PDA

View Full Version : Gourcuff, it is, it was!!!



delaparis
26th September 2010, 00:15
Expresia apartine unui comentator tv englez in prima repriza a meciului Lyon - Saint-Etienne azi 25/09/2010. Gourcuff tocmai executase o lovitura libera de la 25 metri. A tras in nori, probabil erau 3 pct la rugby ...

Eu inca sper ca acest jucator sa devina viitorul "Zidane" al fotbalului francez dar multi incep sa isi piarda orice speranta.
La 24 de ani, Gourcuff a fost cumparat de Lyon cu 26.000.000 € anul asta de la Bordeaux. Este considerat "Messi" la Lyon si toti asteptam enorm din partea sa. Problema este ca nu a jucat aproape nimic de un an de zile. La CM a fost fantomatic dar sa zicem ca a fost un context special. La Bordeaux sezonul trecut a incercat mult si a reusit doar ... sa fie selectionat de Domenech la lot pt CM.
Este din ce in ce mai lent, mai plat, fara inspiratie. Ramane sutul de la distanta dar ... nu mai incearca nimic in afara de pase de 3 metri in joc.

Pentru cei care urmaresc fotbalul francez am o intrebare.
Este Gourcuff viitorul "Zidane" in Franta?

iulian_1976
26th September 2010, 01:37
...este o vorba romaneasca sper mata dar speri degeaba :D

Acum serios vorbind eu ti-am mai spus.
Un jucator gen Zidane nu se dezvolta decat daca o perioada din copilarie a jucat in cartier apoi prin ambitia lui a ajuns fotbalist profesionist.
Zidane la Torino dupa meciuri mergea in cartier si juca fotbal cu prietenii care si-i facuse la Torino.

Gourcuff este un jucator de ''laborator'' ,de mic i s-au deschis portile pentru ca tata este antrenor de fotbal.
Este un jucator peste medie asa cum sunt multi in Europa,insa nu este o raritate asa cum multi francezi viseaza.

Ce nu are Gourcuff comparativ cu Zidane (asta nu se spune pentru ca sunt interese tv,impresariat etc)
Ca sa adaug desi nu sunt sigur ca voi fi inteles de toata lumea.

-Gourcuff a invatat fotbalul mecanic nu la invatat liber,se observa asta daca ai ochi
-Gourcuff nu este un fotbalist creativ toata dexteritatea provine de mic cand a invatat fotbalul,insa nu vine nimic din personalitatea lui
-Gourcuff nu poate sa--si asume o responsabilitate intr-un meci,aici tine de personalitatea lui
-Gourcuff cand executa loviturile libere nu imprima o ''concentrare'' in minge aici nu stiu sa ma exprim insa este caracteristic executantilor de clasa acesta concentrare.Priviti cateva executii marca Zidani,Mihailovici,Hagi,Savicevici,Juninho apoi priviti cum pune ''piciorul'' Gourcuff.
Numai cine a jucat fotbal ceva mai mult intelege ce vreau sa spun.

Zidane
-nu a invatat fotbalul mecanic
-a fost un jucator creativ care si-a dezvoltat stilul singur de la sine
-Zidane stia sa-si asume responsabilitati sa ia in ''spate'' echipa chiar daca uneori era eliminat s-a intamplat si la Juventus
nu numai ce stie lumea de la Modialul din Germania.
-Zidane cand executa loviturile libere imprima acea ''concentrare'' in minge.


...nu am pretentia sa inteleaga toti ce am scris.

Ps:in loc sa ''rasara'' Gourcuff in meciul asta,na ca a iesit Payet cu o lovitura executata a la Nicolesco :D

Lordul
16th October 2010, 14:02
e un jucator ce face parte din categoria marilor sperante dar inca n-a confirmat.....singurele lui 2 goluri la nationala au fost in meciuri cu Romania....

de remarcat a trecut si pe la AC Milan