PDA

View Full Version : Pregatirea de Iarna (2004-2005)



uti2102
3rd January 2005, 15:27
Noul an, anul in care jucam din nou in primavara europeana, incepe cu traditzionala "pregatire de iarna".

Reunirea lotului Stelei este programata pe 10 ianuarie 2005, ora 15.00, la Stadionul "Steaua". Pe 14 ianuarie este prevazuta vizita medicala la Institutul de Medicina Sportiva din Complexul National, urmand ca in perioada 16-28 ianuarie, echipa noastra sa plece in Cipru, la Larnaka, pentru un stagiu de pregatire.
Acolo, Steaua va disputa mai multe meciuri amicale, pe 23 ianuarie impotriva campioanei Bulgariei, Levski Sofia, pe 25 ianuarie cu Steaua Rosie Belgrad si pe 27 ianuarie cu Sparta Praga. Ultima partida este, deocamdata, neconfirmata. Este posibil ca, inaintea primului joc, cel cu Levski, sa mai fie programat inca un joc amical cu un adversar al carui nume va fi stabilit ulterior.
La inceputul lunii februarie, Steaua se va deplasa in Italia pentru un alt stagiu de pregatire, pe 9 februarie fiind programat la Como (ora 20.00) o partida amicala cu celebra formatie Internazionale Milano. /hello
(Informatzii din ProSport)

Ar fi bine sa se materializeze shi transferul lui Mansour.

iulian
3rd January 2005, 17:53
Patronul Stelei, Gigi Becali, a ajuns la un acord cu agentul jucatorului senegalez Gueye Mansour, pentru transferul acestuia in Ghencea. Atacantul lui Poli AEK Timisoara va deveni jucatorul Stelei incepand din acest retur, urmand ca perioada contractului sa fie stabilita dupa ce jucatorul va reveni in tara din vacanta.
SteauaFc.ro

Mariusmadmax
3rd January 2005, 20:20
si amicalele alea cu Spartak , Steaua Rosie B , Levski nu sunt de ici de colo ...

OwenSkeet
4th January 2005, 10:06
Astea da meciuri de pregatire nu ce faceau astia cu Piturca....;)

uti2102
4th January 2005, 11:20
A aparut o "problemioara".... Meciul cu Inter e programat la aceeashi data la care Romania joaca un amical de pregatire cu Slovacia. Shi cum programul natzionalei era anuntzat dinainte.....de data asta stelishtii nu vor avea dreptate daca nu vor lasa jucatorii la lot, orice s-ar zice. Ori muta amicalu', ori Pitzi se arata intzelegator (nu prea cred...).... :mda:

Mariusmadmax
4th January 2005, 20:17
Piturca nu are incotro , pentru ca se implineste exact un an de cand nu a lasat jucatorii la Nationala ... acum sunt alte interese ...
Sper sa nu fie iarasi scandal .

uti2102
4th January 2005, 21:34
Pitzurca era acoperit de regulament, Zenga nu mai este....

inter
4th January 2005, 23:11
alpopa stai flexat, ca dupe cate spusa jiji , va mutati la Craiova :D:D:D
lui iulian, ii dau bilet la pret redus, dar problema e cu tine, vei mai vedea vreun meci disputat "acasa" de favoriti ... sau o sa sustii echipa in deplasarile din Buc.? :p

uti2102
4th January 2005, 23:51
:happy Hehe, ce iluzii ishi fac oltenii. Cred k le ploua in gura la auzul ca Steaua s-ar muta in Banie. Ce mai Stiintza, ce mai Maxima.... :evil:
O sa-l vezi pe Pacala ca se declara rosh-albastru din nascare... /hello

Marquise MGP
4th January 2005, 23:59
se muta da de la anu ca sa joace craiova dimineata si steaua seara :) .
ce bine lear mai sta la matineu

inter
5th January 2005, 01:48
popica, jucati cu Inter un amical ? :D:D
cum era cantecul ala al timisorenilor?

10, 10 ,10 va vom da........ /hello /hello

:drak: , :drak: , :drak: sa va ia .... /hello /hello

.........................................

Un solo colore, un solo amore.....e nerazzurro il mio cuore :yeah:

iulian
5th January 2005, 02:05
pai de ce ? jucam cu rezervele rezervelor ? ai de grija ca va scoatem calcio din cap :D

inter
5th January 2005, 02:12
sweet dreams ....
comenteaza safta meciul?
unde jucati ? la Appiano? ca pe Meazza tre sa platiti bilet :p

Catalanul
5th January 2005, 02:14
singura sansa a stelei este de a face un egal :D (daca Inter prinde o zi proasta :mda: ) da` nu o vad pe Steaua in stare de a invinge pe Inter :drak: deci merg pe un 3-0 pentru nerazzurri :)

Mihai
5th January 2005, 02:49
Eu sincer sper sa ia bataie Steaua rau de tot (si nu o zic cu rautate)! Ca daca bat, scot un egal sau iau bataie onorabil o sa li se urce la cap! Si sa-i vezi tu dupa aia pe baieti cum stau ei la o cafea si zic: "Am facut ce am facut cu Inter, sa vezi ca ii calcam in picioare pe Valencia"! Trebuie sa aiba incredere in ei! Dar nici chiar in halul asta! In rest daca as stii sigur ca nu se califica Steau in UEFA atunci as tine clar cu ei! Dar asa poate se ambitioneza si mai mult!:ok:

Mariusmadmax
7th January 2005, 21:36
Inter - Steaua 1-2

Saber Rider
14th January 2005, 12:11
Steaua va efectua īn această iarnă două stagii de pregătire. Unul īn Cipru, īntre 16 şi 28 februarie, şi celălalt īn Italia, īn perioada 31 ianuarie - 14 februarie. Gigi Becali a plătit ieri toate cheltuielile pe care gruparea din Ghencea le va face īn ambele turnee.
"150.000 de euro, atīt am dat. Atīt mă costă pe mine pregătirea Stelei īncepīnd de duminică şi pīnă la ora jocului cu Valencia", a declarat Becali, care a mărturisit că īncearcă să compenseze din drepturile TV ale meciului de acasă cu Valencia: "UEFA ne-a dat undă verde că putem trata noi direct. Am primit deja o ofertă de 160.000 de euro, dar eu vreau mai mult".


Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 14.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=33403)

Saber Rider
14th January 2005, 14:45
Fostul jucător al echipelor FC Naţional şi FC Braşov, Boris Keca, a efectuat, vineri, vizita medicală alături de jucătorii stelişti şi a declarat că īn cīteva zile va semna contractul cu gruparea din bulevardul Ghencea.

"Am vorbit cu prietenul meu Slavişa Mitrovici, care s-a transferat īn Emiratele Arabe Unite şi mi-a zis că īi pare rău că nu a venit şi el la Steaua ca să jucăm īmpreună ca īn Cotroceni", a afirmat Keca.

Keca a precizat că de vineri va īncepe antrenamentele cu Steaua. "Eu am mai jucat cu Valencia cīnd eram la FC Naţional şi am īnvins această echipă cu 1-0 īntr-un amical. Sper să se repete istoria. Orice este posibil, chiar şi o surpriză", a spus Keca despre īntīlnirea cu echipa spaniolă din 16-imile Cupei UEFA.



La vizita medicală s-a prezentat şi Bănel Nicoliţă, care a semnat cu Steaua un contract valabil din iunie 2005. FC Steaua a ajuns la un acord de principiu cu Poli AEK ca Nicoliţă să vină la lotul antrenat de Walter Zenga din această iarnă.

"Īncă nu s-a rezolvat īn totalitate. Trebuie să vină Anton Doboş cu actele pentru a fi semnate. Vroiam să mă pregătesc īncă de luni cu Steaua dar regulamentele nu-mi dădeau voie. Sīnt gata să lupt pentru titlu şi cupele europene", a declarat Nicoliţă.



Adrian Neaga consideră că Steaua merită să cīştige campionatul şi că īn retur īşi va spune cuvīntul ambiţia jucătorilor. El consideră că Steaua trebuie să fructifice şansele pe care le are īn Cupa UEFA.
"Ne vom ajuta patronul să nu piardă la pariuri, acest lucru ne motiveză şi pe noi. La acest nivel nu ne mai interesează banii pe care i-am putea lua īn caz de calificare", a spus Neaga.
"Avem nevoie de Mutu la echipa naţională şi sper ca la Juventus să atingă vīrful carierei. Talentul şi valoarea l-au propulsat acolo", a mai spus Neaga.

George Ogăraru a declarat că cel mai mult īşi doreşte să cīştige campionatul."Īn Cupa UEFA avem şansa de a demonstra că o echipă din Romānia poate elimina campioana Spaniei", a spus Ogăraru.
Ogăraru a precizat că se bucură pentru Adrian Mutu.
"Eu visez īnsă ca īntr-o bună zi să joc la AC Milan”. Andrei Cristea crede că orice romān se bucură de transferul lui Mutu la Juventus Torino.

Mijlocaşul Gabriel Boştină a spus că īn returul Diviziei A va fi īntr-adevăr război, pentru că diferenţa de şase puncte īn favoarea Stelei nu este foarte mare.
"Cu Valencia avem şansa noastră. Pe stadionul din Ghencea au fost eliminate multe echipe puternice, aşa că orice este posibil", a precizat Boştină.



Jucătorii stelişti au fost īnsoţiţi la INMS de medicul Radu Paligora şi au dat unor suporteri. Fotbaliştii care au fost prezenţi la vizita medicală sīnt următorii:

- portari :
Vasili Hamutovski, Martin Tudor, Marius Toma

- fundaşi :
Daniel Bălan, Sorin Ghionea, Eugen Baciu, Mirel Rădoi, Mihai Neşu, Petre Marin, Tiberiu Curt

- mijlocaşi :
Florentin Dumitru, Gabriel Boştină, Dorinel Munteanu, George Ogăraru, Adrian Pitu, Florentin Dumitru, Sorin Paraschiv, Florin Lovin, Bănel Nicoliţă, Boris Keca
- atacanţi :
Daniel Opriţa, Cristian Ciocoiu, Laurenţiu Diniţă, Adrian Neaga, Andrei Cristea


Gazeta Sporturilor, 14.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=33442)

Mariusmadmax
15th January 2005, 22:45
Pregatirea este serioasa ...
Transferurile nu prea ...

OwenSkeet
19th January 2005, 19:34
STEAUA - ENERGYA VLADIVOSTOK 1-0


Min. 90+3 - Arbitrul a fluierat sfīrşitul meciului. Īn ciuda jocul destul de slab, de la Steaua s-au evidenţiat noile achiziţii, Guye şi Keca


Min. 90 - GOOL STEAUA, 1-0!!! Boştină a executat precis lovitura de la 11 metri, īn stīnga portarului advers!!

Min. 89 - Penalty pentru Steaua!!!! Andrei Cristea a fost lansat īn adīncime, a pătruns īn careu şi a fost faultat de portarul lui Energya!!

Min. 77 - Combinaţie a Stelei, mingea a circulat pe traseul Guye - Traore - Opriţa şi ultimul a şutat din apropierea careului peste poarta celor de la Energya

Min. 75 - Schimbare la Steaua. Marius Toma a intrat īn locul lui Hamutovski


Min. 60 - Schimbări la Steaua. Au ieşit Ghionea şi Neşu şi au intrat senegalezii Guye şi Traore


Min. 57 - Mare ocazie ratată de ruşi!!! Baciu a trimis spre Hamutovski, Sarghis a interceptat balonul, l-a driblat pe portarul stelist, dar a şutat īn plasa laterală din unghi, poarta fiind goală!!!!

Formaţia Stelei din repriza a doua: Hamutovski - Keca, Baciu, Ghionea, Neşu - Nicoliţă, Pitu, Lovin, Boştină - A. Cristea, Opriţa.


Min. 46 - Arbitrul a fluierat īnceputul reprizei a doua



--------------------------------------------------------------------------------


Min. 45+1 - Arbitrul a fluierat sfīrşitul primei reprize


Min. 38 - Atac al ruşilor incheiat cu un sut din voleu al unui jucător rus, mingea a trecut puţin pe līngă poarta Stelei

Min. 35 - Mare ratare a ruşilor!!! Neşu a pasat greşit, mingea a fost interceptată de un adversar, care a patruns si a centrat prin faţa porţii lui Hamutovski, insă un atacant al lui Energya nu a ajuns la minge

Min. 30 - Dorinel Munteanu a combinat cu Ciocioiu la marginea careului ruşilor, iar faza s-a īncheiat cu un şut puternic al ultimului respins cu greu īn corner de portarului lui Energya

Min. 24 - Bară Steaua!!! P. Marin a executat o lovitura liberă de pe dreapta şi Dică a reluat cu capul de la 8 metri īn bară!!!!

Min. 10 - Īnceputul meciul este dominat de echipa din Rusia, care a obligat-o pe Steaua să se retragă īn propriul careu. Atacurile ruşilor nu s-au concretizat īnsă īn nici o ocazie clară de gol la poarta apărată de Hamutovski.

Min. 1 - Arbitrul a dat startul primului amical al Stelei din acest an


Echipa de start a Stelei: Hamutovski - P. Marin, Rădoi, Ghionea, Neşu - Paraschiv, Dorinel Munteanu, Dică - Diniţă, Neaga - Ciocoiu
(gsp)

uti2102
19th January 2005, 22:05
Din ce vad in comentariu reiese ca jucatorii inca sunt sub influentza vacantzei, cel putzin la capitolul concentrare. Cele mai mari ocazii ale asiaticilor (Vladivostok :happy) s-au iscat din gafele jucatorilor stelishti.
Sper ca macar unul dintre senegalezi sa se transfere. :D Presimt ca o sa ne tzina noroc.

Saber Rider
21st January 2005, 12:23
George Ogăraru (24 de ani) a venit vineri dimineaţa la Larnaca, preşedintele MM Stoica aşteptīndu-l la aeroport īn jurul orei 2:30. Jucătorul a ajuns īnsă la hotel după o oră, dar a fost trezit ieri dimineaţă, la 8:00, ca şi colegii săi, pentru a efectua primul antrenament după o pauză de 4 zile. Fundaşul dreapta a ieşit pe plajă şi a alergat preţ de vreo 20 de minute sub atenta supraveghere a doctorului Radu Paligora.

Ieri, patronul Gigi Becali a spus că īn cele trei zile īn care a absentat de la pregătire, George Ogăraru "a fost la Paris, unde a avut o rundă de tratative pentru transferul la PSG. Francezii au oferit 3 milioane de euro, īnsă eu nu īl dau fără 10 milioane de euro. Pentru că George este cel mai bun fundaş dreapta din Europa".

Surse din anturajul delegaţiei steliste de la Larnaca susţin īnsă că stelistul a rămas la Bucureşti pentru a repeta analizele cardiologice, cele de la vizita medicală ieşind proaste. Medicul Elisabeta Pufulete, şefa Secţiei Cardiologie a Centrului de Medicină Sportivă, infirmă īnsă această variantă: "Cīnd a plecat de la noi vineri, pe 14 ianuarie, după vizita medicală cu echipa, Ogăraru era considerat apt de joc din punctul nostru de vedere".


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/20/home/104393009c19731f19de7_150_126_.jpg

Nici ieri, jucătorul nu a vrut să vorbească despre motivele care l-au determinat să absenteze trei zile de la programul echipei: "Am zis să păstrăm secret şi aşa voi face. Important e că sīnt aici, mă pregătesc şi gata!". Mihăiţă Neşu, colegul său de cameră, a īncercat o glumă. "Nici mie nu mi-a zis ce s-a īntīmplat. Mi-a spus doar că are probleme personale. Nimeni nu ştie nimic, zici că e vorba despre Mafia siciliană. Oricum, bine că a venit, că deja mă plictisisem să stau singur īn cameră".


"Ogăraru nu are pe paşaport nici o viză de Franţa. Iar dacă era vorba de vreo problemă medicală, nu se putea pregăti. Dar după cum se vede, el face antrenament"
Mihai Stoica, preşedintele executiv al Stelei



ZI LEJERĂ : Hīrjoneală Dică-Rădoi la tenis cu piciorul

Ziua de ieri a fost mai lejeră pentru stelişti, cuprinzīnd şi un antrenament scurt efectuat pe terenul sintetic din faţa hotelului Palm Beach. Acesta avea o mochetă care imita gazonul, īnsă s-a dovedit a fi o suprafaţă extrem de rapidă. Miniterenul este īnconjurat de portocali şi lamīi, plini de fructe. S-a jucat şi fotbal-tenis, Zenga a făcīnd la īnceput două echipe de cīte 4. De o parte Rădoi, Opriţa, Keca şi Bănel Nicoliţă, iar de cealaltă: Dică, Lovin, Neşu şi Guye. Rădoi şi Dică au nimerit pe aceeaşi parte la fileu, ei duelīndu-se aprig de mai multe ori (foto). După ce Dică a adus cele mai multe puncte pentru echipa sa, el l-a incomodat o dată pe Mirel să joace balonul cu capul, căpitanul Stelei sărind imediat: "Nea Speri, uite bre, ce face, nu mă lasă să joc!", i s-a adresat antrenorului portarilor, Andrei Speriatu, cel care a fost arbitrul īntīlnirii. Īn cele din urmă, partida a fost cīştigată de echipa lui Dică.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/20/home/10439271763d0d8d045cb_279_200_.jpg



Dumitru şi Martin Tudor au alergat cu bucătarul

Singurii care ieri au alergat pe dalele de beton din jurul hotelului au fost Martin Tudor şi Florentin Dumitru. Alături de ei a făcut jogging şi bucătarul Stelei īn Cipru (foto, stīnga). Florentin Dumitru, despre care Zenga a spus că marţi īşi va relua antrenamentele, a purtat la gīt un cronometru, el avīnd un program strict de alergare, sală de forţă, fizioterapie, pe care trebuie să-l urmeze īntocmai pentru a fi bun de joc cīt mai repede.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/20/home/104392695a3e9c9cb2fd2_230_150_.jpg



Paraschiv şi Neaga au ales o plimbare printre palmieri

Ultimii care au ajuns īnapoi la hotel după mişcarea de pe plajă au fost Paraschiv (foto, stīnga) şi Neaga, care sīnt nedespărţiţi. Ei au ales să se plimbe mai mult timp printre palmierii de pe faleză, după care au mai zăbovit cīteva minute şi īn parcul din spatele terasei de la Palm Beach.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/20/home/1043927285b4d4024978c_187_150_.jpg



Pedrazzini la discuţii cu senegalezii

După ce jucătorii şi Zenga s-au retras īn camere pentru odihnă, doar Pedrazzini rămīne de fiecare dată la terasa hotelului, īmpreună cu preparatorul fizic, Marian Lupu. Ca şi ieri, cīnd i-au chemat alături de ei pe cei doi senegalezi, cărora le-au explicat modul de antrenament fizic la Steaua. După ce africanii au plecat, Pedrazzini şi Lupu şi-au scos notiţele şi au īnceput să analizeze ce s-a petrecut la ultimul antrenament şi au trasat ce au de făcut pentru următoarele zile.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/20/home/1043927206ac579f244de_261_150_.jpg



Marea īl ajută pe Curt să-şi revină

O şedinţă specială de pregătire a făcut fundaşul Tibi Curt, revenit după o gravă accidentare la genunchi, suferită īn vara anului trecut şi din cauza căreia a fost nevoit să stea pe tuşă tot turul. El s-a descălţat la final şi a intrat īn mare, atīt cīt apa să-i acopere gleznele. Pe rīnd, Zenga, Pedrazzini şi Marian Lupu alergau alături de el şi īi arătau ce anume să facă. Spre exemplu, Walter īi spunea să sară īn apă dintr-o parte īn alta (foto), exerciţiu pentru mobilitatea gleznelor.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/20/home/104392724554aaaca2513_134_150_.jpg



Zenga a alergat de unul singur

Antrenorul Stelei nu s-a dat la o parte să facă şi el cīteva sprinturi pe malul Mediteranei. Īmbrăcat ceva mai gros, el a alergat de unul singur distanţe de cīte 200-300 de metri īn dreapta şi īn stīnga hotelului, spre mirarea pensionarilor veniţi pe plajă. De altfel, la majoritatea antrenamentelor, Walter face alături de elevii săi mişcările de īncălzire sau streching.




INFO

ARBITRI Meciul retur dintre Steaua şi Valencia, programat pentru 24 februarie, īn Ghencea, va fi condus de o brigadă din Belgia. La centru va fi Johan Verbist, iar asistenţi vor fi Claude Gregoire şi Danny Huens.

EXCURSIE Conducerea FC Steaua organizează o excursie şi pentru apropiaţii clubului, la meciul tur cu Valencia. Deplasarea se va face cu acelaşi avion cu al delegaţiei roş-albaştrilor şi costă 1.000 de euro. Īn preţ intră, pe līngă transport, două nopţi de cazare la un hotel de lux şi biletul de meci. Detaliile se pot obţine la telefonul 021.403.42.57.


Dan Udrea (Larnaca), Marius Mărgărit, Gazeta Sporturilor, 21.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=34033)

Saber Rider
22nd January 2005, 12:40
Cristea e jucătorul din lotul Stelei care are mereu zīmbetul pe buze. Şi-l păstrează chiar şi atunci cīnd se antrenează. E pe plajă şi face sprinturi desculţ, lăsīnd urme īn nisipul moale şi fin. "A fost neplăcut la īnceput aici, īn Cipru. Ploaie, grindină şi frig, īnsă acum e soare şi foarte cald, cred că ne invidiază mulţi din Romānia. Nu duc dorul zăpezii, mi-aş fi dorit nămeţi de Crăciun şi Revelion, dar ca fotbalist nu poate să-ţi placă să te antrenezi pe zăpadă", zice după care atinge cu picioarele apa Mării Mediterane.

Iese şi se īndreaptă spre hotel. Acceptă o plimbare prin grădina cu portocali. "E greu acum, campionatul la noi cuprinde această pauză mare, va fi dificil, trebuie să ne pregătim tare pentru a fi īn formă pīnă la vară. Obiectivul nostru e clar, titlul de campioană şi vom face totul pentru a-l īndeplini, dar eu zic să nu trecem uşor cu vederea dubla cu Valencia, pentru că poate, poate o eliminăm. Dacă e posibil? Bineīnţeles, īn fotbal se poate īntīmpla orice, totul e să mori pe teren pentru echipa la care joci", zice.

Imediat se opreşte sub un portocal. Zīmbetul i se transformă īn rīs: "Pele a jonglat cu portocale, Maradona cu grepfruit, de-asta au ajuns cei mai buni jucători din lume, poate o să fac şi eu acelaşi lucru aici īn Cipru, că găsesc portocale pīnă şi īn curtea hotelului".


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/1044734797a288c0cc9e5_193_155_.jpg


S-a lovit la coaste īn primul amical
Īn amicalul disputat miercuri seară, Cristea a fost lovit cu cotul de unul dintre fundaşii echipei ruse, Energye Vladivostok, motiv pentru care Andrei n-a făcut antrenament a doua zi, decīt alergări uşoare şi exerciţii la sala de forţă. "Simt o durere īn zona coastelor, īnsă nu este nimic grav, nu se pune problema să lipsesc la jocul cu Levski Sofia, de duminică", a declarat Cristea.



"Uite, aşa cum iau eu portocala asta din pom şi o storc, vreau ca şi noi, prin echipa naţională a Romāniei, să facem acelaşi lucru cu portocala mecanică şi să batem Olanda īn martie la Bucureşti"
Andrei Cristea

6 goluri a marcat Cristea īn turul campionatului, fiind golgeterul echipei alături de Adrian Neaga


Dan Udrea (Larnaca), Gazeta Sporturilor, 21.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=34098)

Saber Rider
22nd January 2005, 12:48
Prima zi cu soare plin de care steliştii au avut parte īn Cipru le-a adus şi o a doua surpriză plăcută. Zenga i-a anunţat că au liber cīteva ore pentru a se duce la cumpărături īn oraş. Autocarul a tras īn faţa hotelului şi rīnd pe rīnd Boştină, Opriţa, Neaga, Paraschiv şi ceilalţi au urcat īn el avīnd la ei borsetele cu euro sau lire cipriote. Pīnă să plece, Pitu s-a ocupat ca īn autocar să se asculte la maximum muzică cipriotă.

Peste 15 minute, maşina i-a lăsat exact vizavi de portul din Larnaca, unde de-a lungul falezei erau zeci de portocali plini cu portocale coapte şi pe cealaltă parte palmieri īnalţi şi subţiri. Steliştii s-au băgat imediat pe străzile extrem de īnguste, aglomerate şi destul de proaste ale bulevardelor din centrul capitalei Insulei Afroditei.

Opriţa, Boştină, Cristea şi Diniţă s-au oprit īn magazinul Nike. Opriţa s-a dus glonţ la raftul cu perechi de adidaşi, īnsă preţurile acestora, chiar şi īn magazinele cu reduceri, săreau de 150 de euro. Pe Ghionea īl interesa un ceas Gucci, dar īn cele din urmă a renunţat după ce l-a privit īn vitrină preţ de cīteva minute. Lui Cristea i-a plăcut un hanorac, l-a probat, după care l-a luat achitīnd 40 de lire cipriote, adică aproape 80 de euro. Aici s-au terminat şi cumpărăturile deoarece preţurile mai mult decīt piperate i-a ţinut departe de orice tentaţii pe elevii lui Zenga.

O pereche de blugi costă īn Larnaca 160 de euro, un tricou e cel puţin 50 de euro, īn vreme ce pantofii ajung la 200 de euro iar o pereche de adidaşi 160-170. "Preţuri extrem de piperate faţă de estul Europei. Nu mă pot īntoarce acasă cu mīna goală, īnsă voi face cumpărături din Italia sau Spania, că o să mergem acolo īn februarie", a spus Lovin. Grupul format din Pitu, Neaga, Curt, Ciocoiu şi Petre Marin nici nu mai intra īn magazine, rezumīndu-se să se uite de afară. "Noi n-am venit să cumpărăm, ci să ne uităm", a spus Pitu cīnd a fost īntrebat cum i se par preţurile.

Pīnă şi secundul lui Zenga, Massimo Pedrazzini, s-a speriat de preţuri. "E foarte scump īn Larnaca, nu merită să iei nimic, pentru că īn Italia găseşti mult mai ieftin tot ce e aici", a spus italianul, după care nici n-a mai intrat īntr-un magazin de parfumuri şi s-a īntors alături de ceilalţi fotbalişti la autocar. Cu mīna goală.




Ciocoiu cu ochii după motociclete

Cunoscut ca un īmpătimit al motocicletelor, Cristi Ciocoiu a fost ieri bucuros să vadă pe străzile din Larnaca multe modele noi. El s-a oprit la un moment dat līngă o motocicletă (foto) şi a studiat-o pīnă ce colegii lui au ieşit din magazin. Pasiunea lui Ciocoiu pentru astfel de mijloace de transport este mai veche, fostul atacant al lui FCM Bacău achiziţionīndu-şi un Harley Davidson.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/104469162255fae01fd51_391_580_.jpg




Bănel vrea tricoul lui Real Madrid

Bănel Nicoliţă, care a făcut pereche cu portarul Marius Toma la plimbarea prin Larnaca, a nimerit īntr-un magazin de tricouri replici ale unor mari echipe din Europa. L-a luat pe cel al lui Beckham şi s-a uitat lung la el. "M-ar prinde tricoul ăsta, dar ca să ajung la Real trebuie să muncesc mult. Cred că o să fac un efort financiar şi am să-l cumpăr", a spus Bănel, īnsă a renunţat să achiziţioneze tricoul care costa 60 de euro.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/104469145ff3fc1fc8e19_512_306_.jpg






http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/10446913644f370f47e71_512_352_.jpg
Rică Neaga





http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/10446913923a5bc45cbc7_512_348_.jpg
Adrian Pitu





http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/104469142329e6b63cc39_512_378_.jpg
Curt, Ciocoiu, Neaga





http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/1044691485ca901dfbc9b_512_372_.jpg
Neşu, Lovin





http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/104469154304cd9a019dc_512_375_.jpg
Sorin Ghionea






http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/104469157acaead7bae38_512_391_.jpg
Sorin Ghionea






http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/104469166fb5796d39177_512_255_.jpg
Daniel Opriţa



Dan Udrea (Larnaca), Gazeta Sporturilor, 21.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=34096)

Saber Rider
22nd January 2005, 12:49
Pentru prima dată de la venirea īn Cipru, Martin Tudor a făcut antrenament normal alături de colegii săi. Portarul Stelei nu s-a putut pregăti pīnă acum din cauza perioadei de recuperare pe care a făcut-o după ce a suferit o operaţie la corzile vocale la īnceputul anului. Tudor, Hamutovski şi Toma, al 3-lea goalkeeper, au fost īntinşi serios, la unul dintre exerciţii ei fiind puşi să plonjeze peste o sfoară īntinsă la īnălţimea de un metru faţă de pămīnt.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/1044776499665b09adf1d_512_406_.jpg


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/10447766057b3538d3feb_512_389_.jpg


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/21/home/1044776714e5d12dff805_512_370_.jpg


Dan Udrea (Larnaca), Gazeta Sporturilor, 22.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=34104)

Saber Rider
22nd January 2005, 13:08
Fraţii Schumi din Ghencea

Dorinel Munteanu şi Eugen Baciu s-au īntrecut ca nişte copii īntr-o cursă de karting īn care ambii au demonstrat că posedă reale calităţi de piloţi. Cei doi au profitat de timpul liber oferit de Zenga şi au mers la o pistă pentru karturi aflată la ieşirea din Larnaca, acolo unde o oră de distracţie costă 50 de lire cipriote (echivalentul a trei milioane de lei). Şofer cu experienţă, Munti s-a mirat cīnd a văzut că mai tīnărul său partener de īntrecere este foarte greu de īnvins. Cursa de 30 de minute a īnceput īntr-un ritm alert, Dorinel Munteanu (foto jos) instalīndu-se la conducere, asta şi din cauza faptului că maşina lui Eugen a cedat destul de repede. Neamţu’ şi-a aşteptat īnsă adversarul şi a mai luat o dată startul, iar Baciu a atacat īncă din prima curbă. Experimentat, Dorinel a īnchis unghiul rapid şi a ţīşnit primul pe linia dreaptă. După cīteva minute de urmărire, băcăuanul a reuşit o trecere de efect pe līngă Munti, dar acesta a revenit pe prima poziţie, acroşīndu-l uşor pe adversar pentru a-şi atinge scopul. Īn final īnsă, tot Baciu a trecut primul linia de sosire.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/01/22/home/104499649fa84cb6e3016_130_130_.jpg



Pasionat de F1

“Conduc din instinctul de şofer, dar mi-ar fi frică să mă urc pe un kart din ăla care prinde 130 de kilometri la oră, pentru că dacă nu ştii cum să frīnezi, te roteşti ca titirezul”, a spus Dorinel, recunoscīnd totodată victoria colegului său. Baciu a afirmat că nu este pentru prima oară pe o astfel de pistă, ci a luat lecţii la Bacău chiar de la fiul lui Dumitru Sechelariu: “Mă pasionează Formula 1, iar piloţii mei favoriţi au fost Jean Alesi şi Nigel Mansel. Cu Dorinel e greu să te pui, pentru că are carnet de atīţia ani şi ştie ce īnseamnă şofatul”. La final, amīndoi erau plini de transpiraţie după ce şi-au dat jos căştile de protecţie, fiind de acord că au eliminat mai multă apă decīt dacă ar fi mers la saună.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/01/21/divizia-a/1044935676f6536fc118b_200_200_.jpg



I-a zburat telefonul de 500 $

La plecare, cīnd a vrut să se urce īn taxi, Eugen Baciu a constatat că nu mai are telefonul Motorola īn valoare de 500 de dolari. Dorinel şi-a amintit că s-au ciocnit īntr-o anumită curbă şi i s-a părut atunci că a auzit ceva zburīnd pe pistă. Cīnd au ajuns acolo, telefonul era descompus īn mai multe părţi, proprietarul fiind mulţumit īnsă că a reuşit să-şi recupereze cartela pe care avea o mulţime de numere.



Tudor va urla din nou

După operaţia la laringe pe care a suferit-o īn urmă cu două săptămīni, Martin Tudor (foto) a intrat ieri la antrenamentele specifice portarilor, dar nu la aceeaşi intensitate şi durată. “Dacă nu aş striga tot timpul la jucători, chiar dacă sīnt pe teren sau pe bancă, probabil că nu aş fi avut probleme cu gītul şi nu ar fi trebuit să mă operez. Īn timpul jocului īnsă, dacă eşti īn poartă trebuie să vorbeşti cu fundaşii, dar eu ţip şi ca rezervă”, a explicat portarul. Īntrebat dacă va avea grijă de vocea sa de aici īnainte, Tudor a replicat: “Stai să intru pe teren. Voi uita imediat că am făcut operaţie şi voi urla din nou”.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/01/21/divizia-a/104493573e0f0fe519651_200_200_.jpg



Walter n-are concurenţă

Cīnd vorbeşte de tehnicianul Stelei, Meme are numai cuvinte de laudă: “Am lucrat pīnă acum exclusiv cu antrenori extracomunitari, iar acum am plăcerea să colaborez cu unul comunitar, care nu pierde prea mult din timpul liber. Cīnd vom avea mai mulţi antrenori care cară după ei laptop-uri, atunci vom creşte nivelul fotbalului”. Preşedintele roş-albaştrilor a spus că nu este mīndru de ceea ce a făcut īn cei doi ani şi jumătate de cīnd este īn Ghencea, cu excepţia ultimelor şase luni, cīnd a colaborat cu Zenga şi a simţit că face cu adevărat ceea ce ştie.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/01/21/divizia-a/104493570a33ea2d30d50_200_200_.jpg


Interviu - Meme nu vrea 18 echipe

Preşedintele Stelei se opune din răsputeri, nedepăşind īnsă limita bunului-simţ, trecerii la sistemul cu 18 echipe şi crede că dorinţa lui Mircea Sandu de a organiza īn Romānia CE din 2012 nu este un act de vitejie.

- Ce părere aveţi de propunerea revenirii la sistemul cu 18 echipe?
- Meme Stoica: Numai un singur animal e consecvent, dar se pare că noi nu facem parte din regnul animal dacă ne tot sucim. Nu salut deloc această iniţiativă, pentru că mi se pare absurd să revenim la celălalt sistem după ce noi l-am ales pe acesta.

- De ce credeţi că se vrea asta?
- Probabil că unele echipe din primul eşalon nu au avut meciuri destule cum am avut noi şi prin cupele europene, şi mai vor patru īn plus, de parcă s-ar rezolva vreo problemă a creşterii calităţii jocurilor.

- Cum vedeţi dumneavoastră organizarea fotbalului intern?
- Diviza A cu 12 echipe şi sistem play-off şi play-out, precum şi o serie de Divizia B. Şi să nu-mi spună mie cineva că Midia Năvodari nu poate să joace la Satu-Mare, că nu cred că nu ai bani pentru o deplasare mai lungă dacă vrei să stai īn “B”.

- Mircea Sandu vrea ca Romānia să se implice īn organizarea Campionatului European din 2012.
- Achiziţionarea Caietului de sarcini nu mi se pare un act de vitejie. Nu se rezolvă problema cu patru stadioane noi, dacă noi nu avem autostrăzi, capacitate hotelieră, adică infrastructură. Mă surprinde modul ireverenţios īn care Mircea Sandu s-a adresat politicienilor.


"Văd cum cei de la Valencia cad ca spicele, dar ar mai trebui să pice cīţiva ca să ne echilibrăm. Preţul lui Pleşan era de 500.000 de dolari, dar el a ajuns la acea sumă exorbitantă din cauza ambiţiei patronului"
Meme Stoica, preşedinte Steaua




Senegalezii ar putea fi īmprumutaţi
Cei doi jucători de culoare veniţi īn probe au fost ieri la Limassol īmpreună cu preşedintele Mihai Stoica pentru a rezolva problema legată de viza de Romānia. “Am beneficiat de bunăvoinţa consulului, şi acum totul este īn regulă. Īi vom mai vedea la lucru, probabil, īn meciul cu Levski Sofia, după care ei vor pleca, pe 24 ianuarie, īn Romānia”, a spus Stoica, adăugīnd că dacă se va ajunge la o īnţelegere cu Noende şi Traore, ei vor fi īmprumutaţi la o echipă din ţară pīnă “se vor acomoda cu rigorile fotbalului romānesc”.




Cu gīndul la Ayala

Andrei Cristea (foto) s-a plimbat pe plaja mării după ce īn noaptea precedentă nu a putut dormi din cauza unor dureri īn zona coastelor. “M-au cam lovit ruşii de la Vladivostok. Īnsă mă pot consola cu gīndul că nici eu nu am rămas mai prejos”, spune, şi surīde cu subīnţeles, tīnărul stelist. El nu a intrat īn programul normal al echipei după respectiva accidentare, dar nu va avea nici un fel de problemă pīnă la meciul contra Valenciei. Cristea speră ca viteza pe care o are să surprindă apărarea “liliecilor”, formată din Ayala şi Marchena.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/01/21/divizia-a/104493581f2ce2d98458a_200_200_.jpg



Zenga a exemplificat

Staff-ul tehnic a pus accent doar pe pregătirea fizică la antrenamentul de ieri-dimineaţă. Walter Zenga a insistat pe alergările cu ruperi de ritm şi pe exerciţiile de coordonare şi nu a mai programat nici o miuţă la final. Ca să-şi motiveze şi mai mult jucătorii, italianul s-a antrenat īn unele momente cot la cot cu ei, arătīnd o formă fizică de invidiat.



Forţa este cu ei

Zenga pune mare preţ pe dezvoltarea forţei motrice a elevilor săi. Astfel, sīnt nelipsite şedinţele de sărituri peste garduri ale lui Neaga şi compania. Chiar dacă sīnt extenuaţi după acest segment de antrenament, steliştii se declară conştienţi de necesitatea unui astfel de exerciţiu īn vederea meciului cu Valencia. Aici se pare că este şi unica diferenţă majoră pe care o vede Walter Zenga īntre roş-albaştri şi “lilieci”, forţa lotului stelist fiind inferioară ca īntreg, precum şi pe compartimente, celei a valencienilor.



S-au speriat de preţuri

Steliştii au fost la cumpărături prin Larnaca, dar nu au rămas īncīntaţi de vizita făcută. Unii au considerat că preţurile sīnt exagerate, īn vreme ce alţii au fost de părere că nu se prea găsesc noutăţi īn materie de modă. După ce a colindat cīteva magazine mai selecte, Daniel Opriţa (foto) a reuşit să-şi satisfacă gusturile cumpărīnd cīteva bluze mai interesante.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/01/21/divizia-a/1044935880d2977957e6c_200_200_.jpg


marius.pantaie@prosport.ro, ProSport (http://www.prosport.ro/index.php?c=5&a=47962)

Mariusmadmax
22nd January 2005, 16:30
Cateva chestii nelamurite ...
Ogararu...
jocul slab din primul amical ...
avalansa de interviuri ale lui MM...
etc

OwenSkeet
24th January 2005, 08:21
Steaua - Levski Sofia 2-0
Au marcat A. Cristea (47), E. Baciu (70)
Steaua: Hamutovski (73, M. Tudor) - Keca, E. Baciu (73, Curt), Ghionea (60, Rădoi), Boştină - B. Nicoliţă, Lovin (60, Paraschiv), Guye (46, Ogăraru) - Opriţa (60, Dică), A. Cristea (60, Diniţă), Traore (46, Pitu)

Saber Rider
25th January 2005, 11:40
Larnaca. Plimbare prin grădina cu portocali din faţa hotelului Palm Beach. "Andrei, numai cu presa stai! Cīnd deschid ziarul pe tine te văd peste tot", zice Pedrazzini. Cristea zīmbeşte. "Ştiu că imaginea e foarte importantă. Eu cīnd vorbesc cu ziariştii, practic, mă adresez fanilor, că nu pot discuta cu 30.000 sau 100.000 īn acelaşi timp". De aici se leagă dialogul.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/24/home/10474807549fb94f783cc_170_140_.jpg

- Andrei, de ce crezi că după doar 6 luni eşti atīt de simpatizat de suporterii Stelei?
- Golul marcat cu Dinamo, cīnd i-am bătut la ei acasă, m-a făcut idol īn Ghencea. Este incredibil să auzi cum un stadion īntreg īţi scandează numele.

- Ce īi trebuie Stelei īn retur pentru a nu pierde avansul de 6 puncte pe care īl are īn clasament?
- Concentrare. Să uităm că avem acest avans! Oricum, primele 5 etape sīnt cruciale. Lupta se va da īn 3. Steaua, Dinamo şi Rapid. FC Naţional nu mai contează, că s-a destrămat.

- Cīnd auzi numele Valenciei, la ce te gīndeşti?
- La cea mai bună formaţie din lume pe 2004. Pentru mine, visul anului 2005 e să trecem de campioana Spaniei, o echipă mare de tot, care are īn lot o constelaţie de vedete. Dar īn fotbal se poate īntīmpla orice, totul e să mori pe teren pentru echipa la care joci.

- Ce nu-ţi place deloc īn fotbal?
- Meciurile ale căror rezultate le ştii dinainte.

- Ce este cel mai dificil īn viaţa de fotbalist?
- Să rezişti presiunii psihice uriaşe care există atunci cīnd joci la echipele mari.

- Şi cel mai uşor?
- Atunci cīnd īnvingi ţi se pare că viaţa de fotbalist este Raiul pe pămīnt.

- Care e fost gestul care te-a emoţionat cel mai tare īn 2004?
- Ajutorul dat ţărilor afectate de tsunami.

- Care a fost cel mai bun sfat pe care l-ai primit de la părinţi?
- Să fiu cu bun-simţ peste tot unde mă duc şi să am respect faţă de oameni. Apoi să fiu cinstit şi corect.

- Ce carte ai acum, īn cantonament, pe noptieră?
- Biblia.

- Ce anume n-ai putea face niciodată?
- Să fur.

- Dacă ai fi prim-ministru, care ar fi primele 3 măsuri pe care le-ai lua?
- Nu ştiu 3, dar ştiu că prima ar fi să ajut sportul şi să construiesc un stadion de nivel european īn Romānia.




Au plecat şi cu echipamentul !

Cei doi senegalezi au părăsit ieri cantonamentul Stelei, roş-albaştrii renunţīnd la achiziţionarea lor

Atacantul Mohammadou Traore (foto 1, 23 de ani) şi mijlocaşul defensiv Gueye Adama (foto 2, 22 de ani) au petrecut 5 zile alături de stelişti, īn cantonamentul din Larnaca. După primul lor meci īn roşu-albastru, cīnd au jucat cīte o jumătate de ceas la 1-0 cu Energhia Vladivostok, Zenga şi MM Stoica păreau īncīntaţi de calităţile senegalezilor. Cei doi au evoluat cīte o repriză şi duminică, la 2-0 cu Levski Sofia, dar prestaţia lor, adăugată comportamentului din timpul antrenamentelor, i-a făcut pe oficialii grupării din Ghencea să-i anunţe că nu sīnt suficient de valoroşi pentru a juca la Steaua.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/24/home/104748253a2916611ba36_512_476_.jpg
Foto1

Ieri dimineaţă, Traore şi Gueye au părăsit hotelul din Larnaca şi au plecat spre Bucureşti, de unde vor lua drumul Africii. Cīnd senegalezii erau deja īn avion, masorii liderului, care se ocupă īn stagiul din Cipru şi cu evidenţa echipamentului, şi-au dat seama că ei plecaseră şi cu genţile īn care se aflau tricouri de joc, de antrenament şi treninguri primite de la Steaua !


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/24/home/104748225e70a275b9fff_512_565_.jpg
Foto2





Declaraţii MM Stoica

19 ianuarie: "Am avut mulţi străini īn probe la Steaua, dar nici unul n-a fost de nivelul acestora. Sīnt o surpriză plăcută pentru mine. Acum ar fi greu să poată prinde primul 11, īnsă ei reprezintă o bună soluţie de viitor"

24 ianuarie: "Atacantul e slăbuţ, iar mijlocaşul, chiar dacă ştie cu mingea, nu are forţă. Ne-am schimbat părerea pe care ne-o făcuserăm despre ei după primul amical"




Distracţie pe plajă

După amicalul de duminică, 2-0 cu Levski Sofia, Zenga şi-a scos ieri dimineaţă jucătorii la o refacere inedită pe plaja Mării Mediterane, īntr-un loc ticsit cu afişe pe care scria că fotbalul este strict interzis īn zonă. Tehnicianul a propus exerciţii inedite. De exemplu, i-a aliniat pe fotbalişti īn şir indian, dorind să vadă cine dă mai repede mingea cu mīna printre picioarele colegului din spate (foto 1). Formaţia care pierdea era nevoită să facă 10 flotări la final. Apoi a īmpărţit lotul īn două echipe şi fiecare dintre acestea trebuia să joace un fel de volei pe plajă īn care mingea să fie lovită doar cu capul şi din maximum 3 atingeri, cei mai buni la jocul aerian dovedindu-se Dică, Opriţa, Rădoi şi Ghionea. La final, mulţi dintre stelişti s-au descălţat şi au intrat īn apa Mării Mediterane. Neaga, Boştină şi Curt au fost mai reticenţi şi au ajuns īn apă doar pīnă la glezne, īn vreme ce Lovin, Ogăraru şi Neşu s-au aventurat īn larg pīnă la brīu şi s-au bălăcit alături de alţi turişti mai īn vīrstă (foto 2).


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/24/home/1047482877f5e4b0fbf82_512_305_.jpg
Foto1


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/01/24/home/104748321cbd9c1c53241_512_447_.jpg
Foto2




Azi, amical cu Steaua Roşie, live pe www.gsp.ro

Roş-albaştrii vor disputa astăzi cel de-al treilea amical al turneului din Cipru. Adversară le va fi campioana Serbiei, Steaua Roşie Belgrad, meciul urmīnd să īnceapă de la ora 16:00. Puteţi afla amănunte īn timp real accesīnd site-ul www.gsp.ro. Iniţial, sīrbii invitaseră Steaua să joace la baza lor, aflată la 40 de kilometri de Larnaca, īnsă Mihai Stoica şi Zenga n-au acceptat din cauza stării proaste a gazonului. Conducerea grupării din Belgrad a fost de acord să vină la Larnaca abia după ce Steaua a anunţat că va suporta toate cheltuielile amicalului, adică īnchirierea terenului şi baremul arbitrilor.



Dan Udrea (Larnaca), Gazeta Sporturilor, 25.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=34380)

OwenSkeet
28th January 2005, 08:20
Steaua - FC Zemun (Serbia, prima ligă) 0-1
A marcat Milijas (32-penalty)
Steaua: M. Tudor - Keca (46, Ogăraru), Curt (46, Rădoi), E. Baciu (46, Ghionea), Neşu (46, P. Marin) - B. Nicoliţă (60, Opriţa), Pitu (46, Paraschiv), Lovin (60, N. Dică), Boştină - A. Cristea (60, Ciocoiu), Diniţă (60, Neaga). Antrenor Walter Zenga

dragos_popa17
28th January 2005, 09:00
Se pare c-a fost mai mult kickboxing decat fotbal in meciul asta. Ma asteptam la mai mult din partea sarbilor, dar se pare ca Steaua Rosie si Zemun s-au remarcat doar prin intrari foarte dure. Eu unul nu m-as ingrijora de rezultat. Sa fim seriosi, Steaua a avut un singur titular in prima repriza, pe Bostina, in rest fiind jucatori care de obicei sunt rezerve. Si asa cele mai multe ocazii le-au avut ei. Iar pe cand au inceput sa intre titularii nu s-a mai jucat fotbal, cel putin din partea adversarilor.

Mariusmadmax
28th January 2005, 21:05
Neaga si-a revenit !!!
Putoarea !!!

OwenSkeet
28th January 2005, 22:00
STEAUA - FC THUN 2-1


Min. 90+3 - Arbitrul a fluierat sfīrşitul meciului


Min. 70 - GOOL STEAUA, 2-1!!! A. Cristea a pătruns pe stīnga, a trimis īn careu şi Dică a adus Steaua īn avantaj din 6 metri!!


Min. 60 - A. Cristea īn locul lui Ciocoiu


Min. 59 - GOOL FC THUN, 1-1!!! Moser a scăpat pe dreapta printre Ghionea şi P. Marin şi a egalat şutīnd pe sub Hamutovski!


Min. 46 - Schimbări la Steaua. Nicoliţă īn locul lui Lovin şi Keca īn locul lui Ogăraru


Min. 46 - Arbitrul a fluierat īnceputul reprizei a doua



--------------------------------------------------------------------------------

Min. 45+1 - Arbitrul a fluierat sfīrşitul primei părţi


Min. 38 - Cea mai mare ocazie a celor de la FC Thun!!! Aegerter a trimis cu capul peste poartă, singur cu Hamutovski, din 7 metri, după o centrare de pe dreapta!!!

Min. 31 - Opriţa a pătruns pe stīnga şi a şutat din unghi, īnsă portarul lui FC Thun s-a īntins şi a respins īn corner

Min. 27 - Prima acţiune periculoasă a elveţienilor se īncheie cu un şut peste poarta lui Hamutovski

Min. 9 - GOOL STEAUA, 1-0!!!! Opriţa a centrat de pe dreapta cu piciorul stīng şi Dică a īnscris cu capul din 5 metri


Min. 1 - Arbitrul a fluierat īnceputul partidei


Echipa de start a Stelei: Hamutovski - Ogăraru, E. Baciu, Ghionea, P. Marin - Rădoi, Lovin - Opriţa, Dică, Boştină - Ciocoiu
(gsp)

uti2102
29th January 2005, 11:22
Ce pofta are Dicone ! :D

OwenSkeet
29th January 2005, 16:22
da a fost meciul lui..:D;)

dragos_popa17
29th January 2005, 18:01
E bine daca si-a revenit Dica. Se pare ca numarul 10 ii face bine, iar Steaua are nevoie de un numar 10 acum. Poate evolutiile sale se datoreaza si faptului ca joaca in spatele atacantilor acum, unde s-a remarcat si la FC Arges. In tur s-a vazut ca postul de mijlocas lateral nu-i prea convine. Si pe vremea lui Piti juca mijlocas dreapta, insa avea mult mai multa libertate si aparea des in centru.
O alta surpriza placuta a fost Bostina. Joaca din ce in ce mai bine si eu unul cred ca ar trebui sa fie titular. Tot cautam inlocuitor pentru Dorinel Munteanu prin alte parti cand ii avem pe Dica si Bostina in ograda, doi mijlocasi care pot juca dupa parerea mea oriunde la mijloc.

Mariusmadmax
29th January 2005, 19:31
Neaga ?
Nimic !
... mai are si nervi !

inter
7th February 2005, 12:17
MILANO - Mercoledģ 9 febbraio, allo stadio "Giuseppe Sinigaglia" di Como (ore 14.30), l'Inter di Roberto Mancini affronta in amichevole lo Steaua Bucarest di Walter Zenga. L'incasso sarą in favore dell'associazione "Bambini in Romania" di Don Gino Rigoldi con la quale, sin dalla sua fondazione, nel 1999, F.C. Interazionale Milano collabora attraverso Inter Campus Estero
I biglietti (10 e 5 euro) per assistere mercoledģ a Inter-Steaua si possono trovare presso le abituali prevendite del circuito TicketOne e saranno disponibili anche presso i botteghini dello stadio "Giuseppe Sinigaglia" di Como. Per maggiori informazioni sull'Associazione di Don Gino Rigoldi consigliano di visitare il sito www.bambiniinromania.it

sa vedem ce face Steaua ....

uti2102
7th February 2005, 22:55
Intereseaza mai putzin ce face, mai ales ca la Inter probabil o sa joace multe rezerve...Ideea e sa nu se accidenteze nimeni shi sa mai faca un exercitziu tactic shi de concentrare.
Nu rezultatul e important. Sper ca jucatorii sa conshtientizeze asta, in sensul de a nu li se "urca la cap" vreo eventuala isprava...

inter
8th February 2005, 22:11
:o: :o: ce optimist esti popica :drak: "eventuala isprava" :evil:

dragos_popa17
9th February 2005, 20:21
Uite ca n-a bagat Interul rezervele iar scorul 2-1 e unul multumitor, mai ales ca au lipsit Radoi, Munteanu si Oprita. Ne da sperante pentru meciul cu Valencia

Mariusmadmax
11th February 2005, 22:29
ce sut la Adriano ala !!!!!!!!!
si ce prestatie de doi bani la Khamu ...