PDA

View Full Version : Schumacher la FC Argeş pentru 6 luni?



Vulturul
2nd January 2005, 22:11
Returul la FC Argeş
Constantin Schumacher s-a despărţit în termeni amiabili de chinezi, care i-au cerut piteşteanului să accepte o sumă de bani drept compensare pentru eventualele pierderi suferite în carieră! Chinezii i-au trimis deja contractul reziliat prin fax, şi urmează să-i transmită şi suma de bani promisă. Şumi a fost auzit într-un cerc de prieteni că ar dori ca să joace returul la FC Argeş fără nici o pretenţie contractuală din partea clubului piteştean, pentru ca apoi din vară să poată pleca liber de contract în străinătate. O asemenea autopropunere nu ar trebui trecută cu vederea de către conducătorii clubului FC Argeş, mai ales că Rapidul stă la pândă pentru obţinerea semnăturii fostului lor căpitan de echipă.

Ultimul loc pentru Şumi
Schumacher a avut parte de un campionat nebun, acesta fiind şi motivul pentru care a ales să părăsească China la sfârşitul acestui an. A fost mai întâi despărţirea de fosta echipă, Yunnan Hongta, care a vândut locul în prima ligă lui Chongqing Qiche. Obiectivul acestei noi echipe a fost evitarea retrogradării la finalul anului 2004, obiectiv care putea fi îndeplinit cu uşurinţă, mai ales că formaţia s-a întărit cu Viorel Domocoş şi antrenorul Viorel Hizo. Numai că şefii federaţiei chineze au hotărât în plin campionat ca nici o echipă din cele 12 să nu retrogradeze, pentru ca începând cu anul 2005 campionatul să fie compus din 14 formaţii. De la luarea acestei decizii Chongqing a pierdut toate meciurile, ajungând în situaţia de a încheia anul pe ultimul loc al clasamentului. Multe dintre partidele campionatului chinez de fotbal au fost suspectate de aranjamente, pentru câştiguri fabuloase la pariuri.

Adrian Preda (Top)

Tudose
2nd January 2005, 22:26
Schumacher ar putea fi intr-adevar interesat de un contract scurt, pe 6 luni. Stirea a fost preluata si de TV Sport, care anunta ca Sumi ar juca in tara numai la noi sau la Rapid. Conducerea ar trebui sa actioneze daca chiar isi doreste ceva...

Floryn007
2nd January 2005, 22:32
In urma stirii aparute in presa centrala conform careia Constantin Schumacher si-ar dori sa joace la F.C. Arges, Ultras Viola cere conducerii alb-violete sa faca tot posibilul pentru a-l legitima pe Sumi Gol. In momentul de fata Argesul are nevoie de un jucator de talia sa, pentru ca ne-ar ajuta foarte mult atat in teren cat si ca imagine. Asadar, incercati domnule Ilinca si vom avea doar de castigat in cazul in care jucatorul va accepta oferta dumneavoastra.

karate
3rd January 2005, 14:24
Eu cred ca venirea lui Schumi poate ajuta mult echipa tinand cont ca tot timpul in care el a jucat la FC Arges a facut-o si cu sufletul... nu numai pentru bani.
Schumi sper sa te vad in tricourile alb-violete !

Vulturul
3rd January 2005, 16:46
Ultras Viola a transmis azi comunicatul intregii prese locale. Consideram ca noi ne-am facut datoria fata de acest posibil transfer... Acum este randul celor din conducere sa ia legatura cu Sumi Gol si sa faca tot ce se poate sa-l aduca la Pitesti. F.C. ARGES are nevoie de el!!!

Vulturul
5th January 2005, 07:28
Schumacher, dorit în Bănie
Fostul mijlocaş al Rapidului susţine că singura ofertă primită în această iarnă din România vine de la managerul Pavel Badea. Constantin Schumacher nu vrea să mai audă, deocamdată, de campionatul din China şi vrea să încerce o experienţă în Europa, chiar şi în România, unde a mai evoluat la Foresta Fălticeni, FC Argeş, Gloria Bistriţa şi Rapid Bucureşti. Mijlocaşul în vîrstă de 28 de ani şi-a reziliat recent contractul cu gruparea Chongqing Qiche, din Superliga chineză, şi aşteaptă în aceste zile cîteva oferte din Rusia. Aflat acasă, la Piteşti, Schumacher a spus că din Divizia A singurul club care l-a contactat pînă la această oră este Universitatea Craiova. “Mă bucur că un club de calibrul Ştiinţei se gîndeşte la mine. Pavel Badea este singura persoană care a luat legătura cu mine şi, în cazul în care nu voi pleca în străinătate, am să mă aşez la masa negocierilor cu Universitatea. Deocamdată aştept nişte oferte de afară şi sper ca pînă săptămîna viitoare să dau un răspuns Craiovei”, a declarat Schumacher. Fostul fotbalist al Rapidului este convins că un club precum Universitatea Craiova nu poate retrograda, avînd la ora actuală un lot foarte valoros: “Nu aş spune nu Ştiinţei, chiar dacă este pe locul 16. Am auzit că au fost nişte probleme acolo, dar este un club de tradiţie, care strînge foarte mulţi suporteri la meciurile de acasă şi din deplasare. În Bănie se mănîncă fotbal pe pîine. Locul 16 este prea dur pentru olteni, pentru că au jucători valoroşi, dovadă că sînt doriţi de mai multe echipe”.

Sursa:www.prosport.ro

karate
5th January 2005, 14:14
Nu se poate ca Schumacher sa ajunga in Banie ! Conducera lui FC Arges ar trebui sa se trezeasca la realitate , sa tina cont ca Schumi a fost , este si va fi mereu iubit in Trivale.Si fac pariu ca daca FC Arges ar face o oferta mai mica decat cea a Universitatii , Schumi tot la Pitesti ar veni.Ar trebui ca cei din conducerea FC Arges sa fie mai atenti cu fostii jucatori ai Argesului, mai ales cu cei cu care a avut performante.
Sa nu uitam ca Vintila si Schumacher ne-au dus in Europa.

Zebrone
5th January 2005, 14:16
Jura-te ca pentru o oferta mai mica vine Shumacher la Arges! Ce vrei loialitate de la fotbalistii romanii? :o:

Vulturul
5th January 2005, 16:53
Jura-te ca pentru o oferta mai mica vine Shumacher la Arges! Ce vrei loialitate de la fotbalistii romanii? :o:

Ma sa sti ca Sumi e un mare caracter...Ramane ca FCARGES sa-i faca o oferta...Ilinca pare dispus sa-l aduca la Pitesti din ceea ce a declarat in ultimu timp insa Sumi asteapta si unele oferte din afara!!!

Vulturul
5th January 2005, 21:50
Dobrin face lobby pentru Schumacher
Cu câteva zile în urmă, Constantin Schumacher a spus prin intermediul cotidianului TOP că ar fi dispus să joace returul la FC Argeş dacă nu se concretizează ofertele din Rusia şi Grecia pe care impresarul său, Dumitru Tudor, le studiază. Schumacher şi-a reziliat de comun acord contractul cu Chongqing Qiche, şi ar putea reveni în ţară pentru o jumătate de sezon, iar echipele la care ar juca ar fi doar Rapid şi FC Argeş. Cum piteştenii şi giuleştenii nu au mişcat nimic, Universitatea Craiova a intrat pe fir, lucru care l-a enervat la culme pe Nicolae Dobrin: „Este incredibil ca un jucător de valoarea lui Schumacher să vrea să joace la FC Argeş şi noi să nu mişcăm nimic! Schumacher are loc la orice echipă din ţară, cu atât mai mult la Piteşti, unde este casa sa şi sufletul său. Dacă aş avea un cuvânt de spus l-aş lua imediat pe Şumi la FC Argeş”, a tunat Dobrin! Acesta chiar l-a invitat la el acasă pentru a-l convinge pe talentatul mijlocaş piteştean să semneze cu FC Argeş. „Pot să-l aduc pe Şumi la FC Argeş până în vară, chiar şi fără bani. Diseara (n.r. – miercuri seara) vine la mine, dar trebuie sa-l conving că este dorit clar la Piteşti”, a mai spus Magul din Trivale.

S-a trezit preşedintele
Interesul Craiovei l-a pus pe jar şi pe preşedintele Viorel Ilinca, care a promis că va discuta cu Schumacher înainte ca acesta să dea vreun răspuns Universităţii Craiova. La rândul său, Sorin Cârţu a spus despre Schumacher că „este un jucător valoros, şi orice fotbalist ca Schumacher ar avea loc la FC Argeş. Probabil că da, îl voi lua pe Schumacher, dacă şi el va fi de acord să joace aici”.

SURSA: TOP

Vulturul
7th January 2005, 09:52
FC Argeş pare cel mai activ club pe piaţa transferurilor după Steaua şi Rapid, pregătind deja a treia lovitură: Constantin Schumacher. Impulsionat de Dobrin, presă, suporteri şi opinia publică, preşedintele Viorel Ilinca s-a întâlnit miercuri seara cu Schumacher. Fără prea multe rugăminţi, fostul jucător al Argeşului şi-a dat acordul ca să revină în Trivale, dar numai în cazul în care nu va pleca în străinătate. Schumacher a cerut un răgaz până la jumătatea lunii februarie, după care va veni la FC Argeş, promiţând că va refuza orice ofertă venită de la alt club din ţară. În negocierile cu clubul care l-a lansat în fotbalul mare Schumacher ar avea o singură pretenţie: să joace doar returul acestui campionat, în timp ce Ilinca nici nu vrea să audă de o perioadă mai mică de un an şi jumătate.
Viorel Ilinca: „Cu Schumacher am discutat de principiu, şi a rămas să îi facem o ofertă la sfârţitul săptămânii, pe care el o va studia. Oricum va fi greu să obţinem un acord de la el, pentru că Şumi aşteaptă nişte răspunsuri din Germania şi Grecia, oferte pe care le consideră prioritare. Cel mai târziu abia la jumătatea lunii februarie vom avea un răspuns clar de la el, dar am obţinut măcar promisiunea că va juca la FC Argeş dacă nu se concretizează nimic. Noi o să-i propunem un contract pe un an şi jumătate, pentru că aceasta este strategia lui Sorin Cârţu, de a crea o echipă competitivă pentru la anul. Dacă Şumi vrea doar o jumătate de an, o să mai discutăm”.

SURSA: TOP

Vulturul
9th January 2005, 23:18
Antrenorul „lanternei roşii” a campionatului românesc, Pavel Badea, l-a pierdut ieri pe Jeremy Njock, după ce Mihăiţă Pleşan este cu un picior la Galatasaray. Fără Frunză, şi cu perspectiva de a-l ceda şi pe Cosmin Moţi, tehnicianul Universităţii se agaţă de Constantin Schumacher pentru a potoli furia suporterilor olteni. Badea a declarat ieri că aşteaptă de la Schumacher un raspuns duminică, fiind ultima zi în care mai încearcă să-l convingă să vină la Ştiinţa. Acesta însă pare tentat să nu accepte oferta Craiovei, declarând ieri că „FC Argeş este prima mea opţiune. Voi da un răspuns săptămâna viitoare, după ce voi studia oferta pe care mi-o va face Viorel Ilinca”.

SURSA: TOP

Vulturul
20th January 2005, 20:37
Şansele ca mijlocaşul Constantin Schumacher să joace la FC Argeş pentru cel puţin o jumătate de an sunt din ce în ce mai mici, după ce ex-piteşteanul l-a contactat pe preşedintele Viorel Ilinca marţi seara. Schumacher i-a transmis lui Ilinca faptul că se află în discuţii avansate cu o grupare din străinătate, şi că este foarte puţin probabil ca să dea curs vreunei oferte din ţară. Schumacher a tratat prin intermediul impresarului său un transfer în Rusia, dar el a avut unele oferte şi din Germania. Ilinca i-a transmis însă fostului jucător al echipei FC Argeş să nu se grăbească cu un răspuns, clubul piteştean fiind dispus să aştepte până după turneul din Cipru un verdict final din partea lui Schumacher.

SURSA: TOP

Vulturul
25th January 2005, 22:26
Constantin Schumacher nu a renunţat total la gândul de a juca la FC Argeş, dar pentru ca acest lucru să devină realitate, ar trebui ca cei din conducerea clubului piteştean să refacă oferta pe care acesta a primit-o spre studiere. Schumacher spune că a discutat cu preşedintele Viorel Ilinca, şi a convenit ca acesta să revină cu o nouă ofertă după ce se va întoarce din Cipru. „Vreau să spun că am două oferte mult mai tentante din ţară decţt cea de la FC Argeş, aşa că am unde să joc, nu-mi fac probleme. Eu aş vrea să joc la FC Argeş, dar dacă nu primesc nişte condiţii mai tentante, o să aleg una dintre echipele din străinătate”, a declarat ieri Constantin Schumacher. Fostul mijlocaş al echipei FC Argeş inclină totuşi să dea curs uneia dintre ofertele venite din străinătate. „La ora actuală am de unde alege, şi intenţia mea este să joc tot în străinătate.Mai aştept un răspuns de la o echipă, după care mă hotărăsc”, a mai spus Şumi.

SURSA: TOP

Vulturul
2nd February 2005, 12:22
Un pas înainte pentru FC Argeş
Schumacher a ratat transferul în Grecia
Constantin Schumacher s-a aflat zilele trecute în discuţii avansate cu echipa din prima ligă grecească AO Kerkyra, dar impresarul fotbalistului, Dumitru Tudor, nu a reşit să-i convingă pe greci să-l ia în Insula Corfu pe fostul rapidist. După 17 etape, Kerkyra se află pe ultimul loc în clasament la trei puncte de salvarea de la retrogradare, dar a refuzat să dea curs cererilor fotbalistului, astfel că perioada de transferări din Grecia s-a încheiat fără ca Schumacher să semneze cu Kerkyra. Aflat acasă la Piteşti, Schumacher are la păstrare trei oferte din ţară, de la FC Argeş, Oţelul Galaţi şi Universitatea Craiova, dar preferă să aştepte încă un răspuns de la o echipă rusească. Campionatul va începe ca la noi, în luna martie, aşa că Schumacher va da un răspuns lui FC Argeş abia după ce se va închide perioada de transferări din Rusia, adică în pragul debutului returului Diviziei A.

Sursa:Top

vladi
9th February 2005, 14:57
Schumacher e oltean!

Mijlocaşul a semnat cu Universitatea Craiova un contract valabil un an, avînd o clauză prin care poate pleca în vară în cazul în care are o ofertă avantajoasă din străinătate.

"Am venit la Universitatea deoarece am fost dorit insistent de antrenorul Pavel Badea, dar şi pentru că aici este un grup valoros ce poate face treabă, în ciuda locului ocupat acum în clasament. Eu cred că de acum nu ar trebui să ne gîndim prea mult la retrogradare, ci mai mult la Cupa României", a declarat mijlocaşul.

Schumacher a adăugat că a avut oferte de la alte două echipe din ţară precum şi de la cîteva din străinătate. "Deşi am fost căpitan la Rapid, nu am fost căutat de cei de acolo. M-au ofertat însă FC Argeş şi Oţelul Galaţi. Am aşteptat atît înainte să semnez şi pentru faptul că am avut mai multe oferte de afară. Una din Grecia şi una de la Alania Vladikavkaz, din Rusia. Acolo am auzit că a ajuns Tameş de la Dinamo, căruia îi urez mult succes", a menţionat jucătorul, care nu se consideră în momentul de faţă pregătit 100% din punct de vedere fizic.

EDMOND_
11th February 2005, 19:39
Vladi, nu fi suparat mah, ca nu stim inca daca am facut o afacere buna...cat de bun o mai fi dupa doi ani de China.....

ultravioletcanada
11th February 2005, 21:47
edmond, stai linistit, clasa nu dispare peste noapte, si schumi are clasa. singura problema ar putea fi cit va sta, am inteles ca unul din motivele pentru care a ales craiova ar fi tocmai faptul ca ar putea pleca mai usor la o eventuala oferta...

EDMOND_
11th February 2005, 22:14
Pai sase luni cat il creditati in chestionar va sta sigur...in vara poate pleca daca are oferta din strainatate. Insa , cine stie, poate il va adopta publicul si se va simti bine aici! Sa vedem.

Tudose
11th February 2005, 22:17
Schumacher doar atat ar dori sa ramana in Romania, 6 luni, si aceasta a fost dorinta sa exprimata in presa din Pitesti. Argesul dorea un contract pe o perioada mai mare, intentiile lui Cartu aveau bataie pe termen mai lung, iar jucatorul a ales Craiova si din acest motiv.

Maximus
11th February 2005, 22:26
Si contractul e facut cam in acest "stil"...

EDMOND_
11th February 2005, 23:32
Schumacher doar atat ar dori sa ramana in Romania, 6 luni, si aceasta a fost dorinta sa exprimata in presa din Pitesti. Argesul dorea un contract pe o perioada mai mare, intentiile lui Cartu aveau bataie pe termen mai lung, iar jucatorul a ales Craiova si din acest motiv.


Tudose , hai mah....ce naiba... :drak: