PDA

View Full Version : Discutii aproape on topic



Pages : [1] 2

SwedishMafia
27th October 2010, 00:58
suntem siguri ca jons nu e borcica?:lol:

jonsnow
27th October 2010, 01:19
mai plimbati-va in alta parte ce conteaza ca joaca Dinamo acolo pentru voi stelisti, timisoreni, clujeni, botosaneni sau ce dracu de natii mai aveti ? jucati voi pe noul stadion, mine nu ma deranjeaza, vreti sa jucati pe lia manoiliu jucati frate, dar daca nu taceti dracu` si lasati pe altii care vor sa joace acolo sa se bucure de priveliste ;)

SwedishMafia
27th October 2010, 01:22
hai mai cristi,ce naiba..glumim si noi.:D Apropo, mutati dinamo pe noul stadion, mutati si pch in una din peluze?

jonsnow
27th October 2010, 01:24
PCH nu inseamna niste betoane dar e greu de explicat unuia care vede mai multe meciuri de tenis decat de fotbal, la tv toate..normal ;)

SwedishMafia
27th October 2010, 01:26
Am inteles,deci duceti pch cu voi pe lia manoliu.sunteti ca o trupa rock!si-asa sunteti putini!:happy pch on tour!!!/OLE/ Azi pe lia manoliu, maine in toata tara!:yeah: Sedinta de autografe,pe cand?

jonsnow
27th October 2010, 01:29
Am inteles,deci duceti pch cu voi pe lia manoliu.sunteti ca o trupa rock!si-asa sunteti putini!:happy pch on tour!!!/OLE/ Azi pe lia manoliu, maine in toata tara!:yeah: Sedinta de autografe,pe cand?

pai sa stii ca mergem in toata tara spre deosebire de unii care isi aduc aminte brusc ca sunt in protest cand au de mers 10-12 ore ;)

SwedishMafia
27th October 2010, 01:31
Mai,sa stii ca pe stadionul asta nou-nout,la asa bijuterie, oprescu o sa faca contract cu ceva firma de catering.Asadar,nu vad rostul prezentei pch-ului..:(

jonsnow
27th October 2010, 01:40
hehehe pai ne mutam doar ca sa ofticam lumea, cand vedem cum atatia "buni romani" mor de "oftica" creste inima in noi...de fapt acum expresii precum "stadionul nostru" incep parca sa sune altfel ;)

SwedishMafia
27th October 2010, 01:43
Da,tare mandri veti fi!:D Iti dai seama, cat o sa va mai invidieze lumea.Pacat ca lumea va rade de voi.veti fi 300 intr-un stadion de 55.000.:happy Bun,duceti pch si pe lia manoliu.Il duceti si pe discobol?:lol:
ps rectificare: din fericire, lumea va rade de voi!

jonsnow
27th October 2010, 01:46
beh cum am mai spus si daca suntem 30 nu 300 ce plm va phute grija pe voi ? important e ca aia 30 sa se bucure de tot confortul unui stadion civilizat cum se cuvine suporterului normal, va deranjeaza ? veniti voi si jucati aici si umpleti stadionul 55k de oameni la fiecare meci, sunt sigur ca daca e asa ne da oprescu un sut in cur in secunda doi...

zebe
27th October 2010, 01:50
De ceee ma puneti sa fac curatenie?

SwedishMafia
27th October 2010, 01:51
Da,ne deranjeaza,iti dai seama.In metrou, in autobuz,in mall, toti care nu tinem cu dinamo ,n-o sa vorbim altceva decat "pff,bre,ce-i invidiez pe aia 300 de dinamovisti.:( "
Mai,sincer, eu te inteleg ca esti asa entuziast sa jucati pe asa stadion..la ce mizerie de "stadion" aveti,asta-i precum te-ai cupla cu Gisele Bumchen,dupa ce-ai fost cu roxana. (http://www.youtube.com/watch?v=Gbq9z2s9fVg):D
Zebe,vorbim despre noii locatari ai arenei.Ce motiv ai sa stergi?
jons: ce sa zici?Pai zici destule.Ti-am zis, te inteleg!

jonsnow
27th October 2010, 01:53
Da,ne deranjeaza,iti dai seama.In metrou, in autobuz,in mall, toti care nu tinem cu dinamo ,n-o sa vorbim altceva decat "pff,bre,ce-i invidiez pe aia 300 de dinamovisti.:( "
Mai,sincer, eu te inteleg ca esti asa entuziast sa jucati pe asa stadion..la ce mizerie de "stadion" aveti,asta-i precum te-ai cupla cu Gisele Bumchen,dupa ce-ai fost cu roxana. (http://www.youtube.com/watch?v=Gbq9z2s9fVg):D

pai si eu ce zic? ;) daca nu o curteaza nimeni pe giselle o luam noi ca sa mai schimbam....sa..aerul nitel...oricum bagaboanta de steluta ramane preferata noastra fii fara grija :D

zebe
27th October 2010, 01:55
Da,ne deranjeaza,iti dai seama.In metrou, in autobuz,in mall, toti care nu tinem cu dinamo ,n-o sa vorbim altceva decat "pff,bre,ce-i invidiez pe aia 300 de dinamovisti.:( "
Mai,sincer, eu te inteleg ca esti asa entuziast sa jucati pe asa stadion..la ce mizerie de "stadion" aveti,asta-i precum te-ai cupla cu Gisele Bumchen,dupa ce-ai fost cu roxana. (http://www.youtube.com/watch?v=Gbq9z2s9fVg):D
Zebe,vorbim despre noii locatari ai arenei.Ce motiv ai sa stergi?

Pentru ca, cel putin tu, te cam repeti. Am inteles punctul tau de vedere, e destul!

SwedishMafia
27th October 2010, 01:59
zebe,relax mai,nu te agita, zau.Pe topicul cu ion moina,s-a aberat pagini la rand cu calul lui peste prajit..nu te-am vazut prea "afectat".Ba mai mult,ai intrat si tu in hora.Acum,subit, devii virulent ca se vorbeste despre noii locatari.Ma repet?Ti se pare ca forum asta, e un rau nesecat de idei noi, revolutionare?!:| De exemplu, uita-te pe topicul cu ion moina,si-ai sa vezi cat "repetitive" sunt opiniile exprimate.Le vei sterge?:happy

zebe
27th October 2010, 02:02
Stai ca inca nu am sters nimic aici. Ii treaba voastra, din partea mea va puteti pierde noaptea cu ping-pong-ul asta al vostru. Am optiunea de delete. Pe threadul cu Moina era o "idee noua, revolutionara" :D. Aici nu, is chestii care s-o mai discutat de nshpe mii de ori.

Nu mi se pare ca ar fi forumul "nesecat de idei noi, revolutionare" cand contribuiti cum contribuiti.

jonsnow
27th October 2010, 02:05
Stai ca inca nu am sters nimic aici. Ii treaba voastra, din partea mea va puteti pierde noaptea cu ping-pong-ul asta al vostru.

e stelist, ia bataie si la ping-pong dar macar o sa se mandreasca ca are paleta de tenis mai noua ca mea cumparata de pe vremea lui valentin:happy

SwedishMafia
27th October 2010, 02:09
ping pong-ul e un sport frumos.:D Astfel de discutii sunt inevitabile si normale, vazand ce chirias va domicilia pe aceasta arena. dinamovistii sunt extaziati de noua "casa", restul ii iau peste picior.asta e.:limba:
oprescu face o chestie f inteligenta. vrea sa concesioneze numele stadionului.

jonsnow
27th October 2010, 02:09
c`mon zebe :D

zebe
27th October 2010, 02:16
Jonsnow si Swedish, aveti cuvantul. :)

SwedishMafia
27th October 2010, 02:18
bey daca nici pe internet nu le mai poti da o "scaltoaca prietenoasa" vecinilor din drumul taberii...vezi de aia se omoara lumea pe strazi :D..
hai,recunoaste, ai salivat precum fratele tau pavlov...sper ca macar ai curatat tastatura.:(
ai tu un fix cu nefericirea altora.esti sigur,ca nu tu esti cel nefericit?:D chiar crezi ca lumea se oftica pe voi?!:cry: De mine, puteti sa jucati si pe nou camp,e acelasi lucru cu mutarea voastra pe lia manoliu.nu e al vostru,doar vizitatori.

bogdan_nj
27th October 2010, 05:52
Eu zic ca nu e nicio problema daca o sa joace Dinamo pe acest nou stadion din moment ce o sa plateasca o taxa pentru intrebuintare. La inceput vor fi spectatori mai multi pentru ca lumea va fi curioasa sa vada noul stadion. Dar dupa o perioada va arata jalnic cu doar 10% din capacitate folosita. Cei de la New York Red Bulls si-au facut stadion nou de 25 mii locuri ( super stadion si facut din otel ) pentru ca era aiurea cand jucau pe Giants Stadium ( 80 mii locuri ) si veneau doar 20 mii oameni ceea ce insemna 25% din capacitate. Dar tot arata aiurea asa ca au decis sa-si faca stadion nou pentru necesitatile lor.

vrabie23
27th October 2010, 11:24
de unde 10% capacitate folosita ?

vor ocupa un rand la o peluza si o jumatate de rand la tribuna 1... aseara au fost 1000 la un meci de cupa... nasol. O sa fie mai multi muncitori la stadion decat dinamovisti.

Boldur
27th October 2010, 12:05
Si care-i problema celorlalte cluburi cu cati spectatori o sa joace Dinamo pe Lia Manoliu? .... e treaba lor si doar a lor atata timp cat platesc o chirie pot juca si fara spectatori, care-i problema? .... mai nou vad ca pe toata lumea f ute grija cati spectatori o sa aiba Dinamo si-n plus sunt toti cu doctorate in estetica arenelor sportive si-s foarte preocupati de imaginea stadionului cu foarte putini spectatori ... pai daca nu va place imaginea schimbati canalul tv, atunci cand are Dinamo meciuri acasa si gata s-a rezolvat .... eu daca as fi stelist sau rapidist m-as bucura fiindca intr-un stadion de 50.000 si galeria oaspete are mai multe locuri si daca dinamovistii sunt mai putini, cu atat mai bine .... si-n plus orice echipa poate inchiria stadionul pentru anumite meciuri, chiar ciobanul spunea ca se gandeste sa joace meciurile din cupele europene pe Manoliu ... asta daca prind vreo cupa europeana:D .... atata gargara pentru nimic, dar asa "e" unii, daca noi nu avem trotineta, Ionel de la etajul 2 de ce sa aiba? ... pai nici Ionel nu are, dar a inchiriat-o si acum se da pe ea, pune-l pe babac-tu sa o inchirieze si el .... e simplu ....

St3phano
27th October 2010, 12:05
Eu zic ca nu e nicio problema daca o sa joace Dinamo pe acest nou stadion din moment ce o sa plateasca o taxa pentru intrebuintare. La inceput vor fi spectatori mai multi pentru ca lumea va fi curioasa sa vada noul stadion. Dar dupa o perioada va arata jalnic cu doar 10% din capacitate folosita. Cei de la New York Red Bulls si-au facut stadion nou de 25 mii locuri ( super stadion si facut din otel ) pentru ca era aiurea cand jucau pe Giants Stadium ( 80 mii locuri ) si veneau doar 20 mii oameni ceea ce insemna 25% din capacitate. Dar tot arata aiurea asa ca au decis sa-si faca stadion nou pentru necesitatile lor.

pai nu stiii ca la meciurile din campionat (de parca si joaca in cupe europene :happy) cica vor inchide peluzele si vor fi deschise doar tribunele, se dea impresia ca e plin stadionul.

oricum e un mare fas. nu sunt bani pt inchirierea unui astfel de stadion. plus datoriile existente la min pt groapa.

@Boldur:pai cum sa plece de pe un stadion pe altul cand au ditamai datoria la minister?

Boldur
27th October 2010, 12:14
@Boldur:pai cum sa plece de pe un stadion pe altul cand au ditamai datoria la minister?

pai ce are palaria cu primaria? ... sa inteleg ca daca cineva nu si-a platit chiria la un apartament nu se poate muta in altul pana nu-si achita datoria? ... datoria ramane si eventual se majoreaza prin penalizari de intarziere, dar asta nu inseamna ca nu se poate duce in alta parte ...

St3phano
27th October 2010, 12:16
ministerul nu e tocmai un proprietar de apartament. daca s-ar vrea, inainte de mutare i-ar obliga sa plateasca datoria.
si inca ceva: nu sunt bani pt plata intretinerii+chiriei pt groapa, dar sunt pt noul stadion? :happy
ah, am uitat - inca e club departamental.

Boldur
27th October 2010, 12:39
ministerul nu e tocmai un proprietar de apartament. daca s-ar vrea, inainte de mutare i-ar obliga sa plateasca datoria.
si inca ceva: nu sunt bani pt plata intretinerii+chiriei pt groapa, dar sunt pt noul stadion? :happy
ah, am uitat - inca e club departamental.

nimeni nu-i poate obliga sa faca nimic ... poate doar sa-i dea in judecata ca sa-si plateasca, chiria restanta .... apartament sau stadion legislatia e aceeasi ... plus ca FC Dinamo nu mai este club departamental de ceva vreme fiind o societate pe actiuni .... bull shit -urile si ironiile de doi bani chiar nu cred ca isi au rostul intr-o asemenea discutie .....

jonsnow
27th October 2010, 16:34
mdeah "hateri"... eu zic ca e cel mai bine sa nu joace nici o echipa de club pe el si sa vedem doar nationala acolo 2 meciuri maxim pe an...si eventual cateva meciuri in toamna de la vreo echipa care joaca in cupele europene adica tot steaua, dinamo, rapid....investitie de 175kk de euro pentru 8 meciuri intr-un sezon :))

St3phano
27th October 2010, 16:41
nimeni nu-i poate obliga sa faca nimic ... poate doar sa-i dea in judecata ca sa-si plateasca, chiria restanta .... apartament sau stadion legislatia e aceeasi ... plus ca FC Dinamo nu mai este club departamental de ceva vreme fiind o societate pe actiuni .... bull shit -urile si ironiile de doi bani chiar nu cred ca isi au rostul intr-o asemenea discutie .....

poate in legislatia din bangladesh nu e nicio diferenta.
in cea din romania sunt multe. spre ex. ministerul are buget si bani publici, spre deosebire de apt unui privat.

2. nu ii poate obliga nimeni? ori informatiile tale sunt pe langa, ori nu ai vazut vreun contract in viata ta.
3. era o ironie. si nu aruncata aiurea, ci strict legata de favorizarea data de min catre club prin amanarile si lipsa reactiilor - cauze a debitului asa de mare. o situatie asemanatoare este si la rapid si a fost si la steaua.

clubul departamental nu poate fi si soc pe actiuni ? :happy


din partea mea poate juca si meciurile din deplasare pe stad ala, daca se inteleg cu echipele adverse.
dar e penibil sa te cc pe tine si sa treci intrun stadion de 5 stele, cand tu pleci cu o datorie (care probabil ca tot bugetul militiei o va plati).
ca sa nu mai vb de suporteri. aveti impresia ca pe stad vor fi mai mult de 5.000 la fiecare meci in cond in care preturile la bilete vor fi destul de mari (cum sunt si costurile de intretinere)?

RunRun1730
27th October 2010, 16:56
Eu imi doresc sa joace Dinamo pe noul stadion....dar Dinamo Moscova...

jonsnow
27th October 2010, 16:59
poate in legislatia din bangladesh nu e nicio diferenta.
in cea din romania sunt multe. spre ex. ministerul are buget si bani publici, spre deosebire de apt unui privat.

2. nu ii poate obliga nimeni? ori informatiile tale sunt pe langa, ori nu ai vazut vreun contract in viata ta.
3. era o ironie. si nu aruncata aiurea, ci strict legata de favorizarea data de min catre club prin amanarile si lipsa reactiilor - cauze a debitului asa de mare. o situatie asemanatoare este si la rapid si a fost si la steaua.

clubul departamental nu poate fi si soc pe actiuni ? :happy


din partea mea poate juca si meciurile din deplasare pe stad ala, daca se inteleg cu echipele adverse.
dar e penibil sa te cc pe tine si sa treci intrun stadion de 5 stele, cand tu pleci cu o datorie (care probabil ca tot bugetul militiei o va plati).
ca sa nu mai vb de suporteri. aveti impresia ca pe stad vor fi mai mult de 5.000 la fiecare meci in cond in care preturile la bilete vor fi destul de mari (cum sunt si costurile de intretinere)?


ce gandire de capitalist balcanic :lol: :D...adica ai un stadion mai mare si unu mai mic si cand te muti de pe ala mic pe ala mare scumpesti biletele huh? :))...sunt ei niste tampiti tovarasii borcea si badea dar sunt convins ca nu sunt asa retarzi ;)...biletele probabil vor fi la fel de scumpe ca si pana acum...o sa-i intereseze sa atraga lumea la stadion daca fac biletul de la 10 lei cat e la peluza acum, 20 sau 30 nu fac nimic...intretinerea stadionului se va negocia intre Dinamo si Oprescu si se va plati dintr-o chirie, incasari din bilete, serviciile de catering si ce o sa mai vanda ei prin magazinele alea ...o sa mai vina un U2 un Depeche Mode fiti fara grija ca o sa se intretina stadionul si daca nu o sa fie asa o sa plateasca primaria diferenta...iar daca nu le convine cati bani iau de la Dinamo sa rupa contractul si sa faca rost de banii aia din alta parte :drak:..eventual se ofera St3phano sa joace o miuta vinerea acolo cu vecinii de bloc numai sa nu joace Dinamo :happy

Boldur
27th October 2010, 17:10
poate in legislatia din bangladesh nu e nicio diferenta.
in cea din romania sunt multe. spre ex. ministerul are buget si bani publici, spre deosebire de apt unui privat.

2. nu ii poate obliga nimeni? ori informatiile tale sunt pe langa, ori nu ai vazut vreun contract in viata ta.
3. era o ironie. si nu aruncata aiurea, ci strict legata de favorizarea data de min catre club prin amanarile si lipsa reactiilor - cauze a debitului asa de mare. o situatie asemanatoare este si la rapid si a fost si la steaua.

clubul departamental nu poate fi si soc pe actiuni ? :happy


din partea mea poate juca si meciurile din deplasare pe stad ala, daca se inteleg cu echipele adverse.
dar e penibil sa te cc pe tine si sa treci intrun stadion de 5 stele, cand tu pleci cu o datorie (care probabil ca tot bugetul militiei o va plati).
ca sa nu mai vb de suporteri. aveti impresia ca pe stad vor fi mai mult de 5.000 la fiecare meci in cond in care preturile la bilete vor fi destul de mari (cum sunt si costurile de intretinere)?

nu stiu care e legislatia in Bangladesh, dar in Romania nimeni nu poate recupera nishte datorii decat pe cale legala, adica prin hotarare judecatoreasca, iar ca sa existe o hotarare judecatoreasca mai intai trebuie intentat un proces civil in instanta ...si asta indiferent de tipul de institutie, particulara sau de stat .... si domenilul public de stat se supune acelorasi norme juridice ca si cel privat(in privinta datoriilor) ....cel putin in Romania ...poate in Bangladesh(a carui legislatie vad ca o stapanesti perfect) treaba sta altfel ...asa ca daca societatea pe actiuni FC Dinamo vrea sa plece din Stefan cel Mare, nimeni nu o poate retine.... asta nu inseamna ca i se sterg datoriile precedente .... acele datorii raman, plus se acumuleaza penalitatile procentuale prevazute in contractul de inchiriere.... ele se sting fie prin negocieri directe de reesalonare intre parteneri, fie prin hotarare judecatoreasca definitiva care obliga pe FC Dinamo sa plateasca datoriile si asta se poate face si prin executare silita .... dar intre timp societatea pe actiuni se poate muta unde-i doreste inima, chiar si pe Luna, datoriile nu se sting prin simpla plecare a acesteia din Stefan cel Mare ...nu inteleg ce-i asa greu de inteles ...

2. la modul cum intelegi lucrurile, nu cred c-ai vazut prea multe contracte, cu atat mai mult nu cred c-ai semnat asa ceva .... sau daca ai facut-o cred ca deja ai dat cu firma de gard si esti falimentar

3. da-mi exemple de cluburi departamentale care sunt in acelasi timp si societati pe actiuni ... eu unul nu stiu sa existe asa ceva pe planeta numita Pamant ... sunt lucruri care se exclud reciproc din start...

bogdan_nj
27th October 2010, 18:25
Tinere, am zis ca din partea mea nu e nicio problema si doar am dat un exemplu cand am zis ca cei de la Red Bulls si-au facut stadion nou cu capacitate conforma cu numarul de suporteri prezenti la meci. Pai asa sunt familii care isi fac palate cu 50 camere si ei sunt doar 3-4. Deci nu inteleg de ce esti asa vehement de parca am zis ceva de rau. Eu chiar consider ca e bine pentru acest stadion sa fie folosit cat mai mult ca doar nu l-au facut pentru 3-4 meciuri pe an pentru nationala.


Si care-i problema celorlalte cluburi cu cati spectatori o sa joace Dinamo pe Lia Manoliu? .... e treaba lor si doar a lor atata timp cat platesc o chirie pot juca si fara spectatori, care-i problema? .... mai nou vad ca pe toata lumea f ute grija cati spectatori o sa aiba Dinamo si-n plus sunt toti cu doctorate in estetica arenelor sportive si-s foarte preocupati de imaginea stadionului cu foarte putini spectatori ... pai daca nu va place imaginea schimbati canalul tv, atunci cand are Dinamo meciuri acasa si gata s-a rezolvat .... eu daca as fi stelist sau rapidist m-as bucura fiindca intr-un stadion de 50.000 si galeria oaspete are mai multe locuri si daca dinamovistii sunt mai putini, cu atat mai bine .... si-n plus orice echipa poate inchiria stadionul pentru anumite meciuri, chiar ciobanul spunea ca se gandeste sa joace meciurile din cupele europene pe Manoliu ... asta daca prind vreo cupa europeana:D .... atata gargara pentru nimic, dar asa "e" unii, daca noi nu avem trotineta, Ionel de la etajul 2 de ce sa aiba? ... pai nici Ionel nu are, dar a inchiriat-o si acum se da pe ea, pune-l pe babac-tu sa o inchirieze si el .... e simplu ....

St3phano
27th October 2010, 19:41
nu stiu care e legislatia in Bangladesh, dar in Romania nimeni nu poate recupera nishte datorii decat pe cale legala, adica prin hotarare judecatoreasca, iar ca sa existe o hotarare judecatoreasca mai intai trebuie intentat un proces civil in instanta ...si asta indiferent de tipul de institutie, particulara sau de stat .... si domenilul public de stat se supune acelorasi norme juridice ca si cel privat(in privinta datoriilor) ....cel putin in Romania ...poate in Bangladesh(a carui legislatie vad ca o stapanesti perfect) treaba sta altfel ...asa ca daca societatea pe actiuni FC Dinamo vrea sa plece din Stefan cel Mare, nimeni nu o poate retine.... asta nu inseamna ca i se sterg datoriile precedente .... acele datorii raman, plus se acumuleaza penalitatile procentuale prevazute in contractul de inchiriere.... ele se sting fie prin negocieri directe de reesalonare intre parteneri, fie prin hotarare judecatoreasca definitiva care obliga pe FC Dinamo sa plateasca datoriile si asta se poate face si prin executare silita .... dar intre timp societatea pe actiuni se poate muta unde-i doreste inima, chiar si pe Luna, datoriile nu se sting prin simpla plecare a acesteia din Stefan cel Mare ...nu inteleg ce-i asa greu de inteles ...

Te rog nu mai citi din cartea lu’ nenea carpenaru pe motiv de lectura beletristica.
Normal ca in urma unui proces (civil si in instanta, cum vad ca iti place tie, sic!) se recupereaza acele datorii.
Daca si citeai ce am zis eu intelegeai ca ma refeream la indolenta (a se citi combinatia) dintre minister si club!
POATE PRICEPI: nu am zis ca nu poate sa plece! Poate sa plece si in haiti (chiar le doresc). Ideea e ca statul roman sa si recupereze acele datorii. Ti-am dat si alte doua exemple, da te faci ca nu pricepi sau chiar e o chestie mai grava.
Tendinta pe care o vad aici este ca mutarea de pe stadion face mai greu de recuperat acele datorii, ministerul nu mai are la indemana posibilitatea intreruperii curentului samd, cum se cearta cei de la rapid. capisci?


2. la modul cum intelegi lucrurile, nu cred c-ai vazut prea multe contracte, cu atat mai mult nu cred c-ai semnat asa ceva .... sau daca ai facut-o cred ca deja ai dat cu firma de gard si esti falimentar
Da, se vede asta si din limbajul meu, nu? eh, ce sa fac si eu...
Eu nu pricep: de ce vrei sa sari gardul cand poarta e deschisa?


3. da-mi exemple de cluburi departamentale care sunt in acelasi timp si societati pe actiuni ... eu unul nu stiu sa existe asa ceva pe planeta numita Pamant ... sunt lucruri care se exclud reciproc din start...
http://www.mediafax.ro/sport/focus-pandurii-targu-jiu-si-gaz-metan-medias-singurele-cluburi-de-stat-din-liga-i-5773959
ia de citeste si tu si lasa prostiile. te asigur ca situatia descrisa in articol este pe planeta Pamant :D
Si oricum era vorba de concept - ca acele 2 lucruri nu se exclud!
S.A. e doar un mod de organizare, un tip de societate.

red-bull
27th October 2010, 21:06
pai nu stiii ca la meciurile din campionat (de parca si joaca in cupe europene :happy) cica vor inchide peluzele si vor fi deschise doar tribunele, se dea impresia ca e plin stadionul.

oricum e un mare fas. nu sunt bani pt inchirierea unui astfel de stadion. plus datoriile existente la min pt groapa.

@Boldur:pai cum sa plece de pe un stadion pe altul cand au ditamai datoria la minister?

Deci maine daca vrea muschiul lui Borcea, muta palmaresul si activele clubului pe alta societate nou infiintata. Deci care datorii?

La meciurile din campionat o sa juacm cu stadionul plin...doar la alea cu Steaua o sa fie gol...ca s-a saturat lumea sa vada cum va batem mereu...

bogdan_nj
27th October 2010, 21:15
Fara doar si poate noul stadion va aduce mai multi suporteri la stadion la meciurile lui Dinamo pentru ca unul dintre motivele pentru care nu prea sunt spectatori la toate meciurile din Liga 1 e faptul ca nu avem stadioane decente. Numai ca. din pacate, mai exista si alte multe motive pentru care lumea nu prea se inghesuie pe stadioane. Unul are fi lipsa de respect pentru adversare.

RunRun1730
27th October 2010, 23:59
La noi la Braila mereu se joaca cu casa inchisa...odata mie mi-au furat frigideru pt ca am uitat sa inchid usa...

Boldur
28th October 2010, 09:25
@St3phano

acum am priceput ....intelegi perfect dar te-ai incapatanat sa faci pe gigi contra .... foarte bine, baga mare ...

P.S.
Gazul si Pandurii nu sunt nici cluburi departamentale si nici SA-uri .... sunt societati non-profit care-si asigura cea mai mare parte din buget prin sponsorizari(nu conteaza cine le face)

St3phano
28th October 2010, 14:12
ce gandire de capitalist balcanic :lol: :D...adica ai un stadion mai mare si unu mai mic si cand te muti de pe ala mic pe ala mare scumpesti biletele huh? :))...sunt ei niste tampiti tovarasii borcea si badea dar sunt convins ca nu sunt asa retarzi ;)...biletele probabil vor fi la fel de scumpe ca si pana acum...o sa-i intereseze sa atraga lumea la stadion daca fac biletul de la 10 lei cat e la peluza acum, 20 sau 30 nu fac nimic...intretinerea stadionului se va negocia intre Dinamo si Oprescu si se va plati dintr-o chirie, incasari din bilete, serviciile de catering si ce o sa mai vanda ei prin magazinele alea ...o sa mai vina un U2 un Depeche Mode fiti fara grija ca o sa se intretina stadionul si daca nu o sa fie asa o sa plateasca primaria diferenta...iar daca nu le convine cati bani iau de la Dinamo sa rupa contractul si sa faca rost de banii aia din alta parte :drak:..eventual se ofera St3phano sa joace o miuta vinerea acolo cu vecinii de bloc numai sa nu joace Dinamo :happy

esti glumeata :D
pai normal ca vor fi alte preturi la bilete, deoarece si serviciile vor fi altele. e destul de logic.
ma doare inspre cot ce o sa decida marele afacerist porcea si comi badea,
doar spuneam ca asa previzionez ca se va intampla.

incearca sa vezi si substanta postului, dincolo de mutarea marii echipe cu multe jocuri in cupele europene acolo.

PS: la miuta de vineri tu vei plati belet :D



Deci maine daca vrea muschiul lui Borcea, muta palmaresul si activele clubului pe alta societate nou infiintata. Deci care datorii?
La meciurile din campionat o sa juacm cu stadionul plin...doar la alea cu Steaua o sa fie gol...ca s-a saturat lumea sa vada cum va batem mereu...

asta va genera automat inscrierea in liga IV, poate nu stiai.
la meciurile din cupele europene cum veti juca? :D

St3phano
28th October 2010, 14:27
@St3phano

acum am priceput ....intelegi perfect dar te-ai incapatanat sa faci pe gigi contra .... foarte bine, baga mare ...

P.S.
Gazul si Pandurii nu sunt nici cluburi departamentale si nici SA-uri .... sunt societati non-profit care-si asigura cea mai mare parte din buget prin sponsorizari(nu conteaza cine le face)

alooo crevedia!

TRANSGAZ SI ROMGAZ la Gaz Metan si
SOCIETATEA NATIONALA A LIGNITULUI OLTENIA (SNLO) la Pandurii
SUNT SOCIETATI EMINAMENTE DE STAT, prietene. S.A-uri!

toate 3 sunt printre actionarii celor 2 cluburi si au reprezentanti si in management.
sponsorizarea e doar o modalitate de alcatuire a bugetului, dar cluburile sunt tot sub conducerea societatilor de stat de mai sus.

pare rau de tine dar esti pe campii fluturand stegulete.

scuze pt dublu post

Boldur
28th October 2010, 14:40
alooo crevedia!

TRANSGAZ SI ROMGAZ la Gaz Metan si
SOCIETATEA NATIONALA A LIGNITULUI OLTENIA (SNLO) la Pandurii
SUNT SOCIETATI EMINAMENTE DE STAT, prietene. S.A-uri!

toate 3 sunt printre actionarii celor 2 cluburi si au reprezentanti si in management.
sponsorizarea e doar o modalitate de alcatuire a bugetului, dar cluburile sunt tot sub conducerea societatilor de stat de mai sus.

pare rau de tine dar esti pe campii fluturand stegulete.

scuze pt dublu post

si daca partenerii intr-o societate non-profit sunt societati de stat si mai sunt si SA concluzia ta e ca avem de a face cu un club departamental si la randul lui o SA? ... sper sa nu te apuci niciodata de afaceri ca nu te vad bine .....oricum eu unul inchei aici intreaga discutie fiindca vad ca nu intelegi decat klingoniana ...n-ai cu cine dom'le ....o zi faina :yeah:

St3phano
28th October 2010, 16:36
si daca partenerii intr-o societate non-profit sunt societati de stat si mai sunt si SA concluzia ta e ca avem de a face cu un club departamental si la randul lui o SA? ... sper sa nu te apuci niciodata de afaceri ca nu te vad bine .....oricum eu unul inchei aici intreaga discutie fiindca vad ca nu intelegi decat klingoniana ...n-ai cu cine dom'le ....o zi faina :yeah:

1. corect e termenul actionari/asociati. partenerii sunt aia de golf.

2. club departamental inclubeaza cluburile sustinute de stat, indiferent de modalitate sau metoda. prin urmare, poti spune ca cele doua cluburi in discutie sunt sustinute de stat, cu nuanta ca nu e acelasi lucruri cu cele clasice (inca de pe vremuri), unde sustinerea era/este directa.

inteleg foarte bine limba romana, dar doar cand este vorbita corect, giuristule de 1/2 norma in devenire.

KOKOSHATU
1st November 2010, 19:58
Care e termenul de predare la "cheie" al arenei?Daca e inainte de luna iunie,ar fi interesant,ca finala cupei romaniei, sa fie pe noua arena.Mai ales, daca ar fi o finala steaua-dinamo.

:( eu cred ca o finala de cupa steaua-dinamo,n'o mai vezi tu in urmatorii 300 de ani :drak::ok:

had3s89
1st November 2010, 22:07
:( eu cred ca o finala de cupa steaua-dinamo,n'o mai vezi tu in urmatorii 300 de ani :drak::ok:

castigati voi tot nebunule.voi si oltenii sunteti plini de ifose si cam atat.echipe fara palmares,fara jucatori,fara bani.vorbe,vorbe si cam atat.de fapte se ocupa tot dinamo si steaua

RunRun1730
1st November 2010, 23:12
had3s89 Dinamo mereu a fost pusa pe fapte si pe "pregatiri" pt Champions League

KOKOSHATU
2nd November 2010, 06:58
castigati voi tot nebunule.voi si oltenii sunteti plini de ifose si cam atat.echipe fara palmares,fara jucatori,fara bani.vorbe,vorbe si cam atat.de fapte se ocupa tot dinamo si steaua

...bai baiatule,la Timisoara vin de zece ori mai multi suporteri,la echipa de pitici,fata de echipa ta de suflet "300" pekinezi :drak:,daca veti juca pe NATIONAL,se prea poate ,sa faceti incasari in 20 de ani sa platiti factura apei menajere consumate intr-un tur de campionat :D:o:
...ham,miau,ham...:ras-plans:
APROPOS : de cand au fost arestati arbitrii,jucati mai cu talent GO,ca fotbal,e cam "grele" in zona aia,hai sa-ti traiasca butelia !!!!:ok:

jonsnow
2nd November 2010, 17:23
...bai baiatule,la Timisoara vin de zece ori mai multi suporteri,la echipa de pitici,fata de echipa ta de suflet "300" pekinezi :drak:,daca veti juca pe NATIONAL,se prea poate ,sa faceti incasari in 20 de ani sa platiti factura apei menajere consumate intr-un tur de campionat :D:o:
...ham,miau,ham...:ras-plans:
APROPOS : de cand au fost arestati arbitrii,jucati mai cu talent GO,ca fotbal,e cam "grele" in zona aia,hai sa-ti traiasca butelia !!!!:ok:

adevarul e ca si Timisoara urmeaza modelul national, suporteri din ce in ce mai putini si ai dracu` de pretentiosi, tot entuziasmul de la fuzionarea cu aek sau ce dracu a fost de acum 5-6 ani s-a topit si banatenii pastreaza trendul national de 3-4k la meciurile normale din campionat si cupa...
pe de alta parte oltenii care renuntasera si ei sa vina la meciuri au reinceput odata cu venirea lui piturca sa umple din nou centralul din banie lucru imbucurator, sper sa ii tina cat mai mult,:ok:...
prostia asta cu numarul de suporteri e doar ca sa mai intepi rivalii, sa nu imi spuna mie cineva ca CFR care a avut cea mai mare medie de spectatori pe propriul teren acum un sezon are cei mai multi suporteri din tara...
nu, e vorba doar de conjunctura, romanul vine la meci de conjunctura nu datorita unei mentalitati, probabil satul si el de gogosile patronilor din fotbal...atata vreme cat fotbalul e captiv un buzunarele unor retarzi, fara nici o strategie inafara de "manca si gura mea ceva" lumea va continua sa se indeparteze de stadioane...ma distreaza sa vad un suporter al timisoarei cu o medie de 8375 (26% din capacitate) pe un sezon cum rade de un dinamovist cu o medie de 3438 (22% din capcitate), pai diferenta e adunata la meciurile cu dinamo,steaua si rapid pe un stadion de 28k de locuri fata de unu de 15k cum e in stefan cel mare, la cifrele astea un singur meci Dinamo - steaua jucat cu casa inchisa pe lia manoliu rastoarna toate statisticile...mai vedeti si voi media de spectatori prin alte tari pana sa incepeti sa va credeti cocosi si sa aruncati cu pietre...din pacate ne lipseste cultura fotbalului si va mai dura pana sa o capatam si noi...oricum stadioane decente e primul pas, mai urmeaza o curatenie generala a dna-ului si ne putem si noi bucura de fotbal :ok:

had3s89
2nd November 2010, 20:14
...bai baiatule,la Timisoara vin de zece ori mai multi suporteri,la echipa de pitici,fata de echipa ta de suflet "300" pekinezi :drak:,daca veti juca pe NATIONAL,se prea poate ,sa faceti incasari in 20 de ani sa platiti factura apei menajere consumate intr-un tur de campionat :D:o:
...ham,miau,ham...:ras-plans:
APROPOS : de cand au fost arestati arbitrii,jucati mai cu talent GO,ca fotbal,e cam "grele" in zona aia,hai sa-ti traiasca butelia !!!!:ok:

se vede ca esti frustrat pana-n maduva oaselor ca orice temesverean adevarat:yeah:....sunteti multi ca sunteti dintr-un oras cat un mic cartier bucurestean,in care singura voastra distractie e venitul pe stadion.in bucuresti lumea mai are si alte preocupari,plus ca nu ne comparam din punct de vedere al suporterilor.voi aveti suporteri doar in temesvar,in timp de dinamo are suporteri in orice catun,sat,comuna,oras sau judet din tarisoara asta.e ca si cum ai compara manchester united cu west ham:rosu:

bogdan_nj
2nd November 2010, 20:45
se vede ca esti frustrat pana-n maduva oaselor ca orice temesverean adevarat:yeah:....sunteti multi ca sunteti dintr-un oras cat un mic cartier bucurestean,in care singura voastra distractie e venitul pe stadion.in bucuresti lumea mai are si alte preocupari,plus ca nu ne comparam din punct de vedere al suporterilor.voi aveti suporteri doar in temesvar,in timp de dinamo are suporteri in orice catun,sat,comuna,oras sau judet din tarisoara asta.e ca si cum ai compara manchester united cu west ham:rosu:

Sa stii ca in Anglia majoritatea suporterilor unei echipe provin din orasul respectiv. Manchester United are foarte multi suporteri inafara Angliei dar de prin alte orase din Anglia nu prea ( nici macar in Manchester nu toti tin cu United ) . Intr-adevar in Romania sunt multi suporteri stelisti si dinamovisti prin tara datorita faptului ca cele 2 echipe dominau fotbalul pana in anii '90. Orice copil care descoperea fotbalul devenea fanul uneia dintre cele 2 echipe. Acum lucrurile s-au mai schimbat si mi-e greu sa cred ca prin Timisoara, Cluj, Craiova si alte orase mai apar noi fani ai echipelor bucurestene.

had3s89
2nd November 2010, 21:26
Sa stii ca in Anglia majoritatea suporterilor unei echipe provin din orasul respectiv. Manchester United are foarte multi suporteri inafara Angliei dar de prin alte orase din Anglia nu prea ( nici macar in Manchester nu toti tin cu United ) . Intr-adevar in Romania sunt multi suporteri stelisti si dinamovisti prin tara datorita faptului ca cele 2 echipe dominau fotbalul pana in anii '90. Orice copil care descoperea fotbalul devenea fanul uneia dintre cele 2 echipe. Acum lucrurile s-au mai schimbat si mi-e greu sa cred ca prin Timisoara, Cluj, Craiova si alte orase mai apar noi fani ai echipelor bucurestene.

nu cred ca-i greu sa realizezi ca tot dinamo si steaua vor domina fotbalul romanesc si de acum incolo din toate punctele de vedere.dinamo si steaua reprezinta ceea ce barcelona si real reprezinta pt spania,bayern sau hamburg pt germania,manchester si liverpool pt anglia,celtic si rangers pt scotia,marseille si bordeaux pt franta,milan si juventus pt italia:ok:

bogdan_nj
2nd November 2010, 22:02
nu cred ca-i greu sa realizezi ca tot dinamo si steaua vor domina fotbalul romanesc si de acum incolo din toate punctele de vedere.dinamo si steaua reprezinta ceea ce barcelona si real reprezinta pt spania,bayern sau hamburg pt germania,manchester si liverpool pt anglia,celtic si rangers pt scotia,marseille si bordeaux pt franta,milan si juventus pt italia:ok:

N-as fi asa sigur. In orice domeniu inclusiv sportul lucrurile se schimba. Acum 15 ani Google nici nu exista de exemplu. In Franta Saint Ettiene are 10 titluri castigate dar ultimul in 1981. OL pana in 2002 nu castigase niciun titlu de campioana iar acum are 7. In Italia Inter are mai multe campionate decat AC Milan. Si oricum poti sa fii fanul unei echipe si fara ca aceasta sa domine campionatul din care face parte.

KOKOSHATU
2nd November 2010, 23:31
@had3s89 hohohohohoooooo ce vorbesti mai cap de lantz,si ce preocupari aveti voi in buCUResti,pe care noi aici in WEST nu le putem avea nici in gand :o:!! HA ???N'o mai ardeti la bulan cu cu stil de shick,am vazut cum va imbracati,cu ciocate la trining Sergio Tachini si tenisi la costum Armani...ce ALUP mea va spargeti atat in beshini de parca cu voi a inceput lumea,pe cand la noi e primul oras iluminat electric,primul meci de fotbal international,plus cate si mai cate campionate castigate de alte echipe timisorene,pe cand steaua si dinamo nu erau nici pe teava...VITEZA LA MAX :rosu:

alwn
2nd November 2010, 23:43
@had3s89 hohohohohoooooo ce vorbesti mai cap de lantz,si ce preocupari aveti voi in buCUResti,pe care noi aici in WEST nu le putem avea nici in gand :o:!! HA ???N'o mai ardeti la bulan cu cu stil de shick,am vazut cum va imbracati,cu ciocate la trining Sergio Tachini si tenisi la costum Armani...ce ALUP mea va spargeti atat in beshini de parca cu voi a inceput lumea,pe cand la noi e primul oras iluminat electric,primul meci de fotbal international,plus cate si mai cate campionate castigate de alte echipe timisorene,pe cand steaua si dinamo nu erau nici pe teava...VITEZA LA MAX :rosu:

ce treaba ai putea avea tu cu "WESTU"?
mi-e si greu sa inteleg ce-ai scris, probabil folosesti ceva dialect local. Scrie si tu in romana sa inteleaga toata lumea, lasa-ne cu istroromana asta sau ce naiba e..

KOKOSHATU
3rd November 2010, 00:22
ce treaba ai putea avea tu cu "WESTU"?
mi-e si greu sa inteleg ce-ai scris, probabil folosesti ceva dialect local. Scrie si tu in romana sa inteleaga toata lumea, lasa-ne cu istroromana asta sau ce naiba e..

bha !!! tu,al cui esti si ce vrei !!! HA ?:drak:

had3s89
3rd November 2010, 00:26
Da, rezultatul a fost de kkt dar ne-am luat revansa pe cotroceni,
cainii acum aproape 10 ani in supercupa cu steaua

http://www.imageno.com/thumbs/20101102/4rgsacomxp7l.jpg (http://www.imageno.com/4rgsacomxp7lpic.html)

pai cum frate,vine acum timisoreanul si spune c-au si ei asa galerie....vai de ei de penali

had3s89
3rd November 2010, 00:29
bha !!! tu,al cui esti si ce vrei !!! HA ?:drak:

mi-e mila,cam iesim din topic,dar tin sa-ti reamintesc ca esti patetic,probabil suferi de vreun sindrom inca necunoscut,pentru ca touretul nu se manifesta asa.esti de cea mai joasa speta,ca orice banatean ai ifose,dar fara sa ai pe ce sa te bazezi.m-ati innebunit cu "west-ul".....intr-adevar,e vest,dar vestul romaniei,sau esti vreun bozgor care nu se crede roman?educa-te,mergi la scoala ca esti de-un patetism ridicol

KOKOSHATU
3rd November 2010, 00:44
mi-e mila,cam iesim din topic,dar tin sa-ti reamintesc ca esti patetic,probabil suferi de vreun sindrom inca necunoscut,pentru ca touretul nu se manifesta asa.esti de cea mai joasa speta,ca orice banatean ai ifose,dar fara sa ai pe ce sa te bazezi.m-ati innebunit cu "west-ul".....intr-adevar,e vest,dar vestul romaniei,sau esti vreun bozgor care nu se crede roman?educa-te,mergi la scoala ca esti de-un patetism ridicol

bai zorro,daca o dai in "patetisme" cu mandea,ia d'aici :rosu:
esti miticul autentic si-mi provoci scarba....:o:

banzay
3rd November 2010, 01:42
se pare ca lui oprescu ia placut ideea statuii de pe Ion Moina si va face statuia lui Stefan cel Mare suspendata deasupra cubului de pe stadionul national. Simona, ai legatura:groggy:

mihai_alex
3rd November 2010, 14:54
pe toate stadioanele vestice se vand bauturi alcoolice si sa nu uitam ca berea germana n-are 5% alcool ca la noi:))....acum depinde,eu sunt nationalist,dar sa recunoastem ca romanu` nu stie sa bea,dupa 2 beri e muci.neamtul bea bere in loc de apa,se stie ca sunt "fini" cunoscatori ai berii....la noi daca s-ar vinde bere pe stadion probabil ca multi ar cadea-n freza....sper ca nu freza reala:))

Nu face generalitati.Sunt zone din tara in care locuitorii sunt obisnuiti cu alcoolul.Spre exemplu Bucovina,unde nu se bea altceva decat votca.
In Germania se vinde bere normala,de 5% pe stadion,nu mai mult.
La noi se vinde bere fara alcool.

KOKOSHATU
3rd November 2010, 16:12
Nu face generalitati.Sunt zone din tara in care locuitorii sunt obisnuiti cu alcoolul.Spre exemplu Bucovina,unde nu se bea altceva decat votca.
In Germania se vinde bere normala,de 5% pe stadion,nu mai mult.
La noi se vinde bere fara alcool.

"nu generaliza" :ok:,la Timisoara se bea pe stadion bere cu alcool,la pahar de plastic 500 ml,sa fie clar,ok ? :ok:

RunRun1730
3rd November 2010, 17:51
"nu generaliza" La FC Barabula Onesti se bea doar spirt cu zahar si "lemon"

St3phano
3rd November 2010, 18:02
degeaba daca nu e "lime" :P

alwn
3rd November 2010, 19:02
"nu generaliza" :ok:,la Timisoara se bea pe stadion bere cu alcool,la pahar de plastic 500 ml,sa fie clar,ok ? :ok:

ce treaba ai tu cu timisoara? de unde stii tu cum e acolo? cum e posibil sa te fi lasat sa intri in oras? S-a stricat si timisoara asta nu mai e ce-a fost:(

alwn
3rd November 2010, 19:07
c`mon si afara e la fel mai iesiti sa vedeti derby-uri prin europa, sa nu credeti ca stadioanele din anglia, italia sau germania sunt locuri pentru calugarite, dute la un inter milan sa vezi ce respecte isi arunca unii altora, sau la un lazio roma sa vezi cat respect respira olimpico atunci, sau la vreun derby londonez, sau la un om psg, sa nu mai vorbim de pao olympiakos sau toate derbyurile din estul europei, crezi ca acolo nu se injura lol ? iar cand vine vorba de bataie si acolo si mai nou si la noi se bat cine trebuie, omu normal nu are treaba...aia cu frica o poate spune doar cineva care nu merge la meciuri, e mani****re ieftina a la dragomir care arunca pastile de astea la care pot pune botul eventual naivii ce vad meciurile din fotoliu cu o bere si o punga de seminte alaturi...oricine merge constant la meciuri indiferent de echipa stie prea bine ca nu asta e problema numarului mic de suporteri de pe stadioanele noastre...ce treaba sa aiba suporterul de la tribuna a II-a sau I cu "huliganii" de la peluze ? daca ar fi cum zice dragomir ar trebui sa fie alea pline mereu si peluzele goale ca doar fuge lumea de huligani...prostii...ca idee nu avem nici pe departe incidentele care se intampla in "lumea civilizata" cum le place jurnalistilor sa spuna dar la noi orice torta, petarda, injuratura sau pumn sunt inmultite cu 100 de ziarele plii care nu au despre ce sa scrie si vaneaza mereu senzationalul si uite asa ai impresia ca traiesti in estul salbatic...


am fost la viena la austria- rapid, mai mare rivalitate in austria nu exista. Guess what? Mergeau cu acelasi metrou, tramvai asteptau in fata stadionului in acelasi locuri. Nu se injurau, nu se bateau, pur si simplu se ignorau. Doar in timpul meciului galeriile aflate la peluze diferite si-au aruncat ceva ironii si chiar jigniri.

sau turcia. fenerbahce. sukru saracoglu. Civilizatie, n-ai zice ca-i stadion din turcia. Nu se compara cu ce-i la noi

SwedishMafia
3rd November 2010, 19:11
sau turcia. fenerbahce. sukru saracoglu. Civilizatie, n-ai zice ca-i stadion din turcia. Nu se compara cu ce-i la noi
n-am fost la un meci.dar intre fener si galatasaray, ma indoiesc sa fie prea multa dragoste.ca exista cupluri in care unul tine cu galatasaray si altu cu fener,se poate..insa intre suporteri,se urasc de moarte.pe cand juca HAGI la galatasaray,inainte de un meci la fener,au aruncat cu excremente de vaci,peste aia de la galatasaray.

KOKOSHATU
3rd November 2010, 19:13
ce treaba ai tu cu timisoara? de unde stii tu cum e acolo? cum e posibil sa te fi lasat sa intri in oras? S-a stricat si timisoara asta nu mai e ce-a fost:(

puti amice,puti rau :drak:

SwedishMafia
3rd November 2010, 19:19
koko: mersi pentru pm trimis acum ceva timp.foarte constructiv ,educativ.esti dovada ca in timisoara,se respira aerul civilizatiei austriece.mesajul de mai sus, intaresc cele afirmate de mine.totusi, ai putea sa iti lasi patriotism local,cand postezi pe acest topic.nu intereseaza pe nimeni,cum e viata la timisoara,cat si ce se bea.evident, ma astept din partea ta, la un alt raspuns plin de civilizatie made in republic of banat si-un pm in aceleasi coordonate.in rest,sanatate si virtute:ok:

red-bull
3rd November 2010, 19:54
mai,la noi daca se vinde bere cu alcool, crede-ma, stadionul o sa fie facut bucatele-bucatele.in general, romanul e prost la bautura.cu atat mai mult la un meci de fotbal,steaua- dinamo. alcool pe aceasta arena=sinucidere curata.:D

Nu e nevoie de alcool...pastile si seringi....in rest ce pot spune...la noi nici Cola nu ai voie sa bei pe sadion...cica dai cu ea dupa arbitru....
Romanul e zmeu si asa treaz...la bautura nu mai zic...

alwn
3rd November 2010, 20:12
n-am fost la un meci.dar intre fener si galatasaray, ma indoiesc sa fie prea multa dragoste.ca exista cupluri in care unul tine cu galatasaray si altu cu fener,se poate..insa intre suporteri,se urasc de moarte.pe cand juca HAGI la galatasaray,inainte de un meci la fener,au aruncat cu excremente de vaci,peste aia de la galatasaray.

e drept pe saracoglu am fost doar la un fener- istanbul buyksehirspor. Nu era vreo rivaliatate dar erau totusi 30.000 in tribune. Aici si daca ma duc la un steaua- sportul pot fi batai in tribune. se bat intre ei sau cu politia. Totusi la austria- rapid am ramas masca sa-i vad unii langa altii in acelasi metrou sau in tramvai. In fata stadionului police destul destul de putina si grupurile de suporteri stateau la cativa metri unii de ceillati si se ignorau. In tribuna 2 de la prater erau si unii si altii, mai mult oaspetii rapid. Era ca pe vremuri la cuplajele bucurestene in care suporteri diferiti stateau in aceleasi sectoare fara probleme.

Robbert_ro
3rd November 2010, 20:42
cred că ar trebui moderatorii să ștergă ultimele 2 pagini...
deschideți-vă fraților topic dinamo vs timișoara și certați-vă acolo. văd că aici scrie „stadionul lia manoliu”. Ce mă interesează pe mine că joacă dinamo pe el, sau steaua, sau rapid? Oricum pot să bag mâna în foc că vor juca și ultimele 2 pe el în cazul în care se vor califica în CL. Principalu îi că îi stadion național, va juca naționala pe el și cred că asta îi deajuns.
Sper ca moderatorii să ia măsuri.

had3s89
3rd November 2010, 23:00
daca n-ar fi stadionul,omul de rand unde si-ar exprima frustrarile?atunci poate rata criminalitatii va creste.asa te duci pe stadion,injuri,rupi un scaun,te-ai descarcat,vi acasa linistit.decat sa-ti bati nevasta(cum multi oligofreni o fac),mai bine rupi un scaun si tipi pana-ti rupi corzile vocale pe stadion.:yeah:

RunRun1730
4th November 2010, 01:20
Hades ce mentalitate de indian ai....

bogdan_nj
4th November 2010, 04:08
RunRun, iarta-l pe Hades ca e fan Dinamo si e de inteles ca trebuie sa isi exprime frustrarile cumva lol

chelstone91
4th November 2010, 08:25
daca n-ar fi stadionul,omul de rand unde si-ar exprima frustrarile?atunci poate rata criminalitatii va creste.asa te duci pe stadion,injuri,rupi un scaun,te-ai descarcat,vi acasa linistit.decat sa-ti bati nevasta(cum multi oligofreni o fac),mai bine rupi un scaun si tipi pana-ti rupi corzile vocale pe stadion.:yeah:
locult tau e in jungla, din toate punctele de vedere

St3phano
4th November 2010, 12:30
daca n-ar fi stadionul,omul de rand unde si-ar exprima frustrarile?atunci poate rata criminalitatii va creste.asa te duci pe stadion,injuri,rupi un scaun,te-ai descarcat,vi acasa linistit.decat sa-ti bati nevasta(cum multi oligofreni o fac),mai bine rupi un scaun si tipi pana-ti rupi corzile vocale pe stadion.:yeah:

trage de fiare si inscrie-te intrun cor

KOKOSHATU
4th November 2010, 12:40
mai lasati-l dreq pe asta,el le știe pe toate,el e filomer,e bine educat si elevat,sunt scarbit si mi'e lehamite de mieji de genu'...:o::drak:
m-ai julit,traiti-ar familia.:ok:

Glumetzul
4th November 2010, 14:20
ba, taceti din gura! sunteti off-topic de 2 pagini...

RunRun1730
4th November 2010, 17:12
malasorte tu cred ca n-ai "cetit bine" titlul acestei teme....

Sir. Eko
4th November 2010, 20:10
Nu e nevoie de alcool...pastile si seringi....in rest ce pot spune...la noi nici Cola nu ai voie sa bei pe sadion...cica dai cu ea dupa arbitru....


Asa ma enerveaza faza asta....la Bihoru efectiv au bagat ospatari :happy ,se plimba aia non stop timp de 90 minute printre randuri cu tava cu seminte si pahare de suc.Evident ca de bani pe care ii dai pentru un pahar ai putea sa iti cumperi 5 litri....

RunRun1730
17th November 2010, 17:32
Steaua nu va avea in urmatorii 10 ani stadion nou :) stiti de ce? Pt ca s-a facut nationalul si mizeaza ca o sa joace acolo in liga, ca toate echipele din Bucuresti de fapt :)

St3phano
17th November 2010, 17:36
Steaua nu va avea in urmatorii 10 ani stadion nou :) stiti de ce? Pt ca s-a facut nationalul si mizeaza ca o sa joace acolo in liga, ca toate echipele din Bucuresti de fapt :)

huh? pe asta de unde ai mai scos-o?

bogdan_nj
17th November 2010, 17:39
Steaua nu va avea in urmatorii 10 ani stadion nou :) stiti de ce? Pt ca s-a facut nationalul si mizeaza ca o sa joace acolo in liga, ca toate echipele din Bucuresti de fapt :)

Foarte adevarat! Primaria capitalei nu va mai baga bani intr-un alt stadion iar despre cluburi nici nu poate fi vorba sa-si construiasca stadioane. Probabil ca Dinamo, Steaua si Rapid vor lasa stadioanele in paragina si o sa joace alternativ pe noul stadion national.

St3phano
17th November 2010, 17:41
de unde le scoateti nene p'astea???

zebe
17th November 2010, 17:58
Chiar ti se pare incredibil ca echipele din Buc o sa joace pe National in cupele europene (cel putin)?

St3phano
17th November 2010, 18:20
1. sa lase in paragina actualele arene?? rapidul si dinamo au datorii garla catre proprietarii arenelor.
2. cupa europeana se joaca si acum parca la steaua.
3. ca sa joace acolo trebuie reziliate contractele prezente si incheiate altele.
4. nu e vorba doar de cupe europene, ci de toate meciurile. diferenta ai facut-o doar tu.
5. 3 formatii din bucuresti sa joace in cupele europene pe acelasi stadion???

tie ti se pare plauzibil?

zebe
17th November 2010, 18:33
1. Da. Traim in Romania, nu inteleg de ce te-ar mira. Asta daca, intr-adevar, formatiile respective ar parasi de tot arenele. Eu insa vorbesc de cupele europene.
2. Da, si se joaca pe Ghencea pentru ca, deocamdata, ii cel mai bun stadion din Bucuresti. Crezi ca nu o sa profite de noul National atunci cand o sa fie gata? Plus ca nici nu are rost sa mai zic ca, fara renovari serioase, Ghencea nu o sa mai poata organiza meciuri in cupele europene in cativa ani.
3. Bun, si?
4. Ai mai jos quotata postarea care a lansat discutia, la care ai raspuns si tu si care dovedeste ca nu am adus eu in discutie subiectul cupelor europene. Deci nu am facut doar eu diferenta.
5. Da, de ce nu?


Steaua nu va avea in urmatorii 10 ani stadion nou :) stiti de ce? Pt ca s-a facut nationalul si mizeaza ca o sa joace acolo in liga, ca toate echipele din Bucuresti de fapt :)

RunRun1730
17th November 2010, 18:34
St3phano tu ce alegi sa joci in ploaie si cu putini suporteri ? sau sa joci pe un stadion acoperit si cu suporteri multi?

St3phano
17th November 2010, 18:47
okay: o luam pe rand ca vad ca exista o lipsa de informatii mare:
zebe:
1. nu se pot parasi acele arene (chit si numai pt meciurile europene) pt ca exista niste contracte cu anumite clauze, contracte care costa sa le incetezi asa dintro data, ca vrei.
2. se joaca in ghencea si din alte motive. chiria pt noul stadion va fi mult mai mare. poate vor fi si mai multi spectatori, dar e doar o posibilitate. numarul de spectatori e mic din cauza jocului slab al echipelor, nu din cauza gradului de frumusete si comfort al stadionului.
3. si nu se poate face chestia asta fara niste bani drept despagubire. bani pe care nu ii are sau nu vrea sa ii dea nimeni.
4. okay. nu doar tu, dar e acelasi lucru.
5. nush de ce, dar cred ca e cam greu spre imposibil de organizat treaba asta. tu crezi ca uefa va accepta sa dea peste cap tot programul numai pt ca vor 3 cluburi din romania???


RunRun: desi comparatia e deplasata, am raspuns mai devreme: nu ploaia/cum arata stadionul/amplasamentul samd sutn motivele principale pt asistenta redusa.

zebe
17th November 2010, 18:59
1. Ai vreun exemplu de clauza contractuala care dovedeste ca e imposibil sa se foloseasca alt stadion in cupele europene? S-a mai intamplat si o sa se mai intample. Mai ales ca, repet aici, niciun stadion din Bucuresti nu o sa mai poata fi folosit in cupele europene fara renovari serioase. Si zic renovari ca sa nu zic reconstructie.
2. Daca-si permit Dinamo sau U chiriile pe noul National, respectiv Moina, si-o permite si Steaua. Gradul de confort are mare legatura cu numarul de spectatori, e un lucru dovedit. Uita-te doar la noile stadioane din Europa si compara media numarului de spectatori de dinainte si de dupa reconstructie/renovare.
3. Stii sigur ca stadioanele respective is inchiriate pe o perioada determinata? Daca da, pe cat timp? Doar in cazul asta ar putea plati despagubiri in cazul in care nu respecta contractul.
4. Nu e acelasi lucru. Eu vorbesc de cupele europene, sper ca ne raportam la acelasi lucru.
5. In ce sens se da programul peste cap? Oricum, rar spre niciodata se joaca doua meciuri de cupa europeana in aceeasi zi in acelasi oras. Daca te referi la faptul ca ar trebui sa schimbe zilele in care se joaca meciurile care ar implica echipele din Bucuresti.

bogdan_nj
17th November 2010, 19:07
1. sa lase in paragina actualele arene?? rapidul si dinamo au datorii garla catre proprietarii arenelor.
2. cupa europeana se joaca si acum parca la steaua.
3. ca sa joace acolo trebuie reziliate contractele prezente si incheiate altele.
4. nu e vorba doar de cupe europene, ci de toate meciurile. diferenta ai facut-o doar tu.
5. 3 formatii din bucuresti sa joace in cupele europene pe acelasi stadion???

tie ti se pare plauzibil?

Actualele arene ale echipelor din Bucuresti sunt deja in conditii proaste. Poate Steaua are un stadion acceptabil dar uita-te la Rapid ca nu sunt in stare sa reconstruiasca o peluza de ani buni. Mi-ar place sa aud ca echipele din Bucuresti isi vor reconstrui stadioanele dar mi-e greu sa cred ca se va intampla asa ceva in curand.

Nu e deloc greu ca 3 echipe sa joace in cupele europene pe acelasi stadion. Cate meciuri joaca cele 3 echipe bucurestene in cupele europene in fiecare an ? Si chiar si in campionat e posibil sa joace pe acelasi stadion toate 3 ca si asa acum astia lungesc etapa de vineri pana luni. Probabil ca o sa ajunga sa o lungeasca 7 zile sa avem meciuri in fiecare zi lol. Daca ar juca toate cele 3 echipe in campionat pe noul stadion ar fi in total 45 meciuri pe sezon ( ca 6 meciuri se joaca intre ele ). Pana la urma si Milan si Inter joaca pe acelasi stadion si ele joaca mai multe meciuri in cupele europene decat cele 3 echipe bucurestene.

St3phano
17th November 2010, 19:08
1. pt cupele europene se poate folosi alt stadion, nu zice nimeni nimic. ce chestie: acum se poate pe ghencea, dar de la anul nu? cum asa?
2. ai vazut tu vreo declaratie serioasa de la primaria sau de la autoritatile locale ca da, am primit vreo propunere in acest sens sau te iei numai dupa ce scot de pe gura porcea samd?? gradul de comfort si nr. de spectatori din romania desigur. in vest e cum zici tu si e normal, numai ca la noi e taman invers.
3. gresesti. si in cazul contractelor incheiate pe durata nedeterminata, nerespectarea termenilor privind notificarea de denuntare unilaterala e pasibila de despagubiri.
si in orice caz, genul asta de contracte se incheie pe cel putin 1-2 sezoane.
4. okay - restrangem la cupe europene. incercasem sa ii raspund si lui RunRun tot in acelasi punct.
5. posibilitatea e destul de mare. scenariul cu 3 echipe din bucuresti in europa league jucand toate in aceeasi zi sau chiar in aceeasi grupa e destul de plauzibil. ma indoiesc ca uefa se va complica sa modifice ceva numai de dragul astora.

bogdan: tu compari influenta italiana, mlan, inter - cu influenta romaneasca la uefa?? come on...

zebe
17th November 2010, 19:18
1. pt cupele europene se poate folosi alt stadion, nu zice nimeni nimic. ce chestie: acum se poate pe ghencea, dar de la anul nu? cum asa?

Pai se schimba conditiile de licentiere a stadioanelor odata la cativa ani. Asa simplu. :)


2. ai vazut tu vreo declaratie serioasa de la primaria sau de la autoritatile locale ca da, am primit vreo propunere in acest sens sau te iei numai dupa ce scot de pe gura porcea samd?? gradul de comfort si nr. de spectatori din romania desigur. in vest e cum zici tu si e normal, numai ca la noi e taman invers.

Pai cum poti sa zici ca-i taman invers in Romania cand nu ai un exemplu concret?
Am vazut declaratii prin presa, dar nu are relevanta.


3. gresesti. si in cazul contractelor incheiate pe durata nedeterminata, nerespectarea termenilor privind notificarea de denuntare unilaterala e pasibila de despagubiri.
si in orice caz, genul asta de contracte se incheie pe cel putin 1-2 sezoane.

Nu o zis nimeni ca nu ar exista notificare.


5. posibilitatea e destul de mare. scenariul cu 3 echipe din bucuresti in europa league jucand toate in aceeasi zi sau chiar in aceeasi grupa e destul de plauzibil. ma indoiesc ca uefa se va complica sa modifice ceva numai de dragul astora.

S-a mai intamplat.

Ideea e ca e foarte probabil ca stadionul sa fie folosit in Europa de toate cele trei echipe intr-un viitor nu foarte indepartat. Imi inchipui ca nu iti convine si de-aia esti asa ferm pe pozitii, dar asta nu inseamna ca nu o sa se intample. Si eu, ca si tine, as vrea din toata inima ca toate echipele sa aiba un stadion demn de Europa, dar nu se poate.

bogdan_nj
17th November 2010, 19:18
Putem lua orice sezon in calcul si vom vedea ca echipele din Bucuresti nu au jucat asa multe meciuri in cupele europene. Poate in 2006 cand toate 3 au ajuns in primavara europeana iar Steaua si Rapid au ajuns in sferturi. Dar si atunci nu au jucat foarte multe pentru ca in grupele UEFA se jucau 2 meciuri acasa si 2 in deplasare. Deci 6 meciuri in total in grupe in Bucuresti.

In sezonul actual Dinamo a jucat 2 meciuri in cupele europene ( si ambele au fost in perioada in care Steaua inca nu intrase in competitie ) iar Rapid nu a participat. Deci nu ar fi fost vorba de nicio modificare in program.

RunRun1730
17th November 2010, 19:22
St3phano daca nu as sti ce patroni sunt la cluburile din Bucuresti n-as vorbi aiurea, dar cand oameni gen Borcea/Becali/Copos conduc cluburile imi dau seama ca nu vor scoate ei niciodata bani din propriul buzunar sa construiasca un stadion de la A la Z! NICIODATA! Oamenii astia nu vor investi in fotbal pt suporteri, atatia bani, NICIODATA!Plus ca stadionul Ghencea e inchiriat ca mai toate stadioanele din capitala :) asa ca meciurile de liga!!!!! pe National Arena o sa fie toate! Rapid-Steaua-Dinamo-"Sportu-Studentesc"-"Unirea Urziceni"- si de ce nu echipa cu parcare pt animale si locuri speciale de priponit vacile "Victoria din Branesti".
Nu stiu si nu o sa inteleg niciodata:)) dc orasele gen: Iasi, Bacau, Neamt, Braila, Constanta, Arad, Drobeta, Giurgiu, Tulcea si etc orase cu nr de locuitori peste 150.000 nu au echipe in prima liga si comune si orasele gen Urziceni, Branesti etc au norocul asta :)

bogdan_nj
17th November 2010, 19:32
Numai in SUA in campionatele lor echipele reprezinta orasele mari dar in sistemul european cu retrogradare promovare depinde doar de performantele echipelor. Si in Franta cred ca sunt orase mai mari decat Auxerre ( 40 mii locuitori ) care nu au echipa in prima liga. Si asta e valabil pentru toate campionatele.

SwedishMafia
17th November 2010, 19:33
Pe aici, inteligenta e optional.:)Faptul ca steaua nu-si va construi un stadion e pentru simplul motiv ca exista un cioban,care pana nu intra in pamant sau vinde,nu va face nimic,decat sa apara la tv.Steaua, fara ciobi, pe stadionul actual,asa cum e neacoperit,ar avea 20.000 la un meci cu fc chiajna.Fara cioban, daca proprietarul Stelei,ar avea putina viziune,ar construi un stadion nou-nout pentru Steaua.Chiria niciodata nu-ti aduce venituri.:)Un stadion precum Lia Manoliu, detinut de club iti aduce venituri substantiale(chirii din spatii comerciale,bilete,samd).Lia Manoliu e solutia,doar daca n-ai de mers ,sa joci prin austria.:)
bogdan: cine a zis ,ca primaria nu va construi un stadion pentru vreo echipa din buc?ti se pare ca s-a pus problema,ca primaria sa construiasca un stadion pentru una din echipele bucurestene?de unde ai ideile astea nastrusnice?:)

St3phano
17th November 2010, 19:33
Pai se schimba conditiile de licentiere a stadioanelor odata la cativa ani. Asa simplu. :)
Si “cativa” ani taman anul viitor, nu? :)
Steaua arata la fel aproape ca si acum 2 ani si tot s-a jucat pe el.


Pai cum poti sa zici ca-i taman invers in Romania cand nu ai un exemplu concret?
Am vazut declaratii prin presa, dar nu are relevanta.
Nu e vorba de exemplu: e vorba de segmentul de oameni ce merg acum pe stadion. Segment ce difera foarte mult de cel din europa. Chiar si cu cu comfortul (dar mai ales cu securitatea) la nivel mare, stadioanele se vor umple treptat, dar doar daca se va juca si fotbal. Daca blaturile vor continua, poti sa construiesti stadion de 7 stele si pt sticla ariesul turda ca tot degeaba.

Nu o zis nimeni ca nu ar exista notificare.
Aha. Si ce crezi tu ca inseamna lipsa unei notificari? Sau mai precis spus: lipsa notificarii in termenul prevazut in contract? Nu inseamna cumva niste daune, niste bani?
PS: ai idée ce sume au de platit rapid si dinamo catre clubul sportive rapid si catre minister? Si la steaua sunt sigur ca e o suma importanta.
Ce ai zice daca creditorii respectivi ar merge in instanta? sau ar bloca procedura de licentiere a clubului pt sezonul urmator din cauza datoriilor?



S-a mai intamplat.
Sper ca nu te referi la exemplul cu urzicatii.


Ideea e ca e foarte probabil ca stadionul sa fie folosit in Europa de toate cele trei echipe intr-un viitor nu foarte indepartat. Imi inchipui ca nu iti convine si de-aia esti asa ferm pe pozitii, dar asta nu inseamna ca nu o sa se intample. Si eu, ca si tine, as vrea din toata inima ca toate echipele sa aiba un stadion demn de Europa, dar nu se poate.
Nu e vorba ca mie nu imi convine. Nu despre asta discutam.
E vorba ca ne ccm pe noi aiurea. Noi vorbim despre niste posibilitati, stadionul inca nici macar nu e gata si noi deja punem 3 echipe de fotbal din bucuresti acolo, plus nationala, plus concertele plus mai stiu eu ce manifestare…de ce nu luam in considerare faptul ca pana acum nu a fost nicio pozitie oficiala a primariei – proprietara stadionului, despre toate astea?
inteleg ca e o euforie si e normal sa fie, dar hai sa avem si o urma de rational.

RunRun: ti-a raspuns bogdan. ex. schalke din Gelsenkirchen - po****tie de 267.000 locuitori.

bogdan_nj
17th November 2010, 19:37
bogdan: cine a zis ,ca primaria nu va construi un stadion pentru vreo echipa din buc?ti se pare ca s-a pus problema,ca primaria sa construiasca un stadion pentru una din echipele bucurestene?de unde ai ideile astea nastrusnice?:)

Pai nici n-am luat in considerare idea ca patronii cluburilor din Bucuresti vor construi stadioane noi. Asa ca ar ramane doar varianta primariei dar ei nu cred ca vor finanta un alt stadion prea curand.

zebe
17th November 2010, 19:40
Si “cativa” ani taman anul viitor, nu? :)
Steaua arata la fel aproape ca si acum 2 ani si tot s-a jucat pe el.

Pai si cine zicea ceva de anul viitor?


Nu e vorba de exemplu: e vorba de segmentul de oameni ce merg acum pe stadion. Segment ce difera foarte mult de cel din europa. Chiar si cu cu comfortul (dar mai ales cu securitatea) la nivel mare, stadioanele se vor umple treptat, dar doar daca se va juca si fotbal. Daca blaturile vor continua, poti sa construiesti stadion de 7 stele si pt sticla ariesul turda ca tot degeaba.

Nu exista studii in sensul asta, deci vorbim doar de supozitii.


Aha. Si ce crezi tu ca inseamna lipsa unei notificari? Sau mai precis spus: lipsa notificarii in termenul prevazut in contract? Nu inseamna cumva niste daune, niste bani?
PS: ai idée ce sume au de platit rapid si dinamo catre clubul sportive rapid si catre minister? Si la steaua sunt sigur ca e o suma importanta.
Ce ai zice daca creditorii respectivi ar merge in instanta? sau ar bloca procedura de licentiere a clubului pt sezonul urmator din cauza datoriilor?

Pai stai, notificare=informare. Asta inseamna ca cluburile respective is obligate sa informeze proprietarul ca paraseste arena (in cazul de fata, Ghencea). Atat. Si nu e greu sa redactezi o foaie prin care sa informezi pe cel care detine arena ca urmeaza sa folosesti un alt stadion. Sper ca ne intelegem.


Sper ca nu te referi la exemplul cu urzicatii.

Nu m-am gandit initial la Urziceni, dar da, e un exemplu bun. Nu au stadion licentiat, au inchiriat altul. Ceea ce e posibil pentru Steaua in anii urmatori.


Nu e vorba ca mie nu imi convine. Nu despre asta discutam.
E vorba ca ne ccm pe noi aiurea. Noi vorbim despre niste posibilitati, stadionul inca nici macar nu e gata si noi deja punem 3 echipe de fotbal din bucuresti acolo, plus nationala, plus concertele plus mai stiu eu ce manifestare…de ce nu luam in considerare faptul ca pana acum nu a fost nicio pozitie oficiala a primariei – proprietara stadionului, despre toate astea?
inteleg ca e o euforie si e normal sa fie, dar hai sa avem si o urma de rational.

Nu vad ce e gresit in a ne gandi ce urmeaza sa se intampla. Stai linistit, nu se caca nimeni pe el.

SwedishMafia
17th November 2010, 19:40
In primul rand, Primaria nu baga zeci de milioane,intr-un stadion, pentru o echipa care-i detinuta de persoane private.:)Daca primaria is face echipa Primaria Generala FC,atunci da:)

bogdan_nj
17th November 2010, 19:44
In primul rand, Primaria nu baga zeci de milioane,intr-un stadion, pentru o echipa care-i detinuta de persoane private.:)Daca primaria is face echipa Primaria Generala FC,atunci da:)

Foarte adevarat, dar ceea ce e si mai adevarat e ca patronii echipelor din Bucuresti nu vor construi stadioane noi in veci. Au facut ei ceva investitii in modernizarea lor dar chiar si asa nu sunt la standarde ridicate.

RunRun1730
17th November 2010, 19:48
Da, dar de ce se investeste acolo??? si nu intr-un oras mare unde poti avea suporteri de 100 ori mai multi. :) Asta mi se pare aiurea, si din ce in ce tot mai multe echipe gen Urziceni-Branesti-Chiajna promoveaza :) Comune, orase cu max 15.000 de locuitori :)

zebe
17th November 2010, 19:50
Fiindca e mult mai usor si convenabil, mai ales, pentru un investitor sa bage bani intr-o echipa mica decat intr-una cu istorie, suporteri, presiune etc.

RunRun1730
17th November 2010, 19:50
As vrea sa prinzi ziua aia in care sa pasesti pe un stadion nou construit de Becali/Copos/Borcea St3phano :)
AStia sunt oameni de nimic, sunt paraziti :) sug cat pot apoi cand totul e la pamant dispar:)

RunRun1730
17th November 2010, 19:51
zebe eu cred ca sunt costurile mai mici :) atata tot plus ca intra cu nimic spala si ceva bani si ies si pe plus, uita-te la Bucsaru cica n-are bani dupa ce a castigat o gramada cu Unirea :-j

zebe
17th November 2010, 19:53
Si costuri mici, dar si presiunea (sau lipsa ei) conteaza. Tu crezi ca daca, prin absurd, Bucsaru ar fi investit in Dinamo, Steaua, Rapid, U, Timisoara etc i s-ar fi permis sa puna echipa respectiva in situatia de a se desfiinta?

Razvan T.
17th November 2010, 19:53
Stadioanele trebuie construite de autoritatile locale, nu de patroni. ;)

RunRun1730
17th November 2010, 19:57
Razvan uita-te la Shaktar Donetsk :D e un exemplu bun ;)

zebe si pt ce mai fac echipele? sa le desfiinteze? eu as da o lege prin care sa fie obligati sa pastreze clubul cel putin 5 ani!!! Asa scarbele astea profita 1-2 ani isi iau banii si pleaca si liga I se distruge!

SwedishMafia
17th November 2010, 19:59
Razvan uita-te la Shaktar Donetsk :D e un exemplu bun ;)
!
:happy:happy:happy Ce exemplu!Pai, il compari pe Ahmetov,ala care da 20 de milioane pe un brazilian,cu descultii astia de prin ro?!:lol:

RunRun1730
17th November 2010, 20:01
Pai Swedish eu ce vreau sa zic?
Ca se poate face, dar cu astia de la noi nu, la altii se poate :)

Razvan T.
17th November 2010, 20:03
Razvan uita-te la Shaktar Donetsk :D e un exemplu bun ;)

Astia de la noi is vai de cucu lor pe praful asta :D.

RunRun1730
17th November 2010, 20:05
Sunt vai de cucu lor dar nici sa vand cluburile nu vor! Sa fim seriosi, cumparatori s-ar gasi, cel putin pentru Steaua nu s-ar pune problema :) Se gaseste un bronzat cu mult petrol in gradina sa cumpere clubul dar il vinde????

SwedishMafia
17th November 2010, 20:09
Noi sa ne vedem de lungul nasului si sa vedem ce fel de lume ne conduce si din ce suntem compusi ca si popor.Daca nu stiti, tara asta e plina de afaceristi tepari..Oameni de afaceri,care daca n-ar rula contracte cu statul,ar manca numai eugenii.Ahmetov e putred de bogat.Spre diferenta de afaceristii romani, el vrea sa lase ceva in urma.Ma apuca rasul,cand ne miram ca cfr,steaua si-au luat infrangeri urate in CL.Mai ales Steaua.Pai,cu cine sa te lupti cu echipele din Vest.Cu nesu,stancioiu,cadu sau emeghara?!:happy Ahmetov are tot dreptul sa ceara rezultate la plangaciosul de lucescu.I-a dat tot.Jucatori extrem de scumpi, un stadion ,ce zici ca-i naveta spatiala.Acea cupa uefa il tine pe plangacios in functie..altfel,era pa.
Ca romania sa aiba arene sportive,nu e nevoie de bani,ci de idei si viziuni.La noi, conducatorii de club au doar viziunea "cand ma suna aia de la sport.ro, digi sau gsp" De la A la Z,conducatorii de fotbal din ro, sunt niste rupti in fund.

Razvan T.
17th November 2010, 20:10
Sunt vai de cucu lor dar nici sa vand cluburile nu vor! Sa fim seriosi, cumparatori s-ar gasi, cel putin pentru Steaua nu s-ar pune problema :) Se gaseste un bronzat cu mult petrol in gradina sa cumpere clubul dar il vinde????

Nu cumpara nimeni, stai linistit ... sa zicem ca Steaua se vinde. La restu nu se inghesuie lumea. ;)

St3phano
17th November 2010, 20:14
Pai si cine zicea ceva de anul viitor?
Tu, mai devreme. Nu anul viitor ci peste cativa ani….care dracu e diferenta?


Nu exista studii in sensul asta, deci vorbim doar de supozitii.
Aha…atunci bine.
Exista totusi, daca te duci pe stadioanele respective.

Pai stai, notificare=informare. Asta inseamna ca cluburile respective is obligate sa informeze proprietarul ca paraseste arena (in cazul de fata, Ghencea). Atat. Si nu e greu sa redactezi o foaie prin care sa informezi pe cel care detine arena ca urmeaza sa folosesti un alt stadion. Sper ca ne intelegem.
Total eronat.
Nu e vorba doar de o simpla hartie. E vorba de mai multe chestii: sa ai platite la zi toate debitele samd. E vorba ca acea “simpla hartie” trebuie trimisa intrun anumit fel, intrun anumit termen samd. De ce crezi tu ca a fost acel scandal la inceputul anului ? cum s-a rezolvat?


Nu m-am gandit initial la Urziceni, dar da, e un exemplu bun. Nu au stadion licentiat, au inchiriat altul. Ceea ce e posibil pentru Steaua in anii urmatori.
Nu vad ce e gresit in a ne gandi ce urmeaza sa se intampla. Stai linistit, nu se caca nimeni pe el.
Okay. Steaua are stadion, de aia ziceam ca urzicatii nu sunt un exemplu bun.

Eu am zis ce am avut de zis….nu continui supozitiile bazate pe nimic. Aici facem concurs daca e bine sau nu ori daca se poate sau nu sa se mute nush cate echipe pe un stadion, cand echipele alea sunt praf financiar si stadionul nici macar nu e gata?

RunRun1730
17th November 2010, 20:17
Razvan macar Steaua!!! Sa vanda nene unuia care poate face performanta pt ca asa cum merge clubul acum cu antrenori schimbati la etapa in vecii vecilor amin nu vor face performanta

Razvan T.
17th November 2010, 20:21
Lasa ca`i bun jiji :evil:

zebe
17th November 2010, 20:22
Tu, mai devreme. Nu anul viitor ci peste cativa ani….care dracu e diferenta?

Am zis ca se schimba regulamentul de licentiere al UEFA odata la cativa ani. Atat. Ce n-ai inteles, poate pot sa-ti explic si altcumva?


Total eronat.
Nu e vorba doar de o simpla hartie. E vorba de mai multe chestii: sa ai platite la zi toate debitele samd. E vorba ca acea “simpla hartie” trebuie trimisa intrun anumit fel, intrun anumit termen samd. De ce crezi tu ca a fost acel scandal la inceputul anului ? cum s-a rezolvat?

Tu ai vorbit de notificare si atat. Eu ti-am explicat ce inseamna aia.
Da, daca au datorii trebuie sa le plateasca in caz ca nu mai folosesc stadionul in Romania. Dar in cupele europene de ce nu pot schimba arena? Iti reamintesc a nu stiu cata oara ca eu vorbesc de meciurile din cupele europene. Si, repet, s-a mai intamplat de nu stiu cate ori ca o echipa fara stadion licentiat sa foloseasca alta arena cand joaca in cupele europene.


Okay. Steaua are stadion, de aia ziceam ca urzicatii nu sunt un exemplu bun.

In momentul in care nu o sa mai fie acceptat stadionul Stelei in cupe nu o sa mai aiba. Si, fara renovari, o sa se intample asta.

St3phano
17th November 2010, 20:22
RunRun: pari asa naiv cand zici cu atata aplomb: sa vanda!
cum sa vanda, daca nevertbratul ala moare daca nu se vede pe sticla, moare daca nu e bagat in seama? fara steaua e un cct urat mirositor, cum sa vanda?

PS: previzionez ca vanzarea lui stancu si apoi a lui gardos vor constitui iar bugetul pt la anul. din pacate.




Am zis ca se schimba regulamentul de licentiere al UEFA odata la cativa ani. Atat. Ce n-ai inteles, poate pot sa-ti explic si altcumva?

deci peste nush cati ani, se schimba regulamentul uefa si steaua nu va mai putea juca pe ghencea? asta da...


Tu ai vorbit de notificare si atat. Eu ti-am explicat ce inseamna aia.
Da, daca au datorii trebuie sa le plateasca in caz ca nu mai folosesc stadionul in Romania. Dar in cupele europene de ce nu-l pot folosi? Iti reamintesc a nu stiu cata oara ca eu vorbesc de meciurile din cupele europene.

:)) asta e perla zilei. tu mi-ai explicat ce e aia notificare? cand? cand ai zis notificare=informare? sau cand ai dat-o pe aia cu simpla hartie? :))
nu il pot folosi nici in cupe daca se intampla ce dracu am zis mai devreme (instanta, nelicentiere)! ce dracu e asa greu?


In momentul in care nu o sa mai fie acceptat stadionul Stelei in cupe nu o sa mai aiba. Si, fara renovari, o sa se intample asta.

ma indoiesc. in fine, vom vedea.
parca suntem inntrun film sf: ne certam pt ce va fi in viitor??!!

SwedishMafia
17th November 2010, 20:26
st3phano: las ca justitia din ro,vegheza,si-l infunda pe cioban pe cazul pamanturilor de la mapn!:lol: eu previzionez,un stadion gol in sezonul urmator+ multe meciuri cu portile inchise!:D

RunRun1730
17th November 2010, 20:30
Ideea e ca mai toti patronii sunt recidivisti sau au dosare pe rol :)))
Becali recidivist, Iancu recidivist, Penescu recidivist...numai unu si unu :)))

Cel mai bun patron roman stiti care ar fi?
Tiriac! singurul care ar putea duce in spate un club pentru a face performanta in zilele noastre :)

zebe
17th November 2010, 20:31
ma indoiesc. in fine, vom vedea.
parca suntem inntrun film sf: ne certam pt ce va fi in viitor??!!

Bun, hai sa ne oprim aici ca nu ajungem la niciun consens. Ramane sa vedem ce se intampla. :)

St3phano
17th November 2010, 20:31
niciunul dintre aia 3 nu e recidivist, pt ca niciunul nu a fost vreodata condamnat.
ca sunt niste lepre, aia da.
zebe: okay.

RunRun1730
17th November 2010, 20:32
St3phano caut in dictionar si vezi ce inseamna recidivist?
Au stat in puscarie sau nu ???Omule zici ca esti venit de pe luna...
Le zic puscariasi atunci na...sa te multumesti...

RunRun1730
17th November 2010, 20:35
Becali a facut puscarie.
Iancu a facut puscarie.
Penescu a facut puscarie.

Sunt patroni de puscarie toti...

SwedishMafia
17th November 2010, 20:35
Ca sa fi recidivist, trebuie sa fi fost condamnat:)Niciunul nu are o condamna definitiva.:)E altceva sa ai sau sa fi avut procese pe rol.

RunRun1730
17th November 2010, 20:38
Ma rog, au fost arestati preventiv, dar in puscarie au stat nu acasa;) deci tot puscariasi se numesc

Sir. Eko
17th November 2010, 22:55
Cum sa va certati pentru niste oameni de genu ala ? :headbang:

RunRun1730
17th November 2010, 23:56
hahaha min 70 avem 1-0 cu broscarii macar in amicale sa avem noroc :))

RunRun1730
17th December 2010, 18:14
Fiecare parlamentar inainte sa se avante in politica sa puna mana sa citeasca Mein Kampf poate intelege ceea ce inseamna politica si responsabilitatea.

eugene12
17th December 2010, 23:00
Fiecare parlamentar inainte sa se avante in politica sa puna mana sa citeasca Mein Kampf poate intelege ceea ce inseamna politica si responsabilitatea.

Eu ma cam retrag de pe forumul asta ca a inceput sa cam puta a comunisti si nazisti la fel ca-n 1940.....

catalin_bv
17th December 2010, 23:34
cine e moderator pe site-ul asta? sa stearga toate injuriile! toti cei care comenteaza pe net pentru ca in realitate nu au facut nimic cu viata lor..poate etnobotanice! sa stearga comment-urile fara rost sau cei care suntem seriosi sa ne retragem si sa ramana cei cu fumurile!

KOKOSHATU
18th December 2010, 00:08
cine e moderator pe site-ul asta? sa stearga toate injuriile! toti cei care comenteaza pe net pentru ca in realitate nu au facut nimic cu viata lor..poate etnobotanice! sa stearga comment-urile fara rost sau cei care suntem seriosi sa ne retragem si sa ramana cei cu fumurile!

...pe alocuri ai dreptate,dar te intreb si eu ceva :
- stii ce fac oamenii seriosi ? :o::ok:
A.R. pe adresa mentionata :cya:

RunRun1730
18th December 2010, 03:20
eugene, tu mai intai citeste cartea aia si sa-mi spui ce-ai retinut din ea, nu trebuie sa fii nazist ca sa o citesti.....
Iti recomand din volumul I cap 3: Consideratii politice generale privind sederea mea la Viena.
Apropo nu sunt nazist si nici comunist.....

bogdan_nj
18th December 2010, 06:38
Da, asa e...Nu trebuie sa fii nazist sau comunist sa citesti acea carte.

catalin_bv
18th December 2010, 17:46
...pe alocuri ai dreptate,dar te intreb si eu ceva :
- stii ce fac oamenii seriosi ? :o::ok:
A.R. pe adresa mentionata :cya:

se kokoshaza! :rolleyes:

KOKOSHATU
18th December 2010, 18:34
se kokoshaza! :rolleyes:

nu,nu,nu . GRESIT !!! se CORDESC la ochiu' maro :ok:,ai de grija...suspiciosule.

catalin_bv
18th December 2010, 23:04
[QUOTE=KOKOSHATU;3322522]nu,nu,nu . GRESIT !!! se CORDESC la ochiu' maro :ok:,ai de grija...suspiciosule.[/QUOTE

pai da, se kokoshaza, kokoshatule!

evil78
19th December 2010, 22:09
Cum s-a ajuns de la stadionul national, la cartea lui Hitler??? :happy:happy:happy
Voi cred ca ati dat un nou sens cuvintelor "off topic".

harciog
21st December 2010, 12:59
speram ca prin puterea exemplului (Bucuresti, Cluj plus renovarile de la Tg. Jiu si Ploiesti) sa ia cineva initiativa si sa construiasca stadioane noi

Si de ce bagi bucurestiul ca exemplu ??

Cel mai bun exemplu este CLUJ . acest stadion din cate stiu eu se construieste doar din bani LOCALI .. din cate stiu eu Lia Manolieu sa face si cu bani de la Guvern ... adica banii din toata tara !!!! asta nu e exemplu ... Dar ca se construieste este 1 exemplu dar nu si din ce bani .. Ca sa il dai exemplu trebuie doar din bani locali si gen patronate .. Eu sunt cu Handbalul sunt fan Oltchim ,urmaresc CFR Cluj cand am ocazia ( a revolutionat fotbalul intern ), Echipa nationala , si tot ce reprezinta romania in competitii .. (asta ca sa nu ma acuzi de ceva ca sunt anti bucuresti :yeah: )

Sifodias
22nd December 2010, 13:19
Si de ce bagi bucurestiul ca exemplu ??

Cel mai bun exemplu este CLUJ . acest stadion din cate stiu eu se construieste doar din bani LOCALI .. din cate stiu eu Lia Manolieu sa face si cu bani de la Guvern ... adica banii din toata tara !!!! asta nu e exemplu ... Dar ca se construieste este 1 exemplu dar nu si din ce bani .. Ca sa il dai exemplu trebuie doar din bani locali si gen patronate .. Eu sunt cu Handbalul sunt fan Oltchim ,urmaresc CFR Cluj cand am ocazia ( a revolutionat fotbalul intern ), Echipa nationala , si tot ce reprezinta romania in competitii .. (asta ca sa nu ma acuzi de ceva ca sunt anti bucuresti :yeah: )

In primul rand e Bucuresti,cu B mare!In al doilea rand care-i problema daca sunt si bani de la guvern?O sa fie stadionul echipei nationale,ne faceam naibii de ras ca ditamai tara sa nu aiba un stadion decent pe care sa evolueze echipa nationala.Asa ca mi s-ar fi parut absolut normal ca toti banii(nu numai o parte)necesari constructiei sa vina de la Guvern.

mihaiomc
22nd December 2010, 16:02
Daca e poza panoramica trebuie sa fie de 3 ori cat dimensiunea forumului? :mda::)


D'aia mare ca e panOramica... poza aia a ta e panAramica... :happy

ady18 sibiu
22nd December 2010, 17:41
creierul tau in care categorie vrei sa-l incadrez?

SORENSEN
22nd December 2010, 21:19
In primul rand e Bucuresti,cu B mare!In al doilea rand care-i problema daca sunt si bani de la guvern?O sa fie stadionul echipei nationale,ne faceam naibii de ras ca ditamai tara sa nu aiba un stadion decent pe care sa evolueze echipa nationala.Asa ca mi s-ar fi parut absolut normal ca toti banii(nu numai o parte)necesari constructiei sa vina de la Guvern.
Sa fie clar ...vad multi confuzi pe aici
Cand s-a inceput stadionul ...fiind stadionul NATIONAL guvernul a promis ca va suporta o buna parte din costuri... la inceput din cate stiu au dat primele transe si atat...in rest de la bugetul consiliului local .
Nu cred ca acest guvern a participat cu mai mult din 10-20% pentru stadion...desi este stadionul National

RunRun1730
23rd December 2010, 03:02
Sorensen era si normal sa fie banii din bugetul cosiliului local...
Pentru ca stadionul este in capitala asta 1 la mana si 2 nu cred ca e vreun oras cu un buget mai mare decat cel al Bucurestiului in Romania :)

harciog
23rd December 2010, 14:50
In primul rand e Bucuresti,cu B mare!In al doilea rand care-i problema daca sunt si bani de la guvern?O sa fie stadionul echipei nationale,ne faceam naibii de ras ca ditamai tara sa nu aiba un stadion decent pe care sa evolueze echipa nationala.Asa ca mi s-ar fi parut absolut normal ca toti banii(nu numai o parte)necesari constructiei sa vina de la Guvern.

1* si care e maretia mestere de a scrie cu b mare (cam ce reprezinta bucurestiul pentru provincie ? chiar vrei sa sti ??!!) .. e un complex tipic galeriei dinamo ?? ca o sa jucati pe el ?? o sa zboare scaunele la un meci dinamo - steaua !!!.. :))
2* stadionele in general se fac din banii locali (consiliile judetene)cu parteneriat privat ..
3* e bine ca se construieste dar daca tu citeai postul meu mai bine .. poate il intelegeai ... bucurestiul nu e un exemplu in construire a unui stadion (dar este un exemplu ca se construieste :great: ) .. ci consiliul judetean din Cluj(din banii locali), CFR Cluj (patronat) urmeaza Brasov, etc , asa ar trebuii sa se faca in toate orasele .. parteneriat privat e cel mai accesibil ..
Acesta este singurul stadion din tara care s-a construit 10-20 % din banii de la guvern (si interesul lor a fost ca se organizeaza finala UEFA si acesta este si motivul de s-a construit ca altfel .......) ,si 80% banii din bucuresti .. mie imi place Oprescu asta la maxim . e de apreciat.. acesta o sa fie si ultimul stadion construi cu banii de la guvern aia putini ... . sper sa ma insel .. acest stadion trebuia facut doar cu banii de la guvern nu cu banii bucurestenilor , pentru ca este stadionul national ..

Sifodias
24th December 2010, 02:33
1* si care e maretia mestere de a scrie cu b mare (cam ce reprezinta bucurestiul pentru provincie ? chiar vrei sa sti ??!!) .. e un complex tipic galeriei dinamo ?? ca o sa jucati pe el ?? o sa zboare scaunele la un meci dinamo - steaua !!!.. :))
2* stadionele in general se fac din banii locali (consiliile judetene)cu parteneriat privat ..
3* e bine ca se construieste dar daca tu citeai postul meu mai bine .. poate il intelegeai ... bucurestiul nu e un exemplu in construire a unui stadion (dar este un exemplu ca se construieste :great: ) .. ci consiliul judetean din Cluj(din banii locali), CFR Cluj (patronat) urmeaza Brasov, etc , asa ar trebuii sa se faca in toate orasele .. parteneriat privat e cel mai accesibil ..
Acesta este singurul stadion din tara care s-a construit 10-20 % din banii de la guvern (si interesul lor a fost ca se organizeaza finala UEFA si acesta este si motivul de s-a construit ca altfel .......) ,si 80% banii din bucuresti .. mie imi place Oprescu asta la maxim . e de apreciat.. acesta o sa fie si ultimul stadion construi cu banii de la guvern aia putini ... . sper sa ma insel .. acest stadion trebuia facut doar cu banii de la guvern nu cu banii bucurestenilor , pentru ca este stadionul national ..
E o chestie de bun simt si de corectitudine gramaticala sa scrii cu litera mare.Dar se pare ca tu nu ai nici una dintre caracteristicile astea...Nu stiu cine-i ala frustratul dintre noi doi,insa vad ca tu ai ceva cu Bucurestiul...

boshcUtza
24th December 2010, 09:17
nu vreti voi sa va purtati discutiile aiurea in alta parte? aici vorbim totusi desopre un stadion.

@zebe
propun sa muti ultimele postari in threadul ala cu aproape on topic

alwn
12th February 2011, 21:14
Eu cred ca stadionul asta nou nu se va umple niciodata, la inaugurare daca are loc cu Inter Milano vor fi 20.000 oameni in cel mai bun caz. In rest, in cel mai fericit caz 22.000-23.000 oameni la 2-3 meciuri din sezon, in rest o medie de 10.000 ar fi senzationala, dar nu cred in ea. Meciurile pe stadionu asta le vom disputa cu o medie de 5000-6000 spectatori

M-am lamurit cu clujenii, cate un nucleu de 5000 fani (la "U" Cluj) si vreo 500 (la cfr), in rest bagatori de seama, atarnatori, spectatori, buni clujeni, cocalari care vin la meciuri cu iubitele ca la film. Cand vom vedea 20.000 oameni pe stadion, sa stim ca 15.000 nu au venit pentru "U" ci pentru ca e "cool" in cocalarismul lor penibil sa vina pe stadion, ca si cum merg la Mall.

PS: Sper ca e clar pentru toata lumea ca va exista o migratie clara din gruia spre Cluj Arena. Le scade media de spectatori la cfristi la 2100 pe meci :) Si asta e o performanta daca raman cu atata macar. Odata ce vor calca taranii pe Cluj Arena, le va fi rusine sa se intoarca in Gruia, ca acolo-i doar un maldar de shiare, pe langa Mollu' de pe langa Somes

de cand a devenit ceva rau sa vii la stadion ca la un spectacol? sau de cand a devenit stadionul apanajul "ultrasilor"?
stadionul s-a facut si din banii bagatorilor de seama, atarnatorilor, cocalarilor si iubitelor lor nu si nu vad de ce nu s-ar duce
daca statea doar in "ultrasi" fotbalul disparea de mult. Ca sa poti contribui la constructia unui stadion si intretinerea lui trebuie sa ai o slujba, alta decat suporter de fotbal si sa platesti impozite. Asa ca fara bagatorii de seama niema stadion. "Ultrasii".. sa fim seriosi, galeria care intra fara bilet, sa nu-mi spuna mie cineva ca se construiesc stadioane din banii celor cateva sute de la peluza care canta si danseaza :nah:

De fapt in vest le-au cam taiat-o "ultrasilor". Si-au dat aia seama ca spectatorul de middle class care urmareste meciul ca la teatru, consuma wurst si bere e baza economica a fotbalului nu cateva sute/mii de membrii ai galeriei. Asa ca daca galeria deranjeaza cu ceva pe mancatorul de wurst, adio stadion, vad meciul la sectie.

Sifodias
13th February 2011, 01:16
" Si-au dat aia seama ca spectatorul de middle class care urmareste meciul ca la teatru, consuma wurst si bere"
Penibila imagine totusi...Probabil tine si de gusturi dar oamenii ce vin la stadion ca si cum ar venii la teatru ma dezgusta!

NORGEMAN
13th February 2011, 01:43
de cand a devenit ceva rau sa vii la stadion ca la un spectacol? sau de cand a devenit stadionul apanajul "ultrasilor"?
O chestie sa stii, fotbalul modern a luat amploare datorita "ultrasilor". Nu stiu ce intelegi tu prin cuvantul ultras, dar el nu este sinonim cu mesajul transmis de mass-media. Sa nu ai impresia ca un "ultras" este vreun copilas ce se maimutareste pe un gard.




stadionul s-a facut si din banii bagatorilor de seama, atarnatorilor, cocalarilor si iubitelor lor nu si nu vad de ce nu s-ar duce
daca statea doar in "ultrasi" fotbalul disparea de mult. Ca sa poti contribui la constructia unui stadion si intretinerea lui trebuie sa ai o slujba, alta decat suporter de fotbal si sa platesti impozite. Asa ca fara bagatorii de seama niema stadion. "Ultrasii".. sa fim seriosi, galeria care intra fara bilet, sa nu-mi spuna mie cineva ca se construiesc stadioane din banii celor cateva sute de la peluza care canta si danseaza :nah:
Nu cred ca ai inteles mesajul lui BBB.




De fapt in vest le-au cam taiat-o "ultrasilor". Si-au dat aia seama ca spectatorul de middle class care urmareste meciul ca la teatru, consuma wurst si bere e baza economica a fotbalului nu cateva sute/mii de membrii ai galeriei. Asa ca daca galeria deranjeaza cu ceva pe mancatorul de wurst, adio stadion, vad meciul la sectie.
Intreaba jucatori de fotbal (si nu numai din acest sport de echipa) ce prefera sa aiba in tribune la meciurile lor: o persoana care se gandeste ce sa bage in gura sau unul care ii incurajeaza, care este cu adevarat atent la meciul lor si care il traieste ca atare. "Respectul genereaza respect" este valabil si la meci, in rel. fotbalist-suporter, fotbal de calitate din partea echipei in functie de cat de interesat de echipa este suporterul - asta asa ca o replica la ultima ta fraza.

jonsnow
13th February 2011, 02:11
de cand a devenit ceva rau sa vii la stadion ca la un spectacol? sau de cand a devenit stadionul apanajul "ultrasilor"?
stadionul s-a facut si din banii bagatorilor de seama, atarnatorilor, cocalarilor si iubitelor lor nu si nu vad de ce nu s-ar duce
daca statea doar in "ultrasi" fotbalul disparea de mult. Ca sa poti contribui la constructia unui stadion si intretinerea lui trebuie sa ai o slujba, alta decat suporter de fotbal si sa platesti impozite. Asa ca fara bagatorii de seama niema stadion. "Ultrasii".. sa fim seriosi, galeria care intra fara bilet, sa nu-mi spuna mie cineva ca se construiesc stadioane din banii celor cateva sute de la peluza care canta si danseaza :nah:

De fapt in vest le-au cam taiat-o "ultrasilor". Si-au dat aia seama ca spectatorul de middle class care urmareste meciul ca la teatru, consuma wurst si bere e baza economica a fotbalului nu cateva sute/mii de membrii ai galeriei. Asa ca daca galeria deranjeaza cu ceva pe mancatorul de wurst, adio stadion, vad meciul la sectie.

si apropo de "razboiul" asta al ultrasilor cu cluburile mai ales in Italia stii vreo statistica a numarului de spectatori pe etapa ??? in italia e in cadere libera, de la an la an din ce in ce mai putini spectatori, multi dintre oamenii "seriosi" trecuti de 45-50 de la tribune au stat in tinerete in peluza si spre deosebire de noi aia nu sunt asa batuti in cap incat sa imparta lumea in oameni cumsecade si ultrasi :ok:...

BBB
13th February 2011, 12:37
Grecia, Turcia si Serbia au ramas ultimele baricade unde stadioanele sunt pline de fanatici. In restul tarilor europene ori stadioanele sunt pline cu tarani bautori de bere care se duc la meci ca la teatru (Anglia, Spania, Germania) ori au ajuns sa aiba medie de spectatori pe meci de sub 10.000, lumea fiind scarbita de fotbalul modern (Italia).

Jeleul
13th February 2011, 16:14
Sa fim seriosi, tu ai vazut ce atmosfera e pe stadioanele din Bundesliga ? Borussia Dortmund cu cea mai mare peluza din Europa unde incap aprox. 25k de oameni, cu stadionul de 80k plin ochi la fiecare meci (medie de 75k/ pe sezon, printre cele mai mari din Europa) , fac o atmosfera fantastica. Schalke care in turul asta in campionat cel putin a fost praf rau, si chiar si asa la fiecare meci are stadionul plin si fanii canta. Exemplele pot continua, chiar e aberant sa zici ca In Bundesliga sau Premier League fanii nu fac atmosfera.

evil78
13th February 2011, 17:19
Sa fim seriosi, tu ai vazut ce atmosfera e pe stadioanele din Bundesliga ? Borussia Dortmund cu cea mai mare peluza din Europa unde incap aprox. 25k de oameni, cu stadionul de 80k plin ochi la fiecare meci (medie de 75k/ pe sezon, printre cele mai mari din Europa) , fac o atmosfera fantastica. Schalke care in turul asta in campionat cel putin a fost praf rau, si chiar si asa la fiecare meci are stadionul plin si fanii canta. Exemplele pot continua, chiar e aberant sa zici ca In Bundesliga sau Premier League fanii nu fac atmosfera.

100% adevarat. Am vazut meciuri ale lui Koln, Kaiserslautern, Mönchengladbach sau alte echipe din 2.Bundesliga, (ca sa nu mai vorbim de primele ligi din Germania, Anglia...) unde erau 50.000 de oameni la meci si o atmosfera, cum la noi nu prea am vazut in prima liga.
Daca nu rupi scaunele, nu arunci cu diferite obiecte pe teren, sau nu te bati cu fortele de ordine, insemna ca esti "taran" sau ca nu e "atmosfera buna" ???
"Taranii" aia de care vorbeste BBB sunt la noi, nu in Germania sau Anglia. Aia, care vin la stadion doar sa injure si sa scuipe seminte in capul celui care sta cu un rand in fata lui.

@BBB
Spune-mi ce nu iti place la "taranii" astia?
http://www.youtube.com/watch?v=cMh9h0dabik&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=xz-1NiLAkU0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wxEsY8RJuZ8&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=MUEwZxcjkPY&feature=related

evil78
13th February 2011, 17:33
ori au ajuns sa aiba medie de spectatori pe meci de sub 10.000, lumea fiind scarbita de fotbalul modern (Italia).
Uita-te la aceste date si spune-mi din ce ai treas tu concluzia, ca fanii Italieni sunt saturati de fotbal? Care echipa din Grecia, Turcia, sau Serbia (unde zici tu ca sunt ultimii fani adevarati :))), ai vazut tu, cu o medie de spectatori/pe sezon, de peste 50.000??? Cea mai buna echipa din Serbia (Steaua Rosie) ar fi ultima in acest clasament din Italia. Si tu zici, ca in Italia s-au saturat oamenii de fotbal? Nu confunda huliganismul cu fanatismul! Sunt doua lucruri total diferite. Uita-te in Dex.
Italia (sezonul trecut, 2009-2010):
http://www.european-football-statistics.co.uk/attn/2010/aveita.htm

Iata aceleasi statistici pt. Romania. (2009-2010) :happy
http://www.european-football-statistics.co.uk/attn/2010/averom.htm

BBB
13th February 2011, 21:01
100% adevarat. Am vazut meciuri ale lui Koln, Kaiserslautern, Mönchengladbach sau alte echipe din 2.Bundesliga, (ca sa nu mai vorbim de primele ligi din Germania, Anglia...) unde erau 50.000 de oameni la meci si o atmosfera, cum la noi nu prea am vazut in prima liga.
Daca nu rupi scaunele, nu arunci cu diferite obiecte pe teren, sau nu te bati cu fortele de ordine, insemna ca esti "taran" sau ca nu e "atmosfera buna" ???
"Taranii" aia de care vorbeste BBB sunt la noi, nu in Germania sau Anglia. Aia, care vin la stadion doar sa injure si sa scuipe seminte in capul celui care sta cu un rand in fata lui.

@BBB
Spune-mi ce nu iti place la "taranii" astia?
http://www.youtube.com/watch?v=cMh9h0dabik&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=xz-1NiLAkU0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wxEsY8RJuZ8&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=MUEwZxcjkPY&feature=related

Tu-mi arati galeriile, alea 10% din capacitatea stadionului, nu restul de 90% umplut de basinosi

BBB
13th February 2011, 21:18
Si vorbind de audienta din Italia, chiar cifrele aratate de tine vorbesc de la sine:

Inter - medie de 56.195 - capacitate stadion 80.074
Milan - medie 42.809 - capacitate stadion 80.074
Roma - medie 40.475 - capacitate stadion 72.698
Napoli - medie 40.797 - capacitate stadion 60.240
Lazio - medie 36.154 - capacitate stadion 72.698
Fiorentina - medie 27.428 - capacitate stadion 47.290
Genoa - medie 25.585 - capacitate stadion 36.536
Bari - medie de 25.391 - capacitate stadion 58.248
Doria - medie 25.240 - capacitate stadion 36.536
Palermo - medie 25.017 - capacitate stadion 36,349
Juventus - medie 22.924 - capacitate stadion 28,000
Bologna - medie 19.470 - capacitate stadion 38,279
Udinese - medie 17.356 - capacitate stadion 41,652
Parma - medie 17.061 - capacitate stadion 27,906
Catania - medie 15.342 - capacitate stadion 23,420
Cagliari - medie 14.649 - capacitate stadion 23,486
Atalanta - medie 12.914 - capacitate stadion 26.393
Chievo - medie 11.922 - capacitate stadion 39,211
Siena - medie 11.241 - capacitate stadion 15,373
Livorno - medie 10.668 - capacitate stadion 19,238


Adica, ca sa iti calculez concret, o medie de ocupare a stadioanelor in acel sezon pe undeva la 55%! Si nu poti compara sezonul 2009-2010 cu cel actual, unde efectiv bate vantul prin tribune!

evil78
13th February 2011, 22:08
Adica, ca sa iti calculez concret, o medie de ocupare a stadioanelor in acel sezon pe undeva la 55%! Si nu poti compara sezonul 2009-2010 cu cel actual, unde efectiv bate vantul prin tribune!

Ce treaba are marimea stadionului, cu ceea ce discutam noi? La meciurile lui Inter vin in medie 50.000 de oameni, in timp ce la meciurile pe care le joaca Steaua Rosie Belgrad sunt in medie 13.000 de oameni, desi joaca pe un stadion de 55.000 de locuri. La fel Panathinaikos joaca pe un stadion de 70.000 de locuri si are o medie de doar 20.000 de spectatori. Asadar conteaza interesul oamenilor, nu marimea stadionului. Pai daca Inter avea un stadion de doar 50.000 de locuri si, prin urmare, era plin, atunci erau mai fanatici fanii, fiindca e plin stadionul??? Sau ce vroiai sa zici? :)) Asa ca e mai mare stadionul, inseamna ca acei 50.000 de oameni, care vin, nici nu conteaza? Sau dupa ce logica ai gandit tu ce ai spus mai sus? Chiar si daca ar fi s-o luam dupa procente, Italia tot sta mai bine decat Grecia sau Serbia. (sau chiar si decat Turcia, de care nu am vorbit, fiindca nu o consider ca fiind in Europa)
Tie ti se pare, daca te uiti la numarul de spectatori din 2011, ca bate vantul prin tribunele din Italia? La primele trei clasate (Inter, Ac Milan, Napoli) chiar s-a marit numarul spectatorilor fata de anul trecut! Mai ales ca Inter a si castigat CL.
http://www.european-football-statistics.co.uk/attn/aveita.htm

Dar acum sa lasam Italia. Vorbeam parca de altceva. Tu spuneai ca la meciurile din Germania si Anglia se duc numai tarani. Si ca nu mai sunt fani fanatici in Europa, decat in Serbia, Grecia si Turcia.
Media campionatului Sarb este de 2.100(!!!) de spectatori\pe meci, iar campionatul din Grecia are o medie de 7000 de spectatori/meci.
http://www.european-football-statistics.co.uk/attn/avesrb.htm
http://www.european-football-statistics.co.uk/attn/avegrc.htm

Acum trebuie sa te intreb ce intelegi tu prin, te citez pe tine: "stadioane pline de fanatici"? Nu inseamna, ca oamenii ar trebui sa se duca la meciuri intr-un numar putin mai mare? Ai spus ca eu ti-am aratat doar galeriile....Pai si acolo in Serbia sau Grecia discutam doar de galerii, care sunt niste galerii micute, o mana de oameni, comparat cu marile galerii din Germania, Italia, Anglia, Portugalia, etc. Prin ceea ce se evidentiaza si isi fac simtita prezenta Sarbii si Grecii, creand falsa impresie ca sunt cei mai smecheri fani din lume, sunt mai mult bataile, si violenta. De aceea ti-am spus sa nu confunzi huliganismul cu fanatismul.

NORGEMAN
13th February 2011, 23:32
100% adevarat. Am vazut meciuri ale lui Koln, Kaiserslautern, Mönchengladbach sau alte echipe din 2.Bundesliga, (ca sa nu mai vorbim de primele ligi din Germania, Anglia...) unde erau 50.000 de oameni la meci si o atmosfera, cum la noi nu prea am vazut in prima liga.
Daca nu rupi scaunele, nu arunci cu diferite obiecte pe teren, sau nu te bati cu fortele de ordine, insemna ca esti "taran" sau ca nu e "atmosfera buna" ???
"Taranii" aia de care vorbeste BBB sunt la noi, nu in Germania sau Anglia. Aia, care vin la stadion doar sa injure si sa scuipe seminte in capul celui care sta cu un rand in fata lui.

@BBB
Spune-mi ce nu iti place la "taranii" astia?
http://www.youtube.com/watch?v=cMh9h0dabik&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=xz-1NiLAkU0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wxEsY8RJuZ8&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=MUEwZxcjkPY&feature=related

Min. 1:00 al filmuletului cu Stuttgart, nu mai tin minte germana, dar sunt sigur ca nu vorbeau de bine politia. Sa nu mai spun ca acolo politistii chiar sunt mai competenti decat ai nostri, iar legile si organizarea meciurilor sunt destul de bune.
La ei nu o sa vezi asa ceva http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/teroare-la-un-meci-din-divizia-a-la-handbal-mascatii-au-evacuat-cu-forta-o-galerie-formata-din-femei-si-copii-7980579
“Au spus că ei nu au ce să facă pentru că oficialii clubului din Pitești i-au chemat. Ne-au dat amenda minimă, 75 de lei. Când ne-au eliberat, am găsit parbrizul microbuzului spart”, a mai adăugat Bancu.
Descrierea este valabila oriunde in tara, ii chemi, vin si lovesc, dau amenzi, fara sa cerceteze in prealabil. Ei vin ca au fost chemati... Apoi surpriza, niciun jandarm nu pateste ceva.


Cat despre numarul de spectatori veniti la meciuri, ii aduci argumente pro lui BBB. Vezi ca la fiecare statistica este jos totalul, de fiecare data este cu minus fata de sezonul precedent.

evil78
13th February 2011, 23:50
Min. 1:00 al filmuletului cu Stuttgart, nu mai tin minte germana, dar sunt sigur ca nu vorbeau de bine politia. Sa nu mai spun ca acolo politistii chiar sunt mai competenti decat ai nostri, iar legile si organizarea meciurilor sunt destul de bune.
La ei nu o sa vezi asa ceva http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/teroare-la-un-meci-din-divizia-a-la-handbal-mascatii-au-evacuat-cu-forta-o-galerie-formata-din-femei-si-copii-7980579
“Au spus că ei nu au ce să facă pentru că oficialii clubului din Pitești i-au chemat. Ne-au dat amenda minimă, 75 de lei. Când ne-au eliberat, am găsit parbrizul microbuzului spart”, a mai adăugat Bancu.
Descrierea este valabila oriunde in tara, ii chemi, vin si lovesc, dau amenzi, fara sa cerceteze in prealabil. Ei vin ca au fost chemati... Apoi surpriza, niciun jandarm nu pateste ceva.


Cat despre numarul de spectatori veniti la meciuri, ii aduci argumente pro lui BBB. Vezi ca la fiecare statistica este jos totalul, de fiecare data este cu minus fata de sezonul precedent.

Nu inteleg ce vrei sa spui? BBB a spus ca nu mai sunt spectatori fanatici in Europa, decat in Serbia si Grecia. Eu si Jeleul nu suntem de acord cu asta. Cam despre asta era vorba.
Ca numarul total de spectatori in 2011 in Italia e cu 5% mai putin decat in 2009 (dar cu 10% mai mult decat in 2007 sau 2006) nu prea are nicio legatura cu ce am vrut eu sa demonstrez.
Sau vrei sa spui ca atmosfera unui meci din Bundesliga este sub cea a unui meci din Serbia unde asista vreo 10.000 de "ultrasi", care mai mult se duc la stadion sa se bata, nu sa sustina echipa.

BBB
14th February 2011, 00:24
Dupa ce o sa asisti pe viu la un Crvena - Partizan sau invers poti sa-ti dai cu parerea. Nu se compara cu nici o peluza de 100 000 de oameni a Borusiei, cor de gaini bete

NORGEMAN
14th February 2011, 00:29
Greseala mea, credeam ca vorbeste despre media de spectatori veniti la meciuri - una in cadere libera in multe campionate.

evil78
14th February 2011, 00:32
oameni a Borusiei, cor de gaini bete
Bun. Deci e clar, ca nu merita sa ne mai obosim cu discutia asta. Cel putin nu cu tine, ca partener de dialog.

evil78
14th February 2011, 00:59
media de spectatori veniti la meciuri - una in cadere libera in multe campionate.

Dar sunt campionate, unde e in urcare. Sa nu uitam de Anglia, unde la inceputul anilor '90 stadioanele erau pe jumatate goale, pana cand nu s-au introdus niste legi si sanctiuni drastice impotriva huliganismului. La fel si in Germania.
Pai de ce la noi multi nu vor sa-si mai duca familia la un meci? Nu tot din cauza acelor asa zisi "fani fanatici", pe care-i lauda BBB? De ce sa-ti duci copilul sau prietena la stadion? Ca sa vada cum jandarmii fugaresc galeriile in jurul stadionului? Si poate iti iei si tu un baston in cap. Sau mai exista cazurile, cand meciurile se joaca cu portile inchise, tot din cauza acelor asa-zisi "suporteri". Cate meciuri au fost doar in Romania in ultimii ani, care s-au jucat cu portile inchise? La fel si in Serbia sau Grecia... Cam asta e contributia la spectacol, al super-galeriilor laudate de BBB.
Si desigur, mai e si problema stadioanelor vechi si incomode, unde ploua si ninge in capul spectatorilor...

NORGEMAN
14th February 2011, 01:47
Anglia nu o putem compara cu nimic. Acolo este un cu totul alt fenomen. Cu toate acestea si acolo incepe sa scada nr. de spectatori veniti la meci, pe unele stadioane. In Germania este sa stii ca nu a disparut huliganismul :) doar ca nu sunt promovate astfel de evenimente in mass-media.

Cat despre stadioanele de la noi, vin cu un exemplu al peluzei din Brasov, unde alaturi de acei fanatici vin la meci tatal cu fiul. Canta pentru echipa impreuna cu acestia, au inteles probleme care apar cu fortele de ordine si nu se feresc sa intoarca capul cand se intampla asa ceva. Tatal in cauza nu este chiar orice fel de om, este un pictor.
Problema nr de spectatori la noi este din cauza conducatorilor si a fortelor de ordine care sunt precum un catelus in lesa pentru conducatori, apoi lipsa organizarii bune a unor meciuri de fotbal. Daca este sa dau un procentaj al vinei suporterilor, mai mult de 25% devine prea mult.
Pentru meciurile cu portile inchise, trebuie multumit conducatorilor si celor ce au dat astfel de legi. In Grecia de ex. nu se suspenda terenul daca suporterii fac un spectacol pirotehnic. Apoi la noi, multi conducatori merita sa aiba terenul suspendat, pentru ca la nesimtirea de care dau dovada, numai asa ii poti pedepsi, atingandu-i la buzunar. Ex. Steaua.

evil78
14th February 2011, 02:37
Anglia nu o putem compara cu nimic. Acolo este un cu totul alt fenomen. Cu toate acestea si acolo incepe sa scada nr. de spectatori veniti la meci, pe unele stadioane.
http://www.european-football-statistics.co.uk/attn/aveeng.htm
In Anglia se joaca practic doar cu casa inchisa. Meci de meci, indiferent de echipa. Practic, cate locuri are stadionul unei echipe, ala e si numarul mediu/sezon al spectatorilor care asista la meciuri. Si asta de ani buni. Au fost fluctuatii mici, neseminificative de +/- 2-3% intre sezoane. Nu inteleg unde ai observat tu ca incepe sa scada, dar nici nu mai vreau sa ma cert pe tema asta. Dupa cum a zis si zebe, am cam devit-o de la subiectul thread-ului. :P

jonsnow
14th February 2011, 05:41
ha ce v-ati desfasurat :)...ideea mea care o stiam acoperita de statistici era ca in razboiul cluburilor,federatiei cu ultrasii si am dat exemplu Italiei ca cel mai elocvent oamenii seriosi de la tribune fac front comun pentru ca ii inteleg pe ultrasi...pentru ca in Italia s-a ajuns la niste legi aberante care ingradesc dreptul la libera circulatie si bat undeva spre drepturile omului si nu se sesizeaza nici dracu, nu intereseaza pe nimeni pentru ca toata lumea federatie,guvern,cluburi,PRESA vor sa vada fenomenul asta ingropat pentru ca in principiu oamenii care gandesc si mai au si tupeul sa o spuna deranjeaza mai mult decat consumatorul nitel tembel care e fericit ca vede juve-milan cu 50 de euro ca a dat 100 de euro pe un tricou si a mancat un sendvis cu 10 nu pentru ca i-ar place lui neaparat fotbalul dar pentru ca e trendy si nu prea il intereseaza de nici unul din cluburi pe el il intereseaza "spectacolul de champions league"...adica numai niste kkturi pe care le vezi zi de zi prin orice ziar de sport pana iti intra fara sa vrei in subconstient....ok rezultatul se vede in statistici...cand te cheama Milan si ai o medie de spectatori la 50% nu poti spune ca o duci bine nu ? germania si anglia nu erau in discutie desi au unele dintre cele mai ridicate preturi, datorita nivelului de trai chestiile astea nu se simt la fel acolo dar nici nu s-au bagat legi de kkt cum s-a facut recent in Italia...oricum nu ele erau in discutie...hai sa ne uitam putin la franta unde sunt niste probleme similare cu cele din Italia pe alocuri mai grave 2009-2010/ -14% in general...
In sfarsit asta e o discutie fara cap si coada fiecare poate sa vada si sa creada ce vrea...problema "demonizarii" ultrasilor nu doar la noi, in intreaga Europa eu personal cred ca pe termen lung nu are ca efect decat peluze goale ===>mai tarziu stadioane goale, eu cred ca sportul asta a ajuns asa de po****r si din cauza oamenilor din peluze, "nebunilor" cu steaguri, tobe, esarfe care i-au facut cea mai buna reclama in randul consumatorilor grasuti din clasa medie, nitel indiferenti, dar gata oricand sa imbratiseze ce e trendy...problema e ca vacutele asta bune de muls nu sunt la fel de fidele si intr-o zi s-ar putea sa nu le mai placa ce nu mai e la moda, in speta un sport de kkt cum cred americanii singurul care se poate termina 0-0...:D...la final un clip cu unii care i-au copiat pe cei mai putini norocosi dintre romanii care o ard sub un pod prin capitala si au inventat toate cantecele de la burebista incoace :P...imi vine mereu in cap cand apar discutii de astea despre cetateni si ultrasi...mi-ar place sa cred ca peste 30 de ani o sa am puterea sa cant la fel pentru echipa mea...
vqo_rqMc8NA

snookerinfo
14th February 2011, 14:27
Dupa ce o sa asisti pe viu la un Crvena - Partizan sau invers poti sa-ti dai cu parerea. Nu se compara cu nici o peluza de 100 000 de oameni a Borusiei, cor de gaini bete

Nici nu m-as duce, la fel cum nu m-as duce la un Palermo-Catania, Palermo-Napoli sau Lazio-Roma, ca tot vorbeam de fanatism.
Nu zice nimeni ca e bine pentru fotbal sa vi ca la teatru, dar nici cum e in Serbia etc. Daca pentru tine suporteri ideali sunt genul Dinamo la Constanta, sau fara suparare U Cluj cu CFR la meciul ala de la finalul campionatului (vezi caramida) atunci nu stiu ce sa mai zic.

ady18 sibiu
14th February 2011, 18:11
Ce dracu cautati voi pe stadioane si nu va duceti la curling sau snooker? Sau mai bine bagati o partida de bridge... Din cauza ****rilor ca voi fotbalul s-a "modernizat". Halal modernizare, s-a dus ce era odata frumos..

ady18 sibiu
14th February 2011, 18:19
excelent comentariul tau jonsnow, mersi. eu nu pot fi asa calm cand vine vorba de subiectul asta si cand vad ca grasanul mancator de popcorn si seminte si cu saliva cursa din gura dupa artificii si lassere a inceput mai nou sa vorbeasca despre fenomene pe care nu le-a cunoscut/trait niciodata.

snookerinfo
14th February 2011, 21:08
Ce dracu cautati voi pe stadioane si nu va duceti la curling sau snooker? Sau mai bine bagati o partida de bridge... Din cauza ****rilor ca voi fotbalul s-a "modernizat". Halal modernizare, s-a dus ce era odata frumos..

despre mine era vorba?
daca da nu ma supar, dar nu cred ca i-ar conveni cuiva sa se duca cu copilul de 10 ani la meci ca sa vada o asa zisa atmosfera de zile mari si pe urma sa te intrebe de ce au strigat toti ue lui nu stiu care sau de ce s-au aruncat cu scaune. Chiar crezi ca mie imi place sa asist la un meci doar ca sa mananc o samanta sau mai stiu eu ce?

evil78
15th February 2011, 01:54
Din cauza ****rilor ca voi fotbalul s-a "modernizat". Halal modernizare, s-a dus ce era odata frumos..
Ce era odata frumos? Chiar nu inteleg la ce va referiti. :confused:
In trecut fotbalul era un fenomen deosebit, se jucau meciurile cu stadioane arhipline, pe alocuri, cu peste 100.000 de spectatori. Pe vremurile lui Puskas, Pele, Dobrin, Cruyff si multi altii, oamenii veneau la meci, sa vada spectacolul oferit de jucatori, si nu sa se bata, sa faca asa zisele "coreografii" prin care se incendiaza jumat' de stadion, si alte minunatii. Si oamenii veneau cu mic cu mare, femei si barbati....
La inceputurile anilor '80 s-a inensificat fenomenul de huliganism in Anglia, si desigur celelalte tari europene au trebuit sa preia fenomenul si comportamenul respectiv. (ca doar englezii au inventat si fotbalul, de ce sa nu fie copiati si in continuare?) Iar in Romania dupa '89 au aparut curajosii, asa zisi "membrii de galerie" sau "ultrasi". Si stadionul a devenit un loc, unde toti s-au dus doar sa-si descarce toate frustrarile, sa injure, sa se bata, sa urle, sa incendieze, etc. Adica lucruri pe care ori fostul regim nu le-a permis, ori nevasta acasa.
Eu nu stiu despre ce "frumos de altadata" vorbesti tu, si nici nu stiu ce varsta ai, dar eu inca imi pot aminti (chiar daca eram ft. tanar), de meciurile nationalei, sau de marele derbi-uri dintre echipele UTA-Poli-Rapid-Steaua-Dinamo, de pe fostul 23August, meciuri, la care asistau peste 70-80.000 de oameni, si era o atmosfera si un entuziasm de nedescris.
Raman la parerea, ca violenta de pe stadioane (indiferent din vina cui...galerii, organizare proasta, forte de ordine, etc.etc.) este principala cauza a scaderii numarului de spectatori, atat la noi, cat si in tarile vecine cu noi. Si as prefera sa ma duc la un meci din Anglia, frumos imbracat in tricoul echipei favorite, cu toata familia, si sa stau ca o "****re", ca un "grasan" si ce ai mai zis tu, si sa ma uit la meci si sa cant daca e, dar sa nu mai vad batai intre "barbati adevarati" pe stadioane, sau sa aud numai "m..e" si "s..i p..a" la fiecare secunda cat stau in tribuna.
Fotbalul este un fenomen pt. mase nu doar pt. un grup restrans de frustrati, care vor sa dovedeasca, ca sunt mai tari, mai schemcheri, mai curajosi, au cele mai mari petarde si fumigene, pot sparge cele mai multe scaune, etc. ..... iar 80% dintre astia nici macar nu stiu ce echipe au jucat, dupa ce ies de pe stadion.

ady18 sibiu
15th February 2011, 03:50
pentru mine frumos este sa "pierd" ore intregi cu ai mei vopsind un steag in frig, in ploaie sau la 40 de grade, sa compun un cantec nou, sa ma gandesc la o coregrafie care sa faca din culorile orasului cele mai frumoase de pe pamant. pentru tine frumos este sa-ti cumperi un steag imprimat, un tricou cu toti sponsorii si cu numele celui mai "mondenizat" jucator stampilate pe el, sa te fotografiezi cu mascota echipei si sa primesti gratis cat mai multe articole promotionale cu clubul (care-o fi el ca, de obicei, nu ai unul favorit, ci simpatizezi cu cele mai mediatizate ale momentului).

pentru mine frumos este sa fac tot posibilul in saptamana premergatoare sa ma-nvoiesc de la lucru pentru ca echipa mea are meci in deplasare, astazi la timisoara, maine la simleul silvaniei sau chiajna. sa ma-ntalnesc cu ai mei dimineata devreme sub o singura credinta, echipa, sa pornim spre cel mai frumos drum. si, de fiecare data, e cel mai frumos. pentru tine frumos este sa te uiti la televizor cu o bere in mana pentru ca meciul a fost programat luni si nu te-ai fi trezit marti la lucru sau la examen.

pentru mine frumos este sa uiti ca iti este foame desi ai petrecut ore pe drum si sa te hranesti cu mirosul orasului nou in care ai ajuns, al rucsacului parfumat de vopseaua steagurilor, al fumului de tigara ce se ridica calm printre "japoneze" sau al bannerului de gard care odata te-a acoperit de ploaia torentiala. pentru tine frumos este sa simti mirosul de popcorn si pizza, sa-ti indopi copilul cu hamburger si cola sa te plangi de traficul aglomerat din zona stadionului, lipsa locurilor de parcare si a facilitatilor din stadion.

pentru mine frumos este sa-mi sustin echipa indiferent de scor, pozitie in clasament, sa fac un sacrificiu chiar daca aceasta nu-l merita in acel moment. pentru tine frumos este sa vi la meciurile pentru care mass-media prezinta interes si pe care toti vecinii si prietenii devoratori de mall il considera cool in acea sambata pentru a-si impresiona pitipoanca.

pentru mine frumos este sa cant in picioare imnurile vechi ale echipei, sa incerc sa creez un spectacol fonic cat mai puternic si mai impulsiv care sa fie simtit de jucatori. sa duc mai departe mandria si traditia echipei. pentru tine frumos este sa sufli intr-o trompeta, sa lovesti doua baloane unul de altul, sa fluieri cu 2 degete (pentru ca atunci l-ai vazut pe arbitrul X intrand pe teren, chiar daca la peluza din dreapta se aude cantand imnul echipei cu fularul sus), sa bati ritmat din palme refrene comerciale ce se aud la megafon.

pentru mine frumos este sa ma gandesc la un mesaj de o ironie cat mai fina pe care apoi sa-l imprim pe panza pentru a-mi exprima nemultumirea fata de jocul echipei/actiunile conducerii. sa iau atitudine vehementa daca situatia nu se schimba. pentru tine frumos este sa scuipi printre seminte injuratura dupa injuratura catre antrenor, jucator sau tusier in functie de reactia de moment. si sa iei o pauza de la a mai sustine echipa pana cand rezultatele o vor readuce in atentia mass media.

pentru mine cel mai frumos este sa vi la stadion pentru orasul tau. si asta sa reprezinte totul.

NOTA: "mine" si "tine" sunt pronume fictive care nu fac referire la niciun personaj activ pe forum. ele pot reprezenta tipologii sociale la general sau in cadrul fenomenului sustinerii echipelor de fotbal pe stadioane in particular.

ady18 sibiu
15th February 2011, 04:26
@evil, nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia ca violenta este specifica ultrasilor sau a "membrilor de galerie" cum ii mai numesti tu dar este una gresita. violenta a existat dintotdeauna si s-a exprimat in toate categoriile sociale sau timpurile istorice. de la micro la macro, incepand din cadrul familiei si pana la grupuri etnice, religioase etc. (nu asta conteaza). omul a cautat intodeauna un pretext de a-si exprima violenta. particular la ce faceau tu referire la un moment dat, si inainte de 1989, existau confruntari intre suporteri, uneori mai grave ca cele de azi (in special intre orasele vecine). 1. nu erau mediatizate, 2. mai erau si trecute cu vederea, pentru ca omul trebuia sa mai si rabufneasca si daca o facea cu pretextul fotbal nu avea sanse sa iasa din anumiti parametri.

violenta nu s-a nascut pe stadioane si cu atat mai putin are vreo legatura cu fenomenul ultra. este vina strict a organizatorilor si a fortelor de ordine ca nu sunt in stare sa opreasca infractori/interlopi din a se desfasura si in jurul fenomenelor stadioanelor. acestia sunt "huligani" si pe strada, nu sunt un produs al stadionului.

iar mediatizarea excesiva doar a partii violente (pentru ca asta vinde si romanul daca nu vede sange schimba postul tv) a dus la ce este acum. iar formarea unei opinii din articole proteviste si anteniste indica o problema de cealalta parte (si aici da, ma refer la tine, @evil78)

evil78
15th February 2011, 16:32
pentru mine frumos este sa "pierd" ore intregi cu ai mei vopsind un steag in frig, in ploaie sau la 40 de grade, sa compun un cantec nou, sa ma gandesc la o coregrafie care sa faca din culorile orasului cele mai frumoase de pe pamant. pentru tine frumos este sa-ti cumperi un steag imprimat, un tricou cu toti sponsorii si cu numele celui mai "mondenizat" jucator stampilate pe el, sa te fotografiezi cu mascota echipei si sa primesti gratis cat mai multe articole promotionale cu clubul (care-o fi el ca, de obicei, nu ai unul favorit, ci simpatizezi cu cele mai mediatizate ale momentului).

pentru mine frumos este sa fac tot posibilul in saptamana premergatoare sa ma-nvoiesc de la lucru pentru ca echipa mea are meci in deplasare, astazi la timisoara, maine la simleul silvaniei sau chiajna. sa ma-ntalnesc cu ai mei dimineata devreme sub o singura credinta, echipa, sa pornim spre cel mai frumos drum. si, de fiecare data, e cel mai frumos. pentru tine frumos este sa te uiti la televizor cu o bere in mana pentru ca meciul a fost programat luni si nu te-ai fi trezit marti la lucru sau la examen.

pentru mine frumos este sa uiti ca iti este foame desi ai petrecut ore pe drum si sa te hranesti cu mirosul orasului nou in care ai ajuns, al rucsacului parfumat de vopseaua steagurilor, al fumului de tigara ce se ridica calm printre "japoneze" sau al bannerului de gard care odata te-a acoperit de ploaia torentiala. pentru tine frumos este sa simti mirosul de popcorn si pizza, sa-ti indopi copilul cu hamburger si cola sa te plangi de traficul aglomerat din zona stadionului, lipsa locurilor de parcare si a facilitatilor din stadion.

pentru mine frumos este sa-mi sustin echipa indiferent de scor, pozitie in clasament, sa fac un sacrificiu chiar daca aceasta nu-l merita in acel moment. pentru tine frumos este sa vi la meciurile pentru care mass-media prezinta interes si pe care toti vecinii si prietenii devoratori de mall il considera cool in acea sambata pentru a-si impresiona pitipoanca.

pentru mine frumos este sa cant in picioare imnurile vechi ale echipei, sa incerc sa creez un spectacol fonic cat mai puternic si mai impulsiv care sa fie simtit de jucatori. sa duc mai departe mandria si traditia echipei. pentru tine frumos este sa sufli intr-o trompeta, sa lovesti doua baloane unul de altul, sa fluieri cu 2 degete (pentru ca atunci l-ai vazut pe arbitrul X intrand pe teren, chiar daca la peluza din dreapta se aude cantand imnul echipei cu fularul sus), sa bati ritmat din palme refrene comerciale ce se aud la megafon.

pentru mine frumos este sa ma gandesc la un mesaj de o ironie cat mai fina pe care apoi sa-l imprim pe panza pentru a-mi exprima nemultumirea fata de jocul echipei/actiunile conducerii. sa iau atitudine vehementa daca situatia nu se schimba. pentru tine frumos este sa scuipi printre seminte injuratura dupa injuratura catre antrenor, jucator sau tusier in functie de reactia de moment. si sa iei o pauza de la a mai sustine echipa pana cand rezultatele o vor readuce in atentia mass media.

pentru mine cel mai frumos este sa vi la stadion pentru orasul tau. si asta sa reprezinte totul.

NOTA: "mine" si "tine" sunt pronume fictive care nu fac referire la niciun personaj activ pe forum. ele pot reprezenta tipologii sociale la general sau in cadrul fenomenului sustinerii echipelor de fotbal pe stadioane in particular.

Vai de capul tau! Get a life!

(cand n-o sa mai ai 20 de ani, o sa-ti dai seama despre ce vorbesc)

Din cauza ****rilor ca voi fotbalul s-a "modernizat"
Tu de fapt te plangi, ca nu ti se mai permite sa te joci cu fumigenele si cu petardele, ca pe vremuri.... "modernizarea" aceea, despre care vorbesti, nu a fost altceva, decat crearea unor conditii de comfort si siguranta, pentru ca toti oamenii sa se poata bucura de fotbal pe stadioane, in conditii decente, nu ca pe un camp de lupta din Irak sau Kosovo.
Doar niste pustani sau oameni, care nu au altceva mai bun in viata lor, decat sa se gandesca toata ziua la lozinci si bannere, se simt frustrati de aceste masuri. Insa marea majoritate a oamenilor pasionati de fotbal (adica cam 95% din cei care se uita la meciuri) se bucura. Tu trebuie sa te gandesti, ca nu toti oamenii isi permit sa cutreiere tara in lung si in lat, ca sa urmareasca niste meciuri de fotbal. Dar asta nu ii face "****ri" sau "grasani, mancatori de popcorn". Unii mai au si o viata de trait. Si asa, viata e scurta, doar nu o sa sacrificam cu totii jumatate din ea, pt. niste fotbalisti sau patroni, carora nu le pasa de noi, aia nu dau nici doi bani pe tine sau pe mine......Ma rog, ti-am zis, ca nu am ce sa-ti mai explic, pana cand esti la o varsta, la care gandesti asa....

ady18 sibiu
15th February 2011, 19:04
prietene, modul tau de exprimare e de undeva de unde nu se cere mai mult imi permit sa-ti raspund la fel: esti prost (afirmatia asta poti sa o iei ca pe un citat din morometii daca iti place mai mult). continui sa faci comparatii cu fenomene pe care nu le-ai trait niciodata (atat razboaiele din kosovo si irak cat si peluza) si sa te raportezi la viata de film pe care ti-o prezinta mass-media. cred ca expresia aia "americaneasca" pe care presupun ca ai invat-o din "life"-ul virtual ti se potriveste mai mult tie. ai grija sa nu-ti pice conexiunea la internet sau cablu ca s-a dus toata "pasiunea" ta si a celorlalti 95% pentru fotbal.

evil78
15th February 2011, 20:39
prietene, modul tau de exprimare e de undeva de unde nu se cere mai mult imi permit sa-ti raspund la fel: esti prost (afirmatia asta poti sa o iei ca pe un citat din morometii daca iti place mai mult). continui sa faci comparatii cu fenomene pe care nu le-ai trait niciodata (atat razboaiele din kosovo si irak cat si peluza) si sa te raportezi la viata de film pe care ti-o prezinta mass-media. cred ca expresia aia "americaneasca" pe care presupun ca ai invat-o din "life"-ul virtual ti se potriveste mai mult tie. ai grija sa nu-ti pice conexiunea la internet sau cablu ca s-a dus toata "pasiunea" ta si a celorlalti 95% pentru fotbal.

Bine. Se pare ca tu stii deja, ce am trait eu si ce nu. (lucrezi cumva la SRI?)
Daca e cineva dintre noi doi, care traieste intr-o alta lume, decat cea reala, acela esti TU. Gandeste-te! Imi povestesti cum vopsesti tu toata ziua steaguri, cum te gandesti la coreografii si compui cantece:)), si imi zici mie sa ma trezesc din viata de film??? Esti depasit rau, si se vede ca habar nu ai ce e aia viata reala. Bine am ajuns, ca dupa ce am terminat o facultate, am locuit in vreo cinci orase si trei tari diferite, si ma intretin singur, de cand aveam 18 ani (adica de aproape 15 ani), vine un pustan din peluza, si-mi da lectii de viata. Vai de mama ta, de destept! (ca sa nu zic "prost", asa cum m-ai numit tu)

Bafta ! :yes:

ady18 sibiu
15th February 2011, 23:54
ca atare ca n-ai inteles nimic din mesajul personaficat (cel lung) scris de mine si ai interpretat mot a mot presupun ca ai terminat degeaba o facultate. nu ti-am dat niste lectii de viata ci doar am caracterizat niste tipuri comportamentale din "lumea" stadioanelor pe care tu si respectiv eu le sustinem. cum si-a argumentat fiecare punctul de vedere ar putea explica care dintre noi a ramas si cu altceva decat o diploma dupa terminarea facultatii.

evil78
16th February 2011, 01:36
ca atare ca n-ai inteles nimic din mesajul personaficat (cel lung) scris de mine si ai interpretat mot a mot presupun ca ai terminat degeaba o facultate. nu ti-am dat niste lectii de viata ci doar am caracterizat niste tipuri comportamentale din "lumea" stadioanelor pe care tu si respectiv eu le sustinem. cum si-a argumentat fiecare punctul de vedere ar putea explica care dintre noi a ramas si cu altceva decat o diploma dupa terminarea facultatii.


prietene, modul tau de exprimare e de undeva de unde nu se cere mai mult imi permit sa-ti raspund la fel: esti prost
Din fraza asta, cu sau fara diploma, inteleg ca tu imi spui, ca sunt prost.
Daca e vreun inteles ascuns, te rog sa imi explici tu (ca eu sunt prost si nu inteleg)...

continui sa faci comparatii cu fenomene pe care nu le-ai trait niciodata (atat razboaiele din kosovo si irak cat si peluza)
Ceea ce am intrebat si mai devreme: De unde stii ce am trait eu, si ce nu???

ai grija sa nu-ti pice conexiunea la internet sau cablu ca s-a dus toata "pasiunea" ta si a celorlalti 95% pentru fotbal.
O tentativa de ironie gratuita si fara niciun farmec sau umor. Din moment ce imi raspunzi intotdeauna cu atata promtitudine, ma face sa ma intreb, care dintre noi foloseste internetul mai mult?

cum si-a argumentat fiecare punctul de vedere ar putea explica care dintre noi a ramas si cu altceva decat o diploma dupa terminarea facultatii.
Vad ca esti foarte multumit de ceea ce scrii...:)) Totusi, nu vad ce te recomanda sa faci asemenea afirmatii? Ce te face sa crezi ca tu ai argumentat mai bine? :)) Intrebam vreun profesor sau ceva?

Hai pa! Spor la vopsit bannere si compus cantece. Si las-o mai moale cu internetul, ca te va strica, si vei deveni un prost, cum sunt si eu.
Eu mi-am facut popcorn, am comandat pizza si ma uit la meciul din Liga Campionilor. Ce sa fac? Asa sunt eu, un grasan, mancator de popcorn....:(

RunRun1730
16th February 2011, 02:47
impacare impacare fara nicio suparare....

NORGEMAN
16th February 2011, 04:54
Fotbalul este un fenomen pt. mase nu doar pt. un grup restrans de frustrati, care vor sa dovedeasca, ca sunt mai tari, mai schemcheri, mai curajosi, au cele mai mari petarde si fumigene, pot sparge cele mai multe scaune, etc. ..... iar 80% dintre astia nici macar nu stiu ce echipe au jucat, dupa ce ies de pe stadion.

Te cam contrazici pe forum in pareri. Aici spui ca fotbalul este pentru toata lumea, ca lumea ar trebui sa vina la meci ca la o sarbatoare, dar pe un alt topic criticai niste suporteri si dadeai o alternativa mai buna, galeria lui Fener.

Pana la urma care este pozitia ta vis a vis de cum ar trebui sa fie pe stadioane?

evil78
16th February 2011, 15:36
Te cam contrazici pe forum in pareri. Aici spui ca fotbalul este pentru toata lumea, ca lumea ar trebui sa vina la meci ca la o sarbatoare, dar pe un alt topic criticai niste suporteri si dadeai o alternativa mai buna, galeria lui Fener.

Pana la urma care este pozitia ta vis a vis de cum ar trebui sa fie pe stadioane?

"o alternativa mai buna"??? :) Unde am spus eu asa ceva? Am comparat doar cat de penibil tzopaiau aia in tribuna, si cum sareau cei de la Fener.
Iar din discutiile de mai sus, eu am incercat doar sa spun, ca fotbalul e pentru toti, nu doar pt. cei care vin cu fumigene si bannere pe stadion, cum spunea flacaul ala din Sibiu, si ca nu trebuie sa-i numim "****ri", "mancatori de popcorn" sau "grasani" pe ceilalti, doar fiindca nu participa la activitatile galeriei. Ceva de genul, daca ai un job de 8-9 ore, sau pur si simplu alte prioritati in viata, si nu ai timp de scris bannere sau compus cantece, sau daca esti mai in varsta si nu mai ai energia sa urmaresti echipa prin toata tara, atunci nu mai ai ce cauta pe un stadion, si esti facut "****re" de unii. Cu asta nu eram eu de acord. Nu stiu cum postarea mea cu Fener este in contradictoriu cu ideea asta?

P.S.Tu ce faci? Din plictiseala cauti postarile mele de pe forum si le compari? :) Atunci citeste macar mai atent, despre ce era vorba.

Boldur
16th February 2011, 18:21
@evil78

hai sa nu judecam pe nimeni ... fiecare vede fotbalul asa cum doreste si cum se simte mai bine ... daca tie-ti place sa-ti pui un tricou cu insemnele echipei cu care simpatizezi, mergi pe stadion in tribuna, bei o cola si mananci popcorn, foarte bine .... nu cred ca are cineva ceva impotriva a ceea ce faci tu, atata timp cat platesti un bilet si vrei sa te bucuri de un meci de fotbal .... asta nu insemana ca baietii din grupurile ultras n-au dreptul sa vopseasca banere, sa pregateasca o coregrafie spectaculoasa, sa faca japoneze, sa piarda noptile invatand cantece sau sa mearga in deplasari cu echipa ... ce te face sa crezi ca ei n-au in afara de aceste lucruri si o alta viata si una chiar frumoasa si implinita? .... au familii ca si tine, multi au copii, o casa sau o chirie, un job cu mai multi sau mai putini bani, rate de platit, concedii etc. ..... ca sa nu ma lungesc, majoritatea au o viata la fel ca tine sau ca mine, cu suisuri si coborasuri .... singura diferenta e ca ei vad fotbalul altfel decat tine, iar tu in ce-i priveste ai niste idei preconcepute .... nu-i neaparat vina ta ci a toata media care nu face altceva decat sa scoata in fata prototipul batausului retardat, care in viata lui n-a avut o slujba, se drogheaza si-i alcolic si unica sa valoare e sa-si urmeze instinctul animalic ...acest prototip e asociat fenomenului ultras si eticheta e gata pusa .... adevarul e mult mai nuantat, singura conditie e sa vrei sa-l cunosti si sa nu iei totul pe nemestecate din ziare si de la tv .... eu personal n-am nimic cu cei din tribune care vin cu familia la meci, infuleca seminte si beau bere fara alcool sau cola si se uita la meci ca la un spectacol(desi mi-as dori sa cante si ei, dar daca nu, nu-i niciun bai) .... pentru mine "grasani" sunt cei care vad meciul la tv, desi stau la 15 minute de stadion, dar e putin innorat afara si nu merg fiindca s-ar putea sa ploua, se dau mari suporteri de n-shpe mii de generatii, iar dupa meci emit judecati de valoare, atat despre echipa, pe care cica o iubesc, cat si despre cum se comporta "animalele si drogatii" aia din peluza .... ba mai mult vin si spun ca ba galeria nu prea a cantat bine, ba nu s-a auzit, ba coregrafia a fost prost tinuta, ba ca de ce nu s-au dat fumigene, ba ca tribuna era cam golasa si la final vin cu marea concluzie ca ei de aia nu vin cu nevasta si copiii la stadion fiindca li frica sa nu fie batuti sau sa auda injuraturi de la "batausii aia" din peluza ... uite unde era buba si de ce nu vin familistii pe stadion .... cand auzi asemenea ineptii, nici nu mai sti daca sa razi sau daca sa te enervezi .... de cele mai multe ori ridici a lehamite din umeri si treci mai departe .... asa ca atata timp cat mergi la meciuri, chiar daca doar ca simplu divertisment, condimentat cu popcorn si cola, foarte bine faci, dar in acelasi timp nu-i judeca pe cei din peluze, fiindca in marea lor majoritate nu sunt altfel decat tine, ci doar simt un meci de fotbal intr-un alt mod ....

evil78
16th February 2011, 20:03
@evil78

hai sa nu judecam pe nimeni ... fiecare vede fotbalul asa cum doreste si cum se simte mai bine ... daca tie-ti place sa-ti pui un tricou cu insemnele echipei cu care simpatizezi, mergi pe stadion in tribuna, bei o cola si mananci popcorn, foarte bine .... nu cred ca are cineva ceva impotriva a ceea ce faci tu, atata timp cat platesti un bilet si vrei sa te bucuri de un meci de fotbal .... asta nu insemana ca baietii din grupurile ultras n-au dreptul sa vopseasca banere, sa pregateasca o coregrafie spectaculoasa, sa faca japoneze, sa piarda noptile invatand cantece sau sa mearga in deplasari cu echipa ... ce te face sa crezi ca ei n-au in afara de aceste lucruri si o alta viata si una chiar frumoasa si implinita? .... au familii ca si tine, multi au copii, o casa sau o chirie, un job cu mai multi sau mai putini bani, rate de platit, concedii etc. ..... ca sa nu ma lungesc, majoritatea au o viata la fel ca tine sau ca mine, cu suisuri si coborasuri .... singura diferenta e ca ei vad fotbalul altfel decat tine, iar tu in ce-i priveste ai niste idei preconcepute .... nu-i neaparat vina ta ci a toata media care nu face altceva decat sa scoata in fata prototipul batausului retardat, care in viata lui n-a avut o slujba, se drogheaza si-i alcolic si unica sa valoare e sa-si urmeze instinctul animalic ...acest prototip e asociat fenomenului ultras si eticheta e gata pusa .... adevarul e mult mai nuantat, singura conditie e sa vrei sa-l cunosti si sa nu iei totul pe nemestecate din ziare si de la tv .... eu personal n-am nimic cu cei din tribune care vin cu familia la meci, infuleca seminte si beau bere fara alcool sau cola si se uita la meci ca la un spectacol(desi mi-as dori sa cante si ei, dar daca nu, nu-i niciun bai) .... pentru mine "grasani" sunt cei care vad meciul la tv, desi stau la 15 minute de stadion, dar e putin innorat afara si nu merg fiindca s-ar putea sa ploua, se dau mari suporteri de n-shpe mii de generatii, iar dupa meci emit judecati de valoare, atat despre echipa, pe care cica o iubesc, cat si despre cum se comporta "animalele si drogatii" aia din peluza .... ba mai mult vin si spun ca ba galeria nu prea a cantat bine, ba nu s-a auzit, ba coregrafia a fost prost tinuta, ba ca de ce nu s-au dat fumigene, ba ca tribuna era cam golasa si la final vin cu marea concluzie ca ei de aia nu vin cu nevasta si copiii la stadion fiindca li frica sa nu fie batuti sau sa auda injuraturi de la "batausii aia" din peluza ... uite unde era buba si de ce nu vin familistii pe stadion .... cand auzi asemenea ineptii, nici nu mai sti daca sa razi sau daca sa te enervezi .... de cele mai multe ori ridici a lehamite din umeri si treci mai departe .... asa ca atata timp cat mergi la meciuri, chiar daca doar ca simplu divertisment, condimentat cu popcorn si cola, foarte bine faci, dar in acelasi timp nu-i judeca pe cei din peluze, fiindca in marea lor majoritate nu sunt altfel decat tine, ci doar simt un meci de fotbal intr-un alt mod ....

Bun. Atunci sa-ti povestesc eu de ce nu mai merge un prieten bun de-al meu la stadion, de mai bine de un an. Nu prea are legatura cu ceea ce discutam mai sus, e doar un exemplu...Era student si statea in Regie (daca esti din Bucuresti, stii unde este), iar vara trecuta s-a dus la un meci pe Ghencea. E mare fan Steaua si cred ca n-a ratat niciun meci al lui Steaua, cel putin cele de "acasa". Dupa meci, fiind tarziu, si cum ratb-ul nu circula decat pana la 23.00 a zis sa o ia pe jos. La nici 100 de metri de stadion, dupa ce s-a despartit de ceilalti prieteni din galerie, a fost vazut de un grup de derbedei (cica rapidisti), care observand, ca are fularul Stelei in mana, s-au gandit sa-i dea o bataie buna, ca sa doarma mai bine la noapte. A ajuns la spital cu mandibula fracturata (de a mancat supa cu paiul timp de 4 saptamani), ochii umflati, hainele rupte, etc..
Ei,.... el de atunci nu se mai duce la stadion. Poti sa vii tu sau oricare dintre noi si sa-i povesteasca teoriile despre galerii si viata lor linistita, familiile lor, ratele lor la banca, etc.etc.
Atata vreme, cat mai exista niste oameni primitivi, care gandesc si se comporta in felul asta, si atat vreme, cat nu se iau masuri concrete asupra celor, care se comporta ca niste huligani in stadion, nu o sa vezi tu sa isi schimbe oamenii ideile "preconcepute". (idei gresite, despre care vorbeai tu) .
Si au fost sute de astfel de exemple in anii trecuti. Vezi ultimul meci Rapid-Steaua, cand galeria stelista arunca cu petarde, fumigene si diferite obiecte in directia tribunei 1 si 0, din Giulesti. Fiind stadionul mic, multe petarde au aterizat practic in fata unor copii mici, aflati la meci cu parintii. Ce s-a intamplat cu acei oameni??? NIMIC. Au fost evacuati, unii dintre ei amendati si gata, a fost rezolvata treaba. In loc sa fie legile ca in Anglia, sau Germania, unde daca faci asa ceva, in primul rand ca n-o sa mai apuci sa pui piciorul pe un stadion, in viata ta, in al doilea rand esti anchetat penal.
Cam asa sta treaba, asa ca nu te mai mira, si nu mai fa pe naivul, ca nu intelegi de ce oamenii au frica, sau au idei preconcepute.
Sa stii, ca si eu merg, de cate ori am ocazia, la stadion, si stiu ca bataile nu sunt la ordinea zilei, nici nu am zis asta niciodata, dar se intampla prea des, si daca nu se iau masuri ("modernizarea" despre care vorbea colegul mai sus) atunci lucrurile nu se vor imbunatatii, ba din contra. O sa ajungem la crime si alte minunatii, ca in America de Sud.

BBB
16th February 2011, 20:45
Aici nu se discuta despre drogatii cutitari care se curenteaza reciproc noaptea dupa meciuri pe strazi laturalnice si victimele lor colaterale, vorbeam despre un stadion plin cu mancatori de seminte veniti la familie cu copilul si nevasta VS. un stadion plin de oameni care canta si creaza o atmosfera de zile mari care impulsioneaza echipa. Adica ca sa te simti jucator de fotbal e nevoie de mai mult decat 20.000 de spectatori care scandeaza PCR, PCR odata la 20 minute si eventual tropaie pe schelele de fier

snookerinfo
16th February 2011, 21:06
vorbeam despre un stadion plin cu mancatori de seminte veniti la familie cu copilul si nevasta VS. un stadion plin de oameni care canta si creaza o atmosfera de zile mari care impulsioneaza echipa.

Vezi ca la faza cu familia te contrazice atmosfera din Anglia, in special Liverpool, unde am vazult in tribuna (nu peluza) familii, pensionari, copii mici care aveau aceeasi atitudine ca galeria, cantand tot timpul si mai aveau si timp sa manace "o samanta" (suc plus sandwich).
Unde gasim in Romania oameni care nu au nici o treaba cu galeria dar tot isi sustin echipa?
N-are rost sa mai comparam una cu alta (ce ai mentionat mai sus) atata timp cat la noi, si in Balcani in general e alta civilizatie. Singurul sport in care am vazut ceva asemanator cu Anglia a fost la rugby.
Si acum fara nici o suparare dar singurele galerii care le-am vazut sa-si sustina echipa 90 de minute indiferent de scor au fost Rapid si Timisoara.

NORGEMAN
17th February 2011, 02:44
Ce n-am inteles eu vreodata, de ce trebuie sa stea lumea in timpul meciului mancand ceva? Ii iei eventual copilului, daca e mic, ceva de rontait ca poate i se face foame, dar restul persoanelor de ce trebuie sa manance la un meci de fotbal? Vii la stadion sa vezi un meci, sa sustii echipa sau vii la stadion ca sa mananci? Daca vrei sa mananci, poti merge si dupa undeva. Plus ca nu inteleg ce iresponsabil si-ar da, de ex., banii pe un pahar de suc ce valoreaza cat sticla de 2l?


"o alternativa mai buna"??? :) Unde am spus eu asa ceva? Am comparat doar cat de penibil tzopaiau aia in tribuna, si cum sareau cei de la Fener.
Iar din discutiile de mai sus, eu am incercat doar sa spun, ca fotbalul e pentru toti, nu doar pt. cei care vin cu fumigene si bannere pe stadion, cum spunea flacaul ala din Sibiu, si ca nu trebuie sa-i numim "****ri", "mancatori de popcorn" sau "grasani" pe ceilalti, doar fiindca nu participa la activitatile galeriei. Ceva de genul, daca ai un job de 8-9 ore, sau pur si simplu alte prioritati in viata, si nu ai timp de scris bannere sau compus cantece, sau daca esti mai in varsta si nu mai ai energia sa urmaresti echipa prin toata tara, atunci nu mai ai ce cauta pe un stadion, si esti facut "****re" de unii. Cu asta nu eram eu de acord. Nu stiu cum postarea mea cu Fener este in contradictoriu cu ideea asta?

P.S.Tu ce faci? Din plictiseala cauti postarile mele de pe forum si le compari? :) Atunci citeste macar mai atent, despre ce era vorba.

Nu te urmaresc, am remarcat intamplator ce ai scris acolo, apoi ce ai scris aici. Iti respect parerile atat timp cat poti sa privesti si tu dincolo de aparente si batai. Nimanui nu ii plac fapte de genul: 10 prosti ataca o persoana nevinovata.
Revenind la ce vroiam sa zic de fapt, am remarcat cum criticai acele persoane care in marea lor majoritate sunt exact persoane de la tribuna, descrise de tine, ce s-au trezit ca vor sa incurajeze echipa la meciul respectiv. Cam asa arata tribuna incurajand echipa. Sareau ciudat? sareau pentru ca lumea era ingramadita pe un sfert de stadion, si ala cu niste scaune pe care iti puteai rupe gatul, dar asta nu conteaza. Cat despre Fener, acele persoane din videoul tau sunt genul care inainte/dupa meci ataca orice suporter al echipei adverse, iar la derbiuri folosesc chiar si cutite:yes: Cam asa arata comparatia ta: suporteri oarecare - suporteri "galerie".

BBB
17th February 2011, 10:22
Vezi ca la faza cu familia te contrazice atmosfera din Anglia, in special Liverpool, unde am vazult in tribuna (nu peluza) familii, pensionari, copii mici care aveau aceeasi atitudine ca galeria, cantand tot timpul si mai aveau si timp sa manace "o samanta" (suc plus sandwich).
Unde gasim in Romania oameni care nu au nici o treaba cu galeria dar tot isi sustin echipa?
N-are rost sa mai comparam una cu alta (ce ai mentionat mai sus) atata timp cat la noi, si in Balcani in general e alta civilizatie. Singurul sport in care am vazut ceva asemanator cu Anglia a fost la rugby.
Si acum fara nici o suparare dar singurele galerii care le-am vazut sa-si sustina echipa 90 de minute indiferent de scor au fost Rapid si Timisoara.

Tu esti probabil din categoria celor care apreciaza cantecele de betie gen Never Walk Alone. Corul gainilor bete de pe Anfield isi canta partitura inainte de partida, se pune in fund si se uita la meci ca la teatru. Ce atmosfera, ce sa zic :headbang:

evil78
17th February 2011, 23:28
Ce n-am inteles eu vreodata, de ce trebuie sa stea lumea in timpul meciului mancand ceva? Ii iei eventual copilului, daca e mic, ceva de rontait ca poate i se face foame, dar restul persoanelor de ce trebuie sa manance la un meci de fotbal? Vii la stadion sa vezi un meci, sa sustii echipa sau vii la stadion ca sa mananci? Daca vrei sa mananci, poti merge si dupa undeva. Plus ca nu inteleg ce iresponsabil si-ar da, de ex., banii pe un pahar de suc ce valoreaza cat sticla de 2l?


Tu chiar esti culmea... Pai daca mi-e sete beau, daca mi-e foame mananc. Indiferent, daca sunt acasa, la meci sau la plimbare in parc. Daca nu mi-e sete sau foame atunci nu beau si nu mananc. Asta am invatat-o de la mama, si e si un fel de instinct de supravietuire, de la mama natura, care e in fiecare om. La fel, cand trebuie sa fac treaba mica, ma duc, nu fac pe mine, doar din cauza, ca sunt la meci. De asemenea, de exemplu, unii de emotii, in loc sa fumeze, mananca....
Si daca atata costa, ce sa-i faci? Este adaosul normal, practicat si in baruri, restaurante, la concerte, etc. Doar n-o sa-mi aduc un sandvis si o sticla de apa de la robinet, de acasa. :)) Plus, ca multi oameni vin la stadion direct de la munca, sau din alte parti, si nu se duc direct acasa dupa meci. Ce vrei, sa faca foamea si sa nu bea lichide, fiindca tu nu esti de acord cu asa ceva? :))

Cand aud asemenea intrebari, nu inteleg de ce se mai plang unii, ca nu avem stadioane moderne? Tie cred ca-ti ajungea un deal de pamant, pe post de tribuna si un copac, dupa care sa-ti rezolvi problemele mici sau mari.(apropo, mersul la wc e acceptabil?) La ce ne mai trebuiesc scaune, cand oricum un fan adevarat nu se aseaza la un meci de fotbal, la ce ne trebuie acoperis, ca oricum fanii adevarati indura si ploaia pt. echipa favorita, la ce ne trebuie restaurante si baruri la stadion, daca nu trebuie sa mancam si sa bem, ci doar sa ne uitam la meci, si oricum daca e mai scump decat la en-gros, atunci e "iresponsabil" sa-ti cumperi un pahar de suc...

Chiar aveti niste furnici unii....:(

snookerinfo
18th February 2011, 00:37
In direct pe sport.ro, asa zisa atmosfera de la Sparta Praga-Liverpool, fumigene si meci intrerupt.:rosu::headbang:

NORGEMAN
18th February 2011, 02:11
Evil, sa o lasam asa cum e. Nu mai are rost sa continuam, despre wc si alte chestii despre care nu am scris.

Eu m-am referit strict la faptul ca, daca chiar iti este foame sau mai stiu eu ce, poti sa iti cumperi ceva mai consistent la acelasi pret cu popcornul de la stadion. Se spune ca cei din galerie au comportamente dubioase, dar daca nu rezisti sa mananci timp de un meci spune cam multe... iar eu stau la peluza alaturi de oameni ce depasesc suta de kile lejer, dar niciodata nu i-am vazut cu mancare.

evil78
18th February 2011, 11:07
iar eu stau la peluza alaturi de oameni ce depasesc suta de kile lejer, dar niciodata nu i-am vazut cu mancare.

Asta dovedind ce??????? :confused: Ca nu au bani sa cumpere suc si mancare scumpa de la stadion, sau ca rezista la sete si la foame mai bine decat altii? :))

Oricum e aiurea de ce te legi tu aici, nu-ti dai seama?



Eu m-am referit strict la faptul ca, daca chiar iti este foame sau mai stiu eu ce, poti sa iti cumperi ceva mai consistent la acelasi pret cu popcornul de la stadion.
Nu la asta te-ai referit. (apropo, inca ziceai de mine, ca vorbesc in contradictoriu...:) ) Vrei sa-ti reamintesc? uite aici...

Ce n-am inteles eu vreodata, de ce trebuie sa stea lumea in timpul meciului mancand ceva?Vii la stadion sa vezi un meci, sa sustii echipa sau vii la stadion ca sa mananci? Daca vrei sa mananci, poti merge si dupa undeva. Plus ca nu inteleg ce iresponsabil si-ar da, de ex., banii pe un pahar de suc ce valoreaza cat sticla de 2l?
Poate ca in orasul in care esti tu, prin mancare se intelege "popcorn", dar sa stii ca exista stadioane unde iti poti cumpara si ceva "mai consistent"...(asta, daca nu te-ai referit cumva la ciorba de burta si sarmale, ca fiind mancare "mai consistenta"). De exemplu, chiar si pe stadionul Steaua, se gasesc diferite feluri de sandvisuri, croissante, si altele... (ca sa nu aduc ca exemplu stadioanele moderne din Europa si nu numai, unde sunt restaurante, baruri, etc.). Si chiar si popcorn! De ce sa nu manance oamenii popcorn??? Daca pe unii asta ii ajuta mai mult, cand au emotii, eu zic, ca e mai bine, decat sa bagi un pachet de tigari/pe meci (acum o sa-mi zici, ca aia de la tine din galerie si la fumat renunta, in timpul meciurilor)....
Ma rog....nici nu-mi vine sa cred ca ne certam pe treburi din astea...:))


Plus ca nu inteleg ce iresponsabil si-ar da, de ex., banii pe un pahar de suc ce valoreaza cat sticla de 2l?
Sa inteleg, ca toti oamenii, care consuma intr-un bar, restaurant, pe un vapor, intr-un tren, la un concert, etc.etc. sunt iresponsabili? Atunci sa ne inchidem in casa, si sa nu mai dam banii, decat pe strictul necesar: adica zahar, ulei, faina....
Tu nu dai bani pe o bautura, decat daca are acelasi pret, ca in hyper-market-uri? Atunci insemna ca duci o viata destul de plictisitoare. Ai cumva rude in Scotia? :)


Evil, sa o lasam asa cum e.
De ce s-o lasam?? Vii cu o teorie tampita, cum ca oamenii nu ar trebui sa manance si sa bea la meciuri, si dupa aceea o dai, ca la Intorsura Buzaului.

illazio
19th February 2011, 12:49
ungurii n-au ce sa caute pe Ion Moina. Paskany sa joace la el in ungaria.

alwn
19th February 2011, 13:32
ungurii n-au ce sa caute pe Ion Moina. Paskany sa joace la el in ungaria.

n-ai vrea sa-l lasi pe proprietar sa stabileasca cine are ce cauta pe i moina?Probabil ca cine o sa dea chirie mai mare o sa joace. O sa vedem daca o sa fie "U" sau "CFR", sau amandoua

evil78
19th February 2011, 14:38
ungurii n-au ce sa caute pe Ion Moina. Paskany sa joace la el in ungaria.

De ce in Ungaria? Din cate stiu eu, Paszkany e cetatean roman. Si cred ca a contribuit cu mai multi bani, adica a platit mai multe taxe si impozite statului Roman, decat vei plati tu in 5 vieti de-ale tale.

Totusi, zic sa iti pastrezi asemenea idei pentru alte forumuri...:ok:

catalin_bv
19th February 2011, 16:23
@illazio
Există cetațenie, naționalitate și etnie. Unele converg, altele nu! Toți sunt și suntem cetățeni români, de naționalități și etnii ce pot fi diferite! Dar, lasă lucrurile astea xenofobe și ultranționaliste! Aici vorbim despre stadioane!

tomahok77
19th February 2011, 16:34
pai fostul i moina ajunsese ruina..
Cat despre media de spectatori, inteleg ca CFR trebuie intai sa umple Gruia ca sa fie acceptati de pretentiosii noi "proprietari" ai stadionului (suporterii lui U Cluj):D.
Stau si ma gandesc cu groaza si la stadionul National cum o sa se instituie "dreptul de proprietate" de catre dinamovisti, cred ca si echipa nationala o sa fie acceptata cu greu:happy

razi tu razi, prietene..dar nu e deloc rasul tau ;) probabil de-asta vei mai merge mult timp la meciuri tot cu umbrela :)

illazio
19th February 2011, 16:45
@illazio
Există cetațenie, naționalitate și etnie. Unele converg, altele nu! Toți sunt și suntem cetățeni români, de naționalități și etnii ce pot fi diferite! Dar, lasă lucrurile astea xenofobe și ultranționaliste! Aici vorbim despre stadioane!

si eu tot despre stadioane vorbesc. Dar nu vad ce legatura ar avea o echipa hibrid din ungaria cu un stadion romanesc.

Ess
19th February 2011, 17:08
si eu tot despre stadioane vorbesc. Dar nu vad ce legatura ar avea o echipa hibrid din ungaria cu un stadion romanesc.

cam atata legatura cat ai avut tu cu vreo femeie. iar ti-a derapat masturbarea'n cur?

on toppic: statuia cand se monteaza pe peluza?

evil78
19th February 2011, 20:00
stadionul se numeste ION MOINA si este contruit pe locul vechiului stadion al echipei orasului cluj . Ce dracu mai vrei ?

din banii publici ai romanilor. Raportul ungurilor in cluj e cantitate neglijabila

ba ma lasi, e pe dracu cetatean roman . In turcia pt a deveni cetatean turc e obligatoriu sa adopti nume turcesc si sa fii credincios patriei . Ungurasul nu indeplineste niciunul dintre criteriile astea. Chiar daca a platit asa multi bani la stat si mai probabil a furat de 1000 ori mai mult decat a platit . Ai uitat cand ii stergea Base dosarele penale ?

N-am ce idei sa pastrez pt alte forumuri, asta e ordinea fireasca a lucrurilor. Ion Moina doar pt U Cluj

si eu tot despre stadioane vorbesc. Dar nu vad ce legatura ar avea o echipa hibrid din ungaria cu un stadion romanesc.

Tu ai probleme mari copile. Trateaza-te, sau fa ceva...:yes:

PS.Vad ca nu e niciun moderator pe forumul asta....

Razvan T.
19th February 2011, 20:45
cam atata legatura cat ai avut tu cu vreo femeie. iar ti-a derapat masturbarea'n cur?

on toppic: statuia cand se monteaza pe peluza?

Ce vulgar vorbiti domnu` Ess. :D

corello
19th February 2011, 21:02
Nu ne contrazicem otzara pana luni cand vin pozele proaspete? La asa avalansa de poze mai tre schimbati si 2-3 sfinti p'acilea ca devine monoton threadu' :D

Nyo_22
19th February 2011, 21:15
acum sincer vorbind si eu m-as simti jignit daca CFR 1907 ar juca pe acest stadion (eu unul nu inteleg ce cauta acel "1907" in denumirea echipei ...probabil veti spune ca atunci a fost infiintata echipa, dupa parerea mea era acceptabil sa-l bage doar pe emblema, nu uitati in componenta cui se afla Ardealul atunci) de ce in Romania sunt inca multi unguri care nu vb limba romana ..pai pentru ca ei nu respecta Romania si pt ca se simt "superiori " iar Romania tot "ii pupa in fund" mie mi se pare ca in Romania exista doar o singura minoritate cea maghiara .. eu sunt de minoritae ucraineana ..si va spun ca nu gasiti un ucrainean nici macar care sa nu cunoasca lb romana , sau sa vb de rau Romania (aici ma refer la ucrainenii din Romania ca la aia din Ucraina mai gasesti si anti romani pt ca li s-a schimbat gena si au devenit "Homo Sovieticus") aici in zona asta unde stau eu ,daca se construiete ceva trebuie dat ungurilor pt ca nu cumva un anume GyOrgy sau Laszlo sa se supere ...asa ca romanilor.....respectati pe cei care va respecta

tomahok77
19th February 2011, 21:40
Respecte Nyo_22, aici insa nu e vorba de romani si unguri, astea sunt povesti de politicieni, in general oamenii simpli se inteleg intre ei..cat priveste stadionul e vorba de ani buni in care s-au adunat rautatile celor de la cfr fata de U Cluj, rautati care merg de la presa anti U Cluj cumparata cu contracte inregistrate de paskani (vezi aici: http://buletindecluj.wordpress.com/2011/02/19/paszkany-si-alexa-se-joaca-de-a-tata-si-de-a-mama/ ) trecand de la trimiterea jucatorilor de la cfr sa joace la echipele cu care U se lupta pt. promovare, si mai ales de la intentia lui paskani si muresan de a desfiinta Universitatea prin influente politice care au facut inclusiv ca oamenii lor sa conduca clubul universitar in anii cand acesta era sub tutela primariei. ....sun multe magarii adunate de-a lungul anilor, tocmai de aceea cei care habar nu au ce se intampla si isi dau cu parerea despre cum ar trebui sa fie de prin alte zone ar face bine sa se abtina, e mai corect asa.

SwedishMafia
19th February 2011, 21:54
din banii publici ai romanilor. Raportul ungurilor in cluj e cantitate neglijabila

ai probleme,mari chiar.te exciti daca postezi mesaje impotriva ungurilor?ce treaba au aia din ungaria,cu stadionul din cluj napoca?si tu esti o cantitate neglijabila.

illazio
19th February 2011, 22:06
un ucrainian intelege mai bine ca unii romani batuti in cap de pe aici ce am vrut eu sa spun, pt ca ucrainienii sunt oameni demni la fel ca sarbii rusii etc . CFR e echipa ungureasca si punct n-are ce cauta pe Moina.

corello
19th February 2011, 22:11
Nu inteleg de ce ardelenii nu se plang de maghiari, dar in schimb cei care nu au tangenta cu ei se plang. Daca ar fi romanii uniti ca ungurii din ardeal tara asta de cac*t era departe. Subiect de cac*t

Legat de stadion, pai daca arpi baci ar vrea pe noua arena...ar fi unul din cei mai tristi manageri de meserie. Pai sa bagi zeci de milioane intr-un stadion adus la standarde de CL(pana la un punct) si apoi sa te muti in chirie pe altul...suna cam de rahat
P.S. Nu-s maghiar

BBB
19th February 2011, 22:12
un ucrainian intelege mai bine ca unii romani batuti in cap de pe aici ce am vrut eu sa spun, pt ca ucrainienii sunt oameni demni la fel ca sarbii rusii etc . CFR e echipa ungureasca si punct n-are ce cauta pe Moina.

Nu vezi ca forumu asta e mai puritan decat decat site-ul bisericii ortodoxe? Mai nou zici ca suntem pe ceva site de ONG gen Martorii lui Iehova. Ce pretentii ai de la cap de tanc astia, care mai mult au si creierele spalate de comunisti?

illazio
19th February 2011, 22:37
Observ. Imi place cum se agita si cer in disperare banuri si kickuri de parca cine stie ce-am zis :D. Oricum degeaba ne agitam pt ca de fapt astia ca ei sunt majoritari in tara asta . Persoane care-si renega identitatea cu prima ocazie in schimb au orgasm la tot ce-i neromanesc. Pe asta mizeaza si Arpi si cloaca de la budapesta care finanteaza CFR-ul.

evil78
19th February 2011, 23:03
Oricum degeaba ne agitam pt ca de fapt astia ca ei sunt majoritari in tara asta . Persoane care-si renega identitatea cu prima ocazie in schimb au orgasm la tot ce-i neromanesc.
Si tu ai avut orgasm, cand ti-ai pus numele de "lazio" si ai pus citat smecheresc, in engleza: "thatshowiroll" ??? De ce nu ti-ai pus numele de "PRM" si citat din Eminescu, ca sa nu folosesti ceva "neromanesc"?
Vai de capul vostru. Oameni ca voi o sa traiasca pana la moarte doar in stres si ura. Nu puteati sa va nasteti cu vreo 20.000 de km mai incolo? :headbang:
Din fericire, cum ai spus si tu, cei cu gandirea asta de oligofreni, sunt in minoritate.

P.S. Vad ca aici nu se ia bann pentru nimic, asa ca pot sa vorbesc si eu, cum vreau....

BBB
19th February 2011, 23:15
Observ. Imi place cum se agita si cer in disperare banuri si kickuri de parca cine stie ce-am zis :D. Oricum degeaba ne agitam pt ca de fapt astia ca ei sunt majoritari in tara asta . Persoane care-si renega identitatea cu prima ocazie in schimb au orgasm la tot ce-i neromanesc. Pe asta mizeaza si Arpi si cloaca de la budapesta care finanteaza CFR-ul.

Diferenta dintre noi si alte popoare. La majoritatea neamurilor, sa fii patriot e o mandrie, o necesitate, aici te arata cu dejtu toti cosherii. La altii sa dai drepturi exagerate minoritatilor e o aberatie, aici e lege. Si lista cu mizeriile astea poate continua. Pai ce dracu, ne reprezinta o balada de ***** cu niste ciobani prosti care vor sa omoare alt cioban si ala in loc sa lupte e resemnat si asteapta moartea, sau proverbul "capul plecat sabia nu-l taie". Literatura noastra e plina de tarani prosti care se omoara intre ei :)) Manelele sunt aer iar tiganii sunt divinizati prin telenovele de prost gust de televiziuni nationale. In conditiile astea, mai are rost sa te superi pe niste Martori de-a lui Iehova rataciti pe forumul asta?

evil78
19th February 2011, 23:29
Diferenta dintre noi si alte popoare. La majoritatea neamurilor, sa fii patriot e o mandrie, o necesitate, aici te arata cu dejtu toti cosherii. La altii sa dai drepturi exagerate minoritatilor e o aberatie, aici e lege. Si lista cu mizeriile astea poate continua. Pai ce dracu, ne reprezinta o balada de ***** cu niste ciobani prosti care vor sa omoare alt cioban si ala in loc sa lupte e resemnat si asteapta moartea, sau proverbul "capul plecat sabia nu-l taie". Literatura noastra e plina de tarani prosti care se omoara intre ei :))
Si totusi, cam ce ar trebui sa ne reprezinte pe noi, romanii? Ce ar trebui sa fie in literatura, in balade, etc.? In anii 1800 cand apareau primele echipe de fotbal in Anglia, la noi era rascoala taranilor cu furca si coasa. In 1894, cand in Budapesta se deschidea prima linie de metrou subteran, in Bucuresti erau inca case din chirpici in centru, si nu era sapata nici macar canalizarea.(nici macar in 2011 nu e sapata peste tot) Ar trebui sa rescrii tu istoria. Hai, ca vad ca esti expert.

La altii sa dai drepturi exagerate minoritatilor e o aberatie...
Mare desteptaciune ai grait! :ok: Unde e aberatie sa dai drepturi minoritatilor? In Coreea de Nord poate...Si tocmai acolo ar trebui sa te trimita si pe tine cineva.

SwedishMafia
19th February 2011, 23:38
Nu vezi ca forumu asta e mai puritan decat decat site-ul bisericii ortodoxe? Mai nou zici ca suntem pe ceva site de ONG gen Martorii lui Iehova. Ce pretentii ai de la cap de tanc astia, care mai mult au si creierele spalate de comunisti?

Faptul ca esti parte integranta si activa a acestui site ONG Iehovist,nu te face cumva tot un iehovist?.bbb-ule grow up.
In loc sa se vorbeasca de stadion, vine cate unul precum illazio sa bage la mijloc discutii romani-maghiari.Faceti un topic cu acest subiect si vorbiti acolo,pana rupeti tastatura.

zebe
20th February 2011, 10:09
Nu inteleg de ce ardelenii nu se plang de maghiari, dar in schimb cei care nu au tangenta cu ei se plang. Daca ar fi romanii uniti ca ungurii din ardeal tara asta de cac*t era departe. Subiect de cac*t

Legat de stadion, pai daca arpi baci ar vrea pe noua arena...ar fi unul din cei mai tristi manageri de meserie. Pai sa bagi zeci de milioane intr-un stadion adus la standarde de CL(pana la un punct) si apoi sa te muti in chirie pe altul...suna cam de rahat
P.S. Nu-s maghiar

Pf, ce fain ma inteleg io cu unguroaicele. :D

Intr-o alta nota, ar fi fain sa gandeasca mai multi logic, dar vad ca nu-i posibil. Ca de poeziile cu unguri rostite de oameni care nu au nimic de-a face cu ei is sigur ca nu scapam.

BBB-ule, vad ca-ti plac opiniile lui illazio. Tine-o tot asa ca-i bine.

alwn
20th February 2011, 10:24
[QUOTE]stadionul se numeste ION MOINA si este contruit pe locul vechiului stadion al echipei orasului cluj . Ce dracu mai vrei?
pe locul vechiului stadion care se numea Ion Moina exista inca de la 1911 Stadionul Orasului, tribuna o gasesti la campia turzii. U cluj - care a aparut mai tarziu decat stadionul, precum si alte echipe ale clujului au folosit deopotriva acel stadion. Atata timp cat nu e stadionul tau fii generos si da-le voie proprietarilor - CJ Cluj sa stabileasca ei.

alwn
20th February 2011, 10:36
esti glumet :)..probabil esti si departe de cluj de nu cunosti realitatile de aici. teoria ta suna frumos ca teorie, dar nu se pate pune in practica aici. cfr n-o sa joace niciodata acolo. Singurul lucru in care ai dreptate e ca trebuie sa hotarasca cel care a construit stadionul cine joaca acolo, iar ei vor hotara ca joaca Numai U, la capitatlul electoral care-l aduc suporterii Universitatii e mai important pt. ei sa-si mentina posturile decat sa scoata profit imediat.

exact asa am si punctat, nu stabilesc suporterii unei echipe cine joaca pe stadionul orasului. Sunt convins ca cei de la CFR nu vor dori sa joace aici, dar anumite partide de genul Liga Campionilor sau fazele superioare din europa league ar putea aduce in discutie o prezenta a CFR ului pe noul stadion. O prezenta poate si fortata datorata problemelor de licentiere.
In anii '20 CFR a jucat acasa pe aceasta arena numeroase meciuri, chiar si dupa ce si-a inaugurat arena proprie, probabil a avut noroc ca illazio nu se nascuse:happy

alwn
20th February 2011, 10:42
un ucrainian intelege mai bine ca unii romani batuti in cap de pe aici ce am vrut eu sa spun, pt ca ucrainienii sunt oameni demni la fel ca sarbii rusii etc . CFR e echipa ungureasca si punct n-are ce cauta pe Moina.

aici ai zis un mare pacat. Sper ca ukrainienii si sarbii n-or sa le dea un sut in kr la romanii nostrii care traiesc acolo, asa cum ai vrea tu sa le dam la unguri. Cum ar fi sa-si faca si romanii o echipa la cernauti, sa zicem un dragos voda cernauti si sa vina cate un tampit de la ei sa zica ca n-au ce cauta pe i moina local (stad bucovina in cazul asta). Si asta dupa ce bucovina a fost a noastra secole iar ruso-ukrainienii s-au instalat la 1940.

bogdan1919
20th February 2011, 10:43
tu despre ce CFR vb in anii 20?

Sifodias
20th February 2011, 10:46
Nu inteleg de ce ardelenii nu se plang de maghiari, dar in schimb cei care nu au tangenta cu ei se plang. Daca ar fi romanii uniti ca ungurii din ardeal tara asta de cac*t era departe. Subiect de cac*t

Legat de stadion, pai daca arpi baci ar vrea pe noua arena...ar fi unul din cei mai tristi manageri de meserie. Pai sa bagi zeci de milioane intr-un stadion adus la standarde de CL(pana la un punct) si apoi sa te muti in chirie pe altul...suna cam de rahat
P.S. Nu-s maghiar

Cine dracului te tine-n ea daca-i de *****?Dai un jet si te ejectezi unde vrea muschiul tau.Poate chiar la aia care-s mai uniti ca noi si pe care-i idolatrizezi...

SwedishMafia
20th February 2011, 10:49
Din topicul despre un stadion, s-a ajuns sa se vorbeasca de politica.Se declara dispartia moderatorilor.Se cauta un moderator.Nu se ofera recompensa.

snookerinfo
21st February 2011, 19:20
Legat de discutiile anterioare despre peluza, galerie, fotbal modern, cor de gaini bete etc.:rosu:

http://uk.eurosport.yahoo.com/21022011/58/premier-league-fa-probe-crowd-trouble.html

evil78
21st February 2011, 21:19
Da-mi voie sa adug si eu ceva, din seria "fani adevarati"....
Fanii au intrat pe teren, la meciul din weekend, dintre Olympiakos si Panathinaikos. Star-ul celor de la Panatha, Djibril Cisse a fost lovit, si a declarat ca vrea sa plece, si ca nu va mai juca in Grecia... :rosu:
http://www.antena3.ro/sport/fotbal-extern/incidente-la-finalul-meciului-olympiakos-panathinaikos-cisse-lovit-de-fanii-adversarilor-118961.html

RunRun1730
21st February 2011, 23:17
i-au dat de l-au julit pe arian...perversa ca pe Apostolos Nikolaidis Stadium

evil78
25th February 2011, 01:28
Dar ce, mai este vreo alta echipa in Cluj ?

Haide mai. Eu nu cred ca nu stii...:)

Mai e o echipa acolo, cand cobori din tren, pe partea dreapta cum vii dinspre gara. Acolo joaca de obicei. Au castigat anul trecut campionatul Romaniei (stii, ai vazut precis la televizor, se mai numeste si liga lu' Mitica) si au mai castigat-o si acum doi ani.
Si au mai jucat si prin Champions Lig parca. Stii, e competitia aia, cand se pun afise cu stelute pe stadion si vin echipe din strainatate sa joace la noi, pe lovele multe.
Daca nu ma crezi, cauta pe Goagăl. :yes:

RunRun1730
25th February 2011, 02:29
Da e echipa aia ce ia banii si in Europa strica coeficientul Romaniei :))) aaa si e echipa aia ce a facut in 2 sezoane in UCL atatea puncte cate a facut o echipa de la tara intr-un an U Urziceni....

bogdan_nj
25th February 2011, 03:20
Eu nu sunt nici fac U nici fan CFR dar zic ca suporterii ar trebui sa respecte rivalii si sa le recunoasca performantele. Da, CFR nu a facut multe puncte in CL dar sunt echipe care au terminat sezoane de CL cu 0 puncte si golaveraj dezastruos ( ex. Anderlecht de la care in mod normal ai avea mai mari pretentii decat de la CFR ). Sunt convins ca si suporterii lui U isi doresc ca echipa lor sa ajunga acolo si chiar le urez mult noroc. Cat despre unii care considera CFR echipa maghiara chiar mi se pare total aberant. Patronul e de etnie maghiara dar vorbeste romaneste mai bine decat Gigi Becali de exemplu.

evil78
25th February 2011, 11:01
Da e echipa aia ce ia banii si in Europa strica coeficientul Romaniei :)))
Si da si nu. CFR a facut cele mai multe puncte anul trecut pt. coeficientul Romaniei. Problema a fost cu echipele FC.Vaslui, Timisoara, Urziceni, Dinamo, care au iesit din prima din competitii, si au tras in jos coeficientul, fiindca punctele adunate de Steaua si CFR (alea putine) au fost impartite in 6.
In 2008 a fost la fel, cand aveam 7 echipe, dintre care Timisoara, Urziceni, Dinamo si Rapid nu au castigat nici macar un meci si au iesit practic cu zero puncte din Europa, totalul putinelor puncte adunate de Vaslui, Steaua si CFR impartindu-se la 7.
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/ccoef2011.html

Iar texte din astea, ca "in Cluj nu este decat o echipa" sunt oricum de nivelul grupei pregatitoare din gradinita. E ca si cum am spune unui strain, ca in Romania nu exista decat o singura echipa: Steaua Bucuresti. Mai stiti voi alte echipe?

N0_NaM3
25th February 2011, 14:18
Haide mai. Eu nu cred ca nu stii...:)

Mai e o echipa acolo, cand cobori din tren, pe partea dreapta cum vii dinspre gara. Acolo joaca de obicei. Au castigat anul trecut campionatul Romaniei (stii, ai vazut precis la televizor, se mai numeste si liga lu' Mitica) si au mai castigat-o si acum doi ani.
Si au mai jucat si prin Champions Lig parca. Stii, e competitia aia, cand se pun afise cu stelute pe stadion si vin echipe din strainatate sa joace la noi, pe lovele multe.
Daca nu ma crezi, cauta pe Goagăl. :yes:

Eu vroiam sa caut pe gugle.
Cum spunea cineva mai sus, poate sa aiba `nshpe mii de campionate ca tot nu se poate compara cu traditia altor echipe(nu mai dau nume).
Cat despre competitia aia cu multe stelute, eu unu` nu am vrut sa`mi stric placerea ptr fotbal urmarind 'cealalta' echipa din Cluj.
Bafta si numai bine!

illazio
25th February 2011, 14:38
http://www.ziuadecj.ro/administratie/cluj-arena-in-pericol-komoroczi-blocheaza-lucrarile--61676.html

ungurii pun betze in roate la constructia stadionului echipei romanesti .

evil78
25th February 2011, 16:33
http://www.ziuadecj.ro/administratie/cluj-arena-in-pericol-komoroczi-blocheaza-lucrarile--61676.html

ungurii pun betze in roate la constructia stadionului echipei romanesti .

Tu ai citit articolul, pe care l-ai postat, sau doar iti umbla gura degeaba? (ca de obicei)

Ce parere ai avea, daca Ungaria ar spune despre noi, ca romanii pun bete in roate dezvoltarii Uniunii Europene? Ca Romania e cea mai puturoasa tara, nu a fost in stare sa faca autostrazi, desi ungurii au ajuns deja cu autostrazile dinspre Vestul Europei la granita noastra de mult timp. Si ca avem o coruptie in vami (si nu numai) ca in filmele cu mafioti, de la Hollywood. Si ca e o mizerie in toate orasele romanesti ca in suburbiile din India (in afara de orasele din Ardeal, unde mai sunt si unguri sau germani, sa faca curat pt. noi, ca in rest, in Sud sau in Moldova e jale mare).

Esti cumva nepotul lui Funar, sau care-i problema ta? Nu te supara, dar esti primitiv rau de tot, in gandire. Nu te-ai nascut in locul si in secolul potrivit.

chelstone91
25th February 2011, 16:54
Tu ai citit articolul, pe care l-ai postat, sau doar iti umbla gura degeaba? (ca de obicei)

Ce parere ai avea, daca Ungaria ar spune despre noi, ca romanii pun bete in roate dezvoltarii Uniunii Europene? Ca Romania e cea mai puturoasa tara, nu a fost in stare sa faca autostrazi, desi ungurii au ajuns deja cu autostrazile dinspre Vestul Europei la granita noastra de mult timp. Si ca avem o coruptie in vami (si nu numai) ca in filmele cu mafioti, de la Hollywood. Si ca e o mizerie in toate orasele romanesti ca in suburbiile din India (in afara de orasele din Ardeal, unde mai sunt si unguri sau germani, sa faca curat pt. noi, ca in rest, in Sud sau in Moldova e jale mare).

Esti cumva nepotul lui Funar, sau care-i problema ta? Nu te supara, dar esti primitiv rau de tot, in gandire. Nu te-ai nascut in locul si in secolul potrivit.

ai dreptate, iar cei ce pun bete in roate romaniei sunt cei ca illazio, se pare ca unii dintre noi au complexe si devin frustrati numai la uzul numelui de ungur, sa nu mai dau si alte exemple poate si mai elocvente, ei na-u auzit toleranta si cu siguranta nu inteleg conceptul de uniune europeana. De fapt totul tine de educatie si nu in sensul de mai baiete stai cuminte si sa-i zici saru' mana lu mamaita cu 2 clase care a 'nascut' 20 de copii, doar e mama eroina, nu? ce conteaza ca jumate is in inchisoare, vreo cativa drogati si 2-3 lucreaza in conditii grele...

Sifodias
25th February 2011, 16:59
Eu nu inteleg ce sari tu de fiecare data sa-i aperi pe mongoli,evil78?Esti avocatul lor constant si ii pupi in cur in toate,in acelasi timp denigrandu-ti poporul tau.Mi se pare extrem de penibil un asemenea comportament.Nu-ti place mizeria de la noi,du-te la mongoli,invata-le limba si obiceiurile,traieste acolo linistit si fericit...
Cat despre toleranta,chelstone,noi suntem mai toleranti cu ungurii decat sunt ei cu romanii in Ungaria.Asa ca nu mai comenta aiurea.

evil78
25th February 2011, 17:07
Eu nu inteleg ce sari tu de fiecare data sa-i aperi pe mongoli,evil78?Esti avocatul lor constant si ii pupi in cur in toate,in acelasi timp denigrandu-ti poporul tau.Mi se pare extrem de penibil un asemenea comportament.Nu-ti place mizeria de la noi,du-te la mongoli,invata-le limba si obiceiurile,traieste acolo linistit si fericit...


Nu ma obosesc nici macar sa ma gandesc la un raspuns, la cretinismul formulat de tine mai sus. Cand vii cu ceva mai inteligent, care depaseste faza de gradinita in gandire, atunci putem sa discutam. :ok:

RunRun1730
25th February 2011, 17:08
Nici eu nu ii inteleg atitudinea, slovacii au aceiasi problema cu ungurii ca si noi :) nu generalizez dar multi au impresia ca transilvania face parte din ungaria sa nu mai zic de tinutu secuiesc unde vor si autonomie :)...cum naiba sa ceri autonomie in centrul unei tari...ar fi o situatie ca cea a Loasului dar cu mari diferente tinand cont ca ei pot merge oricand in Ungaria unde au sansa sa se exprime in limba materna si isi pot face orice dambla...

evil78
25th February 2011, 17:16
Nici eu nu ii inteleg atitudinea, slovacii au aceiasi problema cu ungurii ca si noi :) nu generalizez dar multi au impresia ca transilvania face parte din ungaria sa nu mai zic de tinutu secuiesc unde vor si autonomie :)...cum naiba sa ceri autonomie in centrul unei tari...ar fi o situatie ca cea a Loasului dar cu mari diferente tinand cont ca ei pot merge oricand in Ungaria unde au sansa sa se exprime in limba materna si isi pot face orice dambla...

Ce problema au Slovacii cu ungurii? :confused: Si in primul rand sa nu comparam Slovacia, ca si civilizatie, cu Romania, fiindca riscam sa cadem in penibil.

Asa pot sa zic si eu, ca si Italienii, si francezii si spaniolii au o problema cu romanii. Adica furt, crime, violuri, cersit, prostitutie......Nu am auzit sa existe astfel de probleme cu ungurii. Problemele sunt doar furnicile de pe creierasii unora.

Nu ma intelegeti gresit, nu sunt avocatul niciunuia, dar trebuie sa existe si un fel de echilibru in discutiile de pe acest forum, din moment ce unii vin cu declaratii aberante, gen : "ungurii ne pun bete in roate, ungurii vor sa ne fure stadionul, ungurii asa si pe dincolo..." Macar cateva voci de echidistanta si echilibru sa existe in toate aceste discutii....

RunRun1730
25th February 2011, 17:17
evil78 multiculturalismul in Germania, Anglia si mai toate tarile occidentale a fost un esec :) La noi sunt sanse 0% sa reuseasca atata timp cat maghiarii continua sa ceara autonomie in Romania :)

RunRun1730
25th February 2011, 17:19
Hahaha evil pai romanii cer autonomie prin franta italia spania?:)) Daca ei nu ar pune problema asa cu autonomia si cu limba lor de rahat iti spun eu ca nimeni nu ar avea nimic cu ei :) Si au sansa sa se exprime in limba lor in Ungaria nu-i putem compara cu bascii, catalanii, scotienii sau alte natii....

evil78
25th February 2011, 17:30
Hahaha evil pai romanii cer autonomie prin franta italia spania?:)) Daca ei nu ar pune problema asa cu autonomia si cu limba lor de rahat iti spun eu ca nimeni nu ar avea nimic cu ei :) Si au sansa sa se exprime in limba lor in Ungaria nu-i putem compara cu bascii, catalanii, scotienii sau alte natii....

Lasa treaba cu autonomia. Ea se refera doar la tinutul secuiesc (adica judetele Covasna- Harghita) si a fost formulata de cativa ratati, politicieni escroci (cum sunt de altfel si multi dintre politicienii romani). Si aveau un singur scop, sa isi faca campanie electorala si sa stranga voturi, ceea ce nu s-a intamplat, fiindca po****tiei de acolo ii doare fix in cot de autonomie. (iti zic eu, care a trait acolo peste zece ani) De altfel partidul respectiv nu prea a avut succes nici in alegeri, fiindca ungurii din zona tot cu UDMR-ul au votat.

Si mi se pare nedrept ceea ce ai zis de limba maghiara ("limba de rahat" cum spui tu, intr-un mod, care da dovada de multa educatie din partea ta). Spune-i unui roman din Ucraina, ca nu are dreptul sa invete in limba materna in scoala, sa vad lui cum i-ar cadea....

Sifodias
25th February 2011, 17:32
Nu ma obosesc nici macar sa ma gandesc la un raspuns, la cretinismul formulat de tine mai sus. Cand vii cu ceva mai inteligent, care depaseste faza de gradinita in gandire, atunci putem sa discutam. :ok:
Ipocrizia ta nu are limite!Cand suporterii romani(majoritatea din Ardeal) s-au intors cu capete sparte,cu geamurile de la masini facute praf dupa meciul cu Ungaria din Preliminariile CE 2000,probabil ca la fel faceai apologia inaintatei civilizatii maghiare....

RunRun1730
25th February 2011, 17:36
ai origini mongole man si te deranjeaza ce zic din ce vad:)
Dar ei ne refuza si istoria si limba :) cum te-ai simti ca roman sa ajungi prin harghita si ala sa-ti zica: "szia" si tu sa te uiti la el ca la "fata de la pagina 5" asta in Romania...in tara ta :) ti-am zis eu n-am nimic cu ungurii, dar cand stiu ca au asemenea pretentii...

evil78
25th February 2011, 17:40
Ipocrizia ta nu are limite!Cand suporterii romani(majoritatea din Ardeal) s-au intors cu capete sparte,cu geamurile de la masini facute praf dupa meciul cu Ungaria din Preliminariile CE 2000,probabil ca la fel faceai apologia inaintatei civilizatii maghiare....

Saracii suporteri....:( Sunt sigur ca majoritatea dintre ei s-au razbunat la urmatorul meci din campionatul romanesc pe jandarmii romani si pe galeriile adverse....:ok:

Scuteste-ma cu astfel de exemple. In fiecare tara exista cativa imbecili (sunt sigur, ca nu s-a adunat toata po****tia Budapestei sa arunce o piatra catre fanii romani :) ). Conteaza cei, care sunt majoritari, si iau deciziile in tarile respective. Eu nu vreau sa fac apologia niciunei tari, doar vad cu ochii mei, cand trec granita, cum stau lucrurile acolo, si cum stau aici. Iar diferentele le observa oricune, nu doar eu.

corello
25th February 2011, 17:40
Iar are zebe de lucru
Spor la mutat :D

RunRun1730
25th February 2011, 17:43
evil si de ce faci in asa fel incat Romania sa-ti duca dorul daca e mai bine acolo?:)

illazio
25th February 2011, 17:43
Tu ai citit articolul, pe care l-ai postat, sau doar iti umbla gura degeaba? (ca de obicei)

Ce parere ai avea, daca Ungaria ar spune despre noi, ca romanii pun bete in roate dezvoltarii Uniunii Europene? Ca Romania e cea mai puturoasa tara, nu a fost in stare sa faca autostrazi, desi ungurii au ajuns deja cu autostrazile dinspre Vestul Europei la granita noastra de mult timp. Si ca avem o coruptie in vami (si nu numai) ca in filmele cu mafioti, de la Hollywood. Si ca e o mizerie in toate orasele romanesti ca in suburbiile din India (in afara de orasele din Ardeal, unde mai sunt si unguri sau germani, sa faca curat pt. noi, ca in rest, in Sud sau in Moldova e jale mare).

Esti cumva nepotul lui Funar, sau care-i problema ta? Nu te supara, dar esti primitiv rau de tot, in gandire. Nu te-ai nascut in locul si in secolul potrivit.

Care noi? Poate te referi la tine pt ca eu nu ma simt vizat de culpabilizarea aia colectiva pe care o faci. Dupa mintea ta creatza iredentista maghiara toti romanii sunt niste puturosi betivi si lenesi din cauza unor politicieni corupti care nu sunt in stare sa faca nimic pt infrastructura. Si minoritatile in special cea maghiara si cea tiganeasca au un rol fundamental in ce se intampla pe scena politica romaneasca dupa 90. UDMR e singurul partid care a fost mereu la guvernare deci cea mai mare vina o au ei. Dinamitarea coeziunii natiunii romanesti este unul dintre scopurile principale ale maghiarilor exprimate prin partide politice sau ONG-uri, de aia orice tentativa nationalista aduce la suprafata agarici ca tine EVIL78 care demonizeaza si improasca cu noroi imediat.

Pt voi stadionul romanesc din cluj reprezinta un obstacol nedorit in calea spre acapararea mentalitatii separatiste maghiare.

RunRun1730
25th February 2011, 17:46
Sunt mai civilizati, sunt mai muncitori, au autostrazi, au tot ce vrei pana si limba e mai "frumoasa" ...cine te opreste ?

evil78
25th February 2011, 17:47
ai origini mongole man si te deranjeaza ce zic din ce vad:)
Dar ei ne refuza si istoria si limba :) cum te-ai simti ca roman sa ajungi prin harghita si ala sa-ti zica: "szia" si tu sa te uiti la el ca la "fata de la pagina 5" asta in Romania...in tara ta :) ti-am zis eu n-am nimic cu ungurii, dar cand stiu ca au asemenea pretentii...

N-am nicio origine mongola! Si daca as avea, nu vad care ar fi problema? :confused: E cumva rasa "romana" mai evoluata, decat celelalte rase? Vad, ca unii dintre voi chiar au luat-o pe aratura....Sunt o gramada de sate izolate, parasite de ani buni, prin munti sau in Delta Dunarii. De ce nu va mutati acolo cu totii, si nu mai riscati sa va intersectati cu alte popoare de pe planeta asta...

RunRun1730
25th February 2011, 17:49
Sunt sigur ca daca ar pleca toti ungurii din Romania...am fi dati afara din UE, am fi rusinea Europei...noroc cu ei ca se gandesc la binele acestei tari.Amin!;)

evil78
25th February 2011, 17:50
Care noi? Poate te referi la tine pt ca eu nu ma simt vizat de culpabilizarea aia colectiva pe care o faci. Dupa mintea ta creatza iredentista maghiara toti romanii sunt niste puturosi betivi si lenesi din cauza unor politicieni.

Exact aceeasi intrebare ti-o adresez si eu tie... Dupa mintea ta subdezvoltata de nazist, toti ungurii vor sa puna bete in roate romanilor?