PDA

View Full Version : Cupa Mondiala de la Aarhus - ROMANIA in finala



resita
10th November 2006, 21:24
GRUPA A

DANEMARCA
SUEDIA
POLONIA
ROMANIA

GRUPA B

UKRAINA
RUSIA
OLANDA
BRAZILIA

Meciurile vor putea fi urmarite in direct pe Eurosport

Marţi 14 noiembrie

15:00 Ucraina – Olanda
17:00 Brazilia – Rusia
19:00 Romānia – Polonia
21:00 Danemarca – Suedia

Miercuri 15 noiembrie

15:00 Rusia – Olanda
17:00 Ucraina – Brazilia
21:00 Danemarca – Polonia
22:30 Romānia – Suedia (inregistrare) :headbang:

Joi 16 noiembrie

15:00 Ucraina – Rusia
17:00 Olanda – Brazilia
19:00 Suedia – Polonia
21:00 Romānia – Danemarca

Sāmbată 18 noiembrie

semifinalele

Duminică 19 noiembrie

15:15 finala mica
17:15 finala

DIXX
10th November 2006, 21:37
Greu zic,daca atacul mai merge apararea e cam depasita si cu Danemarca nu le vad bine pe fete.Daca la turneul Carpati n-am avut decat in Coreea un adversar cat de cat aici e cu totul altceva.

resita
10th November 2006, 21:45
lotul Romaniei

1 Paslaru Tereza
2 Maier Ramona-Petruta
3 Gaiger Melynda
5 Meirosu Adina
6 Cherescu Roxana
7 Ivan Raluca
9 Tivadar Maria-Mihaela
10 Gilca Ionela
11 Manea Oana Andreea
12 Tolnai Talida
13 Varzaru Cristina
14 Luca Steluţa
15 Ardean-Elisei Valentina-Neli
16 Dinu Luminita
17 Avadanii Elena
20 Bese Valeria

SORENSEN
11th November 2006, 00:53
Site-ul oficial al competitiei http://www.dhf.dk/composite-522.htm
Este in daneza dar e intuitiv...plus ca in unele zone e si in engleza

DIXX
11th November 2006, 12:27
Meirosu,Manea,Cherescu...bine asa domnule Tadici.

DIXX
12th November 2006, 12:18
S-a decis lotul pentru Danemarca
HANDBAL Gheorghe Tadici si Dumitru Musi s-au decis asupra lotului de 16 jucatoare pe care vor miza la Cupa Mondiala din Danemarca: Dinu, Pâslaru, Tolnai - portari; Maier, Ardean, Avadanii, Gâlca, Manea, Ivan, Luca, Geiger, Bese, Meirosu, R. Gheorghe, Tivadar, Neagu. In Danemarca, lotului i se va alatura si Cristina Varzaru. Altfel, tricolorele au participat în aceste zile la un curs de terapie psihologica. “Asa se lucreaza si la marile echipe de afara, astfel am urmat si noi exemplul”, ne-a declarat Tadici. (Prosport)

resita
13th November 2006, 20:33
Tadici: "Ne-am propus să ajungem īn semifinale sau finală"

Antrenorul reprezentativei feminine de handbal a Romāniei, Gheorghe Tadici, a declarat, azi, la plecarea spre Danemarca la Cupa Mondială, că obiectivul echipei sale la această competiţie este calificarea īn semifinale sau finală.

"Aştept o confirmare a muncii pe care am depus-o pānă acum şi a evoluţiilor de la Trofeul Carpaţi. Pentru noi este un turneu final de Campionat European, pe care l-am ratat, după cum se ştie. Totodată avem posibilitatea de a ne verifica aici cu forţele handbalului din Europa. Pentru a ajunge cu Rusia la o reeditare de finală, trebuie să trecem de o grupă destul de dificilă, cu Suedia, Danemarca şi Polonia. Noi ne dorim să ajungem īn semifinală sau finală, este de fapt ceea ce ne-am propus", a declarat Gheorghe Tadici.

Tehnicianul echipei naţionale a adăugat că pentru Cupa Mondială a convocat īn special jucătoare tinere. "Am oferit şanse jucătoarelor tinere şi la Trofeul Carpaţi, iar prin structura lotului pe care īl avem acum, e clar că am făcut acest lucru. Avem un lot cu multe jucătoare tinere, doar două, trei dintre ele au o experienţă ceva mai mare", a spus Tadici.

Jucătoarea echipei Oltchim Rāmnicu Vālcea, Adina Meiroşu, spune că Romānia şi-ar putea lua revanşa īn faţa Rusiei, după īnfrāngerea din finala Campionatului Mondial din 2005. "Sunt onorată să particip la această cupă. Va fi o diferenţă īntre Trofeul Carpaţi şi Cupa Mondială, unde nivelul este mult mai ridicat, dar eu sper să nu ne facem de ruşine şi să avem rezultate frumoase. Avem posibilitatea să ne luăm revanşa faţă de Rusia", a afirmat Meiroşu.

Īntrebată ce părere are despre faptul că Romānia a ratat participarea la turneul final al Campionatului European, Meiroşu a răspuns: "Este o nerealizare, dar cred că la această Cupă Mondială avem posibilitatea să demonstrăm că meritam să fim acolo. Nu pot spune că este un an prost pentru handbal, dar pot spune că aşa se mai īntāmplă īn sport".

Jucătoarea Steluţa Luca a declarat că vrea să cāştige Cupa Mondială. "Īn urma ratării calificării la Campionatul European, vrem să cāştigăm această Cupă. Noi mergem să cāştigăm această Cupă, pentru că dacă mergeam la Campionatul European veneam sigur cu o medalie. Avem o echipă bună şi durerea este foarte mare pentru că nu participăm la turneul final. Īn Danemarca am īnvăţat lucruri utile. Mă bucur că mă īntorc acolo unde pot arăta că mai am multe lucruri de spus īn handbal", a spus Luca.

Naţionala feminină de handbal a Romāniei va debuta, māine, la Cupa Mondială din Danemarca, īn compania reprezentativei Poloniei, īn grupa A urmānd să mai joace, cu Suedia, īn 15 noiembrie şi echipa ţării gazdă, la 16 noiembrie. Īn grupa B se află echipele Rusiei, Olandei, Ucrainei şi Braziliei.

După disputarea meciurilor din grupe, semifinalele sunt programate īn 18 noiembrie, iar finalele la 19 noiembrie.

Antrenorii Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi au făcut deplasarea cu următorul lot: Luminiţa Dinu, Tereza Pāslaru, Talida Tolnai, Ramona Maier, Alice Ardean, Elena Avădănii, Ionela Gālcă, Oana Manea, Raluca Ivan, Steluţa Luca, Melinda Geiger, Valeria Beşe, Adina Meiroşu, Raluca Gheorghe, Mihaela Tivadar, Cristina Neagu. Acestui lot i se va alătura direct īn Danemarca, extrema dreaptă a formaţiei Viborg, Cristina Vărzaru.

sursa prosport

bine ar fi dar este greu.

Celso
14th November 2006, 11:01
astazi jucam cu Polonia, pana acum le`am spulberat de 6 ori....si o vom mai face odata :ok: ...meciul este in direct de la ora 19:00 pe Eurosport:)

SORENSEN
14th November 2006, 11:38
Obiectiv: semifinale!
Marian Ursescu

România debutează azi la Cupa Mondială de la Aarhus în faţa Poloniei, meciul fiind transmis de Eurosport de la ora 19:00. Vicecampioana lumii în 2005, reprezentativa feminină a României nu a reuşit calificarea la Campionatul European din luna decembrie, din Suedia, dar a fost invitată la Cupa Mondială, cea mai importantă competiţie amicală care are loc în Danemarca. Rusia, campioana lumii, Suedia, gazda CE, Danemarca, Ucraina, Polonia, Brazilia şi România sînt echipele care se vor bate pentru premiul de 25.000 de euro care se acordă învingătoarei.

România face parte din grupa A alături de Danemarca, tripla campioană olimpică, de Polonia şi de Suedia. "Sînt echipe puternice, toate calificate la Campionatul European. Putem să vedem unde ne aflăm şi, mai ales, să ne pregătim pentru a nu mai rata Campionatul Mondial din 2007", a declarat antrenorul Gheorghe Tadici. Tehnicianul a dezvăluit şi care va fi obiectivul României la Aarhus. "Trebuie să atingem cel puţin semifinalele. Oricum, toate meciurile le vom juca la victorie, chiar dacă lipsesc cîteva piese de bază din echipa României", a subliniat Tadici.

România va debuta la Cupa Mondială azi, de la ora 19:00, împotriva Poloniei. Cele două echipe s-au întîlnit de şase ori în ultimii trei ani, de fiecare dată cîştig de cauză avînd vicecampioanele lumii: 30-21 în 2003, la Cupa Germaniei, 29-19 la Trofeul Balaton, în Ungaria, 28-24 la Cupa Turcin, în Ucraina, 35-26, 35-22 şi 33-28, în meciuri amicale disputate la Oradea, toate în 2005. "Eu cred că putem bate toate echipele. De aceea mă gîndesc chiar să cîştigăm trofeul", a declarat căpitanul Steluţa Luca.


Lipsesc şase vicecampioane mondiale
Lotul convocat de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi pentru Cupa Mondială de la Aarhus este total diferit faţă de cel cu care România s-a clasat a doua anul trecut la Mondialele de la Sankt Petersburg. "Din păcate, multe fete sînt accidentate, iar altele nu au putut onora convocarea", a declarat Tadici. Lipsesc din cauza accidentărilor Lecuşanu, Lazer şi Gogîrlă, Gatzel e suspendată, iar Brădeanu şi Şoit nu au fost lăsate de cluburile la care activează.

Rusia e favorită
Specialiştii dau Rusia drept marea favorită şi la Cupa Mondială din Danemarca, echipa pregătită de Evgheni Trefilov fiind cotată cu prima şansă şi la cucerirea titlului european. România-Rusia este finala cea mai probabilă la Aarhus, "tricolorele" fiind preferate de casele de pariuri în faţa echipei ţării gazdă, Danemarca. Ucraina şi Brazilia urmează în topul specialiştilor, outsideră fiind "naţionala" Olandei.


16 din ţară, una de afară
Gheorghe Tadici va putea folosi în Danemarca 17 jucătoare, 16 din campionatul intern şi doar Vărzaru din străinătate. Oltchim Rm. Vîlcea este clubul care dă nu mai puţin de 11 handbaliste, urmat de Rulmentul Braşov şi HC Zalău cu cîte două şi HCM Baia Mare cu una. Lotul României: Luminiţa Huţupan Dinu, Tereza Tamaş, Talida Tolnai, Ramona Maier Farcău, Melinda Geiger, Adina Meiroşu, Roxana Cherăscu, Raluca Ivan, Mihaela Tivadar, Ionela Gîlcă, Oana Manea, Cristina Vărzaru, Steluţa Luca, Valentina Elisei Ardean, Elena Avădanii, Valeria Beşe şi Cristina Neagu.

Programul zilei
ora 15:00 Ucraina-Olanda (grupa B)
ora 17:00 Rusia-Brazilia (grupa B)
ora 19:00 România-Polonia (grupa A)
ora 21:00 Danemarca-Suedia (grupa A)


LIGA CAMPIONILOR
Germanii au greşit scorul
Cunoscuţi pentru rigurozitate, organizatorii germani au făcut o surpriză neplăcută. La finalul partidei Kiel-HCM Constanţa scorul înregistrat pe tabela de marcaj a fost 47-30, dar conform foii de arbitraj, Kiel a învins cu 47-31, organizatorii uitîînd să adauge pe tabela de marcaj golul înscris de Kovalenko la 32-22. Constănţenii au revenit ieri în ţară şi azi îşi vor afla adversarul din optimile Cupei Cupelor. Tot azi se vor trage la sorţi adversarele echipelor Dinamo (Cupa Cupelor) şi Reşiţa (Challenge Cup).


Valentina Elisei Ardean şi colegele ei vor să facă uitată în Danemarca necalificarea la Campionatul European
gsp.ro

SORENSEN
14th November 2006, 16:42
Primul meci Ucraina-Olanda 25-24
Doar o data a condus Ucr si atunci a castigat de la 7 m in ultimile 5 secunde.

Celso
14th November 2006, 19:17
al doilea meci Rusia-Brazilia 38-34
Iar acum joaca fetele noastre:D ...min 13 ..scorul este 9-6...:rolleyes: pt Romania bineinteles...PS: 11-6

Celso
14th November 2006, 20:39
Final Romania-Polonia 33-27:yeah:

razvy
14th November 2006, 20:40
:))

resita
14th November 2006, 21:12
BRAVO FETELOR

/hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello

resita
14th November 2006, 21:49
Marcatoarele echipei Romāniei au fost: Elisei-Ardean 7, Gālcă şi Luca, cāte 6, Avădănii 4, Meiroşu 3, Vărzaru şi Maier, cāte 2, Manea, Cherescu şi Beşe, cāte 1.

M1BEST2
14th November 2006, 21:56
da, dar totusi nu au facut un joc stralucit!!!
mai degraba au dat peste o echipa mai slab valorica!

SORENSEN
14th November 2006, 22:02
Ai spus un adevar....si la mondiale am intalnit echipe mai slabe ca noi de aia am termiant pe 2...cum la latele am termiant pe 17 pt ca erau altelel mai bune ca noi...
Stralucirea o da doar medalia cucerita...
Sper sa facem meciuri mai bune...

Selene-Celesta
14th November 2006, 22:07
Slabut;prea multe greseli pentru detinatoarele argintului mondial. Fazele de contraatac au mers cel mai bine;si apararea a fost buna in prima repriza,dar in a doua au avut minute bune in care parca se pierdusera.

best_lazialul
14th November 2006, 22:17
GRUPA A

DANEMARCA
SUEDIA
POLONIA
ROMANIA

GRUPA B

UKRAINA
RUSIA
OLANDA
BRAZILIA

Meciurile vor putea fi urmarite in direct pe Eurosport

Marţi 14 noiembrie

15:00 Ucraina – Olanda
17:00 Brazilia – Rusia
19:00 România – Polonia
21:00 Danemarca – Suedia

Miercuri 15 noiembrie

15:00 Rusia – Olanda
17:00 Ucraina – Brazilia
21:00 Danemarca – Polonia
22:30 România – Suedia (inregistrare) :headbang:

Joi 16 noiembrie

15:00 Ucraina – Rusia
17:00 Olanda – Brazilia
19:00 Suedia – Polonia
21:00 România – Danemarca

Sâmbată 18 noiembrie

semifinalele

Duminică 19 noiembrie

15:15 finala mica
17:15 finala

Romania-Suedia e live pe eurosport 2 maine la 19:00

Kooler
14th November 2006, 22:18
Romania-Suedia e live pe eurosport 2.

Nu prinde toata lumea

best_lazialul
14th November 2006, 22:27
Danemarca-Suedia 33-27

SORENSEN
14th November 2006, 22:29
Slabut;prea multe greseli pentru detinatoarele argintului mondial. Fazele de contraatac au mers cel mai bine;si apararea a fost buna in prima repriza,dar in a doua au avut minute bune in care parca se pierdusera.

vicecampioanele mondiale si in Rusia aua vut caderi in joc si au revenit ..mai putin in unu cel mai importnat in finala...
Asa ca eu zic sa va bucurati de festin la aceasta competitie si sa nu va mai faceti asa multe griji...riduri etc...
:ok:

SORENSEN
15th November 2006, 12:03
Rezultate prima zi :
A
UKR - NED 25-24 (11-15)

RUS - BRA 38-34 (19-16)

B
ROM - POL 33-27 (16-12)

DEN - SWE 33-27 (17-14)

Celso
15th November 2006, 12:16
dupa parerea mea de necunoscator:P ...ieri au evoluat foarte bine portarul Praslaru..si pivotul Galca...dar sa nu uitam ca nu avem la dispozitie tot lotul:ok: ....cred ca vom atinge semi`finalele la aceasta cupa mondiala....totusi .mare pacat ca nu o sa evoluam la adevaratul campionat mondial:( din decembrie....
PS: nu mai sunt echipe slabe...uitati`va la Olanda cum a dominat ieri Ucraina( bronzul olimpic)

resita
15th November 2006, 12:46
Programul zilei a IIa.

ora 15:00 Rusia-Olanda (grupa B)

ora 17:00 Ucraina-Brazilia (grupa B)

ora 19:00 România-Suedia (grupa A) Eurosport 2 :headbang:

ora 21:00 Danemarca-Polonia (grupa A)

Aurel.D
15th November 2006, 12:46
Felicitari fetelor pt. victorie chiar daca dupa un joc mai slab. Sper sa se califice cel putin in semifinale!!/hello

SORENSEN
15th November 2006, 13:43
dupa parerea mea de necunoscator:P ...ieri au evoluat foarte bine portarul Praslaru..si pivotul Galca...dar sa nu uitam ca nu avem la dispozitie tot lotul:ok: ....cred ca vom atinge semi`finalele la aceasta cupa mondiala....totusi .mare pacat ca nu o sa evoluam la adevaratul campionat mondial:( din decembrie....
PS: nu mai sunt echipe slabe...uitati`va la Olanda cum a dominat ieri Ucraina( bronzul olimpic)

Olanda nu mai e o echipa mica si e in crestere vizibila de cativa ani...s-a investit foarte mult la juniori si se vede ...
Ucraina e in reconstructie si nu mai e aceasi echipa care a luat medalie la JO ...
In decembrie sunt europene ..naspa ca eram singura echipa care am mers la toate editiile de mondiale si europene ...:ciocan:

Romania e acum in cautarea unui nucleu viitor de jucatoare ..pt ca actualul nucleu imbatraneste si ca sa nu trecem printr-o reconstrcutie trebuie des incercate si tinere sperante...

PS sunt echipe tari si echipe mai slabe si in RUsia s-a vazut...finalistele au ajuns cu cate 9 victorii din atatea meciuri...
Asta spune multe...lanivel mediu s-a mai echilibrat dar diferenta intre cei mari si cei medii si chair mici sunt destul de mari.
(Ucraina e la la mediu acum...)

best_lazialul
15th November 2006, 14:06
Din fericire prind Eurosport 2. De abia astept meciul. Sper sa castigam.

resita
15th November 2006, 14:12
norocosule :great:

Celso
15th November 2006, 14:18
si eu:D ..cred ca vom bate suedezele:evil:

best_lazialul
15th November 2006, 16:26
Rusia-Olanda 41-32

georg40
15th November 2006, 16:59
Postul de televiziune Eurosport 2 transmite de la ora 17,55 (18,55 ora Romaniei) in direct partida Romania-Suedia.

georg40
15th November 2006, 17:01
Scuze, am "rasfoit" putin ...inapoi si vad ca informatia nu este deloc noua. Atunci cel putin vizionare placuta pentru toti cei ce "prind" Eurosport 2.

best_lazialul
15th November 2006, 18:30
Ucraina-Brazilia 39-31. Rusia si Ucraina in semifinale. Urmeaza Romania :D Hai fetelor!

Celso
15th November 2006, 18:31
FT Ucraina-Brazilia 39-31....mult mai bine au jucat braziliencele in meciul cu Rusia:sleep: ..astazi au :sleep: ...urmeaza Romania:ok:

resita
15th November 2006, 19:14
cum jucam si cat e scorul? :ok:

Selene-Celesta
15th November 2006, 19:17
Ciudat ca pe Eurosport nu se difuzeaza handbal,desi asa anuntasera ieri.
Hai Romania!!
Norocosii care prind Eurosport2 sa informeze publicul mai putin norocos despre ce se intampla,pls.

resita
15th November 2006, 19:22
conducem cu 9-4

M1BEST2
15th November 2006, 19:29
acum e 11-6 pt romania

M1BEST2
15th November 2006, 19:30
http://www.dhf.dk/
scor life

Celso
15th November 2006, 19:34
12-7 cu 5 minute inainte de pauza....a inceput putzin sa scatzie jocul:)

Selene-Celesta
15th November 2006, 19:35
Cam cum e jocul fetelor noastre?Cine inscrie,cine apara?

Celso
15th November 2006, 19:41
16-8 la pauza..nu mai e nimic de zis!!!..fetele sunt in forma!!!..toate/hello

georg40
15th November 2006, 19:41
Romania - Suedia 16 -8 , dupa prima repriza.
N-a fost rau ce au jucat romancele in prima jumatate de ora. O buna si rapida circulatie a balonului, contraatacuri eficiente (dar si ratate), goluri frumoase inscrise de Varzaru, Meirosu si Elisei. Poate sa mearga asa si mai pe departe.

Selene-Celesta
15th November 2006, 19:43
Ok, take a deep breath, mai serviti-ne niste amanunte(nu fiti zgarciti :)!) si pregatiti-va pentru repriza a doua.

best_lazialul
15th November 2006, 19:45
Romania-Suedia 16-8 (pauza). O repriza foarte buna pt fetele noastre. Am condus inca din primul minut. Si atacul si apararea au mers bine. Tereza Tamas-Paslaru a avut cateva interventii foarte bune. Extremele Ardean si Varzaru au avut o evolutie buna. Mi-a mai placut Adina Meirosu. Din pacate s-a accidentat Steluta Luca. Sper sa jucam la fel si in repriza 2. Hai Romania!

best_lazialul
15th November 2006, 19:52
Varzaru 6, Ardean 5, Meirosu 3, Maier 1, Galca 1

Celso
15th November 2006, 20:07
min 40 --- 20-10...pt Romania bineinteles:P

Selene-Celesta
15th November 2006, 20:22
Meciul se va difuza pe Eurosport la 21:30 (ora afisata pe www.eurosport.com)
Inca putin si castigam!

Celso
15th November 2006, 20:28
Bravo Romania!!!:yeah: suntem in semifinale.
28-20

Selene-Celesta
15th November 2006, 20:28
VICTORIE!!!!!!!
Asteptam comentarii, opinii, daca se poate si statistici.

best_lazialul
15th November 2006, 20:30
Romania-Suedia 28-20. Suntem in semifinale :D. Am lasat-o putin mai moale pe final dar e bine ca am castigat. Cele mai bune jucatoare: Tereza Paslaru si Valentina Ardean.
Au marcat: Valentina Ardean 10, Cristina Varzaru 7, Adina Meirosu 4, Ionela Galca 3, Cristina Neagu 2, Ramona Maier 1, Raluca Ivan 1

georg40
15th November 2006, 20:31
O a doua repriza echilibrata, avantajul de 8 goluri (28-20) fiind conservat fara prea mari eforturi. Echipa lui Tadici este practic calificata in semifinalele turneului. Felicitari.

De i-am vedea insfarsit si pe baieti in aceasta postura.

resita
15th November 2006, 20:35
bravo fetelor /hello /hello /hello

noi care n-am avut norocul sa prindem eurosport 2 ne multumim sa vedem meciul in reluare.

razvy
15th November 2006, 21:00
Citez de pe un alt forum:
comentatorii danezi ziceau asa:
"daca acest meci ar fi pus pe un dvd ar trebui pusa eticheta pe acel dvd cu interzis" -> asa de urat meci a fost :D

Celso
15th November 2006, 21:06
urat pt ei.....ca sa vezi ce le`o dam si lor:evil: ...perspectivele pt ei nu sunt prea bune...plus ca nu avem nimic de pierdut:ok:

TenisFan
15th November 2006, 21:35
Cu Polonia au jucat catastrofal si au batut la 6 goluri diferenta... ;) Cu suedezele au jucat binisor la 45% din potential si am batut la 8 goluri datorita faptului ca o bagat Tadici rezervele in ultimele 6 minute...S-o gandit bine ca trebuia s-o odihneasca pe Varzaru=Masterclass... ;) Pe poloneze trebuiau sa le bata la 15 goluri diferenta dar au jucat catastrofal si deci doar 6... :( Maine batem Danemarca si jucam in semifinale cu Ucraina si finala cu rusoaicele...Acolo trebuie sa tabacim funduri de Polenova si Postnova... ;)

CrAzY92
15th November 2006, 21:38
terminam pe 1 :P

M1BEST2
15th November 2006, 21:56
Cu Polonia au jucat catastrofal si au batut la 6 goluri diferenta... ;) Cu suedezele au jucat binisor la 45% din potential si am batut la 8 goluri datorita faptului ca o bagat Tadici rezervele in ultimele 6 minute...S-o gandit bine ca trebuia s-o odihneasca pe Varzaru=Masterclass... ;) Pe poloneze trebuiau sa le bata la 15 goluri diferenta dar au jucat catastrofal si deci doar 6... :( Maine batem Danemarca si jucam in semifinale cu Ucraina si finala cu rusoaicele...Acolo trebuie sa tabacim funduri de Polenova si Postnova... ;)


frumoasa expresia cu /hello tabacitul dar din pacate nu cred ca va fi posbila!

resita
15th November 2006, 22:05
Stelutei Luca a suferit o entorsa si a parasit sala pe targa.

resita
15th November 2006, 22:20
ce final interersant la danemarca - polonia 25-23 min.55

best_lazialul
15th November 2006, 22:26
Danemarca-Polonia 28-26 polonezele au fost aproape de o surpriza. se stiu toate cele 4 semifinaliste: Rusia,Ucraina, Romania si Danemarca.

resita
15th November 2006, 22:35
rusia ar fi de evitat, mai dine jucam in finala cu ea si ne luam revansa. asa o palida consolare

SORENSEN
15th November 2006, 23:51
Citez de pe un alt forum:
comentatorii danezi ziceau asa:
"daca acest meci ar fi pus pe un dvd ar trebui pusa eticheta pe acel dvd cu interzis" -> asa de urat meci a fost :D

Ma distrez ca cu astfel de afirmatii..cum o sa facem maine cu danezele..

SORENSEN
16th November 2006, 00:01
A
Rus - Ned 41-32 (20-16)

Ukr - Bra 39-31 (18-16)

B
Rom - Swe 28-20 (16-8)

Den - Pol 28-26 (15-15)

resita
16th November 2006, 10:00
programul zilei a III a

15:00 Ucraina – Rusia

17:00 Olanda – Brazilia

19:00 Suedia – Polonia

21:45 Romānia – Danemarca

meciurile pot fi urmarite pe eurosport

SORENSEN
16th November 2006, 11:46
A
Rom 2 4 61 47
Den 2 4 61 52
Pol 2 0 52 61
Swe 2 0 47 61

B
Rus 2 4 79 66
Ukr 2 4 64 55
Bra 2 0 66 77
Ned 2 0 56 66

georg40
16th November 2006, 12:34
Inca doua trei vorbe despre meciul de ieri Romania - Suedia. Meciul l-am urmarit pe Eurosport 2 cu comentariu german, erau acolo ca invitati doua jucatoare din nationala Germaniei. Atat comentatorul cat si jucatoarele au fost putwernic impresionate de forta in atac a echipei romane, de faptul ca lista marcatoarelor a devenit tot mai lunga, de viteza circulatiei balonului si de siguranta in manuirea mingii. Ei apreciau chiar, ca Romania demonstreaza o evidenta crestere valorica fata de finala campionatului mondial trecut.

resita
16th November 2006, 12:43
si ce pacat ca nu mergem la europene, :headbang: :headbang: chiar aveam sanse mari sa castigam :ok:

SORENSEN
16th November 2006, 13:29
Da chiar si eu ma gandeam ca la Europene puteam atinge semifinalele sau chair sa castigam...dar asta e viata si eu cred ca totul va fi spre BINE.

De mentionat inca o data ca in meciul cu Suedia a lipsit Luca accidentata din min 5...
Apoi practic linia de 9 m a noastra nu e in Danemarca : Gogarla,Bradeanu,Gatzel,Soit
Dar mai lipsesc portarita Radulescu ,aparatoarea Lazer si Amariei-Lungu ( stie toat alumea povestea)
deci in meciul ala sau la turneu lipsesc din varii motive 7-8 jucatoare de top care aproape sigur erau printre titulare sau oricum jucau destul de mult.

carlo
16th November 2006, 18:18
Inca doua trei vorbe despre meciul de ieri Romania - Suedia. Meciul l-am urmarit pe Eurosport 2 cu comentariu german, erau acolo ca invitati doua jucatoare din nationala Germaniei. Atat comentatorul cat si jucatoarele au fost putwernic impresionate de forta in atac a echipei romane, de faptul ca lista marcatoarelor a devenit tot mai lunga, de viteza circulatiei balonului si de siguranta in manuirea mingii. Ei apreciau chiar, ca Romania demonstreaza o evidenta crestere valorica fata de finala campionatului mondial trecut.
Fetele astea merita tot respectul!:ok: :ok: :ok:

TenisFan
16th November 2006, 18:21
Romania la ora actuala poate sa bata orice nationala din lume aici includem si Rusia dar ne lipseste un singur element cheie: Amariei! ;) Fara ea nu cred ca putem bate Rusia in finala dar cu siguranta vom fi mai aproape decat la campionatul mondial... ;) In rest batem si fara Amariei... ;)

resita
16th November 2006, 18:26
rusia - ukraina = 33-27

olanda - brazilia = 31-25

locul 1 rusia si 2 ukraina

daca luam bataie azi de la danemarca terminam pe doi si intalnim rusia in semifinala. dar eu cred ca batem si azi pe danemarca si sambata pe ukraina si duminica jucam finala cu rusia.

hai romania

Selene-Celesta
16th November 2006, 19:08
Romania la ora actuala poate sa bata orice nationala din lume aici includem si Rusia dar ne lipseste un singur element cheie: Amariei! ;) Fara ea nu cred ca putem bate Rusia in finala dar cu siguranta vom fi mai aproape decat la campionatul mondial... ;) In rest batem si fara Amariei... ;)

Ai putea sa explici mai bine cum ar rezolva Amariei 'problema' infrangerii Rusiei? Nu te contrazic, dar din cate am vazut,echipa se descurca foarte bine.

georg40
16th November 2006, 19:16
Fetele astea merita tot respectul!:ok: :ok: :ok:



Carlo, pentru fotbal nu ai interes ? Te-as "intalni" cu placere in sectiunea germana de fotbal, poate aduci si tu unele contributii.

(Alle Frankfurter lieben den Fussball , du nicht )

Celso
16th November 2006, 19:41
handbalul feminin si gimnastica la nivelul selectionatelor...2 sporturi prin care ne putem mandrii:ok: ...cred ca singurele sporturi in care ne putem lua la "tranta" :D cu orice alta nationala de pe mapamond...aici ar trebui investiti banii.....nu in mocirla noastra de fotbal...:rosu: ...

carlo
16th November 2006, 20:37
Carlo, pentru fotbal nu ai interes ? Te-as "intalni" cu placere in sectiunea germana de fotbal, poate aduci si tu unele contributii.

(Alle Frankfurter lieben den Fussball , du nicht )
Am fost acum 2 minute acolo!:ok:

carlo
16th November 2006, 20:41
Carlo, pentru fotbal nu ai interes ? Te-as "intalni" cu placere in sectiunea germana de fotbal, poate aduci si tu unele contributii.

(Alle Frankfurter lieben den Fussball , du nicht )
georg40,ich liebe auch den Fußball,aber nur den der in Bremen gespielt wird!:ok:

best_lazialul
16th November 2006, 20:51
Suedia-Polonia 24-23

M1BEST2
16th November 2006, 21:08
handbalul feminin si gimnastica la nivelul selectionatelor...2 sporturi prin care ne putem mandrii:ok: ...cred ca singurele sporturi in care ne putem lua la "tranta" :D cu orice alta nationala de pe mapamond...aici ar trebui investiti banii.....nu in mocirla noastra de fotbal...:rosu: ...

pai asa ar fi normal sa se investeasca mai mult in sporturi gen handbal, gimnastica sau volei. Fetele de a gimnastica fac exercitii pana isi rup pielea din palme iar unii fotbalistii cu fite si cica cu talent abia ating iarba!!!!

resita
16th November 2006, 22:15
atacul lasa de dorit in prima repriza

resita
16th November 2006, 22:24
la pauza

romania - danemarca 13-13

andrei1921tm
16th November 2006, 22:29
hai, trebuie sa batem sa ieshim primi din grupa.Succes fetelor...ele pun suflet.Asta ar trebui sa fie sportul national,aici avem rezultate notabile.

Sergiu
16th November 2006, 23:22
Fain meci. Buna echipa noastra.
Cred ca vom juca finala cu rusoaicele.

Singuru lucru care nu mi-a placut a fost modul in care era criticat arbitraju.

georg40
16th November 2006, 23:27
Victorie muncita, dupa un meci aspru, pe alocuri chiar foarte aspru, in care jucatoarele celor doua echipe nu si-au daruit nimic.
Victoria romancelor a fost logica dupa partidele anterioare, ele avand o aparare mai bine pusa la punct si inainte de toate aruncatoare de mare calibru, ca Andrean-Elisei, probabil pana acum cea mai bun a jucatoare a turneului. Antrenorul Gheorghe Tadici, ca fiecare tehnician care pregateste o echipa feminina (rog cititoarele sa ma ierte, dar acesta este adevarul !) a mai capatat cateva fire albe de par, dar succesul este aproape. Semifinala impotriva Ucrainei nu trebuie sa fie decat o repetitie generala inaintea marii finale cu Rusia. Castigarea Cupei Mondiale este posibila, ea ar putea fi o (slaba) consolare pentru neparticiparea la viitoarea editie a camponatului continental. In orice caz handbalul feminin romanesc este pe o cale buna.

best_lazialul
16th November 2006, 23:31
Danemarca-Romania 24-25. uff....ce emotii am avut :D. a fost un joc foarte strans, insa important este ca am invins si ca am castigat grupa. Urmeaza meciul cu Ucraina din semifinalele Cupei Mondiale. Avem o jucatoare de nota 10: Valentina Neli Ardean-Elisei.
ROMANIA: Luminita Hutupan-Dinu 17 interventii, Valentina Ardean 10 goluri, Melynda Gaiger 5g, Cristina Varzaru 3g, Ramona Maier 3g, Ionela Galca 2g, Adina Meirosu 1g, Roxana Cherescu 1g

SORENSEN
16th November 2006, 23:38
PE faza de aparare am jucat foarte bine...dar nu avem 9 m ..de fapt avem, pe Ardean dar ea a jucat si pe extrema la inceput...centru nu avem ...inter dreapta nu avem... e vorba de lotul de la CUpa Mondiala...
Meirosu desi a jucat modest pe final pe inter dreapta a presat si a tinut bine atacul...TIvadar cred ca a facut vreo 5 fortari aiurea de tot...
Scorul a fost strans dar diferenta trebuia sa fie mai mare...la ora asta suntem in fata Danemarcei ceea ce nu e putin lucru.

TenisFan
16th November 2006, 23:48
Elisei=masterclass... ;) Tivadar=catastrofal...Si cam d-asta Romania a batut decat la un gol...Trebuia sa fie 5-6 goluri diferenta de voie dar si-or mai bagat si arbitrii coada... ;) Dar Tivadar a facut aceeasi eroare de 6-7 ori consecutiv=> fault in atac=fortare... :| Si tadici era exasperat si dadea din cap si gesticula catre bibilica faptu` ca i-o lipsit luciditatea... :yeah: Pai Selene-Celesta daca nu ai jucatoare de superclasa,cum e Amariei,care iti sare peste apararea alora si o catapulteaza in poarta nu prea poti trai...Am trait azi cu alta jucatoare de superclasa Elisei care era extrema dar a trebuit sa improvizam ca sa traim...N-avem inter dreapta...Dupa prima repriza 0/0 de pe interul dreapta = catastrofal... ;) Si nici in a doua nu cred ca am dat 2 goluri de pe interul dreapta...Nu poti trai asa...Elisei e superclasa dar nu intra la fiecare aruncare si nici noi nu putem cere asta dar cu Elisei extrema si Amariei inter stanga poate ne descurcam...Nu mi-a placut azi faptul ca n-a mers arma noastra principala => contra-atacul...Totusi Tivadar a jucat foarte bine in aparare ca de fapt toate jucatoarele...Ne-am aparat excelent...Astept finala cu Rusia si vreau un inter dreapta pana atunci...Avem 3-4 interi stanga(cu Elisei improvizata) si nici un inter dreapta...Varzaru=masterclass dar n-a fost jucata deloc de Tivadar in atac decat in prima repriza...Am trait periculos cu Danemarca dar era evident ca nu putem pierde suntem prea buni pt ele...Cu Rusia insa daca nu remediem interul dreapta pierdem ca-n finala campionatului mondial adica destul de clar... ;) Si ca o ultima observatie: ce galerie! :o: Mandru ca sunt roman si parca eram si eu acolo! :yeah: Hai Romania!

tu26dor
16th November 2006, 23:53
probabil va fi o noua finala cu rusia. trebuie sa invingem acum. e o sansa buna pt romania in general.

M1BEST2
16th November 2006, 23:55
acest meci nu trebuia jucat acum ci in finala campionatului european ca sigur am fi castigat si acolo!!!
bravo fetelor pt ca au reusit sa invinga danemarca chiar la ea acasa desi noi am avut unele jucatoare lipsa destul de importanta!!!

SORENSEN
16th November 2006, 23:57
TenisFan de fapt Ardean_Elisei la echipa de club a jucat NUMAI inter stanga la nationala ROmaniei Tadici a pus-o extrema ...de asta e foarte utila Ardean joaca practic la fel si pe extrema si pe inter .
Oricum cu Rusia fara centru si inter dreapta nu facem treaba ne executa ca la St Petersburg...ca in fata Rusiei daor cu apararea nu faci fata...
Trebuie sa inscrii de la 9m si pe contraatac.

SORENSEN
17th November 2006, 00:05
A
Rom-Den 25-24 (13-13)
Swe-Pol 24-23

B
Ukr-Rus 27-33
Ned-Bra 31-25

semifinale
Rom-Ukr--15.15
Rus-Den--17.15
Sambata l in direct pe EUROSPORT.

resita
17th November 2006, 08:40
o victorie muncita a fetelor noastre si meritata din plin

avem o zi de recuperare in care fetele noastre se pot odihni si de sambata din nou la lupta. cu toate ca plecam cu prima sansa in semifinala nu trebuie sa gandim ca doar daca intram pe teren meciul este castigat, ne trebuie aceeasi concentrare si determinare ca si in meciul cu danemarca. trebuie sa ne calificam in finala si acolo sa ne luam revansa in fata rusiei.

hai romania.

Selene-Celesta
17th November 2006, 09:05
Antrenorul Gheorghe Tadici, ca fiecare tehnician care pregateste o echipa feminina (rog cititoarele sa ma ierte, dar acesta este adevarul !) a mai capatat cateva fire albe de par, dar succesul este aproape. .[/QUOTE]

Nu supara, distreaza :happy
E adevarat ca au facut multe greseli;majoritatea din cauza ca se grabeau sa finalizeze cat mai repede atacurile. Valentina Elisei a fost cu adevarat fantastica, dar daca Luminita nu apara excelent, mai ales pe final de meci, si daca nu erau barele date de daneze, nu stiu daca am fi castigat.

Celso
17th November 2006, 09:43
BRAVO ROMANIA/hello , Bravo Elisei:ok: ..cand batem Danemarca nu mai este nimic de zis.:) ...mor de ciuda ca nu ne`am calificat la mondiale:headbang: ...ieri a dezamagit mult dupa parerea mea Cristisna Varzaru:( ...a avut mereu multe sanse 1 la 1 cu portarul cand ne puteam desprinde si a ratat lovind in portar ( tocmai ce ia zis Tadici in time-out, "da cu ea in podea"... si la prima faza dupa time out , a lovit tot in portar pe sus:headbang: ) ... am cateva semne de intrebare!!....de ce oare nu o fi utilizat`o deloc si pe Avadanii??....:rolleyes: ...vom juca cu siguranta finala..:ok: daca fetele se vor mobiliza.....Ucraina e slaba in aceasata perioada;) ...inca odata, Bravo Romania!! bravo Ghita Tadici:ok:

Cosmin Salajan
17th November 2006, 10:54
la europene nu ne-am calificat, cristina nu a fost angajata cum trebuie de interul dreapta de conjuctura Tivadar, "Da cu podeaua" / asta depinde de portar, Mortensem a fost schimbata cu Schimt, si cele doua au stiluri diferite. Leana(avadanii) nu a jucat deoarece, momentan, Varzaru e mai buna decat ea si pe partea sa era Mikelsen, cilega la Viborg cu Varzaru, marcatoare a f multe goluri in meciurile trecute ea fiind anihilata f bine de Varzaru pana la pauza. Ucraina e formatie buna, ramane de vazut

SORENSEN
17th November 2006, 12:23
Varzaru nu se compara cu Avadanii..a dat destul ..a si rata dar a blocat-o pe Mikelssen sia sta a fost importnat pt victorie...
Problema nu s-a aflat la Varzaru si al 9 m unde nu eavem la acest turneu solutii ...
de fapt pe stanga avem pe Ardean...dar Cherescu si TIvadar sau dovedit ca nu pot face treaba in atac...
Tivadar pe aparare f bine dar atacul...

Luca a fost consultata si are nevoie de pauza 5 zile...dar ea ar vrea sa joace finala si intr-un picior..nu stiu daca e bine asta

Apoi maia vem si meciul cu Ucraina care nu va fi deloc usor.

SORENSEN
17th November 2006, 13:11
Statistici la : http://www.dhf.dk/livestat/statistik/spillere.asp
Golghetera competitiei de pana acum Ardean cu 27.

Aurel.D
17th November 2006, 13:18
Felicitari fetelor pt. victorie, chiar daac era suficient si un egal..dar asa, e moral...sa bata si cand nu au nevoie neaparat de puncte.
Succes cu Ucraina....nu tot cu Ucraina a jucat in semifinale si anul trecut la Campionatul Mondial?

SORENSEN
17th November 2006, 13:52
Nu cu Ungaria...cu Ucraina am jucat in prima faza a grupelor si am castigat greut...cred ca a fost primul meci la Mondiale...

Liviu
17th November 2006, 14:30
acest meci nu trebuia jucat acum ci in finala campionatului european ca sigur am fi castigat si acolo!!!
Adica finala campionatului mondial ! :ok: , de europene sa incercam sa evitam subiectul...:cry:

Probabil ca se va reedita duelul Romania-Rusia in finala competitiei .
Trebuia neaparat sa aratam ca meciul cu Serbia a fost un accident si aceasta competitie e binevenita in acest sens . Sper ca prin necalificarea la europene sa nu iesim din acest circuit al marilor competitii , ceea ce s-a intamplat deceniul trecut cu nationala masculina . Este culmea cum , desi suntem printre primele echipe din lume nu am reusit sa ne calificam la Europene . Mare pacat , pentru ca si acolo am fi putut avea un rezultat mare .

In rest , am remarcat "afluenta" de spectatori la meciurile in care nu joaca Danemarca . La meciul dintre Rusia si Ucraina erau cel mult 150 de spectatori .

Selene-Celesta
17th November 2006, 14:32
Dar statistici la portari nu sunt?

soLoinflames
17th November 2006, 15:01
doar 3 cuvinte am de zis:se numeste Elisei.Au jucat bine fetele aseara,putzin cam multe greseli dar au castigat
selena cred ca Luminita avea 36% procentaj la sfarsit :)

TenisFan
17th November 2006, 15:13
Pleaca mai de aici...Cum sa pierzi la Ucraina?Ce greut?10 goluri diferenta le dam asta daca jucam binisor...Daca jucam binisor si catastrofal pe alocuri castigam cu 3-4 goluri diferenta...Ok? ;) Ca n-or sa mai fie arbitrii care sa nu dea fault in atac atunci cand danezele se urca literalmente pe aparatoare si se da fault... ;) Varzaru=masterclass... ;) Si oricum danezele is bune in stoparea contra-atacurilor...Adica e una din calitatile lor principale...In primele meciuri Romania genial numai pe contra-atac au dat gol...Absolut genial...Cat mi-a placut...Cu Ucraina o sa facem acelasi lucru...10 goluri pe contra-atac 5 galca si 5 extremele adica Varzaru si cine-o mai fi pe stanga... ;) Nici nu se pune problema sa n-o titularizezi pe Varzaru...E masterclass pe cand Avadanii nu e...Priceputa? ;) Varzaru iti finalizeaza fiecare contra-atac...Garantat 100%... ;) Daca are 100 de contra-atacuri da 100 de goluri pe cand celelalte jucatoare nu sunt in stare sa faca acelasi lucru...Varzaru are niste abilitati incredibile atunci cand e-n pozitie de sut pe contra-atac...Poate sa-ti dea lob poate sa-ti dea invartita cu efect mega genial poate sa dea peste tine pe langa tine are o gama variata de aruncari...Pe extrema e mai greu dar nu imposibil si acolo se descurca... ;) Deci Varzaru=masterclass... ;) Singura mea problema e interul-dreapta...Chiar nu avem o jucatoare de mana stanga in afara de Steluta? :o:

Selene-Celesta
17th November 2006, 15:19
doar 3 cuvinte am de zis:se numeste Elisei.Au jucat bine fetele aseara,putzin cam multe greseli dar au castigat
selena cred ca Luminita avea 36% procentaj la sfarsit :)

Cred ca avea mai mult;in presa au scris chiar in jur de 50%
Dar as dori sa vad procentajul tuturor portarilor, asa cum e statistica si pentru marcatoare.

Celso
17th November 2006, 15:23
Daca are 100 de contra-atacuri da 100 de goluri pe cand celelalte jucatoare nu sunt in stare sa faca acelasi lucru...Varzaru are niste abilitati incredibile atunci cand e-n pozitie de sut pe contra-atac...Poate sa-ti dea lob poate sa-ti dea invartita cu efect mega genial poate sa dea peste tine pe langa tine are o gama variata de aruncari...Pe extrema e mai greu dar nu imposibil si acolo se descurca... ;) Deci Varzaru=masterclass... ;) Singura mea problema e interul-dreapta...Chiar nu avem o jucatoare de mana stanga in afara de Steluta? :o:


bine ar fi daca ar fi asa...din 100 sa dea 100....din pacate aseara a avut cel putin 5 sg cu portaru...si a ratat cu seninatate atunci cand ne puteam desprinde.....in rest e OK...Varzaru e superjucatoare:ok: !!!
!!!

petrutas
17th November 2006, 17:36
Singura mea problema e interul-dreapta...Chiar nu avem o jucatoare de mana stanga in afara de Steluta? :o:

Avem jucatoare de mana stanga - Melinda Geiger - dar, din pacate ea este tanara si neexperimentata asa ca... pana una alta trebuie sa ne descurcam cu ce avem.

TenisFan
17th November 2006, 17:38
@celso: Eu am zis 100 de contra-atacuri...Nu 100 de sanse de pe extrema...De pe extrema e mai dificil sa dai gol decat dintr-un contra atac...Daca scapi pe extrema nu inseamna ca esti singur cu portaru` pt ca nu ai unghi la dispozitie si n-o poti baga chiar asa lesne in ate...Eu ma refer la contra-atac adica atunci cand scapa singura vine din viteza si are toate posibilitatile deschise... ;) Daca Varzaru are 100 de asemenea sanse le fructifica pe toate...Ok? ;) Varzaru=masterclass... ;)
Later edit: am vazut-o pe Geiger o dat 7 m numai cu podeaua...Stiu ca e de mana stanga si ca e neexperimentata dar trebuie s-o incerce sa vad ce poate in joc nu de la 7 m...Sa vad cum arunca la poarta... ;)

carlo
17th November 2006, 17:57
BRAVO ROMANIA/hello , Bravo Elisei:ok: ..cand batem Danemarca nu mai este nimic de zis.:) ...mor de ciuda ca nu ne`am calificat la mondiale:headbang: ...ieri a dezamagit mult dupa parerea mea Cristisna Varzaru:( ...a avut mereu multe sanse 1 la 1 cu portarul cand ne puteam desprinde si a ratat lovind in portar ( tocmai ce ia zis Tadici in time-out, "da cu ea in podea"... si la prima faza dupa time out , a lovit tot in portar pe sus:headbang: ) ... am cateva semne de intrebare!!....de ce oare nu o fi utilizat`o deloc si pe Avadanii??....:rolleyes: ...vom juca cu siguranta finala..:ok: daca fetele se vor mobiliza.....Ucraina e slaba in aceasata perioada;) ...inca odata, Bravo Romania!! bravo Ghita Tadici:ok:
celso,pe Cristina trebuie sa o intelegi,ea mananca o paine in Danemarca...
Cu Ucraina va fi altfel,vei vedea!

SORENSEN
17th November 2006, 23:28
Pleaca mai de aici...Cum sa pierzi la Ucraina?Ce greut?10 goluri diferenta le dam asta daca jucam binisor...Daca jucam binisor si catastrofal pe alocuri castigam cu 3-4 goluri diferenta...Ok? ;) ...

Ucraina va fi o nuca tare stai linistit ...nu va fi plimbare cum crezi...ne avand 9 m e greu sa treci dar cand o ai de ex pe Ardean in zi f buna poti juca si fara centru si fara inter dreapta ca rezolva ea pe stanga (extrema si/sau inter stanga)
Dar am vazut mciuri ale Ucrainei si sunt intr-o revenire de forma si inca pot face deranj...Atentie al Reznir.
Optimist sunt si eu dar nici chiar asa ...10 goluri ..chiar vorbesti serios ? :o:

SORENSEN
17th November 2006, 23:40
"Vrem revansa cu Rusia"


Gheorghe Tadici, antrenorul nationalei feminine de handbal, isi doreste o finala la Cupa Mondiala de la Aarhus contra echipei care i-a rapit Romaniei titlul mondial.





Desi fara sase jucatoare importante in lot, echipa nationala feminina de handbal a Romaniei face furori la Cupa Mondiala de la Aarhus (Danemarca), cel mai important turneu amical din lume. Cu trei victorii din tot atatea meciuri, tricolorele, vicecampioane ale lumii, au castigat Grupa A, din care au mai facut parte Danemarca, Suedia si Polonia.

Reprezentativa noastra va infrunta azi, de la ora 15.15 (in direct pe Eurosport), selectionata Ucrainei, in semifinalele competitiei. Pentru celalalt loc in finala se vor bate Rusia, campioana mondiala „en-titre”, si Danemarca, detinatoarea titlului olimpic.

Gheorghe Tadici, antrenorul Romaniei, ne-a declarat ca isi doreste o finala cu Rusia, ceea ce ar putea insemna revansa dupa pierderea medaliilor de aur la Campionatul Mondial din decembrie trecut. Dupa ratarea calificarii la Campionatul European programat luna viitoare, un succes la Cupa Mondiala ar fi o consolare pentru Romania. In plus, mai exista si miza premiilor puse la bataie de organizatori: 25.000 de euro - locul 1, 15.000 de euro - locul 2, 10.000 de euro - locul 3 si 5.000 de euro - locul 4.

„Steluta merge in carje”

EVZ: Cum este turneul amical Cupa Mondiala?
Gheorghe Tadici: O competitie puternica. Nu se joaca deloc amical, fiindca majoritatea covarsitoare a participantelor sunt calificate la Campionatul European, asa ca au venit cu „garniturile” complete si fac o ultima verificare. Jocurile sunt de un angajament total. Asa se explica si numarul mare de accidentari. Toti vor sa castige, pentru ca victoriile fac bine la moral si nu numai.

Apropo de accidentari, va juca Steluta Luca in finala mare sau in finala mica?
Steluta nu va evolua nici in semifinale, nici in vreuna dintre finale. A suferit o intindere de ligamente. Practic, acum merge in carje, asa ca este imposibil sa joace. Nu este cazul sa o expunem, mai ales ca avem nevoie de ea in calificarile pentru Campionatul Mondial de anul viitor, acolo unde se decide participarea la Jocurile Olimpice. Aceea este cu adevarat tinta noastra.

Viitorul suna bine

La ce va asteptati in semifinala cu Ucraina?
La o disputa dificila. Aici, Ucraina a crescut de la meci la meci. Au jucatoare de valoare. Dar, daca tot am ajuns pana aici, vrem sa jucam finala, mai ales ca fetele au aratat o determinare nemaipomenita in ultimul meci, cu Danemarca. Nu oricine poate invinge Danemarca la ea acasa.

Cum ar fi o finala cu Rusia?
Mi-as dori o revansa cu Rusia, echipa care ne-a invins in finala Campionatului Mondial. Sa nu uitam insa ca Rusia a venit aici cu toate vedetele, in timp ce noua ne lipsesc sase jucatoare, fata de Mondialele de la Sankt Petersburg. Ar fi frumos insa. Oricum, in aceste conditii, am luat in lot cateva fete tinere, de viitor, pentru ca trebuie sa ne ingrijim si de ziua de maine.
evz.ro

TenisFan
18th November 2006, 03:08
Eu am crescut cu Varzaru de cand era la junioare...Adica am crescut cu aceasta nationala de handbal care mi-a facut numai zile negre pentru ca erau labile psihic intr-o perioada si faceau numai greseli si jucau castastrofal...Am reusit sa prind la Campionatul Mondial o nationala a Romaniei fara complexe care in opinia mea a dispus fara mari probleme de Ungaria desi meciul a fost de o incarcatura psihica si emotionala fantastica...Atunci mi-am dat seama ca am scapat de problemele psihice si am stiut ca aceasta nationala nu poate fi invinsa... ;) De atunci Varzaru si-a dat drumu` la joc si acum este de neoprit...Da cred ca putem bate Ucraina la o diferenta de 10 goluri daca avem inter dreapta si daca ne vom apara cum ne-am aparat cu Danemarca...Ucraina are niste jucatoare valoroase dar cred eu "are o echipa" cu o clasa sub a noastra...E drept ce zice Tadici acolo ca noi n-am venit cu cele mai bune jucatoare avem asa de multe ca nu stii de unde sa alegi: Lecusanu,Gogarla,Bradeanu...Dar in acelasi timp am venit cu viitorul asigurat... ;) Eu m-as gandi la o extraordinara formula cu Elisei inter dreapta si Neagu de 18 ani inter stanga... :yeah: Sigur nu se va intampla asta dar mi-as dori... ;) Nu vad cum Ucraina sa ne poata pune probleme...Au numai jucatoare de 9 metri cea mai reprezentata fiind Verhelyuck aia... Deci e victorie clara! ;)

SORENSEN
18th November 2006, 12:20
Stai putin Ardean joaca doar pe stanga--inter sau extrema pe dreapta iar fi greu ...paote intra cu Gaiger pe dreapta....
Cu echipa toata putem bate Ucraina la 10 goluri cu actualul lot o putem bate dar nu la 10.


Atmosfera buna la lot...
Surpriza Steluţei
Accidentată în debutul jocului cu Suedia la glezna stîngă, Steluţa Luca nu a putut să joace împotriva Danemarcei, urmărind partida din tribună. La finalul jocului, Steluţa nu a mai aşteptat echipa să iasă de la vestiare şi a fugit repede la hotel. A vrut să le facă fetelor o surpriză. "A scris pe nişte cartoane numele fiecărei jucătoare şi mare de tot. Din holul hotelului şi pînă în camere, erau numai cartoane lipite de ea. Le-a surprins pe fete", a povestit Tadici.
gsp.ro

SORENSEN
18th November 2006, 12:21
Suntem pe buzele tuturor


INTERVIU / GHEORGHE TADICI Selectionerul României sustine ca pe adresa reprezentativei feminine a început sa curga cu invitatii la turnee de pregatire dupa victoria obtinuta în fata nationalei Danemarcei

Echipa României a obtinut, joi seara, cel mai important succes dupa titlul de vicecampioana mondiala adjudecat anul trecut în Rusia, învingând cu 25-24 campioana olimpica la Cupa Mondiala.

Selectionerul Gheorghe Tadici considera ca determinarea si angajamentul au fost principalii factori care au stat la baza victoriei.

Care ar fi concluziile dupa acest meci?
A fost bine si ne-am declarat multumiti. Daca o sa reusim sa intram în finala Cupei Mondiale, va fi si mai bine. Determinarea si angajamentul ne fac sa credem ca ne apropiem de ceea ce ne dorim, o abordare a tuturor jocurilor la nivel profesionist. Avem nevoie sa evitam pe viitor sincope de genul celor cu Serbia. Psihic, fetele sunt determinate. Normal, nu sunt roboti si inevitabil mai apar si greseli.

Ati ajuns în semifinale dupa un parcurs fara cusur. Cum este perceput traseul României în Danemarca?
In momentul în care am debutat la aceasta editie a Cupei Mondiale, toata lumea spunea ca ne lipseste numarul 6, ba numarul 19 sau mai stiu eu ce numere. Specialistii aveau senzatia ca am venit în Danemarca fara a avea vreo sansa. Intre timp, opiniile lor s-au schimbat radical. Lumea ne apreciaza, ne stimeaza, iar în toata presa se scrie despre România ca este vicecampioana mondiala. Drept dovada este si faptul ca au început sa curga invitatiile pe adresa noastra. Suedia, Rusia, Polonia si Franta ne-au propus sa mergem la diferite turnee.

In partida cu Danemarca, România a aratat ca se poate descurca si în conditiile unor absente de marca si ca nu mai depinde de vreo jucatoare anume...
Ne lipsesc cinci-sase handbaliste aici, dar avem posibilitati. Avem grija si de ziua de mâine, încercam sa pregatim schimbul. Jucatoarele tinere nu sunt înca în situatia de a le înlocui pe cele mai experimentate, le mai trebuie putin timp, dar exista sperante pentru viitor.



Aveti acum la dispozitie un fond de aproximativ 25 de handbaliste pe care le puteti folosi oricând. Va fi dificil sa alcatuiti echipa pentru meciurile oficiale?
Nu va fi greu deloc sa facem echipa. Vor evolua întotdeauna cele mai în forma jucatoare, care dovedesc ca sunt adevarate profesioniste. Nu va conta deloc numele lor.

Mâine (n.r. - astazi, ora 15:30) este semifinala cu Ucraina. Cum vi se pare adversara?
Joaca din ce în ce mai bine. S-a asezat pe o echipa de zece jucatoare si se apropie de valoarea adevarata. Poarta parca este în dezechilibru.

Cât de mare este dorinta de revansa în fata Rusiei?
Lipsind sase jucatoare de baza, nu se poate spune ca ar putea fi neaparat o revansa în fata Rusiei la acest turneu. Au mai aparut în plus problemele medicale cu Steluta Luca, Valentina Ardean, Ramona Maier sau Valeria Bese. Dar sa ajungem întâi în finala!
prosport.ro

resita
18th November 2006, 15:25
inceput de meci foatre bun al fetelor noastre

min.7 ROMANIA- ukraina 6-2

TenisFan
18th November 2006, 15:58
Daca o sa cititi posturile mele de mai sus o sa vedeti ca sunt un soi de Nostradamus... :( Deja am dat 10-11 boabe pe contra-atac majoritatea lor fiind marcate de Galca...Daca jucam binisor aveam 10 diferenta si dupa cum am inceput asa era si cazul...Dar nu Romania nu joaca asa tot timpu` si a-nceput sa joace catastrofal...Ceva de domeniul sf-ului: 6 contra 4 si tu nu poti da gol ba mai mult era sa si primim...Absolut incredibil...N-am dat gol de 10 minute=catastrofal ;) Deci daca jucam asa batem la 5 goluri diferenta asa cum am zis mai sus... ;) Priceputa? ;)

resita
18th November 2006, 17:14
BRAVO FETELOR

ROMANIA- ukraina 27-25

suntem in finala

YoYoyOi
18th November 2006, 17:32
Felicitari fetitele!
Greu meci, dar frumos. Imi pare rau ca n-am prins decit finalul.
Cred ca vom juca pina la urma cu Rusia. In min 15 Rusia-Danemarca 8-6.

YoYoyOi
18th November 2006, 17:36
Ce aeriana superba au facut rusoaicele. Le-au umilit pe daneze:D

resita
18th November 2006, 17:42
Romānia s-a calificat īn finala Cupei Mondiale

După cele trei victorii din grupe, selecţionata de handbal feminin a Romāniei a īnvins īn semifinalele Cupei Mondiale, Ucraina, scor 27-25, şi s-a calificat īn finala competiţiei găzduite de Danemarca, informează AMOS News.

Romānia a şters cu buretele ruşinea necalificării la Europenele de handbal feminin din decembrie, echipa noastră reuşind să domine Cupa Mondială din Danemarca unde s-a calificat īn finală.

Sāmbătă, echipa lui Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi, a īnvins Ucraina, 27-25, şi a obţinut a patra victorie consecutivă de la această competiţie, după un meci dominat total de Elisei şi compania.

Cele mai bune marcatoare pentru Romānia au fost Cristina Vărzaru şi Ionel Gālcă, echipa noastră conducānd aproape īn permanenţă pe tabela de marcaj, chiar şi cu opt-nouă goluri diferenţă, dar Ucraina s-a apropiat de fiecare dată datorită unor momente de recreere īn jocul nostru, astfel că rezultatul final a fost doar 27-25 pentru Romānia.

Echipa noastră va juca īn finală, duminică, de la ora 16.15, īmpotriva īnvingătoarei dintre Rusia şi Danemarca.
sursa prosport

noir_desir
18th November 2006, 18:27
Bravo Romania! :ok:

YoYoyOi
18th November 2006, 18:28
Toate ca toate, dar Danemarca a preluat conducerea 25-24.

best_lazialul
18th November 2006, 18:44
Rusia-Danemarca 32-28

Finala Mica
Danemarca-Ucraina duminica 15:15

FINALA CUPEI MONDIALE AARHUS 2006
ROMANIA-Rusia duminica 17:15

YoYoyOi
18th November 2006, 18:50
Pina la urma rusoaicele s-au impus chiar daca au avut un moment de cadere si le-au lasat pe daneze sa preia conducerea. Si-au revenit vecinele, ca tineau prea tare sa ia bataie de la Romania in finala.:D

TenisFan
18th November 2006, 18:56
Daca nu jucam bine pe tot parcursul partidei fara fluctuatii si fara black-out-uturi cum am avut azi de doua ori putem emite pretentii...Altfel o sa fie deranj mare... :| Rusia are cateva jucatoare de superclasa si daca alea nu functioneaza intra altele de pe banca si fac diferenta...Noi nu prea avem cum sa inlocuim daca ceva nu merge...Aici e marea diferenta de lot si cred ca si de valoare intre noi si Rusia...Cert este ca asta e intr-adevar finala acestei Cupe Mondiale adica cele mai bune 2 echipe vor juca finala...Sper sa jucam bine pe tot parcursul meciului si sa castigam mega muncit! :yeah:

georg40
18th November 2006, 19:24
Atat Romania cat si Rusia, au...suferit serios pentru a ajunge in finala competitiei. Ea reediteaza finala campionatului mondial, in care speram ca de data aceasta jucatoarele noastre sa-si ia revansa.

resita
18th November 2006, 19:32
pentru romania au marcat:

Gilca 7
Varzaru 6
Meirosu 4
Maier 2
Cherescu 2
Tivadar 2
Gaiger 1
Manea 1
Elisei 1
Bese 1

SORENSEN
18th November 2006, 20:03
Daca nu jucam bine pe tot parcursul partidei fara fluctuatii si fara black-out-uturi cum am avut azi de doua ori putem emite pretentii...Altfel o sa fie deranj mare... :| Rusia are cateva jucatoare de superclasa si daca alea nu functioneaza intra altele de pe banca si fac diferenta...Noi nu prea avem cum sa inlocuim daca ceva nu merge...Aici e marea diferenta de lot si cred ca si de valoare intre noi si Rusia...Cert este ca asta e intr-adevar finala acestei Cupe Mondiale adica cele mai bune 2 echipe vor juca finala...Sper sa jucam bine pe tot parcursul meciului si sa castigam mega muncit! :yeah:
Diferenta e ca RUsia a venit cu toata echipa valida pt ca in 2-3 sapt. incep europenele si tre sa fie gata...
pe cand Romania nu a aliniat cea mai buna formatie...
Si nu diferenta se face neaparat aici si la valoarea jucatoarelor care fara suparare este de partea RUsiei...
Oricum Romania la ora asta este in primele la hnadbal undeva 1-5 ceea ce nu e putin deloc.

parex
18th November 2006, 22:14
Rusia este cea mai buna echipa din lume , in mod normal se va impune in finala .
Oricum ,este o mare performanta ca am ajuns pina aici . Din pacate a fost doar un turneu amical !

carlo
18th November 2006, 22:46
Rusii au 2-3 jucatoare care mai degraba arata a taietoare de lemne prin Siberia decat handbaliste!
Sper sa le aratam ca suntem mai buni!

starsteel
18th November 2006, 23:54
Finala competitiei reconfirma ierarhia mondiala. Bravo Romania!

SORENSEN
19th November 2006, 01:02
Rusii au 2-3 jucatoare care mai degraba arata a taietoare de lemne prin Siberia decat handbaliste!
Sper sa le aratam ca suntem mai buni!

Taietor sef Polenova...eu as zice ca e tanc...taietorii de lemn sunt mai mici :D
Oricum au practic jucatoare pe toate zonele cu liderul Bodnieva pe pivot ...
Noi venim cu una dintre cele mai bune aparari din lume si poate cel mai bun contratac din lume ...arme care ar trebui folosite la maxim...
Sa nu uitam Rusia e aici cu toata echipa pt ca se antreneaza pt Europene pe cand la noi lipsesc vreo 6-7 jcuatoare de baza mai ales pe 9 m unde avem mari probleme...
Totusi sa nu uitam ca ursul se misca greu si trebuie sa fi iute si poti sa-l rapui...dar si daca iti altoieste vreo doua ...:D
Romania are paradoxal sanse mai mari decat la CM pt ca acum numaia vem nimic de peirdut desi ne lipsesc piese grele....
Dar sa nu uitam ca in primul rand suntem aici pt altceva...pt omogenizare ...pt experienta ...pt ca suntem la un nivel si trebuie sa ne pastram accolo...

YoYoyOi
19th November 2006, 01:14
Polenova aia e cit Casa Poporului, ce tanc?:D Te sperii numai daca te uiti la ea, dar s-o mai vezi si venind furioasa spre tine :o:

SORENSEN
19th November 2006, 01:31
Eu care nus mic as fugii din calea ei..dar o fatuca ca Varzaru de ex...cu vreo 25 de cm sub ea...sau Galca de ex....
Singura comparabila ar fi Valeria Bese dar si ei ii mai trebe vreo 11 cm si vreo 15 kilograme :scared:...sa aiba dimensiunile fatucii ca are doar 23 de ani si cateva luni...:shock:

TenisFan
19th November 2006, 01:46
Castigam doar daca jucam constant bine...Nu Polenova e marea problema ci mai degraba jocul intregii echipe ruse in frunte cu pivotul de super clasa Bodnieva...Golul vine de unde nu te astepti...Au peste tot jucatoare care pot face diferenta...S-a vazut azi nu mergea treaba a intrat Poltoratskaya si a rezolvat cateva faze apoi Kareeva si asa mai departe...Fie cum o fi o sa-mi placa meciul pt ca joaca Romania... ;) Poate se concentreaza la maxim si facem o figura frumoasa poate si o surpriza... ;) Apropos Bese e accidentata...A zis Tadici ca in prima repriza la un contact a avut ceva probleme apoi a jucat cu un bandaj si la final a zis ca resimte dureri acute la brat...Mai sunt doua jucatoare care au ceva probleme...Numai amicale n-au fost astea... :mda: Hai Romania! :yeah:

resita
19th November 2006, 08:42
Tadici: "Nu o folosesc pe Luca!"
Chiar dacă Steluţa Luca ar vrea să joace contra Rusiei, echipa care ne-a "furat" aurul mondial īn finala de la Sankt Petersburg (28-23), Gheorghe Tadici a spus că nu o va trimite pe teren. "Aş fi nebun să risc o accidentare mai gravă, mai ales că avem nevoie de ea la jocurile oficiale, dar şi la echipa de club", a subliniat tehnicianul. Ramona Maier, Valentina Elisei şi Adina Meiroşu se resimt şi ele īn urma unor intrări dure ale apărătoarelor īn meciurile de pīnă acum, īnsă vor juca azi. De partea cealaltă, Trefilov are la dispoziţie cel mai bun lot, doar portarul Tatiana Alizar din echipa care a triumfat la Mondiale neputīnd evolua.

S-a accidentat şi Motogna!
Fără şase vicecampioane mondiale īn Danemarca (Lecuşanu, Gogīrlă, Brădeanu, Şoit, Gatzel şi Lazer), accidentate, suspendate sau nelăsate de cluburile la care evoluează să răspundă convocărilor, tehnicienii Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi nu le vor putea folosi azi, contra Rusiei, nici pe Steluţa Luca şi Valeria Beşe Motogna. "Vali e suspectă de fisură la braţul stīng. A blocat o jucătoarea ucraineană īn prima repriză. De asta īn partea a doua a jucat cu bandaj. Acum mi-a spus că o doare rău mīnă", a declarat Gheorghe Tadici.
sursa gsp

georg40
19th November 2006, 11:10
In finala de azi Rusia este , totusi, favorita.
Romancele au sanse daca vor juca cu rabdare in atac si se vor concentra mai mult asupra paselor de contraatac, moment al jocului care in partidele cu Danemarca si Ucraina a lasat de dorit.
Altfel: mult succes !

SORENSEN
19th November 2006, 11:41
E naspa in meciul cu Rusia ..va fi foarte greu pe langa fetele care nu au venit in Danemarca ...mai avem si 2 accidentate (cine a crezut ca e doar un trneu amical...s-a cam inselat) extrem de importante..
Luca cu un aport excelent atat pe atac cat si pe defensiv si pe Bese cu un aport f bun pe defensiv...si cea care avea gabaritul sa se puna cu jucatoarele ruse ..posesoare a unor gabarite de multe ori "depasite"

YoYoyOi
19th November 2006, 11:57
Poate avem norocul si vedem o reeditare contemporana a duelului dintre David si Golliat:)

SORENSEN
19th November 2006, 12:09
Pai poti spune si asa..dar aici cel mic are sanse si mai mici..

resita
19th November 2006, 12:15
hai totusi sa fim optimisti si sa credem in fetele noastre.

hai romania

SORENSEN
19th November 2006, 12:30
Cred in ele..pot face figura frumoasa dar cred ca e incredibil daca nu extraordinar sa castigam cu RUsia fara vreo 8 jucatoare de baza...
Ar fi ceva care chiar ar merita aplaudat in picioare...

TaciAcolo
19th November 2006, 15:44
bate romania elisei 10 goluri cel putin :D ROMANIA!!!!/OLE/

STEELMAN
19th November 2006, 16:00
am vazut cate ceva din semifinala de aseara rusia-danemarca are rusia niste gloabe din alea "zdarovaia":D ... sunt convins ca sotii lor isi iau bataie de la ele daca nu satisfacute bine:drak:

Lauryca
19th November 2006, 16:42
:) :) :) Hai Romānia!!!! Sper s-o facem lata acusi!!!! Cred ca a mai venit si momentul nostru!!

SORENSEN
19th November 2006, 16:49
Danemarca-Ucraina 24-20 ...pt locurile 3-4

best_lazialul
19th November 2006, 17:00
Mi-e frica de meciul asta dar sper sa ne tinem de rusoaice. Macar un egal si le batem la 7m...:D

STEELMAN
19th November 2006, 17:09
inca 10 min si incepe.meci greu.inca odata fetele au dovedit daca mai era nevoie ca au valoare in lume.meci extraoridnar de greu.cu ambitie,determinare si un joc exact putem invinge in seara asta.sper sa scapam de acele momente de deconcentrare si delasare din momentele in care conducem ,care caracterizeaza in general romanii in competitiile internationale.HAI ROMANCELE!

SORENSEN
19th November 2006, 17:17
A inceput meciul ...
0-1 Rusia
Hai Romania !

YoYoyOi
19th November 2006, 17:25
Greu meci. Ale noastre parca nici nu se regasesc in teren. Iar "muntii" aia rusesti faca ce vor in teren. Plus ca au portar extraordinar.

CrAzY92
19th November 2006, 17:44
11-11 min 25

resita
19th November 2006, 18:25
ROMANIA -rusia min 43 = 24-20

resita
19th November 2006, 18:38
ROMANIA -rusia min 55 = 27-27

Sorin Blaj
19th November 2006, 18:43
Resita.

Ne porti ghinion? :)

Sorin Blaj
19th November 2006, 18:45
Se pare ca da. :mad:

resita
19th November 2006, 18:46
Romania - rusia = 28-29

nui nimic fetelor suntem mandri de voi.

Sorin Blaj
19th November 2006, 18:47
Romania - rusia = 28-29

nui nimic fetelor suntem mandri de voi.
Mandri?
Pentru ca au pierdut frumos?

resita
19th November 2006, 18:48
Resita.

Ne porti ghinion? :)

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

ai dreptate.

YoYoyOi
19th November 2006, 18:49
Pacat.
Meciul l-am avut in mina si nu l-au cistigat rusoaicele, l-am pierdut noi. Daca nu era acea fortare a lui Motogna, aveam victoria. Trebuia acel atac sa fie mai calm si mai asezat. Asta e. Macar nu ne-am facut de rusine. Ba chiar am cistigat respect.
Eu vad totusi acest meci ca o victorie, care ne da mari sperante.

Sorin Blaj
19th November 2006, 18:51
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

ai dreptate.
Tu nu ai nicio vina.
Altii sunt vinovati, dar din nefericire se cred foarte buni. Ei nu se simt si se impauneaza cu performante de mana a doua, gen Cupa Carpati, Cupa Mondiala, iar noi stam acasa si privim Europenele la televizor.

Celso
19th November 2006, 18:54
BRAVO fetelor..si Domnului Tadici!!!:ok: ....unde esti TenisFAN...Varzaru ..masterclass:mda: ....sa demonstrat si azi, ca nu este in apele ei la acest turneu:headbang: ........Bese a gresit de 2 ori...la final...2 greseli...fatale :(...
....mor de ciuda....mama lor de "rusoaice" baboance:headbang:

Sorin Blaj
19th November 2006, 18:56
Pacat.
Meciul l-am avut in mina si nu l-au cistigat rusoaicele, l-am pierdut noi. Daca nu era acea fortare a lui Motogna, aveam victoria. Trebuia acel atac sa fie mai calm si mai asezat. Asta e. Macar nu ne-am facut de rusine. Ba chiar am cistigat respect.
Eu vad totusi acest meci ca o victorie, care ne da mari sperante.
Sperante ca poate vom ajunge si noi la urmatorul CE sau CM?
Sperante ca nu mai pierdem in ultimele minute.
Am ajuns sa ne vaitam ca la fotbal, ca pierdem in ultimul moment.

tu26dor
19th November 2006, 18:56
imi mpare rau ca am pierdut... chiar imi pare rau... oricum, avem o echipa careia ii mai trebuie putina convingere. in rest le are pe toate. pe final cred ca s-u vazut invingatoare si de aceea au pierdut.
totusi bravo lor.

best_lazialul
19th November 2006, 19:01
Romania-Rusia 28-29

Pacat! Am condus in a doua repriza chiar si cu 4 goluri insa nu am reusit sa rezistam. Sunt atat de suparat incat nu mai am cuvinte...

Tereza Paslaru 12 interventii-Valentina Ardean 10 goluri, Oana Manea 7g, Adina Meirosu 4g, Valeria Bese 3g, Cristina Neagu 3g, Cristina Varzaru 1g

Capul sus fetelor!

STEELMAN
19th November 2006, 19:08
macar am castigat 2 jucatoare tinere de viitor.neagu si meirosu

rob_din
19th November 2006, 19:09
Sperante ca poate vom ajunge si noi la urmatorul CE sau CM?
Sperante ca nu mai pierdem in ultimele minute.
Am ajuns sa ne vaitam ca la fotbal, ca pierdem in ultimul moment.

Da suntem mandri ca anul trecut am iesit pe locul 2 la Campionatul Mondial, iar anul asta pe locul 2 la Cupa Mondiala.
Sa ne anuntati cand vor realiza si fotbalistii acelasi lucru

PS O lunga perioada de timp media interilor in acest meci a fost de 19,5 ani

TenisFan
19th November 2006, 19:15
Pastele masii de treaba mai...Cum se poate asa ceva?Asa au facut in toate meciurile in loc sa castigam meciurile trebuie sa le piarda adversarele sau sa le castige portarul nostru...Asa au facut in ultimele 3 meciuri au jucat binisor si-au asigurat un avans confortabil pt a claca spre final...Uite ca Rusia nu-i o astfel de echipa trebuie sa le bati ca nu se bat singure...Am fost tot meciul peste Rusia cu exceptia primelor 5 minute catastrofale dar apoi si-au dat drumul la joc si au jucat bine si le-am ingenuncheat pe rusoaice...N-o sa accept aceasta infrangere...Daca au jucat bine pe tot parcursul meciului nu pot tolera ceea ce s-a intamplat pe final...Mare mare pacat pt Neagu sa zicem care are 18 ani si nu creste cu bucuria victoriei in cap...Asa o sa creasca cu complexul rusesc...Cristosu masii mai sunt asa de nervos...Toate au jucat bine si toate au clacat spre final pt ca se pare ca inca n-avem mega spiritul de umilire al adversarului...Rusia azi trebuia umilita pt ca erau posibilitati...Conduceam cu 4 goluri cu 15 minute inainte de final si totul s-a evaporat...Lasa mai ca Varzaru a jucat bine si a dat cateva goluri pe contra-atac...Sigur sunt plusuri dar eu nu le voi enumera pt ca am iesit ca loserii din competitie...

grekul
19th November 2006, 19:19
felicitari fetelor

noir_desir
19th November 2006, 19:34
De ce imi era mai frica n-am scapat! :headbang:
Oricum, bravo Romania!

YoYoyOi
19th November 2006, 19:35
TenisFan, poate Craciunul masii era mai potrivit, ca e mai aproape;)

resita
19th November 2006, 19:45
HUTUPAN cel mai bun portar.

VARZARU cea mai buna extrema dreatpa.

ELISEI cel mai bun inter stang.

resita
19th November 2006, 19:56
Romania a pierdut in fata Rusiei finala Cupei Mondiale, competitie organizata in Danemarca, la Aarhus. Doar primele si ultimele 5 minute ale meciului au apartinut rusoaicelor, insa le-a fost de-ajuns pentru a castiga finala.

Meciul a inceput foarte slab pentru Romania, care era condusa in minutul 5 cu 4-0. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au reusit egalarea in minutul 12, 5-5. De aici, Romania a preluat initiativa, fiind aproape tot timpul in avantaj, iar la pauza tabela arata 15-13 pentru fetele noastre.

Repriza a doua incepe in aceeasi nota, iar Romania pastreaza o diferenta de 2-3 goluri pana spre finalul meciului. In minutul 55, Rusia reuseste egalarea, 27-27, dupa care mai inscriem un gol, 27-28, min 56. De aici, romancele nu reusesc sa mai marcheze niciun gol, desi s-au aflat chiar si in superioritate numerica in ultimul minut de joc, cand Rusia conducea cu 29-28. De altfel, acesta a fost si scorul final al intalnirii, iar Rusia cucereste Cupa Mondiala.

Pentru Romania au evoluat: Pislaru 14 interventii (3 din 7m), Dinu, Ardean 10 goluri/13 aruncari (4/4 din 7m), Varzaru 1/3, Avadanii, Maier, Gilca, Manea 7/8, Ivan, Bese 3/5, Meirosu 4/16, Neagu 3/11, Tivadar.

Pentru Romania, competitia din Danemarca a fost un turneu bun de pregatire in vederea preliminariilor Campionatului Mondial 2007. Desi nu s-a prezentat cu cea mai buna echipa, lipsind Gogirla, Gatel, Bradeanu sau Lecusanu, Romania a facut o buna impresie si de asemenea, a aratat ca are o echipa de viitor, in lot aparand tinere de mare perspectiva, cum ar fi Cristina Neagu sau Melinda Geiger.

Clasamentul final al Cupei Mondiale:

1.Rusia
2.Romania
3.Danemarca

Primul "7" al turneului:

Portar: Dinu (Romania)
Extrema stanga: Mikkelsen (Danemarca)
Inter Stanga: Ardean (Romania)
Centru: Andryushina (Rusia)
Pivot: Bodnieva (Rusia)
Inter dreapta: Polenova (Rusia)
Extrema dreapta: Varzaru (Romania)

Cele mai bune marcatoare ale turneului

42 goluri Henriette Mikkelsen (Danemarca) - eficacitate: 75%
38 goluri Valentina Ardean-Elisei (Romania) - eficacitate: 61.29%
25 goluri Olena Reznir (Ucraina) - eficacitate: 69.44%
25 goluri Ekaterina Andryushina (Rusia) - eficacitate: 60.98%
20 goluri Idalina Borges Mesquita (Brazilia) - eficacitate: 66.67%

Sorin Blaj
19th November 2006, 20:20
Da suntem mandri ca anul trecut am iesit pe locul 2 la Campionatul Mondial, iar anul asta pe locul 2 la Cupa Mondiala.
Sa ne anuntati cand vor realiza si fotbalistii acelasi lucru

PS O lunga perioada de timp media interilor in acest meci a fost de 19,5 ani
Ce are sula cu prefectura.

Cupa Mondiala este o competitie care nu conteaza, decat pentru amorul propriu al lui Tadici sau Gatu sau al tau. Singurele competitii care conteaza sunt Campionatele Europene, Mondiale si Olimpice.

Tadici a reusit o performanta mare: locul doi la Mondiale, dar si o contraperformanta de rasunet. Daca tu nu stii, este prima data in istorie cand Nationala Romaniei de handbal nu se califica la Campionatul European. Daca nu crezi, mai documenteaza-te.

Asa ca las-o mai moale.

Iar legat de fotbal, cu cine te certi? Cu Piturca, Sandu, Dragomir, Mutu etc.?

georg40
19th November 2006, 20:44
Regretabil dar s-a petrecut exact de ceea ce mi-a fost teama. Desi au dominat partida cu Rusia, handbalistele romance si-au pierdut rabdarea in finalul partidei, facand cateva greseli inadmisibile, prompt speculate de experimentatele detinatoare ale titlului mondial.
Ne-am inecat ca tiganul la mal...

Sorin Blaj
19th November 2006, 20:59
macar am castigat 2 jucatoare tinere de viitor.neagu si meirosu
Si mie mi-a placut foarte mult Meirosu.

SORENSEN
19th November 2006, 22:57
Sorin orice ai spune ROmania a aratat bine pe teren cu nimeni alta decat Campioana Mondiala...si ne-a lipsit experienta in zona de 9 m...cand joci cu Neagu si Meirosu valoroase dar neexperiemntate nu poti avea mereu solutii inatac..iar cand experimentata Bese face acea greseala avand in vedere ca totusi ea joaca mai mereu pe defensiva si ia fost greu sa face epe dreapta ce facea Luca...
Oricum eu sunt multumit de acest turneu...cu aceste jucatoare ca au fost acum...ca multe mai bune nu au putut venii si am reusit cu ele e EXCELENT...


PS cat au marcat de ex. Bodnieva sau Polenova in acest meci..ne-am aparat foarte bine

FELICITARI fetelor !

stefanm14
19th November 2006, 23:25
Tadici a reusit o performanta mare: locul doi la Mondiale, dar si o contraperformanta de rasunet. Daca tu nu stii, este prima data in istorie cand Nationala Romaniei de handbal nu se califica la Campionatul European. Daca nu crezi, mai documenteaza-te.


Participarile astea te incalzesc poate pe tine, pe mine unul nu. Sunt alte echipe care au jumatate din participarile noastre la mari competii, insa se pot mandri cu titluri mondiale (Franta). Asa ca performanta obtinuta de Tadici este una de necontestat, cu toata ca nu s-a calificat la CE (o competitie, fie vorba intre noi, care nu se compara cu un CM sau mai ales JO, desi in Europa sunt cele mai puternice echipe ale lumii). Asa ca trebuie sa mergem inainte, am dovedit la acest turneu ca avem o echipa foarte valoroasa (am dominat Rusia 45 min + cateva absente de marca : Gogarla, Lecuseanu, Bradeanu), si cu cateva tinere care vin din urma...

Sorin Blaj
19th November 2006, 23:33
Ramane sa vedem la urmatoarea competitie importanta la care vom participa. Deocamdata, prima importanta este Campionatul European, iar noi stam acasa.

SORENSEN
19th November 2006, 23:53
Stam cum au stat altii dar au castigat titlul Mondial...un loc 17 de exemplu nu inseaman decat ca amv enit degeaba...
E o deceptie necalificarea dar nu o tragedie...echipa nu e in suferinta deci eu unu' nu sunt ingrijorat.

rob_din
20th November 2006, 00:39
Ce are sula cu prefectura.

Cupa Mondiala este o competitie care nu conteaza, decat pentru amorul propriu al lui Tadici sau Gatu sau al tau. Singurele competitii care conteaza sunt Campionatele Europene, Mondiale si Olimpice.

Tadici a reusit o performanta mare: locul doi la Mondiale, dar si o contraperformanta de rasunet. Daca tu nu stii, este prima data in istorie cand Nationala Romaniei de handbal nu se califica la Campionatul European. Daca nu crezi, mai documenteaza-te.

Asa ca las-o mai moale.

Iar legat de fotbal, cu cine te certi? Cu Piturca, Sandu, Dragomir, Mutu etc.?


1 Cupa Mondiala e cel mai puternic turneu amical din lume. Permite-mi sa ma bucur ca l-am terminat pe locul 2 si nu pe locul 8
2 Prefer sa nu ne calificam la urmatorul turneu final dupa ce devenim vicecampioni mondiali decat sa participam la toate turneele 20 de ani fara sa luam medalie
3 Sunt foarte bine documentat in ceea ce priveste handbalul, numarandu-ma printre putinii care dau mult mai mare atentie acestui sport decat fotbalului
4 Legat de fotbal ma cert cu aceia care bagatelizeaza performanta Romaniei la acest turneu, in schimb ridica in slavi extraordinara victorie din suseaneaua cu pseudoechipa Spaniei (si nu sunt putini din pacate)
5 Pentru faptul ca am indraznit sa-mi exprim decent o opinie nu cred ca trebuie sa mi se replice cu expresii gen "ce are sula cu prefectura". Astea pot fi pastrate pentru cei care folosesc un asemenea tip de limbaj

SORENSEN
20th November 2006, 01:10
rob_din esti bine venit pe aici ...nu are treaba ce zice unu sau altu despre ce ai spus tu...
E parerea ta despre competitie si e ok ca altu sa vorbeasca despre ea...
Oricum intr-adevar am realizat un turneu bun de pregatire ..si probabil e cel mai tare urneu ...locul 2 nu e usor de obtinut.
Sa vedem ce facem la Cupa Turcin.

Sorin Blaj
20th November 2006, 09:01
1 Cupa Mondiala e cel mai puternic turneu amical din lume. Permite-mi sa ma bucur ca l-am terminat pe locul 2 si nu pe locul 8
2 Prefer sa nu ne calificam la urmatorul turneu final dupa ce devenim vicecampioni mondiali decat sa participam la toate turneele 20 de ani fara sa luam medalie
3 Sunt foarte bine documentat in ceea ce priveste handbalul, numarandu-ma printre putinii care dau mult mai mare atentie acestui sport decat fotbalului
4 Legat de fotbal ma cert cu aceia care bagatelizeaza performanta Romaniei la acest turneu, in schimb ridica in slavi extraordinara victorie din suseaneaua cu pseudoechipa Spaniei (si nu sunt putini din pacate)
5 Pentru faptul ca am indraznit sa-mi exprim decent o opinie nu cred ca trebuie sa mi se replice cu expresii gen "ce are sula cu prefectura". Astea pot fi pastrate pentru cei care folosesc un asemenea tip de limbaj
Rob.

Nu incerca sa deviezi discutia. Daca nu te adresezi cuiva anume, nu-l cita. Asa ca mai incet cu nemultumirile si reprosurile. Daca nu ma citai, sa fii sigur ca nu-ti aveam treaba, dar nici nu poti sa vii sa te dai rotund, sa tragi pe cineva la raspundere, total aiurea si sa ai pretentia sa treci neobservat.

Dar hai sa o luam punctual:

La punctul 1. Cupa Mondiala o fi cel mai puternic amical din lume dar este, totusi, unul AMICAL. Mai mult un turneu de verificare pentru cei care participa la turneele adevarate. Bineinteles, pentru cei ce nu participa, este cel mai mare si cel mai important. Comentatorul mai, mai, ca se credea la finala Jocurilor Olimpice. Sa nu confundam nivelul si sa ne bucuram retinut pentru ca am PIERDUT un turneu AMICAL. Mai ramane sa ne bucuram si ca am castigat a 40-a editie a Turneului Carpati.
Si inca ceva: pentru cineva care s-a bucurat cu adevarat la performantele majore ale handbalului romanesc, finala unui turneu AMICAL nu reprezinta prea mult. Probabil tu nu ai avut acest noroc si de asta te extaziezi foarte usor.

La punctul 2. Daca nu esti acolo, in lumea buna a handbalului, nu existi. Poate ar fi bine sa-ti arunci privirea si catre handbalul masculin, unde am ajuns in lumea a treia.

La punctul 3. Foarte bine documentat, printre putinii? Ma faci sa rad. Poate nu stiai, dar CUPA MONDIALA este la o editie rotunda si de remarcat, A DOUA. Asa ca ...
Foarte multi confunda Cupa Mondiala cu Campionatul Mondial. Sper ca nu te numeri printre ei. Citeste TOATE posturile si te vei edifica.

La punctul 4. Inseamna ca nu esti atent cu cine vorbesti si esti in ofsaid. Vezi ca si la fotbal am ajuns campionii amicalelor, dar nu ne calificam la nici un turneu final. La fel ca tine si Gatu si Tadici, au bagatelizat pierderea calificarii la Campionatul European. Pentru cultura ta generala si nivelul tau de documentare, ar fi trebuit sa stii deja, Campionatul European este MULT MAI PUTERNIC decat un Campionat Mondial sau Jocuri Olimpice. De ce? Pentru ca TOATE echipele participante sunt puternice. Nu ca la Mondiale unde mai prinzi o Brazilia sau Nigeria, echipe cu care orice echipa europeana face scor.

La punctul 4. Legat de limbaj, stai linistit, limba romana are capcane mai mari. Incercam doar sa-ti arat ca ai facut o remarca pe care nu trebuia sa mi-o adresezi mie personal. Poate "ca nuca-n perete" era mai bine, pentru o exprimare mai elevata. Poate era mai bine sa realizezi ca ai gresit omul, decat sa-mi atragi atentia ca ti-ai exprimat decent o opinie.

Aurel.D
20th November 2006, 12:11
Ce pacat..dupa ce au inceput mai greu, au condus tot meciul ca sa fie invinse cu un gol diferenta pe final, rusoiacele avand si o jucatoare eliminata!
Dar felicitari fetelor pt. cum au luptat, mai ales ca am avut cateva debutante care s-au comportat destul de bine.
Mi-au placut Elisei, Neagu si portarita (nu Hutupan, cealalta)
Pacat de Varzaru, nu a reusit mai nimic pe extrema!

SORENSEN
20th November 2006, 12:32
Sorin nu stiu daca se paote pune loul 7 la Cm --Brazilia cu Nigeria ..nu stiu daca a fost la vreo editie de CM ...
ok incerci sa impui pct de vedere cu exagerari dar sa nu fie totusi ata de deplasate...

Cerere mare de autografe




VEDETE Elevele antrenorului Gheorghe Tadici au fost asaltate de admiratori la Aarhus.

România este singura reprezentativa care a primit înca de ieri invitatia pentru editia de anul viitor a Cupei Mondiale.

Evolutia buna a echipei antrenate de Tadici si Musi nu a ramas fara urmari. Jucatoarele (foto) nu mai pot face un pas în sala de la Aarhus fara a fi înconjurate de pustii doritori de autografe. De asemenea, au început sa curga invitatiile la competitii care au loc chiar si anul viitor. “Danezii ne-au dat deja invitatia pentru Cupa Mondiala din 2007, Rusia ne-a rugat sa luam în calcul si participarea la un turneu la Moscova în martie, iar Brazilia ne-a invitat la un stagiu de pregatire”, a declarat Tadici. Fetele pleaca peste doua zile în Ucraina, la “Cupa Turcin”, unde vor întâlni Ucraina, Austria si Brazilia. Vor participa si absentele Gogârla, Bradeanu si Soit.
prosport.ro

Selene-Celesta
20th November 2006, 12:53
Mie mi-a placut foarte mult psihicul lor in partida de ieri(in majoritatea timpului). Probabil tocmai din cauza ca n-a fost o finala de campionat mondial au fost mai relazate. In plus, au fost foarte multe jucatoare tinere;au gresit mult, ce-i drept, dar totusi n-au pierdut decat la un gol diferenta.

Cel mai bine a fost ca rosoaicele n-au mai condus tot meciul, asa cum s-a intamplat la Sankt Petersburg. Sper ca in urmatoarea confruntare dintre Rusia si Romania (de preferinta in ultiul act al unei competitii ca cea de anul trecut!), fetele noastre sa-si aminteasca de jocul de ieri si sa fie convinse pot sa invinga Rusia.

"Cu un ochi plāngem, cu altul rādem. Am fost la trei minute de o victorie mare, īnsa nu e usor sa īmpingi 60 de minute la tancurile rusesti. E pacat, pentru ca fetele au pierdut si 10.000 de euro. Dupa aceasta Cupa Mondiala, este evident ca nu mai exista titulare de drept īn lotul Romāniei.

Sunt cāteva jucatoare care au luptat admirabil. Manea, Ardean, Bese, pentru ambele faze, Ivan pe aparare, sau Meirosu, īnsa doar pe atac si-au facut treaba. Altele, cum ar fi de pilda Tivadar, nu au ajutat echipa. In poarta, consider ca Dinu si Pāslaru sunt pe picior de egalitate."
Gheorghe Tadici, selectioner

Unele dintre aceste afirmatii mi se par de-a dreptul ciudate. Din cate am vazut, Meirosu a ratat mult.

SORENSEN
20th November 2006, 13:02
A ratat mult dar a contat faorte mult ca a combinat destul de bine si a atact mereu poarta si cu timpul vor intra si golurile...
Uneori golurile nu caracterizeaza o jucatoare...conteaza jocul fara minge si conteaza atitudinea ...conteaza determinarea etc...aportul se obtine prin goluri plus cele enumerate mai sus...

Selene-Celesta
20th November 2006, 13:07
Determinarea chiar mi-a placut la Meirosu, de fapt la toata echipa. N-au mai avut niciun blocaj psihic si asta e excelent!

resita
20th November 2006, 13:15
ce pacat am avut meciul in mana dar l-am pierdut pe final atunci cand fetele trebuiau sa dea totul.

oricum se vede ca avem viitor in acest sport.

SORENSEN
20th November 2006, 13:18
Viitor am avut in ultimii ani..de cele mai multe ori prezentul ne-a cam lipsit...

Selene-Celesta
20th November 2006, 13:19
Viitor am avut in ultimii ani..de cele mai multe ori prezentul ne-a cam lipsit...

:happy
Sa nu ne facem sange rau si sa speram in continuare!

resita
20th November 2006, 13:30
Viitor am avut in ultimii ani..de cele mai multe ori prezentul ne-a cam lipsit...

prezentul?

avem un loc 2 la ultimul campionat mondial.

apropo o vorba de-a ta.
Stralucirea o da doar medalia cucerita.

sau medalia a fost castigata in trecut, tot ce-i castigat tine de trecut.

rob_din
20th November 2006, 13:40
Se pare ca unii dupa ce au bagatelizat Cupa Mondiala au trecut acum la bagatelizarea Campionatului Mondial.
Poate sa fie Campionatul European cat de puternic vrea, niciodata un titlu european nu va fi mai important decat unul mondial.
Apropo, pana acum s-au tinut 17 CM si doar 6 CE, asa ca n-ar trebui sa criticam o competitie fiindca se afla doar la doua editie.
Fara indoiala lipsa de la un CE nu e un motiv de bucurie (trebuie spus totusi ca s-a produs in urma unui meci cu una din cele mai bune echipe ale Lumii), insa in nici un caz nu poate fi considerata o tragedie, mai vorbim cand vom rata 2-3 turnee consecutive.
Cat despre baieti, acestia au fost la un gol de prezenta la Mondiale deci in nici un caz nu pot fi bagati in lumea a 3-a a handbalului, poate in lumea a doua.

SORENSEN
20th November 2006, 13:57
Nu ma refeream la perioada Tadici..ma refeream la alta periaoda 2001-2004 cand echipa aveam fetele erau tienre dar in prezentuld e atunci eram varza..pana la urma ele au confirmat in prezentul de anul trectut ...
Complicat...dar ..eu am avut ...am si voi avea incredere in fetele noastre...
Aceasta competitie trebuie considerata la adevarata valoare..nici prea sus nici prea jos.
Per total ar trebui sa ne declaram multumiti ca dupa nereusita din vara suntem paote mai buni decat eram inainte si sa privim cu incredere anii viitori..poate mai mult decat in alti ani.
Inca o data felicitari fetelor.

Sorin Blaj
20th November 2006, 14:46
Se pare ca unii dupa ce au bagatelizat Cupa Mondiala au trecut acum la bagatelizarea Campionatului Mondial.
Poate sa fie Campionatul European cat de puternic vrea, niciodata un titlu european nu va fi mai important decat unul mondial.
Apropo, pana acum s-au tinut 17 CM si doar 6 CE, asa ca n-ar trebui sa criticam o competitie fiindca se afla doar la doua editie.
Fara indoiala lipsa de la un CE nu e un motiv de bucurie (trebuie spus totusi ca s-a produs in urma unui meci cu una din cele mai bune echipe ale Lumii), insa in nici un caz nu poate fi considerata o tragedie, mai vorbim cand vom rata 2-3 turnee consecutive.
Cat despre baieti, acestia au fost la un gol de prezenta la Mondiale deci in nici un caz nu pot fi bagati in lumea a 3-a a handbalului, poate in lumea a doua.
Poate ne spui si de cand nu am mai fost la un turneu final cu echipa masculina.

Nu incalzeste pe nimeni ca am pierdut N calificari la un gol diferenta.

rob_din
20th November 2006, 15:58
Poate ne spui si noua daca handbalul masculin e in lumea a 3-a voleiul in ce lume e?

Sorin Blaj
20th November 2006, 19:28
Poate ne spui si noua daca handbalul masculin e in lumea a 3-a voleiul in ce lume e?
Vrei sa ne aduci aminte de toate datoriile? :)

Sunt prea putine sporturile de echipa la care mai reusim cate-o performanta. Cu exceptia poloului masculin si a handbalului feminin nu ne mai calificam la niciun turneu final.

Iar daca am ajuns sa ne bucuram de performantele realizate in cate un turneu amical, atunci am ajuns rau de tot.

Ca tot spuneai de fotbal, vine "celebrul" turneu al Nationalei de fotbal in Cipru. Daca il castigam, ce sa facem sa cadem in extaz?

Poate las impresia ca sunt mai radicalist, dar lucrurile nu sunt departe de ce spun eu. Ca doriti sa recunoasteti asta sau nu, este problema fiecaruia dintre noi.

georg40
20th November 2006, 20:22
Sie eu evocam intr-un alt thread ca situatia in unele sporturi este pentru mine de neinteles. Era vorba chiar de volei. Ultimul turneu mai important pe care l-am vazut era prin `79 sau `80 Trofeul Felix la volei (la Oradea). Tot prin acei ani Trofeul Carpati la handbal masculin si tot la Oradea.
Echipe cu care atunci jucam de la egal la egal, sau le invingeam (Bulgaria, Polonia, Grecia, Serbia, Germania) sunt prezente la turneul final din Japonia, iar Romania...
La handbal masculin de fosta tripla (?) campioana mondiala nici nu se mai vorbeste.
Ce explicatie se gaseste pentru aceasta stagnare dezamagitoare ?

Sorin Blaj
20th November 2006, 23:15
Sorin nu stiu daca se poate pune locul 7 la CM obtinut de Brazilia cu Nigeria .. nu stiu daca a fost la vreo editie de CM ...
ok incerci sa impui pct de vedere cu exagerari dar sa nu fie totusi atat de deplasate...
Pot sa fiu partial de acord cu tine. Si anume:

In TOATE editiile CM, o singura echipa din afara Europei a contat si a reusit chiar sa se impuna: Coreea de Sud, in 1995. Alte echipe, ca Brazilia, Egiptul au avut performante modeste, cate un loc 7, 8 etc.

Adica echipele europene sunt cele care conteaza. Automat CE sunt mai puternice, ca valoare intrinseca, decat CM, unde mai ai si meciuri usoare, 2 din 5, pentru ca grupele sunt de 6 echipe si cel putin doua dintre echipe sunt slabute.

Dar daca in privinta Nigeriei exemplul a fost prost ales. Nici eu nu-mi aduc aminte sa fii participat la vreun turneu final, ce zici de echipe ca: Tunisia, Congo, Australia, Uruguay, Argentina sau Cuba si lista poate continua?

rob_din
20th November 2006, 23:45
Daca am ajuns sa comparam Cupa Mondiala la handbal cu Turneul din Cipru (chiar si in gluma) nu mai am ce comenta

Sorin Blaj
20th November 2006, 23:55
Daca am ajuns sa comparam Cupa Mondiala la handbal cu Turneul din Cipru (chiar si in gluma) nu mai am ce comenta
Se pare ca esti intr-o confuzie totala.

Cupa Mondiala este UN TURNEU AMICAL. Atat si nimic mai mult. Nici participarea echipelor nu este clar stabilita. Este ceva de genul Trofeul Carpati. Se participa pe baza de invitatii. Exista echipe care pur si simplu nu sunt interesate sa participe, gen Franta si Germania.

Noi ne entuziasmam de parca am fi ocupat locul doi la Mondiale. Sa nu confundam marfa cu ambalajul.

Titlul de vicecampioane mondiale este o PERFORMANTA, locul doi la Cupa Mondiala este o verificare utila si atat.

SORENSEN
21st November 2006, 00:42
Singura echipa invitata care nu a vrut sa vina a fost Norvegia...si nu ca aveau ceva cu turneul dar erau acolo echipe favorite care trebuiau evitate pt incredere ..tactici etc...
Ok e normal ca CE sa fie mai condensat...dar si mondialul in faza a doua atunci e mult mai puternic garantat ca un europena..dar oricum eu zic ca nu e sa compari campionatele...
Acest turneu e un turneu amical..dar trebuie sa ne gandim ce-am invata la el..bune si rele..atata tot..locul 1 sau 2 sau 3 ce conteaza...
Anul trecut la acest turneu finala mica au jcuat-o RUsia si Romania ca apoi la vreo luna sa jaoce finala CM ...
Simplu si la obiect...

rob_din
21st November 2006, 02:19
Dumnezeule despre ce entuziasm vorbim.? N-am vazut pe nimeni iesind pe strada sa sarbatoreasca.
Tot ceea ce incerc sa spun ca echipa Romaniei a evoluat foarte bine la cel mai puternic turneu amical din lume. Nu zic sa li se ridice statui.
Entuiziasmat voi fi cand vor lua un aur la CE, CM sau JO.

resita
21st November 2006, 12:33
Flori, sampanie si caviar

Tricolorele au fost ?nt?mpinate cu fast la sosirea de la Cupa Mondiala, petrecerea continu?nd cu o cina de lux la Corbeanca.

Desi s-au clasat pe locul doi la Cupa Mondiala din Danemarca, o competitie cu caracter amical, jucatoarele nationalei de handbal au fost ?nt?mpinate la salonul oficial al Aeroportului ?Henri Coanda? la fel ca dupa CM de anul trecut.

Toate fetele au primit flori si au ciocnit un pahar cu sampanie, iar cea mai fericita parea a fi Steluta Luca, ?n ciuda faptului ca s-a accidentat ?naintea finalei: ?Chiar daca lotul a fost schimbat fata de Campionatul Mondial si au evoluat multe jucatoare tinere, s-a vazut ca ram?nem o forta. Nu regret dec?t faptul ca nu participam la europene. In ceea ce ma priveste, nu am nimic grav la glezna, doctorul mi-a zis ca voi putea reveni ?n maximum o saptam?na?, a spus liderul echipei.

Antrenorul Tadici a pastrat si el nota pozitiva: ?Cu un ochi r?dem, cu unul pl?ngem, dar important este ca am demonstrat ca ne-am confirmat statutul de vicecampioni mondiali. In multe momente am fost aproape de rusoaice sau chiar egali cu ele, am dominat o mare parte din joc, iar faptul ca Stela Luca si Ionela G?lca nu au putut evolua ?n finala si-a spus cuv?ntul?.

Dupa ce au plecat de la aeroport, handbalistele s-au ?ndreptat spre Corbeanca, la una din vilele lui Cristian T?ntareanu, unde acesta a organizat o cina de lux. Ramona Maier si Roxana Cherescu dar si celelalte tricolore nu s-au lasat prea mult rugate si au gustat din bunatatile pregatire, ?ntre acestea afl?ndu-se chiar si caviar. Fost coleg de facultate, iar momentan vecin cu presedintele Gatu, T?ntareanu l-a apostrofat putin pe acesta: ?Mi se pare mie sau ?n ultimii trei ani noi sarbatorim aici numai victoriile rusoaicelor??. Fetele nu au putut ram?ne foarte mult timp, ele ajung?nd aseara la Ploiesti.
sursa prosport

georg40
21st November 2006, 12:38
Eu nu vreau sa ...arbitrez discutia, un lucru este insa cert. La jocuri sportive, cu exceptia handbalului feminin, sportul romanesc parcurge o perioada absolut neagra, fara rezultate, fara aprecieri pozitive.
Pot enumera aici: baschetul, voleiul, handbalul masculin, hocheiul, chiar rugbiul, care se zbate in esalonul doi.
Din pacate si la sporturi individuale cu certe traditii: luptele, canotajul, caiac-canoe , atletism feminin Romania este amintita doar la ...etc.
Pentru mine este o situatie dureroasa cand ma gandesc la unele perioada de glorie traite nu foarte de demult...

YoYoyOi
21st November 2006, 12:46
Intr-un fel georg40 are dreptate. Eu ma gindesc ca acest loc doi la Cupa Mondiala e un mare cistig, tinind cont ca nu prea am avut parte de bucuriile din alti ani. Ca a fost un amical e drept, dar ne-a demonstrat ca macar in privinta handbalului nu trebuie sa ne facem mari probleme. e o durere ca nu sintem la europene, dar macar am demonstrat ca nu am murit la capitolul handbal feminin;)

Sorin Blaj
21st November 2006, 12:51
Eu nu vreau sa ...arbitrez discutia, un lucru este insa cert. La jocuri sportive, cu exceptia handbalului feminin, sportul romanesc parcurge o perioada absolut neagra, fara rezultate, fara aprecieri pozitive.
Pot enumera aici: baschetul, voleiul, handbalul masculin, hocheiul, chiar rugbiul, care se zbate in esalonul doi.
Din pacate si la sporturi individuale cu certe traditii: luptele, canotajul, caiac-canoe , atletism feminin Romania este amintita doar la ...etc.
Pentru mine este o situatie dureroasa cand ma gandesc la unele perioada de glorie traite nu foarte de demult...
Ai omis poloul masculin.

Hagiu face o treaba foarte buna, reusind calificari la ultimele turnee finale importante (CM 2005, CE 2006, CM 2007). Si nu oricum, ci cu clasari in apropierea podiumului, locurile 4 (CE 2006), 6 (CM 2005).

Nu m-ar mira sa se califice si la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008.

resita
21st November 2006, 18:00
pentru discutii despre echipa nationala mergeti aici.

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10652