PDA

View Full Version : Magic Manassero



paddyslam
24th October 2010, 18:57
Wow! Nu pot sa ma abtin sa nu-l ridic in slavi...:)
La 17 ani si jumatate sa castigi un turneu pro
e absolut senzational! Evident media o sa 'explodeze'
putin dupa treaba asta pe seama lui...
Singura mea dorinta e sa ramana cu capul pe umeri asa
cum a demonstrat-o pana acum...
66-68-67-67 arata ceea ce s-a vazut imediat atunci cand l-am
urmarit pe viu - are o 'regularitate' si stabilitate (si chiar maturitate)
cu totul deosebita atunci cand joaca.

Nu stiu cum o sa evolueze in viitor (remember - golf is a fickle game!)
dar o sa ramana mereu special pt. mine, si pentru faptul ca mi-am facut
'initierea' la Augusta National cu el, fiind primul jucator care l-am urmarit
acolo pe primele 9 holes.

Forza Matteo!!! :yeah:

PS. Daca vreti sa luati lectii de folosit long irons (3,4,5) urmariti-l cu atentie
pe Manassero. Cred ca e deja cel mai bun la capitolul asta dintre toti...

paddyslam
24th October 2010, 19:49
Ah! Am uitat un amanunt esential...

Chestia cu pantalonii verzi in runda finala se pare ca se adevereste :)

(vezi atasat poza luata in ultima zi la Irish Open cand a jucat cu McDowell)

P.S. Mi-amintesc ca Polo Ralf Lauren a semnat un contract cu Manassero in luna mai. Evident ca acum sunt foarte fericiti cu 'investitia' facuta si in special pantalonii verzi se vor vinde acum foarte bine :)

paddyslam
24th October 2010, 21:18
Deja a acumulat numai din golf peste 640.000 euro in jumatatea de an de cand
a devenit pro, asta evident in afara de incasarile 'colaterale' care sunt sigur ca
devin din ce in ce mai semnificative. In contextul asta imi place declaratia lui
dupa victoria de azi:

“I am too young to have a drink, I am too young to drive so I will not be buying a car and I have not got a girlfriend who would like a present,”

Priceless...! :)

Dorin
24th October 2010, 21:59
Senzational !!!:yeah:

paddyslam
25th October 2010, 14:39
...iar azi urmarea fireasca: a sarit de pe locul 164 pe locul 88 in World Ranking! :yeah:

paddyslam
25th October 2010, 22:06
Cum prevedeam, lucrurile incep sa escaladeze rapid de aici incolo...

http://www.pgatour.com/2010/r/10/25/manassero.ap/index.html

Tipul va fi de acum un 'hot asset' pt. orice turneu...

paddyslam
2nd November 2010, 12:48
Daca site-ul asta poate fi crezut, asta e singura dovada care am gasit-o confirmand ca Manassero a reusit in final sa ajunga in Shanghai...

http://1click.indiatimes.com/photo/0cPX01LeYG2Zi?q=HSBC

Dorin
5th November 2010, 20:04
Go Magic, go ! Locul 18 , egal lui Tiger , dupa doua runde ! WOW!

paddyslam
6th November 2010, 09:56
Din pacate wow-ul s-a fasait in ultima parte a rundei a 3-a :(
+10 pe ultimele 8 cupe! Chiar si pt. muritorii de rand ar fi un rezultat dezastruos.
Cred ca analizand la rece lucrurile dupa turneul asta, decizia managerilor lui de a-l impinge sa vina in China a fost o greseala aproape gratuita. De ce atata graba? Problema cea mai mare nu e scorul asta in sine, ci posibilul impact negativ care-l poate avea pt. confidenta lui Matteo in perioada urmatoare. Mare pacat! Sper insa ca va reusi sa treaca repede peste hopul asta…

Dorin
6th November 2010, 16:14
Si maine e o zi ! Se reface mai repede decat credem!
Albatros la Harrington pe 14.Dupa ce ieri a avut eagle pe 18 care e grea si plina de apa....

paddyslam
19th November 2010, 05:40
Matteo merge foarte bine deocamdata in Hong Kong. Din cele trei turnee din sud-estul Asiei, asta i se potriveste cel mai bine si pana acum se vede. Ar fi interesant un cuplu Manassero-McIlroy in unul din rundele finale. Vom vedea...

Dorin
21st November 2010, 12:46
Superb pustanul care joaca formidabil ultima zi. Locul 2 la o lovitura de Poulter!
Bravo! D

1POULTER IanENG-22; 67,60,64,67; 258 ; € 301,447
2DYSON SimonENG-21 64 65 65 65 259 € 157,094
2MANASSERO MatteoITA-21 67 63 67 62 259 € 157,094
4KANG AnthonyUSA-2067616765260€ 90,436
5MCDOWELL GraemeNIR-1965656368261€ 76,689
6MCILROY RoryNIR-1863666667262€ 63,305

paddyslam
21st November 2010, 22:46
'Green pants' a devorat terenul ala din HK in ultima runda... fantastica performanta! De-aia ziceam ca merita in urmatori 1-2 ani ca el si echipa lui sa aleaga putin, pe cat e posibil, turneele la care merge, pana mai pune ceva muschi pe el si poate concura mai de la egal la egal si cu 'the long-hitters' din top. Si uite asa, realizarile dar si tintele viitoare ale lui Mateo se schimba cu o rapiditate ametitoare. Deja acum a depasit binisor 1 milion de dolari incasari din golf (in doar 6-7 luni!), o sa urce cred maine undeva pe locurile 60-si ceva in world rankings (?), si ca atare incepe sa se gandeasca deja ca nu e imposibil sa viseze chia la top-50 (care garanteaza participarea la Majors) daca va reusi o performanta notabila in Dubai. Asta va fi insa foarte greu (multi jucatori de top cu pretentii acolo, plus terenul e ridicol de lung @ 7675 yards...), dar o tinta poate mult mai realista este urcarea in top 64, care ii va garanta participarea la MatchPlay Champs! La Majors, cred ca va putea beneficia si de sponsor invitations chiar daca se califica direct...

The sky is the limit right now for young Matteo!

paddyslam
30th November 2010, 22:16
Matteo = ROTY (rookie of the year)

What a surprise! ;)

http://www.europeantour.com/europeantour/news/newsid=132222.html#manassero+named+sir+henry+cotto n+rookie+year

Una din multele statistici 'infioratoare' de dupa primul sezon pro:
"...played 54 rounds for which he was 73 under par with only seven scores over 72"

Scarry stuff!!

"To achieve what he has after turning professional in May is astonishing. To do so while coming across as a polite, decent and intelligent teenager is reassuring for those of us who care about such things. If he matures as we all hope he will, then The European Tour has another genuine global star."