PDA

View Full Version : Retur UTA '04-'05



RedBaron
4th January 2005, 02:51
Sufletisti în alb-rosu

Marile rezultate ale Bătrânei Doamna au fost obtinute cu oameni sufletisti. În trecut, desi nu se putea spune că fotbalistii nu intrau în categoria persoanelor privilegiate, nu se punea atât de mult problema banilor si a sumelor din contract cum se întâmplă astăzi. În trecut se juca fotbal din plăcere, cum ne povestesc bunicii nostri si fostii fotbalisti aflati în viată. Având oameni deosebiti care au pus mult suflet pentru culorile clubului din calea Aurel Vlaicu s-a născut acea echipă de aur care învingea în urmă cu 34 de ani pe Feyenoord Rotterdam. De la portarul Gornea si până la atacantul Flavius Domide, toti au demonstrat că formează o echipă, iar regretatii antrenori Nicolae „Coco” Dumitrescu si Ioan Reinhardt nu mai au nevoie de nici o caracterizare, fiind oameni de mare caracter. Situatia din prezent este mult schimbată, din păcate nu în bine, spre dezamăgirea mai ales a suporterilor nostalgici, care nu au renuntat să vină la bătrânul stadion din calea Aurel Vlaicu să urmărească formatia textilistă. De multe ori, iar locul actual din clasament nu e surprinzător, văd o echipă care abia asteaptă fluierul final, pentru a descinde în localuri unde pot evolua în linie ca si Mutu. UTA a clacat în ultimul timp si nu a mai cochetat cu primul esalon din cauză că nu si-a găsit oamenii sufletisti. Cei care pun în primul rând pasiune în teren. Exemplele de jucători sunt multiple si nu are rost să le reamintesc, mai ales că rana lăsată de bucurestenii Petrus Manta si Ninel Sumudică încă nu s-a cicatrizat. Actual antrenor al Bătrânei Doamne nu va rupe gura târgului în această iarnă cu transferuri de senzatie si acest fapt nu ar trebui să surprindă pe nimeni. Silviu Iorgulescu stie prea bine că UTA nu are nevoie de jucători cu nume de fotbalisti, ci de elevi cuminti care respectă traditia Bătrânei Doamne si vor să se afirme la acest club. Tehnicianul textilist mai stie că UTA trebuie în primul rând respectată si acest lucru nu poate fi făcut doar de oameni de caracter. De acest tip de fotbalist are nevoie Iorgulescu si bine cred că face, deoarece Aradul are nevoie de jucători care mai întâi trebuie să demonstreze că merită să îmbrace tricoul alb-rosu si după aceea să pretindă ceva, nu invers. Cu putin timp în urmă, chiar dacă era în vacantă, l-am „prins” pe Dan Tapos la teren. Antrenorul secund, responsabil si cu pregătirea portarilor, într-un stadion pustiu, în care îsi făceau veacul doar maidanezii, pregătea un tânăr goalkeeper de la o echipă de juniori. Tapos e unul din sufletistii de la UTA, dar până la a se forma un grup de sufletisti Iorgulescu si Coras mai au mult de căutat, iar visul de a vedea o nouă echipă a Bătrânei Doamne care să elimine o detinătoare a Cupei Campionilor Europeni sau a Cupei Intercontinentale pare o glumă proastă pentru Leo Chitescu, de exemplu.

RedBaron
6th January 2005, 08:16
Oficialii cluburilor UTA si Rapid Bucuresti au ajuns, ieri, la un acord pentru transferul fotbalistului arădean Adrian Rusu. Dinu Gheorghe si Sandu Ion au bătut palma, astfel că fundasul textilist va fi transferat definitiv la gruparea bucuresteană. UTA va încasa 60.000 de euro în schimbul jucătorului si se va alege cu 30% din banii pe care îi va primi Rapidul dintr-o cedare ulterioară a lui Rusu. “Se poate spune că afacerea este realizată, desi nu s-au semnat actele. Am avut mai multe discutii cu Dinu «Vamă» si ne-am înteles. Ne vom întâlni la începutul săptămânii viitoare si vom perfecta transferul”, a declarat Sandu Ion. Presedintele FCM UTA consideră că nu se putea opune plecării lui Rusu, mai ales că în discutie a fost un club puternic din Bucuresti. “Dacă venea altă echipă după jucător, nu-l lăsam să plece. Oricum, suporterii să fie linistiti, pentru că ne vom întări. Din primăvară, vor fi cel putin opt noutăti în echipă”, a completat Sandu. Altfel, UTA a demarat negocierile pentru aducerea atacantului Sântejudean de la Unirea Dej.
Rusu, al 2lea jucator ca valoare din lotul UTA-ei asadar paraseste echipa. Totusi, fiind in ultimele 6 luni de contract cu UTA, "miscarea" este de inteles. Posibil ca si Varga, aflat tot in ultimele 6 luni de contract, sa paraseasca UTA pentru un club din Germania.
Cel putin in cazul lui Rusu, acesta in vara ar fi fost liber de contract, iar UTA nu s-ar fi ales cu nimic de pe urma lui. Apoi jucatorul isi doreste sansa afirmarii in primul esalon, la o echipa mai puternica, ceea ce UTA nu ii poate oferi. Bafta Rusu!

RedBaron
7th January 2005, 01:25
Vor să evite smecheriile

Pentru că UTA s-a fript în urmă cu trei ani, când Botis a fost vândut Rapidului, arădenii doresc să evite orice smecherii în parafarea contractului. Tranzactia pentru Botis s-a efectuat pentru 300.000 de dolari, bani pe care UTA nu i-a mai văzut, deoarece Rapidul s-a răzgândit si a apelat la un artificiu necurat, prin care l-a scos pe arădean necorespunzător din punct de vedere medical. „Transferul lui Rusu se va face cu banii jos. Altfel, nu discutăm. Le dăm jucătorul, îl pot testa medical si apoi să plătească toată suma, fără rate”, a declarat Sandu Ion.

RedBaron
14th January 2005, 00:27
Utistii si-au definitivat programul de amicale


Teodor Gherle, organizatorul de competitii al FCM UTA, a definitivat programul de jocuri amicale până la plecarea în turneul din Croatia. În perioada 2-12 februarie, echipa antrenată de Silviu Iorgulescu va sustine sase partide de verificare, cele mai importante urmând să se consume în 3 februarie, când la Arad va sosi Poli Iasi, si în 6 februarie, când UTA va întâlni, pe teren propriu, pe Rapid Bucuresti. De asemenea, în timpul turneului din Croatia, arădenii vor avea ocazia să întâlnească echipe puternice. A fost perfectat deja meciul cu NK Maribor, de sapte ori campioană a Sloveniei si detinătoare a cupei. Ieri la prânz, utistii au confirmat jocul, după ce slovenii s-au angajat să suporte cheltuielile de organizare (chirie teren si barem brigadă de arbitri).

Programul Bătrânei Doamne
2 februarie: Lipova - UTA
3 februarie: UTA - Poli Iasi
5 februarie: Gloria Arad - UTA
6 februarie: UTA - Rapid Bucuresti
9 februarie: CFR Timisoara - UTA
12 februarie: UTA - CS Deva II
14-22 februarie: turneu Medulin-Croatia (se dispută alte cinci jocuri de verificare).
26 februarie: Liberty Salonta - UTA.

RedBaron
22nd January 2005, 13:12
UTA îi asteaptă pe Demian si Băd

Oficialii clubului UTA asteaptă ca noul antrenor al divizionarei A AEK Timisoara să clarifice situatia lotului. Textilistii i-ar dori pe Marius Demian si Flavius Băd, însă un răspuns clar vizavi de cei doi nu vor obtine decât peste o săptămână. „Nu e nimic clar. Demian si-a rupt piciorul la antrenamentul de joi, iar Dobos nu vrea să renunte la Băd, dar ultimul cuvânt îl va avea Olăroiu”, a spus managerul Bătrânei Doamne, Marcel Coras.

Iorgulescu, dezamăgit de lot

Silviu Iorgulescu pare tot mai dezamăgit de situatia actuală a echipei, pe fata acestuia citându-se îngrijorarea, cu toate că, spune el, are jucători mai buni ca în tur: “Toti cei care au venit sunt mai buni ca Românu, Bălan, Stefeligă sau Chitescu. Sunt tineri, trebuie lucrat foarte mult cu ei, dar sunt talentati si dornici de afirmare. Ce să fac, asta am la dispozitie, cu ăstia lucrez”. Totusi, antrenorul alb-rosilor este vizibil dezamăgit de campania de achizitii, care chiar dacă era anuntată cu surle si trâmbite la finele turului, se anuntă a fi un fel de apă de ploaie: “Mie mi se pun la dispozitie anumiti jucători si eu aprob sau nu venirea lor. Din păcate, posibilitătile sunt mici si domnul Sandu Ion nu poate investi singur în UTA. El mai trebuie ajutat”. Apropo de noii veniti, Cioară si Sântejudean sunt remarcati de Iorgulescu, în timp ce posibilele achizitii sunt în ceată: “Pe Scarlat îl tot astept, dar nu mai vine. Mie nici nu mi-a fost prezentată varianta Beldeanu si de altfel nici de venirea lui Bogosel nu am stiut nimic. M-am trezit cu el pe cap. Eu l-am văzut de trei ori si nu stiu dacă ar fi cea mai bună solutie. M-as bucura să fie asa”, spune Iorgulescu.

RedBaron
29th January 2005, 20:32
Dupa informatii de ultima ora :cool: Norbert Varga va ramane la UTA, transferul sau a cazut (cel putin pana in vara) la formatia de prima liga din Germania, 1.FC Nurnberg. Avand in vedere ca jucatorul UTA-ei a precizat ca va refuza orice oferta din Romania, UTA oferindu-i un contract bun (se pare), suporterii se pot astepta sa-l revada pe "Ministrul Apararii" Varga in centrul apararii alaturi de nou venitul Buglea.

Alte vesti:
-Santjudean pare a fi un real castig pentru UTA, antrenorii si nu numai fiind impresionati de el.
-Cioara se pare ca va fi "inlocuit" cu Aldea (Tricotaje Ineu) din cauze medicale.
-exista pareri care sunt critice la adresa antrenorului principal dl. Iorgulescu, deoarece acesta ar fi impus un regim mai bland (dpdv fizic)in cantonamentul de la Moneasa. Totusi, sunt doar pareri... iar dl. Iorgulescu se bucura de increderea suporterilor si a conducerii.

vlad1607
3rd February 2005, 20:30
Forza Dinamo ! Forza Uta ! Nue Timisoara !!! :d

RedBaron
4th February 2005, 18:33
Acceptabil pentru prima înfătisare


Pe un teren acoperit de zăpadă, dar curătat cu mare atentie, UTA a sustinut, ieri după-amiază, primul amical al anului. A fost un 2-2 în compania divizionarei A Poli Iasi, la capătul unui joc solicitant din punct de vedere fizic, dar inexpresiv tactic si, mai ales, tehnic. S-a remarcat, totusi, insistenta cu care liniile defensive folosite de Ionut Popa au jucat la ofsaid, precum o tendintă nouă, la UTA, de dezvoltare a jocului pe flancuri, cu aparitii în atac ale fundasilor laterali. În plus, tot la UTA e în lucru o nouă dinamică a jocului, bazată pe pasa scurtă si rapidă si pe lansarea în adâncime a atacantilor * Silviu Iorgulescu a început meciul într-o formulă „aproximativă”, care va semăna cât de cât cu cea de bază. În primul rând, linia defensivă nu este bătută deloc în cuie. În conditiile în care situatia lui Varga e neclară, iar cea a lui Cioară se complică, ieri s-a utilizat o formulă cu Aldea, Bogosel, Buglea si Sandru. Tinând cont că Aldea, cu un randament bun ca fundas lateral, e o solutie infinit mai bună în zona centrală, si că nici prezenta lui Bogosel în lot nu e definitivată, e greu de anticipat cum va arăta linia de apărare a UTA-ei în retur. Oricum, Sandru, un fundas stânga adus de la Botosani, s-a miscat bine, fiind o alternativă la Radu Andone, titularul postului * La mijloc însă, cu exceptia lui Tudoran (un mijlocas dreapta adus în probe de la Sportul Studentesc) s-a jucat, în prima repriză, cu jucătorii de bază: Szilyer, Bota si Rădoi, cu un plus pentru ultimul, foarte activ si inspirat în constructie * În fine, atacul (descompletat încă numeric după plecările lui Talpas si Niculai) sună interesant. Apostu si Sântejudean par pe aceeasi lungime de undă. Vitezisti, artăgosi, cu un simt dezvoltat al portii, cei doi pot alcătui în timp un cuplu solid în atacul Bătrânei Doamne. Hunedoreanului i se cuvine un bonus pentru prestatia foarte bună de ieri * În partea a doua, cu exceptia jucătorilor Varga, Mârne, Andone, Poenaru si Apostu, Silviu Iorgulescu a testat jucători. Tilihoi jr (Armata Craiova), Collec (Sportul Studentesc), Tothăzan (Ariesul Turda), Scarlat (liber de contract) si Băsescu (Laminorul Roman) au încercat, fără mare succes, să-l impresioneze pe Silviu Iorgulescu. Probabil cu exceptia lui Scarlat, care are sanse mari să fie păstrat, ceilalti au timp până sâmbătă să-l convingă pe tehnician că merită un contract cu UTA * Talpas si Niculai au dispărut din lotul Bătrânei Doamne, iar Cioară este pe punctul să fie trimis la Ineu, desi i-au iesit vizele medicale. La mijlocul acestor despărtiri pare să fie este un conflict de idei cu oficialii Romvestului, dar si o posibilă strategie a utistilor, care încearcă să forteze mâna partenerilor de tratative.

RedBaron
4th February 2005, 18:36
Sandu Ion a pregătit ultimul cartus în tratativele cu căpitanul UTA-ei
Căpitanul echipei UTA, Norbert Varga, este decis să nu mai semneze un nou contract cu clubul textilist, fiind dispus doar să-si respecte actualul angajament care expiră în vară. Varga a sustinut săptămâna trecută o probă de joc la FC Nurnberg, în Germania, oficialii grupării care activează în Bundesliga promitându-i un contract din vară. “Sansele să mai semnez cu UTA sunt aproape egale cu zero. Sunt sigur că clubul Nurnberg mă vrea din vară si din acest motiv nu doresc să-mi prelungesc contractul. Altfel, nu m-as complica singur si as semna”, a declarat Varga. El a avut, la începutul săptămânii, o întâlnire cu presedintele Sandu Ion, căruia i-a respins oferta, anuntându-l că doreste să-si încerce norocul în Bundesliga. “Cred că domnul Sandu m-a înteles. Chiar mi-a promis că nu o să-mi facă probleme si că o să joc în retur. L-am rugat doar să-mi spună ce are de gând, pentru că decât să fiu marginalizat pe bancă, prefer să mă pregătesc singur”, a declarat căpitanul arădenilor.
Din dorinta de-a nu pierde un fotbalist totusi important, în jurul căruia ar fi urmat să se clădească noua echipă, presedintele Sandu Ion a gândit o nouă propunere pentru Varga. Una mai mult decât avantajoasă pentru fotbalist, legată efectiv de marea lui dorintă de-a ajunge la Nurnberg. Noua ofertă, nediscutată încă cu Varga, presupune ca jucătorul să semneze pe trei ani cu UTA, însă cu o clauză specială. „Dacă într-adevăr vrea să ajungă la Nurnberg, îi ofer posibilitatea să o facă. Dacă semnează un nou contract, pe trei ani, introducem o clauză în baza căreia Varga poate să plece în vară, gratis sau pe câti bani sunt dispusi nemtii să ofere, la Nurnberg. Mă refer la echipa Nurnberg din Bundesliga”, a spus Sandu Ion, exasperat de dificultatea tratativelor cu căpitanul utist.Aldea, aproape transferat la UTA
Adus ieri de la Tricotaje Ineu, fundasul Sorin Aldea va rămâne în lotul Bătrânei Doamne. Oficialii utisti intentionează să obtină transferul fotbalistului, motiv pentru care au demarat tratativele cu Tricotaje Ineu. Suma de transfer nu este foarte mare – ea se învârte undeva în jurul a 15.000-20.000 de euro – motiv pentru care sunt sanse mari să se ajungă la un acord între cluburi.

RedBaron
4th February 2005, 18:39
UTA fortează campania de achizitii
Nemultumiti de calitatea lotului de jucători, oficialii clubului UTA pregătesc noi achizitii, după ce ieri în rândul textilistilor si-a făcut aparitia fundasul Sorin Aldea de la Tricotaje Ineu. Presedintele Sandu Ion asteaptă revenirea din Italia a divizionarei A AEK Timisoara, pentru a participa la o întâlnire cu antrenorul Cosmin Olăroiu si cu consilierul Toni Dobos. Sandu Ion este interesat în principal de achizitionarea atacantului Flavius Băd, dar si de alti doi componenti ai echipei timisorene. De asemenea, în cadrul turneului pe care UTA îl va efectua, în perioada 14-23 februarie, în Croatia, la Medulin, în lotul arădean îsi va face aparitia mijlocasul bosniac Bazic. În plus, Rapid Bucuresti încă n-a plătit transferul lui Adrian Rusu si există sanse ca fundasul să revină la UTA, mai ales că Răzvan Lucescu a declarat că arădeanul nu poate, deocamdată, să devină titular.

RedBaron
6th February 2005, 17:04
Din anumite surse aud ca Adrian Rusu, fundasul UTA-ei care era in tratative avansate cu Rapidul, a semnat cu Poli AEK Timisoara.
Nu pot spune ca a facut cea mai buna alegere daca e asa! In fine, daca se dovedeste a fi adevarat, ii doresc mai mult succes decat a avut Demian.

RedBaron
7th February 2005, 00:41
UTA - ACU Arad 1-0
A marcat: Apostu 15.
UTA: Mârne - Aldea, Buglea, Varga, Sandru - Rădoi, Szilyer, Bota, R. Andone - Sântejudean, Apostu. Antrenor: Iorgulescu.

UTA- Gloria Arad 0-0
UTA: Grozav - Tilihoi, Collec, Bogosel, Sandru - Tudoran, D. Maghici, Poenaru, Cozea - Scarlat, Boroiban. A mai jucat: R. Andone.

UTA, ACU si Gloria Arad s-au antrenat, sâmbătă dimineată, pe stadionul Bătrânei Doamne, într-un triunghiular desfăsurat pe zăpadă, în cadrul unor reprize a 45 de minute * Initial, UTA trebuia să sustină două jocuri diferite, cu ACU si Gloria, dar s-a renuntat la idee din cauza terenurilor acoperite cu zăpadă * În prima confruntare, UTA - ACU, Silviu Iorgulescu a utilizat o formulă foarte apropiată de cea de bază. De fapt, tehnicianul utist a trimis în teren cea mai bună garnitură de care dispune în momentul de fată, una pe care ar fi folosit-o si dacă mâine începea noul sezon. „Punctul nevralgic” al Bătrânei Doamne - este vorba despre linia defensivă - a fost cu totul nou. S-a remarcat prezenta lui Aldea, adus de la Ineu, pe flancul drept al apărării, trecerea lui Buglea în cuplu cu Varga si «plantarea» lui Sandru (adus în decembrie de la Botosani) pe partea stângă. Mutarea i-a dat posibilitatea lui Iorgulescu să-l încerce pe Radu Andone în pozitia mijlocasului stânga, variantă pe care tehnicianul doreste să o si pună în practică pentru campionat * În rest, linia de mijloc a rămas neschimbată, fiind compusă din Rădoi, Szilyer si Bota * În atac, noul cuplu de bază se anuntă a fi alcătuit din Apostu, în mare formă, si Sântejudean, clujeanul fiind genul de jucător rapid si artăgos * În al doilea joc, cel cu Gloria au evoluat câtiva utisti din „linia a doua”, precum si jucători sositi în probe.
În urma meciurilor sustinute de UTA în cursul săptămânii trecute, antrenorul Silviu Iorgulescu a decis să renunte la Collec, Scarlat si Băsescu.

RedBaron
11th February 2005, 19:49
Radiografia noutătilor
Lucian Tilihoi, Bogdan Serban si Cristian Musteată sunt ultimii jucători sositi în probe de joc la UTA. Cei trei au reusit, până acum, să-l convingă pe Silviu Iorgulescu. Astfel, tehnicianul Bătrânei Doamne a decis să-i urmărească în continuare, în cadrul turneului pe care UTA îl va efectua în Croatia, în perioada 14-23 februarie * Tilihoi este un fundas dreapta adus de la Armata-CFR Craiova. El a evoluat în meciurile amicale cu Poli Iasi, Gloria Arad si CFR Timisoara, având evolutii oscilante. Fotbalistul îsi doreste un contract la UTA, însă ultimul cuvânt îi va apartine antrenorului principal * Serban a apărut de câteva zile în lotul Bătrânei Doamne. El vine de la CFR Timisoara si le-a fost recomandat arădenilor de Ionut Popa. De altfel, Serban (21 de ani, mijlocas central) a efectuat pregătirea centralizată alături de divizionara A Poli Unirea Iasi * Musteată a evoluat la Sportul Studentesc în Divizia A, a prins apoi un contract la Sheriff Tiraspol, iar în urmă cu un an si jumătate a mai sustinut o probă la UTA, neconcretizată * Dintre jucătorii cooptati în lotul lărgit la începutul lunii ianuarie, Sandru si Sântejudean au confirmat deja în opinia lui Silviu Iorgulescu * Si Sorin Aldea este deja o variantă, fundasul de la Tricotaje Ineu fiind retinut imediat în lot * Poenaru, Buglea si Boroiban au contracte semnate cu UTA, vor efectua deplasarea în Croatia, însă e posibil ca în cazul lor să apară surprize dacă, între timp, oficialii clubului găsesc solutii mai bune * Tânărul Cozea este, de asemenea, inclus în lotul pentru turneul extern, în vreme ce Bogosel si Tudoran mai au de asteptat, ei urmând să afle verdictul lui Silviu Iorgulescu după amicalul de mâine cu AC Universitatea * Florin Rusu, portarul adus de la Soimii Lipova, a devenit al doilea goalkeeper al Bătrânei Doamne după ce Mihai Grozav a fost împrumutat la ACU, pentru a întinde o mână de ajutor formatiei antrenate de Marcel Câmpean * Singurul stranier pe care UTA îl va testa în Croatia este bosniacul Daniel Baric, un mijlocas de 22 de ani care măsoară 1,90 m si cântăreste 85 de kilograme.

RedBaron
12th February 2005, 22:52
Un interviu in care antrenorul UTA-ei a sintetizat mai toate aspectele referitoare la UTA, de la sfarsitul turului si pana acum. A atins cam toate "problemele", cantonamente, conditia jucatorilor, transferuri, cazul Varga.

- Domnule Iorgulescu, cum ati caracteriza perioada de pregătire scursă până acum?
– Din punctul meu de vedere, cred că mi-am îndeplinit obiectivele care le-am avut. Chiar la ultimul meci amical, cel cu CFR Timisoara, echipa a arătat că stă bine cu conditia fizică, în conditiile în care nu am efectuat decât o schimbare. Analizele de la Bucuresti au confirmat că avem o pregătire bună pentru această perioadă, care este capacitatea lor de pregătire, la un moment dat. Este clar că nu suntem încă pregătiti pentru campionat, dar cred că la ora începerii campionatului vom reusi să ajungem la standardele cerute de competitie. Din punct de vedere organizatoric, sunt foarte multumit de ceea ce ne-a pus la dispozitie clubul, dar rămân celelalte probleme, care există de când mă stiu. Adică lipsa terenurilor de antrenament, sau a unei săli de jocuri sportive, în locatia de cantonament, adică la Moneasa.
– În toată această perioadă ati fost multumit de cum s-au pregătit jucătorii, de capacitatea lor de a întelege ceea ce le-ati transmis?
– Pot să spun, da, sunt multumit. Pe lângă faptul că au aderat fără pro-bleme la tot ceea ce le-am cerut si s-au pregătit foarte bine, trăgând de ei pentru a da maximum, pentru a se autodepăsi, s-a instaurat si o disciplină în mijlocul lotului. Chiar nu am ce să le reprosez băietilor.
– Au fost multi veniti, dar putini alesi. A existat un dute-vino la UTA, care nu a dat bine la imaginea clubului, mai ales că trebuie tinut cont de obiectivul clubului. Nu de alta, dar au fost unii de care nu a auzit nimeni, practic de nicăieri, iar altii v-au plăcut si nu i-ati putut lua ori care au dorit să vină la UTA, dar nu au avut valoare. Cum comentati această perioadă?
– Chiar prin prisma obiectivului, era normal să se întâmple acest aspect. Poate că au fost unii jucători necunoscuti, dar am dorit să le oferim o sansă, să vedem ce pot. Noi am planificat ca în luna decembrie să testăm jucători, la acele trialuri, dar nu am reusit. Era de asteptat să se ajungă aici, deoarece sunt foarte multi jucători liberi de contract, fără angajament, iar de aici si până la fluctuatia mare la care s-a ajuns nu a fost decât un pas. Dintre cei care s-au perindat pe aici singurul care mi-a plăcut în mod deosebit este Cioară, dar nu l-am putut transfera din cauze obiective. În conceptul meu, era omul care putea juca linistit titular, pe banda dreaptă si vă pot spune că îmi pare rău de faptul că nu a ajuns la UTA. Nu ne putem permite să abdicăm, însă, de la regulile instituite chiar de noi, una dintre ele spunând că nu vom transfera niciodată vreun jucător care are si cele mai mici proobleme medicale.
– Nici astăzi nu s-a terminat există o situatie certă a lotului, nu se stie încă cine pleacă si cine rămâne. Cât va mai dura această situatie?
– Este adevărat ceea ce spuneti, dar încet, încet, lotul se va stabiliza. Eu am cerut conducătorilor să-i transfere pe Tilihoi, Aldea, Sântejudean, Sandru si Serban, dintre cei mai nou veniti. Astept să văd dacă poate fi adus Musteată si situatia lui Demian, care nu a jucat de câteva luni la Poli AEK, din cauza unei accidentări, dar - oricum - este un jucător cu pregătire bună si un fizic ce-l recomandă ca un fundas central puternic. În plus, ar putea ajunge la UTA si Băd, tot de la Timisoara, mai ales că Boroiban are probleme cu echipa unde a evoluat până acum, iar pe mine nu m-a convins că poate juca în echipa noastră. Oricum, este bine de stiut că vor exista câteve semne de întrebare până în ultimul moment. Este vorba - totusi - doar de un nume sau două.

RedBaron
12th February 2005, 22:55
Ultima parte a interviului:
– În procente, cam cât la sută vă multumeste actuala campanie de achizitii, desi nu este la final?
– Sincer să fiu, am ajuns la concluzia că obligatia mea ca antrenor este să fac politica clubului, să evaluez jucătorii care sunt adusi la testare. Linia se va trage la finalul campaniei de achizitii, cu privire la lot, iar rezultatele vor fi cele care vor arăta dacă am făcut ceva bine, sau nu. Degeaba vorbim acum, dar dacă vreti, vă spun că avem un lot mult mai numeros si mai valoros, iar de aici se va ajunge - sigur - la rezultate mai bune.
– Unul dintre subiectele fierbinti este cazul Varga. S-a comentat în mai multe variante situatia lui. Ce ar mai fi de spus?
– Am spus-o si o repet. Varga este pentru mine unul dintre jucătorii importanti ai UTA-ei. El ar face parte din scheletul pe care doresc să contruiesc echipa care anul viitor se va bate la promovare. De aici încolo nu mai este problema mea. Dacă cei de la club cred că e mai bine să nu joace, până nu semnează un nou contract cu noi, atunci să fiti siguri că va sta în tribună. După ultimele informatii, se pare că cei de la FC Nurnberg vor veni să negocieze cu UTA un eventual transfer, la începutul lunii viitoare. De aceea, vă spun că Varga va merge în cantonamentul din Croatia, iar apoi se va decide soarta lui.
– Ce va urma în perioada imediat următoare?
– Intrăm în ultima fază a pregătirii, în care ne vom axa pe meciuri amicale, cinci doresc eu în perioada cât vom sta în Croatia. Pe primul plan va fi pregătirea tehnico-tactică, dar nu vom neglija nici pregătirea fizică. În Croatia fiecare jucător va putea să arate ce poate în cel putin două partide, pentru că dorim să cristalizăm, deja primul unsprezece. Vom lucra si în perspectivă, profesorul Gildo Tudor se va ocupa de cei mai tineri, dar asteptăm returul, să vedem unde ne aflăm.
– Domnule Iorgulescu, vă multumim si vă urăm succes!

RedBaron
17th February 2005, 15:55
Notă de trecere la primul test

UTA a început ieri seria meciurilor amicale din cadrul stagiului de la Medulin. Pe o vreme frumoasă în comparatie cu cea de alaltăieri (ieri au fost 8° Celsius), dar si un vânt tăios, textilistii au întâlnit echipa bosniacă FC Travnik, ocupanta locului sapte în întrecerea internă. * Silviu Iorgulescu a acordat importantă maximă confruntării, motiv pentru care a renuntat la antrenamentul de dimineată. S-au pregătit doar portarii Mîrne si Rusu, precum si Bobar, Pascariu, Negru, Turcus, Andone si Demian. Primii patru au fost “storsi” de preparatorul fizic Tudor pe un platou cu iarbă, la doi pasi de Adriatică. Andone si Demian si-au continuat pregătirea separată, din cauza accidentărilor. * Restul echipei a profitat de dimineata liberă. Câtiva jucători au preferat o plimbare pe malul Adriaticii, întreruptă însă de vânt, iar altii s-au odihnit în camere. La prânz însă lotul s-a întrunit în sala de conferinte a hotelului “Belvedere” pentru o sedintă tactică. * “Am decis să renunt la antrenamentul de dimineată pentru că vom avea trei meciuri în următoarele patru zile”, a explicat Iorgulescu. * Meciul, disputat pe terenul numărul patru, vis-a-vis de cel pe care Jiul Petrosani întâlnea pe NK Primorje, a fost câstigat clar de arădeni, care s-au impus cu scorul de 3-1. Scorul a fost deschis de rapidul Sîntejudean, care a marcat în secunda 37, după o pasă a lui Szilyier. Apoi, până la pauză, a urmat “recitalul” lui Apostu care a ratat de două ori, în situatii clare de singur cu portarul. Au fost două faze aproape identice în care noul căpitan nu a fost deloc altruist, preferând sutul pe poartă în locul unor pase pe centru, acolo unde Sîntejudean a scăpat de fiecare dată fără marcaj. * A fost o primă repriză în care Silviu Iorgulescu a început cu: Mîrne – Negrilă, Aldea, Buglea, Sandru – Bota, Poenaru, Szilyier, Rădoi – Sîntejudean, Apostu. S-au remarcat Rădoi si Sandru, primul la constructie si al doilea pentru repetatele curse pe banda stângă dar si atacantii Sîntejudean si Apostu, ultimul chiar dacă a ratat exasperant. * În partea a doua tehnicianul Bătrânei Doamne a trimis în teren o formulă compusă din: Florin Rusu – Tilihoi, Aldea, Buglea, Sandru – Hexan, Serban, Varga, Rădoi – Apostu, Sîntejudean. Pe parcurs au mai intrat Boroiban, Turcus, Negru, Bogosel si Bobar. * Scorul s-a modificat în minutul 75, când juniorul Negru a înscris pentru 2-0. A urmat un penalty prin care bosniacii au redus din handicap, dar arădenii si-au concretizat superioritatea, înscriind prin Boroiban care a marcat sub transversală din interiorul careului mare. * Peste toate, UTA a trecut la pas de o echipă modestă din prima ligă bosniacă. Iorgulescu a operat câteva modificări în asa-zisa echipă de bază, dorind să-l observe pe Poenaru alături de mijlocasii titulari dar si pe Bota ca mijlocas dreapta. Primul a evoluat simplu si fără complicatii, dar nu a convins, iar Bota a fost încurcat în noul său rol, fiind la un pas să-l scoată din sărite pe antrenor pentru că nu respecta indicatiile tactice. Apoi, după pauză, principalul UTA-ei a experimentat un cuplu de mijlocasi închizători cu Varga si Serban, semn că încă se mai caută cele mai bune solutii tactice. * Astăzi, arădenii vor avea ocazia să întâlnească o echipă puternică, pe NK Primorje.

RedBaron
18th February 2005, 12:57
Turneul UTA-ei continua

UTA a pierdut ieri la limită 0-1 cu NK Primorje, o echipă solidă, foarte bine înfiptă în teren si dotată cu jucători tehnici care n-au reusit însă să facă diferenta deoarece de acest aspect s-a ocupat Poenaru si Serban. *Cei doi n-au reusit să blocheze în min. 34 un atac initiat la mijlocul terenului astfel încât mingea a ajuns usor în careu de unde portarul Rusu a fost “executat”. *A fost însă un excelent joc de pregătire, arădenii având în fată un adversar superior, fiind nevoiti să se întrebuinteze serios. Meciul a avut nerv si ritm si s-a derulat mult între cele două careuri unde s-a încins o adevărată bătălie, în limitele sportivitătii. * Pentru că n-a depăsit faza căutărilor, Silviu Iorgulescu a început jocul într-o formulă inedită: Rusu – Tilihoi, Aldea, Buglea, Sandru – Hexan, Serban Poenaru, Turcus – Boroiban, Sântejudean. Practic cu exceptia lui Turcus, pasager în turul editiei de campionat, UTA din prima repriză a meciului de ieri a fost una cu totul nouă. Din acest motiv jocul a suferit la constructie, mingile au ajuns greu la atacanti, iar defensiva a gafat de câteva ori decisiv, mai ales în zona centrală unde Buglea nu tine pasul cu Aldea. * După reluare, când pentru UTA a jucat Mîrne – Tilihoi, Bogosel, Varga, Sandru – Hexan, Szilyer, Bota, Rădoi – Boroiban, Sîntejudean, UTA si-a îmbunătătit serios posesia si a mutat jocul de multe ori în jumătatea adversă, dar si pentru că a lipsit Apostu atacul s-a zbătut de multe ori în gol si nu a reusit să pună probleme. Au făcut-o în schimb Rădoi si Bogosel, fără să înscrie însă. * “Sunt foarte multumit că am avut si vom avea în continuare ocazia să întâlnim formatii puternice care să ne ofere măsura reală a valorii noastre. Încerc mai multe variante si sper să găsesc cele mai bune solutii. Meciul cu Primorje a avut aspecte pozitive si negative. Una peste alta a fost un joc bun în care meritam un gol”, a declarat Iorgulescu. * Dacă la confruntarea de miercuri cu NK Travnik câstigată de UTA cu 3-1, textilistii n-au avut mari probleme din cauza adversarului, ieri NK Primorje a atacat coarda sensibilă a Bătrânei Doamne. *Astfel, a rezultat clar că încă sunt probleme mari în zona centrală, atât la mijloc cât si în apărare. Cuplurile Szylier – Bota, Szilyer – Poenaru, Poenaru – Serban sau Szylyer – Serban functionează cu intermitente care permit adversarului să intercepteze mingea ori să construiască fără mari emotii. Apoi, desi se insistă pe perechea Aldea – Bulgea, ultimul nu este integrat în echipă, are carente în plasament si mai ales la capitolul viteză. În schimb, Aldea Sandru si Tilihoi, trei dintre achizitiile reusite ale UTA-ei si-au câstigat deja locul în echipa de start. * Azi UTA va bifa două antrenamente, ambele cu caracter tehnico-tactic iar următorul meci va avea loc duminică împotriva celor de la NK Maribor.

RedBaron
21st February 2005, 00:34
Un excelent rezultat de palmares

„Bătrâna Doamnă” a obtinut, ieri, la Novigrad (100 km de Medulin), un rezultat foarte bun în compania liderului campionatului Sloveniei, N.K. Maribor Branik. A fost 1-1, dar acest scor se poate explica prin faptul că - în mare parte - adversarii arădenilor au folosit rezervele si jucători de la tineret.În prima repriză, jocul slovenilor în câmp a fost excelent, iar golul lui Kvas, din min. 25, a venit ca o consecintă logică a acestui fapt. Totusi, nici UTA nu a fost mai prejos, căci Sântejudean si Bota (bara) puteau egala, iar la fel de adevărat este si faptul că acelasi Kvas putea duce scorul la 2-0.În repriza a doua, când pe teren a intrat - practic - tineretul lui N.K. Maribor, UTA a făcut legea si după două mari ocazii ratate de Bota si Sântejudean, în min. 58, ultimul a reusit să restabilească egalitatea. Până la final, UTA a dominat, iar după alte două mari oportunităti de a înscrie, semnate Bota, respectiv Hexan, Boroiban îi putea face fericiti pe utisti, dar de la trei metri - cu un sfert de oră înainte de final - a ratat uluitor, trăgând în portar.Antrenorul Silviu Iorgulescu i-a trimis în teren pe următorii: Mârne - Tilihoi, Aldea (Varga), Buglea (Bogosel), Sandru - Hexan (Bobar), Szilyer (Serban), Bota (Poenaru), Rădoi (Turcus) - Apostu (Boroiban), Sântejudean (Negru).

***

Ieri, managerul clubului UTA, Marcel Coras a anuntat că echipa mai rămâne în cantonament încă trei zile în plus fată de programul stabilit initial. Astfel, cantonamentul „Bătrânei Doamne“ va dura până sâmbătă, iar doleanta antrenorului Silviu Iorgulescu a fost îndeplinită. Totul se bazează pe vremea excelentă din statiunea Medulin, unde elevii săi se pot pregăti în liniste, pe terenuri gazonate. Chiar înainte de plecare spre casă, vineri, UTA va mai juca un meci amical, în compania altei echipe slovene, N.K. Naftak, de această dată fiind vorba despre o formatie de divizie secundă.

RedBaron
23rd February 2005, 00:17
Stadionul UTA - donat Aradului de către urmasii baronului Neumann
La ceas aniversar, în al 60-ea an de existentă, „Bătrâna Doamnă” a primit un cadou nepretuit din partea urmasilor baronului Neumann, nimeni altul decât „ctitorul” acestei echipe, care avea să devină cea mai galonată grupare fotbalistică din provincie, cu cele sase titluri nationale si două Cupe ale României în palmares. De fată cu reprezentantii presei arădene, ieri, la sediul clubului s-a semnat protocolul dintre Primăria Arad si Andrew Neumann, prin care stadionul UTA intră în patrimoniul statului, de unde va fi preluat de municipalitate. Momentul emotionant si important are darul de a deschide noi orizonturi pentru clubul fanion al Aradului...
Vizibil emotionat, Andrew Neumann a vorbit despre ultimele luni petrecute în tara noastră si de actiunile sale culturale si nu numai. A promis că se va implica activ în viata clubului si va asista, în măsura timpului disponibil, la jocurile UTA-ei de pe teren propriu. În plus, ne-a surprins plăcut faptul că fiul baronului a stiut să ne spună câteva nume din prima „generatie de aur” a fotbalului arădean, în frunte cu Petschowski.
„Din discutiile avute cu primarul orasului, am înteles rolul important pe care îl are această echipă pentru Arad. Am decis ca, în memoria tatălui meu, care a creat aici o echipă puternică, să renunt la revendicarea stadionului, pentru ca UTA să încerce să se apropie, prin performante, de valoarea echipei construite de tatăl meu în urmă cu 60 de ani” - a explicat Andrew Neumann gestul său nepretuit.
După ce am aflat că valoarea estimativă a donatiei urmasilor familiei Neumann este de un milion de Euro, presedintele clubului UTA, dl. Sandu Ion a punctat principalii pasi ce vor fi parcursi, pentru ca stadionul să primească o altă înfătisare. „Important este că acum se poate investi, se poate pune bazele ridicării unui stadion care să îndeplinească cerintele UEFA. Astăzi s-a făcut un prim pas extrem de important. Vrem să modernizăm stadionul, avem un plan în acest sens si cred că într-un an de zile putem avea un stadion modern, multifunctional” - a spus Sandu Ion. Tot presedintele clubului fanion ne-a spus că ar fi nevoie de circa 3-4 milioane euro pentru „zămislirea” acestui stadion si că va face demersuri la Federatia Română de Fotbal si la Federatia de Atletism pentru acordarea de sprijin. În plus, se doreste găsirea unor surse extra-bugetare si accesarea unor fonduri Phare.
Dacă vicepresedintele clubului UTA, dl. Adrian Nitu a „linistit” si a „tăiat” elanul ziaristilor întrebători, spunând că doar peste trei luni de zile vom putea afla când va fi gata si cum va arăta stadionul, primarul Gheorghe Falcă a pus „degetul pe rană” transant: „Din acest moment, administratia locală a preluat stadionul UTA. Sunt multe de făcut, dar trebuie să stabilim niste priorităti. De-acum nu mai avem scuze că nu se poate, că UTA nu poate fi sprijinită financiar de autoritătile locale. Nu mai pot spune nu se poate, trebuie să găsesc solutii. Nu va fi o treabă deloc usoară, dar împreună cu oamenii de fotbal din conducerea clubului am convingerea că vom reusi.”
Putem spune că ieri, am fost martorii unui moment istoric. Stadionul UTA a revenit Aradului, gratie bunăvointei urmasilor familiei Neumann. De-acum soarta acestui „templu” al fotbalului românesc e în mâinile noastre, ale arădenilor. Avem datoria morală fată de întemeietorul „Bătrânei Doamne” - baronul Neumann - de a-i reda strălucirea de altădată. Cu cât mai repede, cu-atât mai bine...

RedBaron
23rd February 2005, 00:22
UTA mai bună decât tineretul lui Dinamo Zagreb
După ce s-a hotărât rămânerea în cantonamentul de la Medulin până vineri dimineată, UTA a evoluat, ieri, împotriva echipei de tineret a celebrului club croat, Dinamo Zagreb. A fost un meci agreabil, în care trupa lui Silviu Iorgulescu a făcut legea pe teren, iar Apostu a dovedit încă o dată că este adevăratul golgeter, marcând de trei ori. Scorul a fost 4-2, dar UTA a mai ratat o multitudine de ocazii, unele cât „roata carului”. Din păcate, prestatia arbitrilor asistenti a lăsat foarte mult de dorit, dezavantajând evident ambele echipe, atunci când era vorba de ofsaiduri.

Încă din start, Sîntejudean putea marca, dar a preluat defectuos, chiar în fata portarului. După un sfert de oră, acelasi jucător a centrat, iar Apostu, din volé, a deschis scorul. Tot Sîntejudean a ratat, în min. 33, desprinderea, iar cum ocaziile se răzbună de obicei, Sarici a egalat, trei minute mai târziu. Omul meciului, Bogdan Apostu a transformat un penalty imediat după pauză, după ce Sîntejudean a fost placat în careu de portarul advers. După ce Hexan a ratat uluitor, tot el, în min. 58, a răvârsit apărarea celor din Zagreb, după care a pasat până la Sîntejudean, care a îndeplinit o simplă formalitate, iar scorul devenea 3-1. Imediat, însă, acelasi Sarici a redus din handicap, dintr-un penalty „făcut” de Sandru. După o bară, semnată Apostu, atacantul UTA-ei nu a mai ratat tinta, în min. 64, stabilind scorul final, la 4-2.

Antrenorul Silviu Iorgulescu a trimis în teren următorii jucători: Rusu-Tilihoi, Aldea, Buglea, Sandru (Bobar)-Hexan, Serban (Bogosel), Bota (Poenaru), Rădoi (Turcus)-Apostu (Boroiban), Sîntejudean (Negru).

vlad1607
28th February 2005, 18:16
LUPTA Aradul !

adymax
27th March 2005, 14:19
UTA ramane UTA!!!

Postati noutati depsre retur@

RedBaron
27th March 2005, 18:59
REZULTATE ULTIMA ETAPA (Etapa 18)

U Cluj 0 - 0 Jiul Petrosani

UTA 1 - 0 CS Deva

Oasul Negresti 0 - 3 Gaz Metan Medias

Armatura Zalau 1 - 1 Unirea Dej

Corvinul Hunedoara - Olimpia Satu Mare

IS Campia Turzii 2 - 3 Tricotaje Ineu

Liberty Oradea 1 - 1 Unirea Sannicolau

FC Oradea 0 - 0 ACU Arad

CLASAMENT GENERAL
Loc Echipa P M V E I GD GP GD-GP

1. Jiul Petrosani 42 18 13 3 2 41 12 +29
------------
2. Gaz Metan Medias 39 18 12 3 3 29 14 +15

3. Armatura Zalau 30 18 7 9 2 30 16 +14

4. FC Oradea 30 17 8 6 3 24 12 +12

5. Olimpia Satu Mare 30 17 9 3 5 20 13 +7

6. IS Campia Turzii 26 18 6 8 4 18 17 +1

7. UTA 25 18 7 4 7 18 19 -1

8. U Cluj 24 18 7 3 8 27 24 +3

9. Liberty Oradea 24 17 6 6 5 20 22 -2

10. Tricotaje Ineu 24 17 7 3 7 28 32 -4

11. CS Deva 22 18 6 4 8 21 22 -1

12. Unirea Sannicolau 18 17 4 6 7 16 23 -7

13. Oasul Negresti 14 18 4 2 12 14 28 -14
----------------
14. Unirea Dej 13 18 3 4 11 14 34 -20

15. ACU Arad 10 17 1 7 9 9 27 -18

16. Corvinul Hunedoara 6 12 1 3 8 8 22 -14

P = Puncte; M = Partide disputate; V = Victorii, E = Egaluri, I = Infrangeri,
GD = Goluri date, GP = Goluri primite, GD-GP = Golaveraj


PROGRAM ETAPA URMATOARE (Etapa 19)

Jiul Petrosani - UTA

CS Deva - Oasul Negresti

Gaz Metan Medias - Armatura Zalau

Unirea Dej - Corvinul Hunedoara

Olimpia Satu Mare - IS Campia Turzii

Tricotaje Ineu - Liberty Oradea

Unirea Sannicolau - FC Oradea

ACU Arad - U Cluj

_______
Rezultate luate de pe diviziaa.com

RedBaron
27th March 2005, 19:28
Cel mai valoros fotbalist al UTA-ei, capitanul Norbert Varga si-a sarbatorit ieri ziua de nastere. Cu aceasta ocazie La Multi Ani! si aici pe OnlineSport.
Mult succes in continuare si fie ca din vara sa i se indeplineasca visul de a juca in Bundesliga!

Angelina Jolie
2nd April 2005, 23:26
Succes UTA in meciul de sambata de la Cluj.

Kidu
3rd April 2005, 19:14
La Cluj in compania Universitatii, UTA v-a avea un meci nu tocmai usor, dar zic eu ca v-a putea scoate un rezultat bun. Oricum astept cu nerabdare deplasarea de la Cluj si din pricina bunelor relatii dintre noi si ultrasii clujeni.

adymax
4th April 2005, 08:43
O parte din declaratia lui Sandu Ion dupa partida cu Jiul din Observatorul:

"Am observat că se poate. În primul rând, transferurile de peste iarnă încep să-si dovedească sensul. Sunt câteva achizitii reusite. Apoi, faptul că au luptat până în ultimul minut, mă face să fiu convins că nu sunt probleme cu pregătirea fizică, un capitol la care aveam retineri. Sincer, dacă nu reusim să jucăm din toamnă în Divizia A, cu două-trei achizitii vom defila în sezonul viitor..............Am gânduri foarte serioase. Dacă voi sprijinit de autorităti, UTA va juca din toamnă în Divizia A. Nu contează cum, găsim o solutie cumva. Totul se învârte în jurul stadionului. Ideea mea este să construim unul nou si până acest va fi gata, UTA să rămână pe vechea arenă, pe care să o aranjăm putin. Sunt pregătit, dar nu depinde totul de mine”
Sandu Ion, presedinte UTA

:headbang: Cum adica sa jucam in A....ma ajuta cineva??? :headbang:

ultra-delia
4th April 2005, 19:14
Sepcile Rosii ureaza bun venit UTA pe "Ion Moina"! Respect pentru un club cu traditie, performante si, nu in ultimul rind, SUPORTERI FANATICI! Da, Kid, relatiile cu "U"ltrasii clujeni au fost intotdeauna cordiale la Arad sau aici. cfr nu exista!
UTA si cu "U" in A!!!!!

gruppo_centrale
5th April 2005, 13:40
UTA, va asteptam cu bratele deschise pe "Moina"! Fiti bineveniti!
(valigrec, semi-genialu' lui bunicu', beleste ochii la ce se intimpla B3, ca la anu' iar ataca Frina promovarea! :) )

Angelina Jolie
5th April 2005, 22:50
Dom' sapte, nu inteleg de ce si aici te legi de mine.Tu chiar suferi. Ai ceva impotriva faptului ca respect UTA, una dintre marile echipe ale Romaniei si ii doresc succes sambata?

Kidu
6th April 2005, 02:00
OK, ne vedem sambata la o bere dupa meci.

P.S Valy apreciez gestul tau.

Angelina Jolie
6th April 2005, 13:40
The Kid: Este adevarat ca tin cu orice echipa joaca impotriva universitatii, insa UTA este o echipa de mare traditie si care merita sa fie in A. Cred ca singurele meciuri in care nu am tinut cu voi au fost cele cu CFR.

gruppo_centrale
6th April 2005, 15:16
esti un mic lingau, valy65486925769370! dai cu peria, apoi cu limbutza faci curat pentru ca in final sa pozezi in marele FAIR PLAY. economiseste-ti banii pentru berea de simbata, ca iar nu va da nimic arpi...
orice suporter al UTA stie care e diferenta intre traditie reala si cumparata, orice "U"ist stie diferenta intre i"U"bire fara sfirsit si cFRECOMAXul lui paszkanyi.
scuze, domnilor, pentru aceasta scena, ne vom ciondani numai pe forumurile noastre...
UTA SI CU "U" IN "A"!!!

Angelina Jolie
7th April 2005, 21:06
Fie cum zici tu dar eu tot sper sa mature UTA cu voi pe jos. Remember Armatura Zalau?

RedBaron
7th April 2005, 21:48
O parte din declaratia lui Sandu Ion dupa partida cu Jiul din Observatorul:

"Am observat că se poate. În primul rând, transferurile de peste iarnă încep să-si dovedească sensul. Sunt câteva achizitii reusite. Apoi, faptul că au luptat până în ultimul minut, mă face să fiu convins că nu sunt probleme cu pregătirea fizică, un capitol la care aveam retineri. Sincer, dacă nu reusim să jucăm din toamnă în Divizia A, cu două-trei achizitii vom defila în sezonul viitor..............Am gânduri foarte serioase. Dacă voi sprijinit de autorităti, UTA va juca din toamnă în Divizia A. Nu contează cum, găsim o solutie cumva. Totul se învârte în jurul stadionului. Ideea mea este să construim unul nou si până acest va fi gata, UTA să rămână pe vechea arenă, pe care să o aranjăm putin. Sunt pregătit, dar nu depinde totul de mine”
Sandu Ion, presedinte UTA

:headbang: Cum adica sa jucam in A....ma ajuta cineva??? :headbang:Nu-ti fa iluzii... la noi s-au vandut multe gogosi. Sa asteptam sa inceapa constructia noului stadion, sa vedem si noi echipa ca joaca fotbal, nu... incearca sa joace, si apoi sunt binevenite astfel de declaratii. Mai sunt multe de pus la punct iar declaratia dlui Sandu Ion mi se pare absolut gratuita si fara prea mari legaturi cu realitatea. Parerea mea.
Iar daca ar fi sa jucam din toamna in div. A, ar fi o rusine. O rusine deoarece a cumpara locul cuiva (ca asta e singura posibilitate) ar fi o pata pe blazonul cam prafuit al UTA-ei. Bine ar fi sa promovam cum am facut-o si ultima oara cu o echipa din care faceau parte: Hutan, Panin, Marginean, Drida, Fritea, Ianu, Pit, Buhus, Zaha.... o echipa tanara si foarte buna.

Multumiri pentru urari fanilor clujeni si sper sa fie un meci frumos. Cea mai buna echipa sa castige!

Hai UTA!

RedBaron
7th April 2005, 21:53
@The_Kid
Ce se intampla cu forumul si site-ul oficial al UTA-ei? Eu unul nu le pot accesa. Sunt probleme tehnice? (sa zicem) sau nu am eu linkul bun...

Kidu
8th April 2005, 01:15
RedBaron se pare ca actualul forum oficial are o problema cu gazduirea celor de la RDS. Am vb-it cu Sebastian Siclovan pt a discuta la club in vederea refacerii oficialului. Deocamdata asteptam.

RedBaron
9th April 2005, 01:22
Din cauza problemelor de lot, UTA ar putea aborda meciul de la Cluj cu trei atacanti
UTA s-a deplasat la Cluj, după antrenamentul de ieri dimineată, cu un lot decimat de accidentări. Silviu Iorgulescu nu va avea la dispozitie opt componenti ai echipei (Bota, Andone, Serban, Aldea, Tilihoi, Turcus, Negru si Szilyer), toti fiind accidentati, cu exceptia lui Szilyer, suspendat după eliminarea de la Petrosani. „Am rămas putini din cauza accidentărilor vechi si noi. Aldea si Negru sunt ultimii jucători care au devenit indisponibili. Se fac eforturi pentru refacerea celor recuperabili imediat, dar si pentru a identifica o formulă de echipă care să se muleze pe ceea ce avem la dispozitie. Ne asteaptă un meci greu, pentru că Universitatea Cluj este o echipă bună”, a declarat Silviu Iorgulescu. Tehnicianul a avut de furcă în primele zile ale săptămânii si cu moralul elevilor săi, extrem de afectati după ratarea victoriei si, mai ales, a primei de 1000 de euro de la Petrosani. Iorgulescu a admis că insuccesul din valea Jiului s-a digerat greu. Altfel, revenind la confruntarea de mâine, este foarte posibil ca din cauza problemelor de lot, Silviu Iorgulescu să schimbe sistemul de joc. La ultimul joc-scoală, în care UTA a întâlnit propria echipă de juniori, s-a exersat, pe lângă deja clasicul modul 4-4-2 si o asezare nouă, cu trei vârfuri. „Ar exista si o altă solutie pentru partida de la Cluj. Una cu trei atacanti. O exersăm în continuare, lucrăm în special pe faza de atac, unde cei trei trebuie să înteleagă exact ce au de făcut. Totusi, o decizie finală încă nu este luată”, a declarat Silviu Iorgulescu. În cazul în care principalul Bătrânei Doamne va opta pentru formula cu trei atacanti se va rezolva si problema lui Apostu, hunedoreanul urmând să revină cu sigurantă printre titulari, iar astfel va avea ocazia să arate, în 90 de minute, că s-a gresit în privinta lui. „În ciuda listei cu indisponibili, rămânem optimisti, pentru că echipei i s-au întâmplat lucruri pozitive. Ne va fi greu, însă la Cluj se poate juca fotbal, deoarece Universitatea este o echipă preocupată de joc, nu să ne urce pe garduri si să ne împiedice să jucăm cu orice pret”, a încheiat Silviu Iorgulescu.


Ineficacitatea este un capitol la care continuăm să lucrăm. Muncim din greu, simulăm tot felul de situatii, de la pătrunderi individuale cu sau fără adversar, la centrări sau suturi din toate pozitiile. Ajungem usor în situatii de gol, însă de acolo nu poate să intervină nici măcar Dumnezeu”
Silviu Iorgulescu, antrenor UTA


O veste buna pentru clujeni... Mi se pare un pic suspect ca tot timpul avem accidentati. Ciudat in sensul in care parca am dubii cu referire la sistemul de antrenament. Prea multi accidentati... si asta tot timpul.
Cred ca e clar, prima sansa o au clujenii. Dar nu se stie! Atat despre avancronica clasicului din B3. :)

adymax
9th April 2005, 07:54
Cum adica ai dubii la sistemul de antrenament??Crezi ca Iorgulescu nu stie sa-i prepare fizic.....asta si un antrenor de junori stie din cartti,reviste,video.Eu nu cred ca antrenorul e de vina ci jucatorii.Tocmai ..mi s-a parut ca Iorgulescu a pus accent pe pregatirea fizica..sau cel putin asa a reiesit din declaratiile ziaristilor-vezi cantonamentul de la Moneasa.Poate nu sunt invatati jucatorii cu antrenamente tari..asta poate fi o problema....Dar voi care sunteti acolo si vedeti meciurile si restul va puteti da mai bine cu parerea in privinta asta ..eu mai mult speculez.

Red ai dreptate in privinta declaratiilor SF din partea lui Sandu..intai sa joace echipa.Vom trai si vom vedea...dar va fi greu cu promovarea sezonul viitor cu lotul asta.De ce nu se incerca aducerea lui Tisza ca antrenor.Stim cu totiii cin e si cate talente a creeat..plus ca ne-a salvat intr-un sezon de la retrogradare din B.Stiu ca o sa ziceti ca nu de seniori si ca e modest si dificil uneori..dar stie carte.....ce ziceti??

Ar fii frumos ca UTA sa castige peste 6 ore la Cluj!

FORZA UTA!!

RedBaron
9th April 2005, 12:27
In 70 min , "U" Cluj-UTA: 0-3!!!

Incredibil! Cand te astepti mai putin, UTA face un meci un bun. Cand speri sa faca unul bun, pierde (vezi meciul cu Dej) :rolleyes:

Robi
9th April 2005, 12:52
Scor final: "U" Cluj-UTA 1-3 (Apostu,autogol,Radoi). Deci se poate si asa!

adymax
9th April 2005, 20:02
Excelent!!!
Cineva prezent la meci..asteptam impresii....comentarii.

King of Hell
9th April 2005, 20:10
Ma io am fost la meci...da sincer nu prea m-am uitat la meci...sa zicem ca UTA a jucat bine si U sub orice critica...banuiesc...

HIV
9th April 2005, 20:24
"U" a jucat f bine in prima repriza dar in a 2-a a fost varza . UTA a observat asta si s-a aruncat pe noi si asta e. "U" - UTA 3-1 .

Angelina Jolie
9th April 2005, 20:36
Bravo UTA!!! I-ati umilit la ei acasa. Felicitari.

HIV
9th April 2005, 20:39
Spetza , am inteles ca v-a prins supracontrolul in drum spre Cj . Mai multe detalii ?

RedBaron
9th April 2005, 22:56
"U" a jucat f bine in prima repriza dar in a 2-a a fost varza . UTA a observat asta si s-a aruncat pe noi si asta e. "U" - UTA 3-1 .
1-3

Kidu
10th April 2005, 01:22
HIV, da a venit supracontrol si nu am putut negocia nicicum cu el. Plus ca era si garda cu el, a trebuit sa ne dam jos. Ne pare rau ca nu am mai putut ajunge. O sa ne revanjam fata de voi la anul la ARAD :). Multumim si pt mesaj si pt bunele intentii.

Respect "U" !

gruppo_centrale
10th April 2005, 09:36
bravo, UTA! (ma refer la suporteri, ca echipa...)
UTA SI CU "U" IN A!

adymax
10th April 2005, 11:15
Cum adica te referi doar la supoeteri...ati luat-o cu 3-1 acasa si mai comentazi.......si ia-ti mai si batut pe aia de la CFR..frumos??...pacat ca ajungeti dupa gratii in frunte su sefu.

Vezi articolul! (http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?a=7091&shift=1)

Kidu
10th April 2005, 14:05
adymax, hai sa nu comentam, criticam sau mai stiu eu ce altceva. Nu am fost prezenti acolo si nu e corect fata de prietenii nostrii din CJ sa blamam ce s-a intamplat la CJ. Exista organe abilitate sa faca dreptate si sa gaseasca vinovatii.

Forza UTA !

RedBaron
11th April 2005, 00:35
Unul din cele mai reusite meciuri ale UTA-ei din acest campionat, reflectat in presa aradeana.

UTA: Mârne-Hexan, Bogosel, Buglea, Sandru-D. Rădoi, N. Varga, Bobar-Apostu (min. 88 - Ples), Miculescu (min. 78 - Poenaru), Sântejudean (min. 90 - Rădut). Antrenor: Silviu Iorgulescu.

Asa cum bine se anticipa la conferinta de presă premergătoare partidei, la Cluj se poate juca fotbal. Studentii de pe Somes alcătuiesc o echipă care pune pe primul plan jocul, indiferent de rezultat. Asa s-a întâmplat si sâmbătă dimineată, pe stadionul „Ion Moina”, unde în ciuda înfrângerii conturate încă din min. 60, clujenii nu s-au preocupat de picioarele adversarilor, servindu-ne o lectie de fair-play. Pentru ca „Bătrâna Doamnă” să nu rămână datoare, Apostu et company le-au servit gazdelor o lectie a contraata-cului.Nimic nu prevesatea la începu-tul confruntării ce avea să se întâmple în primul sfert de oră al reprizei secunde. „Sepcile rosii" au început în fortă buturile lui Mârne fiind puse în pericol prin Jula (min. 3 si min. 22), Goga (min. 12 si min. 29) si Giurgiu (min. 30). Cea mai aplaudată fază a primei părti a jocului am consemnat-o în min. 20, când „trasorul" lui Damian a trecut razant cu vinclul portii arădene. Replica „alb-rosilor” a fost una palidă, singura ocazie de gol fiind sutul lui Varga (min. 21) din lovitură liberă.La reluare, Szillagy ratează oportunitatea meciului, reluând în Mârne din 8 m. Urmează 15 minute magnifice pentru arădeni, care lovesc de trei ori, la capătul unor contraatacuri fulgerătoare. Mai întâi, Apostu (min.50) înscrie un „euro-gol”, printr-o foarfecă spectaculoasă de la 10 m, după o actiune de toată frumusetea „marca Sântejudean, 0-1. Supărati, studentii de pe Somes se năpustesc în atac, neglijând defensiva. În consecintă, UTA profită si în min. 58, presat de Miculescu, fundasul Szillagy îsi introduce balonul în proprie poartă spre disperarea suporterilor clujeni, 0-2. Gazdele sunt cu moralul la pământ si pe contraatac UTA îsi majorează avantajul. Era min. 61, când D. Rădoi îndeplineste o simplă formalitate la centrarea perfectă a lui Apostu, 0-3, închizând practic conturile. Fără vlagă si huiduiti de fani, clujenii caută golul de onoare. Îl vor reusi în min. 84, când Jula reia imparabil cu capul o centrare a nou intratului Târlea si 1-3, rezultat final.Fără victorie pe teren propriu în acest retur, zilele antrenorului clujean Ion Marin par numărate, tot mai multi fiind cei care îi solicită demisia. Noi, arădenii, trebuie să ne bucurăm cumpătat pentru acest succes, unul de moral, care ar putea descătusa echipa în perspectiva confruntărilor viitoare.

Galerii înfrătite
UTA a fost sustinută la Cluj de 30 de suporteri ce au făcut deplasarea în Dealul Feleacului cu trenul. Fanii îmbrăcati în tricouri „alb-rosii" s-au bucurat la sfârsit, împreună cu jucătorii, pentru frumoasa victorie obtinută. Bun cunoscător al fenomenului, publicul clujean i-a răsplătit pe arădeni cu aplauze, gestul lor de fair-play fiind întors de fanii „Bătrânei Doamne”. De fapt, cele două galerii au părăsit stadionul „Ion Moina”, scandând fiecare numele celeilalte echipe, semn al înfrătirii.

RedBaron
11th April 2005, 00:46
Pentru cei interesati, detalii despre "finantele" echipei si cum se impart ele.
În grafic
Pentru succesul de la Cluj, Varga et company vor încasa o primă de sase milioane de lei. Vestea bună pentru utisti e alta. În clasamentul realizat exclusiv pe baza rezultatelor din retur, FCM UTA ocupă locul 6 cu o zestre de sapte puncte, ceea ce înseamnă că echipa este în gra-fic, asa cum ne-a informat managerul clubului Marcel Coras.„Dacă înving sâmbătă pe Oasul Negresti, vor lua primă normală - sase milioane - si vor avea sansă să-si «rotunjească» conturile si în următoarele jocuri. Acest lucru se va întâmpla atâta timp cât echipa va rămâne pe unul din primele sase locuri ale acestui clasament al returului" - ne-a explicat Marcel Coras cum stă treaba cu sistemul de premiere aplicat utistilor în acest final de sezon.
Din pacate una din cele cateva bucurii aduse de UTA in ultimele 2 sezoane, aceasta victorie impotriva unui adversar traditional, "U" Cluj.
Totusi, la o analiza la rece, nu avem inca un lot foarte valoros, ci mai degraba unul de mijlocul clasamentului, undeva la locurile 4-8.
Intersezonul din vara va fi decisiv in ce priveste UTA. Posibil ca Varga, care este de departe cel mai valoros jucator (si care ar putea juca in A lejer, fara a exagera), sa plece. Asadar, in vara, vom vedea daca conducerea clubului va intari echipa, vor aparea niste jucatori cu a anumita "carte de vizita" sau nu...
La ora actuala oricat de optimisti am fi, situatia nu e "in grafic" cum se sugereaza. Apostu inconstant. Radoi a jucat bine, dar sezonul trecut a fost foarte inconstant. Bota invers, mai ales ca acum a cam fost accidentat. Szyller a jucat bine, la fel si Marne. In spate, inafara de Varga, nu prea au convins. Santejudean si Hexan, la fel, asteptam sa-i vedem fotbalisti. Parerea mea.
Sa vedem ce ne aduc urmatoarele meciuri, cu Negresti acasa si Zalau in deplasare. Momentan UTA este pe locul 8.
Re/

adymax
11th April 2005, 08:52
Kidule, eu inteleg ca sunteti infratiti cu galeria U Clujului dar mesajul a fost ironic"bravo, UTA! (ma refer la suporteri, ca echipa...)" adica ca si cum echipa nu a meritat sa fie privita..sau a fost varza cu alte cuvinte...asa ca nu or fi ei frati de cruce cu voi ca s ale tii partea in halul asta..ok?

Si cum tu iti exprimi parara aici acelasi drept am si eu....pastreaza respectul si distanta.....ok??

Kidu
11th April 2005, 15:26
Pt mine prietenul tot prieten ramane, indiferent ca greseste sau nu, nu ma pot eu pune sa ii dau in cap si sa blamez mai ales ca nu am fost de fata cand s-au intamplat incidentele respective.

RedBaron
14th April 2005, 16:02
@The_Kid
De acord cu ce spui, dar... totusi a lua la bataie jucatorii echipei rivale e ceva de domeniul Africa Tribala. Rivalitatea e de inteles, dar a lua ranga si a lovi in atacantul de la CFR... Nu stiu, mi se pare exagerat. Sunt de acord, noi nu am fost acolo, nu stim toate detaliile si totusi... e prea de tot. Pe de alta parte nu putem condamna suporterii "U" Cluj. Banuiesc ca nu toata galeria lor a fost prezenta si/sau au generat acel incident.

adymax
16th April 2005, 10:56
In 5 Min. incepe etapa #21 div B seria III cu urmatoarele partide:

F.C.M. U.T.A. ARAD - F.C. OASUL NEGRESTI
C.S. JIUL PETROSANI - F.C. ARMATURA ZALAU
C.S. DEVA - STA
C.S. GAZ METAN MEDIAS - C.S. INDUSTRIA SARMEI CAMPIA TURZII
F.C. UNIREA DEJ - C.F. LIBERTY ORADEA
C.F. OLIMPIA SATU MARE 1921 - F.C. BIHOR ORADEA
C.S. TRICOTAJE INEU - C.S. ATLETIC CLUB UNIV. ARAD
C.S. UNIREA SANICOLAU MARE - S.C.S. C.F. MUNICIPAL UNIVERSITATEA CLUJ


Sa speram la un joc frumos si victorie pt. UTA!

RedBaron
16th April 2005, 14:09
UTA - Oasul Negresti: 3-1
Dar... un meci slabut al UTA-ei, dupa parerea mea. O echipa cat de cat buna ne-ar fi pus mari probleme. Si la UTA au fost indisponibili 6 jucatori, dar acestia nu sunt toti titulari cand sunt apti de joc. Una peste alta, ramanem o echipa de pluton. Primele 2 goluri marca Miculescu. Oarecum norocoase, dar nu vreau sa diminuez valoarea atacantului nostru. Oasul a ratat un penalty si au avut o bara.

RedBaron
18th April 2005, 12:19
Pe sectiunea Intern a forumului, exista un poll intitulat Care este echipa voastra favorita? (sondaj nou! 2004/2005) . Acolo puteti vota de azi ca echipa favorita si UTA (pana ieri UTA nu era inclusa ca optiune de vot). Asadar daca am insistat sa avem si noi echipa acolo (insistat printr-un mesaj care sublinia lipsa echipei noastre ca optiune de vot, dar prezenta altor echipe...) va rog sa votati!
Re/

adymax
19th April 2005, 07:31
acuma

adymax
19th April 2005, 07:40
UTA are doar 3 voturi asa ca votati si dati si la altii.

Asta a sondajul-da un click! (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=3280)

adymax
21st April 2005, 09:28
Din GS:
După partida de sîmbătă din etapa 21-a a Diviziei B dintre Jiul Petroşani şi Armătura Zalău (3-3), "centralul" întîlnirii, Viorel Sandu, a scris în raport că, în pauza jocului, patronul Alin Simota, însoţit de alţi doi oficiali, George Boboc şi Gheorghe Borugă, au intrat în vestiarul arbitrilor şi le-au cerut să dea o mînă de ajutor gazdelor.

Comisia de Disciplină a FRF a decis ieri, în baza articolului 24, alineatul 4 din Regulamentul de Disciplină, care se referă la tentativa de trucare a jocurilor, ca echipa Jiul să fie penalizată cu două puncte. În plus, s-a hotărît amendarea patronului Simota, a directorului sportiv Gheorghe Borugă şi a clubului cu cîte o mie de euro.

Ce parere aveti??..chiar asa sa fie??

RedBaron
23rd April 2005, 00:26
Datorită Sărbătorii Învierii Domnului, me-ciurile din esalonul secund au fost devansate cu o zi. Astfel, etapa a 23-a a Diviziei B nu se va disputa sâmbătă, 30 aprilie, cum era programată initial ci cu o zi mai repede - vineri, 29 aprilie, de la aceeasi oră, 11.

@adymax
Stai linistit, ca mai mult de 5 utisti pe aici nu suntem, restul nu or sa voteze. Ca in toate lucrurile, multimea apare atunci cand esti un exemplu al succesului. Cat timp te zbati, cum o face UTA in divizia B, fanii ii numeri pe degete. Daca promovam la anu, crestem si in sondaje. Asta e realitatea. Dupa razboi... rasar ciupercile :no:

adymax
23rd April 2005, 09:04
Ai mare dreptate RedBaronule....la greu si prietenii te parasesc dar ce sa mai vorbim de suporteri.Dar parca pe forumul UTEI(oficial) erau mai multi....ai vreo idee ce se intampla cu situl oficial?

RedBaron
23rd April 2005, 11:16
@adymax
Da, pe oficial erau mai multi, dar cam tot aceiasi useri postau, cam vreo 10. Restul foarte rar si acolo.
Cat despre siteul si forumul oficial nu stiu decat ce mi-a spus The_Kid, aici pe forum, adica cele 2 sunt off-line deoarece sunt probleme cu hostingul (cu gazduirea) cum ar veni :) . Am inteles ca se incearca remedierea problemei.

adymax
23rd April 2005, 11:58
Din cate stiu situl e up doar forumul da ceva eroare..in fine ..oricum era depasit "tehnic".Iata ca e pauza si UTA e condusa 1-0..sa vedem ce va fi...

RedBaron
23rd April 2005, 13:00
Armatura Zalau - UTA : 2-0
Jiul a stat etapa aceasta si a fost depasita in clasament de Gaz Metan care ocupa acum locul 1.
Oradea, Cluj au castigat si ele. Ineul a pierdut in jud. Timis.
ACU Arad - Olimpia Satu Mare: 0-0
Etapa viitoare, vineri 29 aprilie, UTA sta (deoarece ar fi avut meci cu Corvinul Hundeoara, echipa retrasa din campionat).

Kidu
26th April 2005, 04:04
Salut baieti !

Intr-adevara cum a zis si Baronu` activitatea unora e mai redusa cand te zbati in mediocritate. Sincer sa fiu si eu postez mai rar pe acest forum deoarece nu ma mai prea atrage atat de mult. Prefer sa postez pe cel de la de la S.U.R, deoarece asta nu mai este ceea ce a fost inainte. O fac doar pt sectiunea noastra aici.
Despre oficial ce sa va spun. Nu se ocupa nimeni de el si a fost lasat in paragina. Am vb-it cu Sebastian Siclovan sa ne faca un lobby pe langa Sandu Ion privind problema imaginii pe Internet a clubului UTA si a formului pt suporteri. Din pacate Sandu Ion este ocupat pana peste cap cu constructia hypermarketului Sellgros care este facuta de catre firma sa. Oricum a promis ca v-a rezolva si aceasta problema. Pana una alta defilma cu ce avem.

Forza UTA !

adymax
26th April 2005, 10:37
Come on..Sandu Ion tra sa decida soarta unui site oficial??El are alte treburi...Pentru ce exista functii diferite intr-o organizatie.??Nimeni nu e Napoleon cum nici TRUMP (http://www.trump.com) nu stie exact cate proprieteati detine sau ce exact e cu ele.Pentru asta sunt directorii..nu?

Kidu
26th April 2005, 23:54
Coras nu misca un ac fara voia lui. Nu stiu ce sa zic, asta mi-a zis Seba Siclovan mie. Poate o fi si cam dezinteres din partea lor.

RedBaron
27th April 2005, 17:54
Dezinteres, incompetenta, etc... Daca fanii s-au oferit sa tina siteul, nu financiar, dar macar sa se ocupe de el, nu vad de ce se amana... in fine. Ii dau dreptate lui adymax si mai zic odata: dezinteres, incompetenta.

Am si eu o rugaminte, cand se relanseaza site-ul oficial si forumul, postati si aici, sa stim si noi.

Pana una alta, mai putem schimba o vorba, ca inafara de forumul SUR si acesta sectiune, altele nu mai stiu pe net, dedicate UTA-ei. Iar forumul SUR mie nu imi merge klumea, imi apar erori, etc.

Re/

Kidu
28th April 2005, 01:48
RedBaron si pe mine ma doare lipsa unui sit oficial actualizat si pus la punct. O sa incerc sa mai fac presiuni pe langa Siclovan sa vedem ce putem rezolva in privinta asta. Cat despre forumul nostru ce sa zic. Este o varianta free de phb si nu este unul profesional cum este cel de aici care a costat totusi o suma de bani. Oricum pt. noi e ok.
De postat voi mai posta si pe aici :)

Forza UTA !

RedBaron
7th May 2005, 00:23
Avem 6 voturi!!! La fel ca Oradea! Cu referire la poll-ul de pe Intern, "Echipa favorita". Unde is restu de utisti??? Hai mai un vot :P

Re/

adymax
7th May 2005, 10:28
Doar noi pe aici ..si ce liniste bate....mammama!!

RedBaron
7th May 2005, 13:19
Ind. Sarmei Campia Turzii aka ISCT - UTA : 2-1

Un sut pe poarta ptr UTA, un gol. Inca o prestatie jalnica probabil. Infirmeria e plina ca de obicei, un suspendat, asa ca UTA a folosit o garnitura incropita din rezerve si titulari, mai toti de valoare indoielnica.
Cum ne-am obisnuit, dintr-un lot de vreo 17 jucatori, avem doar vreo 3-4 fotbalisti care ar prinde un loc intr-o echipa ce se bate la promovare. Restul... de umplutura.
Asteptam vara, iar daca ea a venit, atunci toamna.
Jiul egal la Salonta, Gaz Metan egal la Arad cu ACU, "U" Cluj a pierdut, Ineul a castigat cu Satu Mare, Oradea au castigat si ei.
Re/

RedBaron
9th May 2005, 01:17
Rezultatele etapei a 24-a
Armătura Zalău-U Cluj 2-0
Industria Sârmei Câmpia Turzii-FCM UTA 2-1
Liberty Salonta-Jiul Petrosani 0-0
FC Oradea-CS Deva 3-1
ACU Arad-Gaz Metan Medias 1-1
Unirea Sânnicolau Mare-Unirea Dej 0-1
Tricotaje Ineu-Olimpia Satu Mare 1-0
Oasul Negresti Oas - a stat.

Clasament
1. Jiul Petrosani 22 15 5 2 47-15 50 (+17)
2. Gaz Metan 22 15 4 3 38-17 49 (+16)
3. Olimpia 22 12 4 6 31-15 40 (+7)
4. F. C. Oradea 23 11 6 6 31-19 39 (+6)
5. Armătura 23 8 11 4 37-23 35 (-1)
6. Liberty 23 8 8 7 27-29 32 (-4)
7. „U” Cluj 23 9 4 10 34-30 31 (-2)
8. Ind. Sârmei 23 8 7 8 24-32 31 (-2)
9. FCM UTA 22 8 4 10 23-27 28 (-5)
10. Tricotaje Ineu 22 8 4 10 32-42 28 (-5)
11. Sânnicolau M. 22 6 7 9 20-26 25 (-8)
12. C. S. Deva 22 6 6 10 24-30 24 (-9)
13. Unirea Dej 22 6 4 12 22-35 22 (-11)
14. Oasul 22 5 1 16 16-42 16 (-17)
15. ACU Arad 23 1 9 13 13-37 12 (-24)
Corvinul a fost exclusă din campionat.

Etapa viitoare (miercuri,11 mai, ora 15):
Oasul Negresti-Industria Sârmei
FCM UTA-Liberty Salonta
Jiul Petrosani-FC Oradea
CS Deva-ACU Arad
Gaz Metan-Unirea Sânnicolau Mare
Unirea Dej-Tricotaje Ineu
„U” Cluj-Olimpia Satu Mare
Armătura Zalău stă.

Sergio
9th May 2005, 01:38
In primul rand felicitari RedBaron pt munca pe care o depui ca sa mentii acest forum in viata (cu un mic ajutor din partea lui Tudose) :D Chiar e demna de laudat aceasta atitudine de a nu te retrage cum intentionai la un moment dat. Din pacate constat ca interesul pt fotbal a scazut mult in Arad si probabil doar o promovare ar putea schimba lucrurile. Eu va doresc sa reveniti cat mai repede ca mi-e tare dor de un meci Poli-UTA. Hai Vestul!

adymax
13th May 2005, 09:50
Iata ce scrie "Adevarul de Arad":

"Că UTA nu joacă nimic de etape bune, nu este o noutate. Lumea s-a convins de „va-loarea” celor care îmbracă astăzi echipamentul „alb-rosu". Si, de cei care conduc, din iarbă sau din birouri, destinele clubului. Multi s-au consolat. Nu mai merg la meciuri, nu mai citesc presa. Sunt scârbiti de jalnicul mod al unora de a se piti după cires...„Este greu să muncesti cum lucrez eu de-o lună, cu jucători amânati, cu restante si promisiuni. Jucătorii au două prime de încasat, la fel si eu" - încerca Silviu Iorgulescu să găsească o scuză la prestatia submediocră a elevilor lui. Prin această justificare, nea’ Silviu vrea să se scoată, să nu fie arătat doar el cu degetul. Pe undeva firesc. Nu este unicul vinovat de „fata” UTA-ei. Dar, chiar dacă sunt întârzieri la plata unor salarii sau prime, adevărul este că echipa pregătită de Iorgulescu si croită pe transfe-rurile falimentare ale managerului Coras, nu joacă nimic. Ascunsul după cires, cum că lipsa banilor ar fi principala cauză a partiturii false, dezlânate, interpretată de niste utisti de conjunctură, e doar praf în ochii prostimii. Să nu uităm că nemultumitii de azi au avut 1.000 euro promisi pentru o izbândă la Petrosani si au sfârsit prin a da lamentabil vina pe arbitraj. Asa că smiorcăiala „alb-rosie" nu impresionează câtusi de putin pe cei care pricep acest fenomen.În concluzie, de la o grupare alcătuită cu preponderentă din mediocrităti, nu putem avea prea mari pretentii. Eventualele momente de sclipire le putem încadra în categoria exceptiilor care întâresc regula. Să nu ne tot ascundem după cires, domnilor de la UTA, că ne furăm singuri căciula..."

Si iata ce comenteaza Albrosu(probabil acelasi de pe situl oficial) pe pagina ziarului referire la cele de mai sus:

"Cred ca se exagereaza cand se spune ca la club au fost aduse doar mediocritati. Nu e adevarat. Valoare acestei echipe s-a vazut la Petrosani si la Cluj si am vazut cu totii cateva meciuri in care UTA a practicat un fotbal mult mai bun si mai spectaculos decat fotbalul cu care ne-a obisnuit echipa in ultimii ani.
Iorgulescu are dreptate: motivatia este problema! cNu avem nici un obiectiv, banii se dau cu intarziere, Coras vine cu fuziuni absurde de care oricum nu suntem interesati, sandu Ion promite stadioane si se concentreaza mai mult pentru castigarea alegerilor pentru presedentia FRA, Primaria promite bani si pana la urma.....nu se face NIMIC !
In plus din echipa au lipsit multi titulari in ultimele etape. O echipa formata din Radu Andone, Hexan, Aldea, Bota, Varga, Miculescu, Radoi, Apostu promoveaza la pas in divizia A.
Cea mai mare problema a UTA-ei ramane managementul prost!
Iar cea mai mare problema a cititorilor acestui ziar sunteti d-voastra, domnule Scridon!"

Voi ce ziceti??Sau toata lumea e in hibernare pe aici??

RedBaron
14th May 2005, 17:34
@adymax

1. "Toata lumea" este eu, tu si The_Kid. Eu nu am acces la net in tot timpul saptamanii si uite asa se produce hibernarea de care ziceai.

2. Cu referire la UTA: am cam vazut toate meciurile jucate de UTA acasa. Crede-ma, suntem prastie... praf, cum vrei sa zici. Fiecare are opinia lui. E normal. Insa eu nu sunt de acord cu cel ce a postat sub nick-ul de Albrosu. Din contra, sunt de acord cu ce s-a scris in articolul din Adevarul.
Bota, Andone, Miculescu, Radoi... pot face parte dintr-o echipa ce s-ar lupta la promovare, dar nu au perspectiva. Nu sunt jucatori de divizia A, asa cum erau Panin, Marginean, Hutan, Buhusi... Ciubancan in perioada lui buna, chiar si Drida, Ianu.
Transferuri falimentare, da. Pana acum nici un jucator adus de Coras-Sandu Ion, nu a aratat nimic. Hexan zero. Nici nu stiu ce numar de tricou are. Santejudean nu stiu daca a dat vreun gol, el fiind varf. Asta e! In vara vedem ce si cum. Probabil se vor mai aduce ceva jucatori mediocri, il pierdem pe Varga care este un super-jucator fata de ce avem noi acu la UTA si... gata.
Pare tragic si pesimist, dar... deja am obosit. Fotbal nu avem, doar baliverne cu stadioane si alte cele.

Punctul pe "i": daca va veni si la noi o firma puternica care sa aiba interese in zona si care sa investeasca ceva in club, ajungem si noi in cativa ani in A. Daca clubul ramane pe mana unui "boss" ce are ceva avere si o firma mai rasarita, cel mult un an-doi poate ne plimbam prin A, asta in cazul cel mai fericit.
Si virgula sub "sh": ducem lipsa cronica de profesionisti in urmatoarele domenii: fotbalisti, antrenori, management club.
Sunt curios daca ma poate contrazice vreunu.
Nu in ultimul rand, pana si eu sunt recunoscator ca dl. Sandu Ion a preluat clubul. A fost un pas inainte, dar... unul foarte mic si acompaniat iarasi de promisiuni de genu stadion, div.A, etc. Ori promisiunile... suntem satui de ele, mai ales cand ne bate Unirea Dej acas cu 2-0.
re/

King of Hell
14th May 2005, 17:39
meciul de la cluj dintre U si Uta e irelevant...jucatorii au avut motivele lor sa, nush cum sa zic..sa se dea la o parte..sa fie indepartat Marin..

Angelina Jolie
14th May 2005, 18:03
Pare tragic si pesimist, dar... deja am obosit. Fotbal nu avem, doar baliverne cu stadioane si alte cele.

Baroane nu renunta niciodata. Si noi am stat 28 de ani in B si C, si eu personal nu vazusem CFR-ul niciodata in Divizia A. Ba mai mult, nu aveam nici o perspectiva pana la venirea lui Arpi. Si uite ca s-a intamplat "minunea". Nu as fi crezut ca e posibil sa vad asa ceva, insa in adancul sufletului speram.
MANDRU CA SUNT CFR-ist!!!

King of Hell
14th May 2005, 18:18
In alta ordine de idei Baroane, io cred ca voi tre sa fiti condusi de un om de fotbal adevarat..si Sandu Ion asta nu mi se pare adecvat pentru acest post..

RedBaron
14th May 2005, 23:36
@Axaphat
Da asa e! Sau cel putin clubul sa fie dat in grija unui om de fotbal sau care stie ce tre' sa faca => un profesionist. De aia ziceam ca ducem lipsa, in mesajul anterior. Un profesionist care cu orice $ sa stie sa scoata maxim de profit/eficienta, etc. Utopic nu? :P

@valy2345
Nu se pune problema renuntarii sau ceva de genu. Era o exprimare de-a mea, ca m-am saturat de... mediocritate. Tot cu UTA tin pana in panzele albe, fie orice divizie, dar... imi pare rau. Nu vad perspective... In fine, daca ma gandesc la situatia vecinilor, la care totul s-a petrecut halucinant de repede, adica din B in C in A (in decurs de cateva luni!) si apoi BKP, Olaroiu etc, pesemne ca nu se stie ce aduce ziua de maine. :)

Imi pare rau ca mai ieri postam aici clasamentele div.A pe parcursul anilor si foarte frumos aratau tabelele acelea cu UTA in frunte... Ori de acolo, la a ajunge printre codasele din B, cale lunga. E oarecum o dorinta interzisa noua, astia mai tineri. Doar batranii mai povesteau de echipa cu Petchovski, circula chiar o legenda ca el fugea cu spatele mai rapid decat fundasii adversi cu fata. Apoi stiu ca UTA avea jucatori de Nationala Romaniei si Ungariei (pe atunci o tara f.puternica in fotbal). Lipseste mandria aia, care am "gustat-o" doar putin la ultima aparitie a UTA-ei in Div.A, in urma succesului de la Timisoara (Poli AEK 3-4 UTA) si a celui de la Arad (UTA 2-0 Steaua). Ce vremuri :)

RedBaron
22nd May 2005, 00:09
Un egal cu ACU Arad care confirma "puterea" si perspectivele lotului nostru...
Asadar azi: UTA - ACU Arad 1-1. Ptr cei ce nu sunt in tema, ACU este fosta Vagonul Arad, o echipa ce a jucat acu vreo 30 de ani si in div. A iar acu se afla pe ultima pozitie in B3, fiind practic retrogradata.
Inainte de acest meci, UTA a pierdut cu 2-1 la Oradea.

Multe nu sunt de spus. Pentru sezonul viitor UTA nu are perspective cu actualul lot. Probabil ne vom intari rechemand cativa jucatori imprumutati chiar la ACU Arad care va juca in C. Si cu ce mai avem, vom defila onorant pe la mijlocul seriei B3. Asta in conditii normale.
Daca conducerea va avea puterea sa puna la dispozitie un buget onorabil si se va gasi un om care sa il "cheltuie cu cap" poate ca ne putem face sperante la o clasare in top 3.
Si in loc de incheiere, acum parca UTA are un lot si mai slab decat avea in tur. Desi au plecat cateva non-valori, au venit niste fotbalisti de-a dreptul mediocri, aceasta stare de fapt combinata cu accidentarea serioasa a 2 titulari (Bota si R. Andone) duc la o imagine dezolanta. Preiau o "vorba" a celor din S.U.R. Gata cu gluma, sa intre UTA! Spun asta deoarece daca se continua tot asa, orice fan hardcore sau super-ultras va gasi drumul tot mai greu la stadion. Nu de alta, dar sa vezi niste diletanti cum dau pe langa minge pe bani tai... si sa te umileasca mai toate echipele din coclaurii patriei nu mai are de-a face cu atasamentul fata de echipa. Noi tot cu UTA vom tine, dar trebuie si actuala UTA sa arate ca tine la spectatori si fani.
re/

RedBaron
22nd May 2005, 00:19
O completare: la Arad e un fenomen interesant. Mai toti aradenii stiu ce a insemnat UTA si nu exista meci jucat acasa la care spectatorii nostalgici sa nu regrete marii jucatori ce au jucat la UTA, inevitabil criticand mediocritatea din prezent. S-a "aburit" mult de catre fostele si actuala conducere a UTA-ei. Poate mai putin actuala, dar oricum. Presa locala a relatat oarecum realist imi pare, situatia si se intrevede un lucru clar si bine cunoscut: traditia obliga la noi. Poate unii ar fi tentati sa compare situatia cu ce a fost la Timisoara. Nu este acelasi lucru si nu va fi (probabil). Inevitabil lumea se intreaba cum de apar tot felu de LandRover-e si X5-uri ori Jaguar-uri in parcarea stadionului, dar jucatorii sunt jalnici... Si atunci in nota asta, peste un sezon, doua, ramanem cu galeriile ce isi vor afisa invers bannere-le in semn de protest si batranii ce vin sa mai povesteasca de "echipa diamantelor".
re/

adymax
23rd May 2005, 07:50
Am cittit ca Sandu Ion nu renunta si vrea sa restructureze echipa din temelii.Asta inseamna:-presedinte(el e prea ocupat),antrenor(Popa si Sunda dar probabil vor aparea alti) si vreo 10 jucatori noi mai caluma.Sa vedem ce va iesi......

DanielAndrei
23rd May 2005, 09:45
sal're aradeni; sunt suporter iesean si ma gandeam sa ne dati o mana de ajutor la meciul cu Timisoara, asa in amintirea vremurilor cu Popa antrenor. Ca oricum ne ducem si noi, dar ne mai trebuie un pic de ajutor

P.S. vedeti ca pe threadul Poli Timisoara - Poli Iasi, timisorenii se iau de Popa :drak:

Robi
23rd May 2005, 14:02
Varga pleaca din vara aproape sigur la Kickers Offenbach in 2.Bundesliga.(kicker,BILD)

Kidu
23rd May 2005, 23:49
Trineo, treaba voastra ce faceti voi acolo. Ne-am bucura enorm daca i-ati bate pe liliachii, dar noi nu suntem suporteri de mana a 2 a. Pentru noi conteaza UTA si numai UTA.

Robi
24th May 2005, 22:42
Forumul de pe pagina oficiala merge din nou.
http://fcuta.arad.ro/forum/forum.php

RedBaron
26th May 2005, 16:20
@adymax
Eu am auzit niste zvonuri care sugereaza ca Sandu Ion mai degraba va renunta la echipa... Nu stiu unde sau care e adevarul, dar acum in vara vom vedea.
@Trineo
Bafta la Timisoara insa nu cred ca aveti sanse prea mari de o victorie.
@Robi
Intr-adevar, forumul si siteul sunt online, dar... cam tot una e, ca si cand erau offline. Nici macar clasamentul nu era actualizat cand m-am uitat eu. Pacat.

RedBaron
28th May 2005, 13:41
Ruşinea tuturor

Ajunsă într-un punct delicat, în care ruşinea se îmbină perfect cu neputinţa, ignoranţa cu incompetenţa, nesiguranţa cu amatorismul şi aşa mai departe, UTA are nevoie de-o minte limpede. De una care să judece clar, capabilă să pună în practică o nouă strategie, una adevărată. E momentul pentru o implicare mult mai serioasă a finanţatorilor. Strategie şi bani, e tot ce are Bătrâna Doamnă nevoie acum, la capătul unui sezon de mizerie, ratat grosolan. Iar strategia şi banul să intre în joc în regim de viteză. Altfel, se va ajunge iarăşi în situaţiile din anii trecuţi, când UTA a devenit o adevărată specialistă în frecatul mentei până în ultima clipă, când se acţiona în goană, dar după ureche.

Am mai spus, UTA nu e un club-cobai, căruia să se i asigure liniştea necesară într-un sezon dedicat experimentelor. Deşi atârnă în amintiri, clubul textilist are totuşi un blazon, care ridică mereu ştacheta pretenţiilor. La UTA nu e permis patinajul în idei, pentru că alunecarea devine periculoasă, cum se întâmplă acum, şi poate produce disfuncţionalităţi serioase.

S-a pornit la drum fără pretenţii. Să nu uităm că clubul a fost salvat de la dezastru şi, în această idee, pe undeva şi până la un punct, e firesc ce se întâmplă. Pe de altă parte, n-am uitat cuvintele lui Sandu Ion, care spunea, după ce a preluat conducerea, că Bătrâna Doamnă va uita ce înseamnă grija! Iar acum, e un contrast izbitor între viaţa de zi cu zi a UTA-ei şi una lipsită de griji. Sandu Ion e departe de-a fi un păcătos, însă nu s-a grăbit să-şi aştearnă un covor moale şi pufos pe drumul pe care vrea să-l parcurgă din vară. Şi pentru că nu a făcut-o, va fi obligat să recupereze acum, fapt care-l va costa mult dacă doreşte o echipă adevărată.

UTA de astăzi este imaginea fidelă a interesului manifestat faţă de ea. Echipa arată şi funcţionează pe măsura investiţiilor de care a avut parte. Se consumă multă energie în ultima vreme în identificarea unui ţap ispăşitor. Se caută un fraier care să plătească. Drumurile duc spre Silviu Iorgulescu, însă nici Marcel Coraş n-are parte de linişte, fiind şi el împins spre plutonul de execuţie. Vinovaţi nu sunt însă doar ei sau jucătorii, unii dintre ei adevăraţi incapabili. Ruşinea nereuşitei e a tuturor.
Rusinea nu e chiar a tuturor, deoarece fanii nu au nici o vina... chiar nici una. Din contra, au fost alaturi de echipa si acum si vor fi si in ultima etapa, cu Ineul acasa, chiar daca azi, UTA a pierdut in deplasare cu 5-2 la Unirea Sannicolaul Mare.
Ca un pronostic personal, eu zic ca Sandu Ion (actualul conducator al UTA-ei si finantator si ce mai e) va renunta la echipa. Bine ar fi sa fie invers, dar... nu il vad investind in UTA mai mult decat a facut-o pana acum. Ori pe acest drum ne vom opri doar in divizia C, mai ales ca inteleg ca de sezonul viitor cad in C vreo 6 echipe din fiecare serie...
Alte pareri?

Kidu
29th May 2005, 01:52
Acest sezon e un cosmar. Chiar si ieri la Sanicolau nu imi venea sa cred ca descultii aia, sunt in stare sa ne dea scorul care ni l-au dat. Asta e, viata merge mai departe. Astep cu nerabdarea pauza intercompetionala. Poate ma amagesc degeaba....

RedBaron
29th May 2005, 13:24
Sannicolau, Dej, Ineu... din comunele acestea vine UTA fara puncte. Daca as avea vreo functie cu putere de decizie in cadrul clubului UTA mi-ar crapa obrazul de rusine. Astept din nou povestea cu stadionul si poate chiar nocturna ca sa fie "tortul" complet, dar stai! nu e an electoral...
Oricum, la meciul cu Ineul de acasa, poate aflu in ultimu moment care sunt Hexan, Aldea, Buglea, Santejudean, Bobar, Bogosel... Habar nu am ce numere au pe tricou sau cum arata. Atat de anonimi si mediocri sunt.
As fi curios in urma unui meci amical intre o selectionata de suporteri si 11-le UTA-ei aliniat la ultimul meci, cel din Timis, daca ar reusi UTA sa bata. Fara gluma acum...

re/

RedBaron
9th June 2005, 09:23
Banii nu reprezintă o problemă
Deşi a declarat că-şi doreşte să rezolve problema băncii tehnice cât mai rapid, preşedintele clubului UTA a admis că numirea noului antrenor principal va întârzia până în jurul datei de 20 iunie. Bossul Bătrânei Doamne a recunoscut discuţiile cu Ionuţ Popa, însă a precizat că din cauza ultimelor etape ale diviziilor A şi B nu poate să acţioneze cum şi-ar dori.
- Domnule Sandu Ion, care este situaţia clubului UTA în momentul de faţă?

- Sunt discuţii pe marginea mai multor subiecte şi urmează să le concretizăm. Eu sper ca într-o săptămână să ajungem la finalul tratativelor şi să ne apucăm de treabă.

- Credeţi că o să reuşiţi să-l convingeţi pe Ionuţ Popa?

- Aştept în continuare răspunsul lui. Ne-am întâlnit, am discutat şi chiar mi-a prezentat un plan pe care i l-am solicitat. A făcut o listă a jucătorilor din lot cu care doreşte să lucreze în continuare şi una cu fotbalişti pe care vrea să-i aducem la UTA.

- Sunt multe nume pe această listă?

- Sunt 14 fotbalişti solicitaţi de Ionuţ Popa. Şi vreau să spun că şi-a condiţionat venirea la UTA de aducerea tuturor. Ştiu că Ionuţ are probleme la Iaşi, unde nu i s-a terminat contractul şi că mai are de încasat bani de acolo, dar orice e posibil.

- Şi dacă Ionuţ Popa nu va putea să onoreze oferta de la UTA?

- Atunci vom deschide negocierile cu Aurel Şunda. Este un alt antrenor bun, pe care îl doresc la club. Şunda nu este varianta de rezervă, cum s-ar putea înţelege. Am apelat la Popa, pentru că este arădean. Amândoi au valoare.

- Şi Popa şi Şunda sunt destul de greu de adus. Ambii au o cotă, antrenează în Divizia A şi trebuie să fiţi convingător...

- Nu ştiu dacă Şunda mai rămâne la CFR Cluj. Noi vom discuta oricum şi cu dumnealui şi vom încerca să-l aducem la UTA. Eu doresc neapărat să lucrez ori cu Popa, ori cu Şunda. Nu mai vreau experimente gen Cigan sau Iorgulescu. M-am săturat de poveşti. Vreau un antrenor bun şi doresc să promovăm în Divizia A.

- Se discută şi despre Gigi Borugă, care nici el nu e liber...

- Am vorbit şi cu Borugă. De un an îl doresc la UTA, dar nu ca antrenor. Nici nu vrea să mai fie antrenor. Borugă e bun în club, are ochi, cunoaşte jucători, se pricepe la fotbal. Oricum îl aduc pe Borugă. El nu este condiţionat de Popa sau de Şunda. Vreau însă să spun şi altceva. Indiferent cine va fi antrenor, de acum înainte va răspunde pentru ceea ce face şi pentru rezultatele echipei. Eu îmi asum responsabilităţile mele, iar antrenorul pe ale lui.

- Planurile dumneavoastră sună bine, însă aveţi şi banii necesari, pentru că în prezent UTA are nevoie de investiţii serioase?

- Banii nu reprezintă o problemă. Acum aştept să se termine campionatele, să finalizăm tratativele şi să demarăm treaba, pentru că avem de lucru.

Sergio
9th June 2005, 11:00
Sannicolau, Dej, Ineu... din comunele acestea vine UTA fara puncte.
Din cate stiu eu, toate 3 sunt orase... sau era o metafora?

Nu e neaparat ca un oras mare sa aiba si o echipa pe masura. Exemple sunt destule.

Angelina Jolie
9th June 2005, 23:36
Luati-l pe Sunda ca e super oferta. Sa va promoveze si apoi il dati mai departe.

Sergio
10th June 2005, 01:41
Nu fii rau ca a facut treaba buna la voi si in divizia A.

RedBaron
10th June 2005, 14:41
Din cate stiu eu, toate 3 sunt orase... sau era o metafora?

Nu e neaparat ca un oras mare sa aiba si o echipa pe masura. Exemple sunt destule.Acuma ce sa-ti raspund eu... Fie ele orase, ptr mine tot comune is dpdv al fotbalului. In contextul mesajului, am formulat bine.

RedBaron
10th June 2005, 14:46
Iorgulescu a fost amendat cu întreaga sumă datorată de UTA!


Silviu Iorgulescu a revenit ieri la Arad pentru a-si închide conturile cu UTA, după ce a fost demis din functia de antrenor principal. Fostul tehnician anuntase conducerea clubului că renuntă la trei salarii, la cele două prime duble si la benzina pe care trebuia să o primească în baza contractului. Iorgulescu a solicitat să i se achite doar drepturile prevăzute în anexa angajamentului, în valoare de 3600 de euro (1200 de euro lunar). Din nefericire, Iorgulescu n-a mai avut ce conturi să închidă ieri, deoarece Comitetul Director al clubului a decis că tehnicianul nu mai trebuie să primească nimic! „Am intrat în posesia unor decizii ale conducerii clubului UTA prin care mi se comunică faptul că am fost penalizat retroactiv cu sume echivalente cu cea pe care am solicitat-o. Incredibil, dar adevărat. Am fost amendat pentru declaratii care ar fi stricat imaginea clubului, în conditiile în care eu spuneam că nu mai pot să motivez echipa din cauza restantelor. Mi s-au tăiat bani pentru esecul din meciul cu Unirea Dej, în conditiile în care după joc ni s-a spus că nimeni nu va fi penalizat. Mi-au mai tăiat bani si pentru rezultatele nesatisfăcătoare din luna mai. În concluzie, au făcut în asa fel încât să nu mai am nimic de primit. Am fost un prost că nu am cerut banii înainte. M-am gândit la asta, însă nu am putut să fac asa ceva UTA-ei”, a declarat Silviu Iorgulescu. Tehnicianul intentionează să depună un memoriu la FRF, prin care să-si solicite drepturile.

În ceea ce ne priveste, să spunem că decizia de a-l sanctiona pe Iorgulescu este dezgustătoare si, în acelasi timp, dezvăluie „profesionalismul” Comitetului Director al FCM UTA. Cu asemenea decizii, Bătrâna Doamnă nu va ajunge nicăieri, se va face de râs în continuare si nu va reusi să angajeze nici un antrenor serios. Eventual, va găsi un disperat care să aducă bani de acasă numai ca să antreneze. Dl. Sandu Ion, aceasta enigma a fotbalului aradean, spune ca are bani, dar aducem jucatori de pe maidan, spune ca are bani ptr Ionut Popa, Sunda si un lot nou de jucatori, dar nu plateste antrenorul actual...
Dle Sandu Ion sau care sunt cu deciziile pe la club, au mai fost niste penali la UTA voi vreti sa-i depasiti? Cu ce a gresit Iorgulescu? Ca nu a castigat Champions League cu Tilihoi, Bobar, Santejudean, Hexan si alti amatori? Vai de noi...
Si uite asa merg lucrurile la Arad. Astept inca planurile noului stadion, sa nu uitam nocturna si... normal, noii venitii la UTA (alti 10 juc + antrenor). Vai de noi...

Sergio
10th June 2005, 15:09
Acuma ce sa-ti raspund eu... Fie ele orase, ptr mine tot comune is dpdv al fotbalului. In contextul mesajului, am formulat bine.
Acum ai zis bine. Din p.d.v. fotbalistic. Ca geografic nu-i chiar asa. :D

RedBaron
10th June 2005, 17:47
@sergio
daca ar fi sa ne legam de mesaje doar ca sa ne aflam in treaba.. o putem face. se subintelege ca aici discutam de UTA sau fotbal in general si nu de geografie. mai era un topic unde s-a discutat localizarea Aradului pe harta... tot asa niste mesaje fara substanta.

Sergio
10th June 2005, 19:17
Dupa teorema ta, si Targu Mures e comuna si Sibiu si Arad, fiindca n-au echipe de valoare in prima liga. Vezi unde ajungem?

RedBaron
11th June 2005, 01:04
bine... hai sa continuam cu mesajele astea fara sens: tg mures... aia stiau ceva fotbal, asa tg mures, sibiu... au si ei o traditie, aradul au avut de-a lungul timpului 2 echipe in prima liga, UTA si vagonul... tinem teoria chibritului?
spunemi mie ce fotbal au avut dejul, ineul, sannicolaul mare? imi vine sa rad. acestea din urma sunt comune, au fost, insa nu stiu daca vor fi si pe viitor. COMUNE! 3 case, o tarla, echipe in B3 care nu au bani de deplasari... etc... nici noi nu avem prea multe, insa avem o echipa, o traditie si tramvai electric.
eu am incheiat pe tema asta :)

RedBaron
11th June 2005, 01:08
Olimpia Satu-Mare - UTA

„Bătrâna Doamnă” sustine ultima partidă dintr-o stagiune tristă, cenusie, în care nu s-a ridicat la pretentiile nimănui. Bine că s-a terminat - ar putea spune multi iubitori ai fotbalului arădean. Necazul este că, asa cum decurg lucrurile, nici perspectivele nu par foarte roze. În primul rând, pentru că timpul presează (re-structurarea, în forma ei adevărată, ar fi trebuit să se producă mai repede). Obiectivul promovării, în această formă, nu este tocmai realist. Încă nu se cunoaste noul antrenor, actualul lot este modest, o serie de fotbalisti vor să plece, iar din punct de vedere financiar, situatia lasă, încă, de dorit, în pofida promisiunilor făcute. Dacă nu au loc schimbări respectiv mutări inspirate, în viteză, ne-am putea trezi cu o nouă editie de campionat compromisă. Disputa cu Olimpia Satu Mare, din deplasare, este una formală, de vacantă. Lista cu jucătorii care nu vor evolua în meciul de închidere a sezonului este lungă, aproape interminabilă. De la UTA vor absenta Mârne, Bobar, Serban, Poenaru, Sandru, Buglea, Sântejudean, Rădoi, Varga, Miculescu, Ples, Andone, Bota si Bogosel. „Interimarul” Tapos va recurge, prin urmare, la o formatie improvizată, în care îsi vor face aparitia juniori precum Gornic sau Ignat. Dincolo, în tabăra pregătită de Mircea Bolba, este de asteptat, de asemenea, ca echipa să contină nume noi, neobisnuite.

Sergio
11th June 2005, 23:08
bine... hai sa continuam cu mesajele astea fara sens: tg mures... aia stiau ceva fotbal, asa tg mures, sibiu... au si ei o traditie, aradul au avut de-a lungul timpului 2 echipe in prima liga, UTA si vagonul... tinem teoria chibritului?
spunemi mie ce fotbal au avut dejul, ineul, sannicolaul mare? imi vine sa rad. acestea din urma sunt comune, au fost, insa nu stiu daca vor fi si pe viitor. COMUNE! 3 case, o tarla, echipe in B3 care nu au bani de deplasari... etc... nici noi nu avem prea multe, insa avem o echipa, o traditie si tramvai electric.
eu am incheiat pe tema asta :)
Tg Mures, Sibiu si Arad au fost metropole, dar in prezent sunt comune din p.d.v. fotbalistic. Cu asta am incheiat si eu ca vad ca te irita discutia. Numai bine.

apparte
12th June 2005, 01:49
Un link pt RF:http://www.asalt.as.ro/stiri.htm sau http://www.asalt.as.ro/new-eq.jpg

RedBaron
12th June 2005, 13:22
@sergio
pe mine "ma irita" faptul ca vii cu sugestii de genul dejul, ineul sau negresti is orase si deci nu am fost corect in exprimare. pai aici discutam de geografie, te mai intreb odata? eu am spus ca e rusine ca UTA vine din aceste... locuri uitate de fotbal, din aceste comune, nu pana de mult, fara puncte... eu nu vad vreo informatie in ceea ce spui tu.
iar faptul ca Aradul sau Sibiul au fost metropole, actualmente comune dpdv fotbalistic, da-mi voie sa te contrazic. Aradul pana sezonul acesta a avut 2 (doua) echipe in b3 (ACU Arad si UTA). sezonul trecut a incercat promovarea, iar acu 3 sezoane a jucat in div.A. Sibiul sezonul acesta a terminat pe locul 2 in B2 si s-a batut la promovare. Nu mai aduc in discutie traditia si palmaresul echipelor.
te rog argumenteaza cum tricotaje ineu, oasul negresti, unirea dej sau sannicolaul mare sunt echipe de traditie, provin dintr-un mediu familiarizat (sa zicem asa) cu fotbalul. e normal sa spun ca e rusine ca UTA sa nu ia puncte acolo. una e ca te bate fc arges, u craiova sau steaua, alta e ca pierzi in coclaurii tarii.
si mai e o intrebare la care nu mi-ai raspuns. ma uitam pe topicul acela "despre UTA" in care se punea in discutie localizarea orasului Arad, deci tot niste probleme de geografie. te intrebam la un moment dat cum compari 2 echipe de fotbal? dupa performantele actuale, dupa palmares, cum? cand e sa tragi linie si sa spui care echipa ar fi mai "titrata" parca asa se zice.
inchei cu o a 3a intrebare. fcu politehnica timisoara, (ex- poli-aek), cate sezoane are la activ in div.a?
@apparte
nu este nimeni din RF pe aici... :)

RedBaron
12th June 2005, 13:37
Etapa 30
Liberty Oradea 2 - 1 U Cluj
FC Oradea 3 - 0 IS Campia Turzii
Unirea Sannicolau 6 - 2 Armatura Zalau
Tricotaje Ineu 3 - 0 Oasul Negresti
Olimpia Satu Mare 2 - 0 UTA
Unirea Dej 0 - 3 Jiul Petrosani
Gaz Metan Medias 2 - 1 CS Deva

CLASAMENT GENERAL
Loc Echipa P M V E I GD GP GD-GP

1. Jiul Petrosani 68 29 21 5 3 67 19 +48
----------------------------------------------
2. Gaz Metan Medias 68 29 21 5 3 52 20 +32

3. FC Oradea 52 28 15 7 6 43 21 +22

4. Olimpia Satu Mare 52 29 16 4 9 35 23 +12

5. Armatura Zalau 44 29 11 11 7 46 33 +13

6. U Cluj 43 29 13 4 12 43 34 +9

7. Liberty Oradea 42 28 11 9 8 37 34 +3

8. IS Campia Turzii 41 29 11 8 10 27 36 -9

9. Unirea Sannicolau 38 29 10 8 11 37 39 -2

10. UTA 36 29 10 6 13 33 40 -7

11. Tricotaje Ineu 32 29 9 5 15 39 59 -20

12. CS Deva 30 28 8 6 14 31 38 -7

13. Unirea Dej 25 29 7 4 18 22 47 -25
----------------------------------------------
14. Oasul Negresti 23 28 7 2 19 25 51 -26

15. ACU Arad 14 28 1 11 16 16 45 -29


P = Puncte; M = Partide disputate; V = Victorii, E = Egaluri, I = Infrangeri,
GD = Goluri date, GP = Goluri primite, GD-GP = Golaveraj

RedBaron
12th June 2005, 13:45
1. Unirea Dej 0 - 3 UTA
2. UTA 1 - 3 Gaz Metan Medias
3. CS Deva 0 - 0 UTA
4. UTA 0 - 3 Jiul Petrosani
5. UTA 0 - 2 U Cluj
6. Oasul Negresti 0 - 1 UTA
7. UTA 2 - 1 Armatura Zalau
9. UTA 1 - 2 IS Campia Turzii
10. Liberty Oradea 2 - 1 UTA
11. UTA 1 - 0 FC Oradea
12. ACU Arad 0 - 0 UTA
13. UTA 2 - 1 Unirea Sannicolau
14. Tricotaje Ineu 3 - 2 UTA
15. UTA 0 - 0 Olimpia Satu Mare
16. UTA 0 - 1 Unirea Dej
17. Gaz Metan Medias 1 - 1 UTA
18. UTA 1 - 0 CS Deva
19. Jiul Petrosani 2 - 0 UTA
20. U Cluj 1 - 3 UTA
21. UTA 3 - 1 Oasul Negresti
22. Armatura Zalau 2 - 0 UTA
24. IS Campia Turzii 2 - 1 UTA
25. UTA 1 - 1 Liberty Oradea
26. FC Oradea 2 - 1 UTA
27. UTA 1 - 1 ACU Arad
28. Unirea Sannicolau 5 - 2 UTA
29. UTA 3 - 2 Tricotaje Ineu
30. Olimpia Satu Mare 2 - 0 UTA

Extreme:

1. Unirea Dej 0 - 3 UTA
-----------------------------
4. UTA 0 - 3 Jiul Petrosani
28. Unirea Sannicolau 5 - 2 UTA

Sergio
13th June 2005, 19:56
fcu politehnica timisoara, (ex- poli-aek), cate sezoane are la activ in div.a?

Pana acum 3 fiindca nu s-a recuperat palmaresul, dar se va reglementa in curand si treaba asta. Tie ti se pare normal sa figureze doar 3 ani, cand e o intreaga istorie in spate? Asta numai la noi se poate.

Eu te-am corectat fiindca m-am simtit putin jignit fiindca am neamuri la Sannicolau cand ai zis ca e comuna. Fotbalistic da, dar in general nu. Eu nu ma refeream strict la fotbal, intelegi? Si nici tu n-ai specificat si uite asa s-a nascut o noua discutie inutila. :cool: Daca te-ar auzi aia ca i-ai facut tarani te-ar linsa. :D

vlad1607
14th June 2005, 15:23
ar fi frumos sa fie Aradul in A....

Sergio
14th June 2005, 16:45
De hibrid nimic? Ma dezamagesti. :D

Si mie mi-ar placea sa revina UTA ca sa vada clonele comuniste derby adevarat. :)

dumy
14th June 2005, 18:56
De hibrid nimic? Ma dezamagesti. :D

Si mie mi-ar placea sa revina UTA ca sa vada clonele comuniste derby adevarat. :)

Daca UTA va promova in A nu are cum sa fie acel derby UTA-Poli...din cate stiu Poli Timisoara tocmai a retrogradat in divizia C iar cu FUlgerul AEk Rocar actuala FCU Politehnica Timisoara chiar nu avem nimic :D

Sergio
14th June 2005, 20:58
Bai da frustrati mai sunt unii pe aici. Eu va fac un compliment si sariti cu faze de-astea. Altceva mai stiti? Mai bine vedeti-va de echipa sa nu picati si voi in C ca nu sunteti departe.

vlad1607
14th June 2005, 21:00
lasa prietene ca poli tm e deja in Ceee ! Adevarata poli tm !

Sergio
14th June 2005, 21:26
Asa te vreau. Fii rau ca m-ai pus pe ganduri ca ti-ai tocit coltii. :D

dumy
14th June 2005, 23:03
Nu e nimeni frustrat...doar am spus ca acele derby-uri nu pot avea loc fiindca Poli e in C.Atat!

Sergio
14th June 2005, 23:41
Ok, va las ca n-are rost. Cand promovati, mai vorbim.

vlad1607
15th June 2005, 19:43
Nu e nimeni frustrat...doar am spus ca acele derby-uri nu pot avea loc fiindca Poli e in C.Atat!
asta e adevarul fie ca nu le place sau ca nu le place :D

sunt in A din mila altora !!! :jerk:

Sergio
15th June 2005, 21:52
vladutz, fii bun si nu te baga unde nu te priveste. :jerk:

RedBaron
17th June 2005, 07:22
Pana acum 3 fiindca nu s-a recuperat palmaresul, dar se va reglementa in curand si treaba asta. Tie ti se pare normal sa figureze doar 3 ani, cand e o intreaga istorie in spate? Asta numai la noi se poate.

Eu te-am corectat fiindca m-am simtit putin jignit fiindca am neamuri la Sannicolau cand ai zis ca e comuna. Fotbalistic da, dar in general nu. Eu nu ma refeream strict la fotbal, intelegi? Si nici tu n-ai specificat si uite asa s-a nascut o noua discutie inutila. :cool: Daca te-ar auzi aia ca i-ai facut tarani te-ar linsa. :DEu nu am facut pe cei de acolo tarani. Fiind orase Ineul, Sannicolaul si restu... ok, din acest pct de vedere am gresit. Mea Culpa! Dar se intelege din mesajul acela ca vorbesc dpdv fotbalistic... nu geografic, asta incercam sa iti spun. Si daca nu se intelege, am specificat apoi. Cred ca oricum, era clar ca nu e un atac la oamenii de acolo... ci mai degraba o concluzie trista la nivelul la care a ajuns UTA.

Eu am inteles ca Poli de acum e ptr voi aceeasi Poli dintotdeauna. Cu sau fara palmares. E alegerea voastra, eu nu o contest. Vorbind strict "legal" Poli de acum, nu e cea " de atunci" care a facut cinste TM. Pana la urma asta e mai putin important. Singurul fapt care va ramane consemnat si adversarii vostri nu vor uita niciodata sa va aminteasca este acea "fuziune". Iar parerea, cel putin a celor care au mai scris pe aici, despre asemenea "operatii" se cam stie.
re/

RedBaron
17th June 2005, 07:47
...declară Ionut Popa, cel mai iubit antrenor arădean al momentului
Primul tehnician arădean licentiat
- D-le Popa, ati avut parte de un sezon bogat în evenimente, ce se poate încheia frumos cu obtinerea licentei PRO, după ce ati devenit si „salvatorul” Iasului. Cum ati caracteriza acest an?
– Excelent. Am lăsat Jiul ca si promovată în prima divizie, am luat Iasiul din „găleată” si l-am scos la liman si, ca orice antrenor care se respectă, am urmat cursurile PRO. Sper ca în luna august să obtin licenta, pentru a deveni primul antrenor arădean licentiat cu cea mai înaltă calificare în domeniul fotbalului.
– Poli Iasi a fost singura divizionară A care a luat patru puncte echipei campioane. Vă mândriti cu acest lucru?
– A fost si rămâne o mare surpriză, dar eu, în ambitia mea, doream să-i bat si la Iasi, fără să iau gol. Am reusit doar un 0-0, dar toată lumea a apreciat jocul nostru. Faptul că Steaua ne-a luat doar un punct înseamnă enorm pentru mine ca antrenor.
– Într-un clasament al returului, Poli Iasi ocupă o pozitie fruntasă. Care a fost secretul acestei ascensiuni?
– Nu stiu. Stiu doar că am pierdut doi jucători: I. Ionescu si Cristea, pe care si i-ar dori orice echipă de Divizia A. Secretul nostru a fost munca bine organizată, stabilitatea financiară, un presedinte de club, Marius Stan, poate cel mai bun din tară si un primar, Gheorghe Nichita, pe care orice oras si l-ar dori.
– După un campionat atât de bun, nu ati dus lipsă de oferte. De ce ati optat să rămâneti la Iasi?
– În primul rând, trebuia să rămân la Iasi până la 1 iulie, conform contractului. După aceea, aveam niste probleme financiare rezultate din atingerea obiectivului si cred că nimeni nu pleca fără să-si primească banii. Nu în ultimul rând, oferta de la Iasi a fost una multumitoare, care m-a determinat să rămân, dar o contributie si-au adus-o si suporterii care m-au „sufocat” cu dragostea lor.
„Nu sunt antrenorul care să mă propun”
– Nea’ Popică, suporterii arădeni v-ar fi dorit la UTA. Stim că o ofertă ati primit. De ce nu ati acceptat-o?
– Să nu mă întelegeti gresit. Am avut o discutie cu dl. Sandu Ion în pauza din Divizia A, cauzată de jocul României din Olanda, o discutie clară, în care eu mi-am spus punctul de vedere, iar dumnealui a acceptat totul. A doua zi i-am prezentat proiectul solicitat, iar situatia era rezolvată dacă puteau să-mi clarifice problemele financiare si contractuale cu Iasiul. Mai clar, aveam o sumă de primit, pe care nu voiam să o pierd. O altă cauză ar fi aceea că, dacă nu am mai fost căutat din 29 mai până în 15 iunie de către cineva de la UTA, m-am gândit că poate au altă solutie. Ori eu nu sunt antrenorul care să mă propun, cum fac altii.
– Ciudat, pentru că în toată această perioadă, oficialii UTA-ei vă dădeau în „pole position”...
– Nu cred că asa au stat lucrurile, că si Sunda mi-a spus că a fost căutat. Oricum, dl. Sandu stia bine că fără acei bani nu plecam de la Iasi. O chestie ce se putea rezolva, dacă s-ar fi dorit cu-adevărat acest lucru.
– Sincer, credeti că UTA de azi este capabilă să se bată la promovare în noul sezon?
– Nu cred. I-am văzut cu Ineul si dacă acesti jucători au terminat pe locul 11, este greu să cred că vor putea termina anul viitor pe primul loc.
– Stim că si Jiul - echipă la care si dvs. ati pus o cărămidă în constructia promovării - vă dorea pe bancă. Ati fi refăcut tandemul cu Borugă. Dar, n-a fost să fie...
– Este adevărat că Simota m-a întrebat la banchetul promovării, unde am fost si eu invitat, cât cer să vin la Jiul? Cred că s-a supărat nitel când i-am răspuns că am semnat prelungirea contractului cu Poli Iasi, dar până la urmă m-a înteles.
„Astept un telefon de la Gigi Becali”
– D-le Popa, ce ar trebui să se întâmple ca la un moment dat să lăsati Iasiul pentru UTA?
– Pentru UTA as face aproape orice, doar să stiu că există seriozitate, stabilitate financiară si o echipă competitivă.
– Chiar ati fi dispus si mâine să vă întoarceti acasă?
– Am spus orice, pentru că nu pot să uit că UTA m-a lansat în fotbal ca antrenor.
– Interesant, desi după cum se miscă lucrurile în curtea „Bătrânei Doamne”, în curând nu mai ar fi nevoie de antrenor, pentru că nu ar avea pe cine antrena. Să revenim. Se zvoneste că pe lista dvs. de achizitii ar fi si câtiva arădeni...
– Nici vorbă. Nu am nici unul în atentie. Nu vreau să se spună că descompletez UTA.
– La Steaua, campioana României, nimeni nu vrea să antreneze. Dacă mâine Gigi Becali v-ar oferta, ati accepta provocarea?
– Mă astept la o astfel de ofertă, chiar mâine sau poimâine. As accepta. Cred că sunt singurul care as putea lucra cu Becali, pentru că este genul de om asa cum sunt eu, dintr-o bucată. Repet si nu glumesc, astept un telefon de la Gigi Becali.
– Ce planuri v-ati făcut pentru vacantă?
– Pe-aici pe la Arad, pe strand, la un tenis cu piciorul cu Rosca de la Telecom, care de cinci ani nu reuseste să câstige cu mine si poate, o săptămână la mare sau în Italia, cu familia.
– Un gând pentru suporterii arădeni...
– Le doresc să aibă o echipă de Divizia A cât mai curând, pentru că acolo e frumos. Vreau să le amintesc suporterilor că nu stiu câti antrenori în declaratiile lor au avut atâtea cuvinte frumoase despre „prima dragoste”, ca eu despre UTA. Când toată lumea plângea de mila Craiovei că retrogradează, eu am intervenit pe posturile nationale si am întrebat de ce nu a plâns nimeni când cea mai galonată echipă din provincie, de sase ori campioană a României, UTA, lua drumul Diviziei B. Îmi place când mai aud câte un suporter spunând uite-l pe Popa de la UTA, desi antrenez în altă parte.

bob
17th June 2005, 12:57
aud ca a-ti imbulinat-o! va darima stadionul pt. un hipermarket! dupa ce red fighters au fost desfiintati(le-au fost furate bannerele), acum va desfiinteaza echipa! cinste uta pt. trecut!

vlad1607
17th June 2005, 13:17
vladutz, fii bun si nu te baga unde nu te priveste. :jerk:
tinere :D atata timp cat prezenta mea nu deranjeaza fanii echipei din Arad nu vad de ce nu as mai posta aici din cand in cand ! Si nu esti tu in masura sa hotarasti ce ma priveste pe mine si ce nu !sa fie clar asta !


Respect UTA pt cele 6 titluri de campioana !

Angelina Jolie
17th June 2005, 13:33
aud ca a-ti imbulinat-o! va darima stadionul pt. un hipermarket! dupa ce red fighters au fost desfiintati(le-au fost furate bannerele), acum va desfiinteaza echipa! cinste uta pt. trecut!
Se darama stadionul lui ACU Arad nu cel pe care joaca UTA.

Sergio
17th June 2005, 15:09
tinere :D atata timp cat prezenta mea nu deranjeaza fanii echipei din Arad nu vad de ce nu as mai posta aici din cand in cand

Pt ca ma deranjezi pe mine... :drak:

Respect UTA pt cele 6 titluri de campioana !
Poti s-o respecti si in liniste. :D

vlad1607
17th June 2005, 15:16
dc te deranjez pe tine pe theadul asta chiar nu imi pasa deloc :D

in liniste vad ca sustzii tu adevarata Poli Tm aia din Ceeeeeeeee :D

Sergio
17th June 2005, 15:18
Daphix, normal ca toti consideram actuala echipa ca fiind Poli de altadata. Doar nu ai vrea sa fac ce-mi sugereaza vladutz, sa merg la bucuresti de dragul lui jambon sau a mai stiu cui... :cool:

vlade, vad ca ma urmaresti peste tot. E un hobby? :rolleyes:

vlad1607
17th June 2005, 19:24
buey :D tu te-ai luat primul de o postare care imi apartzinea asa ca hai ciocu mic ! :drak:

doar nu o sa mergi in deplasari de dragul adevaratei poli tm ...mergi de "dragul" bragadirului normal ca e in A nu in C !

RedBaron
17th June 2005, 21:04
@sergio
Daphix cel la care te referi era alt user care s-a retras. Nick-ul meu e RedBaron si ne-am intalnit odata la un FM in TM. Pe viitor, eventuale referinte la mine, cu RedBaron, daca vrei. Altfel nu pot sa iti raspund, nefiindu-mi adresat mesajul.

Toata lumea poate posta aici, daca nu jigneste pe nimeni, iar respectul "in liniste" nu suna prea frumos. Asa pot spune si eu ca tu ai mai multe motive sa respecti "in liniste" pe Poli Timisoara, si sa fii dornic de respect ptr FCU Poli Timisoara.

@bob
Stadionul care se vrea a fi daramat e arena CFR din Arad (parca asa ii spune) unde stiu eu ca s-a desfasurat primul meci de fotbal din Ro. Deci nu arena UTA.

Cat despre RedFighters nu sunt in masura sa vorbesc despre ei, dar tot asa ca o impresie personala, par a se fi desfiintat de mult... nu i-am mai vazut in numar mare la stadion.
Amintesc ca ei sunt una din cele 2 galerii (sau au fost) ale UTA-ei. Mai exista si Spetza Ultra Rossa.

@vlad1607
Multumim de aprecieri. Din pacate ne mandrim cu trecutul si suntem dezgustati de prezent. Cat despre viitor... o necunoscuta.

vlad1607
17th June 2005, 21:08
Va doresc ca viitorul sa fie tot un motiv de mandrie !

Sergio
17th June 2005, 23:29
@sergio
Daphix cel la care te referi era alt user care s-a retras. Nick-ul meu e RedBaron si ne-am intalnit odata la un FM in TM. Pe viitor, eventuale referinte la mine, cu RedBaron, daca vrei. Altfel nu pot sa iti raspund, nefiindu-mi adresat mesajul.

Scuze, obisnuinta, bat-o vina! Oricum, sper ca tot tu esti si nu s-a schimbat si persoana, ci doar numele... :evil:

RedBaron
18th June 2005, 11:53
Nu ştiu de ce este nevoie de un paravan, gen Comitet Director, în spatele căruia să fie pitite deciziile delicate ale clubului UTA. La o adică, contează prea puţin cine a pus la cale mârşăvia fără margini la adresa antrenorului Silviu Iorgulescu, atâta timp cât ea s-a produs şi a fost executată în numele clubului UTA. Demis din cauza rezultatelor nesatisfăcătoare şi a neîndeplinirii obiectivului (clasarea echipei de fotbal în primele şase locuri), Silviu Iorgulescu s-a trezit târâit cu rolul principal într-una dintre cele mai mizerabile decizii din ultima vreme ale grupării textiliste. A fost dat afară (nici o problemă, se întâmplă des în fotbal), i s-a trântit uşa în nas (o lipsă crasă de eleganţă), dar nu înainte de-a încasa un şut în fund şi o flegmă în nas. Concret, omului i s-au tăiat toate drepturile, după ce de unul singur a renunţat la altele.

Avea de primit, pe lângă circa 30 de milioane de lei şi circa 500 de litri de benzină, suma de 3600 de euro, bani care reprezentau trei rate contractuale, pentru care a muncit. Bine, prost, contează prea puţin, din moment ce a primit deja cea mai mare pedeapsă posibilă: desfacerea contractului de muncă. Ei bine, dintr-o pornire de mahala, inexplicabilă şi mojicească, lui Iorgulescu i-au fost tăiaţi şi cei 3600 de euro. Sub diferite pretexte. O parte, pentru eşecul din meciul cu Unirea Dej. Corect, toţi angajaţii clubului ar fi trebuit să plătească acea înfrângere mizerabilă, dar s-a decis, tot în acest Comitet Director, să se treacă peste eşec fără sancţiuni. Acum, dintr-o dată, hop şi amenda, una retroactivă şi inventată peste noapte. Alţi bani i-au fost tăiaţi din cauza declaraţiilor care ar fi afectat imaginea clubului. Care imagine, nu ştiu, dar în fine. În orice caz, dacă atunci când spui că nu-ţi poţi motiva echipa din cauza restanţelor de ordin financiar înseamnă că aduci prejudicii de imagine propriului club, situaţia e fără ieşire şi nu mai lasă loc dezbaterilor, pentru că absurdul e copleşitor. În fond, cu ce a deranjat Iorgulescu? N-a forţat lucrurile, n-a inventat, n-a spus că Sandu Ion e diletant în fotbal (deşi o putea face), n-a spus că se spală bani negri în club, nu şi-a acuzat jucătorii de vânzare sau conducătorii de incompetenţă. Că a fost sincer şi a dorit să-şi spună părerea, că a fost şmecher şi a plantat o scuză în dreptul rezultatelor nesatisfăcătoare, e prea puţin important.

Dacă decizia Comitetului Director legată de sancţionarea lui Silviu Iorgulescu a fost nedreaptă, dar nu uluitoare. Uluitor este ce se întâmplă acum. Adevărul e că nu se întâmplă nimic şi acest nimic va produce haos, va destabiliza şi va trimite echipa într-o capcană a neputinţei, a nepriceperii şi a lipsei de responsabilitate. Ar fi trebuit să ca UTA să aibă un antrenor pe bancă. Pistele Ionuţ Popa şi Aurel Şunda au fost tratate cu superficialitate, ignorate şi evident ratate. Era cazul ca fotbaliştii importanţi din lot să fie liniştiţi. Echipa n-a avut mari valori în sezonul recent încheiat, însă cu un Miculescu, Varga sau Rădoi se poate face treabă bună în Divizia B. Nu i-a băgat nimeni în seamă, au ajuns la finalul contractelor şi deja negociază cu alte cluburi. Varga va pleca sigur, cel mai posibil în valea Jiului, unde va întregi un grup al arădenilor eliminat prosteşte de la UTA acum un an. Miculescu are şi el oferte, în vreme ce Rădoi îşi caută locul în Oltenia sau în Craiova natală. Mârne şi Apostu sunt alţi doi jucători utili, care pot alcătui oricând coloana vertebrală a unei echipe cu şanse de promovare. Ambii sunt pe picior de plecare, caută variante şi sunt traşi de mânecă.

UTA nu are antrenor principal, nu are lot, nu are strategie, dar are datorii. Sunt restanţe de două luni la salarii, nici personalul n-a fost plătit, iar Sandu Ion e în Japonia. Nu se implică nici primăria. Nu pricep de ce Oradea poate să beneficieze de 28 de miliarde din partea Consiliului Local. Nu înţeleg de Clujul a distribuit câte 15 miliarde celor două echipe importante sau de ce Satu Mare a băgat 10 miliarde în Olimpia. Aradul? Nimic, în afară de faptul că demolează stadioane, fără să ridice altele în schimb. Cred că ne amăgim iarăşi. Am senzaţia că vom suferi mai mult decât oricând, că ne vom chinui înfiorător, că ne vom zbate, dar mai ales că ne vom alege cu un fotbal de trei lulele. Şi asta în cel mai fericit caz!

Sebastian SiclovanAsadar aceasta e situatia. Clar si la obiect... Lasand la o parte orice perdea, in situatia actuala, fara lot si jucatori suntem in div. C. Cu un lot adus in graba inainte de inceputul campionatului, tot in zona retrogradarii o sa ne invartim. Dar sa nu anticipam...

pirlinho
28th June 2005, 14:00
Cat de bun e Apostu? Il vrea Farul. Vad ca-i atacant. Face fata in Divizia A? Cum sta cu finalizarea?

Noi in principal avem nevoie de un atacant care sa impinga mingea in poarta, unul oportunist.

RedBaron
30th June 2005, 17:17
Apostu e un jucator bun prin comparatie cu alte varfuri pe care le-am vazut in seria B3. Dar, nu stiu daca e un jucator de Div. A. Parerea mea ca nu e. Insa in fotbal totul e relativ. Odata ajuns la Farul, poate sa gaseasca o atmosfera propice si sa creasca in valoare si joc.
Dar in principiu, nu prea il vad pe Apostu ca jucator de Div. A. Poate ca rezerva...

pirlinho
30th June 2005, 17:42
Multumesc pentru raspuns. Se pare totusi ca-l vom achizitiona pe Tibor Moldovan de la Dinamo.

Kidu
4th July 2005, 01:42
RedBaron ce parere ai, vis-a-vis de ultimele noutati de la echipa, de conducere, de antrenor, de lot ?
Parerea mea ca e naspa treaba :(
Oare nu mai sunt oamenid e fotbal in orasul asta ?!

RedBaron
7th July 2005, 17:08
@The_Kid
O parere foarte... proasta. Multi dintre noi am vazut in Sandu Ion, un om vertical. S-a dovedit a fi un.. cacacios, citez dintr-un mesaj de pe forumul oficial.
Intr-adevar, noi o sa murim incet dar sigur... cu impresari din astia pe la club. Ce sa mai zic, lot nu avem, conducere nu, primar=autoritati locale nu...
Oameni de fotbal la noi in oras sunt, din pacate sunt suporteri sau... profesionisti care nu sunt cautati si acceptati la UTA.
re/

pirlinho
8th July 2005, 00:20
Pana la urma a ajuns la noi Apostu si a si inscris aseara cu Cimentul Fieni. Va face pregatirea cu Farul iar dup-aia se va discuta transferul, cluburile nepunandu-se de acord inca asupra sumei.

Ulio singuraticu
7th October 2006, 21:28
``