PDA

View Full Version : Campioana olimpica cu moral zero!



Zapada
4th January 2005, 13:18
Am copiat aici o parte din articolul aparut in GSP.


"TATĂL N-A AVUT GRIJĂ DE EL"

Doi părinţi divorţaţi şi doi fraţi buni despărţiţi. Fata este chiar marea campioană Cătălina Ponor. Influenţată de mamă, ea īşi evită fratele, care trăieşte īn nevoi. Contactată telefonic, Carmen Ponor, mama Cătălinei şi a lui Silviu, a recunoscut că mai are un fiu. Mama Cătălinei īl acuză de situaţia īn care a ajuns băiatul pe fostul ei soţ, care a murit acum 14 ani. Īn cursul zilei de ieri Carmen Ponor īncerca să afle numărul de telefon al fiul lui ei Silviu, care locuieşte īn Năvodari de 10 ani. Cīnd Cătălina s-a īntors de la Olimpiada de la Atena, Carmen Ponor era cea mai fericită mamă din lume



Contactată telefonic, Carmen Ponor, mama Cătălinei şi a lui Silviu, a recunoscut că mai are un fiu. Ea susţine īnsă că la divorţ băiatul i-a revenit tatălui, iar ei fata. Consideră că din acel moment a fost exonerată de orice răspundere vizavi de fiul ei acum īn vīrstă de 15 ani. Dialogul a curs cu repeziciune. Carmen Ponor a avut multe de spus. A rostit răspicat şi pe ton ridicat frază după frază, din discuţie reieşind două concluzii: sīnge rece şi sinceritate dezarmantă.

- Doamnă Ponor...
- ... Trebuia să-mi cereţi voie să publicaţi aşa ceva! O să vă dau īn judecată! Cu ziarul la care lucraţi dumneavoastră n-o să mai vorbim niciodată. Nici eu, nici Cătălina.

- Este opţiunea dumneavoastră. Puteţi să confirmaţi că Silviu e fratele bun al Cătălinei şi fiul dumneavoastră?
- Asta nu trebuie să intereseze pe nimeni. Sīnt probleme personale.

- Este fiul dumneavoastră?
- Da, e fiul meu. Dar am avut o convenţie cīnd m-am despărţit de tatăl lui. Silviu avea un an atunci. Am īmpărţit copiii. El a luat băiatul şi eu fata. Altceva...

- Nu v-aţi mai interesat de el de atunci?
- Nu, de ce să mă interesez? Eu am investit bani īn fata asta şi nimeni nu ştie cīt m-am chinuit cu ea. Nu permit nimănui să īncerce să o şantajeze īn vreun fel. Pe partea cealaltă, tatăl lui şi-a asumat o răspundere. E treaba lor ce s-a īntīmplat. Nu mă interesează cum trăieşte.

"Pe Cătălina n-o interesează"

- Tatăl lui a murit.
- Eu ştiu ce a făcut tatăl lui? Nu ştiu şi nici nu vreau să intru īn amănunte. Dar dacă tatăl n-a avut grijă de el şi nu şi-a ţinut partea de īnţelegere, eu n-am nici o vină.

- Cătălina īl cunoaşte?
- Nu şi nici nu vrea. Asta vă spun eu. De astăzi īnainte ea va avea telefonul īnchis. Prin mine īncercaţi să o atacaţi pe ea.

- Pe ea voiam să o īntrebăm dacă ştie că are un frate care trăieşte īn sărăcie.
- Repet, n-o interesează de acest băiat. Nu-l recunoaşte că e fratele ei. Nici eu nu mai am vreo treabă cu cealaltă parte a familiei.

- Doamna Ponor, aveţi mustrări de conştiinţă?
- Nu e problema dumneavoastră, dar de ce să am cīnd tatăl lui şi-a asumat o răspundere şi eu alta. Copiii i-am īmpărţit la divorţ. :rosu:




Comentariile mele
Daca o campioana olimpica si mai ales mama ei poate sa-si bata joc in asa hal de fratele si mai ales de fiul natural, inseamna ca nu mai avem mult pina ajungem in zmoala iadului.


Astept si comentariile voastre

iartale doamne!

Zapada
4th January 2005, 15:00
iata si art. aparut deja ieri in GSP



"CĂTĂLINA, ZI-MI FRATE!"

Īn spatele medaliilor de la Olimpiadă se ascunde o poveste tristă. Nici un moment Carmen Ponor n-a amintit de faptul că mai are un fiu. Totul a fost trecut la strict secret. Cătălina Ponor n-a recunoscut niciodată că are un frate. El există, īl cheamă Silviu Mustafa, are 15 ani şi locuieşte īn Năvodari īntr-o sărăcie lucie. Aceasta este rugămintea lui Silviu, pe care sora sa l-a prezentat unor prietene drept "vărul mamei". Singurul lucru care-i aminteşte lui Silviu de Cătălina este fotografia pe care o ţine īn mīnă şi īn care fraţii apar alături de tatăl lor natural



Are 17 ani, e frumuşică foc şi a cunoscut notorietatea īn acest an. A cīştigat trei medalii de aur la Olimpiada de la Atena. Imediat după ce numele Cătălinei Ponor a făcut īnconjurul lumii, presa a reconstituit drumul de succes al constănţencei. De cīnd s-a născut şi pīnă astăzi. Gazeta a aflat că īn spatele gloriei se ascunde o poveste tristă. Necunoscută pīnă astăzi: Ponor are un frate īn vīrstă de 15 ani. Ea şi mama ei, Carmen Ponor, nu l-au recunoscut īnsă public niciodată.

Gazeta Sporturilor a descoperit īn urmă cu cīteva luni că tatăl natural al gimnastei se numea Remus Mustafa şi avea rădăcini turceşti. La botez, Cătălina a purtat numele lui, iar mai tīrziu, după ce mama ei s-a despărţit de Mustafa, a preluat numele mamei. La cīţiva ani după divorţ, Mustafa a murit īntr-un accident de maşină la Constanţa. "E un episod vechi şi urīt din viaţa noastră. Īntre timp am revenit amīndouă la numele de fată", a explicat Carmen Ponor. A continuat: "Florin, soţul meu de acum, este tatăl ei adevărat. Tată e cine te creşte".

Nici un moment Carmen Ponor n-a amintit de faptul că mai are un fiu. Totul a fost trecut la strict secret. Gazeta Sporturilor a aflat că Silviu Mustafa este băiatul lui Remus Mustafa şi al lui Carmen Ponor. Adică frate bun al campioanei olimpice.

"Să nu mai treci pe aici!"

Ion Balgiu este unchiul Cătălinei Ponor şi al lui Silviu Mustafa. Adică fratele bunicii din partea tatălui. El susţine că a avut grijă atīt cīt a putut de Silviu īn ultima perioadă. A povestit: "Cătălina avea 2 ani şi Silviu cīteva luni atunci cīnd cei doi s-au despărţit. Din acel moment Carmen l-a lăsat pe Silviu la sora mea, Mariana. S-a lepădat de el şi nu l-a mai văzut pīnă pe la 6 ani". Şi-a amintit apoi un episod trist, care i-a fost povestit de bunica băiatului. "Mariana s-a dus cu Silviu la CEC, acolo unde lucrează Carmen şi acum. Voia să-i ceară ceva pentru băiat. Carmen i s-a adresat aşa fiului ei: Īnchide uşa, măi, copile!. Apoi i-a zis soră-mi: Ţi-am zis să nu mai treci pe aici! şi i-a dat afară din birou". Ion Balgiu a explicat şi de ce s-a hotărīt să vorbească: "Lui Silviu īi e greu. Trăieşte de pe o zi pe alta īntr-un apartament din Năvodari. Sīnt zile īn care n-are ce să pună pe masă. E dramatic ce i se īntīmplă. Culmea e că oamenii care-l pot ajuta sīnt foarte aproape de el, īn Constanţa, dar n-o fac".


PORTRET

Are 15 ani, dar e īn clasa a 5-a

Silviu a fost ţinut departe de ochii presei, mai ales după ce Cătălina a devenit vedetă. După divorţul de Carmen Ponor, Remus Mustafa l-a luat pe Silviu īn Suedia, acolo unde se stabilise după Revoluţie. La cīţiva ani, īn timpul unei vizite īn ţară, Remus a murit īntr-un accident groaznic de maşină, chiar īn centrul Constanţei. Silviu se afla īn Suedia cu mama lui vitregă. Avea atunci 5 ani. La cīteva luni de la moartea tatălui, mama vitregă l-a adus īn Romānia invocīnd că are treabă o lună. "Apoi vin şi-l iau īnapoi", a spus ea. "N-a mai venit niciodată. Era doar un pretext să scape de el", a recunoscut unchiul băiatului. Silviu s-a mutat cu bunica din partea tatălui. Cu toate că are 15 ani, el este elev īn clasa a 5-a. "După atīţia ani īn Suedia i-a fost greu să se acomodeze cu limba şi a pierdut primii ani de şcoală". De trei ani, Silviu locuieşte singur pentru că bunica lui munceşte īn Italia ca să-l poată īntreţine. "Sora mea, care este şi ea destul de īn vīrstă, are grijă de nişte bătrīni. Īi trimite 100 de euro pe lună lui Silviu ca să aibă din ce să trăiască", a īnchis Balgiu.


"Pe sora mea o recunoaşte fiindcă īi aduce bani"

Silviu Mustafa nu-i spune mamă lui Carmen Ponor. "Nu mi-a dat nici o pereche de şosete"

Silviu Mustafa, fratele Cătălinei Ponor, locuieşte īntr-un apartament de 3 camere īn Năvodari, cu bunica din partea tatălui. Cīnd l-a vizitat, echipa Gazetei Sporturilor a găsit o locuinţă friguroasă, sărăcăcioasă, cu pereţii scorojiţi, fără perdele la geamuri şi un frigider gol. "Bunica şi-a vīndut apartamentul din Constanţa şi l-a cumpărat pe acesta din Năvodari. Cu diferenţa de bani am trăit o perioadă de timp", a spus Silviu.

- Silviu, cīnd ai aflat că ai o soră?
- Cīnd bunica m-a dus la Carmen Ponor la serviciu. Atunci mi s-a spus. Dar ea n-a vrut să audă de mine.

- Ai īncercat să te duci pe la Cătălina?
- Da, am fost la ea. Numai că Florin, tatăl ei de acum, zice că are un singur copil. Că ea nu e sora mea.

- Cīnd ai īncercat să o vizitezi?
- Acum patru ani. Dar şi acum vreo şase luni. M-am simţit groaznic.

- De ce?
- La Cătălina erau nişte prietene. Fetele au īntrebat-o cine sīnt eu. Īntr-o fracţiune de secundă le-a răspuns: E un verişor al mamei mele. Pe nicăieri n-a amintit că mai are un frate. Nu ştiu de ce īi e ruşine cu mine. Şi la televizor a zis că ea n-are fraţi.

- De ce īi spui mamei tale Carmen?
- (se enerveaza) Nu-i zic mamă! Nu mi-a dat nici măcar o pereche de şosete de cīnd eram mic. Cu ea nu m-am certat niciodată pentru că n-aveam cīnd. O singură dată m-a dus bunica la ea la serviciu. Mamaia i-a spus că sīnt băiatul ei şi nici n-a vrut să mă vadă.

- Pe Cătălina a acceptat-o...
- Da, pe sora mea o recunoaşte ca fiind fiica ei pentru că īi aduce bani.

- Cătălina te-a ajutat īn vreun fel?
- Nu. Eu stau cu bunica mea care acum e īn Italia şi munceşte pentru mine. Īmi trimite 100 de euro pe lună, bani din care trebuie să trăiesc. Mai lucrez şi eu vara. Anul trecut am cărat butelii prin Năvodari, iar anul acesta am lucrat pe plajă. Am instalat umbrele pentru 150.000 de lei pe zi.

- Ai un mesaj pentru mama şi sora ta?
- Doar pentru Cătălina Ponor. Să-mi zică frate.


"Acum sīnt īntr-o situaţie şi mai grea. Bunica nu mai poate lua legătura cu mine pentru că n-am avut bani să plătesc telefonul de trei luni. S-ar putea să mi-l desfiinţeze. Nu ştiu ce să mai fac"
Silviu Mustafa

"Nu mă interesează cealaltă parte de familie. Nu comentez nimic, sīnt aspecte din viaţa privată a mea şi a Cătălinei. Acum, cīnd are performanţe, mulţi vor să-i ciuntească gloria şi să-i ia banii"
Carmen Ponor




sper sa nu se supere cineva (aviz vadim) ca am copiat aceste articole aici macar asa ca sa ramana daca inca nu exista curaj si interes pentru commentarii!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zapada
4th January 2005, 21:41
e ciudat ca aici nu comenteaza nimeni desi la GSP sunt 3 pagini cu comantarii care mai de care mai interesante!

desdemona
5th January 2005, 10:10
Si Prosportul a avut aproape o pagina. Dar 3 pagini zici? Jesus, subiectul anului :D Poate aia nu au avut ce sa scrie. Curat telenovela :D

Zapada
5th January 2005, 11:44
dureroasa poveste pentru bietul copil!

vad ca cei 2 frati s-au intilnit ieri la Brasov timp de 2 ore.

doamne, ce mama!

desdemona
5th January 2005, 11:54
Da, aici sunt de acord, aia nu e mama. Sa nu o intereseze de copiii ei, decat de aia care "produc" (sau chiar daca nu pt asta, dar de ce doar de unul dintre cei doi? Ca s-a despartit de barbatul ei nu e un motiv, copiilor ea le-a dat viata. Cum poti sa pui punct unei legaturi care nu se preteaza la asemenea finaluri? )
Fata nu cred ca e de condamnat prea tare. I-o fi bagat ma-sa in cap chestii si ea s-a purtat in consecinta. Nu prea a avut ea timp oricum sa faca cercetari in "secretele" alea de familie.
Dar, pe de alta parte, nici cu fratele ala al ei nu mi-e rusine. Ce se naste din pisica tot soareci mananca. Copilul ala ba zice ca vrea ajutor financiar, ba ca vrea doar sa-si cunoasca sora. De ce tocmai acum? Sa fie la ei acolo, noi sa fim sanatosi :D

Zapada
5th January 2005, 12:05
baiatul are nevoie de bani, dar el a dus mai mult lipsa de mama si mai ales de sora lui!
pai gindestete cum se simtea el cu o sora campioana olimpica care nici macar nu-l recunostea de frate si nu-l baga in seama, pe cind el s-ar fi mandrit si el cu sora lui ca cea mai buna gimnasta din lume

desdemona
5th January 2005, 12:22
Eu sunt de acord cu ce spui tu si nu trebuie sa-ti dau dreptate, pentru ca am mai spus-o si singura, mai sus. In mod normal, oricarui copil ii lipseste mama si il doare daca nu este iubit sau macar bagat in seama.
Dar de ce i s-a facut brusc dor acum? Asta chiar nu conteaza in ecuatie? :D Suna mai degraba a dragoste d-aia, "din interes". Totusi "singur pe lume" nu e de ieri si nici de anul trecut. Si, sa fim seriosi, nu traieste chiar in nevoi.. Nu mi se pare chiar saracie lucie suma aia de 100 euro pe care am inteles ca i-o trimite bunica-sa din Italia, tot e ceva. Unii sunt obligati sa-si intretina o intreaga familie din banii aia pe luna. Daca generatia Pro vrea lux, celular si haine de firma.. ok, dar fiecare dupa cum il tine punga :D

realmadrid.com
5th January 2005, 12:43
Asta e si parerea mea....intradevar ceea ce a facut mama Catalinei Ponor este....nu prea exista cuvinte..
Dar si el s-a trezit tocmai acum, oare de ce ???, a vazut ca, contul Catalinei este mai plin cu 150000 Euro ???. Sau pt ca acum este celebra si daca tot il respinge isi va strica imaginea....
Vorba ta, desdemona, cu 100 de euro, o singura persoana cred ca este destul de bine, mai grav este ca bunica copilului, la o varsta inaintata trebuie sa munceasca pe rupte in alta tzara, departe de cei dragi pt a intretzine acest copil....
Nu prea sunt indicat eu sa vorbesc, dar hai sa zicem ca am experietza necesara sa intelg chestile astea:D

Delia
5th January 2005, 13:17
Nu mai stiu exact in care ziar de ieri, Pro Sport sau Gazeta, se spunea la un moment dat ca ziaristii care l-au cautat pe baiat l-au pus sa isi scoata toata mancarea din frigider si sa pozeze cu frigiderul gol....

desdemona
5th January 2005, 13:25
Da, in Prosport scria de chestia asta - era o declaratie a baiatului parca.

Zapada
5th January 2005, 13:56
e bine ca macar cei 2 frati s-au intilnit pina la urma
bravo GSP care a scos la iveala acest caz deosebit in care o mama fara pic de caracter si-a abandonat baiatul (care ciudat seamana 100% cu ia nu cu tatal baiatului)

desdemona
5th January 2005, 17:23
Regina Olimpiadei si-a regasit fratele

EXCLUSIV

Ieri, la Poiana Brasov, antrenoarea Mariana Bitang a adus pacea intre
Catalina si Sergiu Ponor Cazul rupturii dintre steaua gimnasticii Catalina Ponor si fratele ei, regizat de Gazeta Sporturilor si Pro Sport, are un deznodamant fericit.
Ieri, la Poiana Brasov, in prezenta reporterilor Jurnalului National, cei
doi tineri s-au regasit. Emotionanta intalnire a fost pusa la cale de
Mariana Bitang, antrenoarea lotului olimpic.
[...]
NERABDAREA CATALINEI ATINGE COTE MAXIME.
Fratele ei ajunge greu, drumul e acoperit de zapada. Coboara din masina, se indreapta spre Catalina, o pupa si-i ofera o papusa de plus. "Ce mai faci, Catalina?". Silviu are 15 ani si e elev in clasa a VI-a la o scoala din Navodari, Constanta. Ii explica
surorii sale: "Nu eu m-am dus la Gazeta Sporturilor, un unchi de-al meu
a luat legatura cu ei. Eu normal ca am acceptat sa vorbesc, eram fericit
ca apar la ziar. Ei m-au pus sa golesc frigiderul pentru a-mi face asa o
poza. Erau perdelele date la spalat si au scris ca n-am perdele la geam".

Zapada
6th January 2005, 22:05
"Gazeta m-a īmpăcat cu familia"

Silviu Mustafa e bucuros că gimnasta Cătălina Ponor i-a zis frate. Cei doi s-au revăzut īn cantonamentul lotului olimpic de gimnastică. Fratele Cătălinei spune că nu vrea bani de la sora lui. "Sīnt fericit că m-am īntīlnit cu ea. O să ţinem legătura". "Au fost nişte zile importante din viaţa mea. Sīnt fericit că mi-am reīntīlnit sora. Am discutat cu ea două ore. Avem īn continuare să ne spunem multe lucruri. Eu i-am dus o jucărie de pluş, ea mi-a făcut cadou nişte haine şi un telefon mobil. Eu n-am cerut nimic. Ea le-a oferit şi-i mulţumesc", a povestit Silviu, care ieri de dimineaţă se afla deja la Năvodari. A continuat: "Vreau să mulţumesc Gazetei că a avut curajul să scrie adevărul. Ziarul m-a īmpăcat cu familia. Sīnt fericit. Cătălina mi-a zis frate", a mai spus Silviu.

I s-au furat telefonul şi hainele
Fratelui gimnastei i s-a īntīmplat şi un lucru neplăcut. "Cum spuneam, Cătălina mi-a făcut cadou un telefon mobil şi nişte haine. Cīnd am plecat la Braşov l-am luat şi pe Marin, o rudă de-a mea. Ne-am īntors marţi noaptea din Poiană. Maşina m-a lăsat acasă. M-am dus īn apartament īmpreună cu el, mi-am pus telefonul la īncărcat şi apoi m-am culcat. N-am ştiut ce urma să facă Marin". Silviu susţine că ruda lui i-a furat telefonul şi o parte din haine. "Cīnd m-am trezit de dimineaţă n-am mai găsit nici telefonul, nici īncărcătorul. Şi nici cīteva haine pe care mi le dăduse Cătălina. Mi le-a furat Marin. Sīnt supărat. O să mă duc la Poliţie să văd dacă pot să mi le iau īnapoi".

Adrian
6th January 2005, 22:19
Asta demonstreaza mediul in care traieste baiatul...
N-am timp sa citesc toata telenovela, dar parerea mea este ca fata asta a muncit pentru fiecare euro cum putini dintre oameni o fac, asa ca e treaba ei ce face cu ei si nu trebuie sa o judece nimeni, nu e datoare nimanui, nici fratelui vitreg nici mamei etc.
O alta poveste semi/scornita de presa noastra care cauta doar scandal si mizerii in vietile sportivilor.

josephine
7th January 2005, 09:57
Asta demonstreaza mediul in care traieste baiatul...
N-am timp sa citesc toata telenovela, dar parerea mea este ca fata asta a muncit pentru fiecare euro cum putini dintre oameni o fac, asa ca e treaba ei ce face cu ei si nu trebuie sa o judece nimeni, nu e datoare nimanui, nici fratelui vitreg nici mamei etc.


vreau doar sa mentionez ca e vorba de fratele ei bun. din cate am citit in "telenovela". din aceeasi mama si acelasi tata. nu ma intereseaza ce face catalina cu banii ei. ce m-a enervat la maxim a fost atitudinea maica-sii, care l-a lasat asha, al nimanui.