala e la noi, doar sa vina un slefuitor de talente sa-i scoata la suprafata, un om cu viziune, Dan Petrescu de ex. sau Oli, dar nu vor lasa ei strainatatea pentru mocirla fotbalului romanesc... :( Sa nu ne facem sperante desarte, suntem in prapastie si acolo vom ramane cel putin pana in 2016, a recunoscut-o si Sandu.

Elphax
29th October 2010, 16:30
pai astia ar fi generatia care sa ajunga la apogeu in 2016 ;)

moty
29th October 2010, 16:31
cum? fara surdu, apostol, cocis, etc?

Elphax
29th October 2010, 17:03
cum? fara emoticoane ?

Kainsashiki
29th October 2010, 17:32
Am gasit undeva lista asta cu tinerii romani care joaca in strainatate. Sigur nu e completa.
N-ar putea onlinesport sa incerce o campanie prin care sa fie gasiti toti acesti tineri fotbalisti romani si sa fie determinata federatia sa ii urmareasca putin ? Sa gaseasca viitorii fotbalisti de nationala ?
De exemplu sa fie prezentat unul pe zi , o serie de articole ...


Unii dintre ei fac parte din planurile lui Sandoi pentru urmatoarea calificare. Detalii: http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/nationala/68812/pustii-viitorului-pe-ei-se-bazeaza-sandoi.htm

Multi dintre ceilalti au fost convocati constant la nationale de juniori, UNDER 19, UNDER 17.

E o idee buna, o sa tinem cont de ea.

SwedishMafia
29th October 2010, 17:44
Cristian Daminuță (20 ani), fundaș - AC Milan


:happy:happy
ala de la napoli, pare sa fie un jucator interesant.are de alese intre 3 nationale: brazilia(mama lui), romania(taica-so) si suedia(locul nasterii).ce-o alege?:)

NORGEMAN
29th October 2010, 19:52
India.

Sa fie urmariti constant, da. Apoi sa vedem cum misca la nivelul superior la echipa de club, apoi se pot propune catre convocare.

Numero Dieci
30th October 2010, 00:17
Cu siguranta nu este completa lista.

Din ce mai stiu mai avem un Andrei Herlea de la Grasshoppers,nbascut in Elvatia dar a ales sa joace pt. Romania,cel putin la novel de juniori,Alberto Cobrea,tot portar ca Bucuroiu si coechipier cu el la Udine(desi nu stiu daca mai este acolo si acum),Adria n Bica-Badan,sub contract cu Catania dar imprumutat pe la diverse echipe mici,Claudiu Hoban la Leicester City,Alex Nichita la Hoffenheim,etc.

Sa-i gasim noi pe toti nu cred ca ar fi foarte greu.Sa facem o campanie prin care federatia sa-i stie dar pai sa-i si urmareasca este de domenuil fantasticului.Astia nu sunt in stare sa-i vada pe astia de la noi din tara.

Plus ca multi din acestia sunt nascuti acolo in tarile respective si nu cred ca ar alege sa joace pt. Romania.
Despre Dumitru Cardoso se vorbeste mult ca a fost vazut si el odata jucand la tv la noi ca altfel nmeni nu ar fi auzit de el.Plus ca nu inteleg tam-tamul asta cu nationalitatea lui.el deja joaca pt Italia.