PDA

View Full Version : Lord of the Rings (Part II)



Andy
12th November 2002, 19:20
Abia astept sa vad partea a doua. A aparut la noi? Ce distributie are?

Gabriel
20th November 2002, 01:06
O sa apara la inceputul anului viitor. Ce distributzie sa aiba ? La fel ca precedenta .

vezi si tu aici ! (http://us.imdb.com/Title?0167261)

toma
20th November 2002, 02:49
de ce la inceputul anului viitor? eu stiam ca se lanseaza de craciun, iar new line cinema a adoptat o politica de lansare mondiala concomitenta.
distributia e in mare tot aia. eu de altceva sunt curios. prima parte a avut 13 nominalizari la oscar. cate o sa aiba a doua? iar ian mckellen va fi nominalizat din nou pt gandalf? fiind acelasi rol, si oricum aceeasi interpretare buna, ar trebui. nu?

Gabriel
20th November 2002, 09:24
Da,da..asa e. Se lanseaza la sfarsitul lui decembrie. Stiam ca se lanseazala sfarsitul lui decembrie in Europa,dar credeam ca la noi o sa aiba o mica intarziere. Nu am stiut ca vor sa-l lanseze concomitent peste tot.

Normal ca cel care interpreteaza pe Gandalv va fi nominalizat la Oscar,daca va juca bine.
Vezi..trilogia Godfather . Fiecare au fost considerate filme separate....si premiate separat.

Cred ca o sa ma duc sa urmaressc Lord of the rings II , dupa 1 luna de la aparitie. Nu imi place inghesuiala din salile de cinema....si cred ca 1 luna de zile vor fi sali full !

Intre timp mi-ash dori sa revad Lord of the rings I , ca am cam uitat actiunea. Stie cineva daca mai ruleaza pe undeva ? Sau il pot gasi pe video ?
Nu imi spunetzi de cd...pentru ca urasc sa urmaresc filme pe calculator. Iar DVD nu posed.
10x

toma
22nd November 2002, 01:55
nope. doar cd, sorry. dar de ce urasti? daca ai un monitor ca lumea e misto. poti mai usor sa dai stop, inapoi etc, daca ai nevoie

Gabriel
23rd November 2002, 10:45
Pai eu am monitor de 14" . Si nu vad bine pe el decat daca stau la birou pe scaun. Iar eu cand ma uit la un film..tre' sa stau neaparat tolanit in pat..cu o bere langa mine sau cu niste chipsuri.

Plus ca am un calculator "f. bun" ...si nu mi se vad bine filmele in format divX. :(

never
3rd December 2002, 22:59
as vrea sa traiesc in timpurile alea magice din" the lord of the rings" :yeah:

Gabriel
3rd December 2002, 23:25
cine ai vrea sa fi ?

toma
4th December 2002, 05:22
gollum :drak:

Gabriel
4th December 2002, 10:46
Mie mi-ar placea sa fiu Gimli ! Sau Gandalf.

Vadim
4th December 2002, 13:48
Am un vecin care are un caine pe nume Gandalf.

never
10th December 2002, 08:44
as vrea sa fiu galadriel :P

bamsedj
19th December 2002, 09:43
:crazy: Eu as vrea... sa vad filmul.... :smarty:

07Ex
20th December 2002, 21:43
Ma voi duce sa vad filmul peste exact 30 de minute. Abia astept sa vad daca este la fel de bun ca primul.

toma
21st December 2002, 05:18
spune-mi si mie cum a fost pls, la noi nu stiu cand vine

07Ex
23rd December 2002, 21:08
Filmul a fost EXTRAORDINAR, cu nimic mai prejos decat primul. Cei carora le-a placut primul Lord of the Rings le va place cu siguranta si asta.

Gollum a fost la inaltime, cu momente in care nici nu sti daca sa-ti para rau de el sau daca vrei sa-l omori.

Viggo Mortensen, John Rhys-Davies si Orlando Bloom au fost un trio excelent. Au ras impreuna, au plans impreuna, si au suferit impreuna. Cei trei au dat viata lui Aragorn, Gimli, si Legolas.

Elijah Wood si Sean Astin au jucat mai bine (zic eu) decat in primul film, iar cand Gandalf si-a facut in sfarsit aparitia filmul a inceput sa fie din ce in ce mai captivant.

Grafica ca deobicei impecabila in special in ceea ce-l priveste pe Gollum. Nici nu-ti vine sa crezi ca este CG. Mordor, Isengard, si Helms Deep arata asa de bine incat par ca si cum ar fi filmate "on location".

Una peste alta nu mi-a parut rau de cei $12.00 dati pe bilet, iar cand filmul va fi scos pe DVD cu siguranta il voi cumpara.

toma
10th January 2003, 02:51
ah, de abia astept. eu puteam sa-l dau jos de pe net, dar prefer sa-l vad intai pe ecran mare. sunt curios cum l-au facut pe Fangorn. Sean Bean joaca in continuare? il joaca si pe Faramir? ca l-am vazut in distributie, si mi-a placut mult cum l-a gandit pe Boromir in Fellowship..., a dat multa personalitate unui personaj care in carte e mai sters totusi si mai linear.

07Ex
10th January 2003, 03:42
Nu, Sean Bean nu mai apare in LOTR II (din pacate).

In alta ordine de idei am cumparat ieri LOTR I pe DVD si va spun ca este extraordinar. Cel putin setul cu 4 DVD-uri este excelent. Nu numai ca arata cum au facut filmul, cum au facut fiecare pahar, fiecare sabie si scut de mana, fiecare costum, etc. dar ce mi-a placut si mai mult este ca editia asta are 30 de minute de film care NU au fost incluse in versiunea finala a filmului. Ce este si mai frumos este faptul ca in loc sa arate cele 30 de minute separat fata de film, versiunea asta arata filmul original cu cele 30 de minute incorporate in film. Super!

Vadim
10th January 2003, 15:48
Eu am vazut filmul pe caseta video. Scrie pe cutie ca filmul contine 30 de minute care nu au fost incluse in vesiunea de cineva. Care au fost alea?

Gabriel
5th February 2003, 17:01
Eu am vazut filmul si la cinema si pe caseta video. Am observat doar cateva minute in plus..la sfarsitul filmului.
Versiunea de cinema se termina cand pleaca Frodo & Sam cu barca pe apa. Versiunea video mai contine cateva secventze in plus...cu ei mergand in cautarea muntelui unde trebuiau sa distruga inelul.

07Ex
28th February 2003, 06:53
Eu am vazut filmul pe caseta video. Scrie pe cutie ca filmul contine 30 de minute care nu au fost incluse in vesiunea de cineva. Care au fost alea?

Pai au fost mai multe! Cred ca vreo 10 minute in plus sunt numai in Shire unde iti arata mai multe peisaje, ti-l arata pe Bilbo cand isi scrie cartea ...
Pe urma mai sunt cateva minute bune cand merg ei prin mlastini inainte sa ajunga la turnul unde ii ataca "oamenii in negru", ca sa nu mai vorbim de alte minute bune in Rivendell unde din nou arata mult mai mult - in special arhitectura lor.
De asemenea multe minute sunt filmate si la Council of Elrond unde in extras si explica cum au folosit nu stiu cate camere din nu stiu cate unghiuri ca sa poata sa-i includa pe toti cei de la Council si sa arate si diferenta de statura intre diferitele personaje. Foarte interesant!!!

cheloo
6th March 2003, 18:14
n-am vazut filmul si nu sunt nerabdator. astept si partea a treia si apoi intr-o singura zi le voi vedea pe toate trei (bineinteles nici partea 1 n-am vazut-o)

07Ex
9th March 2003, 03:48
Am un prieten care nu a vazut nici primul si nici al doilea film si va proceda la fel ca tine. I-am spus si lui si iti spun si tine, daca vei vrea sa le vezi pe toate trei filmele intr-o zi va trebui sa te scoli devreme deoarece primul film are 4 ore (versiunea de pe DVD) al doilea la cinematograf a avut 3 ore, pe DVD poate 3 ore jumatate iar al treilea film probabil ca va fi cam tot la fel de lung.

07Ex
9th March 2003, 03:49
Am un prieten care nu a vazut nici primul si nici al doilea film si va proceda la fel ca tine. I-am spus si lui si iti spun si tine, daca vei vrea sa le vezi pe toate trei filmele intr-o zi va trebui sa te scoli devreme deoarece primul film are 4 ore (versiunea de pe DVD) al doilea la cinematograf a avut 3 ore, pe DVD poate 3 ore jumatate iar al treilea film probabil ca va fi cam tot la fel de lung ca primele doua.

cheloo
9th March 2003, 12:46
pai va fi ziua 'Lord of the rings' . :yeah: nimic altceva. sunt curios daca va fi vreun cinematograf in Bucuresti care sa le puna pe toate unul dupa altul.

Gabriel
16th April 2003, 22:45
97SiR...ce parere ai de batalia de la Helm's Deep ? Mie mi se pare unul dintre cele mai frumoase tablouri din istoria cinematografiei. :happy

Mai ales la sfarsit , cand apare si Gandalf.........

diablo20
17th April 2003, 10:51
spuneti-mi si mie va rog daca a aparut patrea a 3-a a filmului. eu am auzit la radio ca va aparea prin toamna, dar cineva mi-a zis ca deja a aparut. as vrea sa stiu si eu daca este aparuta sau era o gluma.

Gabriel
17th April 2003, 12:18
Partea a 3 a se lanseaza in decembrie 2003. Iar pe marile ecrane in Romania..o sa apara in februarie-martie 2004.

07Ex
18th April 2003, 07:22
97SiR...ce parere ai de batalia de la Helm's Deep ? Mie mi se pare unul dintre cele mai frumoase tablouri din istoria cinematografiei. :happy

Mai ales la sfarsit , cand apare si Gandalf.........

Sunt de acord cu tine Gabriel, batalia de la H.D. a fost extraordinara. In general ambele filme au avut o coreografie excelenta si efecte speciale cum putine filme au. M-a surprins de asemenea atentia la toate detialiile, de la sabii la pahare, de la scuturi la imbracaminte totul a fost copiat dupa carte pana la cele mai mici amanunte. Extraordinar!!!
Imi pare insa rau ca filmul nu a castigat mai mult de 2 Oscaruri. A fost nominalizat pentru 4 (parca) dar nu a castigat decat 2. In schimb a castigat Chigago nu stiu cate Oscaruri. Nu stiu daca voi ati vazut filmul Chicago, dar mie cel putin nu mi-a placut. :(

diablo20
6th May 2003, 16:21
am vazut si eu filmul Chicago si dupa parerea mea nu este nimic de el, nu ar merita mai multe "statuiete" decat Lord of the Rings, care cred ca este unul dintre cele mai bune filme (dupa parerea mea este chiar cel mai bun)produse in ultimiiiii ani. pot sa spun ca am vazut cele 2 parti de cate 3 ori si tot ma mai uit la ele cand am timp. sunt super facute. de-abia astept ultima parte.

rasheedkpenny
8th May 2003, 15:25
...pacat ca e ultima! :(

toma
26th May 2003, 05:37
eu inca sunt dezamagit ca nu a luat ian mckellen oscar pt secundar in primul.
cat despre 2, pe langa batalii, mi-au placut mult monologurile dinainte de lupta ale lui theoden... f misto facute, ambele.
si o mentiune speciala pt scena elrond-arwen... f poetica viziunea lui elrond, pe fondul de toamna pe care se plimba liv... f misto facut.

Dorin
27th May 2003, 12:37
Eu cred ca dupa al treilea film va veni si o recunoastere a valorii si impactului in cinematografie care se va aprecia si la Oscar . Altfel un film incintator ! :yeah: Dorin

Dorin
24th July 2003, 10:08
La adresa www.swefix.com/rewozz/ puteti vedea cind eu iau autograf de la Aragorn ! Autograful e dedicat fiului meu Andrei ca eu m-am multumit cu poza si stringerea de mana :yeah: Dorin

07Ex
16th August 2003, 23:27
LOTR II va apare pe DVD pe 26 august dar asta NU va fi versiunea "extended" ci doar filmul asa cum a aparut la cinematograf. Versiunea care va avea cele 6 DVD-uri va aparea abia in noiembrie. :(

Gabriel
22nd August 2003, 14:03
pai cum 6 DVD-uri ? ce contine ?

07Ex
12th November 2003, 00:07
De cat sa umplu pagina aici cu continutul DVD-urilor pun un link catre amazon.com unde se poate cumpara box set-ul. Cu timpul acest link s-ar putea sa nu mai mearga, dar pentru acum ...

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00009TB5G/104-0177088-6491133?v=glance

mory
12th November 2003, 09:30
Toti cei care au vazut partea a doua cred ca sunt de acord cu mine ca e sub valoarea primei parti. Drept sa spun am fost chiar un pic dezamagit.
Ma contrazice cineva?

07Ex
13th November 2003, 00:10
De acord, LOTR II nu a fost la fel de frumos ca LOTR I insa dece sa nu recunoastem ca si in carte in al doilea volum nu prea s-a intamplat mare lucru asa cum a fost in primul volum. Sa ne gandim numai la pagini intregi petrecute in padure cu copacii. Now, how boring is that?

Cred insa ca al treilea film va fi la fel daca nu (poate) mai bun decat primul. Este si multa actiune (lupte, etc.) si mult de povestit. Abia astept.

Utilizator
13th November 2003, 12:05
Mie imi place povestea in sine. Asa ca o judecata a unei parti sau alteia luata saparat mi se pare prematura. Cred ca trebuie judecate pe de-a-ntregul, cand il vom vedea si pe al treilea.
Si mie mi s-a parut mai buna prima parte, dar cred ca a contat foarte mult impactul initial. Ca realizare cred ca sunt la fel, de altfel au fost filmate toate odata. Efectele speciale daca nu sunt dozate risca sa scada valoarea filmului, nu mi se pare un criteriu de valoare hotarator.
Se spune aici ca LOTR II e mai slab. Mie de exemplu lupta din final mi s-a parut magistral realizata, la fel atacul Antilor asupra primului turn (un moment de emotie cand cel ce-i ducea pe cei do hobbiti vede terenul parjolit in jurul turnului, fratii lui ucisi, si decide razbunare). Iar tensiunea creste gradual, e bine controlata de regizor. Cu Oscarul am aceeasi parere, se va acorda sigur dupa LOTR III ca o recunoastere a intregului. Oricum Oscarul nu e relevant pentru valoarea unui film.

Dutch girl
13th November 2003, 15:47
Eu trebuie inca vedea LOTR II. LOTR I era frumos/bun. Orlando Bloom (Legoslas) este placut.

07Ex
13th November 2003, 16:47
Eu trebuie inca vedea LOTR II. LOTR I era frumos/bun. Orlando Bloom (Legoslas) este placut.

Duch girl, you write well for someone who's just learning Romanian. :happy

Vadim
2nd December 2003, 16:46
Se va face un nou film dupa o carte de Tolkien, "Hobbit". Insa un este sigur, dar sunt mari sanse ca acest film sa apara dupa epuizarea seriei "Lord of the rings"

vasile314tzurka
5th December 2003, 18:47
[QUOTE=97SiR]De acord, LOTR II nu a fost la fel de frumos ca LOTR I insa dece sa nu recunoastem ca si in carte in al doilea volum nu prea s-a intamplat mare lucru asa cum a fost in primul volum. Sa ne gandim numai la pagini intregi petrecute in padure cu copacii. Now, how boring is that?[QUOTE]

nu e acelasi lucru. nu e vorba numai de plictiseala ci si de o uzura in imaginatie. diferentele dintre cele doua parti sunt foarte ari, mai ales la unghiurile de filmare, mult mai spectaculoase si mai dramatice in prima parte. in cea de-a doua exista anumite dilutii si lungimi de loc expectabile dupa ce ne-am invata prost:) cu lucruri impecabil rezolvate. sper ca in partea a treia sa avem mai mult de vazut.

daca la finalul primei parti am fost frustrat ca nu a fost vreo continuare, rar am vazut vreu sfirsit mai brusc, la cea de-a doua parte nu m-a suparat de loc ca am plecat acasa.

ar fi interresant experienta cu vizionarea legata, dar sugestia mea este ca sa fasiti un ecran foarte mare pentru a afce asta. exista anumite secvente care au un dramatism absolut pe ecran mare si pierd enorm din efect la un simplu televizor.

Gabriel
7th December 2003, 10:47
Mie partea a doua mi-a placut mai mult decat prima parte. The Fellowship of The Ring este mai statica. Pana se vormeaza fratia si se trece la actiune dureaza mai mult de 1 ora. Multe scene plictisitoare de introducere cum ar fi cele de la inceput, din Comitat.
Bine...oricum ambele filme sunt de nota 10, dupa parerea mea.

07Ex
14th December 2003, 14:08
Dupa vizionarea DVDului LOTR II mi-am mai schimbat un pic parerea despre film. Poate si faptul ca DVDul a avut ( ca si primul volum) nu stiu cate minute de extra footage m-a facut sa-mi schimb parerea. Efectele speciale sunt absolut extraordinare, Gollum nu mai vorbim, dar detaliile pe care nu le vezi si chiar nu le stii decat daca te uiti la comentaiile de pe DVDuri sunt absolut incredibile. Spre exemplu n-am stiut ca toata actiunea in Fangorn a fost filmata indoors. Toata padurea a fost adusa de afara si montata intr-un set. Pana si frunzele de pe jos au fost colectate in saci de plastic si aduse. Incredibil!!!

Abia astept sa vad si al treilea film care va apare cel putin la noi peste 3 zile. :yeah:

Gabriel
15th December 2003, 10:47
In Romania cea dea treia parte va aparea pe 2 ianuiarie 2004. Vezi sa nu ne dai indicii dupa ce-l urmaresti. :rolleyes:

Dutch girl
16th December 2003, 00:59
In Olanda cea dea treia parte va aparea pe 17 septembrie 2003 /hello Nu stiu cānd eu merg. Vreau vedea mai multi films.

Gabriel
16th December 2003, 10:41
Doar pe 17 septembrie 2003 ? In Belgia cred ca a aparut din august. :p

rasheedkpenny
16th December 2003, 11:29
O sa apara inainte pe net, la download! Si LOTR2 l-am vazut inainte acasa, pe calc, la fel ca si Matrix 2! :D

Probabil la fel se va intampla si cu LOTR3 daca nu va avea premiera mondiala simultana! Pe net scrie ca pe 17 Decembrie va avea lansarea afara! :D Asa ca in 2 sapt., pāna la lansarea in Romania, filmul o sa apara si pe net! :D

Gabriel
16th December 2003, 11:48
nu are farmec daca nu-l vad inatai la cinema...in Mall...pe ecran urias si cu sunetul ala beton. dupa o sa mi-l downlodez si eu. :ok:

rasheedkpenny
16th December 2003, 12:54
Pai da... dar eu m-am uitat la LOTR2 acasa, si acasa am suround 5+1... as mai fi putut sa vad filmul pe TV (Sony - ecran plat), dar trebuia sa "demenagez" lucrurile prin casa! :P

Dutch girl
16th December 2003, 13:08
Doar pe 17 septembrie 2003 ? In Belgia cred ca a aparut din august. :p
Eh Septembrie? Scuze Decembrie. Maine!

07Ex
17th December 2003, 04:29
Eh Septembrie? Scuze Decembrie. Maine!

Pai deci va fi released ca si aici tot pe 17 decembrie adica peste exact 2 ore si jumatate deoarece astia vor incepe sa dea filmul pe 17 la ora zero. Cine naiba se duce la miezul noptii sa vada un film de 3 ore cand a doua zi tre' sa se duca la servici?

Gabriel
17th December 2003, 19:04
97Sir...ti-as fi recunoscator daca nu ai mai da quote la postul anterior. Se incarca inutil pagina.

Care vede primu The Return of The King...sa faca subiect nou !