PDA

View Full Version : De ce statul nu mai asigura loc de munca?



ducus
2nd October 2010, 13:31
De ce statul nu mai asigura loc de munca ca pe vremuri? Oare nu mai are nicio responsabilitate fata de cetateni? Are doar atributii de privatizari frauduloase si disponibilizari?
Probabil unii veti spune ca in capitalism nu-i pasa nimanui de tine, tu trebuie sa te zbati sa obtii un loc de munca, capitalismul nu incurajeaza nemunca s.a. Bine, dar statul nu mai are chiar nicio responsabilitate? De ce nu s-a ingrijit de 20 de ani de cetatenii sai si poate ca n-am fi ajuns azi in situatia actuala? De ce n-a mai fost fiecare repartizat pe o meserie, in functie de ceea ce stie/ce a absolvit?
Ce stii-cofetar-pac la cofetaria cutare; dar tu -tinichigeriu -pac la cooperativa x samd.
Daca s-ar fi incurajat in continuare munca si nu lenea, asteptatul ajutorului social, alta ar fi fost situatia acum. Ma gandesc la parteneriate public-privat daca veti zice ca statul singur nu mai are puterea de a face totul. Nici nu trebuie, trebuia doar sa fie capabil sa acceseze fondurile europene nerambursabile, sa se implice in diverse proiecte de dezvoltare etc.

Prome
2nd October 2010, 14:18
Bla bla.....

Tyler Durden
2nd October 2010, 14:20
God!:happy

Cristina
2nd October 2010, 14:39
Fiindca statul nu mai da doua flegme pe noi!D'aia!;)
De fapt e impropriu spus statul(in opinia mea noi suntem statul).Cei care ne conduc nu mai dau doua flegme pe noi!
Si apoi din putina economie pe care o stiu si pe care am invatat-o pe la facultate,piata se regleaza singura.

Charon
2nd October 2010, 15:39
astea sunt reminiscente ale perioadei de aur!
le mai auzeam de la bunica-miu,Dumnezeu sa-l ierte,dar nu ma asteptam sa le aud de la o persoana de 26 de ani!:confused:

newcool
2nd October 2010, 15:49
hmmm :(
ce mentalitate:groggy:

Romeo
2nd October 2010, 16:56
De ce statul nu mai asigura loc de munca ca pe vremuri? Oare nu mai are nicio responsabilitate fata de cetateni? Are doar atributii de privatizari frauduloase si disponibilizari?
De ce n-a mai fost fiecare repartizat pe o meserie, in functie de ceea ce stie/ce a absolvit?
Ce stii-cofetar-pac la cofetaria cutare; dar tu -tinichigeriu -pac la cooperativa x samd.
Daca s-ar fi incurajat in continuare munca si nu lenea, asteptatul ajutorului social, alta ar fi fost situatia acum. Ma gandesc la parteneriate public-privat daca veti zice ca statul singur nu mai are puterea de a face totul. Nici nu trebuie, trebuia doar sa fie capabil sa acceseze fondurile europene nerambursabile, sa se implice in diverse proiecte de dezvoltare etc.

intrebari retorice, nu-i asa ?
Pana in 1989 directorii, ministrii, erau presati sa creeze locuri de munca. Rezultatul ? O industrie 90 % nerentabila, in care ne chinuiam sa inventam vidoul sau televizorul color. Daca cereai atunci, ti se dadea loc de munca la plivit rosii sau in mina (bacalaureati bucuresteni aveau repartitie in mina de dracu stie unde). Apoi vorbim de o scadere de locuri de munca de 3 milioane si inca s-au aciuat destui la buget.
Atributiile nu sunt de privatizare, mai degraba trebuia sa aibe grija ca firmele sa faca profit si sa futa directorii care nu au fost capabili, dar cum statul la putere este efemer, goana dupa capatuiala este explicabila. Privatizarea s-a facut pentru ca firmele sa nu mai aisa pe minus, la Petrom si BCR ni s-a impus din afara pentru a nu distorsiona economia, introducand produse la preturi mult mai mici, fara a avea apoi responsabilitate (ca peste tot).
Meserii ? In primul rand, tanarul face un liceu ca acolo a intrat, dupa examen. Daca ar exista vreo responsabilitate pentru licee sa pregateasca in functie de nevoia de locuri de munca, s-ar inchide multe licee, sau le facem pe toate comerciale. Uita-te la absentele inregistrate la liceele industriale si vei vedea ca tinerii nu se duc acolo sa invete ci sa faca liceul. Poti fi cofetar dupa o luna de munca, tinichigiu dupa 3 luni (daca ai chef sa inveti). Vezi si anunturile firmelor straine: dupa o luna vei avea 1100 lei salariu, deci intr-o luna inveti sa misti ceva. Cati se duc acolo ? 1 % din po****tie.
Ia de buna explicatia ajutorului minim contra voturi. Efectiv, daca vine omul si-ti declara ca nu are din ce trai, cum il verifici ca are dreptate ? Loc de munca nu-i nici pentru ala care vrea, dar pentru cei lenesi ? Asta este trendul mondial: cand banii nu se ajung, statul incepe sa faca pe desteptul ca taie ajutoare de somaj, Germania anunta asta inainte cu vreo doi ani de criza mondiala, cand Taricelu era intr-o duduiala.
La proiectele europene statul trebuie sa adauge la fel de multi bani, care nu sunt nici pentru pensii, asa ca mai pui pe ici pe colo. Asta cu banii comunitari devine o legenda, nu vom fi niciodata in stare sa luam de doua ori mai mult decat luam acum (si se ia vreun miliard, ca sa facem cate o scoala pe care o inchide Funeriu, sau mai faci cursuri de pregatire profesionala si dupa aceea nu te angajeaza nimeni). Apropo: sunt cursuri pentru someri, dar respectivul trebuie sa puna jumate din valoarea cursului. De unde sa-i puna ? Daca platesti chirie la local, impozite, TVA, etc, profesorul este platit integral de absolvent si apoi nimeni nu-i garanteaza locul de munca.
Nu te mai lua dupa toate prostiile debitate de politicieni, situatia este muuult mai dura!

Datenshi
3rd October 2010, 03:05
Am vut sa scriu "sloboz la tava", dar m-am abtinut. Statul nu este obligat sa creeze locuri de munca. La el. In schimb, ar fi obligat (in aceste vrenuri tulburi) sa dezvolte niste facilitati pentru oamenii care creaza locuri de munca. Discutia asta ar avea sens.

NORGEMAN
3rd October 2010, 03:24
Fiindca statul nu mai da doua flegme pe noi!D'aia!;)
De fapt e impropriu spus statul(in opinia mea noi suntem statul).Cei care ne conduc nu mai dau doua flegme pe noi!
Si apoi din putina economie pe care o stiu si pe care am invatat-o pe la facultate,piata se regleaza singura.

Te simti condusa de catre acesti pseudo-politicieni?:D

Datenshi, cred ca asta a si vrut sa zica de fapt, doar ca s-a exprimat la nervi si repezeala putin gresit. Statul trebuie sa incurajeze crearea si sustinearea locurilor de munca, a unui nivel de trai echilibrat in societate, numai ca noi am cam pierdut trenul bun de vreo 20 de ani. Dupa '89 au avut grija altii de noi si de multe dintre firmele care ar fii trebuit sa existe azi. Suntem o tara din ue care practic nu are o infrastructura rutiera si feroviara dezvoltata la parametri decenti.

Datenshi
3rd October 2010, 03:29
Suntem o tara din ue care nu are economie de piata. Capitalismul asta salbatic de la noi ar cam trebui sa dispara, nu sa se dezvolte.

Romeo
3rd October 2010, 10:37
Datenshi, cred ca asta a si vrut sa zica de fapt, doar ca s-a exprimat la nervi si repezeala putin gresit. Statul trebuie sa incurajeze crearea si sustinearea locurilor de munca, a unui nivel de trai echilibrat in societate, numai ca noi am cam pierdut trenul bun de vreo 20 de ani. Dupa '89 au avut grija altii de noi si de multe dintre firmele care ar fii trebuit sa existe azi. Suntem o tara din ue care practic nu are o infrastructura rutiera si feroviara dezvoltata la parametri decenti.

oare slovacii plang tot timpul ca statul nu face mare lucru pentru ei, sau estonii, maltezii. Toata aceasta manie de a cere statului sa faca facilitati, infrastructura au in spate campania electorala perpetua, dar mincinoasa. O mediatizare cretina care pune presiune pe cei de la putere care nu fac mare lucru, dezvoltarea unei industrii parazite de mani****repe principiu ce hoti sunt astia, votati-i pe ceilalti ca ne dau mai mult. La fiecare 4 ani vin altii la putere care fac acelasi lucru (adica multe pentru ei, putina pomana pentru noi). Cine a avut grija de noi dupa 89 ? UE ne-a oferit sansele unei piete de marfuri imensa si a avut grija ca la nivel macroeconomic sa nu o distrorsionam cu furturile smecherilor nostri (ca urmare bancile sunt internationalizate, Petromul este controlat de OMV). In rest, alergam cu limba scoasa dupa cate o mare firma (Renault, Coca Cola, Ford) pentru a crea cateva locuri de munca. Ai nostri in afara de carnati si salam nu mai sunt capabili sa faca ceva. Atunci cand producatorii vor putea impune statului, acesta va fi silit sa faca ceva pentru po****tia ramasa in tara.

ducus
3rd October 2010, 11:48
Exact Romeo, pai vezi? Chiar daca ziceti voi ca pe vremea ciuruitului nu era bine ca nu era libertate si nu stiu ce, dar macar ala a facut cu ajutorul poporului metroul, liniile electrificate sa. Acuma, daca avem libertate ce-am facut? Am distrus totul, uzine, fabrici, si n-am fost in stare sa construim o autostrada, ne chinuim la calea ferata Bucuresti- Constanta de ani de zile cu lucrarile, facem peste 5 ore in loc de 2 jumate cum era inainte.
V-ati gandit macar asa, pe noi cine ne va intretine peste 30-40 de ani cand vom iesi la pensie (daca vom mai apuca!)? Cine ne va mai plati pensiile daca astia tot disponibilizeaza in prostie? Ne vom imprumuta de la FMI 100 de ani de acum inainte? Noi niciodata n-o sa iesim la liman, tot timpul vom fi generatie de sacrificiu? Cum dracu' din toate tarile Europei numai noi si Albania am ramas in urma? Pana si Bulgaria ne-a luat-o inainte, unde la ei Jivkov era mai zbir ca Ceausescu. Au stiut cum sa-si administreze putinul care-l aveau- turismul -cu pachete all-inclusive, gazde bune si servicii pe masura, in schimb la noi hotelurile sunt in paragina! De zeci de ani n-au fost in stare sa repare falezele daramate!

Datenshi
3rd October 2010, 12:11
Bulgarii s-au a[ucat de treaba cand au ajuns cu cutitul in os. La noi momentan e la os.

Datenshi
3rd October 2010, 12:37
Toata aceasta manie de a cere statului sa faca facilitati, infrastructura au in spate campania electorala perpetua, dar mincinoasa.

Nu zau? Dar cine ar trebui sa se ocupe de astea, mama?

Sorin Blaj
3rd October 2010, 13:11
Bulgarii s-au a[ucat de treaba cand au ajuns cu cutitul in os. La noi momentan e la os.

Ai vazut cum traiesc bulgarii?

Datenshi
3rd October 2010, 13:24
Nu as putea sa spun ca stiu exact cum traiesc bulgarii. Am stat o singura data in Bulgaria, in rest doar am tranzitat-o. Singurul lucru care m-a deranjat la ei a fost politia rutiera. La hotel, la restaurante si la benzinarii mi s-au parut foarte ok. Poate ca nu o duc stralucit, dar lucrurile se misca in directia buna. O stiu de la oameni care au colegi, colaboratori sau parteneri de afaceri in Bulgaria. Cu siguranta la ei lucrurile au stat mult mai rau decat acum. Si in timp ce ei urca, noi coboram.

moty
3rd October 2010, 22:45
De ce statul nu mai asigura loc de munca?

Pentru ca nu e treaba lui. Dupa cum a spus Datenshi, trebuie sa asigure facilitati fiscale pt cei care creaza locuri de munca.

J.Bond
3rd October 2010, 22:48
Ce mentalitati stangiste mai pot avea unii de pe aici in zilele noastre! Ceva de speriat.:)

Lordliv
3rd October 2010, 23:31
dupa murray rothbard, bunurile și serviciile pe care statul le oferă în prezent pot fi divizate în două părți: acele bunuri și servicii care ar trebui eliminate și acelea care ar trebui privatizate.
dar ala era anarhist.:D
basca economist al capitalismului libertarian.:D

beneficiarii privatizarilor ar trebui sa fie mogulii portocalii,in niciun caz cei albastri sau rosii.
in niciun caz patriciu,vantu sau voiculescu,nu-i asa markere?:drak:

Romeo
4th October 2010, 09:14
Nu zau? Dar cine ar trebui sa se ocupe de astea, mama?

tie iti convine ca din impozitul si TVA ul care ti se ia sa faca statul 5 km de autostrada la 4 ani in care fura partidul la conducere jumate, fie ca cumpara terenuri (care apartineau statului acum 20 de ani) de la smecheri, fie ca este intr-un permanent circ cu compania constructoare ? In Italia, Franta, Germania statul a scos din buget bani pentru sutele de km ? La noi daca statul ar face autostrazi (nu cate 5 km) ar insemna sa nu-si mai plateasca parazitii de prin birouri. Deficitul bugetar nu mai poate depasi 5 %, asta inseamna ca dupa ce scazi salariile si furaciunile, nu mai raman prea multi bani pentru asa-zisele investitii.

Romeo
4th October 2010, 09:29
Exact Romeo, pai vezi? Chiar daca ziceti voi ca pe vremea ciuruitului nu era bine ca nu era libertate si nu stiu ce, dar macar ala a facut cu ajutorul poporului metroul, liniile electrificate sa. Acuma, daca avem libertate ce-am facut? Am distrus totul, uzine, fabrici, si n-am fost in stare sa construim o autostrada, ne chinuim la calea ferata Bucuresti- Constanta de ani de zile cu lucrarile, facem peste 5 ore in loc de 2 jumate cum era inainte.


eu nu ma dau in ceasul mortii pentru asa-zisa libertate. Este un pas inainte, dar s-a transformat in circul injurarii presedintelui care ne-a pacalit la ultimele alegeri (din 1990 incoace). Nu uita sa pui la marile realizari scolile si spitalele contruite in orase. Eu nu am negat niciodata realizarile 'epocii de aur', dar la fel nu omit ca toate acele uzine si fabrici erau falimentare intr-o economie deschisa.
Din toate tarile Europei (cum scrii tu) noi am fost mereu pe la urma, la egalitate cu cei din sudul nostru. Se pare ca aceasta zona este lipsita de abilitati d eperspectiva si nu facem decat sa ne furam caciula unii de la altii. Turismul bulgar este un exemplu ca se poate face si altceva, daca sunt condusi de altii, noi inca vrem sa fim condusi de gastile de hoti din spatele unui smecher sau altul. All-inclusive este doar un pas inainte de la 'bufetul suedez', dar nu trebie sa uiti ca Bulgaria are jumatate po****tia cat a noastra, deci este mai usor sa le gasesti ocupatie la 8 milioane decat la 20. Daca te vei uita ca si la noi s-au construit in nestire vile la munte sau la mare, inseamna ca s-a facut si pe la noi ceva, dar nu pppentru veniturile mediocre. Ceea ce lipseste foarte mult sunt adevarati manageri care sa desfasoare tot timpul noi activitati foarte profitabile si pentru ei si pentru angajati. In lipsa, am birocratizat la infinit po****tia cu sttudii superioare dar inutile.
Ramane o mare problema din ce vom trai peste 15-25 de ani, sistemul d epensii de stat fiind falimentar. Alternativa ar fi pensiile private, sau constituirea de depozite in banca, sau investitia in locuinte pe care sa le vinzi dupa ce depasesti 55 de ani. Ceva sigur nu este nicaieri in lume, dar au fost destui care au muncit 35 de ani si au trait 80.

Tyler Durden
4th October 2010, 10:26
Bai, bine le zice Étienne de La Boétie vite de povara unor palmasi de vocatie ca voi!

Datenshi
4th October 2010, 10:59
tie iti convine ca din impozitul si TVA ul care ti se ia sa faca statul 5 km de autostrada la 4 ani in care fura partidul la conducere jumate, fie ca cumpara terenuri (care apartineau statului acum 20 de ani) de la smecheri, fie ca este intr-un permanent circ cu compania constructoare ? In Italia, Franta, Germania statul a scos din buget bani pentru sutele de km ? La noi daca statul ar face autostrazi (nu cate 5 km) ar insemna sa nu-si mai plateasca parazitii de prin birouri. Deficitul bugetar nu mai poate depasi 5 %, asta inseamna ca dupa ce scazi salariile si furaciunile, nu mai raman prea multi bani pentru asa-zisele investitii.

Stai un pic, noi vorbim pe situatia actuala sau cum ar trebui sa fie? Ca acum normal ca nu sunt bani de investitii, pentru ca se fura in draci (vorba lui Sorin, un minim de 25% ca sa fim gentili). Explica-mi si mie, nu avem bani de drumuri, dar avem bani pentru toate *****urile alea de la Vesta pe care le viseaza ala noaptea si dimineata le vinde la stat?

Romeo
5th October 2010, 20:01
Stai un pic, noi vorbim pe situatia actuala sau cum ar trebui sa fie? Ca acum normal ca nu sunt bani de investitii, pentru ca se fura in draci (vorba lui Sorin, un minim de 25% ca sa fim gentili). Explica-mi si mie, nu avem bani de drumuri, dar avem bani pentru toate *****urile alea de la Vesta pe care le viseaza ala noaptea si dimineata le vinde la stat?

depinde cat te costa un km de autostrada si cat dai pe toate *****urile. Cred, insa, ca ne agitam degeaba. Vesnic vor apare tot felul de prostii pe care se duc banii ca exista cate un smecher care le face si primarul trebuie sa le inghita, in timp ce nimeni nu baga in seama treburi serioase. Taierile astea de 25 % au scopul de a face angajatii sa plece, rau e ca pleaca doftorii si nu aia de prin birouri. Ar trebui stabilite bugete lunare la fiecare chestie in parte si cand acestea se termina demiti seful, dar sunt mult prea multe obiective in derulare si ministrii sunt sigur ca nu stiu pe ce lume sunt.