PDA

View Full Version : Lucian Bute vs Jesse Brinkley, 15 octombrie 2010



Lucian86
29th September 2010, 11:20
http://charlesfighttime.files.wordpress.com/2010/08/bute-vs-brinkley.jpg?w=500&h=302

Data: 15 octombrie 2010
Locul: Bell Centre, Montreal, Quebec, Canada
Centura: IBF la supermijlocie detinuta de Bute

Acesta este urmatorul meci a campionului nostru, impotriva americanului Jesse Brinkley. Adversarul este unul bun dar personal nu cred ca se ridica la nivelul celor mai mari pugilisti ai acestei categorii drept care prevad o victorie fara probleme pentru Bute, posibil prin KO.

Elphax
29th September 2010, 12:32
mi-ai luat-o inainte cu threadul asta

eu astept finala Super Six si apoi sa-l vad pe castigator daca are curajul sa lupte cu Bute ( si daca sunt de acord aia cu banii)

Andrei_23
29th September 2010, 14:50
Sper sa fie transmis meciul...

El Pistolero
29th September 2010, 14:51
Sa speram.Nu cred ca va avea probleme Bute.

Lordul
29th September 2010, 15:24
castiga Bute prin KO

Lucian86
30th September 2010, 14:20
mi-ai luat-o inainte cu threadul asta

eu astept finala Super Six si apoi sa-l vad pe castigator daca are curajul sa lupte cu Bute ( si daca sunt de acord aia cu banii)

Curaj va avea. Important e unde se vor lupta. Nu stiu cati vor accepta, din motive de inteles, sa se lupte cu romanul nostru in Canada. Supersixul zic eu ca-l va castiga Ward care in opinia mea, in momentul de fata e cel mai bun luptator al categoriei; si americanul insa se lupa frecvent acasa deci intr-un eventual meci intre cei doi va fi foarte importanta locatia

FanBox
2nd October 2010, 19:58
fratzilor unde vedem meciul.......iar nu se misca astia de pe la televiziuni........in gala mai boxeaza DIACONU si JOJO!

http://www.youtube.com/watch?v=B254uvhjtzE

sa luat FRANTA -ROMANIA de PROTV pe 500 de mii euro?!
http://www.ziare.com/nationala-romaniei/stiri-nationala-romaniei/vesti-bune-partida-franta-romania-va-fi-transmisa-in-direct-si-in-tara-noastra-1045865
.....si nu se ia gala de la Montreal care sigur nu costa nici pe departe atata?!.......ouch!:angry:

Lordul
2nd October 2010, 20:28
stai relax...ca se va lua gala pana la urma.....

Lucian86
3rd October 2010, 16:04
stai relax...ca se va lua gala pana la urma.....

De unde atata siguranta ??? Cate meciuri de-a lui Bute s-au transmis in direct in Romania ?? Iti zic eu: cu Berrio, Zuniga, Andrade II si Miranda (doar pentru cine prindea telesportul)

In fine, Brinkley este probabil cel mai slab adversar intalnit de Bute de cand a devenit campion mondial (alaturi de Zuniga). Nu va fi transmis de HBO asa cu au fost ultimele meciuri ale romanului si cred ca va costa si mai putin. Sper ca o televiziune din Romania sa faca un mic sacrificiu si sa ne dea meciul in direct

FanBox
3rd October 2010, 17:02
De unde atata siguranta ??? Cate meciuri de-a lui Bute s-au transmis in direct in Romania ?? Iti zic eu: cu Berrio, Zuniga, Andrade II si Miranda (doar pentru cine prindea telesportul)

In fine, Brinkley este probabil cel mai slab adversar intalnit de Bute de cand a devenit campion mondial (alaturi de Zuniga). Nu va fi transmis de HBO asa cu au fost ultimele meciuri ale romanului si cred ca va costa si mai putin. Sper ca o televiziune din Romania sa faca un mic sacrificiu si sa ne dea meciul in direct

Ai zis bine...."probabil".....eu il vad mai bun decat Joppy, Zuniga si Miranda.....a castigat clar un meci eliminatoriu cu Curtis Stevens (care era favorit) si deci are un binemeritat drept sa-l infrunte pe Bute!....Nu este transmis de HBO SUA dar este produs de HBO INTERNATIONAL si distribuit in toata lumea cu exceptia SUA (este pe ESPN), Canada (pay per view) si ROMANIA!.....am gasit pe net un link din Australia ...unde gala va fi LIVE pe o televiziune de sport?!.....si la noi inca nimic?!....suntem varza!:no:

Lucian86
3rd October 2010, 19:09
Ai zis bine...."probabil".....eu il vad mai bun decat Joppy, Zuniga si Miranda.....a castigat clar un meci eliminatoriu cu Curtis Stevens (care era favorit) si deci are un binemeritat drept sa-l infrunte pe Bute!....Nu este transmis de HBO SUA dar este produs de HBO INTERNATIONAL si distribuit in toata lumea cu exceptia SUA (este pe ESPN), Canada (pay per view) si ROMANIA!.....am gasit pe net un link din Australia ...unde gala va fi LIVE pe o televiziune de sport?!.....si la noi inca nimic?!....suntem varza!:no:

Merci pentru precizare ;) Apropo, bine ai venit pe forum ;) avem nevoie de fani ai boxului

Mai bun ca Zuniga este cu siguranta; Joppy si Miranda, desi nu mai erau in apogeul carierei, aveau cel putin experienta si un "cv" foarte bun.
Consider ca Brinkley (ce-i drept, din putinele videouri in care l-am vazut) este "tailor made" cum spun americanii pentru Bute; nu e un "boxior" desavarsit; are un stil unidimensional de a lupta in special cu combinatii stanga dreapta in stilul lui Pavlik; nu are un fizic impresionant: foarte putin mobil pe picioare luptandu-se prevalent din centrul ringului si nici la capitolul viteza exceleaza.
Bute il va controla cu usurinta in opinia mea si nu cred ca vom trece de 6-7 reprize.

Personal, as fi preferat o unificare a centurilor cu Stieglitz (nici asta nu rupe gura targului ce-i drept). Din pacate, pana la finalul Supersixului nu prea sunt adversari cu adevarat valorosi pentru romanul nostru. S-ar putea face un meci cu Pavlik care va lupta in gala lui "Pacquiao vs Margarito" pentru prima data la categoria supermijlocie. Cam atat deocamdata


PS: Brinkley vad ca a participat la acel reality show american despre box cu Stalone; bravo lui ca a ajuns pana aici

El Pistolero
12th October 2010, 08:26
http://www.gsp.ro/sporturi/box/meciul-lui-lucian-bute-va-fi-televizat-in-peste-15-tari-chiar-si-in-malaysia-dar-nu-si-in-romania-210811.html

Se pare ca nu il vedem.:mda:

Lucian86
12th October 2010, 19:58
http://www.gsp.ro/sporturi/box/meciul-lui-lucian-bute-va-fi-televizat-in-peste-15-tari-chiar-si-in-malaysia-dar-nu-si-in-romania-210811.html

Se pare ca nu il vedem.:mda:

Don't worry...lordu' ne-a asigurat ca se va transmite deci asa va fi :happy

Lordul
12th October 2010, 21:11
o sa se dea...asa s-a spus si despre Bute cu Andrade si in ultimul moment s-a dat pe TVR1

Lucian86
14th October 2010, 23:13
Lordule, ai rezolvat ceva ? Se da sau nu meciul ? :)

Elphax
14th October 2010, 23:28
nici nu imi pasa cine il da in romania !
sa-l vad online sau pe o TV straina - dar care ar fi aia ?

ducus
15th October 2010, 10:57
Pana la urma am aflat ora oficiala de incepere a partidei, 9:30PM ET (eastern time), adica ET e in urma cu 7 ore fata de ora Romaniei, deci va fi ora 04:30 maine dimineata :D Meciul va fi difuzat ca de obicei la Radio Romania Actualitati, si pe ESPN3, dar cu plata:
http://www.fightnews.com/
Deocamdata pe atdhe.net n-a aparut niciun link, mai asteptam pana diseara.

Lordul
15th October 2010, 11:45
va fi pe OTV televiziunea poporului

Elphax
15th October 2010, 12:00
adica 03:30 CET ?

http://kobetv.blogspot.com/

TeBat
15th October 2010, 12:27
Am inteles ca se transmite pana si in Albania. :ok:

ducus
15th October 2010, 12:48
http://liveonsat.com/boxing.php
Se pare ca tre' sa ne consolam cu Klitschko vs. Briggs, maine la sport.ro la ora 23:00.

dani.barcelona
15th October 2010, 13:48
alt ospatar va fi trecut pe lista de invinsi a lui bute:sleep:. taranoiul asta oare cand are de gand sa se bata cu adevaratii campioni?

Lucian86
15th October 2010, 14:37
alt ospatar va fi trecut pe lista de invinsi a lui bute:sleep:. taranoiul asta oare cand are de gand sa se bata cu adevaratii campioni?

Pana se termina Supersixul cu cine ai vrea tu sa se bata ???

treidex
15th October 2010, 15:54
nu cred ca ii pune probleme americanu asta , acum conteaza cu cine boxeaza in continuare am vazut un articol in care cei de la hbo iau promis ca o sa boxeze pentru unificare ori cu stieglitz care e la wbo sau wba campion ori cu bernard hopkins daca hopkins il bate pe jean pascal in decembrie

cardosso
15th October 2010, 19:14
In final, ce televiziune transmite meciul ?

Lucian86
15th October 2010, 19:53
In final, ce televiziune transmite meciul ?
http://decoy.iki.fi/atheist/pictures/atheism2

El Pistolero
15th October 2010, 20:21
in final, ce televiziune transmite meciul ?

daca prinzi ESPN:D

Lordul
15th October 2010, 21:10
mai este pana la ora meciului...nu dezarmati

EyesOnly
15th October 2010, 22:10
streamuri vor fi?:D

Lucian86
15th October 2010, 22:42
streamuri vor fi?:D

Alea intotdeauna ;) vezi mai sus

derman
16th October 2010, 03:05
streamuri vor fi?:D


Gasesti aici http://rojadirecta.com/

Leo
16th October 2010, 07:18
Felicitari Bute!
KO in repriza 9.

ducus
16th October 2010, 09:32
Cam ciudat KO, pentru ca nu i-a aplicat lovitura de gratie la pateu cum se obisnuieste, ci undeva in piept, sub barbie. E bine si asa, felicitari Lucian, se va intoarce acasa pe 23 :)
Ce misto ar fi sa joace cu marele Bernard Hopkins daca acesta il va invinge pe Pascal. Poate sa-l bata pe mosneag, ca e cu 15 ani mai tanar ca el :P

El Pistolero
16th October 2010, 09:36
Felicitari Bute!:ok:

Sir. Eko
16th October 2010, 09:46
Bravo Bute!

Lordul
16th October 2010, 10:36
Felicitari Bute ! Bute-i Luciane Bute-i ! /OLE/ /OLE/ /OLE/

cu Hopkins va fi altceva..dar va fi un meci tare de tot

Trim0b
16th October 2010, 11:08
Bravo Luciane :ok:

Lucian86
16th October 2010, 12:18
Cam ciudat KO, pentru ca nu i-a aplicat lovitura de gratie la pateu cum se obisnuieste, ci undeva in piept, sub barbie. E bine si asa, felicitari Lucian, se va intoarce acasa pe 23 :)
Ce misto ar fi sa joace cu marele Bernard Hopkins daca acesta il va invinge pe Pascal. Poate sa-l bata pe mosneag, ca e cu 15 ani mai tanar ca el :P

Ce-a fost ciudat ??? L-a facut KO cu un uppecut de stanga, aceeasi lovitura cu care l-a terminat pe Miranda. Cu tot subiectivismul in ceea ce-am sa spun, consider ca uppercutul de stanga la corp si la barbie a romanului nostru este una dintre cele mai periculoase arme existente astazi in boxul mondial.:bere:
Mai exact:
- un uppercut la corp l-a terminat practic pe Joppy
- un uppercut la corp l-a trimis la podea pe Zuniga iar dupa ce acesta s-a ridicat cu mari eforturi, meciul a fost oprit dupa 20 secunde circa.
- un alt uppercut la corp l-a facut KO pe Andrade
- un uppercut in barbie l-a facut TKO pe Miranda

Cat priveste meciul de astazi dimineata:
- un uppercut la corp l-a trimis la podea pe american in repriza a 5 a (cu mare dificultate s-a ridicat americanul)
- o lovitura de stanga prin garda l-a trimis din nou la podea in repriza a 8 a daca imi aduc bine aminte
- un uppercut la barbie l-a facut KO in cele din urma in repriza a 9 a
This is fact !!!! ;)

In privinta meciului de azi dimineata, a fost unul mult mai calm decat ma asteptam; insusi Brinkley a promis ca va declansa un razboi impotriva lui Bute; n-a fost asa insa: primele doua reprize au fost practic inactive din partea amandurora.
In repriza 3 si 4 Bute a inceput sa loveasca din ce in ce mai mult, castigand usor usor controlul asupra meciului.
In repriza a 5 a a venit acel knockdown de care vorbeam mai sus spre finalul acelei reprize; nu ma asteptam ca americanul sa se ridice dar in cele din urma a facut-o in extremis, arucand smechereste proteza pentru a mai castiga putin timp pana la gongul de final al reprizei.
Bute domina si runda a 6 a si a 7 a (nu foarte net ce-i drept) cautand in permanenta lovitura decisiva; a platit uneori cu contrele adversarului pentru cateva uppercuturi la corp trimise in plus; nicio problema insa.
Spre finalul reprizei a 8 a, o directa de stanga prin garda americanului il trimite din nou la podea; Brinkley se ridica din nou dar este vizibil ranit.
Repriza a 9 a pune capat meciului printr-un excelent uppercut de stanga la barbia americanului; de data asta Brinkley nu s-a mai ridicat.

Pe tot parcursul meciului a reusit si americanul sa trimita cateva lovituri bune pe contra si a reusit sa mentina un oarecare echilibru lovind excesiv cu jabul.
Diferenta de valoare insa avea sa-si spuna cuvantul in cele din urma.

Bravo BUTE !!:ok:

Acum sper ca s-a incheiat perioada aceasta in care a luptat cu pugilisti mai mult sau mai putin de valoare. Se prospecteaza un foarte posibil meci cu Pascal in cazul in care canadianul va trece de Hopkins (eu zic ca o va face).
Asta va fi un meci foarte tare :ok: Pentru aceasta intalnire, probabil Bute va trebuie sa urce in categorie.

Dupa, daca totul va merge bine, sper ca va veni si meciul cu invingatorul din Supersix

soriyn90
16th October 2010, 12:56
Avem si noi un campion mondial si nu il putem vedea la televizor. RUSINE tuturor televiziunilor.

Lucian86
16th October 2010, 13:09
Apropo, sa nu-i uitam pe ceilalti doi romani care au lupta in aceasta gala.

Jo Jo Dan l-a facut KO in repriza a 4 a pe Villafane (un nimeni)

Diaconu a avut meci greu cu Omar Sheika (pugilist care a intalnit nume mari de-a lungul carierei). Romanul a fost trimis la podea in a 2 a repriza cu un croseu de dreapta. In cele din urma a castigat absolut meritat Adrian la puncte cu o diferenta de scor evidenta

Bobi Cearton
16th October 2010, 13:33
canadienii spun ca Bute nu trebuia sa se injoseasca cu un adversar de talia lui Brinkley. cred ca au dreptate. cand urmeaza sa boxeze cu zeii? cand o fi la pensie...:D

Lordul
16th October 2010, 13:57
urmatorul meci va fi cu un nume mare Jean Pascal sau Bernard Hopkins

Bobi Cearton
16th October 2010, 13:59
urmatorul meci va fi cu un nume mare Jean Pascal sau Bernard Hopkins

aici sa-l vad. cu astia nu e de gluma.

Lordul
16th October 2010, 14:04
Pascal l-a batut de 2 ori pe Diaconu ....sa speram ca Bute il va razbuna si-l va trimite la podea

Bobi Cearton
16th October 2010, 14:29
Pascal l-a batut de 2 ori pe Diaconu ....sa speram ca Bute il va razbuna si-l va trimite la podea

n-auzi ce spune un user mai sus? pt meciul cu Pascal, Bute trebuie sa salte la categorie. cred ca se rezolva si asta. vine la Busteni si baga carne de porc pana atinge standardu superior:D (primaru din Busteni e din aceeasi comuna galateana cu Lucian, se inteleg ei...:D).

Lucian86
16th October 2010, 15:03
canadienii spun ca Bute nu trebuia sa se injoseasca cu un adversar de talia lui Brinkley. cred ca au dreptate. cand urmeaza sa boxeze cu zeii? cand o fi la pensie...:D

Daca ar fi fost invitat in Supersix, ar fi fost cu totul o alta poveste
Asa alternative la supermijlocie nu prea sunt......Recent doar s-au deschis niste oportunitati pentru roman: Pavlik care va lupta la supermijlocie in curand si Pascal, devenit intre timp regele categoriei light heavyweight (sau B-Hop desi nu prea vad eu ca se va face acest meci)

In fine, sper ca Brinkley sa fie ultimul adversar de acest calibru pentru roman. Inca un meci de acest gen este o pierdere de timp si de imagine pentru Bute.
Nu-l vreau nici pe Stieglitz (facut KO de Andrade acum 2 ani) in ciuda faptului ca e detinator a centurei mondiale in versiunea WBC.

In momentul de fata cea mai buna optiune e Pascal undeva la anu in primavara. Supersixul intr-un an de zile cel mult cred ca se va termina (anticipat incat multi dintre participantii acestuia au dat forfait).
Capul de afis la supermijlocie in opinia mea va fi "Ward vs Bute". Americanul e mare boxior: inteligent, rapid si viclean. Ar fi un meci de mare calitate

sannicola
16th October 2010, 15:15
Bute de ce nu a participat la Supersix?
Nu s-au inteles la bani sau ce valoarea ar avea sa fie si el acolo.

Andrei_23
16th October 2010, 15:48
Un rezumat al meciului unde gasim?

Andrei_23
16th October 2010, 16:00
Am gasit, userul asta are meciul http://www.youtube.com/user/superboxmma0

Lucian86
16th October 2010, 16:18
Bute de ce nu a participat la Supersix?
Nu s-au inteles la bani sau ce valoarea ar avea sa fie si el acolo.

Nu stiu exact de ce nu a participat. Nu a fost invitat dar nu stiu exact de ce.

Valoare de Supersix are fara indoiala. Multe siteuri si reviste de specialitate il pun la ora actuala pe roman in fruntea ierarhiei acestei categorii.

ducus
16th October 2010, 17:09
Se tot vorbeste de 1 an si ceva de meciul pentru unificarea centurilor, insa nu mai are loc odata...ne pune pe jar Lucica, acus imediat trece timpul si va implini 31 de ani, apoi 32 si parca vad ca centura nu se va unifica. Si-asa meciuri sunt foarte putine, doar 2/an, Obreja spunea azi-dimineata ca unificarea nu tine de dorinta lui Bute, ci de cea a impresarilor si a Interbox-ului.
Acuma, va dati seama ca aia au interes sa-l mulga cat mai mult de bani pe Lucian, acum, cat e in forma maxima, sa fi vazut ce intrare regala i-au pregatit dimineata in ring, ziceai ca-i regina Angliei :D
Eu ma tem ca nu cumva si el sa ne dezamageasca la apogeul carierei cu vreo infrangere dureroasa cum a suferit Mosu', sau sa piarda la cantar. A deminstrat ceea ce avea de demonstrat, ca este cel mai bun, insa mai depinde si cum iti faci iesirea din scena...(pardon, din ring :P)

JJ
16th October 2010, 21:46
Greu de crezut sa se intample asta la anul. Dupa SuperSix, castigatorul va avea probabil WBA si WBC si va lupta cu Kessler, daca mai revine danezul.
Sau poate se mai retrage vreunul din supersix si se inteleg la bani cu IBF-ul si cu Bute?

Sorin Blaj
16th October 2010, 22:05
BRAVO Campionule!!!

Elphax
16th October 2010, 22:29
castigatorul supersix (ward?) vs. Bute ar fi cea mai tare lupta din ultimii 15 ani a acestei categorii
nu poate fi mai devreme de toamna lui 2011 - finala supersix va fi in iunie 2011

kessler e cam gata

Numero Dieci
17th October 2010, 01:20
Se tot vorbeste de 1 an si ceva de meciul pentru unificarea centurilor, insa nu mai are loc odata...ne pune pe jar Lucica, acus imediat trece timpul si va implini 31 de ani, apoi 32 si parca vad ca centura nu se va unifica. Si-asa meciuri sunt foarte putine, doar 2/an, Obreja spunea azi-dimineata ca unificarea nu tine de dorinta lui Bute, ci de cea a impresarilor si a Interbox-ului.
Acuma, va dati seama ca aia au interes sa-l mulga cat mai mult de bani pe Lucian, acum, cat e in forma maxima, sa fi vazut ce intrare regala i-au pregatit dimineata in ring, ziceai ca-i regina Angliei :D
Eu ma tem ca nu cumva si el sa ne dezamageasca la apogeul carierei cu vreo infrangere dureroasa cum a suferit Mosu', sau sa piarda la cantar. A deminstrat ceea ce avea de demonstrat, ca este cel mai bun, insa mai depinde si cum iti faci iesirea din scena...(pardon, din ring :P)

Tocmai,ca nu a demonstrat mai nimic.

Dexter30
17th October 2010, 01:29
Tocmai,ca nu a demonstrat mai nimic.

corect, Bute s-a plafonat. In ultimii ani, in afara de Andrade (care a fost un adversar puternic) a boxat doar cu adversarii slabi, fara valoare

ma tem ca atunci cand ocazia unui meci cu Ward se va ivi, va fi deja iesit din forma si va manca o bataie zdravana...

Numero Dieci
17th October 2010, 01:37
corect, Bute s-a plafonat. In ultimii ani, in afara de Andrade (care a fost un adversar puternic) a boxat doar cu adversarii slabi, fara valoare

ma tem ca atunci cand ocazia unui meci cu Ward se va ivi, va fi deja iesit din forma si va manca o bataie zdravana...

Pai bineinteles.Cand s-a batut cu Miranda m-am gandit ca data viitoare nu va avea cum sa gaseasca un oponent mai slab dar dupa aia s-a aunutat meciul cu Brinkley....

Bine anul asta trebuia sa aiba 3 meciuri dar nu e vina lui ca Boc l-a mintit in fata ca-i face meci in iulie in Romania astfel pierzand vreo 5 luni degeaba.:headbang:

Are deja 30 de ani si face categoria greu de ani de zile,mi-e teama ca mometul unui adversar cu clasa(care lipseste cu desavarsire din resume-ul lui) va veni cand el va fi deja trecut de zilele bune.

danpuric78
17th October 2010, 19:03
vad ca tot vorbeste lumea pe aici de "un adversar de clasa". tipic romanesc, vorbim fara sa avem habar. faptul ca acum a boxat cu brinkley se datoreaza si faptului ca bute ar fi trebuit sa mai aiba un meic prin vara, care datorita marelui respect si infinitei admiratii pe care romanii o au fata de propriile valori a cazut.
bute e manageriat de profesionisti, si ar fi fost superprofesionist sa-i organizezi cel mai importnat meci al carierei avand cel cel mai scurt ragaz posibil pentru pregatire.

dincolo de asta, interbox a cautat un meci pentru unificarea centurilor, dar pretul cerut de adversari pentru un meci la montreal a fost prea mare.

ca sa spui ca nu a demonstrat nimik sau ca s-a plafonat e o mare ineptie.
fara doar si poate bute e cel mai mare sportiv roman de la hagi incoace. si unul dintre cei mai mari din toata istoria alaturi de Nadia, nastase, hagi, etc.
insa asa avem noi o problema cu valorile.
nu putem aprecia si respecta nimik.
bute e manageriat de profesionisti , care organizeaza galele doar pentru bani, nu pentru satisfacerea curiozitatii internautilor din romania.
probabil ca in martie va boxa pentru unificare centurilor. probabil.

Numero Dieci
17th October 2010, 20:09
Chiar daca se batea cu Brinkley in vara acum se batea cu Pavlik,care este considerabil peste Brinkley dar nu mai eset considerat un adversar de top.La conferinta de presa s-a mentionat numele lui Pavlik din nou.

Insa Yvon Michel a anuntat ca a trimis o oferta pt. un meci cu Pascal.Nimic.
Bernard Hopkins a zis ca i-a facut o oferta si ca a fost refuzat.
Dawson si promotorul lui au venit in Canada odata si au vorbit de Bute dar nimic.
Hai sa nu-l umflam.,este bun dar nu a invins inca vreun adversar care stie sa blocheze pumnii cu mainile nu cu capul.
Cand am zis ca nu a demonstrat mai minic ma refeream la un nivel cu adevarat inalt,asa sigur este un contender de ani de zile.
Ai zis bine,galele lui sunt organizate doar pt. bani,cand faci 2 milioane luptandu-te cu Brinkely de ce sa incerci altceva?

Lucian86
18th October 2010, 00:54
Chiar daca se batea cu Brinkley in vara acum se batea cu Pavlik,care este considerabil peste Brinkley dar nu mai eset considerat un adversar de top.La conferinta de presa s-a mentionat numele lui Pavlik din nou.

Insa Yvon Michel a anuntat ca a trimis o oferta pt. un meci cu Pascal.Nimic.
Bernard Hopkins a zis ca i-a facut o oferta si ca a fost refuzat.
Dawson si promotorul lui au venit in Canada odata si au vorbit de Bute dar nimic.
Hai sa nu-l umflam.,este bun dar nu a invins inca vreun adversar care stie sa blocheze pumnii cu mainile nu cu capul.
Cand am zis ca nu a demonstrat mai minic ma refeream la un nivel cu adevarat inalt,asa sigur este un contender de ani de zile.
Ai zis bine,galele lui sunt organizate doar pt. bani,cand faci 2 milioane luptandu-te cu Brinkely de ce sa incerci altceva?

Sunteti cam rai cu Bute in opinia mea

Din pacate, din motive pe care n-am reusit sa le aflu, romanul nostru nu a fost invitat in Supersix. Acest fapt, sa fim seriosi, l-a privat pe Bute de absolut orice meci de valoare in categoria supermijlocie. L-a intalnit, de doua ori, pe probabil cel bun luptator disponibil din afara S6, Librado Andrade.

Hopkins, Pascal si Dawson sunt boxiori de o categorie superioara; e box, nu barbut in fata blocului; nu poti accepta imediat o infruntare cu un campion care arata vizibil mult mai greu decat tine. Sunt decizii importante care trebuie luate cu stiinta; in caz de esec, iti poate afecta toata cariera.
Presupun ca meciurile cu Pascal si Dawson s-au oferit a fi la "light heavyweight". Cei doi nu sunt luptatori care pot face usor 168 (desi Pascal a facut-o in trecut dar a devenit un mostru fizic de ceva timp). Hopkins e mai versatil din punctul asta de vedere; poate lupta cu Bute si la categoria romanului; in fine, eu unul am auzit putin despre tratativele cu B-Hop si absolut nimic de cele cu Dawson (pe care personal nu cred au existat vreodata).

Eu sper ca la anu' Bute sa lupte cu Pascal la "light heavyweight"; sper sa poata lupta cu brio in aceasta noua categorie. Numai el si colaboratorii sai pot sti cat de competitiv poate fi intr-un astfel de meci. Nu e o decizie usoara de luat; l-ati vazut pe Pascal ce bestie a devenit din punct de vedere fizic in ultimul timp ??? Ganditi-va bine.

Cat despre Pavlik, ar putea fi un meci de mare interes mediatic. Americanul insa, cum spui si tu, a scazut vertiginos in cota dupa ce a fost umilit de B-Hop si invins clar de un boxior relativ mic pe langa el (dar bun) un anume Martinez. Oricum, daca se face meciul si Bute castiga, ar fi un pas inainte.

Totusi, meciurile relevante pentru Bute sunt cele cu baietii din S6, Ward in special si pe astia nu poti sa-i intalnesti pana nu se termina turneul asta

Dexter30
18th October 2010, 10:54
Sunteti cam rai cu Bute in opinia mea
Totusi, meciurile relevante pentru Bute sunt cele cu baietii din S6, Ward in special si pe astia nu poti sa-i intalnesti pana nu se termina turneul asta

de ce nu un meci cu Stieglitz? ar fi un meci foarte interesant, cu doua centuri pe masa, si Bute, zic eu, s-ar impune fara mari probleme.

Numero Dieci
18th October 2010, 11:59
Sunteti cam rai cu Bute in opinia mea

Din pacate, din motive pe care n-am reusit sa le aflu, romanul nostru nu a fost invitat in Supersix. Acest fapt, sa fim seriosi, l-a privat pe Bute de absolut orice meci de valoare in categoria supermijlocie. L-a intalnit, de doua ori, pe probabil cel bun luptator disponibil din afara S6, Librado Andrade.

Hopkins, Pascal si Dawson sunt boxiori de o categorie superioara; e box, nu barbut in fata blocului; nu poti accepta imediat o infruntare cu un campion care arata vizibil mult mai greu decat tine. Sunt decizii importante care trebuie luate cu stiinta; in caz de esec, iti poate afecta toata cariera.
Presupun ca meciurile cu Pascal si Dawson s-au oferit a fi la "light heavyweight". Cei doi nu sunt luptatori care pot face usor 168 (desi Pascal a facut-o in trecut dar a devenit un mostru fizic de ceva timp). Hopkins e mai versatil din punctul asta de vedere; poate lupta cu Bute si la categoria romanului; in fine, eu unul am auzit putin despre tratativele cu B-Hop si absolut nimic de cele cu Dawson (pe care personal nu cred au existat vreodata).

Eu sper ca la anu' Bute sa lupte cu Pascal la "light heavyweight"; sper sa poata lupta cu brio in aceasta noua categorie. Numai el si colaboratorii sai pot sti cat de competitiv poate fi intr-un astfel de meci. Nu e o decizie usoara de luat; l-ati vazut pe Pascal ce bestie a devenit din punct de vedere fizic in ultimul timp ??? Ganditi-va bine.

Cat despre Pavlik, ar putea fi un meci de mare interes mediatic. Americanul insa, cum spui si tu, a scazut vertiginos in cota dupa ce a fost umilit de B-Hop si invins clar de un boxior relativ mic pe langa el (dar bun) un anume Martinez. Oricum, daca se face meciul si Bute castiga, ar fi un pas inainte.

Totusi, meciurile relevante pentru Bute sunt cele cu baietii din S6, Ward in special si pe astia nu poti sa-i intalnesti pana nu se termina turneul asta

Eu nu am nimic cu Lucian,mie imi place dar totusi cariera lui nu este la nivelul talentului sau care este urias.
E drept ce zici de Super Six si de lipsa de adversari si cu Andrade.
Larouche a zis ca nu au intrat in S6 deoarece au avut o datorie morala fata de Andrade dupa primul meci,intrand in turneu nu ar fi avut loc revansa.
DEspre Pascal si Hopkins este clar....trebuia sa urce un pic in categorie.Bute oricum face greu supermiddle,este inalt si intra in ring considerabil peste limita la light heavy deci urcand nu ar fi o problema.Hopkins a fost mult timp un middle iar Pascal are doar 3 meciuri la light heavy.Si oricum niciunul nu se bazeaza pe forta fizica in meciuri deci categoria nu era o problema.Cu Dawson nu au fost negocieri doar a zis Gary Shaw ca ar veni in Canada pt. un meci cu Bute.
Urmatorul meci al lui Bute se pare ca va fi in martie la Montreal cu Pavlik cel mai probabil.

@dexter30 Stieglitz a fost ofertat anul asta si a refuzat.Oricum inafara de Germania si Rusia multa lume nu il stie,centura aia a lui nu prea valoreaza mult.

Elphax
18th October 2010, 12:18
prea mult se speculeaza legat de meciuri cu adversari de la alte categorii, sase mici de tot ...

Lucian86
18th October 2010, 12:36
@Dexter

Stieglitz a fost facut KO de Andrade; nu-l face mai mare pe Bute daca-l va invinge pe german. Si nu dau doi bani pe unificarea centurilor. Ma intereseaza adversarii, nu centurile

@numerodieci

Nu cred ca Lucian are probleme in a se mentine in categorie; deseori s-a prezentat mult sub limita de 168 de pounds (a avut si 166). Pascal are deja 3 meciuri in light heavyweight devenind un adevarat "culturist". Mai exact:
http://www.boxnews.com.ua/photos/2302/Jean-Pascal-Chad-Dawson1.jpg

In dreapta il vezi si pe Dawson; la prima vedere este o diferenta enorma intre cei doi si romanul nostru; cu siguranta Bute poate intra in aceasta categorie (nu e greu sa te ingrasi). Marea intrebare, cum spuneam, e daca Bute poate lupta cu succes la aceasta categorie: daca este capabil sa primeasca un pumn de un asemenea calibru ca cel al lui Pascal si daca isi poate purta viteza, agilitatea si tehnica la un nivel competitiv. Nu este o decizie usoara de luat. Eu unul l-as intelege pe Bute daca ar refuza sa urce in categorie. Consider ca locul lui Lucian este aici la supermijlocie; este un pugilist inalt intradevar, dar cu o corporatura slaba (la amatori se lupta si pe la categoriile mici). Cred eu ca se incadreaza perfect la supermijlocie, locul unde poate arata cel mai mult din potentialul sau.
Eu sper totusi foarte mult la un meci cu Pascal dar repet, n-am sa-l acuz de nimic daca acest meci nu se va face.

JJ
18th October 2010, 20:28
Larouche a zis ca nu au intrat in S6 deoarece au avut o datorie morala fata de Andrade dupa primul meci,intrand in turneu nu ar fi avut loc revansa.
Adica nu a vrut sa fie in supersix? Mi-e greu sa cred asta.

Elphax
18th October 2010, 20:32
nu l-au vrut cei de la Showtime in sensul ca i-au oferit cote f. mici

Lucian86
18th October 2010, 20:58
nu l-au vrut cei de la Showtime in sensul ca i-au oferit cote f. mici

Asta cu siguranta NU este adevarat !! Orice altceva e posibil !!

Numero Dieci
18th October 2010, 22:15
@Dexter

Stieglitz a fost facut KO de Andrade; nu-l face mai mare pe Bute daca-l va invinge pe german. Si nu dau doi bani pe unificarea centurilor. Ma intereseaza adversarii, nu centurile

@numerodieci

Nu cred ca Lucian are probleme in a se mentine in categorie; deseori s-a prezentat mult sub limita de 168 de pounds (a avut si 166). Pascal are deja 3 meciuri in light heavyweight devenind un adevarat "culturist". Mai exact:
http://www.boxnews.com.ua/photos/2302/Jean-Pascal-Chad-Dawson1.jpg

In dreapta il vezi si pe Dawson; la prima vedere este o diferenta enorma intre cei doi si romanul nostru; cu siguranta Bute poate intra in aceasta categorie (nu e greu sa te ingrasi). Marea intrebare, cum spuneam, e daca Bute poate lupta cu succes la aceasta categorie: daca este capabil sa primeasca un pumn de un asemenea calibru ca cel al lui Pascal si daca isi poate purta viteza, agilitatea si tehnica la un nivel competitiv. Nu este o decizie usoara de luat. Eu unul l-as intelege pe Bute daca ar refuza sa urce in categorie. Consider ca locul lui Lucian este aici la supermijlocie; este un pugilist inalt intradevar, dar cu o corporatura slaba (la amatori se lupta si pe la categoriile mici). Cred eu ca se incadreaza perfect la supermijlocie, locul unde poate arata cel mai mult din potentialul sau.
Eu sper totusi foarte mult la un meci cu Pascal dar repet, n-am sa-l acuz de nimic daca acest meci nu se va face.

Cu categoria nu este vorba de aia,ca vine putin sub limikta,aia nu are nici o importanta,nu inseamna nimic decat ca inainte de cantar s-a intamplat sa dea jos mai mult sau mai putin.El intra in ring bine si peste limikta la light heavyweight(a avut 182 in ziua meciului cu Andrade pt. revansa de exemplu) deci gandeste-te cat de mult slabeste.Plus ca el si-a inceput cariera ca un light heavy,primele sale 15 meciuri au flost la light heavy.
Personal cred ca ar duce un pumn la light heavy bine dar tot timpul este un semn de intrebare.
Dar Pascal nu este vreun puncher de temut si alt fapt este ca pe unii scaderea mare in greutate ii afecteaza in domeniul barbiei,adica daca slabesti prea mult iti distrugi organismul,iti afecteaza stamina si implicit barbia(vezi repriza 12 de la Lopez-Mtagwa,Lopez boxer cu 3 clase peste tanzanian,l-a dominat mai mult sau mai putin timp de 11 iar in a 12 si din prostia sa dar si din cauza deshidratarii era s ase duca la culcare.Dupa meci a urcat si nu a avut probleme de genul asta).
Bute si ai lui insusi au zis ca vor sa urce in catgorie la un moment dat.Caderea lui Lucian din primul meci cu Andrade(ma refer caderea fizica nu knockdownul propiu-zis) s-a datorat printre altele ca nu a avut timpul necesar sa pregateasca meciul in conditii optime,a facut categoria in modul superficial,adica slabire nu prin antrenament ci prin infometare,ceea ce este incorect.
Iar un meci cu Pascal are toata logica din lume sa se intample mai devreme sau mai tarziu.

@JJ Exact,nu au vrut,doar nu crezi vrajelile Showtimeului ca nu l-au invitat.Atuncio de ce aparea pe acele tabele in emisiunilie Fight Camp 360?Este clar ca au fost in discutii.

Plus ca turneul era facut 3 americani si 3 europeni si trebuia sa se treaca si peste aspectul asta.

Lucian86
19th October 2010, 00:28
Cu categoria nu este vorba de aia,ca vine putin sub limikta,aia nu are nici o importanta,nu inseamna nimic decat ca inainte de cantar s-a intamplat sa dea jos mai mult sau mai putin.El intra in ring bine si peste limikta la light heavyweight(a avut 182 in ziua meciului cu Andrade pt. revansa de exemplu) deci gandeste-te cat de mult slabeste.Plus ca el si-a inceput cariera ca un light heavy,primele sale 15 meciuri au flost la light heavy.
Personal cred ca ar duce un pumn la light heavy bine dar tot timpul este un semn de intrebare.
Dar Pascal nu este vreun puncher de temut si alt fapt este ca pe unii scaderea mare in greutate ii afecteaza in domeniul barbiei,adica daca slabesti prea mult iti distrugi organismul,iti afecteaza stamina si implicit barbia(vezi repriza 12 de la Lopez-Mtagwa,Lopez boxer cu 3 clase peste tanzanian,l-a dominat mai mult sau mai putin timp de 11 iar in a 12 si din prostia sa dar si din cauza deshidratarii era s ase duca la culcare.Dupa meci a urcat si nu a avut probleme de genul asta).
Bute si ai lui insusi au zis ca vor sa urce in catgorie la un moment dat.Caderea lui Lucian din primul meci cu Andrade(ma refer caderea fizica nu knockdownul propiu-zis) s-a datorat printre altele ca nu a avut timpul necesar sa pregateasca meciul in conditii optime,a facut categoria in modul superficial,adica slabire nu prin antrenament ci prin infometare,ceea ce este incorect.
Iar un meci cu Pascal are toata logica din lume sa se intample mai devreme sau mai tarziu.


Rehidratarea este un fapt normal la boxiorii profesionisti; la supermijlocie, majoritatea boxiorilor ajung in seara meciului la peste 180 de pounds. In fine, e corect ce spui dar nu mi se pare ca Bute are probleme in a se mentine in aceasta categorie; mi se pare perfect incadrat aici si are in plus avantajul inaltimii care nu este deloc de neglijat. Ceea ce spui in legatura cu primul meci cu Andrade e relativ; eu zic ca pur si simplu s-a epuizat fizic din cauza presiunii continue exercitate de mexican: exact ceea ce a patit Cotto cu Margarito iar portoricanul cu siguranta nu era deshidratat; in fine, poate ca nu este comparatia potrivita in legatura cu factorul fizic insa eu chiar nu cred ca Bute s-a epuizat in acea seara din cauza deshidratarii.

Pascal nu ma sperie pentru faptul ca ar fi un puncher ci chiar pentru faptul ca e un boxior destul de bun, foarte agil si care intr-un ipotetic meci cu Bute ar avea un avantaj fizic foarte relevant. Orice ar face Bute, nu poate atinge corporatura canadianului si daca ar face-o, ar plati mult in viteza, agilitate si asa mai departe. Nu stiu precis cat avea Pascal in seara meciului cu Dawson insa presupun ca avea mult peste limita light heavyweight. Sincer mi-e frica pentru Lucian sa se prezinte in seara meciului cu un gap fizic enorm.

In fine, sunt supozitiile mele. Imi doresc si eu un meci cu Pascal la anu' mai mult decat oricare altul in situatia de fata si chiar am increderea ca Bute il poate invinge pe canadian; va fi insa cu totul o noua aventura pentru Lucian.

ducus
19th October 2010, 10:33
Un boxer bun trebuie sa invete sa si piarda. Daca va urca in categorie si va lua bataie de la Pascal (ceea ce nu cred), oricum n-are ce pierde, miza fiind sa-i ia centura lui Pascal. Si-apoi, credeti ca dupa un meci cu Pascal in cazul in care ar pierde, va intalni pe urma alt nume mare? Pe cine? Sa fim seriosi, totul va fi organizat in asa fel incat Bute sa castige centura, i se va oferi pe tava un adversar accesibil. Sunt prea multe interese in joc. Numai daca ne uitam cu cine a boxat pana acum, in ultimii 2 ani...
Eu nu mi-as face griji, in forma in care e acum e foarte bine, iar daca meciul cu Pascal s-ar disputa peste 1 an, ar avea timp destul sa mai puna pe el cateva kg.
Plus ca, stati sa vedem ce adversari va mai avea si Pascal pana atunci, nu cred ca il vor tine pe bara in asteptarea lui Lucian.
Interesant ca versiunea WBC la categoria lui Lucian nu are inca un campion, oare de ce? :D
De asemenea, nici categoria Light Middleweight nu are campion la versiunea WBC.

Lucian86
19th October 2010, 18:06
In box asta cu invatatul de-a si pierde meciuri nu stiu daca se aplica; conteaza foarte mult cum pierzi un meci: daca ti-o iei clar asa cum a luat-o Diaconu de la Pascal in doua randuri, cota ta va slabi si va trebui sa o iei aproape de la capat cu meciuri slabe si putini bani; pana la un nou meci tare si platit bine pot trece si ani.
Daca pierzi la limita, va ramane totusi in colectiv impresia unui meci echilibrat si nu te poate afecta prea tare; depinde si raporturile de forta: daca faci un meci echilibrat, posibil si castigat, cu un boxior mult mai slab ca tine, cu siguranta vei avea de pierdut pe viitor; daca esti "underdog-ul" acelei lupte, atunci poti avea chiar de castigat. Exemplul cel mai clar este Martinez care in ciuda infrangerii cu Paul Williams de acum un an, a castigat mult respect datorita acelui meci si a avut posibilitatea de a lupta ca challenger impotriva lui Pavlik pe care l-a invins clar in cele din urma.

Ca sa ma intorc la cazul nostru, daca Bute pierde clar cu Pascal, va avea mult de suferit. Lupta trebuie analizata bine sub acest aspect. Daca riscul e prea mare, atunci e mai bine sa nu te lupti. Sunt cazuri la cel mai inalt nivel in care se refuza meciuri tari pentru un risc si mai continut decat trebuie. Cred ca stiti despre cine vorbesc ;)

Numero Dieci
19th October 2010, 19:35
Vizazvi de exemplul tau....parerea mea eset ca Martinez a castigat meciul foarte foarte putin in fata,cred ca l-am avut unul saud 2 puncte in fata.Oricum se poate discuta despre decizie dar se poate face un argument ca oricare putea castiga sau ca putea fi egal.

Ceea ce nu se poate discuta este cum a avut imbecilul ala 119-109 pt. Williams.

Lucian86
19th October 2010, 20:14
Vizazvi de exemplul tau....parerea mea eset ca Martinez a castigat meciul foarte foarte putin in fata,cred ca l-am avut unul saud 2 puncte in fata.Oricum se poate discuta despre decizie dar se poate face un argument ca oricare putea castiga sau ca putea fi egal.

Ceea ce nu se poate discuta este cum a avut imbecilul ala 119-109 pt. Williams.

Eu il vazusem castigator pe Paul Williams la mica distanta. In fine, e unul dintre acele meciuri echilibrate in care orice verdict se poate justifica.

Ala care a dat 119-109 trebuia arestat

SwedishMafia
22nd October 2010, 23:08
Acum ma uit la meci.Sper sa castige!:happy
Cat de idioti trebuie sa fie cei de la Interbox..Ai un sportiv , pe care-l manageriezi de 8 ani,si nu esti in stare sa-i atribui corect, steagul tarii unde s-a nascut.bute,daca avea putin tupeu,cand a vazut steagul columbiei:rosu: ar fi trebuit sa se intoarca la vestiar. canadieni idioti.daca trebuia sa puna un steag cu kfc sau mc donalds, sigur nu greseau!!!!

Numero Dieci
23rd October 2010, 00:28
Chiar crezi ca-l intereseaza pe el ce steag pun aia?

RunRun1730
6th December 2010, 22:36
pana la urma cu cine va boxa in 2011?

Lucian86
8th December 2010, 11:42
pana la urma cu cine va boxa in 2011?

Se va lupta cel mai probabil pe 12 martie la Montreal..Nu s-a decis inca adversarul

Numero Dieci
9th December 2010, 23:47
Dirrell ar fi varianta cea mai buna.

regele
27th December 2010, 00:38
ce mare campion? este un amator bute

Lucian86
27th December 2010, 11:04
ce mare campion? este un amator bute

Relativ vorbind, Mihai Leu, Doroftei sau Diaconu sunt mici pe langa Bute ca valoare intrinseca.

Andrei_23
27th December 2010, 19:35
Lucian, nu-l lua cu cuvinte de astea pe rege. Asa mai merge, ca sa inteleaga:

http://i51.tinypic.com/9h6dqo.jpg

Numero Dieci
27th December 2010, 19:53
Relativ vorbind, Mihai Leu, Doroftei sau Diaconu sunt mici pe langa Bute ca valoare intrinseca.

Cu Leu si Diaconu sunt de acord.La Dorin este discutabil.

Bute cu siguranta il va depasi pt ca are timp(el deja lupta la profi mai mult decat a luptat Dorin toata cariera) dar in mometul de fata chiar daca este o diferenta intre ei este prea mica pt. a fi notata.

Dorin a fost nr 3 in lume dupa Mayweather si Castillo invingand contenderi precum St.Clair(discutabil),Balbi(de doua ori-odata discutabil),egal cu Spadafora(care de fapt trebuia sa fie o voctorie),i-a pus stop unui prospect bun neinvins(Martin O'Malley),printre putinii ai vremii care au o victorie meritata si decisiva asupra unui Emanuel Augustus in plina forma.

Bute este nr 3 in lume dupa Ward si Froch invingand contenderi precum Berrio,Bika,Andrade(de doua ori odata discutabil) si cam aici s-au termiant adversarii de top 10 ai lui Bute.A mai invins cand urca journeymeni buni ca Salem,Thysse,Mock sau Tatevosyan dar cu asta la cel mai inalt nivel nu prea poti sa te lauzi.Si ma irecent are meciuri de tip Joppy(38 ani batran,terminat,iesit din categoria lui),Brinkley(nu mai zic nimic),Miranda(daca esti bun il bati.),Zuniga cred ca este o voctorie decent din nou tinand cont ca a mers 12 cu Cloud la 175 si i-a dat un meci aproape egal lui Inkin la 168.
Privind inapoi cred ca a fost o greseala sa-i dea revansa lui Andrade in loc sa intre in S6.Sigur avea o datorie morala si lumea ar fi zis ca il evita pe mexican dar uite acum.....aeste redus sa se bata cu panarame si lumea zice ca nu are de gand sa se bata cu adversari adevarati chiar daca este vina lui sau nu.
Faptul ca abia iese din Montreal(nu mai zic de Canada) este alt punct slab.

Lucian86
27th December 2010, 21:53
Da, numero 10, inteleg ce spui dar ma refeream la valoarea in sine de boxior a lui Bute care, in ciuda a tot ceea ce spui, este una foarte apreciata in boxul mondial odiern.
"Mosu" era un excelent in-fighter cu o buna barbie si cam atat; Bute, fara sa exagerez, alaturi poate de Martinez, este unul dintre cei mai completi boxiori P4P din lume; potentialul sau, nedemonstrat inca pe deplin ce-i drept, este unul foarte mare si nu sunt putini cei care il vad ca fiind cel mai bun luptator din categoria supermijlocie. Personal, si eu cred ca trebuie sa demonstreze asta insa spre diferenta de Doroftei care ar fi pierdut clar intr-un eventual meci cu Mayweather sau Castillo de atunci, Bute se poate lupta de la egal cu oricine din categoria super-mijlocie (si zic eu ca va fi favorit la casele de pariuri cu oricine).

In fine, viitorul ne va lamuri insa repet, Bute, fata de Doroftei, poate deveni cu adevarat MARE pentru ca are toate calitatile necesare pentru a ajunge acolo.

Numero Dieci
28th December 2010, 15:50
Sunt si nu de acord cu tine.Personal cred ca Dorin era mult mai complet decat ii se da credit,in fighter era dar compensa lipsa de putere cu volumul sau infernal de pumni aruncati cu acuratete destul de buna,era un body puncher excelent,taia ringul bine cand punea presiune pe tine si isi folosea inaltimea in avantajul sau.Multi care-si dau cu parerea si care nu prea le au cu boxul cred ca asta doar statea cap in cap si dadea pana cadea unul.Parerea mea ca el chiar avea o apararare decenta doar ca nu stiu ce naiba avea pielea asa sensibila ca parea ca se taia si de la o palma.Dar chiar si asa si eu cred ca din punct de vedere al talentului Bute ar putea sa fie faca mult mai multe,dar uite ca nu a facut.
So oricum boxeri de presiune nu sunt numai ''ciobani'',Julio Cesar Chavez a dus arta presiunii la un nivel mare invingand multi boxeri la care nu trebuia sa piarda.Este doar o diferenta de stil nu neaparat de talent.
Ca talent Calzaghe era peste Glen Johnson.Dar in meci direct nai ba stie daca o fi castigat si rezistat presiunii ca nu o sa aflam niciodata,Calzahghe iesind de 2 ori din meci.
Si da sunt putini cei care il considera pe Bute cel mai bun la supermijlocie,cel putin eu nu mai am citit/vazut/auzit pe nimeni sa zica asta.Poate eventual romani care nu prea au habar.Tinand cont de adversari si de cum au aratat in meciuri nu se poate oricat de mare fan esti sa il pui in fata lui Ward si a klui Froch.

Lucian86
28th December 2010, 17:12
Sunt si nu de acord cu tine.Personal cred ca Dorin era mult mai complet decat ii se da credit,in fighter era dar compensa lipsa de putere cu volumul sau infernal de pumni aruncati cu acuratete destul de buna,era un body puncher excelent,taia ringul bine cand punea presiune pe tine si isi folosea inaltimea in avantajul sau.Multi care-si dau cu parerea si care nu prea le au cu boxul cred ca asta doar statea cap in cap si dadea pana cadea unul.Parerea mea ca el chiar avea o apararare decenta doar ca nu stiu ce naiba avea pielea asa sensibila ca parea ca se taia si de la o palma.Dar chiar si asa si eu cred ca din punct de vedere al talentului Bute ar putea sa fie faca mult mai multe,dar uite ca nu a facut.
So oricum boxeri de presiune nu sunt numai ''ciobani'',Julio Cesar Chavez a dus arta presiunii la un nivel mare invingand multi boxeri la care nu trebuia sa piarda.Este doar o diferenta de stil nu neaparat de talent.
Ca talent Calzaghe era peste Glen Johnson.Dar in meci direct nai ba stie daca o fi castigat si rezistat presiunii ca nu o sa aflam niciodata,Calzahghe iesind de 2 ori din meci.
Si da sunt putini cei care il considera pe Bute cel mai bun la supermijlocie,cel putin eu nu mai am citit/vazut/auzit pe nimeni sa zica asta.Poate eventual romani care nu prea au habar.Tinand cont de adversari si de cum au aratat in meciuri nu se poate oricat de mare fan esti sa il pui in fata lui Ward si a klui Froch.

Eu nu discut stilurile; personal nu am unul preferat si apreciez fiecare boxior in parte in functie de ceea ce stie sa faca; a fi "complet" insa este o MARE calitate si foarte putini se pot mandri cu asta; boxior versatil dar si un teribil puncher dovedita de procentul mare de victorii prin KO, un tehnician desavarsit cu cu o buna mobilitate in ring, o buna putere in lovituri (pe care le poseda pe toate in arsenalul sau), cu o capacitate de a lovi bine atat pe simple lovituri cat si in combinatii, si nu in ultimul rand un boxior care detine o lovitura de marca, anume acel uppercut la corp cu care si-a terminat multi din adversarii sai. Toate aceste lucruri il caracterizeaza pe Bute; talentul si potentialul sau, in opinia mea Doroftei nu le avea. Repet, nu are nicio legatura cu stilul insa Mosu lipsea de multe lucruri care l-ar fi putut ridica la nivel de campion absolut (multe le-ai enumerat si tu)

Eu nu-l consider pe Bute cel mai bun din categorie. Zic doar ca in momentul de fata nu pleaca ca "underdog" impotriva oricarui boxior din supermijlocie, fie el Froch, Ward, Kessler, Abraham, G.Johnson, Pavlik sau chiar B-Hop. Doar atat!
Palmaresul sau inca nu-l ridica la un status de mare campion; asta e foarte adevarat; din acest motiv, personal il consider pe Froch adevaratul campion al categoriei (pentru mine nu a pierdut nici cu Kessler) urmat de Ward si dupa la mica distanta de romanul nostru; la o prima vedere nici americanul inca nu poseda un palmares deosebit: singura "victima" ilustra e Kessler (mare victorie ce-i drept), in rest Bika si Miranda au fost invinsi si de Lucian iar Green e sub Andrade (care in opinia mea este sub apreciat pentru adevarata sa valoare).

Apropo de ratinguri, Boxrec il vede pe Bute ca fiind cel mai bun din categorie; celelalte ratinguri(fightnews sau the ring) il vad majoritatea pe locul 3 dupa Ward sau Froch, cum il vad si eu; Dan Rafael, celebrul jurnalist ESPN il vede pe Bute ca fiind al doilea dupa Ward; in fine, in general daca citesti articole despre romanul nostru, majoritatea scriu numai cuvinte de lauda despre el datorita, cum spuneam, talentului si potentialului sau dar si stilului sau placut ochiului de a lupta; din clinch-urile enervante ale lui Ward, slabul "work-rate" a lui Abraham, miscarile "stangace" ale lui Froch, Bute iese cel mai bine din punct de vedere stilistic; are sau nu legatura cu rezultatul final, in box conteaza si asta.

In fine, eu mi-am exprimat deseori dezamagirea in alegerea ultimilor adversari a lui Bute(si stii bine asta) insa eu chiar cred ca Bute poate deveni cu adevarat un foarte mare campion chiar un posibil "hall of famer", ceea ce in opinia mea Doroftei nu ar fi reusit niciodata

Viitorul ne va lamuri

Numero Dieci
28th December 2010, 20:08
In general sunt de acord cu ce zici mai putin cateva lucruri.Mar rog om vedea.

Cert e ca eu nu-l consider pe Bute un boxer complet cum nu cred ca sunt 10 in lume in momnetul asta.

Poate Pacquiao,Bradley,Donaire,Wonjongkam,Mayweather si deocamdata pare ca si Andre Ward si cam atat.