PDA

View Full Version : Etapa 16: Apulum - Sportul



ADelPiero
4th January 2005, 01:31
Duminica, 13 martie 2005, ora 14:00 : Apulum - Sportul (in tur 2-1)
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

Catalanul
4th January 2005, 02:12
sper ca apulum sa-si revina in retur :) nu merita sa retrogradeze ;) si sper sa inceapa anul 2005 cu o victorie impotriva celor de la sportul :ok: merg pe un 2-0 pentru gazde :)

Sasuke Uchiha
4th January 2005, 02:15
sportul va castiga...parerea mea,0-1
in cel mai rau caz egal.

ADelPiero
10th January 2005, 20:46
chiar daca am pierdut 4 titulari ... vom castiga meciul cu 2-1 :cool:

King of Hell
11th January 2005, 18:16
Hai studentii hai studentii haide! alba-sportul studentesc 0-5

Serie B! Serie B! Serie B!

ADelPiero
12th January 2005, 02:19
ie ie ... mai ai alte vise? :)
Alba iti zic eu: nu o sa pice in B !;)

King of Hell
12th January 2005, 18:16
Nu...nici vorba sa retrogradeze alba...nu.... :drak: ...cred ca se desfiinteaza inainte sa apuce sa retrogradeze :evil:

ADelPiero
12th January 2005, 20:02
:mda: e parerea ta ... ti`o respect, DAR nu sunt de acord cu ea:)
o sa vezi u;)

Cainele
14th January 2005, 09:30
daca Unirea isi va reveni la forma pe care a avuta in urma cu ceva timp, Sportul va avea un meci greu.
Dar nu trebuie uitat ca la Alba Iulia au primat problemele de ordin administrativ.
PS: cat despre caderea in cea de-a doua divizie , nu cred ca este cazul...sunt "abonate" alte echipe...

ADelPiero
14th January 2005, 22:53
avem(Apulum) jucatori tineri care vor sa iasa in fata ... sa isi castige un loc de titular ...
o sa fie un meci frumos;)

baden
18th January 2005, 10:54
Exista la Apulum jucatori tineri, valorosi?

Daca da ... atunci eu zic ca echipa e ca si salvata ... daca nuuu ! ... cereti anticipate !!!

(Asta ca sa-l necajesc putin pe ADelPiero ... ! )

Are sanse sa scape de retrogradare ... ca doar a vazut mutu londra ... si a inceput sa vorbeasca mutu la Juventus ... :)

Ultras
18th January 2005, 11:00
Daca joaca Gigel (adica daca nu pleaca) castiga Sportul. Daca nu, nu ma pronunt cu privire la rezultat...

baden
18th January 2005, 11:14
Probabil ca nu va juca Gigel la sportul ...
chiar ar fi pacat!

El merita sa joace la o echipa mai buna ... de ex. Nationalul

Ultras
19th January 2005, 16:28
Nationalul? Fara Caramarin, Coman si Moldovan nu cred ca va mai putea fi numita echipa buna... Gazeta anunta azi ca discutiile cu Rapid pentru Gigel nu mai sunt continuate pentru ca giulestenii considera pretul prea mare...

Angelina Jolie
2nd February 2005, 21:25
Sper sa bata Apulum si sa ramana in A. Mai bine pica Sportul de exemplu, ca sunt destule echipe din Bucuresti in A. Fara suparare. E doar parerea mea bineinteles.

Ultras
13th February 2005, 16:10
Mai bine pica CFR-ul, ca doua echipe de impingatori la vagoane sunt prea multe pentru Divizia A...

Angelina Jolie
13th February 2005, 16:17
Si 2 echipe de "studenti" sunt prea multe pentru divizia A. Nici nu stiu care as vrea mai tare sa pice dintre voi si "cei mai cei dintre romani".

Ultras
14th February 2005, 13:24
Nu prea cred. Nu uita ca studentii au inventat sportul asta... Si echipe "studentesti" sunt vreo 3...

Angelina Jolie
14th February 2005, 18:45
Da, sunt 4 de fapt. Si la toate 4 e groasa treaba. Bine ca Timisoara se scoate probabil si ramaneti 3. Oricum prefer Apulum in A si nu Sportul pentru ca sunt la o ora juma de mers cu masina, pe cand Bucurestiul e departe. Fara suparare, si pronostic 1.

DD-Viola
14th February 2005, 19:12
...sper sa castige Alba 3 pct si sa vedem Sportu' la retrogradare..pacat ca nu poate sa pice si Nasu' odata cu ei...

Ultras
15th February 2005, 09:51
Pacat ca esti prost... Ce are sula cu prefectura? :no:

giovanni BV
17th February 2005, 18:09
Apullum ar avea sanse in fatza Sportul-ui dar , daca nu se pregatesc bine pentru acest joc , nu vad decit o victorie a bucurestenilor !!!

Carbyt1985
23rd February 2005, 14:53
Sportul va face un spectacol de zile mari si va castiga meciul la diferenta de cel putin 2 goluri

King of Hell
25th February 2005, 16:45
Apullum o musca in ultimu' hal, si subscriu la ce a zis Ultras16, doua echipe de franari is prea multe pentru divizia A....Clujul, Bucurestiul, Timisoara, Craiova, Iasi, sunt orase universitare, nu depouri sau gari..

Rechinul Ucigas
26th February 2005, 01:31
Bate Apulum !!! :)

Ultras
26th February 2005, 16:51
Meciurile amicale ale Sportului din aceasta iarna:

Cupa Nazar, Antalya

31.01.2005
Sportul Studenţesc – Wisla Cracovia 0-0 (4-5) - grupa

02.02.2005
Sportul Studenţesc – Grasshoppers Zurich 1-0 - grupa
min. 60 Bucur (pen)

04.02.2005
Sportul Studenţesc – Sankt Gallen 3-0 - finala
Min. 28 Mazilu
Min. 67 Bucur
Min. 70 Bălan

Alte meciuri in Antalya

28.01.2005
Sportul Studenţesc – Borussia Mönchengladbach U 23 4-0
Mazilu 3
Bucur

03.02.2005
Sportul Studenţesc – Amica Wroski 1-3 (Sportul a jucat cu rezervele)

07.02.2005
Sportul Studenţesc – FC Bucheon (Coreea de Sud) 2-0
Nae
Maxim (pen.)

09.02.2005
Sportul Studenţesc – NK Osijek 1-1 (Sportului i-a fost anulat un gol perfect valabil)
Mazilu

12.02.2005
Sportul Studenţesc - FC Ingolstad 4-1
Bucur 2
Bălan 2

14.02.2005
Sportul Studenţesc – (amatori Elveţia)? 2-0
Maxim
Curelea

Meciuri in tara

18.02.2005, Urziceni
Unirea Urziceni – Sportul Studenţesc 1-3
Curelea (35)
Nae (44)
Lazăr (90)

26.02.2005, Ploieşti
Petrolul Ploieşti – Sportul Studenţesc 0-1
Balan (54)

07Ex
1st March 2005, 21:56
Sportul va face un spectacol de zile mari si va castiga meciul la diferenta de cel putin 2 goluri

Si eu la fel cred! :)

Ultras
5th March 2005, 14:13
Probabil ultimul amical al Sportului inaintea meciului de la Alba...

Juventus Colentina - Sportul Studentesc 0-1
A marcat Nae

Sportul Studentesc:
Repriza I: Stancioiu - Ciupe, Ratiu, Secareanu, Rusu - Borz, Lazar, Cruceru, Maxim - Mazilu, Balan
Repriza II: Stanca - Oae, Radoi, Calin, Dedu - Stancu, Ferfelea, Nicola, Turcu - Curelea, Nae

Suprafata de joc de pe Granitul a cedat dupa 10 minute transformandu-se mai ales pe axul central in mocirla, ceea ce a condus la un joc incalcit. In prima repriza, titularii s-au menajat evident pentru a nu se accidenta. Remarcari: Stancioiu, Maxim si Lazar. In repriza a doua, rezervele au jucat cu mai mult angajament ceea ce a dus la o dominare totala a jocului. Remarcati: Oae, Dedu, Ferfelea, Turcu, Curelea si Nae.
Varga nu a jucat fiind un pic racit.
La meci a fost prezent si Gigel Bucur care mai repede a infirmat, decat a confirmat transferul la Rapid.
Vasile Siman a platit salariile pe lunile ianuarie si februarie, astfel ca jucatorii Sportului pot aborda inceputul returului fara presiuni de ordin financiar.

Ultras
6th March 2005, 08:36
Fundaşul Codruţ Ciobanu e decis să nu mai vină la antrenamente pīnă nu-şi primeşte restanţele financiare ce īnsumează 6.500 de dolari. "Nu mă interesează să plec la altă echipă, stau acasă", a spus fundaşul. "Ciobanu nu are chiar atīt de primit, ci mai puţin. Să nu se pripească şi să aibă răbdare", a replicat preşedintele Viorel Măluşel, care a promis că va achita o parte din restanţele fotbaliştilor la īnceputul săptămīnii. Stanciu, Maier şi Găldean au ameninţat şi ei că nu vor intra pe teren īn prima etapă a returului, cu Sportul, dacă nu-şi primesc banii! y Dan Henegar - Alba Iulia

Ultras
11th March 2005, 06:03
”Nimeni nu ne vrea īn prima divizie”

Ovidiu Maier susţine că Apulum este vīnată de adversare pentru a fi retrogradată. După plecarea căpitanului Alin Paleacu, ocnamureşeanul Ovidiu Maier a redevenit liderul echipei din Alba Iulia. Alături de Vasile Jercălău (noul căpitan al echipei) şi de Codruţ Ciobanu, Maier este antrenorul din teren al lui Apulum.
Ovidiu, cum va fi Apulum fără Bumb, Miclea, Paleacu şi Moldovan?
Ovidiu Maier: Este clar că vom avea un retur dificil fără ei. Bumb, Miclea şi Paleacu sīnt jucători grei, cu experienţă, pe care īi īnlocuieşti greu. Mai ales că nu s-au adus alţi jucători de acelaşi nivel īn locul lor. Iar Moldovan, chiar dacă este tīnăr, era omul nostru de gol.
Īn aceste condiţii, crezi că vă veţi salva de la retrogradare?
Aş fi ipocrit să spun că avem şanse mari să ne salvăm. E un retur extrem de greu, pe care noi īl īncepem de pe un loc retrogradabil. Primele două etape sīnt cruciale pentru viitorul nostru, aşa că voi vorbi despre procente doar după partida de la Iaşi. Pentru mine e clar că Alba nu e dorită īn prima divizie, aşa că ne vom lupta cu mai multă īndīrjire. Păcat că nici pe plan local această echipă nu e ajutată mai mult.
Cum vezi meciul de duminică īmpotriva Sportului?
Va fi foarte dificil. Sportul este o echipă care joacă un fotbal plăcut şi destul de eficient, care se bazează pe un nucleu de jucători tineri şi ambiţioşi. Sīnt sigur că vor să răzbune īnfrīngerea din tur, dar nu le va fi uşor.
Cu ce echipe crezi tu că vă veţi bate pentru salvare?
Braşovul va avea sigur viaţă grea. Apoi, mai sīnt Poli Iaşi, Bacăul, poate Bistriţa, Craiova şi Poli Timişoara. Dintre acestea trebuie să depăşim trei ca să putem juca şi la anul īn Divizia A.
Tu ce vei face din vară?
Eu mai am contract pīnă īn vara anului viitor şi mă simt excelent din punct de vedere fizic. Bineīnţeles că e foarte important ce se va īntīmpla cu echipa. Probabil că, dacă vom retrograda, mă voi lăsa, dar nu se ştie niciodată. Familiei īi spun de vreo trei ani că mă retrag, dar uite că sīnt tot pe teren. Aş vrea să mai joc cīt mă ţin puterile.

redactia@prosportcluj.ro

HaoTic
11th March 2005, 12:58
Apullum o musca in ultimu' hal, si subscriu la ce a zis Ultras16, doua echipe de franari is prea multe pentru divizia A....Clujul, Bucurestiul, Timisoara, Craiova, Iasi, sunt orase universitare, nu depouri sau gari..

Apullum poate o musca dar si tu esti o musca care te bagi unde nu-ti fierbe oala. Copile, du-te si te culca, iar daca o sa ai o erectie nu mai posta aici, mai bine inceaca singur sa vezi daca nu cumva esti homo.

Ultras
11th March 2005, 13:01
APULUM Alba Iulia - SPORTUL STUD Bucuresti
13.03.2005, ora 14.00
STADION "CETATE"

A: SALOMIR MARIAN (CLUJ NAPOCA)
A1: NAGHI MIKLOS (CLUJ NAPOCA)
A2: SOVRE OCTAVIAN (ORADEA)
R: HATEGAN OVIDIU (ARAD)
OBS: BOC ALEXANDRU (BUCURESTI)
GRIGORESCU NICOLAE (TIMISOARA)

ADelPiero
11th March 2005, 22:59
sa speram ca se va umple stadionu, macar acuma la primul meci ;)

apparte
12th March 2005, 02:11
Cred ca va bate Sportul printr-un gol marcat de viitorul stelist G Bucur!Asta daca nu va prinde Minca o zi ca-n Ghencea!Daca nu joaca Maier si Galdean,Apulum e ca si retrogradata!

Ultras
12th March 2005, 07:51
Bucur: „Nu ştiu dacă joc”



Dorit de Poli Timişoara, Rapid, Dinamo şi Steaua, Gigel Bucur va juca pīnă la urmă şi īn acest retur la Sportul. "Rămīn īn Regie. Nu ştiu dacă evoluez cu Apulum. Tot aşteptīnd concretizarea ofertelor nu prea m-am pregătit şi nu am mai jucat īn ultimele patru meciuri amicale", a declarat Bucur. Atacantul din Regie a mai spus: "Din Antalya nu am putut să ne antrenăm pe terenul nostru. Am făcut şedinţe prin săli de fotbal. Va conta cu Apulum cine se va acomoda mai uşor cu terenul." / Paul Muntenescu

EXPRES
Apulum / Prin plecarea lui Alin Paleacu la Timişoara, banderola de căpitan a lui Apulum va fi preluată de fundaşul Vasile Jercălău. / Dan Hanegar
Gazon / La Alba Iulia a nins īn ultimele 24 ore, astfel că ieri dimineaţă suprafaţa de joc era acoperită cu un strat de zăpadă de aproximativ 20 centimetri. Omătul a fost īndepărtat pīnă la prīnz de 20 de persoane beneficiare ale ajutorului social lunar de la Primărie. / Dan Hanegar
Pariu / Atacantul lui Apulum, Daniel Lupaşcu (24 de ani), a pariat pe 200 de dolari cu Iurişniţi că va īnscrie cu Sportul. / Dan Hanegar


APULUM - SPORTUL
Stadion "Cetate"
Ora 14:00 Telesport

APULUM (alb)
22. Fl. Cotora - 2. Jercălău, 27. C. Ciobanu, 20. D. Minea, 6. Ad. Popescu, 26. C. Bar - 10. Găldean, 17. Chivescu, 14. Ov. Maier - 7. Giuchici, 11. Lupaşcu
Antrenor: Alexandru Pelici
rezerve: 1. Mincă, 8. Nedelea, 9. M. Stanciu, 13. Ghenţi, 16. Iurişniţi, 18. R. Oprea, 24. Hardău.
Absenţi: Kiraly (suspendat), Bazici, Pavlovici (fără carte verde) Opric, Mihu, Zăgrean, Mitrofan şi Sīrbu (nereţinuţi īn lot)

SPORTUL (negru)
33. Stăncioiu - 15. Ciupe, 6. Secăreanu, 2. A. Raţiu, 13. L. Rusu - 7. S. Stancu, 8. Cruceru, 5. C. Lazăr, 10. T. Bălan - 9. Mazilu, 20. G. Bucur
antrenor Dan Petrescu
Rezerve: 1. Stanca, 14. Ferfelea, 17. Oae, 18. Curelea, 22. M. Nae, 23. Fl. Maxim, 21. S. Rădoi
Absent: M. Dedu (suspendat)
Arbitru M. Salomir (Cluj). Asistenţi M. Naghi (Cluj), O. Sovre (Oradea). Rezervă O. Haţegan. Observatori A. Boc (Bucureşti), N. Grigorescu (Timişoara)
Bilete: 70.000 lei (intrare generală), 30.000 de lei (elevi, pensionari)

12 martie 2005

http://www.gsp.ro/index.php?a=2477&shift=1

ADelPiero
12th March 2005, 15:58
Atac nou

Giuchici şi Lupaşcu vor forma cuplul de atacanţi al Unirii īn retur, ambii fiind de fapt reveniri la Unirea. "Mă bucur că am rămas aici, unde m-am simţit foarte bine īn trecut. Vreau să răsplătesc insistenţa acestor oameni", a declarat Miro. Lupaşcu va susţine duminică primul meci oficial după o pauză de aproape un an, cugireanul accidentāndu-se grav pe 9 aprilie 2004, tocmai la Alba Iulia. Acesta crede că va avea o contribuţie esenţială īn prima etapă şi s-a īncumetat să pună un pariu pe 200 $ cu Iurişniţi, promiţānd că va marca īn poarta Sportului. "O asemenea presimţire am avut īn urmă cu 2 ani şi am deschis scorul īntr-un meci cu "U" Cluj", a opinat Lupaşcu.

P.S. o sa fiu in "actiune" maine, pe stadion :evil: /hello

Ultras
12th March 2005, 16:39
Elev sau pensionar? :evil:

ADelPiero
12th March 2005, 17:09
elev pana in vara :D ... pana cand ramane Unirea in A :evil:

Ultras
12th March 2005, 17:29
Si din vara pensionar... :D

ADelPiero
12th March 2005, 17:57
nu:D ... din vara o sa fiu presedintele,antrenorul si patronul echipei :D:D:D (daca pica in B) ... preiau eu echipa :evil:

clasil
12th March 2005, 20:34
HAI UNIREA!!!!!!!!!!:yeah: /hello :yeah: POATE SA-MI SPUNA CINEVA UNDE V-A FI TRANSMIS MECIUL? PE CE PROGRAM?

VA ROG SA-MI SPUNETI CA VREAU SA-L VAD!EU SINT DE LOC DIN ALBA IULIA DAR ACUM LOCZUIESC IN GERMANIA!M-AS BUCURA SA VAD SI EU MECIUL /hello :yeah: :help: /OLE/ /hello /hello

llcosmin
12th March 2005, 23:46
Bate Sportul...ii alearga pe astia de la Alba Iulia de nu o sa stie cat e scorul :D

ADelPiero
13th March 2005, 00:40
(...) VA ROG SA-MI SPUNETI CA VREAU SA-L VAD! (...)

telesport il transmite;)

HAI Unirea :yeah:

ucluj1919
13th March 2005, 00:56
Apulum si Sportul sunt doua echipe mai saraci. Egal: 1-1

fia
13th March 2005, 12:12
nu:D ... din vara o sa fiu presedintele,antrenorul si patronul echipei :D:D:D (daca pica in B) ... preiau eu echipa :evil:
Auzi, nu ma transferi si pe mine ceva acolo, maseor, antrenor de portari, ala de cara mingiile, ceva sa imi dai si mie 20-30.000 de$ pe an? Sau poate ma faci administrator delegat, ca am auzit ca se castiga bine si nu faci nimic :evil:

ADelPiero
13th March 2005, 13:46
fia iti ajunge 1000/luna

ON-TOPIC: HAI UNIREA HAI UNIREA HAIDEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!! U-NI-REA !!!!!!!!!!!! U-NI-REA !!!!!!!!!! M`AM TIRAT LA MECI !!!!!!!!!!!!! HAI UNIREA !!! /OLE/

fia
13th March 2005, 13:49
De atat ma vezi tu mah? De 1000 pe luna? Pai pana si ultimul amarat din Divizia A ia mai mult de atat...

Poti sa ma pui si la carat cu targa :D, sa vopsesc dungile la teren, stiu sa fac o groaza de chestii :)

apparte
13th March 2005, 15:46
Cred ca va bate Sportul printr-un gol marcat de viitorul stelist G Bucur!Asta daca nu va prinde Minca o zi ca-n Ghencea!Daca nu joaca Maier si Galdean,Apulum e ca si retrogradata!
Am gresit,n-a dat doar unul! :evil: :D Si se mai baga si Balan!

PadrinoDog
13th March 2005, 16:16
O, ce bataie la pielea goala. Imi pare rau de Apullum, o echipa frumoasa dar nesustinuta financiar. Felicitari Sportul!

SilverZeus
13th March 2005, 16:17
...impresionanta victoria bucurestenilor...nu ca rupe Apulum gura Diviziei A, dar ....se pare ca se cam contureaza deja viitoarele participante din div B

ADelPiero
13th March 2005, 16:23
NO COMMENT ... doar atat: de la eliminare s`a stricat totul ! ........si inca ceva: SOLIMIR :rosu:

remus
13th March 2005, 18:16
un meci ciudat . dupa scor .

are apulum probleme financiare? Asa se zvoneste .

himi
13th March 2005, 18:17
APULUM - SPORTUL 0-4 / 17:45
Pelici: „Drumul meu la Alba se opreşte aici”
Tehnicianul lui Apulum, Alexandru Pelici, şi-a anunţat demisia la finele meciului. "Jocul şi īnfrīngerea stau la baza acestei decizii, dar şi atitudinea unor jucători. Cred că e şi altceva la mijloc! Drumul meu la Alba Iulia se opreşte aici", a răbufnit tehnicianul la conferinţa de presă. Pelici şi-a luat la revedere de la jucători şi de la preşedintele Măluşel

ADelPiero
13th March 2005, 18:40
sincer sa fiu .... ma gandeam ca va renunta ... :(:(

fia
13th March 2005, 18:49
E pacat... poate mai trebuia sa-si mai acorde o sansa...

ADelPiero
13th March 2005, 19:13
asta e a 2`a oara ... nu stiu cate sanse poa` sa`si mai acorde... dak tot asa ramane situatia... :(

clasil
13th March 2005, 19:27
:thinkso: PACAT DE UNIREA. SINT TOTAL DEZAMAGITA :scared:

ADelPiero
14th March 2005, 02:17
apai eu ...m`ai ales ca batea crivatu` in mine de m`o imbolnavit ... la final, cand era 2-0, am zis: e gata nu mai am ce sa vad ... si am zis ia stai sa mai vad continuarea(atacau ai nostrii si speram la golul de onoare)... si poc 2 contra atacuri ...2 goluri ... 4-0 :shock:

HaoTic
14th March 2005, 09:42
La fel ca si-n meciul cu Farul a am asteptat sa primim 2 goluri ca sa atacam ca lumea. Pe langa jucatori care nu pot depasi o anumita conditie se pare ca si Pelici a fost depasit de importanta partidei. Mentinerea lui Chivescu, inlocuirea lui Maier cu R.Oprea (cred ca Maier nici la 50 ani nu joaca asa de rau cum a facut-o ex internationalul de juniori), plus partitura tactica aceeasi pe care ne-o stie toata lumea. Plecarea lui Paleacu atarna greu la mijlocul terenului, nu mai exista faza de constructie, toate mingile sunt aruncate inainte. Si inca o observatie: pentru prima oara spectatorii si-au huiduit proprii jucatori. Toate au o limita.Asta este, sa ne bucuram de ce meciuri ne-au mai ramas de jucat in prima divizie.

claudio25ro
14th March 2005, 09:57
am aut intuitie....joaca bine de tot Sportul
Alba-Iulia..mai incercati si la anul..daca nu ajunge-ti in B

ADelPiero
14th March 2005, 11:31
da.... intradevar, la finalul meciului jucatorii sportului au fost aplaudati de tot stadionul ... iar cei unirisiti HHHHHHUUUUUUUUUiduiti!

nici macar nu au avut (uniristii) bunul simt sa salute stadionul ...:rosu:

be@
15th March 2005, 23:17
Sa stiti ca si la Iasi studentii au fost aplaudati atunci cand au castigat cu 3-1,iar noi eram intr-o situatie disperata! Iesenii stiu sa fie FAIr-PLAY si sa-i felicite pe cei mai buni!

ADelPiero
15th March 2005, 23:27
be@, si noi cum suntem ?crezi ca "ne pregatim pentru Champion League":evil: ? ... la noi cine vine si joaca bine si spectaculos este aplaudat ... !!!