PDA

View Full Version : copii pina la 11 ani sa participe la concursuri?



printulmiskin
10th November 2006, 09:59
"Printre concluzii, dl Dumitru Haradau a sugerat ca pana la varsta de 10 ani, copiilor trebuie sa li se dezvolte prioritar placerea pentru a practica tenisul. Astfel apare necesitatea de a incepe sa folosim rachete mici, mingi usoare si terenuri adaptate la dimensiunile necesare pentru aceasta varsta frageda. Ar trebui ca dupa varsta de 10 ani sa folosim mingea normala si pentru categoriile de varsta de 10 si 11 ani sa fie organizate doar Campionate pe echipe, urmand ca dupa 12 ani sa organizam Campionat National Individual."
Este un citat din comunicatul FRT in urma ultimei sedinte din 3 nov.2006.
Eu unul nu sint de acord cu aceasta parere,Voi ce credeti?

Ady
10th November 2006, 13:23
nu stiu ce sa mai spun ... dupa ce am vazut planul lor cu turneele futures ...
ei spuneau ca va fi mai usor pentru jucatori sa joace, pentru ca sunt acasa si costurile sunt reduse, astfel reusind sa castige experieta ... din cate vad eu au reusit sa formeze un grup de jucatori care joaca mereu la turneele astea si isi cunosc jocul si cand vine cate unu' din afara (vezi econimidis) ii cam bate ... nu vad cum mai pot progresa in continuare ...
din cauza asta spun ca planul celor de la federatie nu pare sa dea roade ... in afara de luncanu, nu a aparut nici un alt pusti demn de luat in seama anul asta ...
si bazandu-ma pe asta sunt sceptic si in ceea ce priveste ideea de mai sus ... nu stiu totusi cum se intampla in alte tari, participa sau nu copiii la turnee?

printulmiskin
10th November 2006, 18:25
Astazi ,federatia a revenit cu o hotarire in acest sens:copii pina in 10 ani pot participa anual la max.12 turnee si 4 la categoria imediat superioara(12 ani).Mi se pare o hotarire rationala.Sint copii care au participat si la 33 de turnee intr-un an ,ceea ce mi se pare foarte mult.Haradau asta spunea ,ca se joaca prea mult la virste fragede.

premierall
20th November 2006, 22:25
Si eu sunt de acord cu decizia frt-ului in privinta categoriei de 10 ani copii si deasemenea sunt deacord cu jocul de dublu adaugat si in cadrul grupei de 12 ani copii intrucit acestia de mici vor incepe sa cunoasca tainele jocului de dublu si ce ar insemna o echipa.Jocul de dublu dezvolta laturi pe care simplul nu le dezvolta iar copii din ziua de azi nu mai au notiunea spiritului de echipa.In ceea ce priveste numarul de turnee cred ca acesta ar trebui stabilit de catre antrenori in functie de obiectivele propuse pentru atingere in anul respectiv.Nu sunt insa deacord cu preturile destul de mari ce la inscrierile in concursuri.Acestea nu fac decit sa determine acei copii dotati dar care nu au o situatie financiara destul de buna , sa nu mai participe la turnee si asta mi se pare o mare pierdere.Nu sunt deacord cu acea loterie in cadrul unui meci de tenis cind in situatia de set set se face tiebreak.Copii ar trebui invatati sa joace 2 din 3 seturi intregi si cei peste categoria de 14 ani baieti ar trebui sa treaca la 3 din 5 seturi.Astfel ar ajunge si tenismanii romani sa se descurce in turneele atp.