PDA

View Full Version : Cutremur!



Vadim
26th December 2004, 15:59
Asia de Sud a fost zguduita de un puternic cutremur, pe 26 decembrie 2004. Magnitudine 8,9 grade pe scara Richter. A fost cel mai puternic seism de la inceputul secoululi XX.

Cutremurul a avut epicentrul in Sumatra si s-a produs la ora 02:59, ora Romaniei. Au murit citeva mii de oameni din cauza valurilor uriase care s-au abatut peste insule si coaste.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) nu a primit, până duminică la prânz, nici o informaţie cu privire la posibilitatea ca persoane cu cetăţenie română să fi fost afectate de cutremurul care a avut loc în Asia de sud-est, a declarat, agenţiei Rompres, directorul Direcţiei consulare din MAE, Cristian Gaginschi.

El a precizat că MAE se află în permanenţă în contact cu ambasadele României din ţările afectate, urmărind şi monitorizând situaţia complexă din zonă.

Directorul MAE a afirmat că la nivelul Direcţiei consulare s-a activat celula de criză şi sunt puse permanent la dispoziţia publicului două numere de telefon - 021.231.93.55 şi 021.231.93.56 - la care se pot obţine informaţii cu privire la situaţia rudelor sau cunoscuţilor din ţările afectate de cutremur.

Cristian Gaginschi a menţionat că persoanele care au rude în zona afectată de seism pot solicita eventual Direcţiei consulare informaţii cu privire la acestea, iar MAE va discuta cu ambasadele României în ţările respective.

fia
26th December 2004, 16:13
In Singapore e toata lumea bine (din fericire) :) S-a resimtit foarte putin cutremurul.

Vadim
26th December 2004, 16:43
Mai putin pe plaje, pentru nefericiti care la ora aia se aflau acolo. I-au maturat valurile uriase.

realmadrid.com
26th December 2004, 16:48
Cand am auzit 8,9 m-am speriat...dar atat a avut epicentru...care a fost la mama naibii...si pana la urma tzunami-urile au provocat cele mai multe victime...
In Europa, nu cred ca ar fii fost atatea victime, deoarece avem cladiri mai bune...
Oricum...imi pare sincer rau:(

Vadim
26th December 2004, 18:12
8,9 in Europa? Ar cadea cred tot Parisul.

Raptor
26th December 2004, 18:55
Ar fi super dezastru! Eu oricum stiu ca de la 8 grade in sus incep sa se fisureze muntii. Dar asta nu stim (si nici nu vreau sa aflam...), pentru ca epicentrul a fost in ocean.

realmadrid.com
26th December 2004, 19:00
8,9 a avut eipcentrul, nu stiu cat a avut pe continent...
Io la asta ma refer....

realmadrid.com
26th December 2004, 19:32
Tzunamiurile au avut viteza de 700 km/h cand au lovit continentul :o:

Vadim
26th December 2004, 19:52
Cele mai mari cutremure din istorie:

1960 - Chile, 9.5 magnitude
1964 - Alaska, 9.2
1957 - Alaska, 9.1
1952 - Russia, 9.0
2004 - Indonesia, 8.9

EDMOND_
26th December 2004, 20:17
8,9 in Europa? Ar cadea cred tot Parisul.


De Bucuresti ce zici!?

gicu
26th December 2004, 20:59
care Bucuresti? :rolleyes:

Maximus
26th December 2004, 23:21
De Bucuresti ce zici!?

Stai linistit Edmond ca ala ar ajunge si in Craiova :mda:

Catalanul
26th December 2004, 23:27
@maximus... cu siguranta :) undele de la cutremurul de azi s-au simtit si in Spania (au ajuns in 15 minute :o: ), binteinteles le-au captat doar seismografele :D

remus
27th December 2004, 12:40
Nu glumiti cu treburi din astea.Stiti ca Romania este o zona sensibila seismic.

Oricum , Hancu ne-a avertizat.
(ah! da! ...Si apocalipsa e aproape) :rolleyes:


:drak: :evil: :drak:

Vadim
27th December 2004, 12:54
HIncu a zis ca placile tectonice pe care e si Romania nu sint afectate. :) Mosu' nu recunoaste nimic. E in stare sa spuna ca nu va fi niciodata cutremur.

ady_azzuro
27th December 2004, 13:02
Acum s-a anuntat la CNN ca a fost de 9.0 grade pe scara Richter cutremurul.

Cainele
27th December 2004, 13:45
Brr n-as vrea sa fiu in locul alora...nici macar in locul lui Cohn ;-)

remus
27th December 2004, 18:46
ady , tu chiar esti in Kuwait?

bog_tom
27th December 2004, 21:25
nicidecum in Kuweit ... el e in Banie !

in Banie la fiecare 2 sapt e un cutremur... la U Craiova :drak:

desdemona
28th December 2004, 03:00
Mie mi-a placut faza asta:

Cutremurul produs duminică în Asia de Sud a surprins în acea zonă mai mulţi fotbalişti italieni, printre care Paulo Maldini şi Filippo Inzaghi, jucătorii echipei AC Milan, care au scăpat nevătămaţi.
În afara celor doi, au mai trăit pe viu tragedia în care şi-au pierdut viaţa aproximativ 11.000 de persoane alţi patru fotbalişti italieni, Marco Materazzi (Inter Milano), Alessandro Nesta (AC Milan), Gianluca Zambrotta (Juventus) şi Cristiano Lucarelli (Livorno), toţi hotărând să-şi încheie cât mai rapid vacanţa în insulele Maldive şi să revină acasă.
"Totul este în regulă. Sunt cu Gianluca Zambrotta şi ne îmbarcăm chiar în acest moment în avion", i-a transmis Paolo Maldini tatălui său, duminică seara.
"Am văzut un val de peste doi metri care se îndrepta spre noi. I-am luat pe cei doi fii ai mei şi ne-am refugiat. Am trecut prin momente de groază. Acum ne aflăm la recepţia hotelului, fără lumină şi căutăm o modalitate de a părăsi insula", a povestit Cristiano Lucarelli.
"Sunt bine, dar am trecut prin clipe grele. Sunt alături de 300 de persoane la recepţie, aşteptând să plecăm de pe insulă", a declarat, la rândul său, "Pippo" Inzaghi.
Un prim avion, cu 270 de pasageri la bord, a părăsit aeroportul din Male, capitala Maldivelor, cu destinaţia Italia, a anunţat Serviciul italian de protecţie civilă.

uti2102
28th December 2004, 14:35
Intr-adevar, cutremurul a avut o magnitudine de 9 pe Richter shi o intensitate de VIII pe scara Mercali, in nordul Sumatrei. A fost produs ca urmare a subductziei placii tectonice indiene sub cea a Birmaniei. De fapt, in vestul Indoneziei, se intalnesc mai multe placi tectonice, printre care shi cea Australiana. De aceea in fiecare an au loc cel putzin 2-3 cutremure de minim 7 magnitudine.

realmadrid.com
28th December 2004, 14:47
Se pare ca sunt peste 25000 de mortzi si peste 30000 disparutzi...
Intradevar o tragedie.....
Noroc ca ei nu au atatea cladiri cum avem noi, pt ca atunci era mai grav....oricum cele mai multe victime le-au facut tzunamiruile :(

Maximus
28th December 2004, 18:18
Intr-adevar, cutremurul a avut o magnitudine de 9 pe Richter shi o intensitate de VIII pe scara Mercali, in nordul Sumatrei. A fost produs ca urmare a subductziei placii tectonice indiene sub cea a Birmaniei. De fapt, in vestul Indoneziei, se intalnesc mai multe placi tectonice, printre care shi cea Australiana. De aceea in fiecare an au loc cel putzin 2-3 cutremure de minim 7 magnitudine.

La valoarea asta, citeva insulite s-au deplasat cu 25-30m... :o:

Vadim
29th December 2004, 01:10
S-a modificat si axa pamintului.

desdemona
29th December 2004, 01:13
Da, cica expertii in geofizica au declarat ca harta Asiei s-a schimbat si ca planeta s-a miscat de pe orbita in urma cutremurului de duminica.
Insulele mai mici au fost deplasate cu vreo 20 metri spre sud-vest. Un alt efect - oscilatiile Terrei in jurul axei planetare.
Vadim :)

Marquise MGP
29th December 2004, 01:26
hai ma lasati aberatiile astea cu deplasarea planetei dupa orbita ca dupa razboi se trezesc multi isteti de doi bani caresi dau cu parerea fara rost(apropo -> am mai vazut un "Hancu" care zicea ca a prevazut cutremurul asta) si pana una alta ar trebui sai lasam sasi rezolve problemele singuri si sa nu ne mai batem capul cu cutremurul asta ca avem destule treburi de facut in ograda noastra pe care nu neo curata nimeni.

desdemona
29th December 2004, 01:30
Nu a fost un cutremur fara importanta. Daca era la noi, crezi ca mai contau treburile din ograda noastra? Care ograda? Ar fi fost curatata cu totul, ce sa ne mai fi chinuit noi :D
@Marquise MGP, nu te obliga nimeni sa te delectezi cu "aberatiile" astea.

Marquise MGP
29th December 2004, 02:36
hai ma lasama ca se face tamtam cum sa facut si cu atentatul din statele unite de parca ar fi trebuit sa ne pese noua.
ar trebui sa ne pese pe cat le pasa si lor de noi.
mai trimit si ei pe ici pe colo niste ajutoare pentru intregirea imaginii si poate pentru a avea intaietate la reconstructie asa cum fac cei destepti de obicei.
fii sigura ca nui pasa nimanui de acei indivizi decedati(doar celor apropiati-> si celor ca tine increzatori in marinimia statelor vest europene incluzand si sua) decat in masura in care ar putea obtine anumite avantaje.

Marquise MGP
29th December 2004, 02:40
"aberatii" consideram ideile celor citati de voi si nu discutia in sine ,lucruri cu care nu mam delectat deloc(ideile alea) ca sa nu se faca confuzie

desdemona
29th December 2004, 03:10
Nu cred ca cei amintiti mai sus se pot compara cu Hancu al nostru, dar asta e o alta poveste. Chestia din Asia este chiar un eveniment - trist, dar de amploare. Pe mine ma intereseaza ce se intampla in lume, ca doar nu traiesc sub pamant sau pe alta planeta. Daca e sa o iei asa, de ce te intereseaza pe tine ce se intampla in lumea fotbalului, ca doar nu-ti da de mancare. Faptul ca au murit atatia oameni pe mine m-a impresionat, poate asa-s eu, mai usor de impresionat la tragedii d-astea, dar daca modificarile sunt de substanta, nu vad de ce nu ne-ar interesa pe toti, macar ca fapt divers. Daca ni s-ar fi intamplat / ni se va intampla noua? Si nu sunt adepta povestii cu "drobul de sare", dar sa stii ce se intampla in jurul tau nu e chiar un lucru asa rau :D
@Marquise, daca nu te intereseaza subiectul, nu mai posta pe acest thread :) Nu e mai simplu asa?

Marquise MGP
29th December 2004, 03:32
nu , nu e simplu deloc.
comparatia cu fotbalul nu sta in picioare.fotbalul e un spectacol care nu numai ca nuti da de mancare dar mai si platesti bilet de intrare (ca la orice spectacol- film,teatru,opera,...).
in ultimele mesaje ai devenit foarte agresiva.????
esti cumva moderator?

desdemona
29th December 2004, 03:51
Ti se pare, nu am devenit absolut deloc agresiva. Nu-mi place sa ma cert cu nimeni, daca asta insinuezi. Doar ca nu sunt de acord cu ce ai scris. Discutam aici si fiecare isi spune parerea. Tu ti-ai spus-o pe a ta, am luat aminte, mi-am spus-o pe a mea (ca persoana fizica:D). That's it. Daca ai o parere opusa de a mea, e ok, dar sa spui ca nu are rost "sa ne racim gura" pe un subiect care pentru tine nu prezinta importanta - nu rezolvi nimic. Fiecare cu prioritatile si parerile lui.
Cat despre fotbal, ma refeream la faptul ca iti dai cu parerea despre chestii care se intampla in acest domeniu - in general, nu despre un meci in sine, la care platesti bilet pe stadion. Daca te consideri implicat direct in fenomen prin faptul ca platesti un bilet sa ai acces la spectacol, e una. Nu e relevant, parerea mea. Oricum, multe meciuri le vezi la televizor ;) Eu ziceam de faptul ca intereseaza subiectul in sine, cu toate stirile zilei din domeniu. Asa cum pe tine te-a interesat ieri un transfer al unui jucator (dau un exemplu), asa pe mine ieri m-a interesat de tragedia amaratilor de acolo.

Maximus
29th December 2004, 03:54
in ultimele mesaje ai devenit foarte agresiva.????
esti cumva moderator?

Bai cam.... da..

desdemona
29th December 2004, 03:58
Maximus, ce legatura are asta? Mi-am spus pur si simplu parerea (de fiinta cugetatoare, ca tine, ca Marquise si ca ceilalti) si in general imi sustin parerile. Aici, in alta parte sau fata in fata.. sunt doar eu, cu opiniile personale asupra unui subiect.

Maximus
29th December 2004, 04:05
Te-a intrebat omul si n-am vrut sa ramina fara raspuns.

Marquise MGP
29th December 2004, 04:14
din punctul meu de vedere e mai important pentru fotbal sa platesti un bilet la meci decat sa te "implici" in fenomen vizionandul la tv.

P.S. :nu miai raspuns la intrebare

Marquise MGP
29th December 2004, 04:34
aha...
multzam Maximus.
grija mare cu "fascinatia puterii".

ady_azzuro
29th December 2004, 12:40
ady , tu chiar esti in Kuwait?
Aha

uti2102
29th December 2004, 14:41
Cer autoritatzilor sa modifice titlul threadului in "cutremur de 9"

realmadrid.com
29th December 2004, 14:44
MGP, eu zic ca parerea ta este cam stupida....
Pamantul chiar s-a miscat dupa axa sa, harta asiei a fost modificata, insulele s-au deplastat cu 20-30 m, dupa cum au mai zis uni useri pe aici...
Iar in privintza atentatelor de la 11 septembrie, eu zic ca ar trebui sa itzi pese....deoarce daca ii mai ajutam mult pe americani prin toate razboaiele vom ajunge la fel ca Spania:(
Si in plus, in cutremur au murit peste 100000 oameni (dupa ultimele estimari) iar in SUA la 11 sep. au murit 3000 oameni, eu cred ca ar trebui sa te intristeze un pic....

Marquise MGP
29th December 2004, 15:37
in primul rand axa nu sa modificat ci doar a "vibrat" din cate am citit eu cea ce nu e acelasi lucru.
in legatura cu faptul ca" numi pasa" raman la parerea mea si cred ca nu ai inteles exact mesajul meu dacal consideri "stupid".
eu as zice mai degraba "eficient".
nam inteles legatura dintre 11 sep cu ajutorul dat americanilor (care ajutor?cel cu trupe din irak?sau cel formal prin sprijin moral?)

Zapada
29th December 2004, 17:04
crucea rosie vehiculeaza azi cifra mortilor la peste 100 000 persoane si la unii le arde de gluma pe baza cutremurului!

realmadrid.com
29th December 2004, 17:09
MGP, ma refer la ajutorul dat americanilor in lupta anti-terorista si in lupta pt castigarea unei "bucatzi" de pamant cu foarte mult petrol, daca intelegi ce vreau sa zic....

Marquise MGP
29th December 2004, 20:19
da mai am priceput eu ce vrei tu sa zici dar cred ca te referi la castigarea unei ....orice ar fi ....de castigat sa fie,de catre americani ca noi nu cred ca vom gusta ceva din castigul asta.
si tocmai de asta ziceam eu ca ceva mai putina implicare din partea noastra nar strica.

Marquise MGP
29th December 2004, 20:26
@zapada,ca probabil la mine te refereai.
nui vorba de gluma ci de o privire ceva mai distanta asupra evenimentelor asa cum fac toti cei care prezinta sau care se implica mai mult sau mai putin in ajutorarea celor afectati.
cu adevarat nu le pasa decat celor implicati direct in desfasurarea tragediei si ma refer aici cu precadere la persoanele afectate si la famiile lor.

iulian
7th January 2005, 15:54
un instantaneu infricosator surprins de un amator al uriaselor valuri din Thailanda (nu ma pricep daca este sau nu reala poza cu toate ca cel care mi-a trimis-o a precizat ca este o poza oficiala sau asa ceva dar interzisa la publicare in mass-media)

TSUNAMI (http://www.geocities.com/l_iulian/tsunami_indonesia.jpg)

Maximus
7th January 2005, 15:58
Am primit-o si eu pe mail. se vede ca e fake!

grig_jr
7th January 2005, 15:59
am si eu o kila de poze din astea. nu stiu care is pe bune si care nu
daca vreti le pun aici

Darkslowstar
7th January 2005, 16:19
Eu as vrea, te rog.

Poza aia e facuta dupa filmul ala de acu 2-3 ani, cu meteorita care pica in Atlantic in fata NY-ului si il inghite. Clar fake.

grig_jr
7th January 2005, 16:20
well, is 35 de poze nu le vrei mai bine pe mail?
cele mai multe is de aici :: http://www.tribe.net/template/pub%2Ctribes%2CTribePhotoAlbum.vm?parentid=8c87d7d 0-8a9e-44dc-ba12-4596e017727c&context=tribe&sortby&page=3

Maximus
7th January 2005, 16:36
Videos:
http://www.psdivermonthly.com/

Vietnam
7th January 2005, 16:44
Asa am crezut si eu dar nu este din filmul : "Day after tomorow". Daca este falsa poza atunci s-a suprapus imaginea valului pe imaginea unui oras din Asia. Mie nu-mi "place" :rolleyes: cum s-a spart primul val de tarm, altfel trebuia sa arate dupa parerea mea.
Marimea valului este imensa si nimeni nu a declarat ca s-a vazut un val inalt de 30 de metri ci val de 3-5 metri ceea ce este o mare diferenta... E drept ca daca valul asta este real cei care l-au vazut nu cred ca mai sunt printre noi acum dar oricum cel care a fotografiat se vede ca este undeva la inaltime deci intr-un bloc. Sa-i ia naiba ..oricum este o poza interesanta!

Darkslowstar
7th January 2005, 17:01
Nu din "Day after tomorow", eu ma refeream la Tidall Wave, parca si alea avea o imagine foarte misto cu un wal urias care inghite NY-ul.

Valul e clar fake daca te uiti la apa din fata lui. La inaltimea aia (vreo 100 de m) nu mai are cum sa fie nici un pic de apa in fata lui si ar fi intrat la asa o marime multi km in interior si ar fi fost milioane de victime.

Vietnam
7th January 2005, 17:11
Valul e clar fake daca te uiti la apa din fata lui. La inaltimea aia (vreo 100 de m) nu mai are cum sa fie nici un pic de apa in fata lui si ar fi intrat la asa o marime multi km in interior si ar fi fost milioane de victime.

Ok au fost multe filme dar valul din poza nu are 100 m inaltime!!! Cam 30 metri aproximez eu. Dar daca ar fi avut 100 m cum zici tu intradevar radea tot pe multi km in interiorul uscatului.

Darkslowstar
7th January 2005, 17:19
Valul din poza cred ca are max un metru si este de la o poza de pe plaja.

Daca ar fi adevarata poza cre ca avea mai mult de 30 de m. Valul e pe fundal si mult mai mare decat cladirile de langa el. Poate nu chiar 100 m :D

realmadrid.com
7th January 2005, 17:49
Oricum, poza este falsa, oricine isi da seama....
Si la 30 de m, nu ar mai fii fost pic de apa in fatza lui...

uti2102
7th January 2005, 22:26
www.asiantsunamivideos.com
Eu am colectzie cu toate clipurile despre tsunami. Trei dintre ele sunt chiar super, filmate de pe plaja sau din imediata lor apropiere.

bog_tom
8th January 2005, 05:29
imagini din satelit - trecut si prezent (1)

bog_tom
8th January 2005, 05:31
imagini din satelit - trecut si prezent (2)

bog_tom
8th January 2005, 05:33
imagini din satelit - trecut si prezent (3)

bog_tom
8th January 2005, 05:33
imagini din satelit - trecut si prezent (4)

Vadim
10th January 2005, 21:16
Conform spuselor unor invitati "oameni de stiinta" de la postul de bloc OTV, in noaptea de 10 ianuarie (adica azi) va avea loc un cutremur devastator in Romania. Asteptam provincia.

Mihai
10th January 2005, 21:26
La ce ora? Nu stiti ca sa stiu sa nu merg cu liftul... :D

Darkslowstar
11th January 2005, 11:54
L-am simitit a fost infiorator, am avut un orgasm cutremurator azi noapte. Dimineata, din pacate m-am trezit :D

iulian
11th January 2005, 12:01
La Stiri chiar au anuntat ca au fost 2 cutremure de intensitate mica (cca 3.2) ieri....

Vietnam
11th January 2005, 12:08
Iuliane noi avem zilnic cutremure! dar nu toate sunt simtite. Da-l naibii de cutremur ca daca este azi sau peste 5 ani parca nu-i tot un drac!
O sa fie si cu asta gata. Acum ce fac tremur de frica zilnic din cauza lui?
Oricum fac pariu ca daca cutremurul nu are loc , o sa auzim explicatiile : pai nu a fost ala mare pentru ca au fost alte doua mai mici inainte ... Daca era vorba de vulcani ii mai credeam dar la cutremure .... pina acum nu a nimerit data corecta nici unul. Asa ca ....

Darkslowstar
11th January 2005, 12:22
Niste sarlatani, care si-au gasit la OTV prostul TV perfect. Cand eram la UFD si stateam prin sediu veneau zilnic asa-zisi inventatori care pretindeau ca au inventat perpetuum mobile sau ca pot misca continentele cu o sfoara si un bat. Si vroiau ca partidul sa le faca intrare la NATO, ONU, BM, UE, etc

Vietnam
11th January 2005, 13:14
Ieri a fost la OTV unul de facea minuni!!!! :happy Nu face una ca Isus sa-i sature pe saraci si sa scoale mortii din groapa? Sper ca nu pe toti insa! :D

Ieri pe Discovery a fost un film documentar despre Pinatubo -vulcanul care a erupt acum citiva ani. Acolo savantii au fost ascultati si au fost evacuati peste 200.000 de oameni inainte de explozie. Dar savantii aia au venit cu argumente nu cu citiri in ceasca cu cafea ...

realmadrid.com
29th March 2005, 20:57
Inca 2 cutremure de o magnitudine mare au lovit S-E Asiei...primul cutremur a avut 8,2 grade pe scara righter, iar al 2lea, 8,7 grade pe scara righter...
Se prespune ca sunt peste 1000 mortzi...pagube materiale destul de mari...dar din fericire, nici un tzunami nu s-a produs:)

uti2102
29th March 2005, 22:55
Mai .com, n-au fost 2 cutremure de 8 grade. A fost unul singur, evaluat initzial la 8.2 grade iar apoi "updatat" la 8.7. Seismul a durat 3 minute. Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi aratat Bucureshtiul dupa o asemenea calamitate.

Vadim
29th March 2005, 23:04
8,7 continuu? Nu cred. Nu mai raminea nimic acolo.

Cred ca a fost ca la noi, ultimul. 6 grade virful, pe durata de 45 de secunde, iar intregul seism a durat 20 de minute.

realmadrid.com
29th March 2005, 23:13
Scuzatzi-ma atunci :)...
Epicentrul cutremurului a fost pe fundul oceanului...nu pe o insula...

"More than 300 dead in Indonesian quake"
"Geologist says region was lucky to avoid repeat of December"

cnn.com

Maximus
14th May 2005, 11:32
L-ati simtit pe cel de aseara din Rom?

realmadrid.com
14th May 2005, 12:11
A fost la ora 05:00...eu dormeam dus :D...deci nici o sansa...cu toate ca stau la etajul 4...din bloc cu 4 etaje...:D

uti2102
14th May 2005, 12:16
S-a trantit un geam de la balcon, dar am crezut k din cauza vantului...asha ca m-am intors pe partea cealalata :D

fia
14th May 2005, 12:17
Eu l-am simtit... am o groaza de "zanganele" prin camera si m-au trezit... Dar nu am simtit miscarea... Azi dimineatza facea toata lumea nisto de mine cand le-am zis ca a fost cutremur :D, se pare ca totusi am avut dreptate :evil:

Maximus
14th May 2005, 12:43
si eu l-am simtit, de-aia am si intrebat...

desdemona
14th May 2005, 13:10
Ce cutremur? A fost cutremur? Habar n-aveam :)

Marquise MGP
14th May 2005, 13:47
la galati sa simtit detul de putermic...a avut 5,2 pe scara richter la epicentru si sa simtit timp de 2-3 secunde dupa parerea mea adormita dar destul de puternic.

desdemona
14th May 2005, 14:57
La Constanta ori nu s-a simtit (astept pareri) - ori am dormit bustean :o: , avand in vedere ca m-am culcat undeva spre ora 4 dimineata si eram destul de obosita :rolleyes:

dianette_d
15th May 2005, 11:51
confirm k la galati s-a simtit destul de puternic...eram singura aksa si m-am cam speriat :P...dupa cele cateva secunde de zgaltaiala au inceput sa curga telefoanele..mama, tata, sora...toata lumea radea de mine k m-am speriat :D

realmadrid.com
15th May 2005, 16:35
Si te-ai gandit ca nu a ras prea multa lume de tine :D...de ne-ai zis si noua :D ?

dianette_d
15th May 2005, 19:38
da mah...ai ras destul sau vrei sa-ti spun cat de tare m-am speriat la cutremurul ala din octombrie?

realmadrid.com
15th May 2005, 19:52
Nu imi spune...ai stat in cort 3 zile :D?...de frica unei replici ? :D

dianette_d
15th May 2005, 20:05
ce 3 zile mah?? o saptamana am stat in cort in fata blocului de frik sa nu vina vreo replica si sa rada vreun bucurestean de mine!!

realmadrid.com
15th May 2005, 20:14
Ai grija...sa nu faci si acum la fel...ca ajungi pe Dunare cu tot cu cort :D...vezi si tu ca a crescut debitul :D

dianette_d
15th May 2005, 20:19
de fapt acum iti scriu din cort mah...mai stau ceva timp pana sa ma conving k n-o sa ma zgaltaie din nou...iar dunarea mi-e pretena, nu ma lasa ea la greu

fia
13th December 2005, 14:19
Acum :)
Ati simtit ;)?

RstInPc
13th December 2005, 14:20
Mama da' rapid ai fost !! Parca stiai dinainte ! S-a simtit destul de rau, mai ales in blocul turn echivalentul unui bloc cu 16 etaje in care sunt eu la servici !!

aliss
13th December 2005, 14:23
La mine s-a simtit putin ....dar eu sunt la pater:D
Fia...te-ai speriat asa tare....de ai pus numele thread-ului "Cutremuuuuuuuuuuuuuuur" ?:D(nu i-am numarat pe alde "u":D)

Maximus
13th December 2005, 14:24
L-am simtit si eu. cred c-a fost de 5...

fia
13th December 2005, 14:24
Da m-am speriat nitel... pentru ca a inceput tare.... daca tinea mai mult era nasol. Am scris postul in timp ce era :)

aliss
13th December 2005, 14:26
cred ca esti nebun....lumea fuge de obicei cand e cutremur:D...oricum adevarul e ca s-a simtit destul de bine...noroc, ca nu a tinut mai mult:D

alejandro
13th December 2005, 14:29
voi faceti misto mey?????la chisinau nu s-a simtit nimik...pana nu aud la stiri nu va cred:D

Vadim
13th December 2005, 14:33
La tv au zis 3 pe richter.

RstInPc
13th December 2005, 14:33
I s-a blocat degetul pe tasta "U" de frica.:o:
Eu sunt la ultimul etaj. Am fost leganat ceva vreme. Ma mir ca nu m-a luat somnul, asa de obosit sunt.
Numai 3 ? Mie mi s-a parut mai mult. Dar poate m-a inselat...altitudinea.

Vadim
13th December 2005, 14:36
Eu nu am simtit nimic, eram la parter.

5 grade: http://www.emsc-csem.org/cgi-bin/QDM_all.sh

aliss
13th December 2005, 14:38
La mine s-a simtit destul de bine...si sunt tot la parter...s-au miscat destul de bine astea pe aici:D...si a fost si putin zgomot..nici eu nu cred ca a fost de 3...atat ca a fost scurt.

Neamtu
13th December 2005, 14:42
Io n-am simtit nimic, si sunt la 6:D
Se pare ca sunt cam .... nesimtit:D

Maximus
13th December 2005, 14:42
L-am simtit si eu. cred c-a fost de 5...

Am zis din prima c-a fost de 5 !!

RstInPc
13th December 2005, 14:42
Da, cinci grade este mai aproape de ce am simtit. Norocosi sunt cei pentru care balanganeala s-a terminat mai repede. Eu, la ultimul etaj...

rasheedkpenny
13th December 2005, 14:55
La etajul 1 la locul de munca + eram in picioare si mergeam... nu am simtit nimic, mi-a zis o colega da' i-am zis ca vb. prostii! Dezinformez! :D

Eu nu l-am simtit, de aici, de pe tarlaua lui Jiji... PIPERA sa traiasca! Nu Vadime?

Vadim
13th December 2005, 15:01
Sa traiasca! :D Eu tot pe tarlaua lui Jiji in Pipera sint si nu am simtit nimic. :D Se pare ca a facut ceva lucrari de consolidare. Oricum eu sint la parter, la nici 10 metri de usa de iesirea de incendiu, o vad de la birou. :)

don_denver
13th December 2005, 15:26
rezultatele de la institut..so..a fost cutremur..pe care nici eu nu l-am simtit..o-i fi mai nesimtit...:D
So, Despre cutremur : Magnitude: ML 5.0 Region: ROMANIA Date Time: 2005/12/13 at 12:14:42.9 UTC Location: 45.81 N ; 26.92 E Depth: 150 km Distances: 73 km N Buzau ; 13 km W Odobesti

alejandro
13th December 2005, 16:05
hmmm...cam multi nesimtiti in ziua de azi...fetelor,aveti grija:D

desdemona
13th December 2005, 16:27
S-a simtit numai in Bucuresti? La Constanta nu s-a simtit nimic... oricum dormeam dusa :D

ce_bine_e
13th December 2005, 16:36
A cazut o macara ceva pe acolo prin sud, aici e linsite si pace

Adrian
13th December 2005, 16:49
Propun categoria de "cel mai dedicat si curajos forumist" pentru Fia, care in loc sa se gandeasca la propria siguranta, posteaza pe OLS.
De asemenea nu pot sa nu remarc ce specializati si structurati suntem pe OLS...avem threaduri pentru orice: e al 3-lea cutremur pe threadul asta:)

Tess
13th December 2005, 17:40
Eu nu l-am simtit, de aici, de pe tarlaua lui Jiji... PIPERA sa traiasca! Nu Vadime?

Sa traiasca! :D Eu tot pe tarlaua lui Jiji in Pipera sint si nu am simtit nimic. :D

cum naiba mai, baieti? Ca si io tot in pipera fusei si l`am simtit...de la`nceput pan` la sfarsit...si dupa...:D

Maximus
13th December 2005, 17:45
ia uite bah c-a bagat internet in Pipera :)

Vadim
13th December 2005, 18:15
Propun categoria de "cel mai dedicat si curajos forumist" pentru Fia, care in loc sa se gandeasca la propria siguranta, posteaza pe OLS.
De asemenea nu pot sa nu remarc ce specializati si structurati suntem pe OLS...avem threaduri pentru orice: e al 3-lea cutremur pe threadul asta:)
Sper sa prindem cat mai multe, iar Fia sa ne informeze mereu in timp real. :)

fia
13th December 2005, 18:42
Eu sper sa fie cat mai rar nevoie sa relatez astfel de evenimente live. Mai degraba sa relatez cum Romania castiga Campionatul mondial de Fotbal :)

Darkslowstar
13th December 2005, 18:45
Eu eram la umblatoarea (terminasem) si tocmai imi aranjam freza, cand i-am tras un cot in gura usii (pe moment am zis ca e vreo reminiscenta de la wisikiul de aseara, dar cand am ajuns inapoi in birou erau toti surescitati si ma antrebau ce am simtit. Nu m-a durat nici macar in cot!

Apolini
13th December 2005, 20:01
Si eu l-am simtit, :D, dadeam test la istorie! S-au zgaltait un pic bancile dar multi nu l-au simtit. :D

Vadim
13th December 2005, 20:13
Eu sper sa fie cat mai rar nevoie sa relatez astfel de evenimente live. Mai degraba sa relatez cum Romania castiga Campionatul mondial de Fotbal :)
Mai degraba pe ala de handbal. ;)

t.b.
13th December 2005, 20:15
Bai, p-aci prin Cluj nu se simte nici un cutremur :mda: Vreau si eu sa vad cum e... :(

andreiush
13th December 2005, 20:18
Laaaasa, mai bine sa nu vedem :D

desdemona
13th December 2005, 20:19
@t.b., vino mai... prin partea de est.. si sa nu uiti sa iei o piatra in gura :P cand o faci prima oara :P

Darkslowstar
13th December 2005, 20:25
Lasa ca vine el de la vara, in ... deplasare :ok:

Vadim
17th January 2007, 18:49
Ati simtit cutremurul de azi?

Vadim
17th January 2007, 18:52
4,7 grade, la 135 km adancime, ora 15:19.

luma
17th January 2007, 18:54
Ati simtit cutremurul de azi?

Ceeeee???? Habar n-aveam ca a fost!!!

pinki
18th January 2007, 00:00
a fost azi? :o:

Jerry20cm
18th January 2007, 00:02
dap..

pinki
18th January 2007, 00:07
eu nu l-am simtit :D cred ca fugeam :happy

dardar_3
18th January 2007, 10:17
Nici eu nu l-am simtit....

Poate va prind ca facetzi aluzii....:D:P

PS: Eram prea ocupat ca sa simt un cutremur...:drak: