PDA

View Full Version : Discutii aproape on topic



Pages : 1 [2]

illazio
25th February 2011, 16:51
majoritatea, la voi e o mentalitate indusa inca din educatia primara. Am intalnit copii maghiari care spuneau ca Ardealul e unguresc

evil78
25th February 2011, 16:52
Hai ca ma duc. Nu mai am timp de discutii infantile, cu grupa de gradinita...Pa:)

RunRun1730
25th February 2011, 16:56
Gata si-a luat jucariile si s-a dus pe forumul maghiar :)

zebe
25th February 2011, 17:09
Iar are zebe de lucru
Spor la mutat :D

Futui... :D

Completare: sunteti puerili. Luati de buna ceea ce zice unul ca Marko Bela, de exemplu, dar is absolut convins ca de la Bucuresti ori Braila ati cunoscut maxim 10 unguri in toata viata voastra. Si cred ca exagerez un pic zicand 10.

Sifodias
25th February 2011, 22:58
Tu ai citit articolul, pe care l-ai postat, sau doar iti umbla gura degeaba? (ca de obicei)

Ce parere ai avea, daca Ungaria ar spune despre noi, ca romanii pun bete in roate dezvoltarii Uniunii Europene? Ca Romania e cea mai puturoasa tara, nu a fost in stare sa faca autostrazi, desi ungurii au ajuns deja cu autostrazile dinspre Vestul Europei la granita noastra de mult timp. Si ca avem o coruptie in vami (si nu numai) ca in filmele cu mafioti, de la Hollywood. Si ca e o mizerie in toate orasele romanesti ca in suburbiile din India (in afara de orasele din Ardeal, unde mai sunt si unguri sau germani, sa faca curat pt. noi, ca in rest, in Sud sau in Moldova e jale mare).

Esti cumva nepotul lui Funar, sau care-i problema ta? Nu te supara, dar esti primitiv rau de tot, in gandire. Nu te-ai nascut in locul si in secolul potrivit.


zebe,mai degraba autorul acestui mesaj este un pueril!Tie iti place acest mesaj dezgustator?Tendentios si jignitor pentru orice om de bun simt?Numai un masochist sau unul cu interese obscure poate infiera in asa hal poporul din care cica face parte...Hai sa nu fim mai catolici decat Papa,nu cred ca a jignit cineva mongolii aici pe forum,cum au fost jigniti romanii in acest mesaj.

evil78
25th February 2011, 23:34
zebe,mai degraba autorul acestui mesaj este un pueril!Tie iti place acest mesaj dezgustator?Tendentios si jignitor pentru orice om de bun simt?Numai un masochist sau unul cu interese obscure poate infiera in asa hal poporul din care cica face parte...Hai sa nu fim mai catolici decat Papa,nu cred ca a jignit cineva mongolii aici pe forum,cum au fost jigniti romanii in acest mesaj.

Esti stupid. Unde am jignit romanii? Am vorbit doar ipotetic: "ce parere ar avea illazio", daca si ungurii ar vorbii asa despre noi, cum vorbeste el...(citeste inca odata mai bine...)
Sa nu uitam, ca pana sa postez eu acea intrebare ipotetica, pe acest forum ungurii au fost acuzati, de fel si fel de tampenii, Paszkanyi a fost facut "unguras prost", "cap de p..a" si asa mai departe...
Prin ce am jignit eu poporul roman cu acea intrebare ipotetica? Tu ce crezi, un italian incuiat la cap (asa cum sunteti si voi, tu si illazio) ce zice sau ce parere are despre romani? Ca sunt toti niste tigani, care fura, violeaza, fac trafic de carne vie, cersesc, etc.etc. Tu te amagesti, daca crezi, ca ar gandi altfel. Iar daca te-ar vedea vreun fan din ala nazist din ultrasii lui Lazio, pe strada, sunt sigur, ca nu ai scapa fara un cutit, sau o piatra in cap.
Sunt unii oamenii, pe care pur si simplu atata ii duce mintea sa gandeasca. Cum bine a zis zebe, voi caracterizati un popor intreg, dupa ce vedeti la televizor, sau dupa ce zice un incompetent, ca Marko Bela. Cum ar fi sa fie si poporul roman caracterizat doar dupa faptele lui Vadim sau Becali? Sau dupa faptele unor impostori aflati in Italia sau Spania?
Ganditi-va si voi un pic, inainte de a acuza. Vrei sa faci si tu parte din acei oameni incuiati la cap, cu o mentalitate de Evul Mediu? E decizia ta.

NORGEMAN
26th February 2011, 00:19
Voi chiar va certati din cauza unui roman ce provine dintr-o familie maghiarizata acum ceva secole in urma? :cry:
Ala doar vrea sa obtina bani mai multi pentru demolare.

Sifodias
26th February 2011, 00:20
Poate ai intentii bune dar obiectivitatea nu te caracterizeaza.Cand spui ca Romania e cea mai puturoasa tara,corupta si mizerabila,cu ungurii si germanii singurii care mai fac curat in tara asta,jignesti profund romanii si toate celelalte neamuri ce mai traiesc in tara asta.Nu vad ce legatura are comparatia ta cu ceea ce fac tiganii prin strainatate.Nu suntem judecati pentru faptele unor romani ci suntem confundati cu etnia conlocuitoare ce a venit de pe meleagurile Indiei.Eu am citit foarte multe articole in care romanii erau extrem de apreciati peste tot in lume pentru faptul ca sunt foarte muncitoriCa si tu confuzezi romanii cu romii dovedeste cat de imbecili au fost senatorii cand nu au votat legea ce permitea folosirea denumirii de tigan.Sincer te suspectez de apartenenta la alte etnii...

evil78
26th February 2011, 02:01
Eu am citit foarte multe articole in care romanii erau extrem de apreciati peste tot in lume pentru faptul ca sunt foarte muncitori
Pai vezi....Iar eu am citit foarte multe articole, unde ungurii erau apreciati. (acum cine are dreptate? :confused:)


Sincer te suspectez de apartenenta la alte etnii
Aoleo! :)) Vrei sa-ti trimit un PM cu o copie dupa buletinul meu? :) Nu te mai obosi sa ma suspectezi. Pur si simplu am intervenit in discutia asta, fiindca unii vorbeau despre unguri, ca despre o boala sau un virus. Eu am avut ocazia sa cunosc multi unguri si sa am chiar multi prieteni maghiari atat din Romania cat si din Ungaria. Si din aceasta cauza nu pot sa fiu de acord cu unii ca illazio (de fapt la acel individ nu prea se mai prevad sperante, nici nu stiu de ce mi-am batut capul cu el) Atata tot. Am umblat mult prin Europa, si chiar a trebuit sa raspund la intrebari de genul: "voi aveti apa si lumina acasa?" :)) deci nu cred ca am exagerat, cand am spus ca unii straini gandesc asa. E pur si simplu adevarul anilor trecuti.
De exemplu, despre unguri nu am auzit in tari ca Spania, Franta, Anglia, si alte tari pe unde am umblat, decat cuvinte de lauda, pt. mancarea ungureasca, pt. capitala lor frumoasa (Budapesta), pt. contributia lor la arhitectura deosebita ale unor orase din Ardeal, etc.etc. Asta este. Unii accepta aceste fapte, altii, probabil din prea mult orgoliu nu accepta.
Un lucru e sigur: Prin comportamentul si atitudinea unora ca illazio , cu siguranta nu vom schimba parerea strainilor despre Romania. Daca traim cu ura fata de proprii concetateni (ca eu asta am simtit in discursul unora dintre voi - ura), nu stiu ce asteptari mai avem de la un viitor si o Romanie mai buna si mai civilizata.

De ce mai vrem sa traim intr-o Europa unita, de ce vrem sa fim acceptati de celelalte state, daca noi nici macar fata de vecinii nostrii (de sute de ani) unguri nu avem respect? Daca asa ar gandi majoritatea din Romania (si din fericire nu e cazul), atunci Romania era azi o tara izolata. Totusi, nu cred ca vreti asa ceva....
Noi putem sa ne respectam istoria, valorile si traditiile, fara ca sa trebuiasca sa injuram si sa alungam din tara o etnie sau alta...
Eu stau de peste 20 de ani in Bucuresti, si sincer, nu m-a deranjat niciodata faptul ca in Covasna copii invata in limba lor materna, sau ca nenea Gyuri si-a pus un drapel al Ungariei la fereastra. Dar cred ca este vorba si de felul in care m-au crescut parintii (cei 7 ani de acasa), ca eu gandesc in felul asta.

P.S. poate am exagerat un pic, cand am zis "tara puturoasa", sau altele... am vrut doar sa exprim o idee/teorie.

Sifodias
26th February 2011, 03:31
Pai nu mai exagera ca de asta se incing discutiile.Stii care este marea noastra problema?Nu avem respect in primul rand fata de noi!Daca am incepe sa ne privim cu alti ochi,sa ne respectam,sa fim mai pozitivi,cu siguranta am schimba imaginea pe care o avem in strainatate.Insa cand noi tot timpul ne prezentam intr-o lumina defavorabila in fata lumii,ne culpabilizam,ne autoflagelam continuu prezentandu-ne doar partile urate,doar defectele,cum vrei sa ne priveasca alte neamuri???Nu om fii cei mai buni de pe pamantul asta dar cu siguranta nu suntem nici cei mai rai sau prosti!Parca suntem masochisti cand ne taiem singuri craca de sub picioare prin tot felul de comentarii rauvoitoare si jignitoare la adresa noastra.Intradevar,spre deosebire de alte natii,noua ne lipseste unitatea.Suntem foarte dezbinati si asta ne face mult rau imaginii.Intotdeauna am admirat incredibila coeziune a comunitatilor de emigranti sarbi,greci,turci si altii.Ei au un puternic spirit national si am avea ce sa invatam de la ei din punctul asta de vedere.Asa ca,omule,totul incepe de la noi si atitudinea asta a ta respingatoare pe care o ai fata de tara si semenii tai nu e cea menita sa aduca civilizatia aia despre care tot vorbesti.Nici eu nu am o problema cu copii care invata limba materna,atata timp cat stiu si romana dar am o problema cu faptul ca nu vor s-o foloseasca in spatiul public.Si bucataria romaneasca e la fel de buna,personalitatile artistice,sportive,stiintifice nu sunt cu nimic mai prejos,deci nu vad de ce trebuie sa faci tot timpul clasamente in care romanii sa iasa in spatele mongolilor.

zebe
26th February 2011, 09:13
Am intalnit copii maghiari care spuneau ca Ardealul e unguresc

Unde? In Militari? In Balta alba? Vezi ca astia de pe net nu se pun.


zebe,mai degraba autorul acestui mesaj este un pueril!Tie iti place acest mesaj dezgustator?Tendentios si jignitor pentru orice om de bun simt?Numai un masochist sau unul cu interese obscure poate infiera in asa hal poporul din care cica face parte...Hai sa nu fim mai catolici decat Papa,nu cred ca a jignit cineva mongolii aici pe forum,cum au fost jigniti romanii in acest mesaj.

Ca suntem lenesi si avem orase murdare? Cu asta nu esti de acord?

TeBat
26th February 2011, 10:21
Zebe, abuzezi de românii verzi.

illazio
26th February 2011, 10:30
Pai vezi....Iar eu am citit foarte multe articole, unde ungurii erau apreciati. (acum cine are dreptate? :confused:)


Aoleo! :)) Vrei sa-ti trimit un PM cu o copie dupa buletinul meu? :) Nu te mai obosi sa ma suspectezi. Pur si simplu am intervenit in discutia asta, fiindca unii vorbeau despre unguri, ca despre o boala sau un virus. Eu am avut ocazia sa cunosc multi unguri si sa am chiar multi prieteni maghiari atat din Romania cat si din Ungaria. Si din aceasta cauza nu pot sa fiu de acord cu unii ca illazio (de fapt la acel individ nu prea se mai prevad sperante, nici nu stiu de ce mi-am batut capul cu el) Atata tot. Am umblat mult prin Europa, si chiar a trebuit sa raspund la intrebari de genul: "voi aveti apa si lumina acasa?" :)) deci nu cred ca am exagerat, cand am spus ca unii straini gandesc asa. E pur si simplu adevarul anilor trecuti.
De exemplu, despre unguri nu am auzit in tari ca Spania, Franta, Anglia, si alte tari pe unde am umblat, decat cuvinte de lauda, pt. mancarea ungureasca, pt. capitala lor frumoasa (Budapesta), pt. contributia lor la arhitectura deosebita ale unor orase din Ardeal, etc.etc. Asta este. Unii accepta aceste fapte, altii, probabil din prea mult orgoliu nu accepta.
Un lucru e sigur: Prin comportamentul si atitudinea unora ca illazio , cu siguranta nu vom schimba parerea strainilor despre Romania. Daca traim cu ura fata de proprii concetateni (ca eu asta am simtit in discursul unora dintre voi - ura), nu stiu ce asteptari mai avem de la un viitor si o Romanie mai buna si mai civilizata.

De parca in buletin scrie etnia. Esti de-o prostie si-o ipocrizie crunta. In primul rand ca nimeni de aici n-a jignit ungurii cum faci tu despre romani la fiecare postare . Nimeni nu i-a asemanat unei boli sau unui virus si poti reciti postarile mele care te-au inflamat atat, ca sa verifici ... poate pe moment ti s-a urcat sangele in cap de nervi si ti-a afectat vederea.
Am spus ca ungurii de la cfr n-au ce cauta pe Ion Moina si nu vad ce ti se pare asa de deplasat, in fond ce legatura are o echipa inventata acum 3 ani de catre personaje dubioase cu probleme penale cu stadionul unui oras precum Clujul ? De ce trebuie neaparat sa joace aceasta echipa privata filo-maghiara fara legatura cu fenomenul fotbalistic din cluj pe noul stadion ridicat pt echipa municipalitatii ? U Cluj de ce n-a fost primita in Gruia pe perioada in care n-au avut unde sa joace ? Daca ar exista o necesitate a cfr-ului de-a juca aici as mai spune dar care e logica unui astfel de demers in momentul in care si ei au propriul stadion perfect functional . Doar pt a da inca o palma oricarei idei romanesti ?



De ce mai vrem sa traim intr-o Europa unita, de ce vrem sa fim acceptati de celelalte state, daca noi nici macar fata de vecinii nostrii (de sute de ani) unguri nu avem respect? Daca asa ar gandi majoritatea din Romania (si din fericire nu e cazul), atunci Romania era azi o tara izolata. Totusi, nu cred ca vreti asa ceva....
Noi putem sa ne respectam istoria, valorile si traditiile, fara ca sa trebuiasca sa injuram si sa alungam din tara o etnie sau alta...
Eu stau de peste 20 de ani in Bucuresti, si sincer, nu m-a deranjat niciodata faptul ca in Covasna copii invata in limba lor materna, sau ca nenea Gyuri si-a pus un drapel al Ungariei la fereastra. Dar cred ca este vorba si de felul in care m-au crescut parintii (cei 7 ani de acasa), ca eu gandesc in felul asta.

P.S. poate am exagerat un pic, cand am zis "tara puturoasa", sau altele... am vrut doar sa exprim o idee/teorie.


De clisee expirate de genu asta m-am saturat. In primul rand ca ungurii inainte de-a fi vecinii nostrii istorici sunt inamicii nostrii istorici asa cum sunt sarbii si albanezii, turcii si armenii, evreii si arabii samd. Pt a dobindi respectul celorlalte state cum a spus si Sifodias trebuie intai sa dobindim respectul de sine . Daca ai fi adresat jignirile aduse anterior oricarui alt popor pe forumul lor ai fi fost scos de mult in suturi scuipat si banat . Din pacate insa trasaturile dominante ale societatii romanesti in momentul de fata sunt fatalismul si servilismul, mentalitati inoculate in 20 ani de propaganda anti-romaneasca si de jaful generalizat al unor politicieni corupti.

had3s89
9th March 2011, 13:07
asa-i la Bucuresti! fac pariu ca un stadion ca al Clujului, se facea in Bucuresti cu cel putin 80 de milioane si nu cu 35.

ciudat e pretul exorbitant al stadionul, care tot a crescut! sunt curios daca mai poate creste; si in comparatie cu stadionul de la Frankfurt, nu cu umilul stadion de la Cluj

si daca la sudisti le mai spui ceva sau le dai cate un sfat, te ignora complet, mai sunt si fuduli cu tot cu capitala lor; macar ardelenii te asculta, pana si moldovenii o fac


apropo, presa din Capitala traieste pe alta planeta, pierduta prin scandaluri si ocupata cu promovarea de no name-uri; copiaza tot de pe Skyscraper cu nerusinare chiar si in ziare gen GSP sau Prosport si nici macar nu stiau de existenta proiectului in desfasurare de la Ploiesti, stadionul Petrolului; TRAIASCA INTERNETUL, NU MAI E NEVOIE SA NE DEPLASAM LA FATA LOCULUI SI SA PREZENTAM SITUATIA OBIECTIV




ba manelistule lasa frustrarea si du-te la munca.cred ca refulati pe gura la cata frustrare si impertinenta aveti in voi.eu zic ca ardelenii sunt cei mai fuduli,se cred cei mai tari,cei mai inteligenti,cei mai frumosi,cei mai cei....NOT!!......acum il astept pe zebe sa-mi stearga postul ca deh,asa-i frumos

RunRun1730
9th March 2011, 13:26
Celso cate poze? s-au pus 3 poze dupa 3 sapt? La Cluj cum se pun poze la 2-3 zile?...in fine, va meritati soarta, dupa ce ca sunteti in rahat pana la gat mai aveti si tupeu...

owoodoo
9th March 2011, 19:11
discutia este despre ziaristi ardeleni vs ziaristi bucuresteni. forumul este foarte bun doar ca eu am intrat pentru infrastructura sportiva in general si vad ca apar numai discutii despre astra vs petrolul, ardeal vs bucuresti vs etc si inevitabilele tente politice . Sportul de la baza este frumos nu doar constructiile pe care le vede si lauda toata lumea. parerea mea de oltean :)

zebe
9th March 2011, 19:29
Celso cate poze? s-au pus 3 poze dupa 3 sapt? La Cluj cum se pun poze la 2-3 zile?...in fine, va meritati soarta, dupa ce ca sunteti in rahat pana la gat mai aveti si tupeu...

RunRun, suntem in rahat pana la gat. Si la Bucuresti, si la Cluj, si la Braila. Si legat de poze, nu presa clujeana le face. Se intampla destul de rar sa mai vezi poze de pe stadionul din Cluj pe ZiuaDeCluj sau Citynews. Site-ul respectiv (cluj-am) tine de CJ Cluj. Primaria Bucuresti, in calitate de reprezentant al beneficiarilor lucrarilor, ar trebui sa puna la dispozitie poze si informatii cu stadiul lucrarilor.

Had, iti las satisfactia de a-ti vedea postarea nestearsa. Chiar, stii ce inseamna hâd pe ardeleneste?

evil78
9th March 2011, 19:51
discutia este despre ziaristi ardeleni vs ziaristi bucuresteni. forumul este foarte bun doar ca eu am intrat pentru infrastructura sportiva in general si vad ca apar numai discutii despre astra vs petrolul, ardeal vs bucuresti vs etc si inevitabilele tente politice . Sportul de la baza este frumos nu doar constructiile pe care le vede si lauda toata lumea. parerea mea de oltean :)

Ceea ce ai spus tu e valabil pt. sportul romanesc in general.
Fiindca si la televizor la stirile sportive, si la posturile de sport romanesti, nu vezi toata ziua altceva, decat discutii, certuri, orgolii intre niste personaje mai mult sau mai putin hazlii. Insa cand vine vorba de fotbal sau de sportul in sine, atunci....pauza....

Sifodias
9th March 2011, 20:17
Run,acum ce facem,daca nu se posteaza poze odata la 2,3 zile ca la Cluj,incepem sa-i spurcam pe toti astia din Bucuresti si Muntenia!Ce legatura au invectivele pe care le-ai adus tu cu stadionul?Nu generaliza....

jonsnow
9th March 2011, 21:20
braila aia e recunoscuta pentru numarul mare de "suedezi" cutitari, fani ovini si sexy braileanca...nu trebuie sa ai mari pretentii la ce vine din partea aia de lume...

SwedishMafia
9th March 2011, 21:28
jons,esti pregatit sa te legi de discobol sau greva foamei,daca badea si borcica nu iti indeplinesc visul,de-a muta definitiva echipa pe noul stadion?:D
lia manoliu,stadionul echipei dinamo.suna frumos,nu?:))3.000 de dinamovisti pe un stadion de peste 55.000 de locuri.Sweet!:D

jonsnow
9th March 2011, 21:43
jons,esti pregatit sa te legi de discobol sau greva foamei,daca badea si borcica nu iti indeplinesc visul,de-a muta definitiva echipa pe noul stadion?:D
lia manoliu,stadionul echipei dinamo.suna frumos,nu?:))3.000 de dinamovisti pe un stadion de peste 55.000 de locuri.Sweet!:D

casa lui Dinamo ramane StefanCelMare, poate o sa traiesc destul sa vad un stadion decent acolo desi in clipa asta sansele sunt mici de tot, mai degraba prin 2054 o sa ajunga constructie de patrimoniu si o sa fie vizitat ca muzeu :D ...prefer oricand sa ramanem acolo decat sa mutam numai derby-urile pe noul stadion pentru ca investitorii nostri nu au bani de chirie...prefer oricand 3k de albi la 5k de negri cocalari cum am vazut ca se poarta in ultima vreme la periferie...si nu vb de aviatorii din giulesti :drak:...pana la urma o sa vedem cum se inteleg badea cu oprescu...ar fi pacat sa stea gol stadionul ala 360 de zile pe an pentru ca e o chirie prea mare la el...

SwedishMafia
9th March 2011, 21:51
Tot nu ai raspuns la intrebari!La periferie vin mai multi,decat in centru.Cum iti explici?Voi,astia din buricul orasului.:D
ps tu aduci mancarea de la firma de catering?:D

RunRun1730
9th March 2011, 21:56
jonsnow la cultura ta nici nu ma mira ca atat stii despre Braila - daca ti-as enumera cateva mari personalitati ale orasului probabil m-ai intreba daca au jucat la steaua sau la ce echipa joaca...si eu stiu ca in momentul de fata Braila este vazuta asa ....pt simplul fapt ca e la pamant cu economia si industria, si sper ca toti primarii care au avut grija ca orasul asta sa ajunga la stadiul asta avansat de degradare sa aibe parte numa de bine!!!....insa voi astia din Bucuresti ( cea mai jegoasa capitala europeana - si nu am zis eu asta ci studiile au aratat-o) nu vedeti ca sunteti pana la gat in rahat, aveti si ifose talente si pretentii de oameni civilizati asta ma mira...si app nu am generalizat insa marea majoritatea a po****tiei e cum am zis eu mai sus! MAREA MAJORITATE!

zebe
9th March 2011, 22:01
Nu ma faceti sa ma apuc sa mut 1000 de postari din nou...

jonsnow
9th March 2011, 22:09
Tot nu ai raspuns la intrebari!La periferie vin mai multi,decat in centru.Cum iti explici?Voi,astia din buricul orasului.:D
La voi,is mai multe pulpe de pui pe stadion(aduse de firma de catering),decat spectatori.:D

:))...tocmai, in centru lumea are mai multe de facut decat sa mearga pe stadion fata de muncitorul cinstit de periferie pentru care 2 beri, 2 pungi de nutline si un "huo hotii" reprezinta o sambata perfecta :D...cand asteptarile sunt mari trebuie sa te astepti sa cazi si de sus, borcea, turcu, badea, fratii becali, conditiile penibile de pe stadion, conditiile penibile din afara stadionului, preturile haotice la bilete cele mai mari din tara, toata mizeria si prostia care se revarsa zilnic din televizoare la emisiunile sportive, toate cluburile si sticlele pe care le cunosc flacaii care isi spun fotbalisti la Dinamo, Andone care e altul fata de ala din 2003, internetul, frigul de afara plus o gramada de alte kkturi = 2000 de spectatori la Dinamo - Pandurii, oricum nici unul din alea nu reprezinta o scuza, daca tot esti suporter si vrei sa protestezi macar vina si exprima-ti nemultumirile la stadion nu in fata monitorului...din fericire multe din toate astea mai sunt valabile in cazul unui club important de la noi care din camaraderie nu vrea sa ne lase sa murim singuri :drak:

had3s89
9th March 2011, 22:13
jonsnow la cultura ta nici nu ma mira ca atat stii despre Braila - daca ti-as enumera cateva mari personalitati ale orasului probabil m-ai intreba daca au jucat la steaua sau la ce echipa joaca...si eu stiu ca in momentul de fata Braila este vazuta asa ....pt simplul fapt ca e la pamant cu economia si industria, si sper ca toti primarii care au avut grija ca orasul asta sa ajunga la stadiul asta avansat de degradare sa aibe parte numa de bine!!!....insa voi astia din Bucuresti ( cea mai jegoasa capitala europeana - si nu am zis eu asta ci studiile au aratat-o) nu vedeti ca sunteti pana la gat in rahat, aveti si ifose talente si pretentii de oameni civilizati asta ma mira...si app nu am generalizat insa marea majoritatea a po****tiei e cum am zis eu mai sus! MAREA MAJORITATE!

bine ma populistule.e grav daca ai mentalitate populista(a se vedea in DEX).da suntem bucuresteni,avem ifose,suferim de noi etc.care-i problema?suferiti pe net si cand veniti in bucuresti voi sunteti cei care sufera.sunt foarte putini bucuresteni adevarati prin capitala.:no:

SwedishMafia
9th March 2011, 22:24
jons,hai ca nu esti capabil sa duci un duel,o dai in balanarii.scrii ca sa nu taci.nici tu nu crezi ceea ce postezi.cand vei fi in stare de-o discutie pe argumente,da un semn.:D

RunRun1730
9th March 2011, 22:25
Ce sa caut in had3s in Bucuresti???Lasa ca usor usor provincia o sa ia fata acelei "insiruiri de baraci" ;) La toate capitolele ;) Orasele gen Cluj, Sibiu, Brasov, Timisoara deja sunt peste voi cu mult ;).Voi doar fentati civilizatia acolo...

jonsnow
9th March 2011, 22:27
jonsnow la cultura ta nici nu ma mira ca atat stii despre Braila - daca ti-as enumera cateva mari personalitati ale orasului probabil m-ai intreba daca au jucat la steaua sau la ce echipa joaca...si eu stiu ca in momentul de fata Braila este vazuta asa ....pt simplul fapt ca e la pamant cu economia si industria, si sper ca toti primarii care au avut grija ca orasul asta sa ajunga la stadiul asta avansat de degradare sa aibe parte numa de bine!!!....insa voi astia din Bucuresti ( cea mai jegoasa capitala europeana - si nu am zis eu asta ci studiile au aratat-o) nu vedeti ca sunteti pana la gat in rahat, aveti si ifose talente si pretentii de oameni civilizati asta ma mira...si app nu am generalizat insa marea majoritatea a po****tiei e cum am zis eu mai sus! MAREA MAJORITATE!

garabet ibraileanu ? :D...am glumit, nu mai lua asa in serios trolii de serviciu...Bucurestiul e un oras prea mare ca sa il generalizezi, poate fi plin de tampiti sau de oameni ok..depinde prin ce cercuri te invarti...in Braila am tot avut ocazia sa-mi petrec timpul in niste delegatii si cam stiu cum stati, edy royal e la locul lui ? :D numai numele hotelului asta spune tot :))...aceeasi situatie o intalnesti si in alte resedinte de judet...din pacate




jons,hai ca nu esti capabil sa duci un duel,o dai in balanarii.scrii ca sa nu taci.nici tu nu crezi ceea ce postezi.cand vei fi in stare de-o discutie pe argumente,da un semn.:D

pai unde mai ai nelamuriri zii repede lu` tata ca te rezolva :D

RunRun1730
9th March 2011, 22:56
Deja e al 4lea an in care titlul merge in provincie :D sa va obisnuiti cu ideea asta...

bogdan_nj
10th March 2011, 00:15
Si eu credeam asa dar am auzit azi ca Steaua va fi pe primul loc de Paste :D

pff
17th March 2011, 10:47
http://www.gandul.info/politica/cine-este-barna-csibi-extremistul-maghiar-care-l-a-spanzurat-pe-avram-iancu-si-a-provocat-scandalul-de-aseara-din-parlament-ce-spun-laszlo-tokes-si-kelemen-hunor-8069605 uite-ti prietenii evil78...

RunRun1730
17th March 2011, 15:22
=)))))))))):))))))))))
Parca, zicea evil ca in zona aia lumea nu vrea autonomie si ii respecta pe romani =))) cum naiba sa zici asa ceva cand de mici copiii aia sunt crescuti cu imagini de genul =)) si cu idei ca transilvania e a ungurilor =))) pfff
Ar trebui sa-i duca la un psiholog pe copiii aia, dar unul roman ca in aia maghiari nu am incredere dupa toata povestea asta =)))

Gombos
17th March 2011, 16:53
ar trebui autoritatile localle sa rezolve acest lucru si noi sa ignoram aceste specii de oameni. de fapt, am inteles ca s-au si demarat deja ceva proceduri. :D sorry, dar intr-un fel trebuie sa plateasca fiindca traieste in societate cu noi, nu in padure. de fapt, primarul din Miercurea Ciuc a zis ca acel Csibi nu mai primeste autorizatie cat e el in functie. :D

eu n-am nimic cu ungurii, nici cu romanii unguri si nici cu cei din Ungaria. cu siguranta sunt in general oameni normali ca si romanii de rand nu ca extremistii astia. si noi avem extremisti din pacate.

zebe
17th March 2011, 18:36
Ma, da' voi chiar credeti ca toti ungurii de-acolo is retardati ca ala?

evil78
17th March 2011, 19:44
http://www.gandul.info/politica/cine-este-barna-csibi-extremistul-maghiar-care-l-a-spanzurat-pe-avram-iancu-si-a-provocat-scandalul-de-aseara-din-parlament-ce-spun-laszlo-tokes-si-kelemen-hunor-8069605 uite-ti prietenii evil78...

Si uite, i-am gasit si pe prietenii tai...http://www.youtube.com/watch?v=Be9mBhOjIO8&feature=related

RunRun1730
17th March 2011, 19:54
zebe nu toti dar pune-te in locul copiilor care o sa creasca cu astfel de idei si imagini intiparite in minte...si nu am zis ca sunt toti ca ala, dar sunt multi ;)daca nu ar fi fost n-ar fi prostestat in 2009 cand s-au dus romanii sa serbeze Ziua Romaniei La Sfantu Gheorghe :)

http://www.youtube.com/watch?v=q8akhnp5HBw&feature=related ce mi se pare amuzant la clipul asta de pe youtube este ca aia vb in maghiara pt o televiziune din Romania, asta e respectul lor pt noi...

evil78
17th March 2011, 19:56
=)))))))))):))))))))))
Parca, zicea evil ca in zona aia lumea nu vrea autonomie si ii respecta pe romani =))) cum naiba sa zici asa ceva cand de mici copiii aia sunt crescuti cu imagini de genul =)) si cu idei ca transilvania e a ungurilor =))) pfff
Ar trebui sa-i duca la un psiholog pe copiii aia, dar unul roman ca in aia maghiari nu am incredere dupa toata povestea asta =)))

Sunt mai multi romani, care fura, violeaza, se ocupa cu inselaciuni si contrabanda in Spania si Italia, decat unguri, care au participat la acea adunare de cretini din Miercurea Ciuc. Insa nici una din aceste fapte nu cred ca, caracterizeaza natia romana sau maghiara.


Ar trebui sa-i duca la un psiholog pe copiii aia, dar unul roman ca in aia maghiari nu am incredere dupa toata povestea asta
Ar trebui sa-i duca la un psiholog roman,care e muuult mai bun, si care-i invata pe copii de mici, ca sa fure, sa ia spaga, sa fie corupta, sa nu-i pese de nimic, sa nu lucreze, sa fie smecheri, sa asculte manele etc.

RunRun1730
17th March 2011, 19:58
evil maine poimaine te vedem si pe tine pe youtube cu astfel de clipuri =)))

Gombos
17th March 2011, 21:55
Sunt mai multi romani, care fura, violeaza, se ocupa cu inselaciuni si contrabanda in Spania si Italia, decat unguri, care au participat la acea adunare de cretini din Miercurea Ciuc. Insa nici una din aceste fapte nu cred ca, caracterizeaza natia romana sau maghiara.


vrei sa spui romani tigani!!! :rosu: sau romani infratiti cu tiganii!

tiganii unguri nu au migrat ca ai nostri dar si in Ungaria tot tiganii le fac probleme.


sa fim seriosi, Romania si Ungaria sunt doua tari pasnice in comparatie cu ce se intampla in mai tot spatiul sovietic sau in unele state din Balcani. adica suntem "safe", mai siguri si decat multe state din Vest. la fel si Cehia sau Polonia. AVEM SI NOI INFRACTORII NOSTRI DAR NU ATAT DE MULTI INCAT SA-I VEZI CONSTANT LA TV IN SPANIA, ITALIA SAU FRANTA CA SI CUM NOI AM FI INFRACTORII EUROPEI!

la Rusi si Ucrainieni se intampla pana si atentate. chiar si la Bulgari cam inainte sa intre in UE. se intampla lucruri foarte grave si la Sarbi deasemenea.



ASA CA TACI NAIBII DIN GURA, CRETANULE, SA NU TE INJUR!!! CU SIGURANTA ROMAN 100% NU ESTI

GRECIA TA, fiindca Creta apartine de ea, are o rata de infractionalitate mult mai mare ca Romania si nici n-are atatia tigani!


doar m-am saturat de *****urile tale la adresa Romaniei de pe diferite forum-uri; ai interese ascunse? daca nu, atunci masoara-ti vorbele

CA N-AI NUMAI ***** LA ADRESA ROMANIEI DIN PARTEA TA; ATUNCI STAI NAIBII IN GRECIA SI NU MAI COMENTA CA DE AIA PROBABIL AI SI PLECAT

ACCEPTAM SFATURI CA ROMANIA E INTR-O PERIOADA DE TRANZITIE, DAR NU BASH-URI

FRUSTRATULE

Gombos
17th March 2011, 22:03
sau sa mentionez si faptul ca Grecia a intrecut chiar si Irlanda ca si consum de droguri? cea mai drogata capitala europeana e Athena.

sau ca pe skyscrapercity dai reply-uri absolut tampite? nu ma refer la cele prin care ne corectezi cu ceva ca aia nu ma supar.



are you high, man? te-ai dat cu tiganii de greci? ca aia sunt prin definitie ca si sudistii din Italia. maniere IOC! cica "vechea civilizatie greaca".

ROMANII IN LUME VOR RAMANE CA UN POPOR OSPITALIER, CALD, NU RECE. pe cand de grecii aia aia tai se spuen ca niciodata sa nu primesti vreun cadou de la ei!

Nyo_22
17th March 2011, 22:06
Sunt mai multi romani, care fura, violeaza, se ocupa cu inselaciuni si contrabanda in Spania si Italia, decat unguri, care au participat la acea adunare de cretini din Miercurea Ciuc. Insa nici una din aceste fapte nu cred ca, caracterizeaza natia romana sau maghiara.
din acei multi romani care fura , violeaza ... 85% sunt tigani cu pasaport romanesc 10 % sunt unguri si 5 % romani

Ar trebui sa-i duca la un psiholog roman,care e muuult mai bun, si care-i invata pe copii de mici, ca sa fure, sa ia spaga, sa fie corupta, sa nu-i pese de nimic, sa nu lucreze, sa fie smecheri, sa asculte manele etc.
oamenii care au furat padurea din Harghita si Covasna tot la psiholog roman au fost ? vad ca perceptia ta despre romani si romania e total eronata , ma enerveaza enorm de mult ca va credeti superiori romanilor si tot cei romanesc e rau, iar cei unguresc e bun ..pai ce ungaria nu e o tara corupta ? ungurilor le pasa de cv? ....nu le pasa nici de ei, muntii o iau la vale peste casele lor din cauza furtului de padure, iar despre manele ce sa mai spun am vazut discoteci in sate unguresti unde ascultau numai manele ... erau mai tigani decat tigani

Gombos
17th March 2011, 22:16
romanii in general, Nyo, au o parere foarte proasta despre ei. am promovat 5 ani la rand emisiunile cu tigani, iar cand a inceput "Romania got talent", am realizat inca o data ca nu e deloc asa. asa ne-a educat mass-media de rahat in Romania in ultimii ani. ce ne-a dat, aia am mancat. la fel si cu propagarea negativismului. DA, NU SUNTEM PERFECTI, DAR TINDEM SA VEDEM DOAR DEFECTELE CA SI CUM AM FI CEI MAI NENOROCITI DIN LUME! PARTEA BUNA NICIODATA, AM UITAT SA NE APRECIEM SI VALORILE


pe Evil il inteleg; el face parte din generatia "plecam din Romania orice ar fi si nu ne mai intoarcem niciodata desi ne e dor de ea"; generatie crescuta in anii grei ai comunismului, ultimii, fara ciococalata, fara fructe exotice, fara TV, niste frustrati cu traume; dar iar nu-i acuz fiindca anumiti factori i-au influentat



E CAZUL ca noi tinerii sa punem piciorul in prag!!! nu v-ati saturat de negativism? eu unul imi doresc sa cred ca Romania se schimba si sa raman un pozitiv si optimist

aia slabi, afara din tara ca doar suntem in Uniune, se ajunge foarte usor la ciucalata sau spalat de cururi, facut menajul la putorile vestice care-si permit sa va plateasca

poti trai decent si in tara daca-ti place munca si pe langa parintii nostri, acum oricine poate face o facultate

RunRun1730
17th March 2011, 23:25
Romanii sunt cu cateva nivele sub gradul de xenofobie si rasism al ungurilor, si nu inteleg dc evil ne acuza pe noi romanii sau o parte a "romanilor" (pt ca sunt tigani majoritatea care fura dar mai sunt si cei alaturati lor) ca suntem hoti, violatori, rasisti etc.Pai omule indiferent cum am fi, noi aici ne-am nascut asta e sangele nostru, asta e casa noastra de mii de ani!!!Voi ati venit si ati intrat abuziv in ea si nu vreti sa plecati, voi sunteti aia.Si daca ati venit aici, respectati reglulile noastre, traditia, limba, obiceiurile etc nimeni nu are nimic cu voi, nu ne luati toata mana dupa ce v-am dat un deget.SA nu uitam ca am ajuns sa fim condusi de oameni de etnie maghiara in tara noastra, UDMR-ul (Uniunea Democrata a Maghiarilor din Romania) - care ce interese are pe prim plan??? Sa va protejeze si sa va aduca bunastarea voastra a maghiarilor pt ca asta e rostul ei chiar daca pe hartie si in constitutie scrie altceva.Nu cred ca are UDMR-ul ganduri prea bune fata de noi romanii, insa aici s-a ajuns in tara noastra voi sa ne conduceti, voi sa ne faceti legea educatie/sanatii si alte legi...ce aiurea si crud suna, dar asta e adevarul...

RunRun1730
17th March 2011, 23:27
Si scuze ca ma exprim la plural "voi" - reprezentand etnia maghiara - da si pe tine ca tu esti cel care ii apara...

Gombos
18th March 2011, 03:56
Run, si eu am origini unguresti dupa cum bine vezi dupa nume, dar nu ma baga in aceeasi oala cu Evil. eu nu m-am considerat niciodata ungur, ci roman. familia tatalui meu e aici de sute de ani. asa se considera chiar si o mare parte din cei cu ambii parinti de origine maghiara, adica romani. aici m-am nascut si aici probabil o sa mor nu in Ungaria.

asa ca nu toti maghiarii sau romanii de etnie maghiara sunt ca el! Evil esti un fals, nu te supara, stai pe forumurile straine dandu-te roman si jignesti tara care ti-a dat totul

si nu mai fii ipocrit ca tot la romani tragi din moment ce nu te-a interesat niciodata infrastructura Ungariei, ci a Romaniei

evil78
18th March 2011, 13:20
:)) Imi place cat te tare va enervati. Si ma amuza faptul ca mai sunt oameni, care gandesc atat de primitiv, ca voi.
Eu nu am tinut partea niciunuia, doar am raspuns cu aceeasi moneda. Daca era un forum maghiar, si cineva ar fi zis, ca romanii sunt tigani prosti, sau ca trebuie ca toti sa se duca la psiholog, etc.etc, atunci as fi raspuns la fel si ungurilor care sunt primitivi in gandire, si catalogeaza un popor intreg doar dupa faptele unor cretini.
Asa fac si unii dintre voi pe aici.


.

ASA CA TACI NAIBII DIN GURA, CRETANULE, SA NU TE INJUR!!! CU SIGURANTA ROMAN 100% NU ESTI

GRECIA TA, fiindca Creta apartine de ea, are o rata de infractionalitate mult mai mare ca Romania si nici n-are atatia tigani!

Nu ca nu as fi roman, dar de cand e o crima, "a nu fi roman 100%??? :) Si daca nu as fi, ce?

Apropo de Creta, daca tot ai atins acest subiect (care nu are nicio legatura, cu ceea ce discutam noi). Creta e plina de romani. Sunt unele sate, mai ales pe coasta de Nord, unde stau efectiv mai multi romani, decat greci. Si iti dai seama imediat: adica manea data la maxim, miros de mici, si mai ales gunoi si jeg. (si, din pacate, aici nu vorbesc doar de tigani, ci de multi romani get beget, cei mai multi din zona moldovei, sau din Sud. Majoritatea nu au nici macar liceul terminat, si lucreaza cu ziua, pe unde apuca) Plus multe furturi si spargeri de locuinte suspecte in zona...(bine, aici mai contribuie si albanezii) Nu o data am fost intrebat de catre colegii mei germani sau englezi, daca toti romanii sunt asa? Ce poti sa raspunzi, ca roman, la o asemenea intrebare? Mai ales daca iti vezi un conational intr-un hipermarket sau in centrul orasului plin de turisti, in pantaloni de trening rupti, cu parul slinos si cu slapi de casa in picioare.... :headbang:
Din pacate nu poti sa arati, si sa vorbesti doar de Ardeal si Banat tot timpul, ca mai sunt si alte regiuni in Romania.
Stiu, ca unii nu vor sa accepte realitatea, dar cam asa suntem vazuti de straini. Acum depinde de fiecare dintre noi, ca sa schimbam aceasta imagine, iar cu texte de genul "ungurii trebuie sa mearga la psiholog", ungurii ne fura" sau altele, nu vom reusi niciodata. Desi m-a deranjat enorm si pe mine faza de la Miercurea Ciuc, incerc sa fiu mai destept, ca ei, si sa ii ignor pur si simplu pe acei cretini, fiind convins, ca sunt in minoritate, si ca nu au nicio sansa de a realiza ceva, daca nu ii ia nimeni in seama. La fel ar trebui sa-i ignoram si pe C.V. Tudor si alte personaje de genul, din Romania, si sa ne vedem de treburile noastre.

evil78
18th March 2011, 13:48
pe Evil il inteleg; el face parte din generatia "plecam din Romania orice ar fi si nu ne mai intoarcem niciodata desi ne e dor de ea"; generatie crescuta in anii grei ai comunismului, ultimii, fara ciococalata, fara fructe exotice, fara TV, niste frustrati cu traume; dar iar nu-i acuz fiindca anumiti factori i-au influentat

Desi nu e treaba ta, eu am plecat din tara, fiindca am 16 ani de scoala, cu facultate si masterat, si vorbesc 4 limbi perfect. Unde lucrez acum am un salariu de 5 ori mai mare, decat ofertele, pe care le-am avut in Romania. Plus ca eu merg acasa, aproape in fiecare luna, deci nu mi-am schimbat cetatenia (fiind o distanta de doar 1 ore si ceva, cu avionul). Nu mai veni cu textele, ca generatia tanara trebuie sa faca si sa dreaga....suntem in anul 2011 si am aderat la UE de 4 ani. Eu nu vad nicio problema in a ma deplasa vreo 8-900 de km pt. un job, daca mi se ofera conditii bune. E simplu. Nu trebuie sa trec de niciun zid, sa fug din tara, si nici nu-mi tradez tara daca lucrez in strainatate, mai ales ca, unde lucrez acum, una din atributiile mele este si promovarea turismului din Romania. (sa stii, ca in 2009 cei mai multi straini, care au vizitat Romania au fost greci, si aici nu ma refer la cei care lucreaza in Romania, ci turisti, care si-au facut vacanta la noi).
Asa ca lasa-ma cu patriotismul tau. Eu stiu ce inseamna sa-ti iubesti tara, mai ales, dupa ce am stat atatia ani departe, si pe mine ma doar cel mai mult, ca la noi tinerii nu au practic nicio sansa (indiferent daca fac parte din generatiile de care vorbesti tu, sau daca abia au terminat liceul) Tu ce ai face de exmplu, daca ai termina vreo 5-6 ani de medicina si ti s-ar oferi un salariu de 5-6000 de euro din alta tara versus 300 de euro din Romania? Scuteste-ma cu discursul tau primitiv. :mad:

jonsnow
18th March 2011, 14:25
zebeeeeee !!!!

RunRun1730
18th March 2011, 16:55
evil tu de fapt nu stii ce vrei sa transmiti...acum ne critici acum ne lauzi ...suferi de sindromul stockholm?

Gombos
18th March 2011, 17:22
Apropo de Creta, daca tot ai atins acest subiect (care nu are nicio legatura, cu ceea ce discutam noi). Creta e plina de romani. Sunt unele sate, mai ales pe coasta de Nord, unde stau efectiv mai multi romani, decat greci. Si iti dai seama imediat: adica manea data la maxim, miros de mici, si mai ales gunoi si jeg. (si, din pacate, aici nu vorbesc doar de tigani, ci de multi romani get beget, cei mai multi din zona moldovei, sau din Sud. Majoritatea nu au nici macar liceul terminat, si lucreaza cu ziua, pe unde apuca) Plus multe furturi si spargeri de locuinte suspecte in zona...(bine, aici mai contribuie si albanezii) Nu o data am fost intrebat de catre colegii mei germani sau englezi, daca toti romanii sunt asa? Ce poti sa raspunzi, ca roman, la o asemenea intrebare? Mai ales daca iti vezi un conational intr-un hipermarket sau in centrul orasului plin de turisti, in pantaloni de trening rupti, cu parul slinos si cu slapi de casa in picioare....


cu siguranta ca e plina de romani Creta. exact de aia, clasa muncitoare. :happy platesc grecii mai bine decat italienii sau spaniolii? :no:

cei care merg mai mult la munca in Grecia sunt tineri romani, studenti, si pe perioada verii mai mult. iar ceilalti romani care lucreaza in Grecia sunt in constructii de obicei.


CE NAIBA SA FACA ROMANII IN CONSTRUCTII IN CRETA? asa moderna ti se pare insula? si daca sunt, oare cati pot fi? din vreo 300,000 po****tie totala...



asa ca lasa prostiile, ca nu pacalesti pe nimeni. ai vazut si tu probabil 1-2 romani mai saraci la viata ta si mai needucati. in Grecia ma refer.

IAR GRECII CU SIGURANTA SE POARTE EXEMPLAR LA GRATAR SAU NU ASCULTA MANELELE LOR! /hello

mai plimba-te si prin Romania sa vezi ca nu peste tot sunt oameni needucati. IN GRECIA ITI GASESC ZONE DE SAT ATAT DE NEDEZVOLTATE! PLINE DE CAPRARI; macar la noi ciobanii au case fain :rolleyes: chiar si in Fundul Moldovei sau in Oltenia decat cele din chirpici din Grecia!





Asa ca lasa-ma cu patriotismul tau. Eu stiu ce inseamna sa-ti iubesti tara, mai ales, dupa ce am stat atatia ani departe, si pe mine ma doar cel mai mult, ca la noi tinerii nu au practic nicio sansa (indiferent daca fac parte din generatiile de care vorbesti tu, sau daca abia au terminat liceul) Tu ce ai face de exmplu, daca ai termina vreo 5-6 ani de medicina si ti s-ar oferi un salariu de 5-6000 de euro din alta tara versus 300 de euro din Romania? Scuteste-ma cu discursul tau primitiv. :mad:

cu siguranta nu iau doctorii in Grecia 5000-6000 de euro! :happy o fi Grecia vreo Germanie si nu stim noi? :)

noi nu suntem idioti, normal ca ne-am duce la salariu mai mare. :P dar de 3-4 ori mai mare ca sa merite sa stai departe de casa si de prieteni, de cei dragi.

si in fond si la urma urmei, tu esti mai patriot ca noi. :cool: noi ne bucuram ca pleaca romanii mai needucati, poate se mai educa!

SUNT CURIOS CUM E CLASA MUNCITOARE IN GRECIA! doar sunt "lagarul civilizatiei"

dar grecii nu prea muncesc din ce am vazut la tv



evil tu de fapt nu stii ce vrei sa transmiti...acum ne critici acum ne lauzi ...suferi de sindromul stockholm?

:P sentimentele lui sunt... sa zicem ca putin amestecate! ma bucur totusi ca nu s-a suparat pe mine ca l-am facut si putin frustrat.


PS. pentru Evil! da' prostituate n-ai vazut prin Creta? sau "dansatoare exotice" cum le-o mai zice.

Gombos
18th March 2011, 17:26
ma, "Evil", tu esti ungur si vrei sa faci bagi raca intre noi. :)) altfel de ce ti-ai fi pus acest nickname dupa atatia ani de scoala? :P

evil78
19th March 2011, 18:52
Mai gombosule esti prost, prost informat, si primitiv.
In primul rand tin sa te informez, ca salariile atat cele medii, cat si cele minime din Grecia sunt peste cele din Spania. Poti sa te uiti aici: http://www.fedee.com/minwage.html, sau pe orice sursa oficiala vrei tu.
In al doilea rand, pe insula Creta sunt, dupa unele statistici, peste 10.000 de romani, care lucreaza in diferite domenii (eu zic, ca sunt mai multi. Mai ales cu aceia, care lucreaza la negru). Iar po****tia insulei Creta se apropie de 6-700.000 in perioada martie-noiembrie. Ala 300.000 de care probabil ai citit pe Wikipedia, este doar po****tia locala, care sta si iarna pe insula (marea majoritate, peste 200.000 in capitala insulei, Heraklion). In Creta lucreaza zeci de mii de englezi, germani, olandezi, etc. Si da, fiind o destinatie turistica de prim rang (mai ales cu implicarea masiva a operatorului TUI), salariile sunt pe alocuri mai mari decat chiar si in Spania, Italia, etc.. Peste 90% din miile de hoteluri de pe insula sunt investitii straine. Plus in orase, cum sunt Hersonissos, Malia, si altele, ai impresia ca esti in Olanda sau Anglia. Nu vezi urma de grec, si sunt sute de hoteluri, pub-uri si cluburi deschise de straini, care angajeaza in proportie de peste 90% personal din tarile lor. (mai ales in perioada martie-noiembrie)
Uite aici doar cateva exemple (cam 1%) :http://www.malia.co.uk/night/ sau http://www.hersonissos.biz/hersonissos/frontend/index.jsp?module=blocks&bscat=5

Sa nu uitam, ca si agricultura in Creta, o insula, unde ploua doar de cateva ori pe an, este mai bine pusa la punct, decat in Romania. Si Creta este renumita in toata lumea pt. masline si portocale. (acestea fiind doar cateva domenii, unde poti lucra si in afara sezonului turistic). Si sa nu uitam, ca sezonul turistic tine 8-9 luni, nu 3 luni, cum ai vazut tu la Mamaia. Deci nu sunt doar studenti, care lucreaza. De asemenea am intalnit romani, care lucreaza la diferite agentii turistice, firme de inchiriat masini, institutii publice, spitale, etc. Si castiga bine, altfel nu ar merita nici pt. ei.
Eu castig peste 2000 de euro pe luna, plus cazare asigurata de compania pt. care lucrez. (banuiesc, ca tu stai inca la coada la alocatia pt. copii)
In loc sa stau acasa si sa huidui imnul tarii de ziua nationala, sau sa arunc cu rosii in presedinte si in politicieni, si sa ma oftic de cate ori ma uit la stirile de la ora 19.00, mai bine incerc sa fac ceva din viata mea si pt. viitorul meu.
Noi, cei care am "tradat" tara plecand, am scos economia tarii din rahat, prin miliardele de euro trimise acasa. Tu stai in fata calculatorului si iti dai cu parerea despre lucruri pe care doar la tv le-ai vazut.
Hai ca te las. Si mai informeaza-te si tu mai bine, inainte sa deschizi gura (sau sa apesi tastele, mai bine zis).
Off..., de la stadioane am dat-o pe lectii de geografie, economie si turism. :))

Gombos
20th March 2011, 07:31
noh, atunci scuzele mele Evil. te judecaram cam gresit. asa, sa stim si noi care-i situatia in Creta. Shpania-i drept ca sunt in criza severa si se confrunta cu o rata mare de somaj in randul tinerilor mai ales.

ma bucur ca ai fost atat de sincer cu noi. dar nu te-am acuzat noi niciodata ca lucrezi in strainatate. multi romani lucreaza si aproape ca nu exista cineva la fiecare casa (in neam ma refer mai mult). si italienii si shpaniolii tat neam di imigranti au fost.


pe mine personal si probabil ca si pe altii, m-a deranjat faptul ca ai improscat Romania cu noroi de cateva ori repetat, inclusiv pe forumul strain. stii cum e, chiar si daca subevaluezi putin Romanica nu se supara nimeni, dar nici s-o descreditezi total ca si cu am fi ceva stat african. putina atentie la imagine ca singuri ne facem sa parem mult mai rau decat suntem.

iar in Grecia am fost, nu si in Creta. si nu mi se pare raiul pe pamant. in rest, totul e ok si as prefera sa nu ne mai faci "primitivi" ca un om cu studii inalte nu jigneste pe nimeni. :)

bozo049
8th April 2011, 13:26
De bine de rau pe timpul PDL-istilor se construieste :Stadion Cluj , Stadion Ploiesti si pentru Stadionul din bucuresti au dat 30 mil euro si mai au de tat pana la 60. De aeroport nu mai vb ca lau construit in 2 ani de zile si de 3 ori mai mare decat ce era pana acum. Au mai facut si patinoarul de la Brasov cu vreo 11 mil..........ce sa mai tot au construit ceva in 2 ani de zile, fata de alti in 20 de ani care nu au facut nimic. Daca rezolva problema cu autostrazile pentru mine nu mai conteaza altceva.

bozo049
8th April 2011, 13:31
De bine de rau pe timpul PDL-istilor se construieste :Stadion Cluj , Stadion Ploiesti si pentru Stadionul din bucuresti au dat 30 mil euro si mai au de tat pana la 60. De aeroport nu mai vb ca lau construit in 2 ani de zile si de 3 ori mai mare decat ce era pana acum. Au mai facut si patinoarul de la Brasov cu vreo 11 mil..........ce sa mai tot au construit ceva in 2 ani de zile, fata de alti in 20 de ani care nu au facut nimic. Daca rezolva problema cu autostrazile pentru mine nu mai conteaza altceva. Si sa nu uitam Videanu facuse deja 20% din stadion la sfarsitul mandatului si a mai ramas ca Oprescu sa semneze hartile sa mearga bani la constructor - atat a facut oprescu adica un autograf.

Romeo
8th April 2011, 15:44
De bine de rau pe timpul PDL-istilor se construieste :Stadion Cluj , Stadion Ploiesti si pentru Stadionul din bucuresti au dat 30 mil euro si mai au de tat pana la 60. De aeroport nu mai vb ca lau construit in 2 ani de zile si de 3 ori mai mare decat ce era pana acum. Au mai facut si patinoarul de la Brasov cu vreo 11 mil..........ce sa mai tot au construit ceva in 2 ani de zile, fata de alti in 20 de ani care nu au facut nimic. Daca rezolva problema cu autostrazile pentru mine nu mai conteaza altceva.

Aeroportul ala e facut d evreo 50 de ani, daca ai vedea cat sunt taxele de aeroport si le-ai mai plati, ti-ar pieri cheful sa te mai lauzi cu new-lookul. Clujul avea un stadion de Europa, dar primarul de acolo trebuia sa se laude si el cu ceva. Sa mai vezi si cati spectatori vor veni pe Ilie Oana si cat vei plati impozite ca sa-si recupereze cheltuiala, ca s-au imprumutat 20 milioane si lasa cainii vagabonzi sa cutreiere aleea cartilor din Ploiesti (ca cititori mai greu, jumate din tarabe sunt inchise din lipsa de rentabilitate si setea primariei de a taxa pe cei care stau sa vanda carti, iarna, la -8 grade. Mai noteaza si recordul de spectatori de la Astra-Branesti: 150 spectatori (cu ziaristi cu tot). La asa fotbal, atatia spectatori, dar Messi costa bugetul Ploiestiului pe vreo 50 de ani.
Autostrazile nu se pot naste peste noapte si nu le mai raman bani de prea multi km. Autostrada Bucuresti-Cernavoda a fost facuta pe vremea lui Mitrea, astia nici 80 km de la Cernavoda pana la C-ta nu-s in stare sa faca.

bozo049
8th April 2011, 15:56
Esti un mincinos si nu spun de care: aeroprt nou nout construit de la 0 in 2 ani de zile 24 000 m patrati langa cel vechi care are 8000 de m patrati. Stadion cluj construit de consiliul judetean cluj + guvern( 2 ani de zile). De autostrazi vom vb cand vor termina ce au inceput timisoara arad, cernavoda constanta si ce au mai construit pe la cluj 60 de km. Oricum nu o sa mai pierd vremea cu tine ca deja ai mintit foarte mult ori esti PROST informat.

chelstone91
8th April 2011, 16:12
Esti un mincinos si nu spun de care: aeroprt nou nout construit de la 0 in 2 ani de zile 24 000 m patrati langa cel vechi care are 8000 de m patrati. Stadion cluj construit de consiliul judetean cluj + guvern( 2 ani de zile). De autostrazi vom vb cand vor termina ce au inceput timisoara arad, cernavoda constanta si ce au mai construit pe la cluj 60 de km. Oricum nu o sa mai pierd vremea cu tine ca deja ai mintit foarte mult ori esti PROST informat.
Bai lasa-te de glumele astea proste si daca vrei iti fac eu o lista cu realizarile mult iubitului tau partid PDL de cand este la putere:
- Nu mai devreme de ieri au murit 2 oameni pe la portile spitalelor inchise de PDL
- Salariile bugetarilor au fost taiate cu 25%
- Pensiile batranilor au fost micsorate, asta asa ca sa fie drumul spre cimitir mai greu dar mai rapid
- Tot PDL-ul a marit TVA-ul la 24%
- Indemnizatiile pt crestere a copiilor nou nascuti au fost micsorate
Mai vrei exemple de atrocitati comise de PDL mult iubitul tau partid impotriva cetatenilor acestei tari? Lista poate continua...
Deci sa nu crezi ca romanii vor trece cu vederea la infinit peste aceste lucruri, oricum PDL-ul este pe malul prapastiei

zebe
8th April 2011, 16:14
Opriti-va, chiar nu am chef de sters postari!

bozo049
8th April 2011, 16:16
Ma bucur pt romania ca o sa fie condusa peste un an de comunisti. Voi fi cel mai fericit dupa 1989.

chelstone91
8th April 2011, 16:17
Ma bucur pt romania ca o sa fie condusa peste un an de comunisti. Voi fi cel mai fericit dupa 1989.
ok ma bucur pt tine, oricum va fi mai bine decat sa fie condusa de niste nazisti ca in ziua de azi

bozo049
8th April 2011, 16:17
Eu am scris ce sa construit in timp ce comunisti mor de ciuda.

Marius
8th April 2011, 16:17
bozo asta pare imbecil sau poate postac de genul markar, oricum nu are ce cauta aici.

stadionul din ploiesti se construieste asa rapid pentru ca e facut din prefabricare d-alea, e usor de pus panou peste panou sa iasa gradena de beton.

Marius
8th April 2011, 16:18
plus ca merita un cartonas macar pentru trolling nesimtit

chelstone91
8th April 2011, 16:18
bozo asta pare imbecil sau poate postac de genul markar, oricum nu are ce cauta aici.

stadionul din ploiesti se construieste asa rapid pentru ca e facut din prefabricare d-alea, e usor de pus panou peste panou sa iasa gradena de beton.

domnul bozo e un ultras PDL-ist

chelstone91
8th April 2011, 16:19
Eu am scris ce sa construit in timp ce comunisti mor de ciuda.

tipic basist, cand nu mai ai argumente toti sunt comunisti... super inteligent

Gabri3l
8th April 2011, 16:19
De bine de rau pe timpul PDL-istilor se construieste :Stadion Cluj , Stadion Ploiesti si pentru Stadionul din bucuresti au dat 30 mil euro si mai au de tat pana la 60. De aeroport nu mai vb ca lau construit in 2 ani de zile si de 3 ori mai mare decat ce era pana acum. Au mai facut si patinoarul de la Brasov cu vreo 11 mil..........ce sa mai tot au construit ceva in 2 ani de zile, fata de alti in 20 de ani care nu au facut nimic. Daca rezolva problema cu autostrazile pentru mine nu mai conteaza altceva. Si sa nu uitam Videanu facuse deja 20% din stadion la sfarsitul mandatului si a mai ramas ca Oprescu sa semneze hartile sa mearga bani la constructor - atat a facut oprescu adica un autograf.

corect bozo049...

bozo049
8th April 2011, 16:22
ala din cluj tot din prefabricate? Nu, iti spun eu. Deci tot repede se construieste , aveti niste argumente de 2 lei. Idea e ca daca vrei sa construiesti ceva se vede si comunisti nu au cum sa minta.

chelstone91
8th April 2011, 16:22
Eu am scris ce sa construit in timp ce comunisti mor de ciuda.

si hai termina cu aberatiile ca te fac de cacao...

Gabri3l
8th April 2011, 16:22
Bai lasa-te de glumele astea proste si daca vrei iti fac eu o lista cu realizarile mult iubitului tau partid PDL de cand este la putere:
- Nu mai devreme de ieri au murit 2 oameni pe la portile spitalelor inchise de PDL
- Salariile bugetarilor au fost taiate cu 25%
- Pensiile batranilor au fost micsorate, asta asa ca sa fie drumul spre cimitir mai greu dar mai rapid
- Tot PDL-ul a marit TVA-ul la 24%
- Indemnizatiile pt crestere a copiilor nou nascuti au fost micsorate
Mai vrei exemple de atrocitati comise de PDL mult iubitul tau partid impotriva cetatenilor acestei tari? Lista poate continua...
Deci sa nu crezi ca romanii vor trece cu vederea la infinit peste aceste lucruri, oricum PDL-ul este pe malul prapastiei

lasa-ne frate cu propaganda asta socialista...pfff
aici vorbim de investitii in infrastructura si constructii de stadioane...k?

chelstone91
8th April 2011, 16:24
ala din cluj tot din prefabricate? Nu, iti spun eu. Deci tot repede se construieste , aveti niste argumente de 2 lei. Idea e ca daca vrei sa construiesti ceva se vede si comunisti nu au cum sa minta.

nici PDL-isti nu au cum sa nege ca ieri au murit doi cetateni la portile spitalelor inchise de PDL mult iubitul tau partid, apropo cine vorbrea de comunism

zebe
8th April 2011, 16:25
No, atunci ia zi-i si prietenului tau ca vorbim de infrastructura sportiva si nu dejectam aberatii politice aici. k?

zebe
8th April 2011, 16:37
Bozo, la urmatorul comentariu cu subiect politic esti banat. Daca nu pentru trollingul idiot pe care il faci aici, atunci pentru spam.

bozo049
8th April 2011, 16:37
zebe esti comunist?

bozo049
8th April 2011, 16:39
Sa construit nu sa dat pomana. Sa muriti de ciuda

chelstone91
8th April 2011, 16:39
zebe esti comunist?
si daca ar fi comunist care e problema ta ba? Ce nu are voie doar e democratie...ai pitici comunisti pe creier?

Gabri3l
8th April 2011, 16:40
Bozo, la urmatorul comentariu cu subiect politic esti banat. Daca nu pentru trollingul idiot pe care il faci aici, atunci pentru spam.

ce trolling mah... are dreptate bozo in ceea ce spune legat de PDL si infrastructura. sau te supara adevaru si pe tine?...pe bune acuma. adevarul e ca niciodata nu s-a investit mai mult in infrastructura din '90 incoace cat s-a intamplat acum pe vremea celor de la PDL...cel putin in infrastructura legata de sport(stadioane, sali de sport, patinuar......)
asteapta sa vina amaratii aia de la PSD din nou la putere sa vezi ce mai zici atunci ceva legat de infrastructura...pfff

bozo049
8th April 2011, 16:41
Se construieste in tara asta si uni mor de ciuda.

chelstone91
8th April 2011, 16:43
Se construieste in tara asta si uni mor de ciuda.

bai pt linstea ta sa stii ca ma bucura ca se construiesc niste stadioane, nu cred ca exista vreo persoana pe acest forum careia sa-i fie ciuda ca se construiesc niste stadioane

zebe
8th April 2011, 16:45
Uni ar trebui sa scrie comentarii la romana, la scoala, in loc sa comenteze pe forumuri. :)

Da, Gabriele, trolling. Pentru ca scrie doar ca sa provoace, si-n plus o si face pe sectiunea nepotrivita.

TeBat
8th April 2011, 17:12
Vai, Zebe, cu ce indivizi siniştri ai de-a face pe aici.

Gombos
8th April 2011, 21:41
chelstone91 = diana10
chelstone91 = diana10
chelstone91 = diana10

v-am spus eu ca face propaganda PSD

chelstone91
9th April 2011, 07:29
chelstone91 = diana10
chelstone91 = diana10
chelstone91 = diana10

v-am spus eu ca face propaganda PSD

nu fac propaganda PSD, din partea mea puteti vota pe oricine, este alegerea voastra, dar ma deranjat ca ieri a aparut un instrigator PDL care ii lauda pe cei de la putere pt stadioanele pe care le-a facut, omitand sa spuna de arocitatile pe care le face acest 'partid'.

diana10
9th April 2011, 23:46
De bine de rau pe timpul PDL-istilor se construieste :Stadion Cluj , Stadion Ploiesti si pentru Stadionul din bucuresti au dat 30 mil euro si mai au de tat pana la 60. De aeroport nu mai vb ca lau construit in 2 ani de zile si de 3 ori mai mare decat ce era pana acum. Au mai facut si patinoarul de la Brasov cu vreo 11 mil..........ce sa mai tot au construit ceva in 2 ani de zile, fata de alti in 20 de ani care nu au facut nimic. Daca rezolva problema cu autostrazile pentru mine nu mai conteaza altceva. Si sa nu uitam Videanu facuse deja 20% din stadion la sfarsitul mandatului si a mai ramas ca Oprescu sa semneze hartile sa mearga bani la constructor - atat a facut oprescu adica un autograf.

Stai LINISTIT. Nu ei au dat banii. Sunt bani de la buget. Deci bani de la contribuabil. De la mine, de la tine de la ei (cetatenii romani platotpri de impozit).
Doar intamplarea a facut sa se construiasca pe timpul nu stiu cui. Astfel de conbstructii se planifica cu mult timp inainte. De la planificare la inaugurare - in functie de complexitatea constructiei - pot trece si patru sau cinci ani. Si atunci cum poti sa spui ca s-a facut ceva pe timpul cuiva?

diana10
9th April 2011, 23:55
chelstone91 = diana10
chelstone91 = diana10
chelstone91 = diana10

v-am spus eu ca face propaganda PSD

Mai frate, cred ca "blandul Ben" arunca banii pe fereastra cand te plateste. Oricum, paguba'n ciuperci

chelstone91
10th April 2011, 08:52
Stai LINISTIT. Nu ei au dat banii. Sunt bani de la buget. Deci bani de la contribuabil. De la mine, de la tine de la ei (cetatenii romani platotpri de impozit).
Doar intamplarea a facut sa se construiasca pe timpul nu stiu cui. Astfel de conbstructii se planifica cu mult timp inainte. De la planificare la inaugurare - in functie de complexitatea constructiei - pot trece si patru sau cinci ani. Si atunci cum poti sa spui ca s-a facut ceva pe timpul cuiva?
diana. acesti basisti zic orice doar doar ii mai voteaza cineva,te fac comunisti daca nu ai aceiasi parere cu ei, mai ales cand le spui ceva si nu au argumente sa-ti intoarca vorbele, asta inseamna democratie la ei, daca esti cu ei e democratie daca nu esti un comunist, oricum este evident cine sunt comunistii, cine nu respecta dreptul la o opinie, taie drepturi salariale si alte indemnizatii abuziv, oricum as zice ca PDL se apropie de un partid adept al 'teoriilor' lui Hitler