PDA

View Full Version : Gica Popescu: "Razvan nu a facut nimic la nationala"



delaparis
10th October 2010, 20:17
"Gica Popescu l-a criticat pe Razvan Lucescu pentru ca a amanat reconstructia echipei nationale. Popescu a calculat un an si patru luni pierdut de selectioner. "
Onlinesport

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/nationala/68172/gica-popescu-razvan-nu-a-facut-nimic-la-nationala.htm

Stiu ca mai sunt thd pe care se discuta "reconstructia" nationalei dar amestecat cu alte subiecte si deseori off-topic. Deci hai sa ne concentram aici opiniile daca doriti.

Este usor sa criticam lipsa de ambitie la capitolul acesta dar sa vedem ce se poate face.
Lucescu avea un an sa zicem la dispozitie sa testeze tineri si sa refaca o "generatie de aur". Ce jucatori? Sunt tineri geniali pe care nu-i cunoastem? Are Lucescu o baza de selectie asa de mare incat isi permite sa dea afara 90% din jucatorii convocati de obicei la lot?

Sa comparam cu situatia in Franta si Blanc. Selectionerul francez a decis sa schimbe tot si se pare ca ii merge pana la urma. Dar ce baza de selectie are Blanc?
Generatia '87 cu Benzema, Nasri, Mvila, Ben Arfa, Menez etc... toti la cluburi si in campionate de top. E usor sa decizi in cazul asta sa scoti din echipa pe Henry, Treze, Gallas, Evra, Viera, Abidal etc ...
Apoi in fiecare an toate cluburile din campionatul francez ligue 1 aduc generatii noi de jucatori talentati. Sectiile de tineret sunt peste tot si echipate cum trebuie, cele mai cunoscute fiind, Nantes, Auxerre, Marseille, Sochaux, Montpellier, Lyon si chiar PSG.

Fotbalul romanesc nu permite asa ceva. Avem practic doar doi trei jucatori tineri talentati care ies in evidenta pe an si confirma foarte rar ulterior.

Cum credeti ca trebuie procedat?

Grinco
10th October 2010, 20:36
Pai ar trebui pusa bomba la Casa Fotbalului, sa scapam de toti cretinii de acolo si adusi straini care sa nu fie influentati de impresari sau simpatii pentru cate o echipa de aici. Razvan cred ca nu are nici 1% din vina pentru situatia de toata jena in care am ajuns

BBB
10th October 2010, 20:38
"Gica Popescu l-a criticat pe Razvan Lucescu pentru ca a amanat reconstructia echipei nationale. Popescu a calculat un an si patru luni pierdut de selectioner. "
Onlinesport

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/nationala/68172/gica-popescu-razvan-nu-a-facut-nimic-la-nationala.htm

Stiu ca mai sunt thd pe care se discuta "reconstructia" nationalei dar amestecat cu alte subiecte si deseori off-topic. Deci hai sa ne concentram aici opiniile daca doriti.

Este usor sa criticam lipsa de ambitie la capitolul acesta dar sa vedem ce se poate face.
Lucescu avea un an sa zicem la dispozitie sa testeze tineri si sa refaca o "generatie de aur". Ce jucatori? Sunt tineri geniali pe care nu-i cunoastem? Are Lucescu o baza de selectie asa de mare incat isi permite sa dea afara 90% din jucatorii convocati de obicei la lot?

Sa comparam cu situatia in Franta si Blanc. Selectionerul francez a decis sa schimbe tot si se pare ca ii merge pana la urma. Dar ce baza de selectie are Blanc?
Generatia '87 cu Benzema, Nasri, Mvila, Ben Arfa, Menez etc... toti la cluburi si in campionate de top. E usor sa decizi in cazul asta sa scoti din echipa pe Henry, Treze, Gallas, Evra, Viera, Abidal etc ...
Apoi in fiecare an toate cluburile din campionatul francez ligue 1 aduc generatii noi de jucatori talentati. Sectiile de tineret sunt peste tot si echipate cum trebuie, cele mai cunoscute fiind, Nantes, Auxerre, Marseille, Sochaux, Montpellier, Lyon si chiar PSG.

Fotbalul romanesc nu permite asa ceva. Avem practic doar doi trei jucatori tineri talentati care ies in evidenta pe an si confirma foarte rar ulterior.

Cum credeti ca trebuie procedat?

Din pacate noi nu putem naturaliza toate maimutele musulmane algeriano-congoleze care sa joace pentru Romania :D Da oricum, un Torje, Gaman, Bicfalvi, Lung JR ar face mai mult la nationala mare decat ce avem

Ted
10th October 2010, 20:51
Fotbalul romanesc nu permite asa ceva. Avem practic doar doi trei jucatori tineri talentati care ies in evidenta pe an si confirma foarte rar ulterior.

Cum credeti ca trebuie procedat?
eu sunt de parere ca ar trebui sa se taie in carne vie.asta inseamna reconstructie ...
nu avem tineri de valoare? care e problema? oricum tot ei vor juca peste 4-5 ani ca astia de acum se vor retrage, deci mai bine am incerca inchegarea si omogenizarea unei formule de joc formate numai din jucatori tineri si poate peste 3-4 ani vom avea performante.Sigur pe termen scurt am fi catastrofali, dar nici cu situatia de fata nu imi este rusine!

Stralucescu jr a gresit cand la sfarsitul campaniei trecute in loc sa remanieze echipa, el a adus la lot (printre altii) jucatori ca Apostol, Galamaz, Frunza, Maftei & co - toti aproape de 30 de ani, aflati intr-o forma buna cei drept dar trecatoare si cel putin pt mine era clar ca ei nu vor avea loc intr-un plan pe termen lung al nationalei.Timp pierdut aiurea

delaparis
10th October 2010, 20:55
BBB iar incepi ... :D

Nu e vorba de naturalizari ci de faptul ca formatia la tineret in Romania zace sa moara. Orice structura in fotbal la noi care nu aduce bani imediat este ignorata. In bugetul anual la cluburi mari se ia prea putin in consideratie costul unei sectii de formatie tineret. Se prefera cheltuieli pe transferuri cu rezultat incert dar imediat.
De unde sa ia Lucescu jucatori de 20 de ani cu perspectiva si potential apoi sa alcatuiasca un nucleu de 20/23 de jucatori pt o nationala puternica peste doi ani?


eu sunt de parere ca ar trebui sa se taie in carne vie.asta inseamna reconstructie ...
nu avem tineri de valoare? care e problema? oricum tot ei vor juca peste 4-5 ani ca astia de acum se vor retrage, deci mai bine am incerca inchegarea si omogenizarea unei formule de joc formate numai din jucatori tineri si poate peste 3-4 ani vom avea performante.Sigur pe termen scurt am fi catastrofali, dar nici cu situatia de fata nu imi este rusine!


Crezi tu ca exista undeva in lume un selectioner care are dreptul sa rateze doua calificari la rand si sa ramana in post pana cand jucatorii vor ajunge la 28 de ani si se va incerca performanta atunci?

Ted
10th October 2010, 21:01
Crezi tu ca exista undeva in lume un selectioner care are dreptul sa rateze doua calificari la rand si sa ramana in post pana cand jucatorii vor ajunge la 28 de ani si se va incerca performanta atunci?

e de ajuns ca exista unul care nu are nici o performanta sau macar speranta de performanta, dar primeste o marire de salariu

delaparis
10th October 2010, 21:06
Ted, aici e altceva. Nasu' e in panica. Daca demisioneaza Lucescu acum i se incurca planurile si nu are timp sa negocieze bacsis cu fratii Becali pt a-l putea numi pe Hagi la nationala :)

iulian_1976
10th October 2010, 21:15
De unde sa ia Lucescu jucatori de 20 de ani cu perspectiva si potential apoi sa alcatuiasca un nucleu de 20/23 de jucatori pt o nationala puternica peste doi anii

Aici esti pe afara pariziene.
Lucescu jr nu a dorit reconstructia echipei nationale,chiar el a declarat dupa meciul din Lituania din primavara 2009 insa putini au inteles sensul decaratiei.

Eu iti spun ce a fost in capul lui insa asta nu o sa o auzi de la el :si a spus ''eu sunt valoros problema nationalei este de fapt antrenorul adica Piturca si problema de sistem''.
El are impresia ca este mare antrenor cu toate cursurile facute insa aici este vorba de risc asumat.
Blanc in 2 luni a riscat de 10 ori cat Lucescu jr intr un an si 4 luni.

Dupa un an si 4 luni a ajuns tot la scheletul lui Piturca :shocked:
Deci ce discutam noi?!

delaparis
10th October 2010, 21:23
Dupa un an si 4 luni a ajuns tot la scheletul lui Piturca.:shocked:

iar nu scap de tine? :D

Pai asta vreau sa spun. Orice am face ajungem la acelasi lot deoarece nu avem de ales.
Adu-ti aminte de mandatul lui Boloni. El a schimbat cat a putut nevoit de situatie atunci cand "generatia de aur" a cam abandonat nationala. Rezultate? Relativ bune cu echipe de mana a doua si doua infrangeri dureroase cu o echipa serioasa, Italia. Apoi cand a plecat echipa nu era in stare sa bata nici macar Slovenia desi Hagi l-a convins pe Popescu sa revina si motivatia jucatorilor a fost la maxim atunci. Vorbesc de calificarea la mondial 2002.

BBB
10th October 2010, 21:33
Delaparis, jumate din echipele de Liga I abia au bani sa se intretina pe ele, o echipa de tineret care sa joace intr-un campionat de tineret sperante sub forma meci Steaua-Dinamo in deschiderea meciului echipelor de seniori Steaua-Dinamo ar seca acel club de bani. Practic s-ar dubla costurile deplasarii pentru orice club. Plus, ar trebui sa investesti masiv in juniori, investitie care ar ajunge rentabila undeva in 3-4 ani in cel mai fericit caz. Asa ca de ce sa dai 5 milioane euro in 3-4 ani pentru juniori si tinere talente cand cu banii aia aduci portughezi de mana a doua si antilope gnu gen Traore care iti castiga campionatul si apoi ii vinzi pe 6 milioane euro bucata la fraieri, prin Franta :D Pe scurt, nu vad de ce pe mine ca patron de club m-ar interesa tineretul, juniorii si implicit viitorul nationalei. Eu vreau sa castig titlul, in sezonul asta, nu in 10 ani cand generatia 2002 va ajunge la maturaitate

iulian_1976
10th October 2010, 21:35
Nu cred ca intelegi prea bine perioadele de la echipa nationala de asta si faci comparatii intre cea de pe perioada Boloni.

Sa intelegi cum sta treaba nationalei Romane din ultimii 10 ani.
Intre 2000 si 2005 s-au pierdut 5 ani.
Intre 2005 si 2010 s-au pierdut 2 ani aproximativ.Pe viitor nu stiu .

In 1999 prin demiterea lui Piturca s'a renuntat la reconstructie asta ne'a dus cu 2 ani si ceva in urma.
In 2003 parca cu aducerea lui Iordanescu ne'a dus cu inca 2 ani si ceva in urma.

Piturca revenit pentru Mondialul 2006 care era compromis a reluat reconstructia din 1999 si a stagnat'o in decembrie 2007 dupa meciul de la Constanta.
...stiti care meci ?:o:

E ok logica? va ascult.

YodaRo
10th October 2010, 21:36
pai lucrurile erau si sunt clare pentru mine.

Piturca a fost, este si va fi un antrenor mai bun decat pilosul de luce la nationala. Restul sunt doar detalii.

Si mai lasati-o moale cu luce al mare. A avut la dispozitie un lot valoros de castigator CCE (Steaua 86), in care toti erau romani selectionabili, si nu a reusit nimic notabil la nationala. El ii selecta tot pe alde andone tot dinamovistii lui cand avea echipa ce castigase CCE.
Si daca era mare antrenor trebuie sa castige si el CCE asa cum a castigat Jenei cu o echipa romaneasca CCE

Revenind la luce al mic, asa jucatori asa nationala, asa rezultate

iulian_1976
10th October 2010, 21:53
In momentul de fata este acelasi moment din 2000 ,avem o echipa de tineret ce sunt la pragul intrarii in echipa nationala mare.

De partea cealalta avem un antrenor care nu'si asuma riscuri si responsabilitati....si care probabil va ramane pana in 2014.:o:
La 2 ani intarziere mai adaugam inca 2 pentru ca un an deja a trecut din mandatul lui Lucescu jr.

Eu nu stiu daca un Antal,Bourceanu,Neagu,Costea,Gangioveanu,Gardos,
Bicfalvi,Liviu Ganea,Torje,Prepelita,Barboianu vor apuca sa joace la echipa nationala.

Asta pentru ca nu vin pe nici o filiera Rapid sau Brasov probabil...ca sa fiu ironic.:o:

BBB
10th October 2010, 22:09
Ma astept ca in martie sa ii vad in teren pe Marius Constantin, Robert Ilyes si Sabin Sburlea. Serios, pe Ionita de ce nu il cheama? La Koln da gol dupa gol cand joaca

delaparis
10th October 2010, 23:02
Delaparis, jumate din echipele de Liga I abia au bani sa se intretina pe ele, o echipa de tineret care sa joace intr-un campionat de tineret sperante sub forma meci Steaua-Dinamo in deschiderea meciului echipelor de seniori Steaua-Dinamo ar seca acel club de bani. Practic s-ar dubla costurile deplasarii pentru orice club. Plus, ar trebui sa investesti masiv in juniori, investitie care ar ajunge rentabila undeva in 3-4 ani in cel mai fericit caz. Asa ca de ce sa dai 5 milioane euro in 3-4 ani pentru juniori si tinere talente cand cu banii aia aduci portughezi de mana a doua si antilope gnu gen Traore care iti castiga campionatul si apoi ii vinzi pe 6 milioane euro bucata la fraieri, prin Franta :D Pe scurt, nu vad de ce pe mine ca patron de club m-ar interesa tineretul, juniorii si implicit viitorul nationalei. Eu vreau sa castig titlul, in sezonul asta, nu in 10 ani cand generatia 2002 va ajunge la maturaitate

Cam asta am spus si eu ... dar mai pe "diagonala" :D

Dar totusi sa ne gandim mai bine. Nu toti pot sa fie campioni pe sezon. Deci, sa zicem CFR ia campionatul cu "antilope" apoi vand cu 6 milioane bucata (desi esti pretentios) apoi U Cluj face un centru de tineret ca lumea. 100/200 de copii care se antreneaza zilnic si tot ies cam 50 care pot sa pretinda la nivel de liga 1. apoi din astia poate doi trei "Hagi" sa fie la vanzare pe cate 2 miloane pe an ... asa ca intram in contabilitate si balanta e poszitiva. Daca toate cluburile fac asta atunci "un Lucescu" are de unde alege la o adica asa cand se vrea "reconstructie". Altfel nimic.


Nu cred ca intelegi prea bine perioadele de la echipa nationala de asta si faci comparatii intre cea de pe perioada Boloni.

Sa intelegi cum sta treaba nationalei Romane din ultimii 10 ani.
Intre 2000 si 2005 s-au pierdut 5 ani.
Intre 2005 si 2010 s-au pierdut 2 ani aproximativ.Pe viitor nu stiu .

In 1999 prin demiterea lui Piturca s'a renuntat la reconstructie asta ne'a dus cu 2 ani si ceva in urma..

Incerc si eu sa inteleg ceva :)
Stai linistit ca inteleg prea bine ce e la nationala si asta de zeci de ani de zile. Cunosc personal pe Sandu, prieten bun si fost coleg cu taica-miu la facultate ... da, a facut ASE si asta in caz ca nu se stie :)

Singura reconstructie in periada in care spui tu a fost exact cea a lui Boloni si asta fortat de santajul clanului Becali.
Piturca a fost mazilit deoarece presiunea era prea mare la Sandu deoarece conflictul Piturca - Hagi ajunsese la apogeu si dura inca de pe vremea lui Valentin. Apoi se stia ca daca Piturca se duce la Euro2000 doar cu tinerii de atunci Mutu, Chivu, Contra, faceau toti scor cu noi si ieseam repede ca Franta in 2008 :D
Asa s-a salvat imaginea cat de cat si contractele sponsori (ultimile la acel nivel) au mai adus cateva milioane la "bucatarie" FRF.

De atunci si pana acum ordinul a fost continuitate !!!
S-a ajuns la concluzia ca fotbalul romanec nu isi permite o revolutie deci ne bazam pe noroc. Adica sa se nasca o generatie de jucatori supertalentati care sa ne califice din nou pana in sferturi CM :groggy:
Iordanescu, Piturca apoi si azi Lucescu, asta fac. Continua sa ciupeasca o calificare sperand ca la un moment dat lotul asta schiop va avea o serie de performante nesperate si va castiga o serie de trei patru meciuri la un turneu final :ok:

iulian_1976
10th October 2010, 23:28
Tu aici spui motivele demiterii lui Piturca si circumstantele lui Boloni,eu ti'am spus efectele.

Eu am analizat la rece si rational cu cati ani te duce in urma amanarea unei reconstructii.
Echipa Romaniei din acest moment se poate reconstrui sacrificand un an nu cred ca mai mult.
Echipa Frantei a avut nevoie de 3 meciuri ei beneficiind de: jucatori tineri ,un sistem de joc implementat din 1992 si un antrenor bun.
Echipa din 1999 a lui Piturca cu tineretul lui a inceput cu 1:0 in Portugalia un singur pilon era in echipa Dorinel Munteanu.
Piturca nu a sacrificat nimic avand si sansa in primul meci.

Boloni din punctul meu de vedere ramane cu o datorie pentru echipa nationala
el a reinceput reconstructia insa dupa un an a inceput greoi infrangere cu Italia ...daca memoria nu ma lasa.
Boloni a fost un las parasind echipa nationala.

...si nu ma intereseaza culisele, cert este ca a plecat in Portugalia la Sporting si nu a plecatin Franta saturandu'se de fotbalul romanesc.Un las asta a fost.:ok:

Elphax
10th October 2010, 23:44
cand ii aud pe astia cu reconstructia, parca ar avea un aparat de clonat fotbalisti

construiesti/reconstruiesti cand ai material

selectionerul nu "face" echipa ca un antrenor de club, el selectioneaza jucatori ! daca nu are material, ce sa faca ?

delaparis
10th October 2010, 23:45
Nu poti sa construiesti o echipa nationala in Romania doar intr-un an. Nu ai baza de selectie, repet, repet.

Da, Piturca a batut Portugalia atunci, Portugalia in constructie :rolleyes:




Boloni din punctul meu de vedere ramane cu o datorie pentru echipa nationala
el a reinceput reconstructia insa dupa un an a inceput greoi infrangere cu Italia ...daca memoria nu ma lasa.
Boloni a fost un las parasind echipa nationala.

...si nu ma intereseaza culisele, cert este ca a plecat in Portugalia la Sporting si nu a plecatin Franta saturandu'se de fotbalul romanesc.
Un las asta a fost.:ok:

Boloni a jurat ca nu va mai reveni in fotbalul romanesc dar a fost atras de Nasu' cu bani multi.
El vroia sa stea langa fata lui in Franta unde ea isi continua studiile la facultate de medicina. A incercat sa-si faca datoria pana la capat dar era atent la oferte din occident.
Satul de xenofobia si prostimea romaneasca a lasat nationala desi era atasat de munca produsa, inegalabila pana acum. Acolo a fost un mare episod ratat in fotbalul romanesc. Acum probabil discutam daca reusim sa batem Brazilia in semifinale la CM 2014. Asta e parerea mea, cunoscand sincer cateva persoane importante la acel moment.

iulian_1976
11th October 2010, 00:01
cand ii aud pe astia cu reconstructia, parca ar avea un aparat de clonat fotbalisti
construiesti/reconstruiesti cand ai material
selectionerul nu "face" echipa ca un antrenor de club, el selectioneaza jucatori ! daca nu are material, ce sa faca ?

Serios ?!
Daca ai fi vazut echipa lui Piturca din 1999 contra Portugaliei te apuca rasul era aproape toata echipa de tineret plus D.Munteanu.Sincer pe vremea aceea nici eu nu ii dadeam sanse,dar sincer nici nu intelegeam atunci ce facea Piturca.
Cine are ocazia sa priveasca meciul o sa aveti o revelatie.


Nu poti sa construiesti o echipa nationala in Romania doar intr-un an. Nu ai baza de selectie, repet, repet.

Da, Piturca a batut Portugalia atunci, Portugalia in constructie :rolleyes: .

Daca marti Romania se califica la campionatul european de tineret sa vezi ce rapid isi vor schimba optica toata lumea inclusiv ...tu .


Boloni a jurat ca nu va mai reveni in fotbalul romanesc dar a fost atras de Nasu' cu bani multi.
El vroia sa stea langa fata lui in Franta unde ea isi continua studiile la facultate de medicina. A incercat sa-si faca datoria pana la capat dar era atent la oferte din occident.
Satul de xenofobia si prostimea romaneasca a lasat nationala desi era atasat de munca produsa, inegalabila pana acum. Acolo a fost un mare episod ratat in fotbalul romanesc. Acum probabil discutam daca reusim sa batem Brazilia in semifinale la CM 2014. Asta e parerea mea, cunoscand sincer cateva persoane importante la acel moment.

Sunt si eu de ceva vreme in Franta si stiu exact ca de aici adica din Franta,Boloni nu pleca la Sporting in veci vecilor.
Franta nu este o rampa de lansare pentru antrenori pentru alte campionate ,pentru ca nu este o piata foarte competitiva.
Astea fiind spuse Boloni sa spuna multumesc ca a ajuns la nationala Romaniei.

Nationala Romaniei nu este inca asa de jos precum aveti impresia,echipa Romanieia a avut mari probleme si in epoca Hagi si doar plecarea lui Dinu ia schimbat soarta.

Acum este mult santier la echipa nationala ai nevoie de un antrenor foarte iscusit si cu fler.Partea nefericita ca antrenorul este nepriceput si pe deasupra incapatinat.

Gabriel28
11th October 2010, 00:16
adevarul e ca a plecat de la nationala un capcaun (piturca) si a venit altul (lucescu)....

iulian_1976
11th October 2010, 00:27
Acesta este titlul Gica Popescu: "Razvan nu a facut nimic la nationala"
Mai exact un an si 4 luni pierduti.Ne aflam de fapt in starea din mai 1999.

Elphax
11th October 2010, 00:29
cred ca voi nu faceti diferenta intre "antrenor" si "selectioner" ;)

si degeaba luati ca referinta meciul X sau Y, cu o floare nu se face primavara, la fel cum fara jucatori nu faci echipa, indiferent ca sunt de la tineret sau sunt de la veterani

noapte buna ...

Numero Dieci
11th October 2010, 00:34
adevarul e ca a plecat de la nationala un capcaun (piturca) si a venit altul (lucescu)....

Numai primul a avut rezultate din pacate.

iulian_1976
11th October 2010, 00:59
cred ca voi nu faceti diferenta intre "antrenor" si "selectioner" ;)

si degeaba luati ca referinta meciul X sau Y, cu o floare nu se face primavara, la fel cum fara jucatori nu faci echipa, indiferent ca sunt de la tineret sau sunt de la veterani

noapte buna ...

Poate nu stii ca poti rata o calificare si cu o gereratie de aur.
Mircea Radulescu a reusit peformanta iar Cornel Dinu mai avea nevoie un singur meci si Mondialul din '94 era un vis...chiar si pentru tine.Deci noapte buna.

Viziune si fler sunt notiuni care iti scapa,asta nu are Lucescu jr fara ele poti juca cu Hagi si Popescu si sa ratezi.
Asta s-a si intamplat.

SwedishMafia
11th October 2010, 01:15
becaliotii au apasat pe butoane.fotbalul romanesc o carpa pentru fratiori.

Datenshi
11th October 2010, 01:20
Mircea Radulescu a reusit peformanta iar Cornel Dinu mai avea nevoie un singur meci si Mondialul din '94 era un vis...chiar si pentru tine.Deci noapte buna.



Asta cu Dinu e o aberatie. A pierdut "politic" un meci si ii tot dati ca pierdea calificarea. Asa pot sa zic si eu ca daca aveam un antrenor ca lumea in locul unuia care pupa icoane, castigam CM 94 la pas.

iulian_1976
11th October 2010, 01:28
Mai baieti trebuie sa intelegeti ca poti avea o nationala valoroasa iar daca ai antrenorul nepotrivit nu te califici.
Asta s'a intamplat la echipa nationala.
De ce?
Pentru ca fler si viziune nu au toti antrenorii de fotbal.

Datenshi daca crezi ca C.Dinu nu pierdea calificarea dupa Kosice,nu cred ca am eu ce discuta cu tine nimic despre fotbal;asta cu parere de rau.

Datenshi
11th October 2010, 02:02
Eu cred ca episodul Kosice a fost unul fabricat. Si nici nu pot afirma cu tarie ca se califica sau nu dupa episodul ala, pentru ca nu sunt mama Omida. Dar meciul ala nu e oricum un punct de reper.

iulian_1976
11th October 2010, 02:12
A fost fabricat corect :ok: ne'au dat 5 in ate cehii la ordin politic.:cry:

In Serbia anul trecut tot fabricat a fost :ok: a avut totusi onoarea Razvan sa ramana la nationala.

"N-am jucatori,n'am baza de selectie ce vreti "

Sper sa mai am sansa ce scriu pe aceasta sectiune in 2011.
V'am pupat.

Elgorriaga
11th October 2010, 15:20
Poate nu stii ca poti rata o calificare si cu o gereratie de aur.
Mircea Radulescu a reusit peformanta iar Cornel Dinu mai avea nevoie un singur meci si Mondialul din '94 era un vis...chiar si pentru tine.Deci noapte buna.


Nu Mircea Rădulescu a reușit performanța, ci Gh. Constantin, care a pierdut primele 2 meciuri (1-2 afară cu Scoția și mai ales 0-3 acasă cu Bulgaria). după aia a venit Riciu la echipă, a recuperat deiferența și era cît pe ce să ne califice la Sofia, s-a terminat 1-1 în loc de o victorie cu 2 goluri ...

iulian_1976
11th October 2010, 15:43
Elgorriaga hai sa nu rastalmacim pentru ca suntem romani.

Profesorul adica Mircea Radulescu avea nevoie de o victorie fie in Elvetia,fie in Bulgaria.
Elvetia:Romania 0-0
Bulgaria:Romania 1-1.
Sa inteleg ca 'Profu nu avea baza de selectie probabil.:o:

Profu' a aberat aseara mult,nu a scos o vorbulita ca nationala a avut ocazii doar pe contre,dar despre faze pozitionale
nici usturoi na mancat,nici gura nu'i pute.

Cand esti depasit dupa ce ai selectionat jucatorii...brusc iti dai seama:
"Nu am baza de selectie".:ok:

ducus
11th October 2010, 16:21
Tu aici spui motivele demiterii lui Piturca si circumstantele lui Boloni,eu ti'am spus efectele.

Eu am analizat la rece si rational cu cati ani te duce in urma amanarea unei reconstructii.
Echipa Romaniei din acest moment se poate reconstrui sacrificand un an nu cred ca mai mult.
Echipa Frantei a avut nevoie de 3 meciuri ei beneficiind de: jucatori tineri ,un sistem de joc implementat din 1992 si un antrenor bun.
Echipa din 1999 a lui Piturca cu tineretul lui a inceput cu 1:0 in Portugalia un singur pilon era in echipa Dorinel Munteanu.
Piturca nu a sacrificat nimic avand si sansa in primul meci.

Boloni din punctul meu de vedere ramane cu o datorie pentru echipa nationala
el a reinceput reconstructia insa dupa un an a inceput greoi infrangere cu Italia ...daca memoria nu ma lasa.
Boloni a fost un las parasind echipa nationala.

...si nu ma intereseaza culisele, cert este ca a plecat in Portugalia la Sporting si nu a plecatin Franta saturandu'se de fotbalul romanesc.Un las asta a fost.:ok:
Dar iti dai seama ca nu ne putem permite nic macar luxul ala, ACUM? Pentru ca am pune in pericol si calificarea pentru 2014! Da' n-am sacrificat destul pana acum, de la Euro 2008 incoace, ca am luat bataie pe linie facand tot felul de experimente?
Sincer, nu stiu ce a avut in cap Sandu cand l-a schimbat pe Piti doar pentru ca ratase calificarea la mondial. Lui de ce nu i-a acordat atunci incredere, ca acum lui Razvan prelungindu-i contractul? De ce trebuia sa-l schimbe cand cu 1 an inainte spusese ca va sacrifica calificarea la Euro 2012 pentru cea din 2014? Eu l-am auzit cu urechile mele cand a zis asta la TVR 1 imediat dupa euro 2008.
Cand aud si ce "reconstructie" a facut Beloni, lasati...ce naibii, ca tot aia din generatia de aur jucau, pe cine a adus Boloni in afara de Marius Niculae-pe care l-a luat ulterior la Sporting. Piti a avut tot meritul atunci, pentru calificarea la euro 2000 si a fost mazilit in cel mai josnic mod de fratii Becali in frunte cu baciul si Hagi+Sandu care le luase apararea!

iulian_1976
11th October 2010, 17:13
Dar iti dai seama ca nu ne putem permite nic macar luxul ala, ACUM? Pentru ca am pune in pericol si calificarea pentru 2014! Da' n-am sacrificat destul pana acum, de la Euro 2008 incoace, ca am luat bataie pe linie facand tot felul de experimente?!

Ce a facut Razvan din mai 2009 cand nu exista nici un obiectiv pana in mai 2010?!
Oricum o invartiti tot la reconstructie se va ajunge acum sau 2014 o sa vedeti.

Elphax
11th October 2010, 17:21
poate in 2014 o sa aiba cu ce, acum sigur nu este "material" mai bun care sa nu fi fost folosit ...

YodaRo
11th October 2010, 17:52
Ce a facut Razvan din mai 2009 cand nu exista nici un obiectiv pana in mai 2010?!
Oricum o invartiti tot la reconstructie se va ajunge acum sau 2014 o sa vedeti.
Iuliene, lasa-i ca n-ai cu cine. Pentru ei daca antrenorul nationalei nu e steilist e bun...
mucosul de lucescu jr nici jucator bun n-a fost...daca nu era tacsu nu il baga nimeni in seama. Un portar mediocru.
la fel antrenor a fost numit prin sforile trase de tacsu. Toti antrenorii nationalelor mari sunt niste nume, au o cariera spate. Asta daca vrei sa face sa faci performanta. De fapt nu e antrenor, e mai mult, e selectioner. Asta cerand mult decat experienta unui antrenor, experienta pe care mucosul nu are de unde sa o aiba...doar nu se transmite genetic.
pentru suporterul marunt care nu e stelist, e bun ca doar deh nu a avut treaba cu ghencea. Nu se vede cum ii promoveza pe d nicolae si alti fini.:D

daca nationala romaniei a ajuns pe mainile acestui mucos, e clara ca NU are de unde sa se performanta. Nu are personalitate ca sa tina in frau o adunatura de vedete si sa ii faca sa joace ca un team. Lucrurile sunt clare...nu are cum sa in depaseasca pe Piturca.
Singurul lui rezultat bun a fost egal cu Franta, cand si-au dat aia autogol.

Elphax
11th October 2010, 18:01
Toti antrenorii nationalelor mari sunt niste nume, au o cariera spate

Joachim Löw ? :) n-a castigat nici un trofeu toata viata lui de jucator sau antrenor

YodaRo
11th October 2010, 18:08
pai are un nume care e al lui facut prin munca lui...nu e "numele" lui tacsu ca al lui juniorui. Low a jucat in bundesliga unde a reusit prin forte proprii.
Adica si-a croit cariera singur. Junioru daca nu avea pile, nu il baga nimeni in seama nici ca portar.
iar ca antrenor a fost numit tot prin pilele lui nea mirciulica, care avea afacerile lui cu coposu.

iulian_1976
11th October 2010, 18:22
Toti antrenorii nationalelor mari sunt niste nume, au o cariera spate

Joachim Löw ? :) n-a castigat nici un trofeu toata viata lui de jucator sau antrenor

Joachim Löw ?! :shocked:
Ai idee de cati ani este Joachim Löw la nationala?
Stii de pe ce post a ajuns principal Joachim Löw la nationala Germaniei?



Iuliene, lasa-i ca n-ai cu cine.

Imi pare rau,ca nu prea am cu cine :o:

ducus
11th October 2010, 19:58
Ce a facut Razvan din mai 2009 cand nu exista nici un obiectiv pana in mai 2010?!
Oricum o invartiti tot la reconstructie se va ajunge acum sau 2014 o sa vedeti.
Si eu ce am zis? Ce, ti se pare ca i-am luat eu apararea sau cum?:headbang: Doar am zis ca se gaseste mereu scuza "reconstructiei" pentru lipsa de rezultate.
Ma intreb, oare cum au jucat astia din generatia de aur 10-12 ani -din 1990 pana in 2000-2002, oare de ce nu s-a putut si cu aia de pe vremea lui tata puiu2003-2004? Atunci trebuia facuta reconstructia sau cel mai tarziu dupa 2006, nu acum!
Ne-am trezit prea tarziu cu reconstructia si am constatat ca n-avem cu cine, orice ar face Razvan nu-i iese, de aia sunt si revoltat de prelungirea mandatului.
Sandu in loc sa fi adus pe cineva ca lumea parca ar vrea sa distruga deliberat echipa nationala-inca o data dupa episodul din '99! S-a vazut ca pe urma s-a ales praful de noi 8 ani de zile n-am fost in stare sa ne mai calificam la vreun turneu.

EonLockz
12th October 2010, 02:36
Iuliene, lasa-i ca n-ai cu cine. Pentru ei daca antrenorul nationalei nu e steilist e bun...
mucosul de lucescu jr nici jucator bun n-a fost...

daca nationala romaniei a ajuns pe mainile acestui mucos, e clara ca NU are de unde sa se performanta. Nu are personalitate ca sa tina in frau o adunatura de vedete si sa ii faca sa joace ca un team.

Hai cu teoria consipratiei, nu e stelist deci d-asta il place toata lumea:happy

Sunt andrenori buni ce nu au fost jucatori buni dar unii sufera de legendisme.

Ai zis bine adunatura de vedete ca fotbalisti nexam, pe cine vrei sa ia? de unde tineret? de unde reconstructie?

Voi aveti o impresia ca jucatorii de fotbal apar din senin, prosti or fi francezi si englezi cand investesc in academii de juniori. Pana acum am avut NOROC ca au mai scos capul cativa jucatori tineri ce au aparut din neant.

Am prins la un moment dat o emisiune in care era sunat un antrenor de juniori de le la Dinamo si am ramas socat, nu e nici o diferenta intre "academia" de la Dinamo si "academia" de la Juventus Targoviste.

Si voi vreti reconstructie:sleep:

iulian_1976
12th October 2010, 12:33
"Chiar dacă nu ne calificăm, nu plec. Știu că am zis că dacă nu ne calificăm, îmi dau demisia, dar nu mereu putem spune lucruri exacte. Oferta de a îmi prelungi contractul vine ca un semn de apreciere, o dovadă de înțelegere a muncii pe care o fac", a spus Lucescu Jr. într-un interviu acordat pentru evz.

http://www.gsp.ro/international/euro-2012/razvan-lucescu-chiar-daca-nu-ne-calificam-nu-plec-cu-ce-sint-eu-vinovat-pentru-cele-intimplate-210835.html

Succes lui Razvan Lucescu pentru munca depusa si pentru viitoarele eforturi in slujba echipei nationala a Romaniei.
Din 2014 vedem ce o mai fi :ok:

Elphax
12th October 2010, 12:37
Joachim Löw ?! :shocked:
Ai idee de cati ani este Joachim Löw la nationala?
Stii de pe ce post a ajuns principal Joachim Löw la nationala Germaniei?




nu conteaza anii - spune-mi cate trofee a castigat ca antrenor sau jucator :)

iulian_1976
12th October 2010, 15:27
Din pacate nu ai inteles unde vreu eu sa bat.
Nu-i nimic o sa observi tu singur in cazul lui Razvan Lucescu poate peste un an ,poate peste doi om vedea .:ok:

cord2000
17th December 2010, 11:01
aparitia fotbalului (http://forum.famouswhy.ro/index.php?showtopic=5826) in viata noastra ne-a adus numai bucurii