PDA

View Full Version : SUMO -tehnica,inteligenta si forta intr-un singur sport!



Hard
10th November 2006, 01:46
Sumo-sportul traditional japonez-discutii despre origine,reguli,sportivi.

Ulio singuraticu
10th November 2006, 14:58
bv! miai fkt tu theardu ! ms! prefabricatu la nevoie se cunoaste!/hello
Acuma cate ceva despre sumo!:
1.In functie de luptele castigate ai un anumit rang.Cele mai mari sun Ozeki si Yokozuna! Singurul yokozuna in activitate este tanarul mongolez Assasoriu.CAnd un yokozuna este invins din tribune se arunca cu perne albastre!
2.Acest sport devine tot mai po****r in lume deja venind din tari precum bulgaria sau rusia jucatori extraordinari! ex:kotooshu care intr-un an a ajuns ozeki si este erou in tara sa(ganditiva ca are vreo 110kg pe langa cel mai gras juc de sumo de la ora actuala:ROHO (care intamplator e rus) vreo 175 de kg)
3.Exista mai multe procedee de al scoate din ring pe adversar!/hello Dintre cele mai cunoscute enumeram tsuparri (palmi), yorikiri,tsuridashi,hikake,sekiwake etc
Mai revin si cu altele ca sa avem cat mai multe postari si sa avem forum asa ca orice sport frumos si din ce in ce mai PO****R!!!!!/hello

Ulio singuraticu
10th November 2006, 15:02
pt cei ce nau auzit de sumo si vor sa stie mai multe despre el iata o lupta interesanta in care este folosit procedeul tsuparri la inceput si apoi cred ca hatakikome!
http://www.youtube.com/watch?v=TLbtWnAQn0o

Ulio singuraticu
10th November 2006, 15:05
Turneele se tin in tokio mai mult.Cele mai cunoscute turnee sunt Cupa Regelui sau Hatsu Basho.Invingatorul gusta dupaceea un polonic de bautura deaia tare a japonezilor apoi face poza cu toti membrii turneului si arbitrii si apoi face o plimbare in halat cu limuzina prin tot orasul salutand!

Ulio singuraticu
10th November 2006, 15:07
Un jucator foarte talentat este takamisakari care este renumit pt ritualul pe care il face inaintrea luptei.Este cel mai mandru juc de sumo din lume si toti lau poreclit robotzelu'.Dak am si videouri cu el va aduc!/hello

Ulio singuraticu
10th November 2006, 15:11
Aici e un filmuletz cu takamisakari dar nu sevede chiar bn ritualu da sa vedeti cei face la adversar!/hello
http://www.youtube.com/watch?v=IMKoDmi6fxo&mode=related&search=

Ulio singuraticu
10th November 2006, 15:17
Arbitrii sunt batranii orasului imbracati in culorile curcubeului cel mai des ei ofera la final un premiu castigatorului luptei pe un fel de plici de lemn.Jucatorul se pune ghemuit in fata premiului,face 3 miscari cu manasi apoi cu a 4 ia premiul si se ridica si i se strigan numele de catre arbitru. Exista mai nou si o echipa de inspectori care in cazul in care nu se stie cine a castigat analizeaza repede lupta si hotarasc invingatorul.
Inceputul unui turneu se face cu toti jucatorii in ring invartindu-se in cerc cu niste covoare cu sponsorii fiecaruia.

Ulio singuraticu
10th November 2006, 15:23
Cel mai batran jucator al anului acesta cred ca este kiokushuzan el intrecand multi jucatori care din cauza ca s-au retras . ex miabyama sau toki care cred ca a murit pe ringul de sumo./hello

Ulio singuraticu
10th November 2006, 15:26
Din 2000 pana astazi au existat o gramada de jucatori extraordinari! ex kaiho,tachanovacha sau akebono care sa hotarat cred sa faca wrestling!

Un jucator este recunoscut ca joaca sumo prin acea codita pe care o are inodata in varful capului(printr-o tehnica speciala!
Cand un jucator vrea sa se retraga i se taie coditza in fata intregii sali. Aceasta taiere a coditzei de retragere se face numai in timpul turneelor!/hello

Ulio singuraticu
10th November 2006, 17:38
Deobicei se transmit ceva turnee pe eurosport si va recomand sa le vizionati!:ok:

Ulio singuraticu
10th November 2006, 17:56
Regui de joc:
Jucatorii intra in ring si se pun ghemuiti la liniile din mijloc.
La startul arbitrului cei doi se ridica si fac tot posibilul de al scoate pe adversar afara din ring.
Si citi mai sus ce face castigatorul.../hello

jas2002ro
10th November 2006, 18:37
In primul e de apreciat ca lumea a inceput sa fie interesata si de sumo.
In al doilea rand exista cam multe greseli in aceasta saga a lui Ulio :)

Singurul yokozuna in activitate este tanarul mongolez Assasoriu.CAnd un yokozuna este invins din tribune se arunca cu perne albastre!
Il cheama Asashoryu, nu Assasoriu. Pernele se arunca si in cazul in care castiga yokozuna, dar meciul a fost deosebit de spectaculos.

3.Exista mai multe procedee de al scoate din ring pe adversar! Dintre cele mai cunoscute enumeram tsuparri (palmi), yorikiri,tsuridashi,hikake,sekiwake etc
Sekiwake nu e tehnica de lupta, ci grad (al 3-lea dupa yokozuna).

Un jucator foarte talentat este takamisakari care este renumit pt ritualul pe care il face inaintrea luptei.Este cel mai mandru juc de sumo din lume si toti lau poreclit robotzelu'.Dak am si videouri cu el va aduc!/hello
Takamisakari e cel mai antipatic jucator si daca as fi in ring cu el l-as lua la tsupari pana n-ar mai ramane din capatana aia antipatica decat un ciot :headbang:

Arbitrii sunt batranii orasului imbracati in culorile curcubeului cel mai des ei ofera la final un premiu castigatorului luptei pe un fel de plici de lemn.Jucatorul se pune ghemuit in fata premiului,face 3 miscari cu manasi apoi cu a 4 ia premiul si se ridica si i se strigan numele de catre arbitru. Exista mai nou si o echipa de inspectori care in cazul in care nu se stie cine a castigat analizeaza repede lupta si hotarasc invingatorul.
Inceputul unui turneu se face cu toti jucatorii in ring invartindu-se in cerc cu niste covoare cu sponsorii fiecaruia.
Arbitrii se numesc Gyoji si nu-s batranii orasului, ci exista 2 scoli de unde vin: Kimura si Shikimori.
Inspectorii sunt de fapt un juriu format din fosti luptatori de sumo.

Regui de joc:
Jucatorii intra in ring si se pun ghemuiti la liniile din mijloc.
La startul arbitrului cei doi se ridica si fac tot posibilul de al scoate pe adversar afara din ring.
Un luptator castiga daca isi scoate adversarul din ring sau il face sa atinga ringul cu alta parte a corpului decat talpile.

Sunt multe de spus despre Sumo, dar azi nu mai am timp.
Ulio, incearca sa fii atent la gramatica caci atat de multe greseli nu fac o impresie prea buna. In rest, keep up the good work :ok:

Darius
10th November 2006, 19:49
Eurosportul dădea într-o perioadă şi sumo european, dar nu era acelaşi lucru.:no:
Este interesant de analizat şi soarta sportivilor care s-au retras din sumo şi s-au apucat de alte sporturi, cum este cazul lui Akebono.

r0bby
10th November 2006, 19:52
da..era o legenda in lumea sumolui si acum isi i-a bataie de la toti in K1...pacat!

Darius
11th November 2006, 00:36
Puţini ştiu că pe lângă K1, Akebono a participat şi într-un meci de wrestling profesionist. Deci a avut oareşce contacte şi cu wrestling-ul.
Cred că motivul pentru care a ales K1 a fost unul de natură pecuniară, câştigându-se foarte bine în acest sport.

Ulio singuraticu
11th November 2006, 08:06
Puţini ştiu că pe lângă K1, Akebono a participat şi într-un meci de wrestling profesionist. Deci a avut oareşce contacte şi cu wrestling-ul.
Cred că motivul pentru care a ales K1 a fost unul de natură pecuniară, câştigându-se foarte bine în acest sport.

Da si din sumo se castiga!/hello

Hard
11th November 2006, 10:20
mi se pare interesant atunci cand un jucator se retrage din activitate,i se taie parul in fata publicului.ce semnificatii are,stie cineva?

georg40
11th November 2006, 10:31
Ulio nu mai esti ...singuratic ! Si eu urmaresc sumo pe Eurosport, mai ales de cand sportul pare sa atraga participanti si din alte colturi ale lumii. Ai sprijinul meu, sa vedem ce o sa iasa...

jas2002ro
11th November 2006, 13:36
Da si din sumo se castiga!/hello
Din sumo nu se castiga prea mult, iar mare parte din ce castiga luptatorii ajunge la scoala de unde provin. Grosul banilor insa iese din clipuri publicitare (luptatorii de sumo sunt priviti ca niste semizei in Japonia si sunt foarte solicitati pentru diverse campanii publicitare), dar asta e valabil numai pentru luptatorii de rang inalt (yokozuna, ozeki).

Darius
11th November 2006, 16:41
Nu ştiu cât se câştigă exact în sumo. Am găsit ceva cifre, dar nu cred că sunt relevante, pentru că salariile sunt exprimate în yeni japonezi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sumo#Salary_and_payment

jas2002ro
11th November 2006, 16:51
* Yokozuna: 2,820,000 = 18,670 EUR
* Ozeki: 2,350,000 = 15,558 EUR
* Sanyaku: 1,700,000 = 11,255 EUR
* Maegashira: 1,300,000 = 8,606 EUR
* Juryo: 1,030,000 = 6,819 EUR

Ulio singuraticu
11th November 2006, 17:30
Ulio nu mai esti ...singuratic ! Si eu urmaresc sumo pe Eurosport, mai ales de cand sportul pare sa atraga participanti si din alte colturi ale lumii. Ai sprijinul meu, sa vedem ce o sa iasa...

MULTUMESC!

Darius
11th November 2006, 17:34
* Yokozuna: 2,820,000 = 18,670 EUR
* Ozeki: 2,350,000 = 15,558 EUR
* Sanyaku: 1,700,000 = 11,255 EUR
* Maegashira: 1,300,000 = 8,606 EUR
* Juryo: 1,030,000 = 6,819 EUR

Bine, mă gândesc că astea sunt premiile strict din concursuri. Ar mai şi banii din publicitate la cei cu rangul de Yokozuna, cel puţin.

Ulio singuraticu
11th November 2006, 17:35
Acum dak tot am descoperit cat castiga juc de sumo hai sai rasp si lui Hardy la intrebare! Nush fix ce semnificatie are aceasta taiere de coditza inafara de faptul ca nu mai are voie sa faca sumo niciodata si ca i se iau toate onorurile cam asa ceva :sleep:

Ulio singuraticu
11th November 2006, 17:37
Acum dak tot am descoperit cat castiga juc de sumo hai sai rasp si lui Hardy la intrebare! Nush fix ce semnificatie are aceasta taiere de coditza inafara de faptul ca nu mai are voie sa faca sumo niciodata si ca i se iau toate onorurile cam asa ceva :sleep:

voi ce credeti?

Liviu
11th November 2006, 17:52
Da si din sumo se castiga!/hello
Se castiga nu numai din salariu , contract sau cum s-o numi . Daca ati observat imediat dupa sfarsitul partidelor , uneori invingatorului i se inmaneaza niste plicuri , pline cu bani . Astea se acorda la meciurile cele mai importante , ale jucatorilor mari . Dar Takamisakari , desi este maegaeshira , este si el o vedeta si nu veti vedea niciodata o partida de-a lui fara o astfel de prima pentru invingator .

jas2002ro
11th November 2006, 18:05
Sumele alea sunt salariile lunare. Plicurile cu bani ce le primesc dupa lupta sunt prime acordate de sponsori si nu fac parte din salariu.

Ceremonia taierii parului (danpatsushiki) reprezinta retragerea luptatorului din activitate si inceperea unei noi vieti. Cat timp practica sumo, luptatorii stau in "cantonament" la scoala (de sumo) numita heya. Ultima taiere e efectuata de conducatorul scolii (shisho) din care face parte luptatorul. Nu i se iau onorurile dupa aceasta ceremonie, doar ca nu mai are voie sa stea in scoala permanent (caci mai pot activa ca antrenori) si nici sa practice sumo.

Ulio singuraticu
11th November 2006, 20:35
Mama ce tarei asta!Da de unde le gasesti tu? :headbang:
Yo sunt nimic pe langa tipii astia...experti de sumo!
Frate cu cunostintele astea puteti si sa practicati!

Hard
12th November 2006, 02:50
:happy...nu pot din cauza staturii:ras-plans:si nici frizura nu ii avantajeaza

jas2002ro
12th November 2006, 11:03
@Hardliner, foarte spiritual, n-am ce spune :no:
Imi cer scuze ca am incercat sa contribui la dezvoltarea acestui thread cu informatii despre sumo. Este destul de evident ca misto-urile ieftine si offtopicul sunt mult mai importante pentru unii, asa ca am sa ma retrag de pe aceasta sectiune sa nu cumva sa mai deranjez.
Bafta!

Ulio singuraticu
12th November 2006, 17:57
In primul e de apreciat ca lumea a inceput sa fie interesata si de sumo.
In al doilea rand exista cam multe greseli in aceasta saga a lui Ulio :)

Il cheama Asashoryu, nu Assasoriu. Pernele se arunca si in cazul in care castiga yokozuna, dar meciul a fost deosebit de spectaculos.

Sekiwake nu e tehnica de lupta, ci grad (al 3-lea dupa yokozuna).

Takamisakari e cel mai antipatic jucator si daca as fi in ring cu el l-as lua la tsupari pana n-ar mai ramane din capatana aia antipatica decat un ciot :headbang:

Arbitrii se numesc Gyoji si nu-s batranii orasului, ci exista 2 scoli de unde vin: Kimura si Shikimori.
Inspectorii sunt de fapt un juriu format din fosti luptatori de sumo.

Un luptator castiga daca isi scoate adversarul din ring sau il face sa atinga ringul cu alta parte a corpului decat talpile.

Sunt multe de spus despre Sumo, dar azi nu mai am timp.
Ulio, incearca sa fii atent la gramatica caci atat de multe greseli nu fac o impresie prea buna. In rest, keep up the good work :ok:

bah da la cate miai spus...mas lasa si de sumo si de OLS!:happy ORicum ms ca mai lamurit si dak la gramatica te referi la liniutzele pe care nu le pun sa stii ca eu foarte rar le pun ca si asa tastez mult prea repede si nam timp.

Nu este adevarat ceea ce spui tu despre chestia aia cu pernele sa stii ca am vazut o lupta in acre Hakuho la batut pe Assashryu (sau cum so scrie) si tot sa aruncat cu perne! Si mai am o intrebare: d c este un ring plin cu noroi sau asa ceva si dc tribunele sunt peste tot asa apropiate?

Ulio singuraticu
12th November 2006, 18:08
@Hardliner, foarte spiritual, n-am ce spune :no:
Imi cer scuze ca am incercat sa contribui la dezvoltarea acestui thread cu informatii despre sumo. Este destul de evident ca misto-urile ieftine si offtopicul sunt mult mai importante pentru unii, asa ca am sa ma retrag de pe aceasta sectiune sa nu cumva sa mai deranjez.
Bafta!

Hai te rog nu ne lasa ca tu esti geniul aici...1000 de oameni nu stiu cate stii tu si poate nici nu au auzit de acest sport. Si sa stii ca yo nu te iau la misto doar ca pot recunoaste ca sunt un pic invidios ca nu stiam shi yo lucrurile astea...oricum sfatul meu este sa nu bagi in seama mishtourile si sa nuti tai coditza(scz dak te supara partea cu coditza)

Hard
13th November 2006, 02:47
imi cer scuze daca am suparat prea mult.
revin cu ontopic.

Ulio singuraticu
13th November 2006, 15:35
Superi mah orice om!:headbang: Bah animalule nu esti normal (nu te supara da cunosc deja fazele cu otzelu pe care leai facut deci cunosc faptul ca esti demolator de thearduri :happy )?
Si uite nu zic dak il scoteai pe unu mai nepriceput da tocmai pe ala care le stie si care ne poate ajuta cel mai mult lai suparat?!:happy Dak ne superi si pe noi prefabricatii(desi pinky e destul de calma si rabdatoare la idiotenile tale...)te ingrozesc cu pm-uri!:ciocan:

Revin si io cu ontopic deocamdata ma gandesc dak sa port rosu sau portocaliu la meci la cimisoara.

inter
13th November 2006, 16:49
@Hardliner, foarte spiritual, n-am ce spune :no:
Imi cer scuze ca am incercat sa contribui la dezvoltarea acestui thread cu informatii despre sumo. Este destul de evident ca misto-urile ieftine si offtopicul sunt mult mai importante pentru unii, asa ca am sa ma retrag de pe aceasta sectiune sa nu cumva sa mai deranjez.
Bafta!

jas ... foarte interesante amanuntele date de tine .... nu are rost sa "clachezi" in fata "tentativei de caterinca" .. pe care incearca sa o faca un anumit user ...!:ok:

Hard
14th November 2006, 00:56
mda...:no: era o gluma intere nicidecum caterinca ieftina de oltenia

Sumo este practicat si in Anglia si nu de japonezi. http://www.sumo.org.uk/

jas2002ro
14th November 2006, 10:46
Ok, am revenit, desi vad numai offtopic. De suparat nu ma supar atat de usor, doar ca incerc sa evit situatii ca cea anterioara. Astea fiind spuse, sper ca acest thread sa capete mai multa consistenta si discutiile sa fie cat mai la subiect.

Am sa incerc sa fac un scurt istoric al originii Sumo-ului:

Prima atestare scrisa a Sumo-ului apare in Kojiki (text sacru al religiei Shinto, un fel de Biblie japoneza fiind cel mai vechi document japonez pastrat intact). In acest document este descris un mit in care zeii Takemikazuchi si Takeminakata isi disputa autoritatea asupra Japoniei printr-un meci de Sumo (cca. 500 i.Ch.), lupta in care Takemikazuchi iese invingator.

In sec.VIII apare primul document in care se descrie o lupta de Sumo intre oameni din anul 23 i.Ch. Lupta a avut loc intre Nomi no Sukune din Izumo si Taima no Kehaya din Nara-ken, in prezenta Imparatului Suinin. Sukune a castigat lupta si a devenit parintele Sumo-ului.

Sumo a devenit foarte po****r intre anii 1185 si 1392, fiind practicat de clasa razboinicilor (perioada primului Shogun). La scurt timp, unul dintre cei mai faimosi Shoguni, Minamoto no Yoritomo, fiind foarte pasionat de Sumo, a organizat primul concurs in anul 1578 unde au participat cca. 1500 luptatori.

Ulio singuraticu
14th November 2006, 21:19
mda...:no: era o gluma intere nicidecum caterinca ieftina de oltenia

Sumo este practicat si in Anglia si nu de japonezi. http://www.sumo.org.uk/

super! dute si tu! mai capeti experienta!:happy
Este foarte bine ca sumo-ul este practicat si de europeni.:ok:

Dak nu stiati exista si joc (ca un fel de piticot japonez) cu sumo.Il am acasa. Jocul consta in mutari prin carti care au cate un procedeu.Sper ca voi gasi si poze.

Ulio singuraticu
14th November 2006, 21:19
Ok, am revenit, desi vad numai offtopic. De suparat nu ma supar atat de usor, doar ca incerc sa evit situatii ca cea anterioara. Astea fiind spuse, sper ca acest thread sa capete mai multa consistenta si discutiile sa fie cat mai la subiect.

Am sa incerc sa fac un scurt istoric al originii Sumo-ului:

Prima atestare scrisa a Sumo-ului apare in Kojiki (text sacru al religiei Shinto, un fel de Biblie japoneza fiind cel mai vechi document japonez pastrat intact). In acest document este descris un mit in care zeii Takemikazuchi si Takeminakata isi disputa autoritatea asupra Japoniei printr-un meci de Sumo (cca. 500 i.Ch.), lupta in care Takemikazuchi iese invingator.

In sec.VIII apare primul document in care se descrie o lupta de Sumo intre oameni din anul 23 i.Ch. Lupta a avut loc intre Nomi no Sukune din Izumo si Taima no Kehaya din Nara-ken, in prezenta Imparatului Suinin. Sukune a castigat lupta si a devenit parintele Sumo-ului.

Sumo a devenit foarte po****r intre anii 1185 si 1392, fiind practicat de clasa razboinicilor (perioada primului Shogun). La scurt timp, unul dintre cei mai faimosi Shoguni, Minamoto no Yoritomo, fiind foarte pasionat de Sumo, a organizat primul concurs in anul 1578 unde au participat cca. 1500 luptatori.

Bine ai revenit! Si acum avem si istoria...

Ulio singuraticu
14th November 2006, 21:24
No ducem prea bine:
SUMO -tehnica,inteligenta si forta intr-un singur sport! ( 1 2 3)
Hardliner Today 21:19 by Ulio singuraticu 38 replies

Hai sa ne trezim!
Bn bn dar totusi important este ca macar suntem cativa care vb pacy dar nu e destul:headbang:

Am si yo o intrebare ontopic: Exista sumoisti care au murit pe ring?Sau macar victime serioase?

Ulio singuraticu
17th November 2006, 13:25
Asta miam puso pe telefon!:yeah:

Ulio singuraticu
17th November 2006, 13:28
Se pare co luam serios in jos! nam niciun subiect pe care sal pun! si...offtopicu creste.incep sami pierd sperantele ca visul meu se va realiza!:headbang:
Unde sunteti sa ma ajutati?

Fatman Joe
26th November 2006, 19:07
Sumo. The ultimate challenge, the most spectacular sport in the world. I'm the one to save your thread, whatever you want to talk about, I can answer. Click here (http://www.sumotalk.com/comments.htm) to read the latest comments on the ongoing basho.

Dreaci, suna pompos rau. Serios, si eu caut de multa vreme lume (din Romania) cu care pot sa discut serios despre sumo. Se pare ca v-am gasit.

Ulio singuraticu
26th November 2006, 19:35
Sumo. The ultimate challenge, the most spectacular sport in the world. I'm the one to save your thread, whatever you want to talk about, I can answer. Click here (http://www.sumotalk.com/comments.htm) to read the latest comments on the ongoing basho.

Dreaci, suna pompos rau. Serios, si eu caut de multa vreme lume (din Romania) cu care pot sa discut serios despre sumo. Se pare ca v-am gasit.

Dumnezeu te-a trimis din ceruri! MULTUMESC DOAMNE!/hello
Asa, alta viata! Bun venit...Nu mai avem mult timp pana ne facem sub-forum! Te rog sa postezi DES!
Inca odata bun venit!

Fatman Joe
26th November 2006, 20:13
Luptatoru' favorit al tau? Al meu e Kotooshu.

Ulio singuraticu
26th November 2006, 20:34
Fostul: Takanovaka
Actualul:Kiokushuzan
Viitorul:Assasoriu sau Kootoshu:yeah:

Fatman Joe
26th November 2006, 21:11
Vesti proaste pentru tine, Kyokushuzan s-a retras saptamanile trecute. Tre' sa iti alegi un favorit nou.

Ulio singuraticu
27th November 2006, 15:13
Vesti proaste pentru tine, Kyokushuzan s-a retras saptamanile trecute. Tre' sa iti alegi un favorit nou.

:o: :o: :o: :o: :o:
Sunt shokat!:headbang:
Mmmm...da chiar nush pe cine sa aleg...deci schimb lista...
Fostii: Takanovaka,kyokushuzan
Actualul:-
Viitorii:-

Fatman Joe
27th November 2006, 22:20
S-a terminat ieri turneul de la Kyushu. Pareri cineva?

Ulio singuraticu
29th November 2006, 14:33
S-a terminat ieri turneul de la Kyushu. Pareri cineva?

La cat a fost? Pe eurosport? m-am uitat la ceva da' n-am nici o parere.un turneu obijnuit ca oricare altul.:headbang:

Fatman Joe
29th November 2006, 22:36
Inca n-a fost pe tivo, dar gasesti pe internet luptele. Si, evident, comentariile pe sumotalk.com, ca engleza presupun ca stii.

Fatman Joe
25th December 2006, 12:47
Hai, oameni, chiar nu se uita nimeni la acest magnific sport?

mtfk
7th March 2007, 01:19
dak vati plictisit de sumo venit la Fotbal American (http://onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=149) se lucreaza p acelasi principu, sumo intre linemeni :P

Ulio2
19th April 2007, 20:41
Acum pe EuroSport turneul Haru Basho!!!

Fatman Joe
30th April 2007, 20:34
S-a intors Ulio. Welcome back, kid. Intra pe sumotalk.com pentru analiza reala de sumo, si daca vrei sa ma auzi, mai da-i pe Eurosport.

Sumo
12th December 2008, 00:39
Anul care a trecut a fost unul dintre cei mai prosti pentru Sumo. Scandaluri peste scandaluri, luptatori dati afara, demisii. Ca sa nu mentionam ca Eurosport a incetat sa mai transmita. Putem incerca sa remediem asta cu o semnatura. Cui ii place sumo, va rog, e in interesul vostru, cui ii e indiferent, poate ii da o sansa ca sa ne mai scape de atata fotbal. :D

Bring Sumo back to Eurosport Petition (http://www.petitiononline.com/SumoEuro/petition.html)

Sumo
13th December 2008, 10:44
Bump.

Sifodias
12th April 2009, 23:34
Ce mai stiti fratilor de sumo!Nu-i inteleg pe astia de la Eurosport,cum poti scoate un sport cu o asa traditie din grila de programe!!!Care mai sunt noutatile,cine a mai castigat turneele,daca a mai avansat cineva la rangul de yokozuna...

ducus
27th June 2009, 20:20
Luna aceasta luptatorii sumo sunt testati antidoping, iar competitiile vor reincepe in luna august dupa urmatorul program:
* 7: Sukagawa, Fukushima Prefecture
* 8: Soma, Fukushima Prefecture
* 9: Sapporo, Hokkaido Prefecture
* 10: Asahikawa, Hokkaido Prefecture
* 12: Hirosaki, Aomori Prefecture
* 13: Akita, Akita Prefecture
* 15: Hachimantai, Iwate Prefecture
* 22: Honjo, Saitama Prefecture
* 23: Yamanakako, Yamanashi Prefecture
In luna septembrie se va retrage seful stable-ului Tamanoi.
La anul marele yokozuna Asashoryu schimba prefixul, va implini 30 de ani :D

Ticu
16th August 2009, 07:50
Actualitaea in sumo:
http://sumo.goo.ne.jp/eng/index.html
Totusi daca Eurosportul nu mai da sumo poate o fi al post, poate pe net care sa dea turneele.
Stie cineva?

ducus
13th September 2009, 22:47
Iata gradele in sumo:
Y: Yokozuna
O: Ōzeki
S: Sekiwake
K: Komosubi
M: Maegashira
J: Jūryō
MA: Makushita
SA: Sandanme
JO: Jonidan
JK: Jonokuchi
BG: Banzuke-gai
SD: Shin-deshi
De notat ca Asashoryu e Yokozuna iar Takamisakari a ajuns la cea mai inalta pozitie doar Sekiwake. Astazi Asashoryu joaca cu Baruto.

ducus
5th February 2010, 07:14
Marele Yokozuna sashoryu si-a anuntat retragerea din activitate, la numai 29 de ani! :(
Marele campion mongol de sumo, Asashoryu, și-a anunțat, joi, retragerea din activitate, după un nou scandal într-un club de noapte din Tokyo, informează AFP.

În vârstă de 29 de ani, "yokozuna" (mare campion), al cărui nume real este Dolgorsuren Dagvadorj, este bănuit că i-a "spart" nasul unui client în timpul unei altercații în club, la 16 ianuarie, când avea loc turneul de la Tokyo.

Potrivit poliției, luptătorul ar fi ajuns la un acord cu victima, care ar fi angajată a locului și care a decis să nu depună plângere.

Convocat joi în fața Consiliului de Administrație al Asociației Japoneze de Sumo (AJS) pentru a explica acest incident, Asashoryu și-a anunțat retragerea.

"Asashoryu a părut resemnat și și-a anunțat retragerea din cauza unui comportament ce nu are nicio scuză, iar consiliul a acceptat acest lucru. Vreau să-mi prezint scuze în fața fanilor și față de persoana rănită în incident. Mă voi asigura că așa ceva nu se va mai întâmpla", a declarat președintele AJS, Musashigawa, citat de agenția Kyodo.

"Mă retrag. Am cauzat multe probleme și știu asta", a declarat Asashoryu, izbucnind în lacrimi.

După victoria a 25-a la turneul de iarnă de la Tokyo, Asashoryu, al cărui nume în japoneză înseamnă "dragonul albastru al dimineții", a devenit al treilea mare campion din istoria acestui sport ca număr de victorii, după Taiho (32 victorii) și Chiyonofuji (31).

Compatriotul și rivalul său, Hakuho ("marea pasăre albă") - un colos de 1,92 m și 154 kg - al cărui nume real este Munkhbat Davaajargal, este extrem de apreciat în Japonia și rămâne, la 24 de ani, singurul yokozuna în competiție, cel mai înalt grad din ierarhia acestui sport.
http://www.gsp.ro/sporturi/altele/asashoryu-copilul-teribil-din-sumo-se-retrage-din-activitate-la-numai-29-de-ani-175055.html