PDA

View Full Version : Axinia,amenda 120 000$ Cata putere are un patron,dar pinalti



Blue
11th July 2003, 02:18
Axinia trebuie sa-i plateasca 120.000 $ amenda lui Pinalti
e normal?

Ferko
11th July 2003, 07:29
Axinia trebuie sa-i plateasca 120.000 $ amenda lui Pinalti
e normal?

Daca Axinia ar avea 12 milioane $ salariu, n-ar fi nici o problema, ar fi normal. La salariul pe care-l are Axinia cred ca este doar o gluma. Proasta. Ce-i normal in fotbalul nostru ?

Pacala
11th July 2003, 08:51
:thinking: pinalti e normal?

baubau
11th July 2003, 09:19
La salariul pe care-l are(sau l-a avut)Axinia nu e deloc normal...De fapt cati fotbalisti din Diviza A au salar mai mare de 120.000 de coco?
Si cand te mai gandesti ca Stefan si Axinia sunt si innruditi... :thinking:

Gerson
12th July 2003, 06:00
inruditi dupa sticla? :)

Blue
12th July 2003, 07:31
am pus si eu nu ,ma asteptam sa aibe mai mult succes subiectul.Personal mi s-a parut strigator la cer cand am citit dar probabil ca a fost mai interesanta cearta ,cel putzin pentru doua persoane care continua sa ma provoace desi credeam ca pusesem punct.In fine, nu mai conteaza. VOIAM SA SUBLINIEZ CA PATRONII ECHIPELOR AU PUTERI DISCRETZIONARE ISI PERMIT SA SFIDEZE INTR-UN HAL INCREDIBIL.IMI ADUC AICI AMINTE DE CIRCUL LUI GIGI BECALI IN CAZURILE VLADOIU SI AMENINTZARILE CA-L IMPUSCA SAU LA MIU CU AMENINTZARILE CA-I TAIE VENELE SAU CA L-A LASAT LA TINERET CA NU DOREA PRELUNGIREA CONTRACTULUI CU MAI MULT DE UN AN INAINTE DE TERMINAREA CONTRACTULUI IN CURS. Astea mie mi se par abuzuri intolerabile

baubau
12th July 2003, 11:22
inruditi dupa sticla? :)

"Pinalty" e nasul de cununie a lui Axinia..

Dorin
12th July 2003, 14:09
Scuzati necunoasterea dar despre ce e vorba ? Ce-a facut baiatul ? :yeah: Dorin

Blue
12th July 2003, 18:18
Voiam sa povestesc pe scurt dar poate uitam vreun amanunt poate important asa ca redau articolul de zilele trecute din Jurnalul Natzional, MIE MI S-A PARUT STRIGATOR LA CERmai ales ca el e un jucator la final de contract si e singurul care a jucat fotbal acolo.

" Axinia trebuie sã-i plãteascã 120.000 de dolari lui „Pinalti”
Uriasa amendã, fãrã precedent în fotbalul românesc, a fost aprobatã si de Comisia de Disciplinã a LPF. Pinalti s-a mâniat pe Axinia pentru cã atacantul nu a fãcut deplasarea cu Ceahlãul în Finlanda, pentru jocul din Intertoto cu Tampere United.

Cum Ceahlãul sustine cã îi datoreazã lui Axinia 11.300 de dolari, acesta trebuie sã scoatã din buzunar 108.700 de dolari.
• Jurnalul National: Florine, ce zici de amenda pe care ai primit-o?
Florin Axinia: Este aberantã. Nu înteleg de ce mi s-a dat o amendã atât de mare. Eu am fost invitat sã dau probe în Germania, iar, cu o searã înaintea plecãrii, Stefan si-a dat acordul verbal.
• Mai departe ce s-a întâmplat?
Când eram pe drum, Stefan m-a sunat sã-mi spunã cã m-a suspendat. Dupã câteva minute am mai primit un telefon prin care am fost anuntat cã nemtii nu mai au nevoie de mine.
• Hizo a stiut de plecarea ta?
Mi-a spus sã mã duc în Germania si dacã nu se concretizeazã nimic sã îmi prelungesc contractul cu Ceahlãul.
• Dupã ce te-ai întors, ai mai vorbit cu Stefan?
Nu am voie sã vorbesc cu nimeni din club pentru cã suntem în litigiu.
• De ce s-a supãrat Stefan pe tine?
Îmi expirã contractul pe 19 august si vrea sã ia niste bani pe mine. Amenda asta este suma pe care Stefan vrea s-o obtinã acum, când vreau sã plec de la echipã.
• Ai bani sã plãtesti amenda?
De unde dracu’ sã am eu atâtia bani? Ce, am jucat la Real Madrid? As mai avea eu de primit de la Ceahlãul încã vreo 19.000 de dolari.
• Vei ataca aceastã decizie?
Voi face apel. O sã vorbesc si cu cei de la AFAN, ca sã îmi dea si ei o mânã de ajutor.
Stefan l-a arvunit cu un Volkswagen
Presedintele Stefan s-a hotãrât sã-l amendeze pe Axinia în momentul în care Costel Ilie a ratat o loviturã de pedeapsã în meciul cu Tampere, la 1-0 pentru finlandezi. „Pinalti” a considerat cã Axinia ar fi transformat lovitura de la 11 metri, lucru ce ar fi permis Ceahlãului sã aibã prima sansã de calificare. Stefan considerã justificatã amenda pe care Axinia a primit-o. „Eu i-am spus cã poate sã plece în Germania, dar regulamentar avea nevoie de un acord scris. În decembrie 2001 i-am dat lui Axinia un Volkswagen Golf în valoare de 20.000 de dolari. Am primit în schimb acordul verbal al jucãtorului cã îsi va prelungi contractul care îi expirã anul ãsta. Când am vãzut cã nu mai vrea sã semneze, mi-am încãlcat si eu acordul verbal, asa cum a fãcut-o si el. Cei 108.700 de dolari reprezintã banii pe care i-a primit Axinia de la Ceahlãul, plus cei 75.000 de dolari cu care eu l-am luat de la FC National”, a declarat Stefan. (Sorin Anghel)Jurnalul National"

Dorin
12th July 2003, 21:42
Multumesc de raspuns ! Ce parodie !?!? Rusinos de o asa atitudine . Ca doar nu sint sclavi fotbalistii astia .Sincer sa fiu mi-e cam rusine si de pretentiile lui Hagi la ce mai mult nu au voie jucatorii de la Buraspor . ca doar nu sint soldati chinezi nici aia ..... :yeah: Dorin

Albastreata
13th July 2003, 23:19
...intre comportamentul lui Hagi si al lui Pinalti, este cea intre al celui care vrea sa aplice profesionalismul pentru a avea rezultate si al "omului de afaceri" postrevolutionar din Romania. Este exemplul cel mai sugestiv pentru a face diferenta intre omul care a invatat ceva in afara si care nu este lasat sa aplice cunostintele in tara, de catre nemernicii gen Pinalti care vor sa roada osul pana la maduva ! Cata vreme tipul asta de politicieni vor continua sa conduca destinele tarii, in toate domeniile (deci si in fotbal, ca sunt bani de castigat de pe urma unor Axinia care isi scuipa plamanii pe terenuri ca sa prinda un contract in afara), o sa tot avem parte de asemenea povesti cu "amenzi" de sute de mii de dolari aplicate de cluburi unor jucatori carora le-a platit cateva zeci de mii... :happy

Blue
14th July 2003, 00:03
Practic este sclavajul modern, stapanul de sclavi (un libidinos, in cazul de fatza, Pinalti) se folosete de sclav(in cazul de fatza,Axinia) si la final vrea bineintzeles sa recupereze TOTZI BANII PE CARE I-A CHELTUIT CU EL IN TOTZI ACESTI ANI(de fapt cred ca nici stapanii sclavilor nu puneau in pretzul sclavului si apa sau mancarea amara pe care i-a dat-o).Bineintzles ca la noi totul capata o fatza legala cu ajutorul naparcilor STRANSE IN FRUNTEA COMITZIILOR SI COMITELOR DE TOT FELUL CARE STAU CA NISTE BUBE PE FATZA FOTBALULUI ROMANESC. Hagi a plecat pentru ca constituia un potentzial pericol la jiltzurile lor. Mi-e teama ca si Hagi si Popescu ar devenit SCLAVII UNUI STAPAN INCA SI MAI PERICULOS CA PINALTI, GIOVANNI BECALI

riva
14th July 2003, 10:33
aici e vina lu' mitica si a lu' penalty, ei au pus asta la cale. si apoi ne mai miram de ce nu merge folbalu rominesc!!!

DRAGOS
17th July 2003, 13:21
Nu e normal ca Axinia să primească această amendă însă eu îl înțeleg pe Ștefan. Dacă Axinia și-ar fi prelungit contractul ar fi jucat cu Tampere și altfel se juca calificarea pentru turul următor. Nu?
Totuși votez "Nu"!!!!!